20. September 2019
    
Konšpirácia bohatých - Dolezite.sk

Konšpirácia bohatých


  2009-03-28  (12:01)  |  Ekonomika
  55% hlasovalo = 1  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Konšpirácia bohatých

Je príčinou všetkého zla láska k peniazom? Alebo je príčinou všetkého zla ignorancia peňazí? Čo si sa naučil o peniazoch v škole? Tiež si sa niekedy čudoval, prečo naše vzdelávacie systémy neučia veľa – ak vôbec niečo – o peniazoch? Je nedostatok finančného vzdelania na našich školách jednoducho zapríčinené nedbalosťou našich verejných činiteľov zodpovedných za vzdelanie? Alebo je to súčasť väčšieho sprisahania? Bez ohľadu na to, či sme bohatí, alebo chudobní, vzdelaní alebo nevzdelaní, deti alebo dospelí, na dôchodku alebo pracujúci, všetci používame peniaze. Či sa nám to páči alebo nie, peniaze majú obrovský vplyv na naše životy v dnešnom svete. Vynechanie témy peňazí z nášho školského systému je neľudské a nespravodlivé.

Úvod – Koreň všetkého zla


Zmena peňažných pravidiel

V roku 1971, prezident Richard Nixon zmenil finančné pravidlá: Bez súhlasu kongresu zrušil viazanosť amerického dolára na zlato. Toto jednostranné rozhodnutie spravil v tichosti počas dvojdňového stretnutia na Minot Islande v meste Main, bez konzultácie s ministerstvom zahraničia alebo medzinárodného menového systému.

Prezident Nixon zmenil pravidlá, pretože v zahraničných krajinách, ktoré platili americkými dolármi, narastala nespokojnosť preto, že americké ministerstvo financií tlačilo stále viac a viac peňazí, aby mohli splatiť svoje dlhy, a preto začali vo veľkom meniť doláre priamo za zlato, čo viedlo k znižovaniu najmä americkej rezervy zlata. Súčasne s tým klesali na hodnote valuty, pretože vláda viac dovážala, než vyvážala, kvôli nákladnej vojne vo Vietname. Ako sa naša ekonomika rozrastala, dovážali sme tiež viac a viac ropy.

Jednoducho povedané, Amerika vtedy začala bankrotovať. Minulo sa viac, ako sa zarobilo. Spojené štáty mali problém splatiť svoje záväzky – a to dovtedy, kým by tie záväzky neboli splatené zlatom. Oslobodením sa dolára od zlata, a zákonom zrušenej priamej výmeny dolára za zlato, Nixon umožnil Spojeným štátom tlačiť peniaze bez toho, aby sa stále viac zadlžovali.

V roku 1971 boli zmenené dovtedajšie celosvetové finančné pravidlá a najväčší ekonomický boom v dejinách sa mohol začať. Tento boom pokračoval, pokiaľ svet akceptoval naše smiešne peniaze, peniaze ničím nekryté okrem sľubu amerických daňových poplatníkov, že splatia všetky záväzky Spojených štátov.

Vďaka Nixonovej zmene peňažných pravidiel inflácia vzlietla. Párty sa mohlo začať. Čím viac a viac peňazí sa tlačilo, tým viac hodnota dolára klesala a ceny tovarov a aktív rástli. A tak sa zo strednej triedy Američanov stávali milionári vďaka rastu ceny ich domov. Cez mail si zaobstarávali kreditné karty. Peniaze voľne pritekali. Aby mohli splatiť kreditné karty, používali svoje domy ako automaty na peniaze (bankomaty). Veď nakoniec domy vždy rástli na hodnote, nemám pravdu?

Zaslepení nenásytnosťou a ľahkým prístupom k peniazom väčšinou ľudia ani len trochu nevideli alebo ignorovali vážne varovné signály, ktorých príčinou bol finančný systém.

V roku 2007 sa začalo používať nové slovné spojenie „subprime borrower“ - označujúce človeka, ktorý si požičiava peniaze na kúpu domu, ktorý si nemôže dovoliť. Za prve, ľudia si mysleli, že problém „subprime rorrowers“ bol limitovaný chudobou, finančne negramotními jedincami, ktorí mohli iba snívať o vlastnom dome. Alebo na druhej strane, že bol problém limitovaný špekulantmi, pokúšajúcimi sa zarobiť na rýchlom raste ceny (domu). Dokonca ani republikánsky kandidát na prezidenta John McCain nebral krízu vážne ani len v roku 2008, pokúšajúc sa každého upokojiť slovami: „Základy našej ekonomiky sú silné“.

Približne v rovnakom čase sa v našej reči začalo objavovať ďalšie slovo „bailout“ – zachraňovanie našich najväčších bánk z toho istého problému, ktorému čelia „subprime borrowers“: príliš veľa dlhov a nedostatok hotovosti. Tak ako sa finančná kríza rozrastá, milióny ľudí strácajú ich prácu, ich domy, ich istoty, ich študijné fondy a ich dôchodky. Tí, ktorých sa to ešte až tak vážne nedotklo, sa obávajú, že môžu prísť čoskoro na rad. Dokonca aj niektoré zo štátov sú pod tlakom: Kalifornský guvernér Arnold Schwarzeneger začal hovoriť o vydávaní tzv. „IOU-čiek“ namiesto platobných šekov pre štátnych právnikov, pretože Kalifornia, jedna z najväčších ekonomík na svete začala kolabovať.

Teraz, od začiatku roka 2009, sa svet spolieha na novozvoleného prezidenta, Baracka Obamu, že zachráni situáciu.

Peňažná lúpež

V roku 1983 som čítal knihu od Buckminstera Fullera pod názvom „Grunch of Giants“. Slovo “Grunch“ je skratka slov: „Gross Universe Cash Heist“ (Nemilosrdná univerzálna lúpež peňazí). Je to kniha o superbohatých a supersilných a o tom ako po stáročia okrádali a využívali ľudí. Je to kniha o konšpirácii (spiknutí) bohatých.

Kniha „Grunch of giants“ prechádza od kráľov a kráľovien vládnúcich pred mnohými tisícročiami až po súčasnosť. Opisuje a objasňuje ako bohatí a silní vždy ovládali masy. Tiež odhaľuje, že novodobí bankoví lupiči už nepotrebujú masky. Radšej si oblečú obleky a kravaty, športové úbory a banky vykrádajú zvnútra, nie zvonka. Po prečítaní knihy, pred mnohými rokmi, som mohol sledovať túto prichádzajúcu krízu. Len som ešte presne nevedel, kedy vypukne. Jedným z dôvodov prečo sa dobre darí mojim obchodom a investíciám aj napriek ekonomickej kríze je to, že som čítal knihu „Grunch of Giants“. Kniha mi dala čas pripraviť sa na krízu.

Knihy o sprisahaní sú často písané ľuďmi „na okraji spoločnosti“. Dr. Buckminster Fuller, hoci svojím myslením predstihol dobu, bol považovaný za príliš radikálneho. Študoval na Harvardskej univerzite a hoci školu nedokončil, patril medzi uznávaných (ako ďalší známy Harvardský odpadlík, Bill Gates). Americký inštitút architektov považuje Fullera za jedného z najväčších amerických architektov a dizajnérov. Je považovaný za jedného z najviac uznávaných architektov v histórii a vlastní aj veľké množstvo patentov na vynálezy. Bol rešpektovaným futurológom a inšpiráciou pre speváka Johna Denvera, ktorý ho nazval „starým otcom budúcnosti“ v jeho piesni „What One Man Can Do“ (Čo jeden človek dokáže). Fuller bol environmentalista už predtým, ako ľudia vedeli, čo toto slovo znamená. Ale ľudia si ho vážia hlavne preto, že používal svojho génia na to, aby pomáhal svetu, ktorý dáva každému rovnaké šance... a nielen jemu alebo bohatým a silným.

Čítal so viac kníh od Dr. Fullera ešte predtým, ako som začal čítať knihu „Grunch of Giants“. Mojím problémom bolo, že tie predchádzajúce knihy boli príliš matematické a vedecké. Bolo to nad moje sily. Ale knihe „Grunch of Giants“ som rozumel.

Čítanie knihy „Grunch of Giants“ utvrdilo vo mne veľa dohadov týkajúcich sa toho, ako to vo svete funguje. Postupne som pochopil, prečo v školách neučíme deti o peniazoch. Tiež som pochopil, prečo ma poslali bojovať do Vietnamu, do vojny, ktorú sme nikdy nemali vyhrať. Jednoducho povedané, vojna je zisková. Vojna je väčšinou o chamtivosti, nie o vlastenectve. Po deviatich rokoch v armáde, štyroch rokoch z toho na federálnej vojenskej akadémii a piatich rokoch u námorných pilotov, slúžiac ešte dva roky vo Vietname, mohol som iba súhlasiť s Dr. Fullerom. Z vlastnej skúsenosti som pochopil, prečo CIA nazýva „Capitalism’s Invisible Army“ (Neviditeľná armáda kapitalizmu).

Mojou najdôležitejšou skúsenosťou pri čítaní knihy „Grunch of Giants“ bolo, že vo mne prebudila študenta. Prvý krát v mojom živote som sa vášnivo vrhol do štúdia, do štúdia predmetu o tom, ako bohatí a silní využívajú nás ostatných – legálne. Od roku 1983 som prečítal viac ako päťdesiat kníh na túto tému. V každej knihe som našiel jeden alebo dva kúsky hry puzzle. Kniha, ktorú teraz čítate, spája tieto mnohé časti skladačky dokopy.

Je tu naozaj konšpirácia?

Konšpiračných teórií sú desiatky tuctov. O všetkých sme už počuli. Sú to konšpiračné teórie o tom, kto zabil prezidenta Lincolna a Kennedyho a o tom, kto zabil Dr. Martina Luthera Kinga. Existujú tiež konšpiračné teórie o 11. septembri 2001. Tieto teórie nikdy nezomrú. Teórie sú teórie. Sú založené na nedôvere a nezodpovedaných otázkach.

Nepíšem túto knihu preto, aby som ti vyrozprával ďalšiu konšpiračnú teóriu. Mojím výskumom som sa presvedčil o tom, že bolo už veľa konšpirácií bohatých, v minulosti aj v súčasnosti a veľa konšpirácií bude v budúcnosti. Pokiaľ ide o peniaze a moc, vždy budú nejaké konšpirácie. Peniaze a moc vždy budú dôvodom na korupciu. V roku 2008 napríklad Bernard Madoff bol obvinený z vytvorenia 50 000 000 000$ Ponziho systému, aby tak podviedol nielen bohatých klientov, ale aj školy, charity a penzijné fondy. Určitý čas zastával vysokú funkciu vo vedení NASDAQ, nepotreboval peniaze naviac a napriek tomu údajne roky okrádal vzdelaných ľudí a známe organizácie, spoliehajúce sa na jeho kvalifikovanosť pre finančné trhy.

Iný príklad korupcie peňazí a sily je utratenie viac ako pol miliardy dolárov vo voľbách prezidenta USA, na zamestnanie, ktoré stojí iba 400 000$. Také utrácanie peňazí kôli voľbám nie je zdravé pre našu krajinu.

Takže, je tu nejaká konšpirácia? Myslím si, že určitým spôsobom áno. Ale otázkou je: „Čo s tým?“. Čo ty a ja budeme stým robiť? Väčšina tých, ktorí túto poslednú finančnú krízu zapríčinili sú už po smrti zatiaľ, čo ich práca ešte žije. Diskutovať o mŕtvych by bolo úplne bezvýznamné.Bez ohľadu na to, či je alebo nie je tu konšpirácia, sú tu určité okolnosti a udalosti, ktoré ovplyvňujú váš život vážnym a neviditeľným spôsobom. Poďme sa napríklad pozrieť na finančné vzdelanie. Často som sa sťažoval na nedostatok finančného vzdelania v našom modernom školskom systéme. V tom lepšom prípade, deti vedia ako používať šekovú knižku, špekulovať na burzách, vkladať peniaze do bánk a dlhodobo investovať do dôchodkového plánu. Ináč povedané, sú naučení posielať peniaze bohatým, ktorí majú samozrejme len tie najlepšie úmysly.

Zakaždým, keď učiteľ privedie na hodinu bankára, alebo finančného plánovača, pravdepodobne za účelom finančného vzdelávania, súčasne dovoľujú tým líške navštíviť sliepky v kuríne. Ja nehovorím, že bankári a finanční plánovači sú zlí ľudia. Všetko, čo chcem povedať je, že sú agentmi silných a bohatých. Ich prácou nie je vyučovať, ale získavať budúcich zákazníkov. To je ten dôvod, prečo neprestajne odporúčajú šetriť si vlastné peniaze a investovať ich do spoločných fondov. To pomáha bankám, nie vám. Znovu opakujem, že na tom nie je nič zlé. Je to dobrý biznis pre banky. Nie je to nič iné, ako keď k nám prichádzali vojenskí agenti, keď som chodil na strednú školu, a hovorili nám o sláve služby pre našu krajinu.

Jednou z príčin tejto finančnej krízy je to, že väčšina ľudí nevie rozoznať dobrého finančného poradcu od zlodeja. Väčšina ľudí nevie rozoznať dobrú investíciu od zlej investície. Väčšina ľudí chodí do školy preto, aby mohli dostať dobrú prácu, ťažko pracovať, platiť dane, kúpiť si dom, šetriť peniaze a tie naviac zarobené peniaze dať finančnému plánovačovi – alebo expertovi ako Bernie Madoff.

Väčšina ľudí končí školu bez toho, že by poznali aspoň rozdiely medzi akciou a cenným papierom, medzi dlhom a hodnotou majetku. Zopár z nich vie, prečo sa prioritné akcie nazývajú prioritnými a prečo sa spoločný fond nazýva spoločným, alebo rozdiel medzi spoločným fondom a investičným fondom, devízovo – obchodným fondom a ďalšími fondmi fondov. Veľa ľudí si myslí, že dlhy sú zlé a napriek tomu vás dlhy môžu spraviť veľmi bohatými. Dlhy môžu zvýšiť návratnosť vašej investície, ale iba v tom prípade, že viete, čo robíte. Iba málo ľudí pozná rozdiel medzi kapitálovým výnosom a peňažným tokom (cash flow) a to, ktorý z nich je menej riskantným. Väčšina ľudí slepo prijíma myšlienku chodenia do školy, aby si potom mohli nájsť dobrú prácu a nikdy pritom nezistia, prečo zamestnanci majú vyššie daňové sadzby ako podnikateľ, ktorý vlastní firmu. Mnoho ľudí má dnes problémy, pretože verili, že ich dom je aktívum, kým v skutočnosti bol pasívom. Toto sú základné a jednoduché finančné pojmy. Napriek tomu naše školy z nejakého dôvodu bez výčitiek svedomia vynechávajú predmet, ktorý je potrebný pre úspech v živote – predmet o peniazoch.

V roku 1903, John D. Rockfeller založil „General Educational Board“ (Výbor pre všeobecné vzdelanie) a zdá sa, že jeho účelom bolo zabezpečiť stabilnú zásobu zamestnancov, ktorí by stále boli závislí na peniazoch, práci a pracovnej istote. Existujú informácie o tom, že Rockefeller bol ovplyvnený pruským vzdelávacím systémom, systémom, ktorý produkoval dobrých zamestnancov, dobrých vojakov, ľudí, ktorí poslušne nasledovali nariadenia ako: „Buď to spravíš alebo poletíš“ alebo „Ak potrebuješ peniaze uložiť do bezpečia, daj ich mne a ja za teba budem investovať“. Bez ohľadu na to, či to bolo Rockefellerovým cieľom pri zakladaní tohto výboru, dnes je tomu tak, že všetci tí, ktorí majú dobré vzdelanie a istú prácu, pociťujú finančnú neistotu.

Bez základného finančného vzdelania, dlhodobá finančná istota je takmer nemožná. V roku 2008 si začali vyberať dôchodky prví americkí „baby boomers“ v sume približne 10 000$ za deň, očakávajúc, že vláda sa o nich všetkých finančne a zdravotne postará. Dnes, veľa ľudí nakoniec zistí, že pracovná istota nezabezpečí do budúcnosti dlhotrvajúcu finančnú istotu.

V roku 1913 bola založená Federal Reserve (centrálna banka USA, Fed), hoci zakladatelia a tvorcovia americkej ústavy boli proti vzniku národnej banky, ktorá by kontrolovala zásoby peňazí v obehu. Aj bez riadneho finančného vzdelania sa nájdu ľudia, ktorí vedia, že Fed nie je federálna alebo americká, nemá rezervy a, že to nie je banka. Akonáhle sa Fed objavila, vznikli dva druhy pravidiel vo vzťahu k peniazom. Jeden druh pre ľudí, ktorí pracujú pre peniaze a druhý pre bohatých, ktorí peniaze tlačia.

V roku 1971, keď prezident Nixon zrušil v USA zlatý štandard, konšpirácia bohatých bola kompletne pripravená. Pravidlá peňazí boli úplne zmenené a silne naklonené na stranu bohatých a silných. Vtedy sa začal najväčší finančný „boom“ v histórii a dnes, v roku 2009 tento boom skončil.

Čo mám robiť?

Ako som povedal, konšpirácia bohatých vytvorila dve skupiny pravidiel, pokiaľ ide o peniaze, staré peňažné pravidlá a nové peňažné pravidlá. Ľudia, ktorí majú najväčšie obavy v súčasnej finančnej kríze, sú tí, ktorí hrajú podľa starej skupiny pravidiel. Ak sa chceš cítiť istejšie, čo sa týka tvojej budúcnosti, potrebuješ sa naučiť novú skupinu pravidiel – 8 nových pravidiel peňazí. V tejto knihe ťa budem učiť pochopiť nové pravidlá a súčasne, ako ich využiť v praxi. Nasledujú dva príklady starých a nových pravidiel.

Staré pravidlo: Šetri si peniaze

Po roku 1971 americký dolár už viac nebol peniazom, ale iba menou (hovorím o tom v knihe „Rich Dad’s Increase Your Financial IQ“ (Zvýšte svoje finančné IQ)). Dôsledkom toho je, že tí ktorí šetria, strácajú. Americká vláda dovolila tlačiť peniaze rýchlejšie, ako mohli byť ušetrené. Keď bankár blúzni o sile rastúceho úroku, tiež súčasne hovorí o sile rastúcej inflácie – alebo v súčasnej kríze o sile rastúcej deflácie. Inflácia a deflácia je spôsobená vládou a bankami snažiacimi sa kontrolovať ekonomiku tlačením a požičiavaním peňazí, bez ich akejkoľvek hodnoty, okrem úplnej dôvery v záruku ekonomiky USA.

Na celom svete ľudia roky verili, že americké cenné papiere sú najbezpečnejšou investíciou na svete. Po veľa rokov sporitelia poslušne nakupovali americké cenné papiere, mysliac si, že sú chytrí. Od začiatku roka 2009, sa tridsaťročné „U.S. Treasury Bonds“ vyplácajú s menej ako trojpercentným úrokom. Podľa mňa to znamená, že vo svete je príliš veľa smiešnych peňazí, sporitelia sa menia na utrácačov a v roku 2009 sa „U.S. Bonds“ stanú pravdepodobne najrizikovejšou investíciou.

Ak zatiaľ nerozumieš tomu, prečo je tomu tak. Nerob si starosti. Väčšina ľudí nevie či a prečo je finančné vzdelávanie na školách také potrebné. Táto téma týkajúca sa peňazí, cenných papierov a dlhov bude viac do hĺbky preberaná v ďalších kapitolách – ináč ako na stredných školách s ekonomickým zameraním. Dôležitou informáciou pre teba zatiaľ je, že to, čo bolo doteraz najbezpečnejšou investíciou, americké cenné papiere, sú dnes najrizikovejšou investíciou.

Nové pravidlo: Utrácaj, nešetri

Dnes väčšina ľudí trávi čas tým, že sa učia, ako minúť peniaze. Chodia do školy, aby získali dobre platené miesto a potom tam roky robia, aby dobre zarobili. Potom s tými zarobenými peniazmi spravia to, čo je podľa nich najlepšie, šetria. Podľa nových finančných pravidiel je dôležitejšie vedieť, ako minúť tie peniaze, nielen ako ich zarobiť alebo šetriť. Inými slovami povedané, ľudia, ktorí múdro míňajú svoje peniaze budú na tom vždy lepšie ako tí, ktorí svoje peniaze iba múdro šetria.

Samozrejme, že míňaním myslím na investovanie alebo zmenu tvojich peňazí na dlhodobo rastúci príjem. Bohatí chápu, že v dnešnej ekonomike sa nemôžete stať bohatým tlačení peňazí do matraca – alebo, čo je ešte horšie, do banky. Oni vedia, že kľúčom k bohatstvu je investovanie do aktív, ktoré generujú stály tok peňazí (cashflow). Dnes potrebujete vedieť, ako utratiť vaše peniaze za aktíva, ktoré udržia ich hodnotu, zabezpečia príjem, zmierňujú infláciu a rastú na hodnote – neklesajú. Detailnejšie to rozoberiem v ďalších kapitolách.

Staré pravidlo: Diverzifikuj

Staré pravidlo diverzifikácie hovorí o tom, aby ste nakúpili balík akcií, cenných papierov a spoločných fondov. Lenže diverzifikácia neuchráni investorov od tridsaťpercentného poklesu na akciovom trhu a od strát v ich spoločných fondoch. Pre čo iné by potom tzv. investiční guruovia, ktorí spievali na slávu diverzifikácie, začali kričať pri páde trhu „Predávam, predávam, predávam“. Ak vás diverzifikácia ochráni, prečo potom všetko náhle predávať, keď sa trhy rútia ku dnu?

Ako hovorí Warren Buffet „Rozsiahla diverzifikácia je potrebná iba v tom prípade, ak investor sám nerozumie tomu, čo robí.“ A nakoniec, diverzifikácia je najlepší spôsob, ako zostať stále na nule (neminúť ani nezarobiť). Ak poctivo rovnomerne diverzifikujete, tak jedna skupina aktív je vždy v poklese a druhá v raste. Na jednom mieste peniaze strácaš a na druhom zarábaš, ale konečný výsledok je nula, alebo blízko nuly. Ste statický, stále na tom istom bode. Medzitým inflácie, téma, o ktorej budeme neskôr tiež diskutovať, je stále na vzostupe.

Namiesto diverzifikácie sa múdri investori zameriavajú (koncentrujú) a špecializujú. Dobre sa vyznajú v oblasti, do ktorej investujú a vedia v čom je výhoda tohto biznisu oproti iným biznisom. Napríklad, čo sa týka nehnuteľností, niektorí ľudia sa špecializujú na pozemky a druhí sa špecializujú na apartmány. Zatiaľ, čo obaja investujú do nehnuteľností, používajú tie isté postupy v totálne odlišných kategóriách. Pokiaľ ide o investovanie do akcií, ja investujem do biznisov, ktoré vyplácajú stabilný podiel na zisku (cashflow). Napríklad, dnes investujem do podnikov, ktoré pracujú s ropným potrubím. Po zrútení akciového trhu v roku 2008, akciové kurzy týchto spoločností klesli, čo na druhej strane napomohlo nárastu príjmov z dividend. Inými slovami povedané, aj zlé trhy ponúkajú veľké výhody ak rozumiete tomu, do čoho idete.

Múdri investori chápu, že vlastnenie biznisu, ktorý sa vyrovnáva s vplyvmi rastu a poklesu ekonomiky, alebo investovanie do aktív produkujúcich cashflow je oveľa lepšie ako vlastnenie diverzifikovaného portfólia akcií, cenných papierov a spoločných fondov – investície, ktoré klesajú na hodnote, keď trh klesá.

Nové pravidlo: Kontroluj a koncentruj svoje peniaze

Nediverzifikuj. Drž svoje peniaze pod kontrolou a koncentruj svoje peniaze. Počas tejto krízy som už dostal zopár úderov, ale môjho bohatstva sa to nedotklo. A to preto, že moje bohatstvo nie je závislé od cien na trhu, ktoré buď rastú alebo klesajú. Ja investujem výlučne do cashflow (peňažného toku).

Napríklad, môj cashflow trochu poklesol s poklesom ceny ropy, ale moje bohatstvo zostáva silné, pretože je dostávam šeky nepretržite každého štvrťroka. Takže, keď cena ropných akcií, kapitálové zisky padli dole, ja sa nemám čoho obávať, pretože cashflow (hotovosť) mi neustále prichádza. Ja nemusím predávať svoje akcie, aby som sa dopracoval k zisku.

To isté platí pre väčšinu mojich investícií do nehnuteľností. Do nehnuteľností tiež investujem za účelom príjmu z cashflow, to znamená, že mi šeky (peniaze) chodia nepretržite každý mesiac – tomu sa hovorí pasívny príjem. Ľudia, ktorí dnes majú smolu, sú práve tí, ktorí investujú do nehnuteľností kvôli kapitálovým výnosom (ziskom) – „flipping properties“. Inými slovami povedané, väčšina ľudí dnes investujúcich kvôli kapitálovým výnosom, kalkulujúc s rastom ceny akcií alebo dokonca s rastom ceny ich domov, majú dnes smolu.

Keď som bol malý, môj bohatý otec hrával so mnou a s jeho synom opakovane hru „Monopoly“. Hraním tejto hry som sa naučil rozlišovať medzi cash flow a kapitálovými výnosmi.

Napríklad, ak som vlastnil majetok s jedným zeleným domom, mal som príjem z nájomného 10$ mesačne. Keď som vlastnil tri zelené domy, dostával som mesačne 50$. A hlavným cieľom hry bolo získať červený hotel. Aby si mohol vyhrať, musel si investovať do cashflow, nie do kapitálových výnosov. To, že som sa naučil, aký je rozdiel medzi cashflow a ziskom z predaja majetku už v deviatich rokoch, bola pre mňa jednou z najdôležitejších lekcií, ktoré som dostal od svojho bohatého otca. Inými slovami povedané, finančné vzdelávanie môže byť jednoduchou a zábavnou hrou a súčasne môže poskytnúť finančnú bezpečnosť pre všetky generácie – dokonca aj počas finančnej krízy.

Ja dnes nepotrebujem istotu zamestnania, pretože mám istotu finančnú. Rozdiel medzi finančnou istotou a finančnou neistotou môžeme jednoducho pozorovať na rozdieloch medzi investíciami do aktív generujúcich cashflow a investíciami do výnosov z predaja týchto aktív. Problémom je, že investovanie do cashflow si vyžaduje vyšší stupeň finančnej inteligencie, ako investovanie do kapitálových výnosov z predaja majetku. To, ako múdro investovať do cashflow, preberieme v ďalších kapitolách tejto knihy. Zatiaľ si zapamätaj hlavne toto: Investovať do cashflow počas krízy je ľahšie. Takže nesnaž sa vyhnúť kríze tým, že strčíš hlavu do piesku. Čím dlhšie kríza pokračuje, tým bohatšími sa stanú niektorí ľudia. Ja chcem, aby si bol jedným z nich.

Dnes platí jedno nové pravidlo: Zameranie svojej mysle a financií je dôležitejšie ako diverzifikácia. Súčasne platí, že zameranie sa na cashflow je dnes dôležitejšie ako zameranie sa na zisky z predaja kapitálu, pretože čím viac a viac vieš o kontrole cashflow, tým viac rastie hodnota tvojich aktív a tým súčasne aj tvoja finančná istota. Mohol by si sa stať dokonca bohatým. To je základom finančného vzdelávania, ktorému sa učíš hrou „Monopoly“ a mojou hrou „Cashflow“, ktorej sa tiež hovorí monopoly na steroidoch.

Tieto dve nové pravidlá: „lepšie je učiť sa míňať ako šetriť“ a „zameranie sa (koncentrácia) je dôležitejšie ako diverzifikácia“ sú iba dve z ôsmich nových pravidiel, ktorými sa zaoberám v tejto knihe. Zámerom tejto knihy je otvoriť ti oči a ukázať ti silu kontroly tvojej finančnej budúcnosti za predpokladu existencie správneho finančného vzdelania.

Náš vzdelávací systém oklamal milióny ľudí – dokonca vzdelaných. Existujú dôkazy o tom, ako sa náš finančný systém spojil proti tebe a ostatným. Ale to je už stará história. Dnes ty kontroluješ svoju budúcnosť a teraz je čas, aby si sa učil – učil sa nové finančné pravidlá. Touto cestou získaš kontrolu nad svojím osudom a získaš kľúč k hre o peniaze, podľa ich nových pravidiel.

Môj sľub pre teba

Po tom, ako prezident Nixon zmenil finančné pravidlá v roku 1971 sa téma peňazí stala veľmi nejasnou. Táto téma nedáva zmysel väčšine poctivých ľudí. Faktom je, že čím si poctivejší a pracovitejší, tým menší zmysel dávajú nové pravidlá. Napríklad, nové pravidlá oprávňujú bohatých tlačiť ich vlastné peniaze. Ak by si to spravil ty, šiel by si za falšovanie do väzenia. Ale v tejto knihe objasňujem, ako tlačím peniaze ja – legálne. Tlačenie vlastných peňazí je jedno z najväčších tajomstiev superbohatých.

Sľubujem ti, že sa maximálne vynasnažím, aby moje vysvetľovanie bolo také jednoduché, ako len to bude možné. Budem sa snažiť v maximálnej miere používať bežnú hovorovú reč na vysvetlenie zložitých finančných výrazov. Napríklad, jednou z príčin vzniku dnešnej finančnej krízy je existencia finančných nástrojov, nazývaných deriváty. Warren Buffet nazval deriváty „zbraňami hromadného ničenia“ a jeho prirovnanie sa ukázalo pravdivým. Kvôli derivátom padli na kolená najväčšie banky na svete.

Problémom je, že iba veľmi málo ľudí naozaj vie, čo sú to deriváty. Aby moje vysvetlenie bolo čo najjednoduchšie, vysvetľujem deriváty použitím príkladu s pomarančom a pomarančovým džúsom. Pomarančový džús je derivátom pomaranča – tak, ako benzín je derivátom ropy, alebo vajce derivátom sliepky. Je to jednoduché: Ak si kúpiš dom, hypotekárny úver je derivátom teba a domu, ktorý si kúpil.

Jednou z príčin finančnej krízy je, že banky po celom svete začali vyrábať deriváty z derivátov z derivátov... Niektoré z týchto derivátov majú exotické mená, ako: „collateralized debt obligations“ alebo „high-yield corporate bonds“, „a.k.a. junk bonds“ a „credit default swaps“. V tejto knihe podám ich, pokiaľ je to možné, najlepšie definície použitím bežnej hovorovej reči. Treba pochopiť, že jedným z cieľov finančného priemyslu je ľudí udržať v nevedomosti. Viacvrstvové deriváty ničia svetový bankový systém práve tak, ako kreditné karty a pôžičky na dom ničia mnohé rodiny. Kreditné karty, peniaze, obligácie na dlhy so zárukou, hypotéky, atď. – to všetko sú deriváty, rozdiel je len v názvoch.

V roku 2007, keď trh s derivátmi začal padať, najbohatší ľudia na svete začali kričať „Bailout!“ (Zachráňte nás!). Slovo „bailout“ sa používa, keď bohatí chcú, aby daňoví poplatníci zaplatili za ich chyby alebo podvody. Môj prieskum odhalil, že „bailout“ je súčasťou konšpirácie bohatých.

Jedným z dôvodov, prečo si myslím, že kniha „Bohatý otec, chudobný otec“ je najlepšie predávaná finančná kniha všetkých čias je to, že používa jednoduché finančné výrazy. O to isté sa budem snažiť aj v tejto knihe.

Jeden múdry človek raz povedal, že „v jednoduchosti je sila“. Kvôli jednoduchosti nebudem príliš zachádzať do detailov alebo komplexných vysvetľovaní. Aby som si udržal zameranie, budem namiesto technických výkladov používať príklady z reálneho života. Ak budete chcieť viac detailov, spravím zoznam literatúry, ktorá sa touto tematikou zaoberá viac do hĺbky. Napríklad, kniha „Grunch of Giants“ od Dr. Fullera by mohla byť jednou z nich.

Jednoduchosť je potrebná, pretože je veľa ľudí, ktorí profitujú z toho, že téma peňazí je komplikovaná a nejasná. Je podstatne ľahšie zobrať vám peniaze, keď sa neviete orientovať v problematike.

Takže znovu sa pýtam: „Je láska k peniazom príčinou všetkého zla?“. Ja hovorím, že nie. Verím tomu že väčším zlom je držať ľudí v nevedomosti a ignorovať diskusiu o peniazoch. Zlo vzniká práve preto, že sa ľudia nezaujímajú o to, ako peniaze fungujú a táto finančná nevedomosť je hlavnou súčasťou konšpirácie bohatých.

Zdroj: Robert T. Kiyosaki, Conspiracy of the Rich: The 8 New Rules of Money

Preklad: Dušan Žilinec

zdroj: www.cez-okno.net/node/1166Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
duves   |   ip:78.99.194   |   2009-03-28  (20:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Americkí financnici a ich politici priviedli svet na pokraj kolapsu.


Hades   |   ip:81.32.201   |   2009-03-28  (21:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Veď totosa tam aj teraz deje, nalievaju tam peniaze, len preto aby bol ešte väčší dlh.
Bailout!Bailout!Bailout!
Zvýšený verejný dlh bude financovaný tými istými finančnými inštitúciami, ktoré vláda USA ozdraví finančnými injekciami (1450 mld.). Inými slovami, na to, oby som ozdravil súkromný finančný sektor, musí si vláda požičať od toho istého finančného sektora peniaze, ktorý ide ozdraviť. Tým sa ešte viac dostane do područia súkromného finančného sektora, ktorý si bude môcť sprivatizovať štát.
http://www.ondrias.sk/view.php?cisloclanku=2009031501
aneb Zázrak kapitalistickej ekonomiky


Hades   |   ip:81.34.45.   |   2009-03-29  (00:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lincoln řekl: "Privilegium vytvářet a vydávat peníze je nejen svrchované a neodvolatelné právo, ale je také největší tvořivou příležitostí vlády. Přijetím těchto principů daňoví poplatníci ušetří nesmírné sumy peněz, které by zaplatili na úrocích."

" Bismark, německý kancléř, o Lincolnovi v roce 1876 řekl: "On od Kongresu získal právo půjčit si od lidí peníze prodáváním obligací Států... a vláda a národ unikli komplotu zahraničních finančníků. Ti okamžitě pochopili, že Spojené státy uniknou jejich sevření. To vysvětluje Lincolnovu smrt."interbulo   |   ip:88.212.36   |   2009-03-29  (23:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak, tewdda to Vám poviem,....je to sila...a budem sa podľa tohto chlapa správať.... všelukde som nazeral a nkto neporadil...


martin   |   ip:91.127.25   |   2009-03-31  (22:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  výborny článok, dufam, že budete aj naďalej pokračovať v písani o tejto problematike. Ďakujemdiskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + osem =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Illuminati - čast 1 / 7

Illuminati - realita dnešných dní Oni vlastnia všetko. Banky, ropu, médiá, komoditné trhy, vojenské a spravodajské spoločenstvá, prezidentov, vlády. Ak chcú aby sa niečo stalo, stane sa.


Etikoterapia

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Masové vraždy a viera v médiá a v nadprirodzené sily

Dňa 22.7.2011 Anders Behring Breivik, kresťanský fundamentalista a pravicový extrémista, zavraždil 92 ľudí v Oslo a na ostrove Utöya v Nórsku.


Uvedomujeme si vôbec, kto platí médiá?

Morálna chudoba a jej hodnoty

Vedecký základ medzihviezdných letov.

Kozmické lode

Ako sa vyrovnat s kresťanským teroristom?

Archív

Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom House

Americká nezisková organizace Freedom House vydala nový žebříček svobody ve světě. Podle očekávání euroatlantické země jsou nejsvobodnější a „darebácké státy“ naopak nesvobodné.


Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Ľ. Huďo - Februárové udalosti vo svete

Odhalenie kampane Bohatšie Slovensko

Wikileaks - Ron Paul komentuje depeše o meetingu USA se ...

Keď je Beňová v emóciách môžete porušovať z...


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles


Generated in 0.443 s