20. Júl 2019
    
Jedzte zdravo, ako jedli naši predkovia - Dolezite.sk

Jedzte zdravo, ako jedli naši predkovia


  2011-03-28  (14:07)  |  Z domova
  55% hlasovalo = 1  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Jedzte zdravo, ako jedli naši predkovia

 


 

Jozef Sedlák 

 

Zdravé a dobré je to, čo sa vypestuje v našej blízkosti. Potraviny by mali byť čo najčerstvejšie, ovocie a zelenina prirodzene zrelé a nie zbierané predčasne. Pripomína to profesor Viliam Bada, prednosta III. Internej kliniky LFUK na bratislavských Kramároch. Vyvracia viaceré mýty o tom, čo je "zdravé a čo nezdravé". Dajte si pokojne vajce - cholesterol vo vajci nezvyšuje cholesterol v krvi. Aj taký je jeden z novších poznatkov lekárskej vedy.

Ako sa zmenilo stravovanie počas jednej generácie? Jeme zdravšie?
Človek sa nezmenil, ale zmenil svoje okolie. Detstvo som prežil v Žiline a často som býval na vidieku u starých rodičov. Život bol vtedy iný. Deti, dospelí, aj dôchodcovia – všetci a všade chodili peši, prípadne na bicykli. Aký to paradox - dnes lekári radia 30 minút pohybu denne! Potraviny pochádzali hlavne z bezprostredného okolia. Často sa predávali priamo po zbere. Nezabúdajme, kvalitu potravín najvýznamnejšie ovplyvňuje ich čerstvosť.

Jeme čoraz viac dovážaných potravín. Aj takých, ktoré sme si kedysi vedeli vyrobiť sami. Je to v poriadku?
O tom, čo dnes jeme, rozhodujú veľké obchodné siete. Diktujú, čo máme jesť. A ešte tvrdia, že to, čo ponúkajú, je najlepšie. Pritom oveľa kvalitnejšie potraviny máme doma v záhrade. Základné kritérium kvality potravín - čerstvosť sa často len predstiera.

Prečo dávate taký dôraz práve na čerstvosť?
Ak potravinu dlho skladujete alebo zberáte v nezrelom stave, aby sa počas transportu neznehodnotila, výrazne klesá jej nutričná hodnota. Všimnime si u nás predávané tropické druhy ovocia. Keď ich ochutnáte priamo v krajine pôvodu, ľahko zistíte ten rozdiel. Ananás odtrhnutý na poli má úplne inú chuť, ako keď cestuje tisíce kilometrov loďou, lietadlom a kamiónom. Dnes na vidieku 80 percent obyvateľov už nič nepestuje ani nechová žiadne domáce zvieratá, považujú to za nerentabilné a stratové. Kedysi vidiek ľudí živil. Uvedomovali si bezprostrednú závislosť od potravín, ktoré si sami dopestovali. Často s námahou, v pote tváre. Potravín nebolo veľa, ale boli kvalitné, všetky v "biokvalite". Ľudia si ich vážili, neplytvali nimi. Kolektivizácia zvýšila úrody za cenu chemizácie, ale kvalita klesla. Väčšinou však bola významne lepšia, ako je dnešná ponuka.

V čom bola prednosť jedál, ktoré konzumovali naši starí rodičia?
Nedávno televízia ukázala, ako sa na myjavských kopaniciach varieval slivkový lekvár. Bola to atrakcia pre deti. Ja som varenie lekváru zažil a poznám obrovský rozdiel medzi chuťou pravého slivkového lekváru a toho, ktorý sa dnes predáva. Pravdupovediac dobrý slivkový lekvár si bolo treba zaslúžiť namáhavou prácou.

Bez práce nikdy neboli koláče. V čom bola osobitosť lekváru starých mám?
V poctivosti. Správne sa slivkový lekvár varil vonku, po prvých mrazíkoch v medenom kotlíku. Na miešanie sa používalo dlhé veslo, lebo vrelý lekvár prskal na veľkú vzdialenosť. Varil sa za stáleho miešania, pokiaľ nezhustol, často celú noc. Potom sa nalieval do odrôtovaných hlinených hrncov. Takýto slivkový lekvár sa dal krájať a v komore vydržal až do novej sezóny. Okrem čistej dužiny zo sliviek neobsahoval ani gram cukru! Bol to prototyp stravy s obrovským množstvom vlákniny a bez akýchkoľvek konzervačných látok, lekvár ideálny aj pre diabetikov - ale tí boli vtedy vzácnosťou.

Prečo nevieme taký lekvár uvariť v čase najmodernejších technológií?
Pretože sa náhlime. Jedným z omylov našej doby je, keď si myslíme, že ak niečo urobíme rýchle a prináša to zisk, musí to byť aj dobré. Dnes varia lekvár 10 minút. Potom doň pridajú kyselinu benzoovú, cukor a tvrdia, že je to slivkový lekvár. Pravému slivkovému lekváru sa len podobá

Pôvodná kuchyňa bola jednoduchá, ale prácna. Čím prospievala?
Ak by sme sa vrátili k tomu, čo je jedli naši predkovia, zistili by sme s prekvapením, že to vôbec nie je zlé. Jedlo vynikajúco chutí a má správne zloženie látok, ktoré potrebuje naše telo. Tzv. „primitívna“ strava je veľmi bohatá na zložky, ktoré nám dnes veľmi chýbajú. Napríklad vláknina. Jedlo sa neporovnateľne viac strukovín. Dnešné deti navyknuté na sladkosti by si určite pochutili na doma robených slížoch s lekvárom. Stará mama ma vždy vítala s pirohmi plnenými slivkovým lekvárom a posypanými makom. (V maku je jedna z najvyšších koncentrácií vápnika a horčíka!) Obliate boli, samozrejme, maslom od kravičky, ktorá sa po celý deň pásla a večer presne trafila do svojej maštale. Takéto maslo bolo bohaté na vitamín D3, ktorý dnes všetkým chýba, a tak sa šíri nielen osteoporóza, ale aj srdcovocievne ochorenia.

Spomínate maslo, ale to sa dnes vraj veľmi jesť nemusí. Viac letia rastlinné tuky a margaríny. Ako je to?
Na to je ľahká odpoveď. V každom väčšom obchode sa už nájde kútik s biopotravinami. Je malý, ale je. Obchodníci pochopili, že je žiaduci. Ľudia už uvažujú, že nie všetko, čo masovo ponúkajú supermarkety, musí byť zároveň zdraviu prospešné. A dôkaz? V žiadnom biokútiku som ešte nevidel biomargarín. Jednoducho biomargarín neexistuje. V jednom biokútiku som objavil nápadne drahé keksy, ktoré doviezli z Anglicka. Na honosnom obale sa skvel nápis: vyrobené z čistého masla! Takéto keksy neobsahujú žiadne priemyselne vyrábané trans formy mastných kyselín, ktoré poškodzujú ľudské zdravie. Keksy a iné pekárenské výrobky vyrobené z margarínov sú na zdraviu škodlivé priemyselné trans-mastné kyseliny veľmi bohaté.

Podali vám ako spotrebiteľovi dôkaz, že príroda jednoducho taký produkt nevie vytvoriť?
Presne. Margarín je umelá potravina. Všetko na ňom je umelé, vrátane umelohmotného obalu. Margarín má nepríliš vábnu sivú farbu. Preto zamiešajú doň karotén z mrkvy, aby farbou pripomínal maslo. Margarín nepríjemne zapácha. Musí sa dezodorizovať teplom, čím sa jeho vlastnosti ďalej poškodzujú, ale stále to nie je ono. Pridávajú mu preto umelú vôňu a umelú chuť masla. Všetky vitamíny sú umelé, chemicky pridávané. Konzumenti si najviac pochvaľujú, že margarín sa môže na rozdiel od masla aj pri chladničkovej teplote okamžite roztierať. Skutočne obrovská výhoda, veď čas sú peniaze. A tak svojim ratolestiam mamičky natierajú chlebíček margarínom, tak ľahučko sa roztiera...

Ako vznikli margaríny?
Margaríny nevznikli na objednávku lekárov ani ministerstva zdravotníctva. Objednali si ich vojaci. Prvými boli Napoleon Bonaparte a neskôr jeho synovec Napoleon III., ktorí potrebovali lacnú a trvanlivú náhradu masla pre svoje armády. Prvé francúzske margaríny sa vyrábali z loja. V Nemecku vyvinuli začiatkom XX. storočia proces stužovania rastlinných olejov. Stužili ich tzv. hydrogenizáciou (vodík: hydrogén) pridávaním plynného vodíka za vysokej teploty, vysokého tlaku a prítomnosti kovového katalyzátora. Dnes výrobcovia margarínov tvrdia, že hydrogenizácia sa už nepoužíva. Technický pokrok zasiahol aj výrobu margarínov. (napr. transesterifikácia, emulgifikácia a pod.) Ale proces čiastočnej hydrogenizácie napr. sójového oleja sa používa aj pri výrobe moderných margarínov. Oveľa väčší podiel hydrogenizovaných tukov majú margaríny určené na pečenie, čím sa zabezpečuje primeraná textúra cesta. Čiastočne hydrogenizované oleje sa pridávajú aj do olejov určených na fritovanie, aby sa zlepšila stabilita a predĺžila ich životnosť. Pri výrobe obľúbených kukuričných pukancov sa rovnako používajú tieto oleje. Proces hydrogenizácie, najmä čiastočnej, sa používa až doteraz. Proces hydrogenizácie charakterizuje vznik zvláštnych, tzv. trans-izomérov nenasýtených mastných kyselín.

Sú zdrojom trans-izomérov mastných kyselín výlučne margaríny? Nevyskytujú sa aj prirodzené trans-mastné kyseliny?
Máte pravdu, v mlieku prežúvavcov a mliečnych výrobkoch z neho (kravy, kozy, ovce) sa v malom množstve vyskytujú aj prirodzené trans formy mastných kyselín. Tieto trans-formy mastných kyselín vznikajú enzymatickým procesom pri trávení rastlinnej potravy. Tieto prirodzené trans-formy mastných kyselín sa v zažívacom trakte človeka veľmi rýchlo menia na látky s antisklerotickým a protirakovinovým pôsobením! Celkom iné sú priemyselne vyrobené trans mastné kyseliny vznikajúce pri hydrogenizácii nenasýtených olejov, napr. mononenasýtenej kyseliny olejovej. Drastický chemický proces hydrogenizácie zmení kyselinu olejovú z prirodzenej konfigurácie cis na neprirodzenú formu trans. Takto zmenená kyselina sa už nevolá olejová, ale elaidová, hoci počet uhlíkov (18) sa oproti kyseline olejovej vôbec nezmenil. Samotná priestorová zmena na podobu trans úplne zmenila vlastnosti kyseliny elaidovej. Najlepšie to odráža bod topenia: kyselina olejová 13,4°C, kyselina elaidová 45°C, takáto teplota sa v ľudskom tele nevyskytuje ani pri záchvate malárie! Lipáza, enzým určený na trávenie tukov, si s tým nevie poradiť. Kyselina elaidová škodí v každom množstve, nejestvuje bezpečná dávka. Z hľadiska aterosklerózy má najvyšší potenciál škodlivosti, lebo súčasne zvyšuje LDL (zlý) cholesterol a súčasne znižuje HDL (dobrý) cholesterol. Riziko oproti tým, čo túto kyselinu nekonzumujú, stúpa až dvojnásobne. Stúpa aj riziko vzniku cukrovky, podporujú vznik tučnoty ale aj rakoviny, dokonca aj Alzheimerovej choroby.

Naozaj? Veď margaríny konzumuje ľudstvo už jedno storočie.
V Kanade merali, koľko cudzích transforiem mastných kyselín obsahuje materské mlieko dojčiacich žien. S hrôzou zistili, že dojčené deti dostávajú 7-8 percent týchto umelých tukov spolu s materským mliekom. V Kanade si totiž ľudia kupujú veľa polotovarov a hotových pekárenských výrobkov – vianočky, croisanty, bábovky, keksy, krekery a iné pečivo, ktoré sa tam (ako aj u nás) robia na báze lacných margarínov určených na pečenie. Výsledkom je, že v krvi detí sa už pred narodením objavujú umelé tuky a ich množstvo po narodení ďalej stúpa materským mliekom. Ako je to u nás, nevieme. Ale v susednom Česku sa denná spotreba priemyselne vyrábaných transmastných tukov vyšplhala až na 40 gramov za deň.Nezmenilo sa len stravovanie, čoraz menej chodíme. Nepykáme za to?
Ak si niekto myslí, že je iný ako jeho predkovia, ktorí si temer všetko museli urobiť sami, celý deň sa pohybovali a ešte aj doma rúbali drevo, aby sa ohriali, veľmi sa mýli. Daň za pohodlnosť je krutá. Ľudia celý deň sedia - doma, aj v práci. Keď chodia nakupovať, tak sa vezú eskalátormi, výťahmi, vonku autobusom alebo autom. A potom, aby zadosťučinili zdraviu, idú do fitnescentra, nie na vzduch. Chýba im kontakt so slnkom. Považujú ho za karcinogénne. Ale ono je pritom zdrojom vitamínu D3.

Zápasíme s toľkým množstvom protichodných informácií aj o slnečnom žiarení, že už nevieme, čo platí. Škodí či neškodí slnko?
Výsledky o škodlivosti sú do značnej miery deformované, lebo vychádzajú najmä z Austrálie. Tú začali obývať trestanci pôvodom z Írska, kde je menej slnečného svitu, preto majú svetlú kožu s nedostatkom pigmentu. Keď sa dostali do prostredia, kde nevyrastali, neprispôsobili sa hneď prostrediu. Zato pôvodní domorodí obyvatelia Austrálie rakovinou kože netrpia. Ľuďom so svetlou pokožkou postačuje asi 20 minút slnka denne, tým s tmavšou kožou aspoň dvojnásobok, samozrejme, nie v čase najväčších horúčav, ale ráno a podvečer.

Vráťme sa na Slovensko a k jedlu, na ktoré sme takmer zabudli. Nechýbajú v našej výžive tradičné strukoviny ako hrach, fazuľa, šošovica, ale aj cícer a pohánka?
Tieto produkty sú lacné, na Slovensku rastú aj pri minimálnych zrážkach, a pritom sú plnohodnotnou potravinou. Kedysi sa vravelo, že fazuľa je mäso chudobných. Myslím si, že nám veľmi chýba, je bohatá na solubilné vlákniny znižujúce hladinu cholesterolu a dajú sa z nej pripraviť chutné jedlá. Fazuľu jeme čoraz menej a ak, tak v konzervách z dovozu. Uprednostňujeme sóju, často už geneticky upravenú a transportovanú z veľkej diaľky.

...a šošovicu už nechodí mlátiť Macek do Malacek, ale vozíme ju až z Kanady.
Tragédia je, že Európa a Slovensko podľahli tlaku finančných konzorcií, ktoré produkujú potraviny so základným cieľom zarobiť. Tvrdia, že sója, strukovina najbohatšia na bielkoviny, chráni životné prostredie. Nie je to celkom tak, veď v Južnej Amerike kvôli rozširovaniu osevných plôch sóje rúbu dažďový prales. Naši starí rodičia nepoznali sóju, ale fazuľu, šošovicu a hrach áno. Myslím, že je najvyšší čas vrátiť sa ku koreňom pôvodnej výživy. Veď už ani psom často nechutí to, čo im ponúkame.

Pes je inteligentné zviera a má vynikajúci čuch.
Pes je vynikajúci indikátor kvality potravín. Mlieko potrebujeme v každom veku. Konzumujeme ho čoraz menej a v zlej kvalite. Náš psík nám spoľahlivo ukáže kvalitu. Nalejte mu do jednej misky trvanlivé, "škatuľové" odtučnené mlieko a do druhej čerstvé, plnotučné mlieko z mliečneho automatu. Pes si jednoznačne vyberie zdravé čerstvé mlieko. Mlieko, ako každá potravina, stráca kvalitu státím a upravovaním.. Pes to pozná, človek si to musí komplikovane dokazovať.

Pes aj človek sú súčasťou prírody. Kde robíme chybu?
Človek sa až urputne snaží všetky spojivá s prírodou prerušiť. Dokazuje si, že prírodu vôbec nepotrebuje. Zrušil noc so svojou tmou. Myslí si, že tmu nepotrebuje! Ako strašne sa mýli. Rastie nespavosť, depresie, počet samovrážd. Nočnú tmu potrebujeme, bez nej nefungujú naše cirkadiánne hodiny, ktoré riadia prostredníctvom melatonínu náš organizmus. Presekávame si čoraz hlbšie životodarné korene, ktoré nás spájajú s minulosťou, z ktorej sme vyšli.

Stávame sa obeťou technologického pokroku?
Koľko bolo kedysi chladničiek? Všetko sa robilo tak, aby sa jedlo čím skôr skonzumovalo. To bol, pravda, niekedy problém. Maslu škodí teplo. Preto bežní ľudia používali častejšie bravčovú masť. Tá má v istých ohľadoch lepšie parametre ako maslo. Nečudo, veď svojím zložením sa bravčová masť podobá olivovému oleju. Obsahuje menej nasýtených mastných tukov ako maslo a vôbec neobsahuje transformy mastných kyselín ako margaríny. V masle sa nájdu transmastné kyseliny, ale sú prirodzeným produktom prírody, pričom zásluhou kyseliny rumenikovej majú dokonca protirakovinové účinky.

Smerujete k tomu, že živočíšne tuky človek potrebuje?
Tuky v mlieku sú zdraviu prospešné. Kozie mlieko od nepamäti pili najchudobnejší ľudia. Kozie mlieko a syr sú mimoriadne cenené vo Francúzsku, v Španielsku, Portugalsku. Prečo u nás takmer nikto nechová kozy? Herec Jozef Adamovič tvrdil, že kozie mlieko mu pomohlo vyhrať boj s rakovinou. Nevymýšľal si. Ak kozie, ovčie alebo kravské mlieko pochádza zo zvierat, ktoré sa pásli na slnku, obsahuje protirakovinové látky.

A čo bryndza?
Je to skvelý mliečny výrobok s vynikajúcimi probiotickými účinkami, ktoré komplexne podporujú imunitu. Opísal ich náš špičkový vedec, biochemik, profesor Libor Ebringer. Nie náhodou je zástancom čistej, plnotučnej nepasterizovanej bryndze z ovčieho mlieka. Takáto bryndza, pravidelné jedlo našich predkov, má obrovskú probiotickú kapacitu, oveľa väčšiu ako v televízii propagované zázračné probiotiká. Je smutné, keď počujeme náreky, že odbyt je slabý, ceny pre chovateľov oviec sú likvidačné. Aký to paradox, na jednej strane zdravá potravina a na druhej pustnúce pasienky. Namiesto pasúcich sa oviec rastie na nich bodľač.

Trápi vás to ako lekára?
Trápi ma to ako občana Slovenska, ktorý si pamätá časy, keď pasienky boli plné oviec a kráv. Najlepšie mlieko a maslo je od pasúcich sa kráv, bez slnka totiž niet v mlieku vitamínu D3. Mám blízkeho príbuzného na Orave, kde sa kravy ešte pasú. Ale kam predávajú mlieko? Dostávajú ho deti na Orave? No, môžete trikrát hádať – vozia ho na Moravu, ako bioprodukt! To je realita slovenského poľnohospodárstva. My vyrobíme kvalitný produkt a ide do zahraničia. Lebo u nás ho neraz nemá kto zaplatiť!

Hovoríme o krajine, jedle a tradícii, stravovacích návykoch. Ich súčasťou je bravčové mäso, vajcia či maslo. Ale čo taký cholesterol?
Postoj k cholesterolu sa výrazne zmenil v tom, že cholesterol v krvi a cholesterol v potrave sa vzájomne ovplyvňujú veľmi málo. Mám v ruke knihu – Európska kuchárska kniha, ktorú vydala Európska kardiologická spoločnosť. Čo myslíte, čo sa v nej píše o bravčovom mäse?

Zrejme niečo, čo vyvracia ustálenú predstavu o bravčovom mäse.
Všimnite si, citujem presne: Bravčové mäso obsahuje trošku viacej tuku ako hovädzie, ale je veľmi bohaté na vitamín B, zinok a selén. Ani len slovo tu nie je o cholesterole. Cholesterol totiž nie je pre vznik aterosklerózy dominantný. Dominantné sú dve veci – nasýtené tuky a v rozhodujúcej miere priemyselne vyrábané transformy mastných kyselín. Bravčové mäso neobsahuje žiadne transformy mastných kyselín, ošípaná nie je prežúvavec. Ale keby aj ním bola, prirodzené transformy mastných kyselín sú iné ako tie, ktoré vyrobíme v chemických fabrikách a tvárime sa, že vyrábame zdravé potraviny.

Niet nad poctivo vyrobenú potravinu prírodného pôvodu?
Stále sa učíme a zisťujeme nové veci. Bravčová masť je lepšia ako maslo, preto, že zo 45 percent je tvorená z kyseliny olejovej, ktorá má bod topenia je 13,4 stupňa Celzia. A koľko má kyselina elaidová z margarínov? Pre ľudské telo nedosiahnuteľných 45 stupňov Celzia. Bravčová masť má aj nasýtené tuky, ktoré udržujú jej tuhosť, ale v hocijakej teplote ju pritom môžete natierať. V tom sa veľmi podobá margarínom. Mýtus, že bravčová masť škodí a margarín prospieva, moderná veda vyvracia.

A čo hovoria posledné výskumy o vajíčkach? Ľudia sa ich boja práve kvôli cholesterolu.
Platila téza: Vysoký cholesterol rovná sa nejesť cholesterol. To je omyl – vaječný žĺtok obsahuje 250 mg cholesterolu, čo sa považuje za dennú dávku, ale aj zdraviu prospešný lecitín a vitamín D3. Niektorí ľudia zjedli aj päť vajec denne a mali cholesterol pod normou. Prečo? Cholesterol vo vajci nezvyšuje cholesterol v krvi. Ten, kto zje veľa vajec, si zablokuje syntézu cholesterolu a napokon má cholesterolu v krvi menej. Vajcia vôbec neobsahujú trans-formy mastných kyselín.

Takže dávate vajciam zelenú?
Iste, veď obsahujú lecitín a vitamín D3. Samozrejme, nie je vajce ako vajce. Celkom iné je vajce od sliepky chovanej v klietkach, kde sliepky nemajú životný priestor a vôbec nevidia slnko, a iné od sliepky, ktorá behá po dvore. To je dôkaz toho, že ekonomicky výhodné veľkochovy nie sú zasa až také výhodné z hľadiska zdravej výživy. Ale poctivé slepačie vajcia boli rehabilitované.

Máme si po jedle dožičiť pohár vína a ktorého skôr - červeného či bieleho?
Povedzme pohár frankovky, kabernetu, neronetu, alibernetu či dornfelderu, ktoré obsahujú resveratrol. Je to antioxidant, ktorý sa vyskytuje najmä v červenom víne. Špičkový juhoafrický molekulárny kardiológ profesor Lionel Opie dokázal, že resveratrol predlžuje život nielen kvasinkám. Pomáha aj človeku, pretože priaznivo ovplyvňuje bielkovinu regulujúcu starnutie. Naši vinári by sa mali viac chváliť, že v poctivých červených vínach, ale aj v tokajskom víne je vzácny resveratrol.

Je resveratrol výsadou iba niektorých vín?
Áno. Keď si kúpite lacné dovozové víno v tetrapakovom obale, obsah resveratrolu je nulový. Obsah resveratrolu ovplyvňuje pôda, slnko, práca rúk, technológia výroby a najmä macerácia. Počas nej sa uvoľňujú antioxidanty vrátane polyfenolov. Resveratrol nemá farbu, nie je červený, uvoľňuje sa zo šupky, a tá má schopnosť veľmi efektívne zabíjať plesne, baktérie a udržiavať život. Takže víno, ktoré sa vyrába maceráciou, je kvalitatívne na inom brehu. Naše vína obsahujú také isté látky ako vína v Bordeaux. Škoda, že o tom málo hovoríme, že sa nepýšime viac tokajským vínom. Práve cibéby, zoschnuté bobule vďaka plesni botritis cinerea uvoľňujú pri macerácii cenné látky. Ani si neuvedomujeme, čo doma vyrábame. Nezabúdajme však, že menej býva viac. V prípade vína to platí dvojnásobne. Mužom stačia dve a ženám dokonca len jedno deci, vždy spolu s jedlom, lebo víno znižuje hladinu cukru!

Malo by naše jedlo rešpektovať zvyky našich predkov?
Určite, pretože sme vyrástli v prostredí, ktoré nás poznačilo svojimi prírodnými podmienkami. Naši predkovia ich rešpektovali a premietali ich vo svojom jedle. To bolo vždy prirodzené a takým by to malo aj zostať, lebo umelý človek nejestvuje. Život je pohyb. Zabúdať na pohyb nemôžeme. Pohyb má rovnakú hodnotu ako vzduch a voda.

Platí formula: Zdravý život je prirodzené, plnohodnotné, čo najpestrejšie jedlo plus pohyb?
A ešte ako. Často počujeme, že denne 30 minút pohybu stačí. Nestačí. Istý americký kardiológ vyrátal, že by to malo byť minimálne 10-tisíc krokov denne, kontrolovaných krokomerom (asi 5-6 km), a to sa nedá urobiť za polhodinu. V súčasnosti obrovsky narastá výskyt cukrovky tzv. typu 2. Naše telo vyrába dostatok inzulínu, ale ten nefunguje. Spôsobuje to inzulínová rezistencia. Inzulínovú rezistenciu môžeme prelomiť. Najúčinnejší je pohyb. Musíme sa hýbať, najlepší je pohyb na čerstvom vzduchu, vo zvlnenom teréne, prípadne so schodmi. Zvlášť dôležitá je chôdza, v trvaní aspoň 15 minút po každom jedle. Takto inzulínová rezistencia nemá šancu. Tým, čo sa sťažujú na boľavé kĺby, pripomínam Josefa Švejka, tiež ho bolelo koleno a rozchodil to! Veľkou pomôckou je dnes tzv. severská chôdza (nordic walking) používajúca upravené lyžiarske palice, ktoré odľahčuje kĺby a zároveň prehlbuje dýchanie, čím sa zvyšuje aj výdaj energie. Pohyb prevyšuje v účinnosti mnohé lieky a bez mrzutého čakania u lekára, bez nežiaducich


Jozef Sedlák
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
biovejce   |   ip:217.112.1   |   2011-03-28  (22:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Souhlas. Já mám biovejce. Obsahují omega3 masné kyseliny, takže 10 slepic mi za rok nahrabe 72 000,- Kč.


lol   |   ip:188.123.1   |   2011-03-28  (22:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak

aké čerstvé?

jonatánky polohnilé z pivnive orezávať a jesť ešte v máji, potom skoré jablká

mrkva, petržlen, kapusta z piesku ešte v máji, potom čerstvé

kyslá kapusta zo suda ešte v máji, potom žiadna

autore, čo to tu drístaš, ty si to vôbec zažil?


biovejce   |   ip:217.112.1   |   2011-03-28  (22:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  omega 3 masné kyseliny v kupov
nenajdete. Naopak,u vajec slepic, které mají možnost výběhu, ano. To je skutečně vzácnost, to je jiná kvalita. Takže bio vejce jsou defakto zdravá pro člověka, ne škodlivá, jak nám média vnucovala.


http://www.inmagazin.cz/clanek/493_slepice-a-domaci-bio-vejce-.aspx


biovejce   |   ip:217.112.1   |   2011-03-28  (22:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Děkuji, výborný článek.


moravk   |   ip:217.112.1   |   2011-03-28  (22:42)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  slivovice je elixír mládí Autor: moravák, Datum: 12. 03. 2010 16:38
žil jednou jeden člověk co po válce umíral na tuberu, byl už velmi špatný a tak ho poslali ze špitálů dom umřít.(Jak se říkalo) Doma se ale vykašlal na léky, diety a začal zungat. Po půl roce dojel doktor zkontrolovat jaktože mu nenahlásili úmrtí a milá mrtvola seděla u stolu cpala se smaženýma vajcama na špeku a zapíjela to červeným. Když uviděl doktora , hned do něho napral několik štamprlí slivovice, zbytek mu dal na cestu se slovy: "Dochtore, totok je lék a né ty tvoje sračky!"
http://www.inmagazin.cz/clanek/493_slivovice-neboli-slivovica--dil-2.aspx


moravk   |   ip:217.112.1   |   2011-03-28  (22:44)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Můj bratr měl taky na kahánku.
Když se můj bratr narodil,tak asi ve 3/4 roce života dostal nějakou nemoc(bylo to v roce 1946) a doktor řekl rodičům,že je to nevyléčitelné a předepsal nějaké kapky na to,aby tolik netrpěl.Mamce se podařilo ukápnout těchto kapek na krajku peřinky a zhrůzou zjistila,že je to nějaké svinstvo.Ta krajka byla spálena.Otec se dožral a řekl,že když má děcko umřít,tak ať tolik netrpí a začal 1x denně do kluka lít malou lžičku slivovice.Brácha se z nemoci zotavil,přežil to.Byl zdravý jako buk.A otec chtěl toho doktora zabít.

http://www.inmagazin.cz/Diskuze.aspx?intUniKis=760000606&;intRubrKis=493


joplins   |   ip:95.209.24   |   2011-03-28  (22:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Dochtore, totok je lék a né ty tvoje sračky!"

vyborne.. vyyyyyborne...:)))
moravk   |   ip:217.112.1   |   2011-03-28  (23:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Doktore... jde o život !!!


stigd   |   ip:91.191.68   |   2011-03-29  (00:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Po dlhsom case musim okomentovat, sice nic prevratne(ako pre koho) ale vyborne a DOLEZITE


lord1977   |   ip:85.135.12   |   2011-03-29  (09:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jes, jes. Ľudkovia, doprial by som vám ovocie a zeleninku z vlastnej záhrady. Najlepšie niekde ďaleko od mesta, za záhradou les, spraviť si ešte mikroklímu napr. obohnaním pozemku hustými 2-metrovými tujami. To by sa tomu všetkému malo dariť. Od blaha by ste krochkali.


underdroid   |   ip:195.28.76   |   2011-03-29  (10:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  super clanocek! - Sme to co jeme a podla toho aj vyzerame! ... snazim sa co najviac konzumovat vsetko co je vypestovane na slovensku a co je kvalitne hlavne lokalne vypestovane, chlieb je problem najist kvalitny lebo tito rychlokvasene srakory stoja na druhy den za backoru. zasadne nekupujem nic zo zapadu sveta ,ked vidim tie vyrobky tipu billa,lidl,tesco je mi do placu, mizerna kvalita - dobra cena.
jogurt je najlepsi ten co sa 'lame' , med od miestneho vcelara, vino od pestovatelov pre mna 'lokalita male karpaty' ,kapusta stupavska -mnam!, masko najlepsie je od malofarmarov ktory ked si objedname viaceri susedia tak to dovezu do domu (20kg/rodinu) to je masko uplne inej kategorie ,to je domaci cisty chov co vidis a citis tu vonu.ludkovia hladajte ine moznosti ako supermarkety! aj ked je to tazke ale vyplati sa za kvalitu si rad priplatim neake to euro.


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-29  (15:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  výborný článok. Dnes som rýľoval. teším sa už teraz na úrodu, jabĺčka a fazuľa už dochádza:-)


joplins   |   ip:95.209.23   |   2011-03-29  (15:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hujer..

pestujes aj topinamburi??


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-29  (15:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplins, už nie. Bola to otázka miesta. jediné vhodné miesto pre ne tienilo iným plodinám. No ujco ich pestuje, má väčšiu záhradu. Tak zamieňam za slivovicu :-)


joplins   |   ip:95.209.23   |   2011-03-29  (15:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hujer. ja som sa len teraz o tom dozvedel.. a kedze idem pomaly uz aj riesit okolie domu,(ktory este nestoji:)),tak rozmyslam o vysadeni tej "zdravej pliagy"kedze sa o to netreba ,ze vraj extra starat.. niekde na dalekom konci..
co poradis,,oplati sa,, da sa to jest ci pouzivat to castejsie..
alebo to posypem travexom o 2 roky??:)))


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-29  (16:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  dá sa to jesť aj surové, deťom to chutí. Sú to sladké zemiaky, dá sa z toho naozaj všeličo robiť. Starať sa o to vôbec človek nemusí, ujco to má za šopou a rastie to samé. Netreba to okopávať, ani burinu popritom trhať, ono si to viacmenej poradí zo všetkým. A ešte to aj dobre vypadá. Okolo plota, alebo slnečného múra - doporučujem. Málo starostlivosti - veľa úrody. A žiadny škodcovia.


joplins   |   ip:95.209.23   |   2011-03-29  (16:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  HUJER.. tak som mal dobre info.. idem na to.. "a když to je tak dobrý, jak říkaš, naseju toho za hektár". pulp fiction..:)))


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-29  (16:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  inak, zase mám chrobáka v hlave. Mám kus neobrobenej pôdy, kde by som to mohol len tak nasadiť. Nech si rastú...predsa len je to maškrta.

Samozrejme držím palce :-)


sipo   |   ip:46.227.17   |   2011-03-29  (16:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://vitarian.cz/


jeliman   |   ip:78.141.12   |   2011-03-29  (17:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplins, drHujer vdaka za info o topinamburoch, tento rok vyskusam.


Jarmila   |   ip:88.103.69   |   2011-03-29  (17:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To je strašné, jak to prasečí miminko drží na tom obrázku. Hned bych mu za to dala přes držku. To jste tam nemohli dát nějaký normální obrázek?

Jinak bych chtěla varovat před nákupem másla vyrobeného v EU nebo Belgii. To je ve skutečnosti žluklý margarín, žádné máslo. Taky by se lidé měli vyvarovat všech výrobků ze sóji a kukuřice. Protože tam hrozí, že to jsou modifikované potraviny ze známé zločinecké firmy Monsanto. Taky modifikovaný losos je podezřelý a stejně tak nejezte rybu pangeas, neboť ta je z Vietnamu, který je dodnes otrávený z dob vietnamské války,kde také firma Monsanto celá léta rozprašovala z letadel své jedy pod názvem Orange.


joplins   |   ip:95.209.23   |   2011-03-29  (17:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja si idem dat zistit co za sracky obsahuje zemina v mojej zahrade k hujerovi,,(ked bude cas).. anasadim si vlastnu zelinu a hotovo.. nepotrebujem jest lososy,, ani kiwi.. jabka a hrusky postači!!
na dedine este stale par ludi chova kravu,,kupis mlieko ,este teple,,, namutis si hrudu masla za 10 minut a mas po probleme!!

treba sa uskromnit a nepliaskat sa po zemi ked mi jazyk rozkaze co by rad.. a mate o problem menej,, telo si odvykne casom od maskrt,len mu treba dat na papulu zopar krat a ono prestane pištat!!

a potom postacia aj jabka a hrusky!!!
:)) mier s vami..


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-29  (17:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplin súhlas. ja som síce svetobežník, labužník a ako vraví moja priateľka bonviván a buržuj. No dobrovoľná skromnosť, nachádzanie chutí, vôní, krásnych miest a príjemných ľudí TU DOMA ma robí v poslednej dobe SKUTOČNE šťastného a spokojného.

Kto nepestoval vlastnú zeleninu, nevie ako chutí život....

ps: práve sa robí rozbor vody z jednej studne z dediny Cinobaňa. Dám Vám potom vedieť, ako na tom sú.


joplins   |   ip:95.209.23   |   2011-03-29  (17:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hujer.. bonviván a buržuj??
to sa mi luuuubi... :)))
solim   |   ip:81.89.53.   |   2011-03-29  (20:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pekné príspevky.Priesady už mate vypestované.Vo štvrtok a v piatok(deň listu)môžte vysievať alebo presádzať šalát,kapustu,kel,kaleráb...Mamičke som kúpil(ja som si kúpil na jeseň) vyradené 8 mesačné slipočky z batérioveho chovu.Chudiatka konečne poznajú slniečko,trávičku,môžu zobnúť čo len chcú dokonca aj hrabať a vyprať sa v hline.Sú zachránené pred porážkou.O mesiac sa vyčistia z tej gebuziny čo každý deň zobali,zaperia sa,priberú a potom sú to inakšie vajíčka.


Alex   |   ip:217.12.49   |   2011-03-29  (20:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Co sa tohoto clanku tyka, ja osobne som toho nazoru, ze cim viac stravy, ktoru nam poskytuje sama priroda, tym zdravsi a tym padom aj kvalitnejsi zivot potom clovek ma. Samozrejme s kombinaciou dodrziavanim pitneho a spankoveho rezimu, a ten sport tak isto nikomu neuskodi.

TO underdroid:
poprosil by som ta, ci by si mi mohol odpisat na noname (zavinac) westcom (bodka) sk. Tiez sa snazim zhanat alternativne zdroje cerstvej zeleniny, ovocia a ostatnych zdraviu prospesnych potravin, ktore v obchode bez zdravieposkodzujucich aditiv a inych prisad len velmy tazko zozenies. Mohli by sme povimienat nejake informacie. Dakujem

PS: Ak ma este niekto dalsi zaujimave info o potravinach (akychkolvek) napr ako Jarmila, tak isto sa mi prosim Vas ozvite. V dnesnej dobe to sice vela ludi podcenuje, ale "nevedomost je sladka" je len pre ignorantov a pre ludi flegmatickych nie len k sebe samim. Ja by som skor povedal "nevedomost zabija" a preto kazda dobra informacia ma cenu zlata.


joplins   |   ip:95.209.23   |   2011-03-29  (20:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  solim,,pekne si to napisal..


Sheldon   |   ip:81.89.53.   |   2011-03-29  (22:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  vidim, ze sme sa tu pekne zisli :)...ja takisto tento rok idem okrem tradicne zemiakov pestovat vselico... zahrada porylovana, rola poorana, priesady sa riesia... dufam, ze budem dobry rok a super uroda... tesim sa na kukuricu, mrkvu, petrzlen, paradajky, tekvicu, cukinu, redkovku, zemiaky... a zavidim vam dolniakom (od Trencina dole) vasu podu...u nas na severe je nieco vypestovat o dost vacsia drina skrz horsiu podu


Sheldon   |   ip:81.89.53.   |   2011-03-29  (22:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a este vajicka... u frajerky maju 6 sliepok a denne 7 vajec :) ... sliepky papaju pekne nasusene zelene, zrno a krasne nesu zdrave domace vajicka


underdroid   |   ip:195.28.76   |   2011-03-30  (08:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to ALEX: ak mozem skromne poradit ... je to jednoduche - treba hladat, zalezi od lokality kde byvas,ja som ze Stupavy takze vsade to mam blizko :o), stastim je ze u nas byvaju kazdu sobotu trhy take klasicke teda aj pestovatelia (v zime skladove zasoby) zeleniny,ovocia,ale aj masove vyrobky , udenarske .... ,region malokarpatskych vin, stupavsky med a kapusta,zemiaky,Mikopesta pestuje huby (sampiony,hliva,...) je to domaci vyrobca,a na hornom konci su chovne rybniky pre pstruhy,kapre,uhory aj s celorocnym vylov/predaj... takze to je uplna parada. jo, a tiez sem chodia dodavatelia z juhu takze ked je sezona dostat kvalitne domace potravinarske vyrobky a zel-ovoc. ked idu sviatky vzdy su tam velke trhy. Ak mas rodinny dom alebo zahradku tak sa da dopestoveat vselico, su aj taky machri ktori dokazu na balkone dopestovat silnu urodu jahod,paradajok(spec. balkonove odrody videl som v billa ako semiacka),paprika, a to na malej ploche .... To je asi vsetko.
Zial musim kostatovat ze ludia su lenivy si nieco dopestoavat aj ked maju moznosti, a radsej kupuju hotove (to je moj pripad :o)) a potom nadavaju na vsetko ake je to nekvalitne. Skratka sme pohodlni :o) prajem peky den 'na zahradke' :o)>-<


Tara   |   ip:94.112.16   |   2011-03-30  (09:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Přidávám svůj hlas článku, patřím ke stejně smýšlejícím :) Sice nemám zahradu, ale i na balkoně paneláku (6m dlouhá lodžie) se dá lecos vypěstovat. Nejen bylinky, ale i kořenová zelenina, rajčata, paprika, ředkvičky (už se mi zelenají v truhlíku), povedl se mi i česnek...
Co nemám možnost vypěstovat, kupuji zásadně na zemědělských trzích od českých zemědělců. S některými trhovci se známe i podle jména, váží si stálých zákazníků. Raději zaplatím 25 Kč za litr mléka, které mohu nechat zkysnout a ze kterého mohu sbírat smetanu, než polovinu za jakousi bílou břečku bez chuti, která nezkysne, ale spíš shnije. Snad jediné, co mi tam chybí, je výsekové maso, prodávají se tam jen masné výrobky a sádlo. Ovšem jejich klobásy mají ve střívkách kusy masa, ne beztvarou hmotu neznámého původu :)))


Krovak   |   ip:109.230.5   |   2011-03-30  (10:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ked uz ide takto jar neviete niekto kde by sa na slovensku dali zohnat exoticke semena, alebo sadenice? Zhanam Codonopsis pilosula, alebo tiez dangshen a zatial som nasiel iba v cechach kde by semena stali 20 Kc a postovne 100 :-\
A to nehovorim o veciach ako jam cinsky alebo jobove slzy (slzovka) tie neviem najst ani tak :-\


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-30  (16:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tara vitajte v tlupe labužníkov a reálnych uvedomelých ľudí.


joplins   |   ip:78.156.21   |   2011-03-30  (18:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  krovak..priatelu,, ja ani neviem gdo to je, ten Zhanam..
ale pasuje to dobre..

chlapi zhanam zhanam.. nemate?? :))
jeliman   |   ip:95.105.12   |   2011-03-30  (20:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  priatelia, vie my niekto z Vas poradit kde by som mohol kupit sadenice topinambury, hladal som po nete, ale nedopatral som sa k nicomu, som z BB, dakujem email: martancom@gmail.com


pistino   |   ip:80.81.231   |   2011-03-30  (21:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pekný článok:) Som rád že sa ľudia začínajú prebúdzať. Aj keď pestovanie, chovanie či obyčajný život na dedine s vlastnou záhradou nie je jednoduchý, ale je oveľa plnší ako v meste... Ak ma chce niekto zabiť, nech ma zavrie do paneláku... za rok ej zaručene po mne:D


optimalna   |   ip:94.174.62   |   2011-03-30  (22:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Je to skvely clanok, konecne si niekto vsimol, ze to co nasi predkovia jedli bolo zdrave.
Ja som hladala dlho, co je zdrave, a aky by mal byt jedalnicek.
A tak som nasla OPTIMAL DIET od Dr. Jana Kwasniewskiego. (to nie je dieta - to je zivotny styl!)
Precitala som od neho tri knihy v polstine, su stranky aj po anglicky a cesky.
Lech Walensa, byv. polsky prezident a zakladatel Solidarity, prestal brat inzulin po mesiaci ked presiel na dietu Kwasniewskiego a pritom sa niekolko rokov liecil v najlepsich klinikach na svete.
Ja som na tejto diete skoro dva roky, s manzelom sa citime skvelo, nepocituje hlad, a nase trojrocne dieta nepotrebuje ziadne olovranty medzi hlavnym chodom, ziadne keksiky, ci sladke napoje.
vsetke choroby su z jedla!!!

tu su linky
original polska strana - http://www.dr-kwasniewski.pl/
stranka po anglicky - http://homodiet.netfirms.com/diet/optimaldiet1.htm
ceska stranka - http://optimalnidieta.cz/
jedina kniha v ceskom jazyku sa da stiahnut tu, je tazko dostupna na svk, ci v cr ... - http://www.ulozto.sk/3094527/optimalni-dieta-pdf (sama som si to stiahla)

tu je v skratke opis diety po cesky -http://www.volny.cz/sak379/

dalsie zaujimave linky - http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010060003

http://www.prostor-zdravi.cz/index.php?option=com_content&;view=article&id=102:alternativni-dieta-dr-kwasniewskeho-pry-dokaze-vylecit-cukrovku-&catid=7:cukrovka&Itemid=11

tato dieta vychadza na zaklade zlozenia materskeho mlieka, na 1 gram bielkovin pripadaju 3 gramy tuku a 0,5 sacharidov

verim ze tento moj prispevok bude dodany


optimalna   |   ip:94.174.62   |   2011-03-30  (22:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Este som chcela podotknut, ze mam 6 sliepok, kazdy den 6 cerstvych vajicok, a pestujem si na zahradke vlastnu zeleninku aj ovocie :)
moje heslo: jest zdravo a mysliet pozitivne bez strachu


eros   |   ip:86.42.122   |   2011-03-31  (02:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplins -

"...telo si odvykne casom od maskrt,len mu treba dat na papulu zopar krat a ono prestane pištat!!"

Ja som prave v stadiu. kedy sa pripravujem dat telu telu zopar po papuli :-)

Ja mam rozrobeny plan na skromny domcek ( zo slamenych balikov obhadzany hlinou)) a pozemok na pestovanie vlastnych potravin.
Sheldon   |   ip:81.89.53.   |   2011-03-31  (08:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  offtopic. dnes ráno bola na radiu Slovensko zaujimava tema: pytali sa ludi ako bude vyzerat svet a ludstvo v roku 2111. Celkom ma prekvapilo, ze vela ludi malo odpovedi typu ze si budeme pestovat vlastne potraviny, ze budeme viac zziti s prirodou...prišlo mi to, že ludi, ktori pisali ro radia neboli spiaci a uvedomovali si situaciu... na druhej strane vela z nich caka zmenu ludstva niekde zvonku a neuvedomuju si, ze zmenu musia sposobit sami sebe...


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-31  (14:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  eros, prídem na brigádu. So slamennými domčekmi mám aké také skusenosti a staviteľov je málo, tak sa ponúkame :-) každá brigáda je skúsenosť.


Beebee   |   ip:87.197.13   |   2011-03-31  (15:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Len jedno mi nejde do hlavy. Ak si kupite semena, tak su predpokladam uz modifikovane, ak sadenice, tak su z modifikovanych semien atd. Ci?


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-31  (15:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  beebee čo to znamená modifikované?


Beebee   |   ip:87.197.13   |   2011-03-31  (15:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Cakal som tuto otazku uz ked som odklikol "odoslat prispevok" dokonca som sipil ze pride mozno od teba doktore :)
myslel som nieco podobne: http://sk.wikipedia.org/wiki/Geneticky_modifikovan%C3%BD_organizmus
A tiez chcem svoju zahradku, Hujere, este minuly rok si mi slubil, ze sa pozries na ten pozemok v tvojej blizkosti (tusim tam Vietnamci ci kto pestovali zelene rastlinky a neboli to bylinky) :)

Stale som pozemok, ktory by vyhovoval mojej penazenke ani moznosti sklbit pracu a "rolnicenie" (napr. vzdialnesot od Ba) nenasiel....


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-03-31  (15:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hm, bohužiaľ pozemok nakoniec nechcú predať. Sú tam dvaja súrodenci a nekomunikujú, takže bohužiaľ :-(. A vedľajsí je za 20 000, a to jako asi nee :-) Záhorie si neskúšal?

I my - rodičia našich detí sme modifikovaní, naše deti budú takisto, i jabloň na záhrade. Gény sa prispôsobujú a menia - je to ich prirodzená vlastnosť. Ale určite semienka čo dávame niesú gmo - tak ako je v odkaze. Hybridizácia, šľachtenie, prirodzený a umelý výber ano.


Beebee   |   ip:87.197.13   |   2011-03-31  (16:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zahorie je suverenne najdrahsie...


Sloven13   |   ip:158.195.2   |   2011-03-31  (23:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jasne ze to tak je...ale super clanok...pretoze pomarance z billy obsahovali asi dve kvapky vody a ostatok bol iba ten bunkovy obal ktory normalne ma v sebe vodu,teraz nemal,navyze chut sa podobala na poloigelitove vrecusko" :D pfuj! za toto mam otrocit v systeme?! radsej budem otrocit na svojom poli a papat naoznajstne mnamky :Deros   |   ip:86.42.122   |   2011-04-01  (00:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DrHujer -

dakujem, som rad :-), ze si ochotny pomoct. A chcem povedat, ze sam by som isiel niekde pomoct a zaroven nabrat skusenosti. Podla mna tadeto vedie cesta.Vzajomne si pomahat a nenechat sa vykoritovat systemom a ukazat, ze sme silnejsi. No ale to je tazko s niektorymi ludmi i ked sa mi zda, ze sa coraz viac ludi prebera. To je dobry signal do buducna.
My (slovaci) tu v IRL si tiez pestujeme. Sice v malom, ale aspon pre radost a "keep in touch with the nature". Dostal som priesady paradajok, zajtra si idem zobrat papriky a tento vykend uz posadim. Chalani uz maju. Jeden ma spraveny aj mini foliovnik, tak asi zajtra zbehnem pokukat. Klima tu nie je ako na SK, ale ja tie Holandske papriky uz nemozem ani citit. Videl som na vlastne oci (ked som bol v NL) ako to pestuju.

Takze prajem vsetkym radost zo svojej zahradky, dobru urodu a...

na zdravie :-)


pavolpi   |   ip:217.119.1   |   2011-04-01  (14:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  my, ako rodina si zeleninu, strukoviny, kukuricu, zemiaky atd. pestujeme doma v záhrade.
máme ovocný sad.
chováme si prasa doma, aj hydinu, pestujeme pšenicu.
mlieko kupujem od kamaráta za 0,50 € za liter(čerstvé, neupravované priamo od kravy)
každý víkend pečiem 2-kilový chlieb (je oveľa chutnejší ako kupovaný a výjde ma iba na 0,80 €)


hanzolo   |   ip:160.44.24   |   2011-04-01  (15:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  :) uuu pavolpi len v dobrom vam zavidim.domaci chlebik mnaam.

ja som tiez zasadil neaku zeleninu u priatelky na zahrade.jej dedko mi povedal ze sa mi to neoplati ale ja viem svoje.nechcem jest paradajky velke ako moja past ale maju chut ako voda.

minule som pil kravske mlieko a pokazil som ho tym ze som tam dal kakaovi prasok.mohol som to vypit len tak.


hanzolo   |   ip:160.44.24   |   2011-04-01  (15:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  apropo.
Oravska slanina s Tesca.

Zlozenie>90 percent voda,Hemoglobin,5 ecok,zahustovacia hmota atd.

WTF?co je to za slaninu?slavka   |   ip:213.151.2   |   2011-04-02  (15:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Súhlasím s článkom. S tým cholesterolom je to naozaj tak, že vegetariáni ho majú najviac, lebo telo si ho musí vyrobiť. Už v škole sme sa učili / vysokej/, že pri stužovaní olejov sa mení zdravá forma na nezdravú - teda všetky margaríny. Ale veselo sa klame ďalej. Irituje ma dnešná móda mať dom /nechutnú supermodernú kocku/ potom pár metrov trávnik / že ho preštíš/ a dvojmetrový múr. Nanajvýš všetci grilujú ostošesť /zdravé? - hm.../. V dnešnej dobe, ak človek vyjadrí názor, že chce mať aj väčší dvor, záhradu, pestovať zeleninu, mať ovocné stromy , vinohrad -. je za blázna. Nestíhajú. Ale všelijaké športy - halové nezdravé debiliny, na to čas majú. Ja mám deti, vys. školku, náročnú prácu, treba utiahnuť aj dom, aj chalupu, a stíham.... Doma sme odjakživa jedli všetko z našej záhrady, pili naše dobré suché víno / nie nejaký dunihlav, ale ocenené medailami..../ Budem v tom pokračovať.


michal   |   ip:195.91.81   |   2011-04-03  (10:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ahojte. aký máte názor na to, že podľa štatistík sa na vidieku dožívajú v priemere ľudia menej ako v meste. nie je to paradox? veď v meste sa drvivá väčšina obyvateľov zásobuje potravinami z hypermarketov. inak sám bývam na dedine a niečo si dopestujeme sami. ale zaujíma ma váš názor na toto.


Sheldon   |   ip:81.89.53.   |   2011-04-03  (11:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zaujimava statistika. nemas niekde zdroj? ono v minulosti do mohlo kludne tak byt. ale myslim, ze teraz je to vyrovnane. V minulosti sa ludia na dedine fyzicky dost znicili - viac ako ludia v meste si myslim. ale ak je to pravda co pises a ak to plati aj na dnesnu dobu, tak je to na zamyslenie...


DrHujer   |   ip:95.103.19   |   2011-04-03  (18:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  michal je to tak., Na dedine sa zomiera skôr. Trochu robí štatistická metóda. Gro je zdravotnícka dostupnosť.


Najs   |   ip:178.40.24   |   2011-04-05  (20:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Neprecitala som si vsetky prispevky, ale tesi ma tato normalna diskusia na temu tak nesmierne dolezitu, ktora ide v sulade s tradicnym sposobom zivota v tejto republike. Vam, zanietenim zahradkarom chcem este dodat jedno. Nezabudnite na "domaci hnoj". Pri dome mame vyhradene miesto na "hnoj", kam davame rastliny z obrobenej zahrady a chodime tam vylievat z kybla organicky odpad z kuchyne. Je to fyzicky a organizacne narocny sposob zivota. No nevadi mi to. Podla mna sa mozeme zachranit iba navratom spat k povodnemu sposobu zivota. Bohuzial som presvedcena i o tom, ze nas kvantitativne musi byt na tejto planete menej. Ludia su rovnakou entitou ako ktorykolvek spolocensky zivocich. Aj potkany si reguluju efektivnu velkost populacie.


biblista   |   ip:188.167.8   |   2011-04-05  (21:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pozrite si film, ktorý ukazuje ako spôsob stravovania sa podpisuje na vznik tzv. civilizačných chorôb, zvlášť rakoviny.

Najs, nesúhlasim s tebou, že nás musí byť na zemi menej. Keď sa vrátime k pôvodnému spôsobu života, táto zem uživí 6 x viac ľudí, ako dnes. Boh povedal ploďte sa a naplňte zem. Ten čas je len pred nami a dovŕšený bude rajským životom pre každého obyvateľa planéty vrátane vzkriesených ľudí, ktorých žilo na zemi asi 24 miliárd počas existencie ľudstva.


anonymus   |   ip:212.81.19   |   2011-04-06  (23:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  dobry článok, skvelá diskusia. ak smiem poradiť, keď sa už púšťate, resp. pokračujete v záhradničení, nezabúdajte na základ - pôdu, ktorú si dokážete sami zlepšiť kompostovaním.

tu je pár článkov:
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10105/136034/Kompost-%E2%80%93-cisto-naturalna-zalezitost
http://www.agroporadenstvo.sk/rv/ostatne/kompost.htm?start

a ešte pár nápadov :
http://zahrada.artmama.sk/vsetko-ostatne/ako-zalozit-kompost

Veľa zdaru. ;)


hmm   |   ip:88.212.40   |   2011-04-07  (19:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zaujimave a minule som cital ze mlieko je tak kysle (pH) ze ani samotny vapnik v nom ho nemoze neutralizovat a preto taha z organizmu este Ca, a skodi mu,zaroven ze je to JEDLO a nie NAPOJ.. cize mlieko netreba pit vobec, nieco mal pravdu ale nieco su typicke keci, s makom ale pravdu ma, je tam max Ca


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-04-07  (19:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hmm, čerstvo nadojené mlieko má pH 6,8. Pomáha tým spolu s kyselinami zrážať bielkoviny v mlieku, aby sa z neho dostal lepšie i vápnik do tela. Čítali ste zle.


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-04-07  (19:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a ešte ma napadlo. Citrón je veľmi kyslí, pritom je to zásadotvorná potravina. A teď babo raď :-)


anonymuusm   |   ip:147.232.1   |   2011-04-07  (20:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tibor, ty si to??


DrHujer   |   ip:87.197.15   |   2011-04-07  (20:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jožo neprezraď ma.


anonymuusm   |   ip:147.232.1   |   2011-04-07  (20:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ups...no ...tú transformáciu si už zmákol?? (viĎ fatimske tajomstovo 3)


hmm   |   ip:88.212.40   |   2011-04-07  (22:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DrHujer - aha tak asi sa to sprava inac ked je cerstve ale ja rovnako ako vy myslim pH ci je tvorne a nie ci je na chut kysle o citrone viem ze je kysly chutovo ale zasadotvorny :)


DrHujer   |   ip:178.41.62   |   2011-04-09  (23:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pH nieje všetko. Čo nikto z novinárov nevie a nepovie...


karol99   |   ip:92.240.23   |   2011-04-17  (17:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zdravim vas. super tema. super prispevky. k tomu slamennemu domceku co ste tu spominali. me niekto nejake dobre zdroje k tomu? inak na bgrigadku by som pokojne siel aj ja. myslim, ze sa ludia musia vratit ozaj ku korenom, kedy si navzajom pomahali ci uz pri stavbach.. pocul som uz aj nedavno ze dakde pri zvolene je daka zijuca skupinka ludi co tam postavili domy alebo mozno len pokupili ale to nie je dolezite. dolezite je, ze sa snazia byt sebestacny v co najviac smeroch. dokonca aj daku vlastnu menu si tam vymysleli. nevie niekto nieco o tom? dik za info.
sme to co jeme...


Gurasu   |   ip:89.176.14   |   2011-05-12  (06:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  prave vcera som zdokumentoval svoj pokrok a boj proti Bille, tescu a lidlu.....


http://www.youtube.com/watch?v=PO796KPU_wI


http://gurasu.blogspot.com/diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


tri + tri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Monika, Chill out!


 - Monika, Chill out!2013-05-30  (10:45)  |  Z domova
Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.

Zastavme SMER! (bankrot a peklo)


 - Zastavme SMER! (bankrot a peklo)2013-05-28  (08:49)  |  Z domova
Ťažko sa mi počúvajú slová premiéra, ako sa musia uskromniť všetci pracovníci v štátnej sfére, ak tu nechceme zhasnúť a všetci odtiaľto odísť. Zvlášť ak zakrátko po týchto vyjadreniach začne vyzdvihovať potrebu usporiadania olympiády a výstavby futbalových štadiónov či diaľnic.


Ja som vám to hovoril!


 - Ja som vám to hovoril!2013-05-27  (09:31)  |  Z domova
Nový premiér v Japonsku Shinzo Abe sa pustil do zlepšovania ekonomiky. Ekonómovia si sťažovali na defláciu a deficity obchodnej bilancie. Deflácia podľa nich spôsobovala to, že ľudia odkladali spotrebu a ekonomika nemohla rásť. Deficity v obchodnej bilancií boli vďaka tomu, že silný jen predražuje ceny japonských produktov a exportu sa preto nemôže dariť.


Jiří Krampol: Trilogie...


2013-05-25  (11:41)  |  Z domova
Nejen běžní obyvatelé, ale i umělci jsou už ze současné politické situace znechuceni. Také herci Jiřímu Krampolovi vadí nadměrné odměny úředníků a manažerů firem ovládaných státem. Ti podle Krampola často "vše zkurví a poserou ze všech stran". A ještě za to dostanou miliony. Herec a moderátor Jiří Krampol si ohledně hodnocení současné situace v politice, byznysu a jejich propojení servítky nebere. On, jako zasloužilý umělec, si prý za film vydělá stěží na špatné kolo. Zatímco leckterý 23letý manažer, který třeba ani nemá maturitu, bere milionové odměny.


Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!


2013-05-25  (11:01)  |  Z domova
Pred pár dňami som si na facebooku prečítala šokujúcu správu, ktorá opísala komunikáciu občana s policajtom.


Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!


2013-05-23  (09:05)  |  Z domova
Vlády v Európe už dávno odhalili príčinu krízy. Nie je za ňou ani rozkolísaný finančný systém (ktorému pomocou centrálnej banky a eurovalu naďalej posielame stovky miliárd), ani lacnými euroúvermi vytvorené realitné bubliny v Španielsku či Írsku, ani nezmyselné štátne výdavky.


BRUSEL POŽADUJE OD OBČANŮ POVINNÉ BANKOVNÍ KONTO


2013-05-21  (09:45)  |  Z domova
Nejnovější studie ukazují, že se 58 milionů občanů Evropské unie obejde bez bankovního účtu. Této informace se chopila Evropská komise a přichází s novou direktivou, která „má zajistit právo na běžný účet i bez ohledu na příjmy obyvatele kdekoli v EU.“


Reakcia rómskej komunity na zákaz výkupu kovov...


2013-05-18  (01:16)  |  Z domova
„V tomto sa jedná o jasnú diskrimináciu nás rómov“, vyjadril sa hovorca rómskej odbojovej skupimy „Otvorené kanalizačné šachty“, Sandokan Sajtó. „Čo my teraz urobíme s 1463-ma kanalizačnými poklopmi a 62-ma pamätnými tabuľami, ktoré sme dva roky akumulovali v rámci vytvárania rómskeho fondu dôchodkového zabezpečenia?“, opýtal sa nášho redaktora... „Viete koľko nás to stálo roboty, to všetko dotrepať na Luník IX., aby nás pri tom nechitili gádžovia?“, pokračoval v otázkach... „Nech nám gádžovia zaplatia aspoň za robotu!“ ukončil svoju výpoved k tomuto opatreniu...


JAK REAGOVAT NA ODPŮRCE KONSPIRAČNÍCH TEORIÍ


2013-05-17  (10:56)  |  Z domova
Mluvíš jak zastánce konspiračních teorií.“ ODPOVĚĎ: „Zastánce konspiračních teorií? Řekni mi popravdě, kde jsi tento termín slyšel... v televizi? (Smích). ... Pojďme si to objasnit. Myslíš si, že lidé, kteří jsou u moci, nejsou schopni páchat zločiny a lhát veřejnosti? Vážně jsi tak naivní?“ (Smích).


Slováci budú musieť odchod z krajiny nahlásiť, inak ich bude štát pokutovať...


2013-05-16  (16:49)  |  Z domova
Občan Slovenskej republiky, ktorý sa po novom roku rozhodne vycestovať do zahraničia na dlhšie ako 90 dní, bude mať povinnosť to nahlásiť príslušnej ohlasovni v mieste trvalého pobytu. Ak to neurobí, spácha priestupok, za ktorý mu hrozí pokuta. Vyplýva to z novely zákona o hlásení pobytu občanov, ktorú schválili poslanci NR SR.


Šokujúci príbeh Ivany Boórovej - AUTENTICKE SVEDECTVO - VIDEO 1


2013-05-12  (11:26)  |  Z domova
Šokujúci príbeh Ivany Boórovej - AUTENTICKE SVEDECTVO - VIDEO 1


EU chce regulovat pěstování VEŠKERÉHO ovoce a zeleniny (dokonce i na soukromých zahrádkách)


2013-05-09  (09:16)  |  Z domova
Evropská komise chce nařídit zemědělcům a zahrádkářům používání standardních osiv. Staré a vzácné odrůdy mají jen malou šanci na schválení, jejich pěstování bude trestné ze zákona – dokonce i na soukromých zahrádkách


Ján Počiatek drogový test odmieta - podali sme žalobu.


2013-05-06  (18:26)  |  Z domova
Dňa 3.5.2013 sme na Okresnom súde Bratislava I podali žalobu o splnenie povinnosti z verejného prísľubu o ochranu dobrej povesti právnickej osoby proti Ing. Jánovi Počiatkovi.Združenie GINN vyzvalo dna 14.3.2013 otvoreným listom Ministra Jána Počiatka, aby sa podrobil testu na prítomnosť návykových a psychotropných látok v tele. Test z vlasov poskytne informáciu o užívaní drog v najdlhšom časovom horizonte. List bol doručený Ministrovi, jeho hovorcovi, vláde, premiérovi, prezidentovi a ďalším zainteresovaným osobám a verejno-právnym médiam. Minister dal verejný prísľub, že nemá problém kedykoľvek absolvovať test na prítomnosť akejkoľvek drogy. Martin Daňo ho na taký test vyzval. Počiatek za to na neho podal trestné oznámenie. List, ktorý Počiatek dostal začala preverovať Národná kriminálna agentúra.


Rozlúčka s čitateľmi


2013-05-06  (11:39)  |  Z domova
Týmto by som sa rád rozlúčil s tými, ktorí si moje texty čítali. Na túto stránku som vkladal svoje články nezištne, zdarma. Dnešným článkom kapitalizmus vs. socializmus sa s vami lúčim.


Paraziti a zločinci pseudo demokracie...


2013-05-05  (12:52)  |  Z domova
Pozrite si video dokument o politickej a podnikateľskej mafii Václava Havla, Václava Klasa a Milana Kňažka, Vladimíra Mečiara a ďalších mafiánov pluralitných politických strán po sametovom podvode komunistickej strany v roku 1989. Keď mafia pluralitných komunistických strán Václava Havla a Václava Klausa vytvorila legislatívu v neprospech obyvateľstve Československa, tak sa začali postupne obyvatelia Československa zadlžovať. Nakoniec mafie pluralitných strán v Československu si rozdelili aj obe krajiny Česko a Slovensko, a napísali a schválili si Ústavy oboch krajín a tiež dôležitý volebný zákon bez súhlasu obyvateľstva v referende z dôvodu, aby boli nekontrolovateľní a nikým neodvolateľní , a tak aj týmto spôsobom sa pluralitným politickým mafiám a zločincom Československa sa podarilo ovládnuť justíciu, políciu (občania si nesmú priamo voliť a aj priamo odvolať pri nedôvere GP, ústavných sudcov, predsedu najvyššieho sudu, riaditeľa slovenskej polície, manažéra RTVS, a aj takto na spôsob komunistov ovládli verejnú správu krajiny a hlavne sa im podarilo presvedčiť ľud oboch krajín, že v našej krajine po roku 1989 sú voľby slobodné a demokratické, že aj mi občania žijeme v právnom a demokratickom štáte.


Zánik socializmu alebo čo by bolo keby.


2013-05-05  (10:38)  |  Z domova
Na internete mate niekoľko viac menej zabavných teórii o príčinach pádu socializmu. Na rozmýšľanie vám dávam ešte jednu. Mohol by som po vzore nezávislých médii hrdo vyhlásiť ,že moje informácie pochádzajú z dobre informovaných zdrojov blizkých KGB, ŠTB a vo photoshope vyrobiť nejakú zábavnú fotografiu ,ale nechce sa mi.


Prečo sa Marx pri kapitalizme mýlil


2013-05-02  (09:13)  |  Z domova
Prejav Dr. Madsena Pirieho (z Adam Smith Institute), v ktorom vyjadruje svoj nesúhlas s tvrdením: „Karl Marx mal pravdu. Kapitalizmus po roku 2008 sa rozpadáva pod nátlakom jeho vlastných protikladov.“


20 PŘÍZNAKŮ, ŽE V EVROPĚ ZAČÍNÁ DALŠÍ VELKÁ EKONOMICKÁ DEPRESE


2013-05-02  (09:12)  |  Z domova
Další Velká deprese už běží – jenom ještě nedosáhla do Spojených států. V Evropě se věci nadále zhoršují a zhoršují, ale většina lidí ve Spojených státech to ještě nepostřehla. Po celou dobu se mě lidé ptají, kde je ten „ekonomický kolaps“, co má nastat.


Pražané, hlídejte si dnes, zvláště večer a v noci své děti !!!


2013-04-30  (10:54)  |  Z domova
Ať si to přečtou hlavně Pražáci, protože se to týká jejich dětí dnes 30.4.2012 na dětské čarodějnické show na Ladronce v Praze : Dnes 30.4.2013 proběhne na Ladronce v Praze dětský den plný her a zábavy s čarodějnickou tématikou a Valpuržinou nocí. Akce se koná pod záštitou Nadace Terezy Maxové, která tam bude také přítomna. A nyní proč to vlastně píši :


Úvaha o Tisovi a Slovenskom štáte 1939-1945


2013-04-28  (13:42)  |  Z domova
Slovenský národ má právo na sebarealizáciu, na svoj vlastný vývoj a na samostatnosť. Má právo na svoj vlastný štát. Treba si jasne uvedomiť , že SLOVENSKÝ ŠTÁT BY VZNIKOL TAK ČI TAK aj bez Hitlera, aj bez tej hroznej doby. Skôr alebo neskôr. Tak ako vznikla Slovenská republika 1.1.1993 bez nejakých vojensko-mocenských tlakov. Ona vznikla slobodne. Slovenský štát by teda vznikol preto, lebo túžil po samostatnosti, po existencii! Bol životaschopný. To, že jeho vznik sprevádzali také udalosti aké boli – to je zhoda okolností. Aj to, že Tiso bol u Hitlera (no a čo keď bol, aj všetci mocní vtedajšej svetovej politickej špičky s ním boli rokovať a oni mu dokonca aj ustupovali) a dohadovali sa o budúcnosti. ZA ŽIADNYCH OKOLNOSTÍ NEŠLO O VOĽBU VÄČŠIEHO ALEBO MENŠIEHO ZLA ale slovenský národ išiel cestou samostatnosti – teda prirodzenou cestou! Bol to dar od Boha, že sme vznikli v tejto celosvetovo ťažkej dobe.


Politický proces diktatúry EU !!!


2013-04-26  (07:26)  |  Z domova
Podpálenie vlajky EU trestný čin-!!! Spoločne proti genocíde európskych národov, za slobodu a sociálnu spravodlivosť! Dobrý deň vážení priatelia. Oznamujem vám, že dňa 3.5.2013 o 9:00 hod. sa na Slovensku v budove Okresného súdu Bratislava, číslo dverí 19 uskutoční súdny proces vo veci pálenia vlajky EU. Nakoľko mám dôvodnú obavu, že spomenutý súdny proces bude nespravodlivý a zároveň ohrozuje slobodu a demokraciu, privítam pokiaľ sa tohto súdu osobne zúčastníte, aby ste ho monitorovali. Som človek, žijúci v jednom z najchudobnejších a najskorumpovanejších štátov EU (na Slovensku). Môj slovenský národ je dnes postupne likvidovaný v dôsledku vysokej nezamestnanosti (takmer 15 %), nízkych platov, vysokých cien, stratou potravinovej sebestačnosti (pod úrovňou 50 %) a nelogickou sociálnou politikou. Z tohto dôvodu predpokladám, že sociálnymi a ekonomickými reformami po roku 1989 bola na Slovensku naplnená skutková podstata zločinu genocídy. Podľa medzinárodného práva je genocída spáchaná, pokiaľ niekto úmyselne uvedenie ktorúkoľvek skupinu do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej fyzické zničenie v celku alebo čiastočne. O genocíde slovenského národa svedčí najmä dlhodobý demografický vývoj SR po roku 1989 (výrazné starnutie populácie). V danej veci vás tiež žiadam, aby ste sa pokúsili preveriť, ako by u vás (vo vašom štáte) pri protestnom podpálení vlajky EU postupovali súdy, prípadne, či už k obdobnému protestnému konaniu u vás došlo. Rovnako Vás prosím, aby ste moju správu podľa možnosti šírili ďalej.


Keď mafia je zákon...


2013-04-24  (12:26)  |  Z domova
Počas svojho života až vo veku 61 rokov som dospel k poznaniu, že predstieraná demokracia v rôznych krajinách sveta aj v našej krajine je diktatúra mafií záujmových skupín vždy menšiny a nemá nič spoločné s demokraciou čiže ľudovou vládou volených zástupcov ľudu. Tuto mafiu tvoria v počiatku zmien v spoločnosti a to menenia izmov a ideológii, ideí ľudia, ktorí bez širokého konsenzu s občanmi, súhlasu väčšiny obyvateľstva napíšu a schvália významné normy a pravidla fungovania spoločnosti v následných dekádach desaťročí. Bolo a opakovalo sa to stále v stredoveku, monarchii, kapitalizme, komunizme a odpornom integračnom a globalizačnom procese, najväčšom nešťastí ľudstva našej planéty v 21 storočí. Pri týchto mafiánskych a zločinných diktatúrach politických strán, slepej justície, poslušnej polície a médií hlavného prúdu s službách komunistov alebo majetných ľudí krajín sveta dochádza k porušovaniu základných práv občanov aj napriek tomu, že bola prijatá Charta európskej únie v tomto storočí a Všeobecná deklarácia ľudských práv v OSN v roku 1949. Takže aj v 20 a 21 storočí je mafia zákon vychytralej zločinnej a diktátorský orientovanej menšiny občanov vo všetkých krajinách sveta s výnimkou Švajčiarska a v poslednom čase aj Islandu, keď obyvateľstvu v prvom rade v čase a priestore bolo odoprené vytvorenie si občianskych Ústav a volebných zákonov a tak mafia záujmových skupín menšiny, ktoré reprezentujú politické strany našla komplicov v slepej justícii, media hlavného prúdu a polici, keď občania si nemôžu voliť priamo policajného riaditeľa, predsedu najvyššieho sudu, generálneho prokurátora, ústavných sudcov a to aj s imperatívnym mandátom tj. - aj s pravom odvolať týchto ústavných činiteľov každej krajiny sveta pri strate dôvery u väčšiny obyvateľstva a tak podľa môjho presvedčenia nám mafie záujmových zločincov tvoria legislatívu, ktorú občania, väčšina občanov nemá pravo ani možnosť odmietnuť, takže tu mame aj v 21 storočí organizovaný zločin mafii bielych golierov-!!! Je to moje hlboké a jedine presvedčenie. Možná, že som jediný v našej krajine, ktorí sa opovážil osobne emailom povedať ustaným mafiám čo cíti a v akom svete žijeme aj v našej krajine. Prajem prijemný deň. S pozdravom Jozef Varga


„Reakcia“ na nervózne reakcie Lipšica počas „Témy dňa“ na TA3


2013-04-22  (17:37)  |  Z domova
V niektorých prípadoch Lipšic evidentne netrafil, t.j. nebola to Harabinova, ale Karabinova súdna rada, za druhej Dzurindovej vlády. Navyše to že to vtedy orgány nepreverovali, nedokazuje, že je to v poriadku.


Tajný svet zlata - Dokument 2013


2013-04-22  (13:17)  |  Z domova
V dokumente odznie zopár silných myšlienok. Napríklad: Zlato smeruje tam, kde je vytvárané bohatstvo. Zlato smeruje na východ. Čo to znamená pre Západ? Pokiaľ máte hodinku času, dokument stojí za pozretie.


Komunistům nejde o komunismus, ale o parazitování na práci jiných


2013-04-20  (14:25)  |  Z domova
Neustále narážím na nářky levicových spoluobčanů, jak je to strašné v tom kapitalismu. Jak ten podnikatel-kapitalista zotročuje své zaměstnance. Nemohu s tím souhlasit. Zaměstnanec dobrovolně uzavírá pracovní smlouvu se zaměstnavatel a dobrovolně přistupuje na jeho podmínky.


JSME POVINNI TRUCHLIT, JEN KDYŽ UMÍRAJÍ AMERIČANÉ?


2013-04-19  (09:28)  |  Z domova
Když zemřou tři lidé v USA, ČT diváky unavuje non-stop live přenosy, ale když umírají lidé jinde na světě, odbyde se to krátkou agenturní zprávou. Jsou snad životy občanů USA cennější než životy příslušníků jiných národů? Co v posledních týdnech předvádí Česká televize, hraničí s fanatismem.


TAKHLE SE CÍTÍTE, KDYŽ VÁM GLOBÁLNÍ ELITA ZKONFISKUJE ŽIVOTNÍ ÚSPORY


2013-04-18  (09:43)  |  Z domova
Co byste dělali, kdybyste se jednoho dne probudili a zjistili jste, že vám banksteři „legálně“ ukradli asi 80 procent vašich životních úspor? Většina lidí zjevně předpokládá, že většina střadatelů, kteří byli na Kypru obráni, jsou „ruští oligarchové“ nebo „movití evropští magnáti“, pravdou ale je, že ti jsou jen zlomečkem tohoto příběhu. Jak uvidíte níže, jsou to malé podničky a stárnoucí penzisté, kteří byli tou konfiskací bohatství, co se odehrála na Kypru, naprosto zdevastováni.


Slobodný vysielač pod dohľadom SIS a US ambasády


2013-04-16  (18:39)  |  Z domova
Akýsi horlivý sudca už podpísal príkaz na odpočúvanie telefónu redaktora Slobodného vysielača. Už len to dosvedčuje “nepohodlnosť” informácií na tomto vysielači, napríklad v archíve Informačná vojna.


Blíži sa k nám mor zvaný homosexualita


2013-04-16  (12:56)  |  Z domova
Európske národy postupne strácajú svoju tvár zdravých národov. Rovnako ako zanikli veľké civilizácie v minulosti, postupne umiera aj pôvodná Európa. Nie však v dôsledku krvilačnej vojny, ale dôsledkom vymývania mozgov, liberalizmu, či kapitalizmu,ktorý ničí naše európske národy fyzicky. Rozpredáva majetok cudzincom, z ľudí robí otrokov a vyciciava národy ako pijavica.


Prednáška - Bože ochraňuj Slovensko 2 - Iba na prednáškach Sergeja Chelemendika môžete získať tieto dôležité informácie o vašej budúcnosti


2013-04-15  (12:50)  |  Z domova
Slovenská mentalita a epocha turbulencií – vyhrotenie negatívnych procesov v spoločnosti, ako vytvoriť súkromnú stratégiu života a prežitia. Ako bude reagovať slovenská spoločnosť na blížiaci sa kolaps sociálneho systému - možné scenáre rozvoja - ako kolaps systému môže vyzerať....


Medzinárodný deň gádžov.


2013-04-13  (23:38)  |  Z domova
A tak niečo k transparentu nespokojných Rómov v Košiciach : Dosť hladu a biedy ! - Juj, priatelia drahí, zo samej duše mi hovoríte. Dosť veru hladu a biedy slušných pracujúcich ľudí- bielych, čiernych, žltých, zelených, makových aj takových. Dosť biedy pre tých, čo odvádzajú nehorázne dane socialistickým vodcom na to, aby prežili darebáci, ktorí sa vlastnými rukami nechcú, či nedokážu ani len umyť, nieto pracovať pravidelne aspoň s lopatou, ktorí sa vysmievajú gádžom, ako na nich dennodenne drú.


Infostat potvrdzuje, asociálni Rómovia sa najviac rozmnožujú!


2013-04-12  (11:40)  |  Z domova
S ohľadom na prehlbujúci rómsky problém, ako aj blížiaci sa kolaps sociálneho systému, požiadala pronárodná minovládna organizácia Ľudia v ohrození (ĽVO) dňa 14.2.2013 Úrad vlády SR o vypracovanie reálnej prognózy demografického vývoja Rómov na Slovensku. Čelní predstavitelia ĽVO sa v žiadosti zároveň pokúsili upozorniť kompetentné štátne orgány na nebezpečenstvo vzniku vojnového konfliktu. Ako príčina bola uvedené najmä vysoká pôrodnosť asociálov na východnom Slovensku, ktorá už dnes negatívne ovplyvňuje náš sociálny systém a ekonomiku štátu.


Ďaľšie z domova...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Cirkevný matrix - CIRTRIX
EgbebleAugustn . munolumo99:   Chcete byť členom Illuminátov a dostať svoje srdce túžbu po peniazoch, moci, sláve všetko bude vaše v živote, čo musíte urobiť, aby ste získali všetko toto je pre vás prísť a byť členom bratstva Illuminati všetko kedy ste ......

Ježiš je rómsky kráľ
EgbebleAugustn . liwawelu36:   Chcete byť členom Illuminátov a dostať svoje srdce túžbu po peniazoch, moci, sláve všetko bude vaše v živote, čo musíte urobiť, aby ste získali všetko toto je pre vás prísť a byť členom bratstva Illuminati všetko kedy ste ......

Olej z marihuany vyléčil rakovinu tříletému d...
ValerieDesolaov . magoxuko57:   Dobrý deň, môj manžel trpel metastázami rakoviny pľúc v januári

Cirkev porušuje prikázania?
DARIO . wofugefu67:   

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Etikoterapia

Etikoterapia vychádza z vplyvu negatívnych pocitov na dušu. Poznáme 7 najdôležitejších pocitov, ktoré nám poškodzujú zdravie - závisť, nenávisť, krivda, zloba, ľútosť, strach alebo trápenie sa za iných. Ak niektorý z týchto pocitov ľudia „pustia do svojho vnútra“, tak za všetky následky nesú sami zodpovednosť. Už Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše . Ak ochorie duša, ochorie aj telo.


Václav Havel – z jiné strany mince

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Impérium Rothschildov

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Světový bankovní systém na pokraji smrti (fondsk.ru)

V posledních dnech se staly hitem zprávy o bankovním systému Kypru. Z jakéhosi důvodu je však nejčastěji kladenou otázkou, co s tím udělají ruští oligarchové, protože právě oni si tam vytvořili vlastní daňový ráj. Budou se poohlížet po nových daňových rájích? Vrátí peníze zpět do Ruska? Zůstanou na Kypru a akceptují novou realitu života na tomto ostrově? V podstatě jsou však tito oligarchové a jejich záležitosti, co se týká žebříčku významnosti, na okraji zájmu. Celý tento vývoj přivádí do středu pozornosti mnohem závažnější věci, jako například budoucnost světového bankovního systému, který je nemocný již velmi dlouhou dobu. Události na Kypru poskytují důkazy, že tento systém je na pokraji smrti…


Lékaři: Veganství a další "zaručené" ...

Bitcoin, demokracia, náboženstvo, Slovanstvo.

Chytrý prach - děsivý scenář budoucí totalitní ná...

Tyrania nedemokratických režimov.

ČO TO JE?

Archív

Počátek občanských nepokojů v USA?

První náznaky organizovaného občanského odporu, inspirovaného zejména španělským hnutím 15-M, se objevily 17. září ve Spojených státech. V zemi, jejíž představitelé se domnívají, že disponují monopolem na výklad demokracie, je stále více lidí nespokojených se stávajícím systémem banksterského kapitalismu a vlastní neutěšenou sociální situací. Skupina aktivistů doufá, že také Američané začnou s pokojnými masovými protesty na Wall Street.


Aj OĽaNO sklamalo.

Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“

Alternatíva priamej demokracie

Pesticid od Monsanta infikuje rostliny nemocí podobnou ...

Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.3798 s