22. September 2019
    
Jeme aby sme žili alebo žijeme aby sme jedli ?! 2. časť - Dolezite.sk

Jeme aby sme žili alebo žijeme aby sme jedli ?! 2. časť


  2011-06-26  (11:54)  |  Zdravie
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Jeme aby sme žili alebo žijeme aby sme jedli ?! 2. časť

uvod

 

1. časť Jeme aby sme žili alebo žijeme aby sme jedli ?!

Stravovanie ako súčasť  prevencie, prípadne liečby ochorení bol vždy diskutovaným  momentom medzi odborníkmi a generoval desiatky často protirečiacich  rád o tom, čo sa má jesť, s čím sa má jesť a dokonca v akom pomere. Cieľom tohto článku je predstaviť pojem pravekej stravy, objasniť isté mýty a dať ich do náležitého kontextu. Praveká strava  je v našich zemepisných šírkach relatívne nepoznaný pojem, v porovnaní s delenou stravou, vegastravou, alebo makrobiotikou je v očiach  verejnosti v detských plienkách.  Pred pustením sa do práce je na mieste skonštatovať, že výber jedla je výsostná slobodná voľba každého z nás a predkladané argumenty v prospech Paleo is IN... má len podnietiť uvažovanie slobodných jedincov  v staronovom smere. Tieto rady nereflektujú duchovný rozmer toho alebo tamtoho prístupu k stravovaniu.

 

Kľúčové  problémy v súvislosti so stravou sa vždy točili okolo miery gastronomického zážitku, vplyvu na váhu a efektu na zdravotný stav jedinca.  Dlhotrvajúci stravovací boj  "kompetentných" napr. s cholesterolom (prípravky na zníženie cholesterolu sú v top 5 ke najpredávanejších  farmaproduktov na svete) sa ukázal ako zbytočný krik do lesa bez efektu, čoho dôkazom sú o.i. aj nasledovné fakty:

 

 • medzi srdcovým infarktom a hladinou  cholesterolu, resp. stavom ciev niet priamej vedecky overenej  kauzálnej previazanosti,
 • skupiny užívajúce prípravky na zníženie cholesterolu nezaznamenali vo výskume lepšie výsledky ako placebom "liečení" pacienti,
 • zvýšený cholesterol je po 50 veku života dokonca ochranný faktor pre jedinca,
 • nadmerné zníženie cholesterolu má negatívny vplyv na funkciu mozgu i iné telesné funkcie.

 

V súčasnosti sa ako primárna príčina  zdravotných potiaží a civilizačných ochorení o.i. javí metabolický syndróm a s ním súvisiaca inzulinová rezistencia. Nadmerný príjem rafinovaných cukrov a  ľahko vstrebatelných sacharidov v našej strave (cukor, obilie, ryža, zemiaky atď.) spôsobujú neustále výkyvy krvného cukru, čo má za následok neschopnosť prijímať veľké dávky cukru bunkami (rezistencia buniek voči inzulínu), čo telo následne rieši konštantným "preposielaním" cukrov do tukových zásob človeka (preto sa priberá). Keďže  vysoké dávkovanie sacharidov v strave neustáva, pankreas postupne reaguje navyšovaním hladiny inzulíny, čo  následne rezultuje do cukrovky 2 typu. Práve narastajúce tzv. viscerálne tukové ložiská okolo orgánov a čriev sa postupne formujú do endokrinného "orgánu" tvoriaceho skryté zápalové faktory v tele človeka. Okrem tejto neplechy sa človek skrz stravu "doráža" aj cudzorodými  bielkovinami (lektíny v strukovinách, mliečne bielkoviny, lepok v obilí), ktoré sú dokazatelne za vznikom mnohých autoimúnnych procesov  v tele. Ich podstatou vplyvu je zapríčinenie "priepustnosti" črevnej sliznice spôsobenej cudzorodými bielkovinami, čo následne vyúsťuje do obranného "útoku" nášho imunitného systému proti tkanivám tela, ktoré histologicky pripomínajú molekulárnu povahu vstrebanej cudzorodej bielkoviny (crohnova choroba, ochorenia štítnej žľazy atď.). Aj taká je daň za jedlá, na ktoré sme sa po prechode na poľnohospodárstvo (pôvodne sme sa stravovalia ako lovci, zberatelia plodov) evolučne neadaptovali.

 

Za honbou po štíhlej línii už mnohí fanúšikovia  diet nešťastne krútili nad tzv. jojo efektom, keď si pekne dobrali pôvodne ťažko zhodené kilá. Je to však  logická reakcia organizmu. Diety boli vždy totiž nepochopením fungovania tela, v živinách okresaná dieta častokrát  spôsobovala jednostrannú výživu  pre jedinca, nevyvážený a poddimenzovaný príjem všetkých potrebných živín, následne spôsobil  to, že  telo si všetko "doženie", keď sa upustí od neobľúbenej diety. Tak ako tomu predísť? Ako si zabezpečiť primeranú postavu a adekvátne zdravie? Ako  vedecky podložné alternatívy sa javili napr. mediteránska alebo tzv. ornish dieta. V čom je ich výnimočnosť? Dostaneme sa  tomu...! Iní skúšajú vegetariánstvo, delenú stravu,  PH zázrak Dr. Younga, stravu podľa krvných skupín. Problémom  mnohých trendových stravovacích "návratov" súdobého človeka do minulosti je aj v tom, že  sa ich korene (strava našich "predkov") datujú max. pár stovák, možno tisícročí  dozadu, alebo len  1 kritérium velebia  ako rozhodovací moment pre tú alebo tamtú formu potravy (PH zázrak).

 

Skutočný zlom však   v evolučnom stravovaní nastal oveľa skôr cca. pred  8-10 000 rokmi, keď sa z titulu prechodu  na poľnohospodárstvo dostali na náš tanier nové "dobroty" prekopajúc dovtedajšiu pyramídu stravovania. Nastal boom obilnín, mliečnych výrobkov, novodobých zeleninových skvostov (strukoviny). A tam je pes zakopaný-)

 

To na čom stavia paleolitická strava  je výskum a výsledky pozitívneho vplyvu stravovania 240 prírodných národov, ktorých jedalníček je cca.  40-50% rastlinného zloženia a 60-50% živočíšneho, pričom v ich radoch je veľmi nízka úroveň civilizačných chorôb. Druhým momentom je prechod ľudstva na poľnohospodárstvo cca. pred 10 000 rokmi, čo prinieslo do nášho jedálníčka  o.i. konštantný vysoký príjem kalórií, potraviny nového typu, jedlá s vysokým glykemickým indexom, pričom za 500 generacií sa na nové "dobroty"  človek (ľudský  genóm sa zmenil len nepatrne) nedokázal vhodne adaptovať.

 

V našom stravovaní sa vo všeobecnosti  objavuje veľmi veľa mýtov, ktoré nikdy neboli  vedecky potvrdené, skôr sa argumenty účelovo prispôsobovali záujmom potravináskeho priemyslu a snahe speňažiť tú alebo inú pochutinu s proklamovanými pozitívami. Rozmeňme si to na drobné-)  V súčasnosti vplyvom nadmerného príjmu ľahko vstrebatelných sacharidov prichádza k permanentnému preťažovaniu  pankreasu,  čo o.i. rezultuje do  stavov chronickej únavy, zároveň naše jedlo je ochudobnené o cenné zdroje Omega 3 mastných kyselín tvoriace kľúčovú zložku mozgu i bunečných membrán (dokonca ich nedostatok vplývajúci negatívne na  nervové poruchy a depresie).  Medzi rozšírené mýty patrí napr. aj škodlivosť vajec (nevzťahuje sa na alergikov na tútu zložku), kde sa potvrdilo, že vajíčka jednak neovplyvňujú hladinu cholesterolu, naviac z pohladu žívín sú plnohodnotnou potravou.  Obľúbenosť sóje ako hitu zdravej životosprávy, na strane druhej, naráža na skutočnosť, že  potravinárskym priemyslom spracovaná sója je na míle vzdialená sóji konzumovanej v Ázii, kde sa až pol roka trvajúcou fermentáciou zbavujú škodlivých zložiek danej plodiny. Na doplnenie slúži, že sója je v surovom stave jedovatá, zároveň obsahuje vysokú dávku fytoestrogénu, lektínov a o.i. pôsobí nepriaznivo na fungovanie štítnej žľazy. Jej konzumácia z pohľadu kalórií, oproti zažitým predstavám u Európanov, nepredsatvuje viac ako 2 %  ani v tradičnej japonskej kuchyni. Tá je totiž zameraná primárne na morské plody a kvantum zeleniny a ovocia. Ani ryža nie na východe tak IN ako sa to predpokladá. V médiách prezentovaní "zdraví" jedači ryže  nie sú štíhli a zdraví, ale  výrazne podvýživení.  Ďalším mýtom v stravovaní je aj  nenahraditeľnosť mliečnych výrobkov.  Mlieko (podobná kalorická dávka špenátu ako mlieka obsahuje paradoxne výrazne viac vápnika) je šité ako potravina pre dojčatá a to len v podobe materského!!! "Štandardné" mlieko (výrobky z neho) prekysľuje a tým paradoxne vápnik z kostí  vyplavuje, zahlieňuje črevá, v neposlednom rade mliečny cukor pre  ľudí po ukončení  kojenia je nespracovatelný, to isté platí pre mliečnu bielkovinu. Mliečne výrobky (tvrdé syry  sú výnimkou) zároveň prispievajú k silnému nárastu inzulinovej reakcie, preto  ich konzumácia dodatočne  prispieva k vytvoreniu metabolického syndrómu (nadváha a zápalové faktory v tele).

 

Pre porovnanie, tie  stravovacie smery, ktoré uprednostňujú "vega" štýl  v mnohých aspektoch vplyvu na zdravie skončili na tom lepšie ako "západné formy stravovania." Je však nutné k tomu dodať, že  vačšinou sa porovnávala  vegetariánska strava so západným "všehožerstvom" a nie s tu prezentovanými paleoprincípami, resp. uvedomelosť  v kontexte zdravia je u "vegáčov"  vždy oveľa vyššia než u štandardných jedákov západného sveta. Z toho vyplýva, že na pozitívne výsledky v udržaní zdravia v prieskumoch mal dopad aj životný štýl účastníkov prieskumu a nielen ich typ stravy. Paradoxne len pri srdcovocievných ochoreniach je vega strava  jednoznačným ochranným  faktorom pre jej konzumentov, v ostatných prípadoch výhody neboli prekvapujúco  až tak evidentné. To čo sa jej nedá vytknúť je prísun vlákniny, vitamínov a relatívne nízky kalorický príjem (hlavne u vitariánov) Ďalším hitom dnešne doby je stravovanie podľa krvných skupín, za ktorým stojí meno pána  DAdoma, čo je v skutku vedeckým bludom prinajmenšom z 2 dôvodov: 1: krvné skupiny a ich vznik sa datuje oveľa skôr ako pár desiatok ticíc rokov, ako sa to v knihe tvrdí, 2. ich vznik nemá kauzálnu súvislosť so zmenami v stravovaní počas histórie človeka. Jej plošná "účinnosť" spočíva primárne vo fakte, že pán Adoma  "0" kám (krvná skupina), ktorých je v populácii vačšina, odporúča stravu podobnú paleo....., nuž a ostaní majú snáď smolu-))

 

PH zázrak, ako ďalší prístup k stravovaniu, pána Dr. Younga sa rozkvitá v posledných pár rokoch a naháňa vodu predovšetkým do radov vitariánov. Jeho princíp  sa zakladá na jedinom rozhodujúcom kritériu a to, či potrava má, alebo nemá zásadité PH. Pre záujemcov je potrebné spomenúť, že prírodné národy (nie sú vegetariánske) netrpia prekyslením jednak z titulu pravidelného pohybu (v priemere 12 km chôdze denne) ako aj preto, lebo paleostrava udržuje element zásaditosti a kyslosti skrz volené potraviny celý čas v rovnováhe!!!

 

Na čom sa teda zakladá úspešnosť paleostravy?? Po prvé, nepredstavuje dietu, ale životný štýl a prístup k stravovaniu reflektujúci výber potravín, na ktoré sa náš tráviaci trakt za pár miliónov rokov, keď sme žili ako lovci-zberatelia plodov, adaptoval.  Jej základom je "imitácia" paleopomerov na spôsob 21. storočia a dosiahnutie  takých zdravotných parametrov, akými sa vedia pochváliť len prírodné národy.  V tejto súvislosti by som však ešte  doplnil, že kvalita súčasných zložiek (rastlinné i živočíšne produkty) potravín sú v nezávideniahodnom stave pre ich všeobecnú úroveň kontaminácie a nízky obsah živín. Pri  kvalitných ingredienciách v paleostrave v záujme úspešnosti  a pozitívneho dopadu na zdravie sa predpokladajú nasledujúce pravidlá spočívajúce hlavne vo vylúčení:

 

 • obilnín  (okrem  gluténom nekonataminovaného ovosu)
 • ľahko vstrebatelnych sacharidov ( ryža, cestoviny, kukurica, proso, cukor, fruktóza atď.)
 • strukovín (aj arašidov, zemiakov i sóje)
 • resp. mliečnych výrobkov (okrem tvrdého syra)

Prečo? práve tieto potraviny?

 

Prvým negatívnym člankom súčasnej stravy  je jej nadmený obsah obilnín (na stovky spôsobov). "Chlieb náš každodenný" sa stal pre nás takou neodškriepitelnou potravou, že vynechať ho sa nám zdá  doslova ako hriech.  Spochybňovanie zdravého vplyvu obilnín je však možné poňať na viacerých línách. Vysoký glykemický index daných obilninových jedál predstavuje preťažovanie pankreasu, obsah fytátov (platí aj pre celozrnné varianty) sa podieľa na tom, že sa primárne B-čkové vitamíny nedokážu v tele adekvátne  vstrebať a opúšťajú nás vylučovacím traktom. Ich najvačšou hrozbou je však  obsah gluténu, ktorý  o.i. spôsobuje priepustnosť  črevnej sliznice a tým prispieva k celej rade autoimúnnych a zápalových procesov v tele. Kým celiakia (alergická zápalová reakcia čreva na lepok) predstavuje ochorenie len cca. 1-2% celkovej populácie a lekári ju spájajú hlavne s tráviacimi ťažkosťami, je prekvapujúce (najsenzitívnejšie testy na protilátky proti gliadinu sú zo stolice), že u 40-50% obyvateľov je možné detektovať negatívnu senzibilitu na daný prvok, o vstebateľnosti na úrovni menej ako 40% ani nehovoriac. Glutén ako nebezpečný článok v našom potravinovom reťazci  sa "objavil" (detektoval sa) po druhej svetovej vojne, keď v mnohých európskych krajinách došlo k výpadku dodávok chleba, čo malo za pozitívny efekt nápravu stavu u mnohých ľudí chronicky trpiacich na črevné potiaže a hnačky. Tomu sa hovorí šťastie v nešťastí-) V súčasnosti sa glutén (lepok) podpisuje priamo alebo nepriamo pod vznik až  150 ochorení: od sklerodermy, atopického ekzému, lupusu, problémov so štítnou žľazou, osteoporózou, depresiami  aj neplodnosti, dokonca sklerózy multiplex. Jeho prítomnosť sa dokonca potvrdila aj v mnohých liekoch používaných širokou verejnosťou: advile, aleve, aspirin bayer, aspirin protect, ibuprofen, voltaren, paracetamol. Zradnosť  vplyvu obilnín častokrát zistíte až keď ich úplne vylúčite zo svojej stravy!!! Podpisujú sa totiž aj pod výskyt napr. refluxu, ktorý sa  prekvapivo viaže k nízkej tvorbe žalúdočnej kyseliny a slabej schopnosti natráviť  veľké množstvo jednoduchých cukrov.

 

U mlieka a jeho záporného vplyvu je pes zakopaný, okrem horeuvedeného, aj v tzv. insuline growing faktore, ktorý podobne ako lektíny v strukovinách, (aj v zemiakoch, arašidoch, sóji, nezrelej paradajke, nezrelom baklažane, nezrelej paprike) spôsobuje nárast inzulinovej reakcie pankresu. Na trávenie mliečneho cukru (laktázy) sú z pohľadu výskumov v súčasnosti adaptované len (pastierské národy) kaukazké národy, ale nič to nenapovedá o neschopnosti vstrebávať  mliečnu bielkovinu. Popritom IGF je  aj v priamom spojení s nadmernou deľbou buniek v tele, má prepojitosť s výskytom detskej cukrovky a na záver z pohľadu vplyvu vápnika na tvrdosť kostí je mlieko len marketingovou vlajkovou loďou bez kapitána-))

 

Ako náhrada mlieka sa častokrát ľuďom ponúka sója a jej rôzne variacie. Okrem jej horeuvedených negatív je hodné spomenutia, že sója obsahuje fytáty brániace črevu pri  vstrebaní železa, kalcia, jódu a zinku. V sóji je prekvapivo  20-100 násobok viac  mangánu ako v materskom mlieku...  A popritom je to ten jediný minerál v celej rade potrebných, ktorý sa v sójových náhradách pre kojencov s  ľahkosťou vstrebe. Aj jemu (nadmerné dávky mangánu) sa pripisujú o.i. potiaže s učenim u malých detí. Potravinárske firmy tento negatívny vplyv sóje na (ne)vstrebanie minerálov (a obsah  fytoestrogénov) obišli natlačením kojeneckých produktov veľkým množstvom minerálnych prvkov, ktoré sa aj tak ťažko vstrebajú pre silný účinok sóje. 

 

Ako mierny tematický odklon k požívačom kávy by som len dodal, že 5 a viac šálok kvalitnej kávy denne je z pohľadu výskumov ochranným faktorom pred vznikom vysokého krvného tlaku, dokonca o 50% znižuje pravdepodobnosť srdcového infarktu, o 24% výskyt  cukrovky 2 typu, 1-3 šálky  kávy denne znižuje o 35%  pravdepodobnosť výskytu  rakoviny prsníka , pri 6 šálkach  až o 69%-))

 

A teraz pár slovami o lektíne. Ide o súčasť predovšetkým tých rastlín, ktoré sme si pridali do jedálníčka príchodom poľnohospodárstva.  Strukoviny ich obsahujú vo veľkom množstve, sú súčasťou aj obilnín, sóje, zemiakov, paradajok, arašidov.  Pre človeka je lektín absolútne nestrávitelná bielkovina, jed spôsobujúci  presakovanie čreva, tým vznik zápalov v tele, zároveň sa v tele popri orgánoch s vnútorným vylučovaním kumuluje a môže imitovať vplyvy istých hormónov. Z biologického pohladu lektíny slúžia ako zbrane rastlín  proti bylinžravcom. Hlavne u zŕn, ak nie sú po konzumácii pre zviera stravitelné, tak sa v čreve  nevsterbú, opúšťajú zviera cez stolicu, čím zviera napomáha k "sejbe" a záchrane rastlinného druhu.  Lektíny o.i.  spôsobujú výkyvy inzulínu, sú najaktívnejšie v pankrease, obličkách, svalstve, týmuse človeka. Podobne negatívne pôsobia  aj saponiny v paradajkách, paprike, baklažáne, ale v zrelej a povarenej povahe sa ukázali na človeka bez negatívneho efektu. Dokonca sa v čreve paradajky viažu na tom mieste ako lepok z  obilnín, čím tvoria skrytú ochranu pred pšeničnou bielkovinou! V zemiakoch obsiahnuté saponiny : alfa kakonín a solanín sú jedovaté (platí to aj pre kukuricu), preto ich  príjem mal byť   každým zvážený!

 

Tak  čo by sa teda malo jesť  vlastne? Čokoľvek až na "tabu" potraviny! Napr. orechy bohaté na Omega 3 mastné kyseliny a minerály. Ľanové semiačká, paraorechy (pozor na predávkovanie selénom). K príprave jedál by sa mal vo všeobecnosti používať olivový olej (1:1 pomer omega 3 a 6), živočíšna masť alebo kokosový tuk pôsobiaci pozitívne napr. pri pálení záhy, helicobaktere pilory.  Je ďalším mýtom v poradí, že je to práve  maso, z čoho sa priberá. Sú to totiž hlavne prílohy k masu (sacharidy), ktoré tak činia. Preto sme svedkami aj u "zdravo žijúcich"  vegetariánov (chlebožrútov)  nadváhy alebo častej cukrovky. Nezmyslený boj proti cholesterolu skrz obmedzovanie masa bol nepochopenim toho, že jeho nedostatok  je za vznikom mnohých  neurologických potiaží, dokonca naháňanie ideálu v podobe chudnutia rezultuje po strate istého percenta podkožného tuku u mnohých žien až do neplodnosti. Ako prevencia proti rakovine sa častokrát odporúča vynechanie masa. Tu je však opať hodné spomenúť, že nie je maso ako maso!!! Priemyselne spracované maso a jeho konzumácia nie je súčasťou paleostravy a neodporuča sa!! Oveľa viac pri boji proti rakovine by sa malo dbať na fakt poddimenzovanosti populácie vitamínom D.  Obmedzovanie  masa ako "terapie" napr. pri diagnóze  dny je ďalším nepochopením faktu, že problém  pri danej diagnóze nepredstavuje  úroveň kyseliny močovej v tele,  ale  zdržiavanie vody obličkami. A tam je príčina inde-)

 

K sladostiam a k "osladzovaniu nášho života" pár vetami nasledovné: "nie je všetko zdravé, čo je bio = prírodné!!" Takto znie kľúčový výrok!  Cukor vo všeobecnoti pozná ľudstvo cca.  500 rokov, čo je len kvapkou v mori histórie! Melasa, hnedý cukor a ani trstinový cukor nie je o nič lepší ako kolegyňa v podobe rafinovaného bieleho cukru.  Med ako  taký predstavuje v umiernenej podobe schodný kompromis napriek svojmu vysokému glykemickému  indexu. Fruktóza propagovaná v radoch diabetikov síce má nízky GI, napriek tomu prispieva k inzulinovej rezistencii a nie je vhodnou alternatívou. Jej masová  propagácia  priemyslom súvisí s lacnými vstupmi v podobe dostupného  kukuričného škrobu.  Takto sa  v rade "sladkostí" diskvalifikujú aj  100% ovocné sťavy, keďže ich konzumácia bez vlákniny spôsobuje silnú inzulinovú reakciu. K umelým sladidlám typu aspartam snáď niet, čo dodať. Aspartam  pozostáva z    50% asparginovej kyseliny, 40% fenalininu, 10% metylalkoholu.  Z  horeuvedenej kyseliny  u  60 kg človeka je dovolený príjem 2400 mg, inak spôsobuje intoxikáciu organizmu. Pre laikov  dôležitá informácia, 1 liter dietneho drinku obsahuje v priemere  600 mg v sebe!!  Ďalším  jedom v jeho konzistencii je fenalinín spôsobujúci   fenilketuneuria, ak človeku  chýba enzým na jeho spracovanie. Metanol je v poradí ďalší   nervový jed a doslov si nevyžaduje. Nech sa každý rozhodne sám!

 

Ako vhodná náhrada posluži  stevia  alebo xylitol (GI  12), ktorý sa v tenkom čreve vstrebe len z 25-50%, zároveň v čreve znižuje PH, čím prispieva k deľbe a tvorbe  bifido a laktobacilov. Pre tých,ktorí ho ešte neskúšali malá poznámka, že počas adaptácie na daný cukor, látka môže dočasne spôsobovať plynatosť a  redšiu stolicu, preto jeho dávkovanie je nutné navyšovať len postupne.

 

Prechod na paleolitickú stravu má za cieľ prispôsobiť stravovanie  podmienkám, na ktoré sa náš tráviaci trakt adaptoval počas miliónov rokov. Jej princípy spočívajú v eliminácii cudzorodých bielkovín a jednoduchých cukrov a dôraz sa kladie na vysoký príjem zeleniny, ovocia, chudého masa, rýb s obsahom Omega 3 mastných kyselín, zároveň sa odporúča náležitá fyzická aktivita a príjem vitamínu D. Tento prístup zabezpečí:

 

 • zdravé črevo ako predpoklad dobrej imunity
 • elimináciu zápalov v tele človeka skrz stravu
 • nepreťažovanie tráviaceho traktu, primárne slinivky brušnej
 • vyvážené PH a acidobázickú rovnováhu v tele
 • adekvátnu vstrebatelnosť všetkých potrebných minerálov a vitamínov
 • zdravý a pevný pohybový aparát
 • nízky kalorický príjem a  nízka hladina cukru v krvi aktivujúca "šetrný gén" s pozitívnym  vplyvom na spomaľovanie starnutia

 

 zaver

Takže priatelia....  Do zjedenia!!

Zdroj


Zaujimave
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
tartus   |   ip:213.160.1   |   2011-06-27  (10:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Odporucam knihu CINSKA STUDIA, tam je su autorove tvrdenia podlozene 30 a viac rocnymi vyskumami. vratane toho ako nas velke korporacie manipuluju podobnymi clankami.


Krovak   |   ip:194.154.2   |   2011-06-27  (11:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak toto je sila - chape vobec autor rozdiel medzi jednoduchymi cukrami v rafinovanom cukre, ci fruktoze a polysacharidmi, ktore su v psene, ryzi a podobne? A preco vlastne obilniny nie, okrem "glutenom nekontaminovaneho" ovsa? Ryza, kukurica, pseno a podobne uz akosi obilniny nie su?
Na vychode ryza nie je IN? Pobavime sa o zlozeni cinskej, alebo japonskej stravy? Ryza je vcelku zakladna priloha, co vsak neznamena ze sa je iba ryza (ako optimalne zlozenie preverene stovkami rokov sa udava ze hlavny podiel ma mat ryza a strukoviny, menej zelenina a radovo tak 5-10% masa.)
Je sice pekne poukazovat na nespravne stravovacie navyky (typu aspartam ci cukor), ale inak... :-!


thomaso   |   ip:188.120.0   |   2011-06-27  (15:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Krovak: ako optimalne zlozenie preverene stovkami rokov sa udava ze hlavny podiel ma mat ryza a strukoviny, menej zelenina a radovo tak 5-10% masa....to skade mas? ja niektore principy paleo stravy uz dlhsie praktizujem (maso, zelenina, ovocie, vlastnorucne varena strava, minimum sacharidov) a pocitovo a vyzorovo sa to neda porovnat
Pandemonium   |   ip:188.123.1   |   2011-06-27  (15:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Musím opäť upriamiť vašu pozornosť do reality. V roku 1980 premávali po Bratislave električky s transparentami DENNE JEDNO VAJCE. Vtedy sa tomu ešte nehovorilo reklamné bannery, ale bolo to zábavné a aj Viktor Kubal si z toho robil srandu kresleným vtipom. Potom zrazu nebolo vajec, a tak tieto transparenty potichu zmizli. Vajcia sa dostali do nemilosti oficiálne kvôli cholesterolu. Keď pozerám na tento upatlaný zoznam, mnohé odporúčané potraviny boli striedavo zatracované a naopak. Takéto "zaručené" odporúčania sa riadia iba podľa spoločenskej objednávky alebo snáh konkurencie.


rafael   |   ip:188.167.7   |   2011-06-27  (16:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pandemonium pamatam sa na to velmi dobre, ale aj tak ma najviac pobavi studia, ktora tvrdi, ze mame zjest tyzdenne max. 2-3 vajcia, hlavne kvoli hladine cholesterolu. Nasi stari dedovia hned ako vstali vypili jedno vajce priamo v kurniku, zapili to duskom tvrdeho a desiatovali slaninu, bez kontroly na cholesterol sa dozivali veku pre nas na chemii odchovanych tazko dosiahnutelnym. A na zaver, zltok z vajca obsahuje lecitin, zaroven s cholesterolom, no a lecitin znizuje hladinu prave cholesterolu, takze nevidim priamy suvis medzi konzumaciou vajec a zvysovanim cholesterolu.


Zaujimave   |   ip:95.103.15   |   2011-06-27  (16:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Musím opäť upriamiť našu pozornosť do reality!

thomaso ! Súhlas aj pocitovo a vyzorovo dvojnásobne tiež u mňa platí:D to je sila toto keby ženy vedeli robili by to už len pre tú krásu. Tie ženy na titulke sú možno namejkapované modelky ale každá žena ktorá túto stravu uplatní tak bude vyzerať ! Bez mejkapu a nie len pár rokov ale bude mladá niekoľko desaťročí presne rovnako ako na titulke.

Je to vaša voľba toto nie je reklama ale iba Fakty ;) overené vyskúšané...


Krovak   |   ip:194.154.2   |   2011-06-27  (16:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  thomaso: "tradicna" cinska medicina. Samozrejme da sa diskutovat o tom, ci tam ta ryza a strukoviny byt musia - nemusia a pochopitelne a uz som sa stretol aj s nazorom, ze "strava nesmrtelnych" neobsahuje sacharidy v akejkolvek podobe, co ale nepovazujem za realne (pochopitelne totiz nema obsahovat ani napriklad maso).
Samotna skladba stravy nie je az tak dolezita ako sposob jej kombinacie a upravy vo vztahu k rocnemu obdobiu, napriklad (a to som tu uz niekolko krat pisal) zeleninovy salat v lete je v podstate OK (ale radsej nie vo velkom mnozstve), ale v zime cloveku skor poskodi, pretoze k chladu ktory na cloveka posobi zvonku este prida chladnu (energeticky) stravu a tak moze ovela lahsie pretazit zaludok a sposobit problemy. A zasa ak uz bez toho salatu v zime neviem vydrzat, tak aspon don pridam korenia, ktore zahrievaju - napriklad cesnak, cierne korenie a pod.
A co sa tyka sacharidov tak zo skusenosti mozem povedat ze prave kasa z ryze, alebo psena (plus nejake to ovocie, alebo huby a pod) posobi na moje dlhodobo slabsie travenie ako balzam :-)


Pandemonium   |   ip:188.123.1   |   2011-06-27  (16:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Je zábavné pozorovať mudrovanie náboženských oviec. Dostali svoj ďalší zosmolený zoznam na svojej stránke a sú spokojné. Keby o mesiac niekto prišiel s úplne opačným poradím, ani si toho nevšimnú. Ktovie, ako sa tu napríklad vysporiadajú s tým, že chlieb je škodlivý? Veď je to podľa nich údajne **** dar!!! Che...che...che... A pamätajte: vegetarián je proti prírode a vegán - to je ešte horšie - ten je proti zdravému rozumu!


lenlen   |   ip:85.239.25   |   2011-06-27  (20:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pandemonium
pleties sa
vegetarian nie je proti prirode
nejest maso v pripade, ze je dostatok syrov zleniny a ovocia a orechov a vlastne plodov je vec vyspelosti
uvedomenia si ze zivot ma cenu
aj zvieraci
obzvlast ked ludia uz vedia co sa deje vo velkochovoch
ja to vidim takto
zviera musi umriet len pre tvoje potesenie ?
smutne
zabijes ? ze nie ? jasne lebo si posraty si sam zabit , platis za to
cize si este aj prokrytec
skryvas sa za tabulky ktore su tvorene kseftarmi s masom :)
ze nie ?
clovek je vsezravec a zvysok je uz na nom
ci sa chova ako clovek homosapiens alebo clovek zvieratko
zrat srat plodit a spatlenlen   |   ip:85.239.25   |   2011-06-27  (20:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  doplnim ze zivot cloveka ma prioritu pred zvieratom v pripade ze clovek by mal umriet hladom
ale inac nevidim dovod na zabitie
pokial je dost sposobov ako sa zdravsie najestThyrmael   |   ip:89.173.12   |   2011-06-27  (20:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @Pandemonium
Prajem Ti ku tej "kvalitnej", masitej strave DOBRU CHUT. Urcite si vyborne pochutis na vsetkych gurmanskych specialitach maso priemyslu.


Thyrmael   |   ip:89.173.12   |   2011-06-27  (21:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @lenlen
Chcel som byt k nemu jemnejsi. :) Ale v podstate si napisal co si myslim.
Este by som doplnil, ze podla niektorych maso stimuluje agresivitu.


Zaujimave   |   ip:95.103.15   |   2011-06-27  (21:44)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Thyrmael
Mäso stimuluje agresivitu ?

Skôr jeho nedostatok :D Môže to platiť o mäse z veľko výroby ale kvalitne chované zviera také mäso ukľudní človeka aj na duši :SD))) V prípade že človek dodržuje paleolitickú stravu nekompromisne potom funguje všetko OK ste šťastný krásny pokojný nič vám nechýba. Už len aby viac babeniek sa tak stravovalo a bude tu raj na zemi :) viď titulok ;-)


Thyrmael   |   ip:89.173.12   |   2011-06-27  (22:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @Zaujimave
Je to tvoj nazor a aj ked sa s nim uplne nestotoznujem, maso z domaceho je urcite neporovnatelne kvalitnejsie ako to, co ludia kupuju v obchodoch. Vlastne som mal casto domace, ale cim som bol starsi, tym viac mi to pachlo niecim hnusnym. A tym nemyslim len pach vnutornosti ked sa porcovalo prasa. Takychto "par" skusenosti za sebou mam. :)trtko   |   ip:84.245.64   |   2011-06-27  (22:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zaujimave _ zabyt zviera je narusenie kolobehu a mas potom jeho krv na svojich rukach a teda karma ti to vrati bo je to presne to iste ako zabit cloveka... Kebyze pridem kuvam zarezem ti rodicov potom ich zjem asi by si nebol 3x nadseny.. Taktiez kupou masa podporujes zabijanie a tym padom je to to iste..... Ja som vehetarian vela ludi vravi ze som tiez pekny.. Moja odpoved je ze krasu mi dala priroda no je mi na dve veci kedze som sa nahy narodil nahy aj umriem ako kazdy a posmrti ta tvojakrasa bude hnit dakde v zemi... Maso je zbytocnost v dnesnej dobe bo sa da plne nahradir hoci cim inym.... Ale nemusim tunak vraviet ze jest maso je barbarske.. Ak by clovek nemal co so ust maso je to posledne po com by mal siahnut.... Veganstvo mi pride zase moc extremne aj nazorovo aj ideologisticky.... Co sa tika tych tvojich babeniek a raju na zemi... Zena je najkrajsia a najvzacnejsia bytost na tejto planete a zasluzi si respekt tak ci tak ale dajakemu metrosexualovi to netreba vykladat... Pokial kukas na krasu tak si blb.... Moja zena nieje najkrajsia na vonok fyzicky som mohol mat aj krajsie ale vnutorne je nenahraditelna.. Skvor ide oto co ma clovek v hlave a nie na sebe... Nechcem ta tu prehpvarat o kvalitach vegetarianstva a negativach masa snad nato raz dojdes... Chcem len povedat ze vacaiu sprostost si ani nemohol povedat....


Zaujimave   |   ip:95.103.15   |   2011-06-27  (22:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @Thyrmael
Prasa domáce chované na šrote,odpade s kuchyne a podobne? Prasa sa stravuje presne ako väčšina ľudí. Tam s tebou súhlasím že to nie je dobré mäso. Prasa ktoré je iba jedlo patriace do paleolitickej stravy je kvalitné. Tam neverím tomu že by bol nejaký problém.


Zaujimave   |   ip:95.103.15   |   2011-06-27  (22:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @trtko
To nieje pravda pekný výzor je ako diagnóza pre teba či to čo ješ a robíš je správne !
Krása človeka nie je hodnota ale ukazovateľ. Zle si to pochopil. Tá krása je daná pre každého kto žije prirodzený život a splýva s prírodou vrátane jedenia kvalitného zdravého mäsa. Sexuálna príťažlivosť je iba subjektívny dojem samca a samici aby si prirodzene vyberal čo najprirodzenejšieho partnera. Ten kto sa odkláňa od prírody začína deformovať svoje telo strácať krásu a teda ho príroda prirodzeným výberom vyhodí z Evolúcie. To čo píšem je úplne prirodzené a neobsahuje nič sebecké ani mystické.

Podľa mňa sa dá mäso nahradiť. Ale si predstavte že chováte jediného zajaca ktorému dávate čistú kapustu, šupky z jabĺk a podobne. Na konci sezóny ho zjete. Aj keď sa tepelnou úpravou niečo stratí koľko kapusty a inej zeleniny by ste museli žuvať aby ste to vyrovnali ? Ja si myslím že ten dobrý zajačik žuje tú kapustu za vás aby ste to nemuseli robiť iba vy ale aby vám s tým niekto pomáhal.

Takže jedenie mäsa je prirodzené pre zvýšenie efektívnosti trávenia ! Čo nezvládneš sám s tým nech ti pomôže príroda.


trtko   |   ip:84.245.64   |   2011-06-27  (22:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Umieram..... Ja som tiez nevravel o fyzickej pritazlivosti a sexualite ale o krase... Co sa tika zajacika tak si predatav ze ta vykrmim teba i tvoju rodinu a ku koncu sezoni ta zabijem a zjem... Sive vrazda je trestny cin ale kanibalizmus nie... Synchronizacia s prirodou je prave o nezabijani zvierat.. Povoluje jedenie,uzivanie atd len po prirodnej smrti.. Teda ak chces bubon najdi mrtvu kravicku alebo ai pockaj kym daka umrie... Ak chces maso napodobne... Milis si dojmy a pojmy... Alebo mas zvrateny zmysel pre humor alebo nevies co je aynchronizacia s prirodou....


trtko   |   ip:84.245.64   |   2011-06-27  (22:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A este nieco u babke na dedine ked mi bolo 12 maso mi pokazilo traviaci system od tedy nemozem jest maso a ani mi nechyba.. Takze bludy tipu ze maso podporuje travenie si nehaj... Cakam kedy povies ze to muselo byt nakazene maso,zle vypestovane atd.... Aby si vedel miestny bylinkar povedal ze maso skodi a to co sa stalo mne sa stava aj inym...


Zaujimave   |   ip:78.98.23.   |   2011-06-27  (23:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @trtko
A v tej dobe keď ti to mäso pokazilo tráviacu sústavu si jedol iba paleolitickú stravu ?


Zaujimave   |   ip:78.98.23.   |   2011-06-27  (23:20)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  @trtko
Že mäso podporuje tráviacu sústavu som myslel nasledovne. Živočích z ktorého ješ zdravé mäso je súčasť tvojej tráviacej sústavy. Výsledok sa odzrkadlí po zjedení toho tvora ktorý za teba trávy veľa zdravej zeleniny. Áno vegetariánstvo je zdravé a preto by sme mali jesť veľa vegetariánskych živočíchov... ;-)


Krovak   |   ip:194.154.2   |   2011-06-28  (08:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  trtko: "maso mi pokazilo traviaci system" skus to prelozit do normalnej reci, lebo ak mas pokazeny traviaci system a teda nefunguje tak asi pises zo zahrobia


lenlen   |   ip:195.212.2   |   2011-06-28  (08:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ale no tak clovek dokaze zjest skoro vsetko
ide o to ci je uvedomely alebo nie
samozrejme nemame traviace ustrojenstvo ako bylinozravci ale ani ako masozravci

takze netreba to prehanat ani s jednym typom stravy
a plus ked clovek zapoji srdce a svedomie tak si uvedomi ze moze zit aj bez masa= zabijania
staci len chciet a sucititVera   |   ip:178.41.92   |   2011-06-28  (10:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zbytočné mrhanie času na napísanie tohto článku... a zbytočné čítanie alebo komentovanie...Podnikatel   |   ip:95.102.14   |   2011-06-28  (15:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vera"zbytočné mrhanie času na napísanie tohto článku... a zbytočné čítanie alebo komentovanie..."

Prečo lebo vyzeráš ako tá v pravo na titulke a mala si inú výhovorku v mysli že prečo tak vypadáš ? Chceš vedome ignorovať tvoj primárny problém ? Aj prasa žije iba aby jedlo a zomrelo.

Žereme aby sme zdochli :D)))


Vera   |   ip:178.41.92   |   2011-06-30  (14:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Podnikatel: mysli si o mne co chces... len pre info. mam 49 prasacích kíl... tak si ma mozes vo svojej hlavicke predstavovat ako take prasiatko s jablckom v papulke... ako sa ti len budem pacit...xxD
ale myslim ze tieto reci su nepodstatne...
clanok je prílis dlhy a pisany nezrozumitelne, cely som ho ani nedocitala pretoze ked som sa dostala k nasled. textu odradilo ma to od docitania tohoto "gulasu"...
obilnín (okrem gluténom nekonataminovaného ovosu)
ľahko vstrebatelnych sacharidov ( ryža, cestoviny, kukurica, proso, cukor, fruktóza atď.)
strukovín (aj arašidov, zemiakov i sóje)
resp. mliečnych výrobkov (okrem tvrdého syra)

a ako mi pomôže info. v percentach?? nemal byt tento clanok o tom ako vhodne upravit svoje stravovanie v danom regione??
nemal byt o tom co by sme mali ako "rodeny" europania konzumovat?
docitala som sa len o "zlých dietach"...diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + osem =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Študentský experiment objavil, že v blízkosti wifi rúterov rastliny rásť nebudú


 - Študentský experiment objavil, že v blízkosti wifi rúterov rastliny rásť nebudú2013-05-30  (01:15)  |  Zdravie
Malý "záhradný" experiment dánskej deviatačky testuje efekt mobilného žiarenia na rastlinách. Jeho výsledky vás môžu prekvapiť.

Klamavá reklamní kampaň Angeliny Jolie ???!


2013-05-22  (17:54)  |  Zdravie
Jaké je skutečné pozadí kauzy Uříznutá ňadra Angeliny Jolie? Miliardový byznys s oklamanými ženami a s genovými patenty AUTOR: MIKE ADAMS ZDROJ: http://www.protiproud.cz/


PROČ ŽENY V ČÍNĚ neonemocní na rakovinu prsu


2013-05-22  (12:22)  |  Zdravie
Nevím o žádném Číňanovi, žijícím tradičním čínským životem, který by někdy použil kravské nebo jiné mléčné výrobky na nakrmení svých dětí. Tradice povoluje kojení ale nikdy ne používání mléčných produktů. Kulturní Číňané považují naši zaujatost mléčnými výrobky za velmi zvláštní. Vzpomínám si na pobavení velké delegace čínských vědců, krátce po skončení kulturní revoluce v osmdesátých letech.


John Virapen: Acylpyrín vás môže zabiť skôr, ako sa dostanete k dverám lekárne


2013-05-20  (15:29)  |  Zdravie
Len málokedy sa do prvej trojky bestsellerov dostane literatúra faktu od úplne neznámeho autora. Johnovi Virapenovi sa to podarilo, čim len dokázal, že téma, o ktorej sa rozhodol písať a zasvätiť jej život, je výsostne aktuálna a pre ľudí zaujímavá. Jeho bestseller Nežiaduci účinok: Smrť je šokujúcim priznaním bývalého riaditeľa farmaceutického priemyslu, ktoré odhaľuje zločiny páchané dennodenne v odvetí, ktoré by sa malo starať o zdravie ľudí. A keďže John Virapen bol hosťom na tohtoročnej Bibliotéke, niet divu, že som neodolal jedinečnej príležitosti spraviť s ním rozhovor.


Jak si zajistit 100% zdraví


2013-05-20  (14:34)  |  Zdravie
„Člověče, vzpamatuj se! Vyžeň všechny ty šamany, léčitele a duchy z hlavy, zapomeň na jejich moudra a běž na dovolenou!“


Zdravotní devatero


2013-05-19  (17:20)  |  Zdravie
Léčit nemoc je jako začít kopat studnu až když dostaneme žízeň.


14 LET STARÝ HAMBURGER Z MCDONALD’S VYPADÁ TÉMĚŘ JAKO ČERSTVÝ


2013-05-14  (10:00)  |  Zdravie
Víme dobře, že produkty rychlého občerstvení jsou plné syntetických chemikálií a že mají doslova devastující vliv na náš organismus. Nedávno objevený, „mumifikovaný“ hamburger z McDonald’s je však vizuálním důkazem toho, jak málo se takový frankesteinovský pokrm změní za 14 let.


Štúdia náhodne odhalila, že chemoterapia rakovinu ešte viac podporuje!


2013-05-09  (08:16)  |  Zdravie
Počas toho ako jedna skupina výskumníkov sledovala prečo sú nádorové bunky také odolné, dospeli k oveľa dôležitejšiemu zisteniu. Počas výskumov skupina objavila, že kým chemoterapia vo veľkej miere poškodzuje zdravé bunky, zároveň ich stimuluje na to, aby produkovali takú bielkovinu, ktorá predstavuje v podstate pohonnú hmotu pre rast nádorových buniek. Okrem toho sa nádor stáva ešte odolnejším voči ďalšej liečbe.


Za zdmi mlékárenského průmyslu (pravda nie je propaganda)


2013-05-04  (15:47)  |  Zdravie
„Holou pravdou je, že morální pravda je často extrémistická a musí být, protože když je nespravodlnost absolutní, pak se proti ní někdo musí postavit — absolutně.“ Tom Regan


Mámo, táto, přijel on – očkovací kamión!


2013-05-04  (13:00)  |  Zdravie
Očkovací kamión, akce, která má za cíl zvýšit prodej vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Roadshow zavánějící porušením hned několika právních předpisů i principů humánní medicíny.


Ako som sa vyliečil


2013-05-02  (08:25)  |  Zdravie
Choroba ma kvárila 3 roky. Z času na čas mučivé bolesti, samovoľné intenzívne krvácanie a dennodenné vymieňanie obväzu. Navyše hnisavý výtok riadne zapáchal. Tri roky utrpenia pominuli. Ako? Bez lekárskej starostlivosti.


PROČ NEKUPOVAT BIO?


2013-04-19  (09:24)  |  Zdravie
My Češi jsme obzvláště opatrní. Vše zdravé okamžitě podezíráme a rovnou kritizujeme. Všichni víme, že biozemědělci postřikují v noci. A je nám jasné, že označení bio je na potravinách jen za účelem klamání naivních spotřebitelů. Co jsou naše nejčastější argumenty proti všemu, co je bio?


Proč pije člověk potravu pro telata?


2013-04-18  (16:39)  |  Zdravie
I když na nás reklamy na mléko a mléčné výrobky útočí ze všech stran, stále častěji můžeme slýchat informace, že pití mléka není zase až taková výhra, ba dokonce že může způsobit více škody než užitku. Pojďme se na tuto záležitost podívat a používat u toho zdravý selský rozum.


Veganství vede ke smrtelným chorobám


2013-04-14  (06:04)  |  Zdravie
Přísná vegetariánská dieta může být pro člověka životu nebezpečná. Odborníci tvrdí, že zvláště Indové dodržující extremní rostlinnou stravu mají v těle nadbytek homocysteinu. Tahle aminokyselina ve zvýšené koncentraci poškozuje výstelku cév, vede k ateroskleróze a také poruchám mozku. Takové choroby končívají často smrtí.


Kde sa berú a kam tečú príspevky Lige proti rakovine?


2013-04-12  (15:11)  |  Zdravie
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krásna modrá planéta. Vládli však na nej nenásytné farmaceutické koncerny. Nikto ich v láske príliš nemal. Ľudia totiž tušili, že u nich nie je všetko s kostolným poriadkom.


Odhoď narcis, kúp si jabko!


2013-04-12  (15:09)  |  Zdravie
Áno, Liga proti rakovine nelieči. Sú však nedeliteľnou súčasťou chorého systému a pomáhajú udržiavať jeho status quo. Toto je ich najväčším hriechom…


Rostlinné bílkoviny


2013-04-10  (12:20)  |  Zdravie
V tomto článku bych chtěl předložit některá fakta ohledně rostlinné bílkoviny. Tato fakta velkou měrou ovlivnila můj pohled na problematiku rostlinných bílkovin a můj jídelníček.


Tatarák i s tasemnicí


2013-04-09  (17:49)  |  Zdravie
O tom, že pojídání masa s sebou nese poměrně nemilá rizika, se může přesvědčit stále více lidí, kteří si v minulých dnech pochutnávali na tataráku a dalších masových "lahůdkách". Spolu s masem se totiž dostaly do jejich děla i zárodky tasemnice.


Zastavme ten smrteľný kolotoč!


2013-04-09  (15:18)  |  Zdravie
Proč zvířata geneticky manipulované plodiny odmítají nikdo neví, ale pokud je musí žrát laboratorní zvířata, nedopadá to dobře. A co na to člověk?


Báj o upíroch


2013-04-07  (19:56)  |  Zdravie
Veľa duchovných ľudí dnes hovorí, že my ako Slovania zohráme kľúčovú úlohu v nadchádzajúcich zmenách. Už sme však jednou zásadnou vecou prispeli, ani si to neuvedomujeme. Prispeli sme vedomosťou o tom, čo sa stalo. Dnes tieto báje vďaka ich príťažlivosti a vďaka médiám a pozná už hádam každý. Tieto príbehy obrazne opisujú, čo sa stalo. A opisujú hlavne to, ako z toho von. Dávajú riešenie.


6 ODSTRAŠUJÍCÍCH DOPADŮ TOXICKÉ CHEMIKÁLIE BPA V PLASTECH


2013-04-05  (09:47)  |  Zdravie
Bisfenol A, (BPA) je často používaná toxická chemikálie se schopností narušovat funkci hormonů. Můžeme ji najít v mnoha plastech, vnitřních obalech plechovek a dokonce i na amerických dolarech a účtenkách.


Byznys v bílých pláštích


2013-04-02  (21:15)  |  Zdravie
Tak opět další reportáž tentokrát odhalující špici tohoto ledovce jménem farmaceutika a její podvody a kšefty s lidskými životy i s zdravím. Vidíte zde jasné svědectví jak farmaceutických zástupců tak doktorů uplácených zájezdy dárky i hotovostí. Šokující realita, tak popřemýšlejte nejste náhodou také obětí tohoto monstrózního zvráceného byznysu ?


Výhody Syrové Stravy


2013-04-01  (10:52)  |  Zdravie
Otázkou není "Je to těžké?"... Otázkou je "Stojí to za to?" Změna mé stravy změnila celý můj život k lepšímu. Nikdy bych ani nečekala všechny ty pozitivní změny, které se staly mě a mé rodině.


Můj život na syrové stravě


2013-03-30  (14:56)  |  Zdravie
Mé rozjímání, ke kterému jsem se dostala díky syrové stravě :-) Jakmile pročistíme své tělo, přichází na řadu naše duše...


Lékaři: Veganství a další "zaručené" diety? Škodí zdraví!!!


2013-03-29  (07:05)  |  Zdravie
Jednostranné diety mohou podle lékařů poškodit zdraví, trvalé zhubnutí však nepřinesou.


CO OBSAHUJE SENDVIČ MCRIB OD MCDONALD’S: GMO PŘÍSADY, TOXICKÉ A ZAKÁZANÉ INGREDIENCE


2013-03-27  (12:46)  |  Zdravie
Sendvič McRib je na vrcholu oblíbenosti. Tisíce lidí zaplavují webové stránky, jako je „McRib locator“, aby si sendvičem McRib řetězce McDonald’s nacpali břicho.


Pozor na etikety i u ovoce a zeleniny


2013-03-27  (07:29)  |  Zdravie
Čtěte i etikety při koupi ovoce nebo zeleniny. I ovoce může obsahovat nebezpečná éčka, přidanou vodu nebo aspik.


Studie: Marihuana škodí hlavně mladým, může jim trvale snížit IQ


2013-03-23  (16:14)  |  Zdravie
Obecně především u mladých lidí převládá názor, že cannabis je neškodná droga a nenese žádná zdravotní rizika. Přitom právě tato skupina je jejím užíváním negativně ovlivněna.


ZDECHLINY V JÍDLE!


2013-03-22  (07:05)  |  Zdravie
Ještě ani neodezněla aféra s koňským masem vydávaným za hovězí, a už se nad námi ženou další černé mraky s daleko hrůznějšími potravinovými skandály, než jsme doposud v médiích zaznamenali. V polském masokombinátu přidávali údajně do klobás a jiných masných mletých výrobků, maso z uhynulých zvířat, což je absolutně smutný a hlavně nechutný případ, který vyvolává stále častější otazníky nad bezpečností současných potravin.


Léčba konopím


2013-03-21  (07:37)  |  Zdravie
Pokud se mocným tohoto našeho světa povede mne odhalit, já půjdu do vězení a z mojí dcery se opět stane křečemi zkroucená a bolestí řvoucí lidská troska


PŘÍRODNÍ ZABIJÁK RAKOVINY, KTERÝ JE 10 000X SILNĚJŠÍ NEŽ CHEMOTERAPIE


2013-03-18  (09:05)  |  Zdravie
Anona ostnitá je plod stromu graviola, a to je zázračný zabiják rakovinných buněk, 10 000 krát silnější než chemoterapie. A proč to nevíme? Jelikož některé velké korporace chtějí dostat zpět svoje peníze utracené za roky výzkumu při snaze vytvořit syntetickou verzi tohoto k prodeji. Takže když to teď víte, můžete pomoci kamarádovi v nouzi, když mu to sdělíte, nebo se občas sami napít šťávy anony jako prevenci. Chuť není konec konců špatná.


Konopné semínko je dokonalou potravinou


2013-03-14  (19:37)  |  Zdravie
Konopí patří mezi nejdokonalejší rostliny z hlediska výživy.


Ďaľšie zo zdravia...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Kedysi bol takmer v každej dedine fungujúci kamenný mlyn. Avšak v 30. rokoch sa uskutočnilo najväčšie vymieranie kamenných mlynov v histórii ľudstva. Kamenný mlyn nahradil mlyn s oceľovými valcami. Aký je rozdiel medzi mlynom, ktorý melie s mlynskými kameňmi a moderným mlynom, ktorý melie s oceľovými valcami? Spolu s kamennými mlynmi vymrelo aj poznanie našich praotcov o technike šetrného mletia obilia, pri ktorom zostávajú všetky živiny zo zrnka zachované, hlavne obilný klíčok.


Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Ako také ovce

To bolo prvé, čo som si pomyslel, keď som včera videl Fica, Dzurindu, Mikloša a Radičovú v jednom šíku, ako sa hrajú na veľkých Európanov. Neverím vlastným očiam a ušiam, keď týchto ľudí, ktorí už dávno mali byť na politickom dôchodku, vidím a počujem. Fico ešte donedávna mal plné ústa národnoštátnych záujmov, Dzurinda s Miklošom ani nie pred dvomi rokmi odmietli pôžičku Grécku a Iveta Radičová len tri dni dozadu navrhla referendum v prípade zásadných otázok.


Skvělý Farageův projev: Nechci žít v Evropě ovládan...

Bývalý analytik banky Goldman-Sachs: Velká válka zapo...

V USA schválili revolučný zákon: Armáda bude môc...

Nigel Farage: Útek z väzenia zvaného Euro!

Pentagon uvažuje o nasadení vojakov v Európe, ak sa ...

Archív

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Když jsme na gymplu měli při různých angličtinářských a esejistických příležitostech jmenovat lidi, se kterými bychom chtěli jít na večeři, které obdivujeme, kteří nás inspirují atp., ustálila se mi trojice Lance Armstrong, Václav Klaus a Jaromír Jágr. Z gymnázia už jsem nějaký ten pátek pryč a jsem rád, že jsem od těchto inspirujících osobností s výrokem o mladické hlouposti nemusel znechuceně odstoupit. Všechny tři se mi také (z různé vzdálenosti) poštěstilo vidět naživo.


Poďme konfrontovať Zbigniewa:

Ako také ovce

Prednáška o peniazoch a peňažnej politike

Odhalenie kampane Bohatšie Slovensko

Od deda Sorosa nie je nič zadarmo!


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.2328 s