15. September 2019
    
Menová vojna: Aké sú skutočné ciele ropného embarga Európskej únie voči Iránu? - Dolezite.sk

Menová vojna: Aké sú skutočné ciele ropného embarga Európskej únie voči Iránu?


  2012-02-21  (11:40)  |  Zo sveta
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Menová vojna: Aké sú skutočné ciele ropného embarga Európskej únie voči Iránu?

Proti komu je v skutočnosti namierené takzvané „ropné embargo voči Iránu“ zo strany Európskej únie?

Táto otázka je mimoriadne dôležitá z geopolitického hľadiska. Teherán odmieta nové opatrenia EÚ voči Iránu ako kontraproduktívne a taktiež varuje členské štáty Európskej únie, že ropné embargo EÚ voči Iránu ublíži týmto štátom a ich ekonomikám oveľa viac ako Iránu.

Teherán teda varuje predstaviteľov krajín EÚ, že nové sankcie sú nerozumné a sú namierené proti záujmom jednotlivých členských krajín EÚ i proti EÚ ako celku. Je to ale v skutočnosti tak? Kto bude v konečnom dôsledku profitovať z reťazenia udalostí, ktoré sa teraz dávajú do pohybu?

Ropné embargá voči Iránu nie sú ničím novým

V roku 1951 znárodnila iránska vláda premiéra Mohammeda Mossadegha s podporou iránskeho parlamentu iránsky ropný priemysel. V reakcii na znárodňovací program Dr. Mossadegha Briti za pomoci Britského kráľovského námorníctva vojensky zablokovali teritoriálne vody a prístavy Iránu, čím zabránili Iránu vyvážať ropu. Ich vojenská moc tiež zabránila Iránu obchodovať so svetom. Londýn okrem toho zmrazil iránske aktíva a zahájil kampaň na izoláciu Iránu pomocou sankcií. Vláda Dr. Mosadegha bola demokratická a  pre Britov nebolo ľahké očierňovať ju u domáceho obyvateľstva a tak začali vykresľovať Mossadegha ako bábku Sovietskeho zväzu, ktorá s pomocou svojich marxistických politických spojencov premení Irán na komunistickú krajinu.

Za protiprávnym britským embargom nasledovala zmena režimu v Teheráne vyvolaná štátnym prevratom zosnovanom v roku 1953 Anglo-Američanmi. Vďaka tomuto prevratu sa z iránskeho šacha, ktorý bol dovtedy ústavnou figúrkou, stal absolutistický panovník a diktátor, podobný monarchom v Jordánsku, Saudskej Arábii, Bahraine a Katare. Irán sa behom jednej noci premenil z demokratickej konštitučnej monarchie na diktatúru.

Dnes už nie je možné uvaliť na Irán vojenské ropné embargo tak ako začiatkom 50-tych rokov. Namiesto toho používajú Londýn a Washington jazyk morálky a skrývajú sa za falošné zámienky o iránskych nukleárnych zbraniach. Podobne ako v 50-tych rokoch je ropné embargo spojené so snahou o zmenu režimu. Za návrhom Washingtonu na uvalenie ropného embarga voči Iráncom existujú však súvislosti spojené s cieľmi s ďaleko širším dosahom.

Európska únia a predaj iránskej ropy

Najväčším odberateľom iránskej ropy je Čínska ľudová republika. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (International Energy Agency – IEA) so sídlom v Paríži, ktorá bola založená po arabskom ropnom embargu z roku 1973 ako strategické krídlo organizácie západného bloku – Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (Organization for Economic Cooperation and Development – OECD), Irán vyváža do Číny 543 000 barelov ropy za deň). Ďalšími veľkými zákazníkmi Iránu sú India, Turecko, Japonsko a Južná Kórea. India dováža z Iránu 341 000 barelov denne, Turecko dováža z Iránu 370 00 barelov denne, Japonsko dováža z Iránu 251 000 barelov za deň a Južná Kórea dováža z Iránu 239 000 barelov denne.

Podľa iránskeho Ministerstva ropného priemyslu tvorí Európska únia len 18% iránskeho vývozu ropy, to znamená menej ako jednu pätinu predaja iránskej ropy. Len keď zoberieme Európsku úniu „dohromady“, predstavuje táto druhého najväčšieho zákazníka Iránu. Všetky európske krajiny dovážajú spolu z Iránu 510 000 barelov denne. Na toto súhrnné množstvo iránskej ropy dovážanej do krajín EÚ poukazujú tí, ktorí sa usilujú zdôrazniť účinnosť ropného embarga Európskej únie voči Iránu.

Irán môže nahradiť predaj ropy do Európskej únie prostredníctvom získania nových zákazníkov alebo zvýšeným predajom ropy existujúcim zákazníkom ako Čína a India. Iránska dohoda s Čínou o doplnení čínskych strategických rezerv by pokryla veľkú časť strát spôsobených embargom zo strany EÚ. To znamená, že toto embargo bude mať na Irán len minimálny dopad. Je skôr veľmi pravdepodobné, že akékoľvek dopady, ktoré pocíti iránska ekonomika, budú súvisieť so širšími globálnymi následkami ropného embarga voči Iránu.

Irán a globálna menová vojna

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF, International Monetary Fund – IMF) americký dolár a euro predstavujú spolu 84,4% svetových menových rezerv (údaj z konca roku 2011). Samotný dolár tvoril v roku 2011 najväčšiu časť svetových menových rezerv, a to 61,7%.

Predaj energií je dôležitou súčasťou tejto rovnice, pretože americký dolár je viazaný na obchod s ropou.

To znamená, že obchod s ropou pomáha prostredníctvom takzvaného petro-dolára udržiavať medzinárodné postavenie amerického dolára. Krajiny na celom svete boli doslova prinútené používať v obchodných transakciách za účelom uspokojovania svojich energetických potrieb americký dolár.

Dôležitosť medzinárodného obchodu s ropou pre USA ilustruje skutočnosť, že všetky členské krajiny Rady pre spoluprácu krajín Perzského zálivu (Golf Cooperation Council – GCC) – Saudská Arábia, Bahrain, Katar, Kuvajt, Omán a Spojené arabské emiráty – majú svoje národné meny viazané na americký dolár a obchodovaním s ropou v USD tak udržiavajú postavenie petro-dolára. Okrem toho sú tiež na americký dolár viazané meny Libanonu, Jordánska, Eritrey, Džibutska, Belize a niekoľkých tropických ostrovov v Karibskom mori. Popri zámorských územiach Spojených štátov používajú americký dolár ako svoju oficiálnu národnú menu Salvádor, Ekvádor a Panama.

Na druhej strane, euro je zároveň rivalom amerického dolára i jeho spojeneckou menou. Obidve meny pracujú v mnohých prípadoch v tandeme proti iným menám a sú veľmi pravdepodobne riadené zo stále viac sa zlučujúcich centier finančnej moci.

Popri sedemnástich krajinách Európskej únie používajúcich euro ako svoju menu majú Monacké kniežactvo, San Marino a Vatikán právo na emisiu eura, pričom Čierna Hora a srbská provincia Kosovo s väčšinovým albánskym obyvateľstvom tiež používajú euro ako svoju národnú menu. Mimo eurozóny sú na euro viazané meny Bosny, Bulharska, Dánska, Lotyšska a Litvy v Európe; v Afrike sú to meny Kapverdských ostrovov, Komorských ostrovov, Maroka, Demokratickej republiky Svätý Tomáš a Princov ostrov, ako aj dve zóny CFA v Afrike; na euro sú tiež viazané meny niekoľkých západoeurópskych zámorských území ako napríklad Grónsko.

Niekoľko menových zón je priamo napojených na euro. V Oceánii je na euro viazaný frank

Francúzskych spoločenstiev v Tichom oceáne (Comptoirs Français du Pacifique - CFP) nazývaný jednoducho pacifický frank, používaný v rámci menovej únie francúzskych zámorských území vo Francúzskej Polynézii, v Novej Kaledónii a na ostrovoch Wallis a Futuna. Ako bolo spomenuté, obe zóny CFA v Afrike sú napojené na euro. To znamená, že tak osud franku Finančného spoločenstva Afriky (Communauté financiére d´Afrique, CFA) v západnej Afrike, nazývaného aj západoafrický CFA frank a používaného štátmi Benin, Burkina Faso, Pobrežie slonoviny, Guinea-Bissau, Mali, Niger, Senegal a Togo, ako aj franku Finančnej spolupráce v strednej Afrike (Coopération financiére en Afrique central, CFA), nazývaného tiež stredoafrický CFA frank a používaného v Kamerone, Stredoafrickej republike, Čade, republike Kongo (Kongo-Brazzaville), Rovníkovej Guinei a v Gabone je spojený s menovou hodnotou eura.

Irán v atmosfére pribúdajúcich nepriateľských akcií zo strany Spojených štátov a Európskej únie nevyhľadáva vojenskú konfrontáciu. Napriek neustále prezentovaným skresleným informáciám o svojej krajine Teherán len upozorňuje, že ak to bude nevyhnutné, uzavrie Hormuzskú úžinu. Irán tiež hovorí, že nepovolí americkým alebo iným nepriateľským lodiam plavbu cez iránske teritoriálne vody, čo je ich zákonné právo, a že nepriateľské lode by sa mohli v Hormuzskej úžine plaviť cez ománske teritoriálne vody. Treba poznamenať, že medzi iným by problém pre americké alebo iné Iránu nepriateľské lode predstavuje skutočnosť, že vody na ománskej strane Hormuzskej úžiny sú príliš plytké.

Namiesto vojenskej konfrontácie sa Teherán bráni viacerými krokmi v oblasti ekonomiky. Prvý krok, ktorý urobil Irán pred rokom 2012 spočíval v tom, že diverzifikoval svoj medzinárodný obchod s ropou z hľadiska mien, v ktorých prebiehajú transakcie. Toto opatrenie je súčasťou strategickej snahy Iránu opustiť používanie amerického dolára, podobne ako to urobil Saddam Hussein v Iraku v roku 2000 ako odpoveď na sankcie uvalené na Irak. V tomto kontexte Irán založil medzinárodnú energetickú burzu ako konkurenta newyorskej obchodnej burzy (New York Mercantile Exchange – NYMEX) a londýnskej medzinárodnej ropnej burzy (International Petroleum Exchange – IPE), ktoré používajú pri transakciách americký dolár. Táto energetická burza, nazývaná Kishská ropná burza (Kish Oil Bourse), bola oficiálne otvorená v auguste 2011 na ostrove Kish v Perzskom zálive. Prvé transakcie na burze sa uskutočnili v menách euro a emirátsky dirham.

Čo sa týka rivality eura a amerického dolára, Iránci chceli prejsť na euro a petro-eurový systém v nádeji, že konkurenčný boj medzi americkým dolárom a eurom by z Európskej únie urobil spojenca Iránu a skončil prepojenie EÚ na Spojené štáty. V dôsledku vzrastajúceho politického napätia vo vzťahoch s Európskou úniou však petro-euro prestalo byť pre Teherán atraktívne. Irán si uvedomil, že pod vedením svojich korupčných predstaviteľov sa Európska únia podriaďuje záujmom Spojených štátov. Takže Irán sa tiež snaží odkloniť od používania eura, aj keď v menšej miere ako vo vzťahu k doláru.

Navyše Irán rozšíril uplatňovanie svojej politiky odklonu od používania dolára a eura na bilaterálne obchodné vzťahy. Irán a India rokujú o platbách za iránsku ropu v zlate. Obchod medzi Iránom a Ruskom sa uskutočňuje v iránskych rialoch a ruských rubľoch, zatiaľ čo iránsky obchod s Čínou a inými ázijskými krajinami prebieha v čínskych juanoch, iránskych rialoch, japonských jenoch a iných ne-dolárových a ne-eurových menách.

Napriek tomu, že by euro mohlo z petro-eurového systému veľmi vyťažiť, kroky Európskej únie sa uberajú opačným smerom. Ropné embargo Európskej únie voči Iránu znamená len zatĺkanie klincov do rakvy. V globálnom merítku oslabuje vznikajúci model euroázijských a medzinárodných obchodov a transakcií uskutočňujúcich sa mimo dáždnika amerického dolára a eura obe meny. V iránskom parlamente je v súčasnosti predložený návrh na okamžité pozastavenie dodávok ropy do tých členských krajín EÚ, ktoré sa zúčastnia sankcií voči Iránu dovtedy, kým nezrušia ropné embargo. Iránsky krok zasadí euru úder o to väčší, že Európska únia nebude mať čas pripraviť sa na zastavenie dodávok iránskej ropy.

V tejto situácii sa naskytuje niekoľko vysvetlení. Jedným z nich je možnosť, že ide o súčasť hry Washingtonu v jeho politike proti Európskej únii. Druhou možnosťou je, že USA a niektorí členovia EÚ spoločne pracujú proti strategickým ekonomickým rivalom a iným trhom.

Kto má z toho osoh? Ekonomické ciele sa nachádzajú mimo Iránu...

Z pozastavenia vývozu ropy do Európske únie a z oslabenia eura budú priamo profitovať Spojené štáty a americký dolár. Svojimi krokmi Európska únia samu seba iba oslabuje a napomáha tomu, že dolár získava prevahu v konkurenčnom menovom boji proti euru. Navyše, ak euro skolabuje, americký dolár rýchlo zaplní uvoľnené pozície. Napriek tomu, že pre Rusko budú plynúť výhody z vyšších cien ropy a zo zvýšenia jeho významu ako dodávateľa v rámci energetickej bezpečnosti EÚ, Kremeľ varoval Európsku úniu, že postupuje proti svojim záujmom a podriaďuje sa Washingtonu.

V hre sú mnohé dôležité otázky týkajúce sa ekonomických dôsledkov zvýšených cien ropy.

Bude Európska únia schopná ustáť ekonomické zemetrasenie alebo kolaps meny?

Európske ropné embargo voči Iránu spôsobí, že sa euro destabilizuje a ako snehová guľa rútiaca sa po celom svete spôsobí veľké škody aj ekonomikám mimo Európskej únie.

V tomto ohľade Teherán varoval, že Spojené štáty chcú prostredníctvom ropných sankcií EÚ voči Iránu poškodiť konkurenčné ekonomiky. V tomto kontexte sa dá pochopiť, prečo sa USA snažia prinútiť v Ázii Čínu, Indiu, Južnú Kóreu a Japonsko znížiť alebo zastaviť dodávky ropy z Iránu.

V rámci Európskej únie budú v dôsledku ropného embarga voči Iránu poškodené najmä najviac zraniteľné a najslabšie ekonomiky ako Grécko a Španielsko.

Ropné rafinérie v krajinách Európskej únie, ktoré dovážajú iránsku ropu, si budú musieť nájsť nových dodávateľov a budú prinútené prispôsobiť tomu svoju prevádzku. Piero De Simone, jeden z predstaviteľov talianskej spoločnosti Unione Petrolifera varuje, že by sa mohla zastaviť výroba v približne sedemdesiatich ropných rafinériách EÚ a že by ázijské krajiny mohli začať dovážať rafinovanú iránsku ropu do Európskej únie na účet miestnych rafinérií a miestneho ropného priemyslu.

Napriek politickým vyhláseniam na podporu ropného embarga voči Iránu nebude ani Saudská Arábia schopná nahradiť iránsky vývoz ropy do Európskej únie alebo na iné trhy. Nedostatočné dodávky ropy a zmeny spôsobené vo výrobe by mohli v Európskej únii vyvolať špirálovitý efekt a mohli by ovplyvniť ceny priemyselných výrobkov, dopravy a trhové ceny. Podľa predpovedí tak Európska únia prehĺbi krízu v krajinách používajúcich euro, teda v eurozóne.

Navyše, rast cien výrobkov každodennej spotreby od potravín až po dopravu sa neobmedzí len na Európsku úniu, ale bude mať globálne dopady. S  cenami rastúcimi na globálnej úrovni budú ekonomiky Latinskej Ameriky, Karibiku, krajín Afriky, Blízkeho východu, Ázie a Tichomoria vystavené novým strádaniam, z ktorých by mohol ťažiť finančný sektor USA a niektorí jeho partneri – vrátane členov Európskej únie – tým, že by prevzali určité výrobné sektory a trhy. Do hry by mohli vstúpiť MMF a Svetová banka ako bretton-woodski partneri Wall Street a vnútiť príslušným krajinám privatizačné programy, z ktorých by mali prospech USA a jeho hlavní partneri. Okrem toho bude tiež dôležité, komu sa Irán rozhodne predať 18% ropy, ktorú prestane dodávať členským krajinám EÚ.

Duchovia arabského ropného embarga z roku 1973: Líbya a Medzinárodná agentúra pre energetiku

Zatiaľ čo krajiny Afriky či Tichomoria nemajú žiadne strategické zásoby ropy a budú úplne odkázané na globálne rastúce ceny, USA a Európska únia majú vypracované strategické plány v snahe vyhnúť sa takýmto scenárom. Do tohto obrazu zapadá Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) so sídlom v Paríži. Líbyjské ropné zásoby sú tiež faktorom, ktorý hrá dôležitú úlohu vo vzťahu k nepriateľským akciám a k ropnej politike voči Iránu.

IEA bola založená po arabskom ropnom embargu z roku 1973. Ako už bolo spomenuté, je to „strategické krídlo organizácie západného bloku – OECD (Organization for Economic Co-operation and Development), teda Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj“. OECD je klubom krajín, ktoré zahrňujú medzi inými USA, Britániu, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko, Belgicko, Dánsko, Japonsko, Kanadu, Južnú Kóreu, Turecko, Austráliu, Izrael a Nový Zéland. V základe kopíruje kontúry západného bloku, ktorý sa skladá so spojencov a satelitov USA. S výnimkou Izraela, Čile, Estónska, Islandu, Slovinska a Mexika sú všetky členské krajiny OECD členmi Medzinárodnej agentúry pre energetiku.

Od jej založenia v roku 1974 bolo jednou z úloh IEA zhromažďovať strategické zásoby ropy pre krajiny OECD. Počas vojny NATO proti Líbyi IEA otvorila svoje strategické zásoby ropy, aby tak nahradila chýbajúce dodávky ropy z Líbye. Takéto otvorenie zásob sa udialo v histórii tejto organizácie doteraz len dvakrát – v roku 1991, kedy stál Washington na čele vojenskej koalície vo svojej prvej vojne proti Iraku, a v roku 2005, kedy USA čelili ničivým následkom hurikánu Katrina.

Vojna v Líbyi mala viacero cieľov: (1) zabrániť zjednoteniu Afriky; (2) vytlačiť Čínu z Afriky; (3) získať strategickú kontrolu nad dôležitými energetickými zásobami; (4) zabezpečiť dodávky ropy v scenári Američanmi vedených konfliktov proti Sýrii a Iránu.

Výsledkom vojny NATO v Líbyi bolo zabezpečenie vývozu ropy z Líbye, pretože hrozilo, že Líbyjská arabská Džamáhíríja pod vedením plukovníka Muammara Kadáfiho by mohla zastaviť dodávky ropy do Európskej únie na podporu Sýrie či Iránu v možných konfliktoch týchto dvoch krajín s USA, NATO a Izraelom. V tejto súvislosti stojí za zmienku, že jednou z líbyjských figúrok, ktoré umožnili vojnu proti Líbyi v rámci OSN bol Sliman Bouchuiguir, vedúci predstaviteľ Líbyjskej ligy pre ľudské práva (LLHR – Libyan League for Human Rights) a súčasný veľvyslanec Líbye vo Švajčiarsku, ktorý formuloval stratégiu zameranú proti využívaniu ropy ako strategickej zbrane, aby sa tak zabezpečilo, že sa ropná kríza podobná tej z roku 1973 nebude voči USA a jeho spojencom nikdy opakovať.

Popri Iráne bola zdrojom dodávok ropy do Európskej únie aj Sýria. Podobne ako v prípade Iránu, Európska únia prostredníctvom sankcií vypracovaných vládou USA prestala dovážať sýrsku ropu. So zastavením dodávok ropy z Iránu a Sýrie do EÚ vzrastie strategická hodnota líbyjskej ropy. V tomto ohľade správy o umiestnení tisícok amerických vojakov na území líbyjských ropných polí možno analyzovať ako krok koordinovaný alebo súvisiaci so zvyšujúcimi sa nepriateľskými akciami USA a EÚ proti Sýrii a Iránu. Odklonenie dodávok líbyjskej ropy určených pre Čínu a ich nasmerovanie do EÚ môže byť tiež súčasťou tejto stratégie.

Psychologická vojna

Faktom je, že sankčný režim proti Iránu vypracovaný vládou USA dosiahol svoju hranicu. Všetky reči o izolácii Iránu sú prázdnymi rečami a sú ďaleko od reality súčasných medzinárodných vzťahov a obchodu. Krajiny ako Brazília, Rusko, Čína, India, Irak, Kazachstan, Venezuela a niektoré krajiny bývalého sovietskeho bloku, Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky sa odmietli pripojiť k sankciám proti iránskej ekonomike.

Ropné embargo Európskej únie, znásobené ďalšími sankciami voči Iránu, má ďalekosiahle psychologické dopady. Irán a jeho spojenec Sýria čelia širokospektrálnej vojne vo sfére ekonomickej, vo sfére tajných akcií, diplomacie, vo sfére mediálnej i psychologickej.

Psychologická vojna, ktorá zahrňuje mienkotvorné médiá ako nástroj zahraničnej politiky a vojny, predstavuje pre USA vďaka nízkym nákladom výkonný nástroj propagandy. Psychologická vojna sa však dá viesť na oboch stranách.

Značná časť moci USA spočíva v psychologickej rovine a počíta so strachom. Podobne ako geografická situácia v Perzskom zálive je aj čas na strane Iránu a pracuje proti Spojeným štátom.

Ak Irán zotrvá na súčasnom kurze a nezastrašia ho sankcie, pomôže to prelomiť kritický psychologický prah, v dôsledku ktorého sa krajiny po celom svete boja konfrontácie s USA a preto sa im nestavajú na odpor.

Ak budú viaceré krajiny naďalej odmietať podriadenie sa politike Obamovej administratívy presadzujúcej uvalenie sankcií voči Iránu, bude to tiež úder pre prestíž a moc USA, čo by malo ekonomické a finančné dôsledky.

Navyše, v konečnom dôsledku poškodí ropné embargo Európskej únie namiesto Iránu samotnú Európsku úniu. Z dlhodobého hľadiska by embargo mohlo tiež poškodiť Spojené štáty.

Z hľadiska štrukturálneho sa v dôsledku ropného embarga iba naďalej posilní zakotvenie EÚ v siločiarach Washingtonu, čo však vyvolá rastúcu spoločenskú opozíciu voči Washingtonu, ktorá sa následne prejaví v oblasti politickej i ekonomickej.

Mahdi Darius Nazemroaya je sociológ a publicista vyznamenaný viacerými oceneniami. Je výskumným spolupracovníkom Centra pre výskum globalizácie (Centre for Research on Globalization – CRG) v Montreale. Špecializuje sa na Blízky východ a Strednú Áziu. Je prispievateľom a hosťom v diskusiách o Blízkom východe v mnohých medzinárodných programoch a televíznych sieťach ako Al Jazeera, Press TV, teleSur a Russia Today. Jeho práce vyšli vo viac ako desiatich jazykoch. Píše tiež pre Strategic Culture Foundation (SCF) so sídlom v Moskve.

Currency Warfare: What are the Real Targets of the E.U. Oil Embargo against Iran? vyšel 31. ledna na Strategic Culture Foundation. Preložila PhDr. Tatiana Mihalíková

Mahdi Darius Nazemroaya
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
333 . xohohaqo72   |   ip:85.216.14   |   2012-02-21  (11:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zeby zvisit cenu pohonych hmot,aj tak uz dost drahych?kombajn . tomyferu37   |   ip:86.13.246   |   2012-02-21  (13:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  aby clovek pochopil co sa to vlastne deje tak potrebuje cierno-biely televizor, inak sa ani tento sled udalosti minulost-pritomnost-buducnost neda pochopit, ale to uz tak chodi ked cely svet zije na sekeru ktoru v podctate nema kto zaplatit, je to ako ked pes svoj chvost nahana-snazi sa byt rychlejsi a rychlejsi... ale principu nechape, aj vysledok bude taky, bohuzial technika pokrocila v globalnom meradle a cim vetci technologicky pokrok, tym viac obety, vojna nema nic spolocne s demokraciou a slobodov, a ani krajna ktora zautoci na inu krajnu, a prelieva krv druhych, pre dosiahnutie svojich cielov... obmedzovanie slobody internetu, medii, slobody prejavu, vojny, neustale setrenie a utahovnaie opaskov- ale iba pracujucej triede, slobodny ludia v pozicii otroka, tazko pracujuci ako nikdy v historii(niektore fabriky sa zacinaju podobat na pracovne tabory) toto je ten nas vyspely svet... esteze ho dali do pozlatka, a urobili mu reklamu o tom aky je dobry a najlepsi, a kazdy iny je zly a najhorsi...


jaja . pewegudi86   |   ip:95.103.12   |   2012-02-21  (14:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Skvelý článok!

"....pod vedením svojich korupčných predstaviteľov sa Európska únia podriaďuje záujmom Spojených štátov."


povazan . wohicygu14   |   ip:85.216.19   |   2012-02-21  (19:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  akurat ze ak si iran naozaj chcel daco zacat s eu a ze by s nimi dako hrali proti usa, tak to je asi ako buchat na svere odchadzajuceho autobusu :)

ale sranda, cvicne som si mrkol ten ekvador a oni tam fakt maju dolarik :)) nadhera


smartang . nixemuni24   |   ip:95.103.48   |   2012-02-21  (19:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  začínam byť pomaly toho názoru že to nie molimský svet, ale ten náš, je tá škodná. Moslimovia možu naozaj cítiť voči nám nenávisť ... Začínam ich chápať.

"Všetko je inak", hovorí jedna známa veta. Médiá nás cielene dezinformujú - viď vojna v Iraku, naháňačka za BinLadinom, pád dvojičiek.

Zmrdi.
ANONYM . sipyrige36   |   ip:95.103.11   |   2012-02-21  (20:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Možno vás všetkých bude zaujímať, že stránky dolezite.sk majú až 9 (!!!) "trackerov" (webových sledovačov), čo je približne 3x viac ako na "mainstreamových " diskuzných stránkach.
Tu sú:
Facebook Connect
Facebook Social Plugin
Google +1
Google Adsense
Google AJAX Search API
Google Analytics
Google Custom Search Engine
Lockerz Share
Tynt Insight
Nainštalejte si Ghostery doplnok vo vašom prehliadači a uvidíte sami.
Otázky PREČO TOMU TAK JE? a KOMU TU NAPĹŇAME DATABÁZY O SVOJICH NÁZOROCH? sú myslím zbytočné.ulmerk . morucovy41   |   ip:85.207.29   |   2012-02-22  (19:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kombajnov príspevok hovorí za všetko. Stručne, jasne, výstižne a bohužiaľ pravdivý


Skogen . samygile95   |   ip:145.255.1   |   2012-02-23  (07:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nádherný článok. Peniaze sú krvou spoločnosti a tá naša, trpí leukémiou. Liečba bude bolestivá a dlhá, ale vzhľadom na množstvo diskusií a článkov ohľadom súčasných menových systémov dáva nádej na úspech. Aj keď súčasné dominantné meny to nevzdajú bez boja.........

To Anonym:

Šak s tým niečo urob :-)

PS: Včera večer na ČT 24 bola celkom zaujímavá relácia ohľadom toho, kde je problém a čo s ním.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + tri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013


2013-05-23  (09:03)  |  Zo sveta
Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.

Google-Berg: Globální elita se transformuje na technokratickou revoluci


2013-05-15  (09:53)  |  Zo sveta
Autoritářská, anti-demokratická mocenská síť se přeznačkuje jako trendy fórum ve filantropickém stylu. Tajnůstkářská Skupina Bilderberg v současnosti prodělává velkou transformaci, při níž během toho, jak elita urychluje svůj plán na konsolidaci technokratické agendy, spatříme, jak se ona i další vysoce profilované sítě slijí pod standartou Googlu.


USA se lekly úspěchů syrské armády


2013-04-27  (20:08)  |  Zo sveta
Hysterie rozpoutaná USA kolem syrských chemických zbraní souvisí s bojovým úspěchem vládní armády, prohlásil syrský ministr informací Omran Zuabí v rozhovoru s náměstkem předsedy Rady Federace RF Iljasem Umachanovem. Zuabí rovněž zdůraznil, že „syrská vláda nepoužila a nikdy nepoužije chemické zbraně.“


To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta deje každý deň


2013-04-22  (09:10)  |  Zo sveta
Ľudský život má rovnakú cenu v Afganistane, Iraku, Jemene, Pakistane, Sýrii, Lýbii, Srbsku, Kosove, Nórsku, aj v USA. Ak matka príde o svoje dieťa v akejkoľvek časti sveta, je jej bolesť rovnako veľká. Ak otec príde o syna, syn, či dcéra o rodiča, ak prídete o svojich priateľov, prídete o kus svojho srdca, nech ste narodení v Somálsku, Rwande, Mali, Egypte, alebo na Slovensku.


Norové mění investiční politiku


2013-04-20  (11:50)  |  Zo sveta
Norský fond spravující devizové rezervy země zásadním způsobem přehodnotil svoji měnovou investiční politiku. Z portfolia vyřadili cenné papíry zemí, které provozují monetární expanzi.


USA kontra svet v štatistických číslach


2013-04-19  (01:59)  |  Zo sveta
Dve sady medzinárodných rebríčkov boli vydané nedávno. S jednou z nich prišla UNICEF pod názvom "Životné podmienky detí v bohatých krajinách." Druhý vydalo Svetové ekonomické fórum ako "Správu o svetovej konkurencieschopnosti" (The Global Competitiveness Report 2012-2013)


NIGEL FARAGE SE ROZOHNIL: „JSTE OBYČEJNÍ ZLOČINCI“


2013-04-18  (09:38)  |  Zo sveta
„Už před lety paní Thatcherová rozpoznala pravdu za Evropským projektem,“ připomíná Nigel Farage z UKIP svým ‚kolegům‘ z Evropského parlamentu, „viděla, že to je o odebrání demokracie od národních států a o předání této moci nesmírně neodpovědným lidem.“


SVĚDEK: ÚŘADY PŘED BOSTONSKÝMI EXPLOZEMI OHLAŠOVALY CVIČENÍ


2013-04-17  (09:14)  |  Zo sveta
Svědek dvou explozí na bostonském maratonu uvedl, že před tím, než bomby explodovaly, bylo několikrát ohlašováno „cvičení“. Řekl, že „mu bylo divné“, že se na místě před neštěstím objevili psi cvičení na vyhledávání bomb. Trenér přespolních běhů z University of Mobile Ali Stevenson řekl Local 15 News, že „z tlampačů se opakovaně ozývalo hlášení, že se jedná o cvičení a že není třeba se ničeho obávat“.


Globalizácia nie je pre každého


2013-04-15  (09:57)  |  Zo sveta
Vedeli ste, že v rámci globalizácie stojí auto vyrobené v Nemecku dvakrát toľko na Slovensku, ako v USA alebo v Kanade? Vedeli ste, že štvorkolesová kosačka na trávu od firmy Husquarna, ktorá na Slovensku stojí 7000 €, stojí v Kanade $ 3100? Že výborný drevoobrabací stroj od nemeckej firmy Bosch stojí na Slovensku € 1650, a v Kanade $ 710?


Další internetová bublina praskla, hodnota Bitcoinu zase raketově padá


2013-04-13  (11:15)  |  Zo sveta
Lehce nabyl, lehce pozbyl. Tak by se dal charakterizovat Bitcoin. Od včerejšího pozdního odpoledne hodnota virtuální měna padá raketovým tempem. Za jeden tak Bitcoin ztratil skoro 3/4 své hodnoty.


Po homosexualite pedofília a skupinové „manželstvá“? Správy z Holandska to naznačujú


2013-04-12  (13:45)  |  Zo sveta
Dnes je už zrejmé, že tzv. homosexuálna agenda je len drobnou súčasťou frontálneho útoku na morálny kódex Európy. Smutné je, že zatiaľ čo tá, v kresťanstve zakotvená, a dnes likvidovaná morálka zabezpečila našej civilizácii prežitie, úspech a rozvoj, jej deštrukcia nám prinesie len smrť. Preto je povinnosťou každého človeka postaviť sa liberálnemu zlu, nech má akúkoľvek podobu.


Hlavné správy


2013-04-11  (09:16)  |  Zo sveta
Skutočná hrozba nepochádza z KĽDR, ale z USA. Prevencia je len “predohrou” ku globálnej vojne.


Sergej Chelemendik: Európa leží pri nohách Euróazijskeho zväzu – Programový text hnutia Dobrá sila - Časť 1.


2013-04-09  (14:18)  |  Zo sveta
Prognóza budúcnosti Európy sa ešte nedávno zdala byť hmlistá a záhadná. Dnes to tak nie je – po historickom rozkradnutí multikultúrnej pokladničky na Cypre žiadne hádanky v súvislosti s blízkou budúcnosťou EÚ už nezostali.


KÝM SKUTEČNĚ BYLA MARGARET THATCHER?


2013-04-09  (13:59)  |  Zo sveta
Záplava titulků v Británii hlásí, že po mrtvici zemřela Železná Lady a bývalý ministerská předsedkyně Margaret Thatcher. Odpočívej v pokoji. Tato první ženská ministerská předsedkyně rozvinutého světa transformovala sklerotickou britskou ekonomiku, kromě toho však i vytrhala zuby odborům a podnikla „ústup pouze k hranicím role státu“ politikou zbavení se velkých znárodněných průmyslů a rozprodejem radničních bytů jejich obyvatelům.


Terorismus


2013-04-08  (16:56)  |  Zo sveta
Brzy po pádu Sovětského svazu Spojené státy poznaly, že bez nepřítele nelze žít. Ztratily strašáka komunismu kterým udržovaly svoje obyčejné občany ve strachu, že když přijdou komunisté tak nastolí diktaturu proletariátu a seberou jim všechen majetek, že lidé ztratí svobodu, kterou ovšem nikdy neměli protože měli diktaturu kapitálu. Nepřítel je na světě. Válka proti terorismu je nádherná válka, je to nekonečná válka. Terorismus nelze porazit. Denně vyrůstají noví teroristé. To je ideální. Víc si vládci nemohou přát.


Celosvetová vizualizácia za účelom zmeny


2013-04-08  (11:02)  |  Zo sveta
Kdo věří, uvěří…. Přeposílám a dodávám: - někdy se nám zdá, že to nefunguje jen proto, že změna není hned podle našich představ. Nezapomínejme, že úspěch je vždycky skryt v trpělivosti a vytrvalosti a věci se zkraje mohou dít skrytě pod povrchem. Tak jako když v zimě skryty pod zemí miliony mikroorganizmů mění v půdě odpady na životodárnou sílu, kterou zjara převezmou rostliny pro svoji potřebu a tu ještě následně předávají dál...


Likvidace Kypru je dalším krokem k NWO


2013-04-04  (09:14)  |  Zo sveta
Bylo by naivním věřit, že likvidace daňového ráje na Kypru byl „strašlivý omyl“ evropské politiky, učiněný ve vznešeném boji se společnostmi z daňových rájů obecně, nebo s těmi, ve kterých ruští oligarchové perou své peníze. Analýza ukazuje, že je to součástí plánu na vytvoření nového světového řádu, nutnou pro nadcházející kolaps americké dluhové pyramidy. Je do tohoto procesu zapojeno i Rusko?


Bývalá reportérka CNN o falšovaní spravodajstva


2013-04-03  (09:22)  |  Zo sveta
Manipulácia, falošné spravodajstvo, selektovanie informácií – denný chlieb vysielania CNN. Amber Lyon, bývalá reportérka CNN, fotografka, filmárka a trojnásobná držiteľka ocenenia Emmy Award, ešte ako zamestnankyňa vyniesla na svetlo praktiky v CNN, kde dostala príkazom vysielať falošné spravodajstvo, vymazať informácie nepriaznivé pre Obamovú vládu, vhodne selektovať, čo imidžu vlády prospieva ako i špecificky manipulovať správy.


Zaplaceno ve vteřině: Spojené státy končí s pokladnami


2013-04-02  (17:24)  |  Zo sveta
Washington – V amerických obchodech začala tichá revoluce. Tradiční fronty a pípání pokladen totiž střídá moderní bezhotovostní technologie. Ústřední pokladny tak už možná brzo budou minulostí. Platit by měli zákazníci jedině kartou, a to kdekoliv v obchodě. Nový způsob platby začínají používat hlavně velké řetězce včetně inovativních Apple Stores. Tato obchodní strategie reaguje na dlouhodobé průzkumy, podle nichž odejde z obchodů kvůli dlouhému čekání ve frontě až 15 procent zákazníků.


ČO TO JE?


2013-03-30  (13:24)  |  Zo sveta
prosím kuknite si toto videiko poriadne ,a vyjadrite svoj názor naň.


Chytrý prach - děsivý scenář budoucí totalitní nábožensko-politické říše


2013-03-29  (15:24)  |  Zo sveta
Chytrý prach - děsivý scenář budoucí totalitní říše. O tom se Stalinovi s Hitlerem ani nesnilo. Vědci již vynalezli takzvaný "chytrý prach", to jest mikropočítače o velikosti zatím zrnka rýže (a budou ještě daleko menší). Ty je možno "rozprášit" kdekoli pomocí chemtrails. Zrnka prachu bezdrátově komunikují a jsou schopny předávat informace o čemkoli odkudkoli: z ulic, z budov. Mohou řídit dopravu, ale taky budou vědět vše o každém z nás.


Pravda o 11. 9.


2013-03-26  (17:28)  |  Zo sveta
Lož do času, pravda na veky! Presne ako v prípade 11. septembra 2001


Divadlo s názvem „Audit zlatých rezerv USA“


2013-03-25  (12:20)  |  Zo sveta
Téma zlatých rezerv USA dnes přetřásají všichni. Existencí nebo neexistencí tohoto žlutého kovu v trezorech a sklepeních amerických depozitářů se dnes zabývají jak v samotných Spojených státech, tak mimo jejich hranice. Již mnoho let americký kongresman Ron Paul usiluje o kompletní audit oficiálních zlatých rezerv USA, které jsou od r. 1934 evidovány v bilanci ministerstva financí, avšak je to extrémně spletitá záležitost.


RUŠTÍ VŮDCI VARUJÍ: „HNED VYBERTE VŠECHNY PENÍZE ZE ZÁPADNÍCH BANK!“


2013-03-25  (09:26)  |  Zo sveta
„Naléhavý oběžník“ ministerstva zahraničí rozeslaný dnes ambasádám po celém světě radí jak ruským občanům, tak společnostem, aby „okamžitě“ zrušili investice svých aktiv v západních bankovních a finančních institucích, jelikož roste strach Kremlu, že jak Evropská unie, tak Spojené státy připravují tu největší krádež soukromého bohatství v moderní historii.


Čínsky drak a ruský medveď skrátili americkému orlovi pazúry


2013-03-21  (10:18)  |  Zo sveta
Jednotky USA v Japonsku v danej chvíli pozostávajú z 35 000 príslušníkov USPACOM, dvoch atómových lietadlových lodí, piatich torpédoborcov a štyroch fregát. V prístavnom meste Jokosuka si americké jednotky vytvorili základňu. Na ostrove Okinava sa nachádza približne 17 000 vojakov morskej pechoty. Japonská flotila pozostáva z 3 nosičov vrtuľníkov, 8 raketových torpédoborcov, 20 fregát a 16 ponoriek.


Rekordní inflace v Argentině nutí lidi kupovat zlato


2013-03-21  (09:10)  |  Zo sveta
Aktuální míra inflace v Argentině dosahuje 26 procent. Množství peněz v ekonomice narostlo minulý rok o 38 %. Argentinská vláda, která tištěním peněz financuje svůj chod, odmítá, že by na vysoké inflaci měla podíl. Dokonce přistoupila k pokutování a věznění ekonomů, kteří nesouhlasili s oficiálními informacemi o nízké inflaci.


Tvary krystalů vody se mění podle toho, jak k ní lidé mluví


2013-03-19  (17:39)  |  Zo sveta
Dr. Masaru Emoto vedl dlouhodobý rozsáhlý výzkum vody. Ve své práci však nepoužívá klasické vědecké postupy, ale jeho cílem je dosáhnout netradičního a nového úhlu pohledu. Doktor Emoto svým vědeckým výzkumem prokázal, že voda je významným nosičem informací, udělal první fotografie krystalu zmrzlé vody a v současné době patří mezi nejznámější specialisty ve svém oboru.


Naštrbený imidž Matky Terezy


2013-03-15  (23:24)  |  Zo sveta
Skupina kanadských vedcov likviduje mýtus altruizmu, ktorý okolo seba vybudovala počas svojho života Matka Tereza. Vedci došli k záveru, že jej zbožný imidž je len obyčajným dobre premysleným konštruktom vybudovaným pomocou masovej mediálnej kampane a v rozpore s faktami.


Konec amerického snu - část 2


2013-03-11  (10:39)  |  Zo sveta
Našel jsem fantastický web, který rozbíjí představy některých lidí u nás o Spojených státech. Jmenuje se Endofamericandream.com (Konec amerického snu) a ukazuje nám Ameriku zbavenou všech příkras. Obávám se, že to zkazí žaludek mnoha lidí u nás, kteří v USA vidí svůj vzor. Autor webu Michael žádá, aby jeho informace byly co nejvíce šířeny a proto budu tento seriál článků postupně uvádět.


Tak Chaveza nakoniec tie ... dostali !!


2013-03-10  (13:38)  |  Zo sveta
Venezuelský viceprezident Nicolás Maduro dnes oznámil, že za rakovinou, ktorá sužuje prezidenta Huga Cháveza, bol "útok" jeho nepriateľov. Údajne ide o ďalšie spomedzi mnohých sprisahaní, ktoré proti nemu viedli počas 14 rokov na čele krajiny, informovala agentúra Reuters.


Lov na deti - zločiny juvenilnej justície !!!


2013-03-10  (13:33)  |  Zo sveta
Ďalšia forma ničenia tradičného poriadku, rodiny a likvidácie bielej rasy. Je to súčasťou agendy, ktorá zahrnuje podporu homosexuálov a inakosti, podporu imigrácie, feminizmu atď... Proste jedno veľké ferizejsko talmudistické prekrúcanie tradičných hodnôt a poriadku, ktoré má pôvod v právnom systéme, presnejšie v jeho devastácii. LEN PRE SILNÉ POVAHY !!!


10 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ZPŮSOBŮ MANIPULACE VEŘEJNOSTÍ PODLE NOAMA CHOMSKEHO


2013-03-08  (08:54)  |  Zo sveta
Noam Chomsky, profesor lingvistiky, nebojácný kritik bohaté elity (sám židovského původu), která vládne Spojeným státům, sestavil seznam deseti nejběžnějších strategií využívaných médii k tomu, jak manipulovat s lidmi v USA. V minulosti naše sdělovací prostředky vytvořily nebo zničily sociální hnutí, ospravedlňovaly války, zmírňovaly finanční krize, a povzbuzovaly nebo ničily některé další ideologické proudy.


Ďaľšie zo sveta...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Kedysi bol takmer v každej dedine fungujúci kamenný mlyn. Avšak v 30. rokoch sa uskutočnilo najväčšie vymieranie kamenných mlynov v histórii ľudstva. Kamenný mlyn nahradil mlyn s oceľovými valcami. Aký je rozdiel medzi mlynom, ktorý melie s mlynskými kameňmi a moderným mlynom, ktorý melie s oceľovými valcami? Spolu s kamennými mlynmi vymrelo aj poznanie našich praotcov o technike šetrného mletia obilia, pri ktorom zostávajú všetky živiny zo zrnka zachované, hlavne obilný klíčok.


Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

EURO nie je slovenská mena a nikdy nebude

Nie je pravda, že takzvaný "návrat" k vlastnej mene bude len "strata". Závisí na tom pre koho a či máme čo stratiť. Je dosť možné, že to odoberie časť ziskov bankárov, finančníkov a horných 10.000, ktorí majú v eurách milióny. Ale ak by sme sa my, závislí občania, rozhodli odísť od eura a získali späť naše základné právo suverénnej krajiny na vlastnú národnú menu - slovenskú korunu, nemusel by si náš štát požičiavať peniaze od súkromných bánk v zahraničí, ako je tomu dnes. Mali by sme späť vlastnú slovenskú korunu, tlačenú a krytú našou prácou, zdrojmi a schopnosťami. Financovali by sme rozvoj našich pracovných miest, infraštruktúru, sociálne byty, poľnohospodárstvo, turistiku - rozvoj celej spoločnosti - z vlastných zdrojov.


Varovanie líbyjskému ľudu

Počátek občanských nepokojů v USA?

Ako 10 bánk vlastní 77% aktív

Proč bude válka

Narušení plynulého provozu – zjišťuje CERN čá...

Archív

Naše výhody vstupu do EÚ

Spomeňme len tie hlavné. Konečne si môžeme požičiavať za kresťanské úroky, dovolia nám to. Nemusíme drieť na poliach, všetko privezieme zo zahraničia a bude to ešte aj lacnejšie. Možno. Môžeme voľne cestovať. Iba na občiansky preukaz!


Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Poďme konfrontovať Zbigniewa:

Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Hlinové vystúpenie v parlamente


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.3863 s