22. August 2019
    
Ako funguje bezuročná ekonomika - Dolezite.sk

Ako funguje bezuročná ekonomika


  2010-04-01  (22:23)  |  Ekonomika
  55% hlasovalo = 1  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Ako funguje bezuročná ekonomika

Schéma zojenia bezuúročnej ekonomikyPrikladám schému ako by mala fungovať bezúročná ekonomika. Je to veľmi jednoduché.Čiary su peňažné toky ktoré znázorňujú odkial a kam prúdia peniaze,podobne ako ked sa navrhuje ústredné kúrenie či schéma zapojenia televízora.

Z tejto schemy vidiet že CB by bola štátna inštitúcia ktorá by požičiavala bezúročne peniaze každému kto by ju o to požiadal a kto by mal čím ručiť.Požičiavala by rovnako bezuročne štátnemu rozpočtu,firmám a občanom.Kontrola CB by bola zaručená parlamentom ,vládou a verejnostou a evidencia jej prijmov a výdajov by bola kontrolovaná zákonom podobne ako je dnes štátny rozpočet.

Pri takto organizovanom peňažnom systéme by prestal existovat finančný trh lebo by stratil zmysel, kedže peniaze by boli volne dostupné v tejto banke a pre každého.Táto štátna banka by mohla bezurocne požičiavat aj komerčným bankám a oni by si mohli pýtať za požičanie peňazí úrok...:-))))) v tom momente by ich podnikanie bolo jasné a ukončené...kedže CB by požičiavala každému bezúročne tak by KB dopadli... ako keby za dnešných podmienok niekto predával vzduch.

Čo sa týka daní,tie by boli potrebné aby štát mohol splácať svoje dlhy lebo si požičal aby nam mohol vybudovať cesty,kanalizácie.školstvo,zdravotníctvo,verejnoprávnu televíziu do ktorej by mal každý prístup a pod.

V takomto systéme by neexistovala nikdy žiadna inflácia ale existoval by absolutny nedostatok pracovných síl...lebo ľudia by mali peniaze a vsetko by vykupili a na dalšie veci by museli čakat kym sa vyrobia.To by až potom bola tá správna trhová ekonomika kde by firmy nemuseli robit ziadnu reklamu,ludia by si sami objednávali čo chcú si dat vyrobit.A o co by bol zaujem tam by sa sustredili výrobné kapacity a to by sa vyrábalo..teda vsetko podla toho čo ludia potrebujú. Nevyrabali by sa nekvalitné vyrobky lebo by nebol o ne zaujem,auta by sa nemenili po troch rokoch napriek tomu že ešte fungujú, banky by nestavali drahé luxusné budovy lebo by nemali za čo..resp.keby chceli museli by si požičať...ale ako som povedal predtým, žiadne banky okrem centralnej bezuročnej by nemali šancu existovat.

A nebol by problém ani na takýto systém nabehnúť.Zo dna na deň by sa prijal zákon o zákaze platenia úroku a prepadnutia a vynulovania všetkých úrokov na jestvujúcich dlhoch.Dlhy by však nezanikli,iba uroky.Jednoducho od zajtra by fungovala štátna bezuročná banka,ktorá by požičiavala peniaze bezuročne každému.Kedže úrok je obyčajná krádež a podvod .

Zo dňa na deň by nastal velký dopyt,stratila by sa nezamestnanost, a co je hlavné nevznikla by žiadna inflácia nikdy ako vznikla v Zimbabwe,čo radi používajú ako argument tí čo peniazom nerozumejú.Kto si čo požičia to aj vráti, takže peniaze by plnili tú funkciu čo plniť majú,teda su iba prostriedok ,katalyzátor pri výmene tovarov a služieb.Nikto by nedostával peniaze bez poskytnutia protihodnoty.

Viac možme podebatovať v diskusii ktorá predpokladám že tromfne velkostou a zaujímavostou všetky doterajšie.

Takže pekné Velkonočné sviatky prajem a potrenujte aj ducha ked budete nad týmto cez tieto sviatky rozmýšlat a debatovat a hladat protiargumenty.

Jednoducho ich NENAJDETE!

Teším sa na diskusiu.

Zdroj: moja hlava a naštartovanie mozgu vďaka článku p.Vaského  Tretia cesta.

http://www.scribd.com/doc/22221323/Rudolf-Vasky-Tretia-cestacv
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
RudolfVask   |   ip:85.216.16   |   2010-04-03  (17:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  C.V.

No krásne niečo ! Ty radosť a pýcha môjho života.Vysvetľovanie už pomaly môžem prenechať na vás vy moja družina, a ja teraz sa už môžem začať venovať príprave legitímnej a právne ošetriteľnej revolúcii s ktorou zavedieme bez úročnú ekonomiku v celej Európe.

R.V.- I am the Great Mahdi, the Expected One! (nech Stan-a šľak trafí)


xyz   |   ip:178.40.14   |   2010-04-03  (17:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Máš tam veľkú chybičku pôžičky štátu musia byť len na investície napr.(diaľnice, cesty, elektrárne a podobne)a prevádzkové náklady štátu musia biť hradené z daní(armáda, polícia, úradníci, atď.). Ináč by vznikla inflácia ako sviňa.(okrem mimoriadnych prípadov ako vojna a živelná pohroma) A ešte tam nemáš dane pre firmy, DPH a spotrebné dane.A mena nesmie biť voľne zmeniteľná (Indická rupia nie je voľne zmeniteľná, jej vývoz aj dovoz z Indie aj do Indie je zakázaný)ináč skončí to ako nemecký ekonomický zázrak.(oni ju mali zameniteľnú a potom im USA vicuclo marky zo systému)Ináč perfektné cv.


ggg   |   ip:217.73.18   |   2010-04-03  (19:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  aj ked sa vela faktorov nezobralo do uvahy, myslienka je dobra...az na to ze by vznikla velka korupcia, kto dostane aku pozicku. (vid eurofondy)


snowmaker   |   ip:95.102.17   |   2010-04-03  (21:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zaujímavý nápad... mňa však trápi otázka, či by centrálna banka dokázala plniť depozitnú funkciu... teda či by sme mali všetci spoločné účty "otvorené v centrálnej banke"...


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (21:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  xyz
nie ,nie xyz, nie je tam chybička,štát by si mohol zobrat požicku na co potrebuje resp.co odsuhlasia poslanci v parlamente ktorí by mali imperatívny mandát.Splacalo by sa to daňou z príjmu FO.
Dane pre firmy,DPH a spotrebné dane by boli uplne zbytočné.Státne vydavky by sa financovali iba jedinou danou a to z príjmu FO.
Mena by kludne mohla byt zamenitelná a tesil by som sa keby mi ju celý svet vycucol z obehu lebo by som si natlacil zase kolko by mi chýbalo a NEBOLA BY INFLACIA ANI ZA MÁČNY MAK!!!!
Ten kto by mi ju vycucol z obehu by mi musel dat za nu tovary a sluzby v tej hodnote takze ziadna panika sa nekoná.A ten kto by ju vycucol z mojho obehu a chcel by si za nu nieco v mojom státe kupit tak by vyvolal zase dopyt na moju výrobu, čo je uplne v poriadku.
V tejto mojej navrhovanej scheme samozrejme by boli zisky 100% zdanené a určená maximálna mzda cize v tom prípade mi tam chýba trubka z firiem do štátneho rozpočtu ktorou by prudili 100% zdanené zisky.
Alebo by neboli zdanené zisky a bol by zákon že každý zamestnanec je zároven podielnikom na zisku firmy v ktorej pracuje.
Samozrejme ze poistovne tam nemam nakreslené ale tie by v bezurocnej ekonomike mohli fugovat tak ze by mohla byt jedna státna poistovna v ktorej by sme sa vsetci skladali na pomoc tým čo postihne nejaka nehoda ci choroba.To by bola potom skutočná Sloboda a Solidarita, nie ten paškvil čo sa nám tu snaži prezentovat električkový ekonóm Šuplík.

Ziadna korupcia by absolutne nebola lebo na bezuročnú požicku zo štátnej banky by mal zákonný nárok každy kto by vedel niecim ručit alebo by bol zdravý a mohol by pracovat.Ako som uz povedal neboli by žiadne obavy z nezamestnanosti preto pozicky by sa mohli v pohode splácat.Možno by si ludia ani pozicky nebrali lebo by zarobili celkom slusne ked by zisk firiem nebrali úžerníci a majitelia firiem.

Tak sa teším na dalsie pripomienky a kritiku.


zero   |   ip:217.115.2   |   2010-04-03  (21:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
Na schématu chybí znázorněný tok peněz financujících provoz centrální banky ze státní správy.


zero   |   ip:217.115.2   |   2010-04-03  (21:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
Na schématu chybí znázorněný tok peněz financujících provoz centrální banky ze státní správy.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (21:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  snowmaker

no kedze by bola iba jedna státna banka a zaroven centralna tak by viedla účet každému...firme,ludom a tiez aj štátu.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-03  (21:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A svist ju potom balil do pozlatka ... Takze cv, dajme si priklad. Centralna banka natlaci milion papierikov ktore nie su nicim kryte a pozicia polku z nich bezurocne mne a Palimu na kapurkovu. Ja mam den ked sa mi nic nechce, Palimu tiez nie a kedze tam nie je urok, kam sa ponahlat, ze? Tak ich budem susit doma alebo na ucte rok, dva, tri, desat ... Po dvoch rokoch stat bude chciet postavit cestu a bude na to potrebovat dva miliony papierikov, a CB mu ich podla tvojej schemy v pohode vytlaci (pretoze moje su nedostupne), teda na svete mame 3 miliony papierikov a cena mojich papierikov zrazu klesla o 1/3.

Takze tymto otvaras dvere jednak neuveritelnej infacii zakazdym ked si vlada zmysli ze treba robit nieco "dobre" (odporucam precitat si nieco o inflaciach v Taliansku a Polsku v minulom storoci ked este marka bola tvrda mena). Za druhe urok ma nielen "uzernicku" funkciu (tzn. cena za pozicanie), ale zaroven ta nuti s tymi peniazmi nieco robit, slovom drzat ich v obehu aby plnili svoju funkciu ako platidlo za tovar.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (21:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zero

myslím že nechýba mi tam ten tok co hovoríš,lebo náklady na prevadzku státnej banky su zapocítané vo výdavkoch na štátnu správu.
Ale kludne by tam ten tok mohol byt nakreslený, nic by neovplyvnil,vsetko by fungovalo tak ako aj bez neho.


Rudolf   |   ip:188.112.1   |   2010-04-03  (21:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
Kde ste zastrcen pane. Preco takych ludi nemame v politike alebo na miestach kde by to mohli realizovat.
Hura tesim sa z takych ludi. Skoda ze takych nmozno volit.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-03  (21:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Doplnim: ako spravne podotkol xyz co v pripade, ked ti ju USA vycucne (za dolare?) a potom ulozi do trezora a nikdy nepouzije? Ty vlastne navrhujes ozobracovat svojich obcanov na ukor zahranicia (ak natlacis dvojnasobok papierov tak to znamena ze jeden ma hodnotu polovice povodneho).


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (21:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpq

ked mam pred sebou tuto schemu tak sa nebojim ziadnej otázky a s usmevom na kazdu odpoviem uplne z voleja.
Ked si pozicias peniaze tak ich hned musis zacat splacat.Takze ziadne sušenie penazí doma neexistuje lebo pozicky neviem ako u Vas ale vsade na svete treba splácat.
Ked bude stát chciet postavit cestu ,spravne hovoríš,banka vytlačí papieriky lebo Tvoje su v doma v pancuche a POZICIA ICH ich státu na vystavbu cesty a stát potom bude túto požičku splácat danami z príjmu FO!!!! a nebude potrebné ani platit mýto lebo tu cestu sme si postavili sami z nasich daní.

Odporúčam Ti vyčistit si hlavu od ekonomických táranín čo sa dnes učia na ekonomických skolách.Tie mozno platia pri urokovej ekonomike ale mna urokova ekonomika uz navzdy nezaujíma lebo vidime kam nas doviedla.Takze zabudni na taraniny a zacni pouzívat vlastný rozum a nedaj sa obalachavat podvodnikmi ktorí vymysleli dnesný finacný systém a služi im na bezpracné obohacovanie.Urok a zisk je potrebne uz konečne raz a navzdy z tejto zemegule vyplienit.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-03  (22:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: Co znamena hned? Po mesiaci? Roku? Ak chcem postavit fabriku na LCD televizory, tak na moju vstupnu investiciu bude treba dajme tomu 2 miliony eur. Potom budem rok-dva skumat a vyvijat technologiu, rok kym sa dostanem na trh a budem uspesny. Myslis, ze budem schopny splacat pozicku kym nemam zisk? A kym ja musim drzat tieto peniaze aby som mal na najom a platy, niekto iny ich bude potrebovat na stavbu cesty a tym sa roztoci inflacna spirala.

Co ak tie peniaze investujem (napriklad na vyvoj), ale nebudem ich schopny splacat - vyhlasim bankrot. Co potom?

Ja som ekonomicku skolu nikdy nestudoval ale tato tema ma zaujima, pretoze ma blizko k teorii hier a to je uz skoro moj odbor.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (22:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq

ved rozmyslaj trochu....ked mi ich vycucnu USA z obehu nic a nedeje,vycucnut mi to mozu len tak ze mi daju tovar a sluzby a je to OK.Ked si ich nechalu v pancuche nevadi,ved papierikov je dost a ja si natlacím zase nove ked si niekto pride pozicat z nasej státnej bezurocnej banky.A ziadana INFLACIA SA NEKONÁ!!!!Co sa pozicia to sa aj vráti!!!
Predsa kvoli nedostatku papierikov sa nemoze zastavit zivot.
Preto tvrdím ze nekryté papierové peniaze su geniálny vynález ludstva.
Nie zlato...ved to je cistá debilita zlato pouzivat ako peniaze.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (22:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rudolf

No keby som nebol strojar a bol by som politik tak nikdy by som na takuto schemu neprisiel,preto som neni v politike ani nechcem v nej byt, uplne by mi stacilo ked by hociktorá strana si dala do programu tuto schému zrealizovat.
Nastal by zlatý vek ludstva keby podla tejto schemy isli vsetky státy na svete.

Ale myslím si ze za chvilu to bude zavedené,inak sa totiž neda nic robit iba sa zabíjat vo vojnách a zit v chudobe.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-03  (22:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vies cv, takto mozme pokracovat donekonecna, ale mam pocit, ze sa nikam nedostaneme. Pre teba je urok arcinepriatel (oprav ma ak sa mylim), ale zabudas, ze rovnako ako noz je to len nastroj a moze byt pouzity na zle ako aj na dobre veci. Osobne si myslim, ze urok je spravny ako kompenzacia rizika, ktore investor podstupuje. Odporucam ti precitat si toto: http://freedom-school.com/money/how-an-economy-grows.pdf (nedaj sa odradit komiksovou formou)


LordX   |   ip:95.102.15   |   2010-04-03  (22:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv - na to aby si zabranil inflacii nestaci len nove peniaze postupne splacat, teda vydavat ako pozicky. Ved tak to funguje aj teraz, vsetky nove pozicky z CB sa musia splatit dokonca aj s urokom a inflaciu mame aj tak, pretoze ide o casovy rozdiel medzi pozicanim a vratenim a mnozstvo novych poziciek medzi tym. Nevidim v scheme ziadny mechanizmus ktory by zabranil inflacii vznikajucej na rovnakom principe, nejake obmedzenie mnozstva penazi vydanych do obehu za urcity cas.
Ak si vela ludi pozicia vela penazi a minu ich, zakonite vznikne inflacia a je uplne irelevantne ze napr. za 10 rokov to planuju splatit. Najprv velka inflacia, potom postupna deflacia.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (22:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  :-))))))
ale vidím ze diskusia ide podla mojich predpokladov....wow


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (22:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX a sharpiq

nie chlapci,zbytocne sa ma snazíte oblbnut ,matematika nedovoli aby ste ma oblbli.

Ano UROK je arcinepriatel nie moj ale fungujucej ekonomiky a bezinflacných penazí!

NEVZNIKNE NIKDY ZIADNA INFLACIA!!!!
lebo kazda pozicaná koruna bude krytá prácou a vytvorenou hodnotou!!!
Ano penazí sa vyda a popoziciava vela...ale nepohnu sa z miesta pokial sa nepokryju prácou...a tam je pes zakopany.


LordX   |   ip:95.102.15   |   2010-04-03  (22:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "lebo kazda pozicaná koruna bude krytá prácou a vytvorenou hodnotou!!!"

Ale az s odstupom casu.

"Ano penazí sa vyda a popoziciava vela...ale nepohnu sa z miesta pokial sa nepokryju prácou...a tam je pes zakopany."

Co si predstavujes pod krytim penazi? To ze za ne poziciavajuci nieco nakupi nezabrani inflacii, to ju prave vyvola. Chces povedat ze ak si natlacim milion eur a kupim si za ne pivo nesposobim inflaciu, lebo peniaze su kryte pracou krcmara a pivarov?
Inflacii zabrani iba ked sa peniaze vratia. A to bude neskoro.


xyz   |   ip:178.40.17   |   2010-04-03  (22:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv inflácia a štátne pôžičky
http://dolezite.sk/Cinsky_mur_Ako_bola_financovana_najvacsia_stavba_na_svete.html
Východisko navrhol Johan Palmstruch, ktorý v roku 1657 založil banku Stockholms Banco. Jeho riešením boli dočasné „Kreditvsedlar“ - úverové papiere. Prvé kusy vytlačili 16. júla 1661.

Napriek sľubnému štartu sa Palmstruch dočkal trpkého sklamania. Jeho banka veľmi rýchlo doplatila na to, že do obehu pustila príliš veľa bankoviek. Samotného Palmstrucha za jeho skutok predvolali pred súd, kde musel uznať svoj krach a zodpovednosť za vzniknuté škody. Prvé papierové peniaze v Európe mu vyniesli väzenie. Dnes sú bankovky, nesúce názov Stockholms Banco, veľkou zberateľskou raritou.
http://encyklopedia.sme.sk/c/893754/prve-papierove-peniaze-v-europe.html
Pamätám si aj iní príklad z Číny, vtedy sa cisárovi zapáčilo tlačiť peniaze mimo výstavby(investície) a začal tlačiť peniaze na výdavky a bola s toho inflácia ako sviňa (tuším v 10 storočí nechce sa my to hľadať).cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (22:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX

na Tvoje uvahy odpoviem iba takto :-)))))))))))))

Len sa trap...to je dobre ze konecne zacinas pouzivat mozog...len skoda ze ti nefuguje.
Nedavaj mi do ust to co som nepovedal,to je velmi primitívne a potom nemozme debatovat.
Inflacii zabrani nie to ze za pozicane peniaze si poziciavajuci si nieco nakupi ale to ze peniaze sa nebudu dat minut t.j. nebudu vpustene do obehu pokial sa nevyrobí ten tovar ktorý si niekto chce za ne kupit.A ked si kupis co uz je vyrobené tak musis potom peniaze vratit tak ze ty odrobis tu hodnotu a za nu dostanes peniaze na splatenie pozicky...a ziadna inflacia sa nekoná!!!!!cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (22:57)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  xyz

nechapes to správne
"a začal tlačiť peniaze na výdavky a bola s toho inflácia ako sviňa"

Nemožeš tlacit peniaze na výdavky!!!!ale na požičky!!!a bezúročné!!!!
a to je velký rozdiel!!!!!!!nad tým dumaj.

Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-03  (22:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re debilek cv:
to jsem se zase zasmal, s timhle bys mohl vystupovat v cirkuse, doporucuji ale to schema predelat na papirovou skladanku, pri odpolednim predstaveni pro deti to bude jiste uspech.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  xyz

a uz sa zacínam vytačat lebo stale meles o tlacení penazi na výdavky co by naozaj sposobilo inflaciu ale ja mám v mojej scheme nakreslene za peniaze sa dostavaju do obehu jedine pozickou, na ziadne vydavky sa bez pozicky peniaze neposkytnu.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
na teba som sa tesil....vedel som na 1000% ze nebudes mat iný argument okrem blbečkovania....wow

velku radost si mi urobil,tešim sa ze som to dobre vymyslel a ze aj ty s tým suhlasis kedze si na tom nenasiel chybu.Super

Tym padom ale ked zanikne finančný trh pojdes predavat na trh pomarance, takze tvoja profesia nezanikne a bude sa ti lepsie darit na cerstvom vzduchu medzi trhovníkmi a vietnamcami.


xyz   |   ip:178.40.17   |   2010-04-03  (23:06)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Cv to už sme to dopracovali keď už používam ako argument článok Rudolfa Vaskeho.:)))))(Ak si negramotný idiot, podpíšeš sa tromi xxx.(xyz))


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan

a pozri si aj moju schemu sučasneho finančneho obehu,tam mam aj teba nakesleneho ako predavas na financnom trhu papieriky...a ze vraj cenné...:-)))) uvidime za chvilu ake budú cenné a kde tvoj financný trh skončí.

http://moneymaniac-money.blogspot.com/2010/03/schema-penazneho-obehu.html


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-03  (23:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: Hrajes sa s terminmi - ak si ozaj strojar a ja dam vasej firme vyvinut novu prevodovku a jej vyvoj zaberie dajme tomu rok, ako nazves vstupnu investiciu na platy, material? Dajme tomu ze je to tvoja pozicka. Takze tvoja firma si zoberie pozicku, bude davat platy a nakoniec vyrobi jeden prototyp a plno dokumentacie. Ak zadavajuca firma medzitym skrachuje pripadne strati o vyrobok zaujem, a teda nebudes mat pre koho tie prevodovky vyrabat, ako splatis pozicku?

Pozicane peniaze si uz dal na material a platy, ale splatil si mozno 30% a zvysok nemas ako pretoze nemas co predavat?

Problemom tychto schem je, ze funguju dobre v laboratornych podmienkach, ale v realnom svete by dlho neprezili. Pozri si este raz to PDFko co som tu pastol, urok vo funkcii aku ma zastavat je miera rizika ktoru musi investor podstupit.


xyz   |   ip:178.40.17   |   2010-04-03  (23:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nemožeš tlacit peniaze na výdavky!!!!ale na požičky!!!a bezúročné!!!!
a to je velký rozdiel!!!!!!!nad tým dumaj.
Dáme príklad:
1-Štát si požičia 1000000Sk na platy policajtov.(inflácia)
2-Štát si požičia 1000000Sk na výstavbu strážnice pre policajtov.(práca, dane, pohoda, strážnica)
Vidíš tam rozdiel.(a neber to osobne sme na jednej lodi, aj s Rudom)cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  xyz

nebud urazlivý,ja sa Ti ospravedlnujem aj a pana Vaskeho...
myslim ze sa da s Tebou diskutovat aj ked mame rozdielne nazory.
Zabudni uz na ten clanok a nerob si nic z neho.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  xyz
nevidim tam ziadny rozdiel.Ked si stat pozicia na vydavky ktoré sluzia pre obcanov tak stat to danami obcanov zaplati.
Ziadny problem, ziadna inflacia.
Vsetko aj tak financuju vzdy iba obcania,nikto iny ako ludia nemoze nic financovat.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  xyz

aj praca policajtov je hodnota/služba/ a obcania ju platia svojimi danami.


xyz   |   ip:178.40.17   |   2010-04-03  (23:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq
cv: Hrajes sa s terminmi - ak si ozaj strojar a ja dam vasej firme vyvinut novu prevodovku a jej vyvoj zaberie dajme tomu rok, ako nazves vstupnu investiciu na platy, material? Dajme tomu ze je to tvoja pozicka. Takze tvoja firma si zoberie pozicku, bude davat platy a nakoniec vyrobi jeden prototyp a plno dokumentacie. Ak zadavajuca firma medzitym skrachuje pripadne strati o vyrobok zaujem, a teda nebudes mat pre koho tie prevodovky vyrabat, ako splatis pozicku?

Pozicane peniaze si uz dal na material a platy, ale splatil si mozno 30% a zvysok nemas ako pretoze nemas co predavat?

Problemom tychto schem je, ze funguju dobre v laboratornych podmienkach, ale v realnom svete by dlho neprezili. Pozri si este raz to PDFko co som tu pastol, urok vo funkcii aku ma zastavat je miera rizika ktoru musi investor podstupit.

Príklad mam laboratórium a vyvíjam vodíkovú bombu pre xy, potrebujem platiť vedcov a potrebujem laboratórne zariadenie(cv dá pôžičku). Vyvinieme vodíkovú bombu, ale xy skrachuje, u nás na Slovensku ju nikto nechce kúpiť tak skrachujem. (ale vo Venezuele by čavez kúpil a platil USA dolarikmy)cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  majte sa idem spat
dopísania zajtra.


xyz   |   ip:178.40.17   |   2010-04-03  (23:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv pre xyz
aj praca policajtov je hodnota/služba/ a obcania ju platia svojimi danami.
xyz hore
prevádzkové náklady štátu musia biť hradené z daní(armáda, polícia, úradníci, atď.). Ináč by vznikla inflácia ako sviňa.

cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-03  (23:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  xyz

stat si moze na platy policajtov aj pozicat a pozicku vratit z dani,lebo ine prijmy ako dane stát by nemal mat.A ziadna inflacia nevznikne ani ked si stát pozicia na platy policajtov,
Inflacia nemoze vzniknut bezurocnou pozickou.
Vznikne iba vlozenim penazí do obehu bez pozicky priamo!!!


LordX   |   ip:95.102.15   |   2010-04-03  (23:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv - precitaj si este raz co som napisal predtym: Na to aby si zabranil inflacii nestaci len nove peniaze postupne splacat, teda vydavat ako pozicky. Ved tak to funguje aj teraz, vsetky nove pozicky z CB sa musia splatit dokonca aj s urokom a inflaciu mame aj tak, pretoze ide o casovy rozdiel medzi pozicanim a vratenim a mnozstvo novych poziciek medzi tym. Nevidim v scheme ziadny mechanizmus ktory by zabranil inflacii vznikajucej na rovnakom principe, nejake obmedzenie mnozstva penazi vydanych do obehu za urcity cas.
Ak si vela ludi pozicia vela penazi a minu ich, zakonite vznikne inflacia a je uplne irelevantne ze napr. za 10 rokov to planuju splatit. Najprv velka inflacia, potom postupna deflacia.

Preco rozdelujes pozicky a vydavky?
Dlhodobejsia pozicka je de facto vydavok, dokym ju nesplatis sposobi inflaciu tak isto.


xyz   |   ip:178.40.17   |   2010-04-03  (23:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a to koľko si požičajú 1000 - 1000000 - 1000000000 - 1 googol
Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (00:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX ma naprostou pravdu. Inflace vznikne. Ekonomika se bude nacházet v naprosto stejných cyklech jako úročná ekonomika, avšak s tím rozdílem, že teoreticky buď její špičky a nebo její délka cyklu budou menší -o trošičku naposto nepatrnou. V úročné ekonomice je inflace a ta je stejně vyrovnána růstem platů, pokud se to tedy nevymkne kontrole, jako se tomu děje právě v dnešních časech. Zásahy státu jsou bohužel klasicky proinflační. A proč tento malý úrok musí být?? Je to jednoduché, peníze by neměly žádnou hodnotu, tedy hodnotu transakce zápůjčky, zkrátka by si vypůjčitel nevážil toho, že je má, a nespěchal by s tím, aby ty peníze rychle zafungovaly a pomocí nich vydělal. Vidím to sám na sobě - s hypotékou nespěchám a spotřebák se snažím vrátit hned. Firmy by zkrátka tyto velice levné peníze dávaly do nesmyslných a rizikových projektů. Ted u nás v Prostějově staví kruháč - je zbytečný, šlo by investovat mnohem lépe - ale když máte ty peníze "zdarma" z EU, tedy si jich nevážíte, tak proč si nepostavit něco zbytečného??? Proč do toho kruháče nedát třeba ještě bazén?? To je extrémní příklad nevážení si extrémně levných peněz. Dopadlo by to velice špatně a lidem by se žilo přibližně jako za socialismu - to je velice dobrý příklad de facto bezúročné ekonomiky. To co vás nutí vyvinout pracovní výkon je právě úrok - hypotéka tíží, tak makáte, chcete to mít co nejdříve splaceno. Kdyby úrok nebyl i já osobně bych si zařídil pohodlnější život - nic by mě nenutilo k výkonu, resp. nutilo méně. Když to ale bude takto méně nutit milion lidí, byla by taková ekonomika vývojem paralelně socialismu :-). Na druhou stranu, pokud by se k tomu nepřidal režim, tak by to mohlo být docela dobrá rozvláčná chalupářská pohoda - tedy až do inflace :-). Těším se na reakce, zítra ale jedu na Slovensko, tak to omrknu až v úterý. Škoda, že tak nemohu podiskutovat, nedalo mi to ale reagovat. Patřím většinou k těm, co jen pročítají - LordaX mám v paměti už ale dlouho. Dobrou a plaťte úroky včas!!


Toudy   |   ip:95.103.93   |   2010-04-04  (00:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  CV schema vyborna len tiez sa mi zda, ze mechanizmus na postupne vydavanie penazi tam musi byt, inak zakonite vznikne inflacia ako hrom. Ja by som navrhoval tlacit nove peniaze, len na statne investicie napr. 1% objemu penazi rocne maximalne. Napr. Stavba dialnic. Ak sa zhodneme, ze chceme dialnice vytlacime na ne peniaze. Len ak este nie je limit 1% rocne prekroceny. Dostane to tendrom ziskana firma, ktora postavi dialnice za vytlacene peniaze. Peniaze sa vytlacili a dialnice postavili, takze sme ich splatili vsetci inflaciou a nemusime nic splacat.


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (01:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ještě k mému diskusnímu příspěvku přidám pěkný příklad. Jako student-gastarbajtr v Itálii jsem zažil dobu levných úvěrů (berme levný úvěr jako bezúročný). Farmář prohlásil - tak a dnes mi banka nabízí úvěr za 2,3%! Proč si jej nevzít, když jsou peníze "zadarmo"?? To se dá zariskovat!!! Úvěr si vzal a osázel 3 ha nové vinice. V té době v Itálii začalo vznikat velmo mnoho vinic - zkrátka, stejně přemýšlelo mnohem více farmářů. Teoreticky by si to mohly říct miliony farmářů, nicéně za 5 let by lili víno do kanálů - projekt se stal díky malému úroku bezcenným. Když si zkrátka půjčuju něco vzácného, tak za to musím zaplatit (i za cenu postupného v rozumné míře dotisknutí peněz a zvýšení platů)! Tehdy jsem začínal podnikat a bylo mi smutno, když jsem si v té době půjčoval v našem státě na úrok 23% - ještě že tak!! Možná bych už dnes firmu neměl, půjčil bych si totiž i na pohodlnější vůz a lepší kancelář - a to by byl můj konec. Úrok zkrátka navíc určuje míru rizikovosti investice!! A jak píše správně LordX - je to matematika, úrokem neuřídíš momentální množství peněz v ekonomice - inflace zaručena! A vsaďte se, že by jako první nastala v zemích s investičním boomem :-).. Zkrátka a dobře bezúročně pouze s velkým podílem kontroly státu - a to, jak píšu v prvním příspěvku, hodně připomíná dobu minulou s jejími "přirozenými" vládci, kteří zkrátka příjdou - tzv. rozdělovači privilegií. Stejně dneska už bezúročná ekonomika existuje - vemte si dotace na solární elektrárny - dotací je úrok vymazán - doufám, že vidíte, jaké negativní záležitosti díky tomu nastaly - vyrábíme proud, který není potřeba, tedy jen proto, že je tu ta dotace, která ten úrok anuluje - proto se vyrábí nepotřebné věci. Teď už fakt končím - k potěše jedněch, k nepotěše jiných.. Dobrou a važte si peněz - jsou poměrně drahé:-)!


Steve   |   ip:178.40.24   |   2010-04-04  (03:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  CV zaujímalo by ma ako chceš donútiť niekoho aby mal firmu, podnikal a teda riskoval svoj majetok ak chceš 100% zdaniť zisky a teda mu ich vlastne komplet odobrať.. Prečo by to robil pre dobro spoločnosti ? ľudia nie sú maravce a myslia individuálne.. Navyše to s tou infláciou je pravda vznikla by inflácia a časom deflácia, tak ako v úročenej ekonomike..


Miso_2   |   ip:88.212.37   |   2010-04-04  (04:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pedro:

Aký je rozdiel, ak si 1 000 000 farmarov vezme pôžičky s úrokom 22% a ak si 1 000 000 farmarov vezme pôžičky s úrokom 0%? Efekt bude rovnaký - víno v kanáli. Kde je funkcia úroku? Uvedomuješ si že si nepredložil žiaden argument?

Úrok trestá rovnako úspešných aj neúspešných. My potrebujeme mechanizmus, ktorý bude trestať len neúspešných.

To že mám lacnú pôžičku nič nemení na tom, že tie peniaze nemôžem utratiť na hocijakú blbosť a MUSÍM ich splatiť.

Riešením je trestnoprávna postihnuteľnosť. Nie nejaký nezmyselný úrok. Wake up!

Inak cv - super článok.


Miso_2   |   ip:88.212.37   |   2010-04-04  (04:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "CV zaujímalo by ma ako chceš donútiť niekoho aby mal firmu, podnikal a teda riskoval svoj majetok ak chceš 100% zdaniť zisky a teda mu ich vlastne komplet odobrať.. Prečo by to robil pre dobro spoločnosti ? ľudia nie sú maravce a myslia individuálne.. Navyše to s tou infláciou je pravda vznikla by inflácia a časom deflácia, tak ako v úročenej ekonomike.."

Tento článok je o niečom inom. Nebavíme sa o daniach.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (05:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Miso_2

Co sa týka 100% zdanenia uz som písal-nemusí byt, avsak za podmienky ze zamestnanci budu zo zákona podielnikmi na zisku.Je to z dovodu aby bola rovnováha na trhu medzi dopytom a ponukou.Budete mi oponovat ze vsak podnikatelia ten zisk odnesu aj tak na trh.Ano je to spravna oponentura avsak to sme tu mali doteraz a to narušalo prirodzený rozvoj jednotlivých segmentov trhu.Preto prosperovali automobilky lebo majitelia firiem si kupovali nové autá a preto si banky stavali nadherné budovy ale zivotná úroven domacností sa znizovala.
ZISK= nezaslužený príjem navyše-teda žitie na úkor druhého-parazitizmus.
Kazdému patrí mzda za vykonanú prácu,nič iné!

Maximalna mzda musí byt stanovená jednoducho pre to aby si podnikatelia ktorí zamestnávajú ludí nepresuvali celé hrubé zisky do mzdy.Kto nezamestnáva ludí nemá zisk! vsetko je jeho mzda!
Nebojte sa ze by to obmedzovalo ludi v aktivite,tá max mzda by bola na takej výške že by ju mali len majitelia firiem a bola by velmi zaujímava, malokto by ju dosiahol, urcite by si ju dal ale majitel firmy.
A tento systém by fungoval presne ako hovoríš,že by trestal iba neuspešných.Kto by skrachoval ,mohol by si zobrat pozicku a odpracovat stratu v uspešnej firme.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (05:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Toudy
Pozicky by nebolo potrebné nijak regulovat,dali by sa kazdemu z tých co bud vedia niecim rucit alebo su zdravý a je prepoklad ze ju dokazu odpracovat a splatit.
Nesposobí to inflaciu lebo inflacia sa moze prejavit iba na trhu,nikde inde.Ked máš peniaze vo vačku a nemaš si ze ne co kupit tak sa nezučastnuju obehu a musis pockat kým sa vyrobí tovar a teda tvoje pozicané peniazu sa pokryju prácou.Neboli by preto ziadne bezurocne pozicané peniaze inflacné.A ked si kupis uz vyrobený tovar a mas zavazok vrátit pozicku tak zase musis pracovat,brat plat a vratit pozicku,teda tak ci tak sa peniaze pokryju prácou.
Inflaciu sposobuju iba peniaze ktoré sa daju do obehu priamo,bez pozicky.
Podla mna dnes centralne banky jednoducho falšujú peniaze a puštaju ich do obehu cez financovanie volebných kampani a politických strán.Inak by nemohla byt inflacia ale pri uroku bola by totálna deflácia a exponenciálne zadlžovanie,čo vlastne aj je.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (06:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve
ked sa zamyslíš tak urcite pochopiš ze v takomto systeme by nebolo treba nutit nikoho aby pracoval a uz toboz nie aby si zakladal firmu a riskoval ako hovoríš.
Ludia by museli jednoducho si vyrabat to co potrebuju a kto by vyrabal potrebné tovary a služby tak by neskrachoval.
Motivaciou ludi pracovat a mat firmu je vzdy potreba vyrabat tovary a služby ktoré sú na trhu žiadané.
Zakladat si firmu iba z dovodu tešenia sa na zisk a nevediet a nebyt presvedceny a nemat zistené že dany tovar sa predá je úplný nezmysel.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (06:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Toudy
a este som zabudol a vsimol som si ze to nechapes.
Peniaze sa nemozu vytlacit a zaplatit nimi stavbu dialnice-
peniaze si musí štát požičat od svojej státnej centralnej banky a az potom zaplatit nimi za dialnice.A kedze štát svoje dlhy splaca iba danami tak danami by sa splatila aj pozicka štátu na dialnice teda na dialnicu by sme sa poskladali vsetci tak je nezmyslom aby este niekto od nás pýtal aj mýto!!!


ion_cannon   |   ip:178.40.65   |   2010-04-04  (07:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  trosku sa do toho zavrtam aj ja pretoze tu pisu ludia, ktori si stale myslia, ze peniaze by mali byt nejako kryte a preto ich treba pri pozickach urocit.
Skusme to takto jednoducho vyriesit, tak aby sa nove peniaze tlacit nemuseli, a bolo by dost pre kazdeho:
Od zajtra bude tato navrhovana centralna banka disponovat takym mnozstvom penazi, ktore pokryje absolutne vsetky pozicky dnesne, absolutne vsetky pozicky, ktore sa este len vytvoria a samozrejme priklad este tohto desat, sto, tisic, alebo aj milion nasobok, ako ista rezerva pre nepredvidatelne situacie. Cize priklad od zajtra bude v centralnej banke k dispozicii 100 miliard milion bilion x 100 miliard milion bilion na 100 miliard milion bilion eur. Tak a teraz si mozete poziciavat kolko len chcete, ale nezabudnite to vratit :) Jednoduche nie?


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (07:42)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  ion_cannon

velmi pekne si to vysvetlil,vdaka Ti,pomohol si mi.Vidiet ze si pochopil o com to je.
Presne tak ale naozaj to je ,take jednoduché že ludia tomu nemožu uverit a tažko sa im to preto chápe.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-04  (08:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ion_cannon: To ze peniaze su kryte je nosnou myslienkou prave cv - nalistuj si vyssie (lebo kazda pozicaná koruna bude krytá prácou a vytvorenou hodnotou!!!, prispevok z 2010-04-03 (22:23)). Druha vec je ze CV vyslovne uviedol, ze CB si peniaze natlaci AZ ked budu potrebne, teda hovoris o niecom uplne inom a nechapem ako s tebou CV moze suhlasit kedze riesis uplne iny system ako CV (ktory ma zase uplne ine nedostatky, ale tie rozoberieme pri inom clanku).

Ale co som chcel o system CV:

Podme vyvratit tvoju teoriu - CB natlaci milion miliadrd penazi (hovorme im body). V sucasnosti sa nejako odhadne stav ekonomiky alebo sa rovnovazne ludia rozhodnu, ze napriklad chleba stoji 1000 bodov (este raz, kazdy bod je kryty pracou a hodnotou ktoru vytvara, teda pre pekara ma praca + material + zisk za jeden bochnik chleba cenu 1000 bodov). Ak odratame vstup (material) zisk za jeden bochnik je dajme tomu 500 bodov (investicia casu + vedomosti ako to spravit).

Dajme tomu (hypoteticky) ze pekar vyrobil a preda tisic kusov chleba, ziska teda 500 * 1000 bodov. Vsetko ale nespotrebuje a odlozi si cast prostriedkov ako poistenie do buducna, na stare kolena, pretoze ho ludia ako ty presvedcia ze hodnota bodu je stablina a inflacia nebude.

Tymto vsak zo OBEHU systemu odoberie 500000 bodov ktore nemoze pouzit nikto iny - to zakonite (casom) povedie k zvyseniu hodnoty jedneho bodu a body sa zacnu hromadit u niektorych ludi. Kedze je ekonomika bezurocna, pekar moze svoje body investovat iba bez uroku. Takze za nim pride napr. Duri, ktory si chce rozbehnut cestovku ale pekar mu samozrejme nic nepozicia, pretoze je to jeho rezerva na starobu ktoru nechce riskovat a okrem toho CB poziciava bez uroku.

Lenze druhy efekt je taky, ze jedneho dna sa ta zasoba v CB vycerpa - nie je CO pozicat. Ako CV navrhol, CB natlaci dalsie body a tieto body maju vlastne nulovu hodnotu (pretoze cena prace a tovarov na trhu JE pokryta existujucimi bodmi). Aby tieto nove body mali nejaku hodnotu, musi sa celkova cena prace a tovarov na trhu rozdelit medzi stare + nove body co sposobi ze cena jedneho bodu klesne (inflacia).

Teda ekonomika bude ovladana tym, kto bude ovladat CB - ak sa rozhodne emitovat nove body, znizi hodnotu uspor ale podpori rast ekonomiky. Ak zmensi objem bodov na trhu, zvysi sice hodnotu uspor, ale nebude z coho poziciavat, teda je to system velmi podobny terajsiemu.

Co je najvacsi rozdiel je, ze teraz ma KAZDY moznost investovat SVOJE peniaze do lubovolnej aktivity a ma pravo za to pytat urok (ktory je velmi casto v relacii s rizikom). Ak pojde niekto investovat do pozemku (kupit) a pozicia si odo mna cast prostriedkov, som ochotny mu dat nizky urok, pretoze je to relativne bezrizikove (kus zeme si nezoberie na chrbat a neodide, do vlastnickej zmluvy to bude zapisane ako tarcha atd.). Na druhej strane mu to nedam uplne BEZ uroku pretoze po dobu splacania tie peniaze nemam a ak sa mi nieco prihodi (uraz) tak budem v peknom pruseri.

Ina vec je ak by niekto prisiel s tym ze ide stavat kozmicku lod aby sa mohol pripojit k flotile Astara Serana.

Sorka za dlhsi prispevok, ale povazoval som za nutne uviest niektore veci na spravnu mieru.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (08:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pri dnešných cenach a pri 5 mil obyvateloch státu by centralnej banke naprosto bohate stacilo iba 100 miliard eur a uz nikdy by si nemusela dotlačat nové,tento počet penazi by postacoval pre 5 mil.štát a bezuročnú ekonomiku.Jednoducho by peniaze cirkulovali ako voda v ustrednom kúrení.
Ovšem samozrejme ze dnes ked mame €uro tak sa to zrealizovat nedá ,to by sme museli mat vlastnu menu aby nam ju zahranicne firmy nemohli odnášat mimo republiku a tam s nou obchodovat.
S eurom by sa to dalo urobit tiez ale jedine vtedy keby si nasa CB mohla tlacit vlastné eurá a bezurocne ich poziciavat.Ale by nam ich stale cucali zahranicne firmy ziskami a odnasali mimo republiku,takze by sme nestacili peniaze tlacit.A to velmi dobre vedia tí co riadia EU a nemozu to dopustit ked nechcu rýchlu hyperinflaciu €ura.
Preto maju Greci problemy lebo pri ich platoch im ECB nechce dovolit si natlacit potrebne mnozstvo penazi lebo samozrejme pri urokovej ekonomike by to viedlo ako hovorí xyz " k inflácii ako sviňa":-))))) resp.Greci by žili takým istým sposobom ako ziju europske elity a to predsa nie je mozné pripustit.

Preto musim túto schemu poslat aj greckemu prezidentovi Karolosovi Papouliasovi a poradit mu ze nech vystupia z EU ,zavedu si vlastnu menu a státnu banku ktora bude poziciavat bezurocne peniaze a maju po problemoch.
A to iste by mali urobit vsetky státy v EU pokial ECB nezacne eurá poziciavat bezurocne a nebudu firmy plati 100% dan zo zisku a nebude v EU stanovena jednotna max.mzda.
To ale nikdy nebude pokial to ludia nepochopia,preto EU čaka zakonitý a neodvratny krach,podobne ako vsetky urokové ekonomiky sveta.cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (08:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq

neuviedol si veci na spravnu mieru,iba si vypotil kopec nezmyslov.
Ja hovorím ze peniaze musia byt kryté prácou ,nie zlatom, a to chcel povedat aj ion cannon.
Urok skodí financnému obehu tak ze sposobuje neustale zadlzovanie sa a rast dlhu ktorý nie je možné splatit inak ako hyperinflaciou cize totalnym krachom hodnoty meny.
Zisk zasa presuva neopravnene hodnoty do ruk tých co si to nezasluzia a preto okrada pracujucich.Zisk patrí vsetkým co sa na jeho tvorbe podielali,nie iba majitelovi firmy.
Ale odteraz uz prestavam odpovedat na Tvoje prispevky pokial nebudes chapat veci.Jednoducho je to strata casu s Tebou debatovat lebo pouzivas ekonomicke basnicky a nerozmyslas.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (08:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Grecko bolo odjakziva koliskou kultury a vzdelanosti a myslím si ze aj teraz ukaze svetu a Europe kde je kamen urazu a co treba robit.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-04  (08:50)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  "cv" - Chválim ! Teraz si začal pracovať efektívne a vecne. Donedávna si búšil do ľudí a vulgárne nadával tým, ktorí písali, či diskutovali o jablkách, že predsa Tvoje hrušky sú úplne iné. Teraz si konečne vysvetlil svoju základňu z ktorej vychádzaš. A tú Ti chválim ! Držím palce, lebo v tomto nie som Tvojím oponentom.Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (08:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kluci zlatí mourovatí, vždyť vy tady plánujete téměř komunismus :-). Jsem rád, že lidé jako vy momentálně žádnou revoluci nemohou způsobit, protože jak by byli u kormidla, začali by všechno řídit a říkat každému co má dělat - bez toho by toiž váš systém nefungoval. Vznikly by okamžitě zájmové skupiny, které by mne, jakožto svobodného občana utiskovali. Vždyť ty vaše plány - to je nic jiného než diktatura. To už tady všechno bylo - počátek minulého století. Nechte věci běžet přirozeným způsobem - úrok není nic umělého, vznikl přirozeným způsobem. Děkuji za váš návrh, ale opravdu nechci být nikým řízen.. Za chvíli by třeba vzniklo nařízení, aby mi vzali majetek, že jsem vytvořil zisku již dosatek, ba naopak příliš - to všechno už tu přeci bylo.. Díky zájmovým skupinám by se vám to za chvíli takto vymklo z rukou - brrr.. Hlavně chci zůstat svoboden.. Každý váš argument končí slovy - někdo musí rozhodnout co se ziskem apod... To je tedy, hodně, hodně smutné..A vyvraťte mi, že socialismus není vzorkem bezúročné ekonomiky.. Achjo..


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (08:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq
zle si to predstavuješ
"Lenze druhy efekt je taky, ze jedneho dna sa ta zasoba v CB vycerpa - nie je CO pozicat."

Nevycerpa sa nikdy lebo co sa pozicia to sa aj vrati.A ludia si budu moct vytvorit iba naozajstne skutocné uspory ktore v tomto systeme nebudú nikdy stracat hodnotu.
A na uspory tiez sa musia natlacit peniaze aby mohli existovat len nechapes ze tieto peniaze by vzdy boli pokryte prácou a neboli by inflačné.


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (08:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Miso:

Miso 2 wrote:Aký je rozdiel, ak si 1 000 000 farmarov vezme pôžičky s úrokom 22% a ak si 1 000 000 farmarov vezme pôžičky s úrokom 0%? Efekt bude rovnaký - víno v kanáli. Kde je funkcia úroku? Uvedomuješ si že si nepredložil žiaden argument?

Milý Miso, ten rozdíl je v tom, že na úrok 22% si vezme půjčku JEN 200 000 farmářů - vína v kanálu bude méně a nebo vůbec. Myslel jsem, že si chytřejší, měl bys více studovat lidi jako takové, trochu sociální teorie by Ti neuškodilo.. Nechěl jsem reagovat, ale na takovou blbost mi to nedalo.. Možná jsi ale bez sociálních vazeb a kupuješ věci bez ohledu na to jak jsou drahé či levné.. Až u vás zdraží rohlíky, tak si jich raději kup víc, ju :-)?


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-04  (09:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pred časom, v iných súvislostiach, som napísal "priatelia zmeňme svoje myslenie". Niektorí prispievatelia do diskusie, možno nevedomky, používajú argumenty, ktoré sú logické pre terajšiu schému ekonomikého systému, ale ktoré v systéme (schéme), ktorú prezentuje "cv" nemajú opodstatnenie. To potom sťažuje pochopenie logiky nového systému. Teda "priatelia, zmeňte(-me) svoje myslenie".


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:01)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Gabo
takze od dnes sme udobrení a ja sa Ti ospravedlnujem za niektore moje nevhodne spravanie ale nazor na dan z transakcie nemením.Prijímaš????


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:07)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Pedro
nechapeš o com rozpravame.Keby si chapal nemohol by si pisat take nezmysly.Lebo jedine tento system zarucuje uplnu slobodu podnikania a bezpecné bezinflacne fungovanie penazí.


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (09:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Gabo:
Zmenme svoje myslenie - tak to už tu taky bylo :-), svoje úvahy jsem napsal v zamyšlení nad cv-systémem.. problém je, že by všem lidem muselo být nařízeno: zmenme svoje myslenie.. myšlenka cv je čistá, určitě je dobrý člověk a myslí to s námi svobodně smýšlejícími dobře, aplikovatelné je to ale pouze na R O B O T Y.. které by bohužel musel někdo řídit.. cv by určitě věděl, co je pro mne dobré.. brr..


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (09:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
..moc dobře to chápu - obyčejná plánovaná ekonomika s obrovským množstvím regulací, které budou stanovovat zájmové skupiny.. zkrátka konec svobody pro občana - ohledně inflace apod - přečti moje předchozí úvahy.. opět doporuuji: více studovat sociální teorie - ekonomika není pouhý algoritmus toho, jak by si přál..


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pedro
Socializmus nebol vzorkom bezurocnej ekonomiky ktorá je prirodzeným ludským poriadkom, iba sa jej chcel priblížit,počul o nej ale jej nerozumel a sprznil ju tak ze komunisti rozhodovali o ziskoch.
Ja hovorim ale nieco ine, ze zisk nepatri ani komunistom ani kapitalistom ale tým co ho vytvaraju.Preto ked 100% zdanim zisky tak ich musim prerozdelit medzi pracujucich spravodlivo a teda budem z neho financovat uzitocne veci ako napr. stavbu dialnice ale potom uz nemozem vyberat mýto ked stavbu dialnice financujem zo stáneho rozpoctu teda z daní pracujucich ,lebo uz raz tu dialnicu zaplatili !!!Iba cudzinci by mohli platit mýto,ale o tom diskutovat teraz nemienim.
Lenze co sa dnes robi...stavba dialnice sa financuje zo sukromných urocených penazi z tzv.PPP projektov a teda tie sa musia splacat tak preto sa musí vyberat myto.
To vsetko sa da z tejto schemy vycítat preto dakujem Bohu ze som vdaka nej pochopil celu ekonomiku.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-04  (09:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "cv" - prijímam. Tu však nejde o antagonistický protiklad. Ja Tvoju schému, či systém, uznávam, lebo nie je pre mňa nový, neznámy a neprijateľný.
Z hľadiska realizovateľnosti v "reálne" krátkom čase, však môžeme naraziť na nemalé problémy a komplikácie, ktorých prekonanie bude vyžadovať "radikálnejšiu revolúciu". A to už je politika, nie ekonomika.
Daň z transakcie v žiadnom prípade nenabúrava teóriu bezúročnej ekonomiky, ale jej zamontovanie do terajšieho ekonomického systému môže byť realizované bez "radikálnejšej revolúcie", ako medzičlánok na ceste k nej.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:27)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Pedro
ked to naozaj pochopis o com rozpravam tak uvidiš ze v tomto systeme by nic nebolo potrebné regulovat, nikomu by sa obsolutne nic neprikazovalo a neurcovalo,system je samoregulacný a prirodzený.
Iba by sa poctivo dbalo aby kazdy vratane státu poctivo splacal pozicky a aby CB viedla verejne kontrolovanú agendu tlacenia nových penazi a evidenciu poskytovania a splacania poziciek.

Inflacia by neexistovala o tom uz ale naozaj ja nemienim diskutovat,nemam na to chut,verim ze to ti urcite vysvetlia dalsí co tomuto porozumeli a budu to vediet vysvetlit asi pochopitelnejšie zrozumitelnejsie ako to vysvetlujem ja.

Ziadne socialne teorie nepotrebujem studovat,jednoducha matematika kraluje nad celou ekonomikou.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-04  (09:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Gabo, cv: Mysli mi to dobre, dakujem za opytanie. Ako som povedal vyssie, ak niekto ukaze na slabiny lubovolneho systemu ktory navrhne partia ludi odusevnenych za svetle nove zajtrajsky tak prestava chapat.

IMHO hlavny problem je, ze vasa predstava je ze mate idealny svet (kazdy vrati pozicane, kazdy pracuje, kazdy je cestny) a pren staviate staviate idealny ekonomicky system. Realita je vsak ina a nas sucasny ekonomicky system nie je skvely, ani dobry, ale funguje pre realny svet (co neznamena ze by sa nedal vylepsit).

Par problemov realneho sveta pre ktory vas system nema jasnu odpoved sme nacrtli hore - bankrot firmy ktora si pozicia, drzanie penazi "v ponozke", dlha doba medzi pozickou a splatenim kedy chybaju peniaze pre ine projekty atd. a namiesto odpovedi alebo vylepsenia systemu si tento system branite hlava-nehlava (ale pomaly sa pointa posuva, teraz cv hovori ze by stacila jedna zasoba penazi a nie je nutne tlacit dalsie).

Problem s fixnou (obmedzenou) zasobou penazi je rovnaky ako s peniazmi krytymi zlatom - nie je mozne vytlacit dalsie kym sa objem zlata nezvysi. O tom aka je to brzda pre ekonomiku sme sa uz par krat v historii mali tu cest poucit.

Zmysel penazi je ulahcit vymenu a na to MUSIA cirkulovat. Ak kazdy susi svoje peniaze doma, nemaju zmysel ako platidlo resp. vymenny tovar. Aby peniaze cirkulovali mame rozlicne nastroje (a urok a inflacia su jednymi z nich nech sa vam to paci alebo nie). Okrem toho aj take futuristicke projekty ako Joytopia pocitaju s inflaciou na nase pomery nevidanou - kazdorocne o 50% aby dosiahli pozadovany efekt - obeh penazi v systeme,


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (09:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  
cv wrote: Socializmus nebol vzorkom bezurocnej ekonomiky ktorá je prirodzeným ludským poriadkom, iba sa jej chcel priblížit,počul o nej ale jej nerozumel a sprznil ju tak ze komunisti rozhodovali o ziskoch.
Ja hovorim ale nieco ine, ze zisk nepatri ani komunistom ani kapitalistom ale tým co ho vytvaraju.

cv, ruku na srdce, to že zisk patří těm co jej vytváří, to je základní premise socialismu - o zisku v Tvém schématu taky někdo musí rozhodnout, je jedno zda komunisti, nebo někdo jiný.. nějaký jiný rozhodovatel se svými středobody zájmu... to je, bohužel, naprosto stejné ze socialismem a každý ví, že to vedlo k nesvobodě.. jinak samozřejmě obdivuji, jako jsi si dal práci se svým schématem, je to fakt vymakané - bohužel neaplikovatelné na živé organismy.. minimálně Tvůj článek donutí k zamyšlení - a to je jenom dobře..
sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-04  (09:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: No bud menis nazory rychlejsie ako ponozky alebo teda neviem. O 8:26 si napisal:

Pri dnešných cenach a pri 5 mil obyvateloch státu by centralnej banke naprosto bohate stacilo iba 100 miliard eur a uz nikdy by si nemusela dotlačat nové ...

a teraz

... aby CB viedla verejne kontrolovanú agendu tlacenia nových penazi a evidenciu poskytovania a splacania poziciek.

Chlape rozhodni sa, mas fixny objem penazi alebo mas moznost si dotlacit dalsie?


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Gabo
OK to som rad.
Je mi jasne že urokoveho systemu sa tí čo z neho žiju nebudu chciet dobrovolne vzdat preto je treba vytvorit taku silu a tolko ludi to musi pochopit ze jednoducho proti ludom nezmozu nic ine ako ich zbombardovat atomovymi zbranami.
A to vedia a na to sa pripravuju.
Ale nic im to nepomoze,novy svet pojde tak ci tak podla principov a pravidiel bezurocnej ekonomiky.


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-04  (09:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv wrote:
Ziadne socialne teorie nepotrebujem studovat,jednoducha matematika kraluje nad celou ekonomikou.

to cv:
cv, a to je právě tvůj problém, sbal kufry, někam vyraž a jdi poznávat lidi..cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq
tych 100 miliard € som uviedol iba ako priklad ze viem aj vypocitak priblizne kolko porebuje ekonomika penazi za sucasných podmienok aby dobre fungovala a je zrejme ze ich tolko nemá.
Nemam sa co rozhodovat,stacilo by mi 100 miliard euro pre Slovensko a zároven sa nic nedeje ked si dotlačím pripadne dalsie a poziciam ich.Lebo ludia musia mat "gumené" trezory ci ucty ..ja neviem kolko sa im paci mat na ucte,viem len jedno ze ludia musia mat tolko penazi k dispozicii kolko su schopní a ochotní odpracovat preto penazi musi byt dostatok a tento navrhovany system to umoznuje bez inflacie a neustale rastuceho dlhu.Howg
a idem do zahrady lebo ja svatím sviatky pracou.Moja mama vzdy hovorila ze pracou sa neda zhresit preto aj ked verim v Boha nemusim chodit do kostola lebo sa s nim rozpravam vsade kde sa nachadzam.
Tak peknu nedelu prajem a vecer som tu znova ako na koni.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pedro
mas pravdu...jáááá už du du du, už mam všechno hotový....


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (09:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pedro
tato navrhovana schema mi isla rýchlo ale vies kolko mi trvalo kym som pochopil a navrhol túto:

http://moneymaniac-money.blogspot.com/2010/03/schema-penazneho-obehu.html

ale uz je dobre,uz v tom mam jasno a nikto mi uz nebude moct rozprávat rozpravky o inflacii a zadlžovaní ci nejakom odvodovom bonuse alebo demokracii ci komunizme.


xyz   |   ip:178.41.13   |   2010-04-04  (09:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve si čurak a prečo robia policajti, vojaci, lekári, sestričky, baníci atď. keď všetci môžu podnikať ako ty a to by nám bolo hej.(zaujímavé že to nieje ani v USA debile)


xyz   |   ip:178.41.13   |   2010-04-04  (10:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Miso_2 sa zobuď aké dobro spoločnosti. Služobne auto lepšie ako ostatní ,vetší plat ako ostatní, nikto mu nerozkazuje a som proste taký typ človeka(kto núti skákať parašutistov, kto núti liezť po horách horolezcov, kto núti sa potápať potápačov atď.)


xyz   |   ip:178.41.13   |   2010-04-04  (10:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tu je váš dnešní systém:
http://www.youtube.com/watch?v=ytRUnmIBtIcGabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-04  (10:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Len na doplnenie a zjednodušenie. Niekto tu kritizuje "cv", že si protirečí, čo sa týka objemu, či množstva natlačených peňazí. Je úplne jedno, koľko peňazí bude mať CB v skladoch, alebo koľko si ich bude plynule tlačiť. Reálne peniaze sú len tie, ktoré CB dá do obehu iba ako bezúročný úver.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-04  (11:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Bozemoj skusim to este raz. cv tvrdi, ze hodnota penazi je vyjadrena pracou a tovarom. S tym sa da iba suhlasit. To vsak znamena, ze ak mam v case T1 v systeme urcite mnozstvo penazi (dajme tomu 1000 dolarov), tak jeden dolar ma cenu urcitej prace a tovaru, resp. konkrenta sluzba/tovar ma cenu niekolkych dolarov po tadialto snad suhlasime vsetci.

Kym sa nic nedeje (rozumej ziadne zmeny), je vsetko v poriadku. Ak vsak zoberiem suroviny (muku, vodu, vajcia) a spravne zmiesam a upeciem dostanem vyrobok, ktory ma vyssiu hodnotu ako cena surovin + moja praca. Ak by mala cv-ho teoria fungovat, centralna banka by mala v okamihu "stvorenia" chleba dotlacit dalsie dolare ktore vyjadruju rozdiel medzi hodnotou chleba a hodnotou surovin + prace. To sa vsak nikdy neudeje naraz! Teda vznika nam deflacia (rovnake mnozstvo dolarov teraz reprezentuje vyssiu hodnotu).

Podobne potom centralna banka moze vyrobit dalsie dolare, ale kedze hodnota tovarov a sluzieb sa tym, ze natlaci papiere nezvacsi, dojde k vyrovnaniu cien a hodnoty (vyssia cena za horeuvedeny chlieb) => inflacia.

Druha moznost je, ze ohodnotime vyrobok (chlieb, auto) ako sumu vynalozenych materialov + cena prace. V tomto pripade vsak nevidim dovod aby sa niekto trapil s pecenim chleba pre ostatnych, ked z toho nema ziadnu vyhodu.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-04  (11:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re debilek cv:
musim te zklamat, nemam v umyslu plytvat argumenty na ocividne nesmysly, pletes si ekonomii s tvoji Lego stavebnici, musim ti ale priznat ze zde pusobis jako magnet, cim vic zde o tech nesmyslech blabolis, tim vic tobe podobnych idiotku se pripoji a navzajem si potvrzujete jak tomu rozumite, to je skutecne zabava k nezaplaceni, kdyz se chci zasmat, mrknu co pise debilek Vasky, cv nebo kri a valim se smichy.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-04  (11:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  V tom je Tvoj problém, Stan ! Kopec normálnych ľudí a Ty sa nevieš ubrániť tomu, aby si sa medzi nich neplietol.


Karol   |   ip:85.248.42   |   2010-04-04  (11:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  CIRKEV MA NAJLEPSIU EKONOMIKU.ROZPRAVA O SKROMNOSTI ABY NAJVIAC VYZOBRALA


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-04  (11:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re Gabo:
ale jdi drobecku, vase "normalita" spociva v tom ze nic nevite, v tom smyslu mas samozrejme pravdu, 95% tupeho stada nechape jak dnesni system funguje, proto tez nikdy nepochopi jak by fungovat mel. Nic si z toho ale nedelej, was mnogo, mezi debilky se debilek snadno schova, budes si pripadat jak v bavlnce, samozrejme jen do te doby nez se ten domecek z karet polozi a budete svorne na dlazbe slintat po vasem vysnenem socialismu ktery to pak dorazi definitivne.


xyz   |   ip:178.41.13   |   2010-04-04  (11:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A už sa tu odba@vuje satan@ista Karol.(Poprosím admina nech cenzuruje mňa, alebo toho koko@ta Karola a iných náboženských fanatikov, máš na výber).


Karol   |   ip:85.248.42   |   2010-04-04  (11:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ZAS SOM POSYPAL RANU SOLOV.


ANONYM   |   ip:178.40.22   |   2010-04-04  (12:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
definuj mi urok ?si zan a preco ak hej?Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-04  (12:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re anonym: normalne se sem chodim zasmat, zdejsi sbirka idiotu je pro pobavenik nezaplaceni. Z toho duvodu nemam ani umysl se zde sahodlouze rozepisovat, neni to nic co se da vysvetlit par vetama.Jen velmi kratce, urok v soucasnem systemu fiat money a systemu frakcnich bankovnich rezerv ve svem prubehu kopiruje exponencialni funkce a proto i zacek 6. tridy,pokud pochopil exp.funkce, chape ze to nezadrzitelne musi zkolabovat, v podstate je to nesmyslny pokus o nekonecny kvantitativni rust. Neco jineho je urok v systemu kryte meny, bez centralnich bank a bez systemu frakcnich rezerv, pokud centralni banky nemanipuluji vysi uroku a obstara to trh, ma urok neodmyslitelnou regulacni funkci kreditniho trhu ktera zamezuje tvorbe kreditnich bublin jake jsme zaili v posledni dobe. Vsechny tyto detinske vymysly v podobe Zakladniho prijmu,bezurocne ekonomie nebo minimalni mzdy pochazi z dilny marxistickych chorych mozku kteri nechapou podstatu obchodni vymeny a veri ze stat muze prosadit nejaky system NECO za NIC.


ANONYM   |   ip:178.40.22   |   2010-04-04  (12:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zaklad kazdej zdravej ekonomiky je statna banka a nie sukromna a potom nech je urok aj 23%percent aby vas motivovalo splacat ju.a preco statna?lebo tym je zabeznecene ze sa z trhovej ekonomiky v state neodsavaju peniaze do sukromnych ruk majitela banky.a samozrejme ze musi byt limitovana max mzda statneho zamestnanca.ked bude statna tak stat vrati cez svoje investicie nazd to co vybral na urokoch do ekonomiky.ale moj nazor je ze urok by nemal byt vobec.jedine manipulacny poplatok ktory by zahrnal naklady na jej vydanie.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-04  (12:50)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Řekls to velice učeně, můj starší a moudřejší bratře ! My, na Slovensku to máme teď těžké, když jsme vás zapřeli. Jestli tam u vás chcete mít peníze jako tovar, tak si je mějte a obchodujte si i s úrokem. My se na to dívame holt, jinak.


guvernerCB   |   ip:67.159.44   |   2010-04-04  (13:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to Stan
Ako to tu tak sledujem musim Ti povedat ze s týmto co hovoríš že
"urok v soucasnem systemu fiat money a systemu frakcnich bankovnich rezerv ve svem prubehu kopiruje exponencialni funkce a proto i zacek 6. tridy,pokud pochopil exp.funkce, chape ze to nezadrzitelne musi zkolabovat, v podstate je to nesmyslny pokus o nekonecny kvantitativni rust"
suhlasia a rozumeju tomu už dávno vsetci tí co ich nazyvaš debilkami a blbečkami.

Avšak na taku debilitu o akej rozpravaš
"Neco jineho je urok v systemu kryte meny, bez centralnich bank a bez systemu frakcnich rezerv, pokud centralni banky nemanipuluji vysi uroku a obstara to trh, ma urok neodmyslitelnou regulacni funkci kreditniho trhu ktera zamezuje tvorbe kreditnich bublin jake jsme zaili v posledni dobe"
oni ani nepomyslia lebo taky systém existuje uz len v tvojej hlave a nikde inde na svete preto sa ním nezaoberaju.

Takze si len potvrdil že rozmyslaju spravne a nezaoberaju sa nerealnymi fantasmagoriami o ktorých ty iba kvetnato rozpravaš a nemaju v dnesnej realite žiadny zmysel.
A za to ze si im dal v skutocnosti za pravdu Ti patrí vdaka.


guvernerCB   |   ip:67.159.44   |   2010-04-04  (13:42)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  sharpig
mas to pomylene,vysvetlim preco:

Ak je v obehu 1000 dolarov to znamena ze ich niekto dostal za nejaku prácu.
Ak Ty upečieš chleba t.j. vykonal si nieco uzitocné o co ma niekto zaujem tak v ziadnom pripade ani podla teorie cv nemusi banka tlacit nove peniaze.Ten kto ma peniaze v tom obehu kde je tych spominaných 1000dolarov si tvoj chlieb kupi a peniaze a chlieb iba zmenia majitela, teda tvoja práca pečenia chleba bola potvrdená peniazmi ktoré si zan dostal a ty si mozes vzapati kupit nieco ine.

Tak to funguje ked je v obehu dostatok penazi a vtedy by si od CB ani nikto peniaze nepoziciaval.

Avsak ked nie je dostatocné mnozstvo penazi v obehu ale ludia su ochotní pracovat a vymienat si vysledky svojej práce tak na to sluzi bezurocna pozicka ktoru si niekto pozicia a svojou pracou pozicane peniaze aj vráti,takze ziadna inflacia ani deflacia neexistuje.

Nikto sa netrapi s pečením chleba pre ostatných,robi to len preto ze to vie robit a že si za inkasovane peniaze za svoju prácu moze kupit to co vyrobit nevie.
Jednoduche a logicke ako facka.


LordX   |   ip:95.103.0.   |   2010-04-04  (13:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  guverner - system o ktorom pise Stan fungoval (snad s frakcnymi rezervami a inflaciou v pripade velkych konfliktov, ked sa tusim docasne ustupovalo od krytia meny) bez problemov az do rozsirenia centralnych bank v 20. storoci a zabezpecil rozkvet ludstva dnes nazyvany renesancia a priemyselna revolucia. Az po jeho zniceni pomocou centralnych bank a tlacenim nekrytych penazi sa zacali objavovat krizy ako Velka depresia az po tu dnesnu.

A bezurocna ekonomika existuje kde?


LordX   |   ip:95.103.0.   |   2010-04-04  (13:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Avsak ked nie je dostatocné mnozstvo penazi v obehu ale ludia su ochotní pracovat a vymienat si vysledky svojej práce tak na to sluzi bezurocna pozicka ktoru si niekto pozicia a svojou pracou pozicane peniaze aj vráti.."

Lenze az o niekolko rokov.


bublinka   |   ip:178.40.21   |   2010-04-04  (14:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX:renesancia a priemyselna revolucia je podfarbena lupenim zlata na vychod aj na zapad,aj na sever a na juh..A vobec nie Stanovym systemom nejakych pichovin,prepac za vyraz,ale inak sa to nazvat neda.


guvernerCB   |   ip:67.159.44   |   2010-04-04  (14:27)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  no a toto nas čaká vsetkých v EU.....

http://ekonomika.sme.sk/c/5313400/bankrot-grecka-sa-vraj-uz-neda-odvratit.html

nastastie mame pripravený systém bezurocnej ekonomiky a vlastnej meny.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-04  (14:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re dalsi debilek pod nickem guvernerCB:
Musim te zklamat blbecku, pochopit ze soucasny system je zkorumpovany a vedet jak to ma spravne fungovat jsou dva ruzne pary bot. Prave proto ze kryta mena nikde neexistuje to pujde celosvetove do kytek. Hlupackove tveho razeni jeste nechapou, ze po nadchazejicim kolapsu si trh fyzickeho zlata krytou menu vynuti, i kdyby se bankovni a politicka mafie posrala do vysky. Na blaboly dalsiho idiotka s nickem Anonym ani nehodlam reagovat. Jste tu chlacpi opravdu vybrani klauni, jeden ze smichu nevyjde.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (19:57)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Stan
Ty si kludne obchoduj zo zlatom a dlhopismi za ktore za chvilu nedostanes ani deravý groš. My mame na situaciu kedy ten tvoj ospevovaný exponencialne sa zadlžujuci system z ktoreho ty profituješ padne pripravené bezuročné papieriky pomocou ktorých si budeme vymienat vysledky svojej prace zatial co Ty si budes na suchy chlieb natierat zlato a balit si ho na desiatu do svajciarskych obligácii ktore budes aj zaroven pouzivat ako toaletny papier.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (20:04)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  :-)))))))))))
"po nadchazejicim kolapsu si trh fyzickeho zlata krytou menu vynuti,"

Funkciu penazi si dodnes nepochopil a je jasné že už ani nikdy nepochopíš.Ale trhovníkom na trhovisku s banánmi to ani vobec nie je potrebné chápat.
Peter   |   ip:88.100.14   |   2010-04-04  (20:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Autor patrne chcel len ukazat, ze vie kreslit funkcne schemy. V podstate neurobil nic ine ako len opisal graficky sucasne fingovanie ekonomiky. Chcelo by to popisat este aj regulacne faktory a rutiny v ekonomike. Inak tato schema nema ziadnu vypovednu hodnotu oproti sucasnej ekomonike. Podla mna tato schema ani len nema zakomponovane zakladne ekonomicke faktory ako su cena prace, pody a kapitalu ako zakladnych velicin ekonomiky.


bublinka   |   ip:178.40.21   |   2010-04-04  (20:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sionski koksovia:Súčasne musí byť dôrazne podporovaný obchod a priemysel a najmä - špekulácia, ako činnosť, ktorá má pôsobiť ako protiváha proti samotnému priemyslu. Bez špekulácie by priemysel rozmnožil súkromný kapitál, čím by pomohol i ku zlepšeniu stavu poľnohospodárstva tým, že by oslobodil pôdu od zadĺženia u hypotečných bánk. Preto je potrebné veci zariadiť tak, aby priemysel vycical kapitál z pôdy i pracujúcich rúk a prostredníctvom špekulácie zaviedol peniaze celého sveta do našich rúk, čím vyhodí všetkých Gójov do radov proleteriátu. Títo musia sa potom pred nami skloniť, aby mohli uhájiť právo na púhy život.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-04  (20:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter
no super..tesim sa ze sem prisiel skutocný odborník..:-)))
Tak mi nadiktuj cenu prace,pody, a kapitálu a ja ich tam hned zakomponujem a uvidime hned aj vysledok.

Peter   |   ip:88.100.14   |   2010-04-04  (21:02)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Chce to trocha viac ako len verit hlupim domagogiam hnutia HTC. Inak posledne vety autora ma nadchli:
"...nad týmto cez tieto sviatky rozmýšlat a debatovat a hladat protiargumenty.
Jednoducho ich NENAJDETE!
Teším sa na diskusiu.
Zdroj: moja hlava a naštartovanie mozgu vďaka článku p.Vaského Tretia cesta.
http://www.scribd.com/doc/22221323/Rudolf-Vasky-Tretia-cesta";

Aj Hitler hovoril, ze jeho cesta je len jedna a ta spravna pre svoj narod. Slepo verit tym paskvilom RV na internete je znak primitivizmu. Autor precitaj si viac teorii ako len RV a potom pis o ekonomike.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-04  (21:13)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  re Peter:
zbytecne se snazis, idiota Vaskyho s jeho zdejsima v puberte zastydlyma svazakama nema cenu brat vazne, sem ma smysl chodit jen pro zabavu, tady se zasmejes, o ekonomii nemaji nejmensi potuchy.


Peter   |   ip:88.100.14   |   2010-04-04  (21:19)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Dik Stan


bublinka   |   ip:178.40.21   |   2010-04-04  (21:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter: hovoris, akoby teraz na svete vladlo nieco ,co nie je Hitler,no keby teraz Hitler vstal z mrtvych,tak by sa hanbil za svoje babractvo.Rozsirovatelia demonokracie ho uz davno dobehli, predbehli a Hitler sa im uz moze tak pozerat len do analov.
Ty ko*kot,ludia uz davno rozmyslaju-priblizne dvadsat rokov, co sa nam to tu porobilo, co je toto za bordel, ako to je to mozne,ze mame tu to,co tu mame,ako je to vlastne s peniazmi a s pracou.Tak komu ty tu oferujes ako kubo do primitivov?

(Americký prezident L i n c o l n prekážal Židom. Poznal zákernosť židovských bankárov na finančné hospodárstvo, a preto rozhodol sa pomocou nového finančného programu vylúčiť ich z amerického finančníctva. Tento nový finančný program mal štátom umožniť zadovažovať peniaze priamo u národa, teda bez medziobchodu, ale aj naopak. >>Pháni<< tomuto veľmi rýchle porozumeli: vedeli, že týmto opatrením by sa im Severoamerické štáty vyšmykli z rúk. Tu musíme si pripomenúť slová Teodora Herzla:
>>Teraz by to bola ešte neslýchaná drzosť, keby nám chceli zavrieť burzy. Kam by sa potom obrátili nešťastní burzoví Židia...
"...Preto aj my dokiaľ nevytrhneme financie - banky, poisťovne a kapitál - z rúk židovských, nebudeme slobodní a nebudeme vedieť zvýšiť životnú úroveň nášho ľudu...
t...y chuj,vsetci,ktori chceli zaviest to ,co pise pan Vasky a boli realne pri moci to aj urobit,boli zavrazdeni...,len Boh vie,co sa im vymklo z ruk,ze sa to po vojne hned v Nemecku podarilo,ale potom sa ich sionske pracky zase natiahli po nemeckych bankach.
Vrazdia a manipuluju po celom svete a poviem ti ako to robia:ak sa im nepodari zohnat nejakeho miestneho debila,tak pouziju specialne vycviceneho vojaka,ktory je odvezeny na nezname miesto zo zaviazanymi ocami,odviazu mu ich az v okruhlej uplne praznej sedej miestnosti,kde je tiez len sedy stol a neexistuje v nej nic,podla coho by dotycny mohol zistit,od koho prikazy dostava.Preto sa doteraz nikdy nijaka sprava nedostala vonku,ze kto je zodpovedny za atentaty,len taka,co sami tieto kurvy vyprodukuju.(to,co sa deje vnutri nesmu vediet ani cIA.) Ziadna americka zastava,alebo nejaky symbol,ak nim nie je samotna okruhla miestnost.Lebo nikdy nevies,co ti sionsky koti zboznuju.
Este treba podotknut,ze mnohi zidia nemaju s tym nic spolocne a dokonca ani ortodoxni,lebo ani netusia co tieto somare dorabaju.To nie su zidia,ale sionisti.
Tak chod do riti aj s tvojim hitlerom,lebo ti porozpravaju v iraku a na inych miestach zemegule ,ze ten uz bol prekonany sionskymi siritelmi demokracie s ekonomikou,ktorej teorie nam odporucas,dakujeme,neprosime.
Ja ich seriem aj s tym ich iluminatskym kotoma neodporucaj nam tu iluminatsku fasisticku xrematistiku a este tu budes bryzgat niekomu do primitivov ty zmrd,si precitaj protokoly sinistov,co sa ku nim ani priznat nechceli,take je to svinstvo a oni to dobre vedia.
Druhykrat ma nenaser.Peter   |   ip:88.100.14   |   2010-04-04  (21:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Bublinka precitaj si podmienky diskusie. Sorry, ale kazdy kto nevie pisat bez invektiv je pre mna primitiv. Mimochodom nikto ti neberie, ze citas aj ine prispevky a vies nieco o sionizme a podobnych zvrhlostiach sveta. A bezurocna ekonomika je nezmysel ako, ze neexistuje aj perpetum mobile. Je hlupe verit len teorii RV, ktoru si inak nikto nevsima a a tento elaborat nie je nikim oponovany a recenzovany. Je to paskvil o ktorom si autor mysli, ze je spravny a blbne tu rozumy takym ako si ty.


bublinka   |   ip:178.40.21   |   2010-04-04  (22:05)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Perpetum mobile je ludska spolocnost,preto je system navrhovany CV spravny,lebo toto pepetum mobile nesmu obmedzovat peniaze a dokonca ani zlato.Ale peniaze sa musia prisposobit tomuto perpetum mobile,lebo to su aj tvoje zkladne potreby a ked ty zhynies,tak ini ziju dalej...
Ved to uz do oci bije aj primitivovi,ze nieco nie je skramentsky v poriadku.Tak rozbita a zmagorena spolocnost ako je teraz v historii este nebola.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-04  (22:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No pozri sa sem, zase hladas Zidov aj v konzerve? Este tu o chazaroch si zabudol... A najlepsi bod je ten, ako priemysel vyciciava podohospodarov. Ty lolko, to do coho pozeras mas len a len vdaka priemyselnej revolucii! Mas doma pracku? Svietis si ziarovkami? Chodis do roboty autobusom/autom? Co z toho by si mal pred priemyselnou revoluciou?

CV, Vasky a spol - kupte si pozemok niekde v Slovenskom Raji, tam su teraz lacne, urobte si tam komunitu aspon o 2000 ludoch a ukazte nam, ako to ma fungovat v bezurocnej ekonomike. CV moze byt centralna banka a miesto penazi mozte pouzivat opadane listy. Som si isty, ze vas priklad bude cely svet nasledovat.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-04  (22:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A aby som nezabudol - aby vas neobtazovali vonkajsie vplyvy, osobne sa hlasim, ze vam budem platit najom tych pozemkov a urcite najdem este zopar ludi, ktorych tento experiment bude zaujimat. Som si isty, ze ked vas o 20 rokov prideme pozriet, bude to raj na zemi, predbehnete nas vo vsetkych ohladov ci uz socialnou alebo vedecko-technickou revoluciou. Tak do toho, cakam na cislo parcely!


EkonomKarol   |   ip:95.102.25   |   2010-04-04  (22:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Prosím admina aby napísal všetky kľúčové slová ktoré sú na tomto servery zakázané písať.bublinka   |   ip:178.40.21   |   2010-04-04  (22:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq:ale si myslis,aky si presibany.No napisal si taku chujovinu ze ju asi pochopis,len ked ti odpisem toto:
kupte si pozemok niekde v Slovenskom Raji, tam su teraz lacne, urobte si tam komunitu aspon o 2000 ludoch a ukazte nam, ako to ma fungovat v urocnej ekonomike.Pa
Inak,to si pis,ze by ste skoncili skor,mat tak k dispozicii experimentu dva raje.
Inak to co si napisal povazujem obsahovo za debilitu,preco,na to uz prides sam,ked zacnes rozmyslat,ako by si v slovenskom raji rozvinul fasisticku xrematistiku,kolko zbrani by vam stacilo,aby ste sa vystrielali?ked by ste zistili,ze za kratky cas cely raj zo vsetkym patri bankarovi?

sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-04  (22:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  bublinka: no ked som uz podla teba takto slabsi na mozog (len odkazem na vecny citat z Forresta Gumpa: pro hlupaka kazdy hloupy), tak mi vysvetli preco by to neslo s 2000 ludmi v oblasti, ktora ma relativne dobre podnebie a vela pouzitelnych prirodnych zdrojov.

A ked mi odpovies na toto, zaujimalo by ma, preco by to malo fungovat prave pre Slovensko ako krajinu, ktora ma cca. 5 mil ludi (co je tak skoro polka ludi co zije v New Yorku). Kde je hranica, odkial to uz funguje?


DavidB   |   ip:213.81.13   |   2010-04-04  (23:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tato stránka ma asi nikdy neprestane prekvapovať....stále sa pozastavím nad "inteligenciou" niektorých ludi :)


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (06:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Co sa týka velkosti a poctu obyvatelov pri ktorom tento system funguje tak hovorim že funguje pri takom počte ludí ktorí si dokažu splnat vsetky zivotne dolezite poziadavky...teda napr.keby som mal spolocnost v ktorej by boli murár,polnohospodar-vyrobca masa a zeleniny a ovocia,vyrobca stavebných materialov,krajčír,výrobca látok atd.atd. t.j.kde by bol pocet ludi a profesíí ktorí dokažu zabezpečit všetky zivotne doležité a potrebné tovary a služby už by si táto komunita mohla urobit vlastnú "centralnu banku" a tlacit si peniaze ktore by sa nedali falsovat.
Nakoniec takychto spoločností už na svete vela funguje ,hlavne v Kanade a v Nemecku a použivaju vlastné meny napr.časové dolare co je vlastne systém vzájomneho si zapocitavania pohladavok-počtu odpracovaných hodín na danom vyrobku.
Nema to ale zmysel vysvetlovat ludom chudobným duchom a tupcom ako je Peter , sharpiq a Stan... tým odporúčam prečítat si knihu Bernarda Lietaera Budoucnost penez. Potom snad nenapisu taku blbost ze ako peniaze sa mozu pouzivat aj listy na stromoch.Svedci to o ich totalnej primitvnosti ,zadubenosti a absolutnemu nepochopeniu funkcie penazí.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (06:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ako peniaze sa moze používat uplne hocičo ,jedinou podmienkou je že to ludia nedokažu falšovat a má to k dispozícii iba Centralna banka a hlavne v potrebnom množstve...čiže zlato nie je vhodný materiál pretože je ho málo.

Vie niekto poradit materiál ktorý sa nedá falšovat a CB by ho mala dostatok ale ostatní ludia nie???

Preto dnešné nekomoditné tažkofalšovatelné papierové peniaze su zatial ten najlepší material aky ludstvo na peniaze pozná.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (07:12)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  sharpig
teraz som zase prebehol celu diskusiu a asi mam cistejsi rozum ked som vcera na to nereagoval na tento tvoj nezmysel ktorý moze vypotit iba pacient psychiatrie :
"cv: Hrajes sa s terminmi - ak si ozaj strojar a ja dam vasej firme vyvinut novu prevodovku a jej vyvoj zaberie dajme tomu rok, ako nazves vstupnu investiciu na platy, material? Dajme tomu ze je to tvoja pozicka. Takze tvoja firma si zoberie pozicku, bude davat platy a nakoniec vyrobi jeden prototyp a plno dokumentacie. Ak zadavajuca firma medzitym skrachuje pripadne strati o vyrobok zaujem, a teda nebudes mat pre koho tie prevodovky vyrabat, ako splatis pozicku?"

Aká moja požicka?Co si spadol z jahody?Ty ked prideš k nam do firmy a objednas si vyvoj prevodovky ktorý bude v rozsahu trvania 1 rok tak ja si mysliš zoberiem pozicku????To by som musel byt uplny debil asi ako ty. Ja ti najprv dam cenovu ponuku ze kolko ten vyvoj bude stát a preklepnem si ta ci na to mas a potom podisem s tebou zmluvu.Tak aku pozicku mam ja splacat???totalny magor,kde ty zijes???
Z tohto vidiet ze asi si velmi mlady a neskuseny ked ani nepoznas ako bezia v sucasnosti obchodne vztahy.
Jednym slovom ako som vyssie povedal je stratou casu diskutovat s neskusenými a neznalými amatermi co nemaju predstavu o realnom zivote a iba trepu nezmysly.
RudolfVasky   |   ip:85.216.16   |   2010-04-05  (08:00)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Drahý C.V.

Ja som si povedal že sa už nebudem miešať do debaty, lebo sa rozčúlim a potom vulgárne nadávam.

Tak ja nejdem debatovať, len ti musím oznámiť že z toho čo tu čítam
ty si už není len moja veľká radosť ty si aj moja veľká pýcha.

Ja som tak na teba tak pyšní, že teraz keď tu prší a som išiel von vyniesť smeti,tak mi napršalo do nosa !


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (08:47)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Peter
znovu opakujem reakciu na tvoj nezmysel:
Tak mi nadiktuj cenu prace,pody, a kapitálu a ja ich tam hned zakomponujem a uvidime hned aj vysledok.!!!!!!Na to uz chochmes nemas aby si odpovedal,že.

To co ja tu prezentujem tuto schemu to nie su reci co hovoril Hitler,to je uplne jednoducho a nespochybnitelne dokázana fyzikalna a matematická skutocnost na akej funguje ustredne kurenie s vodným mediom a expanznou nadržou a tento istý princíp funguje naprosto presne tak aj v ekonomike.
Podla ineho svet a buduca ekonomika nebude moct fungovat ledaže by Boh zmenil prírodné a fyzikálne zákony,čo nepredpokladám.

Žialbohu nerozumieš o com hovorím a preto trepeš iba nezmysly.Snaž sa to pochopit a potom určite povieš že inak žiadna ekonomika na svete nemože správne fungovat.
Ja kedže som technik tak cokolvek chcem realizovat musim to najprv vediet nakreslit a spocítat si a matematicky dokázat.Tak sa stavaju mosty,domy a konstruuju auta a lietadlá.
Iba ekonomovia nic nevedia spocitat a nakreslit,iba trepu a trepu co povedal Keynes,co povedal Hayek, co Friedman a dalsi kkti.
Matematicky je úrok naprostá debilita a podvod o tom niet pochyb a zisk je iba primitívne okrádanie ludí.
V tomto co som napisal v tomto članku a v diskusii je skrytá uplne celá podstata celej ekonomiky a ekonómie.Peter   |   ip:88.100.14   |   2010-04-05  (09:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Drahy zvazaci HTC: Bublinka, CV a ost. Hrate sa tu na tiez-ekonomov, hovorite ze citate ktovieake knihy. Ak by ste mali aspon zaklady ekonomie, tak by ste vedeli, ze cena prace, pody a kapitalu to nie je ciselna hodnota ako 30 vajec ale je to parameter ekonomiky s ktorym sa pocita ako s premennou. Vratte sa do zakladnej skoly a zacnite od obycajnych rovnic s jednou premenou. Viac uz k vasmu amaterizmu nemam co povedat. Ziadny system nefunguje idealne tak ako si to niekto nalinkuje. Nie je ziadny system ci uz mechanicky, elektricky alebo financny co funguje bez strat. To co tu vy pisete o vasej bezurocnej ekonomike tak to je ako Lenin snil o utopickom socializme, na papieri to pekne vychadzalo ale v reale nie. tento web je len dobry prostriedok aby sa tu odbavoval hocikto bez toho aby sa potreboval registrovat. Ale ako pise SAM je to dobry dovod pobavit sa ako su ludia lahko zblbnutelny pseudoekonomami typu RV.


xyz   |   ip:95.102.25   |   2010-04-05  (09:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter ty parameter a vysvetlíš my túto tabuľku.(alebo ju vyvráť rozumnímy odkazy na nete)
http://dolezite.sk/Obama_skrta_na_Mesic_se_nepoleti_17.html


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (09:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter Parameter

tak das uz hodnotu toho parametra alebo nie???Nech ho doplnime do tej schemy a konecne sa nieco od teba naucíme...lebo zatial iba trepes piate cez deviate a nema to ani hlavu ani patu a ani sam nevies o com tocís a ani ako sa volás...
Tak ako je to s tým tvojim parametrom???


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (09:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter
to nie je Leninove snenie,to je tvrda a matematicky podlozena realita.
Možem doplnit zo zákona o státnom rozpocte aj čísla prietokov v jednotlivych vetvach schemy a mozes si dosadzovat peniaze ktore pozicia CB do obehu a vzdy to bude v rovnovahe bez inflacie.A este aj v Exceli to mam urobene,mozes hladat chyby od rana do vecera.
To je system ktorý bude realizovany este za tvojho zivota,uvidíš.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (09:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter
a potesilo by ma aj keby si nam sem dal aspon ciselnu hodnotu 30 vajec....
tešime sa.


xyz   |   ip:95.102.25   |   2010-04-05  (09:51)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Ja makám jak kok@ot za par drobných a Obama s bankstermi sa hrajú s miliardami dolárov, jak ja keď hrajem šnapsa o centy, a niekto ma ešte tu drzosť a príde sem a bude vykladať tie marxistické poučky čo ho naučili na vysokej škole ekonomickej(Petrík a spol.)


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (10:00)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  re debilek cv:
mensi otazecka, jsi takovy debil uz od narozeni, nebo to mas po uraze?


xyz   |   ip:178.40.11   |   2010-04-05  (10:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A ešte dodatok k môjmu výkriku do tmy aby dával väčší zmysel (aby ma tu pseudo pravicoví marxista, nechytal za slovíčka). Ja si na tie centy musím zarobiť, ale oni tie miliardy natúkajú na klávesnici. Asi takto 1 000 000 000$ (pravé som vyrobil miliardu :(((((((((( ).


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (10:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
nemam to od narodenia, este do minuleho roku som bol normalny retardovaný kkt presne ako Ty a volil som Dzurindu a drzal som palce Amikom v Iraku.Ale članok p.Vaskeho mi otvoril oci a prestudoval som asi vsetku dostupnu literaturu o peniazoch okrem kktin co citas ty a vyuzil som svoje technicke vzdelanie a to ze pracujem s technickými okruhmi a obvodmi a takto postupne sa mi v priebehu roka tato choroba rozvinula do sučasného stavu ktorí je už neliečitelný a preto som odsudený byt nou postihnutý až do smrti.
Ale teším sa že nemam taku chorobu ako ty že sa ti z mozogu stalo hrubé střevo.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (10:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nadarmo sa my tu dohadujeme ked budu pri moci ty isty ludia ziadna zmena nebude.Ziadna bezurocna ekonomika nic.Takto len teoretizujeme a nic z toho.Na to aby sa mohli taketo veci presadit by nemohli byt vo vlade zlodej a klamari ktorim sa nic nestane ak permanentne porusuju zakony.


xyz   |   ip:178.40.17   |   2010-04-05  (10:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Na 5 hodín bol najbohatším mužom sveta.
http://aktualne.centrum.sk/zaujimavosti/zo-sveta/clanek.phtml?id=1205122&;tro6464_1_0


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (10:17)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Mne to bolo odzaciatku jasne co sa tu deje uz len kvoli tomu ake zacalo byt nemozne po 89 ziskat vlastny byt,ako stupli ceny bytov na chrapunske ceny,ako zacali ludia zarabat na prenajmoch bytov a ako vsetko zacalo ist dolu vodou.Nasileie,sex,nezdrave jedla,zvratena moralka proste vsetko.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (10:22)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Kto tu vyskakuje a obhajuje tento zvrateny system nikdy nezazil to ze nama vlastny byt nema kam ist lebo si byvanie nemoze dovolit.Ale to sa zmeni ak nepadne tento system a potom pochopia aj tí.Smutne je ze oni budu prvi vykrikovat ako to oni dopredu vedeli a ine rozpravacky.Proste tí ludia si klamu sami sebe su klamari a nehanbia sa ani sami pred sebou.To su tí ludia z dnesnou moralkou.Klamari.


bublinka   |   ip:178.40.28   |   2010-04-05  (10:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  
sharpiq:ty nestastnik,nikto predsa nebude koli tebe budovat v sl. raji to,co uz je vybudovane a moze naplnat potreby ludi.
Kto pise o nefungovani?!
A stou tvojou premennou s ktorou sa pocita? Videli sme: domy v hodnote 300 000sksa premenili na 3 000 000 sk a dnes pocut niektorych tiezpodnikatelov rozpravat,ze ludia im za chvilu pojdu robit za misku poievky a krajec chleba.Hla - tvoje premenne v praxi.Tie premeny sa rovnaju zazraku.Z toho mi vychadza,ze dnesni podnikatelia su komplet vsetci brujovia.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (10:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re cv: to je teda nadeleni, tak "guru" Rudla Vasky ti otevrel oci, pocitam ze od te doby je mas vyvalene jak Basedovky, smula ovsem je, ze bezmozek s otevrenyma ocima jen blbe cumi a to je tak vsechno. Mel bys tvuj a Rudluv "ekonomicky system " radeji zalozit na podklade pisku misto potisteneho papirku, to by k vasim hlavam bylo lepe kompatibilni, ten pisek uz mate uvnitr, prislo by to levneji.)))


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (10:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tu nejde o ekonomiku ale zel udia su proste sebci myslia a hrabu len a len pre seba.Nepomoze ziadna ekonomika len ak sa zmenia ludia.A to sa mi pomaly zda byt nemozne lebo nikto si to nevie uvedomit a nikto sa nezmeni.Jedine nova spolocnost novy nepokazeny neposkvrneny ludia to mozu dokazat.Ludia s dnesnym myslenim su proste nenapravitelny.Iba ak sa ich to bytostne dotkne mozno mozno si to uvedomia ale ani to nie je zarukou.xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (10:41)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Stan tipujem podľa tvojich rečí že robíš politruka v SDKU alebo ODS a pekne ti to vynáša.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Politruk


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (10:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re Peter: neni to nadhera ? Genius cv vymyslel novou ekonomii na principu "ustredneho kurenie", ted uz si jen musime pockat az vymysli perpetuum mobile na vyrobu knedliku, to se pak muzem na penize uplne vykaslat a pouze cekat az reditel sveta v leninske cepici, slovutny cv a jeho guru Rudla Vasky zmacknou knoflik. Do te doby se ovsem musime spokojit s jejich "genialni" menou krytou praci, je jen treba urcit jakym mnozstvim prace bude 1 Sk kryta (to obstaraji lidovi komisari pod vedenim soudruha Vaskeho), navrhuji treba jednim kopnutim krumpace. V tom pripade navrhuji aby se nova mena jmenovala Kopanec, vsadim se ze v budoucim raji Zakladniho prijmu bude za 10 Kopancu vcetne DPH mozno poridit 1 letajiciho peceneho holuba a za priplatek 1 Kopance pribali privetivy prodavac i dalkove ovladani.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (10:56)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  re xyz: jsi jeste detina drobecku, co bych delal mezi prevlecenymi komousi v ODS,ziji vice nez 35 let ve Svycarsku, zrejme ti jeste nedoslo, ze soucasny system neobhajuji, pouze si delam srandu z tech debilovin od Vaskeho a CV.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (10:57)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  prave

System tvorí ludí, ja to mozem potvrdit,viem akí boli ludia za komunizmu,viem akí boli cez revoluciu ci vlastne puc v ktorom videli nadej a nasli obycajny ojeb od tých na ktorých by to nikdy nepovedali vid Carnogursky a spol. a vidim dnesných ludi ,zaslepených a chovajucich sa povacsine ako hyeny.
Nie je to v nicom inom iba vo financnom systéme to mi ver.Ten modeluje a formuje ludí lebo su to povacsine nerozmyslajuce zvery ktoré sa prisposobia kazdej autorite.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (10:58)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Stan svoj plat (politruka) si zaslúžiš, takto som sa dlho nenasmial až my slzy vyhŕkli(ty sa vo svete nestratíš).bublinka   |   ip:178.40.28   |   2010-04-05  (10:59)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  http://moje.hnonline.sk/node/1765
Stan:ak si uz dnes pracoval-utrel si si rit-(tvrdis,ze na tuto jedinu pracu si este odkazany) a mas ciste ruky,tak si klikni na tento clanoceka trosku sa pouc.

http://www.diamantovabana.sk/
citaj,co vsetko ludia zaplatili takym ako ty,ktorym ako jedina nutna praca zostala:utieranie vlastneho zadku.
Ini aj za utieranie rit druhym ludom platia dane. Rovnu dan so zlodejmi diamantovaj bane,chapes?


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (11:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan: okrem toho ze mas plno reci nic prinosne si nenapisal.Kritizovat to vie snad kazdy.Tak nam prezentuj tvoj pohlad na vec.Ale nie nadavanim na ostatnych ludi ale slusnym protiargumento.


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (11:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
zlodej ostane zlodejom a asi preto ti vyhovuje tento system ktory nahrava bankarskym parazitom co beru meniaze za hovno a tvaria sa ako najvacsi majstri ekonomi jeden nam tu kociroval 8rokov a sme daka nemu v riadnom hnoji a este ma tu drzost sa viskierat do telkaca a tvarit sa ako naj,ekonom.neviem raz si konece mozno uvedomis ze tento system je vykorisrtovaci a jeto vykoristvani cloveka clovekom a stat statom a nakoniec stat urcitou hrstkou ludi,viac nema na teba vyznam reagovat.blbecku.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (11:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: Suhlasim mas pravdu.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (11:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan a ja som v Iraku a makám pre Blackwater a keby sa šéf dozvedel čo tu vypisujem tak my zoberie prémie(a robí to peknú sumičku).


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re anonym: vidim ze jsi mentalne ponekud zaostal debilku, o par radek nahore jsem napsal ze mi soucasny system nevyhovuje, tvuj zakrnely rozoumek vsak ma potize i s jednoduchou vetou.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (11:14)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Stan
debilek vobec mi nevadi ze nam tu nadavas, vidiet z toho iba tvoju bezmocnost z toho co aj sam správne vidíš, že system sa vo velmi kratkej dobe zruti a ty budes musiet zacat makat a nie predavat cenné papiere a to bude tvoja smrt lebo robit nevies nic tak skapes ako potkan.
Lenze nas system nedovoli skapat ani takym potkanom ako si ty a necha ich nech dokazu co vedia pripadne sa nad nimi zmiluje a poskytne im zakladne zivotne podmienky na rozdiel od toho dnesneho co ty obhajujes a vobec to nebude komunizmus z akeho si sa posral a utiekol si prec ako vyplasený vrabec.Ja som zil aj v komunizme aj do kostola som chodil a nic sa mi nestalo.
Len chuji mozu mat v hlave to co ty,vyje**banec skurv*ený.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re prave: kdybych mel regovat na celou tu sbirku nesmyslu ktere se zde objevuji, musel bych psat romany.Pokud chces vedet jak to vidim, od 2006 jsem napsal pod nickem Stan par prispevku na zvedavec.org


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re xyz: no jasne, tak az se probudis, nezapomen si vyndat ruku z nocniku.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (11:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
keby si vedel ako fuguje ustredne kurenie a expanzna nadoba v nom tak by si inac rozpraval.
Lenze si ubožiak s vymeteným mozgom a bez stipky charakteru ktorý ani predavača nevie robit


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (11:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
tykkt ,my navrhujeme riesenie ktore je matematicky nevyvratitelne a aj v skutocnosti fungovalo v Nemecku a ty debil zo Svajcu co navrhujes ty kapustna hlava???
Sme same ucho,cujme.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (11:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan a teraz seriózne ak si provokatér tak si narazil na tvrdú skalu, ja totižto som do Švajčiarska zamilovaní, ak si Švajčiar tak prestaň sem vypisovať, otvor oči, pozri sa z okna vo Švajčiarku a rob niečo lebo ti boľševici z EU(USA)ti idú skurviť krajinu. Prebuď sa.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re debilek cv: vzpominam si na jednoho nositele Nobelovy ceny ktery mel matematicky nevyvratitelne modely pro obchodovani s derivaty a cennymi papiry, jeste s dalsimi tobe podobnymi idioty zalozil LTCM fond a r 1998 malem stahl do kanalu cely bankovni system, nebyli jste nahodou pribuzni? Debilita se totiz dedi.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (11:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Švajčiarsko posledná slobodná a kapitalistická krajina na svete. (poprosím provokatérov aby ju nepoužívali ako príklad a radšej používali že bývajú v USA)


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re xyz: to jsi objevil Ameriku, EU sebranka se snazi uz davno, nastesti zlikvidovat zdejsi primou demokracii nemaji sanci, lidi si totiz nikdy neodlhlasuji zruseni sveho hlasovaciho prava.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re xyz: kdybys nebyl vul, poznal bys podle me IP ardesy odkud pisi.


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (11:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
no jasne vidno ze mas prehlad a chapes prestne ako to vsetko funguje ked napises toto:Dpodobnymi idioty zalozil LTCM fond a r 1998 malem stahl do kanalu cely bankovni system, hah si natlacia tolko penez kolko potrebuju tak ako mozu skrachovat:DDD?nie si ti dzurindov nej ekonom co zahlasil taku blbu vec ze stat je zly hospodar a preto treba vsetko predat a pritom bol minister financ,keby mal chrptovu kost tak po tejto vete mal hned odstupit,ale to by musel mat chrbtovu kost?a ty co mas ju?majsetr finac


Peter   |   ip:88.100.14   |   2010-04-05  (11:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Velmi ma udivuje ta jednoduchost RV ked ho nieco osietilo a napisal ten elaborat o bezurocnej ekonomike a potom ho znova nieco osvietilo a propaguje HTC. A potom on zasa osvietil niekolkych co otvorene hovoria, ze fandili predtym Durindovi a uceniu EsDeKaUu. Nuz komu budu fandit o dva roky. V jednoduchosti je krasa. Je prilis jednuduche nakreslit schemu s par funcknymi jednotkami, zadefinovat medzi nimi relacie alebo vypracovat par stranovy elaborat. To si uz kde kto mysli, ze nakresli schemu a bude je vydavat za universum systemu s jeho dokonalimi relaciami. Prilis jednoduche na dnesny zlozity svet nemyslite. Vlastne ano zvazaci HTC: NEMYSLÍTE. To je to co vas chrakterizuje. Inak prajem pekny den a hlavne aby ste cim skor nasli nejaku inu teoriu, ktorej budete len slepo verit. Chudobny duchom lebo ich bude Kralovstvo nebeske. Ryba smrdi od hlavy a ak sa najbohatsi tohoto sveta nezhodnu na systemovych zmenach, ktore nedevastuju ludi, krajiny a prirodu, nic sa nezmeni. A nezmenia to ani vase krcmove reci ani hlupe nadavky na ludi. A hla kto ste bez hriechu nech prvy hodi kamenom. Vsetci zvazaci HTC, ak netankujete benzin alebo naftu a chodite peso alebo ak nepijete Coc-Colu ale vodu, ak si sijte saty doma a nekupujete znackove veci v Poluse, ak nepotrbujete pouzivat mobil, ak nemate doma TV tak to klobuk dolu. Ste prave ta kasta ludi co ma sancu do voi svete vsetko prerobit a zacnite malou komunitou v Slov. raji. Ak ale tieto veci kupujete podporujete prave tych co drzia svet takym ako je. Prajem vam vsetkym pekny den.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re anonym: nemel bys tvuj tribunecny rozoumek tak pretezovat, mohlo by ti to vyrazit pojistky.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (11:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja niesom renesanční všeumelec.(a čo je to ta IP adresa, stará mať rozprávala že je to strašne jedovatí tvor a nesmiem naňho šliapnuť)


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (11:49)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Stan

Lenze ja neobchodujem a ani nenavrhujem obchodovanie s derivatmi,futures,CDO a inými akoze cennými kktinami na ktoré normalny clovek ani nema pomyslenie,obchoduju s nimi len kkti a tí na to aj doplatia teda takí ako si ty.

Ja co som navrhol to sedi ,je to pre vsetkých rozumných ludi a nikto na svete to nebude schopný vyvrátit,to si pís.

Ale ty to velmi dobre vies a to ta sere ze konci tvoj ubohy prízemný nikomu nepotrebny biznys.My normalny ludia nebudeme oje baní ,my si pomozeme nmojou schemou a nemame problem prejst na inu menu ale taki darmozraci a tí co si svoje nakradnute peniaze ukladali do CP, tí doplatia na to.Lebo celá vec je velmi jednoducha...jeden zlodej okradol ludi ziskom a este vacsi zlodej teraz okráda na burzách toho mensieho.To je uplne celé,nic viac k tomu nemusim dodat.

Ja nekritizujem Svjaciarsko a jeho volebný system iba teba nazyvam svajciarskym kktm lebo aj svajciarsko musi mat svojho kkta a ked nenaslo medzi svojimi muselo prijat z CR.Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re yxz: tva stara bude zrejme inteligentni holka, akorat by mohla to koureni travy trochu omezit.


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-05  (11:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re debilek cv: nemusis dodavat uz vubec nic, na diagnozu to staci.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (11:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter
To si uz kde kto mysli, ze nakresli schemu a bude je vydavat za universum systemu s jeho dokonalimi relaciami. Prilis jednoduche na dnesny zlozity svet nemyslite.

Ja si myslím že ľudia už pred 5000 rokmi museli dýchať, kadiť, jesť, atd. A my robíme to isté, takže aký zložitejší svet.(teraz ma napadlo že nevedeli naštelovať videorekordér tak teraz sám neviem)ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (11:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
moj tribunecny rozumek pochopil ze sa tu ohanas fakt nadhernymi argumentami mne staci ked mi napises ze je blbost aby banka bola jedna a to statna :)mistr finac muzes mi zaz do debikov :))ako argument tvoj.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (11:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
aj sprostý vidi ze pises a sedis niekde v Glattfeldene vo Svajci ,tak si nemysli ze sme sprostí,taky idiot je na svete len jeden ako si ty.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (12:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peter
Vsetci zvazaci HTC, ak netankujete benzin alebo naftu a chodite peso alebo ak nepijete Coc-Colu ale vodu, ak si sijte saty doma a nekupujete znackove veci v Poluse, ak nepotrbujete pouzivat mobil, ak nemate doma TV tak to klobuk dolu. Ste prave ta kasta ludi co ma sancu do voi svete vsetko prerobit a zacnite malou komunitou v Slov. raji. Ak ale tieto veci kupujete podporujete prave tych co drzia svet takym ako je. Prajem vam vsetkym pekny den.

To bi sa ti hodilo sudruženko myšlienkovú opozíciu posielať do exilu, ja nikam nejdem.(aj v Rusku to mali vyriešene a volalo sa to buď vyhnanstvo za cára alebo gulag za tvojich kamarátov)

cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (12:05)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Musim sa smiat zaroven....lebo ked si predstavim ze by nas neoddelovali monitory tak by sme sa urcite pozabijali...ako tí co p.Vaský spomína ze studovali tu Kabalu a talmud...:-)))))))a potom vznikla taka mela....


Peter   |   ip:88.100.14   |   2010-04-05  (12:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Uz som chcel prestat s pripspevkami, ale toto mi neda komentovat.

"Ja si myslím že ľudia už pred 5000 rokmi museli dýchať, kadiť, jesť, atd. A my robíme to isté, takže aký zložitejší svet.(teraz ma napadlo že nevedeli naštelovať videorekordér tak teraz sám neviem".

Ved v Slov. raji uz existuju osady kde ziju tak ako opisuje. Chodia kadit za osadu, kradnu drevo v narodnom parku, a funguju na neoficialnej uzere svojich vlastnych z radov ciganov. No je to exemplarny priklad co by chceli fanatici HTC, potrebovali by vlastnu komunitu o 5000 rokov dozadu. V Sl. raji je este dost miesta na taketo osady. Nech sa paci. Potom uz len na vas Ing. Sloptu.

Koncim s prispevkami lebo taketo reci su mi uz v zasade proti srsti..


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (12:13)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  xyz
nás navrh je predovsetkým pre tých co tankuju benzin a piju Coca-colu ale aj pre vsetkých ostatných,nas navrh je univerzalny a ani bankari by sa nemali pri nom tak zle ako ludstvo pri ich skur.venom urokovom.
No nebudem sa uz vytacat,na dnes stacilo dakujem za diskusiu,bola lepsia ako keby som sedel v krcme s este vacsimi tupcami ako Stan a Peter ....aj ked pochybujem ze sa mozu este vacsi niekde najst.


bublinka   |   ip:178.40.28   |   2010-04-05  (12:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  peter:po tom,co si vypotil sa necudujem,ze ekonomicku skolu je schopny skoncit aj debil,staci aby mal tvoj nazor.Ba po tvojom vypote mam nazor,ze ekonomicku skolu moze skoncit len debil."logika" uzasna,co si tym chcel povedat snad chapes len ty.Zlato nikto tu nebude zacinat s malou komunitou,ja myslim,ze ta skutocna komunita bude pre teba prekvapenim-a bude zacinat v base.
Od:kri
Buď jak budˇ, tento párek rozporů je základní příčinou lichvy, která
není ničím jiným, než zpoplatněním toho, kdo používá peníze jako
prostředek směny, jež se musí zaplatit ve prospěch toho, kdo peníz
používá zásadně jako nositele hodnot. Lichva nemá nic společného
s bláznivinami, které se jí pověsily na krk během staletí, jako jsou
„úrodnost“, „produktivita“, „užitečnost“, „ postoupení profitu“, „peníz,
který pracuje“, „přemrštěný úrok“ či „zneužívání“. Lichva je moc,
jejímiž následky jsou útisk, ekonomické a politické krize, válečná
ekonomie, revoluce, třídní boj, chudoba uprostřed hojnosti, a Sociální
otázka. Velké otázky půda-peníze jsou jako dvě křídla neblahého
ďábelského ptáka, v jehož zhynutí doufáme v tomto nastupujícím 21
století.

Otázka monetární zůstává nevyřešená. Dlouhá staletí vlády, až do
doby, kdy si moc k ražení a tištění peněz nezačalo nárokovat vysoké
finančnictví (23), vydávaly peníze jako prostředek směny, ale
nikdy se jim nepodařilo zabránit šetřílkům a lichvářům (kteří jsou pro
účely této úvahy jedněmi a týmiž) stahovat peníze z oběhu pro své
soukromé zájmy. Pročež nedostatek peněz, hrozivý dokonce ještě dnes,
zůstává primární příčinou (i když ne jedinou) ekonomického nepořádku,
zasahujícího mnoho národů, zejména ty z chudých zemí.


bublinka   |   ip:178.40.28   |   2010-04-05  (12:18)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  peter:ved ty splietas hovna a z hovna ani bic neupleties,nieto este popis prirodzenej ekonomie. Ved ty sa delis my a vy ti vy ,to su pre teba cigani z vychodniarskych osad,ved ty si debil


Rudolf   |   ip:188.112.1   |   2010-04-05  (12:22)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Nejako ste sa tu rozohnili. To si musite nadavat, to co ste za ludia. Ale inac ma CV pravdu tento system je rovnovazny nevznika pri nom prebytok a aj nedostatok. Cize co j rovnovazne to v sulade so zakonom prirody co nie vid terajsi system to nadide svojmu koncu netreba pri tom velmi premyslat.


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (12:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rudolf
Nejako ste sa tu rozohnili. To si musite nadavat, to co ste za ludia.

Radšej nadávajúceho slušného človeka, ako pekne rozprávajúceho(slušne rozprávajúceho) kanibala.LordX   |   ip:95.103.10   |   2010-04-05  (12:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Podme spat k veci. Ziadny HTCkar tu este nevysvetlil ako sa v bezurocnej ekonomike zabrani inflacii. Ak si naraz vela ludi pozicia bezurocne vela novych penazi a minu ich okamzite, ale splacat (pokryvat svojou pracou) ich budu az pocas niekolkych rokov, zakonite vznikne najprv velka inflacia a potom postupna deflacia (koli casovemu rozdielu). A sme znova tam kde sme teraz, procyklicke zmeny objemu penazi - boomy a krizy.

Vaskeho navrh by musel mat tvrde obmedzenie mnozstva penazi povoleneho pozicat do obehu za urcity cas (napr. 5% celkovej zasoby za rok), aby nesposobil velku okamzitu inflaciu. V tom pripade by existovali poptavky na pozicky ktore by neboli uspokojene hned, a ludia by museli bud cakat, alebo si pozicat z uspor niekoho ineho s urokom. To by bol dobry system, ale nebola by to bezurocna ekonomika (coz mne nevadi).


bublinka   |   ip:178.40.28   |   2010-04-05  (12:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rudolf:Lacko jakubik ti moze o tom rozpravat,ako ludia zacnu nadavat,ked sa o sucasnej xrematistike dozvedia pravdu.By si sa cudoval,mne tiez zakazdym sanka spadne,ked pocujem nadavat ludi,ktori vulgarne slova v zivote z ust nevypustilia maju inak velmi kulturny prejav.To je ale nie znamkou toho,ze znekulturneli,ale je to znamkou toho,ze by povedali: co ste to za ludia,to musite robit take svinstva?


xyz   |   ip:178.40.18   |   2010-04-05  (12:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX
Prečítaj si moje príspevky tam to píšem, aj cv nato reagoval a trepal blbosti. Ide oto že jeho schéma je v jadre dobra len vychytať muchy.(v dnešnej dobe s týmito ľuďmi čo sú na svete nerealizovateľné).
Bankstery sú špičkoví (geniálny) ekonómovia, psychológovia, psychiatri, manipulátory a historici(reálne sa poučili z histórie). Klaniam sa vašej genialite.RudolfVasky   |   ip:85.216.16   |   2010-04-05  (13:00)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  C.V. a Bubliňôčka.

Nejdem tu debatovať, len musím tiež Bublinku pochváliť, že to je moja ďalšia veľká radosť a veľká pýcha.Som na vás veľmi pyšní, chodím si ako páv.

A ty C.V. to máš dobrí postreh, veď o tom som písal,dnes je ekonomická teória tak totálne Talmudizovaná a Kabalizovaná že je to tu ako keby židovský študenti Talmudu alebo Kabaly otodoxného judaizmu diskutovali zo študentami Talmudu alebo Kabaly reformného judaizmu.

Keby ste neboli oddelený obrazovkami, tak už by tu bola taká mela ako pred pár rokmi u židov v New Yorku.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (13:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX
kua nechcem tu zabit celu nedelu ale tvoje maogoriny ma vytacaju.
Vobec nechapes co je to inflacia a ako vznika.Si uplne zmagorený inflaciou.

Ked si ludia zoberu pozicky to este nie je inflacia, a ked podla teba je tak je*bat na tvoju inflaciu nech je.Ale tieto peniaze budu vytvarat tlak na dopytovej strane,to jest bude sa rozvijat vyroba,zanikat nezamestnanost a postupne sa tie peniaze budu musiet odpracovat a vratit a dostaneme sa znovu ktomu bodu kde sme boli.A toto sa deje priebezne preto tento system bude stale v rovnovahe,ziadne inflacia ani deflacia nehrozí.
To co Ty nazyvas velkou inflacoiu to je iba vyrovnanie tej jebnutej deflacie ktorú tu dnes máme a týmito pozickami by sa iba vyrovnala na nulovu hladinu...

Takze ani teraz ti nesvitá????

Tak uz potom musim len cakat kym ti dorastu mozgove bunky.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (13:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX
a vobec nevies pochopit ze penaize ktoré ti banka pozicia aj ked ich mas vo vacku tak nie su v obehu.Su len v predsieni obehu.
Az ked si za ne nieco kupis tak ich dávaš do obehu a musis ich zase znovu pochytat a vratit.A ked ich vratis tak tebe ostane to co si si za ne kupil a banke sa vratia pozicané peniaze a bude aj vlk syty aj ovca celá a ziadne magoriny ako inflacia a deflacie nebude na svete existovat iba v sprostých hlavach ako je ta tvoja ktora na to nevie sama prist.
Ja som musel dlho si trenovat mozog kym som to pochopil.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (13:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX a xyz

nelamem nad vami palicu,som presvedcený ze za kratku chvilu mi tu obidvaja napisete vetu:
cv, mas pravdu,fakt je ten system dobrý a nema chybu.

Zostava sa iba dohodnut ci 100% zdanit zisky a urcit max mzdu
alebo prijat zákon ze zamestnanci su podielnikmi na zisku a cely zisk musi byt rozdelený zamestnancom do ich miezd a majitel firmy je tiez zaroven zamestnancom a dostava iba mzdu a podiel na zisku.To uz by bolo ale vecou dohody.Od toho by zalezalo ci dokreslim este jednu trubku z Vyroby priamo do Státnho rozpoctu alebo do Domacností.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (13:42)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  a mna tesi ked to pochopi iba par ludi,tí to zase vysvetlia dalsím a revolucia ci zmena pride sama, tak ako ked sa zasadí semiacko pod cestu tak dokaže za nejakú dobu roztrhat aj asfaltový koberec.
Alebo ked sa vypaluje trava,zapáliš male stebielko a fukne vietor a poziar uz nesahasi ani regiment poziarnikov.
A táto tráva ktora nam uz nedovoli ani dýchat je už tak vysušená že sa chytne aj od slnecných lúcov ci iskry z okoloiducej lokomotívy...
A tou lokomotívou parnou je :
http://www.scribd.com/doc/22221323/Rudolf-Vasky-Tretia-cesta


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (13:44)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  cv
a co taky zakon ze cisty zisk majitela nesmie byt vacssi ako napr 5nasobok najnizi celorocni prijem jeho zamesnancov?to by sme zrazu zarabali:Dale to by sme museli zredukovat odpisatelne polozky:D


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (13:45)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Bod dva sa mi paci viac : prijat zákon ze zamestnanci su podielnikmi na zisku a cely zisk musi byt rozdelený zamestnancom do ich miezd a majitel firmy je tiez zaroven zamestnancom a dostava iba mzdu a podiel na zisku.prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (13:48)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  I ked by sa mali majitelovi vlozene peniaze a cas do podniku nejako vratit.
To je tiez fakt.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (13:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Anonym a prave

samozrejme ze by to tak mohlo byt,do takychto detailov som az v scheme nezasiel lebo tomu by sa nikto potom ani nesnažil porozumiet,bol by to spletenec .
Ale urcite keby som bol guverner CB tak by som si urobil na to taký informacný system že by ani koruna neunikla z evidencie a mohol by byt moj guvernersky monitor vysielaný 24 hod vo verejnopravnej televízii aby vsetci videli co sa deje s peniazmi.
Ale netužim nim byt, radsej zo zahradky pri pivku sledovat ten monitor kazdy vecer a tesit sa ze konecne zijem v raji.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (13:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Samozrejme ze peniaze vlozene majitelovi do firmy by sa museli vratit.To su ale náklady a tie predsa sa musia zaplatit.
Co sa týka urcenia max.mzdy ako nasobku minimalnej je dobra myslienka a myslim ze som niekde cital ze to tak maju v Japonsku 19x nasobok.Ale nemozem to potvrdit,nebol som tam.


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (14:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ale ja myslim minimalnej ale v tej firme


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (14:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tym padom by sa dosiahlo aj to aby bol majitel motivovany ludom platit a nie ich zdierat a mat neskutocne zisky pri minimalnej mzde zamestnancov.


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (14:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a potom by som prerobil este odvodovy system stanovyl by som urcitu hranicu kde by boli odvody fixne napr dvacat tisic a potom co by uz zamestnanec zarobil nad tak s toho by sa odvadzalo menej.aby ludia radej zarabali viac aby mohla ekonomika lepsie fungovat by bol vecsii kolobech penazi.ale to by bolo treba neak lepsie premysliet


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (14:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Anonym
ja mam iba zakladnu schemu,odvody tam nie su nakreslené.Vsetko je zahrnuté v dani z prijmu FO a z toho by stát platil aj dochodky a socialne,takze by nedochadzalo ku kseftovaniu s peniazmi urcenými do poistovní na financných trhoch a k podvodom na ludoch ako je to dnes ked poistovne ludi oje bavaju ze im zhodnocuju ich peniaze, v skutocnosti ich okradaju.
Fico spravne hovorí ze poistovne nesmu mat zisk.Tym ale nenabadam volit Fica ale urcite Fico je najmensie zlo oproti vsetkým co tu boli doteraz od 89.
Samozrejme nie je problem pre mna nakreslit detailnu schemu aj bezurocneho systemu ale to su uz len doplnky ,podstatou je státna bezurocna CB a eliminacia zisku a na to bohate postacuje táto schema z ktorej kazdy jasne vidí ako by to fungovalo.


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (14:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jj to som pochopil ze je to len hruba schema a ´dufam ze konecne obycajny ludia pochopia preco a ako su ojebkavany sukromnimi bankarmi a ze sa raz zobudia,spravne nastvu a vyzenu ich a potom aj cely darmozracky parlament.var coskoro ni hened nie hned ale raz urcite


Yogi   |   ip:85.248.61   |   2010-04-05  (16:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pre cv:

Dobry den

Som uplny laik tak prosim o trosku tolerancie a vysvetlenia.
Tento system vyzera velmi prirodzene ale mam par postrehov.
Ludia uz davno zabudli na prirodzenu rovnovahu medzi davanim a branim.
Preto pri neobmedzenych a bezurocnych pozickach z CB bude vzdy vacsi dopyt ako ponuka.
Aby ceny nestupali spolu z mnozstvom vydanych penazi museli by ste stanovit fixnu cenu zakladnych komodit
a vytvorit fixnu cenu nejakej jednotky prace pretoze dnesnych 50000 murarov nestihne okamzite zacat so stavbou
5,5 milionov novych superluxusnych domov a dodavatelia materialov detto. Podobne dopyt po 5,5 miliona novych superluxusnych aut a niekto bude dopytovat mozno aj stihacky a tanky a tak.
Takze hlavne obmedzenia vyroby budu v ludoch ktory si budu moct pozicat na cokolvek co bude moct niekto pre neho vyrobit ale nikomu sa nebude chciet nieco robit(davat a ponukat) lebo kazdy bude chciet najprv brat(dopyt).
A o to tazsie by bolo uregulovat volne povolania ktore nevytvaraju ziadnu hmatatelnu hodnotu.
Kazdu sobotu bude milionovy dopyt po Robo Kazik LIVESHOW ale jemu sa nebude chciet lebo aj tak budu vsetci murari ktory by mu postavili za odmenu bazen OBSADENY. Co mu zaplatit a aka bude jeho protihodnota

Prepacte za mozno trochu primitivne otazky
Osobne verim ze clovek moze zozat len to co si zaseje a ze bozie mlyny melu pomaly ale isto.
Takze sucasna nespravodlivost z pohladu jedneho ludskeho zivota je pre mna iba zatvov s ktorej sa treba poucit a najst cestu spat k prirodzenosti. Preto vam drzim velmi palce lebo vas umysel je cisty a za idealy treba vzdy bojovat. Verim ze mnou polozene otazky mi s usmevom lahko zodpoviete a drzim vam palce v nelahkej ceste ktorou ste sa vydali

S pozdravom Yogi


Yogi   |   ip:85.248.61   |   2010-04-05  (16:59)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  A zabudol som pozdravit pana Rudolfa Vaskeho ktoremu tiez prajem vela sily a uspechov v tejto dobrej veci


peto   |   ip:95.102.20   |   2010-04-05  (18:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Schéma je zaujímavá, avšak má to 2 problémy:
1.) Ak nebude úrok, tak dopyt po pôžičkách by bol neskutočný, každý človek na svete by si chcel požičať čo najskôr a čo najviac. Čiže by to malo nekontrolovateľné následky.
2.) inflácia. S rastúcim množstvom peňazí v obehu, by klesala ich hodnota, čiže by stúpali ceny.

Ak by sme sa chceli zbaviť spomenutých 2 problémov, dalo by sa to buď:

1.) obmedzeniami a reguláciami-čo by však viedlo k masovej korupcii
2.) že by neexistovali pôžičky, iba PLATY. v tomto prípade by ale vznikla mafia, kt. by za obrovské úroky aj tak požičiavala.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (19:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nikto a nic si nemusi poziciavat.Za komancov to bolo ako?


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-05  (19:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Yogi, peto, skoda snahy. Prejdite si diskusiu, presne tie iste problemy tu cv popisujeme uz dva dni, ale podla neho sme kk*ti, d3mentne hlavy a ine krasne slovicka co nasiel v slovniku pre novych politickych vodcov. Dufam, ze takymto slovnikom bude presviedcat vsetkych nasledovnikov, to sa potom revolucie nemusime bat.

Proste podme na fakty - bezurocna pozicka nikde na svete nefunguje. A cv nechape ani primitivne vztahy v obchode - objednavu a dodanie.

Nasleduje citanie podla cv: inflacia je nejake monstrum ktore byva za siedmimi horami a nie narast ceny za rovnaky tovar, preto do jeho scheme nie je. Obmedzenia nie su potrebne, pretoze ludia su natolko osvieteni, ze spravne vyhodnotia ze vlastne tu bezurocnu pozicku vlastne nepotrebuju. Urok je fuj-fuj vynalez sionistov, judaistov a chazarov, ktori sa spikli proti vsetkym ostatnym.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (19:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Snad on nebol prvy kto zacal nadavat.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-05  (19:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A zopakujem este raz - vyzyvam cv, bublinku a p. Vaskeho a ich volicov aby sli, zalozili komunitu (tych 2000 ludi z mojho prispevku snad jeho stranu voli a 2000 ludi IMHO dokaze a daleko prekroci to, co je nutne na zabezpecenie prezitia) kde rozvinu myslienky tretej cesty.

Osobne sa zavazujem, ze vymenou za to, ze v tejto komunite budu 10 rokov rozvijat tuto myslienku budem platit najom za pozemok kde by neboli ruseni vonkajsimi vplyvmi (navrhol som Slovensky raj). Som si isty, ze neprejde ani 10 rokov a cele Slovensko sa k nim s radostou prida ked uvidi ten rozmach.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (19:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ked sa chce vzdy sa da najst riesenie vzdy sa da dohodnut.Ale ako vidim nechcete sa dohodnut namiesto toho len kritizujete.Co dobre prinasa dnesny financny system?Fugovat sa da aj s peniazmi aj bez nich aj z urokom aj bez neho.Samozrejme to by si to museli ludia uvedomit ze vsetko bohactvo na zemi je spolocne.Vzdy sa da najst spravna cesta vzdy sa daju peniaze rovnomerne rozlozit.Ale to by musela byt ochota a ta nie je.Vzdy bude niekto mysliet na zisk a to je ta chyba.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-05  (19:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  prave: ano, bol to prave cv ktory na mna takto vyberane zautocil (viz prispevok z dnes 06:37 a dalej) kde som milo nazvany pacientom psychiatrie, d3bilom a podobne. Takto treba diskutovat s oponentmi!


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-05  (19:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  prave: ta chut dohodnut sa a vysvetlit nam, ktori este nevideli pravdu ako to naozaj je zo strany cv chyba. A neverim, ze keby videl co sa deje v tejto republike a na svete ze by neprisiel k rovnakym otazkam, ake sme mu dali. Takze uz prvy skusobny kamen vobec dokazat nepriestelne presvedcit ze system moze fungovat a ze bude lepsi zlyhal.

Konstruktivna kritika je dobra vec, ak vymenuvava nedostatky. Ak niekto neznesie kritiku, tak je IMHO fanatikom, ktory ma svoju svatu pravdu(TM) a je odhodlany pre nu ist cez mrtvoly. Taketo systemy sme uz tu mali a dakujem, neprosim.


Buti   |   ip:195.168.2   |   2010-04-05  (19:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Chcem tu bez úročnú ekonomiku aj keď do týždňa by sme tu mali humanitárne bombardovanie na nátlak banko-mafie. Prvý príklad otvorí oči.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-05  (20:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Podľa tejto diskusie sa utvrdzujem v tom, že "TEÓRIA MUSÍ BYŤ DOSTATOČNE ŠIALENÁ NA TO, ABY MOHLA BYŤ PRAVDIVÁ".
Autor a obhajcovia článku (teórie) a tak isto aj odporcovia a pochybovači medzi diskutujúcimi, sú nesporne presvedčení o pravdivosti tejto teórie, lebo ináč by už dávno túto diskusiu opustili. Niektorí si to ale nechcú priznať a bazírujú na nepodstatných detailoch. Samozrejme aj detaily sú v konečnom dôsledku dôležité, ale ich vyladenie a vychytanie bude obsahom praktickej realizácie.
Ďalšia debata na tejto báze je už neplodná, treba ísť na ďalšiu etapu - masívne rozširovanie tejto teórie a dať jej organizovanú platformu.


Peter   |   ip:95.105.20   |   2010-04-05  (20:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Na tomto webe sa s urcitou periodiciton niekto odbavi na teme bezurocnej ekonomiky a napise clanok. Tento je excelentny v tom, ze autor sa zmohol na dost jednoduchu schemu, ktora nema ziadnu hodnotu a vela veci v nej chyba. Napr. extarnality, opotrebenie systemu-inflacia, atd. je len zajimave, ze vsetci tito su osvietny ucenim RV a cituju ten naoponovany 30 str. elaborat. Od obeda som do tejto dikusie neprispel, ale som rad, ze tu prisli celkom opodstatnene pripomienky, ze utopia bezurocnej ekonomiky nie je modlou bez problemov a prinasa aj vela negativ. Poviem len jedno. Kedze urok z uspor ma byt zakazany tak osoba co ma 100 k Eur na ucte ich uz na ucte mat chciet nebude lebo neprinesu nic len poplatky. Tzn. ze sa bude snazit uspory preniest do ineho aktiva, ktore ma priniest zisk, napr. do bytu a bude ho schciet prenajimat. Pripominam len ze takto sa moze rozhodnut nespocetne mnozstvo sporitelov. Vie si niekto z obhajovatelov predstavit co to sposobi, ze nikto nebude mat zaujem o aktiva v usporach, ze nastane taky dopyt po inych aktivach, ze peniaze stratia cenu. A co z tolkymi sumami co maju ludia na uctoch. Jaj ano riesenim je menova reforma 1:1000 a ludia co trabars robili cely zivot zrazu bud mat velke nic. Takze co vy na to pseudoekonomovia HTC. Mate ten vas zazracny blahobyt dobre premysleny? Alebo okrem uroku navrhujete zrusit aj profit z inych aktiv, najmov, atd. Tak to uz rovno zruste cele podnikanie lebo tvori hodnoty. Veru febr. 1948 je uz velmi vzdialeny, aby ste pochopili, ze aj vtedy prisli takyto komunisti, vsetko tvorive vyhlasili za neziaduce, a oni sa zacali kupat v zlate. Presne to sa ziada aj vam. Demagogie typu bezurocna ekonomika sme tu uz mali za socialistov a s nimi aj obcas prazdne regale a tovar co nikto nepotreboval alebo neplnil svoju funkciu


Palo   |   ip:178.41.61   |   2010-04-05  (21:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mám otázku: Čo donúti ľudí pôžičku vrátiť? Však je bezúročná! Však to by si každý požičal kľudne aj miliardu. A akú cenu by potom asi mal peceň chleba, keby mal každý v peňaženke miliardu?

Alebo požičal som si od CB 1000 jednotiek na jeden rok. Povedzme, že ak by som ich nevrátil, prišiel by exekútor a predal by mi dom. Tak si jednoducho opäť požičiam 2000( alebo aj 200000), vyplatím vlaňajší dlh a ide sa ďalej. Je to bez úroku tak si môžem požičiavať donekonečna.

Tieto peniaze požičané z CB by nemali absoútne žiadnu hodnotu. Každý by mal požičaných peňazí, koľko by chcel.

Keby som bol ja pekár, tak by som ten chlieb za tieto voľne dostupné peniaze vôbec nebol ochotný predať. Ako protihodnotu by som zobral len niečo, čo by pre mňa malo reálnu hodnotu.prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (21:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ludia o uspory prichadzaju tak ci tak takze tu netaraj voloviny.Bankovy system je totalne zvrateny a ty co ho obhajujes.Peniaze nemoz byt hlavny ciel ludi.To nechapes?Ale vztahy medzi ludmi su dolezite.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (21:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Gabo
teraz Ta zas musim pochvalit ja.

Mas naprostu pravdu.Vsetci su zhrození ako jednoducho sa daju vsetky veci na svete vyriesit.Nebudem sa rozculovat nad nezyselnými otazkami ani nikoho ucit zaklady ekonomiky a vysvetlovat mu ako funguje zivot ked ma pubertiacke otázky len preto ze nie je schopny chvilu nad tou schemou sediet a rozmyslat a hladat chyby a pohodlne chce aby som mu odpovedal na to co je jasné z tejto schémy.
Presne podla tejto schemy pojde svet po krachu sucasneho systemu pokial nebude sa chciet nechat niekym okradat a bojovat s neustalou inflaciou a chudobou.

Uplne perfektne hovorís ze vsetci su presvedceni o pravdivosti tejto teorie a o tom ze dalsia debata je uz neplodna.
Takze mas moje uznanie a vazim si Tvoj prispevok.

Verim ze toto je semiacko ktoré vzklíci aj pod betonom a roztrha ho.Mne nejde o ziadnu karieru ani o politicku moc,nikdy som netuzil ist do politiky a kludne moze zaviest tento system ktokolvek na svete.Chcem iba aby zil , tak ako ked sa hadali tie dve zeny pred Salamunom ze cie je to dieta a ostatne poznate.Preto ani nikdy nebudem chciet zverejnit svoju identitu a kludne si tento system moze prebrat kto chce.Je to len analogia pohybu vody v ustrednom kureni s expanznou nádobou/CB/ kde voda predstavuje peniaze a teplo predstavuje ludsku prácu.
Ako som povedal bude prefektne fungovat v kazdej komunite ci štáte ktorý chce byt sebestacný a prosperovat bez inflacie,chudoby ,parazitizmu a vzajomneho okradania.
Ale Tebe Gabo a hnutiu ktore zakladas odpoviem na cokolvek.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (21:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq
venujem ti este chvilu.Ale klad iba otázky.Za kazdú vetu za ktorou nebude otaznik Ti poviem ze si imbecil.
Mozes zacat.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (21:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: Ja nemam potencial ist hlbsie do problemu nie kvoli tomu ze to nechapem ale nemam o to az taky zaujem zaoberat sa tomu tak do hlbky.To ta proste musi bavit a mna toto nebavi.Mam ine oblasti ktore su mi blizsie.Ja to prenechavam ludom co k tomu maju blizsie ako ja.Na to potrebujes viac ludi aby ste si k tomu sadli.Trebars to aj nasymulovat ako nejaky program atd...Potrebujes niekoho co ti pomoze.Alebo sa mylim?


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (21:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Palo |
jednoducha vec dostanes splatkovy kalendar a ak nebudes splacat vezmem ti dom a dostanes neziaduci do uverovej knizky a nedostanes uz nikdy pozicku lebo si neplatic boze nad takymito jednoduchymi vecami sa zamyslate,a nevidite ine veci skuste uz aj iny pozerat troska vo vysich sferach ako takto.ak nechapete a zjavne nechcete chapat ze urokovy system je zlodejina a ze vysava peniaze z obycajnych ludi a celej ekonomiky len pre par vyvolenych ludi.kedysi som to iu psial ze dzurinda predal stane banky a prve cos a zacalo tu diat zacali banky pozicavat peniaze na urok vznikol bum ekonomicky lebo podstate sa napumovali peniaze ale casom ako ich treba splacat aj z urokom prichadza krach spolocnosti pokial ta spolocnoest alebo stat nevezme zas od ineeho statu ale furt proste bude chybat kdesi a kdesi bude prebytok.chapete uz konecne?mozem sa vykaslat na takyto system ze je tu viac ludi velmi bochatych ked je ovela viac chudobnych ako bolo za cely socializmus dokopy.a zas tu nech vyskoci nieaky financ majster a zahlasi ze socializmus by aj tak skrachoval:)co je riadna ptakovina ale to vseci skutocny ekonomovia vedia ale nepriznaju lebo by nemohli mat nekrestanske majetky a co natom ze kopaludi zije v biede vsak?


ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (21:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Palo |
jednoducha vec dostanes splatkovy kalendar a ak nebudes splacat vezmem ti dom a dostanes neziaduci do uverovej knizky a nedostanes uz nikdy pozicku lebo si neplatic boze nad takymito jednoduchymi vecami sa zamyslate,a nevidite ine veci skuste uz aj iny pozerat troska vo vysich sferach ako takto.ak nechapete a zjavne nechcete chapat ze urokovy system je zlodejina a ze vysava peniaze z obycajnych ludi a celej ekonomiky len pre par vyvolenych ludi.kedysi som to iu psial ze dzurinda predal stane banky a prve cos a zacalo tu diat zacali banky pozicavat peniaze na urok vznikol bum ekonomicky lebo podstate sa napumovali peniaze ale casom ako ich treba splacat aj z urokom prichadza krach spolocnosti pokial ta spolocnoest alebo stat nevezme zas od ineeho statu ale furt proste bude chybat kdesi a kdesi bude prebytok.chapete uz konecne?mozem sa vykaslat na takyto system ze je tu viac ludi velmi bochatych ked je ovela viac chudobnych ako bolo za cely socializmus dokopy.a zas tu nech vyskoci nieaky financ majster a zahlasi ze socializmus by aj tak skrachoval:)co je riadna ptakovina ale to vseci skutocny ekonomovia vedia ale nepriznaju lebo by nemohli mat nekrestanske majetky a co natom ze kopaludi zije v biede vsak?


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-05  (21:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Anonym: To je preto lebo to proste takto niekomu vyhovuje.Moj nazor.


Palo   |   ip:178.41.61   |   2010-04-05  (21:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv

ak nie si shopný/ochotný odpovedať aj na (pre teba) nezmyselné/nepríjemné otázky tak môžeš vymyslieť aj 100 superúžasných schém a nebude ti to nič platné.

Ak si stojíš za svojou myšlienkou, nemôžeš mať problém presvedčivo vyvrátiť akúkoľvek pochybnosť, ktoré tvoja myšlienka vzbudzuje.

V opačnom prípade sú to len prázdne reči (veľmi slušne povedané).

Alebo sa môžeš naďalej tváriť ako nepochopený génius, ktorému všetci ostatní nestoja za reč.
Zrejme je pod tvoju úroveň sa k nám chudákom, ktorí si dovolili zapochybovať a vzniesť nejaké otázky, vôbec vyjadrovať.ANONYM   |   ip:95.103.12   |   2010-04-05  (21:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  prave
ano vyhovuje to zlodejom a bezchrbtakom hlavne ze sa oni maju dobre a ostatny nie su ludia.tak ako meciar mohol vela spravit anemusel posrat tu vsetko co zadaco stalo a rozdat svojim on sa proste nanas vysral na vsetkych obycajnych ludi a ponom kazdy aj ficko i ked ten troska hladi ludom ale to co yvmyslel z dialnicami je svinstvo zas len dal zarobit tym co uz neskutocne vela maju,vsak keby stat si urobil podnik na dialnice s taval ho tak ten km nemoze predsa sta miliardu akostoji ked ho robi sukromna firma.lebo ta je nenazrana apotrebuje mat z toho nekrestansky zisk a otom vsetko to je


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (22:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Palo
V tvojom prispevku nie je jediná veta s otáznikom.Tak na co Ti mam odpovedat????
Pytajte sa konstruktívne a trochu aj rozmyslajte....ved taku debilitu ze co donuti ludi pozicku splacat sa nemoze opytat ani male decko,nie to clvek ktorý chce dikutovat o financnom systeme.Co nezijes na tejto zemeguli ze sa mozes taku kravinu opytat? a este chces odo mna na to odpoved....


kri   |   ip:213.151.2   |   2010-04-05  (22:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  opat som vam nieco v spolupraci s dalsimi ludmi pripravil na citanie. ma to cca 15 stran s perexom:

Hľadá sa ekonóm, najlepšie vraj profesionál, ktorý zo mňa spraví po "sulíkovsky" "p*r*d vo vesmíre". Zn. Súrne ;-)

http://moje.hnonline.sk/node/1880


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (22:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  kri

este som to len zacal citat a uz vidim ze dnes vecer budem mat paradny zazitok.Vdaka


Toudy   |   ip:178.40.13   |   2010-04-05  (23:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  kri
Precital som si ten clanok, podobne si penaznu reformu predstavujem aj ja. Prepac cv v mnohom mas pravdu, ale nechat na ludoch nech si poziciavaju kolko chcu by skoncilo katastrofalne. Prvy den by si vsetci vzali miliardy. Iste rozbehla by sa vyroba a nastal by ekonomicky boom, pretoze dnes je akutny nedostatok penazi. Ale casom ked by sa trh nasytil by vznikla inflacia. Ludia by odkladali splacanie splatok a brali by si druhu pozicku a nou by splacali prvu pozicku. Inflaciou by splacali dlhy. Casom by nastala hyperinflacia, to Ti garantujem.
Suhlasim s clankom, ze by vytvaranie penazi musi byt pod kontrolou. A nemozme nechat na ludoch, nech si poziciavaju a vytvaraju peniaze kolko im hrdlo raci. Najlepsie by bolo demokratickou kontrolou centralnej banky, teda transparentnymi statnymi investiciami vydavat nove peniaze do obehu v obmedzenej miere. Bez dlhu.


sharpiq   |   ip:95.105.21   |   2010-04-05  (23:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: Tak prosim, kedze nie si schopny ani vyscrollovat hore, vyberam z diskusie:

- Tvoj system predpoklada fixny objem penazi? (na zaciatku stanovis ze bude navzdy napr. 5000 milionov miliard bubakov)
- Kto bude urcovat cenu sluzieb a tovarov za jeden bubak? Trh alebo subjekty?
- Ako chces riesit splatky napriklad na vyskum? (Priklad: ako sukromna osoba si poziciam si milion bubakov na vyvoj dvojstupnovej balistickej rakety, avsak v tretine mi dojdu peniaze, poziciam si teda dalsie etc.)
- Kto bude stanovovat konverzny kurz voci zahranicnym menam? Centralna banka?
- Kto bude rozhodovat o tom, kto este dostane pozicku a kto nie? Na zaklade akych kriterii?
- Kto a ako bude vymahat splatky?
- Ako chces riesit vstup zahranicneho kapitalu? (priklad: USA vykupi 90% bubakov za dolare a uskladni v trezore. Pride potreba stavat dialnicu a bude treba dalsie bubaky, natlacis nove?)


LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-04-05  (23:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  kri, Toudy - suhlasim s vami. Koren problemu v sucasnom systeme nie je urok na pozickach z uspor. Je nim urok CB (peniaze ako nesplatitelny dlh) a frakcny rezervny system. Pokial by sa uskutocnili reformy ako pise kri, kludne mozu existovat aj komercne banky sprostredkujuce urocene pozicky medzi obcanmi co maju uspory a tymi co nemaju, a ziadne krizy by neboli. Naco menit nieco co funguje? Staci opravit to co nefunguje..


xyz   |   ip:95.103.23   |   2010-04-05  (23:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  - Ako chces riesit vstup zahranicneho kapitalu? (priklad: USA vykupi 90% bubakov za dolare a uskladni v trezore. Pride potreba stavat dialnicu a bude treba dalsie bubaky, natlacis nove?)
Indická rupia nie je voľne zmeniteľná, jej vývoz aj dovoz z Indie aj do Indie je zakázaný.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Indick%C3%A1_rupia
cv inflácia a štátne pôžičky
http://dolezite.sk/Cinsky_mur_Ako_bola_financovana_najvacsia_stavba_na_svete.html
Východisko navrhol Johan Palmstruch, ktorý v roku 1657 založil banku Stockholms Banco. Jeho riešením boli dočasné „Kreditvsedlar“ - úverové papiere. Prvé kusy vytlačili 16. júla 1661.

Napriek sľubnému štartu sa Palmstruch dočkal trpkého sklamania. Jeho banka veľmi rýchlo doplatila na to, že do obehu pustila príliš veľa bankoviek. Samotného Palmstrucha za jeho skutok predvolali pred súd, kde musel uznať svoj krach a zodpovednosť za vzniknuté škody. Prvé papierové peniaze v Európe mu vyniesli väzenie. Dnes sú bankovky, nesúce názov Stockholms Banco, veľkou zberateľskou raritou.
http://encyklopedia.sme.sk/c/893754/prve-papierove-peniaze-v-europe.html
Pamätám si aj iní príklad z Číny, vtedy sa cisárovi zapáčilo tlačiť peniaze mimo výstavby(investície) a začal tlačiť peniaze na výdavky a bola s toho inflácia ako sviňa (tuším v 10 storočí nechce sa my to hľadať).
xyz   |   ip:95.103.23   |   2010-04-05  (23:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kto a ako bude vymahat splatky?
exekutor a policia


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (23:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  kri

katastrofa na str.14....ak sa peniaze nebudu dostavat do obehu ako bezurocna pozicka tak ti to co Ty navrhujes vobec nebude fungovat.
Skus to nakreslit podobne ako je moja schema,inak nikto nerozumie co vlastne navrhujes a ako donutis peniaze cirkulovat.
Mne ver ze Ta nechcem urazat ani zhadzovat Tvoju pracu ale nechapem ako chces regulovat mnozstvo penazi v obehu .
Ja to regulujem automaticky,samoregulacne,bez regulácie a bez inflacie.
Nakresli to prosim Ta a vezmi si vzor moju schemu,to nemoze byt pre Teba problém.


xyz   |   ip:95.103.23   |   2010-04-05  (23:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kto bude rozhodovat o tom, kto este dostane pozicku a kto nie? Na zaklade akych kriterii?
Ekonómov tu mame kopec, a na prsty im bude dohliadať finančná polícia a v každom kancli namiesto prezidentovej fotky, fotky z Leopoldova.(plus odborní poradcovia budú sa vyjadrovať k odbornej stránke)xyz   |   ip:95.103.23   |   2010-04-05  (23:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kto bude stanovovat konverzny kurz voci zahranicnym menam? Centralna banka?

Centrálna Banka. A pekne niečo užitočné na Slovensku vyrobiť a vyviesť do zahraničia a tam predať za doláre a euro(ako za boľševika).Poprípade vymeniť turistom dolár a euro na Sk.Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-05  (23:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to je fakt sranda, dva se perou, třetí se směje..
cv, mám dotaz - podnikáš?? úspěšně?? máš zaměstnance?? nebo jsi student?? či učitel?? neber to, prosím, jako provokaci, fak mě to zajímá.. nebudu Tvoji odpověď komentovat, dík..


xyz   |   ip:95.103.23   |   2010-04-05  (23:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  - Ako chces riesit splatky napriklad na vyskum? (Priklad: ako sukromna osoba si poziciam si milion bubakov na vyvoj dvojstupnovej balistickej rakety, avsak v tretine mi dojdu peniaze, poziciam si teda dalsie etc.)

Štátna pôžička, zahraničná investícia a poprípade tvoje našetrene peniaze. A k rakete, ja chcem atómovú elektráreň a z tatra banky my nechcú požičať.(podlá mňa pre normálnych bežných ľudí sa tíka malé a stredné podnikanie, veľký biznis je iní previť, keď sa im darí sú tichučko a keď sa im nedarí občania cálujte ale niesom proti tomu keď tu chce niekto postaviť fabriku OK ale musí to biť výhodne v prvom rade pre Slovensko)


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (23:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq
odpovedam na Tvoje otazky:

-Tvoj system predpoklada fixny objem penazi?
nie,ale nové peniaze sa vytlacia vzdy vtedy ked sa nebudu nachadzat v CB
- Kto bude urcovat cenu sluzieb a tovarov za jeden bubak? Trh alebo subjekty?
cena bude vecou dohody na trhu
- Ako chces riesit splatky napriklad na vyskum? (Priklad: ako sukromna osoba si poziciam si milion bubakov na vyvoj dvojstupnovej balistickej rakety, avsak v tretine mi dojdu peniaze, poziciam si teda dalsie etc.)povedal som ti ze na vety bez otaznika Ta nazvem debilom.
Na vyskum si budu tvorit firmy fond ktorý sa bude zahrnat do nákladov
- Kto bude stanovovat konverzny kurz voci zahranicnym menam? bude sa urcovat pomocou parity kúpnej sily,kazdy ekonom vie co to je-je to kurz pri ktorom sa da kupit ten isty tovar v inom státe
Centralna banka? moze ho urcovat aj CB ale na zaklade PKS
- Kto bude rozhodovat o tom, kto este dostane pozicku a kto nie? Na zaklade akych kriterii?
Zakonom budu stanovene podmienky za akych má kazdy obcan zákonný narok na bezurocnu pozicku a v akej vyske
- Kto a ako bude vymahat splatky?
exekutor a súdy
- Ako chces riesit vstup zahranicneho kapitalu?
zahranicný kapital poslem do p*ci, ked pocujem slovo zahranicný kapital tak sa vytacam ale v mojom systeme ho vobec nebudem potrebovat,zo zahranicím budem obchodovat tak isto ako vo vnutri krajiny,nezaujima ma ze niekto moju menu vynesie z krajiny lebo su to len papierky ktorých si natlacím plnú rit a bez INFLACIE!!!lebo sa do obehu budu dostavat jedine bezurocnou pozickou!!!
Chvilu to bude trvat nez to vsetci pochopia,ja som nad tým rozmyslal viac ako rok.
xyz   |   ip:95.103.23   |   2010-04-05  (23:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  - Kto bude urcovat cenu sluzieb a tovarov za jeden bubak? Trh alebo subjekty?

Bubak vymeníme 1 k 1 s eurom a potom sa neviditeľná ruka trhu postará.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (23:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq

budem teda odpovedat na Tvojej urovni:

na vyvoj domácej atomovej bomby bude mat kazdy obcan zákonný narok a bude mu poskytnuta bezurocna pozicka ktorú bude musiet splatit.


Toudy   |   ip:178.40.13   |   2010-04-05  (23:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX
Ano je to tak. Problem je urok pri vytvarani penazi. Ak by sa dnesne sukromne banky pretransformovali z "tlaciarni" penazi z ktorych si este pytaju uroky na sprostredkovatelov poziciek so 100% krytim rezerv a zili by len z poplatku za tuto sluzbu sprostredkovania je to uplne nieco ine. Ludia (majitelia penazi) by si urcovali uroky, teda za akych podmienok chcu pozicat(investovat).


xyz   |   ip:95.103.23   |   2010-04-05  (23:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  - Tvoj system predpoklada fixny objem penazi? (na zaciatku stanovis ze bude navzdy napr. 5000 milionov miliard bubakov)

Koľko bude treba na investície peňazí toľko, sa vytlačí. A pekne jak budú roboši a mozgo makáči na investícii makať toľko sa im vyplatí na výplatách + na Slovenskom materiale.cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (23:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pedro
som projektant chladiacich ,vodných,parných.olejových a vsetkých okruhov pretekajucich v elektrarní v byvalej ceskej firme ktorú kupila nadnarodna francuzsko-belgická spolocnost.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-05  (23:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hovori sa tomu odborne potrubný inžinier


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-06  (03:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: Ja sa pytam ci to mas v takom stadiu ze takyto ekonomicky system mozes nasadit do praxi.Ak nie vies co to znamena.


prave   |   ip:94.229.32   |   2010-04-06  (03:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ked to tak zhrniem vychadza mi to co napisal cv vyssie.

Nie je to v nicom inom iba vo financnom systéme.Ten modeluje a formuje ludí lebo su to povacsine nerozmyslajuce zvery ktoré sa prisposobia kazdej autorite.
A z toho mi je zle.cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (07:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  prave

neviem co to znamena keby som ho nemal v takom stave.
Ale mozem Ta ubezpecit ze je v takom stave ze sa da do praxe nasadit zajtra a uplne bez problemov.Dokonca predpokladam ze este aj bankari budu za .

Postup by bol takyto:

1.Vlada vyhlasi že sa vynulovavaju vsetky UROKY na vsetkých pozickach a dlhoch a uctovanie uroku je od dnes nepripustné
2.Prijme sa zákon ze kazdy obcan ,štátny rozpočet resp.agentura pre spravu statneho dlhu a aj kazdá firma,teda ja KB má zákonný nárok na bezuročnu pozicku vo vyske svojho terajsieho dlhu.

Ovsem museli by sme mat vlastnu menu resp.by to mala urobit ECB.
Ceska národna banka by to mohla urobit uz zajtra a kazda emisna banka ktora ma vlastnu menu a ktora moze neobmedzene tlacit peniaze.Nasa nemoze,iba tolko kolko jej dovoli ECB.

Dopracovat detaily s pomocou kazdeho kto ma zaujem na fungovani tohto prirodzeneho systemu by nebol ziadny problem.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (07:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ale po pecitaní si tohto

http://www.novinky.cz/ekonomika/196730-svetova-i-ceska-ekonomika-se-zotavuje-recese-se-nevrati.html

a spomenutí si ako prebiehali vzdy meny penazi a defaulty tak zacinam mat obavy ci krach celosvetoveho financneho systemu nie je práve pripravovaný na 21.4.2010
cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (07:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Toudy

dufam ze uznavas s odstupom casu ze pri pisani tohoto"
"Ale casom ked by sa trh nasytil by vznikla inflacia. Ludia by odkladali splacanie splatok a"

Ti na chvilu vynechal motor v hlave.Stava sa to kazdemu takze to viem pochopit.

Nasytený trh neznamená inflaciu a ludia si nemozu urcovat sami odkladanie splatok,jedine po suhlase s veritelom.
sharpiq   |   ip:80.242.16   |   2010-04-06  (07:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: No debilom si ma tu uz parkrat uz nazval, ale neboj sa, na tvoju uroven sa neznizim, este mi nejaka slusnost zostava. Kazdopadne tebe prajem, aby si dalej rozvijal svoju osobnost tymto smerom, urcite budes mat s takymto pristupom u ludi co maju moc o niecom rozhodnut uspech.

Kazdopadne, pokracujeme dalej pretoze si ma ozaj zaujal svojim svatym zapalom a je to sranda. Teda pises, ze si dotlacis peniaze vzdy ked budu chybat. Specialne pre teba:

- Ak si niekto pozicia peniaze, automaticky CB dotlaci objem penazi pozicky?
- Ake PRESNE budu podmienky pre ziskanie pozicky?


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (08:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq
Debilom som Ta nazval preto lebo som povedal ze ti budem odpovedat iba na otazky ale neakceptujem tvoje tvrdenia ktoré su povacsine uplne nezmysly.

- Ak si niekto pozicia peniaze, automaticky CB dotlaci objem penazi pozicky?
nie, iba ked bude mat CB prazdny sejf,lebo peniaze budu cirkulovat,takze pri urcitom mnozstve vytlacených penazi uz budu peniaze plynule cirkulovat bez toho aby sa doplnali dalsie,ale kedze neuvazujem o volne nezamenitelnej mene tak sa budu musiet dotlacat tie co niekto vyvezie do zahranicia,ale oni raz aj tak vratia

- Ake PRESNE budu podmienky pre ziskanie pozicky?
pytas sa uplne nepodstatnu vec
presne podmienky som este netvoril ale v tom vidim najmensí problem,podobne ako urcuju dnes banky podmienky uveru,to je zvladnute dnes,vie sa cenova hladina,vie sa kolko clovek zarobí,vie sa odhadnut ci je to schopny splatit pripadne ked niekto ma rucenie nie je ziadny problem.Pripominam ze to budu bezurocne pozicky.Urok bude uradne zakázaný ,vlastne ani nemusí byt lebo CB s bezurocným poziciavaním nebude mat konkurenciu.Prevadzkove náklady CB budu financované ako kazda státna institucia.

Musim aj pracovat,takze dnes uz tuto stranku neotvorim lebo sa nemozem od toho odlepit.

cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (08:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq a ostatní

ospravedlnujem sa za nadavky ale ruku na srdce Vas ked nieco naserie nenadavate???

Tak neberte tie nadavky osobne na Vas ale berte to ako nadavanie na to co hovorite ci písete.cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (08:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  sharpiq
a presne podmienky stanovenia poskytnutia pozicky kludne nechavam na teba,urob aj ty nieco,nechci vsetko odo mna.
Ale nemaj obavy ,tato problematika za komu kolko pozicat aby ich bol schopny vratit je dnes uz uplne super zvladnuta,tu bankari poznaju uplne perfektne.Tara   |   ip:94.112.16   |   2010-04-06  (08:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Neustále se zde opakují dotazy ohledně půjček. Já se těchto tazatelů taky zeptám:
Půjčíš si peníze, protože je chceš za něco utratit, chceš něco koupit, do něčeho investovat. Tím je vrátíš zpětdo oběhu. Nebo má půjčka jiný smysl? Proč by sis jinak půjčoval? Na výplň matrace nebo polštáře jsou mnohem levnější a pohodlnější materiály :-)
Takže jaký dotisk?
Navíc transakce ve větších objemech probíhají v podobě elektronické, ne papírové, převodem z účtu na účet. Pokud by bylo vše soustředěno v CB, každá transakce by opět skončila v CB.
Ovšem důležitou podmínkou fungování takového systému je, že by musel být zaveden na jednotce (stát, nebo soustava států)s jednou vnitřní měnou a jako protiinflační opatření by se uplatnil například zákaz vývozu vnitřní měny.
Bez změn politických a společenských ptoto zavedení bezúročné ekonomiky nebude možné realizovat, což ovšem vůbec neznamená, že by nefungovala. Právě naopak, pak by teprve ekonomika fungovala tak, jak by měla.
Přeji hezký den :)


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (09:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tara
no vitaj Ty stratena platicka v naturáliach...

ja neuvazujem zo zakazom vyvozu vnutornej meny...a vies preco? lebo chcem aby sa moja bezurocná mena stala svetovou menou...nech si vyvezie kto kolko chce mojej meny von...a neviem co by z toho mal a naco by to robil....co si za nu kupil v zahranici??? musi ju doviest naspat ku mne ked chce za nu protihodnotu...a mne chybat nebude lebo si vytlacim nove a poziciam do obehu dalsie peniaze ked by mi nahodou chybali v obehu.
A ked by mi niekto doniesol tovar zo zahranicia a chcel by za to moje peniaze tak nech sa paci ...nech si ich odnesie do zahranicia ked si za ne tam nieco kupi.Ked nie tak ich pride naspat vymenit za tovar.

A takto by sa moja mena stala svetovou menou.Keby toto boli urobili USAci s dolarom t.j. poziciavali by ho bezurocne tak mohol byt uz davno raj na zemi.
Teraz budu musiet zaplatit za vsetky tie "falsované" dolare dané do obehu bez pozicky.
Lebo peniaze sa musia dostavat do obehu iba bezurocnou pozickou inak su falsované a nie iba platením za tovary ako to robili USAci.
Tak som rad ze si nas poctila svojou navstevou.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (09:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tato diskusia predpkladam neskonci nikdy,jedine ked bude zavedena bezurocna ekonomika,co by sa pri dobrej voli dalo uz zajtra...takze pockame si na dobrú volu...


horal1966   |   ip:62.141.0.   |   2010-04-06  (10:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Neviem,či tu niekto spomenul aj to,že ten ,čo si požičia bezúročne peniaze a chcel by si ich nechať,tak by platil daň za "držanie" peňazí!!To je veľmi dôležité,inak skutočne nemám dôvod vrátiť tie peniaze..


Monty   |   ip:85.135.13   |   2010-04-06  (10:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ako vznikne inflacia:
Jano predava dom za 100 000.
Fero ho chce kupit. tak si od CB pozca 100 000.
Ale aj Jozo chce ten dom, tak si pozicia 120 000 a ponukne ich Janovi. Fero na to reaguje pozicanim si 140 000,...
Ved CB poziciava bezurocne (neobmedzene?)

cv,
kde mam chybu?Tara   |   ip:94.112.16   |   2010-04-06  (11:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Monty:

Je to sice dotaz na autora, ale bezúročně neznamená bez záruky. Banka ti těžko dá milionovou hypotéku na dům, který její znalec ohodnotí na 100 000, pokud neručíš i něčím jiným. A když si budeš několikrát po sobě chodit sjednávat stále vyšší hypoteční úvěr na tutéž nemovitost, určitě by si banka prověřila, kam až může zajít, bylo by jim to podezřelé. Poněkud jsi na to ručení pozapomněl, banka si jistě zkontroluje tvou solventnost a prověří tvou schopnost půjčku zaplatit, takže bys případně při neplacení mohl čekat exekutora :-)


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (11:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  horal 1966
na to ze mas 44 rokov by si uz mohol rozmyslat aj normalne...
Ked si peniaze pozicias tak mas dohodnute splatky,ked ich budes drzat v matraci budes ich musiet postupne splacat az ich vratis bez toho ze by si si za ne nieco kupil.Bez uroku sa nic nedeje,vratis co si si pozical,ked ich nedas do obehu,nemusis ani pracovat,vratis tie iste co si si pozical.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (11:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Monty
predovsetkym si musis uvedomit ze pozickou inflacia nevznika.
Inflacia vznika iba vlozenim penazi do obehu bez pozicky.
Urocenou pozickou vznika v konecnom dosledku deflácia.

Chybu mas v tom ako Ti uz aj Tara povedala ze si myslís ze bezurocne je nenávratne ci neobmedzene.
Bezurocna pozicka znamená ze kto si kolko pozicia tolko aj vrati, nebude platit urok.
Kurnik, ale to taketo trivialnosti tu musim vysvetlovat????
Ved to su zakladne veci co by mal vediet kazdy clovek.
Ale robim to preto ze viem ze to prinesie urodu a geometrickým radom sa bude šírit poznanie o peniazoch.


Michal   |   ip:212.5.194   |   2010-04-06  (12:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ludia . Ja zasnem. Niekto Vam tu ponukne moznost, ako sa dostat z ekonomickeho srabu a Vy miesto toho, aby ste rozumne diskutovali a spolupracovali liecite si svoje komplexy. Myslite si ze americky FED, ktory poziciava vlade USA za nekrestanske uroky a vytvara inflacnu spiralu, alebo medzinarodny menovy fond, ktory poskytuje likvidacne pozicky rozvojovym krajinam je to prave orechove. Urokovy system je vyslovene likvidacny a sleduje len jeden ciel. Presun majetku od strednych vrstiev k tym najbohatsim. A ked sa budeme hasterit miesto toho aby sme spolupracovali nase deti budu bezdomovcami vo vlastnej krajine !!!


horal1966   |   ip:62.141.0.   |   2010-04-06  (12:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pre cv!Ked si pozičiam a budem mať splátkový kalendár,tak musíš urobiť nejaké sankcie,inak tie peniaze nemám dôvod rýchlo vraciať spať!Bez sankcií to nepôjde.Dalšia vec je,že to bude smrdieť byrokraciou a ceny pôjdu tak či tak hore,pretože bude enormný záujem o každý projekt.Moje riešenie je omnoho jednoduchšie,regulovať úrok a dať podmienku jeho 2 percentného maxima!!Ale ver tomu,že aj po regulácii úrokov pôjdu ceny hore..Ak chceš niečo riešiť seriozne, musí sa to riešiť komplexne ako celok.Mne to vyjde na regulovanie celej ekonomiky,nielen bankovníctva.Musíš skrátiť pracovnú dobu,upraviť odvody,dane,výšku úrokov atd..


Monty   |   ip:85.135.13   |   2010-04-06  (13:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Prehliadol som to vo vete "...by požičiavala bezúročne peniaze každému kto by ju o to požiadal a kto by mal čím ručiť." To meni situaciu.


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-06  (13:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to cv:
dik za informaci


janci   |   ip:195.168.5   |   2010-04-06  (13:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Obavam ze tento navrh je uplny blud. Ak by sa to reaalizovalo, budem prvy ktory si pojde pozicat co najviac penazi a okamzite by som za to nakupil hocico, zlato, auta,byty, hocico co ma hodnotu. Lebo peniaze by nemali absolutne ziadnu hodnotu, bodaj by mali ak by boli volne dostupne. NEVYRABALO BY SA NIC, ved naco, ked si mozme peniaze zadarmo pozicat. Kazdy by chcel vsetky peniaze co najrychlejsie minut za realne statky, lebo sami osebe by nemali hodnotu. Ak by sa to zaviedlo, civilizacia by skolabovala do par tyzdnov.


sharpiq   |   ip:80.242.16   |   2010-04-06  (13:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv: Je to tvoj navrh, preto je tvojou povinnostou ho obhajit. Co sa tyka nadavok, osobne si myslim ze je velky rozdiel napisat "cv napisal k0k0tinu" a "cv je k0k0t", ale mozno pre teba nie. Mal by si byt vdacny, ze ti tu ludia zadarmo hladaju slabe miesta v tvojom napade a ty mas moznost ho upravit tak aby bol ozaj nepriestrelny, namiesto toho utocit na vsetkych co si dovolia siahnut na tvoj idol.

Tvoj system by fungoval s idealnymi ludmi - lenze to by fungoval aj komunizmus. Problem je, ze ludia su ludia a akonahle bude v systeme slabina tak ju zneuziju. To si ako predkladatel novej ekonomickej teorie musis uvedomit.

Pozri sa ako Sulik rozpracoval Odvodovy bonus (prosim nehodnotit ci je dobry, zly alebo makovy). Snazil sa tu teoriu podopriet z kazdej strany, vyvratit kazdu pochybnost, odpovedat kazdu otazku proste dokazat ze ten model je zivotaschopny. Ak chces uspiet, musis urobit to iste a hlavne ukazat cisla a fakty.


janci   |   ip:195.168.5   |   2010-04-06  (13:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  kedze peniate by neboliv banke urrocene kazdy by chcel nejako zhodnotit svojee penaze, najjednoduhsie by bolo nakupovat vsetko co ma realnu hodnotu, lebo by to robil kazdy, cim si sa inflacia strasne zvysila, a ti co nakupili lacno komodity, potraviny, benzin, auta...hocico, by to potom predali za vyssie ceny, lebo by bol nedostatok. Jednym slovom rozvrat menoveho systemu, napr. vysoka inflacia, potom velky nedostatok tovarov a potravin a komodit....Takze asi takto by fungovala vysnena bezurocna ekonomika :)


LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-04-06  (14:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "predovsetkym si musis uvedomit ze pozickou inflacia nevznika.
Inflacia vznika iba vlozenim penazi do obehu bez pozicky."

Pozickou vznika inflacia, nasledovana pomalou deflaciou pri jej vracani. Lenze pocas inflacie sa uskutocnia dalsie pozicky atd. Podobne ako teraz mame permanentnu inflaciu aj ked sa pozicky z CB vracaju dokonca s urokom.


Tara   |   ip:94.112.16   |   2010-04-06  (14:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  janci:

Jeden tvůj postřeh je správný: peníze by se utrácely, nakupovaly by se za ně reálné hodnoty, tím by se opět vracely do oběhu - proto se jim také říká "oběživo", tak by to mělo být :-)
Nedomyslel jsi ale zbytek. Pokud by lidé nakupovali, byla by poptávka (dopyt), tudíž by se firmy snažily reagovat nabídkou (ponukou). Zvýšily by svou produkci, aby pokryly poptávku, čímž by rozšířily svou výrobu a vytvořily další pracovní místa.
Své příklady jsi nevybral zrovna nejvhodněji: sníš víc potravin, než stráví tvé tělo? Projezdíš víc, než spotřebuje tvé auto? A další věc, na kterou neustále zapomínátea kterou cv asi málo zdůrazňuje: BEZÚRO4NÁ půjčka NEZNAMENÁ NENÁVRATNÁ půjčka, a už vůbec ne půjčka BEZ ZÁRUKY!!! Na kolik nemovitostí si myslíš, že dostaneš půjčku? Jen na tolik, kolik budeš moct splatit. Když nebudeš splácet, o svůj majetek přijdeš a skončíš na ulici jako bezdomovec, závislý na polévce od charitativní organizace, nemyslíš?
Kolik lidí by si od tebe kupovalo potraviny (navíc s prošlou trvanlivostí) za vyšší ceny, když to by byla právě situace, kterou by využili zemědělci na zvýšení své produkce a nabízeli by čerstvé?
Můžeš jít s cenou domu nad mraky, když jsi ho nestavěl a nevložil do toho vlastní práci, ta stavební firma, která se tím zabývá a má na to všechno materiálové i strojové zajištění a vybavení by určitě nabídla cenu nižžší, to ti taky nedošlo?
I to auto časem stárne a auto staré dva-tři roky s hodně najetými kilometry těžko prodáš za stejnou cenu, za kterou sis jej pořídil, když si bude moct někdo koupit nové, od výrobce, i s garancemi, a celou produkci automobilek světa těžko koupíš :-) To si rovnou můžeš koupit pozemek na vlastní vrakoviště a prodávat na náhradní díly - ale to asi není ve tvých myšlenkách taky zakalkulováno... Ostatně kapacita toho vrakoviště by byla stejně omezená :)
Netvrdím, že je předložená myšlenka dokonalá, ale její nedokonalost já osobně spatřuji pouze v tom, že není provázaná s ostatními oblastmi, jak zde zmínil i někdo jiný.
Místo tebou zmíněného nadostatku já vidím právě možnost rozvoje v podnikání, možnost uplatnit se i na zahraničních trzích a snižování zahraničního dluhu. Ale to je zas trošičku o něčem jiném.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-06  (14:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "janci" - skôr, ako začneš trepať nezmysly, prečítaj si k čomu diskutuješ. Nič v zlom, ale keby si to čítal, tak by si netrepal nezmysly. Veď tu nie je reč o nenávratnom úvere, či pôžičke. Tu ide o úver, ktorý treba vrátiť a treba zaň ručiť. Ak nebudeš mať založiteľný majetok, alebo vierohodné zamestnanie, nik Ti úver nedá, lebo by si nebol schopný ho vrátiť. Vidíš ten rozdiel medzi bezúročným a nenávratným úverom ?


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-06  (15:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re Tara: ale jdi ty huso, ty jsi na to premyslela? Nevypadlo nahodou na druhe strane vejce? Presne takova situace byla hlavnim duvodem pro krizi realit v USA, urok na hypoteky byl nominal nizko a real (po odecteni inflace) uplne zdarma, vsichni debilove se proto vrhli na pujcky a ceny baraku se nezridka ztrojnasobily, v nekterych oblastech bivakovali idioti 3 noci pred realitnimi agenturami aby se na ne dostalo, stavebni firmy nestacily dodavat, jen debil by v takove situaci nabidl nizsi cenu. Zadne realne hodnoty huso neexistuji, vse ma pouze takovou cenu jakou je nekdo ochoten zaplatit. Proto se od te doby ty tve "realne" hodnoty opet smrskly o polovicku nebo i vic a vyse vydanych hypotek milionu baraku presahuje aktualni cenu baraku o desitky procent, proto ted debilkove jdou do bankrotu.


Tara   |   ip:94.112.16   |   2010-04-06  (15:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Gabo souhlas.
Tady je jasně vidět, kdo je produktem dnešní konzumní společnosti. Lidi si ani neuvědomují, že i kdyby nakrásně vykoupili všechny nemovitosti v jejich okolí, o ty je třeba pečovat, jinak se z nich za chvíli stanou neprodejné zaplevelené pozemky, zchátralé barabizny či nepojízné vraky... Těžko by to někdo zvládl sám, musel by si pronajmout zahradníka, správce, služebnictvo... tím by teoreticky dal lidem práci, kterou by si vydělali na živobytí. Ale čím by platil ty lidi a zároveň splácel úvěry? To jaksi lidem uniká.
Nejspíš by dopadli jako brit, o němž jsem četla článek. Vyhrál v loterii téměř 300 milionů (v českých korunách), kupoval luxusní auta a podobné nepotřebnosti, pořádal luxusní bombastické večírky, přestal i pracovat (do té doby byl úspěšným majitelem pekárny a měl šťastné manželství). Skončil během 5 let jako alkoholik, jehož manželka jej opustila i s dětmi, a zemřel takto opuštěný a nemajetný na infarkt. V čem je teda ona "hodnota peněz" a do čeho má smysl investovat?


Tara   |   ip:94.112.16   |   2010-04-06  (15:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan: Na tvé invektivy nebudu reagovat, nesnížím se na tvou úroveň.
Zapomněl jsi patrně (asi čteš na přeskáčku) zaregistrovat, že nedostatek spatřuji s provázaností s ostatními oblastmi, bez ní to realizovat nepůjde. Ale nemožné to není :)


Stan   |   ip:91.190.19   |   2010-04-06  (15:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  re Tara: bla bla bla, mlatis prazdnou slamu, vubec nechapes zadne souvislosti.


Tara   |   ip:94.112.16   |   2010-04-06  (15:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan: :))))) bavíš mě, hlavně to kvantum argumentů cos uved :))))
Ale nespamujme tady, ať se diskutuje k věci, pokud někdo diskutovat bude. Je to článek cv, tak ať si ho řídí sám ;-)


la   |   ip:87.244.19   |   2010-04-06  (15:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
na si sa zmohel na vela


la   |   ip:87.244.19   |   2010-04-06  (15:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to co tu citam za prispevky tak vy co ste proti a hohanate sa tu inflaciou a deinflacijov a ze urok treba z pozicanych penazi tak to je len preto ze vas stve ze vase peniaze nebudu len tak zarabat dalise peniaze ale budete musiet konecne makat ak chcete nieco mat a nie za nic za ziadnu hodnotu dostat peniaze a to je ten hnusny urok a to vas sere. a preto neuznate to ze by to mohlo fungovat a je to ovela spravodlivejsi system ako ten co tu je.pindate na soc davky a na dochodcov ale beniaze za uro poziciavat a vydelat tak peniaze tak to je v pohode.cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (16:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tara
toto je zakladna schema pre to aby to kazdy pochopil.Ver mi ze ju dokazem nakreslit do takych podrobnosti ako budes chciet.Napr.poistovnictvo tam nemam ale to je vec dohody,lebo v mojej scheme je vsetko pokryte danami z prijmu FO a poistovne a socialny system mam skryty v státnych instituciach.
Takze casom mozem nakreslit aj uplne detailnu schemu ale netechnici by sa na to ani pozriet nemohli taky prepletenec by to bol ze by tomu nerozumeli.Videla si schemu zapojenia televízora???A co hovorí netechnikovi???Uplne nic.A to by som bol nerad keby tak nic nehovorili ani moje schemy.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (16:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stan
v tych tvojich nedomyslených vyjadreniach o amerických hypotekach si zabudol ze v USA nemali 100% zdanené zisky a urcenu max.mzdu a nemali bezurocne pozicky a to presne privodilo ten krach co za chvilu nastane.Ja mam silne tusenie a podozrenie ze to vyhlasi MMF 21.4.2010.
Nechame sa prekvapit.


Antabus   |   ip:174.34.16   |   2010-04-06  (17:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Hlavným bodom programu je pojem "štát" ktorý autor použil v spojení s bankou čím vznikol pojem štátna banka. Pojem štát a štátna správa zahŕňajú aj volených zástupcov ľudu ktorí dohliadajú na správu vecí verejných v prospech ľudu. Kdežto súkromné centrálne banky typu Bank of England, FED či ECB nespravujú financie v prospech ľudu krajiny ale výlučne v prospech uzkej skupiny úžerníkov. Američania zaplatia ročne 20 000 dolárov na úrokoch/hlavu FED za falošné peniaze


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-06  (21:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Antabus
no davno si tu uz nebol ale vidim ze rozum nestracas ba povedal by som ze Ti pribuda a to je velmi dobre.
Tak nech sa Ti dari v tej Columbii ci kde v riti si to sudiac podla IP.


Toudy   |   ip:95.102.20   |   2010-04-06  (22:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  la
Ja nechcem aby peniaze zarabali peniaze. Najradsej by som bol keby sa urok, najom, zisk a ine formy vydierania zrusili kompletne. Ale to by sme museli zrusit sukromne vlastnictvo. Pretoze k majetku sa da prist roznymi sposobmi a tou najposlednejsou je zial v dnesnej dobe praca. Teda pokial bude posvatna ochrana majetku vzdy bude vladnut ten, co ma najvacsi majetok alebo nieco co ostatny chcu. Teraz su to peniaze, tak vladnu bankari. V bezurocnej ekonomike peniaze stratia hodnotu a bohaci financny majetok presunu na podu, technologie, patenty, podniky, zlato, diamanty. Budu pytat urok, alebo poplatok za to, ze dovolia pristup k tymto veciam. Prosto realne bohatstvo ludi to nezmeni. Ty hore nebudu taky blby aby si nechali svoj majetok vykupit nami cez lacne peniaze a bezurocne pozicky. Jedine pomoze vzbura a uzakonit pravo na zivot pre kazdeho, snazit sa o rovnost, bratsvo a slobodu, alebo pojdeme systemom ako doteraz bojuj o zivot a tam ziadne zakony neplatia aj ked naivny lud si mozno mysli a je o tom stale presviedcany ze ty hore dodrzuju zakony a k majetku prisli podstivo a tvrdou pracou. Nezijeme v demokracii zijeme v diktature trhu. Pekne to povedal Gordon Gekko vo Wall street - "I create nothing, I own." "Nic nevytvaram, ja vlastnim"


Monty   |   ip:85.135.22   |   2010-04-07  (08:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
Ako citam diskusiu, nielen mne unikla drobnost, ze uver mate na mysli uver obmedzeny podla velkosti zaruky - teda nie neobmedzeny. Aj z celeho clanku to tak nejak citit (vsetci by mali dost penazi, atd.) Zvyraznite/zmente to nejak.
A preco prave 21.4?


Stewe002   |   ip:86.44.158   |   2010-04-07  (15:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Napad je to vinikajuci avsak nic nove pod slnkom.. vid: inaekonomika.sk su aj lepsie.. avsak ja si myslim ze napadov je dost.. cize know how nam evidentne nechyba.. co nam vsak chyba je vola aj nieco s tym urobyt.. Samozrejme urok je parazit ktory nas cicia a nici.. a je to hlavne podvod.. treba sa toho zbavyt a zakazat to! Dalej.. nikto neberie do uvahy technicky pokrok.. dnes uz nepotrebujeme tolko ludi aby pracovali. co s nimi? Riesenie je zakladny nepodmieneny prijem.. Ako existuje XY rieseni ale zostavaju na urovni teorie! Lebo ty ktori rozhoduju su natvrdly zaostaly chumaji ktory maju naformatovanu mysel len na jeden sposob.. alebo... namysleny nabaleny milionary.. tzv.. uspesny podnikatelia po novom.. a tym toto krasne vyhovuje.. takze co stym spravime? v prvom rade musime dat moc rozhodovat do ruk ludom! a nie politykom! za cele 10rocia nic nedokazali iba skandaly a rozpad ekonomiky!


gulo   |   ip:92.245.0.   |   2010-04-07  (18:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nadherna myslienka fakt
ma ale malu chybu, okamzite po jej zavedeni by stat zanikol a ekonomika skolabovala...

laviciarov by som kopal do zadku, kopal az do KLDR, bezte si tam a neotravujte tu vzduch


Tazar   |   ip:153.100.1   |   2010-04-08  (13:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Myslienka to je zaujimava. Stale vsak neviem pochopit ako by takato bezurocna ekonomika zostala aj bez inflacie.

Skusim vysvetlit moje uvazovanie co by sa dialo na priklade:

Som pekar a denne upeciem a predam 30 chlebov po 10Sk. Zacal som pred rokom a pozical som si na pekaren 50 000sk od banky ktore poctivo splacam. Miso a Fero, ktory ziju blizko a kupuju chlieb odo mna sa rozhodnu ze chcu tiez zacat podnikat. Miso je murar pozicia si od banky tiez 50 000Sk zalozi si murarsku firmu kde zamestna dalsich 5 chlapov z okolia. Dohodli sa ze budu spolocnymi vlastnikmi lebo spolocne pracuju a tak peniaze, ktore zo zakaziek zostanu si budu delit pekne spravodlivo na 6 dielov. Roboty je dost a vsetci teraz zarobia viac ako pred tym. Fero je stolar pozicia si tiez 50 000Sk zariadi dielnu a poctivo pracuje. Ak by zarobil privela tak mu to vlada vezme ale to mu nevadi lebo teraz robi pre seba a nemusi makat 8 hodin denne ale len 6 a je viac s detmi, cize sa nesnazi zarobit kolko by mohol.

Zena ale do mna huci, ze potrebujeme postavit dom pre dceru. Kedze sa chlapom okolo mna dari tak sa rozhodnem zvysit cenu chleba na 11 Sk, lebo pri cene 10Sk by som na dom nenasetril kym dcera dospeje. Miso a Fero co chodili ku mne kupovat
posomru ale ved sa im dari, peniaze na to maju a dalsi pekar je daleko tak nakupia aj po 11 Sk (Podobne aj ostatni kupujuci, ak by som po 11 nepredal 30 chlebov tak znizim na 10.50Sk a predam tych 30. Podstatne je zvysim cenu). Ja si pomaly setrim na dom a pocitam kedy budem moct dat Misovy objednavku na dom. Ten staval domy za 100 000Sk. Po pol roku (od zvysenia ceny chleba) vsak Miso zisti ze ten chlieb je pre neho predsa len drahy a kedze sa mu nechce chodit daleko na chleba tak sa dohodne s chlapmi ze za dom budu pytat 110 000Sk. To im pokryje zdrazeny chlieb a budu sa mat rovnako dobre ako pred tym. Ked si nasporim a pridem za Misom ze chcem postavit dom zrazu zistim ze mi bude chybat 10 000Sk. Pokial viem spravne tak tento kolobeh postupneho zdrazovania sa nazyva inflacia. Mimochodom Fero medzitym tiez zvysil cenu za ktoru predava nabytok aby mal na chlieb.
Stewe002   |   ip:86.44.158   |   2010-04-08  (14:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nechapem preco niektori kecaju o inflacii.. aka inflacia? kokos.. riadna blbost! Bezurocna ekonomika je ekonomika co naozaj aj funguje narozdiel od tej co mame dnes Vsak? Skor sa pytam ako robyt ekonomiku bez toho aby sme mali ekonomicku krizu??? Jednoducho bezurocna ekonomika! co inflacia neinflacia to je produkt sucastnej ekonomiky! Je uplne logicke ze ak si poziciam nejake mnozstvo niecoho .. rovnake vratim spat.. ale nie uroky.. Preco? lebo ja som musel makat aby som mohol splatit dlh.. a akym pravom sa ten co pozical chce bezpracne na tom nabalit??? Pytam sa,, ako moze byt peniaz rovnakym produktom ako cukor??? Peniaz je predsa prostriedok na vymenu a nie produkt!!! tak by to aspom malo byt.. Peniaze nemozu robyt peniaze samy o sebe to je iluzia!! Preto ekonomika krachuje!! Okamzite zakazat a zavriet sukromne banky! a zrusit kazdu uzeru! a vsetky tzv. financne produkty! Ako nemam co k tomu dalej dodat..


xyz   |   ip:178.40.25   |   2010-04-08  (14:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tazar
Zena ale do mna huci, ze potrebujeme postavit dom pre dceru. Kedze sa chlapom okolo mna dari tak sa rozhodnem zvysit cenu chleba na 11 Sk, lebo pri cene 10Sk by som na dom nenasetril kym dcera dospeje. Miso a Fero co chodili ku mne kupovat
posomru ale ved sa im dari, peniaze na to maju a dalsi pekar je daleko tak nakupia aj po 11 Sk (Podobne aj ostatni kupujuci, ak by som po 11 nepredal 30 chlebov tak znizim na 10.50Sk a predam tych 30. Podstatne je zvysim cenu). Ja si pomaly setrim na dom a pocitam kedy budem moct dat Misovy objednavku na dom. Ten staval domy za 100 000Sk. Po pol roku (od zvysenia ceny chleba) vsak Miso zisti ze ten chlieb je pre neho predsa len drahy a kedze sa mu nechce chodit daleko na chleba tak sa dohodne s chlapmi ze za dom budu pytat 110 000Sk. To im pokryje zdrazeny chlieb a budu sa mat rovnako dobre ako pred tym. Ked si nasporim a pridem za Misom ze chcem postavit dom zrazu zistim ze mi bude chybat 10 000Sk. Pokial viem spravne tak tento kolobeh postupneho zdrazovania sa nazyva inflacia. Mimochodom Fero medzitym tiez zvysil cenu za ktoru predava nabytok aby mal na chlieb.
Tazar
Prídeš do štátnej banky a povieš že stará do teba furt hučí, že treba cére postaviť barak atd. Tam sa pousmejú kuknú či splátky utiahne tvoja céra a či budeš ručiť. Dostaneš napríklad 100000,-uver na 30 rokov s tím že ti budeš platiť prvých 5 rokov kým cera nedoštuduje a nezačne robiť a nemusíš zvyšovať ceny len sa na svojej stavbe s Mišom nadrieš navyše.(hádam to 1-2 vydržíš)
Bl   |   ip:78.98.156   |   2010-04-08  (15:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Táto "dokonalá" schéma zabudla iba na "maličkosť" - kde sa vezmú peniaze u subjektu, ktorý ich bude požičiavať, teda v centrálnej banke? Na tom celá táto utópia padá.
V skutočnosti sú peniaze odrazom hodnoty a preto ich zdroj je v zdroji hodnoty, teda v práci. Práca ľudí je ocenená peniazmi a tí ich môžu požičať, pokiaľ ich majú prechodne prebytok (príbuzným, známym, banke, firmám atď.). Ako odplatu za ich požičanie dostanú úrok, pričom jeho výška je cenou požičaných peňazí. Je to teda cena za službu požičania peňazí. Ľudia požičajú za vyššiu cenu tomu, u koho je vyššie riziko, že sa im peniaze nevrátia. Potom niektoré organizácie začnú túto činnosť koordinovať a spravia si z nej živnosť. Tými sú banky. Centrálna banka slúži najmä na dohľad nas nimi.
Tomuto sa nevyhnete, mudrlanti :-)


xyz   |   ip:178.40.25   |   2010-04-08  (15:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
   Táto "dokonalá" schéma zabudla iba na "maličkosť" - kde sa vezmú peniaze u subjektu, ktorý ich bude požičiavať, teda v centrálnej banke? Na tom celá táto utópia padá.

Prídem do roboty a šéf povie že neska to bude fuška treba vytlačiť 2 000 000 000 Sk mal som tušáka včera písali v novinách že idú dokončovať diaľnicu z Ba do Košíc, že majú stroje, majú robošov už len treba prachy na výplaty a slovenský materiál. A mňa debila nenapadlo že šak ja ich tlačím.cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-08  (15:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stewe002
samozrejme ze je to tak ako vravis.Iba s tym doplnkom ze ja som tak ohladuplny kvoli bankarom ze vobec by som im nezakazal ich "podnikanie" iba my obcania státu na cele s vladou by sme si zalozili CB a ta by iba poziciavala bezurocne peniaze,vobec by sa nemusela starat o inflaciu ako sa stara teraz chuderka a vobec sa jej nedarí.Dokonca aj bankám by poziciavala bezurocne!!!A bankari by kludne mohli dalej poziciavat s urokom.:-))))
A fčul bucte mudri!!!!
A teraz sleduj tie nasledujuce prispevky co budu vraviet "ekonomovia":-))))))))


mck   |   ip:109.255.1   |   2010-04-08  (16:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ekonomovia by si isto pozicali od sukromnej banky aj s urokom :-) ved tak su nauceni ci sa mylim? :-D


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-08  (19:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Bl

Ved ja nikomu nezakazujem poziciavat za urok, iba chcem aby centralna banka kazdemu poziciavala bez uroku a sama si tlacila tolko penazi o kolko bude zaujem a tvrdim ze nebude existovat inflacia.A budeme si navzajom vsetci rovní,štát,banky aj obcania.Dokonca vsetci mozu poziciavat peniaze s urokom s kým sa dohodnu, iba státna CB nesmie poziciavat s urokom a zo zakona bude musiet vyhoviet kazdemu,t.j. kludne moze si natlacit a bezurocne pozicat penazí kolko len potrebuje aby uspokojila dopyt po peniazoch.
Verim ze je len otazka krátkeho casu kedy to pochopite a prestanete si magorit mozgy s inflaciou.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-08  (20:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "cv" - nezabúdaj vždy zdôrazniť, že "...zo zakona bude musiet vyhoviet kazdemu,t.j. kludne moze si natlacit a bezurocne pozicat penazí kolko len potrebuje aby uspokojila dopyt po peniazoch.", POKIAĽ ŽIADATEĽ BUDE MAŤ ČÍM RUČIŤ !


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-08  (20:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Gabo
OK ,suhlasim.
Ale tuto problematiku maju az velmi dobre bankari zvladnutu,velmi dobre si vedia spocitat aky má kto "rating" ci bonitu.Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-09  (12:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "cv" - mne aj Tebe je to jasné tak, ako bankárom. Ale v diskusii je pár ľudí, ktorí si mýlia pojmy bezúročný a nenávratný a toto ručenie im akosi uniká.


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-10  (09:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv, na co nedokážeš odpovědět nebo reagovat, tak raději neodpovídáš a nereaguješ.. na dobrý argument by se mělo reagovat.. utopisté jsou však často zapáleni a chytnou se ve svém eifru jen toho, co dokážou vyvrátit.. všiml jsem si, že zdatní diskutéři už odpadli.. škoda, že nedokážeš říct nevím, aha, zajímavé, nedomyslel jsem apod.. tím dosáhneš jen nevývoje Tvojí myšlenky..


RV   |   ip:85.216.16   |   2010-04-10  (09:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pedro

Toto Gabo napísal vo vedľajšej diskusii, ale ti to sem prekopírujem, lebo vidím ,že to platí aj na teba.Tak čítaj :

"DavidB" - "Je uzasne sledovat ako tu dnes pomaly z kazdeho jedneho vyrasta odbornik na ekonomiu a ekonomiku :)" - citujem Tvoje slová.
Si presvedčený, že tí, ktorí tu diskutujú o ekonómii a ekonomike sú nekompetentní ?
Kto je odborník na tieto veci ?
Ten, kto má zdravý rozum a jasne formuluje logicky, aj matematicky svoj pohľad na túto problematiku a s jasným zdôraznením potreby spravodlivého sociálneho cítenia ?
Alebo ten, kto otrocky kopíruje myšlienky a pseudovedecké poučky naučené v ekonomických školách a formulované nositeľmi Nobelových cien za ekonómiu, ktoré neznamenajú nič viac, ako objednané vedecké zdôvodnenie existencie "jedine spravodlivého systému úžerníckej ekonomiky" ?
Pritom všetko stojí a padá na definícii "čo sú peniaze".
Oficiálna doktrína znie - "peniaze sú tovar", teda, že peniaze robia peniaze a sme tam, kde sme - teda v riti.
My tu hovoríme, že peniaze sú "dokladom o hodnote", ktoré nie je možné rozmnožovať bez pridania hodnoty vo forme materiálu a práce.
K pochopeniu tohto nie je potrebné špeciálne vysokoškolské ekonomické vzdelanie, alebo akademické a vedecké tituly.
Bolo by fajn, keby ekonomicky vzdelaní ľudia tiež rozmýšľali v týchto dimenziách, čo je síce namáhavé, ale nie nemožné.

Čítajte viac: http://dolezite.sk/Alfa_a_omega_ekonomiky_37.html#ixzz0kgEE3MzDmilos   |   ip:95.102.16   |   2010-04-10  (09:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Na tejto stránke sú tak zaujímavé články....a takí divní diskutujúci.Bezúročná ekonomika,centrálna banka,ktorá natlačí peňazí koľko treba(to je aj dnes,len nie bez úroku)Ľudia,vy na čom frčíte?Tie vaše teórie píšete v krčme pri pive?Kým budú peniaze,tak vždy bude aj úrok.Priamy,alebo nepriamy(islamské bankovníctvo)


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-10  (09:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Pedro" - tí zdatní diskutéri neodpadli, ale sú už o krok ďalej a nemajú čas neefektívne sa baviť o ničom. Ak máš záujem, vytvor si už sám svoje "paragrafové" znenia odpovedí na Tvoje nezodpovedané otázky. Ak to nedokážeš, škoda sa s Tebou ďalej baviť.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-10  (10:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "milos" - Áno sme divní diskutujúci, lebo nie sme zviazaní šablónami myslenia a hľadáme odpovede na príčiny zla a nemorálnosti. Pritom však aj dávame do "pľacu" aj riešenia, na rozdiel od iných.
S tým úrokom je to tak, že ak Ty požičiaš svoje peniaze, ktoré si dostal ako doklad o Tebou realizovanej práci (hodnote), príbuznému, či priateľovi a budeš za to žiadať úrok a tak sa s ním aj dohodneš, potom máš pravdu. Nesmieš si však z toho urobiť živnosť a žiť z úrokov ako bankár. Tvoj priateľ, alebo príbuzný Ti vráti peniaze, trebárs aj s úrokom, z peňazí, ktoré tiež dostal ako doklad o ním vytvorenej hodnote. A to je v poriadku - to nenabúrava systém bezúročnej ekonomiky, ako ho tu prezentujeme.
Čiže CB vydá do obehu vždy iba peniaze, ktoré budú kryté vytvorenou hodnotou - nie za NIČ. Peniaze, ktoré kolujú medzi občanmi sú teda vždy kryté hodnotou.


RV   |   ip:85.216.16   |   2010-04-10  (10:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Gabo

A tohoto sa práve úžerníci boja :

že nikto si nebude požičiavať peniaze ani od suseda a ani od nich,( iba ak je priekupník drog ktorí potrebuje financovať zásielku heroinu z Turecka) - keď vie že na financovanie legitímnych potrieb si môže vziať pôžičku bez úroku !


Peo   |   ip:95.103.13   |   2010-04-10  (11:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Celé je to hovadina. Prečo by mali byť úroky nemorálne?

Predstav si, že mám 20 rokov, založím dielňu, kde budem šiť topánky. Moje topánky budú kvalitné, ľudia ich budú kupovať, takže dieľňu budem postupne rozširovať, najímať učňov, vyrábať viac topánok... O 30 rokov už budem unavený z pracovania, tak celú dieľňu predám.

Bohužiaľ, nepodarí sa mi ju predať za miliardy, je to stále len dieľňa, ale za pár tisícok. Do dôchodku a smrti je ešte ďaleko, ale ja som celých 30 rokov tvrdo pracoval, telo je unavené, ďalšiu prácu by nezvládlo, takže ďalej pracovať neprichádza do úvahy. Peniaze za dieľňu mi však nestačia na to, aby som mohol uživiť celú rodinu do konca života.

V meste je však veľa mladých ľudí, ktorí by si tiež chceli založiť svoje firmy a rozbehnúť podnikanie, alebo postaviť dom, kúpiť auto, aby mohli chodiť do lepšej práce v inom kraji - potrebujú však peniaze. Ja ich mám, tak sa dohodneme, že im ich požičiam a za to mi ich vrátia aj s úrokom.

Takto si vlastne budem zarábať na živobytie až do smrti. Bez toho, aby som opäť ťažko pracoval. Sem-tam sa stane, že niekto si požičia, ručí za to svojím domom, ale stane sa nešťastie, dom vyhorí a dlžník v ňom zahynie. Keby sa to stalo niekoľkokrát po sebe a ja by som požičiaval bezúročne, už by mi nezostali vôbec žiadne peniaze na vlastný život a ani na ďalšie pôžičky. Zostal by som žobrákom, napriek tomu, že som 30 rokov tvrdo pracoval.

Ešte jeden príklad. Kdesi na odľahlom vidieku je dedina. Každý v dedine si chová svoje hospodárske zvieratká, každý si na svojom políčku pestuje obilniny, zeleninu a dokáže z toho sám vyžiť. Príde však výnimočne tuhá a dlhá zima. Sused sa o svoje kozy nestará tak dobre ako ja a dve mu ochorejú a zomrú. Ešte mu zostala jedna koza a jeden cap. Sused má širokú rodinu, lebo na celé hospodárstvo treba veľa rúk. To však znamená, že sa mu rýchlo zmenšujú zásoby potravín. Tak ma požiada, či by som mu jednu kozu nedaroval s tým, že keď bude jar a jeho koza bude mať kozliatka, tak mi jedno vráti. Ja však mám tiež veľkú rodinu, ktorú musím uživiť a strata jednej kozy sa síce dá prežiť, ale musíme sa v jedle uskromniť. A tak od suseda na jar nebudem chcieť jedno kozliatko, ale dve - aj úroky. Je to preto, že keď mu jednu kozu darujem, o niečo prídem a teda musím znášať nejaké náklady. Navyše, na jar, keď mi bude chcieť vrátiť kozliatko už aj ja budem mať novonarodené kozliatka, takže relatívna hodnota jednej kozy bude menšia. Sused tým druhým kozliatkom vlastne platí za to, že keď on potreboval kozu, tak ju dostal. Vďaka nej však dokázal opäť rozbehnúť svoje hospodárstvo a spraviť si dostatok zásob na ďalšiu zimu, takže sa mu oplatí vrátiť mi dve.

Nezabúdajte, že ten, kto požičiava, sa nejako k tým peniazom musel dostať - prácou. Nechcem nijako obhajovať terajší komplikovaný finančný svet (a bohužiaľ asi ani nedokážem vymyslieť lepší), ale keď sa bavíme o princípoch a o morálnosti úrokov, tak som presvedčený, že majú svoje opodstatnenie a sú prirodzenou súčasťou ekonomiky. A tiež som presvedčený, že úroky by sa objavili aj v bezúročnej ekonomike (hoci nie nutne oficiálne).


RV   |   ip:85.216.16   |   2010-04-10  (12:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peo

Máš absolútnu pravdu. Aj v bez úročnej ekonomike budú ľudia ochotný platiť úroky.Každý jeden priekupním s drogami ti vďačne zaplatí 10%-20%-30% alebo viac percent.Priekupník s drogami nebude mať problém ti platiť úroky aké len chceš, veď priekupníctvo s drogami je veľmi výnosný obchod. (ak ťa policajti nechytia a všetko ti nezhabú.

Zakazovať úroky je ako zakazovať prostitúciu.Už tisíce rokov sa ľudstvo pokúša zakázať prostitúciu a prostitúcia stále existuje.

A preto to znamená že k prostitúcii by mala byť nútena každá žena ?
AlexanderKuin   |   ip:212.16.20   |   2010-04-10  (12:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  na tento clanok som sa dostal cz stanku trendu kde pan autor, ktory nam je doposial neznamy a nepredstavil sa pouziva dost hrube slova na obhajenie svojho nazoru...

ak sa pan autor nebal kritiky predstavil by sa nam a mohol by povedat aj kde studoval ekonomiu ak ju vobec studoval

ak bude jeho argument ten ze ju nestudoval lebo je zla, skazena a priviedla nas do zahuby tak vsetko co hovori su len keci, pretoze clovek nemoze kritizovat nieco co nepozna...

o absolutnej nerealnosti tohto modelu tu uz bolo vela krat povedane, ja sa nebudem opakovat len poviem ze s kritikou absolutne suhlasim...takyto model nikdy nemoze v realnom svete existovat


LordX   |   ip:178.40.4.   |   2010-04-10  (12:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "My tu hovoríme, že peniaze sú "dokladom o hodnote"

Doklad o hodnote nie je tovar? Vsetko co ma nejaku hodnotu (a doklad o hodnote ju ma uz v nazve) je tovar..


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-10  (12:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Peo" - netreba príbehy o kozliatkach. Ty len potvrdzuješ moje slová, ktoré som adresoval "milosovi". Veď hovoríš o peniazoch, ktoré sa točia medzi príbuznými a priateľmi a ktoré už boli dané do obehu oprávnene, lebo boli podložené materiálom a prácou. Neide o peniaze, ktoré by vydala CB neoprávnene, bez krytia. A keď niekomu predáš kozliatko, vlastnoručne vychované, dostaneš zaň peniaze ako doklad o hodnote kozliatka, na ktorom ste sa dohodli.
A k tej starobe. Ak si úspešne pracoval a dostával si mzdu, mohol si si zabezpečiť úspory, alebo poistenie. Alebo si si mohol zveľaďovať majetok tak, aby Ťa v starobe uživil. A keď už nič iné, zostáva "sociálna sieť", Tvoji potomkovia, alebo "nepodmienený základný príjem".


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-10  (12:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "LordX" - môj vodičský preukaz je doklad - môžem s ním obchodovať (pokiaľ v tom nebudú nezákonné úmysly) ?


bublinka   |   ip:95.103.23   |   2010-04-10  (12:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peo:jezisikriste:o ktorom svete tu vlastne teraz rozhutujes? Tvoje priklady su hotove sci-fi.
Ked ako dovod uvedies,ze musis uzivit rodinu do konca zivota,tak kde ju situujes do akeho zriadenia a co mas v tej rodine - samych debilov? TAk tym by potom patril invalidny dochodok.A nie ich pouzit ako zdovodnenie na vyberanie vypalneho.

bublinka   |   ip:95.103.23   |   2010-04-10  (12:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  AlexanderKuin:
"ak bude jeho argument ten ze ju nestudoval lebo je zla, skazena a priviedla nas do zahuby tak vsetko co hovori su len keci, pretoze clovek nemoze kritizovat nieco co nepozna..."

Tak s tymto suvetim sa je zahodno zaoberat,ale len ako s poruchou osobnosti a bezocivym eoizmom.My tu nepreberame jadrovu fyziku,vazeny.Vyskakuje tu vela pajacov zo svojimi pomyselnymi ucenymi mozgami,ja ich volam ucene osly.Kde je to vase bohorovne nieco,co nevieme ha? A ake to je,ked to takto doprznilo svet? ha ? Tak si vyber sam to slovo ,co by aj na tvoju bezocivost pasovalo? Ked sa tu niekto vyhlasi za krala a znalca zhniteho hospodarstva a dokonca tvrdi,ze tomu rozumie,ty....(dopln sam).
Tak ked ty tomu rozumies,tak nas tu osviet,nech aj my rozumieme.Lebo ty si myslis,ze tu precitat si je vycerpavajuce,tak ti zrejme bude stacit napisat par prispevkov,ze ty uceny.

LordX   |   ip:178.40.4.   |   2010-04-10  (14:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Gabo - Ta analogia je nespravna. Mozes si za vodicsky preukaz kupit nejaky tovar? Nie, lebo VP sa vztahuje len na teba, je vydavany konkretnej osobe, bez tejto vazby straca zmysel. Je to identifikacny doklad. Kdezto peniaze su obezivo, nie su vystavene konkretnemu cloveku a daju sa lubovolne vymienat za ine tovary a sluzby (to je ich zakladna funkcia).
Pokial by tvoj VP nebol platny iba pre teba ale mohli by ho pouzivat vsetci (ako je to v pripade penazi), potom by si s nim mohol obchodovat.


LordX   |   ip:178.40.4.   |   2010-04-10  (14:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  VP ma hpdnotu iba pre jedneho cloveka, na ktoreho meno je vystaveny, kdezto peniaze maju hodnotu pre vsetkych..


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-10  (15:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "LordX"- RV prekopíroval jeden môj príspevok k inému článku (tu nikde o pár riadkov vyššie), napriek tomu ho zopakujem :

""DavidB" - "Je uzasne sledovat ako tu dnes pomaly z kazdeho jedneho vyrasta odbornik na ekonomiu a ekonomiku :)" - citujem Tvoje slová.
Si presvedčený, že tí, ktorí tu diskutujú o ekonómii a ekonomike sú nekompetentní ?
Kto je odborník na tieto veci ?
Ten, kto má zdravý rozum a jasne formuluje logicky, aj matematicky svoj pohľad na túto problematiku a s jasným zdôraznením potreby spravodlivého sociálneho cítenia ?
Alebo ten, kto otrocky kopíruje myšlienky a pseudovedecké poučky naučené v ekonomických školách a formulované nositeľmi Nobelových cien za ekonómiu, ktoré neznamenajú nič viac, ako objednané vedecké zdôvodnenie existencie "jedine spravodlivého systému úžerníckej ekonomiky" ?
Pritom všetko stojí a padá na definícii "čo sú peniaze".
Oficiálna doktrína znie - "peniaze sú tovar", teda, že peniaze robia peniaze a sme tam, kde sme - teda v riti.
My tu hovoríme, že peniaze sú "dokladom o hodnote", ktoré nie je možné rozmnožovať bez pridania hodnoty vo forme materiálu a práce.
K pochopeniu tohto nie je potrebné špeciálne vysokoškolské ekonomické vzdelanie, alebo akademické a vedecké tituly.
Bolo by fajn, keby ekonomicky vzdelaní ľudia tiež rozmýšľali v týchto dimenziách, čo je síce namáhavé, ale nie nemožné."

Nemám čo k tomu dodať a nemám záujem ďalej sa nechať vťahovať do takýchto žabomyších diskusií.


LordX   |   ip:178.40.4.   |   2010-04-10  (15:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Oficiálna doktrína znie - "peniaze sú tovar", teda, že peniaze robia peniaze a sme tam, kde sme - teda v riti"

Urtcite nie sme v riti preto ze "peniaze robia peniaze". Sne v riti koli manipulacii mnozstva a hodnoty penazi CB a bankami.

Pokial clovek nahradi svoju pracu strojom, tak hmotny majetok (tovarne, vyrobne prostriedky..) tvori dalsi hmotny majetok a tym zaraba majitelom peniaze. Money make money je len penaznym vyjadrenim tejto prirodzenej skutocnosti. Pretoze je uplne jedno ci mas svoj vyrobny alebo akykolvek iny majetok vyjadreny vo forme penazi alebo inych statkov, lebo su v spolocnosti volne zamenitelne. Preto nevidim dovod preco by malo byt v poriadku ak niekto zaraba peniaze pretoze jeho hmotny majetok produkuje hodnoty, ale zrazu to nie je v poriadku ak je tento jeho majetok produkujuci hodnoty vyjadreny vo forme penazi. Alebo ak tento jeho majetok produkuje hodnoty aj tretej osobe, teda s pomocou tretej osoby (pozicka s urokom).


RV   |   ip:85.216.16   |   2010-04-10  (16:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lord X

A tu ti prekopírujem čo som napísal v mojom článku :

http://dolezite.sk/Neoliberalizmuscast_tretia_John_Maynard_Keynes_zakladat_20.html#ixzz0khppZFY6

Tak si to veľmi pozorne prečítaj ! - tak a teraz :

...Úroky vznikajú, keď sme museli vrátiť viac, než sme si požičali. Dividendy vznikajú, keď musíme zaplatiť za výrobok viac než stojí. Podstata úroku a dividendy je rovnaká: niekto od nás berie peniaze za NIČ!

Lenže je rozdiel, keď nám niekto požičia 50 kg vrece zemiakov a požiada aby sme sa zmluvne zaviazali, že mu vrátime 50kg. zemiakov s 10% úrokom, čo znamená že mu budeme musieť vrátiť spolu 55kg zemiakov, a zas niečo iné, keď nám niekto požičia 50 euro a požiada aby sme sa mu zaviazali, že mu vrátime tých 50 euro aj s 10% úrokom.

Na túto skutočnosť už pred 2300 rokmi poukazoval Aristoteles , keď definoval peniaze ako neúrodné a neplodné.

Zemiaky majú schopnosť rozmnožovať sa úrodou a plodmi, tak požadovať platbu úroku z toho čo sa dá rozmnožiť zasadením – teda čo rodí a plodí je jedna vec, ale požadovať platbu úroku z toho, čo nerodí a neplodí - teda čo sa nedokáže rozmnožovať plodmi ako zemiaky, je zas úplne niečo iné.

Nepríčetné blúznenie šialencov.

Tu ale nám podsunú argument, že aj peniaze sú ako zemiaky, ktoré možno požičiavaním za interest (úrok, dividend atď), „rozmnožovať“. Že peniaze požičiavaním – investovaním „plodia“ - „prinášajú“ úrodu peňazí. Že práve interest (úrok), je to, čo „plodí“ peniaze tomu kto ich „zasadí“- teda požičia (investuje), za interest ( úrok,dividend atď). Ale takýto argument je absolútny blud, klam, fantazmagória a nepríčetné blúznenie šialencov ! Prečo ?

Preto, lebo požadovať niečo, čo neexistuje a nikdy nebude existovať, je jednoducho šialenstvo!


Ale keď takéto jednoduché šialenstvo je ustanovené, ako požiadavka do

právne záväznej zmluvnej povinnosti, ktorá je ale podporená a istená plnou silou

zákona, súdnictva, legislatívy, vládnej policajnej moc, a medzinárodných dohovorov,

tak potom sa z tohto jednoduchého šialenstva vynorí Diabolské blúznenie úhlavnej

zloby, ale tak ohromujúcej, obrovskej a rozľahlej obludnosti, zlomyseľnosti a moci,

ktoré si človek môže predstaviť iba v Satanovi-Antikristovi, v Diablovi „in persona“ !

Jediný spôsob, ako sa zemiaky dostanú do obehu medzi ľudí je taký, že ich niekto, niekde zasadí a oni vyrastú. A jediný spôsob, akým sa dostanú peniaze do obehu medzi ľudí, je taký, že si ich niekto niekde požičia na úrok a potom ich minie. Zakaždým, keď je spravená pôžička peňazí, tá skutočná suma ktorá bola požičaná, sa minie a tak prirodzene tieto peniaze začnú obiehať medzi ľuďmi.

Tu ale vznikne problém úroku : peniaze sa nedajú rozmnožiť zasadením ako zemiaky, peniaze s ktorými úroky musia byť zaplatené - nikdy, nikde, sa nerozmnožia ako zemiaky a preto, tieto peniaze jednoducho neexistujú.

Napriek tomu, pri vzatí pôžičky, každý jeden dĺžnik je daný do zmluvného záväzku, ktorý je podporený a istený plnou silou ľudskej moci, zaplatiť späť nie len tú sumu ktorú skutočne prijal

-(to sa nazýva „istina“, a táto istina sú tie peniaze, ktoré dĺžnik prijal, minul a teraz existujú v celkovom súčte obiehajúcich peňazí )

-ale, tiež zaplatiť požičiavateľovi dodatočnú čiastku peňazí ako percentá z požičaných peňazí

-( to sa nazýva „úrok“, tento úrok sú tie peniaze, ktoré ani jeden jediný požičiavajúci nikdy nedostal, nikdy neminul a preto tie peniaze neexistujú v celkovom súčte obiehajúcich peňazí )

Každá úročená pôžička operuje tým istím spôsobom. Preto tvrdiť, že peniaze na platenie úrokov existujú v celkovom súčte obiehajúcich peňazí v ekonomike je absolútny matematický nezmysel, klam, blud a fantazmagória !

bublinka   |   ip:95.103.23   |   2010-04-10  (16:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX:uz sa nato vykasli.Zo zlodejiny a zlocinu neurobis cestnu vec,ani ked sa na kolomaz obratis.
Vsetky nasledky bezpecne zaijes,uz nie za dlho.Bozie mlyny melu pomaly,ale isto,nechces pochopit,ze ked je niekto kradne,tak tu niekde musi byt aj obet.
Dalsia vec moze byt,ze zeres mainstream a myslis si ze politika je to,co pisu v mediach,ze bahky su to,co pisu v mediach a nemas predstavu o tom svinstve,co sa robi na miestach,kde sa rozdavaju eurofondy a pozicky a kde peniaze plodia peniaze,ak peniaze plodia peniaze,tak doprovodny efekt tohoto zlocinu je take obrovske zlo,ze ked by si vedel,tak sa na rit posadis a na mieste zabijes toho,co ti vysvetloval ekonomiku.A to aj odkaz pre chrapunov,co sa tu snazia presvedcit o nutnosti studia ekonomie,aby veciam clovek rozumel, pokial by o to slo,tak najlepsimy ekonomami su ludia z mafianskeho prostredia-financne skupinky-zlodeji,kriminalnici.


LordX   |   ip:178.40.4.   |   2010-04-10  (16:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Zemiaky majú schopnosť rozmnožovať sa úrodou a plodmi, tak požadovať platbu úroku z toho čo sa dá rozmnožiť zasadením – teda čo rodí a plodí je jedna vec, ale požadovať platbu úroku z toho, čo nerodí a neplodí - teda čo sa nedokáže rozmnožovať plodmi ako zemiaky, je zas úplne niečo iné."

Peniaze a "zemiaky" su v spolocnosti volne zamenitelne. Takze staci vymenit svoje pozicane peniaze za "zemiaky" (teda nieco co produkuje hodnoty - investicia) pockat kym sa rozmnozia (zisk z predaja) a vratit z rozmnozenych penazi istinu+urok, a este nam aj ostane. Peniaze takisto produkuju peniaze, cim viac do nejakeho projektu investujes, tym vacsi zisk z neho mas.

"Jediný spôsob, ako sa zemiaky dostanú do obehu medzi ľudí je taký, že ich niekto, niekde zasadí a oni vyrastú. A jediný spôsob, akým sa dostanú peniaze do obehu medzi ľudí, je taký, že si ich niekto niekde požičia na úrok a potom ich minie."

A to je prave ten problem - nove peniaze nesmu byt zatazene urokom ani sa dostavat do obehu v podobe poziciek. Ale potom sa s nimi uz v ramci obehu moze robit co chce..


RV   |   ip:85.216.16   |   2010-04-10  (16:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lordko X

No tak už ti svitá ! Áno máš pravdu : nove peniaze nesmu byt zatazene urokom,

a to je alfa a omega !

Ešte keď pochopíš že peniaze sa musia dostávať do obehu IBA A IBA ako úver na základe vyprodukovania niečoho ozajstného a hodnotného - UŽ SI NÁŠ človek, potom ťa privítam do v mojej družiny !

Potom budeme všetci skandovať : nech žije LordX, nech žije LordX, hurá, hurá, hurá....

R.Vaský


Peo   |   ip:95.103.13   |   2010-04-10  (16:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "RV", absolútne nerozumiem, čo si chcel svojím príspevkom povedať. Ja som o díleroch a prostitútkach nepovedal ani slovo. V článku sa píše, že úroky by neboli zakázané, ale centrálna banka by požičiavala bez úrokov. To však neznamená, že ľudia by si aj medzi sebou požičiavali bez úrokov. Zober si takých cigánskych úžerníkov - dnes sú v ktorejkoľvek komerčnej banke nižšie úroky ako majú úžerníci a napriek tomu sa im darí existovať. Cigáni vedia, že banka by im aj tak nepožičala (nemajú čím ručiť). Myslieť si, že ak by CB požičiavala bezúročne, tak by aj každý iný subjekt požičiaval bezúročne je čistá útópia. A myslieť si, že každý by mal možnosť ísť si požičať do CB je ešte väčšia.

"Gabo", moje príklady boli použité len na to, aby som ilustroval principiálnu nevyhnutnosť úrokov v ekonomike a to, že v nich nie je nijaký morálny problém. Abstrahuj od sociálnych a dôchodkových systémov. Alebo si predstav, že mám aj nejaký dôchodok, ale za tie roky som si zvykol na určitý životný štandard a nechcem sa ho vzdať, tak si k dôchodku privirábam pôžičkami. Namiesto kozliatka si predstav obyčajnú peňažnú pôžičku a to druhé kozliatko je úrok. A uvedom si ešte jedno - na to, aby niekto dokázal splatiť úrok, musí tie peniaze zarobiť. Takže ak niekto zarába na úrokoch, nevyrába peniaze "zo vzduchu".

Neexistuje jeden rozumný dôvod, prečo by mali byť úroky nemorálne a prečo by sme sa mali snažiť o budovanie ekonomiky bez úrokov.

"bublinka", snaž sa diskutovať kultivovane. Si predsa slušný človek.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-10  (17:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Peo" - zrejme nečítaš všetko, alebo čítaš nepozorne a niektoré veci Ti uniknú. Úplne jednoznačne sa tu hovorí, že NOVÉ PENIAZE má právo vydať len CB a dáva ich do obehu formou bezúročného úveru a to zásadne na základe ručenia reálnym majetkom, alebo budúcou prácou za mzdu (bonita klienta). Tým sa zabezpečí, že reálne prácou vytvárané hodnoty nebudú odsávané na účty bankárov, ale ostávajú v reálnej ekonomike.
Pôžičky medzi občanmi sú vecou ich chovania voči sebe, ale zásadne oni už operujú s peniazmi, ktoré CB už vydala do obehu podľa predchádzajúceho princípu.
Nikto netvrdí, že táto bezúročná ekonomika razom vymýti zlo, nepoctivosť, zlodejstvo, úžeru voči spoluobčanovi a neviem čo ešte.
Čiže pôžičky, trebárs aj s úrokom medzi občanmi nie sú a nevytvárajú NOVÉ PENIAZE, teda nie je to impulz pre infláciu. Iné by bolo, keby si za účelom poskytnutia úveru svojmu blížnemu, vytlačil doma falošné peniaze, nerozoznateľné od pravých a tieto poskytol ako úver s úrokom a požadoval by si vrátenie pravých, nefalšovaných peňazí. To by bol zločin !
A presne takýmto zločinným spôsobom funguje dnešný legálny bankový (peňažný) systém, len s tým rozdielom, že prostredníctvom Tebou zvolených zástupcov si vytvárajú legislatívnu imunitu voči takémuto zločinu.


Pedro   |   ip:93.99.61.   |   2010-04-10  (17:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  kdyby rozhodoval o přidělení úvěru cv, gabo a rv, tak by Pedro úvěr nedostal, protože výše jmenované vytáčí.. Musel by pak shánět peníze "na černo", tedy neoficiálně ve čtvrti za městem a s úrokem. Tak tomu bylo např. v Benátkách ve středověku. Vznikla by nám úžasná černá ekonomika, která by časem, stejně jako tehdy, tu bílou převálcovala, tedy úrok by byl něco běžného.. Věci se zkrátka dějí přirozeně, sice je to zdánlivě nespravedlivé, avšak věci přirozené již takové často bývají..


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-10  (18:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Pedro" - si natvrdlý ako tá socialistická žuvačka, ale to nemyslím vážne. Vidím, že iba provokuješ, lebo nič iné sa tu už ani nedá.
Ja by som Ti kľudne požičal, ak by som bol CB a keby si bol bonitný. A keby si ma pritom vytáčal, tak by som Ťa kľudne nakopal do prdele.
To, o čom tu točíme totiž už prichádza úplne prirodzene, len Ty si si to akosi nevšimol. A keď už o nás budú hovoriť ako o stredoveku, bude už všetko zase ináč a to ma veľmi netrápi.


cv   |   ip:178.40.11   |   2010-04-11  (15:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX

toto je sprostost:
" nove peniaze nesmu byt zatazene urokom ani sa dostavat do obehu v podobe poziciek."

Uz po stý krát opakujem ze peniaze sa nijak inak do obehu ako bezurocnou pozickou dostavat nemozu.Vlozenie penazi do obehu bez pozicky od statnej CBje inflacia,pozicka s urokom po jej splateni je deflacia,bezurocna pozicka státnou bankou je spravna funkcia penazi.
A dobrú radu Ti dám skus porozmyslat kde su hranice penazneho obehu, a ktore peniazu su v obehu a ktoré su iba cakajuce na vpustenie do obehu a ako ovplyvnuju obeh peniaze uskladnené na sklade v státnej CB .Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-11  (17:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "cv" - ešte stále máš trpezlivosť vysvetľovať svetlé veci tým, ktorí to nechcú mať vysvetlené ?


peto   |   ip:147.175.1   |   2010-04-11  (18:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Problémom súčasnej ekonomiky nie je úrok, ale spôsob akým banky vytvárajú peniaze...Je potrebné, aby sa všetky bankové úvery realizovali z vkladov a nie aby sa len tak z ničoho nič tvorili peniaze na účtoch.Inak povedané, aby všetkých 100 % peňazí bolo aj naozaj vytlačených(nie 3%)...Zrušenie úroku je fantazmagória a absolútna volovina...


LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-04-11  (19:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv - pravdu mas, to som napisal blbost. Mozu sa dostavat do obehu v podobe poziciek, ale musi to byt adekvatne regulovane.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-12  (07:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX
som rad ze si to pochopil.Spravnejsie by malo zniet:Nemozu sa do obehu dostavat nijak inak ako bezurocnou pozickou.
A dufam ze si pochopil uz aj to ze by neexistovala ziadna inflacia a pociatocný pozickový boom by iba vyrovnal sucasnu deflaciu a vytvoril ten spravny dopyt ktorý je zabrzdený prave tou deflaciou.
K tej regulacii:
Regulaciu by som videl iba v tom ze by sa poziciavalo povedzme tolko co dokazeš splatit povedzme za 5 rokov max a po splatení by kazdy mal narok na dalsiu pozicku.
Ale myslím ze po ustaleni nabehnutia bezurocnej ekonomiky za predpokladu 100% zdanenia ziskov a urcenia max.mzdy resp.zakonnom urcení ze kazdy zamestnanec je podielnikom na zisku by ludia zarabali tolko ze by si pozicky brali iba výnimocne.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-15  (14:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No este najst odvaznych ludi aby to dokazali zrealizovat a mame tu raj.
Keby sa toto propagovalo a vysvetlilo narodu a obycajnym ludom tak mame tu revoluciu.
Tento system by tromfol vsetky doterajsie spolocenske zriadenia a kriza by nikdy nebola a vsetci by sme mali dostatok vsetkeho nie iba fiskali a chytri.
A nikoho by nenahanal trh v zmysle ze idem o preteky s konkurenciou preto musim navyrabat viac a predat viac.
Vyrobilo by sa iba to co by bolo zapotreby.
A nemuseli by sme pracovat 240 hod mesacne a ostatny sunky vyvalovat.
Kazdy by mal svoju ulohu v spolocnosti.
Prizivnici by sa vytratili.
Zisk a vsetok urok by boli nenavratne prec.
Najdite sa ludia a bude nas viac co sa pridame.


DavidB   |   ip:147.232.2   |   2010-04-15  (14:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pri dnešnom stave sveta a ľudoch je toto len UTOPIA, ako bola v staroveku Atlantída, ale myšlienka je to pekna, LEN podľa mna v dnešnej dobe nerealizovatelna.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-15  (14:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DavidB

to vobec nie je utopia,je to matematicky nevyvratitelný rovnovazny obeh penazi ktorý bude nasledovat po krachu tohto systemu.
Vidim ale ze diskuteri uz sklapli , asi su v soku ,lebo tento clanok prevratil a uviedol na spravnu mieru ekonomom a finančníkom ich popletene a zmagorene mozgy.


DavidB   |   ip:147.232.2   |   2010-04-15  (15:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv

opakujem a zdoraznujem PRI DNESNOM STAVE SVETA A LUDOCH je to len utopia, kym sa myslenie ludi nezmeni tak to sa neda realizovat a kedy krachne ten system je otazne, ale urcite krachne dakedy a ci potom vlady sveta prejdu na bezurocnu ekonomiku alebo vymyslia iny system ktory este viac bude kradnut od ludi a spravi z nich este vacsich otrokov je tiez otazne, kym nesu na spravnych miestach spravny ludia tak sa vela nezmoze ale aspon sa da sirit osveta a informovat o tom.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-15  (18:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Myslim si, ze myslenie nieje dolezite, dolezite je ukazat vyhody vsetkym ludom a zbohatlici nemaju sancu.
Zbohatlikom viac vyhovuje sucasny system pravdaze ale nas obycajnych a chudobnych je viac. Tymto ludom to hlavne ukazat.
Stacilo by proklamovat bezurocne pozicky a pustit do obehu peniaze bez dlhu a stary system by sa sam polozil.
Kazdy by od sukromnikov poutekal pracovat pre stat za inych podmienok.
A tak sami sukromnici by sa museli prisposobit a to hovorim vo vseobecnosti.
Stanovila by sa maximalna mzda, vsetko ostatne by bolo zdanene.
A rovnost by sa prinavratila medzi ludi.
Obycajny ludia by boli taky isty dolezity ako samotny podnikatelia to znamena boli by si rovnocenni na svojich poziciach iba kazdy z nich by mal inu ulohu.
Ak by jednoducho nebola medzi nimi dohoda tak by nepracovali navzajom pre seba nasli by si kazdy ineho s ktorym sa dohodnu, az potom by bol pracovny trh ferovy.
Okrem financii a vztahov by vsetko ostalo po starom.
Az potom by sa ferovo a samocinne formoval trh.
Vsetci by sme pracovali lebo penazi by bolo na mzdy dostatok.
Kazdy by si postupne nasiel pracu, ktora ho bavi alebo ktorej je nedostatok.
Vsetko by sa prelievalo samocinne.
Az potom by ste videli ako ekonomika rastie, lepsie povedane udrziava sa.
Lebo co rastie to potom pada.
A poviem vam pravdu ani zlocin by nemal opodstatnenie iba ze by sa v tom individua vyzivali tak by ho riesili.
Verim vsak, ze praca by na nich vplyvala pozitivne ako sa spravne povie "praca slachti".
Drzim palce tejto myslienke a keby bolo mozne ju realizovat hned som za nu a pri nej aby sa premenila v cin.mino888   |   ip:92.245.19   |   2010-04-16  (00:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Celá myšlienka bezúročnej ekonomiky má vo vnútri zdravú snahu o spravodlivosť ale v praxi by podľa mňa nefungovala žiadnym zákazom úrokov zo zákona. Takýto stav by sa dal dosiahnuť jednoducho, ak by centrálne banky začali stanovovať aj záporné úroky a ako je dnes dopourčením EÚ ísť s výdavkami do 3% HDP mohlo by byť pravidlo, že v cykle 5 rokov nesmie absolútna hodnota váženej úrokovej miery prekročiť napríklad 0,2 %. čo je dosiahnutie uvedenej myšlienky slobodnými metódami. Úvaha, že peniaze sa nemajú úročiť lebo oni neexistujú a ani sa teda nemôžu rozmnožovať nie je celkom správna. Ak majú byť peniaze iba metrom na odmeranie vytvorených hodnôt v ekonomike a tieto hodnoty v ekonomike sa množia, musí s hodnotami držať krok aj stupnica hodnôt- teda peniaze. Problém však je v analytických nástrojoch centrálnych bánk, ľudskej schopnosti odmerať zvýšenie alebo zníženie hodnoty v ekonomike. Ide o to, že keď sa prestrelí aby tu bola možnosť to zase korigovať a preto sa mi pozdáva myšlienka záporných úrokov. Ten amík čo to prvý povedal podľa mňa dostane nobelovu cenu za ekonomiu. A čo sa týka daní v modeli, podľa mňa budúcnosť je v jedinej dani - dani z platby - za predpokladu neexistencie fyzických peňazí - všetko elektronicky, kde pri elektronickej platbe sa uvádza kód oblasti ľudskej činnosti, ktorej sa to týka. Tento kód slúži potom na prerozdeľovanie v štátnom rozpočte.


Gabo   |   ip:82.119.23   |   2010-04-16  (08:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Rudolf" - čo tak : http://www.danubka.sk/ ?


singer   |   ip:15.195.18   |   2010-04-20  (13:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Poziciam si z CB 500. Moj plat je 100. Za 5 rokov splatim pozemok, ktory som za 500 kupil. Na pozemku mi rastu huby, ktore kazdy den predam a peniaze si budem odkladat (nebudem ich minat), pretoze okrem toho zarabam v praci. Zaroven mi dany pozemok bude stacit na obzivu) - ziju tam zvierata, mnozia sa a ja ich pojedam. Vsetko co zarobim odkladam. Za urcitu dobu budu vsetci zadlzeny a ja budem mat vsetky peniaze. Tento system nie je stabilny - moje dane nikdy nebudu stacit na to aby sa cely dlh vratil do CB (kedze dostavam viac ako davam). Musi sa to skoncit tak, ze banka nebude mat nic a niekto vsetko.
Naviac kedze dlh nie je uroceny. Mozem cely zivot zit tak, ze si poziaciam peniaze a na splatky si ich tiez poziciam.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-20  (15:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  singer
Aj ostatny budu pracovat a za to budu dostavat peniaze ako ty takze sa nezadlzia ale pekne si s tebou vymenia hodnoty, ktore oni tiez vytvorili svojou pracou. Na to sluzia peniazky a na nic ine.Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-20  (15:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dane su iba zozbierane a sustredene peniaze v rukach statu, ktory nimi plati ludi v sluzbach statu plati nimi vsetko co vytvori.
CB nieje stat ale je financna institucia, ktora poskytuje peniaze na to aby sa mohli hodnoty lahsie vymienat.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-20  (16:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  singer
takýchto kktov ako ty mam najradsej...
O com to meleš?Prave Ta prepustili z blazninca???
To sa ti snívalo co si napísal alebo si iba nezobral dennú davku Diazepamu???
Napís nejaku realnu otazku alebo comu nerozumies...nie halucinácie.
Ake peniaze a od koho budes mat za urcitu dobu???Ved 500 co si si pozical budes musiet v dohodnutej dobe splatit,inak prides o ten pozemok co si si kupl a na ktorom Ti behaju tie zvierata-predpokladaám že somáre este vacsie od teba.
To odkial si zobral ze by ti niekto poziciaval len tak ako si to tvoja sprostá hlava predstavuje???
Ked sa chces k niecomu vyjadrovat najprv musis vediet citat a ked niecomu porozumies tak potom klad normalne otazky.Ale taký debil co toto napise ako ty nemoze mat ani otazky k veci lebo nerozumie o com je rec a nevie ani kde je sever.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-20  (19:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  singer
"Tento system nie je stabilny - moje dane nikdy nebudu stacit na to aby sa cely dlh vratil do CB (kedze dostavam viac ako davam)."
Ty budes platit dane zo mzdy a okrem toho budes musiet splacat ten dlh z vlastnych penazi.
Takze kamarat treba do toho trochu zapojit zdravy rozum.
Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-20  (19:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
Ale mna by zaujimalo ako sa nastavia taketo peniaze k hodnotam tovarov alebo sluzieb.
Ci ich nastavi trh alebo ich nastavi stat alebo ci budu na celom uzemi rovnake alebo rozdielne.
Predpokladam, ze hodnoty by sa prevzali zo sucasnych s tym rozdielom, ze by sa postupne vsetko trosku stlacilo nizsie o hodnotu uroku a zisku, ktory je uvaleny na peniaze.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-21  (10:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rudolf
tesim sa rozumnym otazkam a aspon vidim ako rozmyslaju netechnici
Prechod na bezurocnu ekonomiku by sa robil za pochodu t.j. pri jestvujucich cenach.Státna centralna banka by jednoducho zacala poziciavat bezurocne peniaze kazdemu /státu,občanom,firmám/kto by splnal podmienky t.j. ze by niecim rucil alebo by jeho bonita dovolovala mu poskytnut taku pozicku.Zaroven v ten den by sa vynulovali vsetky uroky na vkladoch a dlhoch.Ceny by boli vecou dohody medzi kupujucim a predavajucim.Keby niekto zvysil neodovodnene ceny tak by sa mu zvýsil zisk a ten ako uz vsetci vieme by bol bud 100% zdanený alebo by sa musel v bezurocnom systeme rozdelit medzi zamestnancov teda zvysenie ceny by sa vzapati vyrovnalo zvysenim mzdy.A zvysenie ceny jedneho tovaru by vyvolalo zvysenie cien dalsích tovarov a sluzieb ako ochranu proti tomu prvemu zvyseniu ceny niecoho.Postupne by kazdy pochopil ze ceny nema zmysel vobec zvysovat lebo ludia vzdy budu mat peniaze na vsetko co si vyrobia.Zmyslanie ludi by sa zmenilo oproti terajsiemu.Ceny by sa jednoducho ustalili,aj pozicky by si ludia postupne prestali brat lebo by vyzili z platu a postacovalo by v obehu urcite mnozstvo penazi nazvime ho optimálne ktore by bolo priamoumerne poctu obyvatelstva a jednoducho by cirkulovalo.Počiatočný boom o ktorom niektorí co nerozumeju peniazom nazyvaju inflaciou by nebol inflaciou ale iba vyrovnaním dnesnej deflacie .Inflacia v tomto systeme nema z coho vzniknut lebo peniaze by sa nijak inak ako bezurocnou pozickou do obehu nedostavali.
Najlepsia definicia inflacie je ze je to falsovanie penazi t.j. davanie penazi do obehu bez pozicky.
Na moju schemu sa treba pozerat ako na prudenie vody medzi jednotlivými nadrzami a pri spocitani bilancie z nej vyjdu odpovede na akukolvek otazku.Matematika sa neda zmenit nijak,na tej je postavena existencia celého vesmiru.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-22  (00:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
No je to vynikajuce, bral by som ta za ministra hospodarstva priatelu.
Fakt taka uplna jednoduchost srsi z tohto systemu az som z toho normalne stastny.
Velmi si prajem aby to raz ludia pochopili.
Ale casu je malo k tomu ako nas stlaci nieco vyssie, zial.cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-22  (21:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rudolf
aj ja som niekedy rozmyslal ako tu poniektorí...ze zit bez penazi a vsetko si dorobit sam.
Ale to je uplne totalna hlupost a nepochopenie funkcie penazi.Ludstvo dosiahlo vysoky stupen technickej vyspelosti a bolo by smiesne aby sa kvoli systemu tlacenia a rozdavania "porovnavacích papierikov práce-penazí" muselo vracat na stromy a zit ako v prvotnopospolnej spolocnosti.
Odkedy mi Boh osvietil rozum vdaka R.Vaskemu a nakreslil som si tuto schemu tak sa kazdej kríze mozem len usmievat.
Najdolezitejsiu vec vidim v tom ako vyrobit peniaze tak aby sa nedali falšovat.Musim si nastudovat aj nieco o strojoch na výrobu bankoviek.
Tak som rad ze si to pochopil.Ked toto clovek pochopi tak mu spadne obrovsky balvan zo srdca.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-04-22  (21:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv, absolútny súhlas...


duves   |   ip:178.40.98   |   2010-04-24  (14:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Cau cv, no to si musim vytlačiť a preštudovať.


duves   |   ip:178.40.98   |   2010-04-24  (14:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  singer | ip:15.195.18 | 2010-04-20 (13:56)
Singer. Ja som casto nehodim. Teraz som po dlhsej prestavke. Tak len kratko:
Kde mas nakupy inych potrieb? Byvanie, doprava, osatenie, kultura, zdravotnictvo?jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-24  (15:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ukážkový príklad, ako sa dá vyrobiť nezmyselná konštrukcia iba vďaka tomu, že autor nemá ani šajn o fungovaní ekonomiky. Úrok je jej prirodzenou súčasťou a zanikne až vtedy, keď prestanú platiť prírodné zákony. Autor napríklad vychádza zo starobylej predstavy (mali ju Smith, Rocardo aj Marx) o hodnote ako čomsi reálnom a objektívnom a absolútne zanedbal problém neistoty, ktorý ovláda celú ekonomickú činnosť. Takých neznalostí je v tom celá kopa a dalo by sa o nich písať rad za radom veľmi dlho. Ak chce niekto vedieť, ako naozaj fungujú peniaze a bankovníctvo, mal by sa radšej poobzerať po Misesovi, Rothbardovi alebo Hayekovi. Tam to všetko je.


Rudolf   |   ip:217.119.1   |   2010-04-25  (00:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav
Urok je iba jedna pyramida a pokial viem pyramidove systemy su trestne. Takze vsetci "znali" si protirecia zakonom a praxou. Urok funguje tak, ze sa po case naakumuluje a stlaci tym priestor pre vytvorenie dalsieho uroku a tym sam nadide svojmu koncu takze asi prirodzene to nebude. Aby nieco fungovalo musi v tom byt rovnovaha, zial urok ju iba narusa.


jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-25  (09:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Najprv naštudovať čosi o fungovaní ekonomiky, a potom by sa dalo pokračovať. Táto mantra o "nemravnom" úroku je nezmysel. Vychádza z naivného pochopenia momentálneho systému bankovníctva, ktorý je sám o sebe nemravný a zlý, ale vaša mantra vychádza z nepochopenia funkcie bánk a peňazí v ekonomike. Na úvod by možno pomohol Rothbard.

Čo sa týka úroku, ten je naozaj prirodzená vec. Ľudia si cenia viac okamžitú spotrebu ako spotrebu v budúcnosti. Takže ak si mám vybrať medzi sporením päť rokov na nové auto za desať tisíc, alebo si požičiať a dať za neho dokopy v splátkach trebárs dvadsať tisíc, tak si mnohí vyberú druhú možnosť. Lebo chcú mať auto hneď a bez pôžičky to nejde.

V tom modeli, čo sa tu predstiera, je hneď na úvod zásadná chyba, ktorá z neho robí iba nezmyselnú zábavku. Predpokladá, že "čo si kto požičia, to aj vráti." Blbosť ako brno. Ako vrátim peniaze za dom, ktorý zhorí a ja v ňom. Ako splatí opilec či gembler, ktorý tie peniaze rozhajdáka. Ako splatí podnikateľ, ktorého podnikateľský plán nevyšiel. Budúcnosť je vždy neistá. Ak teraz Gréci dostávajú pôžičky na vysoký úrok, je to práve preto, že je vysoká šanca, že ich nesplatia. Každý, kto ponúka službu vo forme pôžičiek (je to služba ako každá iná, či je to strihanie vlasov alebo maľovanie izieb), musí rátať s tým, že sa mu časť peňazí nevráti. Keby nebol úrok, tak rýchlo skrachuje.

Momentálny systém peňazí je zlý. Ale vaše riešenie nič nerieši a je ešte horšie. Ten domček z karát by sa zrútil za pár minút.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-25  (10:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  duves
cau duvesko Teba si nesmierne vazim uz som aj rozmyslal ze co je s Tebou ze kde si sa stratil
ze tu musim sam presviedcat ovce...ale este vacsie ovce su aj inde na hnonline,finweb, SME to ani nehovorim, etrend detto..katastrofa

tak sa tesim na Tvoj nazor...uz som tu schemu aj vylepsil..a to tak ze státu by bolo zakazane poziciavat akekolvek peniaze, iba firmam a obcanom, stat musi zit iba z daní.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-25  (10:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav

predpokladam ze nemas viac ako 17 rokov aspon mozog a poznanie mas vyvinute na takej urovni
"Predpokladá, že "čo si kto požičia, to aj vráti." Blbosť ako brno. Ako vrátim peniaze za dom, ktorý zhorí a ja v ňom. Ako splatí opilec či gembler, ktorý tie peniaze rozhajdáka"

Kde Ty zijes???Zoberu si ten pozemok kde stal dom a bolo naozaj dobre ze ty si zhorel v nom lebo blbcov tato zemegula nepotrebuje.Videl si dnes aby niekto nesplatil pozicku? Do tretieho kolena potomci musia splacat akykolvek dlh.Kedze nepoznas realny zivot je akakolvek diskusia s Tebou bezpredmetna, musis dosiahnut aspon 18 rokov ked chces sa bavit o financiach, lebo tie su dnes v pci.
jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-25  (11:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Hmmm. Sedemnásť bude mať o pár rokov náš vnuk. Takže tvoj predpoklad je tiež nesprávny. Ako tvoja teória. Prezradím ti jedno tajomstvo, o ktorom si ešte asi nepočul. V USA krachuje jedna banka za druhou. A vieš prečo? Lebo priveľa dlžníkov nedokáže splácať svoje dlhy. Jednoducho nemajú peniaze na splácanie. A vieš prečo k tomu došlo? Lebo ffederálna banka nastavila nízke úroky, takže si požičiavali aj ľudia, ktorí na to nemali. A teraz nevedia splácať. Keby mal úrok prirodzenú výšku, nemohlo by k tomu v takom rozsahu dôjsť. Ale to je už sud fiat money, ktoré ty tak preferuješ. A chceš problémy vyvolané neprirodzene nízkym úrokom nahradiť nulovým úrokom. Ideš hasiť požiar prilievaním oleja do ohňa.

Ešte jedná dobrá rada od zrejme skúsenejšieho človeka. Napádať oponenta a nadávať mu nenahradí argumentáciu.

Takže skús prestavať svoje perpetuum mobile na fakt, že tvoj predpoklad o stopercentnom splácaní pôžičiek neplatí.
jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-25  (11:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Zoberu si ten pozemok kde stal dom "
To je síce fajn ale ten pozemok so zhreniskom nebude mať tú cenu ako mal pred požiarom aj s domom. Takže banka sa na to nezahojí. Bude musieť odpisovať. To je zásadný fakt, ktorý v tvojej úvahe chýba.

A ešte by ma zaujímalo, ako sa vrátia peniaze do bánk, keď časť z nich ide do štátneho rozpočtu ak dane. Dane nie sú pôžička. Štát ich rozfrcká a nikomu ich nemusí vrátiť. Takže si tam, kde si bol. Musíš ísť do banky pre ďalšiu pôžičku, aby si vrátil to, čo si musel dať štátu.


Rudolf   |   ip:188.112.1   |   2010-04-25  (14:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav
Hodnota papierových peňazí sa vytvára, keď sú dávané do obehu na krytie dlhu, ktorý sa vytvoril vyprodukovaním niečoho ozajstného a hodnotného a potvrdzuje sa, keď sa tieto peniaze k dlžníkovi vracajú a on spláca svoj dlh vyprodukovaním ďalších ozajstných hodnôt. Papierové peniaze, ktoré sa dávajú do obehu na krytie dlhu úrokov, alebo keď peniaze na platenie dlhu sa získavajú z nabiehania úrokov, sa zákonite znehodnotia a spôsobia ekonomický kolaps!
Rudolf   |   ip:188.112.1   |   2010-04-25  (14:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Úroky sú ozajstný satanský vynález: nabiehaním úrokov sa vytvára - nič. Zákernosť tohto vynálezu spočíva v tom, že keď peniaze
vytvorené nabiehaním úrokov sú vzaté do obchodu, sú tak isto vymeniteľné za ozajstné a hodnotné veci ako tie získané produktívnou a čestnou prácou.
jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-25  (15:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Na zlý strom brešeš bratku. Úroky tu boli dávno pred vznikom fiat money. Jednoducho iba blázon by sa vzdal hotovosti za nič. Požičiaš mi miliónik bezúročne? Alebo aby som ti to zjednodušil, požičiaš mi svoje nové auto za prísľub, že ti presne rovnaké a nové vrátim o desať rokov? Nepožičiaš. Budeš chcieť nejakú kompenzáciu za to, že budeš desať rokov bez auta. A kompenzáciu za riziko, že ti to auto možno o desať rokov nevrátim. Ja budem spokojný. Lebo budem používať tvoje auto o desať rokov skôr ako by som si naň musel sporiť.

Ty nechápeš, že v ekonomike si ľudia vymieňajú medzi sebou tovary a služby. Peniaze sú iba jeden z milióna tovarov. Dnešný systém peňazí je nemravný a nespravodlivý. Ale nie je jediný možný. Skús najprv zájsť do histórie, aby si zistil, ako peniaze vznikli a fungovali a ako sa dnešný systém vyvinul. Úrok je v tom nevinne.

Premýšľal si niekedy nad tým, prečo by ti niekto poskytol službu zadarmo? Ty totiž nič iné nechceš. Lebo ti nie je jasné, čo to peniaze vlastne sú. Cerlý tento nezmyselný model bezúročnej ekonomiky stojí na veľkej neznalosti.

Mimochodom dal som sem pár otázok, na ktoré odpoveď asi nedostanem.kri   |   ip:213.151.2   |   2010-04-25  (17:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav | ip:78.98.131 | 2010-04-25 (11:18)

"Keby mal úrok prirodzenú výšku, nemohlo by k tomu v takom rozsahu dôjsť."


znama to chyba rakuskej skoly, teda tej, ktoru tu tak vehementne presadzujes a na druhej strane dehonestujes pracovnu teoriu hodnoty podla takeho borca akym bol adam smith. z jedineho dovodu, lebo nechapes ani jedno. niekedy maju taki ludia ako ty smolu, ze natrafia na niekoho ako som ja, teda na takych, ktori maju precitanych prakticky vsetkych cize aj smitha aj misesa a co je dolezite chapu co obe strany tvrdia.

ale k uroku a jeho prirodzenej miere. ty tu tvrdis, ze si polozil par otazok, na ktore ti aj tak nik neodpovie. ja som necital kazdy tvoj prispevok, ale tiez polozim par otazok, zodpoviem si na ne, a tebe zostane priestor iba na to, aby si to ci precitas porovnal s realitou a zacal so mnou suhlasit.

kedy si ludia najviac poziciavaju? ked je urok nizky, alebo vysoky? samozrejme vtedy ked je nizky! porovnaj to s realitou a suhlasis so mnou.

co sa stane vtedy ked je nizky urok? stupa dopyt po uveroch. suhlasis!

ako reaguje bankovy sektor na prilis velky dopyt po uveroch? rastie urokova miera. suhlasis.

co sa stane ked su uroky prilis vysoke? dopyt po uveroch klesa! suhlasis.

deje sa toto stale dookola? ano. suhlasis.

ako to nazyvame? nazyva sa to hospodarsky cyklus. suhlasis.

co z toho vyplyva? nie je dolezite, ze kto urcuje zakladnu vysku urokovej miery, ci to je CB alebo trh. lebo problemom nie je vyska urokovej miery, ale urok samotny!

rakuska skola je OUT. citaj johannesa rothkranza!


jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-25  (17:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tušil som to. Chvíľu ma zaujímalo, či je táto diskusia pokusom nájsť odpovede na otázky, ktoré visia vo vzduchu. Ale od počiatku som mal neodbytný pocit, že je to iba akási forma náboženského nadšenia. Potvrdil si mi to. Pokračuj v sebaukájaní, aký si skvelý. Všetko vieš, všetko chápeš. Kam sa hrabe tvoj veľký vzor, chrobák truhlík. Škoda, že to okrem teba nikto nechápe, že? :-)

Tieto opakujúce mantry na tému - úrok je zlý, sú nudné. Tá povera bola už dávno vyvrátená. Aristoteles aj jeho následovníci sa mýlili. Ale nenechaj sa tým vyrušovať.

:-)


bublinka   |   ip:178.41.81   |   2010-04-25  (18:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  osho povedal,ze ked je niekto za mlada sprosty,tak ani na starost sa z neho nestane mudri.

Jurislav, odpovedal si si na vsetky otazky? alebo ti este nejake zostali? Lebo mna fascinuje to vsetkemu rozumenie a od Aristotela ide cela civlizacia dole vodou, to asi preto,ze dost ludi rozumie uroku.
Do praktizovania uroku v globalnom zmysle äako teraz)sa bohatstvo ziskavalo vojnovou korystou, teraz vsak vojnovu koryst nahradil urok.


Rudolf   |   ip:188.112.1   |   2010-04-25  (18:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav
Ja ti peniaze poziciam ale chcem za ne aj urok.
Odkial ho zoberies?
Budes si nanho musiet odomna pozicat dalsie peniaze samozrejme s urokom takze jedneho dna vsetko co si vytvoril a pracoval na tom cely zivot ti zoberiem lebo uz ti dalsie peniaze nepoziciam a ja chcem ten urok.
Tak funguje urocna ekonomika a pri tychto obratkach ako svet bezi davam jej max 5 rokov zivota potom sa vsetci navzajom pozereme.


jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-25  (19:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Keď si ujasníš, čo si mi vlastne chcel napísať, tak to skús ešte raz. :-)

A skús mi odpovedať na otázku, z čoho bude žiť banka, ktorá požičiava bezúročne. Je prirodzené, že jej časť dlžníkov svoj dlh nesplatí. Niektoré firmy skrachujú, niektorí svoju dlžobu prechlascú, iní prídu o prácu alebo o život a nebudú mať platiť z čoho. Takže banka dostane menej peňazí ako pustila do obehu. Časť z nich sa už do bánk nevráti.

Takže z čoho bude financovať svoju činnosť a vyplácať trebárs svojich zamestnancov? Pozná tu niekto odpoveď???


jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-25  (19:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Môj predošlý príspevok bol pre bublinku.

Čo sa týka úroku a požičiavania, vychádzaš z nesprávnej predstavy, že všetky peniaze sú pôžičkou, ktorá sa vráti a z predpokladu, že ceny sú nemenné. Ale ani jedno ani druhé nie je pravda. Doplietol ťa momentálny systém štátnych peňazí, ktoré vydáva centrálna banka. Ale úroky tu boli aj v časoch poctivej komoditnej meny a nebol s tým problém. Aby si si ty mohol požičiať, niekto iný musel nasporiť. Za to, že ti požičial (či už osobne alebo prostredníctvom banky), chce za to nejakú sumu. Bol by blázon, keby ti dal svoje úspory bez odmeny.

Ale problém s úrokom nie je ani dnes. Dôvodov je viac ale ostanem pri jednom. Ako som už uviedol, iba časť vydaných peňazí sa vráti do banky. Plno úverov ostáva nesplatených. Tie peniaze ale ostávajú v obehu.

Požičiam si milión na výstavbu továrne, ktorý skrachuje. Mal som zlý odhad a projekt nevyšiel. banka musí tú pôžičku odpísať, lebo zo mňa už nič nedostane. Ale ten milión sa dostal mojimi nákupmi do ekonomiky bez toho, aby ich majitelia peňazí museli niekomu vrátiť. Na tie si zabudol. Skús ich zahrnúť do svojej úvahy a potom pokračuj.
Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-27  (10:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav
Nesplatene peniaze sice ostavaju v obehu ale tym, ze su nesplatene stracaju hodnotu o ten urok, ktory banka za ne pyta a tym vznika inflacia.
Takze uroceny system je trvalo odsudeny ku konecnemu padu a medzitym stlaca zivotny priestor skupine ludi, ktori zvysne peniaze vlastnia.
Ak si mal na mysli KB ani tam pri urocenom systeme nieje iste, ze sa jej pozicka vrati tak ako aj v bezurocnom systeme, takze odvolavat sa na to ze urok nuti k splacaniu je nezmysel lebo kto moze splaca a kto nemoze nesplaca, vyhovarat sa na to nieje opravnene.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-27  (10:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav
nema zakladne ekonomicke poznatky.Nech si skusi zistit kolko maju jednotlive banky nevymozitelných úverov. Je to minimálne mnozstvo.Oni velmi dobre vedia ze preco jedným z prvých zákonov ktoré po prevrate v 89 prijali bolo doplnenie trestneho zákona o trestný cin úveroveho podvodu,co dovtedy nebolo.
Takze nesplatene úvery tvoria uplne zanedbatelne mnozstvo penazi a sposobuju nepoznatelnu inflaciu a to je jav ktorý je aj dnes takze uplne zbytocne ho vycita tomuto navrhovanemu systemu v ktorom bude splacanie poziciek bezproblemove nakolko nebude nezamestnanost v dosledku rovnovahy dopytu s ponukou.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-27  (11:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Peniaze maju sluzit ako transfer pre hodnoty nemaju byt sami hodnotou ako je tomu v terajsom systeme. Preto zacina zlyhavat.
Je to jednoduche netreba nad tym velmi rozmyslat a ist rozumovymi oklukami naokolo.


LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-04-27  (11:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Ja ti peniaze poziciam ale chcem za ne aj urok.
Odkial ho zoberies?
Budes si nanho musiet odomna pozicat dalsie peniaze samozrejme s urokom takze jedneho dna vsetko co si vytvoril a pracoval na tom cely zivot ti zoberiem lebo uz ti dalsie peniaze nepoziciam a ja chcem ten urok.
Tak funguje urocna ekonomika a pri tychto obratkach ako svet bezi davam jej max 5 rokov zivota potom sa vsetci navzajom pozereme."

A ty svoje peniaze zarobene urokom neminas? Nepotrebujes ani jest a pit? Nech ti dlznik preda svoj tovar na ktoreho vyrobu si pozical, a hned bude mat peniaze nezatazene dlhom na splatenie uveru aj s urokmi.
Pokial sa netlacia nove nekryte peniaze zatazene urokom, nesplatitelny dlh NEEXISTUJE, lebo pozicky sa realizuju iba z uspor. Nie je mozne pozicat si nieco co v obehu nie je.


slon   |   ip:217.73.30   |   2010-04-27  (13:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mate pravdu obidve strany, nefunguje ani dnesny system, a nefungoval by ani bezurocny system. Autorovi snahu uznavam, aj chaby pokus je lepsie ako nic.

Problem je, ze sa vzdy niekde hromadia peniaze. V dnesnej dobe sa to da jednoducho odstranit tak, ze peniaze budu vedene cisto iba elektronicky. Urci sa maximalne mnozstvo penazi ktore moze vlastnit jedna osoba, minimalny a maximalny plat, a socialna davka. Vyska platu bude zavisiet od spolocenskej ulohy jednotlivcov.

Napr. ten co nepracuje(docasne si nevie najst pracu) dostane socialnu davku 200 eur. Minimalna mzda bude 500, priemerna 1000, maximalna 5000, maximalna suma ktoru moze clovek dosiahnut na ucte - variabilne od 200 do 100 000. Vyska platu a mnozstvo ktore si clovek moze nasporit bude zavisiet od jeho vykonu.

Vysledok - ludia maju motivaciu pracovat, a maju motivaciu aj minat peniaze, a to je to co potrebujeme.
Tak isto, ako bude obmedzene mnozstvo penazi na ucte, bude obmedzeny aj majetok ludi - hlavne nehnutelnosti a pozemky. Naco je povedzme dakomu desat bytov, 20 aut a 5km stvorcovych pozemkov, ked to aj tak nemoze vyuzit.

cisla co som uznaval boli len tak od buka strelene, ale tak nejako by to mohlo fungovat. Hlavne je aby system bol dobre vyvazeny, motivujuci, a podporoval zdravu konkurenciu medzi ludmi.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-27  (14:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Pokial sa netlacia nove nekryte peniaze zatazene urokom, nesplatitelny dlh NEEXISTUJE, lebo pozicky sa realizuju iba z uspor. Nie je mozne pozicat si nieco co v obehu nie je."
Prave to je ten problem takto bezi sucasny financny system sveta.
Takze nesplatitelny dlh EXISTUJE, vsimajte si dianie vo svete co sa prave deje.jurislav   |   ip:78.98.131   |   2010-04-27  (18:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv
"jurislav
nema zakladne ekonomicke poznatky."
Srandovná poznámka od človeka, ktorého sa fakty vôbec nechytajú a ukája sa tu nezmyselnou teóriou, ktorá s realitou nemá nič spoločné. Na otázky neodpovedáš, lebo odpovede nepoznáš. Ale nadávanie ti ide. :-)

slon
"ale tak nejako by to mohlo fungovat"

Nešťastníku, ušlo ti, že komunizmus zlyhal na plnej čiare. Je za ním 80 miliónov povraždených a nekonečná bieda. A tebe po ňom srdce piští? Opýtaj sa svojho deda. Isto sa bude pamätať. Otec asi veľmi nie. Musel byť vtedy veľmi malý.

Pokračujte v blúzení. Toto nie je debata, kde sa argumentuje a odpovedá na otázky ale iba obyčajné samoukájanie. Trestné to nie je.LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-04-27  (18:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  slon - a ak by niekto dosiahol maximalnu mzdu alebo maximalny stav konta, co by zarobil naviac, hoci aj cestnou pracou by mu stat jednoducho ukradol? To sa mi zda demotivujuce a ovela nespravodlivejsie ako dnesny stav. Aku by mal niekto taky motivaciu zlepsovat sa a pracovat?
Hlupost..

"Prave to je ten problem takto bezi sucasny financny system sveta.
Takze nesplatitelny dlh EXISTUJE, vsimajte si dianie vo svete co sa prave deje."

Nie sucasny system bezi na neobmedzenych urocenych pozickach natlacenych zo vzduchu centralnou bankou a umocnenych mutiplikaciou, nie na pozickach z uspor. Tam je chyba sposobujuca nesplatitelny dlh, nie v uroku.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-27  (23:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  imbecislav
na aku otazku chces odpoved?


slon   |   ip:217.73.30   |   2010-04-28  (08:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jurislav - podla toho ze si dvakrat v prispevku pouzil slovo ukajat typujem ze si nejaky 15 rocny pubis. komunizmus nezlyhal, zlyhali ludia. V cssr dokonca fungoval celkom na udrzatelnej urovni, nijaku nekonecnu biedu sme tu nemali. Ale ty si este vtedy plaval vo vajciach tak co ti budem vysvetlovat.

LordX - nepochopil si pointu. Keby dakto mal maximalny stav konta, tak to znamena ze ma vsetko co potrebuje, ze nedokaze minut vsetky peniaze ktore ma k dispozicii. Takze nikto mu nic kradnut nebude, lebo ma vsetko co potrebuje. Okrem toho, ked je niekto napr. spickovy vedec, tak to robi preto ze ho to bavi, a nie koli peniazom.
Tym ze peniaze budu cisto elektronicke, a bude nejaky limit na jedinca sa vyriesi vela problemov. Obmedzi sa napr. prostitucia a obchod s drogami - pochybujem ze nejaky dealer ti preda davku za mrazene kura. Tak isto, ak niekto nema robotu, a je na socialnych davkach, tak sa mu zablokuje povedzme moznost kupovat alkohol a cigarety.
Odlahci sa administrativa, nebudeme potrebovat tolko ludi na danovych uradoch. Tym ze jedinec bude mat len obmedzene mnozstvo penazi sa dosiahne aj to, ze nebude nutne vyrabat super luxusne veci a prevadzkovat luxusne sluzby pre bohatych ludi. Uvolni sa kopec pracovnej sily, takze ludia budu moct skorej ist na dochodok, popripade pracovat na skrateny uvazok a starat sa radsej o deti.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-28  (08:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nemate pravdu ani slon ani LordX ani jurislav

Bezurocnna ekonomika bude slapat bez jedinej chybicky.
Peniaze nikdy nebudu chybat lebo stale budu iba poziciavane a stale sa budu vracat.Ked si ich niekto odlozi do matraca,nevadí,nech ma pocit istoty,ludia potrebuju uspory to je jasne.Ale system bezurocnej ekonomiky nie je odkazany na uspory ale si peniaze jednoducho natlací a BEZUROCNE pozicia.Pozicia rovnako státu,obcanovi a firme avsak samozrejme ze po analýze jeho bonity t.j. aspon minimalny predpoklad ze peniaze budu vrátene.V prípade zaáruky ci rucenia bude mat kazdy zákonný narok do vysky pozicky v hodnote rucenia.Avsak v tom systeme po nabehu a urcitom mnozstve dotlacenych penazi danych do obehu BEZUROCNOU pozickou dojde k odstraneniu dnesnej deflacie a ludia uz nebudu potrebovat pozicky ale system bude vdaka zákonu o príkaze rozdelit zisk medzi zamestnancov v rovnovahe ,teda nebude nezamestnanost,platy budu slusne a peniaze budu cirkulovat.
Toto ale moze pochopit iba ten kto rozumie ustrednemu kureniu alebo vie pocitat elektricke obvody.Ekonomovia su povacsine bez sance tomu porozumiet.Ale najdu sa poniektorí.
Takze takato je skutocna pravda o bezurocnej ekonomike a mozte sa aj na hlavu postavit,matematiku nezmenite.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-28  (09:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dokonca tomuto systemu nevadi ani ze mena bude vyvazana do zahranicia.
Jednoducho by sa stale svetovou menou pri takomto systeme.Amerika to chcela dosiahnut s dolarom avsak zabudli ze pri urokovom poziciavani a urokovom financnom trhu to nie je mozne zrealizovat.
Samozrejme ze v bezurocnej ekonomike nema opodstatnenie existencia financneho trhu-burzy CP.


slon   |   ip:217.73.30   |   2010-04-28  (10:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv - zabudas aj ty na niekolko veci. rucit za pozicku majetkom je fajn, ale cena majetku nieje konstantna, napr. hodnota nehnutelnosti casom klesa, ak ju obyvaju napr. cigani tak klesa radikalne. Tak isto cena realnych veci je trhova cena, ktora sa casom moze podstatne menit. Dalsia vec je, ze peniaze sa nemozu tlacit lubovolne, lebo klesne ich hodnota. Dalsia vec je to urcovanie bonity statu, ludi, a firiem - si to vies predstavit bez korupcie?

je fajn ze vies pocitat ustredne kurenie a elektricke obvody. Skus este prestudovat materialove bilancie( a chemicku technologiu ). Mame nejake vstupy - ludsku pracu, energiu suroviny, a nejake vystupy - tovary a sluzby. Dolezite je iba vhodne rozdistribuovat pracu a vysledky prace medzi ludi, tak aby vsetci ludia mali sancu presadit sa a pomoct celej spolocnosti. V sucasnosti su technologie natolko vyspele, ze nepotrebujeme 8hodinovy pracovny cas. Dolezite je nevyrabat zbytocne veci, a nevenovat sa zbytocnej cinnosti - usetria sa suroviny a ludska praca a cas sa moze venovat rozvoju vzdelanosti tym aj zvysovaniu urovne technollogii.

Priklad pre vsetkych:
slovensky uspesny podnikatel - zamestnava 200 ludi v nabytkarskej firme, plati im cca 400 euro na mesiac, osobny prospech z podnikania ma cca 1000000 euro za rok. Co je vysledkom jeho podnikania?
podnikatel je uspesny, ma vela penazi, kupuje si drahe auta, pije drahe vina, ma postavenu krasnu vilu. to znamena ze dava pracu ludom vo vinarni, robotnikom pri stavbe jeho vily, robotnikom v automobilke. cize miesto toho aby sa napr. stavebny robotnici stavali byty pre ludi, ktorych je nedostatok a maju preto vysoku cenu, miesto toho stavaju vilu. automobilka vyraba miesto lacnych aut drahe. Ludia ktorym plati podnikatel dostavaju nizku vyplatu, a tak si nemozu dovolit poslat svoje deti na vysoku skolu, aj ked su sikovne, su vystresovany, nestaraju sa poriadne o rodinu ani o svoje zdravie. Tym ze sa nestaraju poriadne o svoje zdravie, cast z nich no nevydrzi a idu na invalidny dochodok, ktory im musi platit stat z nasich dani. Miesto toho aby ich sikovne deti vystudovali skolu, vystuduju ich hlupe rozhickane bratislavske deti. Realna vzdelanost na slovensku klesa, pribuda pracou znicenych neproduktivnych ludi... atd. mozem donekonecna rozvadzat dosledky toho ze sa u jednotlivcov hromadia peniaze. Proste zaklad je neminat zdroje na vyrobu zbytocnych(zvacsa luxusnych) veci, a nevyuzivat ludske zdroje na zbytocne sa hranie s peniazkami. Motivovat ludi ku vzdelaniu a vyssim vykonom, a umoznit im volne dychat a starat sa o rodinu - to je ozajstna sloboda, nie sucasna atrapa demokracie.


slon   |   ip:217.73.30   |   2010-04-28  (11:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a este jeden priklad pre vsetkych
neviem ci to poznate - existuju take domace pekarne chleba, stoja okolo 2000 sk najlacnejsie. Nahadzete tam muku, kvasnice, vodu, krumple, proste co chcete. zapnete, a samo to vymiesi cesto, necha vykysnut a upecie. Celkova cena chleba vyjde viac nez o polovicu lacnejsie ako v obchode.

Podla zdraveho rozumu by vyroba vo velkom mala byt lacnejsia ako v malom.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-28  (12:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  slon
keby si poriadne porozumel mojmu navrhu nepisal by si sprostosti.
V tomto systeme sa moze s cenami robit co chce, vzdy bude pracovat rovnovazne,vzdy budu mat ludia dost penazi, mozu si ich davat do pancuchy, nevadi, nikdy v nom nebude inflacia, mozu sa taketo peniaze vyvazat do zahranicia...atd.atd.

Pochop zakladne podmienky tohto systemu a to:

1 Zisk sa musi rozdelit vsetkym zamestnancom firmy aj majitelom vo forme mzdy
2 Centralna emisna banka je pod kontrolou parlamentu a poziciava peniaze bezurocne kazdemu,obcanovi , firme a státu ak je predpoklad ich návratu.

Samozrejme ze vyroba vo velkom je lacnejsia ako vyroba v malom preto je sprostost aby si teraz kvoli zlemu narabaniu bank s penaizmi kazdy vyrabal vsetko sam.
Nic ine netreba menit iba zaviest tieto dva horeuvedene body do reality.


slon   |   ip:217.73.30   |   2010-04-28  (13:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv

ja ta chapem, neboj sa. bezurocne pozicky su oproti terajsemu stavu lepsie, rozdelenie casti zisku medzi zamestnancov je tiez fajn. podla mna dve celkom pozitivne veci ktore by sa dali relativne jednoducho zaviest do praxe. Ale tvrdit ze takyto system bude automaticky v rovnovahe je rovnaky blud ako ked som cital blog jaroslava jaraya(ci ako sa volal) ktory tvrdil ze 1 x 0 nieje vzdy nula.

co myslis pod vyvazanim penazi do zahranicia? - podla mna kupovanie zahranicnych vyrobkov - tj. jozko si kupi auto od hansa a da mu zato 300tis. slovenskych korun. ale hans si za tych 300tis. korun bude chciet kupit nejaku protihodnotu, ale trt makovy kupi, lebo na slovensku si tlacime peniaze podla potreby a mame ich dostatok. Ake to bude mat dosledky? - to mas za domacu ulohu porozmyslat o tom.

ten priklad s chlebom bol iba priklad pre ludi typu jurislav a lordx, zialbohu realny. poukazuje na dve veci - ze ludia su slabo ohodnoteny za svoju pracu, a podnikatelia a banky ich okradaju viac ako si myslia.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-28  (16:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "co myslis pod vyvazanim penazi do zahranicia? - podla mna kupovanie zahranicnych vyrobkov - tj. jozko si kupi auto od hansa a da mu zato 300tis. slovenskych korun. ale hans si za tych 300tis. korun bude chciet kupit nejaku protihodnotu, ale trt makovy kupi, lebo na slovensku si tlacime peniaze podla potreby a mame ich dostatok. Ake to bude mat dosledky?"

dôsledky to nebude mat ziadne proste pride a kupi si co bude chciet ved ma peniazky. Naopak zisti, ze sa mu tym otvara trh neobmedzenych moznosti. Tovaru, sluzieb a prace bude tolko kolko bude penazi v obehu lebo tie peniaze ich budu stimulovat takze netreba sa obavat o to ze penazi bude vela a toho ostatneho bude malo.
V sucasnom systeme je penazi malo naproti tovaru sluzbam a praci, lebo ich zadrziava len skupina ludi alebo spolocnosti aby sa im to urocilo.
V novom systeme by to nebolo mozne lebo by boli prerozdelene do spolocnosti.
A tak by pekne cirkulovali v obehu a stimulovali trh.


Rudolf   |   ip:78.98.111   |   2010-04-28  (16:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Neviem ci to uz sem niekto nedaval.
http://bwfin.eu/


Rudolf   |   ip:195.91.79   |   2010-04-28  (17:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Este dodatok k tomu vsetkemu co som napisal v predchadzajucom prispevku.
Ak by sa ludom hromadili uspory uz by si nikdy nemuseli poziciavat, alebo by razom splatili pozicky a tym by sa peniaze z trhu opät stiahli lebo by skoncili v CB, ktora ich poziciavala.
A opät znova ak by ich bolo nedostatok zase by ludia riesili pozicky a opät by bolo penazi dostatok na trhu a opät by sa hromadili uspory a splacali pozicky a peniaze by sa znova z trhu tratili v CB a tak by to slo dokola a dokola a my by sme sa vsetci mali fajn a pracovali by sme malo vzdelavali by sme sa a rozjimali o vyssich veciach a praca by sa sustredila na zivotne prostredie, sluzby alebo vystavbu lebo vyroba a ine technologicky napredujuce odvetvia by si nevyzadovali tolko roboty.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-04-28  (21:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  slon
no vidim ze nemas zakladne chapanie ekonomiky.Ked nase peniaze niekto vyvezie von tak ich raz musi doniest naspat a kupit si nieco u nas,inak z nich nic nema.A je uplne jedno kedy to urobí.A ked ich spáli jeho problem,lebo on musel do nasho statu nieco dat aby ziskal tie peniaze ktoré vyváza.A nam chybat nebudu lebo si natlacime nove.Dodnes nechapes co je to inflacia,iba si nieco o nej pocul ale jej absolutne nerozumies.V tomto systeme nebude inflacia ani ked sa na hlavu postavís.
Mas este mozog v plienkach, vzdelavaj sa v ekonomike ale nie v takej co ti bude hovorit ze zvysovanie mnozstva penazi v obehu je inflacia.Ked sa zvysuje mnozstvo penazi v obehu ktoré je kryte prácou tak nie je ziadna inflacia.A to sa da jedine bezurocnými pozickami.Urocené pozicky sposobuju deflaciu a neustaly exponencialny nárast dlhu.


slon   |   ip:217.73.30   |   2010-04-29  (12:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv - ta tvoja teoria funguje len v uzavretom rovnovaznom systeme, ale pochybujem ze to niekedy pochopis

Rudolf - http://bwfin.eu/ je klasicka pyramida


clovekstroskourozumu   |   ip:91.194.18   |   2010-05-05  (12:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mno jedine co ma k tomu napada povedat>

neviem co autor toho clanku fetoval ale stalo to ocividne fakt za to.

alebo to opisal zo socialistickej ucebnice marxisticko leninistickej ekonomie?

kto neico takweto berie vazne musi asi fakt rozmyslat zadkom


Omen   |   ip:78.98.73.   |   2010-05-05  (12:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ľubovolný systém skrachuje vždy na tom, že ľudia sú svine. A každý systém by fungoval, keby ľudia svine neboli. Preto som napríklad proti trestu smrti, ktorý by som inak privítal všetkými desiatimi. Každému z nás je sviňačina inherentná - aj keď sami seba vnímame ako bezúhonných. Pekný prillad je príklad matky, ktorá má rozdelovať mlieko ostatným matkám a domnievať sa, že by vlastnému decku nedala. Výnimkou bol Stalin, ktorý sa nezastal ani vlastného syna - no napriek tomu, že nie je spájaný ani so žiadnymi korupčnými škandálmi a obohacovaním sa (pri likvidáciách "nediskriminoval" ani vlastných príbuzných) - sa nedá povedať, že to je model človeka, ktorého by som chcel do rodiny, za suseda, či nadriadeného ...


mario   |   ip:213.151.2   |   2010-09-13  (21:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  čo máš proti úroku:
vypestujem viac ako spotrebujem zvyšok buť predám alebo požičiam tomu komu sa tento rok nedarilo. O rok sa nemusí dariť mne on mi to vráti aj s "úrokom" nejakým kilečkom naviac snáť som nedrel minuli rok zbytočne. A kde zoberie dlžník to naviac? no predsa ako ja urodí sa viac ako spotrebuje ....... prečo by to mal spáliť aj to je cesta. Ale on do toho nejakú námahu dá aby to obral takže za to chce niečo naviac inak by to fakt spálil a ten čo nemá nič by nemal nič keby mu to nepožičal takže výhodu majú obaja.


brano . pelasedo59   |   ip:195.5.186   |   2012-09-27  (14:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zaujímavý článok aj debata....


oxan . guwyqave86   |   ip:83.168.18   |   2015-01-13  (21:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zakladom nevyvazenosti ekonomiky je to, že nema vsetky zdroje ktore potrebuje a preto musi dovazat tieto zdroje zvonku. A tito vlastnici vonkajsich zdrojov by mali preco predavat svoje zdroje za Vase bezcenne peniaze (ak pominiem to, že si za ne možu nieco kupit u Vas, čo ale oni nechcu). Teda budu chciet svoju menu a tu vam vymenia nejakym kurzom... zmnenou kurzu vam vznika zadlzenost a nerovnovaha ekonomiky... alebo deficit zdrojov v nej, co vedie k vnutornym dlhom v statkoch...


jaysamuel . cavolyfy34   |   ip:82.119.22   |   2017-08-06  (14:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dobrý deň, pán /
Ak potrebujete naliehavú prácu na získanie úveru, alebo potrebujete pôžičku na splatenie
Váš dlh, potrebujete refinančný úver? Potrebujete úver na kúpu auta alebo domu? Ak áno, nebojte sa viac, ponúkame všetky druhy pôžičiek bez kreditnej kontroly s príslušnou úrokovou sadzbou !!! Kontaktujte nás dnes e-mailom. (Sterlingunicornfunds@gmail.com) pre viac informácií
Ďakujem.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


päť + jeden =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Cirkevný matrix - CIRTRIX
EgbebleAugustn . munolumo99:   Chcete byť členom Illuminátov a dostať svoje srdce túžbu po peniazoch, moci, sláve všetko bude vaše v živote, čo musíte urobiť, aby ste získali všetko toto je pre vás prísť a byť členom bratstva Illuminati všetko kedy ste ......

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Cirkevné bohatstvo sú krvavé peniaze
Evanjelium podľa Tomáša

Illuminati - čast 1 / 7

Etikoterapia

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

DOKÁŽTE TO!!

Pre všetkých, ktorí radi používajú pojem KONŠIPRAČNE TEÓRIE a konšpirátorov považujú za bláznov.....zmenme kartu..tak ako sa píše v nasledovnom članku..Dokážte Vaše tézy!


Líbya

Komu a o čo ide v Líbyi

Kondenzačné stopy alebo?....

Mad World

Prečo to trpíme?

Archív

Keď je Beňová v emóciách môžete porušovať zákony!

Opäť sa ukázalo, že na Slovenskú existujú ľudia rovní a rovnejší! Podľa aktuálneho vyjadrenia slovenskej prokuratúry a polície, keď pani Beňová prežíva emócie, môže porušovať zákon a urážať ľudí. Takýto neštandardný postup polície a prokuratúry je absolútne odlišný, oproti správaniu kompetentných orgánov voči ostatným občanom. V danej veci si pozorne prečítajte priložené vyjadrenie prokurátorky.


Dane by sa mohli zrušiť a štát by dokázal existovať!

Stručne k Ládinovej smrti

V česku vzniklo nové politické hnutí, které spojí v...

„Čakáme na Obamu, Rada Európy a WHO v tomto prípade ...

Sme na dobrej ceste, pán prezident Gašparovič


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.638 s