Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Vianočný zázrak, pomaranče


Vianočný zázrak, pomaranče

Každým dňom je vonku menej svetla a väčšia zima. Už napadol aj prvý sneh . Doma sa varí, pečie a chystá štedrovečerný stôl. Mama vytiahne pomaranče. Všetky čerstvé a dozreté. Ako je to možné? Veď nie je dosť svetla a zem je už dávno zamrznutá. Ako sa sem dostali? Kto to celé naplánoval a zariadil? Toto sú pravdepodobne otázky, ktoré sa nespýtate vašej mamy, keď položí misu s ovocím na stôl. Ale mali by ste! Tie najväčšie zázraky sú často ukryté v tom, čo dnes považujeme za samozrejmé.

Pomaranče však neboli vždy samozrejmosťou. Stačí sa spýtať vašich rodičov. Navyše v dobách minulého režimu ste našli na vyššie položené otázky pomerne priamočiaru odpoveď. Existovali totiž súdruhovia priamo zodpovední za oblasť pestovania ovocia a súdruhovia priamo zodpovední za plánovanie, dovoz a umiestnenie aj našich pomarančov. Paradoxne však to, že ste dostali priamu odpoveď a existovali komisie a ľudia zodpovední za plánovanie spôsobilo, že tých pomarančov ste na štedrovečernom stole moc nenašli.
Nikto nevie vypestovať pomaranč
Dnes na vyššie položené otázky nenájdete priamu odpoveď. Pomaranče sa pestujú po celom svete. Ten váš môže byť kľudne z Brazílie, Floridy, Kalifornie, Mexika, Pakistanu, Číny, Indie, Iránu, Egypta, Turecka, či teoreticky z holandských skleníkov. A kto ich vypestovanie a transport naplánoval a realizoval? Doslova milióny ľudí spolupracovalo, aby sa pomaranč objavil na vašom stole. V prvom rade ste potrebovali semienka. Na ich produkciu sa špecializuje po svete množstvo spoločností. Potom potrebujete zamestnancov s náradím a špeciálnymi traso-kombajnami, ktoré pomáhajú pri zbere. Ďalej potrebujete lode, kontajnery a špeciálnu skladovaciu technológiu. Následne centrálny sklad a nakoniec malé miestne potraviny, kde vaša mama spraví štedrovečerný nákup.
Ak však chcete spoznať skutočnú odpoveď, musíte ešte každú tuto činnosť rozmeniť na drobné. Kto vyrába mechanické pásy v spoločnostiach na výrobu semienok; kto vyrába stroje, ktorými sa vyrábajú stroje pre zamestnancov a kto zostrojil ten šialený traso-kombajn; odkiaľ je oceľ použitá na lodiach a kontajneroch; kto najal výskumníkov na vytvorenie skladovacích technológií a zabezpečil prepravu medzi rôznymi kontinentmi? A na záver kto zabezpečil, že 24. decembra budú otvorené miestne potraviny, kde bude čakať usmiata predavačka? Toto sú všetko otázky, na ktoré potrebujete poznať odpoveď, aby ste dokázali vysvetliť vianočný zázrak pomaranče na štedrovečernom stole v decembri.
Jedno možné vysvetlenie je, že máte oveľa, oveľa viac kamarátov ako ste si doteraz mysleli. Možno všetci títo ľudia mysleli na vás a na váš štedrovečerný stôl, keď robili svoju robotu. Jednoducho im ležalo na srdci, aby ste po hektickom týždni zažili rodinnú pohodu aj s tuctom pomarančov. Alebo to bolo celé inak a koordináciu týchto miliónov ľudí zabezpečilo Oddelenie ústredného orgánu pre pomaranče. To naplánovalo každý jeden úkon, každého zamestnanca a prístroja zapojeného do pestovania vášho pomaranča od semienka až po váš štedrovečerný stôl.
Musím vás však sklamať. Aj napriek vášmu veľkému počtu priateľov na facebooku je prvá možnosť nepravdepodobná. Nikto nepozná toľko ľudí, aby mu vypestovali a dopravili pomaranč na 24. decembra. Rovnako druhá možnosť sa nezdá byť moc realistická. Spomínaní súdruhovia z minulého režimu sa o niečo také snažili a tie pomaranče sa na štedrovečerný stôl jednoducho nedostali.

Čo má spoločné ropa, pomaranč a sv. Valentín?
Je tu však aj tretia možnosť. Neintuitívna a voľným okom ťažko pozorovateľná. Celý tento orchester miliónov činnosti diriguje niečo, čo ekonómovia nazývajú neviditeľná ruka trhu. Inak povedané, nikto z tých miliónov ľudí, ktorí pomohli naservírovať pomaranč na váš stôl vás nepoznal a nie to sa ešte zaujímal o vaše potreby a nikto z týchto miliónov ľudí nebol v pozícii vedúceho, nikto to celé neriadil. Jednoducho každý sledoval svoj vlastný záujem za prítomnosti určitých inštitucionálnych podmienok.
Predovšetkým rešpektovania zmluvných vzťahov, t.j. nadbytok a nedostatok sa rieši predajom a kúpou, a nie násilím a kradnutím. Výsledkom sú ceny a cenová štruktúra, ktorá usmerňuje aktivitu miliónov ľudí bez toho, aby si toho vôbec boli vedomí. Ak chceme pochopiť, ako sa dostal pomaranč až na váš stôl a zodpovedať vyššie položené otázky, musíme sa pozrieť bližšie na fungovanie tejto cenovej koordinácie bez koordinátora.
Predstavte si, že v novembri zdražela ropa, lebo v Číne sa milióny nových zákazníkom dostali k automobilom. Táto zmena ceny vyslala signál naprieč ekonomikou a nenávratne pozmenila štruktúru výroby a spotreby. Dotkla sa dokonca aj pomarančov. Dovtedy pestované pomaranče v holandských skleníkoch sa kvôli vysokej spotrebe energie stali nepredajné. To mierne zvýšilo výnosnosť pomarančového priemyslu, na ktorý zareagovali farmári z Brazílie, kde na proces zrenia nevyužívajú ropu, ale slnečné lúče. Uvoľnené kapacity v holandskom pomarančovom priemysle sa presunuli do iných oblastí, predovšetkým pestovania tulipánov. Tie sa tak stanú relatívne lacnejšie ako po minulé roky a o 4 mesiace neskôr na sv. Valentína dostane svoj tulipán viac žien, ako keby sa v Číne nezačalo viac jazdiť.
Žiadny plánovač by nikdy nedokázal odhadnúť a naplánovať všetky reakcie na viac automobilov v Číne. A je ich určite oveľa viac ako väčšia produkcia tulipánov v Holandsku, viac zasadených pomarančovníkov v Brazílii a zmena spotrebiteľského správania sa 14. februára. Ani milióny ľudí, ktorí zmenili svoju prácu, podnikanie, či nákup netušia, prečo tak spravili. Napriek tomu výsledkom ich autonómneho a decentralizovaného rozhodovania je harmónia plánov a koordinácia činnosti miliónov ľudí, ktorí využili svoje vedomosti o tom, ako najlepšie zareagovať na zmeny cien. A tento systém funguje napriek tomu, že aj v súčasnosti existuje skupina súdruhov, ktorí radi vedome zasahujú do jeho fungovania. Akékoľvek dovozy čerstvej zeleniny a ovocia do EÚ prechádzajú sitom zložitých ciel a taríf, ktoré ich predražujú a skresľujú signalizačnú úlohu cien.
Teda odpoveď na otázku odkiaľ sa na vašom stole vzali pomaranče a koľko stáli je závislá okrem iného aj od toho, či si niekoľko mesiacov pred tým nejaký 托馬什 (Tomáš) v Číne kúpil nové auto alebo nie. Trhová ekonomika je tak neuveriteľne komplexne prepojený systém. A pritom nikto nie je zodpovedný za jej plánovanie a riadenie, resp. presnejšie povedané každý je. Každý svojím vlastným rozhodnutím založenom na sledovaní relatívnych cien a sledovaní svojho vlastného záujmu prispieva k tomu, že dostávame maximálnu možnú hodnotu z obmedzených zdrojov. V tomto prípade pomaranč na štedrovečerný stôl. A to je ten pravý vianočný zázrak.


Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2016-10-2811
-
 46% ( 3 people voted )
+
Je "chválihodné" .. R. Chovalculiak94..že sa snažíte "POKUTNE" čosi vysvetliť o vianociach a pomarančoch...Je to úplne ,ale úplne ináč a inde. Ak neplatia matematické metódy, ak nie je možné exaktne nijaký vývoj predpokladať, ak nie je k dispozícií štatistika , vývojové trendy, existuje celý rad iných metód / interpolácie, časové rady, sezónne výkyvy..aaa/ a samozrejme aj "odborný odhad" ktorému sa dá "štatistická odchýľka" dajmä tomu +- 5% .../ináč sa nejedná o odborníka../ . A vy pane Chovanculiak94...vy ste v čom odborník..../+- 50%.../ skúste sa "šacnúť" ...Ale čosi napísať v oblasti "plánovania" viete ...asi len gramaticky správne...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-28 14:04:23 58d4289b
Vaše ..R . Chovanculiak94../aj keď máte asi akési ekonomické "repetetória" nehustené .../ ,stačí nejaký stredoškolský trošku praktik a Vaše snaženie obsiahnuté v článku zmetie "ľavou zadnou"... Niet sa k čomu vyjadriť...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-28 14:27:34 58d4289b
Ešte aj Matej Bell sa v hrobe otáča../on bol kedysi jeden z propagátorov .."postupov podľa stanoveného plánu.."/ nad absolventom -- po ňom nazvanej školy ktorú autor..."má asi nejak urobenú" . ..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-28 15:08:09 58d4289b
Robko drbko, na psychiatra vam tej vasej nadacii uz nevyslo? Hadam dostavat malo zo statneho rozpoctu na svoju cinnost?

rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-28 15:20:11 55d89f5b
Ale mam strasne rad chyrtrakov, co opisuju rezim, v ktorom nezili....

Pomarancov bolo dost, hlavne v obdobi, kedy ich boli treba, nikto nepotreboval pomarance v auguste, kedy bolo dostatok ineho ovocia, a ak niekto kvalitu zivota odvodzuje od akehokolvek dostupneho sezonneho obdobia, je vzdy len cur.k....

rafael # RusyNecu46
-
 57% ( 4 people voted )
+
2016-10-28 15:24:02 55d89f5b
Pomaranče, banány... Tento bežný tovar vtedy ukrajoval zo vzácnych devízových zásob. V tom bol pesulo zakopaný.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-29 12:16:32 bc7b649f
loading...
Curak maciak, pomarance a banany neukrajovali z nasich devizovych zasob, len vdaka barteru mali rozvojove krajiny nimi moznost zaplatit za nase tovary... Tiez u nas nikdy nepatrili a dodnes ani nepatria k pre nas beznym tovarom, tak isto ako k nim nepatri ani americke neprestrelne hovadzie, anglicke sialene bravcove a polske kuracie, konzervovane cestnou solou... Tak ako vtedy ma zaujimaju len u nas kedysi naozaj bezne tovary, ako napriklad slovenske zemiaky, slovenske paradajky a slovensky kalerab... Tie som si kedysi mohol kupit vsade, dnes, vdaka Santa Clausovym pravicovym chujom, uz takmer nikde, ani po znamosti... Ale mame Tesco, kde si curak ako ty, moze kupit "cerstve" GMO pomaracne a banany, hned potom, co ich po 6-mesacnom pobyte v mrazaku hodia do predaja... Aspon je cloveku jasne, odkial sa v tebe berie tolko debility... Uz po tych bananoch a pomarancoch v noci aj svetielkujes...? :-DDD


svet normalnych # PijoLica7
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-10-29 12:56:56 50017450
Každý národ ma svoju pýchu-tak postavme tiež pýchu pre zahraničie-velikááánsku svietiacu sochu---- totálne vytvoreného z GMO-ale čuráááka mačiaka- úúúplne vygumovaného!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-29 16:28:38 58d4285f
V prvom rade---- PRE HLÚPEŠICH---.--.už dáíívno --v bývalom režime... bolo vedecký---podotýkam vedecký ---dokázané že ovocie z vlastných "krajinských oblastí" nie je tak škodlivé ako cudzokrajné.../dnes sa to samozrejme znovu preveruje---aj vedecky s tvrdenímmm ..KUPUHTE SLOVENSKÉ ---ale no--/ . A pokiaľ sa týka banánov a manderiniek /samozrejme kvôli tomu sa likvidoval socializmus/ jednoznačne ŠPK /štatna plánovacia komisia/ nariadila že "týždenne jedna kotrba na SK keď spotrebuje 1 kilogram iného než vlastného ovocia--nič sa nedeje..A to bol skoro ZÁKON A toľko sa tu doviezlo... Ale ..už to tu píšem 105 krát...moja svokra bola "zelovocárka" ...a ja som mal ... a Pali v našej krčmičke ---nemal---jeho mater bola mäsiarka... takže ORGINÁL SPIŠSKE PÁRKY z /HEGEŚA/.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-30 19:02:05 58d4289b
Ale ...Pande 36.. vy medzi tých ...menej znalých .. ako by som to povedal... i keď máte dosť "načítané asi " i "napočúvané v DCB --de-cibel-och" ... a viete, že pod Tatry ako skoro poslednú --DIAĽNICU --/-ne a ne nedali stavať "naši DzuDzU či Čarno. Spišiaci..predsedovia.. --GLUPTACI--/ a mohli Vám dovážať i tie mandarinky aj banány... raz dva.... Ale vy to všetko viete ...už len tá kultúra----kto je REPREZENTANTOM NÁRODA.../ zametali tam hlavou pódium ../ Demonštrujte zo dve kultúrne akcie --Vami preferované--- /auto mám ---i na vlak zľavu..režijnúú/
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-30 19:22:14 58d4289b
Prosím ...Pande36.. kde začína kultúra.. a v akom prezente... poraďte.. či je to " ROCK " alebo čosi iné... Už som to tu písal... že VEĽKOSŤ aj malého národa JE V JEHO KULTÚRNOSTI a VZDELANOSTI / o obmedzenosti tu nie je reč...---ani o ROCKU ani ...o../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-30 20:26:45 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sede   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

FAKE NEWS NARUBY


FAKE NEWS NARUBY
Sepsat tyto řádky mě donutili ti novináři, politici a aktivisté, kteří jsou natolik posedlí touhou změnit svět k lepšímu, že se mnohdy chovají jako členové nějaké sekty. ...
Komunismus
DEZINFORMAČNÍ DESATERO
Raketa, která je skutečně na baterky
Najčítanejšie za týždeň

BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?


BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?
V posledních letech neustále čtu, jak se k nám do Evropy valí miliony přistěhovalců, jak se Evropa mění, jak se mění její města a ulice. Kde dřív bývalo bezpečno, klid, pohoda...
Mobil s reflexním spektrometrem
JAK NEOMARXISTÉ ZNIČILI ŠVÉDSKO (VIDEO)
AKTIVISTA MALUJE MUŽSKÉ PŘIROZENÍ OKOLO DĚR V SILNICÍCH A TY JSOU DÍKY TOMU OPRAVENY DO 48 HODIN

TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC


TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC
Ve dvou oddělených a dost překvapujících nedělních interview s německým časopisem Bild a londýnským listem Sunday Times učinil Trump něco, co zanedbal na své první tiskové konferenci...
Štát nemá podnikať
Oligarchie světa
BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?

Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť


Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť
Štát používa neefektívne nástroje na tvorbu pracovných miest. Najefektívnejšia forma tvorby zamestnanosti je v prvom rade jej nebrániť odvodmi a reguláciami...
PRÁVO NA COKOLIV VERSUS SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ
HLAVNÍ PILÍŘE VYKOŘISŤOVATELSKÉHO SOCIALISMU
JAK TOTO KOMUNISTÉ MOHLI DOKÁZAT?

Málo bolo Castra?


Málo bolo Castra?
Vyše 15.000 Kubáncov zabitých, vyše 100.000 uväznených a 2 milióny v emigrácii. To všetko od roku 1959, počas vlády komunistického diktátora Fidela Castra...
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda
KRIZE VE VENEZUELE POKRAČUJE. A NIKDO NECHCE PŘIZNAT, ŽE ZA TO MŮŽE SOCIALISMUS

Evropské státy říkají ne


Evropské státy říkají ne
Referendum o Brexitu není první a jistě ani poslední hlasování, v němž občané některého členského státu hlasovali proti Bruselu...
SPOLEČNÉ TOALETY? BERLÍN JE SNAD NA JINÉ PLANETĚ!
Vzdušné zámky Evropy
Hotovosť je opäť pod paľbou

India s nadrozmernými bankovkami a barterom


India s nadrozmernými bankovkami a barterom
Posledné dva týždne sa tešili najmä obchodníci s Bitcoinom, keďže jeho cena je aktuálne na úrovni viac ako 950 dolárov a očakáva sa kedy pokorí tisícku. V poslednom prehľade roku 2016...
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata
Indovia investujú do Bitcoinu

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Jaký bude Trump?


Jaký bude Trump?
V pátek přestane být Donald Trump prezidentem čekatelem a stane se prezidentem, se vším, co k tomu v Americe patří. Jak asi bude nakládat se svěřenou mocí? Bradford DeLong z univerzity v...
Padouch nebo hrdina: Silicon Valley stojí za Trumpem
Barack Obama rozpuštěný a vypuštěný
TRUMP VADÍ

Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost


Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku umí odpovědět každý trochu sečtělejší student: 8. prosince 1991. Zrovna jsme oslavili 25. výročí této události. I když oslavili… Někdo ji možn...
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE
Genetici konečně odhalili podstatu tajemné sovětské biologické zbraně
99. výročí VŘSR — bolševické revoluce v Rusku (I/II)

Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů


Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů
Ochrana ohrožených zvířecích druhů je oblastí, kde většina ekonomů tvrdí, že zde existuje tržní selhání. Kvůli tomu se většina lidí domnívá, že tato služba může být zaji...
IRACIONÁLNA VIERA V DOBROTIVÝ ŠTÁT SPÔSOBUJE ĽUDSKÉ TRAGÉDIE
KOMUNISMUS A KANIBALISMUS V SSSR
Chcete vyhrát válku proti drogám? Stačí vyhlásit mír

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Čína narobila chaos s Bitcoinom


Čína narobila chaos s Bitcoinom
Za posledné dva týždne sa so správami o Bitcoine roztrhlo vrece. Vďačíme tomu najme Číňanom, ktorí vyvolali chaos. Avšak okrem ceny sa objavili aj iné správy, či už o jeho akceptá...
Silný rok Bitcoinu a kryptografie
Ekonómia vianočných darčekov
VEGANSKÁ MARXISTICKÁ RESTAURACE BYLA UZAVŘENA, NEBOŤ HOSTÉ NEBYLI OCHOTNI ČEKAT 40 MINUT NA SENDVIČ

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Prečo nevolím pána Kňažka


Prečo nevolím pána Kňažka
Po porážke mečiarizmu sa stal ministrom kultúry. Táto pozícia sa mu páčila, a bol sklamaný, keď tento post po voľbách 2002 dostal pán Chmel (ANO). Tiež bol sklamaný, keď ho SDKÚ ...
Pod tlakem
NOVÉ OBJEVY SLADKÉ VODY SKRYTÉ POD OCEÁNSKÝM DNEM. MOHOU ZÁSOBOVAT BUDOUCÍ GENERACE?
Chce to rozvahu

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0862 s
ultra high end - lip balms, custom made design, strawberry, chocolate, cocoa, mint | Čistenie pleti hĺbkové v Bratislave Hlbkove cistenie pleti Bratislava Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Beauty salon Bratislava | Chemický peeling Bratislava Peeling aha kyselinami chemicky peeling v Bratislave aha kyseliny bratislava Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krásy Bratislava | Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Kozmetika Bratislava Chemicky peeling bratislava peeling aha kyselinami Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Cistenie pleti hĺbkové Bratislava Skin scrubber omladenie pleti bratislava regeneracia pleti bratislava ultrazvukove cistenie pleti bratislava mezoterapia bratislava | important actual news leaked informations spies spy espionage