Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Vzniká daňový systém pre vyvolených


Vzniká daňový systém pre vyvolených

Investičné stimuly sú priznaním vlády, že podnikateľom by sa lepšie darilo, ak by mali nižšie dane, menej byrokracie a spolupracujúcu verejnú správu. Analytik INESS Martin Vlachynský v rozhovore pre biztweet.eu.

Príchod Jaguar Land Rover je pre nezamestnaných nielen z regiónu iste dobrou správou. Ako by mohol nábor 2 6 tisíc ľudí pohnúť číslami nezamestnanosti?

Je to na slovenské pomery obrovské číslo. Ale treba si uvedomiť, že nie je nezamestnaný, ako nezamestnaný. Je rozdiel 20-ročný absolvent strojariny z Nitry, ktorý sa rozhliada na pracovnom trhu po návrate z dlhodobej brigády v zahraničí a 55-ročná žena so základným vzdelaním z Utekáča, ktorá je nezamestnaná šesť rokov. Tú najproblematickejšiu časť nezamestnaných väčšinou dokážu zamestnať len jednoduché práce v lokálnych malých firmách, nie stovky kilometrov vzdialená práca s istými nárokmi na zručnosti.

Na druhej strane to však nebude zadarmo. Už teraz SARIO žiada povolenia na výstavbu závodu. Iste nie za malé peniaze a stále nie je jasné, kto náklady uhradí. Továreň žiaľ podľa všetkého dostane aj daňové "odpustky". Čo na to hovoríte?

Investičné stimuly sú takým priznaním vlády, že podnikateľom by sa lepšie darilo, ak by mali nižšie dane, menej byrokracie a spolupracujúcu verejnú správu. Radšej by som videl "stimul" v podobe nižších daní, reformy súdnictva, či zákonníka práce, ktorý by sa rozprestrel po celej ekonomike a pomohol by tak aj spomínaným drobným podnikateľom, ktorí sa snažia preraziť v Utekáči či Krompachoch a ktorí si nikdy priame výhody nedokážu vylobovať.

Aký vplyv na ekonomiku majú daňové prázdniny a zvýhodnenia. Čo to robí s konkurenciou?

Zadotovaná firma si môže dovoliť ponúknuť za zamestnancov, stroje či rôzne služby viac, ako nezadotovaná konkurencia. Umelo sa tak presúva produkcia do dotovaného odvetvia, hoci možno iné firmy by vedeli tieto zdroje zúžitkovať lepšie. To, že ostatné autmoboliky mali takisto výhody pritom tento efekt neovplyvní, pretože podnikatelia nepriamo súperia o zdroje všetci navzájom.

Aký je potom reálny dopad na hospodárenie štátu. Ak firma neplatí do daňového systému iba štát odbremení od sociálnych výdajov na nezamestnaných?

Zmysel podnikateľskej činnosti nie je v platení daní, ale v produkcii statkov užitočných pre spoločnosť. Z fiškálneho hľadiska sa často argumentuje, že firma si daňové prázdniny zaplatí cez dane a odvody zamestnancov. To je však chybný argument, pretože zanedbáva náklady obetovanej príležitosti. Ak by firma stimul nedostala, tieto zdroje by v ekonomike miesto toho investovali iné firmy, ktorých zamestnanci by takisto platili dane a odvody.

Nevytvára sa začarovaný kruh? Daňové prázdniny vypršia firma pohrozí prepúšťaním politici si to nemožu kvôli popularite dovoliť, a tak pridelia ďalšie úľavy..

Vyjednávacia pozícia firmy so stovkami pracovných miest, obzvlášť v chudobnejšch regiónoch, je pomerne silná. V nedávnej minulosti sa stalo, že firmy požiadali o ďalšie kolo úľav, inak vraj budú prepúšťať. Dochádza tak k zreťazeniu stimulov a k vytvoreniu ako keby dvoch paralelných daňových systémov - jeden pre vyvolených a druhý pre všetkých ostatných.

Je miera daňových úľav pre veľké firmy na Slovensku bežná, alebo niečim výnimočná?

V tomto ohľade naši politici nevybočujú z priemeru. Možnosť "kúpiť" si vo svojom volebnom období veľkého investora je lákavá všade. Efekt postupného zlepšovania podnikateského prostredia je oveľa pomalší a plynulejší ako náhly príchod veľkej fabriky a je ťažšie ho prezentovať voličom.

Aký efekt na makroekonomiku má orientácia na automobilový priemysel?

Aj keď všetci asi poznajú príbeh o vzostupe a páde Detroitu, nemusí to pre Slovensko znamenať ešte nič negatívne. Ako hlavný problém vidím to, že k tomuto vývoju neprišlo prirodzene trhovou cestou, ale za výrazného prispenia väčšiny vlád.

Aké riziká sebou orientácia na jeden druh priemyslu prináša?

Slovensko nemôže očakávať, že bude s piatimi miliónmi obyvateľov mať ekonomiku diverzifikovanú ako Spojené štáty, či Nemecko. Závislosť na exporte tu bude vždy. Tá je nevýhodou len vtedy, ak ekonomické prostredie v krajine nie je dostatočne pružné na to, aby zvládlo externé šoky.Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2015-08-212
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Normal 0 21 Normal 0 21 Správne. Je načim (aj vo vzťahu k E-fondom) pozrieť sa na: Trestný zákon - z.z. č. 300/2005, § 250 ods. 1 písmeno b):
§250 - Zneužitie účasti na hospodárskej súťaži
(1) Kto zneužije účasť na hospodárskej súťaži tým, že
b) konaním, ktoré je v rozpore so zákonom upravujúcim
ochranu hospodárskej súťaže, spôsobí inému
súťažiteľovi značnú škodu alebo ohrozí chod jeho
podniku, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

A následne na zákon - z.z. 136/2001 - Zákon o ochrane hospodárskej súťaže
§ 8
Zneužívanie dominantného postavenia
(1) Dominantné postavenie na relevantnom trhu má podnikateľ alebo niekoľko podnikateľov,
ktorí nie sú vystavení podstatnej súťaži a ktorí sa vzhľadom na svoju ekonomickú silu môžu
správať nezávisle.

A týchto nezákonností sa dopúšťajú všetky vlády - asi od udelenia daňových prázdnin USS.
Bol by som veľmi rád, keby sa patričný úrad zobudil, lebo doteraz som o jeho existencii ani netušil. Zároveň som s hrôzou zistil, že tento úrad môže podnikateľovi s ročným obratom od nula do 330 EUR udeliť pokutu 330.000 EUR. - §38c ods.2. - Čistokrvná genocidáreň.

Trestný zákon by tiež bolo vhodné doplniť v časti "Trestné činy ohrozujúce trhovú ekonomiku". Lebo v súčasnosti je znenie zamerané viac-menej len na "chudákov". - Tak ako je v článku presne vystihnutý vznik dvojitého daňového systému - ale žiaľ nielen daňového ale dvojitého systému "ako takého" - ekonomického - trhového...Čo v jednom teritóriu nemôže byť prípustné.

332288 # CebyDupy59
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-08-23 19:49:34 b06b16eb
V celom eurosojuze (nie iba na SK) sa tvoria zákony výlučne pre potreby korporácií. Takže pozor, ľudia, jeden z hlavných znakov fašizmu!
General Guderian # TyroMury04
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2015-08-23 19:59:31 55e4d6c8

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   je
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0229 s
good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo