22. August 2019
    
Ekologické alternatívy v architektúre - Dolezite.sk

Ekologické alternatívy v architektúre


  2010-06-08  (11:51)  |  Ekológia
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Ekologické alternatívy v architektúre

V poslednej dobe je citeľný nárast potreby a požiadavky na architektúru prijateľnejšiu k prostrediu. Je to spôsobené najmä tým, že až tretina spotreby fosílnych palív pripadá na stavebníctvo. [1] Tento problém sa rieši v mnohých oblastiach dotýkajúcich sa výstavby, od výroby a dopravy materiálu na stavbu, až po riešenie odpadov vznikajúcich pri asanácii. Všetky náklady spojené s výstavbou možno previesť na energiu. Či už energiu v podobe emisií pri doprave a výrobe, energiu peňazí (aká doba práce je potrebná na zarobenie sumy potrebnej na zaplatenie určitého tovaru, alebo služby), alebo energiu spojenú s prevádzkou a údržbou stavby. V zásade je ju možné zhrnúť do troch kategórií:

1-    energia resp. náklady spojené s výstavbou
2-    energia potrebná na prevádzku budovy
3-    energia potrebná na odstránenie stavby po doslúžení

Pri sčítaní nám vyjde 100% energie, ktorá je potrebná na životný cyklus stavby za určitý čas (u rodinného domu je to asi 80-100 rokov). Ak si zrátame čas potrebný na vybudovanie a na sanáciu, vyjde nám, že okolo 80% energie spotrebuje dom na prevádzku. Pri skúmaní tohto javu vznikli veľmi zaujímavé koncepcie domov, ktorých cieľom bola úspora energie počas prevádzky, počínajúc nízkoenergetickým, cez pasívne, nulové, až po koncept plusového domu. (Viď tab. 1) Popri tom sa hľadala alternatíva aj v materiálovej báze a pracovných postupoch. Ak sa obzrieme späť do minulosti, tak do tridsiatych rokov sa každá stavba mohla označiť za ekologickú. Na Slovensku to boli v prevažnej miere obytné budovy či už na drevenej, alebo hlinenej báze (záviselo od lokality). Domy, ktoré nielen odrážali spôsob života vtedajších ľudí, ale boli prirodzene v harmónii z okolím. Materiál, ak nebol miestny, tak bol drahý a ľudia postupne, cez princíp pokusu a omylu, vytvorili malebné sídla so sebestačnými usadlosťami. Môže sa zdať, že domčeky vznikli pod vedením profesionálnych majstrov. To iste áno, ale predchádzal tomu dlhý proces skúšania a „nepodarky“ jednoducho zanikli. Po prechode na nové spoločenské zriadenie typu „najviac cementu na hlavu“ , sa vytratili nielen drevenice, ale aj osvedčené stavebné postupy a s nimi majstri, ktorý len so sekerou, pílkou a dlátom vedeli postaviť dom. A ako vraví môj známy: „Kockaté domy zapríčinili kockaté myslenie.“
Z domu sa stal tovar a pri masovej výstavbe a kopírovaní jedného projektu x-krát, nehľadiac na prírodné danosti, sa vytratila z domu harmónia domova. Takéto dedičstvo pretrváva dodnes, šetrí sa na nesprávnom mieste. Architektúra je v prvom rade pre ľudí. Zvieratá a rastliny nepotrebujú stavať umelé príbytky, len ak ich nechceme hospodárne využívať. V masovej produkcii obydlí sa zhoršil nielen technický stav budov, ale aj životné prostredie bývania. Tak ako v celej ekológii, ani v architektúre nemôžeme rozmýšľať lineárne. Ľudský príbytok je umelo vsadený do prostredia a práve preto by mal čo najlepšie spolupracovať s okolím.

Súčasné trendy v architektúre sa uberajú dvoma smermi tzv. „high-tech“ (HT) a „low-tech“ (LT). Obidva majú za cieľ kvalitné vnútorné prostredie, šetrenie energiou, tým pádom aj zdrojmi. V maximálnej možnej miere sa snažia šetriť pri prevádzke budovy, kde je to najefektívnejšie. Hlavný rozdiel medzi obidvoma je v primárnych nákladoch. HT používa najnovšie materiály a postupy a inšpiráciu berie najmä vo vesmírnom výskume. Nevýhodou je tzv. sivá energia tj. množstvo energie, ktoré sa spotrebuje pri výrobe a preprave materiálu, pokým sa zabuduje do stavby. (Viď tab. 2) Popri tom sa ráta, ako dlho musí dom „šetriť“, aby pokryl vstupné náklady na výrobu. Takto vzniknutá budova je to najlepšie, čo je možné dostať na trhu, prednosť dostáva kvalita.

Naproti tomu LT dáva na zreteľ dostupnosť materiálu. Často sa stavia princípom „Do It Yourself“, kde začínajú fungovať sociálne vzťahy. Človek má potom k domu iný, plnohodnotnejší vzťah. Avšak ak chceme naozaj postaviť šetrný dom ku prostrediu, nedá sa to len za pomoci lokálnych zdrojov. Treba investovať najmä do zateplenia a k tomu sú potrebné napr. kvalitné okná atď. Mnoho výrobcov stavebných výrobkov, naozaj kvalitných a tiež enviromentálne vhodnejších, na Slovensku zatiaľ chýba a tak sa musia dovážať so zahraničia. Mať kvalitné výrobky je ale len polovica úspechu. Veľmi dôležité je ich solídne zabudovanie do stavby, mať zvládnuté a dobre vyriešené detaily. Nekvalitná práca = zvýšené náklady na prevádzku. Vo svete sú rôzne prípady, keď stavitelia experimentovali s „alternatívnymi“ materiálmi. Niektorí sa pustili do prírodných materiálov, kde výsledok je ten, že máme kvalitnejšie ako v minulosti, len sa museli odznova vytvárať postupy, ktoré sa nezachovali. Pekným experimentom sú tzv. earthshipy, tj. domy z odpadových materiálov ako sú použité pneumatiky, plechovky... Ich priekopníkom je americký architekt Michael Reynolds [3].

Nie je možné, aby sa obydlia pre ľudí vytvárali masovo, ako tovar. Každá lokalita, pozemok a vlastné požiadavky staviteľa sú jedinečné. Pri pozemku sú determinanty lokálne podnebie, prevládajúce vetry, okolitá zastavanosť, orientácia voči svetovým stranám, vstup na pozemok, zloženie podložia, výška spodnej vody a mnoho ďalších. Osadenie, alebo rekonštrukcia domu by mala byť citlivo prevedená, tým sa znižujú energetické vstupy do prevádzky. Dôležitá je aj energetická bilancia, kde by prevažnú mieru energie mali tvoriť obnoviteľné zdroje. Tie sa dajú získavať aktívne cez zariadenia a prístroje , alebo pasívne napr. otvorením domu na južnú stranu, akumulácia tepla v interiéri pomocou masívnej hmoty atď. Treba si uvedomiť, že hocijaká stavba je v neprirodzená, pretože v prírode nič také nie je. Príbytok by nemal byť len ochranou ľudí pred vonkajšou klímou, ale mal by aj chrániť klímu globálnu. Malo by sa už v návrhu uvažovať s vytváraním určitými okruhmi, ktoré v dome prebiehajú. Cyklus vody, vzduchu atď. Ak už je potrebné použiť určitý materiál, alebo spotrebovať energiu, tak optimálne a aby splnila viacej funkcií.

Architektúra ako prejav ľudskej činnosti sa stáva komplexnejším systémom. Nestačí si už len nájsť jaskyňu, alebo z kolov postaviť prístrešok. Kvôli vyššej kvalite bývania vstupujú do architektúry mnohé iné ľudské činnosti. Je vhodné, ak sa zapracujú do návrhu aj najnovšie poznatky napr. z oblasti elektromagnetického žiarenia so spotrebičov, geopatogénne zóny atď. Je pozitívne, že sa spájajú ľudia so spoločnými záujmami. Na Slovensku to je OZ ArTUR, pôsobiace v zoskupovaní ľudí a firiem produkujúce ohľaduplnejšie materiály a architektúru. [4]
 
Tab. 1 – porovnanie energetickej bilancie. [2]

Tab. 2 – porovnanie energetickej náročnosti materiálov na výrobu. [1]

Earthship [3]

 
Ekologické stavania na Slovensku

. [4]

[1] Nagy E.: Manuál ekologickej výstavby, Permakultúra (CS), 1999
[2] www.iepd.sk
[3] http://www.earthship.net
[4] www.ozartur.sk


Ing. arch. Marián Ontkóc


eM
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-06-09  (14:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Domy zo slamených balíkov som bol párkrát stavať. Je to veľmi príjemná práca a v dome sa býva luxusnejšie než v klasike. Požiarna bezpečnosť dokonca väčšia než v bytovke z prefabrikátov. Dúfam, že sa mi i tento rok podarí dakde vybehnúť, ešte mi nejde vrchná "parádna" omietka. Stavali sme dvojposchodový dom. Majiteľa vyšiel na cca 50 000SKK. Nejaký letný prístrešok, letnu kuchynku a garáž. Letná kuchynka nás stála cca 7000SKK. Ďakujem autorovi za inšpiráciu, idem zohnať nejakú víkendovku s hlinou.


laci   |   ip:212.5.205   |   2010-06-09  (14:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Hujer,
mam v plane kupit pozemok a jednoznacne postavit slamak:
zaklady ( asi kamene )
skelet z dreva, vypln slamene baliky, hlina omietky strecha este neviem,
ako si to myslel tymi 50 000sk ?
resp. mozes viac napisat o tom dome ?
a vies poradit nejakych ludi na SR ktori s tym maju skusenosti okrem teba? resp popis o tom viac, lebo iny dom ani nechcem..

Dikes ;-)


eM   |   ip:158.195.2   |   2010-06-09  (15:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  laci:
odporucam stranky:
www.ozartur.sk
www.slamahlina.blogspot.com
www.iepd.sk
www.zajezka.sk

a potom staci pouzit google a pojde to same...
50 000 je utopia, ak Dr.Hujer mysli Tomasov dom na Branach, tak ten stal urcite viac...

Dr.Hujer:
vikendovku s hlinenymi omietkami si prepasol cca o jeden tyzden :-( ale neboj sa, bude ich este dost. Ak mas take skusenosti so stavanim, tak sme sa museli potom niekde stretnut...
a aby som nezabudol tak:
www.jablonka.org
www.slamenedomy.sk
a samozrejme www.agrokruh.net


ggg   |   ip:195.146.1   |   2010-06-09  (15:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tiez rozmyslam nad stavbou domu, ale z gulatiny, resp. z prizmy. je to vsak dost drahe. preto hladam nejake riesenia. zo slamenych balikov som este nepocul...


eM   |   ip:158.195.2   |   2010-06-09  (16:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  slameny balik, je len jedna s mnohych moznosti na prirodnej baze. Napr: konopne izolacie - firmy ktore vyrabaju a pestuju su uz aj na SK, na Zahori sa seju 3 ha konope, dalej tzv. konopny beton=konope+vapno, nepalena tehla, ... rozbieha sa to, ludia konecne pochopili, ze zhruba kadial by to malo ist, ak chceme sa oslobodit...


laci   |   ip:212.5.205   |   2010-06-09  (16:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  eM,
precital som o tom uz hafo stranok, nieje tam co riesit, uz len kupit pozemok a rozhodnut sa ci stavat bez skeletu alebo so skeletom,
jedno co by som rad vedel je ako to je cenovo CCA , postavit takyto domcek, tak cca od 90-130m2, myslim cisto iba zakladym, steny ,strecha omietaky , bez vsetkych sieti, to uz je potom ina kategoria


laci   |   ip:212.5.205   |   2010-06-09  (16:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  za odkazdy dik, pozriem.


eM   |   ip:158.195.2   |   2010-06-09  (16:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  laci:
rozhodnutie o skelete ti ulahcim. Rozhodovacie procesy na SK maju problem uz so skeletom vyplnenym slamou. Samonosna slamena stavba na SK nieje, hoci pokus bol, ale zmoklo to... :-( Taky domcek cca zavisi od cca milion prodmienok na konkretnom pozemku. Otazka ale by nemala zniet tak, kolko dam za stavbu, ale kolko usetrim na prevadzke. Napr. ciganske ekologicke chatrce zpalia rocne dost vela a nieje to vzdy drevo... No ale hruba stavba bez zariadeni, tak by mohla cca 500 000 SKK cca...


lenlen   |   ip:165.72.19   |   2010-06-09  (18:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  neviete ako je na tom izolacia z ovcej vlny ?
dnes sa casto ovcia vlne predava za smiesnu cenu
nemate s tym niekto skusenosti ?
linky ?
dakujem


eM   |   ip:158.195.2   |   2010-06-09  (23:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  produkcia vlny dopadla este horsie ako produkcia mlieka. Je smutna vidiet ovce s dvojrocnou vlnou, lebo naklady na strihanie su vyssie ako vykupna cena vlny. Uz sa pomaly rozbieha aj na SK nieco:
http://www.ovciavlna.sk/
ale treba to rozumne ukladat, lebo po zvlhnuti zacina zohnivat a nieje to pekna vona...
a co sa tyka dalsich linkov, tak www.google.sk je myslim zatial "najlepsi" :-)laci   |   ip:212.5.205   |   2010-06-10  (07:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  eM,
no vybavit na to povolenie (skelet + baliky) asi bude babracka, to je tiez omg, dalsi **** system,...
pises 500 000, je celkom aj dost nie ? najdrahsie asi strecha a drevo na skelet resp. tych 500k je aj s robotou?
ty by si siel do toho? mne sa to velmi paci, inak vsade pisu ze uspora az 75% oproti klasike, tak neviem ci tym ciganom urobili zle alebo co :-)..
dik za info


ggg   |   ip:195.146.1   |   2010-06-10  (08:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  len ci to bude aj pevne a trvacne...


eM   |   ip:178.41.11   |   2010-06-10  (14:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ggg: najstarsi dom zo slamy je v Nebraske a ma vyse 100 rokov a doteraz sluzi: http://www.thelaststraw.org/sban/tour/tour.html

laci:
uz len dozbieram peniazky a staviam - vyzera to asi az o dva roky, ale o to lepsia moze byt priprava... co sa tyka nakladov tak dnes "klasicky" dom pod melon nedas...


eM   |   ip:178.41.11   |   2010-06-10  (14:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tak predsa som to nasiel...

http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-zvladli-postavit-za-150-tisic-stacilo-mit-slamu-drevo-a-jil-125-/stavba.asp?c=A091230_115057_stavba_web

ale v takom prdavom by som nechcel byvat...


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-06-11  (06:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  eM, Tomášov dom na bránach stál samozrejme viac, ten som nemyslel, ide o iný. Tomášov šiel do pol melóna, myslím. Víkendovku som prepásol, to viem:-(, moc cestujem teraz a nestíham, bohužiaľ.

Laci, ak ti nerobí problém holandština/dánština, skús dať do vyhľadávača levende huse, aj oni sa tomu venujú.

Konštrukciu samonosnú nerob, je náročná na materiál a praktickú realizáciu. Najlepšie je normálne skelet z dreva od nejakej firmy kúpiť a vyplniť všetko slamou. Ideál / nie ekologický je spraviť normálne deku - betónovú izolovanú základovú dosku a na nej skelet atď. Odporúčam však pár domov najprv navštíviť.

Inak bovčia vlna sa používala ako izolácia v zrubových domoch - vypĺňali sa medzery medzi brvnami ( konzervovanými býčou krvou ) a pri vsádzaní okien. ( okná robené z dreva len z prvej nadzemnej tretiny stromu ) A vyplniť sa nimi dá priestor medzi povalou a stropom. izoluje perfektne. Pozor na jej pach.


ggg   |   ip:195.146.1   |   2010-06-11  (09:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  material na dreveny skelet je minimalne 30 tis € a to je bez prace..aj keby ostatne vyplnala slama tak by finalna cena podla mna prekrocila milion korun.


eM   |   ip:178.40.11   |   2010-06-11  (10:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ggg:
nemas tak celkom pravdu. Zavisi od prevedenia drevenej konstrukcie. Kedze slamu mas min 40 cm tak ti netreba robit masivny dreveny skelet, ael sstaci subtilnejsi tenkostenny priehradovy s tensich prvkov. Vsetko zavisi od schopnosti projektanta a sikovnosti robotnikov..


eM   |   ip:178.40.11   |   2010-06-12  (00:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak a prispievam este pozvankou na seminar:

Dobrý den ze slamenejurty.cz,

Stručná pozvánka:

2.-4.7. -- BRNO - seminář - Jak postavit zdravý dům, který je o konkrétních PRAKTICKÝCH krocích (metody a návody), vedoucích k soběstačnému, levnému, zdravému a krásnému domu. Více na www.slamenedomy.cz (v sekci Kalendar akcí)18.-20.6. -- SENEC nad BRATISLAVOU - Workshop na stavbu jurty v Senci. Kdo si chcete postavit jurtu, ekodům, nebo jen chcete vědět jak se ije v slaměné kruhové jurtě v zimě :-). Cesta k nezávislosti. Stavby na zemědělské půdě, účelové stavby, jak na povolení. Více na www.ekovesnice.cz (v sekci Kalendar akcí)

26-27.6. -- VRBOVCE - MYJAVA - Setkání osadníků. Seznámíme se, prohlédneme si pozemky a budeme koukat po okolí u hranice CR-SR a večer se někde utáboříme. Stačí poslat na email přihlá ku (jmeno, město, telefon a email) a já vás budu informovat kde a kdy se sejdeme.


eM   |   ip:178.40.11   |   2010-06-12  (00:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak a prispievam este pozvankou na seminar:

Dobrý den ze slamenejurty.cz,

Stručná pozvánka:

2.-4.7. -- BRNO - seminář - Jak postavit zdravý dům, který je o konkrétních PRAKTICKÝCH krocích (metody a návody), vedoucích k soběstačnému, levnému, zdravému a krásnému domu. Více na www.slamenedomy.cz (v sekci Kalendar akcí)18.-20.6. -- SENEC nad BRATISLAVOU - Workshop na stavbu jurty v Senci. Kdo si chcete postavit jurtu, ekodům, nebo jen chcete vědět jak se ije v slaměné kruhové jurtě v zimě :-). Cesta k nezávislosti. Stavby na zemědělské půdě, účelové stavby, jak na povolení. Více na www.ekovesnice.cz (v sekci Kalendar akcí)

26-27.6. -- VRBOVCE - MYJAVA - Setkání osadníků. Seznámíme se, prohlédneme si pozemky a budeme koukat po okolí u hranice CR-SR a večer se někde utáboříme. Stačí poslat na email přihlá ku (jmeno, město, telefon a email) a já vás budu informovat kde a kdy se sejdeme.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-06-15  (12:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  eM, som v zahraničí, dačo v ďaľších termínoch nebude? Od júla...


Marek . goxevoli9   |   ip:89.29.49.   |   2014-09-02  (09:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jeden z nejlepších stavebních materiálů je konopný beton. O jednom konopném domě se můžete dočíst na bydleni.idnes.cz/dum-z-konopneho-betonu-0bb-/stavba.aspx?c=A131026_230443_stavba_rez nebo přímo na webu Konopné stavby - www.konopnestavby.czdiskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + jeden =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


POZOR: Návrh novely zákona o lesoch chce obmedziť aj vás a vaše deti!


 - POZOR: Návrh novely zákona o lesoch chce obmedziť aj vás a vaše deti!2013-05-28  (17:27)  |  Ekológia
Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o lesoch. Nie je nič výnimočné, že prakticky od vzniku tohto ministerstva vychádzajú z jeho „dielne“ návrhy zákonov, v ktorých sa určití predstavitelia tohto ministerstva neustále snažia o dve základné veci:

Proč nejdu demonstrovat proti Monsantu.


2013-05-24  (09:14)  |  Ekológia
Jděte a zbourejte regály plné monstantového masa ve všech hypermarketech, jděte a pošlete doprdele všechny restaurace, které nabízejí maso a zeleninu z velkopěstíren a chovů.


Jak je to s GMO na Slovensku? Vyjádření Ministerstva zemědělství.


2013-05-22  (09:06)  |  Ekológia
Nedávno som napísal e-mail na ministerstvo pôdohospodárstva ohľadne GMO, je to zdĺhavé, ale chcel by som Vás požiadať, (ak sa dá) aby ste to skrátili a napísali to ako článok pre slovenských čitateľov. Ak sa nedá, môžem to urobiť aj ja. Tu je odpoveď


NA ZEMI SKUTEČNĚ EXISTUJÍ NESMRTELNÉ ORGANISMY?


2013-05-09  (09:10)  |  Ekológia
Nikdy nezestárnou a nezemřou. Alespoň ne přirozenou smrtí. Mohou se znovu a znovu obnovovat. Neznají, co jsou to nemoci a stařecká nemohoucnost…Věčně mladé a věčně zdravé… Kdo to vlastně je? Výplod fantazie spisovatelů-fantastů?


Bill Gates nečekaně spouští edukativní program zaměřený na veganství


2013-03-27  (07:36)  |  Ekológia
Bill Gates přišel s poměrně nečekaným projektem sloužícím k podpoře veganství.


KOBERCOVÝM BOMBARDOVÁNÍM ZA OBNOVU LESŮ NA PLANETĚ ZEMI


2013-03-22  (09:55)  |  Ekológia
Naprosto jedinečná myšlenka, která má vytvářet lesy svrháváním milionů stromků z letadel. Zařízení instalovaná do obřích dopravních letadel C-130 používaných ozbrojenými silami k rozprostření koberců minových polí v bojových zónách byla upravena k rozmisťování stromků v odlehlých oblastech včetně částí Skotska.


RADIAČNÍ VAROVÁNÍ, KTERÉ VÁM PROPAGANDISTICKÁ MAŠINÉRIE MAINSTREAMU NEPOVÍ


2013-02-26  (10:30)  |  Ekológia
Radiace z katastrofy jaderné elektrárny v japonské Fukušimě je teď aktivní v ekosystému po celém západního pobřeží Severní Ameriky … už i mořské chaluhy jsou radioaktivní.


Bhutan bude první 100% organickou zemí


2013-02-21  (10:27)  |  Ekológia
Kdyby někde existoval národ, který by chápal smysl organického stále udržitelného hospodaření, byl by to národ složený většinou z farmářů. Takové místo vskutku existuje, a brzy bude prvním státem, který přejde na 100% organické zemědělství, a bude prošlapávat cestu ostatním, aby se tak stalo v globálním měřítku.


Lidstvo páchá akt sebevraždy v gigantickém měřítku...


2013-01-20  (13:10)  |  Ekológia
Odborníci na životní prostředí varují, že lidstvo stojí na prahu kolapsu globální civilizace. Tvrdí, že kolaps bude výsledkem řetězu krizí, které postupně rozloží podmínky pro udržení existence komplexních společností na současné úrovni. Lidstvo páchá akt sebevraždy v gigantickém měřítku...


Příroda vrací úder – brouci lačně žerou geneticky modifikovanou kukuřici od Monsanta


2012-06-25  (08:16)  |  Ekológia
Kukuřici vykonstruovanou genetickým inženýrstvím od Monsanto, aby zabíjela kořenožrouta kukuřičného, údajně tito škůdci už s chutí žerou. Díky rozsáhlému spoléhání na geneticky modifikované (GM) plodiny tito drobní kořeny užírající škůdci už zase převzali pole, čímž přechytračili genetické inženýry, od kterých se čekalo, že je vystrnadí.


Prírodný hobití domček v lese


2012-05-22  (19:20)  |  Ekológia
Pozeráte sa na fotografie domu, ktorý postavil pán Simon Dale pre svoju rodinu vo Walese. Postavil ho sám so svokrom, za pomoci okoloidúcich a priateľov, ktorí prišli na návštevu. Štyri mesiace od začiatku výstavby bol domček hotový a bolo možné pohodlne sa presťahovať a zabývať. Simon odhaduje, že stavba mohla trvať tak 1000-1500 pracovných hodín a stála 3800€. V rámci trhu s nehnuteľnosťami to vôbec nie je veľa :-D


Horror měsíce: Dobrou chuť!


2012-05-07  (09:01)  |  Ekológia
Miliarda lidí trpí podvýživou, ale 80 procent světové produkce sóji a kukuřice se zkrmí hospodářským zvířatům. Na 1 kg masa je potřeba 3700 litrů vody. Pro zajímavost: jeden čtvereční hektar uživí jednoho všežravce, 12 vegetariánů a 50 veganů. Při veganské stravě se nás na Zemi vejde s klidem 40 miliard.


Zahoďte chemikálie v domácnosti a použijte citrón


2012-04-29  (15:08)  |  Ekológia
Nemusíte utrácet peníze za toxické chemikálie k čištění domů, léčení rýmy, nebo hýčkání vaší pokožky. Citronová šťáva je jednoduchou přírodní alternativou, kterou můžete nahradit nespočet lahví předražených chemikálií.


Maďarsko zničí všechna geneticky modifikovaná kukuřičná pole od Monsanta


2011-08-22  (10:26)  |  Ekológia
V březnu Maďarsko představilo nové nařízení, podle kterého musí být geneticky modifikovaná semena kontrolována před jejich uvedením na trh. Nicméně některá geneticky modifikovaná semena byla dána farmářům, aniž by si toho byli vědomi.


Bývalý šéf FBI, Ted Gunderson L., urobil vyhlásenie týkajúce sa chemtrails !


2011-07-20  (21:51)  |  Ekológia
Náhodou viem o dvoch miestach, kde lietadla tento "náklad smrti" ...kde toto svinstvo striekajú na nás. Štyri lietadlá Národnej gardy sú vo vzduchu v Lincolne a v Nebraske. A ostatné lietadlá sú mimo v Oklahome. Osobne som pozoroval lietadla, ktoré ešte stáli v Nebraske - Lincolne, v Nebraske - u Air National Guard. Na týchto lietadlách niesu žiadne označenia. Sú to obrovské, bombardéry typu lietadla a bez označenia. Jedná sa o trestný čin: zločin proti ľudskosti...


Tajomstvá vody


2011-05-24  (16:35)  |  Ekológia
Voda je skutočným nosičom informácií. Tak ako ju dokážu zašpiniť chemikálie, rovnako ju dokážu znehodnotiť negatívne myšlienky ľudí.


Fluór váš každodenný!


2011-04-25  (16:21)  |  Ekológia
Fluorid zlúčeniny, ktoré sú uvádzané vo vode (fluoridacia), neboli nikdy testované z hľadiska bezpečnosti pred schválením. Nedávny nezávislý výskum vedcov ktorý nie je spojený zo zubnou obchodnou organizáciou ukázali nasledujúce...


Ľudská krutosť bez hraníc


2011-02-19  (20:31)  |  Ekológia11letý Birke Baehr představuje svůj pohled


2011-01-23  (21:21)  |  Ekológia
11letý Birke Baehr představuje svůj pohled na hlavní zdroj našich potravin - vzdálené a nevábné průmyslové farmy. Odsunutí farem z dohledu vytváří nereálnou růžovou představu o masovém zemědělství, tvrdí a poukazuje na místní a zdravou produkci potravin.


Efektivita hospodárenia so zdrojmi energie


2011-01-09  (13:24)  |  Ekológia
Príroda má jednu neoceniteľnú vlastnosť: dokonalú efektivitu využívania zdrojov. Je veľmi pravdepodobné, že príroda využíva všetok potenciál slnečnej energie, ktorá je našej planéte k dispozícií, na svoj metabolizmus a kolobeh živín. Je preto skutočne málo pravdepodobné, že človek príde na to, ako urobiť z jedného joulu dva. Teda ak platí zákon zachovania hmoty a energie. Priame čerpanie slnečnej energie má teda evidentné limity.


Globálny humbuk s otepľovaním


2010-12-27  (07:25)  |  Ekológia
O tom, ako ľudská hlúposť zo životne dôležitého plynu najväčšieho nepriateľa ľudstva urobila a ako sa masy hlúpo zmanipulovať dali.


Chemtrails potvrdený!


2010-12-21  (16:20)  |  Ekológia
Štatistické štúdie na zvýšený výskyt týchto látok v oblasti použitia chemtrails v USA majú nasledovné príznaky: -Spontánna krvácanie z nosa niekedy aj intenzívne krvácanie -dýchavičnosť - bolesti hlavy - problémy s rovnováhou prechadzajuc do chronickej únavy -častejšie epidémie chrípky -astma -zápal spojiviek


Permakultúra je hlas matky Zeme


2010-07-30  (12:26)  |  Ekológia
Rozhovor s Karolom Končkom - géniom, ktorý vie, že naša záchrana je len v našich rukách


Pobřeží jižní Itálie spláchne až sto metrová vlna tsunami díky podmořské sopce Marsili


2010-05-26  (08:52)  |  Ekológia
Pobřeží jižní Itálie spláchne až sto metrová vlna tsunami díky podmořské sopce Marsili


KATASTROFY BUDOU POKRAČOVAT


2010-04-27  (18:53)  |  Ekológia
To, co se odehrává, je pouze malý náznak toho, že se nestaráme o svůj domov, a nenapravujeme vztahy mezi lidmi. Jenom člověk je schopen uvést síly přírody do rovnováhy. Jak to udělat...


Nosnice


2010-03-22  (12:44)  |  Ekológia
V Európskej únii je v neprirodzených klietkových podmienkach chovaných takmer 250 miliónov nosníc - sliepok určených na znášanie vajec. V úzkych klietkach má každá nosnica priestor menší ako hárok papiera veľkosti A4. Nemôžu tu vykonávať žiadnu zo svojich prirodzených potrieb.


Stevia Sladká. Bezedný zdroj "cukru" zadarmo, navěky a bez kalorií.


2009-07-12  (15:47)  |  Ekológia
Každý by chtěl určitě mít doma bezedný zdroj cukru. A navíc bez kalorií . Je to možné ? Ano je. Informace jsou dnes cennější, než peníze.


Je konope užitočnejšie ako ropa?


2009-05-31  (02:28)  |  Ekológia
Touto formou by som chcel poukázať na problém ktorý je väčšinou ignorovaný, problém ktorý ma globálne nepriaznivé až katastrofálne následky a problém ktorý sa dá riešiť.


Ďaľšie z ekológie...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Cirkevný matrix - CIRTRIX
EgbebleAugustn . munolumo99:   Chcete byť členom Illuminátov a dostať svoje srdce túžbu po peniazoch, moci, sláve všetko bude vaše v živote, čo musíte urobiť, aby ste získali všetko toto je pre vás prísť a byť členom bratstva Illuminati všetko kedy ste ......

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Kedysi bol takmer v každej dedine fungujúci kamenný mlyn. Avšak v 30. rokoch sa uskutočnilo najväčšie vymieranie kamenných mlynov v histórii ľudstva. Kamenný mlyn nahradil mlyn s oceľovými valcami. Aký je rozdiel medzi mlynom, ktorý melie s mlynskými kameňmi a moderným mlynom, ktorý melie s oceľovými valcami? Spolu s kamennými mlynmi vymrelo aj poznanie našich praotcov o technike šetrného mletia obilia, pri ktorom zostávajú všetky živiny zo zrnka zachované, hlavne obilný klíčok.


Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Daňový úrad.

Som presvedčený, že daňový systém treba od základov zreformovať tak, aby človek nemal pocit, že je okrádaný. Treba zdaňovať peniaze, nezávisle na tom, kto je práve ich držiteľom.


Nezamestnanosť.

Bezdomovci

Súostrovie gulag: Bieli otroci priemyselnej revolúcie v ...

Cirkevný matrix - CIRTRIX

Odpovede p. Sulíka

Archív

V česku vzniklo nové politické hnutí, které spojí všechny politické strany ve prospěch českého národa.

Vážení spoluobčané, dovolte nám představit nově vznikající občanskou organizaci ANO. Na to aby tato nová politická síla mohla vzniknout oficiálně potřebuje tato organizace především Vaši podporu, a to nejde bez sdělení Vám myšlenek a směru tohoto nového politického názoru a hnutí.


„Čakáme na Obamu, Rada Európy a WHO v tomto prípade ...

Sme na dobrej ceste, pán prezident Gašparovič

Ľ. Huďo -Decembrové udalosti vo svete

Lietadlá spred tisícročí

Den bez lékaře, nákupů, médií


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo


Generated in 0.2439 s