18. September 2019
    
Hrobka, v ktorej boli objavené klince z Ježišovho ukrižovania - Dolezite.sk

Hrobka, v ktorej boli objavené klince z Ježišovho ukrižovania


  2011-09-17  (23:09)  |  Zo sveta
  58% hlasovalo = 2  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Hrobka, v ktorej boli objavené klince z Ježišovho ukrižovania

 

"Našli sa klince, ktorými pribili na kríž Ježiša Krista - tak sa volal materiál, ktorý ešte v apríli tohoto roku urobil rozruch, ktorý vytvoril novinár a režisér dokumentárnych filmov Simcha Jacobovici. Tvrdil, že objavil práve tieto klince. Jeden sa nachádzal v rakve, na ktorom bol čitateľne vyrytý nápis "Josif bar Kaifa" a v ktorom sa okrem iného nachádzali aj pozostatky 60-ročného muža. Druhý kliniec ležal v hrobke vedľa truhly.

Veľmi veľa svedčí o tom, že ide o telo toho istého Kaifáša - hrôzostrašného veľkňaza, ktorý schválil popravu Ježiša Krista a tiež pozostatky členov jeho rodiny.

Podľa Simchovej logiky: ak boli v hrobke schované aj klince, znamená to, že Kaifáš a jeho rodina im pripisovali dosť veľký význam. Preto ich nielen uchovali, ale vzali so sebou aj na onen svet. Natíska sa otázka - aké klince mohli byť tak cenné? Istotne len z ukrižovania Syna Božieho, na organizovaní ktorého sa Kaifáš  aktívne podieľal.

Vedci pravdaže zapochybovali a nielen o pravosti klincov. Rakvu odoslali na znalecký posudok do univerzity v Tel Aviv. A hľa! Len nedávno odborníci z katedry archeológie potvrdili: pohrebná schránka je pravá a má takmer 2000 rokov! Naozaj v nej ležali kosti Kaifáša i ďalších členov jeho rodiny.

- Na truhle sú vygravírované mená zástupcov niekoľkých generácií rodiny Kaifáša, - vyhlásil vedúci znaleckej skupiny prof. Yuval Goren.

 Napríklad sa podarilo prečítať "Miriam dcéra Ješua syna veľkňaza Kaifáša Maaziah z Bet Imrei".

Kaifáš teda nie je vymyslená postava a Ježiš skutočne existoval. Vedci opäť potvrdili, že sú v Biblii opísané reálne udalosti.

A klince, na ktoré Simcha upozorňuje, sú hodné zvláštnej pozornosti. Predpokladá, že po ukrižovaní Ježiša sa Kaifáš zhrozil, všetko oľutoval a uveril. Klince si vzal do hrobu možno v nádeji, že mu pomôžu v posmrtnom živote.

Владимир ЛАГОВСКИЙ

Z http://www.kp.ru/daily/25744/2732470/ preložila DankaVranka

DV
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
andrej   |   ip:87.197.99   |   2011-09-18  (09:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Neskutocne,ako dokazu vyrabat fantasmagoricke hluposti,za ucelom "potvrdenia" romantickych predstav sfanatizovaneho nabozenskeho prudu.Je smiesne,akymi najnroznejsimi "objavmi" prichadzaju archeologovia,naposledy vraj nasli zvysky Noemovej archy,zvitky potvrdzujuce "pravost" krestanskych pramenov,ktore sa prepisovali storociami desatkrat,podla potreby a teraz klince,ktore symbolizuju "smutok" Kaifasa nad smrtou Krista..Vyrabanie "dokazov" je najvyhodnejsi biznis falzifikatorov uz od dob kriziackych vyprav,v ktorych kazdy rytier chcel priniest do svojej domoviny "svatu relikviu",tak sa stalo,ze do Europy priniesli az tri hlavy Jana Krstitela,kopii,ktore prebodli Krista bolo tolko,ze by sa nezmestili do ziadneho muzea a "svate graly,ktore by zaplnili najmenej jedno namestie.Velmi zaujimavy objav "klincov" z hrobky Kaifasa,kedze uz z Rimskych pramenov je historikom zname,ze ukrizovanie bola iba polovica trestu odsudenca,tou druhou bolo nevydanie ostatkov zidom,kedze zidia povazuju ostatky a najma kosti mrtveho za posvatne.Tela po ukrzovani hadzali psom,aby nemohli byt pocestne pochovane.Na úpopraviska nemal pristup ziaden Zid,ci uz obycajny clovek z ludu,alebo knaz.V krestanskych romantickych predstavach udajne vsetci sudcovia,vratane Rimskeho konzula,ktory rozhodol o smrti Krista "lutovali" jeho smrt a po jeho smrti sa "zblaznili" od viny.Mytologie potrebuju dokazy,ktore potvrdia hodnovernost biblickych pramenov a toto je dalsie susto,ktore dovercivy nabozensky zalozeny clovek zhltne aj s navijakom..


Ip   |   ip:188.112.6   |   2011-09-18  (10:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  andrej:
s tím prepisovaním podľa potreby by som Ťa chcel trochu poopraviť. Napríklad starý zákon korý prepisovali židia sa prepisoval veľmi presne, dokonca sa dbalo na to aby bol zachovaný presný počet písmen v riadku a presne sa zachovávali aj medzeri ktoré boli v texte. Presnosť odpisoavnia sarozákonných kních je dobre doležený aj nálezom zvitkov od mŕtveho mora. S tích klincov nájdených v Kaifašovom hrobe sa iste nedá nič vyvodíť, ale nie raz sa potvrdilo že nejaké mestá alebo ľudia o ktorých biblia hovorí sa našli doložené aj v mimobiblických prameňoch.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (11:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  andrej....ale to je skutočný dôkaz...nikto z novinárov by si nedovolil...vypustiť na svet takúto informáciu ak by nebola PRAVÁ...samotný vedci potvrdili že hrobka je stará 2000 rokov....JEŽIŠ žil a žije ďalej po pravici BOHA...priznajte si ateisti mýlili ste sa....nikto Vás nesúdi...len priznajte už konečne že BOH existuje...a je to aj Váš stvoriteľ a OTEC.


fidel   |   ip:91.148.18   |   2011-09-18  (12:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  lucifer..
pravda pravda len ľudia nechcú uveriť dokiaľ to nevidia a to je tá skúška uveriť aj keď nevidím ale dačo je medzi nebom a zemou a preto sa netreba rúhať lebo nikdy nevieme čo nás čaká a neminie.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (14:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Čo je to za blbosť veď veriaci neveria vedeckym metodam tak čo sa tu teraz ohaňaju vedcami.. Vedci na Vaše klince zvysoka seru. Tak zvratenu logiku možu mať len panbožkari - citujem: Ak boli v hrobke schované aj klince, znamená to, že Kaifáš a jeho rodina im pripisovali dosť veľký význam. Preto ich nielen uchovali, ale vzali so sebou aj na onen svet. Natíska sa otázka - aké klince mohli byť tak cenné? Istotne len z ukrižovania Syna Božieho, na organizovaní ktorého sa Kaifáš aktívne podieľal.

Istotne len z len z ukrižovania Syna Božieho, ine klince to proste nemohli byť...
:-))))

Cele je to zabite vetou. Kaifáš teda nie je vymyslená postava a Ježiš skutočne existoval. Dôkaz Ježiša sa však nenašiel iba udajne nejakeho Kafiaša s klincami.

A na konci je to uplne zabite..
Vedci opäť potvrdili, že sú v Biblii opísané reálne udalosti.

Navyše je vôbec ťažké získať informáciu o tom či je tento článok vôbec pravdivý a či vôbec nejakého Kafiáša v nejakej hrobke naozaj našli. Takých článkov sa dá vyrobiť plné vedro.

NEVERIM.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (14:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer tomu čo si čital hovoriš skutočny dokaz ?

A kde je ten dôkaz, v pismenkach a na obrazku ?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (15:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...a čo pilát..veď ten existoval či nie?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (15:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...alebo starý rím je len rozprávka?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (15:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...a mimochodom...neverím vedcom....ale toto nemohli zaprieť...lebo našli hrobku...a to že sa v nej našli klince...no ktorý žid by si bral do hrobky klince?...jedine tie ktorým bol ukrižovaný JEŽÍŠ...možno chcel schovať dôkazy o jeho existencii...alebo chcel na počiatku smrti, oľutovať to čo spáchal...no vyber si:)


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (15:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...alebo už neveríš vedcom?...steve


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (16:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer

Ja verím vedcom nie pseudovedcom ktorí chcú silou mocou dokázať existenciu Boha alebo nejakých Ježišových klincov. To nie je vedecké tvrdiť že keď sa tam našli klince tak to boli istotne tie Ježišove pretože kto by si už len odkladal klince do hrobu ak nie Ježišove. To je tvrdenie na základe nie vedy ale viery v Ježiśove klince ktoré majú hodnotu a význam a takisto na základe neviery v akékoľvek iné klince ktoré hodnotu nemajú.

Dajme tomu že sa článok zakladá na faktoch, čo ak to boli úplne iné klince... :-))


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (16:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer

Takisto je nevedecké tvrdiť že Ježiš bol syn boží tak ako tuto sa tvrdí v článku. Zatiaľ to totiž nikto vedecky nedokázal že bol syn boží, to len Ježiš o sebe toto tvrdil.


Mufko   |   ip:195.80.16   |   2011-09-18  (16:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  andrej - keď už niečo tak odsudzuješ, aspoň by si mohol o tom niečo vedieť... Ako písal už niekto dole, našlo sa tisícky prepisov Biblie - všetky boli zhodné od slova do slova. Vždy keď sa našiel nejaký daľší prepis, nezáleží na veku, bol zhodný s ostatnými. Keď neveríš že sa zachoval prepis Biblie je smiešne že veríš napr. udalostiam krížových výprav (ktoré tu spomínaš) kde dejiny zaznamenával často jeden človek... Plno archeologických miest a nálezov sa našlo LEN na základe biblie a mnohí vedci sa iba nedávno smiali nad možnosťou žeby ten ktorý národ spomenutý v Biblii skutočne existoval. Dnes je to fakt.

To že našli Noemovú archu a podobne nálezy. Považuješ to za bláboly bez toho aby si si o tom čo i len trochu zistil.

Ako mi vysvetlíš pás egypstkých "vecí", kolies, pozostatkov vozov, prechádzajúci krížom cez červené more? Pričom podľa kolies sa zistilo že daným spôsobom ich vyrábali Egypťania výlučne v tom období keď sa podľa Biblie rozostúpilo červené more.

Toto mne strašne vadí na ľuďoch. Odsúdia, zavrhnú, pošpinia a vystupujú proti niečomu, bez toho aby poriadne vedeli o čo ide...


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (16:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mufko...krásne popísané:)...ale na steveho treba ináč on je zarytý neveriaci:)


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (16:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...ako môžeš tvrdiť že nieje dokázané že JEŽÍŠ je SYN BOŽÍ...veď sa o tom píše v BIBLII a to je kniha od samotného BOHA.


John11146   |   ip:89.102.36   |   2011-09-18  (16:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve

Mas pravdu veriaci nemoze verit vo vedecku metodu, on ju pozna a vie ju uplatnit.
Ak si len veril v ukrizovanie, a niekto najde a potvrdi existenciu klincov, uz si mozes byt isty, ze ukrizovanie sa udialo.

Veriaci veri vo veci, ktore nemoze vidiet - veci spiritualne / duchovne. (Hebrejom 11:1, 2 Korintanom 4:18)
Ale veci, ktore vidi a moze si na ne siahnut, tymi si je isty.

Kazdopadne, najdenie artefaktov pomenovanych v Biblii je sporne, lebo mnoho svetonazorov si zaklada na tom, ze Biblia je len 'dobre' napisana kniha.
Polozim recnicku otazku: Co sa stane s tymi teoriami a svetonazormi, ked bude Biblia bezpodmienecne prijata za hodnoverny zdroj?


otvoreneoci   |   ip:67.213.71   |   2011-09-18  (16:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ludia, preco plitvate energiou a hadate sa na nepodstatnych veciach? Kto veri v Boha nosi ho v srdci a tym slepim ho tam nenatlacis ani buldozerom.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (16:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  otvoreneoci...naozaj som sa zasmial na tom buldozéry....ale jedno musíš uznať ak prestanú veriaci obhajovať svoju vieru...ateisti ju roztrhajú na kusy a budúcim generáciám predložia už len klamstvá ktoré si vytvoria sami...nebude žiadna pravda...žiadna viera...len ich klamstvá.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-18  (16:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nechajte ich.
Oni veria iba dôkazom a vede.
Vdaka vede sa im podarilo v laboratóriu vytvoriť hmotu z ničoho, vdaka vede vytvorili vedci život elektrickým výbojom do chemickej gebuziny.
Nová sekta pseudoateistov, ktorá uctieva Big Bang a Prapolievku.
Odvolávajú sa na empirické postupy a pritom veria v neoverené výmysly.lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (16:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  steve...rozlišuje asi takto...ten kto popiera BOHA je vedec...ten kto dokazuje BOHA je pseudovedec...tak ako sa vlastne vedci delia?...ak nie podľa profesii?


julo   |   ip:89.176.40   |   2011-09-18  (18:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Sme ovplyvneni tym,ze pozname len jedneho Jezisa.Pritom na strednom vychode bolo to meno a jeho odvodeniny jedno z najcastejsich.Este furt nedokazali existenciu Jezisa,v ktoreho verime my.
"bar Kaifa" znamena "syn Kaifasa" podla mojich ubohych znalosti.
Ked Jezis umrel,zatriasla sa zem a bolo zatmenie-to su veci,ktore sa daju dnes vysledovat.vedecky..ale to by spuste ludi naburalo ich sny.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-18  (18:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  julo a koľkože bolo tých Ježišov, ktorých ukrižovali a o ktorých sa hovorí 2000 rokov čoraz viac?
Lebo na nevýznamného človeka sa zabudne, ale ak chceš, aby o človeku hovorilo 2000 rokov čoraz viac ľudí, legendy a rozprávky nestačia.
Na to treba pravdu.


andrej   |   ip:87.197.99   |   2011-09-18  (18:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mufko,je uz tragediou,ze ludia ako ty,absolutne odmietaju fakt,ze krestanstvo,ako nabozensky prud vsetky dokazy o nezmysloch v historickych pramenoch "zrevidoval",nezabudaj,ze krestanstvo sa stalo dominantnym dokonca nad Rimom uz v casoch Konstantina Velkeho,kedy sa vsetky sporne dokazy "stracali".Dokazom su historicke pramene o "Zidovskych zapiskoch",v ktorych bolo tisice mien,no archeologovia nasli pri mene "Krista" zmienku,vraj" narodil sa v meste betleheme,konal zazraky a bol pomazany,bol kristus,syn bozi".Netrvalo dlho a rozbor ukazal,ze zmienka nepochadza z dobovych pramenov,ale pripisal ju Krestansky dopisovac,ktory nijako nemohol zniest,ze v knihe o Zidovskych velikanoch s tisickami mien chyba prave zmienka o ich Bohu.Toto sa dialo vo velkom,Krestanstvo sa malo stat jedinym a neotrasitelnym prudom,ktory neskor podrobil cely svet.Veriaci nesmeli zapochybovat,museli verit len tomu,co im predostreli knazi a papezi,ktori rozhodovali o vsetkom,vratane dobovych a historickych pramenov.Mna si urcite nepresvedcil,ani dokazy,ktore maju podporit vieru,ktora zhodou okolnosti v dnesnych dobach straca stale viac "oveciek",teda "dokazov" bude iba pribudat.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (19:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dôkazy ?
O čom ?
Maximalne tak o klinci v hrobke. Maximalne. O ukrižovani už len hypoteticke na zaklade pribehu ktory k tej hrobke ani nepatri.

O robeni zazrakov, liečeni chorych a slepych. O tom ako Ježiš premenil vodu na vino. Ako nakrmil ľudi par rybami a chlebom. Ako vstupil na nebo. Ako vstal z mrtvych..Žiadne dôkazy o tom nie su.. A tie klince su dosť pochybne, kľudne mohli byť z nejakeho lešenia keď robili tu hrobku alebo sa tam dostali nejakym nedopatrenim. Ale panbožkarom to ako dôkaz o ich kresťanskej teorii stači, im stači taka hluposť. AK sa však jedna o nejake dôkazy proti ich viere nestači im ani cely spis dôkazov. Trochu zaujimavo skreslene maju rozlišovanie medzi pravdou a nepravdou. Im stači nejaky stary klinec v truhle no a je z toho cely pribeh o Ježišovi a kaifašovi. O tom ako kaifaš pri tom bol a klince si zobral do hrobu.. Asi ste zase pili tu vodu z pračky.


Pandemonium   |   ip:188.123.1   |   2011-09-18  (19:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vrátim sa po štyroch dňoch z chaty, kde zábavu a príjemnú atmosféru nezakakala žiadna pátričkárska kravina a teraz bum! Hrdzavé skoby z drevenej modly! Dokonca zaručene pravé.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (19:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  John11146

Ked bude Biblia bezpodmienecne prijata za hodnoverny zdroj vratime sa do doby temna a vsetky ostatne teorie a svetonazory sa stanu predmetom prenasledovania krestanmi. To predsa vieme už sme si to v minulosti overili, su na to aj dôkazy... :-))


John11146   |   ip:89.102.36   |   2011-09-18  (20:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve

Nemyl si pojmy.
Biblia ako taka nepotrebuje obranu. Snad, bolo by vhodne poznat, ake vydanie studujes.
Je scestne kohokolvek prenasledovat, to len svedci o slabosti a pocite ohrozenia.

A prosim nevkladaj mi slova do ust, ktore som vobec nevyslovil.
Ak sa o niecom otvorene nehovori, neznamena, ze to nestoji za pozornost.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-18  (20:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mufko...nevieš link na ten pás egyptskej armády skrz červené more..kde sa o tom dočítam?


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (20:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  John11146

Mas pravdu, biblia nepotrebuje obranu lebo je postavena na nevyvratitelnych tvrdeniach avsak ani nepotvrditelnych. S bibliou je to ako s tou pani co nieco povedala no a preskumat sa to nedalo ci je to len klebeta alebo nie, tak kto uveri uveri a kto neuveri ten neuveri.


John11146   |   ip:89.102.36   |   2011-09-18  (20:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve

Mas pravdu. Kazdy ma pravo na svoje rozhodnutie.
Ja to nikomu neodopieram, a nemienim ho za to perzekuovat. Je to strata casu a usilia.Thyrmael   |   ip:188.167.3   |   2011-09-18  (21:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @Mufko
Existenciu Jezisa spochybnovat nebudem. To si dovolit nemozem. Urcite vsak nesuhlasim s tymto:
"Ako písal už niekto dole, našlo sa tisícky prepisov Biblie - všetky boli zhodné od slova do slova."
Biblia presla dlhym vyvojom a upravami. To co dnes ludia bezne citaju je kanonicky text, na ktorom sa dohodla cirkev. Co sa cirkvi nepacilo, nehodilo, bolo nekompletne, to tam nedali. Apokryfne texty to dokumentuju. Je nezmysel, aby boli texty rovnake, pretoze ani apostolske nie su. Boli zrejme napisane roky - desatrocia po udalostiach ktore opisovali.
Ked budeme paranoidni, pridame si k tomu ucelovu manipulaciu, zakryvanie skutocnych faktov, desivu cirkevnu historiu (az pod dnesok). Je potom naozaj tazke oddelit "zrno od pliev" a presvedcit ludi, ze Kristus bol-je niekto, kto je hodny nasledovania. Ludia nevidia tresty za zvratene a chore spravanie v hmotnom svete. Preto pochybuju a hladaju dokazy.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-18  (21:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  John11146

Ale to nie je o rozhodnuti, je to o informaciach ktore mame a o tom ako sme ich individualne spracovali. Prave preto panbozkari tahaju do kostola najradsej male deti ktore sa daju spracovat velmi lahko.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-18  (22:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Biblia je jednoducho prezitok z minulosti....nic viac....nic menej


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-18  (23:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Thyrmael:
Starý zákon ktorý prepisovali židia sa nemenil a týkalo sa to nielen textu ale aj zloženia (knihy, zvitky ktoré obsahoval) Židovský starý zákon obsahuje presne tie isté knihy ako protestantské biblie, aj keď sú usporiadané v inom poradí. Jasne že v priebehu histórie vznikali rôzne preklady ktoré boli súčasne aj výklady (každý preklad je výklad) ale tie su zachované rovnako ako pôvodný text k najstarším patrí septuaginta a vulgáta. Starý zákon hovorí o Kristovi predobrazne typologicky
Kristus(grécky) mesiáš (hebrejsky) znamená pomazaný. Pomazaní boli v starom zákone proroci, kňazi a králi tí boli v určitom zmysle predobrazom na Krista. Okrem toho starý zákon obsahuje množstvo konkretných proroctiev ktoré sa vsťahujú na Krista a boli napísané dopredu takže ani nemá veľmi zmysel sa baviť o tom kedy vznikali texty Nového zákona
To, že sa všetky spisy nedostali do biblie je úplne normálne. Samotný význam slova apokryf alebo pseudoepigraf hovorí za všetko.
Okrem toho v samotnej biblii je dostatok textov ktoré vyvracajú samotné učenie mnohých cirkví, nie vo všetkom, ale mnohé rozpory sa dajú nájsť v tom čo hovorí cirkev a čo hovorí biblia.meff   |   ip:195.91.94   |   2011-09-18  (23:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vždy sa čudujem ako si každé náboženstvo privlastňuje Boha....

Pritom Boh nie je ani kresťanský, ani židovský, ani moslimský, ani hinduistický.... Boh je proste Boh. A nejaký lokálny rebel o ktorom začali písať 100-300 rokov po jeho poprave, proste nemôže byť Bohom.
Synom može byť, pretože VŠETCI sme synovia Boží. Nevznikli sme v továrni ale sme výsledkom zázraku zvanom život. A tento život je dielo Božie.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (00:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja sa zase vždy čudujem ako sa ľudia bavia o Bohu ako keby nejaky naozaj niekedy jestvoval a aspoň raz za tyždeň sa zjavoval v Bratislave na namesti.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (00:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ten "nejaký lokálny rebel" asi nebol až taký bezvýznamný, ked tu zanechal 2000 rokov hlbokú stopu.
A ešte stále rozčuľuje jeho náuka ľudí, ktorí popierajú že žije.
Vaše názory sú prejavom nevedomosti.

meff - kto tvrdí, že Boh je kresťanský?
Boh stvoril všetko a teda všetko je jeho súčasťou.
Aj my - bez ohľadu na vieru.
A kto tvrdí, že Kristus je Boh?
Dokonca sám o sebe prehlasoval, že je syn človeka.
To iba hlúpi ľudia ho ukrižovali a dodnes na neho pľujú.

Martin - Písmo nehovorí len o minulosti, ale aj o súčasnosti, či budúcnosti.
Obsahuje texty, ktorých význam ešte len budeme chápať.


veriaca   |   ip:195.91.11   |   2011-09-19  (08:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  O prechode cez Červené more sa dá dočítať na stránke www.b-a-n.cz
Je tam veľa zaujímavých informácií.


Mufko   |   ip:195.80.16   |   2011-09-19  (09:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @Thyrmael IP to povedal omnoho lepšie ako ja :)

@andrej Áno, nejaký žid kľudne mohol voľačo prepísať, dopísať keď bol dokument jeden alebo ich bolo pár. Ale keď existujú tisíce prepisov tak to je trochu problém nie? Všetky prepísali? Mimochodom zdá sa mi absurdné aby cirkev prepisovala Bibliu tak - aby jej slová nasmerovala proti samej sebe :) Inkvizícia často napádala práve tých čo sa držali Biblie...

A @lucifer


http://www.truthorfiction.com/rumors/c/chariot-wheels.htm
http://www.sk.amazinghope.net/exodus-cervene-more-prechod/ - po slovensky asi len toto. Aj keď mám pocit že to autor prekladal pomocou googla... :D

A inak google Ron Wyatt - nejak by si sa mal k tomu prekopať cez neho...Mufko   |   ip:195.80.16   |   2011-09-19  (09:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mohol by som občas stránku aj znova načítať :D


Lea   |   ip:213.81.19   |   2011-09-19  (10:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja nerozumiem naco sa tu bavite o nejakych klincoch, dokazoch o prepisovani bible. Boh je v kazdom z nas a bud ho nechame prehovorit, alebo ho umlcime.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (10:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mufko Stary zakon je plagiat, hlavne z babylonskych, asyrskych, sumerskych, ci egyptskych mytov. Potvrdzuju to hlavne rovnake antropopaticke a antropomorfologicke znaky. Dalsim hlavnym dovodom spochybnovania zidovskej biblie je nalez sumerskych dosticiek, ktore su podstatne starsie ako prve apokryfy a su isto inspiraciou pri pisani biblie. Odvolavate sa stale na Zvitky od Mrtveho mora, nikde v nich sa nenachadza osoba menom Jezis, a je dokazane, ze boli pisane v case jeho hypotetickeho zivota. Takze prepisy biblie mozu byt napisane presne pismenko po pismenku, medzery zachovane presne ako predchadajuci exemplar,ale to mu autentcnost, ani pravdu nezarucuje. Ani spomenute oblasti, ci mesta udavane v biblii nezarucuju pravdivost textu, lebo bajni hrdinovia sa tiez pohybovali v realnych miestach, mestachm oblastiach, ale ich existenciu nepovazujeme tym padom za realnejsiu. Alebo snad Artus, ktoreho myty vsadili do realnych miest existoval? A prezil uz stovky rokov, myslim tym jeho mytus. Pravdivost mytickej podśtavy nezarucuje jeho tisicrocne uctievanie, toboz ak pocas jeho hypotetickeho zivota o nom nezavadil perom ziaden historik. Ak beriete za pravdivost bajku o ukrizovani Jezisa a najdeni klincov v nejakej hrobke, je to znakom uprednostenia viery pred logickym uvazovanim. Za prve, nie je iste, ci sa jedna o tom istom Kaifasovi, za druhe, ukrizovanie v tej dobe bolo castou udalostou, nie je to len privilegium pre Krista, za tretie, je mozny podvrh ludi tej doby, ci neskorsich hladacov a vykradacov hrobiek.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (10:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Písmo nás upozorňuje na to, že na konci vekov sa budú rozširovať bludy, klamstvá a falošné učenia.
Jedni budú Krista popierať, iní sa budú za neho vyhlasovať.
http://www.youtube.com/user/Poslednyucet
http://www.youtube.com/user/Poslednyucet#p/a/u/1/ljdtITsXwoA


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (10:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Presne to iste sa da povedat o spochybnovani Atona, Dionyza, Mitru,ci inych bohov starych kultur.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (11:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nie nedá, lebo v Písme nič také písané o nich nie je.
Mufko   |   ip:195.80.16   |   2011-09-19  (11:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael

Ja som hovoril predovšetkým to, že Biblia ostala nezmenená. To či je pravdivá je iná otázka. Môžeš aj nemusíš jej veriť. :)


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (11:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Generacia č.1.
==============
Boh visi u nas na stene.

Je pod nim napisanych 10 prikazani a to že stvoril svet.
Strašime nim deti, a takisto im hovorime že ak budu dodržiavať prikazania Boh ich odmeni.
Musia sa Bohu klaňať a venovať mu určity čas z dňa.
Veria tomu ale iba my vieme že sme si ho vymysleli aby posluchali a aby sme nejako vysvetlili
stvorenie. Sice nič o tom nevieme ale to nevadi.
A tak bude na veky vekov amen..

Nemusime ich kontrolovať, davať pozor pretože vieme že Boh nevisi len na stene ale je s nimi.
Bude s nimi dovtedy kym tomu budu veriť. Je v ich hlavach a to je dobre.

Generacia č.2.
==============
Boh visi u nas na stene.

Je pod nim napisanych 10 prikazani.
Strašime nim deti, a takisto im hovorime že ak budu dodržiavať prikazania Boh ich odmeni.
Musia sa Bohu klaňať a venovať mu určity čas z dňa.
Veria tomu a a aj my tomu verime pretože aj naši rodičia tomu verili.
Aj my sa klaniame. Aj nas strašili. Je to PRAVDA. A tak bude na veky vekov amen..

Nemusime deti kontrolovať, davať pozor pretože vieme že Boh nevisi len na stene ale je s nimi aj s nami.
Bude s nami naveky.

Amen amen amen haleluja.

Generacia č.1000
=================
Boh je s nami už 1000 generacii. Stvoril svet a všetko okolo nas. Kto iny by ho stvoril.
Musi to teda byť PRAVDA. Ateisti su proti Bohu pretože tvrdia niečo ine.
Amen amen amen haleluja. Kto je proti Bohu toho treba upaliť a ukameňovať.
Davať Boha na stenu sa nesmie pretože my neslužime modlam ale skutočnemu Bohu.

Generacia č.3000
=================
Boh je s nami už 3000 generacii. Stvoril svet a všetko okolo nas. Kto iny by ho stvoril.
Musi to teda byť PRAVDA. Ateisti su proti Bohu pretože tvrdia niečo ine.
Amen amen amen haleluja. Kedysi sme ich kameňovali ale teraz ich nechame žiť.
Boh sa s nimi už vysporiada sam, nie je potrebne nič robiť stači žiť podľa božich zakonov.
Boh už s ostatnymi urobi poriadky sam. Amen amen amen haleluja.
Čo sa Boha tyka každy si môže veriť čomu chce, niekto tvrdi že Boh je v nas iny zase že Boh pride a niektory že Boh je už tu a dava na nas pozor. To je uplne jedno ide o to ŽE V Boha treba veriť.
Kto neveri ten je zly lebo nema na čom postaviť svoju moralku. My mame 10 prikazani a ateisti nemaju.
Su teda horši od nas. My mame nezabiješ. Oni nemaju nezabiješ.
My sme dobri oni su zli.
Amen amen amen haleluja.
Všetko vieme pretože to mame napisane v starych knihach ktore nam sprostredkoval sam Boh cez inšpiraciu Bohom.
Čo tam nejaka veda, ateisti a vôbec nejake materialne dôkazy. Oni nerozumeju že Boh nie je materialny... :-))rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (11:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No mozno tie zaznamy sa nam nedochovali, alebo ich niekto schvalne znicil. Toto nemozes popriet. Neexistencia tychto zaznamov neznamena, ze nemuseli byt napisane, je to podobnost cisto nahodna s rovnakym dokazovanim neexistencie vasho boha.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (11:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mufko, biblia napisana kedy zostala nezmenena? Tu, ktoru sformovali v 4.st ? Alebo si vazne myslis, ze ludia pred 2000 rokmi behali s nejakou knihou pod pazuchou a citali z nej?


FestinaLente   |   ip:89.173.36   |   2011-09-19  (11:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
Takto to dopadne, ked o kresťanstve, Písme, či celkovo - viere napíše diletant.
Desatoro nie je súčasťou Nového Zákona.
Kresťanom bolo riadne vysvetlené, podľa akého zákona sa majú riadiť.
Boh visí u vás na stene?
Do akej sekty patríte?
Kresťania kameňovali ateistov?
Neuveriteľné veci sa tu dozviem...
:-DFestinaLente   |   ip:89.173.36   |   2011-09-19  (11:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A ked poviem pravdu, miesto argumentov mínuskujete, alebo urážate.
Okrem toho je vaša sekta ateistov riadne pokrytecká, lebo sa odvolávate na zdravý rozum a empirickú vedu opretú o dôkazy, pričom veríte v Big Bang a Prapolievku, čo NIKTO - NIKDY nedokázal.rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (11:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente, uz som ti to neraz pisal, ale nikdy si na to nereagoval. To, ze to vy tvrdite, ze nieco vzniklo z nicoho mate podlozene svojou hypotezou boha. Boh to tak urobil a basta, neviem ako ,ako z nicoho urobil nieco, ale to vam nevadi, ved to boh. Ako deti na pieskovisku, opakujete dookola to iste. To, ze niekto neveri tejto rozpravke, automaticky nemusi znamenat absolutne vsetkemu, co hlasaju vedci. Ale na druhej strane, vedci sa snazia spochybnit kazdu teoriu, ci hypotezu, drazdi ich to, nuti k dalsim vyskumom, vam staci len viera. To ze sa vedci velmi nemylia, svedcia skonstruovane, lietadla, rakety, mosty, budovy, viera v boha a nepoznanie prirodnych zakonov by to neumoznila. Na druhej strane tvrdis, ze vedci pouzivaju rovnaky terminus technicus na zrod vesmiru. To ale pravda nie je. A na otazku aka je celkova energia vesmiru si tiez neodovedal.


joplins   |   ip:213.151.2   |   2011-09-19  (12:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  poviem to takto..

" hovno hovnisko nasli, a nie klince"
FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-19  (12:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Veriaci dôkazy nepotrebujú.
Majú svoju vieru a tej sa držia.
Zato vy ateisti ste podstatne flexibilnejší.
Jedna časť sekty tvrdí, že vesmír vznikol Big Bangom a život úderom blesku do prapolievky, pričom druhá časť vašej sekty tvrdí, že to nie je také isté, ale že sa to skúma a je iba otázkou času, kedy sa to vyrieši...
To vám dáva značný priestor na vykrúcačky.
A čo empirický prístup vedy požadujúci dôkazy a úspešne zopakovateľné experimenty?
Hmm...
Aká je celková energia vesmíru?
Odpovedal som ti.
Záleží na definícii jednotlivých výrazov.
Ale odpoviem ti len toľko, že osobne si myslím, že celková hmotnosť vesmíru je nekonečná, teda nulová.Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (12:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Kecaš same hluposti. My neverime v Big Bang a ani v prapolievku. My mame len teorie ktore sme schopni menit alebo potvrdzovať zo svojim poznanim. Tak ako keď sa niečo vyvyja, najprv je len predstava potom sa realizuje, potom sa ničo zamietne, niečo zmeni. My sa nedržime nejakej pevnej dogmy zubami nechtami. Sme ochotni dokonca zmeniť svoje teorie s novym poznanim, dokonca sme aj ochotni pripustiť že všetko stvoril Boh stačia nam na to len dôkazy. Daj ich na stôl a bude po Tvojom.

A nepiš take hluposti že keď povieš pravdu tak ta minuskujeme. Veď nech Ťa pluskuju Tvoji spoluputnici. Pravda nie je to čo si myslime, pravda je to čo si iba občas myslime. To čo Ty za pravdu považuješ vôbec nemusi byť pravda. A ani my nemusime mať pravdu. Ale diskutujeme a nechame si svoju pravdu potvrdiť v diskusii alebo vyvratiť.

My dôkazy mame ale nepriame. Tie Ti ale nestačia Tebe je lepšia ovčia kniha ako nepriame dôkazy. Čo sa rozčuľuješ, čo sa hnevaš a prečo tvrdiš že mi uražame keď si ma sam nazval diletantom.

Boh je iba koncepcia ako Vas držať v nevedomosti strachu a pozitivnom očakavani ak budete sekať dobrotu.
Boli Ťa takato pravda ? Tak sa na Boha vykašli konečne, je to hluposť. A začni hľadať skutočnu pravdu tak ako mi. Je lepšie tvrdiť že neviem, nie všetkemu rozumiem ako tvrdiť že viem lebo to všetko Boh takto zariadil.. :-))

Je to sučasť manipulacie, odvolavanie sa na tretiu osobu ktora tu nie je.rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (12:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Spravne, to je dost spravna odpoved, ak je teda celkova energia vesmiru nulova, nie je stvorene nieco z nicoho. Ak nepotrebujes dokazy, ale postaci ti viera, je dost podobna vieram inych kultur, ktori si zasa svoju vieru v boha, ci stvorenie vesmiru alebo zivota na Zemi vysvetluju po svojom, a nepotrebuju na to tvoje pseudodokazy na popretie ich viery.


FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-19  (12:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Takže to zhrňme:
Neviete ako vznikol vesmír, neviete ako vznikol život, ale smejete sa z veriacich, ktorí to vedia...
Hmm...


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (12:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve
"A začni hľadať skutočnu pravdu tak ako mi".

Dobre Steve ako sa skutočná pravda hľadá?


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (12:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To predsa nikto nenapisal, su rozne teorie, ci hypotezy, ktore davaju odpovede na tvoju neznalost vzniku vesmiru. Ak veriaci vedia, ako v znikol vesmir, je to dobre, ale definicia boh je rovnaka odpoved, ako ze neviem. Ina viera moze tvrdit, ze to nebol boh, ale dvaja, ci traja, ina viera sa uspokoji len s vacsim poctom. Boh naozaj nie je odpoved, je to len vyhybava odpoved na neznalost. Ak povies okridlene klise, ze boh je len jeden, je to znak, ze nedokazes akceptovat viery inych kultur, ale tvrdosijne obhajujes toho svojho.


FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-19  (12:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael - je to v súlade s mojou vierou, ktorá hovorí, že Boh stvoril všetko slovom, ktoré je prejavom vôle a tá sa prejavuje energiou, ktorá je iba formou hmoty.
Toto je písané v Písme už tisícročia a vedci na to prišli iba nedávno.
Písmo predčí vedu, lebo pravda obsiahnutá v Písme sa nakoniec vždy dokáže vedou.
Veda slúži na skúmanie Boha.
Mnohí neznalí Písma považujú však vedu za nástroj na popretie Boha.
Zaujímavé je, že Big Bang je tiež popísaný v Písme, aj postup stvorenia vesmíru/sveta.
Písmo prikazuje isté veci, ktorých význam nemali šancu svojho času pochopiť.
Bacily pred tisícročiami nepoznali, napriek tomu Písmo vraví, ako a čo treba robiť.
Takých vecí je v Písme veľa.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (13:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  V poriadku ak veris tomu, ze je to tam napisane, alebo to vidiet chces, nic na tom nemeni to, ze si sa uspokojil s jednou jedinou verziou, a to ,ze to stvoril boh. Logicke pre teba, nelogicke pre ineho, nezatazeneho prave touto teoriou. A pritom si neposudzoval aj ine moznosti. Uspokojil si sa s tou najnepravdepodobnejsou.


FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-19  (13:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael - mal by si to viac skúmať a hlavne s pokorou, lebo predsudky ti nedovoľujú uznať očividné odpovede.
Napríklad - čím je skupina vtelených duší vyspelejšia, tým je ich predstava o Bohu pravdivejšia.
Primitívnejšie a telesnejšie duše majú veľa bôžikov vo forme duchov stromu, rodinných bôžikov, bohov hromu, vetra, či dažda.
Neskôr táto ilúzia mizne a pravda sa zjavuje.
Boh je iba jeden a všetko je jeho súčasťou.
Inak to ani byť nemôže.
Nie je dám dané chápať Boha, to iba Zlý tvrdí, že sa mu rovnáme a chápať ho môžeme.
O niečom takom bolo aj prirovnanie o udalosti pod stromom poznania, kedy Zlý človeka oklamal a povedal mu, že bude ako Boh.
Veriaci nemajú ambície posudzovať zámery Boha, lebo sú si vedomí svojej podriadenosti voči nemu.rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (13:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ak si naozaj myslis, ze boh stvoril tento obrovsky vesmir s ohromnou parcelou nevyuziteho priestoru preto, aby niekde v kute z jednej zo stamiliard galaxii stvoril Zem aj s jej zivotom na nej, aby ludia sa mu klanali s pokorou, je akakolvek snaha o rozumnu debatu zbytocna.


FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-19  (13:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Akože - nevyužitého?
Každé zrnko vo vesmíre má svoju úlohu - svoj význam v Božom pláne.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (13:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No samozrejme ako inac.....


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (13:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael prečo si myslíš, že ten priestor je nevyužitý, lebo nemôžeš ísť do inej galaxie na dovolenku?


FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-19  (13:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Presne - ako inak?
Ja som počul tiež bláznivé teorie, ktoré vraveli o tom, že život vznikol náhodou a náhodou mala táto náhoda inteligentný dopad.
Takže v celom vesmíre je život a všade vznikol náhodou.
Existenciu mimozemšťanov nikto nedokázal, zato veríš v nepriame dôkazy, ktoré hovoria o pravdepodobnosti ich výskytu.
Mne ako veriacemu je jasné, že vesmír je plný života a nepotrebujem na to dôkazy ako slávny neveriaci Tomáš.rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (13:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ak postavis catu 10 vojakov na pravisko aby popravili odsudeneho a zlyhaju, je to dost pravdepodobne, ze sa o nahodu nejedna, ak vsak tych popravcich ciat bude niekolko sto miliard a jedna netrafi, urcite sa to za nahodu povazovat da. A tak je to aj zo zivotom na nasej planete.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (13:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "je to dost pravdepodobne"
"urcite sa to za nahodu povazovat da"
Dokáž a nepredpokladaj!Mufko   |   ip:80.239.24   |   2011-09-19  (13:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael - Obaja vieme že som myslel obsah,nie formu.

Prosím ťa, odpusť si takéto ťahanice.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (13:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ved to vidis stale na vlastne oci tu nahodu, pre stromy nevidis les. Dokazom nahody je zivot na tejto planete. Mufko ake tahanice si mal na mysli? Tie o Artusovi, ci Gilgamesovi, ci Noem, ci Mojzisovi,ci Kristovi?


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (13:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael, prepáč asi som nechápavý, ale čo si svojím podobenstvom chcel povedať?
Koľko krát v histórií sa stalo, že popravčia čata zlyhala?


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (13:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No neveris v nahodu, lebo posudzujes zo zleho zakladu, ak si zoberies tu jednu jedinu popravciu catu za bernu mincu je predsa jasne, ze za netrafenim odsudeneho je viac menej iste, ze sa dohodli. Lebo uvazujeme len o jednej poprave, tak ako vy veriaci o jednej Zemi. tych poprav a planet vsak ak bude niekolko sto miliard, uz predsa o spiknutie pri netrafeni jedneho odsudeneho, ci takej situacie, ze sa vytvoria podmienky na vznik zivota na jednej planete, nebudu pripadat nikomu nepravdepodobne. Samozrejme okrem veriacich, ze za tym spiknutim stoji boh.


Pravdomluvec   |   ip:2.98.164.   |   2011-09-19  (14:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zaujímalo by ma, či sa výmeny názorov na podstatné otázky života niekedy nepodobajú stretnutiam futbalových fanúšikov? Neide o to, kto ako hraje, alebo či strelí do bránky, či celkom od nej, ide o to, nezabudnúť akou vlajočkou sa jednotlivec rozhodol mávať a aké heslá sa podujal vykrikovať, a to tak, aby podľa možnosti prekričal ostatných. Ešte lepšie, priniesť si so sebou rapkáč. Občas hodiť handru na súperov... No a potom sú tam aj tí, čo sa zúčastňujú futbalových strenutí čiste pre zábavu, a aby mohli podpichovať fanúšikov, a to zrejme uspokojuje ich inteligenciu. Na futbalové stretnutia som často nechodil, ale ak som bol, tak to bolo celkom zábavné, pozorovať ako si homo sapiens pri týchto príležitostiach uvoľňuje svoju ináč zrejme potlačenú energiu.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (14:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Há - lenže potom je jediný rozdiel v tom, že my to považujeme za zázrak - prejav Božej vôle, pričom ty tomu hovoríš náhoda, čo je zázrak bez zámeru.
Stále však trváš na tom, že sa tento zázrak dá vedecky dokázať a to tak, že empirickými metódami, pričom takéto tvrdenie nemôžeš dokázať...
Správne?


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (14:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No vidis to zasa len zo svojho zuizeneho a velmi tendencneho pohladu. Predstava mnohych veriacich, ci v minulosti, ci teraz je, ze boh vesmir stvoril a basta. Lenze zabudaju na podstatnu vec, ten proces nikdy neskoncil. Mozme to vidiet nielen na nasej galaxii, ci nasej Slnecnej sustave, ktorej zivotnost je ohranicena zivotom Slnka, vidime to aj na inych galaxiach, kde uz ta hviezda mina svoj potencial. Ale vratme sa k nasej nedokonalej Slnecnej sustave, ta je prejavom toho, ze ziadny rozumny konstrukter ju urcite nestvoril, kedze ma taku buducnost, ako sustavy inych galaxii. Vyhori palivo Slnka a je po zivote na Zemi. Nezmeni to ziadna pokora, ci averzia k imaginarnemu priatelovi, to je zrejme.


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (14:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dobre Rafael tak pripusťme, že život vznikol náhodou(čo je tiež viera), ale potom musíme uznať, že tá náhoda ma skvelú schopnosť organizácie- povedal by som božská vlastnosť. Takže, vesmír vznikol náhodou, s čoho vyplýva, že je vo svojej podstate amorálny- niet žiadnych morálnych zákonov. Pojmy ako svedomie, morálka, láska sú len hlúposti nejakých romantikov a snílkov- tak to vidíš?


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-19  (14:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  O akej organizacii, ci organizovanosti to hovoris?


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (15:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Hovorím o tom , že sa náhodou všetko zorganizovalo samo od seba tak, že všetko so všetkým súvisí.
Ale neodpovedal si. Chcel som ti vysvetliť, že s tvojho svetonázoru nie je možné odvodiť žiadnu morálku. Láska je prázdne slovo- ilúzia (s tvojho pohľadu). Máš rád svoje deti, alebo je to len zvierací inštinkt zachovania rodu?


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (15:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael - už som to niekoľkokrát vravel.
Nedokonalou ľudskou rečou nemôžeš popísať Božiu dokonalosť.
Nič nevzniká a nič nezaniká - všetko sa iba neustále premieňa.
Ak zomrieš a tvoje telo dajú do hrobu, rozpadne sa do pôdy, zo živín vyrastú rastliny a tie spasú kravy, ktoré zabijú na bitúnku, aby tvoje vnúčence mohli zjesť hamburger...
Sme hviezdny prach - planéty a hviezdy majú rovnaký osud, ako ľudia.
Aj o tomto Písmo píše:
Prach si a v prach sa obrátiš.FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (15:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Presne.
Kde beriete vysvetlenie pre etiku, či emócie?
Darovali by ste svojmu dieťaťu obličku?
Je to podľa vás racionálne?
Potom prečo považujete sebaobetovanie Krista za prejav duševnej poruchy.
Ja som ochotný priznať iracionalitu tohto sebaobetovania, zároveň je to pre mňa dôkaz toho, že človek nie je iba zviera s vyšším IQ.


Pandemonium   |   ip:188.123.1   |   2011-09-19  (16:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Úžasné! Úžasné...! Po prečítaní tejto jalovej diskusie z dlhej chvíle musím konštatovať, že vieru vo vymyslené rozprávky by mali psychiatri zaradiť do zoznamu medzi ťažké psychické poruchy.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (16:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slavo

Samozrejme že všetko zo všetkym suvisi, čo sa Ti na tom zda zazračne veď predsa funguju všetky zakony matematiky, fyziky, chemie, logiky a suvislosti aj bez pana Boha. A keďže funguju nezavisle od Boha tak nakoniec všetko zo všetkym suvisi to je predsa uplne normalne že je to tak.

A nechapem prečo by sa moralka mala odvodzovať od svetonazoru.Ty si mysliš že moralka je dana svetonazorom ? Moralka človeka je dana vychovou a tym čo človek zažil, veľa je toho preberane z detstva keď sa človek vyvijal a tvorila sa jeho moralka.

Takže Ty si mysliš že rodičia ateistov svoje deti neľubia ? Alebo že by zabijali len tak lebo nemaju nejake prikazanie ? Takže Ty tvrdiš že Tvoja moralka pochadza od nejakych prikazani ktore Ti vštepovali kresťania ?

Potom si len naprogramovany biologicky robot ako toto tvrdiš. Nezabiješ a neubližiš človeku, to bolo prikazanie aj pre robota - Karel Čapek vo svojom diele R.U.R. Ty ak maš nejake prikazanie tak tomu hovoriš moralka ?
To nie je moralka to je prikazanie.. Ja take prikazanie nemam, môžem Ťa preto zabiť ale neurobim to pretože mam určitu moralku a moje slobodne rozhodnutie že zabijať nebudem. Ty maš len prikazanie nie moralku.. :-))
Moralka je niečo ine ako prikaz zhora.lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (16:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pandemonium...ja viem...že ti vieš....a kedže vieme obaja...musíme to vedecky dokázať:)....mimochodom...všetko krásne do seba zapadá...na súde by takéto dôkazy už obstáli...ale ten čo sa cíti stále za niečo vinný....bude tvrdiť opak aj keby stál pred BOHOM osobne...ateisti...priznajte si to...my máme dôkazy...vy nemáte ani teórie:)


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (16:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...veríš že zajtra uvidíš slnko?lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (16:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...ako môžeš tvrdiť že som robot?..veď to je holý nezmysel...CIRKEV KRISTOVA...ťa učí správne žiť...ale necháva ťa žiť vždy po svojom...pretože za hriechy budeš nakoniec pykať sám:)


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (16:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
Považuješ etiku a morálku - respektíve dôsledky konania pod ich vplyvom za racionálne?
Odkiaľ sa berie etika a morálka?
Zdrojom morálky je náboženstvo v akejkoľvek forme, lebo relevantná väčšina ľudí na Zemi je veriaca.


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (16:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve
1.V prvom rade si mi neodpovedal na otázku ako sa hľadá skutočná pravda?
Pýtal som sa ťa preto, lebo si sa označil za vzorový príklad hľadača pravdy.
Tú otázku už stihli vymínuskovať.
2.Nemyslím si že rodičia ateistov svoje deti neľúbia, len tvrdím že nevedia prečo ich ľúbia(ich srdce a rozum si protirečia). Môžeme sa spolu baviť, ale najprv odpovedz na prvú otázku.
lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (17:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...môžem ja..môžem ja:))))...môžem....no skutočná PRAVDA sa hľadá...s OTVORENÝMI OČAMI...pretože tieto klince sa našli v hrobke, len preto že mali pre žida určitú cenu...či nie?...logika:)...a vieš my vysvetliť ti aká to mohla byť asi cena?lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (18:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slavo..prepáč to patrilo stevemu:)...a kde je Pandemonium?...vždy keď sa zjavím akosi záhadne zmizne...prečo?...ja som si ho obľúbil:)


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (18:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zdravim vas pani. Uz dlho som nezavital na dolezite.sk ale koho to tu zase vidim :D LUCIFERKO este stale pokusas ludi svojou ideologiou?


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (19:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve tak ako sa hľadá skutočná pravda? Ak to nevieš tak, ti tu môžem napísať svoj pohľad? Chceš?


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (19:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Z historickeho hladiska Jezis v podstate ani neexistoval. Nespomina sa nikde, ziadne zaznamy, nic. Popisuju ho akurat evanjelia v Biblii.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (19:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slavo

Pravda sa hľada jednoducho - pozorovanim, skumanim, naslednymi logickymi zavermi, vytvorenim možnych teorii a ich overovanim bez toho aby si za tym očakaval nejaky konkretny dopredu dany vysledok trebars Boh pretože ťa Tvoj ničim nepodloženy usudok automaticky zvadza a Tvoje usudky su potom ovplyvňovane Tvojim svetonazorom alebo tym čo očakavaš. Teda k pravde sa nedopracuješ budeš sa stale myliť. Očakavať takyto vysledok (Boha) môžeš len vtedy ak existuje aspoň logicka teoria ktora hovori že nejaky Boh existuje. Žiadnu taku logicku teoriu som zatiaľ ale nevidel, iba same dristy zo starych knih kto čo povedal a komu sa čo prisnilo a ake mal kto videnie.

Ja Ti rozumiem pre Teba je Boh realita už teraz a to je určita duševna choroba z môjho pohľadu (poruchy vnimania) ktorej sa nezbaviš asi nikdy. Škoda sa o tom hadať, ak to Ty tak vidiš tak to tak vidiš. Stačí že to dokážeš no a máš ma na svojej strane.

No len napiš prečo by si srdce a rozum ateistov malo protirečiť.


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (19:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer, aj ja som si Pandemonia obľubil, pretože ako jediny ateista pochopil, že ak je darwinizmus pravdivý, potom môže písať o svojej matke a sestre to, čoho sme boli nedávno svedkami. Proste svoj názor dotiahol filozoficky do konca, bol dôsledný.
A tak možno, aj keď to sám nechcel- ukázal dôsledné spojenie teórie a praxe.Ip   |   ip:188.112.9   |   2011-09-19  (19:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael:
zaujímalo by ma koľko percent starého zákona bolo podľa teba ovplivnené, alebo prevzaté z mýtov iných národov.

Steve:
zjavenie 13. kapitola hovorí o šelmách. Šelmy sú bezpochyby politické, alebo nábožensko politické organizácie. Vysvetli mi prosím Ťa prečo Biblia varuje ľudí pred uctievaním a podriadením sa šelmám ak je Boh pre teba len strašiak na udržiavnie ľudí v nevedomosti a podriadenosti.
Problém morálky je v tom, že ak si ju určuje každý tak ako mu vyhovuje výsledok je chaos, aký dnes vo sveta je. Morálka je niečo čo je nad nami, nie niečo čo určujeme my. My žijeme v ilúzii, že vieme čo je pre nás dobré alebo nie. Keby sme to skutočne vedeli nebol by život na tejto planéte taký problematický.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (19:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Iste že je etika a morálka racionálna, na to Ti stačí pochopiť jednu ateistickú vetu z etiky.. 'Nerob druhým to, čo nechceš aby to robili Tebe'. To je predsa racionalne. Iste že aj dôsledky konania sú racionálne. Zákony akcia a reakcie fungujú všade.

Zdrojom morálky nie je náboženstvo v akejkoľvek forme, zdrojom morálky je prostredie v ktorom je človek vychovávaný. Pre mňa to teda náboženstvo v žiadnej forme nebolo. Zdrojom nie je náboženstvo ale prostredie v ktorom je človek vychovávaný. Ak je veľa veriacich to neznamena že zdrojom moralky musi byť naboženstvo. Samozrejme môže ale to je tiež diskutabilne čo nas viac ovplyvňuje či prostredie alebo nejake naboženstvo ktore kde kto vedie iba formalne, nie fanaticky a doslovne.Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (19:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  IP morálka je nad nami iba iluzórne, ale morálku tvoríme my sami a vždy sme ju my sami tvorili. Morálka sa mení a menila z generácie na generáciu. Ak by bola nad nami ako píšeš, nemenila by sa. To znamená to je iba Tvoje a iných zbožné prianie aby bola nad nami ale nie je - je našou súčasťou.


Ip   |   ip:188.112.9   |   2011-09-19  (19:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
nereagoval si na celý príspevok, mňa by Tvoja odpoveď zaujímala.
Ak si morálku tvoríme sami, potom si asi aj máme problém priznať že sa správame nemorálne. To je celkom bežný stav, nie je veľa ľudí ktorí si to priznajú. Nemáme problém ale vidieť ak sa nemorálne správajú iní. Ak určujeme morálku my tak potom ju môžeme určovať len pre seba, nie pre iných.
V skutočnosti sa morálka nemenila, menila sa len forma nemorálnosti, vzhľadom k podmienkam v akých ľudstvo žilo, ale podstata ľudskej nemorálnosti je stále rovnaká.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (20:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ip

To čo sa všeobecne za morálne považuje máme právo očakávať aj od druhých. Morálka je kolektívny jav nie individuálny. Zvýšené nároky na morálku máme právo určovať iba sebe a svojim deťom od druhých máme právo vyžadovať iba to čo sa všeobecne v kolektíve za morálne považuje.

Nemorálne bolo kedysi veľa vecí ktoré sú dnes bežné. Kúpať sa v plavkách, tykanie a neprejavovanie úcty vykaním, mať odkrytú určitú ćasť tela čo je dnes úplne bežné to všetko bolo kedysi nemorálne. Určujeme si ju sami a mení sa aj to čo sa považuje za morálne a samozrejme aj za nemorálne. Tak ako môžeš napísať že morálka sa nemenila ?


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (20:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  IP

Čo sa šeliem týka, Biblia, viera a Boh to je sama šelma medzi šelmami. Ako píšeš biblia varovala pred zneužitím viery inými ľudskými šelmami avšak biblia nie je nástoroj na udržiavnie ľudí v nevedomosti a podriadenosti pre prospech niekoho konkrétneho ale je to nástoroj na udržiavanie ľudí v nevedomosti a podriadenosti pred zákonom ktorý ktosi určil a napísal, je to nástroj na to aby človek ostal v náručí čiernej mágie, v tradícii a nemennosti tradície uctievania a spôsobe života, strachu pred trestom a túžby po odmene. Na čom samozrejme šelma-cirkev aj tak bohatla takže zjavenie 13. kapitola aj tak nepomohla.

Pozri sa na korán - priniesol ho Mohamed ktorý chcel zjednotiť arabov a podarilo sa mu to jednou knihou podobnej biblii..FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (20:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve - píšeš:

"Iste že je etika a morálka racionálna, na to Ti stačí pochopiť jednu ateistickú vetu z etiky.. 'Nerob druhým to, čo nechceš aby to robili Tebe'. To je predsa racionalne. Iste že aj dôsledky konania sú racionálne. Zákony akcia a reakcie fungujú všade"

Pýtam sa:
Nie je ale pre vás - ateistov racionálnejší zákon džungle?
Neplatí "prežije najsilnejší" ?
Nie je eugenika a váš slávny darwinizmus aj o tom, že vhodným párením sa môžeme povýšiť človeka?
Potom čo je racionálne na tom, držať pri živote silne postihnutého človeka?
Ty - ako racionálny človek - čo by si urobil so svojím dieťaťom, ak by zákon povoľoval čokoľvek?
Ved rozum nadovšetko - nie?

Vravíš o tom, že morálka sa menila z generácie na generáciu.
Plavky a tykanie, prípadne používanie klieštičiek na cukor...
Detaily.
Základ zostáva:
Nezabiješ, nebudeš súložiť s bližnými...
Ozaj - ako sarkasticky písal Pandemonium:
A čo vám - ateistom bráni súložiť s blízkymi?
Ved ty si nedáš rozkazovať cirkvou - nie si predsa ovca!
Prečo nie?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (20:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ahoj Martin:)...pokúšam...ale tentokrát preto aby ľudia UVERILI, pretože a už klamať nesmiem...a vieš ako to chodí...ja tak rád diskutujem...kým ľudom nedám aspoň štipku pochybnosti o ich ateistickej viere....stačí ak im zasadím zrnko VIERY V BOHA a oni samotný sa už neskôr dopracujú k PRAVDE...šak vieš ako to bolo?...keď som to robil naopak...a tu máš výsledok...ne a ne im tie oči otvoriť:)


Ip   |   ip:188.112.9   |   2011-09-19  (20:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
myslel som tú morálku ktorá neuznávaš, teda tú ktorá je nad nami.
Iste menil sa u ľudí spôsob ako sa na morálku dívali. Je možné aby človek považoval niečo za nemorálne aj keď to nemorálne nie je? Myslím, že je rovnako ako je možné aby človek považoval za morálne miečo čo čo morálne nie je.
Príkladý ktoré si dal sú maličkosti, ktoré sú podmiené dobou, alebo kultúrou. Existujú podľa mňa závažnejšie veci ktoré sú z mojho pohľadu nemenné.
Napríklad sexuálny styk pred manželstvom, otázka potratu, eutanázie, rozvodu...

Čo sa týka šeliem, nemyslím že by si dobre rozumel knihe zjavenie, je tam napísané aj to že celý svet pojde za šelmou, napriek varovaniu. Biblia to predpovedala a úplné naplnenie je ešte len pred nami. Biblia a viera nie je šelma, ale môže sa stať ak niekto použije bibliu, alebo "vieru" na manipulovani alebo donucovanie, vynucovanie hoci aj dobrých vecí, že sa stane podobný šelme, alebo používa metódy šelmy.

Čo sa týka motyvácie tak ani strach pred trestom, ani túžba po odmene, nie je dobrý motýv pre správne konanie.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (20:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Hehe...
Steve - ak uznávaš pravidlo "Nerob druhým to, čo nechceš aby to robili Tebe" a navyše ho považuješ za racionálne, čo hovoríš na pravidlo:
Rob druhým to, čo chceš, aby oni robili tebe, prípadne:
"Miluj blížneho svojho, ako seba samého" ?Dada   |   ip:78.141.80   |   2011-09-19  (20:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kto hlada dokazy o Bohu tak, ze chyta bibliu a veriacich za slovicka - nic nenajde, nech by sa sebeviac snazil. Pritom mnohi ludia (statistiky hovoria o kazdom stvrtom - tretom cloveku) uz zazili nejaky kontakt s "nadprirodzenom" ci "duchovnom". Riesenie otazok o Bohu nenajdeme vedeckymi metodami, narazanim castic do seba, analyzou bibilie, ci hadkou s veriacimi. :O)
Sadni si a medituj, lahni si spat, modli sa, ci vylez na vysoku horu - tak ako to robia horolezci... Je vela ciest k Bohu - aj ty si najdi tu svoju!


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (20:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...a mimochodom...nehovoríš trocha mimo?...Nový zákon je hlavne o JEŽÍŠOVY...tak aký záznam ešte potrebuješ?...vidieť ho na vlastné oči?...vidíš stačí zájsť do kostola...tam máš jeho podobizeň všade...dokonca nechýba v žiadnom kostole....ne celučičkom SVETE.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ateizmus...viera bez očividných dôkazov...veria ničomu...a predsa veria...ale neveria dôkazom ktorých sa dotýkajú...a nech je to čokoľvek...zubná kefka...počítač...posteľ...žena alebo muž...vlastne oni samy sú dôkaz...pretože všetko čo používame pochádza z toho čo stvoril BOH...a to myslím všetko aj VZDUCH...viem pre ateistu žiadny dôkaz...ale je to tak...proste všetko čo ľudia používajú...či už si to vytvorili sami, alebo voľne rastie tvorí BOH....tak čomu vlastne ateisti VERIA...že neexistujú?


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (21:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer....ved praveze Jezis sa spomina len v Novom zakone. Preco o nom niesu zmienky aj niekde inde ako len v Biblii? To je trosku zvlastne ze osobnost akou bol Jezis Kristus by si zasluzila aspon stipku slavy v historii ludstva. Ked sa pozries na takeho Budhu, Konfucia alebo Sokrata - su o nich spisy, knihy. Boli to realny ludia, ktory po sebe nieco zanechali. Na druhej strane Jezisa spominaju len jeho ucenici vo svojich evanjeliach a dodnes sa nevie ci dane evanjelia spisali oni. Udajne sa evanjelia pisali niekolko desatroci po Jezisovej smrti a preto ma napada jedna myslienka: Ako mohli tito "pisari" pisat o Jezisovy tolko vela rokov po jeho smrti? V Novom zakone je sama citacia od Jezisa ale ako si clovek, ktory pise nieco, pamatat co Jezis povedal pred 30 rokmi. Ja osobne by som s tym mal dost velky problem. Necudujem sa ked niekto popiera Jezisove slova a vedu sa o tom polemiky ci vobec Jezis nieco take vyslovil. Nebudem konkretizovat no v Biblii a teda v Novom zakone (ktory teraz riesime) je vela takychto Jezisovych (bozskych) vyplodov, ktore ale bozsky vobec nezneju a maju dost velke medzery v logike. A predsa Jezis-Boh musel byt dokonaly, najmudrejsi, najmoralnejsi....


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vieš Martin...na budhu zabudni ten neexistuje a nikdy ani existovať nebude...o JEŽÍŠOVI sa vydávali najprv ústne podania...a až neskôr písomné...a mimochodom môžeš my uviesť príklad o JEŽÍŠOVOM učení...ktoré nemá logiku?


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Ty máš nejaké zvrátené myslenie že Bez Boha to nejde, samozrejme že si nedám rozkazovať cirkvou nie som predsa ovca ale ak s bibliou nesuhlasim tak netvrdim že to čo je v Biblii je úplne všetko zlé, to nikto netvrdi a nikdy ani netvrdil.
Ty to máš nejaké pomýlené, uvedom si že sme cicavce ktoré žijú v skupine. Prejavujeme lásku tak ako aj iné cicavce a takisto solidaritu s ostatnými. Môžeš si to odpozorovať na iných (nie ľudských) druhoch. Trebars opiciach. Samozrejme máme viac rozumu.

Odpoviem Ti na otazky.

Takže pre mňa neplatí že prežije najsilnejší, u nás prežije každý pretože aj ja raz môžem byť slabý.. To je samozrejme sebecky inteligentné takže je z môjho pohľadu aj racionálne držať pri živote silne postihnutého človeka. Samozrejme takisto aj cítim s takými ľuďmi nie je to len rozhodnutie rozumom.
Eugenika je mi ukradnutá, párim sa s tou ktorá ma priťahuje nie ktorá má najviac rozumu.
Vybral som si pre svoje deti ženu s materinskymi citmi, nepotrebujem aby bola inteligentná nadpriemerne.
So svojim dieťaťom by som urobil presne to čo by som urobil aj keby neboli žiadne zákony. Vychovával ich k tomu aby boli sebestačné a schopné života v našej skupine, teda naučím ich aj morálky. Je to jednoducho potrebné pre harmonický život v skupine. A čo sa súloženia s blízkymi týka tak mne osobne nebráni nič v súložení s blízkymi, ja súložím s mojou manželkou ktorá mi je veľmi blízka a nepodvádzam ju pretože uznávam rodinný život v harmónii. Ak máš na mysli súloženie s bratmi a sestrami tak to neviem ale sexuálne ma vôbec nepriťahovali...
Navyše ja viem čo je to láska a zamilovanie sa, aj keď sa to dnes údajne nenosí tak to asi so súrodencami u mňa nehrozí. Takisto v rodine pozorujem že brat a sestra sa skôr odpudzujú ako priťahujú. Myslím si že je nám to dané. Tiež by som si nevedel ani predstaviť že by som mal niečo sexualne s vlastnou sestrou.
Odpozoroval som harmonický život od svojich ateistických rodičov a takisto k tomu vediem svoje deti.
Rozkazovať cirkvou si samozrejme nedám, to máš pravdu.

Tak čo by si ešte chcel vedieť ?lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ani aláh neexistuje...ani hárikrišna...a náboženstvá ktoré nevyznávajú BOHA A JEHO JEDINÉHO SYNA JEŽÍŠA...sú dielom....šak vieš...no.....moje...ale hanbím sa za to.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ip

Pohlavný styk pred manželstvom je určite normálny a morálny.
Potrat, to je na rozhodnutí konkrétneho človeka on s tým bude žiť nie Ty.
Eutanázia je tiež o rozhodnutí človeka vziať si život.
Rozvod nie je nič iné ako rozchod dvoch ľudí.

Nevidím na tom nič proti mojej morálke. Avšak.
Ja by som žiadne dieťa neutratil.
Vziať život tak ten by som si nezobral.
A rozvádzať sa mi nechce.

Lenže ak sa to týka niekoho iného mal by mať predsa on na výber a nie Ty by si ho mal v tom omedzovať Tvojimi morálnymi kódexami.lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...tvoj život je pekný a dobrý...tvoje cítenie je pekné a dobré...škoda že si bol vychovávaný v ateistickej rodine...ale tým nechcem narážať na tvojich rodičov, lebo ťa vychovali naozaj dobre a s láskou k blížnemu...ale povedz my len tak úprimne ani raz ťa nenapadlo že by BOH mohol existovať?


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (21:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  samozrejme, ze mozem...nech sa paci napr: Matus 21:18 Keď sa ráno vracal do mes­ta, vy­hladol. Pri ces­te videl figov­ník, išiel k ne­mu, ale nenašiel na ňom nič, len samé lís­tie; i riekol mu: Nech sa ni­kdy viac ne­urodí na tebe ovocie! A figov­ník naraz vy­schol.

Ako je to mozne, ze Jezis ocakaval od figovnika ovocie, aj ked nebol cas fig? Ma toto logiku? Predsa vedel ze ten figovnik nemoze mat plody a on ho aj tak preklial...ja v tomto nevidim logiku.


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (21:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve citujem ťa
"Pravda sa hľada jednoducho - pozorovanim, skumanim, naslednymi logickymi zavermi, vytvorenim možnych teorii a ich overovanim bez toho aby si za tym očakaval nejaky konkretny dopredu dany vysledok".
Steve v podstate sa s tým dá súhlasiť, akurát máš v tom dosť hokej. Neviem asi si chcel opísať vedecký postup, ale potom tam máš jednu podstatnú chybu- ako dosť robíš Vede hanbu. Nechcem ťa opravovať, lebo verím že nato prídeš sám.
Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

"Miluj blížneho svojho, ako seba samého" sa mi páči nespomína sa tam Boh.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slavo, veď fajn keď tam mam chybu oprava sa prijima všetci sme omylny. Aj ja tvorim iba vety tak ako ma napadaju, dokonca môžem spraviť aj logicku chybu. To je tiež predmetom hľadania pravdy, človek sa musi poopraviť.

A čo Ty si neomylny ? Ak si omylny potom pripusti aspoň že Boh nemusi existovať, mne to bude na dobru noc stačiť !!!


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...logiku to má...na prázdnom figovníku ukázal učeníkom silu viery...preto hneď vyschol...a povedal im aj o tom, ak bude ich viera silná prenesú aj horu...JEŽÍŠ im ukazoval akú môže mať každý z nás silu ak jeho viera bude silná:)...a urobil to na prázdnom figovníku...čo je na tom zlé...alebo učitelia nepoužívajú doteraz pomôcky?


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slavo a čo sa tej chyby tyka tak ty si zrejme mysliš že tam ma byť že sa nejaky konkretny dopredu dany vysledok dopredu očakava. Ale to je overovanie teorie, nie prvotne hľadanie pravdy. Ja žiaden vysledok neočakavam ak niečo skumam. či aku chybu si mal na mysli ?Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (21:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nie, opravim ta, logiku to naozaj nema. Tak este raz. Jezis dostal hlad a siel k figovniku....pritom vedel, ze tam nemozu byt ziadne figy kedze nebol este cas figovnikov. A pritom ho aj tak preklina slovami: Nech sa ni­kdy viac ne­urodí na tebe ovocie! Podivne rozpravanie o figovniku, ktore mi vzdy vrtalo hlavou. Je to historka vskutku cudesna; ved sa to prihodilo v case, kedy sa figy nerodia a z toho predsa nemozno vinit strom!Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer Tvoje logické vysvetlenie je hlupe, takto sa vyblazniť na figovniku a dokonce že to spravil Ježiško to keď poviem svojim deťom tak ho hneď prekľaju že ako sa to sprava k prirode.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin

Biblia je plna logickych chyb a nezmyslov ale to veriacim neprekaža v tom aby v nej hľadali pravdu... :-))


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (21:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A ja takisto v nieco vieru mam. Kedysi som bol krestan a mal som silnu vieru ale, ze by som dokazal pohnut horou a hodit ju do mora? Kristove slova akosi neplatia


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...a ako vieš že vtedy nebol čas figovnikov?...žil si v tej dobe?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...ale on ho použil ako učebnú pomôcku...teba ako učili učitelia?...mne napríklad ukazovali v múzeách vypchaté zvieratá, ktoré pred tým žili.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin

Aj ja verim v tie všetky pozitivne veci a ver mi že moja viera aj (obrazne) hory prenaša. Je to taka obrazna kniha ta biblia. Dokažeš teda ja Ty pohnuť horou a hodiť ju do mora.

Akurat neverim v pana Boha. Asi fakt neni.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve aj toto povieš svojim deťom?...aký sú učitelia drastický...myslím že strom a zviera je obrovský rozdiel.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (21:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  lucifer

Ty veriš na figovnik ako učebnu pomôcku ? Podľa mňa je to kravina, skutok s figovnikom sa nikdy nestal.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (21:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...tvoja viera nebola silná...lebo si sa odvrátil.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (22:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ako to viem? Ja to neviem....ale vedel to asi Marek, kedze o tom pise tiez a ten udava, ze nebol cas figovnikov. Len si to precitaj (Mk 11, 12-13)

Dufam, ze mi po precitani das konecne zapravdu, ze to je velmi nelogicke.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...dokazovať s tebou existenciu tohoto príbehu skrátim.....ja verím že sa stal...ti nie...ale logiku má.


Ip   |   ip:188.112.9   |   2011-09-19  (22:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
ale ja nikoho neobmedzujem a už vôbec nie mojími morálnymi kodexmi, ja som za to aby sa napríklad o potrate rozhodla žena sama, žiadnej žene by som ho nezakazoval, ale ani by som ho nevykonával. Rozumiem aj tomu, že sa niekto rozvedie v tomto zložitom a komlikovanom svete to môže byť lepšie riešnie ako sa nechať napríklad týrať. Takže súhlasím s tým, že každý si môže slobodne vybrať. Len sú rozhodnutia ktoré majú bolestivé dôsledky.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (22:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer - nie, dospel som. Vyrastal som v religioznej rodine. Mama je ortodoxna krestanka. Ja sa zaoberam vedou. A prisiel som na to, ze som bol veriaci len preto, ze to je tradicia v rodine. A druha vec bola ta, ze ma tak vychovavala urcita autorita - cize moja mama. Bol som ako vacsina deti - zneuzita este v detstve tym, ze som sa nemohol rozhodnut akou cestou sa vydam ale rodicia mi riadili moj duchovny zivot. Ale ja uz som dospely, vyrastol som a skumam svet okolo. A btw je rok 2011 a nie okolo roku 0 alebo pred nasim letopoctom, cize tam kde zije vacsina veriacich....


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (22:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slavo tak s tou chybou maš pravdu pišem tam o overovani teorie tam sa už vysledok očakava. No len daj nejaku teoriu a postup ktorym sa da overiť Boh.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (22:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  lucifer

Prekliať strom nemôže človek ktorý má dobrú vieru v sebe. Iba nejaký skutočný hajzel by to mohol urobiť. A preto že to urobil dobrý Ježiš to logiku pre mňa nemá. Inba že by Ježiš nebol až tak v srdci dobrý ako sa javil.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (22:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin

Ako je to teraz s Tebou veriš v Boha ?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...a prečo by ho mal preklínať ak by na figovníku niečo našiel...a bol by čas fíg?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ale kedže na ňom nič nenašiel a nebol čas fígovnikov...tak ho použil ako pomôcku...čo je na tom také ťažké?


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (22:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No nechel bz som stretnuť Ježiša, čo ak by ma použil ako logicku pomôcku pre veriacich.. :-)))

Lucifer tak ako je to - Boh Ťa ma rad a vedie Ťa na tvojej ceste lebo sam by si isť nedokazal ? Či vedel by si aj bez Boha ?

Pripustil si aspoň raz že boh asi neni ?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ani..raz...prečo?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  BOH ma vedie stále...stále a NAVEKY sa mám a budem MAŤ čo od neho učiť...vieš porovnávať jeho múdrosť s mojou je ako porovnávať zrnko piesku...s pieskom na celom SVETE.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (22:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dobra otazka Steve. Poviem ti to takto - kedysi som veril v boha. V boha krestanskeho. Kedze som si ale kedysi davno precital celu Bibliu cize Stary aj Novy zakon prisiel som na nieco strasne. A to na to, ze boh Stareho zakona je dokonale monstrum - vrazdiace, pomstychtive, krvylacne, ziarlive monstrum. Cely stary zakon sprevadza len sama krv - vyhladzovacie vojny (nabadanie samotneho boha aby jeho vyvoleny narod vrazdil ine narody, polygamia, otroctvo. A kedze je tu potom este Novy zakon s bohom, ktory je zrazu milosrdny...pff myslim, ze to nebolo tazke rozhodovanie. A zevraj tieto dve diametralne odlisne osoby su dokonca jeden a ten isty boh cize otec a syn!!! Biblia a hlavne ta starozakonna je amoralne dielo. Toto neni boh. A tak cim som bol starsi zaoberal som sa nabozenstvami a prisiel som na to, ze su vsetky vymyslene. Studujem fyziku a chemiu. K tomu mam rozne ine konicky ako astrofyzika, historia a sem-tam svetonazory. Moj nazor na boha je neisty. Mal by som sa skor asi nazivat deistom s miernym nadychom ateismu. Nerad pouzivam slovo boh, pretoze s nim je spojena cela historia ludstva a nabozenstva. Mozem si ho nazvat akokolvek ale rad pouzivam slova ako "creator" stvoritel, "strojca casu a priestoru", alebo pre niekoho aj oscilujuce pole....myslim si, ze creator je (bol) ale vobec ale vobec nezasahuje do nicoho, dokonca ani do naseho vesmiru. Jednoducho vesmir aj s jeho "bozimy zakonmi" je odkazany sam na seba a takto sa mi to paci. I ked v poslednom case zacinam byt velmi skepticky a priklanam sa skor k ateizmu....


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (22:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Skus to urobiť, skus si predstaviť a vžiť sa do toho že žiadny Boh neni. Že nikto nad Tebou nie je. žiaden Boh..

Budeš bez Boha nemoralny ako si festinalente mysli ?
Alebo budeš uplne normalny človek s moralnymi zabranami ?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...a nepotrebujem k tomu prenášať hory....lebo viem že tam kde sú...majú byť...čo ak ich prenesiem a umiestnim ich tak že niekomu sťažia cestu.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (22:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer chcem sa ta nieco spytat. Ako to ze si az taky veriaci. Odkial beres tu vieru. Skadial sa v tebe berie. Ako mozes povazovat Bibliu za moralne dielo a byt tak presvedceny o bohu ze tu je a pocuva tvoje modlitby? Ako si sa dostal do takeho stadia?


Slavo   |   ip:92.245.5.   |   2011-09-19  (22:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve ten logický rozpor spočíva v tom, že keď postuluješ nejakú teóriu (hypotézu), či chceš alebo nie musíš v podstate do nej vniesť nejaké svoje očakávanie, ktoré však samozrejme musí byť niečim opodstatné (napr. predpbežným výskumom, pozorovaním alebo aj mystickým zážitkom)
Povinnosťou vedca samozrejme je byť čo najobjektívnejší, musí hľadať cestu ako môže skúmanú hypotézu potvrdiť alebo vyvrátiť. Musí zvoliť vhodnú objektívnu metódu overenia, niečo ako skalu na ktorej sa hypotéza rozbije alebo potvrdí.
Napr. na základe náuky o striedaní duchov času, postulujem hypotézu, že absolutistické formy vlády budú štatisticky kulminovať v čase, keď vládne Orifiel (Saturn), pretože pôsobenie tohto Archanjela podporuje prave takéto formy. Zoberiem zoznam všetkých absolutistických zriadení, ktoré sú známe a vyhodnotím. Ten pokus môžem spraviť iba raz, pretože dejiny sa v tomto ohľade nedajú prepísať.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ak by si správne pochopil úmysel v starom zákone..ta v staro zákone BOH trestá iba VINNÝCH...a BOH nezabíjal...BOH TRESTAL a to je rozdiel...ak aj potrestal rodičov..tak jedine tak že im zobral deti...nie povraždil...tie deti žijú stále v NEBI....ak to nechápeš tak pochop jedno BOH život dáva...a BOH ho aj berie...BOH nevraždí....Steve tvoje otázky sú asi také ako keby som sa ja pýtal tvojej matky či ťa porodila...a snažil som sa jej nahovoriť že ťa neporodila...vieš toto pokúšanie som už absolvoval:)


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (22:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ježiš sa na prvý pohľad správa ako podnapitý čarodej, lebo preklína figovník za to, že neurodil ovocie, pritom chudák figovník za to nemôže...
Písmo je často písané v podobenstvách.
Tie mali priblížiť vieru aj veľmi jednoduchým ľudom.
Preto zredukoval Starý Zákon prvých ľudí na Adama a Evu.
Bolo ich samozrejme viac, ale vdaka tomuto teraz mnohí maturujú nad tým, s kým mal Kain deti.
V Novom Zákone je podobenstiev viac.
Súvisí to s tým, že Kristus považoval za potrebné rozširovať vieru hlavne medzi najjednoduchšími ľudmi, pretože tí vzdelaní mali vzťah s Bohom skrze rozum, ktorý je prekážkou na ceste k srdcu.
Steve - vôbec si mi neodpovedal na otázku, či je racionálne držať pri živote ťažko postihnutého človeka.
Odpovedal si-áno, lebo aj ja keby som náhodou ochorel, chcel by som, aby sa ku mne správali rovnako.
Takže všetci prijmú určité pravidlá zo strachu, že sa môžu ocitnúť v situácii, kedy sa tie pravidlá budú uplatňovať?
Udržuje nás od zvieracieho besnenia iba zákon a spoločenské normy presadzované nástrojmi moci spoločnosti?
Mýliš sa!
Ešte pred 500 rokmi polícia prakticky neexistovala a obyčajní ľudia sa nemohli brániť voči bezpráviu.
Napriek tomu sa často správali veľmi ušľachtilo.
Akú mali motiváciu?
Dalej:
Ak teba nepriťahuje nikto z príbuzných, skúsme iný scenár:
Tvoja dcéra po dovršení 15-teho roka bude súložiť s tvojim 16 ročným synom.
Doporučíš im použiť prezervatív a nebudeš to dalej riešiť?
Bojíš sa priznať fakt, že incest je iba u človeka s deštruktívnym výsledkom.
U zvierat nie.
Zvieratá zákaz nepochopia, človek áno.
Boh toto človeku zakázal.
Je to proste v nás zakodované.
Preto nikoho z nás nepriťahuje nikto z príbuzenstva.
Ak by som bol ale vzdialený Bohu, možno by sa to zmenilo.
Takto to funguje...


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin..lebo ja som skutočný lucifer...ale je my to jedno či tomu uveríš...ak ak by som poprel BOHA...musel by som poprieť aj sám seba...a to nejde...lebo žijem.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente...aké krásne...chudák figovník...a čo bol figovník človek?...veď doteraz rúbete celé lesy len pre papier...či nie?


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-19  (22:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Spravne pochopil umysel v starom zakone??????? Boh trestal vinnych? Cital si vobec Bibliu Lucifer?

Zbierať raždie v sobotu, zabiť vlastného otca v nedeľu – to sa povazovalo za rovnocenne zlociny. V celej svetovej literature niet krutejsieho kodexu. Zákon odplaty – zákon pomsty – bol zakonom Jahveho. Oko za oko, zub za zub, končatinu za končatinu. To je divosstvo – nie filozofia.

Dovoľte mi teraz ilustrovat moralku, sucit, filozofiu a dobrotu Stareho zakona:

Príbeh Áchána

Jozue dobyl Jericho. Pred pádom mesta vyhlásil, že všetka korisť má byť odovzdaná Hospodinovi. Napriek tomu si istý Áchán „vzal niečo z vecí pod kliatbou“. (Joz 7, 1) Potom sa Jozue pokúsil dobyť mesto Aj. Nepodarilo sa mu to a mnohí z jeho vojakov boli zabití. Jozue pátral po príčine porážky a zistil, že Áchán zatajil „pekný babylonský plášť a dvesto šekelov striebra a jeden zlatý prút, vážiaci päťdesiat šekelov“. (Joz 7, 21) Áchán sa k tomu priznal.

„Nato Jozue a celý Izrael s ním chytili Áchána… aj jeho synov, dcéry, dobytok, osly a ovce, stan a všetko čo mal“ (Joz 7, 24) a ukameňovali ich. „Potom ich spálili ohňom… A Hospodin upustil od páľavy svojho hnevu.“ (Joz 7, 26)

Nic nenasvedcuje tomu, ze by synovia a dcery Achana spachali nejaky zlocin. Prinajmensom dobytok a ovce nemali byť ukamenovane na smrt kvoli zlocinu ich majitela. Toto bola spravodlivost a milosrdnost Jahveho!

Ked Jozue spachal tento zlocin, s pomocou Jahveho dobyl mesto Aj.

Príbeh Elízea

„Odtiaľ sa pobral do Bételu. Keď vystupoval cestou, vyšli z mesta malí chlapci a posmievali sa mu: Plešivec, poď hore, plešivec, poď hore! Obrátil sa a keď ich zazrel, preklial ich menom Hospodinovým. Vtom vyšli z hory dve medvedice a roztrhali z nich štyridsaťdva chlapcov.“ (2Kr 2, 23-24)

Toto bolo dielo dobreho boha – milosrdneho Jahveho!

Príbeh Daniela

Kráľ Dárius si vážil Daniela a miestni vysokí úradníci naň žiarlili. Preto naviedli kráľa, aby podpísal doklad, „podľa ktorého každý, kto za tridsať dní prednesie nejakú prosbu akémukoľvek bohu alebo človeku [okrem Dária] … má byť hodený do jamy s levmi.“ (Dan 6, 8)

Potom oní muži zistili, že Daniel sa trikrát denne modlil k Jahvemu, s tvárou obrátenou k Jeruzalemu. Nato bol Daniel hodený do jamy s levmi. Jama bola prikrytá kameňom, ktorý kráľ osobne zapečatil.

Kráľ strávil zlú noc. „Potom kráľ vstal na úsvite a ponáhľal sa k jame s levmi“ (Dan 6, 20) a zavolal na Daniela. Daniel odpovedal a povedal kráľovi, že boh zoslal „svojho anjela a ten zavrel ústa levom“. (Dan 6, 23) Daniela vytiahli z jamy živého a bez zranenia a kráľ sa obrátil a uveril v Danielovho boha. Dárius, ktorý bol vtedy už veriacim v pravého boha, poslal po mužov, ktorí obvinili Daniela a „hodili ich do jamy s levmi s ich deťmi i ženami. Nedopadli ani na dno jamy, už sa levy vrhli na nich a rozdrvili im všetky kosti.“ (Dan 6, 25)

Co zleho urobili tieto zeny a deti? Ako urazili krala Daria, veriaceho v Jahveho? Kto uchranil Daniela? Jahve! Kto neochranil nevinne zeny a deti? Jahve!

Bol Jahve bohom lasky?

Pochadzaju tieto slova z laskaveho srdca? – „Keď ti ich Hospodin, tvoj Boh, vydá a porazíš ich, – musíš ich podrobiť hubiacej kliatbe, nesmieš s nimi uzavrieť zmluvu, ani sa zmilovať nad nimi.“ (Dt 7, 2)

„Nahromadím na nich pohromy, vystrieľam svoje šípy na nich, na hladom zoslabnutých a zožieraných nákazou a jedovatým morom; i zuby šeliem pošlem na nich i s jedom v prachu sa plaziacich hadov.“ (Dt 32, 23-24)

„Vonku meč bude oberať o dietky a v príbytkoch bude hrôza, ničiaca mládenca i pannu, dojča i šedivú hlavu.“ (Dt 32, 25)

„Nech osirejú jeho synovia, manželka nech mu ovdovie. Jeho synovia nech sa túlajú a žobrú, zahnaní do svojich rumov. Nech mu veriteľ zaberie všetko, čo má, nech mu cudzí ulúpia jeho imanie. Nech mu nikto nezachová priazeň ani zmilovanie jeho sirotám.“ (Ž 109, 9-12)

„Budeš jesť plod svojho života, mäso svojich synov a dcér.“ (Dt 28, 54)

„Nebesá nad tvojou hlavou budú ako meď a zem pod tebou bude ako železo.“ (Dt 28, 23)

„Prekliaty budeš v meste a prekliaty budeš na poli.“ (Dt 28, 19)

„Opojím krvou svoje strely – a môj meč naje sa mäsa krvou zabitých a zajatých.“ Toto sa spieva v Mojžišovej piesni. (Dt 32, 42)

„Ja sa tiež budem smiať z vášho nešťastia, posmievať sa budem, keď vás zachváti hrôza.“ (Prís 1, 25-26)


POVEDZ MI LUCIFER. SI NAOZAJ TAKY NAIVNY ALEBO TO LEN NA NAS HRAS? NAOZAJ JE PODLA TEBA TOTO SPRAVODLIVY BOH? TEN ISTY AKO JEZIS KRISTUS? IDEM SPAT, ZAJTRA POKRACUJEME.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (22:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja nie.
Mám pédéáčko.
:-)


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (22:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ohýbaj ma mamko, pokým som ja Janko...
Tak je to aj so Starým Zákonom.
Bol to zákon pre ľudí na istej úrovni.
Ked pokročili, prišiel Kristus tento Zákon naplniť a nie poprieť.
Najprv moc presadzuješ silou a ked tí pod tebou podrastú, dáš im voľnosť a možnosť výberu.
Nedávaš snád deťom na zadok?
Dospelému však povieš, že už je dosť starý na to, aby chápal.
Pavol tiež píše o tom, že každý bude súdený podľa zákona ktorým žije.
Pre kresťanov nie sú pravidlá spomínané Starým Zákonom smerodatné.
Desatoro NEMUSIA dodržiavať.
Sú súčasťou starého zákona.
Musia si však uvedomiť, že musia dodržiavať Kristov zákon lásky, ktorý obsahuje a presahuje Desatoro.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (22:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Tvoje tvrdenia sa podľa mňa nezakladaju na pravde.
Problem vidim v tom že Ty Boha predpokladaš a chceš svojimi tvrdeniami dokazať že bez Boha by sme boli nemoralny. Mne osobne toto nehrozi. Ani mojej rodine a ani mojim deťom. Vôbec sa neobávam že by som ich mal prichitiť pri inceste. Tvoj scenár je teda maximálne nepravdepodobný. Vymýšľať si príklady ktoré nenastanú spôsobom čo keby a keby nastal taky scenar, čo by som povedal a podobne je nezmysel. A nemyslim si že by ich v tom odradil nejaky Boh. Cigani veria v Boha a šukaju medzi sebou jedna radosť. Dôležitý je rozum spolu s citmi.
Výchova. Vzdelanie. Oni nám hovoria čo môžme a čo nie.

Boh, biblia, viera to je iba jeden zo spôsobov ako vychovávať.. Považujem ho za zastaraly spôsob pretože hneď v zárodku klame. A klamať sa nemá. Ani malé deti. Možno by si mal vidieť našu ateisticku rodinku.
Bez škandálov. Bez morálnych problémov. S úsmevom na Tvári Ti niekoľko generácií mojej rodiny povie Boh neni. No a čo. Vieme sa správať často aj lepšie ako veriaci. Ale Ty nie si schopný si to vo svojej veriacej hlave ani pripustiť. Mysliš si že to Boh. Haleluja čo ine Ti na to môžem povedať.

A na Tvoju otazku či je racionalne držať pri živote ťažko postihnutého človeka Ti odpoviem len toľko, ja sa riadim rozumom aj citom. Možno to ani nie je racionalne ale city by ma nepustili pustiť mu žilou, skôr by mi ho bolo ľúto no a postaral by som sa. Že to nie je racionálne ? To kto povedal Tvoj rozum ? Môj mi to nehovorí.lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (22:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...prečo si stále myslíš že je to kruté?...títo ľudia neumreli...pre BOHA nie...nevinný sú v NEBI a zlý v pekle...takto ukázal ľudom ak BOHA niekto urazí a povýši potreby seba a potreby svoje rodiny nad samotného BOHA...a ak sa vzpriečiš jeho priamemu zákazu...ktorý slúži na naplnenie jeho plánov POTRESTÁ ŤA....nezabije...Martin...potrestá....ak ťa BOH stvoril Martin si nesmrteľný.


FestinaLente   |   ip:93.174.93   |   2011-09-19  (23:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ahá - citom...
Bolo by ti ho ľúto...
To len dokazuje fakt, že ateisti v podstate neexistujú.
Ak sa neriadiš rozumom, či pudom, ale srdcom, si veriaci.
Zamilovaný človek cíti Boha v srdci.
Ked tancuješ, spievaš, či maľuješ, si s Bohom, lebo to nerobíš pre peniaze,ale pre radosť.
Najkrajšie veci na svete nemajú význam.
Sú iracionálne.
Mimo rozumu znamená so srdcom.
So srdcom znamená s Bohom.
Ak nechodíš do kostola, nie si hned ateista.
Ani ja som nebol v kostole roky a považujem sa za silne veriaceho.
Podľa mňa sú iba veriaci a potom zatrpknutý - nesprávne chápajúci veriaci, prehlasujúci sa za ateistov.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (23:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Si Blázon ak tvrdíš že riadiť sa srdcom znamená byť veriaci.
Otočil si to v klamstvo pretože veľa ľudí neverí v Boha sú teda neveriaci.
A samozrejme sa riadia aj srdcom ale to by ste Vy pánbožkári museli ustúpiť od dogmy že
- Boh stvoril svet
- Boh poslal Ježiša
- Boh urobil to alebo hento
- Boh povedal to a to a bolo
- A všetky tie povedačky o Bohu by ste museli zrušiť

No a potom by význam Boh nadobudol úplne iný význam. Potom by som ja povedal že som veriaci pretože cítim. Takže sa k Vám hlásiť nemôžem, trepeš dve na tri len aby si dokázal Boha..

A ja tvorím často, dokonca sa tvorbou živím takže Ty tvrdíš že toto je Boh.
No to ste teda dopadli aj s panom Bohom ak ste sa až k tomu znížili aby ste city a ich prejavy vyhlásili za dôkaz Boha. Fajn tak zrušte tie biblicke nezmysly a ja s ak Vam pridam.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (23:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...ale FestinaLente..neklame....veriaci sa riadia SRDCOM...SRDCOM V KTOROM MAJÚ BOHA...a ateisti sa tiež riadia SRDCOM...ale v ňom zatiaľ BOHA nemajú...aké tam je klamstvo?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-19  (23:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...a žijeme rovnako či nie?...ateisti ak žijú spravodlivý život...budú pokrstený v NEBI:)...lebo už potom UVERIA.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-19  (23:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Slová nevyjadrujú pravdu.
Pravda sa nedá vysloviť, ani inak vyjadriť.
Tvoríš umenie?
Z ktorého nie je žiaden racionálny úžitok?
Poteší snád rozum?
Poteší pudy?
Potom to nie je umenie.
Umenie musí potešiť srdce a tým oslávi Boha, ktorý sa prejavuje a neustále k nám prehovára všetkými možnými spôsobmi.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-19  (23:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Môj rozum aj umenie poteší. Môj rozum poteší aj to čo nemá racionálny úžitok. Môj rozum je totiž vysoko vyvinutá organizovaná hmota ktorú poteší aj to čo nie je racionálne. Stačí že ja mám z toho radosť, uvoľnia sa endofríny a cítim tú radosť. Je to chémia. Boha tam nehľadám a ani nevidím. Aj zamilovať sa to je určitá chémia. Ba priam mozgová alchýmia. Verim že pôvod je v hmote. Aj pôvod môjho duševna má hmotný základ. To je moja teória. Nič na tom neni len kopec neurónov. 12 miliárd neurónov. Je to ako veľké mesto. Veľmi veľké. Mesto samo seba nikdy nemôže pochopiť, pretože ak by sa snažilo pochopiť muselo by sa preusporiadať do stavu pochopenia, no a potom by to zase nebolo to isté mesto ktoré bolo. Takže sa ani nesnažím pochopiť a ani tvrdiť že toto je Boh. Alebo ak toto je to čomu hovorite Boh tak potom všetci mame Boha a sami sme sebe Bohovia. Mimo nas to nie je.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (08:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  IP, pozri si nieco o najdenych sumerskych dostickach a zrataj si percenta, ak to chces takto matematicky.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-20  (08:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Poteší srdce? V prenesenom význame možno ano, ale srdce ako pumpujúci sval ktorý, nepretržite pumpuje krv asi nie. Emócie sú prejavom chemických reakcií v tvojom tele. Vyplavovanie endorfínov, hormóny štastia atd. Všetko sú to chemické reakcie. Láska je vyšší prejav emócie. To, že ty v nej vidíš (cítiš) nevyditeľného boha...pchh. To je len tvoja nehmatateľná predstava.

„Kto nemiluje, nepoznal Boha, pretože Boh je láska.“ (1 Jn 4,8). Uveď mi najmenej štyri logické chyby, ktoré sa v tejto kratulinkej vete vyskytujú. Potom si túto vetu dobre zapamätaj, lebo predstavuje asi svetový rekord v počte logických chýb na počet slov. Možno trocha pomôže, keď sa zamyslíš najprv nad pojmom láska.
rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (08:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin to oscilujuce pole ma najviac zaujalo, dufam, ze si myslel na to iste, co Hawking.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (08:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  :-D
Vy ateisti ste fakt smiešni.
Láska je, ked vaše telo uvoľní endorfíny a ste závislí na fenylethylamíne...
Ako u zvierat.
Ja nepotrebujem k dobrej nálade alkohol, telesní ľudia (zvieratá s OP) ho potrebujú.
Potom to zadefinujú tak, že dobrá nálada je vtedy, ked do organizmu prúdi alkohol.
Takže dobrá nálada je výsledkom pôsobenia alkoholu na náš organizmus...
Jasné ako facka.

Pred 400 rokmi objavili samovoľné pohyby žabích stehienok, čo nazvali dôsledkom pôsobenia živočíšnej elektriny.
Elektrina bola vtedy veľmi populárna, moderná a veľa sa o nej hovorilo.
Teda všetko v našom tele podľa vedátorov bolo spôsobené živočíšnou elektrinou.
Odvtedy sa veľa nezmenilo.
Vždy sa najnovším poznatkom prehnane prikladá dôraz.
Gény, DNA, neurotransmitery, aminokyseliny, adrenalín, endorfín...

Sme iba zložité organizmy, v ktorých prebiehajú elektrochemické procesy?
To áno - sme.
Ale netreba si zamieňať dôsledok s príčinou.
To je podobné, ako s tou vašou prapolievkou.
Podľa vás život vznikol tak, že bola nejaká kaluž s chemickými látkami a zmesami a do tej kaluže tresol blesk...
Elektrochemická reakcia.
Aké pôvabné, bohužiaľ však nepravdivé vysvetlenie.
Viac však nemáte...
Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-20  (08:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente - stale mame viac ako ty :) ty si tu od toho aby si dokazoval boha. Nie mi. Tak nech sa paci :))

Rafael - ano myslim Stefana :)


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (08:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  :-D
Ja mám dokazovať existenciu Boha?
Na to si ako prišiel?
Veriaci nepotrebuje dôkaz, zato neveriaci odmietne aj tie očividné.
Nemám záujem ťa presviedčať o tvojom omyle, spôsobenom nedokonalým vedením.
Ty si si sám vybral cestu - je to tvoja vec.Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-20  (08:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ano je to moja vec tak isto ako aj tvoja. Ale podotykam este raz. Ty si tu od toho aby si mal ako argumentovat a svoju vieru v existenciu boha niecim dolozit. Zatial (a to vsetci) si ju nicim nepodlozil. Ohanas sa tu tym ze veriaci nepotrebuje dokazy. Tak o com to potom cele je? Len o viere v neviditelne, nehmatatelne, nedokazatelne? Asi tiez prejdem na velke spagetove monstrum alebo na oblubenu cajovu kanvicu pana biologa Richarda Dawkinsa.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (08:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nemám prečo dokazovať.
Pamätáš sa na film Kontakt?
(Mala si rada svojho otca? Dokáž!)
Tvoj svetonázor sa tiež nemá o čo oprieť.
Akurát tak o Big Bang- čo bolo stvorenie hmoty z ničoho -
prosím pekne...
:-D
A aby som nezabudol - stvorenie života úderom blesku do mláky plnej chemikálií.
Sila!
:-D
Pritom dookola spomínate serioznu vedu, empirický prístup a dôkazy.
Máte pre svoje tvrdenia dôkazy, či úspešné pokusy, ktoré by horeuvedené bláboly potvrdili?
Nemáte?
Ahááá!!!
Už viem - budete mať.
Raz...Ip   |   ip:188.112.8   |   2011-09-20  (08:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael:
ja viem, že je to minimum, ale zaujímala ma Tvoja predstava keďže to používaš ako argument.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (09:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Neviem ako si prisiel na to minimum, mozno keby si viac studoval myty nielen starych Sumerov, Indov, ci inych kultur starsich ako vyvolena rasa xenofobneho imaginarneho priatela. Inak je zvlastne na viere v zidovskeho boha, o ineho v tomto pripade ani nejde, lebo ako vieme z ich mytov zjavil sa vzdy len prislusnikom tohto naroda, takze ide v prvom rade len o zidovskeho boha, ktoreho az casom pretransformovali na nieco ine ako len lokalneho bozika.


Ip   |   ip:188.112.8   |   2011-09-20  (10:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael:
prosim Ťa buď konkrétny a povedz mi, ktoré časti starého zákona, boli ovplyvnené inými kultúrami.
To čo hovoríš o Bohu jednoznačne dokazuje, že nepoznáš starý zákon, a už vôbec si nepochopil jeho posolstvo, pretože zo stareho zákona sa dá dokázať, že Bohu ide o všetkých ľudí, ak si k niečomu vyvolil židov tak preto aby boli svetlom pre iné národy, aby aj oni mohli poznať Boha aj keď židovský národ v tomto žalostne zlyhal ako celok a kresťanská cirkev nedpopadla oveľa lepšie, Božia milosť tu stále je pre každého človeka, ktorý o ňu stojí. Ako píše Pavel v rimanom 3. kapitole: "veď čože ak niektorí neverili? Či azda ich nevera zmarí vernosť Božiu?" a vo verši 29: "Či je Boh len Bohom židov? Či nie aj pohanov? áno aj pohanov"
Ale aby som citoval aj starý zákon 5. Mojžišova 10, 18 hovorí že Boh miluje pohostíná 19. verš vyzýva izraelcov aby tiež milovali pohostínnov, lebo aj oni boli pohostínmi v Egypte
Izaiáš 56,5.6 hovorí o cudzincoch ktorých Boh príjme ak k nemu prídu a budú sa ho držať
5. Mojžišova 10, 17 - Boh nehľadí na osobu - je absolutne nestranný, nepodplatiteľný


Ip   |   ip:188.112.8   |   2011-09-20  (10:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael: a čo povieš na Námana Sýrskeho a vdovu zo Sarepty keď je Boh podľa teba taký xenofóbny a nikomu mimo izraela sa nezjavil. Boh sa chce zjaviť každému, ale obyčajne k tomu používa ľudi.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (10:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Maš nejake stare informacie, to čo tvrdiš že podľa nás život vznikol tak, že bola nejaká kaluž s chemickými látkami a zmesami a do tej kaluže tresol blesk... To je tvoje tvrdenie, nie naše. To tvrdiš Ty o nas že to tvrdime, my to však už netvrdime mame nove presnejšie teorie ktore sa uspešne overovali v laboratoriu. A vysledok testov bol pozitivny vedcom sa podarilo vytvoriť časti DNA v určitej chemickej zmesi pri určitom tlaku a teplote. Blesk tam neudrel, nebolo ho treba tak ako ani pana Boha nie. Uź minule som Ti to pisal tak sa stale nekruť okolo toho blesku pretože potom úćelovo zavádzaš a si si toho zrejme vedomý.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (10:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "A vysledok testov bol pozitivny vedcom sa podarilo vytvoriť časti DNA v určitej chemickej zmesi pri určitom tlaku a teplote"

Ja sa ale pýtam na vznik života.
Lebo môžeš mať plné smetisko harabúrd a súčiastok, ale potrebuješ inteligentnú silu na to, aby tie súčiastky dala dohromady a oni fungovali.
Lebo samotný život je zázrak.
rafael spomínal endorfíny a podobne - že vraj majú na svedomí lásku.
Takže izoluješ endorfíny a môžeš predávať lásku v skúmavke?
Nemôžeš.
Potrebuješ čosi, čo môže stvoriť iba Boh.
Lásku, či život v laboratoriu nevytvoríš.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (10:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ip, nechapem o com hovoris, boh zidovsky opisovany v Starom zakone sa nezjavil nikomu, len o nom Zidia pisu, ako o bohu, ktory si vybral ich spomedzi ostatnych narodov. V tom je zasadny rozdiel ponimania Stareho zakona medzi veriacim a ateistom. Nebudem predsa rozoberat, ci zidovsky boh opisany v Starom zakone sa obcas nezjavil aj Tatarovi, ci Eskymakovi, to predsa nema ziadnu relevantnu hodnotu. A ak stale nevies o podobnostiach biblie s inymi nabozenskymi prudmi, ci kulturami, tak je vcelku jasne, preco.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (10:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ja som ziadne endorfimy nespominal...


Ip   |   ip:188.112.8   |   2011-09-20  (10:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Boh ktorého opisuje Biblia je diametrálne iný ako bohovia iných kultúr alebo náboženstiev, ale to Ty z Tvojho pohľadu nemôžeš uznať. Pisateli Biblie svedčia o tom, že sa im Boh zjavil, ale to tiež nemôžeš uznať, lebo by to Tvoj svetonázor prevrátilo na ruby. Ja tomu rozumiem aj tomu rozumiem, že môžeš Ty mňa obviniť s opaku, len nechápem prečo nemôžeš pvedať ktoré konktétne časti starého zákona sú ovplivnené mýtmi a ktorými.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (10:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pozri Ip, moj svetonazor neprevratilo naruby ziadne nabozenstvo, toboz nie toto mizogynne, xenofobne, rasisticke. To len tebe prevratilo toto nabozenstvo triezvy pohlad na svet okolo nas. Ak nechapes suvislosti s nabozenstvami inych kultur, precitaj si o nich nieco. Najdes tam uzsne a velmi podobne veci ako v biblii, coho nespornym znakom nie je neukojitelna tuzba zjavovat sa kazdej kulture, ci obdobiu, ale skratka len jednoduche kopirovanie kultur jedna od druhej. Dokazom su rovnake antropopaticke vlastnosti bohov. Ak nahodou nevies, Sumeri, Akkadi, Babyloncania, zili vzdy na tom istom uzemi, odtial je aj samozrejy plagiat k zidovskemu bohu. Svedcia o tom uz spominane dosky, ktore opisuju podobne priznaky od stvorenia prveho cloveka, potopu, ci zakonnik. Takze percentualne Stary zakon je doslova kopiou starych mytov, nic nove, co by pred tym nebolo napisane, sa tam neobjavilo, samozrejme okrem dodatocnej zidovskej omacky.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (11:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael, či Steve?
Ja som sa ale pýtal na empirické vedecké postupy a získané dôkazy na podporu teorie vzniku života bez Boha a ty spomínaš úspech pri vytvorení nejakej časti DNA.
Možno to je základná stavebná látka, ale chýba staviteľ.
FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (11:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To môžem rovno pritiahnuť fľašu kyslíka a fľašu vodíka, vytvoriť vodu a tvrdiť, že som na správnej ceste k vytvoreniu človeka, lebo ten sa skladá z dvoch tretín práve z nej...


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente, ty mas evidentne velke problemy rozoznat, co je dielom nahody, ci prirodneho vyberu, ci cohokolvek ineho. Ak clovek nedokaze vytvorit rovnake podmienky, zaistit rovnaky postup, ktory by dospel do stadia, ze by sa zacal utvarat zivot, tak pre teba je to jednoducho neuskutocnitelne. To ale v tvojom ponimani musis nahradit bohom. Ale clovek predsa nemusi teraz, mozno ani v buducnosti na to prist. Tak ako nebude schopny vytvorit mlhoviny, ci galaxie.


MudrJudrChudrFilipkoCscppcvedec   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (11:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Konečne sa vedcom podarilo dokázať stvoriť človeka.
I ked nie úplne, ale z dvoch tretín áno.
Istá vedecká skupina vedcov s dioptriami +5 a vyššie vytvorila chemickú zlúčeninu známu vzdelanejším pod názvom H2O - nevzdelancom známe pod menom voda.
Celý pokus stál 60 milionov dolárov a požili dve tlakové nádoby na vytvorenie spomenutej tekutiny.
V jednej fľaši bol vodík, v druhej kyslík.
Vysoko sofistikovanou metodou tieto dve látky zlúčili a vytvorili vodu.
Podľa najnovších vedeckých teorií sa človek skladá z dvoch tretín práve z tejto tekutiny, takže vedci sú na dobrej ceste vytvoriť úplného človeka.
Zaberie to ešte veľa času a možno budú musieť tú chemickú zlúčeninu oživovať bleskami jak Dr.Frankenstein, ale čo veda neurobí pre potvrdenie svojích drýstov...


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (11:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Tebe bude vždy chýbať staviteľ aj keby sa plne dokázalo ako presne život vznikol bez staviteľa ale na základe chemických a fyzikálnych zákonov a javov, ty by si stále tvrdil že ale chýba staviteľ respektíve ten čo fyzikálne a chemické zákony určil.
Jednoducho by si otočil kolieska iným smerom a stále by si toho boha potreboval, pretože tak si sa naučil žiť. Nakoniec iným smerom to už bolo otáčané aj v histórii pánbožkárov, dnes už nie je zem placatá a nebo nie je miesto kde je boh, už je reč o nejakom inom nebi a dokonca som minule videl video od moslimov že pri veľkom tresku musel byť boh a tam musel dať tú počiatočnú energiu ON.. A údajne korán o tom už písal dávno, skôr ako vedci na to prišli. Skrátka vyženieš Boha z jedného kúta vesmíru budete ho hľadať v inom kúte a nakoniec ak nie tak budete tvrdiť že Boha máme v srdci a Boh je láska a podobne.. Mne staviteľ nechýba. Stavba stojí a staviteľa nie je preto vôbec treba hľadať, môžme si stavbu užívať. Žiadny podľa mňa nebol a ak bol tak mi chýba logické vysvetlenie, odkiaľ by bol potom staviteľ no a preto sa prikláňam k teórii že logicky nemohol byť aj keď nie vśetkému rozumiem a nie na všetko máme správne vysvetlenie a dôkazy. Jednoducho logicky nemohol byť pretože potom by musel zase on najprv vzniknuť a musel by vzniknuť zase len z ničoho alebo mať nad sebou ineho staviteľa ktory ho stvoril no a ten by zase musel vzniknuť z ničoho alebo mať ďalšieho stvoriteľa a tak by si sa krutil ako pes okolo vlasneho chvosta.. Nakoniec k tomu dôjdeš že aj keby bol bol by ten najvyšši z ničoho. A preto ho môžeš okamovou britvou rovno odseknuť. Takže nebol a ani nie je. Uplne jednoducho a logicky bez nejakych logickych klamov ktore si stvoriteľom vlastne iba vytvaraš aby si si pomohol niečo pochopiť čomu nerozumieš.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (11:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Presvedčil si ma.
Pod tlakom racionality som uznal, že Boh neexistuje.
Ved vesmír vznikol náhodou z ničoho.
Hmota vznikla z ničoho, aj energia - len treba kozmeticky upraviť zákon o zachovaní hmoty a energie.
Aj život vznikol náhodou.
Podľa všetkého drbol blesk do blata a zrazu vznikli státisíce životných foriem.
Dokonca sa to podarilo aj laboratorne dokázať.
Navyše sa vedcom podarilo vytvoriť vodu, čo je základnou látkou tela človeka, takže je iba otázkou času, kedy budeme toto robiť ako na páse.
Vzdávam hold vede!


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ak ukazes domorodcovi z Amazonky mikrovlnku, ci televizor, tiez to bude povazovat za nieco, co musel stvorit boh. Festina, tvoj problem je len v tom, ze tvoja uroven vzdelania je na urovni porovnatelna prave s tymito divochmi a abiogenezou ako mikrovlnka.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zakon o zachovani energie plati, kedze sam si priznal, ze celkova energia vesmiru sa rovna 0.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a mohol by si sa okolo blesku a kaluze tocit donekonecna. Tebe je zbytocne cokolvek napisat, verklikujes ako papouch.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (11:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael - lenže ty tvrdíš, že televízor, či mikrovlnka vznikla náhodným zoskupovaním súčiastok.
A ja ti vravím dobre:
Ruky preč od drog !!!


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Az budes vediet rozoznat RNA,DNA,ci organizovanost, ci komplexitu, potom mozes ohurovat pubertiacky na skolskej party. Tvoj priklad je ako vystrihnuty od nicnevediacich kreacionistov.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (11:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael - žiješ v mimoriadne zaujímavom svete.
Blesk drbne do kaluže a je tu život.
Nasypeš súčiastky do miešačky na beton, miešaš, miešaš a vytiahneš funkčný televízor, mikrovlnku, hodinky a mlynček na kávu s funkciou turbo.
Poznáš aj Majku z Gurunu?
Na čom obaja šlapete, ked veríte týmto zázrakom?


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ty mi mas o com hovorit, ten ktory veri v imaginarnych priatelov....


Ip   |   ip:188.112.8   |   2011-09-20  (11:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael:
Tie percentá mi asi nedáš ani konkrétne veci, iba omáčky z ktorých je možné vyvodiť hocičo. Ja som ani netvrdil že Tvoj svetonázor niečo zmenilo, alebo niečo zmení. Náboženstá iních kultúr boli založené na uctievaní niečoho viditeľného (slnko, mesiac, socha, človek) a božstvá mali vplyv len na určitom území. Biblické náboženstv je o niečom úplne inom. To že Bohu sú pripisované ľudské vlastnosti, môže byť dané aj tým, že človek je stvorený k Božiemu obrazu, alebo tým že Boh sa pri svojom zjavení snaží znížiť na ľudskú úroveň a priblížiť sa mu tým čomu človek rozumie. Boh má ale aj iné vlastnosti ako človek. Sumer Akad, to je územie kde bola postavená babilonská veža (genezis 11) a odkiaľ sa ľudstvo rozšírilo po celej zemi. Aj Abrahám bol povolaný z tohoto územia.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ved hovorim, papagajujes, verklikujes, ale na nic ine sa nezmozes. Je to znakom toho, ze tvoje vedomosti su este stale na konci poslednej stranky z biblie. Pouzivas presne tie iste otrepana hlasky, ktore samozrejme nikdy nepodporia teoriu o imaginarnych priatelov, len sa neustale zosmiesnujes. Preto este raz, pozorne si zo dvadsatkrat precitaj moj komentar o 11:35, a netep blbosti o miesacke.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ip ved som ti napisal, percentualne bez zidovskej omacky je to rovnych 100 percent, ak samozrejme zoberies len hole fakty o vzniku, stvoreni, ci prveho cloveka, potopy atd....


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (11:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  P? a je naozaj evidentne, ze si odchovany hlavne katechizmom a rozpravok Tisic a jednej noci. Evidentne nic o nabozenstvach inych kultur nevies.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (12:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael - skús odporučiť tvojej sestre toto:
http://www.feromony-parfemy.sk/index2.htm
Možno jej to pomôže - ved všetko je len chémia.
Ale nepribližuj sa k nej, lebo by chémia mohla zvíťaziť nad tvojou morálkou a etikou chemického pôvodu...


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (12:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vies ty chudacik, ja viem argumenty dosli, miesacka domiesala, ale sklamem ta, nemam sestru, ale zato ty si riadne zakomplexovany adolescent, ktory si svoju tazku zivotnu traumu zo zavislosti na imaginarnych priatelov chce kompenzovat bliakanim o tom, o com nema potuchy. pre mna si bol bez ohladu na nick vzdy len picibubo, bez vlastneho nazoru.


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (12:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pozorujem u teba chemickú nerovnováhu...
Mal by si vypiť dávku endorfínov.Pandemonium   |   ip:85.248.61   |   2011-09-20  (12:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Že vás vôbec baví taká nikam nevedúca diskusia, tentoraz o akýchsi hrdzavých skobách, údajne z priklincovanej modly! Pátričkári sú ako príkladné vyžírky: využívajú všetky vymoženosti vytvorené zdravým rozumom, ale svojimi mozočkami hŕkajúcimi v ovčích kotrbkách nedokážu pochopiť neudržateľnosť, smiešnosť a nezmyselnosť svojich výmyslov, ktoré tvrdohlavo povyšujú nad exaktné veci.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (12:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

A čo takto. Nasypeš magnety do miešačky na beton, miešaš, miešaš a vytiahneš ich usporiadane. A je to, všetko sa usporiadalo samo od seba stačili na to fyzikalne zakony. Ano a s tou miešačkou na život to bolo trochu zložitejšie ale podobne, ako podobenstvo by Ti to mohlo stačiť ak Ti stačia podobenstva a vyjavy typu Boh povedal a bolo tak tak s tymi magnetmi by Ti to stačiť aj mohlo aby si to pochopil ako to ateisti myslia. Napokon častice sa takisto priťahuju alebo odpudzuju, prečo by v čase nemohli vytvoriť niečo komplexnejšie ak boli schopne sa reprodukovať ako trebars RNA a DNA.


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-20  (12:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael:
takže okrem prvých 11 kapitol z biblie nič, to znamená zanedbateľné percento, navyše ak to čo o stvorení sveta, človeka a potope je postavené na reálnom základe, veď tí ľudia boli bližšie tým udalostiam potom aj biblia aj sumeri hovoria o reálnych udalostiach a vôbec sa nedá dokázať že Mojžiš odpisoval, čo ak mal iný zdroj poznania ako sumerské tabulky, veď žil v Egypte.
Ja som ani netvrdil že som nejaký veľký znalec svetových náboženstiev, ale čítal som napriklad niečo z knihy Na počiatku bol Sumer, od Zamarovského a nezdá sa mi že by nálezi v tej oblasti nejako vyvracali bibliu, skôr potvrdzovali.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (12:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve, on este nie je v takom stadiu vyvoja, aby rozoznal organizovanost od komplexity.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-20  (12:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ono Ip, to je skor naopak, nalezy potvrdzuju, ze biblia nevyvracia to, co tvrdili kultury pred nimi, preto ten plagiat....


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-20  (16:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...miešam miešam...ale nenamiešam človeka...iba hmotu...tak teraz ti vysvetluj kto dal tomuto všetkému tvar, systém, a hlavne život?...miešačka?


FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-20  (17:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
Raz som videl oblak, ktorý sa podobal na Hemingwaya.
Ale nikto ho nenamaľoval, nikto ho nevytvoril.
Vznikol náhodou - zoskupovaním čiastočiek vody a ľadu.
Väčšina tých čiastočiek sa zoskupovala na základe síl spôsobených statickou elektrinou, ktorá vzniká trením, prípadne aj ionizáciou.

Steve - to je odpoved na tvoje magnetky v miešačke.
Problém v tom vidím jediný:
Chýba tam "esencia života" - neviem, ako inak to nazvať a na slovné spojenie "pôsobenie Boha" si alergickí.

Ide o to, že ak zavesíš na školský dvor bielu plachtu a deťom dovolíš naň hádzať rôzne ovocie, možno vznikne zaujímavé plátno.
Možno bude hodné aj vystavenia v galérii abstraktného umenia.
Nikdy však nevytvoria dokonalý portrét tváre, či zátišie, prípadne krajinka.
Museli by mať zámer a vedieť to.
Porucha a náhoda nemá inteligentný dopad.

Toto je ten obrovský rozdiel.
rafael vo svojej nadutosti vraví, že:
"on este nie je v takom stadiu vyvoja, aby rozoznal organizovanost od komplexity"

:-)
On zas nedokáže pochopiť fakt, že synergický efekt vyplývajúci zo vzájomného pôsobenia hmoty v ľudskom tele nemôže vzniknúť evolúciou.
Hmota na život jednoducho nestačí.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (18:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  lucifer

Dobra otazka. Tak tomu všetkemu dal tvar, systém a hlavne život matematicko-chemicko-fyzikalny-zakon bla bla bla.. Na to ešte ateisti neprišli že ako presne to bolo je to len hypoteza vo svojich začiatkoch. Možno sa ešte zmeni kym na to prideme. Mne to však stači na to aby som chapal to, že mame stale čo objavovať. A to je pekne nemysliš ? Ale Tebe to netreba, Ty vieš, si si vedomy ako to bolo a Ty nemaš čo objavovať. Preto po takom živote ani netužim ako maš Ty. Tebe služia už len vedecke vysledky ktore si uživaš ale neuvažuješ nad tym ako funguju. Jednoducho zapneš nejaky gombik na televizore a ide obraz. Pozrieš na televizor - vieš že ho stvorili ľudia a to Ti stači. Pozrieš na prirodu - vieš že to stvoril Boh a to ti stači. Ako to stvoril, to Ťa vlastne ani nezaujima.

Podľa mňa to urobil tak že rozdelil nič na kladne a zaporne z ktoreho vznikla energia a hmota no a nechal to všetko na evoluciu ktoru tiež vymyslel ON aby sa priliš netrapil. Do evolucie zakomponoval aj vyvoj ovčej knihy inšpiraciou Bohom. To všetko bol Boži vynalez a plan. Stačilo mu do toho NIČ ťuknuť tagom pravym hornym falšom. Jeho cieľom je aby ateisti a veriaci na konci spojili svoje teorie v jednu skutočnu PRAVDU a odhalia ho kde presne je. Vtedy sa s usmevom ukaže a povie no konečne - vitajte v nebi. Asi tak.


FestinaLente   |   ip:77.93.216   |   2011-09-20  (18:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ten televízor mohol stvoriť niekto, kto má nižšie IQ než samotný televízor?
Nie.
Mohol sa stvoriť televízor sám na základe náhodného zoskupovania súčiastok?
Nie.
Musel mať tvorcu a inteligencia toho tvorcu musí byť zákonite vyššia, ako prípadná inteligencia diela.
Vesmír a život teda musel stvoriť niekto s nekonečne vysokou inteligenciou.


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-20  (18:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael:
tie nálezy o ktorých som čítal skôr potvrdili že niektoré mestá alebo zvyky ktoré sú opísané v biblii sú, alebo boli reálne.
Čo sa týka plagiatorstva ak dvaja ľudia píšu o tej istej veci, podobné veci ešte neznamená že jeden od druhého opisovali.
Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (18:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Pišeš že Vesmír a život teda musel stvoriť niekto s nekonečne vysokou inteligenciou. To čo si napisal hodnotim iba ako UVAHU NEINTELIGENTNEHO JEDINCA ktory nenašiel ine logicke vysvetlenie. Samozrejme, budem sa ale opakovať ta uvaha NEINTELIGENTNEHO JEDINCA ma proste logicku chybu. Nedochadza mu že potom toho nekonečne inteligentneho tvorcu by musel stvoriť niekto ešte inteligentnejši, k tomu som dospel TVOJIM POSTUPOM UVAŽOVANIA že ak existuje niečo s inteligentnym dizajnom musel to stvoriť niekto ešte inteligentnejši. A preto si myslim že ak použijem Tvoj postup uvažovania tak potom musela existovať exinteligencia inteligencii ktorej nakoniec muselo asi z inteligencie preskočiť koliečko a vznikli z nej primitivne narody ktore dodnes hľadaju inteligenciu a tvorcu a neuvedomuju si svoj važny zdravotny a duševny stav.

No preto si logicky nemyslim že to tak bolo ako si napisal. Pekny deň Ti prajem.FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (19:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...
Raz DUCHOVNE dospeješ a naučíš sa nielen vnímať Boha, ale aj komunikovať.
Naučíš sa empatii a umeniu naznačiť vôľu ukončiť debatu bez urážok.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (19:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

Ty hovoriš o duchovnom dozrievani, hovoril si o moralke ?
Všimol som si že v inom članku sa snažiš uražať moju sestru o ktorej som vyššie pisal ale adresoval si to niekomu inemu pretože si si už nepamätal s kym si sa povodne bavil. Jednoducho si sa rozhodol uražať len tak z ničoho nič. Nezdaš sa mi duchovne dospely, to zase len tak hraješ a obalil si sa do moralnej bublinky kde chceš vyzerať lepši. Ja sa na nič take nehram, ja Ti otvorene hovorim Tvoja teoria je dosť hlupa nema totiž logiku a za tym si stojim.
FestinaLente   |   ip:74.63.112   |   2011-09-20  (19:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ?
Práve teba rozčuľuje etika a morálka?
Ved ide iba o chemický proces.
Daj si sodu bikarbonu a budeš ok.


Pandemonium   |   ip:188.123.1   |   2011-09-20  (19:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To tzv. duchovné dozrievanie sa volá Alzhaimer. Vtedy človek zblbne a už je mu to jedno. Mohol by som teoreticky uveriť vo vymyslenú ovčiu modlu aj náhle, ale nebolo by to žiadne zázračné osvietenie, ale obyčajný úraz hlavy.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (19:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente

bolo to v članku
Študent dostal pokutu 675.000 dolárov za sťahovanie hudby adresoval si to sice rafaelovi a on Ti vysvetľoval že on nič take nepisal a nechapal o čom točiš.

Tvoja DUCHOVNA dospelosť a komunikacia sa nelišila od mojej... :-))

Ale nie o tom som chcel, veď kľudne si v tom ži ja Ti to nevyvratim to mi je jasne.
Ja len vidim že ak neuspeješ logicky uchyľuješ sa k citom. Celkom dobra strategia.

A čo by si povedal na to keby naozaj ateisti našli uplne presne materialne dôkazy ako to všetko z ničoho vzniklo bez pana Boha, čo by si povedal ?

Prijal by si to ?FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-20  (19:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vy - neznabohovia nemáte jednotný názor na morálku a etiku?
Máte viacero teorií jej pôvodu?
Strácam prehľad, ktorí uznávajú jej chemický pôvod a ktorí elektrický.
Dôsledky sú však rovnaké.
Láska k žene, či vlastnému dieťaťu je chemický proces a postihnutých si vážime len preto, aby sme vytvorili istý štandard - pre prípad, že by sme sa v rovnakej situácii ocitli sami.
To som sa od vás naučil.
Pekná znôška sebeckých blbostí a produktov výbojov neurotrasnmiterov, prípadne prejav chemickej nerovnováhy...


Pandemonium   |   ip:188.123.1   |   2011-09-20  (19:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ale na veriacich kadíme zvysoka jednotne...


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (20:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Festinalente

Si sa skoro trafil morálka a etika má elektrochemický pôvod. Ide o to ako si si svoje neuróny naučil reagovať. Ty si ich učil podľa ovčej knihy.
Si znaboh dokonalý a Vy znabohovia máte morálku a etiku jednotnú ale iba navonok kým sa držíte knihy kníh. Ak trochu podráždime Tvoje neuróniky prejavuje sa Tvoj osobný intelekt a šarm.

No tak napiš, prijal by si ateisticku nauku ak by sa dokazala a odhodil by si bibliu ? Alebo by si ju použival ďalej na trenovanie Tvojej nedokonalej etiky ktoru ale vyžaduješ od druhych ?Groover   |   ip:217.119.1   |   2011-09-20  (20:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Morálka tvorila odjakživa základy spoločenského ako aj individuálneho života. Významnu stránku ľudského charakteru a pochopenie ktoré siahá ďalej než len nezmyselné špekulácie. Dodnes nieje jej pôvod známy a neexistujú žiadne dôkazy že pramení z matérie. Morálku a cnosť uznáva každá rozumná ľudská bytosť.

Tvrdiť že je hocičo dielom náhody je dalšia nevedomosť. Aj z hladiska vedy sa deje všetko kauzálne a v presne danom procese. Všetko má svoje zákony a kauzálnosť a táto kauzalita platí pre všetko nevyhnutne. Od empírie až po ľudské pocity.

Odmietať zmysel činností ako objektívnu platnosť ktorá ma svoj kauzálny výsledok je vlastne len popieranie určitej časti reality. Filozofia ponúkaju túto mravnosť aj bez toho aby pochopila proces čím by mala byť rešpektovaná a spájana čo najčastejšie s exaktnou vedou. Aj keby bola vo forme náboženstva tak netreba odsudzovať všetko ale nechať prejsť celú tu štruktúru aspoň snahou a vlastnou kritikou ktorá by mala byť aspoň minimálne úprimna. Lebo posolstvo ktoré takto dostaneme nám v živote určite pomôže a má svoje nevyhnutné miesto v srdci človeka ktorý je vnímavi nielen zmyslami ale aj citmi a rozumom.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-20  (21:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Groover

Pekne si to napísal až na tú náhodu, vedci sa skutočne prikláňajú viac k názoru že život je dielom náhody a nie zámeru. Tiež sa k tomu prikláňam. No škoda sa o tom hádať. Pekný večer Ti prajem..Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-20  (22:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  IP - A co ty vary nevies ze Pentateuch cize 5 Mojzisovych knih nenapisal Mojzis? Bol napisany davno po jeho smrti. Spominaju sa v nom mesta, ktore za jeho cias neexistovali. A takisto sa v nom spominaju mince, ktore sa v tych casoch nerazili. Cudujem sa, ze taketo veci neviete. To ze Pentateuch nebol spisany Mojzisom ale viacerymi autormi po jeho smrti (hovori sa az o stovke lud) vedia aj teologovia. Viac sa docitate v knizke od Roberta G. Ingersolla - About the holy Bible.

http://www.infidels.org/library/historical/robert_ingersoll/index.html


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-20  (23:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja uz len tolko k tomu vasemu bohu. Vy veriaci popierate evoluciu a taki, ktori ju nepopieraju aj tak vravia, ze musi mat svoj hnaci motor a teda nejakeho boha, nejakeho "darcu zivota". Preco ludia odjakziva na nevysvetlitelne veci davali nalepku menom "BOH". Nikdy to nic neriesi a pojem Boh sa zacina menit kazde storocie ako sa veda vyvija. Kedysi jeden vedec povedal, ze clovek nikdy nebude schopny spravit analyzu hviezdy. Nikdy nezisti ake prvky sa v nej nachadzaju. V tom case uz ale Fraunhofer skumal spektra hviezd a objavil takzvane absorcne ciary a poukazal na to, ze prave tieto ciary v spektre su dane prvky.

A chcem sa vas uz len spytat toto. Je to sice mimo temu ale zaujima ma vas nazor. Ide o to ze selekcia je najslepejsi a najukrutnejsi sposob vyvoja novych druhov a stale komplexnejsich a dokonalejsich organizmuv...Ano, najukrutnejsi, pretoze je to proces eliminacie a destrukcie. Boj o zivot a eliminacia slabych je strasny proces, proti ktoremu sa buri nasa moderna etika. Idealna spolocnost je neselektivna a chrani slabeho; to je pravy opak takzvanych prirodnych zakonov. Prekvapuje ma, ak krestan zastava nazor, ze toto je proces, ktory si boh viac-menej vybral, aby dosiahol evoluciu.
trochusrandyD   |   ip:89.173.14   |   2011-09-21  (02:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://www.youtube.com/watch?v=HLoT4Siccto


Groover   |   ip:217.119.1   |   2011-09-21  (07:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Evolučná teória má asi takú platnosť ako každá iná teória. Je to vec názoru.

Nikde nie je potvrdené to že silnejší vyhráva celkovo. Napríklad podľa náboženskej teórie je zle uplatnenie sily pôvod zla a degraduje živú bytosť za jej skutok. A teraz sa ťa spýtam úprimne. Čo z tých dvoch ti príde správnejšie.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (08:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nikde nieje potvrdene??? To naozaj? Kukni sa do prirody na zvierata, ze selekcia je pritomna vsade. Co take vtaky - ked rodicovsky par vidi ze ich prve vtacie mlada je vacsie a silnejsie tak dava stravu vacsinou len jemu...tomu mensiemu sa neujde. Byva zvykom, ze ten vacsi dokonca ani nedovoli jest tomu druhemu a niekedy ho aj vyhodi z hniezda. Nieje toto ukrutny sposob vyvoja? Naozaj sa to bohu paci a je spokojny, ze to takto vymyslel?


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-21  (08:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Príroda sa riadi svojimi pravidlami v súlade s Božím zámerom.
Zvieratá nepoznajú etiku, ani morálku, čo odporuje tvrdeniu ateistov, ktorí tvrdia, že etické a morálne konanie je výsledkom elektrochemických procesov v organizmoch živočíchov.
Martin - tvoje posudzovanie je výsledkom mylnej predstavy, ktorá uznáva rozdiel medzi človekom a zvieraťom iba vo výške IQ.
Prečítaj si Nový Zákon, ktorý jasne rozlišuje konanie telesných a duchovných ľudí a všetko budeš chápať jasnejšie.

Hmota podlieha zákonom hmoty.
Duch podlieha zákonom Boha.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (08:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Potom ten bozi zakon je naozaj ale NAOZAJ velmi kruty! Zvierata nepoznaju etiku ani moralku - to je hadam jasne kazdemu. Ale za to zvierata pocituju lasku a stastie, utrpenie a bolest. Pozrite sa na orangutaniu matku, ktorej zobrali svoje mlada alebo sa pozrite na to opustene mlada. Pozrite sa mu do oci a povedzte mi, ze neciti bolest, strach, utrpenie, zial. Minule frcal v telke dokument o simpanzoch, ktorych pozorovali vo vybehu a vzdy v presny cas v mesiaci dostavali darcek v podobe stravy ale vzdy to bolo zapalene v peknej krabici s maslickou. Rekacia simpanzov bola taka, ze zacali stastne okolo behat a dokonca sa zacali medzi sebou objimat :) ked som to videl normalne som nechcel verit vlastnym ociam co tie zvierata prezivaju. Bolo to naozaj nepopisatelne krasne. Tu som si povedal, ze clovek sa od zvierat nelisi vobec nicim nez svojim IQ a tym, ze pouziva rec. Jednoducho odmietam myslienku veriacich, ze zvierata a clovek je nieco ine.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (08:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  oprava: Bolo to zabalene v krabici, nie zapalene :D


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-21  (08:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
V pentateuchu je zaznamenané, že Boh Mojžiša vyzýval aby písal. Napríklad Exodus 17,14 alebo 34,27. Aj Mojžiš vyzýval svojich nasledovníkov aby písal Deuteronómium 27,3. Existuje viac teorii ako vznikol pentateuch, napríklad aj teoria o dvoch autoroch na základe rozličných Božích mien ich nazývali Jahvista, Elohista. Sú iní zase ktorí hovoria, že rôzne použivanie mien súvisi s poukázaním na rôzne vlastnosti Boha Jahve - Boh ktorý je blízky, skláňa sa k človeku. Elohim - Boh ktorí je vzdialený nedosiahnuteľný, transcendentný. Osobne si myslím že väčšinu napísal Mojžiš aj keď samozrejme nemohol písať o svojej smrti.

Steve:
Chcel by som reagovať na tú logiku o ktorej si hovoril že aj Boha by musel niekto stvoriť. Ak je Boh nemateriálny (neskladá sa z atómov, alebo molekul) a je inej podstaty a presahuje naše chápanie, potom nemusel byť stvorený.
Sú veci ktoré presahujú naše chápanie. Si schopný pochopiť večnosť smerom do minulosti, alebo smerom do budúcnosti? Si schopný pochopiť to že prietor niekde končí? Či je vemír konečný, alebo nekonečný je pre nás rovnakonepochopiteľné. Ak niekd končí čo je potom ďalej? Je ťažké priznať že na niektoré otázky ľudstvo odpoveď nenájde.
No a ešte k tej náhode ako možnosti vzniku života o ktorej tuším hovoril aj Rafael. Podľa vedeckých objavov jediná bunka obsahuje také množstvo informácií, ktoré by zaplnilo pamäť 85 (slovom:osemdesiatychpiatych) osobných počítačov, alebo knižnicu z tisíckami zvôzkov. A toto množstvo informácii ulôžené na kúsku hmoty, ktorý nie je vidieť malo vzniknúť nahodou. To je nielen nepochopiteľné ale zároveň neuveriteľné.
Na záver dva dosť odvážne (na to že vznikli skoro pred dveticíc rokmi) citáty z Biblie:
...veci ktoré vidíme sú dočasné, ale tie ktoré sa nevidia sú večné...
... nie z viditeľných vecí povstalo to čo sa vidí...
Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-21  (08:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
ak je evolučná teoria pravdivá, tak potom čo je na tom zlé ak menšia(silnejšia, rozumnejšia, schopnejšia...) časť ľudstva zlikviduje väčšiu časť za účelom zachovania druhu a života na zemi?
Do ktorej časti by si chcel patriť?

Biblia mi predstavuje Boh, ktorý bol ochotný zomrieť, aby ostatný mohli žiť.


FestinaLente   |   ip:74.63.112   |   2011-09-21  (09:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin - nemohol som nájsť svoj príspevok, na ktorý si reagoval a potom som ho našiel skrytý - vymínuskovaný.
Ateisti schovali pravdu v nádeji, že čo neuvidia, to neexistuje a tejto pravdy sa asi boja.

Príroda sa riadi svojimi pravidlami v súlade s Božím zámerom.
Zvieratá nepoznajú etiku, ani morálku, čo odporuje tvrdeniu ateistov, ktorí tvrdia, že etické a morálne konanie je výsledkom elektrochemických procesov v organizmoch živočíchov.
Martin - tvoje posudzovanie je výsledkom mylnej predstavy, ktorá uznáva rozdiel medzi človekom a zvieraťom iba vo výške IQ.
Prečítaj si Nový Zákon, ktorý jasne rozlišuje konanie telesných a duchovných ľudí a všetko budeš chápať jasnejšie.

Hmota podlieha zákonom hmoty.
Duch podlieha zákonom Boha.Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (09:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tak ešte raz. Dnes sa už vie, že Mojžiš nieje autorom Pentateuchu.
Zopár blúdiacich rodín – chudobných, utrápených, bez vzdelania, schopností a moci; potomkov tých, ktorí boli zotročení pred štyristo rokmi; nevedomých ako obyvatelia Strednej Afriky – práve unikli svojim pánom na Sinajskú púšť. Ich vodcom bol Mojžiš, človek vychovaný v rodine faraóna a vyškolený v práve a mytológii Egypta. S cieľom ovládať svojich nasledovníkov predstieral, že ho vedie a podporuje Jahve, boh týchto pútnikov.

Čokoľvek sa im prihodilo, pripisovalo sa zásahu tohoto boha. Mojžiš vyhlasoval, že sa s týmto bohom stretol tvárou v tvár; že na vrchole Sinaj dostal z jeho rúk kamenné dosky, na ktorých bolo prstom tohoto boha napísaných desať prikázaní, a že okrem toho mu Jahve oznámil, aké obete a ceremónie sa mu páčia a zákony, ktorými sa majú ľudia riadiť.

Takým spôsobom vzniklo židovské náboženstvo a Mojžišov zákon. Dnes sa tvrdí, že toto náboženstvo a tieto zákony boli a sú zjavené a ustanovené pre celé ľudstvo.

V tých časoch neobchodovali títo pútnici s inými národmi, nemali písaný jazyk, nevedeli čítať ani písať. Nemali žiadne prostriedky, akými by mohli oznámiť toto zjavenie iným národom, a tak zostalo pochované v žargóne zopár nevzdelaných, zúbožených a neznámych kmeňov po dobu viac než dvetisíc rokov.

Mnoho storočí po tom, čo vodca Mojžiš zomrel, mnoho storočí po tom, čo pomreli jeho nasledovníci, bol napísaný Pentateuch, dielo mnohých autorov; a aby mu bola dodaná vážnosť a autorita, tvrdilo sa, že jeho autorom bol Mojžiš.

Dnes vieme, že Pentateuch nenapísal Mojžiš. Spomínajú sa v ňom mestá, ktoré za Mojžišovho života nejestvovali. Spomínajú sa v ňom peniaze, ktoré sa razili až stáročia po Mojžišovej smrti.

Mnohé z Mojžišových zákonov sa nemohli vzťahovať na pútnikov v púšti – napríklad zákony o poľnohospodárstve, o obetovaní volov, oviec a holubíc, o tkaní plátna, o zlatých a strieborných ozdobách, o obrábaní pôdy, o žatve, o mlátení obilia, o domoch a chrámoch, o útočištných mestách a o mnohých iných veciach, ktoré nebolo možné aplikovať na pár hladujúcich pútnikov, potĺkajúcich sa po piesčinách a skalách.

Inteligentní a poctiví teológovia dnes nielen pripúšťajú, že Mojžiš nebol autorom Pentateuchu, ale všetci pripúšťajú aj to, že nikto nevie, kto boli jeho autori, alebo kto napísal ktorúkoľvek z týchto kníh, alebo niektorú ich kapitolu, či riadok. Vieme, že tieto knihy neboli napísané počas jednej generácie, že neboli všetky napísané jedným človekom, že sú plné chýb a protirečení. Pripúšťa sa tiež, že Jozue nenapísal knihu, ktorá nesie jeho meno, pretože popisuje udalosti, ktoré sa stali až dlho po jeho smrti.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (09:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  FestinaLente ale ja som tvoj zamínuskovaný príspevok videl.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (09:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  IP ze zrovna takáto blbosť sa ti dostala z úst...normálne sa ti čudujem.


FestinaLente   |   ip:74.63.112   |   2011-09-21  (09:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin - schopnosť vnímať a prejavovať city a emócie je vec jedna, vytvárať na ich základe isté morálne zásady vec druhá.
Aj rastlinu možno považovať za organizmus reagujúci na lásku.
Láska je všadeprítomná, lebo je súčasťou celého vesmíru.
Možno ju nevidíš u vtáčich rodičoch, ktorí vyhadzujú slabšieho potomka z hniezda.
Javí sa ti to ako kruté, ale vedz, že utrpenie zušľachťuje srdce a prispieva k rozvoju ducha.
Na tomto princípe je založená celá Božia existencia.
Ide o premenu telesného života na duchovný.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-21  (09:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tiez ma ta jeho posledna veta dostala....


FestinaLente   |   ip:74.63.112   |   2011-09-21  (09:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin - ty si ho videl, ale ja pracujem a mám otvorených veľa okien a ked som sa vrátil, chcel som si osviežiť pamäť, ale môj vymínuskovaný príspevok mi neišiel otvoriť - preto ma to nahnevalo.
Len si mínuskujte veci nepohodlné - ateisti!
To o vás veľa hovorí!


FestinaLente   |   ip:74.63.112   |   2011-09-21  (09:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Boh neexistuje, lebo ho nevidíme a ked sa objavia príspevky narušujúce naše názory, tak ich urobíme tiež neviditeľnými, aby prestali pre nás existovať...
Tak primitívne...


FestinaLente   |   ip:193.200.1   |   2011-09-21  (09:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nejak ste stíchli - ateisti!
Počkáte, až to prehrmí?
Skúste to urýchliť vymínuskovaním mnou povedanej pravdy...


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-21  (09:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
Ak myslíš tú evolučnú teoriu, tak ja som nepovedal že s tým súhlasím, ale to čo mi z nej vyplíva. Možno som sa ale, zle vyjadril. Chcel som povedať, že evolučnou teoriou, by si to niekto mohol ospravedlniť. Ja v evolučnú teoriu neverím a preto ani nesúhlasím s tým aby časť ľudstva prežila na úkor inej časti. V kontraste k tomu som dal aké zmýšľanie je u Boha, ktorý bol ochotný dať všetko preto, aby sme mi mohli žiť. Ale nečudujem sa, že sa s týmto nestotožníte.

Čo sa týka pentateuchu, myslím že ťažko je možné niečo dokázať, ale aj tak by ma zaujímalo niečo podrobnejši o tých mestách a minciach.


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-21  (10:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael:
Asi nemá veľký význam aby sme sa mi dvaja bavili o tom či Boh je, alebo nie je
Možno by malo zmysel hovoriť o tom čo v biblii je napísané, alebo nie je. Ta moja posledná veta o sebaobetujúcom Bohu sa dá dokázať, že biblia takto o Bohu píše.
Ale nie som si istý či Ťa to zaujíma


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-21  (10:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To, co pises o bohu je velmi kontraproduktivne, myslim v ponimani, co pre teba predstavuje, na jednej strane tvrdis a samozrejme nicim nepodlozenymi informacii, ze sa za nas obetoval, ale na druhej strane zasa tvrdis, ze ho tazko mozme pochopit, lebo je to ta najuzasnejsia vec na svete. Ak ma boh take schopnosti, ake mu pripisujes, tak jeho obeta tym, ze sa da zabit, je pre neho taky isty ukon ako tvoje kazdodenne vyprazdnovanie.


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-21  (11:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael nevylučuje sa to pretože Boh nám niečo o sebe zjavil, ale nikdy ho svojím rozumom neobsiahneme, pretože nás nekonečne presahuje. Pre Boho už len to že sa stal človekom, bolo nekonečné poníženie sa. A ako sa správal k svojim nepriateľom, bol ochotný umyť nohy aj svojmu zradcovi a nazvať ho priateľom. Boh na kríži to bolo pre židov pohoršenie, pre pohanov bláznovstvo. Všetko čo hovorím o Bohu mám podložené bibliou a ak by to náhodou bola pravda tak raz by si sa mohol cítiť dosť trápne za svoje primitývne zmýšľanie o Bohu.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-21  (11:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ak by nahodou bola pravda to o tych egyptskych bohoch, aj ty by si a musel citit trapne, ak to totiz beries takto alibisticky, musel by si cely zivot stravit modlenim sa ku kazdemu bohu, ktoreho clovek na tejto planete uctieva. Ale ak ti staci na potvrdenie toho spravneho boha len tato jedina knizka, a pritom ignorujes ostatne zaznamy, vnutorne sa musis s tym vysporiadat sam. Lebo podvedomie je svina, co ak nahodou nemam pravdu, a modlim sa k zlemu, ci nejestvujucemu bohu, a pritom predsa ten, ku ktoremu som sa nemodlil sa zrazu stal realnym. No, ale ja sa urcite k takejto situacii nedopracujem, nakolko moja ignoracia boha nechava mna aj moje podvedomie uplne kludnym.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-21  (11:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Sam tvrdis, ze ho nikdy svojim rozumom nedosiahneme, ale vykladov jeho antropopatizmu je tu plne vrece. Ak ho teda rozumom nikdy nedosiahneme, potom nemozme pochopit ani taku vec, preco by sa za nas obetoval. Co ak je v tom nieco ine? Nieco, co vlastnym rozumom pochopit nemozeme? Preco si myslis, ze nam chce dobre? Povedal to niekomu? Preto si myslim, ze tapete, nemozte predsa svojim rozumom dosiahnut k mysleniu vasho boha.


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-21  (12:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael:
určite sa nebudem musieť cítiť trpáne za to, že som sa neklaňal nejakej soche alebo nejakej primitívnej predstave Boha, ale neviem prečo sa vlastne bavíme o Bohu veď som hovoril, že to nemá zmysel.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-21  (12:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No ak si myslis ze predstavy o bohu inych kultur su primitivnejsie ako predstavy o tvojom bohu, je viac-mmenej iste, ze akakolvek debata na tuto temu s tebou je naozaj zbytocna. Mas pocit, ze patris do nejakej vynimocnej alebo elitarskej skupiny, ktoru z hladiska evolucie sice odmietas, ze len ty a tebe podobni, co natrafili zhodou okolnosti a stastnemu prudeniu spermii hlavne na tomto uzemi obyvanym uctievacmi prave tohto boha, je znakom, ze uctievas toho praveho?


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-21  (12:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lebo uz som to neraz napisal, hlboko by som sa sklanal pred vierou vo vasho boha, ak by ho uctieval niekto, kto by prisiel na jeho existenciu len svojim poznanim, bez kulturneho, dedicneho, pisomneho alebo ineho vplyvu. Len prosim nenapis to otrepane, ze preto vznikli evanjekia.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (13:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dobre IP, tak sa bavme o Biblii. Nemám rád a neuznávam ateistov, ktorí na kresťanov len kydajú odvolávajúc sa na Biblické texty a pod. a pritom nemajú ani najmenšiu šajnu o čom vlastne rozprávajú pripadne píšu. Mnohí z nich ani len Bibliu neotvorili a toto isté platí aj o veriacich. S veriacimi je to ale tým duplom smutnejšie.

Veľmi sa mi páčia Ingersollove slová keď vraví: Niekto by už mal konečne povedať pravdu o Biblii. Kazatelia sa na to neodvážia, lebo by ich vyhnali z kazateľníc. Profesori na vysokých školách sa neodvážia, lebo by prišli o svoje platy. Politici sa neodvážia. Prehrali by vo voľbách. Vydavatelia sa neodvážia. Stratili by predplatiteľov. Obchodníci sa neodvážia, lebo by mohli stratiť zákazníkov. Dokonca ani úradníci sa neodvážia, lebo by mohli stratiť zamestnanie.

Nikto sa nad morálkou Biblie v kostole nepozastavuje. Čítajú sa neustále len morálne pasáže a na tú ostatnú ohavnosť v Biblii sa akosi zabúda. Pretože jestvujú mnohé milióny ľudí, ktorí veria, že Biblia je bohom inšpirované slovo – milióny, ktoré si myslia, že táto kniha je základ a smernica, poradca a utešiteľ; že napĺňa prítomnosť mierom a budúcnosť nádejou – milióny, ktoré veria, že je prameňom práva, spravodlivosti a milosrdenstva, a že jej múdremu a láskavému učeniu ďakuje svet za svoju slobodu, blaho a civilizáciu. A milióny, ktoré si predstavujú, že táto kniha je zjavením, pochádzajúcim z božej múdrosti a lásky. Milióny, ktoré považujú túto knihu za pochodeň, ktorá premáha tmu smrti a osvetľuje iný svet – svet bez sĺz.
Zabúdajú však na jej nevedomosť a barbarstvo, na jej nenávisť k slobode, jej náboženské prenasledovanie; spomínajú na nebo, ale zabúdajú na žalár večnej bolesti. Zabúdajú, že väzní myseľ a kazí srdce. Zabúdajú, že je nepriateľom intelektuálnej slobody. Mojim náboženstvom je sloboda. Sloboda ruky a mozgu – myšlienky a práce. Sloboda je slovo, ktoré nenávidia králi, ktorého sa štítia pápeži.

Poďme ale teda na pôvod Biblie. Znova poukážem už na môj zmieňovaný komentár. Zopár blúdiacich rodín – chudobných, utrápených, bez vzdelania, schopností a moci; potomkov tých, ktorí boli zotročení pred štyristo rokmi; nevedomých ako obyvatelia Strednej Afriky – práve unikli svojim pánom na Sinajskú púšť. Ich vodcom bol Mojžiš, človek vychovaný v rodine faraóna a vyškolený v práve a mytológii Egypta. S cieľom ovládať svojich nasledovníkov predstieral, že ho vedie a podporuje Jahve, boh týchto pútnikov.
Čokoľvek sa im prihodilo, pripisovalo sa zásahu tohoto boha. Mojžiš vyhlasoval, že sa s týmto bohom stretol tvárou v tvár; že na vrchole Sinaj dostal z jeho rúk kamenné dosky, na ktorých bolo prstom tohoto boha napísaných desať prikázaní, a že okrem toho mu Jahve oznámil, aké obete a ceremónie sa mu páčia a zákony, ktorými sa majú ľudia riadiť.
Takým spôsobom vzniklo židovské náboženstvo a Mojžišov zákon. Dnes sa tvrdí, že toto náboženstvo a tieto zákony boli a sú zjavené a ustanovené pre celé ľudstvo.

V tých časoch neobchodovali títo pútnici s inými národmi, nemali písaný jazyk, nevedeli čítať ani písať. Nemali žiadne prostriedky, akými by mohli oznámiť toto zjavenie iným národom, a tak zostalo pochované v žargóne zopár nevzdelaných, zúbožených a neznámych kmeňov po dobu viac než dvetisíc rokov.
Mnoho storočí po tom, čo vodca Mojžiš zomrel, mnoho storočí po tom, čo pomreli jeho nasledovníci, bol napísaný Pentateuch, dielo mnohých autorov; a aby mu bola dodaná vážnosť a autorita, tvrdilo sa, že jeho autorom bol Mojžiš.

Dnes vieme, že Pentateuch nenapísal Mojžiš. Spomínajú sa v ňom mestá, ktoré za Mojžišovho života nejestvovali. Spomínajú sa v ňom peniaze, ktoré sa razili až stáročia po Mojžišovej smrti.

Mnohé z Mojžišových zákonov sa nemohli vzťahovať na pútnikov v púšti – napríklad zákony o poľnohospodárstve, o obetovaní volov, oviec a holubíc, o tkaní plátna, o zlatých a strieborných ozdobách, o obrábaní pôdy, o žatve, o mlátení obilia, o domoch a chrámoch, o útočištných mestách a o mnohých iných veciach, ktoré nebolo možné aplikovať na pár hladujúcich pútnikov, potĺkajúcich sa po piesčinách a skalách.

Inteligentní a poctiví teológovia dnes nielen pripúšťajú, že Mojžiš nebol autorom Pentateuchu, ale všetci pripúšťajú aj to, že nikto nevie, kto boli jeho autori, alebo kto napísal ktorúkoľvek z týchto kníh, alebo niektorú ich kapitolu, či riadok. Vieme, že tieto knihy neboli napísané počas jednej generácie, že neboli všetky napísané jedným človekom, že sú plné chýb a protirečení. Pripúšťa sa tiež, že Jozue nenapísal knihu, ktorá nesie jeho meno, pretože popisuje udalosti, ktoré sa stali až dlho po jeho smrti.
Nikto nevie, ani nepredstiera, že by vedel, kto napísal knihu Sudcov. Všetko čo sa o nej vie, je to, že bola napísaná stáročia po tom, čo všetci sudcovia prestali jestvovať. Nikto nepozná autora knihy Rút, ani Prvej a Druhej knihy Samuelovej. Vie sa iba to, že Samuel nenapísal knihy, ktoré nesú jeho meno. V 28. kapitole Prvej knihy Samuelovej sa totiž vyskytuje príbeh o vzkriesení Samuela čarodejnicou z Én-Dóru. Nikto nepozná autora Prvej a Druhej knihy Kráľov, alebo Prvej a Druhej knihy Kroník. Všetko, čo o týchto knihách vieme je to, že nemajú žiadnu hodnotu. Vie sa že Žalmy nenapísal Dávid. V Žalmoch sa spomína Zajatie a k nemu došlo až asi päťsto rokov po tom, čo Dávid zosnul so svojimi otcami. Tak isto sa už vie, že Šalamún nenapísal Porekadlá, ani Pieseň piesní, že Izaiáš nie je autorom knihy, ktorá nesie jeho meno, že nikto nepozná autora Jóba, Kazateľa, alebo Ester, či ktorejkoľvek knihy v Starom zákone, s výnimkou knihy Ezdrášovej. Po prečítaní knihy Ester som zistil, že sa v nej ani raz nespomína boh. A viem aj to, že táto kniha je krutá, absurdná a historicky nemožná. Boh sa nespomína ani raz v Šalamúnovej Piesni, pre mňa asi najlepšia kniha Starého zákona. Tak isto biblisti vedia, že Kazateľa napísal neveriaci človek. A vie sa aj to, že samotní Židia sa nevedeli rozhodnúť, ktoré knihy boli inšpirované bohom – ktoré boli autentické – až do druhého storočia po Kristovi. Vieme, že predstava o božskej inšpirácii Biblie sa rodila len veľmi pomaly, a že o inšpirácii rozhodli tí, ktorí tým chceli dosiahnuť určité ciele.

Poďme na prvú otázku: Je Starý zákon inšpirovaný bohom?
Ak je, mala by to byť kniha, ktorú by nemohol vlastnými silami vytvoriť žiadny človek, ani žiadne množstvo ľudí. Mala by obsahovať dokonalú filozofiu. Mala by byť v dokonalej zhode so všetkými faktami o prírode. Nemala by obsahovať žiadne omyly v astronómii, geológii, ani v žiadnej vedeckej disciplíne.

Jej morálka by mala byť najvyššia, najčistejšia. Jej zákony a smernice správania by mali byť spravodlivé, múdre, dokonalé, a dokonale prispôsobené želaným cieľom. Nemala by obsahovať nič, čo by človeka podnecovalo ku krutosti, pomstychtivosti, alebo podlosti. Mala by byť naplnená inteligenciou, spravodlivosťou, čistotou, čestnosťou, súcitom a duchom slobody. Mala by odporovať konfliktom a vojnám, otroctvu a túžbe po moci, nevedomosti, ľahkovernosti a poverčivosti. Mala by rozvíjať rozum a zušľachťovať srdce. Mala by uspokojovať srdce a rozum najlepších a najmúdrejších. Mala by byť pravdivá.

Spĺňa teda Starý zákon tieto požiadavky?

Je v Starom zákone – v jeho histórii, teórii, práve, vláde, morálke, vede – niečo, čo presahuje myšlienky, názory, presvedčenia, zvyky a predsudky jeho autorov a ľudí, medzi ktorými žili? Vidieť v ňom záblesk svetla z nadprirodzeného zdroja?

Starí Židia verili, že Zem je stredom vesmíru, a že Slnko, Mesiac a hviezdy sú škvrnami na nebi. Biblia s tým súhlasí. Mysleli si, že Zem je plochá a má štyri rohy; že obloha je pevná – je to podlaha Jahveho domu. Biblia učí to isté. Predstavovali si, že Slnko putuje okolo Zeme, a že zastavením Slnka možno predĺžiť deň. Biblia s tým súhlasí. Verili, že Adam a Eva boli prvým mužom a ženou; že boli stvorení iba pred pár rokmi, a že oni, Židia, boli ich priamymi potomkami. Biblia toto učí. Ak niečo je, alebo môže byť isté, tak je to to, že pisatelia Biblie mali mylné predstavy o stvorení, astronómii, geológii; o príčinách javov, pôvode zla a príčine smrti.
Musíte tiež pripustiť, že ak autorom Biblie je nekonečná Bytosť, poznala všetky vedy, všetky fakty a nemohla sa mýliť. Ak sú však v Biblii chyby, nesprávne predstavy, falošné teórie, primitívne mýty a hrubé chyby, museli ju napísať konečné bytosti – teda nevzdelaní a omylní ľudia. Nič nemôže byť jasnejšie.

Po stáročia cirkev tvrdila, že Biblia je absolútne pravdivá, že neobsahuje žiadne chyby, že príbeh o stvorení je pravdivý, že jej astronómia a geológia sú v zhode s faktami, že vedci, ktorí sa odchyľovali od Starého zákona boli neveriaci a ateisti.

Teraz sa to zmenilo. Vzdelaní kresťania pripúšťajú, že pisatelia Biblie neboli inšpirovaní pokiaľ ide o ktorúkoľvek z vied. Teraz tvrdia, že boh, alebo Jahve, neinšpiroval pisateľov svojej knihy s cieľom poučiť svet o astronómii, geológii, alebo akejkoľvek inej vede. Pripúšťajú dnes, že inšpirovaní muži, ktorí napísali Starý zákon nevedeli nič o žiadnej vede, a že to, čo napísali o Zemi a hviezdach, Slnku a Mesiaci, bolo v súlade s celkovou nevedomosťou ich doby. Trvalo mnoho storočí, kým boli teológovia prinútení urobiť tento ústupok. Teológovia a kňazi, plní zlomyseľnosti a nenávisti, sa nakoniec stiahli z poľa, prenechávajúc víťazstvo vede.
Zaujali inú pozíciu. Vyhlásili, že autori, či skôr pisatelia Biblie, boli inšpirovaní v duchovných a morálnych otázkach; že Jahve chcel svojim deťom oznámiť svoju vôľu a svoju nekonečnú lásku; že vidiac svoj nevedomý a skazený ľud, snažil sa urobiť ich láskavými a spravodlivými, múdrymi a duchovnejšími, a že Biblia je inšpirovaná v jej zákonoch, v nábožnosti, ktorej učí a v predstavách o vládnutí.

Teraz je teda otázkou toto: Je Biblia bližšie k pravde v jej predstavách o spravodlivosti, milosrdenstve, morálke, alebo nábožnosti, než v jej chápaní vied?

Je Biblia morálna? Potvrdzuje otroctvo – schvaľuje polygamiu. Mohol to diabol urobiť horšie?

Je milosrdná?
Vo vojne dvíhala čiernu zástavu; prikazovala deštrukciu a masaker všetkých – starých, slabých a bezmocných – žien a detí.

Boli jej zákony inšpirované bohom? Stovky priestupkov sa trestalo smrťou. Ako som už spomínal v mojom nedávnom príspevku - Zbierať raždie v sobotu, zabiť vlastného otca v nedeľu – to sa považovalo za rovnocenné zločiny. V celej svetovej literatúre niet krutejšieho kódexu. Zákon odplaty – zákon pomsty – bol zákonom Jahveho. Oko za oko, zub za zub, končatinu za končatinu. To je divošstvo – nie filozofia.

Je spravodlivá a rozumná? Biblia odmieta náboženskú toleranciu, náboženskú slobodu. Ktokoľvek sa odlišoval od väčšiny, bol ukameňovaný. Skúmanie bolo zločinom. Manželom sa prikazovalo udávať svoje neveriace manželky a pomáhať pri ich zabíjaní. Je nepriateľom umenia. „Neurobíš si žiaden rytý obraz.“ (Ex 20, 4) To bola smrť umenia. V Palestíne nikdy nevznikol maliar ani sochár. (Aby sme sa vyhli prípadným nedorozumeniam a aby ma nikto neoznačil za klamára vymýšľajúceho texty o Biblii, budú pre istotu vždy udávane čísla veršov z Biblie)

Je Biblia civilizovaná? Schvaľuje klamanie, krádež, lúpež, vraždu, predávanie pokazeného mäsa cudzincom, a dokonca aj prinášanie ľudských obetí Jahvemu.

Je filozofická? Učí, že hriechy ľudí možno preniesť na zviera – na kozla (Lv 16, 21). Z materstva robí priestupok, ktorý treba odčiniť prinesením obete za hriech. Bolo nemravné porodiť chlapca a dvakrát tak nemravné porodiť dievča. Vyrobiť si olej na vlasy, aký používali kňazi, bolo zločinom, ktorý sa trestal smrťou. Krv vtáka zabitého nad prúdiacou vodou sa považovala za liek. Chcel by civilizovaný boh pošpiniť svoj oltár krvou volov, baranov a holubov? Chcel by zo všetkých svojich kňazov urobiť mäsiarov? Páčil by sa mu zápach horiaceho mäsa?

Desať božích prikázaní

Niektorí kresťanskí právnici – niektorí eminentní a stupídni sudcovia – hovorili a stále hovoria, že desať božích prikázaní predstavuje základ všetkého práva. Nič nemôže byť absurdnejšie. Dávno predtým, než boli tieto prikázania známe, existovali právne kódexy v Indii a Egypte – zákony proti vražde, krivej prísahe, krádeži, cudzoložstvu a podvodu. Tieto zákony sú také staré ako ľudská spoločnosť, staré ako láska k životu, staré ako pracovitosť, ako myšlienka prosperity, staré ako ľudská láska. (A určite ste počuli o Chamurapiho zákonníku). Všetky z desiatich prikázaní, ktoré sú dobré, sú staré, všetky nové boli hlúpe. Ak by bol Jahve civilizovaný, vynechal by prikázanie o svätení soboty, a namiesto neho by povedal: „Nebudeš zotročovať svojich blížnych.“ Vynechal by prikázanie o kliatbe a povedal by: „Človek má mať iba jednu ženu, a žena iba jedného muža.“ Vynechal by zákaz rytých obrazov, a namiesto neho by povedal: „Nebudeš viesť vyhladzovacie vojny, a nebudeš vyťahovať meč z pošvy, s výnimkou sebaobrany.“
Ak by bol Jahve civilizovaný, o koľko veľkolepejšie by bolo desatoro. Všetko, čo nazývame pokrokom – oslobodenie človeka, práce, náhradu trestu smrti väzením, odstránenie polygamie, zavedenie slobody slova, slobody svedomia, stručne všetko, čo viedlo k civilizovaniu človeka, všetky výsledky skúmania, pozorovania, experimentovania a slobodného myslenia, všetko čo človek dokázal pre blaho človeka od staroveku – sa dosiahlo napriek Starému zákonu.

Dovoľte mi ešte raz ilustrovať morálku, súcit, filozofiu a dobrotu Starého zákona:

Príbeh Áchána
Jozue dobyl Jericho. Pred pádom mesta vyhlásil, že všetka korisť má byť odovzdaná Hospodinovi. Napriek tomu si istý Áchán „vzal niečo z vecí pod kliatbou“. (Joz 7, 1) Potom sa Jozue pokúsil dobyť mesto Aj. Nepodarilo sa mu to a mnohí z jeho vojakov boli zabití. Jozue pátral po príčine porážky a zistil, že Áchán zatajil „pekný babylonský plášť a dvesto šekelov striebra a jeden zlatý prút, vážiaci päťdesiat šekelov“. (Joz 7, 21) Áchán sa k tomu priznal.
„Nato Jozue a celý Izrael s ním chytili Áchána… aj jeho synov, dcéry, dobytok, osly a ovce, stan a všetko čo mal“ (Joz 7, 24) a ukameňovali ich. „Potom ich spálili ohňom… A Hospodin upustil od páľavy svojho hnevu.“ (Joz 7, 26)
Nič nenasvedčuje tomu, že by synovia a dcéry Áchána spáchali nejaký zločin. Prinajmenšom dobytok a ovce nemali byť ukameňované na smrť kvôli zločinu ich majiteľa. Toto bola spravodlivosť a milosrdnosť Jahveho!
Keď Jozue spáchal tento zločin, s pomocou Jahveho dobyl mesto Aj.

Príbeh Elízea
„Odtiaľ sa pobral do Bételu. Keď vystupoval cestou, vyšli z mesta malí chlapci a posmievali sa mu: Plešivec, poď hore, plešivec, poď hore! Obrátil sa a keď ich zazrel, preklial ich menom Hospodinovým. Vtom vyšli z hory dve medvedice a roztrhali z nich štyridsaťdva chlapcov.“ (2Kr 2, 23-24)
Toto bolo dielo dobrého boha – milosrdného Jahveho!

Príbeh Daniela
Kráľ Dárius si vážil Daniela a miestni vysokí úradníci naň žiarlili. Preto naviedli kráľa, aby podpísal doklad, „podľa ktorého každý, kto za tridsať dní prednesie nejakú prosbu akémukoľvek bohu alebo človeku [okrem Dária] … má byť hodený do jamy s levmi.“ (Dan 6, 8)
Potom oní muži zistili, že Daniel sa trikrát denne modlil k Jahvemu, s tvárou obrátenou k Jeruzalemu. Nato bol Daniel hodený do jamy s levmi. Jama bola prikrytá kameňom, ktorý kráľ osobne zapečatil.
Kráľ strávil zlú noc. „Potom kráľ vstal na úsvite a ponáhľal sa k jame s levmi“ (Dan 6, 20) a zavolal na Daniela. Daniel odpovedal a povedal kráľovi, že boh zoslal „svojho anjela a ten zavrel ústa levom“. (Dan 6, 23) Daniela vytiahli z jamy živého a bez zranenia a kráľ sa obrátil a uveril v Danielovho boha. Dárius, ktorý bol vtedy už veriacim v pravého boha, poslal po mužov, ktorí obvinili Daniela a „hodili ich do jamy s levmi s ich deťmi i ženami. Nedopadli ani na dno jamy, už sa levy vrhli na nich a rozdrvili im všetky kosti.“ (Dan 6, 25)
Čo zlého urobili tieto ženy a deti? Ako urazili kráľa Dária, veriaceho v Jahveho? Kto uchránil Daniela? Jahve! Kto neochránil nevinné ženy a deti? Jahve!

Príbeh Jozefa
Faraón mal sen (Gn 41, 1) a ten sen mu vyložil Jozef. Podľa jeho výkladu malo byť v Egypte sedem rokov hojnosti, a za nimi malo nasledovať sedem rokov neúrody. Jozef poradil faraónovi, aby počas rokov hojnosti skúpil všetky prebytky a uložil ich pre roky hladu. Faraón ustanovil Jozefa za správcu nad celým Egyptom a prikázal mu skupovať obilie počas rokov hojnosti.
Potom prišiel hlad. Ľudia žiadali o pomoc faraóna. Ten ich poslal za Jozefom a Egypťania kupovali obilie dovtedy, kým sa im neminuli všetky peniaze. Keď sa peniaze minuli, hovorili ľudia Jozefovi: „Daj nám obilie a my ti dáme náš dobytok.“ Jozef im predával zrno pokiaľ nezískal všetok dobytok, kone a ovce. Hlad však pokračoval, a preto ľudia hovorili: „Daj nám obilie a my ti dáme naše polia.“ Jozef im predával zrno pokiaľ nezískal všetku pôdu. Hlad však pokračoval, a tak bedári predali samých seba do otroctva. Potom im Jozef dal semená a uzavrel s nimi dohodu, že budú navždy odovzdávať pätinu všetkej úrody faraónovi.
Kto umožnil Jozefovi vyložiť faraónov sen? Jahve! Vedel vtedy Jahve, že Jozef zneužije túto informáciu na okradnutie a zotročenie egyptského národa? Áno. Kto spôsobil hladomor? Jahve!

Je úplne zrejmé, že Židia nepovažovali Jahveho za egyptského boha – za boha celého sveta. Bol to ich, a len ich boh. Iné národy mali svojich bohov, ale Jahve bol z nich všetkých najväčší. Nenávidel iné národy a iných bohov, a ošklivili sa mu všetky náboženstvá, okrem toho, ktoré uctievalo jeho samého.
Má to všetko nejakú cenu?

Prezradí nám nejaký kresťanský učenec, akú hodnotu má kniha Genesis?
Vieme, že nie je pravdivá – že si sama protirečí. Obsahuje dva popisy stvorenia v prvej a druhej kapitole. Podľa prvého popisu boli vtáky a zvieratá stvorené pred človekom. Podľa druhého popisu bol človek stvorený pred vtákmi a zvieratami. Podľa prvého popisu vzniklo vtáctvo nebeské z vody. Podľa druhého vzniklo zo zeme. V prvom príbehu sú Adam a Eva stvorení súčasne. V druhom je najprv stvorený Adam. Potom sú stvorené zvieratá a vtáky a nakoniec je stvorená Eva z Adamovho rebra. Mýtus o Adamovi a Eve zobrazuje naivné predstavy prvobytných ľudí o pôvode človeka a spoločnosti. Vznik mýtu o stvorení človeka azda súvisí s praktikami čarodejníkov, ktorí z hliny zhotovovali magické figúrky. Spomienky na to sa zachovali v povestiach rôznych kmeňov. Predstava o stvorení človeka z hliny je vlastná mnohým náboženstvám. Starovekí Sumeri verili, že bohyňa Ninnmach rozliepala prvých ľudí z hliny vraj preto, aby ju živili. Staroegyptskému bohovi Chnumovi sa pripisuje, že stvoril prvého človeka na hrnčiarskom kruhu, atď... V prípade záujmu si skúste na internete vyhľadať stvorenie sveta podľa germánskej, egyptskej, alebo nórskej mytológie, ktoré si môžete porovnať s genesis a nezabudnite, že stačí tomu len veriť... Na svete vznikali rôzne náboženstvá a mali dosť podobné príbehy, lebo vychádzali z rovnakej myšlienky a všetky ohrozovala túžba po poznaní.

V Biblii je na niekoľkých miestach bádať pozostatok polyteizmu zo starších náboženstiev. Pokiaľ ide o raj, aj ten je výplodom sumerskej fantázie. V mýte o bohu Enkim je raj zobrazený ako záhrada plná ovocných stromov, v ktorej ľudia a zvieratá žijú v najlepšej zhode, nepoznajúc utrpenie a choroby. Nachádza sa v krajine Dilmun v Perzii. Biblický raj sa dá nepochybne lokalizovať do Mezopotámie, pretože sa v ňom začínajú štyri rieky a dve z nich sú Eufrat a Tigris.

V oboch mýtoch sa vyskytujú do očí bijúce analógie. Nie je našou úlohou zaoberať sa často malichernými drobnosťami, no treba zdôrazniť, že v jednej i druhej povesti je obsiahnutá idea pádu človeka. V biblii had nahovára Adama a Evu, aby zjedli ovocie zo „stromu poznania dobra a zla“, kým v mezopotámskom mýte ľstivým radcom je boh Ea. Obe verzie vyjadrujú myšlienku, že poznanie zla a dobra, čiže múdrosti, stavia človeka na roveň bohom a zabezpečuje mu nesmrteľnosť. Spomeňme si, že v raji okrem „stromu poznania dobra a zla“ rástol ešte aj „strom života“, dávajúci nesmrteľnosť. Jahve vyhnal Adama a Evu nielen za neposlušnosť, ale aj z obavy, že siahnu za ovocím zo „stromu života“ a budú nesmrteľní ako boh. V tretej kapitole knihy Genezis (v. 22) čítame: „Jahve Boh riekol: Hľa, človek je už ako jeden z nás (znova pozostatok polyteizmu! a ďalší napr. Ge 11:7), keďže pozná dobro i zlo. Aby však teraz nenačiahol ruku, aby nevzal a nejedol zo stromu života, a aby nežil večne!“

Ľudí od najdávnejších čias zaujímalo, prečo boh stvoril Evu takým zvláštnym spôsobom, z Adamovho rebra. Mal predsa dostatok hliny, z ktorej mohol podobne ako muža vymodelovať aj ženu. Klinové tabuľky vykopané v zrúcaninách Babylonu priniesli priam ohromujúce vysvetlenie. Ukazuje sa, že celá vec spočíva na veľmi zábavnom nedorozumení. Tak teda v sumerskom mýte boh Enki má choré rebro. V sumerčine sa rebro nazýva „ti“. Bohyňa povolaná, aby vyliečila rebro boha Enkiho, sa volá „Ninti“, čiže „Pani s rebrom“. Ale „ninti“ znamená aj „dať život“. Ninti môže preto rovnako značiť „pani s rebrom“, ako aj „pani, ktorá dáva život“.

A práve tu je zdroj nedorozumenia. Hebrejské kmene nahradili Ninti Evou, pretože Eva bola ich legendárnou pramatkou ľudstva, čiže „paňou, ktorá dáva život“. Ale ani druhý význam Ninti (Pani s rebrom) úplne nezanikol v pamäti Hebrejov. V ľudovom podaní vznikla z toho konfúzia. Z čias mezopotámskych sa ešte pamätalo, že Eva má čosi spoločné s rebrom, a vďaka tomu sa zrodila čudná verzia, že bola stvorená z Adamovho rebra. Máme tu ešte jeden dôkaz, že si Hebreji vo svojich bájach veľa vypožičiavali od mezopotámskych národov.
Podobných mylných prekladov je v Biblii veľa. Asi najznámejším (a nejilustrativnějším) príkladom toho, aké chyby sa v Biblii vyskytujú, je známe príslovie: "Ľahšie prejde ťava uchom ihly, ako boháč do kráľovstva nebeského." Mnoho ľudí si nad tým surrealistickým obrazom lámalo hlavu, pýtalo sa, prečo práve ťava a ako súvisí s ihlou a hľadali v tom skryté posolstvo. Zbytočne. Ťava je obyčajná chyba: človek, ktorý bibliu kedysi dávno opisoval, sa prepísal a zamenil dve grécke slová: "kamilos", čo je lano, a "kamelos", čo je ťava. Pôvodne sa teda uchom ihly nepreťahovala ťava, ale lano. Lenže - "co je psáno, to je dáno". O pôvode pekla sa hádam nemusím zmieňovať (prečítajte si - chybným prekladom slova "gehenna", vznikol galimatiáš, ktorý spoločne s neznalosťou o stave mŕtvych, ktorí ako mŕtve duše prestali existovať, a preto nemohli cítiť ani myslieť, ani mať nijaký vplyv na živých, tobôž nie na Boha. Gehenna "spaľovňa" = chybný preklad hebr. slova šeol, alebo gr. hádes, čo oboje znamená všeobecný hrob ľudstva. Na obecné smetisko, spaľovňu odpadu gehennu, sa hádzali aj mŕtve telá vrahov a zločincov. Na základe zvrhlého zámeru zneužitia nevedomosti o stave mŕtvych, RKC nehanebne zbohatla predávaním "odpustkov",čím vyučovala lži a klamstvá o Bohu.)

Spomeniem ešte jeden príklad a asi najpodstatnejší, a tým je panenstvo panny Márie. Vieme, že Matúš písal v gréčtine o nepoškvrnenom počatí Ježiša a vo svojom evanjeliu cituje text zo Septuaginty. V nej sa používa grécke slovo - Parthenos, Panna), zatiaľ čo pôvodný hebrejský text má "almah", čo znamená "mladá žena". V Hebrejskej biblii mali iné slovo pre pannu - betulah. Nález kumránských zvitkov potvrdil, že aj najstaršom zachovanom texte Izaiáša sa vo verši Iz 7, 14 píše o almah, mladej žene. V biblickej knihe Izaiáš sa teda nepíše o panne ale o mladej žene. A samozrejme už vôbec nie o príchode Ježiša v ďalekej budúcnosti.
Izaiáš rozpráva o mladej žene, ktorá je tehotná a porodí syna. Sami si to môžte prečítať, dokonca pridávam zdroj s originálnym textom v hebrejčine.

http://myty.info/storage/isa7,14.pdfMartin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (13:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  (http:myty.info/storage/isa7,14.pdf)


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (13:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dobre ale späť ku Genezis a stvorení sveta.
Tieto príbehy sú oveľa staršie než Pentateuch, ako ukazuje porovnanie so staršími mytológiami.

Podľa Peržanov stvoril boh za šesť dní svet, potom muža menom Adam, ženu menom Evah, a nakoniec odpočíval. Príbehy Etruskov, Babylončanov, Féničanov, Chaldejcov a Egypťanov sú veľmi podobné.
Peržania, Gréci, Egypťania, Číňania a Indovia mali tiež svoju rajskú záhradu a svoj strom života. Peržania, Babylončania, Núbijci a obyvatelia južnej Indie mali legendárne príbehy o morálnom páde človeka a o prefíkanom hadovi. Číňania tvrdia, že hriech prišiel na svet kvôli neposlušnosti ženy. A dokonca aj Tahiťania nám rozprávajú, že muž bol stvorený zo zeme a prvá žena z jeho kostí.
Všetky tieto príbehy sú rovnako autentické a majú pre svet rovnakú hodnotu a všetci ich autori boli rovnako inšpirovaní.

Vie sa tiež, že legenda o potope je oveľa staršia, než kniha Genesis, a okrem toho sa vie, že nie je pravdivá. Tento príbeh knihy Genesis je okopírovaný od Chaldejcov. U nich nájdeme všetko o daždi, arche, zvieratách, o holubici, ktorá bola vyslaná tri razy a o hore, na ktorej sa archa zastavila. Podobne aj Indovia, Číňania, Partovia, Peržania, Gréci, Mexičania a Škandinávci majú v podstate totožnú legendu. Vieme tiež, že povesť o babylonskej veži je hlúpa a detinská bájka. Natískala sa otázka, či babylonská pyramída bola predobrazom biblickej veže Bábel. Tejto otázke venoval význačný francúzsky vedec André Parrot celú knihu a na základe mnohých dôkazov dospel k presvedčeniu, že v tomto smere niet ani najmenších pochybností.
Nemôžem tu citovať celú jeho dosť komplikovanú a podrobnú argumentáciu. Uspokojte sa teda s najdôležitejšími dôkazmi.
Podľa rozprávania biblie ľudia, vtedy ešte hovoriaci jednou rečou, stavali vežu Bábel v krajine Šineár, ktorú niektorí učenci stotožňujú so Sumerom. Stavebný materiál, ktorý používali – vypálené tehly a riečnu hlinu ako spojivo – presne zodpovedal materiálu babylonskej pyramídy.
V knihe Genezis 11, 7 čítame: „Poďme, zostúpme a zmäťme im reč, aby ani jeden nerozumel reči druhého.“ Prečo Hebreji pokladali babylonskú vežu za symbol ľudskej pýchy a prečo podľa nich práve tam Jahve zmiatol jazyky Noemových potomkov? Predovšetkým treba povedať, že názov metropoly Babylon znamená v babylonskom jazyku „brána boha“ (babilu), v hebrejčine podobne znejúce slovo „balal“ označuje činnosť miešania. Zvukovou podobnosťou oboch slov sa Babylon ľahko mohol stať symbolom jazykového chaosu na svete, tým skôr, že bol mnohojazyčným mestom.
Nemožno sa čudovať ani tomu, že Hebreji videli v Babylone a jeho pyramíde stelesnenie neresti a arogancie voči bohu. Babylonskí vládcovia postavili pyramídu prácou otrokov a vojnových zajatcov privlečených z rôznych končín sveta. V 7. storočí pred n. l. babylonský kráľ Nabopalasar pristúpil k reštaurácii starobylej veže a rozkázal tam okrem iného vyryť túto vetu: „Ľudí mnohých národov som prinútil pracovať pri znovuvýstavbe veže.“

Čo potom zostáva z tejto inšpirovanej knihy Genesis? Je v nej čo i len slovo, ktoré môže rozvinúť srdce, alebo mozog? Je v nej nejaká vznešená myšlienka – nejaký veľký princíp – niečo poetické – nejaké slovo, z ktorého sa rozvinie kvet? Je v nej niečo iné než nudný a podrobný popis vecí, ktoré sa nikdy nestali?

Je v knihe Exodus niečo, čo by mohlo urobiť ľudí veľkorysými, láskavými a vznešenými? Je dobré učiť deti, že boh mučil nevinný dobytok Egypťanov – dobil ich na smrť krupobitím – kvôli hriechom faraóna? (Ex 9, 25) Budeme milosrdní, ak uveríme, že boh zabil prvorodených Egypťanov – prvorodencov chudobného a trpiaceho národa – aj „prvorodeného služobnej, ktorá je pri ručnom mlyne“ (Ex 11, 5) – kvôli podlosti kráľa? Môžeme uveriť, že egyptskí bohovia robili zázraky? Menili vodu na krv (Ex 7, 22) a palice na hady? (Ex 7, 11). Úprimne som sa smial keď egyptský veštci mali takú istú moc ako Mojžiš s Áronom. Predsa im dvom dal tú moc Jahve. Kto dal ale takú moc egypťanom???

V knihe Exodus niet jedinej originálnej myšlienky, či riadku, čo by mali nejakú hodnotu. Vie sa s úplnou istotou, že túto knihu napísali barbari – barbari, ktorí verili v otroctvo, polygamiu a vyhladzovacie vojny. Rozprávajú príbeh, ktorý sa nemohol stať, a že popísané zázraky sa nikdy nestali. Táto kniha pripúšťa, že okrem Jahveho jestvujú aj iní bohovia: „Teraz viem, že Hospodin je väčší ako všetci bohovia.“ (Ex 18, 11)
V tejto posvätnej knihe sa učí povinnosť prinášať ľudské obete – obete novorodencov: „Neotáľaj odovzdať z hojnosti obilia a z moku hrozna! Svojho prvorodeného syna dáš mne. Tak isto urobíš so svojim býčkom a ovcou: ostane sedem dní pri svojej matke, na ôsmy deň mi ho odovzdáš!“ (Ex 22, 28-29)
Bol Exodus pomocou, alebo prekážkou pre ľudský rod? Odstráňte z tejto knihy zákony spoločné všetkým národom a zostane vám niečo hodnotné?

Obsahuje niečo dôležité kniha Leviticus? Je v nej jediná kapitola, ktorá by stála za prečítanie? Aký záujem máme o oblečenie kňazov, o závesy a sviečky svätostánku, kliešte a lopatky používané pri oltári, alebo olej na pomazávanie hláv levítov? Aký úžitok máme z krutých predpisov, strašidelných trestov, preklínaní, lží a zázrakov tejto ignorantskej a nehanebnej knihy?

A čo prijateľné sa nachádza v knihe Numeri – s jej obeťami a „vodou žiarlivosti“ (Nm 5, 18), s jej svokriným chlebom a lyžicami, s jej deťmi a jemnou bielou múkou, jej olejom a svietnikmi, miskami na uhlíky, jej uhorkami, dyňami, pórom, cibuľou, cesnakom a mannou (Nm 11, 5) – čo by mohlo pomôcť ľudstvu? Čím nás môže zaujať Kórachova vzbura (Nm 16), vody rozdelenia, popol červenej jalovice (Nm 19), medený had (Nm 21), vody, ktoré sprevádzali ľud dole svahom, ale aj hore svahom po celých štyridsať rokov, a Bileámova hovoriaca oslica (Nm 22, 27-30)? Pomohli tieto absurdnosti a krutosti – tieto detinské, divošské povery – civilizovať svet?

Je niečo v knihe Jozue – s jej vojnami, vraždami a masakrami, s jej mečmi zmočenými krvou matiek a kojencov, s jej mučením, mrzačením a znetvorovaním, s jej podvodmi a zúrivosťou, jej nenávisťou a pomstou – zamerané na zlepšenie sveta? Neotrasie každá jej kapitola srdcom citlivého človeka? Je to kniha, ktorú majú čítať deti?

Kniha Jozue je nemilosrdná ako hladomor, a veľmi krutá. Jej príbehy sú ospravedlnením a posvätením takmer každého zločinu. Prečítajte si knihu Jozue – pokochajte sa tými masakrami žien, vdov, matiek a detí – prečítajte si o jej nemožných zázrakoch, jej krutých zločinoch, vykonaných na príkaz Jahveho, a povedzte mi, či táto kniha je vypočítaná na to, aby nás urobila milosrdnými, ušľachtilými a láskavými.

Kniha Sudcov je zhruba rovnaká: nič iba vojny a krviprelievanie; strašidelný príbeh Jáély a Síseru (Sdc 4), Gedeona a jeho trúb, krčahov a fakieľ, Jefteho a jeho dcéry, ktorú zabil, aby urobil radosť Jahvemu. Tu nachádzame príbeh Samsona, v ktorom sa boh Slnka premenil na židovského obra.

Pripúšťam, že krátka kniha Rút popisuje v istom ohľade pekný a dojímavý príbeh; že je písaná prirodzeným jazykom, a že jej láska k svokre Noémi bola hlboká a čistá. Ale pokiaľ ide o dvorenie starému, ale zámožnému Bóazovi, sotva by sme radili svojim dcéram, aby nasledovali jej príklad. Treba si však uvedomiť, že Rút bola vdova.Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (13:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Obsahuje Prvá a Druhá kniha Samuelova niečo hodnotné? Musel boží prorok rozsekať zajatého kráľa na kusy? Má pre nás nejaký význam historka o arche, jej ukoristení a navrátení? Je možné, že bolo spravodlivé, správne a milosrdné zabiť päťdesiat tisíc mužov len preto, že sa pozreli do truhly? Aký úžitok majú pre nás vojny Saula a Dávida, príbehy o Goliášovi (1Sam 17, 49) a čarodejnici z Én-Dóru? (1Sam 28, 6-25) Prečo zabil Jahve Uzzu, ktorý v snahe zabrániť pádu „vystrel ruku k truhle Božej a zadržal ju, lebo voly sa potkli“ (2Sam 6, 6), ale odpustil Dávidovi, ktorý dal zavraždiť svojho vojvodcu Uriáša, aby mohol získať jeho ženu? (2Sam 11)

Nemôžem odolať, aby som nepridal ešte túto pozoruhodnú historku: „Dávid vstal, odišiel i so svojimi mužmi a pobil z Filištíncov dvesto mužov; Dávid doniesol ich obriezky a v plnom počte [ani jedinú si nenechal!?] ich odovzdal kráľovi, aby sa mohol stať kráľovým zaťom.“ (1Sam 18, 27) Aký inšpirujúci účinok na čitateľa môže mať tento nechutný a barbarský detail o kráľovi, z ktorého hrdého rodu pochádza sám Kristus?
Podľa „Samuelovej“ knihy, Dávid vykonal sčítanie ľudu. To vyvolalo Jahveho zúrivosť, ale dovolil Dávidovi vybrať si z týchto alternatív trestu: sedem rokov hladu v krajine, tri mesiace utekať pred prenasledujúcimi nepriateľmi, alebo tri dni moru. Dávid, dôverujúci bohu, si zvolil tri dni morovej epidémie. A súcitný boh zabil kvôli Dávidovmu „hriechu“ sedemdesiat tisíc nevinných ľudí. (2Sam 24, 15) Čo iné by za tých istých okolností urobil diabol?

Obsahuje Prvá a Druhá kniha Kráľov niečo, čo naznačuje predstavu o jej inšpirácii bohom? Keď Dávid umiera, žiada svojho syna Šalamúna, aby zavraždil Joába: „ale nedopusť, aby jeho šediny zostúpili pokojne do podsvetia.“ (1Kr 2, 6) Nezabúda ani na svojho nepriateľa Šimeího, ktorý ho „hanebne preklínal“ a preto svojim posledným dychom prikazuje svojmu synovi, aby „zoslal jeho šediny v krvi do podsvetia.“ (1Kr 2, 9) Po týchto milosrdných slovách „Dávid usnul so svojimi otcami a pochovali ho v meste Dávidovom.“ (1Kr 2, 10)

Bolo nutné inšpirovať autora popisu histórie stavby jeruzalemského chrámu historkou o návšteve kráľovnej zo Sáby, alebo zaznamenať pre budúce generácie počet Šalamúnových žien?
Na druhej strane boh hádam už len mohol inšpirovať autora, a prezradiť mu aspoň elementárny fakt geometrie, že obvod kruhu s priemerom D je rovný πD. Ak by to totiž pisateľ vedel, nenapísal by: „Ďalej zhotovil liate more; desať lakťov malo priemer… a po obvode dookola mohla ho obopnúť tridsať-lakťová šnúra.“ (1Kr 7, 23) Žiaľ, taká šnúra ho obopnúť nemohla, pretože Ludolfovo číslo π = 3,1415… je väčšie než 3, a preto „liate more“ po obvode mohla obopnúť iba 31,5-lakťová šnúra. Stavitelia si to mohli overiť aj nepresným meraním: jeden a pol lakťa je predsa zhruba pol metra. Ak však boh pisateľa inšpiroval, klamal ho! Isteže, chápem, že pisateľovi (a zrejme aj bohu) viac záležalo na tom, aby pochválil Šalamúnov hárem s rovnou tisíckou hurisiek, než by sa prplal presným meraním obvodu „mora“.
Prečo by nás malo zaujímať zmeravenie Jeroboámovej ruky (1Kr 13, 4), Jehuovo proroctvo, alebo detinská historka o Eliášovi a krkavcoch? (1Kr 17, 6) Môžeme uveriť, že Eliáš dokázal zariadiť, aby „zostúpil oheň z neba“? (2Kr 1), alebo že ho odviezol do neba „ohnivý voz a ohnivé kone“? (2Kr 2, 11) Môžeme veriť, že Elízeus rozmnožil olej chudobnej vdovy, môžeme veriť tomu, že celá armáda oslepla, alebo že sekera plávala na vode? (2Kr 6) Zušľachťuje nás, keď čítame o sťatí sedemdesiatich synov Achába (2Kr 10, 7), vypichnutí očí Cidkijovi (2Kr 25, 7) a vyvraždení jeho synov? Jestvuje v knihách Kráľov jediné slovo, ktoré by sa snažilo urobiť človeka lepším?Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (13:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Povie mi niekto preco sem nemozem prekopirovat zvysny text?


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (14:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  IP: Pišeš Ak je Boh nemateriálny (neskladá sa z atómov, alebo molekul) a je inej podstaty a presahuje naše chápanie, potom nemusel byť stvorený.

Ak je boh nematerialny, nesklada sa z atomov a molekul potom pre nas nie je aj keby bol a neexistuje pre nas pretože sme ho ešte neobjavili. Ja sa nezaoberam niečim čo pre mňa nie je viditeľne, hmatateľne alebo inač dokazateľne. To by sme totiž mohli predsa tvrdiť že to nebol Boh ale niečo uplne ine z 12teho rozmeru ktore nevidime pretože my vidime len 3 rozmery a zaoberať sa taľafatkami o ktorych nemame ani paru. Jednoducho chyba dôkaz o tom nematerialnom ktore sa nesklada z molekul a atomov a stvorilo svet a navyše že ma na nas to čudo nejake moralne požiadavky a požiadavky na spôsob života a takisto spôsob uctievania toho nematerialneho nedokazateľneho ale všemohuceho čuda ktoremu ako pišeš z toho dôvodu nedokážeme porozumieť. To sa môžem na to rovno vykašľať aj keby to bola pravda, pre mňa je to čiry nezmysel.
Ak to pre Teba nie je nezmysel a si schopny sa Tym zaoberať ako jedinečnou pravdou potom pochybujem o Tvojom rozumnom konani a uvažovani. Veď len uvaž čim sa to vlastne zaoberaś a čomu to vlastne veriš. Akej nezmyselnej hluposti. Že existuje niečo čo ma inu podstatu ako materialnu a Ty si povinny sa tomu niečomu akosi zodpovedať,
aj keď si ho nikdy nevidel a ani nepočul, navyše ak začneš okolo toho skumať zistiš že v dejinach bolo tych bohov veľa a každa kultura mala inych, rôznych s rôznymi požiadavkami.Tak tomu sa uveriť neda iba ak by si bol - prepač za vyraz - dosť primitivny človek a nemal dostatok informacii o Bohoch ktory tu už v dejinach boli, a bolo ich veľa. Všetci ich uctievali tak ako aj Vy dnes uctievate toho Vašho, no ale keď sa to tak vezme aj ten Vaš Boh raz pominie, z dejin je to jasne čo ho čaka a malo by to byť jasne aj Tebe ak rozumne uvažuješ. Veriš na niečo čo jednoducho nie je, alebo ak je tak je to tak nedokazateľne ako čajova konvica alebo špagetove monštrum, si schopny to obhajovať, braniť, uctievať, zastavať sa toho a pritom tvrdiš že naše zmysly tomu nemôžu rozumieť...Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (14:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin mne tiež nejde niekedy skopirovať text, sa mi parkrat stalo že som musel nejake slovo vyhodiť trebars socializmus. Ako keby to šlo cez nejaky filter na internete.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (14:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin....obviňuješ BOHA ale pamätaj na jednu vec...a to ti hovorím vážne...všetko čo BOH vykonal na ľudoch bol len ich TREST...trestal niekedy v starom zákone ľudí bez toho aby si svoj trest nezaslúžili?...a hlavne tí ktorý v neho neuverili a začali sa klaňať iným bohom...silno obviňuješ BOHA...viem neveríš...preto to robíš...ale súdiš nepravého...pretože za všetko zlo ktoré si ľudia na seba privodili a začo boli trestaný si privodili len ľudia sami...alebo sa mýlim?...ti si sa odvrátil preto lebo si BOHA začal považovať za krutého...ale čo robíš teraz ti?...presne to isté začo boli ľudia pred tým potrestaný...neveríš a obviňuje a súdiš BOHA...pamätaj nato ti Martin..nemáš žiadne právo...ani to najmenšie...upusti od tohto nezmyselného obviňovania dobre ti radím...a to ti radí ten ktorý jeho potrestanie okúsil na vlastnej koži.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (14:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ešte jedna vec....ak si uveril prečo si sa odvrátil?....veď ako veriaci si musel pochopiť BOŽÍ zámer a prečo TRESTAL ľudí...pre teba to je vraždenie...ale pre BOHA je to trest pretože pre jeho tresty ľudia neumierajú...žijú ďalej...niektorý v pekle a niektorý v NEBI..Martin...duša človeka je nesmrteľná...toto čo máš na sebe je len tvoje telo...a môžeš ho kľudne nazvať materskou škôlkou...pretože v tomto tele sa učíš prežívať s BOHOM na veky v NEBI...a ak sa ti učíš BOHA obviňovať...neviem ale večnosť budeš asi tráviť niekde inde a nie s BOHOM.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (15:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer = prepac ale ja nemozem za to ze "boh" ma obdaroval takou hlbokomyselnou prezieravostou. A ak ty povazujes roztrhanie malych deti (nevinnych malych deti) za zasluzeny trest - prosim, nedbam.

„Odtiaľ sa pobral do Bételu. Keď vystupoval cestou, vyšli z mesta malí chlapci a posmievali sa mu: Plešivec, poď hore, plešivec, poď hore! Obrátil sa a keď ich zazrel, preklial ich menom Hospodinovým. Vtom vyšli z hory dve medvedice a roztrhali z nich štyridsaťdva chlapcov.

On trestal zlych, to je jasne ale trestal aj tych dobrych a nevinnych. viz tych starych ludi a male deti. A nevedomych; neuctievajucich nic. Preco venujes svoju pozornost len Jahvemu. Ak by si postupoval racionalnejsie tak by si prestudoval vsetky svetove nabozenstva a az po umornej namahe by si si vybral z pomedzi vsetkych to prave, teda to co ty povazuje za prave a pravdive. Ale vidim, ze o ostatnych bohov inych nabozenstiev nejavis ani ten najmensi zaujem. Viz hinduizmus - ved je ovela starsi nez judaizmus a krestanstvo.

Sudim boha tejto knihy za jeho amoralnost. Naozaj si myslis, ze stvoritel hviezd, planet, nadhernych hmlovin, pulzarov a ciernych dier si naozaj tak zaklada na obetach? Ktore su tak podrobne popisane v Leviticus alebo v Numeroch? Presne mnozstvo muky, krvy, oleja, tuku atd...rozne obrady popisane na tolkych stranach... naozaj si myslis ze tvorcovi vesmiru tak zalezi na tom aby Mojzis vytvoril truhlu s presnymi rozmermi z toho a toho materialu, ozdobenu tym a tym a musi to byt navyse zo zlata ale po stranach zo striebra? Prepac ale neverim tomu. A mozno by som niecomu z Biblie veril keby ine civilizacie nemali tie iste myty ake ma Biblia.Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (15:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A vies kde budem travit svoju vecnost? Zo zakona zachovanie hmoty a energie zistis ze vsetky moje aj tvoje atomy nikam nezmyznu ale budu tu stale...uhlik v zemi, kyslik sa mozno stane sucastou atmosfery a budem prelietavat okolo ludi :) a vsetky ostatne prvky, ktore ma tvoria...cize budem vlastne stale tu, naviac nesmrtelny ako vy vsetci. Nikdy odtialto nezmyzneme lebo nase atomy tu budu.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (15:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nechcelo mi prekopirovat cely moj text a hlavne zaver tak kto chce mozte si ho stiahnut ako doc. na tomto servery - (http://www.ulozto.sk/10339065/biblia-docx)


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (15:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ak si myslíš že to tak bude....vieš prečo majú iné civilizácie tie isté mýty ako má BIBLIA...stvorenie a tak?...lebo pre ľudí sa chcel stať bohom lucifer...vymyslel som veľmi veľa bohov zakaždým nového, aby som ľudom predostrel 1000 právd a tak zakryl tú skutočnú o PRAVOM BOHU a JEHO SYNOVI JEŽÍŠOVY...ale vždy my išlo len o jeden cieľ aby ľudia uverili že BOH neexistuje...a tak prišli do pekla...a nie do NEBA...a vieš prečo som to robil?...lebo som ľudom závidel že môžu byť s BOHOM zatiaľ čo ja som musel trčať v pekle....ale trčal som tam zaslúžene...to mi môžeš veriť.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (15:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Boh nikoho netrestal lebo neni. Pravdepodobnost ze existuje Boh je este mensia nez pravdepodobonost ze zivot vznikol z nicoho. Preto Boha netreba obvinovat, treba obvinovat ludi ze napisali tak stupidnu knihu.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (15:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  skoda ze si len neodpovedal na to preco Jahve trestal bezbranne deti, bezbrannych oslov, bezbranne kravy, dobytok...atd. To co si napisal je pekne a dokonca hovoris v Luciferovej osobe (myslim tym praveho Lucifera a nie tvoj pseudonym) ale aj tak ti neverim a vies preco? Dnes niet ani naznaku po zazrakoch, ktore sa diali za cias pisania Stareho zakona. Tak isto Jezis povedal, ze jeho ucenici budu robit tie iste zazraky a kedze sa to dedi mali by dnesny knazi uzdravovat, vraciat zrak atd. No nic take nevidim. Jednoducho neverim v Starozakonneho boha a uz vobec nie v satana, diabla, lucifera. Vymysel nad vymysel aby sa ludia bali... Paci sa mi Jezisove ucenie ale aj to bol len clovek podla mna pretoze aj v jeho uceni je kopec logickych chyb. A navyse ako som uz spominal, Jezis je diametralne odlisny s Jahvem a tak nerozumiem ako to moze byt jeden a ten isty boh.

A este jedna vec. Ako to ze diabol predostrel inym narodom stvorenie sveta skor ako samotny boh? Ak je to teda pravda co pises, ze su vsetky tie myty take podobne aby tak diabol zakryl boha.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (15:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ale BIBLIU písal BOH skrze ľudí...ktorým vnukol myšlienky...a ver my ak sa ju aj niekto snažil prepísať..prepísal len tú svoju...pretože BOH si svoje slová stráži...tak ako bol jej obsah napísaný na začiatku, tak je zachovaný dodnes...všetky ostatné a prepisované biblie zanikli časom tak ako vznikli...ale stále sa vynárajú nové...preto sú ľudia stále klamaný...niekto klame pre svoje blaho a pôžitok že sa hraje na vyvoleného a niekto pre peniaze od slobodomurárov...ktorý boli luciferovou sektov...a sú tu dodnes...no mne už neslúžia dostali výpovede...ale vieš moc peňazí im nedovolí povedať ľudom PRAVDU...preto som na všetko sám.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (15:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ide z teba normalne strach lucifer. Veris v boha, pises nam krasne veticky o tom aky je Jahve sladucky a moralny, no na druhej strane pises v luciferovskej podobe - myslim si, ze ak tomu veris tak by si sa s tym nemal zahravat. To, ze su tu rozne sekty, ktore uctievaju satana mi je jasne. Uprimne, lutujem tych ludi, ze take barbarstvo este niekto vyznava a mysli si, ze su v realite. Chory ludia podla mna. A ak nie chory tak aspon velmi hlupy, ze sa takymi vecami vobec zapodievaju.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (15:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ale voľakedy všetci ľudia verili v BOHA, až kým som nezačal klamať ľudí o iných bohoch...niektorý sa ujali niektorý zapadli prachom ako ten pre ktorého stavali babylónsku vežu...preto ju BOH rozbil a roztúsil ľudí...lebo na špici tej babylónskej veže som mal sedieť ja ako boh ktorý mal vládnuť ľudom...použil som veľa bohov...ale iba jednu techniku...a tou je pyramída....naše spolunažívanie nemalo byť o vládcoch a kráľoch...ale ako brat a sestra...a našim pánom mal byť iba BOH a jeho syn JEŽÍŠ.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (15:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ja som ľudí vždy oklamal ľahko...lebo ma BOH stvoril preto aby som vo vás potláčal každú temnú stránku...poznám ich dokonale pýcha..klamstvo...závisť...to som mal vo vás potláčať, lebo tieto stránky z Vás robia zlých ľudí...ale ja sám som zostal pyšný a odmietol som slúžiť BOHU...preto ma zavrhol...dokonca som oklamal aj anjelov...a preto sa udiala aj na NEBESIACH vojna...pretože som oklamal anjelov že BOHA možno poraziť...taký som bol hlúpi....a Michael my aj dal poriadnu priúčku...ten kráter vidíš dodnes.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (15:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Chlapec ty si chory. Zacinam o tom ozaj uvazovat... Asi by som ti mal prestat pisat lebo vidim, ze sa ti to zacina vymykat z kontroly.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (15:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...aby som zakryl PRAVDU..oklamal som ľudí že to bol meteorit, ktorý vyhladil dinosaurov...Martin...BOHA nikdy nikto neporazí...iba sám sebe uškodí...BOH o tvojich zámeroch vie skôr ako tebe prídu na rozum, ale ponechá ti slobodnú vôľu či svoje skutky dokonáš alebo upustíš od nich..ak neupustíš príde TREST...jemu dokonca stačí mrknúť...a nebude tu na zemi z tohto nič...nebude existovať nikto a nič....ale nezabúdaj nikdy ťa neprestane MILOVAŤ aj keď ťa trestá...pretože aj ten čo sa BOHU vzoprie...tak ho BOH MILUJE ROVNAKO ako keby bol len jeho jediným dieťaťom....potrestá ťa vždy pre tvoje DOBRO.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (15:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ale ja som silný kresťan...a čo myslíš...ktorý z Kresťanov by si dal dobrovolne meno lucifer a bral na seba jeho hriechy?...ja myslím že PRAVÝ Kresťan žiadny...a to že BOHA milujem ti hádam stačí z mojich príspevkov....ale nemusíme sa baviť o mne, môžme kľudne pokračovať v tom čo si začal...ti ho obviňuj ja budem BOHA obhajovať...mne nevadí ak ma ľudia považujú za blázna.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (15:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...ale TO AK O BOHU KLAMÚ.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (16:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Krestan by sa aspon podla mna (kedze aj ja som bol veriaci) nemal nikdy zahravat s takymi recickami ake mas ty ohladom lucifera. Osobne ak by som mal taku vieru a veril by som v to, comu veris ty, mal by som strach, ze sa zahravam s niecim neznamym - so samotnym zlom.

Pre mna je vyznam slova krestan bezpredmetny. Medzi krestanom a ne-krestanom, ked uz to mam tak nazvat niet ziadneho rozdielu. Krestan moze konat zlo, takisto aj dobro. A naopak ne-krestan moze konat dobro alebo zlo. Ale krestania su v tomto velmi naivny pretoze svoje hriechy pachaju pravidelne s tym rozdielom, ze sa vyspovedaju a mozu ich znova pachat co aj robia.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ja sa s týmito rečičkami nezahrávam...sám seba mučiť nebudem...ale tvoje reči sú vážne obvinenia...ver mi, nie som to ja čo sa zahráva...mimochodom...ak aj Kresťan poruší BOŽÍ zákon a vyspovedá sa musí to myslieť úprimne a snažiť sa o svoju nápravu...a tak sa stávať lepším a lepším, aby mohol prebývať naveky s BOHOM v NEBI....náprava musí ísť najprv zo SRDCA od hriešnika a nie od BOHA...a ak ich páchajú ďalej a nečakane umrú v tých hriechoch...tak asi vieš ako bývali Kresťan čo bude nasledovať.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ale ja veriť nemusím...pretože ja VIEM...ja som s BOHOM bol...stál som pred jeho tvárou.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (16:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aleco. Ako vyzeral? Co robil? Ako si sa k nemu dostal? :)


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zabudol si?...stvoril ma...ako prvého alebo ranného anjela...najsvetlejšieho zo všetkých...preto ma nazval svetlonoš.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (16:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Na toto ti uz nemam co napisat. A asi len toto: LUCIFER, TY SI DOKONALY DOKAZ TOHO, ZE CLOVEK NAOZAJ POCHADZA Z OPICE.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A keď nám BOH hovoril o Vás priečilo sa my že zoberie na seba podobu takého niečoho menej cenného ako je človek...preto ma potrestal...odmietol som Vám slúžiť.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...ale toto kto bol lucifer vie každý Kresťan...každý vie že lucifer je padlý anjel...ti si to nevedel?


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (16:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Luciferko

Si rozdvojena osobnost ak nie rozttrojena, raz si krestan inokedy lucifer. Uplne Ti hrabe. A pred Tvarou Boha si stal to ti verim, vtedy ked si sa pozeral do zrkadla a nieco si si o sebe namyslal. Daj si pozor na svoju centralnu nervovu sustavu mas v nej vela zmetku a ten sa prejavuje navonok, mal by si si dať dokopy neuronovu sustavu prejavuje sa Tvoja schyzofrenia.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...ale ja som Kresťan...dokonca pokrstený...narodil som a žijem medzi Vami...ako človek...a milujem ľudí...vieš ako porazíš samotné zlo...ak z neho urobíš DOBRO...a toto presne urobil BOH...ale ponechal my slobodnú vôľu...dokonca nechal slobodomurárov...aby ma kontaktovali, lebo oni vedia že som tu medzi Vami...dokonca na mňa čakali...ale nečakali že sa im otočím chrbtom...ja som sa už rozhodol...stojím na strane BOHA a na strane nevinných a bezbranných...dokonca pracujem a živým sa čestne.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (16:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve

Aj ja som pokrsteny a čo ma byť ? Niečo to znamena ? Neznamena to NIČ.
Tiež som sa narodil žijem medzi Vami...ako človek...a tiež mam rad ľudí.
Ty čo tu placaš za nezmysly LUCIFER. Uplne Ti drblo.

Daj si studenu sprchu.. :-))


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Preto ma o vašich teóriach nepresvedčíte, lebo tieto klamstvá som naučil ľudí ja...aby som odvrátil vašu tvár od BOHA a tak by ste boli zatratený...ale teraz Vám hovorím BOH a jeho SYN JEŽÍŠ SKUTOČNE EXISTUJÚ...a kto uverí po absolvovaní veľkého učenia...to jest život...zbadá a bude prebývať s BOHOM.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (16:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To je v poriadku, ze sa snazis zit spravny zivot ale az moc to prehanas a nezijes v realite ale niekde v "duchovne". Mam v rodine reholnu sestru a viem aka je a ako sa sprava ale takato prehnane svatuskarska nieje ako ty. Ked som bol maly spoznal som kopu knazov no ti na teba nemaju.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A čo myslíš prečo ma asi urobil človekom?...aby som si uvedomil akú veľkú chybu som urobil, kedže som vami opovrhoval.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...vlastne vašim telom.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (16:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...a verte mi...teraz so veľmi rád že som človekom, lebo ste úžasný a každý z Vás tak jedinečný...ste nádherný všetci...a preto Vás milujem....tak ako BOH....bol som hlúpi.


Ip   |   ip:188.112.9   |   2011-09-21  (18:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin: nedá sa reagovať na všetko, napísal si toho príliš veľa, skús zobrať jednu tému, alebo konkrétny text a môžme dikutovať.
Celkove sa mi to zdá dosť povrchné, čo si písal
napríklad aj o tej panne, samozrejme že izaiáš písal o nejakej konkrétnej žene, ktorá žila v jeho dobe a nie je jasné či bola tehotná, alebo nie, typologicky ale ten text mohol poukazovať aj na niečo iné. Ten termin almah sa nevyskytuje často v starom zákone a väčšinou nie je jasné o akú ženu ide, ale napríklad v Genezis 24,43 jednoznačne hovorý o panne. Takže ten temín je možné použiť aj na pannu.


klopi   |   ip:88.212.40   |   2011-09-21  (18:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Svojho času som zachytil informáciu že v Taliansku na VŠ teologickej bola /nadávno snáď 1 rok/ založena fakulta ktorá sa zapodieva ....vyhaňanim diabla /lucifera.../ z tela???...z mysle???.. Vie mi niekto povedať čo je študijnym programom tejto fakulty ?????


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (19:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  klopi

Jedna skupina sa zaobera tym ako ľudi zmagoriť že existuje Boh a Diabol. Druha skupina sa zaobera tym ako ľudi odmagoriť že prave v nich sa nachadza Diabol. Tretia skupina spoveda pred Bohom a poskytuje služby - sprostredkovanie Boha. Cieľom je aby ostali ľudia zmagoreny že u nich je Boh a strach pred Diablom. Cieľom je poskytovať služby privolavanie Boha a vyhaňanie Diabla samozrejme za peniaze. Je to normalny biznis ako každy iny s tym že oni poskytuju duševny virus aj antivirus. Veď na spoločnosti z dobrym duševnym zdravim sa zarabať neda.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (19:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...ale presne robíš to isté ti...či nie?...vyháňaš z ľudí BOHA...prečo?...lebo UVERILI?...to ti vadí?...povedz úprimne...ubližujú ti Kresťania?...konajú niečo proti tvojim skutkom?...zasahujú ti do života?...nechávajú ťa v pokoji žiť...ak by ťa prenasledovali, nepoviem, ale nerobia nič, len VERIA...prečo ti to vadí?...ale odpovedz úprimne:)


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (19:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...uveril si aspoň na chvíľočku že by mohol BOH existovať?...aspoň na kratúčku chvíľočku?


Groover   |   ip:217.119.1   |   2011-09-21  (19:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer, robíš hanbu veriacim ľuďom.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (19:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Prečo?...urážam tu niekoho?


Groover   |   ip:217.119.1   |   2011-09-21  (19:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer, tvrdíš veci ktoré netvrdí nikto so zdravým rozumom. Vidieť Boha tvárou v tvár a podobne. Dokonca aj viera má isté hranice. Podobnými výrokmi ju demoralizuješ.

Potom sa už nejedná o vieru ale o vlastné špekulácie ktoré nemáš ničim podložené. Ani kultúrou či náboženstvom.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (20:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Groover...veľa z nich tu predkladá veci, ako pravdivé...ale vlastne iba kopírujú to čo niekde čítali...ja som tu predostrel ľudom niečo...čo sa nikde na žiadnom nete nedočítaš...a to myslím nikde na celom SVETE...mňa nikto neovplyvnil....ani som si odpovede nevyhľadával na nete...všetko čo som tu povedal a predniesol som predostrel z vlastných skúseností...áno všetko nové čo ľudia nechápu môžu považovať za šialenstvo človeka...preto nie som z reakcii prekvapený...mne je jedno o čom sa budem s ľudmi baviť, a viem že v mnohých prípadoch zatrpknutí neveriaci...nikdy...neuveria, kým nezomrú...ale chcem...aby múdrosť začali hľadať v sebe a nie na nete...pretože ak sa skutočne pozrú do svojho SRDCA a nie na články na nete, uvidia tam skutočnú PRAVDU.


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (20:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Luciferko

Odpoviem Ti na otazku.

Existuju vyššie principy ktore neoklameme. Pričina a nasledok. A preto su nad nami či sa nam to pači alebo nie, to je uplne jedno skratka to by mohol byť ten Boh aj pre ateistu.

Ale -
ten nestvoril svet slovom
Nikomu sa nezjavoval
Od nikoho nevyžadoval obete
Nevyžadoval nič svätiť
Netreba sa mu klaňať stači ho chapať
.....
Ma ďaleko od Tvojej nauky a viery
A čo je zaujimave, je aj nad Tebou či sa Ti to pači alebo nie... :-))

A tomu ani nemusim veriť, som si toho jednoducho vedomy.
Ten Tvoj kresťansky Boh to je len snaha popisať vyšši princip nejakym dogmatickym naboženstvom navyše s chybami danymi človeku. V takeho neuverim ani nahodou.


Ip   |   ip:188.112.6   |   2011-09-21  (20:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael:
nemyslím si, že by som patril do nejakej vyvolenej skupiny, mám podobné problémy ako každý iný človek a nie som po duchovnej stránke za vodou. Verím tomu že každý človek má pred Bohom rovnakú hodnotu, bez ohľadu na to či verí, alebo nie. Nakoniec žiadna viditeľná vyvolená skupina neexistuje a až Boží súd ukáže kto v skutočnosti Bohu dôveruje a ako píše kniha Zjavenie budú to ľudia zo všetkých národov, jazykov, etnických skupín ba aj cirkví.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (20:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...neexistuje príčina a následok...iba tvoja slobodná vôľa...a kde vidíš chyby v BOHU?


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-21  (21:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve...odpovedz my na otázku...nepatrí sa odmlčať v strede diskusie.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (21:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  IP kludne odpovedz na cokolvek. Ale bol by som rad keby si si precital celu moju esej na uvedenom linku kedze mi z neznamych dovodov nejde kopirovat text.

(http://www.ulozto.sk/10339065/biblia-docx)

poprosim ta aby si si to precital az do konca.


Ip   |   ip:188.112.6   |   2011-09-21  (21:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
mám pocit, že si sa jednostrane chytil toho, že Boh je nepostihnuteľný našou mysľou, netvrdil som ale, že ho nie je možné poznávať. Ale určite sa nedá poznať len ľudským rozumom. Z mojho pohľadu sa Boh dá poznať každému, kto potom skutočne túží a ťažko Ti to je vysvetliť ak si túto skôsenosť neprežil. Z mojho pohľadu je to najväčší problém nás ľudí, že Boha nepoznáme a už sme si na to tak zvykli, že máme pocit, že ho ani nepotrebujeme.


Ip   |   ip:188.112.6   |   2011-09-21  (21:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
stiahol som to, ale nejde mi to otvoriťSteve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (21:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ip

Píšeš že Boh sa dá poznať každému čo po tom skutočne túži, tak ano to ti verim len potom človek ťažko rozozná čo je prejavom Boha a čo je prejavom mysle duševne cítiaceho človeka ktorý Boha chce vidieť aj tam kde nie je. S tým súvisia aj jeho pocity a konanie takže nakoniec ja Vam verim že mate Boha v srdci a že cítite a podobne. Nevidím v tom nič nadprirodzene, čo by ma prekvapovalo je to prejav vašho duševneho stavu, tym nechcem povedať že ste blazni iba trpite akusi autohypnozou občas, ktoru si privodite svojou mysľou. Take niečo si vie privodiť každy ak uprimne veri že Boh existuje a chce ho naozaj spoznať. Takže toto za dôkaz nepovažujem ani nahodou a taku skusenosť verim že preživa nejeden veriaci.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (21:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aky mas word? nejde to asi preto lebo mas starsiu verziu wordu. Ja som to pre teba nakonvertoval a znova upol na ulozto.sk tak skus znova.

http://www.sendspace.com/file/kv0mto


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (21:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pardon, nie na ulozto ale na sedspace :P


Ip   |   ip:188.112.6   |   2011-09-21  (21:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin
na tom odkaze stiahnem čo, chce mi tam čosi inštalovať.
Používam Openoffice na otváranie textových súborov a tabuliek


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (21:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  musis kliknut na nizsi download - Click here to start download from sendspace


Ip   |   ip:188.112.6   |   2011-09-21  (22:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve:
S tým súhlasím že človek je schopný svoju myseľ spracovať tak aby verila čomukoľvek, pre to je pre mňa biblia taká dôležitá, lebo mi pomáha kontrolovať moju myseľ. Bibliou kontrolujem svoju skúsenosť. Napríklad kedysi dávno keď som začínal z duchovnými vecami mal som pocit, že je blízko mňa starý otec, ktorí bol v tom čase už mŕtvi. Neskôr keď som z Biblii pochopil, že mŕtvi su v súčasnosti skutočne mŕtvi, tak som vedel že to bol len môj pocit. To že naša myseľ je schopná oklamať samú seba mi je známe a potvrdzuje to aj Biblia, ktorá hovorí že nejedna cesta sa zdá priamou pre človeka ale na jej konci je smrť


Ip   |   ip:188.112.6   |   2011-09-21  (22:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
dobre už som to stiahol aj otvorilMartin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (22:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve suhlasim s tebou na plnej ciare. A IP tvoj komentar je takisto velmi dobry a stotoznujem sa s nim. Si sice veriaci ale si jeden z mala, s ktorym sa da normalne porozpravat. A to mi je sympaticke, ze su aj taki krestania. Keby bolo takych IP viac :D


Steve   |   ip:95.102.22   |   2011-09-21  (22:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin stiahol som si to aj ja ak Ti to nevadi.
Hned v uvode pišeš že nemaš rad ateistov ktori bibliu nečitali. Zaujimave.

Ja som bibliu čital. Ako prva sa mi dostala do ruk biblia pre deti. V kuse tam Boh posielal nejake narody proti inym narodom. Bol som z neho znechuteny a nechapal som že take niečo môže byť pre deti. Potom som čital niečo o Ježišovi od Jehovistov to mi bolo celkom sympaticke. Ale našiel som tam veľa manipulačnych prvkov tak som bol tiež trochu znechuteny z toho. No a nakoniec som čital bibliu ale nedavala mi nejaky zmysel tak som to odložil.. Vôbec som nerozumel vyrazom - chodil s Bohom a podobne. A stvorenie sveta mi pripadalo priliš primitivne a jednoduche ako pre male deti. Ta kniha patri do dejin nie do sučastnosti.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-21  (22:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Steve - som praveze rad, ze si si to aj ty stiahol. Kludne nech si to aj ostatni stiahnu. Tym uvodom som sa ta nechcel dotknut ani nikoho urazit, hlavne nie ateistov. Sam sa povazujem z 50% za ateistu a z 50% deista. V uvode mi slo len o hrstku ateistov, ktory superia s veriacimi kto z koho a argumentuju len niektore zname pasaze pritom ju skoro ani nemaju precitanu. Nebolo to adresovane tebe. :)


Ip   |   ip:188.112.8   |   2011-09-22  (09:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
Cením si to čo si napísal, aj keď si nemyslím že by som bol nejak vínimočný. Mal som asi šťastie, že som stretol v živote viac ľudí s podobným prístupom.
Mám inú skúsenosť z bibliou ako Ty a Steve. Mal som obdobie v živote kedy som veľmi hľadal cez východné náboženstva, jogu vegetarianstvo a bol som v tom čase na film Ježiš v kine a potom som začal čítať Nový zákon a dostupnú literatúru o Ježišovi. Možno to bolo dobré že som nezačal starým zákonom, alebo nejakým podobným článkom ako je Tvoja esej. Dnes mám rád starý zákon, dívam sa na neho z ibého pohľadu ako popisuješ Ty. Aby som to zostručnil celá biblia je jeden veľký príbeh o Bohu. Na začiatku bolo všetko dobré. Potom vznikol problém. Na konci tiež bude všetko dobré. A to čo môžme čítať v biblii a vidieť vo svojom živote, je to, že tu prebieha zápas. Žijeme na vojnovom území a sme v stave vojny. Biblia hovorí, že Boh má nepriateľa, ktorý strhol na svoju stranu 1/3 nebeských bytostí, a obvinil Boha že nejedná fér zo stvorenými bytosťami. My sne súčasťou tohoto konfliktu. V starom zákone sú ťažké miesta, dívam sa na ne z toho pohľadu že nemáme dostatok informácii a zastávam názor, že Boh ako stvoriteľ má právo zobrať život stvorenej bytosti. Keď ho dal, má ho právo aj zobrať. Ale nielen preto že je Stvoriteľ, ešte je tu aj ten vojnový stav. Náš pohľad je zúžený a nevidíme všetky dôsledky, keby napríklad Boh nechal niektorích ľudí žiť.
Bohu ide o to aby každý človek narodený na tejto zemi, mohol žiť večne. Stvorená bytosť môže prekročiť určitú hranicu, kedy sa zdeformuje natoľko, že niet cesty späť, Boh už pre ňu nič nemôže urobiť. Na druhej strane smrť ako ju poznáme mi pre Boha nič neznamená, pretože je schopný vzkriesiť. Navyše Biblia hovorí, aj o poslednom súde, ktorého súčasťou bude posúdenie toho ako Boh jednal s každou stvorenou bytosťou. A to jednanie nezahrňuje len to čo mi vidíme v našom živote, aleb čítame v biblii o nejakom človeku, ale aj to či ten človek nakoniec bude mať večný život, alebo nie. Ak by sa našiel jediný človek s ktorým Boh nezachádzal spravodlivo, tak by boli pravdivé obvinenia ktoré boli vznesené voči Bohu na začiatku. Takže ja verím že nakoniec Boh oháji svoj charakter v tom ako jednal z akoukoľvek ľudskov alebo inou stvorenou bytosťou. Život ako ho poznáme nie je fér, ale ešte nevieme koniec, všetko sú to otvorené príbehy, posledné slovo nad každým ľudským osudom bude mať Boh a Biblia hovorí, že v závere každá stvorená bytosť bez ohľadu na to či bude zachránená pre večný život, alebo nie uzná že Boh jednal spravodlivo.
Takže to je taký širší pohľad z ktorého sa ja dívam na veci, nerozumiem včetkému, ale verím že raz dostanem odpoveď. Ako to dopadne z Bohom to je jasné, ako to dopadne so mnou s Tebou to je otvorené, bude závisieť od nášho rozhodovania.
Ale ešte pár komentárov k tej Tvojej eseji, pre prípad ak by si chcel diskutovať o niečom ďalej.
Môžme sa dohodnúť na tom, že v našej debate nie je podstatné to kto biblické knihy napísal, veď ako je možné dokázať či záver knihy kazateľ napísl ten čo písal jej začiatok, alebo nie.
Súhlasím s tým, že Biblia nie je kniha o vede, pisatelia písali knihy z určitým zámerom a predovšetkým pre ľudí, ktorí boli ich súčstníci a netrápili ich problémy, ktoré nás trápia dnes.
Čo sa týka tých citátov ktoré sú na 16. strane, zdá sa mi že by bolo fér povedať že to nie je zámer ktorý mal Boh z ľuďmi, ale dôsledok toho, že ho neposlúchali
Ešte spoň to oko za oko ten príncíp ktorý je za tým, nie je zákon odplaty v tom zmysle že to človek musí odplatiť, ale ide o to aby niekto nevypichol dve oči za jedno. Vyšší level by bolo neodplácať sa. Zmysel je skôr v stanovení hranice, nie v povinosti odplatiť. Ježiš to nakoniec vysvetlil.Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-22  (18:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Cenim si, ze si si to precital, a ze ma neodcudzujes za moj nazor, co vacsina krestanov robi. Takto to vidim ja pri citani Stareho zakona. Ak budem mat cas napisem esej o Novom zakone a pridam este par veci, ktore sa nezmestili alebo skor, na ktore som zabudol. Jednoducho moj mozog neprijima to, ze tento udajny stvoritel - stvoritel hviezd, nadhernych hmlovin, pulzarov, ciernych dier... Na druhej strane mam verit v neho ked sa tak zaujima o obrady, o to ake ma zvlastne zalubenie v ohnive obety, o zhotovenie truhle tych a tych rozmerov z toho a z toho materialu. Ma same ludske vlastnosti. Je malicherny, amoralny, ziarlivy, krvylacny.

„ak niekto obcuje so zvieraťom, musí byť vydaný na smrť; aj zviera musíte zabiť” (Lv 20, 15) ---- PRECO AJ ZVIERA???? JEDNODUCHO PRECO?

„pobite všetkých chlapcov medzi deťmi a zabite každú ženu, ktorá poznala muža tak, že spala s mužským; avšak všetky dievčatá, ktoré nepoznali obcovanie s mužským, ponechajte nažive pre seba“ (Nm 31, 17-18) ---- Naco teda boh vydava DESATORO, ktorym sa musia riadit inac budu potrestany??? Tu niet ziadnej logiky. Veru, boli to svate casy: takmer kazdy priestupok sa „riesil“ ukamenovanim podla prikazania „Nezabijes!“ JEDNODUCHO TU NIET LOGIKY.

Kniha Jozue, hrdinsky epos o hromadnom vyvrazdovani domorodych obyvatelov Palestiny, s vydatnou (nielen organizacnou) pomocou Hospodina, na pozadi prikazu „Nezabijes!“, mnou otriasol. Vedel som vtedy uz dost dobre, co znamena protirecenie, ale toto bolo protirecenie par excellence, pochadzajuce z bozich ust a skutkov. Na knihe Jozue totiz nie je hrozna jedna udalost, jedno vyvrazdenie, ale prave to, ze tak to ide v tejto „hrdinskej“ knihe stale a stale, bez prestania. Vrazdenie, dobyjanie mesta po meste, a boh pri tom vzdatne pomaha, radi, usmernuje, organizuje. Ani slovka sucitu s obetami, ani najstrucnejsie ospravedlnenie, nic – ved boh predsa zaslubil tuto zem svojmu ludu!
Pytal som sa vtedy sam seba, ci nekonecne mudry a dobrotivy boh naozaj nebol schopny poskytnut svojmu „vyvolenemu“ narodu urodnu, ale neobyvanu krajinu, do ktorej by ten lud presiel bez krviprelievania? Ved ju mohol na tento ciel rovno aj stvorit! Myslim si dnes, ze naozaj nemohol, pretoze on ani chvilku nejestvoval. Izraelci jednoducho dobyli cudziu krajinu a vymysleli si legendu o bozom zaslubeni. Mne toto vysvetlenie pripadá az trivialne jednoduche.Prorok Ezechiel mi strkal pred nos take uslachtile vyrazy, ake su obsiahnute napriklad v tychto vetach: „Avšak spoľahla si sa na svoju krásu, smilnila si pre svoj chýr a zahrňovala si smilstvom každého, kto išiel okolo… zhotovila si si mužské podoby [penisov] a smilnila si s nimi“ (Ez 16, 15-17); „rozťahovala si nohy pred každým, čo prechádzal okolo“ (Ez 16, 25); „Potom si smilnila s Egypťanmi, so svojimi susedmi s veľkým údom“ (Ez 16, 26); „Smilnila si s nimi, ale ani tak si sa neukojila“ (Ez 16, 28); „Nebola si ako obyčajná neviestka; pohrdla si odmenou za smilstvo… ty si dávala dary svojim milencom… aby vchádzali k tebe zo všetkých strán“ (Ez 16, 31-33). Na jednom mieste sa Hospodin uz neudrzal (ano, Ezechiel stale tvrdi, ze cituje Hospodinove slova!) a vysoptil az taku tiradu: „Pretože si odhalila svoju hanbu a tvoje ohanbie bolo odhalené pri tvojom smilstve s tvojimi milencami… zhromaždím všetkých tvojich milencov, ktorých si milovala… a odkryjem im tvoje ohanbie, takže bude vidieť celé tvoje ohanbie“ (Ez 16, 36-37). Cítite tú božiu žiarlivosť? Boh sa pri tej predstave az trasie a prestava ovladat svoj jazyk i rozum, pretoze tej, ktora kdekomu otrcala svoje ohanbie sa vyhraza, ze odkryje jej ohanbie!


Ale potom sa boh ustami proroka este raz vracia k svojej oblubenej teme smilstva, tentoraz este s vacsim zapalom a razanciou, pouzivajuc napriklad taketo „vznesene“ vyrazivo: „Tam ich chytali za prsníky a ohmatávali ich panenské bradavky“ (Ez 23, 3); „oni ohmatávali jej panenské prsia a vylievali svoju smilnú žiadosť na nej“ (23, 8). Zvlast hlbokym odporom ma naplnila nasledujúca veta, ktora sa pre mna stala na cely zivot symbolom Ezechielovej knihy: „zahorela žiadosťou po milencoch, ktorých úd [penis] je ako úd oslov a ktorých výron [ejakulát] je ako výron žrebcov“ (Ez 23, 20). Nemienim dalej citovať z nechutneho textu, ktory sa takmer doslova podoba na ten predchadzajuci.

Ja si myslim, ze ten boh je jednoducho vymysleny tak isto ako aj ti ostatni z inych kultur. Neda mi to jednoducho verit v takeho boha ked dnes po zazrakoch niet ani stopy. Ziadne bozie prihovaranie...Ostalo po nom len velke ticho. Ak by bol o bohu exaktny dokaz, myslim ze by som hned uveril. Velakrat som si aj vo vlastnej modlitbe uprimne zelal, aby sa mi zjavil, aby mi dal nejake znamenie o tom, ze existuje a ze sa o mna zaujima.

TENTO VYROK Z BIBLIE SA MI ALE PACI (a to uprimne):

„Ale keď budeš tam hľadať Hospodina, svojho Boha, nájdeš Ho, ak Ho budeš hľadať celým srdcom a celou dušou.“
Deuteronomium 4:29

Velakrat ked som len tak vecer lezal v posteli a premyslal nad vesmirom a bozou existenciou tak som si vravel - Boze, ak jestvujes, daj sa mi prosim, spoznat. Neschovavaj sa predo mnou, ukaz mi aspon v nejakom naznaku, ze si tu, ze o mne vies, ze ti na mne zalezi. Ved ty ma poznas od mojho narodenia, nic pred tebou nemozem utajit. Ty vies ako nikto, ze ta chcem spoznat, ze ta hladam desatrocia. Ty vies, že zostavam neveriacim iba z jedineho dovodu: nikdy si mi neposkytol ani ten najdrobnejsi naznak o svojej existencii a iste uznas, ze ja ta za takychto podmienok nemozem prijat. Ved si to bol nepochybne ty, kto do mojho srdca vlozil opatrnost, aby som neuveril hoccomu, aby som hladal pravdu a nenaletel nepravde. Ty vies, ze spravanie mnohych veriacich ma od viery v teba moze odradit. Veď tvojmu synovi bolo z duse odporne pokrytectvo. Ja vsak viem, ze správanie ludi nemozno povazovat za argument proti tebe… Kde je koreň morálky, keď sám boh je amorálny?

Nikdy som nedostal odpoved co ma velmi mrzi a utvrdzuje v tom, ze na Zemi nieje pritomny ziadny boh.


Ip   |   ip:188.112.9   |   2011-09-22  (20:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
nevzdávaj to z Bohom, On sa Ti dá poznať. Nebudem reagovať na to čo si písal teraz, pretože som to len teraz čítal a nemám to premyslené. Sú to iste vážne obvinenia, ale kľudne ich môžeš Bohu povedať priamo. On Ti rozumie aj Tvojím pochybnostiam. Pokiaľ k nemu človek neprestane hovoriť nič nie je stratené. Kľudne sa s ním hádaj a priamo mu povedz čokoľvel cítiš.
Rozmýšal som dnes o tom ako si písal o starozákonných knihách, že nám dnes nemajú čo povedať. Tak ma napadla 1. Samuelova jedná z tém ktorá sa tam opakuje je, že mi ľudia zle odhadujeme druhých ľudí.
Eli si myslel o Samuelovej matke, že je opitá, keď sa modlila.
Boh napriek tomu, že nebola jeho vôľa aby mali izraelci kráľa, dal im kráľa a navyše presne takého akého ľudia chceli. Výsledok prvý kráľ aj keď dobre začal nakoniec zlyhal na celej čiare. Samuel by bol ochotný pomazať za budúceho izraelského kráľa ktoréhokoľvek Izaiho syna okrem Davida. Ja viem David je problematický, ale kto z nás nie je. Nie je našou úlohou odsudzovať ľudí v biblii, ich príbehy niečo hovoria aj o nás. Všetci sme zhrešili, nie je spravodlivý, ani jeden z nás. Boh je ochotný odpustiť akýkoľvek hriech každému človeku, okrem hriechu proti Duchu svätému a to nie preto, že by Boh nechcel odpustiť, ale človek je už mimo jeho dosahu.
Ešte možno jedna rada, dobre je pristupovať k biblickému textu bez predsudkov, iste v bibli je možné nájsť čokoľvek a ak vytrhnem veci s kontextu vyvodím si s textu čo len chcem. Skús dať nabok všetko čo si o bibli myslíš zober si nejakú malu časť čítaj viackrát a premýšľaj, modli sa aby Ťa Boh oslovil ak je to jeho slovo ak to nevzdáš a nenecháš sa odradiť, budeš prekvapený čo všetko môžeš objaviť. Ešte je dobre dávať si otázky. Čo mi ten text hovorí o mne? Čo mi hovorí o Bohu? Biblia prehovorí ak sa človek stotožní z jej postavami a zistí že je to o nás.lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-22  (20:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin...príkaz nezabiješ ale platí pre človeka...opakujem nerob z BOHA vraha..nemáš nato najmenšie právo...BOH život dáva a aj berie...ale pre BOHA neumieraš...umieraš len tu ne ZEMI...ale zostávaš živým ďalej...si nesmrteľný ak o tom nevieš...rozanalizoval si starý zákon...ako keby si pochopil celú jeho podstatu...ale nepochopil si vlastne nič...pretože ak by si ju nečítal s myšlienkou zvrhnúť BOHA...ale ho pochopiť a naučiť sa od neho niečo...pochopil by si že BOH nezabíja, nevraždí, nemučí....BOH TRESTÁ....je to jednoduché, ale iba pre toho kto verí že je nesmrteľný..asi tak k tvojim esejám...ale nemám proti nim nič.


lucifer   |   ip:78.141.69   |   2011-09-22  (20:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pardón..nie zvrhnúť ale zavrhnúť.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (08:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Samozrejme, ze boh nieje vrahom a nezabija on ale ludia. Ale je to boh, ktory ich k tomu nabada a pomaha. To jednoducho nie je ten Jezis Kristus...Bibliu som necital utrzkovito ale celu som ju precital dva krat. Nikdy by som nepisal tieto eseje keby som ju celu necital. Ked som ju citaval tak som si pisal pasaze, ktore sa mi javili nelogicke, chybne, protirecive ale aj tie pekne a mudre. Na mojom postoji sa ale nezmeni uz asi nic. Mozno je to o tom, ze vy sa nezaoberate nicim inym len tou jednou knihou a tou je Biblia. Ja sa naopak zaujimam o historiu ludstva, o ostatne nabozenstva, o fyziku, biologiu...jednoducho o vedu. A ta mi v zivote len ustavicne potvrdzuje moje slova, ze vsetky svetove nabozenstva su vymyslene. Mozno keby som sa nezaoberal vedou, bol by som stale veriaci. Kto vie...

IP dam ti uz len otazku. Daval som ju sice Luciferovi ale chcem sa to spytat aj teba:
Ako si si vybral z pomedzi sirokej skaly nabozenstiev zrovna to, v ktore veris. Ak by si postupoval ako vedec musel by si kazde podrobit analyze a zvazit vsetky pre a proti a az po umornej namahe by si si vybral to prave pravdive. My slovaci, my vsetci sme ovplyvneny nasou geo polohou v Europe, ktora je na dialnici sirenia krestanstva. Vravim vam - ak by ste zili v Azii boli by ste ci budhisti, alebo hinduisti alebo nedaj boze muslimovia. Dalsia vec je, ze tu velku rolu hra tradicia - prarodicia boli nabozni tak aj rodicia boli nabozni, a teraz su aj ich deti nabozne a tak dalej a tak dalej. Sam som ti videl na sebe ako babka a rodicia chceli aby som isiel na prijimanie a nasledne aj na birmovku. Chceli to oni! Nie ja. Jednoducho tradicia. A dalsim faktorom je Autorita. Ako malemu mi rodicia nieco povedali a ja som tomu nasledne veril. Uz v detstve som bol ovplyvneny nepravdivymi, vymyslenymi vecami ci uz z Biblie alebo samotnej Cirkvi. Tak sa ta IP pytam - Preco veris v to co veris?


Ip   |   ip:188.112.7   |   2011-09-23  (09:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
ja som v detstve zažil vpliv kresťanstva minimálne ak tak cez starých rodičov, aj som sa modlil v detstve, keď som sa stretol so smrťou v rodine. Je pravda že Ježiš ma priťahoval aj v detstve kládol som si otázku Či je Boh, alebo nie je, alebo ako je to možné ak je. Na prímaní som nebol nikto ma k tomu nenútil, ale keby som nedostal hodinky skôr ako bolo prímanie, možno by som šiel kvôli tým hodinkám. Keď som sa pítal mamy či Boh je alebo nie je, nevedela mi odpovedať. Brat vedel že Boh nie je, tak som sa stal ateistom. A pár krát som sa hádal s kamarátmi ktorí verili, považoval som za hlúposť, že by Boh mohol stvoriť svet. Ateistické presvedčenie som si zachoval do dospelosti. Potom ani neviem ako som pripustil, že by Boh mohol byť a prežil som s ním skúsenosti. Niekto by to pripísal náhode, ale keď sa to stane viackrát to, že vonkajšie okolnosti akokeby pôsobili v moj prospech, práve vtedy keď to potrebujem. Niekto to nazve intuícia, ale ano treba poslúchať intuíciu aj keď je ju treba kontrolovať Bibliou. Myslím, že som bo otvorený a hľadal som aj dodnes som otvorený pre nové názory. Myslím že keby som nečítal Bibliu, nebol by som veriaci, mňa Biblia presvedčila. A nech mi niekto čokoľvek povie proti Bohu, vždycka nájdem nejaký text v nej o ktorý sa môžem oprieť. Tiež rád poznávam, čítam a zaujímam sa takmer o všetko, len časovo to človek nestíha ísť vo všetkom do hĺbky.
Tím, že som čítal Bibliu, urobil som v živote rozhodnutia s ktorými napríklad moja rodina nesúhlasila. Takže moja viera nie je určite ovplivnený výchovou. No a keď mám pravdu povedať nie som si istý či moja viera je až taká silná. Nie ohľadom toho či Boh existuje, ale ohľadom toho či som ho ochotný poslúchať za akýchkoľvek okolností. Uvedomujem si že vieru potrebujem stále prehodnocovať a rásť v nej. Viera je v podste vsťah s Bohom a to je intímna vec medzi Bohom a človekom, niečo čo človek musí sám prežiť, nedá sa to nalinkovať druhému, alebo nechať si predpísať niekym iným. Viera je dynamická, nie statická. Je to každodenný zápas. To že dnes verím mi nezaručuje, že budem veriť zajtra. Veľa ľudí si o sebe myslí, že je veriacich, ale v skutočnosti Bohu nedôverujú. Majú o Bohu nejaké poznanie, ale v skutočnosti nežijú s ním. To je nebezpečenstvo ktoré hrozí každému kto hovorí že verí.
Čital som skúsenosti rôznych ľudí ktorý sa stali kresťania. To je užitočné. Napríklad sa mi páčila kniha Guru zomrel, ktorú napísal človek ktorý vyrastal v indii a jeho otec bol guru. Zaujalo ma tam napríklad to, že keď prišiel na západ zistil že do stavov do ktorých sa na východe dostávajú pomocou meditácie sa ľudia na západe dostávajú pomocou drôg. Ak Ti môžem poradiť zabudni na náboženstvo sústreď sa na Ježiša. Viera je vsťah z Ježišom. Nikto mi neponúkol nič lepšie od toho čo mi ponúka Ježiš.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (10:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ip, pekne pekne sa to cita, je to naozaj krasne, ak clovek zije v takom peknom sne, ale v celkovom kontexte vzniku vesniru, ci planet, ci nasej slnecnej sustavy mozme hlbat donekonecna, ziadnu logiku a suvis medzi osobnym bohom a tzv. stvoritelom neexistuje. Ci uz v sulade s ohromnym vesmirom, ci dobou pokial sa utvarali galaxie, ci vznikom cloveka po dlhych miliardach rokov, co tato planeta vznikla a samozrejme tych 99 percent zivocisnych druhov, ktori uz davno vymreli, kym niekto podobni nam sa zacal spravat ako clovek.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (10:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A ak si teda nebol ovplyvnený rodičmi tak kým? Žeby okolím? Pretože za svoj život si nestretával žiadnych budhistov, muslimov ani hinduistov ale len a len krestanov.... Takisto sa pred teba nedostavala žiadna iná "posvätná" kniha ako Biblia. Žiadny korán, ani védy ani Budhove či Konfuciove učenie... Mne sa tiež stalo už čokoľvek a aj viackrát po sebe ale nikdy som to nepripisoval žiadnej vyššej moci. Poviem ti jeden prípad, ktorý sa mi stal pomerne nedávno. Na facebooku sme viedli s kamarátmi polemiku o Biblii nakoľko môj kamarát pridal na nástenku článok o pravdivosti Biblie. Na to vstúpil do diskusie jeden chalan, ktorého osobne poznám a viem o ňom, že je členom jednej nemenovanej sekty tu u nás v meste. Diskusia bola ale skôr preplnená fundamentalizmom a jediný priamy zástanca Biblie bol tento spominaný apologét. Na to moja kamarátka pridala príspevok, "aby sme si všetci prečítali knihu CHATRČ, že pochopíme boha". Asi o týždeň som sedel v obývačke kde som sa učil na skúšky a v pozadí sa mi premietala naša domáca knihovňa, keď mi zrazu padol zrak na ňu. Zaostril som a uvidel som v nej veľký nápis CHATRČ! Vravím si: "To nieje možné! Boh nebodaj chce aby som si tú knihu prečítal a našiel cestu k nemu." Úplne som vtedy zabudol, že tu knihu doma máme a že ju dostal k päťdesiatke môj otec od mojej krstnej, ktorá je reholná sestra. Knihu som samozrejme prečítal. Bola veľmi pekná, poučná a dojímavá ale opäť bola určená iba pre kresťanov. Netvrdím, že si ju nemôže prečítať hockto ale určite nieje pre ľudí s iným vierovyznaním. Božská osoba v trojici - Boh, Ježiš, Duch svätý atď...kniha bola pekná ale mrzelo ma keď som zistil, že sa príbeh neodohral.

Chcel som týmto povedať, že toto pripisujem náhode a nie božiemu zásahu. Aj mne sa často stavajú rôzne veci a viackrát a niekto by to mohol brat hneď za znamenia od boha ale ja som veľmi opatrný. Ty si možno vravíš, že ti to všetko vychádza podľa svätého písma, no ja nie. Pre mňa je to vecou náhody.

„Prečo práve ja?“ Tak sa pýtajú mnohí ľudia, keď ich postihnú neočakávané nepríjemnosti, pohromy, či choroby (nikdy však túto otázku nekladú v prípade neočakávanej výhry, či šťastia). Nelogičnosť tejto otázky ma iritovala už od detstva. Zvykol som na ňu odpovedať protiotázkou: „A prečo by sa práve tebe nemalo nič prihodiť? Čím si až taký výnimočný, aby sa tebe vyhýbali ešte aj náhodné udalosti?“

Ale až nedávno sa mi podarilo vystihnúť to, čo mi na tejto otázke najviac prekáža. Treba ju iba trochu preformulovať, aby sa to, čo je v nej skryté, obnažilo. Pýtajúci sa totiž pýta toto:

"Prečo choroba postihla akurát mňa, človeka, na ktorom mi najviac záleží, keď je na svete tak veľa iných, na ktorých mi nezáleží vôbec?"

Chápeš teraz, čo o sebe prezrádza ten, kto sa takto pýta?rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (10:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin ja som Ip polozil podobnu otazku 21.9 o 12:24, samozrejme na to som odpoved nedostal.


Ip   |   ip:188.112.7   |   2011-09-23  (10:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael
ohľadom vzniku a pôvodu vesmíru, môžeme niečomu veriť ale prestanme si klamať, že o tom môžeme niečo vedieť, pretože naozaj nevieme nič: http://dnes.atlas.sk/svet/eu-a-europa/768985/senzacny-objav--vedci-zrejme-prekonali-rychlost-svetla


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (10:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ip, ty stale nechapes moju otazku? Je predsa uplne jedno, ci prideme na to, ako vznikol vesmir, co sa mimochodom nemusi nikdy podarit, a spajat jednu vec s druhou absolutne nesuvisiacou. Ty si vyberies z ovelkeho mnozstva udajov vedcov jedno hrozienko a snazis sa dokazat, ze vedci pravdu nemaju. To beriem, hovori sa tomu falzifikacia, ktora je neodmyslitelnou sucastou kazdej vedeckej hypotezy. Ale na podporu svojej hypotezy ti predsa nemoze stacit spochybnovanie inej, to vedecke nie je. Ak teda prides s vedeckou hypotezou, potom aj ty mozes ocakavat zo strany odbornej verejnosti pokus o falzifikovanie tvojej hypotezy, co ale hypoteza stvorenia bohom nie je.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (10:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Rafael pacia sa mi tvoje nazory. Nedal by si mi na teba nejaky kontakt? Mohli by sme niekedy debatovat, pripadne by si mi mohol odporucit nejaku literaturu a pod.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (10:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  I mne sa pacia tvoje, dokonca sa mi zda, ze podobnu literaturu sme museli citat. CO sa tyka napr. oscilujuceho pola od Hawkinga. Moj zaber je trocha sirsi, snazim sa citat aj evolucionistov, hlavne z dovodu toho, ze tu pritomni siriteia kreacionizmu su odchovani na takych typoch ako Zilmer, ci Behe. Mam rad Dawkinsa, a teraz prave citam uzasnu knihu od J.Flegra Zamrzla evoluce.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (11:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dawkinsa a Bozi blud som cital aj ja ale knihu som si nekupil ale citam ju na internete v Zositoch-humanistov.

(http://www.zosity-humanistov.sk/category/knihy/deluzia-boha/) ak si to zrolujes az dole su tam vsetky casti knihy prelozene do slovenciny.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (11:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Navstejum tu starnku, cital som to, ale zaujala ma hned jeho prva kniha, ktora sa mi dostala do ruk Rieka z raja.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (13:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dosť často som ako argument proti viere v Boha počul, že veď ho nikto nevidel. A čo taká láska? Existuje vôbec? :O) Ja verím, že áno. Ale človek, ktorý nezažil v živote lásku mi povie, že neverí v jej existenciu. Ako mu to dokázať. Iba keď ju sám zažije. Tak je to aj s vierou v Boha. A čo sa týka pohľadu ateistov na veriacich. Je to ako, keď hluchý vidí tancovať počujúcich. On hudbu nepočuje a zdá sa mu, že im asi "šibe", keď sa tak divne hýbu. Ťažko mu vysvetliť, čo je hudba. Tak ako ateistom je ťažké vysvetliť, čo je Boh. Viem o čom hovorím, sám som bol dosť dlhý čas ateista. Kým som ho nezačal počuť cez texty Biblie. Predtým som bol "hluchý".


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (14:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  prepac Pavol ale hovorit neveriacim ze nevidia neviditelne je naozaj blaznive. Ja zase narozdiel od teba som veriaci bol, no uz nie som. Veda mi otvorila uplne ine dvere. Biblia ma jednoducho neoslovila, nesuhlasim asi s 70% pisaneho textu v nej. Pre mna kto zije pre knihu je ozaj mrtvy.

Mam pocit ze zijem lepsie, odkedy som ateistom, jasnejsie, volnejsie, intenzivnejsie.

G. B. Shaw raz povedal krasnu vetu:
"Skutocnost, ze veriaci je stastnejsi nez skeptik, nevravi nic viac nez to, ze opity clovek je stastnejsi nez triezvy".

Ja som jednoducho stastny tak ako som. Vyhovuje mi to takto...odkedy som prestal chodit do kostola citim sa volnejsie a stastnejsie


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (14:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol ak si taky argument niekedy pocul, tak to neber ako bernu mincu, ze to je hlavny dovod neverit v boha. Einstein bol napr. znamy tym, ze takmer vsetko objavil systemom gedanken experiment. Objavil veci, ktore nemohol vidiet, a napriek tomu ich existencia sa potvrdila. Ale akou argumentaciou vyvratis inych bohov, ci ine imaginarne postavicky, ktore si ludia dosadili namiesto neznamej?


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (14:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin,
veď so písal, že som bol ateista do 27 r., takže Ti rozumiem. Hovoril by som vtedy to , čo Ty teraz. Ale potom sa niečo zmenilo, a cítil som, že Boh Je. Je to ťažké vysvetliť. A stali sa konkrétne veci v mojom živote, ktoré mi to potvrdili. Ale k môjmu prvému príspevku. Veríš že láska existuje? Aj to je viera. Alebo priateľstvo. Alebo teda niečo hmotné, verím že existuje Socha slobody v Amerike, aj keď som ju nikdy sám nevidel. Len na fotke, teda ju niekto iný videl. :O)))))) Aj Kristovi učeníci ho sami videli, a zanechali o ňom svedectvo. A ja mu verím. Ježiš konkrétne zasiahol do môjho života, teda čo samozrejme neviem dokázať. Ale rozumejú mi tí, čo v neho veria tiež.
Inak chodiť do kostola, to je len ísť niekde. Ja tam chodím za Niekým. A tým je Boh. Ale nie neosobný Boh. Ale priateľ, ktorý Ťa má rad. Aj keď v neho veríš.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (14:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael,
ja nechcem nikoho presviedčať, len som sa chcel vyjadriť k téme, ako to vidím ja. Pre pár rokmi by som dával podobné argumenty proti náboženstvu, viere...

Je iba jeden Boh.rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (14:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aj ti co veria v Astara Sarona si rozumeju, su totiz rovnako zasiahnuti jedinou pravdou, aj veriaci v ineho boha si navzajom rozumeju, lebo vzychadyaju z rovnakeho ucenia. Pavol az stretnes niekoho,kto uprimne veri v Krista a pritom nikdy necital bibliu, nepoznal nikoho, kto by mu o nom povedal, alebo nezil v krajine, kde ho vyznavali, potom to bude dokaz ,ze existoval a dostal sa k nemu, ci on sa s nim zhovaral. Inac to nema ziadnu vypovednu hodnotu o dokazovani akehokolvek boha. To, ze si tomu uveril, nic nedokazuje, o com svedcia tisice inych nabozenstiev. Ludstvo tu nie je 100 rokov ,je tu dlhy cas ,aby vsetci nadobudli presvedcenie, ze prave jeden konkretny boh je ten ozajstny a pravy. Ale kopec nabozenstiev svedci prave o tom, ze kazdemu je blizsii niekto uplne iny.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (14:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol, to co si povedal nakoniec si odporuje, co si pisal vyssie, ak chces dokazat existenciu len jednoho, musis automaticky popriet ostatnych a tym si sa dostal do situacie, ktoru kritizujes u ateistov. Lebo ako povedal jeden klasik, rozdiel medzi veriacim a ateistom je velmi malicky, obaja popieraju bohov, len veriaci o jedneho menej.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (15:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aku vypovednu hodnota ma veta, ze v boha neverim, lebo ho necitim, ani som ho nikdy nevidel? Asi presne rovnaku, ze existuje len jeden. Chapes ten paradox? Si presne taky isty ako ateisti, len vo svojom presvedceni ides este dalej a prisudzujes svojej viere aj to, co dokazat nikdy nemozes.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (15:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol,
ja viem, ze si to pisal, ze si bol ateista. Ale ty si bol cely zivot ateista az po tvojich 27 rokov. Potom sa ti nieco udialo a stal si sa veriacim. Ale moj pripad je presne opacny. Ja som bol 21 rokov veriaci krestan, no teraz som ateista (i ked musim povedat, ze mam velmi blizko aj k deizmu). Deista mozno preto, ze ta viera, ktora trvala 21 rokov na mne asi zanechala nasledky a stale si myslim, ze boh niekde predsa je i ked podla mna absolutne ale absolutne nezasahuje ludom do zivota a nemeni ich osudy a podobne veci. Ak si vsimnes asi 97% svetovych vedcov su vsetko ateisti. Vravim to preto lebo tito vedci to su uplne ine kapacity a mozgy a asi na tom nieco predsa len bude, ze boha nepovazuju za pricinu vsetkeho. A tie 3% su sice veriaci ale je tam aj kopu takych, ktory su veriaci len z tradicie.

A ako vlastne mozes tvrdit, ze si stretol Jezisa alebo si s nim mal nejaky zazitok ked nam to nemozes dokazat....potom ako to mozes dokazat sebe? Co sa to neda slovami popisat alebo ako? Pavol rad by som ti veril ale musis ma presvedcit o tom.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (15:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin,
myslím že tých veriacich vedcov je viac... :O)
Ja mám inak VŠ technického smeru.
Ježiš sa samozrejme so mnou nestretol viditeľne. Ale cez ľudí a situácie, čo sa stali. Ja som šťastný práve teraz. Ako keď Ťa má rád nikto blízky. Aj to cítiš, ale ťažko to môžeš dokázať inému, čo to necíti.

Predtým som v podstate nebol nešťastný, žil som si v pohode. Ale predsa mi niečo chýbalo. Zaujímal som sa o filozofiu.....
Ale stále mi niečo chýbalo.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (15:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael,
ja nechcem nič dokazovať. Ak si šťastný ako ateista a nič Ti nechýba, tak fajn.rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (15:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A ako si mozes byt isty, ze je to Jezis? Preco si to v rovnakej situacii nepovie ten, komu bolo nepristupne toto ucenie? Ty to vo svojom vnutri tak citis, ale citil by si to aj vtedy, kebz ti nebolo umoznene sa o nom dozvediet? Asi tazko, inak by sme napr. po objaveni Ameriky, ci Australie museli zakonite sa stretnut s kultom Krista, kedze nic take sa nestalo, je lahke pochopit aj bez akehokolvek vzdelania, ze sa siril ludovou slovesnostou, vychovou a kulturou. a nie nicim nadprirodzenym. Ty si len za neznamu dosadil Krista, iny zasa nieco ine.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (15:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Myslis si, ze neverim z pohodlia? Mozno mi tazko uveris, ale ja som prezil veci, ktore by mozno mnohych zarputilych ateistov prinutili uverit. Ja nedokazem vysvetlit mnohe veci, ci javy odohravajuce sa okolo nas, ci v nas, ale nepotrebujem k tomu barlicku zvanu boh. Chcem a dokazem sa s tym vyporiadat sam. Mna najviac stve, ak hocijaky veriaci je namysleny, ze tym ,ze veri ma viac empatii, lasky, dobra v sebe ,ako iny, ktory jeho bludom neveri. Tak ako ja nemozem nazriet do myslenia tzv. veriacich, oni nemaju tiez ziadny sposob ,ako nahliadnut do mysle neveriaceho. Mozno sa tam odohrava presne to iste, led kadzy sa s tym vie inak vysporiadat.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (15:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael,

veď Ježiš sám poslal svojich učeníkov, aby šírili vieru. (Vo vtedy známom svete). Keby to nebolo pravdivé, už dávno by to tu nebolo. Ale keď to veľa ľudí oslovuje, niečo na tom asi bude, nie? A nie len starší, ale mladí ľudia, technicky zameraní. Lebo viera a technické myslenie sa nevylučuje.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (15:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol
Ja studujem na tak isto technicky smer. Som v bakalarskom rocniku a tak isto ako si mal ty mam fyziku, termodynamiku a strojarske predmety. Ale mne to nestaci a doma hltam knihy biologov a chcem ist na studium mozgu.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (15:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ak tomuto veris, tak si tomu ver, ale Jezis ak existoval, tak poslal ucenikov do krajin, ktore poznali, ostatne im boli skryte, co je znakom, ze bud si to pisatelia evanjelii vymysleli, alebo neprikladali civilizaciam ,ktore este neboli objavene ziadnu dolezitost. Ako clovek s technickym vzdelanim by som sa na tvojo mieste tazko uspokojil s druhou hypotezou. Ved este teraz skoro po 2000 rokov je jeho ucenie nepristupne pre miliony ludi, to mi chces nahovorit, ze niekto tak dokonaly sa s tym doteraz nevie vysporiadat?


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (15:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael,
viera nie je z prinútenia. (Ale je fakt, že ho často začne človek hľadať, keď mu je zle.) Je to vzťah medzi tebou a Bohom. Byť veriacim, to nie je hodnosť, s ktorou sa chcem chváliť, skôr je to záväzok. Môžeš byť 100x lepší človek ako ja. Nejde o to kto je lepší. Ale zase sa predpokladá, že keď stretnem vo svojom živote Boha, že budem lepším ako som bol doteraz.rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (16:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Viera v boha je len neschopnost vysporiadat sa so svojim vnutrom, je to barlicka, svedci o tom nemozna konfrontacia veriacich na objektivne zhodnotenie boha.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (16:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A prave sirenie "bozieho slova" prostrednictvom Kristovych ucenikov mi nepride najstastnejsie. I ked je to samotny boh a ten by sa mohol teda zjavit a prejavit akokolvek. Naco to komplikovat sirenim slova ludmi?? Ved Jezis teda boh musel predsa vediet, ze v buducnosti budu pochybovaci, neveriaci, skeptici, agnostici atd... Preco by sa nedal zjavit beznym sposobom ale hral by tuto hlupu hru na slepu babu? Ak je to pravda, ze boh existuje a je tu medzi nami, tak mi pride nefer, ze niekomu sa da zjavit a inemu nie. Ak je pravda ze boh tu je pritomny ale ja ho nemozem vidiet tak si myslim, ze to ma ako zabavu, ze si o nom piseme...


Mors   |   ip:78.98.158   |   2011-09-23  (16:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Máme slobodnú myseľ. My sami sme bohovia svojich osudov. Veda sa snaží len objaviť a pochopiť vyššie princípy fungovania vesmíru. My nikdy neobjavíme toho alebo to čo je pokladané za Boha. Biblia predsa vraví, že boh je všetko okolo nás a je aj v nás samotných, to znamená, že Boh je všetko, čo vlastne znamená, že žiadny Boh nie je.

Možno má židovsko-banksterská globalizácia predsa len svoj význam, a to zbaviť svet všetkých IZMOV. V konečnom dôsledku nás len odrádzajú od spolupatričnosti ľudstva, kedže sme len istý "organizmus" alebo skôr PARAZIT na planéte Zem. Podľa nejakej starej knihy naše telá vznikly z hliny. To predsa vraví aj evolúcia.

Všetci bezrozdielu máme radi pôžitky tela, či už je to chuť jedla, vôňa kvetov, zamatový dotyk nežnej krásky, nádherná melodická hudba, obrazy... nehovoriac o SEXE. A hovoriac o SEXE, to, že je to stále v spoločnosti tabu, vlastne dnes už len u staršej generácie, je spôsobené ODRIEKANÍM A STRACHOM ZO SAMÉHO SEBA A ZO SVOJHO TELA.

Áno, väčšinu mladých nič okrem toho nezaujíma, ale to nie je ich chyba. Je to chyba výchovy, ktorú dostávajú. A PRETO si títo mladí ľudia hľadajú svoje vlastné cesty spoznávania života, ale len máloktorí z nich nájdu reálne hodnoty v takýchto pôžitkoch tela. Nedokážu nadobudnúť stav uvedomelosti, kvôli slabej výchove a celému svetu, pomätenom zvrátenými mysľami ostatných ľudí, vrátane iných mladých.

A hlavne je to chyba BIBLIE! To je skutočný Satanský nástroj na ovládnutie sveta! Nič nerob, modli sa a mysli, že pomáhaš! Boj sa pôžitkov tela, ktoré Ti môžu priniesť spokojnú a pokojnú myseľ! Kajaj sa zo svojho "dedičného hriechu" (WHAT THE F*CK?), nesmieš urobiť svojmu telu dobre, lebo to je hriech!

TO JE HLAVNE DEMAGÓGIA, ktorá vymývala ľudom mozgy po 2 tisícročia!

Niekto, kto sleduje svet a diane na ňom, vidí, že všetko funguje na reverznej psychológií. A tou sa riadi všetko. Pre príklad uvediem politiku.
Oni musia pôsobiť ako ničnerobiaci klamári. To u bežného "málo" uvedomelého človeka, tzv. ovce, podvedome vzbudzuje pocity, ktoré vravia, že keď sú takí, tak asi majú moc, preto sa im ja nemôžem postaviť a predniesť svoj návrh, oni sú predsa všemocní... a podobne.

A keď sa k tomu pridá Kniha ovčianstva vznikajú z toho ľudia bez duše, zmagorení, bezradní, otroci svojich vlastných zmanipulovaných myslí!

Takýto ľudia sa nikdy nespoja láskou a porozumením! Pretože sú to IGNORANTI!

Preto sú peniaze a Biblia využité na ovládnutie ľudstva. Je to dokonalý trik. Biblický Boh je už dávno mŕtvy a zmenil sa na obávaného Diabla, bez ktorého by ani nikdy nemohol existovať!

Ak by sme všetci uctievali svoje telo a vlastné ego - UVEDOMELÉ EGO - dosiahli by sme krásny nezmagorený svet, plný LÁSKY A POROZUMENIA.

A z toho my vyplýva, že Ježiš je nič viac len konšpirácia služobníkov Satanových.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (16:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael,
Boh nikoho nenúti aby v neho veril. Len volá. Veľa ľudí neodpovie, lebo si chce žiť svoj vlastný život bez neho.
Vysvetlenie podobenstva o rozsievačovi. – Potom im povedal: „Nerozumiete tomuto podobenstvu? Ako potom pochopíte ostatné podobenstvá? 14Rozsievač seje slovo. 15Na kraji cesty, kde sa seje slovo, sú tí, čo ho počúvajú, ale hneď prichádza zlý a oberá ich o slovo zasiate do nich. 16Do skalnatej pôdy je zasiate u tých, čo počúvajú slovo a hneď ho s radosťou prijímajú, 17ale nemajú v sebe koreňa, sú chvíľkoví. Keď potom nastane pre slovo súženie alebo prenasledovanie, hneď odpadnú. 18A iné, zasiate do tŕnia, je u tých, čo počúvajú slovo, 19ale potom sa vlúdia svetské starosti, klam bohatstva a všelijaké iné žiadostivosti, slovo udusia a ostane bez úžitku. 20A do dobrej zeme zasiate je u tých, čo počúvajú slovo a prijímajú ho a prinášajú úrodu: jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú.“


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (16:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin na tuto temu som videl zaujimave video, vola sa anonymny ateista, kde sa snazi logicky prist na to, preco sa niektoremu pochybovacovi zjavi ,ci uz Tomasovi, alebo Pavlovi a na ostatnych zvysioka kasle.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (16:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol nehnevaj sa ale to su dristy, ktorym sam nemozes uverit. Nad tvojim poslednym prispevkom som prave o tom vravel, preco sa zjavil pochybovacovi Pavlovi, ktory podla biblie krestanov vrazdil? Preco to neurobi aj teraz? Je taky pohodlny, ze potrebuje takuto trapnu obhajobu nezjavenia,


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (16:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  mors,
ak by všetci uctievali iba svoje vlastné ego, nikto by už asi nežil. :O)
o Ježišovi čo píšeš je dobrý blud. Neviem prečo píšeš o satanovi. Keď podľa teba nie je Boh, nie je ani on.
Biblický Boh má meno. Ježiš povedal, že sa volá Láska.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (16:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Majte sa dobre.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-09-23  (16:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol ani si to neuvedomujes, ale kazdy si podvedome uctieva vlastne ego, ale skor to ma na svedomi nieco, co ovplyvnit nemozme, sobecky gen sposobuje to, comu hovorime u evolucii prirodny vyber, a sobecky gen je to, co ludstvo udrzuje pri zivote. Nie laska k bohu, ci inemu imaginarnemu priatelovi, ono sa to zle cita, ze sme rovnaky ako iny zivocisny druh, ale nic nesvedci o opaku.


Mors   |   ip:78.98.158   |   2011-09-23  (16:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol

UVEDOMELÉ EGO. A to u väčšiny nemôže byť uvedomelé lebo všetko vôkol nich/nás je zmagorené! A väčšina jednoducho nemá dostatok vlastnej vôle to prekonať skrz manipuláciu od malička!

Samozrejme, že nie je, ja som tak napísal aby si si to aj ty ako veriaci dokázal predstaviť a pochopiť. Napísal som SAMI SME BOHOVIA SVOJICH ŽIVOTOV.

Láska. My sme bohmi lásky, ale to všetko spolu súvisí. Zmanipulovaných nezaujíma. Kajúcní a bojazliví jú síce môžu mať, ale čo z toho, keď sa dokážu spojiť len s tými, ktorí majú rovnaké predsudky. A to že neexistuje nejaký pánbožko dokazuje ohromné množstvo všelijakých iných náboženstiev. Čo vlastne aj znamená, že všetci idú do Pekla horieť (veriaci že vraj peklo majú...)

A ak potrebuješ nejakú knihu alebo dôkazy o neviem kom/čom nato aby si mohol slobodne milovať, tak si zmanipulovaný a zmagorený.

Môj názor. Neber si to prosím príliš osobne a nedávaj mi možnosť feedovať trolling.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (17:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pavol sice mame ine nazory ale si mi aj tak velmi sympaticky. Nie preto ze mam k tebe blizsie nakolko som bol aj ja veriaci ale celkovo posobis na mna pozitivnym dojmom. Taky Lucifer je mi maximalne nesympaticky a podla mna naruseny clovek. Javis sa mi ako triezvy veriaci pripustajuci aj vedecke fakty a hlavne dokazes si vypocut deistu/ateistu.


Martin   |   ip:62.197.21   |   2011-09-23  (17:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mas jednoducho svoju vieru ale nevnucujes ju svojmu okoliu. Aj ja ti prajem aby si sa mal dobre a nech mas stastny zivot tak aky ho mam stastny ja :) uprimne ti prajem vsetko dobre :)


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (17:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin,

ďakujem za tvoju odpoveď. Aj ja Ti prajem všetko dobré.


Pavol   |   ip:85.216.22   |   2011-09-23  (17:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin,

ja nikomu nebudem vnucovať svoj pohľad na svet. Len keď sa ten človek sám spýta. Lebo len kto hľadá, ten potrebuje počuť. Kto nehľadá a je spokojný s tým čo má nemá zmysel vnucovať niečo.
Som rád, že som tu našiel niekoho rozumného, ako si Ty.

Totiž fanatik môže byť aj katolík aj ateista.


Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-23  (23:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Martin:
Tí ľudia čo si kladú tie otázky riešia nejaký problém v emocionálnej rovine, logika je vypnutá a logická odpoveď im nepomôže.

Rafael.
ja som na Tvoju príspevok reagoval, ani som si asi neuvedomil, že tam bola nejaká otázka ale priznám sa keď som si ju spatne pozrel tak sa mi zdala dosť krkolomná a už vôbec nechápem ako súvisi z otázkou ktorú mi dal Martim.
Ale pochopil som teraz, že si sa vlastne chcel spýtať, ako si môžem byť istý, že verím v toho správneho Boha. Pravda je že ja som nikdy neriešil otázku, ktorý je ten správny Boh. To čo som riešil je či Boh je, alebo nie je. A ak Boh je tak aký je. Ak je jeden Boh potom by mala otázka skôr znieť ako viem či ho uctievam správne, alebo či Boha skutočne uctievam, či neuctievam len nejakú svoju predstavu. S tým potom súhlasím že človek ktorý Boha uctieva, by sa mal takto pýtať. Ale ešte, aby som Ťa uspokojil tak ja som si ochotný vypočuť kohokoľvek kto mi chce ponúknuť lepži koncept Boha ako mi ponúka Biblia. Mne veľa nechýbalo k tomu aby som skončil vo východných meditáciach, alebo aj u svedkov Jehovových.Ip   |   ip:188.112.1   |   2011-09-23  (23:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  rafael:
Ak je nejaký Boh vďaka ktorému je tento svet a vďaka ktorému mám čo jesť a mám aj iné naplnené potreby, tak ja som mu za to vďačný, práve tomu ktorý sa o všetko stará. Nevadí, že ho nepoznám dokonale, že zdaleka prevyšuje moje chápanie.


JA   |   ip:81.89.60.   |   2011-09-24  (21:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Existencia Kaifáša je dôkazom existencie Ježiša?? To je taká sprostosť, až to mraky brzdí! Kaifáš takých faganov, ako Jošua z Nazaretu, popravoval ľavou zadnou. Ani okom nemrkol. /Pán Kaifáš, pamätáte si na Ježiša, čo ste ho dali pred pár rokmi ukrižovať? Ktorého?, spýta sa Kaifáš. Toho, čo mi lozil za ženou? Nie, toho, čo poburoval ľud. Kaifáš: Taký bol každý druhý. Nie, toho, čo ho Pilát chcel oslobodiť. Kaifáš: Á, už si spomínam... Ale som to natrel tomu Pilátovi! Stavili sme sa v parlamente, že ho dá sťať, a vyhral som! Ale jeho ukrižovali... Kaifáš: To je jedno, hlavne, že som vyhral súdok červeného./


NIKTO . fahypemu7   |   ip:31.3.62.1   |   2011-09-28  (23:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  )
Těch mrtvých mužů v mrtvé trávě
těch sirotků a vdov
té krve k jeho větší slávě
těch slov

Těch bůžků bohyní a bohů
těch smolnic na ulicích měst
těch proroků na každém rohu
těch gest

Pane můj na výsostech pane nejvyšší
pane můj copak nevidíš a neslyšíš
pane můj slepý bože můj

Té lživé lůzy v pancéřových vozech
těch morových sloupů a morových ran
těch znamení zla na obloze
těch vran

Těch žlutých hvězd a pruhovaných šatů
těch provazů a gilotin
těch malých dírek do kabátů
těch vin

Pane můj na výsostech pane nejvyšší
pane můj copak nevidíš a neslyšíš
pane můj hluchý bože můj

Těch studní zasypaných v písku
těch zabloudilých karavan
těch pomníků a obelisků
těch bran

Těch zlatých lejn ze zlatých telat
těch mrtvých vedle jícnů jam
té bázně co činit a dělat
sám

Pane můj na výsostech pane nejvyšší
pane můj copak nevidíš a neslyšíš
pane můj mrtvý bože můjNIKTO . fahypemu7   |   ip:31.3.62.1   |   2011-09-28  (23:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stretol som Otca.ON prišiel ku mne.Iba raz v živote.Pred 10 rokmi.A moja reakcia? Z celej hlbky mojej duše som zvolal výčitku:Otče,tak keď teda existuješ,prečo pripúšťaš svet taký aký je?A ON sa po krátkej chvíľke začal bez odpovede sťahovať až sa úplne vzdialil a zmizol.Viac šťastia mal napr.Jogananda-aj on sa zúfalo pýtal:prečo?Je to v jeho autobiografii.To Martin:Boh existuje,ale týmto poznaním sa hľadanie a revidovanie pohľadu na svet nekončí.


FestinaLente . xexoxyje53   |   ip:77.93.216   |   2011-09-29  (01:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Odpovedou na otázku "prečo Boh dopúšťa utrpenie" sa zväčša začína ozajstné duchovné hľadanie.
Ak je tvoje hľadanie ozajstné, nájdeš odpoved už po pár mesiacoch, ale plne pochopíš až vekom.
Ako ja a mnoho iných...diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


dva + jeden =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013


2013-05-23  (09:03)  |  Zo sveta
Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.

Google-Berg: Globální elita se transformuje na technokratickou revoluci


2013-05-15  (09:53)  |  Zo sveta
Autoritářská, anti-demokratická mocenská síť se přeznačkuje jako trendy fórum ve filantropickém stylu. Tajnůstkářská Skupina Bilderberg v současnosti prodělává velkou transformaci, při níž během toho, jak elita urychluje svůj plán na konsolidaci technokratické agendy, spatříme, jak se ona i další vysoce profilované sítě slijí pod standartou Googlu.


USA se lekly úspěchů syrské armády


2013-04-27  (20:08)  |  Zo sveta
Hysterie rozpoutaná USA kolem syrských chemických zbraní souvisí s bojovým úspěchem vládní armády, prohlásil syrský ministr informací Omran Zuabí v rozhovoru s náměstkem předsedy Rady Federace RF Iljasem Umachanovem. Zuabí rovněž zdůraznil, že „syrská vláda nepoužila a nikdy nepoužije chemické zbraně.“


To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta deje každý deň


2013-04-22  (09:10)  |  Zo sveta
Ľudský život má rovnakú cenu v Afganistane, Iraku, Jemene, Pakistane, Sýrii, Lýbii, Srbsku, Kosove, Nórsku, aj v USA. Ak matka príde o svoje dieťa v akejkoľvek časti sveta, je jej bolesť rovnako veľká. Ak otec príde o syna, syn, či dcéra o rodiča, ak prídete o svojich priateľov, prídete o kus svojho srdca, nech ste narodení v Somálsku, Rwande, Mali, Egypte, alebo na Slovensku.


Norové mění investiční politiku


2013-04-20  (11:50)  |  Zo sveta
Norský fond spravující devizové rezervy země zásadním způsobem přehodnotil svoji měnovou investiční politiku. Z portfolia vyřadili cenné papíry zemí, které provozují monetární expanzi.


USA kontra svet v štatistických číslach


2013-04-19  (01:59)  |  Zo sveta
Dve sady medzinárodných rebríčkov boli vydané nedávno. S jednou z nich prišla UNICEF pod názvom "Životné podmienky detí v bohatých krajinách." Druhý vydalo Svetové ekonomické fórum ako "Správu o svetovej konkurencieschopnosti" (The Global Competitiveness Report 2012-2013)


NIGEL FARAGE SE ROZOHNIL: „JSTE OBYČEJNÍ ZLOČINCI“


2013-04-18  (09:38)  |  Zo sveta
„Už před lety paní Thatcherová rozpoznala pravdu za Evropským projektem,“ připomíná Nigel Farage z UKIP svým ‚kolegům‘ z Evropského parlamentu, „viděla, že to je o odebrání demokracie od národních států a o předání této moci nesmírně neodpovědným lidem.“


SVĚDEK: ÚŘADY PŘED BOSTONSKÝMI EXPLOZEMI OHLAŠOVALY CVIČENÍ


2013-04-17  (09:14)  |  Zo sveta
Svědek dvou explozí na bostonském maratonu uvedl, že před tím, než bomby explodovaly, bylo několikrát ohlašováno „cvičení“. Řekl, že „mu bylo divné“, že se na místě před neštěstím objevili psi cvičení na vyhledávání bomb. Trenér přespolních běhů z University of Mobile Ali Stevenson řekl Local 15 News, že „z tlampačů se opakovaně ozývalo hlášení, že se jedná o cvičení a že není třeba se ničeho obávat“.


Globalizácia nie je pre každého


2013-04-15  (09:57)  |  Zo sveta
Vedeli ste, že v rámci globalizácie stojí auto vyrobené v Nemecku dvakrát toľko na Slovensku, ako v USA alebo v Kanade? Vedeli ste, že štvorkolesová kosačka na trávu od firmy Husquarna, ktorá na Slovensku stojí 7000 €, stojí v Kanade $ 3100? Že výborný drevoobrabací stroj od nemeckej firmy Bosch stojí na Slovensku € 1650, a v Kanade $ 710?


Další internetová bublina praskla, hodnota Bitcoinu zase raketově padá


2013-04-13  (11:15)  |  Zo sveta
Lehce nabyl, lehce pozbyl. Tak by se dal charakterizovat Bitcoin. Od včerejšího pozdního odpoledne hodnota virtuální měna padá raketovým tempem. Za jeden tak Bitcoin ztratil skoro 3/4 své hodnoty.


Po homosexualite pedofília a skupinové „manželstvá“? Správy z Holandska to naznačujú


2013-04-12  (13:45)  |  Zo sveta
Dnes je už zrejmé, že tzv. homosexuálna agenda je len drobnou súčasťou frontálneho útoku na morálny kódex Európy. Smutné je, že zatiaľ čo tá, v kresťanstve zakotvená, a dnes likvidovaná morálka zabezpečila našej civilizácii prežitie, úspech a rozvoj, jej deštrukcia nám prinesie len smrť. Preto je povinnosťou každého človeka postaviť sa liberálnemu zlu, nech má akúkoľvek podobu.


Hlavné správy


2013-04-11  (09:16)  |  Zo sveta
Skutočná hrozba nepochádza z KĽDR, ale z USA. Prevencia je len “predohrou” ku globálnej vojne.


Sergej Chelemendik: Európa leží pri nohách Euróazijskeho zväzu – Programový text hnutia Dobrá sila - Časť 1.


2013-04-09  (14:18)  |  Zo sveta
Prognóza budúcnosti Európy sa ešte nedávno zdala byť hmlistá a záhadná. Dnes to tak nie je – po historickom rozkradnutí multikultúrnej pokladničky na Cypre žiadne hádanky v súvislosti s blízkou budúcnosťou EÚ už nezostali.


KÝM SKUTEČNĚ BYLA MARGARET THATCHER?


2013-04-09  (13:59)  |  Zo sveta
Záplava titulků v Británii hlásí, že po mrtvici zemřela Železná Lady a bývalý ministerská předsedkyně Margaret Thatcher. Odpočívej v pokoji. Tato první ženská ministerská předsedkyně rozvinutého světa transformovala sklerotickou britskou ekonomiku, kromě toho však i vytrhala zuby odborům a podnikla „ústup pouze k hranicím role státu“ politikou zbavení se velkých znárodněných průmyslů a rozprodejem radničních bytů jejich obyvatelům.


Terorismus


2013-04-08  (16:56)  |  Zo sveta
Brzy po pádu Sovětského svazu Spojené státy poznaly, že bez nepřítele nelze žít. Ztratily strašáka komunismu kterým udržovaly svoje obyčejné občany ve strachu, že když přijdou komunisté tak nastolí diktaturu proletariátu a seberou jim všechen majetek, že lidé ztratí svobodu, kterou ovšem nikdy neměli protože měli diktaturu kapitálu. Nepřítel je na světě. Válka proti terorismu je nádherná válka, je to nekonečná válka. Terorismus nelze porazit. Denně vyrůstají noví teroristé. To je ideální. Víc si vládci nemohou přát.


Celosvetová vizualizácia za účelom zmeny


2013-04-08  (11:02)  |  Zo sveta
Kdo věří, uvěří…. Přeposílám a dodávám: - někdy se nám zdá, že to nefunguje jen proto, že změna není hned podle našich představ. Nezapomínejme, že úspěch je vždycky skryt v trpělivosti a vytrvalosti a věci se zkraje mohou dít skrytě pod povrchem. Tak jako když v zimě skryty pod zemí miliony mikroorganizmů mění v půdě odpady na životodárnou sílu, kterou zjara převezmou rostliny pro svoji potřebu a tu ještě následně předávají dál...


Likvidace Kypru je dalším krokem k NWO


2013-04-04  (09:14)  |  Zo sveta
Bylo by naivním věřit, že likvidace daňového ráje na Kypru byl „strašlivý omyl“ evropské politiky, učiněný ve vznešeném boji se společnostmi z daňových rájů obecně, nebo s těmi, ve kterých ruští oligarchové perou své peníze. Analýza ukazuje, že je to součástí plánu na vytvoření nového světového řádu, nutnou pro nadcházející kolaps americké dluhové pyramidy. Je do tohoto procesu zapojeno i Rusko?


Bývalá reportérka CNN o falšovaní spravodajstva


2013-04-03  (09:22)  |  Zo sveta
Manipulácia, falošné spravodajstvo, selektovanie informácií – denný chlieb vysielania CNN. Amber Lyon, bývalá reportérka CNN, fotografka, filmárka a trojnásobná držiteľka ocenenia Emmy Award, ešte ako zamestnankyňa vyniesla na svetlo praktiky v CNN, kde dostala príkazom vysielať falošné spravodajstvo, vymazať informácie nepriaznivé pre Obamovú vládu, vhodne selektovať, čo imidžu vlády prospieva ako i špecificky manipulovať správy.


Zaplaceno ve vteřině: Spojené státy končí s pokladnami


2013-04-02  (17:24)  |  Zo sveta
Washington – V amerických obchodech začala tichá revoluce. Tradiční fronty a pípání pokladen totiž střídá moderní bezhotovostní technologie. Ústřední pokladny tak už možná brzo budou minulostí. Platit by měli zákazníci jedině kartou, a to kdekoliv v obchodě. Nový způsob platby začínají používat hlavně velké řetězce včetně inovativních Apple Stores. Tato obchodní strategie reaguje na dlouhodobé průzkumy, podle nichž odejde z obchodů kvůli dlouhému čekání ve frontě až 15 procent zákazníků.


ČO TO JE?


2013-03-30  (13:24)  |  Zo sveta
prosím kuknite si toto videiko poriadne ,a vyjadrite svoj názor naň.


Chytrý prach - děsivý scenář budoucí totalitní nábožensko-politické říše


2013-03-29  (15:24)  |  Zo sveta
Chytrý prach - děsivý scenář budoucí totalitní říše. O tom se Stalinovi s Hitlerem ani nesnilo. Vědci již vynalezli takzvaný "chytrý prach", to jest mikropočítače o velikosti zatím zrnka rýže (a budou ještě daleko menší). Ty je možno "rozprášit" kdekoli pomocí chemtrails. Zrnka prachu bezdrátově komunikují a jsou schopny předávat informace o čemkoli odkudkoli: z ulic, z budov. Mohou řídit dopravu, ale taky budou vědět vše o každém z nás.


Pravda o 11. 9.


2013-03-26  (17:28)  |  Zo sveta
Lož do času, pravda na veky! Presne ako v prípade 11. septembra 2001


Divadlo s názvem „Audit zlatých rezerv USA“


2013-03-25  (12:20)  |  Zo sveta
Téma zlatých rezerv USA dnes přetřásají všichni. Existencí nebo neexistencí tohoto žlutého kovu v trezorech a sklepeních amerických depozitářů se dnes zabývají jak v samotných Spojených státech, tak mimo jejich hranice. Již mnoho let americký kongresman Ron Paul usiluje o kompletní audit oficiálních zlatých rezerv USA, které jsou od r. 1934 evidovány v bilanci ministerstva financí, avšak je to extrémně spletitá záležitost.


RUŠTÍ VŮDCI VARUJÍ: „HNED VYBERTE VŠECHNY PENÍZE ZE ZÁPADNÍCH BANK!“


2013-03-25  (09:26)  |  Zo sveta
„Naléhavý oběžník“ ministerstva zahraničí rozeslaný dnes ambasádám po celém světě radí jak ruským občanům, tak společnostem, aby „okamžitě“ zrušili investice svých aktiv v západních bankovních a finančních institucích, jelikož roste strach Kremlu, že jak Evropská unie, tak Spojené státy připravují tu největší krádež soukromého bohatství v moderní historii.


Čínsky drak a ruský medveď skrátili americkému orlovi pazúry


2013-03-21  (10:18)  |  Zo sveta
Jednotky USA v Japonsku v danej chvíli pozostávajú z 35 000 príslušníkov USPACOM, dvoch atómových lietadlových lodí, piatich torpédoborcov a štyroch fregát. V prístavnom meste Jokosuka si americké jednotky vytvorili základňu. Na ostrove Okinava sa nachádza približne 17 000 vojakov morskej pechoty. Japonská flotila pozostáva z 3 nosičov vrtuľníkov, 8 raketových torpédoborcov, 20 fregát a 16 ponoriek.


Rekordní inflace v Argentině nutí lidi kupovat zlato


2013-03-21  (09:10)  |  Zo sveta
Aktuální míra inflace v Argentině dosahuje 26 procent. Množství peněz v ekonomice narostlo minulý rok o 38 %. Argentinská vláda, která tištěním peněz financuje svůj chod, odmítá, že by na vysoké inflaci měla podíl. Dokonce přistoupila k pokutování a věznění ekonomů, kteří nesouhlasili s oficiálními informacemi o nízké inflaci.


Tvary krystalů vody se mění podle toho, jak k ní lidé mluví


2013-03-19  (17:39)  |  Zo sveta
Dr. Masaru Emoto vedl dlouhodobý rozsáhlý výzkum vody. Ve své práci však nepoužívá klasické vědecké postupy, ale jeho cílem je dosáhnout netradičního a nového úhlu pohledu. Doktor Emoto svým vědeckým výzkumem prokázal, že voda je významným nosičem informací, udělal první fotografie krystalu zmrzlé vody a v současné době patří mezi nejznámější specialisty ve svém oboru.


Naštrbený imidž Matky Terezy


2013-03-15  (23:24)  |  Zo sveta
Skupina kanadských vedcov likviduje mýtus altruizmu, ktorý okolo seba vybudovala počas svojho života Matka Tereza. Vedci došli k záveru, že jej zbožný imidž je len obyčajným dobre premysleným konštruktom vybudovaným pomocou masovej mediálnej kampane a v rozpore s faktami.


Konec amerického snu - část 2


2013-03-11  (10:39)  |  Zo sveta
Našel jsem fantastický web, který rozbíjí představy některých lidí u nás o Spojených státech. Jmenuje se Endofamericandream.com (Konec amerického snu) a ukazuje nám Ameriku zbavenou všech příkras. Obávám se, že to zkazí žaludek mnoha lidí u nás, kteří v USA vidí svůj vzor. Autor webu Michael žádá, aby jeho informace byly co nejvíce šířeny a proto budu tento seriál článků postupně uvádět.


Tak Chaveza nakoniec tie ... dostali !!


2013-03-10  (13:38)  |  Zo sveta
Venezuelský viceprezident Nicolás Maduro dnes oznámil, že za rakovinou, ktorá sužuje prezidenta Huga Cháveza, bol "útok" jeho nepriateľov. Údajne ide o ďalšie spomedzi mnohých sprisahaní, ktoré proti nemu viedli počas 14 rokov na čele krajiny, informovala agentúra Reuters.


Lov na deti - zločiny juvenilnej justície !!!


2013-03-10  (13:33)  |  Zo sveta
Ďalšia forma ničenia tradičného poriadku, rodiny a likvidácie bielej rasy. Je to súčasťou agendy, ktorá zahrnuje podporu homosexuálov a inakosti, podporu imigrácie, feminizmu atď... Proste jedno veľké ferizejsko talmudistické prekrúcanie tradičných hodnôt a poriadku, ktoré má pôvod v právnom systéme, presnejšie v jeho devastácii. LEN PRE SILNÉ POVAHY !!!


10 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ZPŮSOBŮ MANIPULACE VEŘEJNOSTÍ PODLE NOAMA CHOMSKEHO


2013-03-08  (08:54)  |  Zo sveta
Noam Chomsky, profesor lingvistiky, nebojácný kritik bohaté elity (sám židovského původu), která vládne Spojeným státům, sestavil seznam deseti nejběžnějších strategií využívaných médii k tomu, jak manipulovat s lidmi v USA. V minulosti naše sdělovací prostředky vytvořily nebo zničily sociální hnutí, ospravedlňovaly války, zmírňovaly finanční krize, a povzbuzovaly nebo ničily některé další ideologické proudy.


Ďaľšie zo sveta...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Kedysi bol takmer v každej dedine fungujúci kamenný mlyn. Avšak v 30. rokoch sa uskutočnilo najväčšie vymieranie kamenných mlynov v histórii ľudstva. Kamenný mlyn nahradil mlyn s oceľovými valcami. Aký je rozdiel medzi mlynom, ktorý melie s mlynskými kameňmi a moderným mlynom, ktorý melie s oceľovými valcami? Spolu s kamennými mlynmi vymrelo aj poznanie našich praotcov o technike šetrného mletia obilia, pri ktorom zostávajú všetky živiny zo zrnka zachované, hlavne obilný klíčok.


Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Domobrana je na východnom Slovensku nevyhnutnosťou.

Zatiaľ, čo sa časť bratislavského politického spektra rozhodla riešiť celosvetové ekonomické problémy, nás – pod Tatrami omíňajú skôr prozaickejšie otázky. Pravda, nie sú také dôležité, ako „servilnosť“ voči Bruselu, zvyšovanie platov poslancov a ministrov o stovky eúr, a pod. Skôr sú také – živočíšne. A síce: ako ochrániť holé prežitie našich „kmeťov“. Situácia už dávno presiahla hranice únosnosti. Slovenská republika, ako štát, opakovane zlyháva v svojej elementárnej funkcii – zabezpečiť bezpečnosť a ochranu svojich občanov. Ak teda zlyhávajú inštitúcie na to určené, úlohu by mala prevziať aktívna občianska spoločnosť.


Je dnes sloboda?

Rozhodnutie je v tvojich rukách...

EuroValov a jeho záhada.

Jak přežít ekonomický kolaps – Část 1: Město nebo...

Ako sa ochrániť pred krízou ?

Archív

Naše výhody vstupu do EÚ

Spomeňme len tie hlavné. Konečne si môžeme požičiavať za kresťanské úroky, dovolia nám to. Nemusíme drieť na poliach, všetko privezieme zo zahraničia a bude to ešte aj lacnejšie. Možno. Môžeme voľne cestovať. Iba na občiansky preukaz!


Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom ...

Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Ľ. Huďo - Februárové udalosti vo svete


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles


Generated in 0.7252 s