Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Viete, kto je prezidentom Švajčiarska?


Viete, kto je prezidentom Švajčiarska?

Tak ak Vás to teda zaujíma, alebo ak Vás čaká vedomostná súťaž: švajčiarska prezidentka sa volá Doris Leuthardová. Ako je možné, že taký známy štát má na čele takú neznámu postavu?

Nasledujúci text je prekladom článku Do You Know Who the Swiss President Is?, ktorý bol uverejnený na stránke FEE - Foundation For Economic Education.

Založenie švajčiarskej konfederácie nie je spojené s bojom o moc.

V časoch, keď bola Európa rozorvaná bojmi o moc alebo náboženskými konfliktami, ako napríklad tridsaťročná vojna v rokoch 1618 až 1648, predstavovalo pôvodných osem kantónov Starej švajčiarskej konfederácie už od 14. storočia mikrokozmos mieru a blahobytu. Jednotlivé kantóny sa po náboženskej stránke líšili, ale radšej sa zhodli na zmluve o vzájomnej vojenskej podpore pre zachovanie neutrality a mieru v celom regióne. Svätá ríša rímska spoločenstvu kantónov zaručila ríšsku bezprostrednosť - čo znamená, že mohlo fungovať nezávisle na Svätej ríši rímskej, ale pritom zostávalo jej súčasťou. Kým európska šľachta vyberala obrovské dane na financovanie zdĺhavých vojen, život vo Švajčiarsku by sa dal označiť za pobyt v prvom naozajstnom daňovom raji. V každom ohľade v porovnaní s rozvratom vo zvyšku Európy sa rozdiely medzi kantónmi javili ako nepodstatné.

Náboženské odlišnosti vo Švajčiarsku neskôr zosilneli a viedli k bitkám medzi katolíckymi a protestantskými kantónmi. Každá z bitiek mala svojich víťazov, ale nikto nedokázal nastoliť skutočnú zmenu režimu, pretože kantóny boli príliš rôznorodé na to, aby sa dali riadiť. Správne orgány kantónov odmietali vzájomnú spoluprácu. Zhodli sa na jedinej zahraničnej politike - na neutralite, ktorá ich napokon zachránila pred vojnou.
V roku 1798 napadla Konfederáciu francúzska revolučná armáda. Založila centralizovanú Helvétsku republiku, zrušila suverénnosť kantónov a feudálne práva, a vyhlásila kantóny za správne obvody po vzore Francúzska. Francúzske "budovanie štátu" po piatich rokoch zlyhalo, pretože obyvateľstvo sa vzpieralo všetkému centralizačnému úsiliu. Helvétska republika nebola kompatibilná so švajčiarskou mentalitou a jej obyvateľstvo trvalo na tom, aby vládne rozhodnutia vznikali nie na úrovni federácie, ale na úrovni kantónov.

Centralizácia a švajčiarska občianska vojna

Po desaťročiach vzdorovania centralizácii moci ukončila odvekú švajčiarsku otázku legitímnosti federálnej vlády občianska vojna. Vojna vypukla v roku 1847 a stálo v nej sedem konzervatívnych, katolíckych kantónov (Sonderbund), ktoré odmietali centralizáciu moci a povstali proti Konfederácii založenej v roku 1814. Nasledovala jedna z najpozoruhodnejších vojen v dejinách sveta - 78 mužov federálnej armády bolo zabitých a 260 zranených. Spolok Sonderbund bol zrušený a v roku 1848 sa Švajčiarsko stalo štátom, ktorým zostáva aj dnes.
Zamyslite sa nad tým. Boj Švajčiarov (ktorý sa prejavoval neuveriteľným nedostatkom násilia v porovnaní s ostatnými konflikty) sa týkal čisto nesúhlasu s centralizáciou moci a skeptického pohľadu na dodržiavanie povinností tak veľkého celku. Považujem za potrebné zdôrazniť, že sa bavíme o štáte s rozlohou 41 tisíc kilometrov štvorcových. Výsledkom je relatívne neutrálny štát, ktorý si zachováva vyššiu mieru slobody a prosperity než väčšina európskych národov.

Zámerne impotentný

Najvyšším výkonným orgánom federálnej republiky je Spolková rada. Má sedem členov (každý z nich má na starosť jedno zo siedmich švajčiarskych ministerstiev), ktorých volia obe komory federálneho parlamentu. Jeho členovia sa každý rok striedajú na pozíciách prezidenta a viceprezidenta a ich funkčný mandát trvá štyri roky. Aktuálne rada pozostáva z dvoch sociálnych demokratov, dvoch stredno-pravicových konzervatívcov, dvoch národných konzervatívcov a jednej kresťanskej demokratky (súčasnej prezidentky Doris Leuthardovej).

Hoci bola Spolková rada navrhnutá podľa príkladu Spojených štátov, čo sa federalizmu a práv správnych celkov týka, Švajčiari sa vyhli sústredenia výkonnej moci k jedinej osobe. Je zaujímavé, že Spolková rada má súčasnú podobu už od roku 1848, hoci všetky ostatné európske štáty formu svojej vlády neustále menili (a naďalej menia). Jedinou zmenou rady, ku ktorej došlo, bola úprava takzvanej zázračnej formule, známej tiež pod názvom švajčiarsky konsenzus. Ide o politický zvyk, podľa ktorého sa sedem kresiel v čele štátu rozdeľuje medzi štyri vládnucej strany. Táto politická dohoda zažila otras s príchodom miliardára, priemyselníka a euroskeptika Christopha Blochera a jeho Švajčiarskej ľudovej strany (okrem toho je po jeho príchode tiež čím ďalej tým menej pravdepodobné, že by Švajčiarsko vstúpilo do Európskej únie).

Rada vystupuje jednotne a väčšina rozhodnutí vzniká na základe konsenzu. Z veľkej časti je to spôsobené tým, že funkcia jeho členov je skôr reprezentatívna ako výkonná, väčšinu moci totiž stále držia kantóny. Rozhodnutia spojené so vzdelávaním a dokonca aj s odvodom daní vznikajú na regionálnej úrovni. Federálna vláda teda nemá právo veta ani na žiadny iný exekutívny zásah, ktorý by mohla využiť.
Švajčiarsky prezident či prezidentka vo verejných politických prejavoch nemá takmer žiadne slovo. Ak teda neviete, ako sa volá nová prezidentka Švajčiarska, nemusíte sa tým trápiť. Nevedia to ani niektorí Švajčiari.

Lokalizmus vo Švajčiarsku funguje

Švajčiarske kantóny v politike majú vyrovnávaciu funkciu - konzervatívne kantóny sa nachádzajú okolo veľkých miest, ako je Zürich, Ženeva alebo Bern. Obyvateľstvo v menších komunitách zavrhuje všetky pokusy o riadenie z hlavného mesta. Následkom toho Švajčiari trvalo odmietajú napríklad návrhy na útlm jadrovej energie. Spomínané presadzovanie lokalizmu by bolo podstatne zložitejšie, keby nebolo systému priamej demokracie, ktorý je v Konfederácii veľmi rozšírený.

Všetky federálne zákony podliehajú schvaľovaciemu procesu o troch až štyroch krokoch:

1. Odborníci vo federálnej vláde pripravia prvý návrh.
2. Návrh je predstavený veľkému počtu ľudí v prieskume verejnej mienky. K návrhu sa môžu vyjadriť vlády kantónov, politické strany a tiež mnoho mimovládnych organizácií a asociácií a predniesť svoje návrhy zmeny.
3. Výsledok je následne predložený špeciálne zostaveným radám oboch komôr federálneho parlamentu. - Tie návrh podrobne prediskutujú za zatvorenými dverami a navrhnú zmeny.
4. Voliči majú právo zákon vetovať - ak akákoľvek osoba zhromaždí 50 tisíc občanov, ktorí do troch mesiacov podpíšu žiadosť o vyhlásení referenda, referendum je nutné uskutočniť. Pre úspech zákona v referende stačí, keď ho podporí väčšina voličov, nie väčšina kantónov. Vo Švajčiarsku nie je nijako neobvyklé, keď sa počas roka kvôli zákonom vyhlási cez desať referend.

Referendá predstavujú dôvod, prečo sa politická väčšina rozhodla zahrnúť do vlády aj opozíciu. Ak nedôjde väčšina ku konsenzu, opozícia môže využiť občiansku iniciatívu (referendum) na zvrátenie akéhokoľvek rozhodnutia prijatého na národnej úrovni. Systém kontroly a vyvažovania prostredníctvom agresívne lokalistických kantónov a priamej demokracie urobil Švajčiarsko veľmi odolným voči rozrastaniu vlády a tiež jednou z mála bášt relatívne slobodného zmýšľania v Európe.Author: Bill Wirtz # JedoQuhi15
Európa2017-02-102
-
 50%  ( 2 people voted )
+
https://en.wikipedia.org/wiki/Doris_Leuthard

pepe # BikaTyno82
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-02-11 14:31:56 57c5a48b
O našom dobrom lichvárovi, kedysi ponúkajúcom chladničky mixery a mikrovlnky, tiež nepočuť. Je to človek spriatelených médií, tak mu nedýchajú na krk. Ba vlastne áno, občas prebleskne správa, že sa náš dobrý cherubín niekde objavil, naposledy v nefunkčnej multikulti organizácie OSN, kde predniesol ten správny slniečkársky prejav. Asi chce ešte dopredať nepredané haraburdie do Afriky...

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2017-02-11 15:13:17 bc7b649f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   šes
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA


KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA
Snaha českých a slovenských televizí vyždímat z televizních diváků a kabelovek co nejvíc peněz a vykolíkovat si národní vysílací prostor likviduje zbytky československého televizní...
Vláda jednorožců
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Najčítanejšie za týždeň

Nikým nechtění, nikam nepatřící


Nikým nechtění, nikam nepatřící
V posledních letech se čas od času objeví snaha o integraci Cikánů do společnosti. Tyto snahy jsou doprovázeny euforii, odmítáním, znechucením, přeceňování i podceňováním. Jsou ...
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Nenápadný půvab buržoasie
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS

Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech


Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech
Myšlenka komparativní výhody je nezbytnou součástí intelektuální výbavy každého ekonoma. Na 200. výročí vydání „Zásad politické ekonomie a zdanění“ salutuje tento sloupek úsp...
ČIŇ (SOCIÁLNÍMU) STÁTU DOBŘE, JEN SI PAK NESTĚŽUJ, AŽ SE OCITNEŠ V PASTI
United Airlines - důsledek státní regulace?
KRYPTO 7: CO PŘIŠLO PO SILK ROAD

Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)


Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)
Systém úplného soukromého vlastnictví ve svobodné společnosti by zajistil mírové prostředí, ve kterém by spravedlnost byla nejvyšším principem a nikoliv výjimkou (jako je tomu dnes...
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Prvé prikázanie regulátora: nezakážeš
Vláda jednorožců

KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS


KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Občas si někdo Kubu idealizuje jako úspěšný model nekapitalistického státu. Minulý měsíc ale výzkumný ústav NORC při Chicagské univerzitě zveřejnil studii veřejného mínění kubá...
Venezuela a Farma zvířat
Vývoj ľudových protestov v juhoamerických štátoch
V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Získává si Trump podporu War Party?


Získává si Trump podporu War Party?
Odpálením pěti tuctů Tomahawků z vojenské základny mohl president “America First” vtáhnout Západ do další války na Středním východě, ve které ne všichni jeho lidé chtějí ...
TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?


POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
Desetitisíce Rusů si dodaly odvahy a o víkendu protestovaly proti masivní korupci ve své zemi. Stejně tak vyšli do ulic Bělorusové nespokojeni s domácí hospodářskou situací. Výsledkem ...
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

INTERNET? SOUDRUZI, NĚT!


INTERNET? SOUDRUZI, NĚT!
Počítačová síť nám pomůže zefektivnit ekonomiku a porazit byrokracii, naznali v šedesátých letech Sověti. Nikdy ji ale nedokončili. Zabránila jim v tom neefektivní ekonomika a ...
Krevní destičky máme "obyčejné" a pak ještě ty "super-aktivované"
Indie vyhlašuje delfíny za “nelidské osoby”, show s delfíny zakázány
Byla skutečně objevena dinosauří DNA?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0213 s
private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | ultra high end - lip balms, custom made design, strawberry, chocolate, cocoa, mint | Kozmetický salón v Bratislave salón krásy Bratislava Kozmetický salón bratislava kozmetika Bratislava Kozmetika v Bratislave omladenie pleti Bratislava regenerácia pleti Bratislava beauty salon bratislava chemicky peeling bratislava hlbkove cistenie pleti bratislava Mezoterapia Bratislava Mezoterapia v Bratislave Omladenie pleti v Bratislave Regeneracia pleti v Bratislave Omladenie pleti kyselinou hyaluronovou | Čistenie pleti hĺbkové v Bratislave Hlbkove cistenie pleti Bratislava Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Beauty salon Bratislava