Takýchto ľudí by si mal štát vážiť. Nič nechcú, dokážu sa sami o seba postarať, sú sebestační. Mnohí dávajú prácu desiatkam iných. Socialisti však veľmi rýchlo zistili, že toto je tá kategória, ktorá sa dá ešte „ošklbať“, ktorej sa dajú zvýšiť odvody, dane a kopec nezmyselných poplatkov! Aká stredná vrstva? Načo? Že hybný motor ekonomiky? Treba predsa z niečoho zaplatiť tie sľubované „istoty“ pre zamestnancov, aj nezamestnaných.

Ekonomické dôvody sú však z môjho pohľadu druhoradé. Každý človek, ktorý nie je závislý na štáte, alebo zamestnávateľovi, je pre komunistov nebezpečný. Má totižto svoj názor, a na rozdiel od iných si ho môže aj slobodne prejaviť. A to nie je dobré! Takýmto ľuďom treba „zoťať hrebienok“. Potrestať ich za úspech. Zvýšiť dane, odvody, sťažiť podnikanie, až kým sa nevzdajú a nezrušia svoje spoločnosti a živnosti. Hurá!

A teraz moja otázka, súdruhovia. Skúste mi vysvetliť, ak tisíce ľudí zrušia svoju živnosť, a pôjdu na úrad práce, ak stovky menších, či väčších spoločností, po zrušení rovnej dane odídu zo Slovenska, kto vám bude tie vaše „istoty“ financovať? Kto bude zamestnávať vašich voličov? Toto ste asi celkom nedomysleli? Alebo si myslíte, že struna sa dá donekonečna šponovať? Že trpezlivosť živnostníkov nemá svoje hranice? Kde chcete potom garantovať zamestnanecké výhody? Ak ste si nevšimli, štátnych podnikov je ako šafranu. Alebo ideme znárodňovať? Môj kamarát Jano má autoservis, buduje si ho skoro 20 rokov, vlani bol prvý krát na dovolenke. Čo tak mu ho zobrať? Robil to Hugo, aj Fidel. Fi, ako Fi...

Gratulujem Vám, všetkým voličom Smeru, ktorí ste konečne našli svoje istoty! Vy, ktorí ste boli takí hlúpi, že ste stavali dom, dreli sa, nepoznali dovolenku, a do dôchodku ho splácate. Mohli ste radšej sedieť v krčme ako váš sused, nemuseli by ste platiť zaň vyššie dane. A tiež vy, ktorí ste si mysleli, že keď budete celý život pracovať a platiť poctivo odvody, budete sa mať na dôchodku lepšie. Omyl! Účet v II. pilieri je predsa váš vlastný, a na ten vám štát nemôže siahnuť. Ako to teda urobiť? No predsa znížiť percento odvodov, neskôr zrušiť úplne. Veď aj naši sociálne odkázaní občania chcú svoje istoty. Majú predsa na ne právo!

Teší ma, že pán minister má starosť o výšku dôchodkov živnostníkov. Áno, mnoho z nich platí odvody z minima. Zamyslel sa niekto nad tým, prečo? A čo tí zamestnanci, ktorí tiež pracujú za minimálnu mzdu? Ako je možné, že všetci títo ľudia, ktorí celý život pracujú, budú mať nižšie dôchodky, ako tí, ktorým sa aj teraz skladáme na rôzne sociálne dávky, a ktorí sa nám smejú do očí?

A tak mi z toho vychádza len jedna istota. Istota, že o pár rokov tu nezostane nikto schopný, že mladá generácia sa nedá ošklbávať a jednoducho bude svoje šťastie hľadať niekde inde. Obávam sa ale, že potom už bude pre Slovensko neskoro...