21. August 2019
    
Bezúročná ekonomika - Alternatíva k súčasnému finančníctvu - Dolezite.sk

Bezúročná ekonomika - Alternatíva k súčasnému finančníctvu


  2009-07-01  (17:24)  |  Ekonomika
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Bezúročná ekonomika - Alternatíva k súčasnému finančníctvu

Rudolf Vaský emigroval v roku 1969 do Spojených štátov. V New Jersey a v Texase pracoval najprv v obchode s nehnuteľnosťami a potom desať rokov v oblasti hypotéčneho finančníctva. Po roku 1989 sa vrátil a je zástancom zavedenia bezúročnej ekonomiky na Slovensku
 

    Pán Vaský, veľmi sa mi páčili vaše príklady z histórie, že tam, kde sa v dejinách zaviedla bezúročná či nízkoúročná ekonomika, nastal rozkvet. Napríklad v Aténach za Perikla.
    Áno, to je taký najlepší príklad. Zlatý vek Atén bol založený na tom, že Solón zrušil Drakonove zákony, ktoré dovoľovali požičiavanie peňazí na úrok a zaviedol bezúročnú ekonomiku. Za Drakona bolo úžerníctvo také rozbujnelé, že ľuďom sa neoplatilo pracovať, len špekulovať a kradnúť. A to potom vyžadovalo veľmi tuhé represívne metódy a drastické zákonodarstvo. Preto sa dodnes hovorí o “drakonických” zákonoch.
    Máte aj iné príklady?
    Napríklad čínsky múr, ale to som detailne rozviedol v mojom článku ( Čínsky múr... ). Čínske cisárstvo by si nikdy nemohlo dovoliť uskutočniť najväčšiu stavbu sveta, keby sa v tom čase nebolo opieralo o spravodlivú výmenu založenú na dôvere.
    Počul som, že templári vytvorili akýsi model kresťanského kapitalizmu, založeného na bratských vzťahoch a že to bolo tajomstvo ich ekonomického úspechu. Ale potom ich upálili a namiesto toho sa presadil princíp úžery
Celé cechové hnutie v Európe v 14. storočí bolo založené na tom, že cechy združovali prostriedky, aby keď niekto potreboval rozšíriť výrobu, tak cech mu požičal bezúročne a on to potom splatil naspäť do cechovej pokladnice. Vlastne aj družstevníctvo malo ten istý účel. Celá podstata je tá, že peniaze slúžili na to, na čo sú určené: na výrobu a uskladňovanie vyprodukovaných hodnôt, nie na manipulovanie a špekulovanie. Bohatol ten, kto niečo vyrábal. A keď videl, že aj niekto druhý môže niečo tvoriť, tak mu požičal.
    A existujú aj príklady zo súčasnosti?
    Pravdaže. Napríklad zázračný rozbeh nemeckej a japonskej ekonomiky po vojne. Rozhodujúcim faktorom, bez ktorého by sa to nebolo podarilo, boli práve bezúročné pôžičky.
    Ste toho názoru, že také niečo by sa dalo uskutočniť aj teraz na Slovensku?
    Som presvedčený, že áno.
    Vysvetlite mi presnejšie, ako si to predstavujete. Prečo ste proti tomu, aby sme brali úročné pôžičky od Medzinárodného menového fondu?
    Na svete neexistuje ani jedna krajina, kde sa MMF dostal s týmito úročnými pôžičkami,  ktorá by mohla povedať, že sa hospodársky vylepšila. Naopak: kde sú nejaké ekonomické problémy a dostane sa tam MMF, tam sa to ešte zhorší. Takže nakoniec tam nastane nejaký vojenský puč alebo niečo podobné...
    O Južnej Kórei sa hovorí, že je to malý hospodársky zázrak, “ázijský tiger”. Tam sa to ako podarilo?
    V Južnej Kórei boli práve investované bezúročné alebo nízkoúročné peniaze. Kórejčania spravili vlastne to, čo Japonci, keď robili industrializáciu; dávali pôžičky len za režijné náklady (1-1.5%-ný úrok). A na dlhú dobu splatnosti.
    A kto im ich dal?
    To je dobrá otázka. Nemajú zlato ani ropu, kto im ich dal? Oni si natlačili peniaze, ale tieto peniaze boli investované do ekonomiky, cielene. To nebolo, že natlačili peniaze a rozdali ich ľuďom, aby si s nimi robili, čo chcú. Tieto peniaze boli dávané do výroby, kde produkovali hodnoty.
    Takže Južná Kórea vôbec nebrala pôžičky zvonka?
    Len minimálne. Pokiaľ viem tak to bolo cielene na niektoré strojné zariadenia, ale tým, že boli investované do výroby, tak to výrobou veľmi rýchlo zase splatili. Nesedelo im to na krku a nevyciciavalo ich to celé roky.
    Aký je teda váš plán?
V Spojených štátoch máme 31 miliárd dolárov v 30-ročných amerických štátnych bondoch. Tie vydala americká vláda na financovanie svojej existencie. Z týchto 31 miliárd 10 miliárd by sa presunulo do Národnej banky Slovenska. Národná banka si tieto bondy zapíše ako svoje aktíva a na základe týchto aktív emituje 300 miliárd Sk. A z týchto 300 miliárd by sa poskytovali bezúročné pôžičky cielene takým ľuďom, ktorí ich potrebujú, aby mohli vyrábať.
    Nie je to nejaký nezvyčajný alebo riskantný postup?
    Nie. Takto to predsa bolo urobené aj v Západnom Nemecku. Nemci majú okolo jedného bilióna týchto amerických vládnych obligácií a presne takto isto majú emitované svoje marky. Japonci tiež. Keď dodávali američanom svoje výrobky, dostávali za ne americké bondy. Tiež ich majú okolo bilióna. Japonská banka ich má zapísané ako svoje aktíva a na základe týchto aktív vydala japonské jeny. Takže my by sme vlastne spravili len to, čo už je zabehané v medzinárodnom finančníctve. Zapísali by sme tieto obligácie ako svoje aktíva a vydali slovenské koruny. Nie je to nič také, čo by už nebolo spravené, niečo nezvyčajné, alebo proti pravidlám. Všetko by bolo v súlade s pravidlami.
    Ak sa to už predtým takto robilo, tak prečo sa to vo Východnej Európe teraz nikde nerobí?
    Východná Európa je už veľmi zadĺžená a západný kapitál nemá valný záujem na tom, aby sa to zmenilo. Pre nich je výhodnejšie, keď nebudeme nikdy rovnocennými partnermi, ale zostaneme navždy závislí. Maďari sú na tom tak zle, že už ani nemôžu splácať úroky, vlastne im už nabiehajú úroky z úrokov. Poliakom nejaký dlh odpustili, ale aj tak majú ešte asi dvadsaťmiliardovú dlžobu. To je ten kasínový efekt, o ktorom som hovoril.
    Myslíte si, že Slovensko by sa z tohto začarovaného kruhu dokázalo ešte vymaniť?
    Áno, a mohlo by zostať nezávislé.
    A to, čo už sme zadĺžení, to by sme vyplatili?
    Keby nás úroky nežmýkali, celé by sme to vyplatili a ešte by nám aj zostali peniaze na investície. Slovensko je relatívne malé. Napríklad Ukrajina je už príliš veľká ekonomika na to, aby tam 10 miliárd dolárov nejako výrazne pomohlo. Slovensko bolo vytipované, pretože je tu najlepšia infraštruktúra. A čo je tu najväčší kapitál - to sú ľudia.Totiž zobrať 10 miliárd a dať ich do krajiny, v ktorej ľudia nie sú inteligentní, ani vzdelaní - a dať ich do krajiny, kde sú inteligentní, vzdelaní, proste civilizovaní, to je rozdiel.
    Prečo napríklad Čechy nie sú lepšie?
    Čechy sú v takej pozícii, že tam veľmi veľa povypredávali.  A nemecký kapitál tam teraz hrá prvé husle. Okrem toho je to skoro dvakrát väčšia ekonomika ako Slovensko.
    Takže malosť Slovenska je v tomto prípade výhoda?
    Presne tak, lebo Slovensko je akurát také, že tento fond, čo je prichystaný, by to utiahol. Čechy, to už je veľké, 10 miliárd dolárov by sa Čechách skôr stratilo bez toho, aby bol nejaký efekt.
    Koľko korún je v obehu spolu?
    Neviem presne.
    Myslím, aká časť je tých 300 miliárd z celkového obeživa, koľko to zaváži?
    To by určite zavážilo, lebo by sa cielene investovalo do výstavby rodinných domov, do malých vodných elektrární, proste do vecí, ktoré by produkovali kapitál.
    A ďalšia vec je tá, že toto by boli dlhodobé pôžičky. Lebo keď niekto ide stavať takú vodnú elektráren, tá stojí okolo dvoch miliónov korún. A keď vy tomu človeku poviete: “dobre, dám vám 5-ročnú pôžičku na 20%-ný úrok”, tak to neexistuje, že by tá malá vodná elektráreň vyprodukovala toľko elektriny, aby to mohol splatiť za päť rokov.
    Taký človek potrebuje bezúročnú a dlhodobú pôžičku. Keď sa to rozpočíta na 30 rokov a tá malá vodná elektráreň bude vyrábať povedzme za 5000 korún mesačne elektriny, tak z tých 5000 sa môžu zaplatiť aj dane, aj si nechať nejaký zisk, aj splácať pôžičku a vlastník nie je škrtený.
    Takže myšlienka je, že by sa mohla oživiť ekomomika, keby sa investovalo do produktívnych činností, do skutočnej výroby, že?
    Áno, materiál je, ľudia sú, len peniaze držia banky a nepožičajú, len na 25%. Alebo požičajú len na krátku dobu, takých 5 rokov.
    25%-ný úrok je bežný?
    25%, 24%, 21%, niekde aj 17%. Ale podstata je, že takto sa nedá oživiť ekonomika, keď hovoria o dlhodobom úvere na 5 rokov. To nie je dlhodobý úver. Do takých 30 rokov, to je dlhodobý úver
    Takže teraz je to tak, že ak sa  niekto pokúša poctivo pracovať,  pravdepodobne skrachuje...
    Áno, lebo vlastne nemá s čím, nemá kapitál. A keď mu niekto požičia na päť rokov, to nie je možné, aby to splatil za 5 rokov aj s takým vysokým úrokom, iba ak kradne alebo zbíja alebo je nečestný alebo si otvorí nejaký masážny salón alebo proste podniká s takými pokútnymi vecami. Ale normálne, aby tu existovala normálna ekonomika, to tu nemôže existovať s takými vysokými úrokmi a krátkodobými pôžičkami.
    To v žiadnej západnej krajine nikde takto nie je. Keď pôjdete do Nemecka, do Švajčiarska, a uvidíte tam nejaký pekný domček, spýtajte sa, ako to bolo financované. Každý vám povie, že napríklad vo Švajčiarsku mali program na výstavbu hotelov asi tak na 1.5%-ný úrok so splatnosťou 20 rokov. Takže keď Slovák ide do Švajčiarska a vidí, aké pekné domy tam sú, všetko vyčistené, ale prečo? Veď dajte Slovákovi tie isté podmienky: 1.5%-ný úrok na 20-30-ročnú splatnú lehotu - tak si každý zoberie pôžičku a môže to pekne splácať, môže pri tom žiť a nezaškrtí ho to.
    Znamená to, že teraz sa schválne tu na Východe vytvorili také podmienky, aby sa to nerozbehlo?
    Schválne, aby naši podnikatelia skrachovali a potom sem prídu títo z vonku a všetko skúpia lacno. A potom oni už si prinesú svoje dlhodobé bezúročné pôžičky.
    Sami sebe požičajú bezúročne?
    Bezúročne alebo na minimálne úroky.
    Takže západný kapitál nám podľa vás nechce v skutočnosti pomôcť, ale chce, aby vlastná ekonomika krajiny skrachovala, aby potom on mohol prosperovať?
    Pravdaže, potom si sem prídu už do hotového, lebo každý bude skrachovaný.
    Ale napríklad Slovensko-americký fond na podporu malého a stredného podnikania, pokiaľ viem, pomáha slovenským podnikateľom dosť nezištne. Viem o tom, že poskytoval pôžičky na 11 a 17%-ný úrok a investoval bez toho, že by sa snažil získať kontrolný balík. A sčasti na to teraz aj doplatili, lebo viacero podnikov zbankrotovalo a investície sa stali nedobytné. Až sa čudujem, že skúsení americkí experti sú takí naivní, že to nevedeli dopredu a prišli takto o peniaze.
    Oni nie sú naivní, oni vedeli veľmi dobre, že o tých pár miliónov prídu, že sú stratené. Ale v takom fonde sa sústredí veľké množstvo detailných ekonomických návrhov a žiadostí z celého Slovenska. A tam je potom nejaký operátor alebo "poradca", ktorý všetky tieto informácie sústreďuje do databázy a získa pre CIA kompletný prehľad o priemyselnej infraštruktúre v celej krajine. Keby mali na to platiť špiónov, vyšlo by ich to oveľa drahšie. Takto im detailné podklady vypracujú Slováci sami a pošlú akoby rovno do centrály.
    To oni dobre vedia, že tie investície sú stratené. Lebo úroková miera je vysoká a keby ste tu teraz investovali koľkokoľvek miliónov, sto alebo päťsto, zmocnia sa ich nakoniec aj tak úžerníci a podniky zákonite zbankrotujú - buď na prvotnú alebo na druhotnú insolventnosť, lebo obeživo je odsaté.
    A čo by sa stalo, čo predpokladáte, keby sa vyčlenilo tých vašich 300 miliárd na dlhodobé bezúročné pôžičky?
    Naši výrobcovia by mali bezúročný prevádzkový kapitál. Investovalo by sa do vecí, ktoré sa dajú postupne splácať, teda do vecí, ktoré produkujú peniaze. Nie napríklad do nejakých golfových ihrísk. To môže prísť potom, ale v tejto prvej fáze treba investovať do vecí, ktoré budú produkovať, ktoré sami seba budú platiť.
Mám tu už pozháňaný celý rad projektov. Napríklad Bioplyn. Alebo: výroba, dodávka a montáž betónových zvodidiel okolo ciest. Realizátor: Slovenská správa ciest. Tieto betónové zvodidlá sa napríklad dovážali z Čiech. No prečo by sa mali dovážať z Čiech? Betónové zvodidlá predsa dokážeme vyrobiť. Ale ako ich niekto môže vyrobiť, keď náš výrobca nedostane pôžičku, alebo len takú, aby za päť rokov splatil 25%. To znamená, aby na piaty rok už vrátil dvakrát alebo trikrát toľko peňazí, ako si požičal!
    Alebo ďalší projekt: výstavba čistiarne odpadových vôd, kanalizácie a vodovodu. Realizácia: obecný úrad Breznica, okres Stropkov. Investícia: 22 miliónov korún. To je taká obec, kde potrebujú zaviesť vodu, nemajú tam vodovod, ale ešte studne.
    Keď sa tých 22 miliónov tejto obci dá a ona si postaví čističku a vodovod, a rozpíše sa to na 20 rokov, tak tí občania to splatia po 150 korún mesačne. Ale keď im dáte 25%-nú pôžičku na 5 rokov, museli by začať platiť každý po 1000 korún mesačne len úrok, ak nechcú, aby im celkový dlh ešte vzrástol!
    Takým spôsobom nebudú mať vodovod naozaj nikdy.
    Takže keď sa takéto podobné projekty spustia, ale masívne po celom Slovensku, tu nezamestnanosť bude v priebehu dvoch-troch mesiacov zlikvidovaná. Lebo my nie sme v takej situácii ako Západ. Tam sú už vodovody aj cesty postavené, tam nie je čo stavať, takže tam nevyhnutne dôjde k určitej recesii, ale tu? Tu nie je príčina, prečo by tu mala byť nezamestnanosť. Len takto umelo, keď sa odsaje obeživo, tak potom je tu nezamestnanosť. Lebo ľudia by aj chceli robiť, aj stavať, budovať, ale kapitál je odsatý. Alebo sa im dajú pôžičky, ale za takých podmienok, že sa to nedá realizovať. To nie je možné, aby niekto za päť rokov splatil kanalizáciu alebo nejaký výrobný program, kde je len dajaký 5%-ný zisk, to neexistuje ani na Západe. Keby sa na Západe zaviedlo takéto finančníctvo ako tu, celá ekonomika by skrachovala.
    A to vaše združenie podnikateľov, ktoré nám chce zapožičať bezúročný kapitál, kto sú to?
    To je dlhšia história. To už vlastne začali Henry Ford a Thomas Alva Edison. Ľudia vedia len to, že Ford vyrábal autá a Edison bol vynálezca. Títo dvaja však boli aj veľkí bojovníci proti úžerníkom. Boli za to, že peniaze sú len doklad o vyprodukovanej hodnote, slúžia len na uskladnenie vyprodukovaných hodnôt. Peniaze nemôžu vznikať bez práce. V 33-ťom roku, keď Spojené štáty zrušili zlatý štandard, začalo v Amerike také hnutie za zrušenie úžery a zredukovanie úroku len na režijné náklady. Ale potom prišla vojna.
    Po vojne sa toto hnutie znova obnovilo. Napríklad Bill Gates, majiteľ Microsoftu, sa síce musí v tomto finančníckom systéme pohybovať, ale toto úžerníctvo kritizuje. Takže to nie je tak, ako sme sa učili, že ľudia sa delia na kapitalistov a komunistov. Tam sa to delí na úžerníkov a výrobcov. Keď niekto zbohatne z výroby, pretože niečo robí a každý to chce a je to prospešné, nech zbohatne. Ale keď niekto chce bohatnúť bez toho, aby vyprodukoval jediný klinec, tak to už je zle.
    Takže táto naša skupina by aj v Spojených štátoch rada videla bezúročné finančníctvo. Ale na to sme moc slabí, lebo tých 31 miliárd, ktoré máme pod kontrolou, to je príliš málo na to, aby sme niečo podnikli proti úžerníkom v Spojených štátoch.
    A navrhli ste už váš plán nejakým zodpovedným osobám na Slovensku?
    Kontaktoval som sa s guvernérom Národnej banky Slovenska, pánom Masárom.
    A čo povedal?
    Najprv sa čudoval, vraj kto by bol taký dobrák, aby dal Slovensku bezúročný kapitál?
    Ozaj, prečo ste takí dobráci, že sa zriekate úrokov?
    Naše združenie sa nezrieka úrokov. Úroky by naďalej plynuli pôvodným majiteľom, lebo tie má povinnosť platiť americká vláda. Polročne. Bez ohľadu na to, či  tie obligácie budú práve na Slovensku alebo v Hong-Kongu. To už nie je podstatné.
    Takže vaše združenie na tom určite nič nestratí. Ale ani nezíska. Robíte to naozaj celkom nezištne?
    Počítame s tým, že keby sa takto masívne investovalo, slovenská ekonomika by sa pozdvihla a slovenská koruna by zákonite išla hore. Lebo momentálne je slovenská koruna podhodnotená. To je verejné tajomstvo, vlastne ani nie tajomstvo, to sa vie, že slovenská koruna je podhodnotená. Reálna hodnota koruny by mala byť 12 Sk za dolár. Takže keď sa spustia všetky tieto ekonomické aktivity, tak to zákonite bude možno aj 10 Sk za dolár alebo ešte menej.
Takže my by sme potom zarobili vlastne tým, že slovenská koruna sa zhodnotí a to by bol zisk. Lebo tých 10 miliárd dolárov teraz zakúpi 300 miliárd korún, ale tých 300 miliárd korún, keď sa koruna zhodnotí, už bude mať hodnotu 20 miliárd dolárov. Slovom my budeme mať taký veľký zisk, o koľko sa zvýši hodnota koruny.
    A vy budete vlastniť nejaké koruny, ktoré sa vám zhodnotia?
    Môže sa to spraviť napríklad tak, že za doláre budú vydané koruny, spravíme tu nejakú družstevnú banku, a táto banka ich bude bezúročne požičiavať výrobcom.
    Takže vy by ste zarobili nie na úrokoch, ale tým, že sa pozdvihne celá ekonomika!
    Presne tak, aj my zarobíme, ale nie na úkor Slovenska. Až keď Slovensko zbohatne a krajina sa dostane hore, to bude náš zisk, nie predtým. To nebude, že niekto bude žmýkaný dopredu, že ešte sa ani nepostavil na nohy - a už aby platil úroky.
To je tá krása na tom, že ak sa Slovensko nezdvihne, tak nemáme zisk; ale ani tak nestrácame, lebo tie uroky nám naďalej plynú.
    Tak to znie z vašej strany veľmi dobre.
    Lenže  pán Masár ten návrh neprijal. Staval sa k tomu asi tak, že máme peňazí dosť, že si teraz v zahraničí môžeme požičať koľko chceme...
    No dobre, ale len za úroky, nie?
    Za úroky, veď to.
    Tak prečo nechcel?
    On sa bojí, že by boli odstavení, celé to úžernícke finančníctvo, čo teraz stavajú všade tie nové banky, lebo oni z toho žijú.
    Ale také niečo vám predsa oficiálne nemohol povedať, to neverím.
    Ale áno, to nám vlastne inými slovami povedal. On proste na bezúročnú ekonomiku prejsť nechce. Najprv hovoril, že sa to nedá, a nakoniec sa spýtal: “A čo by sme z toho mali my, ako Národná banka?”
    Prečo by z toho Národná banka mala niečo mať?
    No oni sa chápu ako zisková právna osoba, oni chcú mať z toho nejaký zisk. Takže oni by dostali bezúročne, ale chcú si nahodiť nejaké percentá navrch, pre seba.
Takže on vlastne navrhol, že keby z toho Národná banka mala nejaké percentá, že by to potom bolo prijateľné?
    Takú otázku dal doslova: “Čo budeme mať z toho my, ako Národná banka?”.
    A vy?
    Ja som povedal: “Režijné náklady vám zaplatíme, ale nič iné.”
    Takže keď z toho nemajú nič mať, tak nechcú?
    Nie.
    A to im je ukradnuté, že celá krajina by z toho niečo mala?
    Áno, to nič, to ich nezaujíma.
    A nie je tam ešte niečo, čo im zväzuje ruky?
    To áno. Lebo oni tam majú tých poradcov z Medzinárodného menového fondu. Celý ten zákon, pod ktorým národná banka funguje, je urobený podľa pokynov MMF. A tých by sme vlastne museli poslať domov. Museli by sme zobrať tie peniaze, čo nám úročne požičiavajú z MMF a povedať: tu máte, páni, také peniaze nepotrebujeme.
    Ale tí poradcovia, ak sú skutočne poradcovia, by predsa nemali mať rozhodujúci, ale len poradný hlas, nie?
    Veď oni iba radia. Ale guvernér Národnej banky by  asi nebol guvernérom, keby ich rady nepočúval.
    A Národná banka je činiteľ, bez ktorého to nejde?
    Nie, lebo len Národná banka Slovenska môže emitovať slovenské koruny.
    A nikto iný už s tým súhlasiť nemusí? Nie je potrebný súhlas vlády?
    Teoreticky má banka právo rozhodnúť. Lenže oni nechcú rozhodnúť tak, aby sa prešlo na bezúročnú ekonomiku, lebo to by zlikvidovali všetkých úžerníkov a oni nechú ísť sami proti sebe. Lebo Národná banka zapožičiava peniaze všetkým ostatným bankám. A diskontná sadzba je teraz 9,75% a z toho má NBS  zisk a z toho zisku si potom guvernér a všetci ostatní dávajú platy.
    Nedávno bola tlačová konferencia, kde sa pýtali na platy guvernéra a predstavenstva a bolo nám povedané, že o tom sa bude debatovať mimo novinárov. Takže nemám žiadne oficiálne informácie, ale čo som počul, sú to státisícové, miliónové čiastky. Tam sa to robí asi tak, že dáme dokopy zisk z toho, čo sme požičiavali bankám, a z toho si dáme platy, koľko chceme.
    A oni nemusia platiť dane?
    Musia, ale pritom to sú miliónové sumy, ktoré si rozoberajú medzi sebou. Veď výrobná sféra mala minulý rok zisk 30 miliárd korún a banková sféra 39 miliárd, takže banková sféra mala viac zisku, vycucla viacej peňazí bez toho, aby vyprodukovala jedno špáradlo, jednu ihlu alebo jednu zápalku!
    Čistý zisk po odrátaní nákladov?
    Áno, veď oni len presúvajú, prerozdeľujú peniaze a pri tom si z toho hrabú pre seba. V banke len upratovačka dostane 10 tisíc. Kto chce robiť v banke upratovačku, musí tam niekoho podplatiť. Takže oni si tu spravili úplný štát v štáte. Ostatná populácia je tu len tak, ako kedysi nevoľníci. Keby sme aspoň platili len tých 10%, ako feudálny desiatok, ale teraz je to horšie...
    Aha, dnes by sa to vlastne malo volať “piatok”, alebo “štvrtok”, že?  Ale povedzte, vy tu dávate taký pozitívny návrh:  a každý vás ignoruje? Nešli ste s tým do novín? Veď na to musia nejako reagovať, musia vysvetliť, prečo tú pomoc nechcú prijať.
    Tak už som vám povedal, ako na to reagovali v Národnej banke.
    Ale čo povedali oficiálne?
    Tak povedali, že sa k tomu nechcú vyjadrovať. Napríklad v Zmene o tom niečo vyšlo a povedali, že sa už nechcú k tomu vyjadrovať.
    A vyjadrili sa už vôbec?
    Predtým sa k tomu vyjadrili tak, že to je neodskúšané, že je to teória, že s takými teóriami nebudeme riskovať a podobne. Pritom im ten redaktor hovoril, že bezúročná ekonomika fungovala a ešte aj funguje. Napríklad v Japonsku, kde je 1%-ná diskontná sadzba, takže je to skoro ako bezúročná ekonomika. To znamená, že banky dostávajú pôzičky od svojej banky za 1%. V roku 1987, keď v Japonsku ceny vyleteli tak hore, že si nikto nemohol dovoliť kúpiť dom, japonská banka začala dávať úvery na stavbu domov až so 100-ročnou splatnou lehotou, aby ľudia mohli ďalej stavať a bývať. V histórii skoro všade aspoň v určitom období fungovala bezúročná ekonomika.
    A čo oni na to?
    No že sa nemienia baviť s laikom, ktorý dáva príklady z minulých storočí. A k Nemecku a Japonsku sa nevyjadrili.
    Kto?
    Tlačový hovorca NBS, neviem jeho meno.
    V jednom slovenskom denníku o tom bol článok a ten redaktor dostal od šéfredaktora pokyn, aby také niečo o bezúročnej ekonomike už nespomínal. A pritom to bol len taký malý článok na okraj, kde sa písalo, že v Japonsku je 1%-ná diskontná sadzba a že aj naše banky by si z toho mohli brať príklad. Na to mu šéf strhol prémie.
 
 
§ 253
Úžera
    (1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju na seba prevedie, potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom.
    (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov sa páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 pre zárobok.
 
    Ide o ingerenciu do záväzkových vzťahov plynúcich zo zmlúv o pôžičke alebo výpožičke... Dôvodom je neekvivalentný pomer vzájomného plnenia z týchto zmlúv a porušenie etických princípov zo strany páchateľa, ktorý v záujme vlastného obohatenia ťaží z núdze iného.
   ...potrebným predpokladom ich trestnosti je zneužitie tiesne a hrubý nepomer vzájomného plnenia (napr. premrštený úrok, nie je však vylúčené ani vynucovanie iných budúcich plnení alebo služieb, ktoré sú celkom neekvivalentné k hodnote poskytnutého plnenia).
 
     A táto téma sa nesmie publikovať?
    Smie. Ale pozrite, za jednu inzertnú stránku také noviny inkasujú sto tisíc korún. A tieto inzeráty si dávajú len tí, čo majú peniaze, čiže v prvom rade banky. Keď bude šéfredaktor písať proti bankám, tak zruinuje celé noviny.
    Takže masmédiá sú v područí cez inzerciu.
    Presne tak. Predtým bola cenzúra - a teraz je inzercia.
    Preto aj Sophia  je nútená predávať pod výrobné ceny. Lebo nemá inzerciu.
    Ale zato ste nezávislí. Vy ste skutočne nezávislí. Žiadna politická srana ani noviny si o tomto nemôžu dovoliť rozprávať. Lebo banky by im zaškrtili peniaze a celý ich úradnícky aparát by zostal bez peňazí. Preto o tom nechcú ani počuť.
    V ktorých krajinách MMF takto  požičiaval peniaze?
    Napríklad v Mexiku. Tam tiež išli zúročené peniaze, stovky miliónov dolárov. Mexičania si to najprv pochvaľovali, lebo keď tie peniaze prídu, nejaký čas je z toho efekt. Ale keď tie úroky začnú odsávať obeživo, tak potom to skrachne.
    To je to isté ako keď si niekto požičia 1000 korún a pôjde hrať do hracieho automatu. Tak bude hrať chvíľu, možno sa mu chvíľu aj bude dariť, ale nakoniec, ak neprestane hrať, zaručene stratí celých 1000 korún aj s tým, čo povyhrával.
    Pretože tam je nastavený ten úrokový “hoblík”...
    Áno, úžera je nastavená pevne. Časť vhodených peňazí v tom automate rovno padá do priehradky, z ktorej sa už nikdy nevrátia. Takže keď budete hrať Jack Pot, tak možno aj vyhráte, ale keď neodídete a budete hrať ďalej, tak vás to pekne zhoblíkuje a strávite aj svoje peniaze aj všetko, čo ste vyhrali. A to je presne to, čo sa tu deje.
    Takže MMF nás teraz zobral  akoby do kasína.
    Áno, to je taká hra. My sme ešte ani neboli zadĺžení a povedali: ak chcete s nami obchodovať, zadĺžte sa nám, zoberte si do rezervy americké doláre od MMF.    Takže ešte sme ani nič nekúpili, ale už sme museli mať v rezerve - oni požadovali okolo 400 či 500 miliónov - a už sme aj platili 10%-ný úrok, len preto, že môžeme s nimi obchodovať.
    Predstavte si, že Slovensko by urobilo to isté. Natlačili by sme peniaze, a povedali by sme Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, všetkým krajinám na svete by sme povedali: “ak chcete s nami obchodovať, zoberete si naše peniaze do rezervy.” A rozhodili by sme po svete dajme tomu 200 miliárd slovenských korún na 10%. No tak by sme dostávali ročne 20 miliárd úrok za nič. Za tento by sme si potom kupovali všetko, čo z týchto štátov potrebujeme...
    A MMF požičiava len na úroky?
    Áno, len na úroky.
    A za koľko?
    Okolo 10%.
    Tak to by sme ale museli celý štát, všetci zbankrotovať.
    Áno, k tomu to speje. Ako v Mexiku a v ostatných štátoch. Alebo potom trvale živoriť, ako dajme tomu v Maďarsku. Tam už im dlhujú úroky z úrokov, tak im trocha povolia, a potom zase... Aj to len preto, aby to nedošlo tak ďaleko, že by bola revolúcia. Ako teraz tí Indiáni v Mexiku, ktorí sa postavili proti vláde so zbraňou v ruke. To nechcú, aby to zašlo tak ďaleko, ale robia to tak, že ich škrtia.
  A kde všade už bolo takto “pomáhané”?
    Skoro vo všetkých chudobných krajinách, kde bol MMF, v Afrike a inde.
    A v Južnej Kórei, v Japonsku nie?
    V Južnej Kórei, ako som vravel, si vzali len nejaké pôžičky na strojné zariadenia. Ale u nás, čo sa stalo? Za doláre sa nakúpili mercedesy, importoval sa nábytok, gauče z Talianska... To sú umŕtvené peniaze. A naši výrobcovia nemajú za čo vyrábať.
    Vraveli ste, že aj Nemecko sa po vojne dostalo hore vďaka bezúročným investíciám do strojového parku a výroby?
    Aj po vojne, v roku 1945, aj za Hitlera, v 30-tych rokoch. Hitlerovi sa podarilo zvládnuť infláciu a odstrániť nezamestnanosť. To bola aj jedna z príčin, prečo ho Nemci tak nasledovali.
    A ako to urobil?
    Obišiel úžerníkov a začal vydávať bezúročné peniaze, začal stavať, vyrábať. Len on sa nestaral o to, aby si požičal niekde vonku, ale peniaze si jednoducho natlačil.
    Tak Hitler potom vydal nekryté peniaze!
    Áno, ale oni boli vzápätí kryté tou výrobou, tým stavaním. To je dosť taký chyták, ak niekto povie, že vydá “nekryté” peniaze. Ak sa tieto peniaze investujú do zábavy, na importovanie osobných vecí, tie peniaze sú nekryté. Ale ak sa to investuje do výrobných prostriedkov a práce...
     ...tak sa hneď tvoria nové hodnoty, ktoré to kryjú.
    To sa dá robiť samozrejme len účelovo a postupne, nie naraz veľa, ale na konkrétne veci, a potom sa to hneď zase vracia.
Napríklad: Vy si chcete postaviť dom a nemáte peniaze. Prídete do banky a banka povie: Dobre, dom bude stáť milión korún. Čo nám dáte do záruky? A vy poviete: Ja nemám nič. Práve preto som prišiel do banky, aby som si požičal.
    A ako to budete robiť vy? Čo ak vám vaši dlžníci napríklad skrachujú, ako v tom Slovensko-americkom fonde, a požičané peniaze už nikdy nebudú môcť vrátiť? Čo ak sa tých 300 miliárd rozšafári a rozkradne a vy nebudete môcť nič robiť, lebo justícia nepracuje v reálnom časovom horizonte?
     Keď ten náš fond bude fungovať, a vy prídete a poviete, že nemáte nič, tak vám požičiame. Ale takým spôsobom, že nedostanete naraz milión korún, ale: postavíte základy a to sa preplatí; postavíte obvodové múry a to sa preplatí. Teda nie tak, že dostanete do ruky peniaze a ujdete s nimi do Argentíny. Vždy sa skontroluje, čo bolo naozaj postavené. Takže nakoniec máte dom, ale máte aj miliónový dlh.
    A ak ho nebudem vedieť splatiť?
    Tak zaplatíte tým domom.
    Aha, takže mám dom a mám dlh - a ten dom je tou zárukou!
    Pravdaže. A ten dlh je rozpočítaný na 30 rokov. Takisto keď sa zavádza nejaká nová výroba; niekto bude chcieť vyrábať dajme tomu rúčky do motyky. Tak tá výrobňa bude tou zárukou.
    Lebo banka vám dnes povie: ukážte najprv dom, že ho máte, a potom vám naňho požičiame. Alebo: ukážte mi, že máte trikrát toľko peňazí, a potom vám ešte požičiam. To práve dusí ekonomiku: máme tu dosť ľudí, ktorí by chceli pracovať, postaviť povedzme domček, ale nemôžu, lebo banka im nedá peniaze, a banka im ich nedá, lebo ich nemajú. To je ako vajce a sliepka.
    Na čo sa u nás využívajú tie pôžičky, ktoré si berieme?
    Tie práve idú len na vyrovnávanie platobnej bilancie. Čo si požičiame, to platíme za spotrebný import. Nakoniec my spotrebujeme dovezený tovar, oni budú mať svoje peniaze, a my im ich zostaneme dlžní.
    Nemci nakupujú v Čechách za doláre pozemky a nehnuteľnosti. A Česi v Nemecku BMW-čka a žehličky. Takže tie doláre kolujú. Ale oni ich potom zase recyklujú a znova: my kupujeme len spotrebný tovar a oni kupujú u nás továrne a výrobné kapacity Takže z nás a stávajú indiáni, ktorí kupujú zrkadielka a ohnivú vodu, ale oni kupujú zem, nehnuteľnosti a výrobné prostriedky.
    To je tá celá podstata: odstaviť našich výrobcov, aby sa sem oni nahrnuli, mali trhy, vplyv, územie. Aby potom mohli skúpiť všetko za babku a budú tu bačovať a my tu budeme možno behať s nejakými valaškami, alebo čistiť topánky a tak. Postavíme pre nich nejaké hotely a tam im budeme vyrovnávať postele - a máme "pracovné príležitosti."
    Podľa vás je teda slovenská  ekonomika schválne nastavená tak, aby každý poctivý výrobca nakoniec nevyhnutne skrachoval?
    V takýchto ekomomických podmienkach sa môže rozrásť len taká vrstva ľudí, čo vedia kde čo prepašovať, ukradnúť, predať drogy...
    Podmienky sú, pravda, pritvrdé. Slovenský podnikateľ musí odviesť 47% dane. Ale keď si chce tie peniaze vziať ako fyzická osoba, tak zaplatí ešte ďalších 20% a nakoniec, keď ide za tie peniaze kúpiť nejakú konkrétnu vec ako zákazník, v obchode mu ešte naúčtujú 25% dph, takže sa mu nakoniec skoro neoplatí pracovať.
    Pravdaže, lebo keď štát sám musí platiť veľkú dlhovú službu, musí to potom zaúčtovať komu môže: podnikateľovi, občanovi, každému...
A na západe je nejaký iný daňový systém? Tam odvádzajú vraj iba 33%.
    To je to, že ak sú na úrokovú službu menšie výdavky, tak si môžu dovoliť účtovať aj menej daní. Napríklad tie doláre, čo sem požičiavajú, to je zisk pre nich. Čo od nás vyžmýkajú, o to menej si môžu žmýkať svojich. Takže keby sme mi robili to isté a popožičiavali slovenské koruny po celom svete a úroky by platili z celého sveta nám, tak potom aj tu by boli menšie dane. Lenže teraz je to opačne, štát musí platiť úroky von.
 
    Načo je vlastne Medzinárodný menový fond, aby požičiaval peniaze a zarábal na tom?
    MMF má jediný účel: udržať hodnotu dolára. Všelijakými manipuláciami a špekuláciami. Totižto čím viac krajín používa dolár, tým sa vlastne vytvára jeho hodnota. Takže je to v ich záujme, aby dolár všetci používali. Napríklad teraz je niekoľko miliárd dolárov požičaných v Rusku. Keby tieto miliardy nekolovali v Rusku, čo by sa stalo? Niekto by ich niekde musel vyplatiť; niekto by za ne niečo kúpil v USA. Tým by išla inflácia hore. Takže čo oni vlastne robia? Tlačia doláre v tlačiarni, bez toho, že by vytvorili nejaké skutočné hodnoty a kupujú za ne v Rusku hodnotné veci. A Rusi si tam už behajú a obchodujú medzi sebou s papierovými dolármi.
    Ktoré sú nekryté!
    Nekryté. Akurát že MMF direktívne určí ich cenu voči rubľu. A rubeľ potom už pláva, môže aj celkom padnúť, to nikomu nevadí. Ale keď americký dolár ide dole, tak čo spravia? Vtedy nenechajú, aby voľný trh určil cenu dolára! Keď napríklad teraz na jar išiel americký dolár prudko dole oproti jenu, tak spravili intervenciu s japonskou bankou nákupom dolárov.
    Teda akonáhle príde na hodnotu dolára, oni si ju manipulujú ako chcú; ale keď príde na hodnotu ruského rubľa, nechajú ho, nech skrachuje.
Nám všetkým hlásajú, že to musíme nechať na trhovom systéme, ako si určí hodnotu našej meny. Lenže oni sami to nerobia. Keď sa hodnota dolára dostane do takej polohy, ktorá im nevyhovuje, spravia intervenciu a vytlačia ju hore alebo stlačia dole. Takže my ich hru všetci hráme, ale oni podľa svojich vlastných pravidiel nehrajú. Ale nás všetkých nútia, aby sme hrali podľa ich pravidiel.
    Ale raz sa predsa na to musí prísť, na ten podvod, že doláre sú iba papieriky.
    No tak to každý vie.
    Ale myslím tak, že sa to finančníctvo raz musí zrútiť.
    Áno, to skôr alebo neskôr príde. Lebo teraz, keď červení padli, postkomunistický svet zatiaľ skrmuje tie falošné doláre, ale nebude ich skrmovať donekonečna. Takže zákonite raz príde taký bod, že tu už nebude mať kto tie nové doláre, čo oni tlačia, skrmovať. Lebo kam s nimi pôjdu, na Mesiac? Je to pre nich obrovské šťastie, že 300 miliónov ľudí sa otvorilo západnej ekonomike. Oni tlačia v rotačkách doláre a od Rusov kupujú to a ono, zlato, diamanty, kupujú všetko, čo sa dá.
    Ale to je strašné, lebo oni nakupujú reálne hodnoty za papieriky. To im už všetko zostane? To im právoplatne patrí?
    Tak, áno.
    Ale pritom všetci vieme, že oni vlastne nezaplatili!
    Akože zaplatili, lebo dolár má teraz hodnotu. A potom keď padne, oni už majú tie bane, zlato, diamanty...
    Tak kto na to doplatí, keď raz dolár stratí hodnotu?
    No ten, kto ten dolár prijal, za tú hodnotu, ktorú vyprodukoval. Tí Rusi, čo popredávali svoje sväté ikony a majú teraz tie doláre niekde poschovávané.
    Tak potom jediné riešenie je nebrať nekryté doláre za skutočné veci, nie?
    Nie. Riešenie by bolo určiť, čo mena reálne obsahuje. Lenže to je všetko tak prepojené, aby sa z toho nedalo ujsť, to je to. To je tak prešpekulované, aby v tom bol človek chytený ako zajac v klietke. A ku krachu zákonite príde.
    Nemohli by sme od nich jednoducho nebrať tie pôžičky?
    Práve to chceme.
    Je to reálne povedať, že ďakujeme, že si chceme hospodáriť buď sami alebo keď, tak ako rovnocenní partneri?
    Môžeme urobiť presne to, čo Číňania pred 2200 rokmi.
    Tak čím nás to ohlupujú, že prečo vlastne potrebujeme tie pôžičky?
    No aby oni mohli ďalej tlačiť, aby sme im boli zaviazaní.
    Ale to predsa nemôžu povedať. Ako sa to oficiálne zdôvodňuje?
    Všeličo sa vymýšľa.
    Čo napríklad?
    To sú také hlúposti, že ja si to nikdy neviem ani zapamätať.
    Uvádzajú sa nejaké typické dôvody?
    Povedia vám napríklad, že musia byť úroky, aby sa regulovala inflácia. Lenže práve tie úroky tú infláciu vytvárajú. A bankári vedia, že úroky vytvárajú infláciu, ale vám povedia do očí: “úroky sú potrebné, aby sa regulovala inflácia”.
    To je sypanie piesku do očí.
    Inak medzi bankármi v Spojených štátoch je to normálne známe, z toho si aj robia žarty, že svet im žerie ich doláre. Ale oni si hovoria: tak čo, keď to funguje, tak sa smejú... Ja som v tom finančnom systéme bol pätnásť rokov, poznám tých ľudí ako vlastnú dlaň, viem, ako zmýšľajú.
    Ale aj oni vedia, že niečo príde, že to nemôže takto byť donekonečna. Alebo musí prísť nejaká vojna, alebo nejaký veľký posun. Amerika totiž spotrebuje omnoho viac, ako vyrobí. Predáva obligácie, ale to bude treba splatiť. Len teraz je politicky neprijateľné, aby skrátili sociálne dávky pre tých 30-40 miliónov ľudí, ktorí v USA prepadli cez sociálne sito na dno spoločnosti. Títo tam žijú v akomsi minimálnom komunizme. Nepracujú, ale berú podporu, stravu, ubytovanie, lekárske ošetrenie. Komu to stačí, ten ani prácu nehľadá. Tá najvyššia vrstva, ktorá nepracuje, musí živiť armádu spodiny, ktorá tiež nepracuje, aby náhodou nepovstala a nezačala sa búriť. A tá stredná vrstva, ktorá pracuje, je stále viac škrtená.
    A Nemecko a Japonsko  pomáhajú tento nereálny kurz dolára udržiavať?
    Áno, lebo majú na ňom založené svoje ekonomiky. Celý ich finančný systém je podložený dolárovými obligáciami. Keby sa naraz priznala pravda, miliardové sumy by sa odrazu stratili. S dolárom by padla marka aj jen.
    A kvôli tomu sa aj Veľká Británia tak húževnato bráni spoločnej európskej mene?
    Áno, lebo vedia, že spoločná mena je západonemecký výmysel. Túto spoločnú menu budú totiž musieť prijať všetky štáty únie, aj Anglicko. A aktíva na túto menu Nemci síce poskytnú, ale to budú tie americké obligácie, ktoré nie sú kryté.
    A ostatné európske štáty tie americké obligácie nemajú?
    Nie toľko. Francúzsko ich odmietlo prijať a žiadalo zlato. De Gaulle kvôli tomu vystúpil aj z NATO.
    Tak prečo Nemci tie americké obligácie vlastne prijali?
    Pretože Nemecko a Japonsko boli po druhej svetovej vojne bezmocné. Boli porazené štáty. Nemci vyvážali do Ameriky špičkové strojné zariadenia. A Američania, keď im došlo zlato, nanútili Nemcom namiesto toho dlhopisy. A Angličania sa vtedy škodoradostne smiali: tak vám treba, chceli ste ovládnuť svet, mali ste Hitlera, teraz dostávate papiere za vaše výrobky.
    Ale Nemci teraz hovoria: už nemáme Hitlera; sme demokrati a chceme, aby celá Európa prosperovala: navrhujeme spoločnú menu. Lenže Angličania vedia, čo to znamená. Potom by sa nielen Nemecko, ale celá Európa musela triasť, aby dolár nepadol.
    Takže celý vtip je v tom, že oni sa niekde potrebujú zbaviť čierneho petra!
    Presne tak.
    A keď čierny peter bude u nás, tak dolár môže padnúť.
    Áno, môže padnúť a hotovo. Oni budú už v čistom.
    A čo ak naša banka prijme tie vaše obligácie za 10 miliárd dolárov a dolár potom padne? Tak tie vaše obligácie stratia hodnotu!
    Tak v prípade, že by dolár padol, tak stratia časť hodnoty, áno. Ale to ešte chvíľu potrvá. A medzitým by sa slovenská ekonomika mohla postaviť na vlastné nohy  a nemusela by takých dolárových pôžičiek brať stále viac a viac a ešte k tomu na vysoký úrok.
    Takže aj vy by ste sa zbavili čierneho petra, nie?
    Áno, aj to je jeden z dôvodov. Ale bolo by to aspoň spojené s určitou pomocou Slovensku.
    A prečo by sme to vlastne nemohli urobiť tak isto, ako to spravilo povojnové Nemecko alebo pred vojnou Hitler? Na to by sme nepotrebovali ani MMF ani vás. To nemôžeme?
    Môžete.
    Tak prečo nám potom ponúkate tie americké obligácie?
    No preto, aby sa nemohlo povedať, že na Slovensku sa emitujú “nekryté” peniaze. Aby to bolo v súlade s pravidlami. Veď to je na tom to krásne, že my si môžeme požičať sami bezúročne, poslať MMF preč, a bude to podľa ich vlastných pravidiel.
    Pán Vaský, myslím, že ste ma priviedli na úžasnú myšlienku. My nepotrebujeme vôbec nikoho. Potrebujeme si len urobiť poriadok vo vlastnej krajine.
    Zavedeniu spravodlivej a rozvojaschopnej ekonomiky naozaj nič nebráni -  okrem ľudského egoizmu. Na jednej strane je to osobný egoizmus a korupcia a na druhej nevedomosť a ľahostajnosť obyvateľstva, ktoré sa radšej nechá ďalej okrádať, ako by malo pohnúť rozumom. Na to, aby takáto bezúročná ekonomika mohla u nás vzniknúť a fungovať, musí sa odohrať ešte veľký skok, zmena v myslení a chcení ľudí. Dúfam, že na to nebude potrebné, aby sme narazili až úplne na dno, ako niekde v Mexiku alebo v Juhoslávii.
    Práve preto je veľmi dôležité, aby sa o tom hovorilo; aby sa povedalo jasne, že úžera nie je prirodzenou ani  nevyhnutnou súčasťou finančníctva - naopak, je to nemorálny a deštruktívny princíp, ktorý treba čím skôr postaviť mimo zákon.
    Som rád, že ste o tom začali hovoriť. Myslím, že zo všetkého najlepšie bude, keď tie dolárové obligácie  nevezmeme ani od vás, ale začneme poskytovať vnútroštátne pôžičky bezúročne sami.  Ale múdro, nie tak, že sa rozkradnú. Len keby sme chceli, šlo by to.
    Ďakujem Vám za rozhovor.
   Nech sa páči.Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
odlud   |   ip:89.173.14   |   2009-07-01  (21:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Skvelý článok. Som sa normálne zľakol, keď bol výpadok servera...

Neviete kedy to bolo asi písane ?


Miso_2   |   ip:88.212.37   |   2009-07-01  (21:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Predpokladám, že tesne po prevrate.


Janooo   |   ip:195.146.1   |   2009-07-01  (21:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Genialne. Cez korupciu to tazko pretlacite. Je to skoda :(.


Miso_2   |   ip:88.212.37   |   2009-07-01  (22:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To je síce pravda, ale lokálne systémy by založiť šlo...

Inak k článku chýba odkaz na zdroj: http://www.sophia.sk/casopis/ekonomika.html

A tu je zhrnutie myšlienok (tiež z toho odkazu):

[1] Na príkladoch zo starovekých aj súčasných dejín vidieť, že predpokladom hospodárskeho rozvoja krajiny je spravodlivá výmena statkov; teda okrem iného aj bezúročný (resp. nízkoúročný) finančný systém.
[2] Aby mohla vzniknúť seriózna podnikateľská sféra a úspešne sa rozvíjať, potrebuje bezúročný počiatočný kapitál; t.j. nízkoúročné dlhodobé pôžičky, aké sa poskytovali napríklad pri obnove povojnovej ekonomiky Nemecka a Japonska. Ekonomika sa nemôže rozbehnúť s krátkodobými pôžičkami na 25%-ný úrok ročne, lebo žiaden poctivý podnikateľ nemôže nahonobiť majetok tak rýchlo, aby už o päť rokov mohol splatiť dvoj- alebo trojnásobok sumy, ktorá bola potrebná na zakúpenie výrobných prostriedkov.
[3] Myšlienka kapitálu - že peniaze sú tovar, “peniaze robia peniaze” - je nemorálna a deštruktívna. Peniaze majú a smú slúžiť len ako prostriedok na efektívne uskladňovanie a výmenu vyprodukovaných hodnôt, nie ako predmet špekulovania a bezpracného zisku.
Cieľom každej hospodárskej činnosti by mala byť tvorba nových hodnôt a peniaze by mali byť len prostriedkom. Ak sa peniaze samy osebe stávajú cieľom, aj za cenu ničenia hodnôt, nie je to správne. Subjekt, ktorý urobí finančný zisk najvyšším cieľom svojej hospodárskej aktivity namiesto tvorby hodnôt, koná neeticky.
[4] Peniaze nemôžu vznikať bez práce; napr. “nabiehaním úrokov” alebo na podieloch z púheho “vlastníctva cenných papierov”. Peniaze sú výrazom hodnoty - a bez práce žiadna hodnota nevzniká. Ak sa emitujú alebo porozdeľujú, porozdávajú bez vytvorenej protihodnoty, spôsobuje to znižovanie hodnotového obsahu meny, čiže infláciu.
[5] Peniaze v bankách nepatria pracovníkom bánk, ale občanom a právnym subjektom, ktoré si ich tam uložili. Banka ich iba spravuje, t.j. poskytuje určitý druh služby. Za túto službu si pracovníci banky zaslúžia spravodlivý plat. Nemajú právo prideľovať si stotisícové platy a rozoberať miliónové a miliardové podiely a odmeny, pretože tieto peniaze nie sú ich.
[6] Ak banková sféra zneužíva svoje postavenie, že sú u nej sústredené úspory obyvateľstva (ktoré by sa inak znehodnotili infláciou) a chce poskytovať tento kapitál obyvateľom späť len za premrštený úrok, spadá pod § 253 trestného zákona o úžere.
[7] Ak štát dovoľuje, aby niekde vznikali bezpracne obrovské balíky peňazí (napr. povolením úžery, predajom drog, rozdávaním majetku, nedobytných “pôžičiek” a pod.) nesie to so sebou okrem permanentnej inflácie aj nekontrolovateľnú korupciu. Celkové množstvo peňazí, ktoré boli v nejakej krajine dané ako úplatky, sa rovná množstvu peňazí, aké sa v tej krajine dá získať bezpracne.
Pri spravodlivej výmene nielenže na úplatky nezostanú peniaze, ale strácajú aj zmysel. Nemalo by napríklad zmysel podplácať pri konkurzoch, keby výhra v konkurze znamenala len pracovnú príležitosť za primeranú odmenu, a neobsahovala by aj nejaký bezpracný zisk navyše, o ktorý sa potom výherca rozdelí s usporiadateľom konkurzu.
[8] Úroky nie sú potrebné na vyrovnávanie inflácie, lebo keby neexistovala úžera a nespravodlivá výmena statkov, neexistovala by ani inflácia. Úroky z vkladov obyvateľstva sú len čiastočným odškodnením za celkovú devalváciu meny tým, že sa obyvateľom poskytne malý podiel na globálnom úžerníckom systéme. Inflácia je zákonite vždy vyššia ako úroková sadzba.
[9] Najväčším svetovým úžerníkom je Medzinárodný menový fond, ktorý požičiava na úroky stámiliardy dolárov. Navyše umelo udržiava a vnucuje ostatným neúmerne vysoký kurz dolára, ktorý nie je podložený skutočnými hodnotami. Takto odsáva životné sily celým krajinám.
[10] Je pod dôstojnosť akéhokoľvek človeka alebo krajiny, aby vstupovala do nerovných hospodárskych a menových vzťahov alebo si takýto nerovný vzťah nechala nanucovať pod rozličnými hrozbami.
[11] Keby Slovensko malo dosť statočnosti a odvahy, nemuselo by s nikým vstupovať do nerovných vzťahov a mohlo by zabezpečiť bezúročný kapitál pre podnikateľov vnútroštátnou pôžičkou.
[12] Podmienkou však je, aby sa emitované peniaze investovali v prvom poradí do výrobných prostriedkov, ktoré produkujú ďalšie hodnoty; nie do luxusného spotrebného tovaru; ani by sa nijakým spôsobom nesmeli stratiť vo vreckách ľudí a inštitúcií, ktoré nič netvoria. Potom by sa inflácia zastavila a mena by sa začala zhodnocovať.
[13] Druhou podmienkou je funkčné súdnictvo a úprava súčasnej legislatívy, ktorá umožňuje rozkrádanie národného majetku pod záštitou zákona.
[14] Politické strany a ďalšie spoločenské subjekty, ako sa zdá, nechcú, aby sa tento úžernícky systém zmenil, pretože majú z neho financovaný svoj úradnícky aparát a v rozoberaní národného majetku sú tichými spoločníkmi. Poslanci sa vyhýbajú o bezúročnej ekonomike hovoriť a šéfredaktori veľkých denníkov o nej nechcú publikovať.
[15] Široké vrstvy obyvateľstva tiež nechcú, aby sa tento systém zmenil; buď z nevedomosti alebo z ľahostajnosti sa radšej nechajú okrádať, ako by sa mali duchovne namáhať. Veľká väčšina okrádaných ani netúži po tom, aby sa tento systém zmenil, ale len po tom, aby sa mohli dostať z pozície okrádaných do pozície okrádajúcich. Sen obrovského množstva ľudí je bezpracný zisk. Túžia vyhrať v lotérii, v televíznej súťaži, priekupníčiť alebo mať milión v banke a žiť z úrokov. Banky a verejní predstavitelia tak stoja len na špici pyramídy chamtivosti ktorá sa ťahá až dole a korení u obyčajného človeka. Každý rozkradnutý majetok sa okamžite rozkotúľa po neprehľadnej reťazi nepodložených faktúr a nerovných výmen k tisícom podieľnikov a odrobinky padajú až na dno pyramídy, kde na nich už chtivo čakajú tí najposlednejší. Koľko je vlastne v tejto krajine spravodlivých, ktorí skutočne chcú, aby sa to zmenilo?


Slav   |   ip:62.197.19   |   2009-07-01  (22:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rozhovor vyšiel v časopise Sophia. Ten vychadzal od 1994. v rokoch 1994-98 vznikol aj tento rozhovor:

... admin ho trochu skratil zdroj...http://www.sophia.sk/casopis/ekonomika.html


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-07-01  (22:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Miso 2

a na odkaz na zdroj si aj Ty zabudol???
Tak ho pekne dopln.Alebo prehlas ze je to z tvojej hlavy!
Ale v kazdom prípade je to vsetko skutočná pravda.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-07-01  (22:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Miso 2
prepac,odkaz si tam dal.Je to v poriadku.


Miso_2   |   ip:88.212.37   |   2009-07-01  (22:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja by som taký dlhý zoznam nevymyslel. Dávam prednosť stručnejším myšlienkam :)


Filip   |   ip:84.47.120   |   2009-07-01  (22:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Najviac ma na tom fascinuje aké je to jednoduché. Netreba žiadnu špeciálne školenú generáciu finančníkov na to aby ekonomika fungovala, len zopár chytrých hláv.


admin   |   ip:78.99.215   |   2009-07-01  (23:50)
  sorry, zhrnutie mi uz nechcel zobrat system (priliz dlhy clanok). dik, ze ste to sem pridali a aj za zdroj, ktory sem patri samozrejme (pripadne doplne autora, ja uz som na to zabudol)


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-07-02  (07:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Admin
ale toto zhrnutie by si zaslúzilo aj samostatný clánok,lebo je naozaj super aj samotné,bez vztahu k tomu clánku!


Oli63   |   ip:88.212.36   |   2009-07-02  (07:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pekný rozhovor, múdre slová. Hlavne o MMF. Osobne som ho čítal, myslím v roku 1998.
Ale . . .
Pre nás už je to bohužiaľ, nereálny sen.
Prečo ?
Spľundrované a vyrabované národné hospodárstvo, bezcenné eurodoláre ale hlavne Lisabonská zmluva.
Skúste pouvažovať, prečo práve Švajčiarsko nie je v EU ?
Možno nás Íri zachránia. A možno sa pod tlakom krízy a iných okolností EU rozsype ako domček z karát.
Musíme padnúť na dno aby sme si uvedomili, že život nie je na Home Credit ktorého šéfom je nosatý Barosso.

Potom, ak prežijeme, budeme môcť (ak budeme chcieť) použiť tento alebo obdobný scenár.

Len tak na záver, opýtajte sa sami seba, prečo Vaského ponuka nebola takto zviditeľňovaná aj pred 10-timi rokmi na obdobných servroch ? Keď sa skutočne v tejto veci na Slovensku dalo niečo robiť ?
Teraz mi diskusie okolo tejto témy pripomínajú Rímsky "Chlieb a hry".
Nech sa Gojim zabaví. Teraz už môže.
Všetko plynie ako má a my sme stále o 5 krokov za nimi.
A to ma desí...


sapp   |   ip:193.179.9   |   2009-07-02  (09:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pekny clanok ale nerealna sanca to vsetko presadit, co je velka skoda


obcan   |   ip:195.146.1   |   2009-07-02  (09:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Navrhujem, kedže su vsetky masmedia v rukach tých ktorým nejde o spravodlivý systém ale o kradnutie a lúpenie aby sme odkaz na tento clánok posielali na vsetky mailove adresy ake si len vymyslíme a zozenieme.Keby ho kazdý poslal na 100 mailových adries mozno by to malo efekt a ludia by sa prebudili co by sa mohlo prejavit vo volbách!


Slayer   |   ip:78.98.112   |   2009-07-02  (18:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Celý článok je založený na nepochopení určitých ekonommických súvislostí. Napr. tvrdenie, že Hitler podporoval ekonomiku tlačením nekrytých bezúročných peňazí, či presnejšie peňazí krytých budúcim bohatstvom vytvoreným na základe príslušnej emisie. Alebo že Nemecko prosperovalo po vojne vďaka bezúročným pôžičkám. Rovnako je zavádzajúce tvrdenie, že vždy, keď sa v histórii vyskytla bezúročná ekonomika, tak výrazne prosperovala. Moderná civilizácia nemôže existovať bez rozvinutého úverového systému, a ten nemôže jestvovať pri absencii úroku. Požadovať odstránenie úroku je neopodstatnené a absurdné.ZAB   |   ip:88.212.37   |   2009-07-02  (21:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak si to zratajme
30 miliard vyrobna sfera
39 miliard bankova sfera
pred niekolkymi rokmi
v dnesnych casoch budu tieto sumy ine
predpokladam ze rozdiel medzi vyrobnou a bankovou sferou resp. financnou bude este vacsi

ako je mozne ze prizivnici zarobia viac???

ak mas v zahrade rastlinu ktora ani dobre nevyzera ani nedava ziadne plody len obera ostatne rastliny o ziviny tak ju vytrhnes a das si velky pozor aby ti tam dalsia podobna nenarastla

ale v normalnom zivote mame tych burin viac nez dost a pozerame sa ako nas vyciciavaju

RTFW


Timmy   |   ip:147.175.6   |   2009-07-03  (12:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  kto z vas by pozical cokolvek-komukolvek ?
ak tu taky je nech mi pozicia 10 € alebo fotak, urcite vratim :-)) par ludi ma fakt v hlave nasratecv   |   ip:195.146.1   |   2009-07-03  (15:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Timmy nepochopil si aku ulohu hraju peniaze v state kde si ich moze stát sam tlacit kolko chce.
Ako pozeram tak na prispevky aste pekných par rokov bude trvat kym ludia pochopia podvod s urocenými peniazmi.


Iluminator   |   ip:119.146.7   |   2009-07-03  (16:22)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  NEVIDIM DOVOD,PRECO BY STE MALI MAT POZICKY BEZ UROKU.KED SA VAM NEPACI,ZAROBTE SI.VYTVORTE NIECO NOVE A DOBRE A BUDETE BOHATY.NIKTO NEBUDE PODPOROVAT VASU NESCHOPNOST.KAZDY CHCE VSETKO,ALE BEZ PRACE.ANI VY NEROBITE NIECO ZADARMO,PRECO BY VAM MALI POZICIAVAT PENIAZE ZADARMO?NA INYCH CHYBY VIDITE ALE DO ZRKADLA NEPOZRETE.BEZ PRACE NIESU KOLACE SMRADI.TAK MAKAJTE A NEKRITIZUJTE.CO STE SI POZICALI MUSITE SPLATIT A KED SA VAM NEPACI,ZOBERU VAM TO NA CO STE SI NEZAROBILI+DAN ZA VASU DEBILITU.


Iluminator2   |   ip:64.29.148   |   2009-07-03  (17:59)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  VY STE DOBRE PRIMITIVNY.ZALOZTE SI OBCHOD A DAVJTE VSETKO ZADARMO KED TU MUDRUJETE.NIKTO VAM NEBUDE POZICIAVAT PENIAZE ZADARMO.NEROBILI BY STE TO ANI VY.NIKTO NEPONESIE ZODPOVEDNOST BEZ ZISKU.VAS IBA SERE,ZE NIEKTO VIE ZAROBIT.KAZDY MATE MOZNOST.STE NESCHOPNY A PRETO PRIDETE O SVOJ MIZERNY MAJETOK.NEMALI STE SI POZICIAT.VAS PROBLEM A SIKOVNOST BANKAROV.Z LUDSKEJ HLUPOSTI JE NAJVIAC PENAZI A JA SA VAM SMEJEM DO KSICHTOV.JE CAS PLATIT ZA SVOJE DLHY,NIE IBA POZERAT DIGITALNU TELEVIZIU NA KTORU STE SI NEZAROBILI,ALE POZICALI.

VY POPIERATE ZAKLADNU PRAVDU.TEN KTO SI POZICIA,MUSI PLATIT A ODMENIT TOHO,KTO POZICAL.

PRIKLAD:

MAME DVOCH LUDI.
JEDEN NA SEBE MAKAL A ZAROBIL VELA.VELA SI ODLOZIL.
DALSI SA FLAKAL A ZAROBIL MALO.CHCEL MAT TO CO MA TEN KTO NA SEBE MAKAL,ALE BEZ TOHO ABY POHOL PRSTOM A PRETO SI OD NEHO POZICAL.UZIVAL SI TO,NA CO SI NEZAROBIL A CO MU NEPATRILO.POTOM PRISIEL CAS SPLACANIA A MUSEL SI UVEDOMIT,ZE SI POZICAL NA TO,CO SI NEZASLUZI.NESKORO JE PLAKAT NAD ROZLIATYM MLIEKOM.TREBA HO UTRIET.TO ZNAMENA.TREBA NA SEBE PRACOVAT A NAJPRV ZAROBIT.POTOM MOZETE VYCHUTNAVAT PLODY.MUSITE BYT SIKOVNY,PODNIKAVY A SNAZIVY.USPECH SA DOSTAVI.


VY RADSEJ OHOVARATE BANKY.POZRITE SA NA SEBA.MUchatte   |   ip:78.99.44.   |   2009-07-03  (18:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Iluminator nebudem posudzovať tvoje názory a poviem len toľko . SI NA TOMTO WEBE NASADENÝ, ABY SI TU MÚTIL VODU A ZNIŽOVAL JEHO ÚROVEŇ.


Iluminator2   |   ip:122.166.9   |   2009-07-03  (18:36)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  A TY SI TU PRETO ABY SI KONSPIROVAL A TYPOVAL PRECO SOM TU.JE TO LEN TVOJ NAZOR.


Jana   |   ip:211.54.10   |   2009-07-03  (18:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mozete byt stastny,ze tu mate iluminatora.Je tu aspon opozicia a nie iba jeden pohlad.To sa ho tak moc bojite?Mate menej argumentov ako on?Zatial nikto nevyvratil jeho slova a to je smutne.Skoda,ze si ludia nedokazu zastat a obhajit svoje ciny.Znamena to,ze su asi naozaj vinny vsetci v plnom rozsahu.


skl   |   ip:62.152.22   |   2009-07-03  (19:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a cital si to vobec ty dilino? lebo tvoj prispevok vobec tak nevyzera :)


skl   |   ip:62.152.22   |   2009-07-03  (19:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Muchatte: Jak nasadeny co nasadeny... aj tak su jeho prispevky uplne od veci a hlavne pisane velkym pismom aby uputali... Myslim ze jeho prispevky tomuto serveru ublizit nemozu.Ludia sa nad nimy pousmeju a viacej si ich nevsimaju... :-) iba sem tam nekdo zareaguje (ale to sa neni co cudovat ked sa snazi aby tie prispevky zaberali polku obrazovky :-) )


Muchatte   |   ip:78.99.44.   |   2009-07-03  (19:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Iluminator : Tvoj názor je tvoj a môj názor je môj tak to chodí.

Jana: Ak by si to tu dlhšie sledovala, tak by si si všimla že zo začiatku som mu na časť jeho slov dával za pravdu.

Takže Iluminator áno áno , lenže vieš čo je obyčajný človek oproti bankovým kartelom a iných inštitúciam??? Je to začarovaný kruh, keďže ten kto má moc vie ovplyvniť tú väčšinu. Sú ľudia, ktorým môžeš robiť hocičo vždy si pôjdu svoje a myslieť sami za seba. Lenže vo väčšine ľudí sa to stratí, keďže sú ovplyvňovaní výchovou svojich nevedomých rodičov. Potom prídu do školy, kde ich cvičia ako opice a každý slobodný prejav a vybočenie z davu je považovaný za zlo, takže dostávajú poznámky,zlé známky zo správania a splynú s davom alebo ich rozmrdajú rodičia alebo ich vyhodia zo školy... Keď doštudujú( a nebodaj vysokú školu) , tak sú už vytrénovaní ako pes po 3 ročnom výcviku. Chcú sa rýchlo zamestnať a mať svoje istoty, lebo to ich učia v škole...Neučia ich robiť si vlastný biznus, to veru nie....Atď Atď a vznikne ti produkt človek dnešnej spoločnosti , do ktorej patrí tak 90 -95 % ľudí....
.Takže na záver ti poviem len toľko. Myslím, že tento web a aj jemu podobné tu nie sú na to aby sa tým 90% ľuďom vysmieval, keďže všetko sa dá zvaliť na ich tuposť, ale je tu práve na to aby sa uvedomovali a postupne si otvárali oči a mali prístup práve k tým pravdivým informácia , ktoré poukazujú práve na ľudskú hlúposť kvôli ktorej to je tak jak to je ..... Nič nie je len tak a za všetko môžu ľudia, to je snáď každému jasné, lebo to čo nemá podporu ľudí sa neujme a zaniká to.


Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-07-04  (22:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Iluminator:

Tvoj primitivny styl vyjadrovania nebudem komentovat, akurat tie kecy o tom, ze kto si poziciava, nech aj za to plati si uz konecne odpust, a nie si sam.
Len tak v skratke. Ked do pocitaca nabucham sumu 100.000 EUR a poskytnem to niekomu, aby si postavil barak, povedz mi prosim jednu vec. Co za hovado by som musel byt, aby som si za tuto 'sluzbu' uctoval nekrestanske uroky? Uvedomujes si, ze jedine co banky pri uveroch robia je, ze tie peniaze vytvoria natukanim patricneho cisla do pocitaca? Tym to hasne, moj zlaty. ... takze nie, ze by zamestnanci banky mali za budovou tovarnu, kde by po nociach makali a predavali svoje vyrobky, aby mohli z ich predaja a zisku poziciavat ludom, ktori si chcu postavit domcek alebo podnikat, nie, nie je to tak. Banka netvori ziadne hodnoty, nula bodov, banka nema absolutne ziadne moralne pravo si uctovat uroky. A kto sucasny system obhajuje, evidentne bud tomu nerozumie, alebo ma z tohto systemu sam uzitok alebo tretia moznost, je to jednoducho zly clovek.
Slayer   |   ip:78.98.122   |   2009-07-04  (22:49)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Banka je sprostedkovateľská inštitúcia medzi požičiavateľom a vypožičiavateľom. Poskytuje určité služby, za ktoré má právo si účtovať úroky. Netvrdím, že banky fungujú na princípe voľného trhu, ale mali by. Zhodneme sa, že úroky by mali byť tvorené na trhu?


Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-07-04  (22:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cv:

cital som Tvoje prispevky aj v inych diskusiach, skoda, ze svoju rozhorcenost prejavujes az vulgarizmami. Ked natrafis na ignorantom alebo radoby-expertov, da sa to riesit aj inak. Zaiste nasere, ked natrafis na takeho cloveka, ale staci mu povedat, ze je hlupy a povedat preco, nemusis aj zo seba robit hlupaka tym, ze ho nazves napr. kktom (vid aj ine diskusie, ako vravim). Naco urazat? Aky to ma vyznam?


Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-07-04  (23:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slayer:

Preco by mali byt uroky tvorene? Uroky by nemali byt tvorene vobec. Max. si takato institucia zasluzi preplatene rezijne naklady, tj. minimalne mozne potrebne na prevadzku tohto systemu.
Inak, banky by mali mat zakazane tvorit zisk pouzivanim nimi VYTVORENYCH penazi. Vsak to je chore. Ak chcu zisk, nech produkuju napr. tovar a zo zisku, co jeho predajom ziskaju, nech si uctuju uroky ake chcu ! ... ale kto by mal zaujem o take pozicky, v bezurocnom systeme, vsakze ?


Peter Koky   |   ip:213.151.2   |   2009-07-05  (00:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Článok Rudolfa Vaského ma fascinoval. A to preto, lebo mi potvrdil čo som vedel / čo som si myslel a doplnil mi chýbajúce spojivká medzi tým. Veľmi zaň ďakujem. Zapadá to krásne do konceptu toho, že tento svet ovládajú a utláčajú v skutočnosti len NIEKOĽKÍ ľudia. V skutočnosti ich je menej ako tucet! A keďže títo vlastnia banky, a kontrolujú MMF, a vlastnia mediálne kanály - informácie z tohto článku do toho "krásne" zapadajú. Nie je to síce potešujúce poznanie, ale ja som za to, že je lepšie vedieť ako niečo naozaj je - hoci je to kruté - než sa nechať sladkou nevedomosťou zdrogovať a zabiť. Ak to je v skutočnosti horké a kyslé, chcem to cítiť. Možno sa mi podarí už do tej uhorky nikdy viac nekusnúť. Minimálne na tom mám potom šancu. Na margo príspevok, nesmierne ma potešilo, keď vidím koľkým ľuďom to došlo. To je úplne skvelé! Svojimi príspevkami ste ma nesmierne potešili. Páčili sa mi aj tie, ktoré inteligentne reagujú na toho Iluminátora, lebo on skutočne evidentne z toho systému musí profitovať a zároveň byť zlým človekom. Alebo je skutočne hlýpy a nepochopil to. Ale táto možnosť je len čisto hypotetická. Prvá možnosť je tou správnou. Veď sa pozrite na jeho príspevok. On hlúpy nie je. Ale profituje z toho.
Ľudia, bohužiaľ je asi nereálne presadiť to vo vláde, a bohužiaľ - že to nebolo urobené už dávno, keď bola na tom naša ekonomika oveľa "menej zle". ALE: So všetkým sa vždy DÁ niečo urobiť. Dávajme o tomto článku ľuďom vedieť; a nájdeme medzi sebou niekoho, kto to raz presadí. Okrem toho, snažme sa z toho sami poučiť = nepožičiavajme si od tých utláčateľských bánk a - mne napr. napadlo, že skúsim vytvoriť takých "cech", aby sme si mohli pomôcť navzájom. Je to fakt výborná myšlienka.
A viete čo je na tých drobulinkých veciach, ktoré môžeme urobiť najlepšie? Že nezostaneme v pozícii efektu, ale sa dostaneme do pozície PRÍČINY - teda toho, kto s tým niečo ROBÍ! A nie je najdôležitejšie, či sa to hneď aj podarí (čo by bolo samozrejme ideálne a je to cieľom), ale to, že sa o to bueme usilovať! Z toho sa budeme cítiť dobre! Nebudeme z toho natoľko prevalcovaný. Dámy a páni, vyhrňme si rukávy a pridajme sa do celosvetového tímu tých, ktorí vystupujú z davu, a idú veci robiť trochu novátorsky. Držím nám palce! Koky


LisabonskaZrada   |   ip:85.248.12   |   2009-07-05  (02:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pekny clanok,hovori to co povacsine vieme,ale je dobre to takto vcelku vidiet a citat,lahsie si utvorime celkovy obraz o uroku v celom kontexte.
Poznamka pre nezainteresovanych ohladne osoby Iluminatora:Bola chvila ked ma zaujimalo co si mysli lebo to bolo ine ako pisali ostatni,ale po kratsej debate s nim som usudil ze nie je jeho cielom urobit temu alebo jav transparentny,skor pouziva rozne uskoky v diskusii,ziadne skutocne argumentovanie v diskusii s nim na tychto strankach nie je,aspon ja som take nenasiel,tymto ho pozdravujem a keby chcel nieco malo urobit pre uvedenie svojho statusu na pravu mieru tak moze zacat odpovedou na moj posledny prispevok.(http://dolezite.sk/Tabakove_spiknutie_Dokument_.html)


Slayer   |   ip:78.98.173   |   2009-07-05  (16:11)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Perfect. World:

Úrok je cena ako každá iná. Zrušenie úroku by malo katastrofálne následky. Uvedomili si to aj sovietski centrálni plánovači, keď po pokuse o zrušenie úroku, ktorý dopadol katastrofou, boli nútení opätovne úrok zaviesť na naliehanie Kantoroviča, jediného sovietskeho držiteľa "Nobelovej ceny" za ekonómiu.
Úrok je výsledkom dopytu po finančných zdrojoch (resp. po úsporách) a ponuky financovania, resp. kapitálu. úrok nutne musí existovať z dôvodu existencie časovej preferencie a rizika veriteľa, bez úroku by došlo k rozsiahlemu plytvaniu kapitálom a hospodárskemu zaostávaniu. Fakt neviem, komu by to pomohlo. Je predsa normálne, že keď niekomu niečo požičiam alebo pôžičku sprostredkujem, chcem za to určitú odmenu ako cenu za túto službu. Kapitál má predsa tiež svoju cenu a pokusy túto cenu zrušiť nemôžu dopadnúť dobre.

A ešte jedna otázka: Ako by fungoval úverový systém a finančný trh, ak by neexistovali úroky? Ktorý blázon by za takýchto okolností požičiaval peniaze, ak by dostal iba kompenzáciu režijných nákladov? No asi by to musel byť fakt blázon, však?

Samozrejme, úplne inou otázkou je usporiadanie finančného systému, otázka krytia peňazí atď. Ale ten úrok musí existovať v každom prípade.


Perfect.World   |   ip:62.168.78   |   2009-07-06  (18:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slayer:

No evidentne si bud necital ten clanok, alebo si necital vobec nic o uroku a nemas tusenie ako je tvoreny a ako su tvorene peniaze. Aky kapital? Ake katastrofalne nasledky? Neohanaj sa tu Nobelovymi cenami, vies co za hlupaci ich dostavaju, ani nejakymi 'katastrofami v Rusku'. Ked zavediem zakon, ktorym sa budu prisne trestat vrahovia a okamzite stupne pocet zavrazdenych, prve, co Ta napadne je, ze na vine je ten zakon? Precitaj si napr. knizku od M.Rowbothama "The Grip of Death", mozno sa Ti aspon trosku vyjasni.

Ty si fakt myslis, ze my sa mame teraz super, len preto, ze vidis na cestach tolko vela a peknych aut, tolko bohatstva okolo seba, vsade sa nieco niekde stavia. A jedneho dna je zrazu 'malo penazi' a kriza. Preco? Nemas ani potuchy... Ja nemam chut Ti to tu vysvetlovat na 1000 riadkov, tak len taky strucny navod:
1. Ako som spomenul, bankar nic neriskuje a neprodukuje. Jedine co vytvara pri tom sedeni na zadku, su CISLA. CISLA, ktore otroci si "pozicaju" od neho a tvrdou pracou su nuteni mu tieto cisla vratit. Avsak, su taktiez nuteni mu vratit cisla, ktore on vobec nevytvoril. Vies co to znamena? Ak mu nevratis cisla, ktore Ti on nepozical, ale ani nevytvoril, tak Ti tento dolezity pan v saku sediaci cele dni na zadku, vezme napriklad cely domcek, na ktory si lopotil x rokov.

Takze nerad sa opakujem a neviem ci si cital cely moj prispevok vyssie, ale otazka na Teba, ked tak rozpravas o zasluzenych odmenach... Je podla Teba uplne v poriadku, ze Ti ujo bankar pozicia napr. 100.000, ktore vobec nevlastni, ale len vytvori natukanim par cisiel do pocitaca a chce naspat po x rokoch napr. 200.000 ? a ak mu ich nedas, tak Ti vezme domcek? Je to v poriadku?

2. "Blazon", ktory by poziciaval tj. tvoril peniaze, by bol STAT. Pretoze je uplne absurdne aby toto prisluchalo sukromnym spolocnostiam, ktore si drzo tieto peniaze prisvojuju, akoby boli ich. Nie nie su a nemozu to byt ich peniaze. Co si Ty evidentne este zatial nepochopil.

3. Ak by nebolo dlhu, nebolo by penazi. Ak nie su peniaze v obehu, je POTREBA sa v sucasnom systeme zalozenom na dlhu a nabiehajucom uroku (ktoreho suma nie je obehu) ZADLZOVAT viac a viac. To znamena, viac a viac Tebou oblubeneho uroku, ktory v obehu nie je (to treba stale opakovat, aby si tuto velmi dolezitu skutocnost isti jedinci konecne uvedomili).

Takze dalsia otazka - Vies co sa deje [s peniazmi a majetkom], A) ked splatis pozicku aj urok a B) co sa stane ak to nespravis? Skus pohladat a pozistovat, vtedy si to najlepsie zapamatas.

Na zaver Ti vravim - vysledok sucasneho, Tebou ospevovaneho, systemu je len jeden. Je starostlivo a dosledne nastaveny =
a) vsetok majetok postupom casu sa ocitne v rukach bankarov ...VDAKA UROKU, ktoreho suma nie je v obehu.
b) otroci budu driet a driet, bohatstva v krajine pribudat a pribudat avsak paradoxne aj chudobnych bude pribudat a pribudat
c) aj zadlzenych ludi bude pribudat a pribudat. Si pozri statistiky, kolko napr. domov ludia vlastnili pred 40 rokmi a kolko vlastnia teraz. Poznamka: dom zalozeny hypotekou v skutocnosti nevlastni otrok, ale banka. To je iba akesi zelanie, ked otrok prehlasi, ze byva 'vo svojom'. Nie, nebyva, zatial byva v prenajme.
d) zaver je jasny a neodvratitelny - nastane ekonomicky kolaps, nastanu hladomory, bieda, neopisatelne utrpenie. Pise sa o tom v Biblii a vsetko do seba zapada ako skladacka. Zial mnohi otroci, ktori len dru a dru, aby splatili svoje dlhy, si to neuvedomia ani keby im to niekto polopate vysvetlil. Naopak, na takeho cloveka sa pozru ako na blazna. Este dodam: Nejeden vyznamny muz, vratane vysokopostavenych bankarov sa vyjadrili, ze sucasny system ma len jeden ciel - spravit z ludi otrokov. Otrokov bankarov. Pri svojom studiu urcite natrafis na mnoho takych vyrokov. Vela stastia.


Slayer   |   ip:91.127.23   |   2009-07-06  (21:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Perfect. World:

Aký kapitál mám na mysli? No kapitál, ktorý sa prostredníctvom finančných inštitúcií presúva od sporiteľov k investorom. O úroku som toho čítal dosť, čítal som aj Rowbothama, ale jeho teórie som kritizoval už viackrát a už na to nemám náladu sa opakovať. V niečom má pravdu, no v mnohých veciach je úplne vedľa. Čo napísal, nie je žiadne písmo sväté.

Tu Nobelovu cenu som spomenul len mimochodom, s mnohými ekonómami-nobelistami nesúhlasím, hoci tvrdiť o ktoromkoľvek z nich, že je hlupák, by som si určite nedovolil.

Keď chceš kritizovať súčasné finančné usporiadanie, tvorbu peňazí nekrytých zlatom, atď., v poriadku, tu by sme sa možno v mnohom zhodli, ale ak kritizuješ existenciu úroku, si celkom mimo. Bolo centrálne plánovanie katastrofou? Bolo. Pretože boli ceny centrálne určované. Ak by mala byť centrálne určovaná cena kapitálu (teda úrok), alebo nebodaj úplne zrušená, bola by to jednoznačne katastrofa, za tým si stojím, za tým stojí teória aj praktické skúsenosti.

"Ty si fakt myslis, ze my sa mame teraz super, len preto, ze vidis na cestach tolko vela a peknych aut, tolko bohatstva okolo seba, vsade sa nieco niekde stavia. A jedneho dna je zrazu 'malo penazi' a kriza. Preco? Nemas ani potuchy"
No asi nejaké potuchy budem mať, z ekonómie mám diplom. Opäť triafaš vedľa - problém nie je v úroku, problém je v existujúcom systéme a predovšetkým v monetárnej politike centrálnych bánk.

"Je podla Teba uplne v poriadku, ze Ti ujo bankar pozicia napr. 100.000, ktore vobec nevlastni, ale len vytvori natukanim par cisiel do pocitaca a chce naspat po x rokoch napr. 200.000 ? a ak mu ich nedas, tak Ti vezme domcek? Je to v poriadku?"
Ja by som povedal, že problém našej diskusie je v tom, že - ako sa hovorí - ja o voze a ty o koze. Odpoviem Ti na otázku - súčasný finančný systém nie je celkom v poriadku, Podľa mňa. Ale problém opäť nie je v úrokoch, tie skrátka musia existovať. A inak - aj pôžička, ktorú mi banka poskytne, je podložená depozitmi, bankové aktíva sú kryté pasívami, takže nie je celkom pravda, že bankár tie peniaze nevlastní v tom zmysle, že ich iba "naťuká do počítača".

"bankar nic neriskuje a neprodukuje."
V skutočnosti (v súčasnom systéme) bankár nenesie celé riziko, ktoré by mal, lebo pri problémoch sa môže spoliehať na pomoc štátu, ktorá je žiaľ bežná a dosť neopodstatnená, štát teda vytvára prostredie tzv. morálneho hazardu. Ak máš toto na mysli, tak súhlasím. Nie je však pravda, že banka nepodstupuje žiadne riziko, a taktiež nie je pravda, že neprodukuje. V skutočnosti produkuje sprostredkovateľské a iné služby. Bez finančných inštitúcií ako banky by sa hospodárstvo len sotva zaobišlo. Nakoniec, ak sú banky také nepotrebné, čo by znamenalo, že o ich služby by nik nemal záujem, prečo vôbec existujú?

""Blazon", ktory by poziciaval tj. tvoril peniaze, by bol STAT."
K tomu dve veci. Po prvé, štát už tie peniaze tvorí. Tzv. komerčné banky (ktoré len pri veľkej vôli možno označiť za súkromnohospodárske subjekty) požičiavajú štátne peniaze. Banka môže požičať len zo svojich rezerv, zo svojich pasív, ktoré sú tvorené vkladmi iných subjektov (a tieto vklady sa ďalej požičajú), resp. keď centrálna banka (ako štátna inštitúcia) vytvorí nové peniaze, len tieto sa môžu ďalej pretláčať do obehu cez komerčné banky. Všetky peniaze obiehajúce v ekonomike sú v konečnom dôsledku peniaze vytvorené na základe emisie centrálnej banky. To je podstata frakčného rezervného bankovníctva založeného na dvojstupňovom bankovom systéme.
Po druhé, netreba zabúdať na to, že novovytlačené peniaze nie sú skutočným kapitálom. Banky sprostredkúvajú alokáciu voľných zdrojov (teda kapitálu) z miest ich vytvorenia do miesta ich potreby, teda od sporiteľov k investorom. Alokácia kapitálu riadená štátom by znamenala de facto centrálne plánovanie, ktoré, ako sme zistili, nefunguje a nemôže fungovať. Štát by teda svojvoľne umiestňoval kapitálové zdroje, kde uzná za vhodné. Navyše, bez úroku. To je to isté, ako keby poskytoval niekomu nejakú vec zadarmo (ak toto štát robí vo veľkom, spoločnosť chudobnie). Možnosť, že by štát poskytoval umelo určený úrok sporiteľom (zo štátneho rozpočtu) bez vyberania úroku od dlžníkov, je scestná, možnosť, že by sporitelia nedostávali vôbec žiadny úrok je ešte absurdnejšia. To by nikto nesporil, a preto by nebolo čo požičiavať, nebolo by kapitálu (opakujem, že vytváranie peňazí nie je vytváranie reálneho kapitálu či bohatstva). Ekonomický kolaps by bol nevyhnutný.

"Ak by nebolo dlhu, nebolo by penazi."
Áno, peniaze sa v súčasnom systéme do obehu dostávajú práve dlhovým mechanizmom. Znamená to, že navrhuješ nejakú bezpeňažnú utópiu alebo niečo také? Niet úroku, niet dlhu ani peňazí. Ako by taká ekonomika fungovala, sa ešte nikomu nepodarilo hodnoverne ukázať.
Nie je pravda, že je nevyhnutný neustály rast dlhu donekonečna. Proste to nie je pravda. Rovnako nie je korektné tvrdenie, že úroky sa nedajú splatiť inak ako novou pôžičkou. Mohol by si si preštudovať aj inú literatúru než Rowbothama.

"...vysledok sucasneho, Tebou ospevovaneho, systemu"
Omyl. Ja neospevujem súčasný systém, neviem, kde si na to prišiel. Otázka systému je iná ako otázka existencie či neexistencie úroku. Napr. by mohol fungovať komoditný štandard, a ten môže byť postavený na frakčných alebo plných rezervách, atď. Ale úrok by samozrejme existovať naďalej musel. Dám Ti otázku: Mám legitímne právo požadovať vrátenie požičanej veci aj s niečím navyše ako cenu za to, že som sa vzdal užívania veci v súčasnosti plus riziková prémia? A ak by som nemal, požičal by som niekomu niečo (s výnimkou povedzme priateľa či rodiny)? A ak by som teda nemohol niekomu požičať čokoľvek, z čoho by on v danom okamihu mal väčší úžitok ako ja, bolo by to podľa Teba správne? Takto by mal fungovať tvoj vysnený systém?

"vsetok majetok postupom casu sa ocitne v rukach bankarov"
Marxisti majú takú teóriu, že tzv. neproduktívni rentiéri žijú na úkor robotníkov aj kapitalistov, kapitalisti žijú na úkor robotníkov. Okrem toho ešte aj niektorí robotníci žijú na úkor iných robotníkov a v niektorých prípadoch dokonca na úkor kapitalistov. A akoby to nestačilo, finanční kapitalisti žijú na úkor priemyselných kapitalistov. V konečnom dôsledku každý každého vykorisťuje. Podľa tejto nezmyselnej teórie by už dávno malo byť všetko bohatstvo sveta v rukách azda jediného človeka. Keď si priemyselný kapitalista požičia kapitál, pomocou ktorého vytvorí určitý zisk, časť z tohto zisku zaplatí veriteľovi vo forme úroku. Úrok z kapitálu dlhodobo nemôže byť vyšší ako hrubý zisk, pretože úrok je súčasťou zisku. Tento úverový vzťah sa teda oplatí aj veriteľovi, aj dlžníkovi (ktorý by nevyprodukoval takú hodnotu a taký zisk, ak by si kapitál nepožičal).


Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-07-07  (01:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pocuj kamo, Ty pises pises a pises, ale k veci toho je asi tak 10%. Vid posledny paragraf, uplne od veci si zacal pisat o nejakej marxistickej teorii, ja som napisal, ze majetok sa postupom casu ocitne v rukach bankarov. Ked uz tak, tu vobec nejde o kapitalistov a robotnikov ale o tych, co produkuju a tych, co neprodukuju.
Dalsi priklad:
"Opäť triafaš vedľa - problém nie je v úroku, problém je v existujúcom systéme a predovšetkým v monetárnej politike centrálnych bánk."
Reci, reci bez niecoho konkretneho. Hlavne, ze mas diplom.

Dalsi priklad:
"stat uz tie peniaze tvori" no super... ibaze ja som hovoril o vsetkych peniazoch, ktore by boli v obehu. Neviem preco toto robis. Ale ked sme uz pri tom, napisal si tu dost nezmyslov. Nie, banka nepoziciava len vklady. Vyska vkladov umoznuje bankam vytvarat peniaze, ktore banka tiez poziciava, takze nielen vklady... tieto vytvorene peniaze nepatria a nesmu patrit banke, ale obcanom, tj. statu. Su to vytvorene peniaze, ktore vznikaju podpisom napr. hypotekarnej zmluvy. Tie peniaze pred podpisom neexistovali. Kazda banka tvori peniaze, nielen centralna. Tieto vytvorene peniaze, ktore jej nemozu patrit, banka zneuziva na obohacovanie sa prostrednictvom urokov.

Ale aby som to skratil: Ty proste z nejakeho zvlastneho dovodu povazujes za prirodzene, ze banky su subjekty, ktorych primarnym cielom by malo byt dosahovanie zisku (pomocou uroku, ako inak). Ja sa pytam preco? Preco by mal chudak podnikatel splatit dlh s 20% urokom, ked ho moze dostat takmer zadarmo od statu? Preco by peniaze, ktore banka vytvori, mala povazovat za svoje, z akeho dovodu? Nie su jej, nepatria jej a preto nema ani narok brat (v pripade banky kradnut) ludom domy, auta a podobne. To moze len ten, komu tie peniaze v skutocnosti patria a to su ludia, tj. stat. Stat moze tvorit veskere peniaze nezatazene dlhom a urokom (niekto vsak nazyva rezijne naklady minimalnym urokom, budiz), ako sa uz neraz v historii stalo. Pises, ze stat to moze zneuzivat, to robia staty uz teraz (vid USA)...dalej pises nieco o centralnom planovani. Ano, jednalo by sa o planovanie, ale planovanie, ktore by viedlo k prosperite a nie ku chaosu, ako tomu je teraz. Navyse, ja nehovorim, ze stat bude rozdavat pozicky komukolvek na cokolvek, je rozdiel, ked niekomu das pozicku na auto a ked niekomu das pozicku na slubny projekt, vdaka ktoremu dotycny zamestna x dalsich ludi. O tomto ja rozpravam. Na toto nepotrebujes ziadne uroky. A ak sa zabezpeci dokladna kontrola tohto bezurocneho systemu zo vsetkych stran, tak by sme videli zazraky.

Na zaver k Tvojej otazke:
"Dám Ti otázku: Mám legitímne právo požadovať vrátenie požičanej veci aj s niečím navyše ako cenu za to, že som sa vzdal užívania veci v súčasnosti plus riziková prémia? A ak by som nemal, požičal by som niekomu niečo (s výnimkou povedzme priateľa či rodiny)? A ak by som teda nemohol niekomu požičať čokoľvek, z čoho by on v danom okamihu mal väčší úžitok ako ja, bolo by to podľa Teba správne? Takto by mal fungovať tvoj vysnený systém?"

Nuz ako som uz vravel vyssie a budem sa asi opakovat. Tymto si len ukazal, ze aj napriek tomu diplomu nevies, ako sa tvoria peniaze, mas sice tusenie, ale nevies to. Nevies, odkial banka bere peniaze na pozicky. Napisal som to vyssie, tak si to precitaj. ... dalej moja priama odpoved je jasna: V pripade, ze ste sa tak dohodli s dlznikom, mas samozrejme legitimne pravo pozadovat vratenie svojej veci aj s niecim navyse ako cenu za to, ze si sa vzdal toho uzivania plus rizikovu premiu. Ak vsak poziciavas nieco, co nepatri a uz len z moralneho hladiska ani nemoze patrit Tebe, nemas legitimne pravo nic za to pozadovat. Jedine v pripade, ze by Ti na to dala suhlas osoba, ktora tu 'vec' vlastni. Tento suhlas by musel byt dosiahnuty cestnym sposobom, nie naopak. Este by som zdoraznil, ze legitimny a moralny narok, nie je to iste. Z moralneho hladiska mas narok maximalne tak na prelatenie amortizacie.


Slayer   |   ip:78.98.57.   |   2009-07-07  (15:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Perfect.World:

Tú marxistickú teóriu som spomenul, lebo niektorí ľudia sa stále dívajú na určité podnikateľské subjekty ako na vykorisťujúce, ako na subjekty, ktoré spoločnosti a hospodárstvu vlastne nič neprinášajú, pritom to nie je pravda, a to ani v prípade bánk. Majetok sa postupom času samozrejme neocitne v rukách bankárov, pretože vďaka úverovému systému sa vytvárajú hodnoty, ktoré by inak neboli vytvorené. Ako som už spomínal, úrok je časť zisku. Toho zisku, ktorý by bez úveru priemyselný kapitalista nevytvoril. Vďaka úverovému systému sa vytvárajú nové hodnoty, a nárok na tieto hodnoty má nielen samotný podnikateľ, ale aj veriteľ, ktorý svojou pôžičkou (v prípade bánk jej sprostredkovaním) prispel k prírastku celkového majetku. Teda novovytvorený majetok (zisk) sa delí medzi dlžníka a veriteľa. Preto je absurdné tvrdiť, že raz sa všetok majetok ocitne v rukách bankárov. Neocitne. Tiež si tvrdil, že aj zadlženosť bude nutne rásť. Rásť môže, rovnako aj klesať, ale nie je to žiadna nevyhnutnosť. A ďalej tvrdíš, že bankári nič neprodukujú. To nie je pravda. Bankári produkujú služby určitého charakteru, a tie služby sú pre normálne fungovanie ekonomiky nevyhnutné. Mohol by tieto služby prevziať štát, ale to nikdy nefungovalo, lebo nemohlo. Stačí si zanalyzovať určité politické mechanizmy a neidealizovať si štát ako nejakú entitu, ktorej cieľom je dosahovať maximalizáciu spoločenského blahobytu. Takto to nefunguje.

"Reci, reci bez niecoho konkretneho."
Nemôžem byť príliš konkrétny, nedá sa zjednodušiť problematika monetárnej politiky na pár riadkov, keď sú o nej popísané tisícky strán, a navyše tie názory nie sú vôbec homogénne. Tak stručne: Monetárna expanzia môže zabezpečiť dočasný (umelo vytvorený) hospodársky rast po dobu samotnej peňažnej expanzie. Nakoniec však príde "moment pravdy", keď sa ukáže, že určité segmenty hospodárstva sa prehriali, vytvorila sa bublina, ktorá musí prasknúť, a že niektoré investície musia byť zrušené z dôvodu nedostatku reálneho kapitálu, či presnejšie povedané z dôvodu odhaleného nesúladu medzi mierou úspor, štruktúrou dopytu a štruktúrou produktívneho kapitálu. To sa stalo aj pri súčasnej kríze. Chybou teda nie je úrok, chyba je v nevhodnej monetárnej politike (samozrejme, tých príčin je ešte viac, ale ani jedna z nich nesúvisí s existenciou úroku).

"Ale ked sme uz pri tom, napisal si tu dost nezmyslov. Nie, banka nepoziciava len vklady. Vyska vkladov umoznuje bankam vytvarat peniaze, ktore banka tiez poziciava, takze nielen vklady"
Banka môže požičať len hodnotu svojich pasív, a ani to nie celú. Musí vždy držať aj určité rezervy. Inými slovami, banka, ako každý iný podnik, musí dodržať súvahovú rovnováhu. Na margo toho, že vraj neviem, ako sa tvoria peniaze: Peniaze sa vytvárajú pôžičkou banky, keď banka niekomu požičia úver, v ekonomike začínajú existovať nové peniaze. Tieto peniaze sa čiastočne vrátia do bankového systému v podobe nových vkladov, tie nové vklady tvoria základ pre ďalšiu pôžičku atď. Ide o multiplikatívny peňažný proces. Faktom však ostáva, že banka vždy požičiava z voľných rezerv, ktoré má k dispozícii, a tie sú nevyhnutne tvorené vkladmi iných subjektov, alebo priamo peniazmi novovytvorenými centrálnou bankou (jedine ona má právomoc vytvárať "zo vzduchu" púhym elektronickým zápisom nové peniaze nekryté ničím, ani vkladmi), ktorá ich poskytne komerčnej banke napr. poskytnutím úveru alebo tzv. operáciami na voľnom trhu (ktorý v skutočnosti nie je taký voľný, keď sme pri tom). Odhliadnuc od novej emisie peňazí centrálnou bankou, komerčné banky poskytujú úver prakticky len z vkladov. Skôr by som povedal, že si to Ty, kto má akúsi hmlistú, ale nepresnú predstavu o tvorbe peňazí, o čom svedčí tvoja veta "Vyska vkladov umoznuje bankam vytvarat peniaze, ktore banka tiez poziciava, takze nielen vklady". Výška vkladov umožňuje bankám požičiavať peniaze, ktoré sa čiastočne (niekoľkonásobným kolobehom) vrátia bankám v podobe nových vkladov. Banka však tak nakoniec požičia vždy len hodnotu tých vkladov (vrátane tých, ktoré vznikli vďaka novému úveru).

"Preco by mal chudak podnikatel splatit dlh s 20% urokom, ked ho moze dostat takmer zadarmo od statu?"
Z prostého dôvodu. Preto, lebo ten "chudák podnikateľ" vďaka pôžičke vyprodukuje niečo, čo by inak nevyprodukoval. A z príslušného zisku časť zaplatí veriteľovi, časť si nechá. Je to výhodné pre oboch a z makrohľadiska je to v podstate výhodné pre všetkých. Zadarmo môže dostať pôžičku od štátu? Nemôže, v skutočnosti zadarmo nie je nič. Aj pôžičkový kapitál má svoju hodnotu (úrok), a ak držitelia pôžičkových zdrojov nedostanú úrok, nebudú poskytovať tento kapitál, nebudú tvoriť pôžičkové fondy. Nebudú úspory. A odkiaľ štát potom vezme ten kapitál? Akým mechanizmom sa budú rozdeľovať úspory vytvorené v spoločnosti? Štát, ktorý má kontrolu nad alokáciou kapitálu v spoločnosti, má vlastne kontrolu nad celou spoločnosťou. To tu už raz bolo. Centrálne plánovanie nikdy nemôže viesť k prosperite. Okrem toho, centrálne banky už v súčasnosti môžu znižovať úroky takmer k nule. A to je presne tá politika, ktorá vytvára krízy.
Je to vlastne ako keby si tvrdil, že štát má ľuďom poskytovať statky zadarmo alebo za nízku cenu. Hmotný statok či peňažný kapitál, princíp je ten istý. Ale odkiaľ ich ten štát bude brať? Kto ich potom bude produkovať? Nebodaj samotný štát? A čo otázka motivácie? Čo otázka efektívneho umiestňovania zdrojov?

"Ak vsak poziciavas nieco, co nepatri a uz len z moralneho hladiska ani nemoze patrit Tebe, nemas legitimne pravo nic za to pozadovat. Jedine v pripade, ze by Ti na to dala suhlas osoba, ktora tu 'vec' vlastni."
Tento problém má dve roviny: Ak mi niekto niečo požičia, dá mi to k dispozícii, a ja ak mám právo daným predmetom (či peniazmi) disponovať, môžem ho požičať ďalej niekomu inému (s výnimkou vysloveného zákazu zo strany môjho veriteľa). V súčasných právnych podmienkach vlastne subjekt, ktorý ukladá v banke peniaze, jej týmto implicitne dáva právo tieto peniaze ďalej požičať. Nie sú to peniaze patriace banke, ale banka ako sprostredkovateľ má právo tieto peniaze investovať na finančných trhoch nepriamo do cenných papierov alebo priamo poskytnutím úveru inému subjektu (to je nakoniec podstata bankovej činnosti).
Druhá rovina je o tom, či systém čiastočných rezerv je morálny, či má teda banka morálne právo požičiavať peniaze, ktoré jej nepatria, niekomu inému, s tým, že zároveň deklaruje svojim vkladateľom, že ich peniaze majú formu úložky, ktorú môže vkladateľ kedykoľvek vybrať, teda že vkladateľ vlastne nie je veriteľom banky, ale len ukladateľom. Peniaze nepožičal, ale len uložil do úschovy. A to je problematika FRB vs. 100% rezervy v rámci komoditného štandardu. Ale nie je to argument v neprospech samotnej existencie bánk či úroku.

"Z moralneho hladiska mas narok maximalne tak na prelatenie amortizacie."
Neviem, z akých morálnych koncepcií vychádzaš, ale je to akoby si tvrdil, že podnikateľ nemá právo na zisk, len na vrátenie nákladov a amortizácie. Len kto by potom tvoril hodnoty, kto by produkoval, neviem.


zralok   |   ip:78.99.81.   |   2009-07-07  (22:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  2 perfect.world.slayer :)
Super chlapi, mate kazdi svoje argumenty, tomu vravim pekna diskusia.
Nemam sice diplom z ekonomie, ale podstatou podla mna povodneho textu a mozno aj naslednej diskusie by mala byt snaha pochopit, slusne to nazvem, "moznost, ze system ako funguje, funguje pre profit tvorcu, alebo podielnika systemu".
Casto sa stretavam v roznych diskusiach, aj v beznych zivotnych situaciach s troma pristupmi. Prvy je najcastejsi, a to nezaujem vo vseobecnosti o hocico. Druhy je viac ci menej fundovany popis, ci analyza hocakeho systemu s "vysledkami" preco. Treti je skor mimoriadny vyskyt, nazval by som to pouzivanie vlastneho mozgu, so stipkou fantazie, okoreneny tvorivym duchom a nadhladom.
Ten posledny je ozajstnou hybnou silou ludstva.
Nezaujimaju ma v principe tvrdenia, ze musim znasat urok 18% na uver na podnikanie od banky kde mam 3 ucty, ze musim cely svoj polrocny zarobok odovzdat do roznych poistovni. Ze ma od narodenia buzeruje aparat povinnosti: dani, policie, armady, poisteni, koncesionarskych poplatkov, zalohovych platieb, atd. Pribudaju nejake nove, ale nemam pocit, ze by sa zivot staval v inych, alebo vobec v nejakych oblastiach jednoduchsim, myslim "normalnejsim". Zo vsadial ma stimuluju a nasledne to daju vyzrat, lachko sa potom hovori o hluposti, ked fyziologicky a psychologicky je clovek len taky aky je.
Zaujimama ma pricina, preco je system taky aky je? Preco je urok taky nezvladnutelny? Preco napriek tomu uroku moja firma ani nedostane uver? Preco by som mal trpiet danove a odvodove zatazenie v takej vyske? Preco mam pocit, ze vsetko co pan Vasky hovori je asi pravda?
Asi preto, ze to jednoducho dava zmysel a podporuju to moje osobne zivotne skusenosti, ako aj skusenosti celej plejady ludi z mojho okolia. Potrebujeme zmenu. :) Ale nie uz asi x-tu "zmenu" od novembra '89, ale zmenu v hlave, ostatne pride samo.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-07-08  (00:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kto nedokaze svoje pocity a svoj nazor vyjadrit na max.10 riadkov ten len kecá.To je moj nazor a zivotna skusenost.


Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-07-08  (02:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  no kamo, fakt sa to nejak roztahuje, tak sa budem snazit byt strucny a hovorit v bodoch.

1. Aby bolo jasne, mna naozaj nezaujima, co si myslia niektori ludia a preto mi to nemusis pisat, mna zaujimaju argumenty k veci, tj. k tomu, o com som ja pisal. Z jednoducheho dovodu. Je nim cas.

2a). Pouzijem Tvoj styl argumentacie teraz pre zmenu ja... Majetok sa postupom casu samozrejme ocitne v rukach bankarov, prave vdaka uverovemu systemu. Mimochodom, tieto hodnoty (ktore by sa inak nevytvorili), o ktorych pises, to mas na mysli tie palace bankarov a limuziny a tlste brucha? "Hodnoty", na ktore makali ludia len a len preto, aby splatili urok? Neviem, ci si to uvedomujes, ale to su prave tie hodnoty, ktore by inak nevznikli. Ceny stupaju aj kvoli uroku, naklady sa znizuju hlavne kvoli uroku s cim priamo suvisi aj stupajuca nezamestnanost. Nezabudaj, ze aj otroci a poddani tvorili hodnoty navyse (napr. ze museli makat temer nonstop)...ktore by sa inak nevyprodukovali, ako inak. Neuvedomujes si, ze uz zijeme v casoch, kedy pomaly snad nebude cloveka, ktory ak chce raz v buducnosti byvat vo vlastnom, jednoducho musi sa zarucit, ze bude otrocit cast svojho zivota na tlste brucho bankara, inak mu velavazeny tlstoch velkoryso nepomoze v podobe pozicky. Len tolko k tym hodnotam.
2b) Suhlasim, bankari produkuju sluzby urciteho charakteru. Avsak tieto sluzby su najvacsou prekazkou pre normalne fungovanie ekonomiky. Tvoj problem je v tom, ze podla Teba, to co znie dobre, nemoze fungovat uz len preto, ze to znie dobre. Nemozme si predsa vsetko idealizovat, ze? K tomu Ti poviem len jedno - do takychto sra*iek sme sa dostali prave kvoli takemuto zmyslaniu. Kvoli uplne zvratenemu zmyslaniu. Vsetko sa da, ked sa chce, nezabudaj. Ked budes ale ludom tlct do hlavy, ze musia byt zli, pretoze svet je zli, tak k tomu len tolko, ze to je vyplod zvrateneho a zleho cloveka, nic viac, nic menej.
"Takto to nefunguje." Co Ty vies, co funguje. Ziadny system nefunguje, pokial ho budu riadit hlupi, chamtivy, sebecki ludia. Jedine tak to nefunguje. Snad mi nechces tymto naznacit, ze sucasny system funguje.... aj ked to je dost relativne, ze?

3. "Nemôžem byť príliš konkrétny..." ...mozno by som pochopil, keby si povedal "strucny", ale "konkretny" ?? Este k tomuto bodu, vsimol som si, ze akesi 'centralne planovanie' Ti vadi, pretoze, ako vravis, to nikdy nefungovalo. ....Ale bubliny, o ktorych pises, tie Ti nevadia, tie dokonca povazujes za normal. To je uz deformacia nadobudnuta niekolkorocnym usilim o zisk diplomu, usudzujem.
"Chybou teda nie je úrok, chyba je v nevhodnej monetárnej politike" ...no perfektne... to ako keby som ja povedal nasledovne - Susedia povybijali Ferovi okna na domoch, pretoze ich preukazatelne okradol a Ty by si mi hned na to odpovedal "Nemas pravdu, bolo to vo Ferovom pristupe k problemu (napr. mal mat preventivne postaveny vysoky mur okolo domu)" .... asi tak.

4. K tym vkladom. Fero vlozi do banky 1000, nasledne banka pozicia Dezovi 900. Preco banka tvrdi Ferovi, ze on ma na konte stale 1000, ak teda poziciala jeho vklad? No nic, berem spat, neviem preco som sa na to takto dival. V tej rychlosti obcas napisem aj par nejasnosti. Je predsa samozrejme, ze bankar Fera umyselne klame, len za jednym ucelom, aby mohol nadalej napchavat svoje uz beztak tlste brucho, ze?

5. teraz k tej pozicke a 20% uroku.
Ano, podnikatel vyprodukuje este nieco navyse ...pre bankara, ako som uz spomenul. Ta praca navyse je vzdy v konecnom dosledku len praca pre bankara, nie pre spolocnost. Spolocnost z tychto hodnot, ktore tu Ty ospevujes, nic nema. Maju len bankari. Tito nenazranci nic neprodukuju, nic. Oni len skupuju a hrabu.... tie Tvoje hodnoty. Vsetko len preto, ze "produkuju" CISLA.
"zadarmo nie je nic" ...ked ja niekomu dam 10 korun, ma ich zadarmo. Ja nie, on ano. Takze, ked som napisal, ze podnikatelovi by mohla byt poskytnuta ista sluzba zadarmo, tak som to tak aj myslel. Ale niekto uz rad slovickari, sledujem.

6. "e to vlastne ako keby si tvrdil, že štát má ľuďom poskytovať statky zadarmo alebo za nízku cenu. Hmotný statok či peňažný kapitál, princíp je ten istý." ...keby si cital pozorne (myslim, ze som to uz spomenul), je zasadny rozdiel, ked niekomu das pozicku a on ju doslova prezere a ked niekomu poskytnes pozicku a on ju pouzije na slubny projekt, vdaka ktoremu zamestna x dalsich ludi. To je to o com hovorim. Nie o rozdavani penazi od buka do buka. Vies, k comu by takyto pristup viedol? Asi nie, vsak Teba tato alternativa ani len nenapadla, co je dost sokujuce.
"otázka efektívneho umiestňovania zdrojov" ...no moment, hadam sa mi nesnazis naznacit, ze takuto efektivnost zabezpecuje urok, to by bolo vskutku dychvyrazajuce tvrdenie.

7. K tomu legitimnemu pravu - Vo svojom argumente si uplne vynechal vetu, ktoru som spomenul a bola velmi dolezita. Znela "Tento suhlas by musel byt dosiahnuty cestnym sposobom, nie naopak." ...Preco si ju odignoroval? Ja Ti poviem preco... pretoze cely Tvoj argument by sa rozsypal ako domcek z karat, neobstal by. Ja Ta uistujem v jednom. Keby ludia vedeli ako funguje cely tento system, ako dru na bankarov, ako su tvorene peniaze a kto najviac z celeho tohto systemu profituje, tak by tu bola taka revolucia aku tento svet este nazazil. Nieco podobne tvrdil uz nejeden prominentny clovek, zaiste Ti to ale nemusim dokazovat, pretoze s tymto urcite suhlasis, ze mam pravdu?

8. K tej amortizacii - ja som hovoril o situacii, ked Ta niekto poziada o nieco, co surne a nutne potrebuje, ale nie v snahe dosiahnut nejaky materialny zisk. No nebudem to tu rozpisovat a vysvetlovat, nie je to dolezite, ale mal som byt konkretnejsi, ok.

Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-07-08  (02:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  slayer:

Este dodatok:

V prispevku, na ktory si reagoval som napisal toto:

"Ale aby som to skratil: Ty proste z nejakeho zvlastneho dovodu povazujes za prirodzene, ze banky su subjekty, ktorych primarnym cielom by malo byt dosahovanie zisku (pomocou uroku, ako inak). Ja sa pytam preco? Preco by mal chudak podnikatel splatit dlh s 20% urokom, ked ho moze dostat takmer zadarmo od statu? Preco by peniaze, ktore banka vytvori, mala povazovat za svoje, z akeho dovodu? "

Naozaj velmi ma zaujimala hlavne odpoved na tu poslednu otazku, preco si sa jej vyhol?


nahosed   |   ip:91.127.69   |   2010-01-31  (21:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Najdu sa aj inovátory a odvažne firmy. Tu je jedna..

BW FIN - SK, s. r. o. http://bwfin.eu

Túžite po vlastnom bývaní? Nechcete platiť vysoké úroky bankám? Máme riešenie! Výstavba rodinných domov a bytoviek na splátky s 0% navýšením! Výstavbu rodinných domov realizujeme striktne v našej vlastnej réžii.


Jarik   |   ip:213.220.2   |   2010-03-09  (15:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Perfect World & Slayer:

Porovnavam argumenty vas dvoch pani, a bohuzial, perfect.world, tvoje "argumenty su pekne blaboly, ucelovo narabas s "faktami", slayer na rozdiel od teba pise o realite a zjavne rozumie ekonomickym suvislostiam.
Este k opodstatneniu uroku: Urok je aj odmenou za riziko - stale sa tu ohanate poziciavanim zadarmo. Co ak mi tu bezurocnu pozicku dlznik nesplati? Preco mam davat svoje peniaze niekomu len tak, bez naroku na odmenu? Ked si ich necham doma, efekt pre mna bude rovnaky, akurat sa zbavim rizika z nesplatenia tejto pohladavky. Navyse, poskytnutim prostriedkov druhej osobe sa vzdavam naroku pouzit tieto svoje prostriedky vo svoj prospech - uspory, nakup nejakeho tovaru atd. Aka je ekonomicka opodstatnenost zbavit sa moznosti disponovat prostriedkami v prospech niekoho ineho, ak mi z toho nevyplynie akakolvek vyhoda? Samozrejme ze si tie peniaze radsej necham doma, alebo ich na nieco miniem sam!


LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-03-09  (18:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  PerfectWorld

" K tym vkladom. Fero vlozi do banky 1000, nasledne banka pozicia Dezovi 900. Preco banka tvrdi Ferovi, ze on ma na konte stale 1000, ak teda poziciala jeho vklad? No nic, berem spat, neviem preco som sa na to takto dival. V tej rychlosti obcas napisem aj par nejasnosti. Je predsa samozrejme, ze bankar Fera umyselne klame, len za jednym ucelom, aby mohol nadalej napchavat svoje uz beztak tlste brucho, ze?"

Pokial viem na kazdej bankovej zmluve mas klauzulu ze banka je opravnena tvoj vklad dalej bez upozornenia poziciavat a podpisom s tym suhlasis. Takze Fero si asi len poriadne neprecital zmluvu. :)
Ale mozno by to mohlo byt napisane trocha polopatistickejsie...

"Ano, podnikatel vyprodukuje este nieco navyse ...pre bankara, ako som uz spomenul. Ta praca navyse je vzdy v konecnom dosledku len praca pre bankara, nie pre spolocnost. Spolocnost z tychto hodnot, ktore tu Ty ospevujes, nic nema. Maju len bankari. "

A vkladatelia z coho maju uroky na uctoch? Ti nie su sucastou spolocnosti? Samozrejme, mozme sa tu bavit o tom ci bankar nema privela a vkladatelia primalo...

Inac Slayer, neviem ci banky poziciavaju aj peniaze vlozene na bezne ucty, kde je urok mizerny... Ak ano, preco neexistuje bankovy produkt kde by si vkladatel len vlozil peniaze a tieto by neboli poziciavane dalej, a platil by nejake fixne poplatky? Za to nulove riziko by tych par drobnych predsa stalo...

"keby si cital pozorne (myslim, ze som to uz spomenul), je zasadny rozdiel, ked niekomu das pozicku a on ju doslova prezere a ked niekomu poskytnes pozicku a on ju pouzije na slubny projekt, vdaka ktoremu zamestna x dalsich ludi. To je to o com hovorim. Nie o rozdavani penazi od buka do buka. "

Odkial stat vezme peniaze na bezurocne pozicky? Inak suhlasim ze statne bezurocne pozicky by boli dobra vec, ale urcite nemozu nahradit vsetky bankove pozicky, na to by museli byt obrovske dane.

Moj nazor? Zrusit centralnu banku. Naco je vlastne potrebne tvorenie novych penazi? Nevidim v tom zmysel, iba co to okrada vsetkych, ci uz ich tvori stat alebo CB.


A1   |   ip:80.82.148   |   2010-07-14  (11:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://www.scribd.com/doc/22221323/Rudolf-Vasky-Tretia-cesta

Kto nepochopi podstatu veci z 15nast strankovej knihy tak tomu niet pomoci a ak je vo veci namoceny odvisne na najblizsej lampe as soon as den zuctovania prijde :) PRajem prijemnu jesen zivota milí banKÁRI :D


jaysamuel . cavolyfy34   |   ip:82.119.22   |   2017-07-24  (14:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dobrý deň, pán /
Ak potrebujete naliehavú prácu na získanie úveru, alebo potrebujete pôžičku na splatenie
Váš dlh, potrebujete refinančný úver? Potrebujete úver na kúpu auta alebo domu? Ak áno, nebojte sa viac, ponúkame všetky druhy pôžičiek bez kreditnej kontroly s príslušnou úrokovou sadzbou !!! Kontaktujte nás dnes e-mailom. (Sterlingunicornfunds@gmail.com) pre viac informácií
Ďakujemdiskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


päť + štyri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Cirkevný matrix - CIRTRIX
EgbebleAugustn . munolumo99:   Chcete byť členom Illuminátov a dostať svoje srdce túžbu po peniazoch, moci, sláve všetko bude vaše v živote, čo musíte urobiť, aby ste získali všetko toto je pre vás prísť a byť členom bratstva Illuminati všetko kedy ste ......

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Evanjelium podľa Tomáša

Podla niektorých ide o najčistejšie evanjelium-keďže bolo nájdené iba nedávno.


Illuminati - čast 1 / 7

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Etikoterapia

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

MASAKER NA NÁMESTÍ NEBESKÉHO POKOJA V PEKINGU A VÝROBA MORÁLNYCH UCHYLÁKOV

V roku 1989 som pracoval v USA a pamätám si, ako vtedy všetky média v USA opakovane podávali správy o masakre mierumilovných študentov tankami a vojakmi na hlavnom námestí v Pekingu. O masakre študentov, ktorí chceli odstrániť komunistickú totalitu, chceli slobodu a dodržiavanie ľudských práv. O námestí, kde bolo zmasakrovaných niekoľko tisíc študentov zločinnou komunistickou totalitou.


Zmeňme systém, zmeňme svet.

"(ne)Milujem" jedovaté-konzervačné látky

Vidím to príliš čierne?

V ako Vendeta

Čo nám chce chlapec "cukrový kopec" poveda...

Archív

Otvorený list politikom: Nesiahajte na vklady v bankách

Po udalostiach, ktoré pohli verejnou mienkou v celej Európe, po šokujúcom precedense, keď európskych a vládnych politikov vôbec napadlo siahnuť na súkromné vklady a to dokonca aj drobným vkladateľom, sme sa rozhodli vyzvať politikov, ktorí sa často a radi stavajú do úlohy zástupcov a ochrancov ľudu, aby jasne vyjadrili snahu presadzovať záujem občanov, ktorý hlásajú predovšetkým pred voľbami.


Keď je Beňová v emóciách môžete porušovať z...

Poďme konfrontovať Zbigniewa:

Den bez lékaře, nákupů, médií

Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Ľ. Huďo - Februárové udalosti vo svete


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.4207 s