18. September 2019
    
Komu a o čo ide v Líbyi - Dolezite.sk

Komu a o čo ide v Líbyi


  2011-03-22  (13:51)  |  Zo sveta
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Komu a o čo ide v Líbyi

(Gerald A. Perreira) Tisíce Indov, Egypťanov, Číňanov, Turkov, Európanov, Kórejcov a ďalších utekajú z Líbye. Čo vôbec robili v Líbyi? Západné médiá tvrdia, že nezamestnanosť samotných Líbyjčanov presahuje 30%. Ak je to pravda, prečo tam pracovalo toľko cudzincov? CNN, BBC, Al Džazíra, nemenujúc všetky tlačové agentúry, nám vnucujú predstavu o ľudovom povstaní proti krvavému diktátorovi Kaddáfimu, jeho synom a nohsledom, ktorí za štyridsať rokov premenili demokratickú krajinu v peklo. Presne podľa pripraveného scenára pomocou kontrarevolučných síl počujeme rozhovory s "revolucionármi" uskutočnené údajne na uliciach Benghází alebo Tripolisu s kulisou streľby zo samopalov, pálením obrazov diktátora a jeho vlajok.

Moderná počítačová technika a televízna technika dokáže divy. Logicky uvažujúci občan, si nemôže nespomenúť, že ho podobnými, virtuálnymi predstavami, ktoré dokážu neskutočným spôsobom prekonať realitu, kŕmi televízia vo vojnových filmoch, denne. Vplyv na ľudskú psychiku je ohromujúci. Keď ti každodenne opakovane ukazujú lietadlá a vrtuľníky útočiace na mierové demonštrácie v uliciach líbyjských miest, počuješ správy o ministroch a veľvyslancoch, ktorí postupne prechádzajú na stranu ľudu inkriminujúce pri tom krvavý režim a vytvárajúc dočasnú vládu a počúvaš informácie ako desaťtisíce neozbrojených demonštrantov dobývajú celé mestá a regióny Líbye, nech chceš alebo nechceš, začínaš tomu veriť. Až neskôr sa k tebe dostanú alternatívne informácie o tom "že celonárodné povstanie" nie je nič iného ako televízna inscenácia katarskej Al Džazíry. Dozvieš sa, že všetky vystúpenia proti Kaddáfiho režimu pochádzajú vlastne od Al Kájdy, ktorá už desiatky rokov slúži na presadzovanie amerických a saudských záujmov, zistíš, že mladí "revolucionári" dostávajú za svoju účasť na protestných akciách od organizátorov drogy a 300 - 500 USD denne, že zbrane a muníciu pašujú do krajiny z Egypta CIA, Mossad a tajnými službami NATO najatí teroristi. Keď sa budeš domáhať snímok rozbombardovaného Bengházi dostanú sa ti snímky z rozbitých irackých miest a sídiel sektora Gazy po útokoch izraelského letectva. Začne ti byť čudné, že niekoľkokrát dobyté civilné letiská fungujú prakticky bez problémov, to isté sa týka i námorných ropných terminálov.

Z korporatívnych médií, a zaujímavé aj z tzv. ľavicových zdrojov, sa nedozvieme, že Muammar Kaddáfi má od začiatku vyprovokovaných protestov nezanedbateľnú podporu ako v Líbyi, tak i v zahraničí. Médiá odvádzajú to, čo je ich úlohou - dezinformujú, vytvárajú predstavu, že situácia v Líbyi má rovnaký pôvod, ako v Tunisku, Alžírsku a Egypte. Predstavujú Kaddáfiho, ako darebáka a lupiča, akými boli donedávna Mubarak a tuniský bin Alí. Vojna proti Líbyi, ktorej cieľom je ovládnutie surovín, v ktorej už dnes bojujú Arabi získaní Západom, proti Arabom vedeným Kaddáfim, usilujúcim o udržanie suverenity samostatnej krajiny, členského štátu OSN, môže skončiť porážkou progresu a nastolením nemilosrdnej západnej diktatúry. Vojenská prevaha Západu je nesmierna.

Len od konca 2.svetovej vojny viedli USA, za pomoci svojich spojencov z NATO, Južnej Kórey, Japonska, Izraela a Austrálie vojny proti KĽDR, VSR, Afganistanu, Iraku a Palestíne nepočítajúc desiatky menších konfliktov po celom svete, stovky štátnych prevratov a intervencií s cieľom ďalej prehĺbiť ovládanie svetového trhu, prírodných zdrojov a národov. Teraz pokračujú proti Líbyi, na rade potom bude Irán a ďalšie.

 

Aké zmeny však nastanú po eventuálnej porážke Kaddáfiho?

Najskôr si treba položiť otázku: Bola líbyjská revolta vyvolaná sociálnymi problémami, ako nezamestnanosť a bieda, čo nám vnucujú už spomínané médiá? Líbyjské obyvateľstvo má najvyššiu životnú úroveň v Afrike. HDP na obyvateľa činí 6000 USD. Pokiaľ ide o oficiálny "Index ľudského rozvoja", ktorý je priemerom troch indexov: indexu očakávanej dĺžky života, indexu vzdelania a indexu HDP (štatistiku spracováva každoročne OSN) a ktorý najlepšie charakterizuje kvalitu života obyvateľstva, bola Líbya v roku 2010, ako vedúci africká krajina na 53. mieste na svete, ďalší bol Tunis až osemdesiaty prvý. Pri tom v roku 1951 bola Líbya oficiálne najchudobnejšou krajinou na svete. Dvaja britskí významní žurnalisti David Bluntly a Andrew Lycett, ktorí nie sú v žiadnom prípade priaznivci Líbyjskej revolúcie museli napísať: "Mladí ľudia sú dobre oblečení, živení a vzdelaní. Dnes si Líbyjčania zarábajú v priemere na hlavu viac ako Briti. Nerovnosť ročných príjmov je menšia ako vo väčšine štátov. Líbyjské bohatstvo je rozdelené spravodlivo v celej spoločnosti. Každý Líbyjčan má zabezpečené bezplatné (a často vynikajúce) vzdelanie, lekársku a zdravotnú starostlivosť. Nové školy a nemocnice sú impozantné podľa všetkých medzinárodných štandardov. Všetci Líbyjčania majú vlastný dom alebo byt, automobil, TV, video a telefón."

V porovnaní s väčšinou krajín tretieho sveta a dokonca aj prvého, sa Líbyjčania majú naozaj dobre. V celej krajine prebieha rozsiahla bytová výstavba. Za byty sa neplatí nájom. V Kaddáfiho (západnými ideológmi vysmievaní) "Zelenej knihe" sa dočítame: "Dom je základnou potrebou indivídua a rodiny, preto nesmie byť vlastnený niekým iným."

Líbyjská revolúcia, vďaka príjmom z exportu ropy a zemného plynu zabezpečila Líbyjčanom tak vysokú životnú úroveň, že začali odmietať vykonávať manuálne práce v priemysle, poľnohospodárstve i službách. Vláda musela dlhodobo importovať pracovné sily. Za historické krátke obdobie sa nepodarilo zlomiť psychiku líbyjských Arabov, podľa ktorej musí každý Líbyjčan mať vlastný podnik. Rodiny by považovali za potupné, keby ich synovia museli manuálne pracovať. Preferujú, aby zostali nezamestnaní a žili z podpory. Žiadny režim nie je perfektný a ani Líbya nie je výnimkou. Ekonomike a sociálnemu systému krajiny spôsobili najväčšie škody takmer desať rokov trvajúce sankcie. Globálnej kapitalistickej kríze sa nevyhla ani jedna krajina sveta, zasiahla všetkých, vrátane krajín, ktoré po revolúciách odmietli trhovú spoločnosť.

 

Bitka o Afriku

Súčasné búrky, ktoré sú prezentované ako sociálna revolúcia proti diktatúre, sú stretom dvoch politických skupín: Kaddáfim vedených panafrických síl, ktoré presadzujú realizáciu jeho vízie "jednotnej Afriky" a reakčných rasistických síl líbyjských Arabov, odmietajúcich túto víziu a presadzujú spoluprácu (a teda plnú podriadenosť) s EÚ. Kaddáfího perspektívny zámer zjednotiť Afriku, zaviesť jednotnú menu, vytvoriť spoločnú armádu a presadiť slobodu a nezávislosť celého kontinentu, na ktorý spotrebovali veľa energie a prostriedkov, sa stal hlavnou politickou zbraňou, ktorú odporučili západní poradcovia opozícii, aby ju využila na jeho odstránenie. Opozícii sa podarilo presvedčiť časť obyvateľstva, že ďalšie predlžovanie pobytu "revolučného vodcu" vo vedení štátu spôsobí úpadok životnej úrovne. K tomu sa pridala aj tradičná nenávisť Líbyjčanov voči "čiernemu obyvateľstvu" Afriky, o ktorom Kaddáfí tvrdí vo svojej "Zelenej knihe" aj vo svojich verejných vystúpeniach pred Líbyjčanmi a revolučnými vodcami z celého sveta, že aj Líbya patrí v skutočnosti černochom, ktorí ju vlastnili dlho pred príchodom Arabov a že "čierna rasa sa stane najmocnejšou vo svete". Kaddáfi je nesmierne obľúbený u väčšiny obyvateľov Afriky, ktorí ho nazývajú "vodcom revolúcie", "kráľom kráľov" a podobne. (Je zaujímavé, že rovnakú nádej pre utlačovaných predstavuje v Latinskej Amerike Hugo Chávez a v postsovietskom priestore Alexander Lukašenko.) V januári 2011 vyzval na vytvorenie spoločného sekretariátu tradičných afrických kmeňových náčelníkov a kráľov, (má s nimi výborné vzťahy), ktorý by koordinoval vytváranie novej Africkej jednoty. K tomuto kroku pristúpil až potom, keď bol odmietnutý oficiálnymi hlavami štátov.

 

Africkí žoldnieri alebo bojovníci za slobodu?

Západné médiá, ktoré neposkytujú prívržencom Kaddáfiho žiadny priestor, označujú čiernych Afričanov za žoldnierov. Ako je to v skutočnosti? Ako všetko, čo sa dlhodobo tvrdí o Líbyi je lož, založená na rasistickom pohľade vo vývoji situácie v Afrike. Čierni vojaci v uniformách líbyjskej armády sú ľudia z celej Afriky a africkej diaspóry v Líbyi, ktorí podporujú a rešpektujú Kaddáfiho za jeho príspevok k africkej emancipácii. Za posledných dvadsať rokov prišli do Líbye tisícky Afričanov z celého kontinentu. Tu získali vzdelanie, prácu a vojenský výcvik - mnohí z nich patria k oslobodzovaciemu hnutiu z celej Afriky a sveta. Z nich boli sformované medzinárodné prápory, pevne odhodlané brániť vymoženosti revolúcie. Sú to Afričania, ktorí sú odhodlaní položiť za Kaddáfiho a revolúciu svoje životy. Nelíšia sa od španielskych internacionálnych brigád. Patria medzi ne aj tisíce Tuarégov, ktorí v priebehu revolúcie vstúpili do "Islamskej légie" a potom bezpečnostných zložiek.

 

Africkí imigranti terčom útokov

Zatiaľ čo africkí bojovníci z Čadu, Nigérie, Mali, Ghany a Južného Sudánu bojujú v radoch líbyjskej armády za obranu vymožeností tejto africkej revolúcie, milión čiernych utečencov a tisícky migrujúcich robotníkov riskujú, že sa stanú obeťou pomsty "povstalcov" za podporu Kaddáfího režimu. Turecký stavbár opisuje jeden z uskutočnených masakrov v posledných dňoch: V našej spoločnosti pracovalo 80 robotníkov z Čadu. Povstalci ich bezdôvodne povraždili sekerami. Podobne už povraždili mnoho ďalších robotníkov. Nie strach z Kaddáfího, ale z rasistických arabských povstalcov. To je hlavný motív pre masívny exodus, robotníkov a odborníkov z Afriky i celého sveta. Proti Kaddáfiho silám otvorene bojujú ozbrojení povstalci. Časť ich prešla z ozbrojených síl, ale väčšina povstalcov má vlastné zbrane, ktoré mohli v súlade s Kaddáfího filozofiou, vlastniť.

Dôležitou otázkou je nelegálny útek tisíce imigrantov aj Líbyjčanov do Talianska a ďalších štátov EÚ, ktorí utekali pod tlakom západných masmédií, ktoré im sľubovali nájsť "lepší" život v Európe.

24. januára 2011 sa konala v Líbyi medzinárodná konferencia za účasti viac ako päťsto delegátov s názvom: "Decentný život v Európe alebo vítaný návrat do Afriky". Kaddáfi vo svojom vystúpení uviedol: "V Európe by sme mali žiť slušne a dôstojne. S Európou musíme mať partnerské vzťahy, nie vzťah pána a otroka." Západ pochopiteľne konferenciu mediálne zneužil a obvinil Kaddáfiho, že zvolal konferenciu preto, aby odôvodnil držanie potenciálnych emigrantov v koncentračných táboroch.

 

Kontrarevolúcia

Ozbrojené vystúpenie opozície do značnej miery Kaddáfiho prekvapilo. Predpokladal, že po všetkých ústupkoch, ktoré urobil a v období plného rozkvetu spolupráce sa Západ bude správať korektne a nebude infiltrovať do líbyjských inštitúcií namiesto skutočných odborníkov agentov tajných služieb, ktorí pripravia proti nemu prevrat. Pomýlil sa. Tiež si zrejme myslel, že Rusko, ktoré z neho žmýka 40 rokov peniaze za svoje nekvalitné zbrane, bojovú techniku ??a muníciu, rovnako ako ČĽR, nepodporí v BR OSN sankcie proti Líbyi. Aj tu sa zmýlil. Nie je to úder zasadený iba Líbyi, ale aj výstraha všetkým progresívnym hnutiam v Latinskej Amerike aj inde vo svete. Aj Hugo Chávez a jeho priatelia by si mali uvedomiť, že ak by potrebovali pomoc a podporu v prípade americkej invázie, budú obe veľmoci postupovať pravdepodobne rovnako, ako voči Líbyi. Po skúsenostiach s Gorbačovom, ktorý predal všetkých svojich priateľov, cez Jeľcina, Putina a Medvedeva, majú progresívny ľavicoví vodcovia len malú alebo žiadnu nádej na podporu svojho boja. Kaddáfi si bol tiež vedomý vysokej životnej úrovne Líbyjčanov v porovnaní s Alžírskom, Tuniskom a Egyptom a mal za to, že sa opozícii nepodarí vyvolať nepokoje. Západné tajné služby, najmä anglické a francúzske majú stáročné skúsenosti z presadzovania koloniálnej okupácie a zamerali sa aj na správnych funkcionárov. Do odboja zapojili Kaddáfiho úhlavného nepriateľa: tzv. islamistov, arabských rasistov (mnohí z nich opustili vysoké funkcie) a ďalších. Niektorí z nich sa podieľali na provokačnom pogrome čiernych Afričanov v roku 2000, ktorého cieľom bola snaha odradiť Kaddáfiho od panafrickej politiky. Dlhú dobu Kaddáfi predpokladal, že islamisti sú na jeho strane. Až teraz, keď "Medzinárodná únia moslimských učencov" začala volať po jeho zatknutí a postavení pred súd si uvedomil ako bol dôverčivý. Únia nevyžaduje odsúdenie Mubaraka, ktorý sa spolu s Izraelčanmi podieľal na genocíde Palestínčanov v Gaze a smrti miliónov moslimov v Iraku a Afganistane. Kaddáfiho vina spočíva hlavne v tom, že sa odvážil postaviť vládcom najreakčnejších moslimských štátov a hlavne ich reakčnému výkladu Koránu, zneužívanému k útlaku vlastného ľudu. Pokúsil sa postupne obmedzovať kruté feudálne tradície, hlboko zakotvené v líbyjskej spoločnosti a presadzovať emancipáciu žien. V žiadnej islamskej krajine nemali moslimky takú slobodu, ako v Líbyi a Afganistane (do pádu Nadžibullahovho režimu). Mesto Benghází bolo vždy centrom odporu. Sídlom najrôznejších veľmi bojovných pravičiarskych a reakčných islamistických hnutí vedených predstaviteľmi islamských siekt ako Wahhabisti (Saudská Arábia) alebo Salafisti. V Benghází vznikla aj "Líbyjská islamská bojová skupina", ktorá sa sama asociuje s Al Kájdou a je podozrivá z vrážd mnohých vodcov líbyjských revolučných výborov. V ideovej oblasti je ich odpor zameraný proti Kaddáfiho revolučnému výkladu Koránu. Sami presadzujú islam, ako obyčajné rituálne náboženstvo, ktoré sa vo svojej podstate vracia do obdobia feudalizmu a odmieta oslobodzujúcu spiritualitu islamu. Títo tzv. islamisti odmietajú západné kolonizačné úsilia, ale nemajú žiadnu vlastnú koncepciu sociálno-ekonomických zmien a ani sa nesnažia hľadať východiská z polofeudálnych a kapitalistických systémov arabských režimov, čo je živnou pôdou pre rozvoj najviac zaostávajúcich a najreakčnejších ideológií a udržanie tradičného stavu spoločnosti. Kaddáfiho filozofia, rozpracovaná v "Zelenej knihe" odmieta vyčíňanie nespútaného kapitalizmu a všetkých jeho foriem, vrátane kapitalizmu štátneho a neoliberálneho. Jeho názory o tom, že islam je nezlučiteľný s kapitalizmom nie sú prijateľné pre väčšinu Arabov a tzv. islamistov, pre ktorých je podnikanie a obchod hlavným krédom.

 

Správne pochopiť Kaddáfiho

Nech sa Muammar Kaddáfí dopustil pod západným tlakom akýchkoľvek chýb, je potrebné predovšetkým vyzdvihnúť jeho zásluhy. V Líbyi prešlo ideologickou a politickou prípravou mnoho revolučných skupín z celého sveta. V roku 1982 tu vznikla svetová "Mathaba" (miesto zhromaždenia ľudí s rovnakými záujmami). Kaddáfi podporoval väčšinu revolučných hnutí, vrátane juhoafrických politických strán, hnutí a revolučných skupín ako ANC, AZAPO, PAC a BCM, Namíbia SWAP, angolskú MPLA, nikaragujských Sandinistov, saharské Polisario, Palestínsku PLO, Americké hnutia pôvodných obyvateľov a mnoho ďalších.

Nelson Mandela nazval Muammara Kaddáfiho jedným z najväčších bojovníkov za slobodu 20. storočia s tým, že Juhoafričania môžu za kolaps apartheidu v mnohom vďačiť práve Kaddáfímu a Líbyi, a dodal, že v najťažších okamihoch života ako svojho, tak i svojich spolubojovníkov to bol práve Kaddafi, kto bol stále s nimi. Kaddáfiho "Zelená kniha" predstavuje ostrú kritiku kapitalizmu a západného parlamentného modelu mnohostraníckej demokracie. Zatiaľ sa nikto nepokúsil poprieť, že systém "priamej demokracie" prezentovaný Kaddáfim je vhodným alternatívnym modelom pre Afriku a Tretí svet, kde západný parlamentarizmus zlyhal a priniesol iba biedu, etnické i tribálne konflikty a chaos.

Povedzme si úplne otvorene: v Líbyi nejde o boj medzi mierumilovnými demonštrantami a ozbrojeným nepriateľským štátom. Vojna vedená v Líbyi je boj medzi silami, ktoré chcú slobodnú Líbyu a Afriku, v ktorej je vylúčený útlak neokolonializmu a neoliberálneho kapitalizmu a ich odporcami, pôsobiacimi v žolde svetového kapitálu. Nepleťme sa: Ak Kaddafi a líbyjská revolúcia budú porazení, nebude zlikvidovaný fiktívny africký diktátor. Vznikne precedens pre ďalšie západné globalizované vojenské zásahy proti všetkým progresívnym vodcom, ktorí sa snažia zabezpečiť pre svoje národy prijateľný a dôstojný život.

 

Liberatormagazine.com
Chelemendik.sk

http://aiall.org/modules.php?name=News&file=article&sid=747

 


AIALL
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
gomez   |   ip:78.99.133   |   2011-03-22  (19:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://www.boinc.sk/clanky/saharska-velka-umela-rieka
táto veta ma zaujala najviac----Je jednou z mála, kde nerastné bohatstvo bolo bez zadlženia krajiny medzinárodným bankám či fondom priamo využité na zvýšenie životnej úrovne ľudu ------
už sa nečudujem prečo sú tam tie harpye-on im v podstate ukázal realne fungujúci socializmus-to nie je pre svet dobrý príklad , náhodou by ludia chceli všade tak žiť tak darmožráči by mali po chlebe.
socializmus voda ropa - hurá to rozbiť alebo sprivatizovať ved ako by to vyzeralo keby sa supy na tom nemohli nabaliť.
Je mi už naozaj na blvanie s tohto západného civilizovaného sveta.


Ky   |   ip:91.127.10   |   2011-03-22  (21:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ďalší jeho neospravedlniteľný hriech je, že zrušil úžeru...


joplins   |   ip:94.191.24   |   2011-03-22  (21:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  skusim este zajtra pochatovat z libyjcami ak nejakych najdem.. no mam silny dojem,ze takymito clankami sa len dezinformuje a neskutocne sa vsetko komplikuje..
myslim,ze pravda bude kdesi uprostred..
ani kaddafi nie je svety ako ho opisuje tento clanok...ani nie je take zviera ako ho vykresluju media..

podhadzuju nam dve extrenmne verzie a my sa tu hadame a rozdelujeme..

kto vie po anglicky,, vyggooglite si nejaky libyjsky chat a skuste sa podozvedat nieco od ludi priamo z miesta cinu..

ved mame net.. tak do toho..!!!


Maya   |   ip:78.98.146   |   2011-03-22  (21:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lýbie v číslech a faktech

HDP na obyvatele...$ 14.192, měsíční podpora v nezaměstnanosti $ 730, měsíční plat zdravotní sestry $ 1.000, příspěvek při narození dítěte $ 7.000, měsíční podpora nesamostatně výdělečně činných (závislých) osob $ 1.000, nevratná dotace státu na pořízení bytu pro novomanžele $ 64.000, nevratný příspěvek na provozování živnosti $ 20.000, cena benzínu $ 0,14/ litr.

Zdarma: zdravotní péče a část léků, školní vzdělávání. Vzdělávání a stáže v zahraničí: placeny státem. Nájemné: neexistuje. Platby za energie v domácnosti: neúčtují se. Automobil: zpravidla z 50% dotuje stát. Úvěry bez úroků. Systém obchodů pro mladé rodiny (ne-bohaté) za dotované ceny výrobků. Alkohol-nežádoucí, není.


terrafina   |   ip:78.141.82   |   2011-03-22  (22:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Maya prosim odkial mas tieto udaje?
A este jedna otazka - kolko percentne dane v Libyi maju (dan z prijmu a dph). Dakujem.


joplins   |   ip:94.191.24   |   2011-03-22  (22:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  maya.. teraz som pisal prispevok,ze som chatoval z jednym libyjcom.. a ty tu uz vesas tie informacie,,ktore su zjavne nie pravdive!!

ak vies anglicky spytaj sa sama na nejkakom arabskom fore!!
tento clanok som cital aj ja..je tam vstko ako v rozpravke v tej libyi.. dezinformacie su to!!!Slovk   |   ip:88.212.36   |   2011-03-22  (22:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zjavne sa tu kradnú články


DrHujer   |   ip:91.127.10   |   2011-03-22  (22:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplins do toho. Najlepšie sú info priamo od zdroja. Médiá nepracujú vždy pravdivo. Tlaky na ne sú určite rôzne a ich cieľom býva i niečo iné...


bsn   |   ip:188.112.8   |   2011-03-23  (02:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  svet sa zmensuje, fakt je, ze vojenska masineria je na urovni 7. generácia. nie su potrebne A-zbrane, technologia zabijania je takmer bez ucasti cloveka, riadeny z bunkrov spod skalnatych hor cez vesmir. nebojuje sa na rozsiahlych frontoch ale po castiach, tu jeden stat-JUG, tam druhy AFGAN, tam teti irak, tu Libia, iran, toto su len skusky, pride aj na rusko a cinu, ak sa to osvedci, zacala global vojna konana salamovou metodou. zacina byt jasneji proco jueSSej potrebuju zasoby potravin na 36 mesacov. zajimava uvaha –
http://www.novadoba.estranky.cz/clanky/svet-kolem-nas/vladimir-krasilnikov_-pohled-z-druhe-strany.htmlKy   |   ip:213.81.18   |   2011-03-23  (06:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aj toto hovorí o všeličom...
Saharská veľká umelá rieka
Logika hovorí, že najväčšie a rekordné projekty budú realizované v najvyspelejších či prinajmenšom najľudnatejších krajinách sveta disponujúcich dostatočnými zdrojmi. O informácie z budovania impozantných priehrad, mostov či tunelov v týchto krajinách nie je v médiách núdza, avšak existuje výnimka vybudovaná z technologického hľadiska v doposiaľ opomínanej časti sveta, o ktorej je povedomie vo vyspelých krajinách takmer nulové. Alebo ste už azda niekedy počuli o projekte Veľkej umelej rieky na Sahare? Ak nie, prečítajte si nasledujúci článok o tejto pozoruhodnej a obdivuhodnej stavbe vybudovanej v Saharskej púšti.
Malá krajina s veľkými možnosťami
Projekt zrealizovala severoafrická krajina s počtom obyvateľov porovnateľným so Slovenskom - Líbya, plným názvom Veľká socialistická ľudová líbyjská arabská džamahírija (džamahírija je špecifická forma socialistickej republiky). Náklady na projekt presahujú 27 miliárd USD (to je viac než suma, ktorú pohltilo vybudovanie najväčšej hydroelektrárne sveta Three Gorges Dam v Číne, alebo aj podstatne viac ako napr. náklady na skonštruovanie najväčšieho stroja - Veľkého hadrónového urýchľovača). Je pozoruhodné, že krajina všetky tieto náklady pokryla vlastnými zdrojmi, bez zadlžovania a úverov od medzinárodných bánk či fondov. Umožnilo to jej veľké nerastné bohatstvo - odhady zásob ropy krajinu umiestňujú na deviatu priečku na svete. Toľko stručne k politicko-ekonomickému pozadiu projektu, my sa však poďme teraz pozrieť na jeho vedecké pozadie a predovšetkým na technické detaily.
Vody na Sahare je viac než v Kaspickom mori.
V prvom rade si musíme povedať niečo o Saharskej púšti. Väčšina ľudí je toho názoru, že táto najväčšia púšť na svete musí byť vyprahnutá a bez vody. Nepochybne čo sa týka zrážok je táto oblasť skutočne suchá (i keď najsuchším miestom sveta je juhoamerická púšť Atacama v Chile). Avšak počas ropných geologických vrtov v päťdesiatych rokoch bola odhalená prekvapujúca skutočnosť - pod Saharou sa nachádzajú enormné zásoby podzemnej vody. Táto voda sa nachádza uväznená vo vrstvách usadenín zväčša v hĺbkach niekoľkých stovák metrov pod povrchom, pod obrovskými plochami predovšetkým vo východných častiach Sahary (pod územím Líbye, Čadu, Sudánu a Egyptu). Tieto rezervoáre geológovia pomenovali Núbijský pieskovcový akviferový systém (geologický pojem akvifer znamená podzemnú vrstvu nasýtenú vodou), a je najväčším rezervoárom fosílnej podzemnej vody na svete, s rozlohou viac než dva milióny kilometrov štvorcových a objemom vody odhadovaným na 150 000 km3. To je približne dvojnásobok množstva vody obsiahnutej v Kaspickom mori! Za pozornosť stojí aj fakt, že voda pochádza prevažne z poslednej doby ľadovej (preto pojem "fosílna"), nazhromaždila sa v akviferoch počas obdobia pred zhruba 38 000 - 10 000 rokmi, keď v Saharskej oblasti bola vlhká klíma bohatá na atmosferické zrážky, dostatočná na udržanie rozvetvenej riečnej siete. Od konca doby ľadovej sa po následnom ustatí zrážok v saharskej oblasti tieto rezervoáre už nedopĺňajú.
Sahara nebola zďaleka vždy vyprahnutou krajinou. V oblasti juhozápadnej Líbye (Fezzan) boli objavené usadeniny pravekého jazera, ktoré tu existovalo pred 750 tisíc až 420 tisíc rokmi. Vedci ho nazvali jazero Megafezzan - s rozlohou 130 tisíc km2 si toto meno rozhodne zaslúži (Slovensko má rozlohu 49 035 km2). Jeho usadeniny sú výnimočným zdrojom informácií o vývoji klímy v saharskej oblasti za posledných trištvrte milióna rokov.
Zdroj: The British Academy
Vyprahnutá krajina
Vedomosť o týchto ohromných množstvách kvalitnej pitnej vody samozrejme nezostala bez odozvy. Líbya nemá žiadne trvalé rieky ani súvislé vodné toky, všetku pitnú vodu teda získava z akviferov v prímorských oblastiach a odsoľovaním morskej vody. Prímorské akvifery však trpia nepríjemným neduhom - v priebehu času sa odčerpaná pitná voda prirodzene dopĺňa priesakom morskej vody z blízkeho Stredozemného mora. Salinita (slanosť) akviferov teda postupne narastá, a v posledných obdobiach dosiahla až 0.7% obsah soli. Takáto voda je nielenže nezdravá, ale nie je vhodná ani na zavlažovanie poľnohospodárskych pozemkov, pretože spôsobuje zasoľovanie pôdy a následne zníženú úrodu. Líbya teda zdroj kvalitnej pitnej vody potrebovala omnoho viac "ako soľ ". Bolo uskutočnených viacero podrobných štúdii nákladov na výrobu vody odsoľovaním, transportom na lodiach z južnej Európy, či hromadným transportom vody v cisternách. Jednoznačne najlacnejšie sa však ukázala byť práve alternatíva umelej rieky z púšte.


Množstvo vody v metroch kubických, ktoré by si Líbya na základe odborných štúdií dokázala obstarať za jeden líbyjský dinár. Spomedzi viacerých zvažovaných spôsobov či technológií (podmorské potrubie z južnej Európy, odsoľovanie morskej vody, transport vody na vodných tankeroch, a umelá rieka) vyšiel jednoznačne najlacnejšie projekt umelej rieky - za jeden dinár poskytne približne desaťnásobne viac vody než konkurenčné možnosti.
Zdroj: The Great Man Made River Authority

Spočiatku sa uvažovalo o vyvŕtaní studní priamo v oblastiach akviferov a vytvorenie nových miest a poľnohospodárskych zavlažovaných oblastí. Avšak znamenalo by to presun veľkého množstva obyvateľstva a vybudovanie infraštruktúry do ťažko prístupných oblastí uprostred púšte, čo by bolo veľmi neefektívne a problematické. Avšak ako hovorí staré príslovie - keď nemôže prísť Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi. V roku 1983 padlo v Líbyi rozhodnutie zrealizovať projekt, ktorý nemal a nemá vo svete obdoby. Priviesť vodu z akviferu ďaleko v púšti na pobrežie. To však znamenalo prekonať viacero úskalí - medzi nimi napr. veľkú vzdialenosť akviferu od pobrežia, tvrdé púštne podmienky, výškové rozdiely na trase, koróziu železobetónu a mnohé ďalšie.

Projekt v číslach
V roku 1984 sa prvé špeciálne upravené rýpadlá zahryzli do vyprahnutej pôdy, a začala sa prvá najnáročnejšia fáza megaprojektu. Bolo potrebné vybudovať ťažobné vodné polia so stovkami studní hlbokými niekoľko sto metrov, transportné potrubia zložené zo sekcií zo špeciálneho tzv. predpätého železobetónu s priemerom až 4 metre, dĺžkou 7,5 metra a hmotnosti 86 ton (najväčšie predpäté potrubie na svete) skryté pod zemou, aby sa zabránilo stratám vzniknutým odparovaním, veľké zásobníky vody pre rovnomerné pokrytie prevádzky aj pri zvýšenej spotrebe počas letných mesiacov, prečerpávacie stanice poháňajúce vodu v potrubiach želaným smerom a rýchlosťou, elektrárne napájajúce jednak čerpadlá vo vrtoch aj v prečerpávacích staniciach, dve továrne na výrobu potrubí a množstvo ďalších netriviálnych úloh.
Celkovo bolo naplánovaných päť fáz, z ktorých boli doposiaľ plne dokončené tri, štvrtá je v procese budovania, a piata má byť ukončená do roku 2025. V prvých troch fázach bolo zatiaľ preinvestovaných 19,58 miliardy USD, zvyšných cca 7,5 miliardy bude preinvestovaných v štvrtej a piatej fáze.
Navyše, v rokoch 1999 až 2001 došlo k piatim poškodeniam potrubných rúr. Po analýze sa zistilo, že boli spôsobené koróziou kovovej výstuže rúr, a bola vyvinutá a implementovaná metóda na rozsiahle monitorovanie potrubnej siete pomocou sofistikovaných akustických detektorov. K nečakaným poškodeniam odvtedy už nedošlo.
Prvá fáza budovania umelej rieky sa začala v roku 1984 v najťažšom a najvyprahnutejšom regióne juhovýchodnej Líbye. Voda je cez potrubia o dĺžke 1600 km transportovaná z vodných vrtných polí na púštnom juhovýchode krajiny obsahujúcich 234 vrtov (ktoré pri štandardnej "vodnej" terminológii môžeme nazvať aj studne) do dvoch oblastí na pobreží, pričom dva rezervoáre vybudované na trase majú každý kapacitu viac než 20 miliónov metrov kubických vody. Kapacita prepravy dosahuje 2 milióny m3 vody denne. Spotreba energie: 65 MW. Prvá voda dorazila v roku 1990.
Druhá fáza priniesla v auguste 1996 vodu konečne aj do hlavného mesta Tripolisu - potrubia o dĺžke 1277 kilometrov v západnej časti krajiny sú schopné transportovať 2,5 milióna m3 vody denne a obyvateľom hlavného mesta prinášajú vodu obsahujúcu viac než dvadsaťkrát menej soli než doterajšie zdroje.
Tretia fáza znamenala predĺženie potrubia z prvej fázy o 383 kilometrov ešte ďalej do púšte, kde sa vybudovalo nové ťažobné vrtné pole obsahujúce ďalších viac ako 300 vrtov. Sedem nových prečerpávacích staníc poháňa dodatočných 1,68 milióna m3 vody denne, pričom transport do cieľových rezervoárov trvá približne 9 dní.
Štvrtá fáza je už menšieho rozsahu, a bude transportovať štvrť milióna m3 vody denne, použijúc 621 kilometrov potrubí (plus 181 kilometrov potrubí v samotnom vrtnom poli), štyri prečerpávajúce stanice a tri rezervoáre.
Piata fáza bude finálnou fázou prepájajúcou západný a východný transportný systém. S dĺžkou potrubia 190 kilometrov, transportnou kapacitou 0.98 milióna m3 denne, dvoma čerpadlovými stanicami, celkovým výkonom 43,6 MW, a jedným rezervoárom bude už menším, zato však dôležitým súrodencom predchádzajúcich fáz.


Celkové parametre projektu sú impozantné - umelá rieka sa oproti tým prírodným nemá za čo hanbiť a jej názov "rieka" nie je rozhodne prehnaný:
Celková dĺžka potrubia je 4071 km transportné potrubie mimo vrtných polí + 1679,5 km potrubie spájajúce navzájom vrty vo vrtných poliach
Zemský obvod na rovníku: 40 075 km
Celková dĺžka rieky Dunaj: 2860 km
Vzdušná vzdialenosť medzi:
Bratislava - Severný pól: 4667 km
Bratislava - Londýn: 1291 km
Bratislava - Káhira /Egypt/: 2350 km
Bratislava - Baghdad /Irak/: 2812 km
Celkový počet vrtov / studní vo vrtných poliach 1116 (nerátajúc záložné vrty)
Celková transportná kapacita systému 6,5 milióna m3 vody denne.Podobný priemerný prietok (~ 75 m3/s) má rieka Vltava v okolí jej stredného toku, alebo napr. Váh v okolí mesta Trenčín. Kapacita najväčšieho rezervoáru Umar Al-Mukhtar je 24 miliónov m3. Známa slovenská priehrada Sĺňava pri Piešťanoch má kapacitu 12 miliónov m3, najväčšia slovenská priehrada Liptovská Mara má kapacitu 360 miliónov m3 vody.
Celková kapacita rezervoárov 54,9 milióna m3. Celková plocha vrtných polí 11 927 km2. Rozloha Slovenska: 49 035 km2. Celková plocha novej pôdy zavlažovanej z umelej rieky 130 000 hektárov (1 300 km2) Celková orná pôda na Slovensku: 1 450 000 hektárov (14 500 km2). Celkové náklady 27 miliárd USD Najväčšia priehrada sveta (Three Gorges Dam , Čína) - 26 miliárd USD
Objem zeminy odstránenej pri hĺbení priekopy, do ktorej bolo potrubie uložené 250 miliónov m3. Objem zeminy odstránenej pri stavbe najväčšej priehrady sveta - 102,6 milióna m3.
Množstvo použitého cementu 7 miliónov ton Hmotnosť Cheopsovej pyramídy - cca 6,5 milióna ton
Množstvo betónu použitého na stavbu Three Gorges Dam - 200 000 m3 (hmotnosť cca 480 000 ton)
Celková dĺžka predpätého drôtu 6 miliónov km 150 násobok obvodu Zeme na rovníku Priemerná hĺbka studní viac než 500 metrov. Počet vyrobených a prepravených potrubných rúr 500 000
Projekt v kontexte
Projekt, ako aj investované úsilie, um a koordinácia práce si zaslúži rovnako ako akýkoľvek ďalší výdobytok ľudstva obdiv a úctu. V neposlednom rade aj preto, že Líbya ním investovala do zlepšenia životných podmienok svojich obyvateľov také percento hrubého domáceho produktu ako máloktorá iná krajina sveta. Je jednou z mála, kde nerastné bohatstvo bolo bez zadlženia krajiny medzinárodným bankám či fondom priamo využité na zvýšenie životnej úrovne ľudu - napriek nepopierateľným spoločensko-politickým negatívam má Líbya spomedzi všetkých afrických krajín najvyšší tzv. Index ľudského rozvoja (Human Development Index) vyhodnocovaný OSN na základe priemernej dĺžky života, vzdelania a hrubého domáceho produktu na obyvateľa, a to dokonca vyšší ako niektoré krajiny EU a NATO. To určite stojí za pozornosť bez ohľadu na všetky výhrady, ktoré môže západná spoločnosť mať pred osobitou formou socializmu panujúcou v tejto stredomorskej krajine.
Objavili sa však aj kritické hlasy - ekológovia majú výhrady voči čerpaniu neobnoviteľných zdrojov vody (protiargumentom líbyjskej vlády je jednak rozsah zásob - pri súčasnom tempe čerpania akvifery v samotnej Líbyi vydržia približne jedno tisícročie - a jednak zbytočnosť ponechania vody v akviferoch, ktorá má len minimálny význam ak by sa nečerpala). Politici poukazujú na možné budúce konflikty medzi susednými štátmi z dôvodu vzájomného čerpania akviferov, ktoré samozrejme nepoznajú politické hranice (protiargumentom Líbye je jej panafrický prístup a navrhovaná spolupráca so susednými štátmi, ktoré zatiaľ vodu z akviferov nečerpajú). Medzinárodní ekonómovia pre zmenu kritizujú skutočnosť, že pestovať plodiny s takto získanou vodou je drahšie ako dovoz plodín zo zahraničia - protiargumentom je však fakt, že 30 percent vody z umelej rieky sa používa na priamu spotrebu domácností, ďalej najmodernejšie metódy úsporného a efektívneho zavlažovania a v neposlednom rade tiež jednoznačná výhoda potravinovej sebestačnosti krajiny a stabilnej ceny plodín získaných zavlažovaním vodou z umelej rieky.
Suma sumárum, tento najväčší zavlažovací projekt sveta (zapísaný v roku 2008 aj do Guinessovej knihy rekordov) je spiacou kráskou svetového inžinierstva, ktorá sa až prednedávnom po osviežení vzťahov Líbye so svetom začala nesmelo predvádzať na medzinárodných konferenciách a v médiách. A rozhodne sa nemá za čo hanbiť.

Autor: Juraj Kotulič Bunta, Ph.D, v Líbyi strávil dva roky svojho raného detstva.

Hlavné zdroje:
UNESCO
Water-technology.net
The Great Man Made River Authority

Politicko-historický dodatok:

Muammar Al-Kaddáfi - kontroverzný líbyjský vodca, pre ktorého bol projekt umelej rieky dôležitou súčasťou rozvoja krajiny. Ako 27 ročný zorganizoval v roku 1969 revolúciu (v západných krajinách vnímaná skôr ako vojenský puč), zvrhol kráľa Idrisa I., a nastolil socialistický systém osobitého typu odlišného od sovietskej totality (tzv. islamský socializmus, popísaný v Zelenej knihe, a reprezentovaný absenciou akýchkoľvek politických strán, zrušením republiky a zriadením džamahírije, čo teoreticky znamená priamu vládu ľudu prostredníctvom lokálnych a globálnych rád/snemov). Za jeho socialistickej vlády sa na rozdiel od éry ropného kráľovstva životná úroveň Líbyjčanov enormne zvýšila, príjmy z exportu ropy boli použité na budovanie cestnej siete, obytných blokov, vybudovanie oproti predchádzajúcim rokom podstatne kvalitnejšieho a bezplatného školstva a zdravotníctva a napr. aj veľkej umelej rieky. Počas jeho vlády Líbya dosiahla najvyšší Organizáciou spojených národov vyhodnocovaný Index ľudského rozvoja v Afrike, a prekonala dokonca aj niektoré krajiny EU. Zároveň však líbyjská cesta socializmu obmedzuje slobodu tlače, prenasleduje politických odporcov a v rebríčku slobôd a demokracie vyhodnocovaných renomovanými organizáciami v USA a Francúzsku tak dostala najhoršie ohodnotenia ako z pohľadu západných krajín neslobodná a nedemokratická krajina. Navyše, Líbya aktívne podporovala terorizmus (krajine sa - aj keď nie celkom bez pochybností - prisudzuje zodpovednosť za bombový atentát na diskotéku v Berlíne v roku 1986 (3 obete, 229 zranených), atentát na lietadlo spoločnosti Pan Am nad škótskym mestečkom Lockerbie v roku 1988 (270 obetí), či financovanie barbarského zavraždenia 11 izraelských športovcov na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972). Avšak po sklamaní, ktoré Muammar Al-Kaddáfi zažil s myšlienkou panarabizmu (snaha o vytvorenie jednotného štátneho útvaru všetkých Arabov), ako aj izoláciou krajiny, negatívnym dopadom medzinárodného embarga a následnému zníženému uplatneniu relatívne vzdelaného líbyjského obyvateľstva (popri samotnom spomínanom indexe HDI má Líbya aj najvyššie percento gramotného obyvateľstva v Afrike) priznal škodlivosť tohto kurzu pre krajinu, a obrátil sa terorizmu chrbtom (vrátane vyplatenia 2,7 miliardy US dolárov príbuzným obetí teroristického útoku nad Lockerbie). V súčasnosti sa orientuje najmä na Afriku (v rokoch 2009-2010 bol predsedom Africkej únie). Následkom tejto radikálnej zmeny sa vzťahy Líbye s USA a krajinami EU za posledné roky výrazne zlepšili, vrátane nadviazania diplomatických a ekonomických vzťahov, čo Líbyu stavia do polohy zaujímavého partnera nielen pre krajiny stredomoria. Čo sa týka západného náhľadu na demokraciu sa však jej situácia v krajine ani po opustení podpory terorizmu nezmenila. Za zmienku ešte stojí, že Muammar je aj priaznivcom astronómie, pričom v blízkej budúcnosti sa chystá investovať 10 miliónov eur do vybudovania najväčšieho teleskopu severnej Afriky umiestnenom v blízkosti oázy Kufra.
"Projekt veľkej umelej rieky spraví púšť tak zelenou ako je líbyjská vlajka" vyhlásil Mummar Al-Kaddáfi. Líbyjská vlajka je jediná vlajka sveta obsahujúca len čisto jednu farbu bez insígnií či akýchkoľvek iných znakov.

Článok aj s obrázkami: www.boinc.sk/clanky/saharska-velka-umela-riekafidel   |   ip:91.148.12   |   2011-03-23  (09:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Super téma je jasné že Líbya nebola na tom zle a ak zvíťazí imperializmus a kapitalizmus v jedne osobe v Líbyi tak potom sa spamätajú libyčania ak budú musieť za všetko platiť, tak ako u nás, sametová revolúcia tu narobila chamtivcov ktorí sa neštítia ničoho a vznikne tam taká nezamestnanosť, kriminalita, nevraživosť akú máme u nás proste zhnitý skazený stokou smradľavý kapitalizmus kde moc majú len peniaze a rodinkárstvo bohatých, ktorí ovládnu aj Líbyu,toto sú Tí kapitalisti ktorí chcú vo svete demokraciu a blaho ale vlastne sú to len modlári idúci a bažiaci po moci a mamonu viď u nás KDH kresťanská strana a ako pomáha chudobe?!....SEBE a čo potom ostatné strany ako môžu súhlasiť s útokom na Líbyu asi by to tak isto dopadlo aj u nás majetkov sa nikto ľahko nevzdá.i


Jarmila   |   ip:88.103.69   |   2011-03-23  (09:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tak teď už chápu, proč byl 40 let Kaddáfi trnem v oku celému západu a po celou dobu ho v mainstreamu pomlouvali, neviděli na něm nit dobrou. Chtěli si tam nasadit poslušnou figurku, ale místo toho získali tvrdého odpůrce světových banksterů a mafiánského kapitalismu. Samozřejmě, že nebyl problém Kaddáfiho nechat oddělat, jako oddělali třeba Haidera, jenže oni moc dobře věděli, že má Kaddáfi za sebou obrovskou kmenovou sílu, takže by si atentátem steně nijak nepomohli- za Kaddáfiho by nastoupil některý z jeho synů nebo příbuzných.

Zbožným přáním Hitlary Clinton je, aby Kaddáfi uprchl do nějakého exilu a oni měli okupaci Libye tím usnadněnou. Jenže toho se madam nikdy nedočká, to se přepočítali. Ale zdá se mi, že vím, co má americká lupičská oligarchie za lubem: rozdělit Libyi na dvě části. Tu chudou, bez ropy, by ponechali Kaddáfimu a oblast s ropou by si ponechali a trvale okupovali.
Ky   |   ip:213.81.18   |   2011-03-23  (10:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ten pán zrušil politické strany!!! Predstavte si, že by u nás každý okres zastupoval napríklad jeden poslanec,zvolený v tomto okrese, ktorého by bolo možné odvolať. Nie stranícky podvodník, ktorý sľubuje niečo a robí celkom iné a je ľuďmi neodvolateľný. Tvrdí, že je demokraticky zvolený, ale v skutočnosti je tam podvodom!!!


Madness   |   ip:78.98.205   |   2011-03-23  (10:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mnohé už bolo povedané (za i proti tejto vojne). Za posledné 2 týždne sa vyprodukovalo množstvo článkov, kt. sa stále zaoberajú tým istým... Ako povedal Joplins pravda je niekde uprostred. Skúsme byť trpezlivý a počkať si ako sa všetko vyvinie. Ťažko teraz rozoberať čo bude zajtra a zajtra rozoberať čo bude pozajtra. Takáto situácia sa nevyrieši za týždeň a dôsledky už vonkoncom...
Mňa viac trápi, že sa nejak zabudlo na krízu. Akoby už neexistovala. Skoro žiadne správy ohľadom riešení dnes iba správy o budúcnosti. To sa mi zdá veľmi nezodpovedné... Ceny rastú a ľudia akoby už boli zmierení s touto situáciou. Však to tie "múdre" hlavy v EÚ dajako vyriešia. A čo ak nie???
http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=102781 - pôžička na ESM vyše 650 miliárd.
http://www.freeglobe.cz/Articles/514-prichazi-fatalni-zmena-lisabonske-smlouvy-modri-i-oranzovi-jsou-euroservilni-slabosi.aspx oprava lisabonskej zmluvy, Česi doplatia na krach štátov aj keď nie sú v Únii.
http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=102696 grecko začne predávať krajinu (železnice, teplárne, vodárne..)
http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=102581 veľká pravdepodobnosť, že portugalsko požiada do konca júna o pôžičku.


Ky   |   ip:213.81.18   |   2011-03-23  (11:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Veď o tom to je, že za nás rozhodujú nezodpovední, kariérni podvodníci...


joplins   |   ip:188.177.1   |   2011-03-23  (12:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tento clanok je blud.. mam info z prvej ruký..od libijca .. ni je to tak ako piseu tieto clanky..je to diktaror.. a ludia sa tamnemaju az tak dobre.. ani HDP je nie az take vysoke..ani tam tolko nezarabaju...takze tak.. v libyi je vypnuty net..nie je mozne skontaktovatsa s niekym online..je tona hovno.. no netreba ho vychvalovat a robit z neho yachrancu afriky a sveta,, na kazdom splochu pravdy trochu..


drobi   |   ip:147.232.2   |   2011-03-23  (12:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Super. Dokedy sa budeme len prizerať ako tzv demokrati budú zotročovať celú zemeguľu? Nech je Kaddáffi aký chce ale vybudoval fungujúci a bohatý štát. A to sa nepáči neschopným zlodejom a kolonialistom. Naša slovenská reprezentácia by sa do toho vôbec nemala miešať a radšej by mala zametať na vlastnom dvore. Zdá sa že u nás je zmena nevyhnutná aby sme nepodochli hladom.


333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (14:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  madness
http://www.freeglobe.cz/Articles/514-prichazi-fatalni-zmena-lisabonske-smlouvy-modri-i-oranzovi-jsou-euroservilni-slabosi.aspx oprava lisabonskej zmluvy, Česi doplatia na krach štátov aj keď nie sú v Únii.

-vysvetli mi v akej uniii cesi nie su?


joplins
a teba nenapadlo ze jeden libiec neznamena objektivny nazor?moze byt tiez plateny.ci?a ,pzno preto je ten net neviem neskusal som vypnuty aby sme sa nedozvedeli skutocnu pravdu.ale poznam ludi co tam sli zarobit od nas a cuduj sa svete aj zarobili.a druha vec sudit aky je kadaffy je dost velka odvaha.aj za sociku sa podla akpitalistov zilo na prd a mnohi co sktocne zili v tedy povedia opak,na par vynimiek aj co tu vypisuje.333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (14:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  drobi
neboj nepodochnes daju ti mucku,zadara aby si bol ticho.co na tom ze sa eu potrebuje zbavit starych zasob,vsak chudoba na to velmi dobra popripade im tam nieco primiesaju aby bolo menej chudoby.


333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (14:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Teplárne sa predajú celé, rozhodla vláda
SITA | 23. marca 2011 13:04
Ministri súhlasili s odpredajom 100-percentného podielu šiestich najväčších teplárenských spoločností.

Ilustračné foto
Autor: Pravda

"Vláda sa stotožnila s návrhom fondu, takže predáme 100 percent," uviedla predsedníčka Fondu národného majetku SR (FNM) Anna Bubeníková. Práve fond a ministerstvá hospodárstva a financií navrhovali vláde predaj 100-percentného podielu teplární v Bratislave, Trnave, Žiline. Martine, vo Zvolene a v Košiciach.

Privatizácia šiestich najväčších teplárenských spoločností by sa mala podľa analýzy, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie, začať v druhej polovici tohto roka výberom poradcu.

"Úloha je začať čo najskôr," dodala Bubeníková. Po výbere poradcu a vykonaní hĺbkového auditu v teplárňach očakávajú autori analýzy predkladanie konečných ponúk zo strany investorov približne v marci budúceho roka.

Šéfka fondu nechcela konkretizovať, koľko prostriedkov by štát mohol za predaj teplárenských spoločností získať. "Výnos vygeneruje medzinárodná transparentná súťaž," konštatovala Bubeníková. V súčasnosti sa odhaduje trhová cena teplárenských spoločností na 160 až 200 mil. eur.

"Analýza ekonomickej výhodnosti potvrdila, že najvýhodnejším spôsobom realizácie hodnoty majetkových podielov je predaj celého majetkového podielu v jednotlivých teplárenských spoločnostiach," uvádza sa v analýze. Okrem maximálneho výnosu by mal stopercentný predaj teplární zabezpečiť aj udržanie čo najvyššieho podielu centrálneho zásobovania tepla ako energeticky a ekologicky najefektívnejšieho spôsobu zásobovania teplom. Zvolený spôsob privatizácie by mal zabezpečiť aj reštrukturalizáciu teplární, zlepšenie hospodárenia, zavedenie moderných spôsobov riadenia a služieb. Cieľom by malo byť aj naplnenie záväzkov voči Európskej únii, v ktorých sa Slovensko zaviazalo do roku 2020 zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov.

V analýze sa ministerstvá zaoberali aj inými možnosťami predaja teplární, ako je predaj 100-percentného podielu. Štát mohol podľa analýzy predať len 67 % alebo 51 % akcií teplární. Zvyšok akcií by sa potom bezodplatne previedol na samosprávy. V týchto dvoch alternatívach však ministerstvá aj fond videli pre štát viac nevýhod ako výhod. "Po dôkladnom zvážení možných alternatív naloženia s majetkovou účasťou na podnikaní teplárenských spoločností jednoznačne odporúčame ako najvýhodnejšiu alternatívu predaj 100-percentného podielu vo všetkých šiestich spoločnostiach formou verejnej súťaže s medzinárodnou účasťou," konštatuje sa v analýze. Podľa šéfky fondu Bubeníkovej nikto z členov vlády nebol za tieto alternatívy predaja.

Privatizácia teplární podľa predstaviteľov súčasnej vlády nebude mať negatívny vplyv na cenu dodávaného tepla. Cena tepla totiž je a aj naďalej bude regulovaná na základe pravidiel stanovených nezávislým orgánom, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Spotrebitelia združení v asociácii ako aj opozičná strana Smer-SD naopak upozorňujú na zvýšenie cien tepla po predaji teplární o minimálne 20 %.

Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností sa nestihol realizovať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006. Nasledujúca vláda Roberta Fica predaj energetických spoločností zastavila. Teplárenské spoločnosti sa vtedy mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne pred piatimi rokmi prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov.


-zapredane kuvy zlodejske a nie vlada


joplins   |   ip:94.191.14   |   2011-03-23  (15:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  333.. vcera som chatoval z jendym co studoval v libyi a jeho rodina tam zila 27 rokov..na arabchat.com..

pytal som sa ho zakladne otazky,. kde je pravda..
povedal mi tolko- priemerny zarobok tam je ,pre uradnika 170 dolarov!!

1000 az 1500 tam dostavaju jedine vojaci, firmy a blizky kaddafimu!!
kaddafi ma firmy po celej europe..hotely v taliansku,, aj v dansku ma nejaku velku firmu(VRAJ)..
nie je to tam take ruzove..dnes som mal rozhovor osebne z jednym libijcom v dansku.. povedal mi to iste!!
jednoducho , mozem byt oklamany ,,pripustam..
no tych dezinformacii je akosi vela a strasne sa lisia... a to je trochu na povazenie nie??

jedni hovoria ,ze to je ciste zviera.. a druhy ,ze to je sam anjel a financno-politicky genius co vytiahol krajinu do nebies..

neviem,,myslim,ze pravda bude niekde uprostred..333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (16:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplins
mozno:)

ale na tom nic nemeni to co robi vyspely zapad ze je to zas len agresia a nie obrana.vsak sa im to vrati neboj uz sa im to zacne vracat.od dnes pokoja nenajdu.


a k vam ludia co zijete v tych mestach co sa chystaju predat vase teplarne,nezijem tam netyka sa ma to ale vas hej a ak si to nechate predat ako slepe ovecky tak vas nechapem.ja byt vami tak som uz konecne v uliciach a branim si svoje.lebo zas vas len budu cicat,keby to malo mesto tak s toho co zaplatite za teplo sa vam vrati v podobe rozvoja mesta aj ,ale takto na vas zas len budu podvodnici ryzovat,ale ako hovorim je to na vas ci sa konecne preberiete a buudete sa konecne branit!a zorhanizujete sa .


fidel   |   ip:91.148.30   |   2011-03-23  (16:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplins, presne tak každý na ktorej strane je tak pritakáva, netreba všetkému veriť asi musíme počkať ako sa to vyvinie to vieš aj tam sú bohatý líbyijčania a chudobný a každý háji svoje ale veľa robia aj média proste sto názorov sto ľudí len potom nechápem že to vydržalo Kaddáfimu až doteraz že by v tom bola ropa a iné záujmy?! alebo sa začal priečiť západu, prečo teda 40rokov ho podporovali? No ropa sa západu tím plytvaním míňa potrebujú nové zdroje pre svoj blahobobyt a hlavne to mať vo svojich súkromných rukách veď ropa=zlato


joplins   |   ip:94.191.14   |   2011-03-23  (18:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hugo chaves sa nebavi...

http://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=nobeluv-vybor-pozadan-aby-odebral-obamovi-nobelovku-za-mir&;cisloclanku=2011030026


lant   |   ip:188.75.17   |   2011-03-23  (19:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Podle me jde ted o to vyvolat ve svete co nejvetsi chaos. A proc? Kvuli tomu, ze se lidi zacinaji probouzet, kvuli tomu, ze se lidstvo meni. Mozna si uz zacinate vsimat, ze s nekterymi lidmi vam neni moc dobre a s jinymi uplne ozivate. Mozna uz zacinate taky citit emoce ostatnich. U me doma se navzajem uz dost citime, v praci taky. Kvuli temhle zmenam, abychom se nedostali do jeste vetsiho zmatku je potreba najit uvnitr sebe stred, klid, svoje centrum, uklidnit se a nevytvaret kolem sebe emocni chaos, snazit se byt vycentrovany dovnitr, uklidit si u sebe. Da mi dost prace se vyrovnat, skoro vsichni se zapiraji, potlacuji sami sebe. Taky nejsem vyrovnany a nevyzaruju klid, bohuzel. Citim ostatni a pochytavam bohuzel vsechno mozny a dal to preposilam, protoze nejsem ve svem stredu.


333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (19:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jopi ten link ti nefunguje:)
333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (19:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  áboženstvu hrozí v deviatich štátoch zánik. Jedným je aj Česko
mq | 23. marca 2011 16:44
Údaje z deviatich krajín naznačujú, že náboženstvu tam hrozí zánik, podobne ako sa to v niektorých krajinách deje s minoritnými jazykovými skupinami. Tieto údaje podľa vedcov odrážajú súvislý nárast počtu ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu. Zostavený matematický model sa snaží nájsť súvislosť medzi počtom veriacich a motívmi, ktoré ich k viere vedú.

Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK


Podľa štúdie zverejnenej na konferencii Americkej fyzikálnej spoločnosti v Dallase v týchto deviatich krajinách je náboženstvo odsúdené na zánik. Konkrétne ide o Austráliu, Rakúsko, Kanadu, Českú republiku, Fínsko, Írsko, Holandsko, Nový Zéland a Švajčiarsko. Informovalo o tom britské spravodajstvo BBC.

Pri vytvorení tejto predpovede vedcom pomáhala nelineárna dynamika, ktorá vysvetľuje fenomény, v ktorých úlohu hrá viacero faktorov. Daniel Abrams zo Severozápadnej univerzity požil podobný model v roku 2003. Zostavil numerický základ za miznutím menej používaných jazykov. Jeho podstatou je "súťaž" medzi ľuďmi hovoriacimi rozdielnymi jazykmi a užitočnosťou hovorenia jedným jazykom a nie druhým.

"Myšlienka je v základe veľmi jednoduchá," uviedol Richard Wiener z Research Corporation for Science Advancement. "Predpokladá, že sociálne skupiny, ktoré majú viac členov, sú pre ostatných ľudí príťažlivejšie a zároveň predpokladá, že tieto sociálne skupiny majú istý status alebo užitočnosť," uviedol pre BBC. "Napríklad medzi jazykmi je užitočnejšie ovládať španielčinu ako (vymierajúci) peruánsky jazyk kečuánčina. Podobne má svoj status alebo užitočnosť byť alebo nebyť členom náboženskej skupiny."

Tím vedcov vyzbieral údaje v spomenutých krajinách o príslušnosti k náboženským skupinám a niektoré záznamy siahajú až do 19. storočia. "Vo veľkom počte moderných sekulárnych demokratických krajín je vidieť trend, že ľudia sa nehlásia k náboženstvu. Najviac, 60 percent, je to v Českej republike a napríklad v Holandsku 40 percent," hovorí Wiener.

Výskumníci potom na tieto dáta aplikovali nelineárny dynamický model. Zistili, že vo všetkých skúmaných krajinách je matematika tohto modelu ťahaná podobným správaním. Naznačuje to, že náboženstvo tam smeruje k zániku.

"Je zaujímavé, že relatívne jednoduchý model dokáže naznačiť, akým smerom sa vývoj uberá. Samozrejme, každý jeden človek je oveľa komplikovanejší systém, no zdá sa, že mnoho z toho sa dá spriemerovať," dodal Wiener.

-ovecky potroske vas uz spracuvaju,je mi luto,ze opustate nieco co vas moze zachranit,vela stasta vamf   |   ip:91.148.30   |   2011-03-23  (20:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ako sa ľudia majú hlásiť k náboženstvu keď nič reálne im neponúka ba priam prehlbuje rozdieli medzi ľudmi, pravá viera zaniká všade sú len modlári čo bažia po moci a na povrch vychádzajú rôzne aféry čo cirkvi neprospievajú hlavne katolíckej a je veľa iných náboženských združení a ľudia sú rýchlo zmanipulovateľný a veľa je takých čo povie že neverí cirkvi, farárom ale iba sebe a priamo Bohu proste ľudia neveria sladkým slovám ale realite veď ako môže podnikateľ ísť do kostola sa vyspovedať a sedieť na omši a vedľa neho sedí jeho pracovník ktorému dá minimálnu mzdu a ešte ho v práci sleduje a šikanuje.....proste táto cirkev už nie je ta pravá ako vznikala ale je prispôsobovaná určitým skupinám a preto aj cirkev musí byť obrodená.


333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (23:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nechapem preco si pletiete furt ludi s cirkvov a s vierou v PanaBoha.to ze su ludia taky aky su za to si len mozu sami,s tym viera v PanaBoha a ani cirkev nic nema.cirkev je cirkev furt je o PanuBohu aj ked v nej vladnu farizeji.a hrabivi knazi.hocikedy pocuvam ze za to nemozu ludia ze kradnu ale doba ,ze doba je zla,ale prd ludia sa za mnohe roky zpizdili.


333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (23:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nie doba ale ludia ,a furt maju na vyber zlo nebo dobro,doa je furt rovnaka len cim viac ludi si vybera zlo a voli ako jedine riesenie.lebo chcu mat vsetko za kazdu cenu.a su ochotny spravit vsetko preto aj zabit.


333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (23:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  joplins
a k tomu ze tvrdis ze kadaffy musi byt zly ze bez vetru sa list nepohne ,spomen si ako to bolo u nas za neznej,a pred nov ake bolo skolstvo a zdravotnictvo dokonca aj na sport bolo a vse zadarmo.ale prisli soros compeny vyhliadli si najlabilnejsich a najlahsie kupitelnejsich a to vaznov,lebo ty nemaj zadny charater preto sa daju kupit a naviest na vestko za penize,ale museli to neak zamaskovat tak ich nazvali dizidenti,a hups mame tu kapitalizmus a zdravotnictvo a skolstvo v troskach a na nic neni ani na sport jak kedysi.a nastal totalny vypredaj priemyslu a vsetkeho co za daco stalo dokonca aj pramenov pitnej vody.
a to iste sa deje v libii len tam su to neni disidenti ale povstalci.najprv vsetko rozbiju ked uz tam bojuju tak ako v juhoslavii aby mohli prist s kapitalom, s dolarikmi co si natlacia kolko len chu,a dopadnu tak ako mi ,co nic nebude ich,len dve ruky co budu musiet,za babku makat na nich,na dobrakov kapitalistov,

ved uz vtedy ked sme za cyklistu vstupovali do eu bolo jasne ze nas predava ako najlacnejjus prac silu do eu.a tak to je doteraz este aj cesi viac zarabaju ako mi,333   |   ip:85.216.14   |   2011-03-23  (23:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a etse,zas nastupuje dalsi vypredaj bo su zas pri vlade cyklista a najsvetovejsi ekonom.lebo este je furt co predat a ukradnut pre seba.myslis ze preco mali aj vtedy sukromnych poradcov pri privatizaciiach,to nic neni ine len zlegalizovanie uplatku ich.preto su ochotny vsetko predat,zapredanci farizejsky.


fidel   |   ip:91.148.30   |   2011-03-24  (08:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Páni a čo teraz vidíte modlári s cyklistom slávia úspech tak sa im podarí sprivatizovať teplárne a čo bude lacnejšie? Nie súkromník a kapitalista nič nedá lacnejšie a takto dopadne aj Líbia ak tam prídu súkromníci a nielen zahraničný ale aj domáci tak dopadnú ako mi.Veď u nás napr: voda príklad kedysi za 500lit. sme zaplatili ako teraz za 100lit. to sa už nebudeme ani kúpať, umývať? Páni musí prísť nový vodca alebo nová generácia a VYŽENIE NENAŽRANCOV veď pozrite prišli voľby išli sme voliť a kto alebo koľko voličov bolo za zdražovanie a privatizovanie? Keď sa tam dostali robia a odsúhlasia si podľa svojho a na nás kašlú TO JE DEMOKRACIA?! páni takouto nenažratou demokraciou sa vrátime do stredoveku. Stačí keď si pozriete na CZ články o Havlovi 89tom by ho ľudia uctievali ako Boha a teraz je tam za Satana prečo asi?!


tibir   |   ip:91.148.24   |   2011-03-24  (08:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ....Kadáffy sa z tejto patálie dostane iba použitím zbrane, ktoré hľadali u Saddáma Husaina a nenašli....

...ak nechce Kadáffy dopadnúť ako Saddám v roku 2003, tak mal dosť času, aby si takú zbraň zadovážil....

...alebo sa pokúsi zachrániť strhnúťím arabov na odpor proti križiackym dobyvateľom....a to by bol arabský terorizmus všade po svete....
...


ebypredsa   |   ip:109.123.1   |   2011-03-24  (09:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://www.facebook.com/login/setashome.php?ref=genlogin#!/pages/Radi%C4%8Dov%C3%A1-odst%C3%BAp/133981466674355


Juraj   |   ip:84.153.66   |   2011-03-24  (12:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zanik nabozenstva? chvalabohu!


martintrue   |   ip:195.80.18   |   2011-03-24  (13:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  HURA koniec Nabozenskej demagogie HURA!!
HURA koniec Nabozenskej demagogie HURA!!
HURA koniec Nabozenskej demagogie HURA!!
HURA koniec Nabozenskej demagogie HURA!!
HURA koniec Nabozenskej demagogie HURA!!


Robo1   |   ip:85.135.15   |   2011-03-24  (21:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vážení priatelia,

Dnes som dostal fotografie výzbroje líbyjských „povstalcov“s takýmto komentárom:

Some pictures of brand new guns and other arms in the posession of Libyan "revolutionaries". All of these arms were manufactured in NATO lands and in Libyan military magasines is not possible to find munitions for them. More pictures with commentary in Russian at http://nstarikov.ru/blog/8569.

(niekoľko obrázkov najnovších samopalov a ďalších zbraní, ktoré vlastnili Líbyjskí „revolucionári“. Všetky boli vyrobené v krajináých NATO (takže nemohli byť ukoristené povstalcami z vojenských skladov, ako sa nám snaží nahovoriť západná propaganda) a v Líbyjských vojenských skladoch nie je možné nájsť k nim potrebnú muníciu. Viac obrázkov s komentárom v Ruštine na http://nstarikov.ru/blog/8569.nevertetymtobludom   |   ip:89.173.64   |   2011-03-25  (00:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Průměrná mzda:
Podle dostupných údajů za rok 2009 i přes relativně vysoký HDP na hlavu a značně přebytkový státní rozpočet (přebytky v řádu několika mld. USD ročně) byly mzdy v Libyi realtivně nízké (ne však k produktivitě práce). Byla uzákoněna měsíční podpora osobám starším 80 let ve výši 130 LYD a jednorázová podpora 100 LYD při narození dítěte. Zároveň byla uzákoněna minimální mzda 250 LYD v soukromém sektoru a stanovena minimální výše starobních důchodů na130 LYD pro jednotlivce, 180 LYD pro dvoučlennou rodinu a 220 LYD pro vícečlenné rodiny. V některých důležitých odvětvích jako jsou těžba ropy a plynu, petrochemie a zdravotnictví se platy libyjských zaměstnanců pohybují na srovnatelné úrovni se světem. V ostatních méně důležitých odvětvích se platy pohybují v rozpětí od 300 do 600 LYD.

http://www.businessinfo.cz/cz/sti/libye-ekonomicka-charakteristika-zeme/4/1000789/

take desinformacie sa daju najst snad iba tu :(

Čítajte viac: http://dolezite.sk/Libya_229.html#ixzz1HZ2RCMHl


gomez   |   ip:91.127.23   |   2011-03-25  (05:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  podla tých čisel to ale moc nevychádza - tam vychádza priemer okolo 800 LYD.


Jarmila   |   ip:88.103.69   |   2011-03-25  (07:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  proč mi nejde dát příspěvek?


joplins   |   ip:212.27.17   |   2011-03-25  (12:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jarmila..
nesmies pouzivat nadavky.. nesmies pouzit viac ako 3 bodky,, vykricniky,, atd.. inak ti to nevezme..

no niekedy ani to nepomaha..no vescinou ked pohladam 4 bodky..a poslem znovu tak to ide..
neviem..


joplins   |   ip:212.27.17   |   2011-03-25  (12:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  teda aspon umna to tak funguje skoro vzdy..Jarmila   |   ip:88.103.69   |   2011-03-25  (14:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Díky za radu joplinsi, zkusím to znovu. Jen jsem chtěla dát sem pár názorů z Novinek jako reakci na článek, kde už zase vyhrožují Kaddífímu a jeho synům Haagským soudem:

Kaddáfí by měl v Haagu figurovat jako žalobce proti agresorům vedeným žabožroutským židomaďarem

Bombardovat za mír je jako š.kat za panenství

Cilem zidu, kteri zosnovali valku v Libyi, bylo dostat do valky co nejvetsi pocet zemi zapadu. Kdyz uz toto se zcela nepovedlo, je druhym cilem zidu, dosahnout v Libyi alespon vlekleho konfliktu v podobe nikdy nekoncici obcanske valky, kde pro zidy plati - po vzoru Palestiny, cim vic mrtvych, tim lepe.

Na lidskem utrpeni dokazali zide vzdy nejvic zbohatnout.

Dekuji Turecku, Nemecku, Putinovi a Cine za statecnost postavit se tlaku zidu. Jen malo zemi tomuto tlaku jak se zda, dokaze vzdorovat, viz USA, ktere jsou uz po desitky let poslusnou loutkou v rukach zidu.

Pokud se zidum nepodari valku v Libyi rozpoutat, pokusi se o to v jakekoliv jine zemi. Vzhledem ke vzrustajici aktivite zidovskych patych kolon v CR bych se nedivil, kdyby jednoho neprilis vzdaleneho dne se i nase zeme stala tercem humanitarniho bombardovani zinscenovaneho zidy.
Jarmila   |   ip:88.103.69   |   2011-03-25  (14:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  
Já jsem to spletla joplinsi, chtěla jsem ráno poslat jiný příspěvek, než teď co jsem sem dala. Tak jsem teď vymazala u toho původního příspěvku všechny tečky- ale stejně to nejde odeslat. No nic, tak snad příště.
vlka   |   ip:217.112.1   |   2011-03-25  (20:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Válka v Libyi se nějak sesypala:
--------------------------------------------------------------------------------

Konflikt v Libyi spěje do slepé uličky. Pokud se povstalci nezorganizují a nevytáhnou k pochodu na Tripolis, hrozí zemi rozpad. Západním spojencům ale zbývá několik možností, jak patové situaci zabránit. Nejdrastičtější z nich je fyzická likvidace Muammara Kaddáfího.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/likvidace-kaddafiho-spojenci-dumaji-jak-predejit-patu-v-libyi-pte-/zahranicni.asp?c=A110325_154912_zahranicni_ahavlka   |   ip:217.112.1   |   2011-03-25  (20:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Válka v Libyii je protiprávní. Tvrzemní o schvílení RB OSN je lež: Důležitá je i právní stránka věci.
Útoky na Libyi byly spuštěny pod zcela lživým tvrzením, že o schválení „bezletové zóny“ stanovující si jako cíl "ochranu civilního obyvatelstva" rozhodla Rada bezpečnosti OSN tím, že se Rusko, Čína, Německo, Brazílie a Indie pouze zdržely hlasování a nevetovaly ji..

To je však evidentní lež! Charta OSN žádné veto nezná (toto slovo se v Chartě OSN vůbec nevyskytuje)! K tomu, aby rezoluce byla platná, musí být totiž schválena všemi členy Rady bezpečnosti! Pokud se někdo z těchto členů zdrží hlasování (a není stranou sporu o níž se hlasuje) pak taková rezoluce není schválena! http://stoces.blog.idnes.cz/c/183767/Vojenske-akce-proti-Kaddafimu-jsou-protipravni-a-zlocinne.html
ANONYM   |   ip:195.168.1   |   2011-03-26  (16:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  cielom celeho humanneho zabijania je znicit socializmus v libii lebo stale ,viac ludi v okolitych krajinach sa pyta preco ,mi nemozeme zit tak isto ako v libii a co musime urobit aby nas domaca zradcovska zberba spolu s panmi ameriky a europi prestala vizierat. o to ide a ukradnuta ropa ma to len zaplatit.


tibir   |   ip:91.148.24   |   2011-03-26  (16:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...západná Európa si myslí, že ak preválcujú Lýbiu, tak budú mať lacnú ropu a veľké zisky, ktoré im pomôžu vyhrabať sa zo svojích krachujúcich ekonomických čísel.......
....lebo celá Európa je čierna diera v ktorej miznú peniaze...Grécko, Írsko, Portugalsko, Španielsko...a postupne ďaľšie štáty....
a už sa žiadnou pomocou z toho nedostanú a ich kapitalistický systém v ktorom sa rozkráda vo veľkom si sám na seba nezarobí...
....ešte aj na to aby mali čo rozkrádať si musia požičiavať...
bez zmeny tohto "zlodejského" systému budú už navždy potrebovať pomoc od druhých krajín...a kto ich bude navždy dotovať finančnou pomocou?...Antabus   |   ip:64.121.12   |   2011-03-27  (03:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Muammar Al-Kaddáfi - kontroverzný líbyjský vodca, pre ktorého bol projekt umelej rieky dôležitou súčasťou rozvoja krajiny. Ako 27 ročný zorganizoval v roku 1969 revolúciu (v západných krajinách vnímaná skôr ako vojenský puč), zvrhol kráľa Idrisa I., a nastolil socialistický systém osobitého typu odlišného od sovietskej totality (tzv. islamský socializmus, popísaný v Zelenej knihe, a reprezentovaný absenciou akýchkoľvek politických strán, zrušením republiky a zriadením džamahírije, čo teoreticky znamená priamu vládu ľudu prostredníctvom lokálnych a globálnych rád/snemov). Za jeho socialistickej vlády sa na rozdiel od éry ropného kráľovstva životná úroveň Líbyjčanov enormne zvýšila, príjmy z exportu ropy boli použité na budovanie cestnej siete, obytných blokov, vybudovanie oproti predchádzajúcim rokom podstatne kvalitnejšieho a bezplatného školstva a zdravotníctva a napr. aj veľkej umelej rieky. Počas jeho vlády Líbya dosiahla najvyšší Organizáciou spojených národov vyhodnocovaný Index ľudského rozvoja v Afrike, a prekonala dokonca aj niektoré krajiny EU. Zároveň však líbyjská cesta socializmu obmedzuje slobodu tlače, prenasleduje politických odporcov a v rebríčku slobôd a demokracie vyhodnocovaných renomovanými organizáciami v USA a Francúzsku tak dostala najhoršie ohodnotenia ako z pohľadu západných krajín neslobodná a nedemokratická krajina. Navyše, Líbya aktívne podporovala terorizmus (krajine sa - aj keď nie celkom bez pochybností - prisudzuje zodpovednosť za bombový atentát na diskotéku v Berlíne v roku 1986 (3 obete, 229 zranených), atentát na lietadlo spoločnosti Pan Am nad škótskym mestečkom Lockerbie v roku 1988 (270 obetí), či financovanie barbarského zavraždenia 11 izraelských športovcov na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972). Avšak po sklamaní, ktoré Muammar Al-Kaddáfi zažil s myšlienkou panarabizmu (snaha o vytvorenie jednotného štátneho útvaru všetkých Arabov), ako aj izoláciou krajiny, negatívnym dopadom medzinárodného embarga a následnému zníženému uplatneniu relatívne vzdelaného líbyjského obyvateľstva (popri samotnom spomínanom indexe HDI má Líbya aj najvyššie percento gramotného obyvateľstva v Afrike) priznal škodlivosť tohto kurzu pre krajinu, a obrátil sa terorizmu chrbtom (vrátane vyplatenia 2,7 miliardy US dolárov príbuzným obetí teroristického útoku nad Lockerbie). V súčasnosti sa orientuje najmä na Afriku (v rokoch 2009-2010 bol predsedom Africkej únie). Následkom tejto radikálnej zmeny sa vzťahy Líbye s USA a krajinami EU za posledné roky výrazne zlepšili, vrátane nadviazania diplomatických a ekonomických vzťahov, čo Líbyu stavia do polohy zaujímavého partnera nielen pre krajiny stredomoria. Čo sa týka západného náhľadu na demokraciu sa však jej situácia v krajine ani po opustení podpory terorizmu nezmenila. Za zmienku ešte stojí, že Muammar je aj priaznivcom astronómie, pričom v blízkej budúcnosti sa chystá investovať 10 miliónov eur do vybudovania najväčšieho teleskopu severnej Afriky umiestnenom v blízkosti oázy Kufra. http://www.boinc.sk/clanky/saharska-velka-umela-rieka


Anonym   |   ip:78.31.70.   |   2011-03-29  (21:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Reason for war? Gaddafi wanted to nationalise oil
25.03.2011
http://english.pravda.ru/hotspots/crimes/25-03-2011/117336-reason_for_war_oil-0/


The Truth about the Kennedy Assassination & Obama Told by Gadaffi (MUST SEE)
http://www.youtube.com/watch?v=uJ4u-v-PJbs


Anonym   |   ip:137.56.16   |   2011-03-29  (22:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  .pocas prvych 24-hodin utoku na Libyu Americke B2 zhodili 45, 900 kilogramovych bomb, tieto masivne bomby spolu s riadenymi strelami Britskych a Fra. lietadiel a lodi, vsetky obsahovali hlavice s vyhorenym uranom(depleted uranium), vypar z tychto hlavic po zasahu cielu, tvoria vysoko toxicke oxidy, medzi nimi oxid uranu, pricom tieto visia vo vzduchu dlhu dobu a mozu cestovat atmosferou obrovske vzdialenosti......

"(Strely zakoncene hrotom z vyhoreneho uranu(depleted uranium)) sa hodia svojim popisom k necistej pume(dirty bomb) vo vsetkych smeroch...Povedal by som, ze je to perfektna zbran k zabitiu mora ludi." - Marion Falk, chemicky fyzik (v penzii), Lawrence Livermore Lab, Kalifornia, USA


Anonym   |   ip:199.48.14   |   2011-03-29  (22:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ropa hra urcite rolu
(
Reason for war? Gaddafi wanted to nationalise oil
25.03.2011
http://english.pravda.ru/hotspots/crimes/25-03-2011/117336-reason_for_war_oil-0/


The Truth about the Kennedy Assassination & Obama Told by Gadaffi (MUST SEE)
http://www.youtube.com/watch?v=uJ4u-v-PJbs
)
plus obrovske zasoby podzemnej vody ( Great Manmade River), centralna banka(vydavanie bankoviek) je udajne taktiez kontrolovana Kadafim, plus Kadafi planoval zaviest cennym kovom krytu menu? alebo tam uz bola?, ako nahradu za nekryte bankovky(fiat money)?.... zvysne staty sveta ktore stale kontroluju svoju centralnu banku su tieto?: Iran, Syria, Sudan, Libya, Kuba, Severna Korea, podla USA tzv. darebacke staty...v roku 2004 Iraq stratil kontrolu nad svojou centralnou bankou?, a v 90 roch Juhoslavia taktiez? (obe krajiny boli taktiez oznacovane za tzv darebacke)....kontroluje Cina svoju centralnu banku?


Antabus   |   ip:64.121.12   |   2011-03-30  (02:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Najskor ide o to http://kir-t34.livejournal.com/14869.htmlVanHelsing   |   ip:80.254.14   |   2011-03-30  (12:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vcera bola v Londyne velka konferencia o Lybii. Vecer odvysielala BBC2 rozhovory s poprednymi predstavitelmi ktori sa jej zucastnili ako tajomnik britskeho ministerstva zahranicnych veci William Hague, generalny sekretar NATO Rasmussen a ini. Jeremy Paxman daval zucastnenym naozaj dobre cielene otazky a dozadoval sa priamych odpovedi nie diplomatickeho kluckovania. Vysli na najavo zaujimave skutocnosti.

William Hague sa vyjadril ze oni (koalicia ktora bojuje v Lybii ako aj Britania) podporuju krajinu nie jej vladu. Pre nich nie je Kaddafi legitimna vlada Lybie.

Tu je dobre sa zamysliet a porovnat to s Kosovom 12 rokov dozadu. Kosovo nebolo nikdy samostatny stat, nol umelo vytvoreny NATO no jeho tzv. legitmne zvolena vlada pozostavajuca s gangstrov a paserakov drog bola hned uznana bez nejakych otazok.

Dalsia otazka smerovala preco ked je uvalene embargo na predaj zbrani do Lybie, Britania aj krajiny NATO zasobuju rebelov zbranami. Preco tzv. spojevci bojuju v obcianskej vojne na strane rebelov.

Tiez zaujimava odpoved, vsetci zdoraznovali ze nepodporuju rebelov ale vraj su to ludia ktori povstali proti vlade ktora ich utlacovala a bojuju za svoje prava. Vraj je v tom velky rozdiel. Ja osobne neviem prist na to aky. Tiez niekolko krat upozornili na to ze v Lybii vonkoncom nie je obcianska vojna. Neviem prist na ine slovo ktore by tuto situaciu lepsie vystihovalo.

Na otazku pre lidra Arabskej ligy ci ocakavali takuto situaciu ked suhlasili s vytvorenim tzv. no fly zone tento nepovedal dokopy nic len splet diplomatickych reci s ktorych sa dalo vyrozumiet asi toto: boli sme oklamani.

Na otazku ci sa NATO chysta zasiahnut aj v Syrii kde su tiez protesty proti vlade sa zucastneni zhodli ze nie. Vraj musia pockat ako sa situacia vyvinie a budu sa snazit vyriesit tento problem diplomatickou cestou.

Co asi znamena toto: kedze Syria nema ropu a ma silne prepojenie na Iran, nestoji za to si na nej spalit prsty.

Zaujimave je aj to ze dvaja bezprostredni susedia Lybie a to Alzirsko a Egypt sa konferencie v Londyne vobec nezucastnili. Podla mna to uz o niecom vypoveda.
Juraj   |   ip:84.153.11   |   2011-03-30  (19:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nejak tomu nerozumiem. Civil so zbranou v ruke je akoze dobry rebel?


morf   |   ip:213.108.1   |   2011-03-30  (19:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Juraj, Civil zo zbranou v ruke uzatvara nove zmluvy o predaji ropy.

A dufam ze Amerike za lacne prachy.


AdamSHAKIRAboulifa   |   ip:178.18.68   |   2011-04-20  (22:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  dobry vecer prajem:
ja som libeyec zijuci na slovensku som sa vratil na sk v marci z mesta misuraty
toto je moj facebook mail
adam_shakir_93@yahoo.com
budem ochotny vam vsetko vysvelyt v udajoch a SOM PROTI TOMU SATANOVY KADDAFI !!!


AdamSHAKIRAboulifa   |   ip:178.18.68   |   2011-04-20  (22:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  dobry vecer prajem:
ja som libeyec zijuci na slovensku som sa vratil na sk v marci z mesta misuraty
toto je moj facebook mail
adam_shakir_93@yahoo.com
budem ochotny vam vsetko vysvelyt v udajoch a SOM PROTI TOMU SATANOVY KADDAFI !!!AdamShakirAboulifa   |   ip:178.18.68   |   2011-04-20  (22:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pridajte si ma na facebook a ja vam vsetko vysvetlym a dufam ze to bude pravda bo ja v to plne verim ze to tak je a ja mam fakty ja mam videa pred domom mojich starych rodicv ktory pred nimy bolo take male TESCO a bolo cele v ruinach zbmombardovane uplne ten maly supermarket bol
vela vela vela ineho a nie ako ty vazeny tu na vam pisu ze zabery z iraku a afganistanu ja mam rodinu kamaratov ktorym volam kazdy edn do kelu ta ako oni muzu vam take klamsva tu vipisovat nech boch im prebaci ich ciny...


bublinka   |   ip:95.102.15   |   2011-04-20  (22:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  AdamSHAKIRAboulifa: myslis si ti druhi su mensi satani?
A ak je kadafi satan,tak ked satan vyhana satana,ako vies co je lepsie?
Je nastavajuci korporatny fasizmus lepsi?


xyz   |   ip:213.151.2   |   2011-04-27  (16:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  počuj moj zlaty Adam. Smozrejme si nedovolim si pochybovať o virohodnosti tvojich tvrdeni, ale oni hraju inu ligu... Ani len netušiš kto kde kedy pustil aku bombu, kto a zaco... Kto si dal kde aku nalepku na lietadlo... atd. Aj nam tu v 1989 tvrdili aka je USA super... A co mame dnes? Ked budes hladat pravdu dlho, zistis a pochopis, ze nie vsetky biele veci su biele a cierne veci su cierne... My mame demokraciu, ale ked ochorieme ideme do roboty, lebo by nam zidovske banky vzali byty na ktore sme si vzali hypoteku... Taketo problemy ste vy Lybijcanie nikdy neriesili... Ale ked vam tam Amici vnutia ich problemy, tak urcite budete...diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + štyri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013


2013-05-23  (09:03)  |  Zo sveta
Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.

Google-Berg: Globální elita se transformuje na technokratickou revoluci


2013-05-15  (09:53)  |  Zo sveta
Autoritářská, anti-demokratická mocenská síť se přeznačkuje jako trendy fórum ve filantropickém stylu. Tajnůstkářská Skupina Bilderberg v současnosti prodělává velkou transformaci, při níž během toho, jak elita urychluje svůj plán na konsolidaci technokratické agendy, spatříme, jak se ona i další vysoce profilované sítě slijí pod standartou Googlu.


USA se lekly úspěchů syrské armády


2013-04-27  (20:08)  |  Zo sveta
Hysterie rozpoutaná USA kolem syrských chemických zbraní souvisí s bojovým úspěchem vládní armády, prohlásil syrský ministr informací Omran Zuabí v rozhovoru s náměstkem předsedy Rady Federace RF Iljasem Umachanovem. Zuabí rovněž zdůraznil, že „syrská vláda nepoužila a nikdy nepoužije chemické zbraně.“


To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta deje každý deň


2013-04-22  (09:10)  |  Zo sveta
Ľudský život má rovnakú cenu v Afganistane, Iraku, Jemene, Pakistane, Sýrii, Lýbii, Srbsku, Kosove, Nórsku, aj v USA. Ak matka príde o svoje dieťa v akejkoľvek časti sveta, je jej bolesť rovnako veľká. Ak otec príde o syna, syn, či dcéra o rodiča, ak prídete o svojich priateľov, prídete o kus svojho srdca, nech ste narodení v Somálsku, Rwande, Mali, Egypte, alebo na Slovensku.


Norové mění investiční politiku


2013-04-20  (11:50)  |  Zo sveta
Norský fond spravující devizové rezervy země zásadním způsobem přehodnotil svoji měnovou investiční politiku. Z portfolia vyřadili cenné papíry zemí, které provozují monetární expanzi.


USA kontra svet v štatistických číslach


2013-04-19  (01:59)  |  Zo sveta
Dve sady medzinárodných rebríčkov boli vydané nedávno. S jednou z nich prišla UNICEF pod názvom "Životné podmienky detí v bohatých krajinách." Druhý vydalo Svetové ekonomické fórum ako "Správu o svetovej konkurencieschopnosti" (The Global Competitiveness Report 2012-2013)


NIGEL FARAGE SE ROZOHNIL: „JSTE OBYČEJNÍ ZLOČINCI“


2013-04-18  (09:38)  |  Zo sveta
„Už před lety paní Thatcherová rozpoznala pravdu za Evropským projektem,“ připomíná Nigel Farage z UKIP svým ‚kolegům‘ z Evropského parlamentu, „viděla, že to je o odebrání demokracie od národních států a o předání této moci nesmírně neodpovědným lidem.“


SVĚDEK: ÚŘADY PŘED BOSTONSKÝMI EXPLOZEMI OHLAŠOVALY CVIČENÍ


2013-04-17  (09:14)  |  Zo sveta
Svědek dvou explozí na bostonském maratonu uvedl, že před tím, než bomby explodovaly, bylo několikrát ohlašováno „cvičení“. Řekl, že „mu bylo divné“, že se na místě před neštěstím objevili psi cvičení na vyhledávání bomb. Trenér přespolních běhů z University of Mobile Ali Stevenson řekl Local 15 News, že „z tlampačů se opakovaně ozývalo hlášení, že se jedná o cvičení a že není třeba se ničeho obávat“.


Globalizácia nie je pre každého


2013-04-15  (09:57)  |  Zo sveta
Vedeli ste, že v rámci globalizácie stojí auto vyrobené v Nemecku dvakrát toľko na Slovensku, ako v USA alebo v Kanade? Vedeli ste, že štvorkolesová kosačka na trávu od firmy Husquarna, ktorá na Slovensku stojí 7000 €, stojí v Kanade $ 3100? Že výborný drevoobrabací stroj od nemeckej firmy Bosch stojí na Slovensku € 1650, a v Kanade $ 710?


Další internetová bublina praskla, hodnota Bitcoinu zase raketově padá


2013-04-13  (11:15)  |  Zo sveta
Lehce nabyl, lehce pozbyl. Tak by se dal charakterizovat Bitcoin. Od včerejšího pozdního odpoledne hodnota virtuální měna padá raketovým tempem. Za jeden tak Bitcoin ztratil skoro 3/4 své hodnoty.


Po homosexualite pedofília a skupinové „manželstvá“? Správy z Holandska to naznačujú


2013-04-12  (13:45)  |  Zo sveta
Dnes je už zrejmé, že tzv. homosexuálna agenda je len drobnou súčasťou frontálneho útoku na morálny kódex Európy. Smutné je, že zatiaľ čo tá, v kresťanstve zakotvená, a dnes likvidovaná morálka zabezpečila našej civilizácii prežitie, úspech a rozvoj, jej deštrukcia nám prinesie len smrť. Preto je povinnosťou každého človeka postaviť sa liberálnemu zlu, nech má akúkoľvek podobu.


Hlavné správy


2013-04-11  (09:16)  |  Zo sveta
Skutočná hrozba nepochádza z KĽDR, ale z USA. Prevencia je len “predohrou” ku globálnej vojne.


Sergej Chelemendik: Európa leží pri nohách Euróazijskeho zväzu – Programový text hnutia Dobrá sila - Časť 1.


2013-04-09  (14:18)  |  Zo sveta
Prognóza budúcnosti Európy sa ešte nedávno zdala byť hmlistá a záhadná. Dnes to tak nie je – po historickom rozkradnutí multikultúrnej pokladničky na Cypre žiadne hádanky v súvislosti s blízkou budúcnosťou EÚ už nezostali.


KÝM SKUTEČNĚ BYLA MARGARET THATCHER?


2013-04-09  (13:59)  |  Zo sveta
Záplava titulků v Británii hlásí, že po mrtvici zemřela Železná Lady a bývalý ministerská předsedkyně Margaret Thatcher. Odpočívej v pokoji. Tato první ženská ministerská předsedkyně rozvinutého světa transformovala sklerotickou britskou ekonomiku, kromě toho však i vytrhala zuby odborům a podnikla „ústup pouze k hranicím role státu“ politikou zbavení se velkých znárodněných průmyslů a rozprodejem radničních bytů jejich obyvatelům.


Terorismus


2013-04-08  (16:56)  |  Zo sveta
Brzy po pádu Sovětského svazu Spojené státy poznaly, že bez nepřítele nelze žít. Ztratily strašáka komunismu kterým udržovaly svoje obyčejné občany ve strachu, že když přijdou komunisté tak nastolí diktaturu proletariátu a seberou jim všechen majetek, že lidé ztratí svobodu, kterou ovšem nikdy neměli protože měli diktaturu kapitálu. Nepřítel je na světě. Válka proti terorismu je nádherná válka, je to nekonečná válka. Terorismus nelze porazit. Denně vyrůstají noví teroristé. To je ideální. Víc si vládci nemohou přát.


Celosvetová vizualizácia za účelom zmeny


2013-04-08  (11:02)  |  Zo sveta
Kdo věří, uvěří…. Přeposílám a dodávám: - někdy se nám zdá, že to nefunguje jen proto, že změna není hned podle našich představ. Nezapomínejme, že úspěch je vždycky skryt v trpělivosti a vytrvalosti a věci se zkraje mohou dít skrytě pod povrchem. Tak jako když v zimě skryty pod zemí miliony mikroorganizmů mění v půdě odpady na životodárnou sílu, kterou zjara převezmou rostliny pro svoji potřebu a tu ještě následně předávají dál...


Likvidace Kypru je dalším krokem k NWO


2013-04-04  (09:14)  |  Zo sveta
Bylo by naivním věřit, že likvidace daňového ráje na Kypru byl „strašlivý omyl“ evropské politiky, učiněný ve vznešeném boji se společnostmi z daňových rájů obecně, nebo s těmi, ve kterých ruští oligarchové perou své peníze. Analýza ukazuje, že je to součástí plánu na vytvoření nového světového řádu, nutnou pro nadcházející kolaps americké dluhové pyramidy. Je do tohoto procesu zapojeno i Rusko?


Bývalá reportérka CNN o falšovaní spravodajstva


2013-04-03  (09:22)  |  Zo sveta
Manipulácia, falošné spravodajstvo, selektovanie informácií – denný chlieb vysielania CNN. Amber Lyon, bývalá reportérka CNN, fotografka, filmárka a trojnásobná držiteľka ocenenia Emmy Award, ešte ako zamestnankyňa vyniesla na svetlo praktiky v CNN, kde dostala príkazom vysielať falošné spravodajstvo, vymazať informácie nepriaznivé pre Obamovú vládu, vhodne selektovať, čo imidžu vlády prospieva ako i špecificky manipulovať správy.


Zaplaceno ve vteřině: Spojené státy končí s pokladnami


2013-04-02  (17:24)  |  Zo sveta
Washington – V amerických obchodech začala tichá revoluce. Tradiční fronty a pípání pokladen totiž střídá moderní bezhotovostní technologie. Ústřední pokladny tak už možná brzo budou minulostí. Platit by měli zákazníci jedině kartou, a to kdekoliv v obchodě. Nový způsob platby začínají používat hlavně velké řetězce včetně inovativních Apple Stores. Tato obchodní strategie reaguje na dlouhodobé průzkumy, podle nichž odejde z obchodů kvůli dlouhému čekání ve frontě až 15 procent zákazníků.


ČO TO JE?


2013-03-30  (13:24)  |  Zo sveta
prosím kuknite si toto videiko poriadne ,a vyjadrite svoj názor naň.


Chytrý prach - děsivý scenář budoucí totalitní nábožensko-politické říše


2013-03-29  (15:24)  |  Zo sveta
Chytrý prach - děsivý scenář budoucí totalitní říše. O tom se Stalinovi s Hitlerem ani nesnilo. Vědci již vynalezli takzvaný "chytrý prach", to jest mikropočítače o velikosti zatím zrnka rýže (a budou ještě daleko menší). Ty je možno "rozprášit" kdekoli pomocí chemtrails. Zrnka prachu bezdrátově komunikují a jsou schopny předávat informace o čemkoli odkudkoli: z ulic, z budov. Mohou řídit dopravu, ale taky budou vědět vše o každém z nás.


Pravda o 11. 9.


2013-03-26  (17:28)  |  Zo sveta
Lož do času, pravda na veky! Presne ako v prípade 11. septembra 2001


Divadlo s názvem „Audit zlatých rezerv USA“


2013-03-25  (12:20)  |  Zo sveta
Téma zlatých rezerv USA dnes přetřásají všichni. Existencí nebo neexistencí tohoto žlutého kovu v trezorech a sklepeních amerických depozitářů se dnes zabývají jak v samotných Spojených státech, tak mimo jejich hranice. Již mnoho let americký kongresman Ron Paul usiluje o kompletní audit oficiálních zlatých rezerv USA, které jsou od r. 1934 evidovány v bilanci ministerstva financí, avšak je to extrémně spletitá záležitost.


RUŠTÍ VŮDCI VARUJÍ: „HNED VYBERTE VŠECHNY PENÍZE ZE ZÁPADNÍCH BANK!“


2013-03-25  (09:26)  |  Zo sveta
„Naléhavý oběžník“ ministerstva zahraničí rozeslaný dnes ambasádám po celém světě radí jak ruským občanům, tak společnostem, aby „okamžitě“ zrušili investice svých aktiv v západních bankovních a finančních institucích, jelikož roste strach Kremlu, že jak Evropská unie, tak Spojené státy připravují tu největší krádež soukromého bohatství v moderní historii.


Čínsky drak a ruský medveď skrátili americkému orlovi pazúry


2013-03-21  (10:18)  |  Zo sveta
Jednotky USA v Japonsku v danej chvíli pozostávajú z 35 000 príslušníkov USPACOM, dvoch atómových lietadlových lodí, piatich torpédoborcov a štyroch fregát. V prístavnom meste Jokosuka si americké jednotky vytvorili základňu. Na ostrove Okinava sa nachádza približne 17 000 vojakov morskej pechoty. Japonská flotila pozostáva z 3 nosičov vrtuľníkov, 8 raketových torpédoborcov, 20 fregát a 16 ponoriek.


Rekordní inflace v Argentině nutí lidi kupovat zlato


2013-03-21  (09:10)  |  Zo sveta
Aktuální míra inflace v Argentině dosahuje 26 procent. Množství peněz v ekonomice narostlo minulý rok o 38 %. Argentinská vláda, která tištěním peněz financuje svůj chod, odmítá, že by na vysoké inflaci měla podíl. Dokonce přistoupila k pokutování a věznění ekonomů, kteří nesouhlasili s oficiálními informacemi o nízké inflaci.


Tvary krystalů vody se mění podle toho, jak k ní lidé mluví


2013-03-19  (17:39)  |  Zo sveta
Dr. Masaru Emoto vedl dlouhodobý rozsáhlý výzkum vody. Ve své práci však nepoužívá klasické vědecké postupy, ale jeho cílem je dosáhnout netradičního a nového úhlu pohledu. Doktor Emoto svým vědeckým výzkumem prokázal, že voda je významným nosičem informací, udělal první fotografie krystalu zmrzlé vody a v současné době patří mezi nejznámější specialisty ve svém oboru.


Naštrbený imidž Matky Terezy


2013-03-15  (23:24)  |  Zo sveta
Skupina kanadských vedcov likviduje mýtus altruizmu, ktorý okolo seba vybudovala počas svojho života Matka Tereza. Vedci došli k záveru, že jej zbožný imidž je len obyčajným dobre premysleným konštruktom vybudovaným pomocou masovej mediálnej kampane a v rozpore s faktami.


Konec amerického snu - část 2


2013-03-11  (10:39)  |  Zo sveta
Našel jsem fantastický web, který rozbíjí představy některých lidí u nás o Spojených státech. Jmenuje se Endofamericandream.com (Konec amerického snu) a ukazuje nám Ameriku zbavenou všech příkras. Obávám se, že to zkazí žaludek mnoha lidí u nás, kteří v USA vidí svůj vzor. Autor webu Michael žádá, aby jeho informace byly co nejvíce šířeny a proto budu tento seriál článků postupně uvádět.


Tak Chaveza nakoniec tie ... dostali !!


2013-03-10  (13:38)  |  Zo sveta
Venezuelský viceprezident Nicolás Maduro dnes oznámil, že za rakovinou, ktorá sužuje prezidenta Huga Cháveza, bol "útok" jeho nepriateľov. Údajne ide o ďalšie spomedzi mnohých sprisahaní, ktoré proti nemu viedli počas 14 rokov na čele krajiny, informovala agentúra Reuters.


Lov na deti - zločiny juvenilnej justície !!!


2013-03-10  (13:33)  |  Zo sveta
Ďalšia forma ničenia tradičného poriadku, rodiny a likvidácie bielej rasy. Je to súčasťou agendy, ktorá zahrnuje podporu homosexuálov a inakosti, podporu imigrácie, feminizmu atď... Proste jedno veľké ferizejsko talmudistické prekrúcanie tradičných hodnôt a poriadku, ktoré má pôvod v právnom systéme, presnejšie v jeho devastácii. LEN PRE SILNÉ POVAHY !!!


10 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ZPŮSOBŮ MANIPULACE VEŘEJNOSTÍ PODLE NOAMA CHOMSKEHO


2013-03-08  (08:54)  |  Zo sveta
Noam Chomsky, profesor lingvistiky, nebojácný kritik bohaté elity (sám židovského původu), která vládne Spojeným státům, sestavil seznam deseti nejběžnějších strategií využívaných médii k tomu, jak manipulovat s lidmi v USA. V minulosti naše sdělovací prostředky vytvořily nebo zničily sociální hnutí, ospravedlňovaly války, zmírňovaly finanční krize, a povzbuzovaly nebo ničily některé další ideologické proudy.


Ďaľšie zo sveta...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Václav Havel – z jiné strany mince

Václav Havel nabyl po 17. listopadu 1989 v restituci rozsáhlý majetek. Pozadí této restituční transakce, jedné z prvních, která prolomila Benešovy dekrety, je však zatemněno a objevuje se jméno pražského pozemkového krále, miliardáře Miloše Červenky.


TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Genocída Katarov

Na rozdiel od prenasledovania židov, náznak výčitiek svedomia alebo ľútosti v súvislosti s genocídou Katarov by bolo treba v literatúre akéhokoľvek druhu hľadať a vo filmovom a divadelnom umení sú prakticky neviditeľné. Tieto udalosti ovplyvnili osud Európy a vojny na základe ľudskej chamtivosti ale pod kepienkom náboženských rozbrojov pokračujú naďalej, novšími metódami.


DOSŤ

História sa opakuje? Od "jávského kráľa" po...

Zbraň hromadného ovplyvňovania

Jedzte zdravo, ako jedli naši predkovia

Je dovolené brániť inkvizíciu?

Archív

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Když jsme na gymplu měli při různých angličtinářských a esejistických příležitostech jmenovat lidi, se kterými bychom chtěli jít na večeři, které obdivujeme, kteří nás inspirují atp., ustálila se mi trojice Lance Armstrong, Václav Klaus a Jaromír Jágr. Z gymnázia už jsem nějaký ten pátek pryč a jsem rád, že jsem od těchto inspirujících osobností s výrokem o mladické hlouposti nemusel znechuceně odstoupit. Všechny tři se mi také (z různé vzdálenosti) poštěstilo vidět naživo.


Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom ...

Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Ľ. Huďo - Februárové udalosti vo svete

Masmédiá ako mocný nástroj na ovládanie ľudí


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.4108 s