Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

ZVRÁTENOSŤ ŠKOLY I.


ZVRÁTENOSŤ ŠKOLY I.

Náš štátny školský systém je bezpochyby zvrátený. Vlastne, idea školy ako taká je v podstate zvrátená. Škola sa za edukatívnu inštitúciu len maskuje.

Predovšetkým základná. Všetko, čo v živote potrebujete naozaj vedieť, sa naučíte v jej prvom a druhom ročníku. Tých ďalších sedem rokov využíva vzdelávanie len ako masku formovania a mocenského pôsobenia na indivíduá (viď. Michel Foucault: Dozerať a trestať). Zatiaľ čo základná škola je čisto mocensko politický nástroj, stredná sa z časti venuje aj vyučovaniu použiteľných vecí. Vysoká už naozaj súvisí najmä so vzdelávaním.

Toto zistenie neprekvapí. Pozrime sa do histórie. Škola, tak ako ju poznáme dnes, sa začala ako inštitúcia formovať v stredoveku; samozrejme ako mocenský nástroj cirkvi. Vzdelávanie tam bolo úzko prepojené s pôsobením na indivíduá tak, aby na konci procesu vychádzali vytvarované presne pre potreby cirkvi. Neskôr prebral túto rolu štát (tzv. výchovný aspekt školy). Skutočným zmyslom školy je plošné vytváranie bezproblémových jedincov, ktorí sa budú dať politicky riadiť, budú konformní a celkovo nebudú zasahovať do behu štátu.

Také je aspoň naše školstvo. Svojimi formami zostalo hlboko v totalite, kedy slúžilo (mocensky) priam príkladne. Na západe to dokážu lepšie maskovať. (Ak sa teda krajina práve nenachádza na dobrodružnej púti za novými formami kontroly, ako napríklad USA.)

Spôsoby formovania stádovosti a zabíjania náznakov individuality sú u nás obzvlášť perverzné. Tento mechanizmus, vytvorený ešte uhorskými vládami s celkom jasným zámerom, neskôr zdokonalený krátkym ľudáckym intermezzom a prehĺbený dlhým obdobím totality, ožil vlastným životom.

Žiadna kozmetická reforma, akých sme boli v posledných rokoch svedkami, ho nezmení. Naopak. Keďže už jednáme so svojbytnou štruktúrou žijúcou vlastným životom, akýkoľvek pokus zmeniť ju (okrem radikálneho), pohltí a využije vo svoj prospech. Všimli ste si, že skutočný výsledok niekoľkých posledných reforiem bol presným opakom ich účelu deklarovaného na začiatku? Propagovalo sa na začiatku odľahčenie žiakov od množstva memorovaného učiva? Výsledok: rozšírená maturita, viac memorovania. Niekto z ministerstva školstva si v krátkom záblesku zdravého rozumu uvedomil, že škola deti zbytočne stresuje a inicioval reformu na zlepšenie tohto stavu? Výsledok: niekoľko náročných testov a nezmyselných monitorov (ktorých jediným účelom je vytváranie práce pre nezmyselné štatistiky ministerstva) naviac; viac stresu, viac nechuti k škole. Tak by sa dalo pokračovať.

Situácia na Slovensku bohužiaľ vyústila do stavu, kedy jediným zdravým prístupom k základnej a strednej škole je nebrať ju vážne, obrniť sa cynizmom, venovať sa svojim záujmom a nejako ten nezmysel prežiť. Ak uveríte ilúziám, aké vytvára, ste stratení, zmrzačení na celý život.

Príklad. Záväzné učebné osnovy literatúry sú didaktikmi odborne (!) zostavené tak, že od akejkoľvek literatúry navždy odradia rádovo viacnásobne väčší počet žiakov, než naopak. Pri poézií (a vlastne aj próze) sa týra všemožnými rozbormi a pochybnými analýzami skrytých významov, gramatických banalít a vysnívaných alegórií namiesto toho, aby sa žiaci učili vychutnať obyčajný pôžitok z čítania. Nikoho zo študovaných didaktikov nikdy nenapadlo, že chcieť od osemnásť devätnásťročného ročného študenta rozbory Camusových existencialistických noviel je zvrátené? Existencializmus je schopných intelektuálne uchopiť, odhadujem, tak desať percent dospelej populácie. Ale má ho pochopiť a vedieť analyzovať sto percent násťročných adolescentov.

Nečudo, že po tejto masáži nič nehovoriacimi intelektuálnymi tehlami to väčšina mladých vzdá a nečíta vôbec. (Pozrite si kolónky ohľadom čítania v profiloch na nejakom pokeci.) Účel školy v tomto prípade úspešne splnený nech ich číta čo najmenej, nech sú odkázaní na to, čo sa im ako informácia pustí cez médiá, nech príliš nemyslia. Dedičstvo komunizmu len tak prekvitá. Žánre, ktoré by mohli mladých prirodzene zaujať a priviesť ich postupne aj k čítaniu krásnej literatúry, do osnov nepreniknú. Mohli by tam narobiť škodu a niekoho naozaj priviesť k čítaniu.

V iných predmetoch je to podobné. Zložité matematické rovnice, aké sme boli všetci nútení riešiť na základnej a strednej škole, som odvtedy v reálnom živote ani raz nevidel. S výnimkou asi piatich spolužiakov priateľov (fyzik, dvaja ekonómovia, jeden matematik-učiteľ, jeden inžinier) ich nevidel asi nikto z päťdesiatčlenného kolektívu dvoch tried. O bizarných chemických vzorcoch, rozboroch zložených súvetí a podobných úchylnostiach radšej pomlčím.

Sedemdesiat percent učiva základnej a strednej školy bolo celkom samoúčelných. Keby sa odtiaľ vyhodili, vôbec nič by sa nestalo. Ich zmyslom bolo obrať ma o čas a energiu, ktoré keby som venoval do samoštúdia alebo koncentrovaného štúdia oborov aké ma bavia, bol by som celkom iným človekom. Nehovorme o nejakej všeobecnej vzdelanosti. Je to ilúzia. Ľudská psychika nie je konštruovaná takto. Tých sedemdesiat percent učiva, ktoré pre mňa osobne neboli dôležité, si proste nepamätám. Kto by to držal v hlave? Zabudnete ich za pár mesiacov, ak s tým aktívne nepracujete. Ich učenie sa bolo pre mňa celkom zbytočné. Ako dospelý človek s doktorátom som azda schopný to posúdiť.Author: Jozef Karika # FitoPeme93
Svet2016-01-255
-
 63%  ( 9 people voted )
+
Tak si uč deti doma sám a máš po tej svojej anarchii. Nečítal som to celé, ale nevadí. Čo na to školológ...?
Bodkabodkabodkaotaznik # FacuMyro27
-
 42%  ( 2 people voted )
+
2016-01-25 11:11:51 b229a2f8
http://gorilavsieti.tumblr.com/
Radko Walker # WeqyXopi92
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-01-25 13:49:09 5f6616ce
http://gorilavsieti.tumblr.com/
Radko Walker # WeqyXopi92
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-25 13:50:16 5f6616ce
To "tohoto kariku93" nevie niekto tresnúť po hlave? Veď i Komenský učil národy ..A tá "karika" NEPOVEDALA NIČ NIKOMOMU AKO ĆO AKO? Peniaze ...tato kde je ..prečo v tom "NEZMYSELNOM MNOŹSTVE ŠKôl" aj VŠ aj--" GYMPĹOV."potreba tóóľkeho ... Keď už prvá Maria Terezka ..ukazovala na nose kikiriky ---HLUPÁKOM...
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-25 18:42:06 58d4289b
Stopercentný súhlas. 90% vyučujúcej látky je úplne zbytočnej, respektívne je dobrá pre tých čo sa chcú špecializovať na určitý odbor. Ale nikto nebude 100% dobrý chemik, matematik, astronóm, literát, spevák a herec zároveň.
Bynk # LojuWafa17
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-01-26 00:21:13 c35b0d63

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   deväť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Nový autorský zákon, a komu tím prospějete?


Nový autorský zákon, a komu tím prospějete?
Kým DPH na chlieb má klesnúť, (takpovediac) DPH na elektroniku narástla. Budeme SOZA o pár rokov platiť autorské poplatky aj z mikrovlnky?
PREZIDENT KYPRU: NAVRHNEME RUSKU, ABY U NÁS ROZMÍSTILO VOJENSKOU ZÁKLADNU
Dřívější Cikáni, nynější Romové
ZAKAŽTE LŮZE MYSLET!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0264 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage