Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Dokumenty, obrázky, videá a fórumové príspevky od

skor je to tak # SijeLohu78


Co je to vlastně mzda?


Co je to vlastně mzda?
Mzda za kapitalizmu.
Rozloženie pracovného dňa.
Podľa Marxa.

Kapitalisti a ich buržoázny ekonómovia sa snažia vytvoriť dojem, že výška mzdy zodpovedá hodnote práce, ktorú pracovník odviedol pre kapitalistu. Snažia sa vytvoriť dojem, že kapitalista zaplatil pracovníkovi celú hodnotu práce, ktorú pre kapitalistu vykonal.

Teraz sa pozrime na to v čom spočíva tento podvod kapitalistov. Podľa akých zákonitosti sa od zániku socializmu predlžuje pracovný čas až k úplnému maximu, keď zamestnanec nebude už schopný pracovať. Prečo počúvame kvikot kapitalistov, že treba upravovať zákonník práce, aby bol pružný a „nebránil zamestnávaniu“ a prečo upadá sociálne a zdravotné zabezpečenie.

Je to veľmi jednoduché len si to vyžaduje trochu pozornosti.

Život človeka sa skladá z jednotlivých dni. Aby človek mohol prežívať, musí vykonávať pracú, za ktorú dostane mzdu, za ňu si kupuje predmety viac alebo menej nutné pre život. Človek je preto nútený predávať svoju pracú, vlastne svoj čas, svoj život kapitalistovi.

Deň má 24 hodín a môžeme ho rozdeliť na tieto dve časti:
Pracovný deň – je to časť dňa, keď človek pracuje, čas na ktorý sa zamestnanec predal kapitalistovi a kapitalista môže spotrebovávať jeho pracovnú silu.
Oddychový čas - je to časť dňa, keď zamestnanec oddychuje, regeneruje svoje sily, aby mohol pracovať zajtra, venuje sa svojím záujmom a rodine, aby kapitalista mal ďalšiu generáciu pracovnej sily, čiže reprodukcii.
Deň = Pracovný deň + Oddychový čas
Človek každý deň potrebuje určité nutné veci ako jedlo, šaty, ubytovanie a pod., aby vôbec prežil. Tie veci si musí kúpiť a musí ich zaplatiť. Musí na ne určitý čas pracovať. To je nutný pracovný čas. Keby ho neodpracoval nemohol by si kúpiť jedlo a zomrie, alebo nemohol by sa starať o dieťa a kapitalista nemá ďalšiu generáciu pracovných síl.

Nad rámec tohto nutného pracovného času je nadbytočný pracovný čas. A za ten si môže kupovať už ďalšie nie životne nutné veci.
Pracovný deň = nutný pracovný čas + nadbytočný pracovný čas
Ďalšia vec čo si musíme uvedomiť je skutočnosť, že dĺžka pracovného dňa má svoju maximálnu hranicu, je určená fyzickými schopnosťami zamestnanca, presne ako vôl, ktorý tiež nemôže ťahať v kuse, lebo otrčí kopytá. Teda oddychový čas sa dá stlačiť na určité minimum, keď sa prekročí zamestnanec umrie.


Sledujme to ďalej.
Zo začiatku bol jednoduchý remeselník, ktorý bol zároveň vlastník výrobného prostriedku a vlastník pracovnej sily. Tu by sa to zdalo, že je to jednoduché. Robí si kedy chce, koľko chce. Ale je to tak? Na to by vedeli odpovedať drobní živnostníci. Ako strach zo straty zákazky, ako potreba platiť materiál, stroje, ich ženie stále viac si predlžovať pracovný deň. Sami seba bičujú.
Ako pokračoval celý priemyselný vývoj, výrobne prostriedky sa stávali zložitejšími, drahšími a čo je hlavné potrebovali viacej pracovnej sily. Vznikol majiteľ výrobného prostriedku, kapitalista, ktorý bol nútený kupovať pracovnú silu, zamestnancov (ľudí čo nevlastnia žiaden výrobný prostriedok), na obsluhu svojich výrobných prostriedkov a neskôr dokonca sa už kapitalista ani nezúčastňoval výrobného procesu.
Kapitalista do kúpi výrobných prostriedkov vložil svoj kapitál a ten potreboval dostať naspäť. Ďalej potreboval prostriedky na pokrytie svojich životných potrieb a tie sa stávali stále prepychovejšími a preto nákladnejšími a hlavne potreboval tvoriť zisk. Ďalej je tu konkurenčný boj medzi jednotlivými kapitalistami a boj o umiestnenie na trhu. Z týchto dôvodov zamestnanec nemohol dostať plnú hodnotu prace, ktorú vytvoril. Kapitalista nezaplatil zamestnancovi celý pracovný deň, na ktorý sa mu on predal.
Časť pracovného dňa, ktorú kapitalista nezaplatil voláme nadpráca a jej hodnotu si kapitalista privlastnil. Takže máme:
Pracovný deň = nutný pracovný čas + nadbytočný pracovný čas a k tomu ešte nadpráca
Kde ju tam vopchať?

Najjednoduchšie, čo môže kapitalista urobiť, aby vytvoril priestor pre nadprácu je to, že začne predlžovať pracovný deň. Ako sme si povedali pracovný deň má svoju maximálnu hranicu, za ktorú sa nedá ísť . Zamestnanec to fyzicky nevydrží. Kapitalista môže ísť len po ňu. Ale potreba nadpráce u kapitalistu stále rastie, stále nemá dosť.
Preto nadprácu musí kapitalista znova odniekadiaľ odobrať.
Z nutného pracovného čašu nemôže, zamestnanec by nebol schopný obnovovať svoju pracovnú silu. Musí ju odobrať s nadbytočného pracovného času. Bez obáv, že by ohrozil fyzické fungovanie zamestnanca a jeho reprodukciu, ale zároveň znižuje zamestnancovu životnú úroveň. Preto je životná úroveň zamestnanca vždy nižšia ako úroveň kapitalistu. (Tu je tajomstvo súčasného zadlžovania, zúfalá snaha ľudí udržať si životnú úroveň zo socializmu.)
V dôsledku konkurenčného boja, voľného trhu a zisku, je kapitalista nútený stále viac a viac predlžovať čas nadpráce na úkor nadbytočného pracovného času, až stlačí zamestnanca na hranicu nutného pracovného času. (Ľudia žijú od výplaty k výplate.)
Ale tu to nekončí, konkurencia tlači, treba ešte väčší prepych, zlatý nočník pre milenku, zväčšiť si piňďúra a pod. Zisk, zisk a nutnosť zhodnocovať kapitál nepustia. Kapitalista po čase je nútený zasahovať aj do nutného pracovného času zamestnanca!!!
Tu môžeme namietať, že to sa nedá. Zamestnanec nebude schopný obnovovať pracovnú silu, a reprodukovať sa, zabije ho to. Lenže máme tu háčik, ktorý kapitalista vidí. A to je tento:
Nutný pracovný čas nie je všade rovnaký, náklady na život sú rôzne, niekde vyššie niekde nižšie. Niekde sedí zamestnanec doma na stoličke, niekde na klátiku, niekde na zemi. Niekde je zdravotná starostlivosť a niekde nie. A podobne. Preto kapitalisti budú znižovať nutný pracovný čas až ho postupne zjednotia na úplnom fyzickom minime.
Preto tie úvahy o živote nad pomery a preto sa priblížime k Afrike. Čaká to aj Švajčiarsko, či sa to demokratom páči alebo nepáči. Zákonitosti kapitalizmu nepustia.
Netreba si robiť ilúzie. Kapitalista a kapitalistický štát si veľmi dobre uvedomujú, že to má nepriaznivý dopad na zdravie, reprodukciu a život zamestnanca. Kapitalistov to nezaujíma, nezáleží im na dĺžke života pracovnej sily, veď vo svete sú miliardy „nadbytočných“ ľudí. Kapitalistu zaujíma iba to, koľko dokáže zamestnanec odrobiť za jeden deň, za 24 hodín. A tento cieľ kapitalista dosahuje bez ohľadu na to, že skracuje život pracovnej sily = človeka!!!
Treba si dobre uvedomiť, že zamestnanec v kapitalizme je iba pracovná sila. Všetok jeho čas, celý život patrí kapitalistovi. Zamestnanec je len prostriedkom, aby kapitalista mohol zhodnocovať svoj kapitál, investíciu a tvoriť zisk.
Kapitalisti vám vlastne kradnú celý život pre svoj blahobyt.
Blázni im veria, že majú slobodu.
Poznámka na koniec:
Už chápete? Prečo po víťazstve socialistickej revolúcii pozatvárali kulakov, továrnikov, boháčov, podnikateľov a ďalšiu parazitickú zberbu do gulagu? Nie len preto, že predstavovali prekážku na ceste k lepšej, ľudskejšej spoločnosti - socializmu, ale bolo to aj účtovanie za ťažkú minulosť, útlak celých storočí, nesplatené krivdy celých generácii ich predkov, ktoré kapitalisti vysali a zahodili v svojich manufaktúrach, továrňach, baniach, na poliach veľkostatkárov, cirkevnej vrchnosti a tak ďalej...


Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
Zdroj
-
 65%  ( 7 people voted )
+
2015-07-28 19:22:02 817b0707
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Zázrak dobrovolné směny


Zázrak dobrovolné směny
V sérii krátkých článků představujeme jednoduchou formou několik základních poznatků ekonomie. V tomto díle vysvětlíme kouzlo dobrovolné směny a teorii externalit...
Srdce vyžírající kanibal se od Obamy dožaduje, aby poslal zbraně
Problémy základného školstva začínajú na vysokých školách
Dánsky psychológ varuje pred islamom: Neurobte tú istú chybu ako my!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0138 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo