Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Vitajte v krajine absurdných zákonov a nekonečnej byrokracie


Vitajte v krajine absurdných zákonov a nekonečnej byrokracie

Stojaté vody obdobia ešte pred sviatkami a tesne po nich rozvírila kampaň podnikateľa Radima Jančuru, ktorý zaplatil desiatky billboardov a dal na ne napísať: Vitajte v kraji korupcie a klientelizmu. A aby neboli pochybnosti, o koho konkrétne ide, doplnil zodpovedné inštitúcie: Bratislavský samosprávny kraj, Nitrianksky samosprávny kraj a mesto Nitra. Pekne aj s menami ich oficiálnych predstaviteľov. Také niečo u nás nebýva zvykom, niektorí z nich to preto nenechali len tak a v prípade začínajú lietať trestné oznámenia. Kampaň zaslúžene vzbudila pozornosť médií a širokej verejnosti. Nielen tým je však tento príbeh zaujímavý.

Na jeho začiatku bolo neudelenie licencie na prevádzkovanie autobusovej linky medzi Bratislavou a Banskou Bystricou. K nesúhlasu Nitrianskeho kraja sa následne pripojil aj kraj Bratislavský. Šéf RegioJetu však nesklopil uši, nezmieril sa s tým, ako by to urobili mnohí na jeho mieste a začal bojovať. Nielen podaním odvolania, ale aj verejným obvinením zodpovedných z korupcie a klientelizmu. Môžeme len špekulovať či je za neudelením licencie skutočne korupcia, lobovanie dopravných spoločností, ktoré si na trh nechcú pustiť nového konkurenta a využili k tomu svoje dobré vzťahy s kompetentnými, či "len" úradníci, ktorí nemajú radi nové veci, prípadne všetko uvedené spolu.

Podstatnejšie na celom prípade je niečo iné. Je to absurdná skutočnosť, že k povoleniu na prevádzkovanie pravidelnej autobusovej linky je vôbec potrebné súhlasné stanovisko každého vyššieho územného celku, cez ktorý linka prechádza, aj keď tam nemá zastávku. Slovensko je už viac než desať rokov členom Európskej únie. Jedným z kľúčových projektov EÚ je vytvorenie jednotného vnútorného trhu, na ktorom môžu podnikatelia predávať svoje výrobky a poskytovať svoje služby bez ohľadu na hranice jednotlivých členských štátov. A tu odrazu zisťujeme, že malé Slovensko je úradnícky rozparcelované na eštie menšie útvary. A podnikateľ sa musí zbytočne doprosovať mnohých úradníkov, ktorých razítko môže rozhodovať o ich bytí či nebytí.

Tieto povolenia pri prevádzkovaní prepravy osôb, ktoré sa popri pravidelných autobusových linkách vzťahujú aj na taxislužby, sú natoľko absurdné, že sme ich ešte v minulom roku zaradili medzi desať finalistov našej súťaže Byrokratický nezmysel roka 2014. V on-line hlasovaní sa umiestnili na čestnom treťom mieste. Len pre úplnosť dodávam, že v "hitparáde" legislatívnych opatrení, ktoré podnikateľom najviac komplikujú život, zvíťazilo opatrenie nariaďujúce podnikateľom uhradiť pomerne vysoký poplatok súdu pri úpadku firmy, ktorá krachuje práve preto, že nemá dostatok peňazí. Na druhom mieste sa umiestnilo ustanovenie o rozšírení povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť zdravotný dohľad prostredníctvom pracovnej zdravotnej služby aj čuduj sa svete pre úradníkov.

Šéfovi RegioJetu preto za jeho kampaň patrí veľká vďaka, pretože sa odmietol zmieriť s prebyrokratizovaným slovenským prostredím a vyvíja tlak na jeho zmenu. Korupcia a klientelizmus sú však len dôsledkom iného, oveľa vážnejšieho problému. Absurdných zákonov, ktoré vytvárajú mnohé zbytočné a absurdné úrady a prideľujú im zbytočné a absurdné kompetencie. V takom prostredí sú korupcia a klientelizmus efektívnym spôsobom ako prežiť.

Happyendom tejto "kauzy" by preto nemalo byť len udelenie licencie, ale čo najrýchlejšie zrušenie kompetencie krajov vydávať ich. A následne rušenie desiatok či stoviek zbytočných či absurdných úradov a ich kompetencií. Len tak sa totiž dá dosiahnuť citeľná zmena. V pomyselnej kampani, ktorá by vystihovala situáciu u nás dnes, by sme totiž na billboardy na všetkých hraničných priechodoch museli napísať: "Vitajte v krajine absurdných zákonov a nekonečnej byrokracie".Author: Jan Oravec # ByrePyfo96
Slovensko2015-01-129
-
 67% ( 14 people voted )
+
Vcelku by ma len zaujimalo ci by sa pan Radima Jančuru takto tesil keby mu na trati
Bratislava - Dunajská Streda - Komárno zacali prepavat aj ine vlaky od konkurencie a tiez by tak bojoval za zrusenie udelovania licencii. Nuz ale to by musel odpovedat on.....

obcan # WuvoPohi92
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-01-13 13:39:13 527767de
A aby som nezabudol este by som sa ho opytal ci mu nevadila dotacia ktoru mu na cloveko kilometer nanutil tento byrokraticky skorumpovany stat.

obcan # WuvoPohi92
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-01-13 13:40:52 527767de
@obcan: dotacia funguje asi takto. Listok stoji desat eur. Ale kedze Stat dotuje 5 euro, takze Obcan pri kupe zaplati len 5. Ak Regiojet nedostane dotaciu, tak nic neziska a ani nestrati, ale Obcan bude platit 10 euro. Takto nas socialisticky stat prispieva na cestovanie aj nestudentom.
iny obcan # QapaFoha52
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-01-13 14:43:04 3ee87852
začala predvolebná kampan 2016? utocíte obaja vedla-dotacie pri takychto zalostne nizkych prijmoch obyvatelov a zaroven vysoké ceny napr. za potraviny ale aj pohonne hmoty a ine energie su iba chabou náhradou v tomto rychlokrachujucom kapitalistickom podnikaní SK unikat. autor ma vela pravdy vo svojich varokoch

obcan SK # DaveCucy13
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-01-13 15:49:37 bc706597
Fico v opozícii napádal Mikloša za to, že u nás máme najvyššie ceny pohonných hmôt. Fico premiér a zasa vedieme. Už by to chcelo zmenu. Súčasní slovenskí politici a manageri vo všetkých podnikoch nestoja za nič. V zahraničných firmách by ľuďom v pohode zvýšili mzdy, len slovenský manageri vo vedení firiem to nedovolia!!!??? Naša vláda na čele s Dzurindom, Ficom ... to dobre vedia. Prečo máme v našom národe toľko chrapúňov? Boháči majú dosť peňazí, aby nás slušne zaplatili. Jak je možné, že niektorí slováci sú tak tupí, že to nechcú a nedoprajú svojim vlastným. Už by to chcelo zmenu, ale nie voľby.
milan # PesyMihy72
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-01-13 19:58:20 57f4fae0
iny obcan takze aby si tomu rozumel. ty mas regiojet a ty vykazujes kolko ludi si odviezol. takze ty povies statu, "hej pokladnicka" ja som odviezol 1000 000 ludi daj sem 5 000 000e. A v skutocnosti odvezies len 100 000 ludi. Uz to zacinas chapat???? A naviac preco takto 50% neprispeje byrokraticky stat mne na naftu???

obcan # WuvoPohi92
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-01-14 07:22:25 527767de
loading...
@obcan: tak neviem ako kontroluje stat regiojet. Mozno je to tak ako vravis. V takom pripade mozno aj ZSR vykaze ze odnieslo milion studentov, pokladnicka daj sem desat milion euri? Toto su dohady. Fakty zmluv su na internete napr tu: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=603&doc
=1672618
Prestuduj a daj nam vediet. Ak mas vedomost o korupcii, tak to treba oznamit na policii, inak sa stavas spolupachatelom.

To ze sa snazi niekto podnikat a zamestnat ludi na SK, by sme mali byt radi, stat by mu mal pomahat. Ak si regiojet povie ze tu nebude podnikat, budes sa mat lepsie?

Preco ti stat neprispeje na naftu? No vidis to iste sa pyta aj regiojet. Uz to chapes?

iny obcan # QapaFoha52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-01-14 15:07:48 3ee87852
Stotožňujem sa sa s názorom o absurdnom fungovaním systému, aj s potrebou rušiť kompetencie, či celé priblblé úrady.
A pripojil by som k nim aj "úrady práce". Sú to totálni darmožráčski dementi.
Tvorbu "prevádzkového dlhu" verejnej správy by som uzákonil ako trestný čin so zodpovednosťou a trestaním primerane od kompetentného ministra po posledného vedúceho pracovníka. Potom by asi konečne stratili opdstatnenie aj priblblé vysoké školy vychovávajúce priblblých odborníkov verejnej správy. Asi v tom mnohí videli "dobré zabezpečenie"...veď ešte pred vstupom do EU sa hovorilo o dorovnaní "úradníckych platov" v Eu, takže sa na to mnohí tešili a pripravovali. ... a "len tak" si svoje fleky nepustia - aj napriek veľkému ESO booomu...

332288 # CebyDupy59
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-01-16 09:43:05 b06b16eb
...dokonca zakonšpirujem ...že takéto "verejnoúradnícke" zadlžovanie štátu (plus čím viac prekžok obyčajným ľuďom) je zámerný cieľ, aby rástla zadlžovacia závislosť štátov (verejný dlh) na "uverovacích gangstroch" (súkromný nákupcovia štátnych dlhopisov) - ktorí samozrejme nikdy nemôžu skrachovať z dôvodu životne dôležitého prežitia (ich biznis projektu) = "€" - lebo ich straty aj tak vykryjú verejné zdroje...

332288 # CebyDupy59
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-01-16 09:48:25 b06b16eb

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   tr
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Holandský stratég: „Zlato je 6 000 let stará bublina“


Holandský stratég: „Zlato je 6 000 let stará bublina“
Citigroup se možná nepodařilo Holandsku zabránit v repatriaci asi 122 tun zlata čili podle nich „jen nadekretované komodity s nepodstatnou vnitřní hodnotou“, čili slovy Bena Bernankeho...
Potemkinove emisie
SOUČASNÝ MULTIKULTURNÍ SOCIALISMUS: KOMUNISTIČTÍ POHROBCI OPĚT VEDOU LIKVIDAČNÍ TŘÍDNÍ BOJ. TRUMP JE NADĚJE NA ZMĚNU
Súkromný park, prevádzkovaný súkromnou firmou

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0272 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne