Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Verdikt - nový prípad majora Zemana


Verdikt - nový prípad majora Zemana

Tento článok je o filme Verdikt, ktorý včera (pondelok 17.10.2016) uviedla RTVS. Kto film nevidel, alebo nemá náladu na dlhší článok s argumentačne zložitým obsahom, nech si ho nechá na neskôr.

Filmy v televízii pozerám len veľmi zriedka. Keď som si prečítal článok (upútavku?) v DenníkuN,nechcelo sa mi veriť, že niekto môže zameniť dve tak zásadne odlišné situácie (konkrétne výhrady pozri v diskusii k článku). Ale ono to bolo ešte oveľa horšie.

Film je o súdnom pojednávaní. Obvinený je pilot vojenskej stíhačky, ktorý zostrelil civilné lietadlo, ktoré uniesol terorista a plánoval ním havarovať na veľkom futbalovom štadióne, na ktorom bolo 70 tisíc divákov. Na začiatku pojednania bol uvedený právny rámec: Nemecký parlament v rámci proti teroristických zákonov schválil aj oprávnenie pre armádu, zostreliť civilné lietadlo s pasažiermi, ak sa stane zbraňou v rukách teroristov, ktorí ním plánujú zabiť veľké množstvo iných ľudí. Ústavný súd však toto konkrétne oprávnenie zrušil. Zhodu tejto intepretácie právneho rámca s realitou som si neoveroval, budem ju považovať za pravdivú.

Na začiatku filmu dostáva divák konkrétne informácie k udalosti. Unesený bol vnútroštátny let na linke Berlín Mníchov, lietadlo Airbus 319 so 164 ľuďmi na palube. Žalobkyňa číta údaj, že let trval 90 minút. Toto je silne mimo realitu, let na tejto krátkej trati trvá maximálne 55 minút.

Druhý veľmi podozrivý údaj je, že únosca uniesol lietadlo (ovládol lietadlo a dal vedieť svoj úmysel) na začiatku letu, ale havarovať s ním plánoval až v cieľovej destinácii (Allianz arena Mníchov). Film sa tvári, že odkazuje na útoky z 11.septembra 2001 v New Yorku. Kde teroristi svoj zvrátnený zámer realizoval v súlade s logikou. Havarovať lietadlom s plnými nádržami a čo najskôr po ovládnutí lietadla. Každou minútou predsa terorista riskuje, že bude jeho zámer zmarený.

Dôvod tejto "úpravy" je šokujúci a nečakal som ho ani ja, čo som si ten film pustil práve preto, že som chcel vidieť, či zobrazenie vo filme bude zodpovedať manipulatívnemu vyzneniu článku v N-ku.

Ako prvý (a jediný) svedok je predvolaný veliaci dôstojník, ktorý bol na zemi v čase zostrelenia lietadla a cez ktorého komunikoval obvinený pilot s velením. Ako prvú od žalobkyne dostáva otázku: Kto je zodpovedný za to, že Allianz Arena nebola evakuovaná. Mám tu evakuačné plány a tam sa píše, že evakuácia plného štadióna trvá 15 minút. Starší vojak je úplne v pomykove (asi ako väčšina divákov).

Major Zeman v talári štátnej žalobkyne otvorene obviní svedka, jeho kolegov a všetkých pilotov pohotovosti, že nikdy reálne neuvažovali nad iným riešením podobnej situácie, ako je zostrelenie civilného lietadla, bez ohľadu na rozhodnutie ústavného súdu, ktorý toto oprávnenie zrušil (neumožnil).

Aby sme si rozumeli: som presvedčený že je neakceptovateľné, aby boli obetované životy menšieho počtu ľudí, ktorých šanca na prežitie je (bola) ako tak reálna, výmenou za záchranu životov násobne väčšieho počtu ľudí. Môj postoj voči štátnej moci je silne rezervovaný (veľmi jemne napísané) a kľudne uverím, že štátna moc je toho činu schopná.

Ale, že budú vojaci cca 30 minút čumieť na monitory, čakať na zázrak a nerobiť vôbec nič pre záchranu potenciálnych obetí na štadióne, toto ja proste nespapám. To je demagogické obvinenie na úrovni prípadu majora Zemana. Takto silne manipulatívny úvod som skutočne nečakal. A toto obvinenie by nebolo možné vzniesť bez toho, aby sa (časové) reálie neupravili potrebným smerom už pri prezentácii "faktov".

Takže stranu jednoznačne zlých už poznáme. Na strane dobrých, aké to prekvapenie, je aktuálne úradujúca ministerka (žena) obrany, ktorá je žiadaná o rozhodnutie a ktorá v súlade so svojim presvedčením rozkaz na zostrelenie nevydá. Na strane zlých je ešte bývalý minister (muž) obrany, ktorý verejne deklaroval, že s rozhodnutím ústavného súdu nesúhlasí a že do jednotky leteckej ochrany by mali byť prijatí len takí uchádzači, ktorí v prípade diskutovanej udalosti civilné lietadlo zostrelia.

Do horúceho kresla vypočúvaného si sadá obžalovaný. Ktorý je predtým vykreslený ako premiant od gymnázia, špičkový vojenský pilot a osobnosť. Na otázku žalobkyne jasne priznáva, že s rozhodnutím ústavného súdu nesúhlasí a že venoval mesiace právneho štúdia práve súvislostiam diskutovanej morálnej dilemy. Vieme tiež, že sedel 5 mesiacov zavretý vo vyšetrovacej väzbe, kde mal isto dosť času sa na svoju obhajobu pripraviť.

Ak budete o diskutovanej morálnej dileme počuť prvý krát, vôbec sa nemusíte hanbiť za to, že váš názor bude taký, že je akceptovateľné obetovať menší počet ľudí, ktorí by zomrieť nemuseli výmenou za záchranu života rádovo väčšieho počtu ohrozených. Je to úplne prirodzená podvedomá reakcia a vôbec nič to nehovorí o vašich morálnych kvalitách, či zásadách. Ak začnete o probléme diskutovať so zástancom opačného názoru (napríklad so mnou), dostanete zopár nepríjemných otázok a v prvom momente nebude vedieť poriadne reagovať, budete habkať. Aj to je úplne normálne.

Čo ale vôbec, ale že vôbec normálne nie je, keď podobným spôsobom reaguje človek (náš obvinený), ktorý mesiace venoval štúdiu právnych súvislostí, diskusiám s kolegami a takto profesionálne pripravený sa má objahovať pred žalobkyňou. Filmoví tvorcovia to však v scenári narafičili presne takto nenormálne a totálne nevierohodne. Po prvej otázke obvinený habká, ako keby o probléme počul prvý krát.

V diskusii na túto tému sa začína analógiou, nejakým prirovnaním k inému, jednoduhšiemu problému. Žalobkyňa sa obvineného pýta: Do nemocnice privezú človeka so zlomenou rukou. V nemocnici leží 5 pacientov, ktorých by orgány od zraneného mohli zachrániť. Je pre vás akceptovateľné zabiť človeka so zlomenou rukou a zachrániť tých piatich?

Obvinený vo filme habká, mne vrie krv v žilách. Ako deja vu vidím niektorý z prípadov majora Zemana, kde zlý protisocialistický živel musel byť zničený a socialistický systém musí vyhrať za každú cenu.

Odpoviem teda za obvineného ja: dôrazne protestujem proti použitému príkladu. O človeku so zlomenou rukou temer s istotou vieme, že to prežije a veľmi pravdepodobne sa uzdraví. Ak máme zostať s príkladom v nemocnici, s našim prípadom je podobná táto situácia: Do nemocnice privezú obeť dopravnej nehody s vážnym poranením hlavy. Lekári konštatujú, že zranenia nie sú zlučiteľné so životom a že boli splnené (právne) podmienky pre možnosť použiť orgány na záchranu iných pacientov pomocou ich transplantácie.

Alebo inak: nebudeme čakať na zázrak, ktorého výskyt nemôžeme vylúčiť. Pretože ak by sme čakali a zázrak by sa nedostavil, zastavilo by sa aj srdce, orgány by prestali byť použiteľné na transplantáciu. Áno, toto je prípad, kedy je akceptovateľné použiť telo obete nehody na záchranu iných životov. A ja ako obvinený tvrdím, že môj prípad je veľmi, veľmi podobný tejto situácii, kde je právne tento postup akceptovateľný.

Vo filme je úplne nepochopiteľne a v rozpore s logikou veci "vynechaná" diskusia o tom, či cestujúci v lietadle boli skutočne obetovaní. Či a akú šancu mali na prežitie. Argument, že ja som predsa nikoho neobetoval, použije obvinený až temer ku koncu výsluchu.

No a opäť. Dostáva do žalobkyne jednoduchú otázku: Akým právom ste cestujúcim skrátili ich životy o tých pár minút, ktoré zostávali do "prirodzeného" konca, t.j. havárie na štadióne. Koľko je akceptovateľná doba života, o ktorú sa cítite oprávený skrátiť život obetovaným cestujúcim?

Obvinený habká, mne vrie krv v žilách a odpovedám:

Na zázrak (či si to únosca nerozmyslí, či ho nepremôžu cestujúci ...) budem čakať do úplne poslednej chvíle, keď je ešte možné lietadlo zostreliť tak, aby sme zachránili ľudí na štadióne. Opäť by som to porovnal s podmienkami pre umožnenie odobratia orgánov na transplantáciu. Ak by som pripravoval vykonávací predpis k príslušnej legislatíve, budem sa snažiť vojensko-techickými skutočnosťami popísať ten posledný okamžik, kedy je už lietadlo nutné zostreliť. Nezoberiem cestujúcim ani sekundu naviac z času, kedy môžu čakať na zázrak.

Posledný atak žalobkyne je opäť úplne učebnicová otázka. Obvinený je opäť nepripravený, akoby sa s problematikou stretol prvý krát.

Vystrelili by ste raketu aj vtedy, keby v lietadle sedela vaša žena a 2-ročný syn? Obvinený, ktorý si bol ešte pre minútou úplne istý, že stieľal v dobe, keď už nebola žiadna šanca na prežitie cestujúcich, dramaticky pozrie na svoju ženu (sedí v publiku) a nedokáže odpovedať. Z môjho pohľadu čistý schizofrenik. Ak som presvedčený, že som strieľal až po uplynutí času na záchranu a teda moji blízki sú de-facto mŕtvi (z môjho pohľadu), aký problém mám priznať, že by som vystrelil úplne rovnako?

Navyše sa jedná o profesionálneho vojaka v bojovej pozícii. A ten sa predsa nemôže vzdať nepriateľovi v situácii, keď napríklad zajmú jeho blízkych. Je to kruté, ale skutočne je na mieste počítať s rizikom straty nielen svojho života, ale aj s bizarným rizikom, že na moju neutralizáciu použijú aj vyhrážanie sa ublížením mojim blízkym.

Ale otázka ohľadne streľby v prípade účasti manželky a syna v lietadle je v konkrétnom prípade absurdná, demagogická a neskutočne manipulatívna (smerom k divákovi) z úplne iného dôvodu. Pred žalobkyňou totiž otázky obvinenému kládol aj predseda senátu. A jedna z otázok znela: Na čo ste mysleli teste pred vypálením rakety? Obvinený odpovedal, že myslel na ženu a syna, na privátne (on použil slovo intímne) detaily. Akože nechápajúci sudca si to dal vysvetliť a obvinený odpovedal úplne explicitne: Predstavoval som si, akú zásadnú zmenu bude v mojom živote znamenať moje rozhodnutie. Najmä s ohľadom na rodinu.

Áno, obvinený svojim rozhodnutím v istom zmysle o svoju ženu a malé dieťa prišiel. On nemusel odpovedať na teoretickú otázku. On predsa na to lietadlo vystrelil plne si uvedomujúc, že tým o svojich blízkych príde. A to navyše v situácii, keby to nemusel urobiť a mohol ochrániť svoju rodinu.

Od filmu som čakal všeličo. Ale to, že manipulácia a demagógia bude na úrovni komunistických prípadov majora Zemana, to som skutočne nečakal.

Ozaj, viete o tom, že firma Mercedes-Benz podľa informácie z médií zverejnila, že jej autonómne auto bude v prvom rade chrániť životy osádky auta? A to aj v úplne krajnom prípade, že to bude mať za následok smrť človeka, ktorý by v opačnom prípade (obeťou bude posádka auta) prežil?Author: Tibor Pospisil # HemyXuho27
Svet2016-10-21
-
 45%  ( 1 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Anarchokapitalismus v kostce (14b/16)


Anarchokapitalismus v kostce (14b/16)
Ve třetím dílu tohoto seriálu jsem psal o přirozeném právu, jehož „platnost“ v anarchokapitalismu předpokládám (platností zde nemíním, že bude vždy a za všech okolností dodrž...
SLOVÁCI VYJADŘUJÍ PODPORU PENZIONU, V NĚMŽ ODMÍTLI UBYTOVAT MUSLIMY Z TURECKA
O socialismu (4/4)
PŘIJDE KRACH A BÍDA, JAKÁ JEŠTĚ NIKDY NEBYLA, ŠOKOVAL SVĚT MILIARDÁŘ DONALD TRUMP

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.02 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne