23. September 2019
    
Energia z tória - Dolezite.sk

Energia z tória


  2011-07-31  (14:10)  |  Technológie
  58% hlasovalo = 2  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Energia z tória

Ambrose Evans-Pritchard prináša vo svojom článku "Obama could kill fossil fuels overnight with a nuclear dash for thorium" pár zaujímavých faktov o použití tória. Práve tento prvok by mohol byť riešením našich energetických potrieb a problémov, ktorým budeme zakrátko čeliť.


Keby bol Barack Obama zodpovedný za riadenie ohromných strategických zdrojov obsiahnutých v novom projekte podobom Manhattan Projectu, mohol by pomýšľať na obnovenie globálneho energetického prostredia a skoncovať so závislosťou na fosílnych palivách za 3-5 rokov. Potom by sme už nemuseli viesť debaty ohľadom drahej elektriny z veterných turbín, neefektívnych solárnych panelov, podmorskom ťažení ropy alebo potrebe spoliehať sa na Kremeľ.


Veľkú dávku nádeje, prináša štúdia laureáta Nobelovej ceny Carla Rubbia pôsobiaceho v CERNe (Európskej organizácii pre jadrový výskum). Ten tvrdí, že používanie tória ako lacnej, čistej a bezpečnej alternatívy v porovnaní s uránom môže byť práve tým, na čo sme dlho čakali.

Dr. Rubbia sa nechal počuť, že jedna tona tohto striebristého kovu – pomenovaného podľa nórskeho boha hromu, Thora – vyprodukukuje toľko energie ako 200 ton uránu alebo 3 500 000 ton uhlia. Jediná hrsť tória by poskytla svetelnú energiu Londýnu na týždeň.
Tóriový štiepny cyklus dokáže „spaľovať“ svoj vlastný nebezpečný odpad a taktiež dokáže odsávať plutónium, ktoré je vedľajším produktom uránových reaktorov, a preto sa dá využiť ako eko čistič existujúceho jadrového odpadu. Samotný tóriový cyklus produkuje len veľmi malé množstvo jadrového odpadu, skladajúceho sa z izotopov ktorých radiácia poklesne na úroveň pozadia prírodného prostredia za 300 rokov (!). V porovnaní s produktmi uránového cyklu vyžadujúcimi si milióny rokov na dosiahnutie nezávadnosti je to obrovská zmena. Kirk Sorensen, bývalý inžinier NASA a súčasný šéf jadrových technológií v Teledyne Brown Engineering povedal, že tórium je pre svet skutočne veľká nádej. Tento argument konkretizuje, keď hovorí, že ako náhle sa na energetiku začnete pozerať prostredníctvom tória, doslova vám to „odveje myseľ“. Pomocou tória môžeme poskytovať civilizácii zdroje ďalšie stovky tisíc rokov a nestojí nás to v podstate nič. Nemusíte sa už viac zaoberať uránovými kartelmi.

Tórium je v prírode tak bežné, že ho ťažobné spoločnosti považujú za nechcený, mierne rádioaktívny vedľajší produkt pri ťažbe vzácnych kovov. USA a Austrália sú plné tohto kovu. Rovnako tak aj žulové skaly v Cornwalle. Tória nepotrebujete veľa: všetko prírodné tórium sa dá potenciálne využiť ako palivo, na rozdiel od uránu, v prípade ktorého je to iba 0,7%, a tento zlomok využiteľného izotopu sa musí drahými metódami separovať z prírodnej rudy pri výrobe jadrového paliva ("obohacovanie uránu").

Americkí fyzici sa pokúšali zvýšiť používanie tória už v 40. rokoch minulého storočia, ktoré nevyžaduje oddeľovanie izotopov, a je preto omnoho úspornejšie. V 60. rokoch v Oak Ridge National Laboratory prebehla séria experimentov s reaktormi na báze roztavenej soli tória. Experimentálny reaktor bežal 4 roky bez akýchkoľvek problémov. Ale vtedy Amerika potrebovala plutónium – vedľajší produkt uránu – aby mohla vyrábať bomby.
Prvoradý cieľ boli vtedy naozaj zbrane. A je takmer nemožné vyrobiť jadrové zbrane z tória, pretože jeho spracovanie je príliš komplikované. Nestálo by za to, aby sa o to ktokoľvek pokúšal. Tórium totižto vyžaruje príliš veľa gamma lúčov na použitie v atómovej bombe. Preto padlo rozhodnutie že západná jadrová energetika sa bude orientovať na uránové ľahkovodné reaktory.Tóriovo-fluoridové reaktory (Liquid Fluoride Thorium Reactor - LFTR), vlajková loď tóriovej energetiky, dokážu operovať v podmienkach atmosférickej teploty a tlaku. „Takéto elektrárne by boli oveľa menšie a menej drahé. Nepotrebovali by ste tie obrovské obmedzujúce kryty, pretože v tóriových reaktoroch sa nenachádza tlaková voda. Je to úsporný spôsob tvorby energie,“ vyjadril sa pán Sorensen.
Bezpečnosť je ďalšou veľkou devízou reaktorov LFTR. Roztavenie reaktora ("meltdown") je prakticky nemožné. Jadrové palivo je v reaktore vo forme už roztavenej soli tória, nie vo forme pevných palivových článkov. V prípade že sa teplota v jadre zvýši nad určitú kritickú hranicu, roztavia sa zátky oddeľujúce tóriovú soľ od nádrží s vodou - roztavená soľ sa rozpustí v nádržiach a reakcia sa okamžite zastaví. LFTR reaktor je tzv. pasívne bezpečný - v prípade poruchy nevyžaduje žiadny aktívny zásah na zastavenie reakcie.
Kedže celý systém funguje pri atmosférickom tlaku, výbuch reaktora a rozmetanie rádioaktívnych látok do okolia ako v Černobyle a Fukušime je fyzikálne nemožný, lebo jednoducho nemá čo vybuchnúť.

Thorium vs. Uranium

Možno by ste si mysleli, že tóriovo-fluoridové reaktory boli riešením pre všetky druhy problémov, ale keď CERN požiadal Európsku komisiu o rozvojové fondy v rokoch 1999-2000, dostal zamietavú odpoveď.
Brusel sa obrátil na svojich technických expertov, ktorí boli francúzskej národnosti, a práve Francúzsko dominuje európskemu jadrovému priemyslu. Jednoducho nechceli zbytočnú konkurenciu, pretože investovali obrovské množstvo prostriedkov do starej uránovej technológie.
Bola to ďalšia stratená dekáda. Bol to triumf národných a finančných záujmov nad technologickým pokrokom a zdravým rozumom. Už máme veľmi málo času, aby sme s ním mohli takto hazardovať, pretože svet spotrebováva príliš veľa fosílnych palív. A nerobme si ilúzie, zdroje obnoviteľnej energie ich pravdepodobne nedokážu nahradiť. Dopyt po energii bude len a len rásť.

Nórska skupina Aker Solutions kúpila patent doktora Rubbia na tóriový palivový cyklus a pracuje na dizajne protónového akcelerátora vo Veľkej Británii. Na vytvorenie prototypu sa vyžadujú 2 miliardy libier a Aker potrebuje 100 miliónov, aby sa mohol posunúť do ďalšej testovacej fázy.
Veľká Británia vyjadrila kladný postoj v oblasti, ktorú považuje za „novú paradigmatickú zmenu smerom k novej technológii“. Preto sa Aker snaží vybudovať dobré vzťahy aj s USA, Ruskom alebo Čínou, aby výskum a v oblasti tória ako potenciálneho zdroja energie mohol napredovať. India má už svoje vlastné projekty, ktoré však ešte nie sú vo fáze výstavby.
USA by nemali mať tak veľa problémov pri implementovaní tejto novej technológie ako Európa. USA totižto zakázalo dodatočný rozmach v oblasti jadrovej energie po incidente na ostrove Three Mile v roku 1979, kedy takmer došlo k výbuchu tamojšej elektrárne.

Keď sa maďarskí vedci vedení Leom Szilardom snažili upozorniť Washington v roku 1939, že Nacisti pracujú na atómovej bombe, boli odbití s nedôverou. Albert Einstein sa snažil zakročiť prostredníctvom belgickej kráľovnej a nakoniec sa mu podarilo dostať sa do Bieleho domu.
Roosevelt si ho najprv nevšímal. Začal tak robiť až druhý deň počas raňajok, kedy zmenil svoj postoj za niekoľko minút. „Tento stav si vyžaduje okamžitú akciu,“ povedal vtedy. Bol to zrod projektu Manhattan. Výsledkom tohto projektu bolo zostrojenie atómovej bomby v dostatočnom predstihu, aby sa Stalinovi zabránilo preniknúť príliš hlboko do Európy.
Hroziaci globálny nedostatok energie potrebuje dnes rovnakú okamžitú „akciu“. Ak sa podarí veci pohnúť tým správnym smerom, Manhattan II by mohol obnoviť americký optimizmus a svetové strategické vodcovstvo; a ak nie, bude to aspoň dostatočná vzpruha pre americkú vedu a určite vhodnejší spôsob ako dostať USA z hlbokého poklesu v porovnaní so štátnym stimulačným balíčkom.
Čína a India, rozvíjajúce sa krajiny nezaťažené obrovskými minulými investícíami do klasickej ľahkovodnej uránovej technológie a západnou módnou vlnou fóbie zo všetkého spojeného s jadrom si už uvedomujú potenciál tória ako energetického zdroja budúcnosti a plánujú investovať do vývoja tóriových reaktorov nemalé prostriedky. Zdá sa že tóriu po 50 rokoch zbytočnej uránovej slepej uličky konečne začína svitať na lepšie časy.

Zdroje:
http://www.financnik.sk/?did=607&id=1526 (upravené a doplnené)
http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/7970619/Obama-could-kill-fossil-fuels-overnight-with-a-nuclear-dash-for-thorium.html
http://energyfromthorium.com

http://www.thoriumenergyalliance.com/downloads/American_Scientist_Hargraves.pdf

 

 

 


Jan Novak
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
Yanath   |   ip:85.159.10   |   2011-08-01  (11:32)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  rusko, india a cina na tomto projekte pracuju a cina bude asi najuspesnejsia vzhladom na obrovske financne rezervy ktore ma

a ci masove zavedenie tychto reaktorov zlacni pre ludi elektrinu? pochybujem....


lenlen   |   ip:85.239.25   |   2011-08-01  (16:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  presne kvoli tomuto padame vsetci na hubu
lebo nas drzxia v sachu taketo svine

ak clanok poskytuje pravdive info tak by to mohla byt bomba v energo priemysle

ostava len dufat ze cina rusko a india nebudu idioti a uvedomia si ze potrebuju pokryt svoju spotrebu nejak lacno a ekologicky
doverujem ze rusom sa to podari


gordon   |   ip:195.168.4   |   2011-08-02  (07:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  O využití tória na reťazové reakcie sa vedelo už v 30 rokoch, aj sa uvažovalo o konkrétnych izotopoch. Podobne tomu bolo v 60 a 80 rokoch. Čo sa týka reaktorov tak z množstva návrhov si tiež na realizáciu konštruktéry vybrali len niekoľko. Napr. Rusi mali fantastický nápad na impulzný reaktor s rotujúcim zdrojom neutrónov a Američania zas s reaktorom s guľovitým palivom miesto tyčí , ktorý bol samozhášací . Nemohlo v ňom dôjsť k roztaveniu paliva. Tória je na Zemi viac ako uránu. Jediný dôvod prečo sa začali používať reaktory na U235 je, že z paliva mohli izolovať plutónium na jadrové zbrane.


resistance   |   ip:188.112.6   |   2011-08-02  (11:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  torium tak skoro neuvidime kedze vykoristovatelia mozu zarabat vela penazi na jadrovej energetike


Juri   |   ip:81.89.59.   |   2011-08-03  (11:18)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Celkom slušný článok. O thóriových reaktoroch toho v celku neviem nič, takže to komentovať nebudem. Ak by to bolo životaschopné, tak by som sa tomu určite potešil, ale stavať to do pozície záchrancu ľudstva, tak to určite nie. Túto pozíciu podľa mňa právoplatne zastáva fúzia. Takisto by som nezhazdoval zbytočne uránové reaktory, ich prínos je pre ľudstvo a ekológiu nezanedbatelný.

Nepozdáva sa mi ale myšlienka, že rozmach uránových ľahkovodných reaktorov nastal iba kvôli potrebe plutónia na výrobu jadrových zbraní. To mi pripadá trochu nezmysel, keďže na produkciu "paliva" pre jadrové zbrane boli samostatné armádne reaktory slúžiace len na tento účel a nie na výrobu energie. A zdá sa mi že boli aj na thórium.

A ešte jedna vec čo sa mi v článku nepáčila. Ako hlavná nevýhoda uránu sa onzačovalo to, že sa spotrebúva iba izotop 235U, čoho je minimum a treba palivo obohacovať. A pritom tam nebolo ani zmienky o rýchlych reaktoroch a reaktoroch na prírodný urán. Veď aj prvý Jadrový reaktor v Česko-Slovensku bol A1 na čisto prírodný urán. Dačo o ňom je tu: http://www.javys.sk/sk/index.php?page=vyradovanie-jadrovoenergetickych-zariadeni
Ale v celku dobrý článok;)


gordon   |   ip:195.168.4   |   2011-08-03  (13:17)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Mne zas pripadajú fúzne reaktory ako sci fi . Výskum sa robí 60 rokov a jediný výsledok je ten , že miesto toho aby fungoval reaktor rok funguje 0,1 sek ako vo Francúzsku v 90 rokoch. Je to slepá cesta vývoja. Dali sa do toho trilióny a raz bude na čase poveďať dosť , omyl . To sa hovorí ťažko. S plazmou je to tak ako s úhorom , chytíte ho do ruky a vyšmykne sa Vám. Musia nastúpiť alternatívne zdroje v skutočnom zmysle slova. Nič zložité. Lacné. Dostávame sa k voľnej energii. To už je ale iné kafe. Na dolezite táto debata bola už x – krát a vždy to prebieha rovnako.


LordX   |   ip:178.41.75   |   2011-08-03  (21:13)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Juri - ano, clanok skor popisuje vseobecne benefity rychlych reaktorov IV. generacie s palivom vo forme roztavenej soli, ako cisto LFTR, ako palivo mozno pouzit aj uran, aj ked toria je viac takze je lacnejsie.

No a ja by som kludne rychle reaktory s palivom vo forme roztavenej soli (ci uz ide o soli uranu alebo toria) staval do pozicie pravdepodobneho zachrancu ludstva. Fuzia je velmi narocna, a je stale 50 rokov v buducnosti. Aj ked sa podari, pojde o obrovske centralizovane elektrarne s obrovskymi vstupnymi nakladmi, aj v porovnani s dnesnymi jadrovymi. Solne reaktory su ovela lepsie skalovatelne, a je celkom pravdepodobne ze aj po zvladnuti fuzie bude energia z nich este dlho lacnejsia ako fuzna.

http://en.wikipedia.org/wiki/Molten_salt_reactor#Molten-salt_fueled_reactors


Tara   |   ip:94.112.16   |   2011-08-08  (10:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zajímavý článek k tomuto tématu je i v Britských listech
http://www.blisty.cz/art/59645.html


Ivana   |   ip:85.160.73   |   2011-08-09  (17:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Četla jsem někde článek na toto téma (již nevím kde). Nicméně všichni vědci, kteří s tímto nápadem přišli, byli v USA zavražděni.


Milan   |   ip:95.102.16   |   2011-08-11  (23:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Blbosti, vo Fukushime žiadny reaktor nevybuchol ako v Černobyle, rozmetalo iba reaktorovú sálu po úniku vodíka.


Anunnaki   |   ip:80.188.86   |   2011-08-14  (03:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to Milan:

nejde o to, ci vybuchol reaktor priamo, alebo vybuchlo nieco ineco ine, co rozmetalo radioaktivkny prach tisice a tisice kilometrov do vzduchu, a oziarilo nepredstavitelne mnozstvo morskej vody v oceane.

Pocita sa len to, kolko radioaktivity sa dostalo do prostredia, a aku ma dlzku rozpadu.

A vo fukusime uniklo NIEKOLKONASOBNE VIAC radioaktivity, ako v CERNOBYLE. Rozdiel je len v tom, ze zatial co v CERNOBYLE sa radioaktivne zamorenie sirilo len omedzene (vzduchom a prachom), v pripade FUKUSIMI sa drviva vetsina radioaktivneho zamorenia dostala do morskej vody, a kontaminovala tak oceany !

Aj to bol dovod, preco v aprili 2011 masovy vrahovia z vedenia Europskej Unie zvysili limity radiacie v potravinach (hlavne morskych plodoch) o 12 NASOBOK !!! Inak by sa oziarene morske plody nemohli v EU predavat, a teda by sa stali v EU prakticky nekupitelne ani za obrovske ceny.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + dva =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID


 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID2013-05-28  (09:14)  |  Technológie
Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.

VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV


 - VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV2013-05-28  (09:13)  |  Technológie
Jak tak místní, státní a federální vláda hledá způsoby, jak zavést legislativu k omezení vlastnictví, převozů a prodeje poloautomatických zbraní a jejich doplňků, příznivci druhého ústavního dodatku přichází s novými inovativními způsoby jak ošálit systém nenažraně lačnící po zničení vaší schopnosti bránit sebe a svou rodinu.


Pozor na brýle Google


2013-05-17  (12:02)  |  Technológie
Koncem tohoto roku prodělá naše společnost nejpodivnější formu společenské změny – a bude to znamenat hodně sporů a konfliktů. Příčina? Brýle Google.


Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš


2013-05-16  (09:44)  |  Technológie
Kdokoliv užívajíc Skype svolil, aby tato společnost četla vše, co píše. Společnost The H v Německu od heise Security teď objevila, že tato pobočka Microsoftu tohoto privilegia v praxi využívá. Krátce pod odeslání HTTPS URL přes službu instant messaging se těmto URL dostane neoznámené návštěvy z ústředí Microsoftu v Redmontonu.


Kriticky o okuliaroch google glass


2013-05-15  (19:42)  |  Technológie
Nejsem sám, komu dochází dalekosáhlé následky rozšíření šmírovacích systémů na rozpoznání obličejů a jejich okamžité porovnání s databázemi na všechny kolemjdoucí. Mark Hurst, zakladatel analytické společnosti Creative Good, o tom sepsal článek "The Google Glass feature no one is talking about, který jsem si tímto dovolil přeložit a zpřístupnit českému a slovenskému publiku.


Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou


2013-05-07  (09:17)  |  Technológie
Rebecca Morelle viděla první test této zbraně z 3D-tiskárny v Austinu v Texasu. První zbraň zhotovená technologií 3D tisku už v US úspěšně střílela. Ta kontroverzní skupina Defense Distributed, která vytváří takovéto on-line stahovatelné výrobní plány, už takto střelnou zbraň vyrobila.


10 MODERNÍCH METOD OVLÁDÁNÍ MYSLI


2013-05-03  (09:05)  |  Technológie
Čím více se zabýváte ovládáním mysli, tím více si musíte myslet, že existuje nějaký koordinovaný plán, který je realizován již velmi dlouho a jehož cílem je učinit z lidí nemyslící stroje. Po celou dobu, co jisté skupiny usilují o ovládnutí mas, snaží se o ovládnutí mysli jedinci, kteří zkoumají lidské chování v zájmu toho, aby podřídili celé masy vůli úzké „elity“.


VIDEO: PODPRAHOVÉ SIGNÁLY V REKLAMĚ, ANIMOVANÝCH FILMECH A HUDBĚ


2013-04-25  (09:20)  |  Technológie
Problémem mnoha lidí je to, že jsou pod vlivem masové hypnózy a vůbec si to neuvědomují. Naše smysly jsou bombardovány obrovským množstvím informací a dezinformací. Jen malá část z nich se dostane do našeho vědomí. Podvědomí je však absorbuje všechny.


VORTEXOVÁ ELEKTRÁRNA JAKO ALTERNATIVNÍ ZDROJ ENERGIE


2013-04-23  (10:05)  |  Technológie
Zkušební prototyp této elektrárny zkonstruovala společnost Sumatel v Savojsku. Věž vysoká 300 m by dala výkon 242 MW pro teplotní gradient 30 stupňů. Francouzský letecký inženýr Edgard Nazare pracoval v 60. letech v Alžíru, kde pozoroval větrné víry na Sahaře. Výsledkem jeho přemýšlení byl francouzský patent N° 1439849/P.V. 983953 podaný 3. srpna 1964 v Paříži (Générateur de cyclones artificiels). Na základě jeho návrhu podala 31. března 1982 skupina dalších vědců a inženýrů průmyslový patent N° 8205544/2524530 (Procédé pour la construction de tours de centrales aérothermiques). První zkušební prototyp této elektrárny najdete na fotografii v anotaci. Zkonstruovala jej společnost Sumatel v roce 1997, a to v Savojsku.


Čo je Bitcoin? (titulky) a ako ich "zadarmo" získať


2013-04-15  (12:41)  |  Technológie
Titulky nastav v pravo dole funkciou CC. Mining v poole Keďže príjem zo solo miningu je naprevidelný a ťažko predvídateľný, začali sa mineri združovať do skupín, tzv. mining poolov. Ak jeden zo skupiny nájde validný blok, rozdelí sa odmena medzi všetkých spravodlivým dielom podľa množstva odvedenej práce.


STANOU SE VÝPRAVY K HVĚZDÁM SKUTEČNOSTÍ?


2013-04-03  (09:19)  |  Technológie
Dá se doletět do neslunečních planetárních soustav rychleji rychlosti světa? Ano, říká Harold White. Se svým týmem v NASA vyvíjí supersvětelný (superluminal) motor pro cesty ke hvězdám. Do soustavy Alfa Centauri 4 světelné roky od Slunce doletí taková loď za pouhé dva týdny. Dá se doletět do neslunečních planetárních soustav rychleji rychlosti světa? Ano, říká Harold White. Se svým týmem v NASA vyvíjí supersvětelný (superluminal) motor pro cesty ke hvězdám. Do soustavy Alfa Centauri 4 světelné roky od Slunce doletí taková loď za pouhé dva týdny.


Bashar - Jak funguje teleportace


2013-03-25  (23:15)  |  Technológie
převzato od uživatele: LIGHTENINGIAM1111 channeling: Darryl Anka www.bashar.org


Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?


2013-03-17  (10:46)  |  Technológie
Kedysi bol takmer v každej dedine fungujúci kamenný mlyn. Avšak v 30. rokoch sa uskutočnilo najväčšie vymieranie kamenných mlynov v histórii ľudstva. Kamenný mlyn nahradil mlyn s oceľovými valcami. Aký je rozdiel medzi mlynom, ktorý melie s mlynskými kameňmi a moderným mlynom, ktorý melie s oceľovými valcami? Spolu s kamennými mlynmi vymrelo aj poznanie našich praotcov o technike šetrného mletia obilia, pri ktorom zostávajú všetky živiny zo zrnka zachované, hlavne obilný klíčok.


Rub a líc internetu rozhovor s hackerem Varovné signály a vše neznámé o internetu


2013-03-15  (20:21)  |  Technológie
Video.


SÍLA MYŠLENKY (z cyklu Pološero, ČT)


2013-03-12  (09:42)  |  Technológie
Objevujeme, co už od pradávna víme...Jaké možnosti a jakou sílu má vlastně lidská myšlenka? Existují věci a jevy, které se zdají být za hranicí reality. A my na to znovu přicházíme. (Česká televize 2012, režie Pavel Dražan)


Zpřístupnění převratných technologií zdarma celému světu!


2013-03-10  (10:39)  |  Technológie
21. září 2012 bude v nadaci Keshe uveřejněna první fáze její kosmické technologie a gravitačních a magnetických systémů, které vyvinula, pro všechny vědce na celém světě zároveň, pro výrobu a kopírování. Od toho okamžiku přestanou mít mezinárodní hranice jakýkoliv skutečný význam. To proto, že jakmile bude postaven první létající systém a uveden do provozu pro veřejnost, doba cesty například z Teheránu do New Yorku potrvá maximálně 10 minut.


MIT OBJEVILA UMÍSTĚNÍ PAMĚTI: JEDNOTLIVÉ NEURONY


2013-03-08  (08:52)  |  Technológie
Výzkumníci MIT ukázali vůbec poprvé, že paměť je skladována v určitých specifických mozkových buňkách. Nabuzením určitých svazků neuronů byli výzkumníci schopni subjekt donutit, aby si vybavil určité vzpomínky. Odstraněním těchto neuronů by subjekt tyto vzpomínky ztratil.


V USA SE PODAŘILO VYTVOŘIT NESMRTELNOU BUŇKU


2013-02-25  (09:21)  |  Technológie
Americkým vědcům se podařilo vyvinout buňku, která zůstane živá i po smrti. Je to sice paradoxní, ale mrtvá buňka je neuvěřitelně životaschopná. Vydrží například mnohem vyšší tlak a vyšší teplotu než buňka obyčejná.


Pentagon (TERORISTICKÝ ÚTOK 9/11)


2013-02-24  (12:07)  |  Technológie
Podle svého názvu (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed celé struktury se nachází zahrada s několika stromy. Jeho stavba začala 11. září 1941. Na přelomu století prošel významnější renovací, některé strany byly ztvrzeny ocelí. 11. září 2001 (přesně 60 let po začátku stavby) se stal cílem teroristického útoku. Byl na něj naveden unesený Boeing 757 z letu 77.


Bioprinting - nová technologie pro výrobu umělého masa


2013-02-19  (09:00)  |  Technológie
Po zavedení tohoto způsobu získávání masa a kůže by tak poklesl celkový rozsah zabírané plochy země o neuvěřitelných 99%, spotřeba vody by klesla o 96%, elektrické energie o 45 % a ubylo by také celých 18% z celkového objemu emisí CO2 - pro zvířata by pak samozřejmě tato změna znamenala konec utrpení ve velkochovech a na jatkách.


Výrobca sa naozaj pokusil odstaviť môj výrobok, viac krát - Nervy mám


2013-02-07  (11:49)  |  Technológie
Písalo sa to tu viac krát že výrobcovia dávajú do výrobkov "kazítka" ktoré majú za úlohu po určitej dobre pokaziť výrobok aby ste si kúpili druhý. Aj to že sa dali nájsť tak to zase začali reišiť softwarovo aby sa kazítko nedalo nájsť. Veril som tomu už predtým ale teraz keď som si skúsil na vlastnej koži a takmer ma dobehli tak mám chuť vražiť už je to osobné.


Asteroid nás mine, nebezpečí přetrvá


2013-02-04  (09:52)  |  Technológie
Ti z nás, kteří čekali a nedočkali se v prosinci konce světa, mají další důvod k obavám. 15. února proletí kolem Země pětačtyřicetimetrový asteroid DA14. Maximální sblížení bude činit 28 tisíc kilometrů. Od 90. let ještě tak blízko Země neprolétalo žádné nebeské těleso takových rozměrů.


Zapomeňte na zedníky, vytiskněte si vlastní dům


2013-01-30  (09:09)  |  Technológie
Převratná technologie 3D tisku pokročila k další metě. Vydaří-li se experimenty, zcela to změní architekturu i budoucnost stavebnictví.


Tažný paprsek z Hvězdných válek a Star Treku existuje


2013-01-25  (09:00)  |  Technológie
Brněnským vědcům se podařilo jako prvním na světě potvrdit, že tažný paprsek známý například ze sci-fi filmů Hvězdné války či Star Trek funguje. Svůj objev zveřejnili v prestižním časopise Nature Photonics.


Hacker z argentiny zveřejnil mapu nezabezpečených domácích kamer


2013-01-23  (19:13)  |  Technológie
Jeden Argentinský hacker veřejnosti ukazuje, že je důležité si pečlivě stahovat nový firmware.


Domácí spotřebiče vás budou špehovat


2013-01-11  (09:14)  |  Technológie
Bloomberg přináší zprávu, která upřesňuje, jak zdánlivě nevinné elektrické spotřebiče jako vařič rýže a lednička jsou nyní vyráběny s operačním systémem Android od Googlu a s internetovým připojením. Samozřejmě že tento článek zdůrazňuje, že je to dobrá věc, užitečný inovativní technologický skok. Pravdou však je, že tyto přístroje se nyní stávají nástrojem pro vaše špehování ve vašem vlastním domě.


Televízory, ktoré sledujú VÁS: Panasonic odhalil nové sady, ktoré spoznajú ich vlastníka


2013-01-10  (09:27)  |  Technológie
Sme stále viac zvyknutí sledovať naše televízory, avšak Panasonic to všetko dokázal zmeniť – televízory sa budú pozerať na nás, kým my sa budeme pozerať na nich. Spoločnosť tvrdí, že nové sady televízorov Viera, ktoré boli odhalené na Consumer Electronics Show v Las Vegas dokážu spoznať ich vlastníkov a nastaviť sa podľa ich obľúbených nastavení a kanálov.


VIDEO: Mladý génius a sny v kódech


2013-01-10  (09:23)  |  Technológie
Santiago Gonzalez je 14 letý génius. Mladý Američan miluje programování, až se mu zdají sny v programátorských kódu. Santiago je mimořádně inteligentní chlapec a jeho životní příběh sledují světová média už minimálně poslední dva roky. Od svých jedenácti let studuje na špičkové americké technické univerzitě, na prestižní Colorado School of Mines. Dnes patří k jejím nejprestižnějším žákům. Každé ráno vstává o 5:30 h na na jeho nočním stolku nesmí chybět zápisník. Proč?


NÁŠ DENNÍ CHLÉB - (ukážte to deťom na školách vy promovaní pokrytci v kravatách)


2013-01-09  (13:56)  |  Technológie
V supermarketu na pultu, úhledně zabalené, to vypadá dobře! Ale kolik je za tím utrpení zvířat? Jak vlastně vzniká náš „denní chléb"? Režisér Nikolaus Geyrhalter ve svém dokumentu přináší děsivě chladnou impresi obrazů a informací ze současného zemědělského průmyslu..


VIDEO: Nevídaný jev ve vesmíru


2013-01-09  (10:21)  |  Technológie
Astronomové prozkoumali hvězdu HD 142527, kterou zachytili v blízkosti jiných planet. Obrovská masa plynu, která se nacházela kolem zmiňované obří formující se planety je poprvé, kdy byla ve vesmíru zpozorována.


Software ke stažení: Vybavte si počítač programy zdarma


2013-01-07  (00:46)  |  Technológie
Tohle samozřejmě není konečný ani nejlepší výčet programů, které můžete získat zcela zdarma. Pokud si je oblíbíte a přesvědčí vás, pak zkuste rovnou nějaký linuxový operační systém, kde jsou mnohé z těchto aplikací doma. Může to být třeba přenosný Slax nebo tradiční Ubuntu či Linux Mint.


Ďalšie prekvapenie na Google Earth...


2012-12-28  (14:02)  |  Technológie
Žeby opäť niečo zabudli urobiť, alebo čo sa opäť našlo, čo tam nemalo byť...?


Ďaľšie z technológií...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Illuminati - čast 1 / 7

Illuminati - realita dnešných dní Oni vlastnia všetko. Banky, ropu, médiá, komoditné trhy, vojenské a spravodajské spoločenstvá, prezidentov, vlády. Ak chcú aby sa niečo stalo, stane sa.


Etikoterapia

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Riziko jadrovej vojny je stále veľké

V južnej Ázii sa chystá rozpúťať jadrová vojna Nebezpečenstvo prepuknutia jadrovej vojny vo svete zostane i potom, keď sa Rusko a Spojené štáty dohodnú na zredukovaní strategických jadrových útocných zbraní. Ázijské jadrové mocnosti India a Pakistan nezamýšľajú nasledovať príklad týchto superveľmocí. Pretrvávajúci konflikt v Južnej Ázii môže viesť ku katastrofálnym dôsledkom pre celý svet. Konflikt medzi Indiou a Pakistanom už trvá 60 rokov. K mimoriadnemu vystupňovaniu konfrontácie došlo v roku 1998, keď obe krajiny uskutočnili jadrové skúšky a dokázali svetu schopnosť vyrobiť jadrové zbrane.


Cirkev porušuje prikázania?

Svet je len taký akým si ho urobíme

Podporme informovanosť v slovenských médiach

Čo je to Boh?!

Zabudnime na ekonomický rast, ide o prežitie!

Archív

Ako také ovce

To bolo prvé, čo som si pomyslel, keď som včera videl Fica, Dzurindu, Mikloša a Radičovú v jednom šíku, ako sa hrajú na veľkých Európanov. Neverím vlastným očiam a ušiam, keď týchto ľudí, ktorí už dávno mali byť na politickom dôchodku, vidím a počujem. Fico ešte donedávna mal plné ústa národnoštátnych záujmov, Dzurinda s Miklošom ani nie pred dvomi rokmi odmietli pôžičku Grécku a Iveta Radičová len tri dni dozadu navrhla referendum v prípade zásadných otázok.


Prednáška o peniazoch a peňažnej politike

Od deda Sorosa nie je nič zadarmo!

Hlinové vystúpenie v parlamente

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Odhalenie kampane Bohatšie Slovensko


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made


Generated in 0.1807 s