20. September 2019
    
Efektivita hospodárenia so zdrojmi energie - Dolezite.sk

Efektivita hospodárenia so zdrojmi energie


  2011-01-09  (13:24)  |  Ekológia
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Efektivita hospodárenia so zdrojmi energie

 

Priehrada Tri úžiny

 

Ing.arch. Juraj Berdis, PhD.

Príroda má jednu neoceniteľnú vlastnosť: dokonalú efektivitu využívania zdrojov. Je veľmi pravdepodobné, že príroda využíva všetok potenciál slnečnej energie, ktorá je našej planéte k dispozícií, na svoj metabolizmus a kolobeh živín. Je preto skutočne málo pravdepodobné, že človek príde na to, ako urobiť z jedného joulu dva. Teda ak platí zákon zachovania hmoty a energie. Priame čerpanie slnečnej energie má teda evidentné limity.
Biomasa sa považuje za najefektívnejší udržateľný spôsob ukladania energie. V prípade ropy, uhlia a zemného plynu ide o fosilizovanú biomasu a jej vedľajšie produkty, teda o energiu nahromadenú počas niekoľkých miliónov rokov. Naša civilizácia tieto zásoby dokázala v podstate vyčerpať za dvesto. Tvrdí sa, že naša súčasná civilizácia a jej obrovský rozvoj by jednoducho nebol možný bez čerpania týchto zásob. Otázka je ako to pôjde ďalej po úplnom vyčerpaní fosílnych zdrojov energie. Je veľmi pravdepodobné, že kapacita reprodukcie biomasy a v nej viazanej energie na zemi nedokáže pokryť jej aktuálnu a už vôbec nie narastajúcu potrebu a je treba sa obrátiť na iné zdroje energie.

Veľa odborníkov na energetiku tvrdí, že východiskom z nadchádzajúcej energetickej krízy je jadrová energia. Tu si treba ale všimnúť, že aj jadrový rozpad je tiež konečný zdroj energie a teda nie je udržateľný. Odporuje tiež princípu dobrovoľnosti a kultúrnej a spoločenskej integritytak ako ho formuloval Thijs de la Court[1]. Podľa neho sa rozvoj musí realizovať na báze vnútorného rozvojového potenciálu a potrieb a nemá byť importovaný z vonku. Aj keď sa v prieskumoch verejnej mienky na Slovensku väčšina ľudí vyjadrila za rozvoj jadrovej energie a dostavbu JE Mochovce, s ťažbou uránovej rudy je to už horšie. Pri úvahách o začatí ťažby, ako na príklad na Jahodnej pri Košiciach, sa zdvihla obrovská vlna odporu a to sa ešte nespomínalo umiestnenie skládky vyhoretého jadrového paliva. Neviem si predstaviť, kto by chcel niečo podobné dobrovoľne tolerovať vo svojej blízkosti, najmä po publikovaní stavu životného prostredia v uralskom mestečku Čeľjabinsk[2] v roku 1992. Záujem o rozvoj jadrového programu je preto vysvetliteľný nedostatkom informovanosti alebo ochotou hyenizovať na utrpení druhých, žijúcich v dotknutých oblastiach. Rozvojom jadrovej energie možno predĺžiť rozvoj našej kultúry, ale rozhodne sa tým nestane udržateľnejšia. Dopad sa tým iba oddiali a zväčší.

Model priehrady 

 

Vodná a veterná energia je vo všeobecnosti považovaná za obnoviteľný zdroj pohonu. To ale neznamená, že zber tejto energie nespôsobuje žiadne dopady.  V skutočnosti sa tieto zvyšujú úmerne, možno až exponenciálne k mierke takéhoto zámeru. V prípade veterných parkov je nezanedbateľný aj vizuálny dopad[4], energetická náročnosť výroby stavebných dielov, hlučná prevádzka a v neposlednom rade zabíjanie dezorientovaného vtáctva. V prípade veľkých vodných diel je to zničenie pôvodných biotopov, narušenie prirodzeného režimu spodných vôd a ich znečistenie, zabíjanie rýb v turbínach, bariéra na prirodzenom biokoridore, zásadné zmeny mikroklímy, zatopenie pôdy, spomalenie vodného toku, zahrievanie vody a v neposlednom rade zničenie životného priestoru a sociálnych vzťahov pôvodného domáceho obyvateľstva. Napríklad Petríková (1999) sa podrobne venuje sociologickým aspektom pri výstavbe Vodného diela Žilina[5]. Všetky tieto javy sa nazbierali napríklad aj pri najväčšom vodnom diele na svete, na priehrade „Troch úžin“ v Číne, kde napríklad opomenuli vybudovať obtoky pre umožnenie putovania živočíchov[6], zatopením brehov a znečistením vody odrezali obrovské množstvo domorodého obyvateľstva od prirodzeného zdroja obživy. Vytvorením veľkej vodnej plochy zmenili mikroklímu v oblasti a vytvorili tak bariéru pre postup letných monzúnových vetrov, ktoré zásobovali vlahou hlavné mesto Bei-jing, ktoré bolo založené na púšti a bojuje s nedostatkom pitnej vody.

Malé vodné náhony a malé veterné náhony by mohli byť cestou k udržateľnému stavu, pretože prispievajú k decentralizácií prístupu k zdrojom energie a sú v súlade s princípom emancipácie ako aj princípom prijateľných chýb. Sú síce menej efektívne vo využívaní energetického potenciálu prostredia, ale spôsobujú aj primerane menšie a teda únosnejšie environmentálne dopady.

V záujme zníženia dopadov na prostredie by sa mala energetická produkcia postupne decentzralizovať a efektivita energetickej spotreby zvyšovať. Čo by viedlo k nižšej produkcii a spotrebe energie.

Priehrada

 

 

 

Zdroj: www.zelenarchitektura.sk

 

 

Referencie:

[1] COURT, Thijs de la. 1993. Different Worlds. Utrecht: International books, 1993, ISBN 90-6224-996-5

[2] V rokoch 1949 až 1956 bol v Čeľjabinskej oblasti do riečneho systému Teča vypúšťaný stredne a vysoko rádioaktívny tekutý odpad. Celkovo sa v tomto období „podarilo“ vypustiť okolo 76 miliónov m3 rádioaktívneho odpadu. Radiácii bolo vystavených viac ako 124 000 ľudí z priľahlých oblastí. 29. septembra 1957 v dôsledku zlyhania chladiaceho systému explodoval skladovací kontajner s tekutým rádioaktívnym odpadom a znečistil tak územie s rozlohou 23 000 km2 (takmer polovica Slovenska) a dnes sa táto oblasť nazýva Východouralská rádioaktívna stopa. Kvôli vojenskej bezpečnosti bola táto havária držaná v tajnosti pred celým svetom a potichu bolo evakuovaných 10 700 obyvateľov. Tento atómový incident vyprodukoval dvojnásobné množstvo rádioaktívnych látok, ako pri incidente v elektrárni Černobyľ.

zdroj:    http://referaty-seminarky.sk/radioaktivita-je-vsade-okolo-nas-i/

http://en.wikipedia.org/wiki/Mayak

http://www.logtv.com/films/chelyabinsk/

[3] Rozvoj musí dovoľovať len také chyby, ktoré nevedú k strate integrity zdrojov a ekosystémov. Treba počítať s tým, že pri ľudskej činnosti môže nastať a nastane chyba. Preto aj do rozvoja sa nesmie vsadiť všetko, aby sme pri neúspechu o všetko neprišli. Aj chybný rozvoj musí byť zvrátiteľný.

[4] BERDIS, Juraj; GRÜNNER, Roman; MAGYAR, Aleksander; MIŠÍKOVÁ, Pavlína; TURANCOVÁ, Miriam. 2006. Identity and Visual Quality of the Landscape. In: KVARDA, Werner. : Socrates – Erasmus IP-SOIL II – Intensive ProgrammeResponsible Use of Soil and Land and Regional Development.  Wien : Academia Danubiana 3/2006, s.80-83, ISSN 1817-3349

[5] PETRÍKOVÁ, Dagmar. 1999. Sociologické aspekty environmentálneho rozvoja In: Sociológia 2, ročník 31, Bratislava: Sociologický ústav SAV, Slovak Academic Press, 1999, s. 181, ISSN 0049-1225

[6] V rieke Yang-tse, na ktorej je priehrada vybudovaná žijú napríklad jesetery, ktoré každoročne putujú do horného toku za účelom rozmnožovať sa, ako aj jeden druh sladkovodných delfínov.

 

 

 


Ing.arch. Juraj Berdis, PhD.
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
Monty   |   ip:95.102.17   |   2011-01-09  (14:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nechcem polemizovat o ekologii pri tazbe uranu, ale zasoby pri sucasnej potrebe energie su dostatocne
http://www.osel.cz/index.php?clanek=3778


DrHujer   |   ip:178.41.17   |   2011-01-09  (14:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Všetko rovná sa jednej.


Krovak   |   ip:193.93.73   |   2011-01-09  (15:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  chapem spravne clanok tak, ze chce povedat ze ziaden zdroj nie je dost dobry, ale nedava alternativu?
mimochodom pokial viem, tak som niekde cital tvrdenie ze veterne turbiny vtakom naopak vyhovuju, pretoze im sluzia ako orientacny bod (s ostatnymi argumentami nepolemizujem, lebo tie su ok pokial viem)


LordX   |   ip:91.127.62   |   2011-01-09  (16:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Tu si treba ale všimnúť, že aj jadrový rozpad je tiež konečný zdroj energie a teda nie je udržateľný."

Definuj udrzatelny. Ked to bereme takto absolutisticky tak nic nie je udrzatelne, lebo vdaka zakonu entropie neexistuje nekonecne trvajuci zdroj energie. Ale zasoby jadroveho paliva (uranu, dnesneho jadroveho "odpadu", toria...) nam pri pouzivani modernych reaktorov 4. generacie vydrzia tisice rokov. A to je dost na to aby sme zatial ziskali nove zdroje (fuzia..).

Odporuje tiež princípu dobrovoľnosti a kultúrnej a spoločenskej integritytak ako ho formuloval Thijs de la Court[1]. Podľa neho sa rozvoj musí realizovať na báze vnútorného rozvojového potenciálu a potrieb a nemá byť importovaný z vonku."

???


Najlepsia moznost nahradenia fosilnych zdrojov je zatial jadrova energia kombinovana so solarnymi koncentracnymi elektrarnami (nie fotovoltaika). Tam sa cena uz velmi priblizuje fosilnej elektrine a je pravdepodobne ze bude aj lacnejsia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Concentrated_solar_power
http://en.wikipedia.org/wiki/Generation_IV_reactor


LordX   |   ip:91.127.62   |   2011-01-09  (17:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://www.news.com.au/breaking-news/china-touts-nuclear-fuel-breakthrough/story-e6frfku0-1225981180978

"CHINESE scientists have made a breakthrough in nuclear fuel reprocessing technology that could effectively end any uranium supply concerns, state media reported.

The technology developed by state-run China National Nuclear Corp enables the country to re-use irradiated nuclear fuel, China Central Television said on Monday.

"China's proven uranium sources will last only 50 to 70 years, but this now changes to 3000 years," said the report."


DrHujer   |   ip:178.41.17   |   2011-01-09  (18:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Krovak, vtaky su tu tisice rokov. Umelý orientačný bod typu vrtuľa určite nepotrebuju :-)


DrHujer   |   ip:178.41.17   |   2011-01-09  (18:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Krovak, vtaky su tu tisice rokov. Umelý orientačný bod typu vrtuľa určite nepotrebuju :-)


Krovak   |   ip:193.93.73   |   2011-01-09  (20:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DrHujer: upresnim, islo o to ze niektore druhy VRAJ osidlovali uzemia kde predtym neboli, nebo tak neco.


DrHujer   |   ip:178.41.17   |   2011-01-09  (20:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jáj, no tak to hej, s tým súhlas. Chalani so sovs ( spolok na ochranu vtáctva Slovenska ) to tiež pozorovali.


JurajBerdis   |   ip:95.102.22   |   2011-01-09  (21:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Udržateľný zdroj neznamená večný, ale využívateľný, pre všetky nasledujúce generácie a nie len 4 až 400 a to síce tak, že nebudú nútený vynachádzať iné zdroje. Odvolávanie sa na to, že oni (ďalšie generácie) si už v budúcnosti nejako poradia, je nebezpečný nedostatok nášho rozvoja.


LordX   |   ip:91.127.62   |   2011-01-09  (22:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Taky zdroj, schopny plne uspokojit nase stale rastuce energeticke poziadavky zatial nemame (urcite to nie su veterne, vodne a fotovoltaicke elektrarne, tie ani pri najlepsej voli same nedokazu svetove energeticke poziadavky uspokojit). A nerobme si iluzie, zvysovanie efektivity je sice dobre, ale nebude stacit vykryt narast spotreby sposobeny zvysovanim dopytu.

Ale najblizsie k takemuto zdroju maju zatial jadrova energetika 4. generacie a koncentrovana solarna energia.

http://manhaz.cyf.gov.pl/manhaz/strona_konferencja_EAE-2001/15%20-%20Polenp~1.pdf

Moderna jadrova energia vychadza podla vsetkych statistik ako najviac bezpecna a eco-friendly vzhladom na mnozstvo vyprodukovanej energie.

A myslim ze ludstvu sa urcite podari fuzia najneskor v priebehu par stovak rokov. Tisice rokov budu urcite stacit.

Z clanku:
"Malé vodné náhony a malé veterné náhony by mohli byť cestou k udržateľnému stavu, pretože prispievajú k decentralizácií prístupu k zdrojom energie a sú v súlade s princípom emancipácie ako aj princípom prijateľných chýb.
V záujme zníženia dopadov na prostredie by sa mala energetická produkcia postupne decentzralizovať a efektivita energetickej spotreby zvyšovať. Čo by viedlo k nižšej produkcii a spotrebe energie."

Decentralizacia vyroby energie a znizovanie dopadov na ZP (a zvysovanie efektivity vyroby) su v protiklade. Jedna obrovska elektraren vyrabajuca stovky az tisice MW energie (samozrejme nie z fosilnych zdrojov) je menej skodliva na prostredie a aj ekonomicky vyhodnejsia ako sto mensich elektrarni vyrabajucich v sucte to iste mnozstvo. Economies of scale.


JurajBerdis   |   ip:95.102.22   |   2011-01-09  (22:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  reakcia: na orientačný bod a lepšie hniezdiská pre nové druhy vtákov
prepáčte za tu hyperbolu, ale pre celkovú ekológiu daného územia (asi ste mali na mysli pohraničie Petržalky - zatiaľ jediná väčšia veterná farma "na Slovensku") je to asi tak významné ako opisovanie výstavby nového pavilónu v ZOO Schönbrunn, kde sa úspešne rozmnožujú pandy veľké.
Pre ekológiu nemá až taký význam ochraňovanie ohrozených druhov, ako ochrana práve tých bežných. Tie ohrozené vyzerajú len lepšie na plagáte a reklame na zbierku/fond/nadáciu a na formovanie povedomia. Ale koho zaujíma, že mame už iba zlomok pôvodnej populácie vrabca domového hlavne, že k nám znova zablúdil, pardon "trafil" drop veľký.


JurajBerdis   |   ip:95.102.22   |   2011-01-09  (23:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Reakcia na LordX: Teraz som písal o vtákoch, tak mi napadlo: "radšej vrabec v hrsti ako holub na streche". Na to, čo by mohlo byť, sa jednoducho nedá spoliehať. Slovensko nemá zdroj jadrového paliva nemá prístroje na jeho obohacovanie a nemá sklady na odpad a podľa prieskumov verejnej mienky (N.I.M.B.Y.) ani nechce mať. Tá cena je neprijateľná. A máme byť odkázaný na jadrové zdroje z Ázie alebo Afriky? Aj keby mali zdroje na 4000 rokov prečo by nám ich mali stále predávať za pre nás prijateľnú cenu. Čo sa stane, keď jedného dňa budú chcieť nahradiť environmentálne škody, ktoré im to spôsobilo. Energetická bezpečnosť krajiny je o sebestačnosti. Prečítajte si Agendu 21, je o udržateľnosti, (mi to podčiarkuje, asi je to stále neznáme slovo). Na to aby sa dosiahla udržateľnosť, treba aby mali všetci rovnaký prístup k zdrojom a k zodpovednosti. A veľké elektrárne, vlastnené nadnárodnými spoločnosťami, ovládané pár ľuďmi v úplne inej časti sveta, ktorí si delia zisky, je presne opačný smer ako deklaruje Agenda 21.


JurajBerdis   |   ip:95.102.22   |   2011-01-09  (23:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  reakcia na LordX:
http://manhaz.cyf.gov.pl/manhaz/strona_konferencja_EAE-2001/15%20-%20Polenp~1.pdf
Iba som to letmo prebehol, ale vyznieva tak, že sa neoplatí tepelne izolovať stavby lebo to spôsobuje vyššiu koncentráciu radónu a následne rakovinu pľúc a preto jednoznačne zdravšie je postaviť jadrovú elektráreň. lol
Prečítajte si články na www.zelenarchitektura.sk a zistíte, že v súčasnosti tretina energie ide na kúrenie a chladenie domácností. S dobrou modernou tepelnou izoláciou, klesá táto spotreba de facto na nulu. A ubezpečujem Vás, že protiradónová izolácia podlahy je povinná vo všetkých domoch už desiatky rokov. V skutočnosti už teraz máme technológiu na to, aby sa naše nároky na energiu znížili tak, aby boli uspokojiteľné miestnymi prirodzene sa obnovujúcimi zdrojmi.


klo   |   ip:217.112.1   |   2011-01-09  (23:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ale kdeže. Naprostá většina slunečního záření je bez užitku odražena a vyzářena Zemí zpět do vesmíru !!!


klo   |   ip:217.112.1   |   2011-01-09  (23:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Co furt kohosi vy Slováci dnes strašíte nedostatkem energie ? Jste snad za to placení ?

Nejlepší v marketingu jsou Američané. Již dnes vědí, co nám budou prodávat za 5 let. Proč by nám již dnes měli nabízet výborný operační systém na počítače, když nám zatím můžou prodávat co prodávají a ten lepší „vytáhnou ze šuplíku“ za pár let? Proto si nemyslím, že otázka ropného zlomu nestojí „Kdy dojde ropa“ , ale kdy se vyplatí na trh uvést novou technologii?


Můžeme volně citovat diplomové práce Ing. Sýkory „zavádění nových výrob“. Spoluautor je Ing. Josef Číž. Je nutné, přesně stanovit, kdy se vyplatí zavést nový výrobek na trh. Zde je uveden příklad zavedení Modelu T Henryho Forda. Pokud uvedete nový výrobek příliš brzy na trh, je to špatná investice. Lidé kupují starý výrobek, jsou na něj zavedeni. Nový výrobek je podstatně dražší. Protože se neprodává, obrovské investice na zavedení výrobku do výroby a na trh se nevrátí. Navíc máte blokovanou výrobní kapacitu výrobkem, který se nekupuje.http://www.jakbydlet.cz/clanek/481_ropny-zlom-6--zavadeni--novych-vyrob.aspx
bio   |   ip:217.112.1   |   2011-01-10  (00:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  O energiích dnes rozumuje kdejaký zahradní architekt. Neměli by se tito pánové držet svého koryta a energetiku přenechat energetickým odborníkům ? Vždyť geotermální vytápění fungovalo již v roce 1984 v československu. A vy na nás bu bu bu, fosilní paliva. Ha ha ha.


JurajBerdis   |   ip:95.102.22   |   2011-01-10  (01:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Záhradný architekti a plánovači aspoň myslia na budúcnosť, plánujú scenáre. A vedia že existujú 4 ročné obdobia. V súčasnosti sa viac energie minie na chladenie ako na kúrenie. Ako chcete chladiť geotermálnym vrtom?


LordX   |   ip:178.40.30   |   2011-01-10  (11:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Juraj - naklady na zadovazenie jadroveho paliva vyrazne klesnu pokial jeho rovnake mnozstvo vydrzi 30x dlhsie ako teraz, a k uranu sa prida torium a dnesny jadrovy "odpad".

Energeticka sebestacnost Slovenska bohuzial nie je realna. To mnoztvo energie ktore teraz vyrabame z ropy, uhlia a uranu (a uz aj dovazame) miestnymi obnovitelnymi zdrojmi nenahradis. To by si musel cele slovensko pokryt priehradami a vrtulami, co by malo katastrofalny environmentalny dopad, nehovorim ze je to aj nerealne + ine problemy (stabilita prudu v sieti atd..). Ja zas nie som uplne proti nim, samozrejme ciastocne nimi nahradit spotrebu domacnosti a malych objektov je velmi dobre. Ale pre velky priemyselny odber nemas sancu.

Radsej budem kupovat cistu elektrinu z velkych jadrovych a slnecnych elektrarni vlastnenymi sukromne alebo statom, ako nadalej palit fosilne paliva alebo marne sa snazit o ich plne nahradenie vrtulami, co zase vedie len k fosilnym palivam, lebo sa to nepodari.

Samozrejme s radonovou izolaciou tepelna izolacia nie je problem, sam mam dom zaizolovany a je to skvela vec.
Odkaz som dal skor koli porovnaniu celkoveho dopadu roznych sposobov vyroby energie na prostredie (vztiahnute na mnozstvo vyrobenej energie). Jadrova vychadza suverenne najlepsia.

"V skutočnosti už teraz máme technológiu na to, aby sa naše nároky na energiu znížili tak, aby boli uspokojiteľné miestnymi prirodzene sa obnovujúcimi zdrojmi."

Priemyselny dopyt, ktory by celosvetovo prudko rastol aj napriek rastu efektivity obnovitelnymi zdrojmi neuspokojis, mozno iba velkymi solarnymi koncentracnymi elektrarnami, tie k tomu maju najblizsie. Samotne bez jadra to vsak asi nedokazu. A iba vrtule, priehrady a PV panely uz vobec nie.


LordX   |   ip:178.40.30   |   2011-01-10  (11:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To nehovorim ze pokial chceme v buducnosti nahradit automobily na fosilne paliva elektrickymi (co by sme mali), spotreba elektriny poriadne stupne. Take uvahy ako ze spotreba elektriny v buducnosti klesne su preto nerealne.


nestra   |   ip:217.112.1   |   2011-01-11  (01:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Můžete si vybrat, kterou cestou chcete jít. Pokud Vás ovšem média budou strašit nedostatkem ropy, ropným zlomem a podobnými termíny, nemusíte se bát. Technologie jsou, jak se obejít „ bez ropy“. Ovšem pro mocné finanční skupiny je výhodnější „závislost na ropě“.

http://www.inmagazin.cz/clanek/551_kdo-zabil-elektromobil.aspx


alfo   |   ip:195.146.1   |   2011-01-11  (11:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  este par rockov a vyskum slnecnych kolektorov vyriesi otazku energie aspon u domovych spotrebitelov.


neztra   |   ip:217.112.1   |   2011-01-11  (18:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To alfo:
jistě, hlavně v zimě, když máš tmu v 16 00.


Krovak   |   ip:193.93.73   |   2011-01-11  (23:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  alfo: nevyriesi ako pise neztra - ak sa nemylim tak cez slnecny den dopadne na meter stvorcovy cca kilowat energie. Skus spocitat beznu spotrebu a porovnaj :-(


alfo   |   ip:195.146.1   |   2011-01-12  (10:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  neztra, krovak : no ja to mam spocitane. cca 6 kilowatov energie mam priemer za den. to by znamenalo 6m2 kolektorov (2-3 panely). len to ze su este neucinne (slabsie v zime, alebo ked je oblacno) a nevedia pokryt spotrebu. preto som pisal, ze treba popracovat este na vyvoji fotovoltaiky.


Krovak   |   ip:95.105.15   |   2011-01-12  (10:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  alfo: 6kW je vykon/prikon, prdpokladam ale ze myslis 6kWh na den. Momentalne je ucinnost panelov do 20% a to som tusim este optimista. Pri vyvoji aky je nech dosiahneme 50% a aj to som zasa optimista.
Ako som pozeral tak pre december je to 1kW za den na meter stvorcovy (minimum v decembri) je priemerna hodnota.
cize musime pocitat 12metrov stvorcovych (50% uspesnost, na 100% zabudni ;-) ) alebo 6/(ucinnost v %/100) takze takze teraz by to bolo tak 60m2 a pri tych 100% 6m2.
lenze...
fyzika je svina, treba zapocitat straty pri nabijani, straty ktore ma bateria a ak nebudes ficat na jednosmernom prude tak aj straty pri premene energie.
ale svina je aj statistika takze ak mas 6kWh priemernu spotrebu tak v case ked pojdes nad priemer bude ti elektrina chybat, podobne aj s tym mnozstvom dopadajucej slnecnej energie - 1kWh je priemer, moze byt aj menej. (ano dalo by sa to vyriesit za cenu komfortu, cize spotrebovavat menej)

Lepsie panely situaciu samozrejme zlepsia ale podla mna nevyriesia. IMHO je prvy krok k energetickej nezavislosti znizit spotrebu energie.


alfo   |   ip:195.146.1   |   2011-01-12  (13:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  stale tu vsak riesime solarny system ako ho pozname teraz. (vlaky tiez presli cez uhlie,na naftu, elektriku, magnetizmus...) vyvoj v tejto oblasti ide milovymi krokmi a clanky mozu fungovat na uplne inej baze. pocul som ze sa uvazuje uz o mikrokrystaloch na baze kremika. tie mozu na mensej ploche absorbovat viac energie. Co je IMHO?


Krovak   |   ip:95.105.15   |   2011-01-12  (14:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  alfo: aby sme sa nechapali zle - netvrdim ze to nepojde, ale nebude to lahke. Buducnost by som skor videl v lacnej technologii, takze nebude problem si panelmi pokryt strechu a nemusi ma zaujmat ucinnost a naklananie panelov a podobne vychytavky.
IMHO - in my humble opinion, v podstate podla mojho nazoru


alfo   |   ip:195.146.1   |   2011-01-12  (15:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  aha, nejak sa neorientujem v tych skratkach:)no vidim to skor,ze s postupujucim casom a zvysujucim sa dopytom po energiach budeme castejsie polemizovat o tejto teme..viac ako hladanie novych zdrojov sa bude asi sklonoval slovo setrenie energie


Krovak   |   ip:95.105.15   |   2011-01-12  (16:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  alfo: zasa nie je to tak davno co sme doma fungovali na veceroch pri sviecke a musim povedat ze to vobec nebolo zle ;-) Schvalne musim zajtra znovu odcitat elektromer aku spotrebu mam a zamysliet sa kolko zbytocnosti vlastne mame.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2011-01-12  (16:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Krovak, sledujete spotrebu každomesačne? Ja začínam teraz od januára. Prvou vecou pri rekonštrukcii domu bolo preinštalovanie elektriny k elektrickému bojleru - zapínal sa i pri nastavení na nulu i sám - takže vždy bolo v ňom dačo teplej vody - to som zrušil, keďže to bolo zbytočné. Chladničku od jesene do jari vypínam takisto, potravinám stačí teplota v komore, prípadne v zeleninovej pivničke.

Uvidím ako v lete. Asi budem používať letnú - vonkajšiu sprchu, no solár ešte nefunguje, tak uvidím čo a ako...


jarmila   |   ip:89.173.33   |   2011-01-12  (17:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aj energie su len o peniazoch. Uz davno bolo vynajdene lacne ziskavanie energie, ale vedci s tym skoncili, alebo zahadne zomreli, alebo ich zabili. Tu sa dozviete vela:

http://free-energy.webpark.cz/
DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2011-01-12  (17:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jarmila, nie sú.


jarmila   |   ip:89.173.33   |   2011-01-12  (17:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DrHujer, preco nie?


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2011-01-12  (17:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pretože nie za každú energiu treba platiť.


jarmila   |   ip:89.173.33   |   2011-01-12  (18:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  OK. Ale ja som mala na mysli pohonne zmesi, elektrinu a p.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2011-01-12  (18:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  no hej, ale aj tí ľudia, ktorí nám tú energiu v podobe pohonných zmesí a elektriny vyrábajú a dodávajú potrebujú z dačoho žiť:-)


jarmila   |   ip:89.173.33   |   2011-01-12  (18:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DrHujer, ti zamestnanci dostavaju bagatel. Nasli by si iny zdroj. Ale o obrovske peniaze by prisli tie mega-spolocnosti, ktore to vlastnia.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2011-01-12  (18:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pridaná hodnota na jedného pracovníka fo firme kde interne pracujem je cca 125 000€ na zamestnanca a rok. Firmu stojí zamestnanec ročne cca 9000€. Je to veľký nepomer? Malý? Ohodnotenie zamestnanca je dostatočné? Sú spokojní? Nie sú? Firma sa nabalí? Zamestnanci sa nabalia?
rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-01-12  (19:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  


Jarmila, co uz len ine dodat, ak niekto cita taketo stranky, ktore tu prezentujes.

http://free-energy.webpark.czkrov   |   ip:217.112.1   |   2011-01-12  (19:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to Alfo:

Máš - li doma na střeše 10 kWp fotovoltaický solární systém, při dnešním počasí ti to dá 0,8 až 1,2 kWh. Můžeše zvyšovat účinnost jak chceš.

Jakým číslem chceš násobit téměř nulu ?


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2011-01-12  (20:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  krov no ano, to je tak na rádio, televízor, pc, malá chladnička a svetlo plus veľmi pomalé doplnenie nejakej tej batérie. Bojler, vysavač sporák a rýchlovarka môže civilizačne štandardná domácnosť zabudnúť.


alfo   |   ip:195.146.1   |   2011-01-13  (08:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  krov, suhlasim pri dnesnom type solarnych systemov, ktore su ucinne pri priamom slnku. skus pozret moj predchadzajuci koment.


jergus   |   ip:87.244.19   |   2011-01-13  (23:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Otazka neznie ako to pojde dalej po uplnom vycerpani fosilnych zdrojov, ale ako to pojde dalej po vycerpani volne dostupnych fosilnych zdrojov energie. Klucovym je pojem energetickej navratnosti tazby zdrojov energie alebo tiez EROI. Cim viac energie potrebujem na ziskanie (vytazenie) napr. barelu ropy, tym je EROI mensie. Problemom je, ze od zaciatku tazby ropy vo velkom EROI postupne klesa, kedze sa samozrejme najskor tazia zasoby najdostupnejsej ropy. Kedze ropnych poli, ktore su lahko dostupne je coraz menej, sucasna civilizacia je nutena tazit aj v menej dostupnych oblasti ako su napr. oceany (hlbokomorske vrty).Vela energie sa mina uz na samotnu tazbu a menej energie tak zostava na ostatne cinnosti. Takze na tazbu tym padom potrebujeme vacsie investicie a cena takto ziskanej ropy je vyssia.

Myslim si, ze za par rokov nebudeme riesit problem ako vyrobit dostatok (lacnej) elektrickej energie, ale ako budeme pohanat polnohospodarske stroje, kedze su v sucasnosti takmer vyhradne zavisle na rope a ako riesit dopravu. Vyroba umelych hnojiv je zavisla na rope a zemnom plyne- dalsi podstatny problem. Taktiez ako budeme vykurovat nase domy(zasoby plynu su sice vacsie ako ropy ale aj plynu ubuda). Dolezite bude zabezpecit zakladne zivotne potreby cloveka, a to je jedlo,voda, byvanie (cize teplo v zime)prip. oblecenie. Biomasa na vykurovanie nic neriesi, keby sme ju pouzivali vo velkom, tak lesy su za par rokov fuc. Vyuzitie elektriny na pohon kombajnov, traktorov etc. je velmi, velmi problematicke ak nie uplne nemozne(velkost clankov baterii a pod). Tazne zvierata (kone, dobytok)sa uz skoro nepouzivaju a ich kmenove stavy su teda na historickych minimach. Co sa tyka jadrovych elektrarni, tieto su na hranici technickych moznosti sucasnej civilizacie. Navyse ich vybudovanie je zavisle opat na dostupnosti velkeho mnostva nasej starej znamej suroviny, ktora z velkej casti umoznuje nas sucasny zivotny styl- ropy. Realita je taka, ze sme prilis zavisli na dodavkach zdrojov energie zvonka, bez nich by sme boli v ....bohuzial som co sa tyka buducnosti pesimista.


Yanath   |   ip:85.159.10   |   2011-01-16  (10:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jergus, no, zemi to len prospeje ked uz nebude tolko umelych hnojiv, bude sa musiet prejst na udrzatelny sposob polnohospodarstva, a ide to aj bez orania, dokonca lepsie nez s oranim akurat by to chcelo v polnohospodarstve zamestnat viac ludi co pri sucasnej nezamestnanosti nie je problem, problem je, ze polnohospodartvo a najma praca v nom sa povazuje za "podradnu"

teplo a tuv sa da zabezpecit celorocne pomocou kolektorov, nie extremne velkou plochou ale velkym zasobnikom, rozdelenym aspon na 3 casti aby sa dosiahol isty stupen stratifikacie a jeho zohriatim v letnej polovici roka, ked je slnka dost a spotreba tepla mala/ziadna

no a spotreba elektriny sa tym obmedzi na bezne elektrospotrebice a svietenie

biomasa nas nespasi, rastliny v sebe ulozia asi 1% slnecnej energie, ktoru mozeme potom vyuzit, ucinnost kolektorov je uz aj cez 70% a pokryvaju aj tak iba plochu, na ktorej by nic ine nebolo, strechy

to je co sa tepla pre domacnosti tyka, fabriky, ktore zeru kvanta energie...no, asi sa budeme musiet dostat zdravy rozum, obrovske mnozstvo vyrobkov konci po par mesiacoch alebo rokoch na smetisku


jergus   |   ip:87.244.19   |   2011-01-17  (19:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Yannath, ano s tou pracou v polnohospodarstve mas 100% pravdu. Neviem cim to je, ale u nas je to skutocne tak. Ku praci s dobytkom a vseobecne v polnohospodarstve ma dnes vacsina populacie odpor(kravy uz pomaly kazdemu smrdia). A pritom jedlo je spolu s vodou tou najzakladnejsou ludskou potrebou. Myslim, ze to suvisi s tym, ze uz vyse 60 rokov(II. sv. vojna) ludia v nasich koncinach nezazili ozajstny pocit nedostatku, biedy a obav o buducnost. Nevieme si vazit, to co ma skutocne hodnotu. Mlada generacia i ti starsi co sa narodili po vojne zili a ziju v obdobi relativneho dostatku a plne supermarkety kazdeho utvrdzuju, ze vsetkeho je dost, ze jedlo vzdy bolo a bude. Prilis sme spohodlneli a myslime si, ze nas svet je uplne prirodzeny. Ked sa ale pozrieme do minulosti, tak sucasna civilizacia je akousi anomaliou, ktora dosiahla vrchol v poslednych destarociach. Sme absolutne zavisli od zdrojov (neobnovitelnych) mimo nasho blizkeho okolia. Spalujeme ohromne mnozstva ropy, kazdy chce mat auto, nikto nevidi, ze takato zavislost je cesta do pekla. Vzacne fosilne zdroje sa pouzivaju nielen na dolezite veci(napr. palivo do traktorov a pod.)ale (a coraz viac) na uplne somariny(napr. preteky formul, cestovanie lietadlami, komercna zabava, sport). Pritom ked ich raz spalime, su prec a nikdy sa uz nevratia a to nevravim o znecistovani planety. Raz ale zistime, co je pre nas skutocne dolezite.

Musime sa stat opat aspon scasti napojeny na lokalne zdroje jedla atd. Ano, v blizkej buducnosti bude treba zamestnat viac ludi v polnohospodarstve a snazit sa o produciu a vyuzivanie miestnych zdrojov v co najvyssej miere. Musia sa ale zmenit podmienky a hlavne myslenie ludi- to sa vsak meni pod vplyvom roznych sokov a zvycajne ked je uz neskoro. Aj stat by mal mysliet na nasu samozasobitelnost (myslim hlavne jedlo). Pretoze dnes, ked Miklos povie, ze dovezieme, tak to je mozne,ale za par rokov ked nebudu mat prebytky v zahranici bude uz neskoro, lebo za rok dva nenamnozime zdecimovane stada dobytka ani plodiny a pokapeme od hladu. Znizenie nasej spotreby bude nevyhnutne, no ludia budu myslim dost prekvapeni ako budu nuteni zit.

Otazka je ci pri klesajucej zivotnej urovni budu mat ludia zaujem o vyuzivanie obnovitelnych zdrojov, pretoze mozu byt pre nich vtedy drahe. Budu sa skor zaoberat tym, aby mali co do ust a teplo v dome. Taktiez vyroba kolektorov je nakladna a treba hodne materialov- ak by sa masovo rozsirili moze byt problem s dostatkom zdrojov na ich vyrobu atd. Co sa tyka toho zasobnika co si spominal, neviem ako by sa to teplo mohlo ,,skladovat´´pol roka...pretoze ked ten zasobnik aj neviem ako zaizolujes, tak tam su urcite tepelne straty a casom vychladne...aspon si myslim, hlavne sa mi nezda to udrzanie tepla pol roka.mlok   |   ip:62.178.29   |   2011-07-24  (04:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak ako kazdeho povinnostou je s kupou vyrobku snazit sa postarat aj o odpad, ktory z neho vyplyva /obal!-kolko energetickej straty zehej../, je aj povinnost snazit sa ako tak zabezpecit pre seba a pre svoju rodinu zdroj energie...zdroj tepla...teplovodne cerpadla, male solarne elektrarne, veterne elektr. atd. je proste nevyhnutnostou kazdeho z nas patrat po moznych alternativach, ako uspokojit svoje potreby bez toho, aby sme boli odkazany na system, aj ked vo vacsine pripadov je to nevyhnutnost, no vzdy sa daju hladat alternativy...kazdy jedinec by mal hladat sposob ako vyuzit enrgiu co je vokol neho...wilordgranth . jokuxire14   |   ip:46.229.22   |   2014-07-12  (16:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dobrý deň, každý subjekt,
Ako legitímne úver boli vždy hlavným záujmom zákazníkov, ktorí
bolo problematické pôžičky a záruky finančných potrieb je niečo, čo
Zákazníci sú vždy znepokojujúce, keď hľadám pôžičku od legitímne
veriteľ pôžičky Wilford Granth, že rozdiel možno pripísať priemysel My
poskytovať pôžičky v rozmedzí od $ 2,000 k $ 100,000,00000 E-MAIL US VIA
wilfordgranth@superposta.com
Naše služby zahŕňajú:
* Investori Pôžičky
* Konsolidáciu dlhu
* Druhou hypotéku
* Podnikateľské úvery
* Osobné pôžičky
medzinárodné úvery
Žiadny z nich, a žiadna kontrola kreditu, 100% záruka, všetko, čo musíte urobiť, je
Dajte nám vedieť, čo chcete, a my sme naozaj váš sen, Eric
úver spoločnosti povedal: "Áno", keď banky hovoria nie, sme konečne financovať obmedzený
požičiavanie firmy, sprostredkovatelia, malé finančné inštitúcie, pretože máme
Neobmedzené kapitál pre viac informácií choďte na získanie úveru od: prosím
okamžitá reakcia na tento príspevok: wilfordgranth@superposta.com
OSOBNÉ žiadosť o úver


vladimir . bubirese81   |   ip:41.86.235   |   2014-09-22  (10:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dal som k dispozícii úver od 2.000 € do € 2.000.000 velmi jednoduché podmienky. Tiež som sa investície a pôžicky medzi jednotlivými druhmi. Ponúkat úvery krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Nevieme, svoje zvyky a naše transfery sú prevádzkované banky pre zabezpecenie transakcie. Pre všetky Vaše požiadavky návrhy, pokial ide o sadzby a zastávok platieb, a budem vašu pomoc. A konecne, pre bližšie porozumenie prosím pripojte adresu - Email - vladimirnemeczpozicka@gmail.com


foltynek . liwabetu72   |   ip:41.86.235   |   2014-10-23  (16:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dávame úver na krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte k ľuďom v núdzi a fyzicky schopný splácať mesačné splátky s ľahkosťou a pokojom. Naše financovanie úveru vo výške € 2,000 až 99 million €. Musíte byť informovať, že máme službu, ktorá sa stará o naše prevode peňazí po celom svete, takže si nemusíte o nič starať, pretože sme si reagovať na vašu otázku do 24 hodín na 24. : foltynekroman@gmail.com


vladimir . torufofe78   |   ip:41.86.235   |   2014-11-24  (10:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dal som k dispozícii úver od 2.000 € do € 2.000.000 velmi jednoduché podmienky. Tiež som sa investície a pôžicky medzi jednotlivými druhmi. Ponúkat úvery krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Nevieme, svoje zvyky a naše transfery sú prevádzkované banky pre zabezpecenie transakcie. Pre všetky Vaše požiadavky návrhy, pokial ide o sadzby a zastávok platieb, a budem vašu pomoc. A konecne, pre bližšie porozumenie prosím pripojte adresu - Email - vladimirnemeczpozicka@gmail.com


foltynek . xedifate94   |   ip:41.86.235   |   2015-02-01  (13:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  
PONUKA PÔŽICKY PENAZÍ 1.000 euro NA 5.000.000 euro ponúka úver s ludmi, ktorí potrebujú financovanie vyriešit svoje financné problémy. ponúkam pôžicky v rozmedzí od 1.000 EUR do výšky 5.000.00 EUR pri úrokovej sadzbe 3 % rocne.Kontaktujte ma e-mailom pre bližšie informácie: foltynekroman@gmail.com


foltynek . xedifate94   |   ip:41.86.235   |   2015-02-01  (13:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  
PONUKA PÔŽICKY PENAZÍ 1.000 euro NA 5.000.000 euro ponúka úver s ludmi, ktorí potrebujú financovanie vyriešit svoje financné problémy. ponúkam pôžicky v rozmedzí od 1.000 EUR do výšky 5.000.00 EUR pri úrokovej sadzbe 3 % rocne.Kontaktujte ma e-mailom pre bližšie informácie: foltynekroman@gmail.comdiskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


tri + jeden =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


POZOR: Návrh novely zákona o lesoch chce obmedziť aj vás a vaše deti!


 - POZOR: Návrh novely zákona o lesoch chce obmedziť aj vás a vaše deti!2013-05-28  (17:27)  |  Ekológia
Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o lesoch. Nie je nič výnimočné, že prakticky od vzniku tohto ministerstva vychádzajú z jeho „dielne“ návrhy zákonov, v ktorých sa určití predstavitelia tohto ministerstva neustále snažia o dve základné veci:

Proč nejdu demonstrovat proti Monsantu.


2013-05-24  (09:14)  |  Ekológia
Jděte a zbourejte regály plné monstantového masa ve všech hypermarketech, jděte a pošlete doprdele všechny restaurace, které nabízejí maso a zeleninu z velkopěstíren a chovů.


Jak je to s GMO na Slovensku? Vyjádření Ministerstva zemědělství.


2013-05-22  (09:06)  |  Ekológia
Nedávno som napísal e-mail na ministerstvo pôdohospodárstva ohľadne GMO, je to zdĺhavé, ale chcel by som Vás požiadať, (ak sa dá) aby ste to skrátili a napísali to ako článok pre slovenských čitateľov. Ak sa nedá, môžem to urobiť aj ja. Tu je odpoveď


NA ZEMI SKUTEČNĚ EXISTUJÍ NESMRTELNÉ ORGANISMY?


2013-05-09  (09:10)  |  Ekológia
Nikdy nezestárnou a nezemřou. Alespoň ne přirozenou smrtí. Mohou se znovu a znovu obnovovat. Neznají, co jsou to nemoci a stařecká nemohoucnost…Věčně mladé a věčně zdravé… Kdo to vlastně je? Výplod fantazie spisovatelů-fantastů?


Bill Gates nečekaně spouští edukativní program zaměřený na veganství


2013-03-27  (07:36)  |  Ekológia
Bill Gates přišel s poměrně nečekaným projektem sloužícím k podpoře veganství.


KOBERCOVÝM BOMBARDOVÁNÍM ZA OBNOVU LESŮ NA PLANETĚ ZEMI


2013-03-22  (09:55)  |  Ekológia
Naprosto jedinečná myšlenka, která má vytvářet lesy svrháváním milionů stromků z letadel. Zařízení instalovaná do obřích dopravních letadel C-130 používaných ozbrojenými silami k rozprostření koberců minových polí v bojových zónách byla upravena k rozmisťování stromků v odlehlých oblastech včetně částí Skotska.


RADIAČNÍ VAROVÁNÍ, KTERÉ VÁM PROPAGANDISTICKÁ MAŠINÉRIE MAINSTREAMU NEPOVÍ


2013-02-26  (10:30)  |  Ekológia
Radiace z katastrofy jaderné elektrárny v japonské Fukušimě je teď aktivní v ekosystému po celém západního pobřeží Severní Ameriky … už i mořské chaluhy jsou radioaktivní.


Bhutan bude první 100% organickou zemí


2013-02-21  (10:27)  |  Ekológia
Kdyby někde existoval národ, který by chápal smysl organického stále udržitelného hospodaření, byl by to národ složený většinou z farmářů. Takové místo vskutku existuje, a brzy bude prvním státem, který přejde na 100% organické zemědělství, a bude prošlapávat cestu ostatním, aby se tak stalo v globálním měřítku.


Lidstvo páchá akt sebevraždy v gigantickém měřítku...


2013-01-20  (13:10)  |  Ekológia
Odborníci na životní prostředí varují, že lidstvo stojí na prahu kolapsu globální civilizace. Tvrdí, že kolaps bude výsledkem řetězu krizí, které postupně rozloží podmínky pro udržení existence komplexních společností na současné úrovni. Lidstvo páchá akt sebevraždy v gigantickém měřítku...


Příroda vrací úder – brouci lačně žerou geneticky modifikovanou kukuřici od Monsanta


2012-06-25  (08:16)  |  Ekológia
Kukuřici vykonstruovanou genetickým inženýrstvím od Monsanto, aby zabíjela kořenožrouta kukuřičného, údajně tito škůdci už s chutí žerou. Díky rozsáhlému spoléhání na geneticky modifikované (GM) plodiny tito drobní kořeny užírající škůdci už zase převzali pole, čímž přechytračili genetické inženýry, od kterých se čekalo, že je vystrnadí.


Prírodný hobití domček v lese


2012-05-22  (19:20)  |  Ekológia
Pozeráte sa na fotografie domu, ktorý postavil pán Simon Dale pre svoju rodinu vo Walese. Postavil ho sám so svokrom, za pomoci okoloidúcich a priateľov, ktorí prišli na návštevu. Štyri mesiace od začiatku výstavby bol domček hotový a bolo možné pohodlne sa presťahovať a zabývať. Simon odhaduje, že stavba mohla trvať tak 1000-1500 pracovných hodín a stála 3800€. V rámci trhu s nehnuteľnosťami to vôbec nie je veľa :-D


Horror měsíce: Dobrou chuť!


2012-05-07  (09:01)  |  Ekológia
Miliarda lidí trpí podvýživou, ale 80 procent světové produkce sóji a kukuřice se zkrmí hospodářským zvířatům. Na 1 kg masa je potřeba 3700 litrů vody. Pro zajímavost: jeden čtvereční hektar uživí jednoho všežravce, 12 vegetariánů a 50 veganů. Při veganské stravě se nás na Zemi vejde s klidem 40 miliard.


Zahoďte chemikálie v domácnosti a použijte citrón


2012-04-29  (15:08)  |  Ekológia
Nemusíte utrácet peníze za toxické chemikálie k čištění domů, léčení rýmy, nebo hýčkání vaší pokožky. Citronová šťáva je jednoduchou přírodní alternativou, kterou můžete nahradit nespočet lahví předražených chemikálií.


Maďarsko zničí všechna geneticky modifikovaná kukuřičná pole od Monsanta


2011-08-22  (10:26)  |  Ekológia
V březnu Maďarsko představilo nové nařízení, podle kterého musí být geneticky modifikovaná semena kontrolována před jejich uvedením na trh. Nicméně některá geneticky modifikovaná semena byla dána farmářům, aniž by si toho byli vědomi.


Bývalý šéf FBI, Ted Gunderson L., urobil vyhlásenie týkajúce sa chemtrails !


2011-07-20  (21:51)  |  Ekológia
Náhodou viem o dvoch miestach, kde lietadla tento "náklad smrti" ...kde toto svinstvo striekajú na nás. Štyri lietadlá Národnej gardy sú vo vzduchu v Lincolne a v Nebraske. A ostatné lietadlá sú mimo v Oklahome. Osobne som pozoroval lietadla, ktoré ešte stáli v Nebraske - Lincolne, v Nebraske - u Air National Guard. Na týchto lietadlách niesu žiadne označenia. Sú to obrovské, bombardéry typu lietadla a bez označenia. Jedná sa o trestný čin: zločin proti ľudskosti...


Tajomstvá vody


2011-05-24  (16:35)  |  Ekológia
Voda je skutočným nosičom informácií. Tak ako ju dokážu zašpiniť chemikálie, rovnako ju dokážu znehodnotiť negatívne myšlienky ľudí.


Fluór váš každodenný!


2011-04-25  (16:21)  |  Ekológia
Fluorid zlúčeniny, ktoré sú uvádzané vo vode (fluoridacia), neboli nikdy testované z hľadiska bezpečnosti pred schválením. Nedávny nezávislý výskum vedcov ktorý nie je spojený zo zubnou obchodnou organizáciou ukázali nasledujúce...


Ľudská krutosť bez hraníc


2011-02-19  (20:31)  |  Ekológia11letý Birke Baehr představuje svůj pohled


2011-01-23  (21:21)  |  Ekológia
11letý Birke Baehr představuje svůj pohled na hlavní zdroj našich potravin - vzdálené a nevábné průmyslové farmy. Odsunutí farem z dohledu vytváří nereálnou růžovou představu o masovém zemědělství, tvrdí a poukazuje na místní a zdravou produkci potravin.


Globálny humbuk s otepľovaním


2010-12-27  (07:25)  |  Ekológia
O tom, ako ľudská hlúposť zo životne dôležitého plynu najväčšieho nepriateľa ľudstva urobila a ako sa masy hlúpo zmanipulovať dali.


Chemtrails potvrdený!


2010-12-21  (16:20)  |  Ekológia
Štatistické štúdie na zvýšený výskyt týchto látok v oblasti použitia chemtrails v USA majú nasledovné príznaky: -Spontánna krvácanie z nosa niekedy aj intenzívne krvácanie -dýchavičnosť - bolesti hlavy - problémy s rovnováhou prechadzajuc do chronickej únavy -častejšie epidémie chrípky -astma -zápal spojiviek


Permakultúra je hlas matky Zeme


2010-07-30  (12:26)  |  Ekológia
Rozhovor s Karolom Končkom - géniom, ktorý vie, že naša záchrana je len v našich rukách


Ekologické alternatívy v architektúre


2010-06-08  (11:51)  |  Ekológia
V poslednej dobe je citeľný nárast potreby a požiadavky na architektúru prijateľnejšiu k prostrediu. Je to spôsobené najmä tým, že až tretina spotreby fosílnych palív pripadá na stavebníctvo.


Pobřeží jižní Itálie spláchne až sto metrová vlna tsunami díky podmořské sopce Marsili


2010-05-26  (08:52)  |  Ekológia
Pobřeží jižní Itálie spláchne až sto metrová vlna tsunami díky podmořské sopce Marsili


KATASTROFY BUDOU POKRAČOVAT


2010-04-27  (18:53)  |  Ekológia
To, co se odehrává, je pouze malý náznak toho, že se nestaráme o svůj domov, a nenapravujeme vztahy mezi lidmi. Jenom člověk je schopen uvést síly přírody do rovnováhy. Jak to udělat...


Nosnice


2010-03-22  (12:44)  |  Ekológia
V Európskej únii je v neprirodzených klietkových podmienkach chovaných takmer 250 miliónov nosníc - sliepok určených na znášanie vajec. V úzkych klietkach má každá nosnica priestor menší ako hárok papiera veľkosti A4. Nemôžu tu vykonávať žiadnu zo svojich prirodzených potrieb.


Stevia Sladká. Bezedný zdroj "cukru" zadarmo, navěky a bez kalorií.


2009-07-12  (15:47)  |  Ekológia
Každý by chtěl určitě mít doma bezedný zdroj cukru. A navíc bez kalorií . Je to možné ? Ano je. Informace jsou dnes cennější, než peníze.


Je konope užitočnejšie ako ropa?


2009-05-31  (02:28)  |  Ekológia
Touto formou by som chcel poukázať na problém ktorý je väčšinou ignorovaný, problém ktorý ma globálne nepriaznivé až katastrofálne následky a problém ktorý sa dá riešiť.


Ďaľšie z ekológie...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Václav Havel – z jiné strany mince

Václav Havel nabyl po 17. listopadu 1989 v restituci rozsáhlý majetek. Pozadí této restituční transakce, jedné z prvních, která prolomila Benešovy dekrety, je však zatemněno a objevuje se jméno pražského pozemkového krále, miliardáře Miloše Červenky.


TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Muža, ktorý nakrútil pád lietadla v Smolensku, údajne niekto zavraždil!

Autora Andrija Mendiereja, ktorý nakrútil tragédiu lietadla s poľským prezidentom bezprostredne po páde, údajne zavraždili neznámi páchatelia. Na istom internetovom blogu sa totiž píše, že muža dobodali v Kijowe o 4.15 h. Po brutálnom čine ho mali previezť do kijowskej nemocnice, kde ho opäť napadli, dobodali tromi ranami a odpojili od prístrojov.


Hudba v súčasnej dobe

Bayer pripúšťa, že kontaminácia GMO je mimo kontroly.

USA napredujú ku ére vysoko lietajucich zbraní, ...

Apokalypsa predpoveď: Hrozba z východu a oheň z ...

Solis: Nový světový řád? Připravuje se už dlouho

Archív

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Když jsme na gymplu měli při různých angličtinářských a esejistických příležitostech jmenovat lidi, se kterými bychom chtěli jít na večeři, které obdivujeme, kteří nás inspirují atp., ustálila se mi trojice Lance Armstrong, Václav Klaus a Jaromír Jágr. Z gymnázia už jsem nějaký ten pátek pryč a jsem rád, že jsem od těchto inspirujících osobností s výrokem o mladické hlouposti nemusel znechuceně odstoupit. Všechny tři se mi také (z různé vzdálenosti) poštěstilo vidět naživo.


Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom ...

Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Masmédiá ako mocný nástroj na ovládanie ľudí

Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“

Ako také ovce


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo


Generated in 0.2432 s