21. September 2019
    
Nezamestnanosť. - Dolezite.sk

Nezamestnanosť.


  2010-02-22  (00:19)  |  Ekonomika
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Nezamestnanosť.
Ing. Gabriel Karácsony

Odbremeňme myseľ človeka od frustrujúceho pojmu "nezamestnanosť".

Evidovaná nezamestnanosť v januári atakovala 13 %-nú hranicu. Ak pridáme k tomu neevidovanú nezamestnanosť, zrejme by to bolo citeľne vyššie číslo. Plus k tomu deti, študenti, dôchodcovia, invalidi, maródi, matky v domácnosti atď..

Nezamestnanosť zamestnáva obrovské množstvo ľudí. Zoberte si politikov, čo sa ňou zaoberajú, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, nasleduje sieť úradov práce na celom území, sociálne poisťovne. Sú to ďalšie tisícky ľudí, ktorí nič neprodukujú. Živia sa len na fakte, že existuje tzv. nezamestnanosť a rôzne sociálne skupiny. Vymýšľajú absurdnú agendu, pomocou ktorej šikanujú tých, skutočne nezamestnaných a odkázaných. Takže milí daňovníci, toto je len jeden segment štátnej byrokracie, ktorých je ovšem, omnoho viac. Tak si predstavte, koľko musia odviesť prostriedkov tí, čo skutočné hodnoty vytvárajú, aby sa nasýtili nezamestnaní, sociálne odkázaní, neprispôsobiví a celý ten moloch štátnej a politickej byrokracie. Točíme sa v začarovanom kruhu. Súčasná koalícia, ani opozícia, dokonca ani nové kandidujúce strany do parlamentu, ani nenaznačujú možný únik z tohto kruhu.

Čo systémové prinášajú riešenia ako napr. zmeniť rovnú daň z 19 % na 16 %, alebo zmena sadzieb DPH, alebo spotrebnej dane, alebo zmena odvodových sadzieb, alebo dĺžka vyplácania podpory takej, či onakej atď. Tieto tzv. riešenia nie sú žiadne riešenia, tobôž nie systémové. Sú to lepence na kratšiu, či dlhšiu dobu, pritom sa problémy stále budú vracať, lebo systém dosluhuje. Splnil svoju funkciu, nie je schopný vývoja tak, aby aspoň pre nikoľko generácií zaručil akú-takú sociálno-ekonomickú istotu pre väčšinu ľudí. Ľudí neustále pribúda a práca pre nich bude čoraz viac nedostupná. Mám na mysli prácu, ktorá je zdrojom príjmu na živobytie.

Spoločenský vývoj vyžaduje nový prístup k riešeniu problémov spoločnosti. Vyžaduje novú filozofiu chápania práva na život. Teda právo na život má každý jedinec a spoločnosť toto právo nemôže podmieňovať plnením akýchkoľvek podmienok. Pritom spoločnosť nesmie človeku toto právo odňať. V oblasti trestného práva sme už túto filozofiu prijali. Veď sme zrušili trest smrti. Odsúdenec, nech vykonal čokoľvek, zostáva žiť a spoločnosť ho do smrti živí bez toho, aby vyžadovala od neho protislužbu. Dajme takéto právo všetkým a nevyžadujme od nikoho za to protislužby. Hlavne nie od tých, ktorí sú bezúhonní. Dajme všetkým ničím nepodmienený základný príjem ako podiel na spoločenskom bohatstve a ako zábezpeku jeho práva na život.

Tejto filozofii treba prispôsobiť mechanizmy fungovania spoločnosti. Mechanizmy získavania prostriedkov na naplnenie funkcií základného príjmu a ostatných funkcií štátu, ako aj mechanizmy prerozdeľovania týchto prostriedkov. Odbremeňme myseľ človeka od frustrujúceho pojmu "nezamestnanosť".


Gabriel Karácsony
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
PeterPeter   |   ip:79.97.66.   |   2010-02-22  (11:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tých 13 per cent ani netuší, akú šancu majú na zmenu.


LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-02-22  (11:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zakladny prijem uz mame. De facto je to len inak pomenovane zivotne minimum.


albionSK   |   ip:92.245.8.   |   2010-02-22  (12:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  PeterPeter, ale tusia.. na jar, ked sa podari tak bude protest nezamestnanych, pripoja sa aj ti zamestnani niektori, co mam info..


PeterPeter   |   ip:79.97.66.   |   2010-02-22  (12:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Prečo preotestovať proti niečomu, čo sme si spôsobili sami???
Mi sme to urobili, tak to spoločne zmeňme. Spôsobili sme tento systém. Ten systém spôsobil zmenu nášho myslenia a zmenu našich hodnôt. A dôsledkom, medzi inými, je tzv nezamestnanosť.
Zamestnajme SA ako SEBA a starajme SA o SEBA. Nie o politiku, hviezdne vojny, daňové priznania, podpory, ale O SEBA O NÁS. Lebo malo by to byť o NÁS, ale je to o hviezdnych vojnách, o daňových priznaniach a podporách.


PeterPeter   |   ip:79.97.66.   |   2010-02-22  (12:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Prepáčte mi gramatiku, prosím.


ggg   |   ip:217.73.18   |   2010-02-22  (13:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nemyslim ze tento system je dobry, ale navrhnite lepsi model...


Good   |   ip:78.99.127   |   2010-02-22  (13:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ak prirátame neevidovanú nezamestnanosť, tak číslo bude minimálne o 50% vyššie. Ja osobne poznám vo svojom okolí viacej ľudí ktorí sú takzvaní dobrovoľne nezamestnaní, ako ľudí evidovaných na úrade práce. Je to z jednoduchého dôvodu. Tým je, že buzerácia zo strany štátu za tú absolútne nevyhovujúcu výšku sumy, ktorú je štát ochotný poskytnúť, nestojí za to aby sa na úradoch človek ponižoval a spĺňal tie ich nezmyselné podmienky. Pritom štátna mašinéria, ktorá sa zaoberá nezamestnanosťou je doslova ďalšia diera pre únik štátnych peňazí. Ak by vynaložené prostriedky na nezmyselné projekty dali do rúk priamo ľuďom, tak by to zrejme malo väčší efekt.


Red_dwarf   |   ip:95.103.13   |   2010-02-22  (20:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja by som k uradom prace nebol až taký kritický. Nieje to tak že len ludi buzeruju a nutia ich chodiť na podpisy. Toto je uplne nepodstatná časť ich činnosti. Urady prace su hlavne nastrojom aktivnej politiky nezamestnanosti. Staraju sa o kvalitu ludských zdrojov, organizuju rekvalifikačné kurzy, robia servis nezamestnanym a poradenstvo. Ak by sme ich zrušili tak by nezamestnanost rastla viac pretože ludia samy by si kvalifikaciu nezvyšovali, mnohým by chýbala opora v úrade či len obyčajná rada.
Inak ta myšlienka základného príjmu je zaujimava ale neufinancovatelná.


GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-02-23  (08:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Red dwarf ! Úrady práce v dnešnom systéme - áno. O ich bohumilej činnosti v oblasti kvality ľudských zdrojov, rekvalifikácie, servise a poradenstve však vážne pochybujem. Je to nalievanie peňazí do neefektívnych "aktivačných" prác. Prečo by mali úrady práce nahrádzať niečo v školskom systéme ? A k efektivite. Ak máme armádu 400 000 nezamestnaných, a pre nich asi 1000 reálnych pracovných miest, tak aký to má zmysel a efekt ?! Pracovníkov úradov práce z ničoho neobviňujeme, lebo pracujú na oficiálnej inštitúcii. Systém, kde hrozba nezamestnanosti devastuje ľudskú dôstojnosť, ten je zlý. A o tom to je. K financovateľnosti. Základný príjem automaticky viažeme na potrebu zásadnej reformy daňového a odvodového systému. V terajšom je ZP neufinancovateľný, resp. by bol neuveriteľne zložitý, a to nechceme. Preto sme rozdiskutovali možné riešenia, pričom nám vychádza ako najlepšie, zdaňovanie peňazí, pohybu peňazí, zdaňovanie peňažných obratov.


Monty   |   ip:85.135.16   |   2010-02-23  (11:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zakladny prijem - vypocet:
Prijmy statneho rozpoctu za januar 2010 = 800 milionov EUR. Ak by sme pouzili cely na zakladny prijem (deleno 5 milionov) je to 160EUR pre kazdeho. Je to zjednodusene samozrejme, ale len pre predstavu. Ako by ste to financovali?


marcelKE   |   ip:88.212.40   |   2010-02-23  (12:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  
kapitalisti maju jednu silnu zbran! Je to nezamestnanost! vsimnite si, ze ani v jednej kapitalistickej krajine nie je nulova nazamestnanost! preco asi? Rivalita o pracu = otroctvo za male mzdy!marcelKE   |   ip:88.212.40   |   2010-02-23  (12:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Co je to za system, ktory nevie zabezpecit vsetkym ludom pracu? Je nam vobec potrebny takyto stat a hlavne politici?


Kiwo   |   ip:87.244.22   |   2010-02-23  (13:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nezamestnanost zvysuje aj to ze nejaky slovak a je ich opravdu dost maka o niekolko percent viac. Su taky co makaju za dvoch ak nie za troch. Tym okradaju dalsych nezamestnanych o pracu. Toto zvysuje nezamestnanost nie ze tu neni prace. Vykon, nadcasy. Keby sa to dalo do normalu, ze by clovek robil normalne, ale to myslim uplne normalne. Nemyslim ze pomaly, ale rozhodne nie besno, tal tych par percent nezamestnanosti by kleslo mozno aj na nulu. Firmy tu moc tlacia zamestnancov na velke vykony a nadcasy. Tu treba riesit problem, lebo ich chamtivost nepozna hranic.


GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-02-23  (13:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Monty, sám vieš, že to takto zjednodušene nefunguje. Po prvé, príjem ŠR za január nie je reprezentatívny. V priemere treba rátať viac, ako 1,5 mld/mes. Po druhé, vo vzťahu na zákl. príjem, do ŠR treba zarátať všetky dane a odvody, vrátane rôznych poplatkov a pod. Potom to bude iné číslo. Po tretie, pri zdaňovaní pohybu peňazí, pri dnešnej úrovni bezhotovostných operácií, v ktorých sú napr. aj peniaze z čiernej ekonomiky, by stačilo zaťažiť peňažné obraty daňou nižšou ako 1% a žiadne iné dane a odvody by už nikoho nezaťažovali. Takto by bol krytý ZP možno až na úrovni dnešného životného minima, pri súčasnom zabezpečení všetkých dôležitých funkcií štátu.

marcelKE, v systéme základného príjmu by človek nemusel brať akúkoľvek prácu. Mal by čas na výber. Možno by robil niečo, čo teraz nemôže, lebo musí makať inde, aby si zarobil na živobytie. Aj tzv. špinavá práca by mohla byť lepšie zaplatená, lebo "kapitalista" by musel ponúknuť za ňu toľko, za koľko by ju bol ochotný niekto robiť. Ak takého nenájde, musí si ju urobiť sám, alebo ponúknuť viac.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-02-23  (16:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stretol som zopár nezamestnaných, poväčšinou to boli ekonómovia, manažéri, študenti s čerstvým MBA titulom, marketingový manažéri, marketingoví komunikátori, absolventky dievčenských odborných škôl, mužov zo všeobecných učilíšť a podobné "potrebné" profesie.

Takže hŕŕ sa do štúdia niečoho skutočne potrebného...


Monty   |   ip:78.99.18.   |   2010-02-23  (17:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  GabrielKaracsony
Cisla, priklady, prepocty,... Viem ze moj vypocet je nanic, ale ako prve priblizenie staci. Chcel by som vidiet realne vypocty propagatorov tohto systemu. Takto ani clanok ani Vas prispevok nema velku hodnotu. Aby nebolo to z brucha hodene 1% zrazu 30% (ja viem, aj to by bolo menej ako dnes). Fakt ma zaujima, ci by to mohlo fungovat. Trochu mi vadi zaangazovanie bank do toho ale to je detail.


GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-02-23  (18:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Monty, príklad :
Celkový bezhotovostný peňažný styk, akýmkoľvek smerom, za všetky činnosti, bol podľa údajov NBS z 12/2008 cca 2700mld EUR/rok a to pri údaji o 68%-om bezhotovostnom styku. Teda môžeme predpokladať celkové pohyby peňazí v národnom hospodárstve na úrovni cca 4000mldEUR/rok. Ak vyjdeme z dnešných príjmov štátu cca 20mldEUR/rok, tak JEDNA DAŇ je vypočítaná ako 20mld/4000mld=0.5% z každej peňažnej transakcie. Dnešné zdaňovanie je v priemere cez 50% z príjmov každého subjektu a najviac sú zdaňované nízke a stredné príjmové skupiny, teda príjmy do 2 000 EUR/mesiac, extrémne to môže dosiahnuť až cca 83%. Takže, návrh na zdaňovanie každej peňažnej transakcie, každého peňažného pohybu bez rozdielu, vo výške 1%, má ešte veľkú rezervu.Samozrejme, systém sa bude musieť vyladiť na optimum.
Bez zaangažovania bánk to samozrejme nebude, ale predsa nepôjde o zdaňovanie bánk, či ich majetku. Zdaňované budú peniaze tečúce cez banky a toto treba kontrolovať ! Nie kontrolovať, či si niekto dal niečo do nákladov neoprávnene, alebo či má nárok na vrátenie DPH a pod.
Táto reforma (základný príjem a jedna daň) môže mať tak ďalekosiahle dôsledky, že môže otriasť dnešným bankovým systémom v štáte, možno až po zoštátňovanie, aj niektorými základnými medzinárodnými dohovormi v rámci EÚ. Ale stálo by to za to, aj za cenu vystúpenia z únie.
Neide o maličkosť, sme si vedomí - myšlienka je obrovská.


Monty   |   ip:78.99.18.   |   2010-02-23  (18:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dakujem, lepsie. Dufam ze sa raz dostanete k vypracovaniu nejakej porovnavacej tabulky ktorou by bolo mozne argumentovat s prepytujem ekonomami.


marcelKE   |   ip:88.212.40   |   2010-02-23  (19:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  GabrielKaracsony

a co taky Romovia. myslis, ze oni budu chciet naozaj pracovat, ked budu poberat "zakladny prijem". Budu sa len premnozovat a parazitovat,....


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-02-23  (20:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  marceIKE. ľudia zarábajúci teraz menej než by bol nastavený základný príjem ( a ludia pracujuci len a len pre peniaze ) by nepracovali. Začali by až vtedy, keby sa už navzájom zabíjali od nudy. Ja, zarábajúci veľmi dobre by som premýšľal o ukončení pracovného pomeru, keďže všetko materiálne mám. Len by som sedel na záhrade a čítal knihy, a cestoval. Tak isto ako tisíce ľudí...


gog_z_magogu   |   ip:95.103.24   |   2010-02-23  (22:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  autor asi zabudol na neprisposobivu menšinu ktoru sme uz dlho živili a bez vyriešenia tohto problemu im dat niejaku zakladnu mzdu to radšej sa zbalit a vypadnut ,lebo ich to motivuje k dalšiemu nekontrolovatelnemu množeniu.


GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-02-24  (07:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  marcelKE -
Základný príjem nevyrieši problémy, teda nie všetky. Rieši zabezpečenie holej existencie človeka ako živej ľudskej bytosti. Rieši problém biedy, aj keď tento pojem je relatívny. Rieši väčší rozsah slobody človeka v jeho rozhodovaní. Rieši zníženie miery strachu a stresu vo vzťahu na rôzne životné situácie. Rieši redukciu obrovského rozsahu zbytočnej administratívy a z nej plynúcich hrozieb sankcií a pod..Problémy budú aj naďalej. Je jedno, či jednotlivec za jediný deň prepije, alebo prehrá celé sociálne dávky v dnešnom ponímaní, alebo mesačný základný príjem v budúcnosti. Toto je problém dnes, ale aj zajtra a budeme sa musieť tým zapodievať. To však nesmie byť dôvodom na odopretie práva na základný príjem. Pretože aj takýto jednotlivec má právo na život. Už dnes existuje inštitút náhradného príjemcu a asi ho bude treba len prispôsobiť novým podmienkam. Nárok na základný príjem bude mať dieťa, tak isto ako každý dospelý občan, ale aj odsúdený kriminálnik. Rozdiel bude v tom, že náhradným príjemcom v mene dieťaťa bude napríklad jeho rodič, príjemcom základného príjmu dospelého občana bude on sám a náhradným príjemcom základného príjmu odsúdeného v "base" bude príslušné zariadenie. Otázka zodpovedného hospodárenia so základným príjmom bude aj v budúcnosti u niektorých ľudí problematická a bude ju treba riešiť trebárs aj formou terénnych sociálnych pracovníkov, či inštitúcií. Základný príjem určite neodstráni kriminalitu, ale určite ju zmierni v oblasti, ktorá je vyvolaná biedou.

DrHujer -
Podstata je v tom, že treba zmeniť pohľad, spôsob myslenia.
Nepozerať sa na nový prvok očami závistlivca, alebo sa pýtať, čo bude robiť ten druhý. Alebo dokonca tak, ako to prezentuje Alf z Malmeku "Čo sme nepoznali, to sme zničili", keď vysvetľoval dôvody zániku života na jeho rodnej planéte. Treba sa zamyslieť, čo by som urobil ja. Pracoval by som, keby som mal zaručený základný príjem ? Moja odpoveď je - jednoznačne áno ! Prečo ?
- lebo mám vyššie nároky a potreby, ktoré by sa nedali pokryť základným príjmom,
- lebo by som si nevedel predstaviť, že by som bol prakticky vytesnený zo spoločenského života,
- lebo som homo sapiens a nečinnosť si nedokážem predstaviť,
- lebo by mi chýbal pocit užitočnosti pre druhých,
- lebo stále mám chuť učiť sa a vzdelávať sa,
- lebo by som chcel prakticky využiť moje vedomosti, vzdelanie a životné skúsenosti,
- lebo by som nemohol civilizovane existovať bez kultúry a športu, ktoré sú mi blízke,
- lebo .......,

Je veľa dôvodov na to, aby som popri základnom príjme aj pracoval a mal z toho ďalší príjem.
Takto, alebo podobne by odpovedalo veľmi veľa ľudí. Myslím, že veľká väčšina.

Z jednej mojej diskusie : http://www.danubka.sk/preview.php?preview=1&;action=pages&id=17094


GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-02-24  (07:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ospravedlňujem sa za zlý link v predchádzajúcom príspevku. Dávam preto sem celý text :
Mail od Mareka :

Pekný deň pán inžinier,

nuž zbežne som preštudoval niekoľko krát zopár článkov týkajúcich sa ZP a jednej dane. Uvedený film som žiaľ nemal možnosť vzhliadnuť nakoľko mám príliš pomalý internet. Každý systém sa musí z času na čas obrodiť, dovolím si túto ekonomickú problematiku prirovnať k bájnemu fénixovi Fénixovi, ktorý po určitom čase ľahol popolom aby sa mohol znovu zrodiť. Táto myšlienka je skutočne teoreticky priechodná celým politickým spektrom. Veď za posledných dvanásť mesiacov stratilo v dôsledku celosvetovej hospodárskej krízy zamestnanie niekoľko desaťtisíc obyvateľov SR. Z etického i morálneho hľadiska by mali mať títo ľudia aj podľa mňa nárok na základný príjem.

Vnímajme však aj druhú stránku mince p. Karácsony citujem Ulricha Rossa : Otázka, je či by ľudia pracovali vôbec, ak by mali zabezpečený základný príjem. Človek získava plnú dôstojnosť iba v prípade, ak pracuje pre druhého človeka. To je základný cieľ sebarealizácie ľudskej bytosti. Pravdaže, to je pri súčasnom systéme nemožné. Otázka práce je otázkou dôstojnosti. Ak cítite, že vašu prácu nikto nechce, stratíte ľudskú dôstojnosť. Takže nepracovať dnes neznamená materiálny problém, skôr problém dôstojnosti. Na Slovensku sa v súvislosti s nepodmieňovaným príjmom každý spýta: a čo Rómovia a sociálne neprispôsobiví všeobecne? Sú takí, ktorým by bezpodmienečný príjem stačil. Neznamenalo by to, že by sa začala rozmáhať lenivosť, nezvýšila by sa kriminalita? Nemyslím si to . Je pravda, že vzniknú nové problémy. Myslím, že nemať impulz k práci je niečo ako choroba. Takže budeme potrebovať veľa terénnych sociálnych pracovníkov , ktorí ľuďom pomôžu s novou sociálnou terapiou.

Je to vysoko mysliteľský a filozofický postoj a vnútorne som stotožnený s touto myšlienkou. Ale je realita je iná...nedá mi neuviesť príklady z reálnej praxe. Pracoval som na absolventskej praxi a neskôr i v rámci rôznych projektov ako nazvem to „asistent“ terénnych sociálnych pracovníkov, v obci so 65 % rómskou komunitou. Post starostu zastáva človek, ktorý sa obyvateľom tejto obce snažil, aj snaží vychádzať všemožne v ústrety. No či im vybavil spolu s pracovníkmi taký alebo onaký príspevok a ich príjem vzrástol, minuli ho za tri dni, či to bolo 9000 Sk, alebo 12000 Sk a to nehovorím o tom množstve seminárov základnej finančnej gramotnosti, či rozhovorov o plánovanom rodičovstve (i keď mladé mamičky „využívajú“ prvé tri deti ako jednorazovú šancu na privýrobok), lebo uznajme, že to nie je systémový krok k zvýšeniu prirodzeného prírastk u. To by potrebovalo ucelenú reformu škôl a školských zariadení počnúc od jaslí... ale to je nadlho. Filozofická teória práce je mnohým týmto ľuďom, aj nerómom ukradnutá, aj po štyroch rokoch aktivity týchto ľudí. „Šak sú zato platení, aby nám to vybavili?“, znela často odpoveď.

Tak si dajme príklad ZP vo výške 300 € na dospelú osobu a dieťa polovičnú sumu, napr. 13. Členná rodina v ktorej máme sedem dospelých a šesť detí, t.j. 7 x 300 = 2100 € a 6 x 150 = 900 € Čiže dokopy to pre túto 13 člennú rodinu činní 3000 € Áno, prímam, aby rodina mohla slušne žiť, šatiť i školiť deti je takáto čiastka potrebná. Táto rodina však napr. pred niekoľkými mesiacmi dostala spätne za svojho 20 ročného slabozrakého syna s miernym mentálnym postihom okolo 160.000 Sk invalidný dôchodok. Viete čo bol prvý krok? Kúpili mu o dva dni vytuningovanú Felíciu. Nemusím Vám asi písať, že úpravy boli oveľa vyššie než samotný automobil. Výsledok? O týždeň skončil prevrátený v miestnom potoku a z auta zostala hŕba šrotu. Prežil..., to je najdôležitejšie, ale akú efektivitu mali tie peniaze? To je len jeden z mnohých príkladov. A to pod vedome ľudí nepustí. Ako učiteľ sa stretávam s rôznymi prípadmi, keď rómsky rodič sa o svoje dieťa stará vzornejšie, než nerómsky. V RV okrese je v súčasnosti 27 % nezamestnanosť , ale ešte i tých pár pracovných miest nejaví nikto záujem. Zmeniť myslenie ľudí je otázkou desaťročí. Áno, každý systém má svoje nedostatky a je nutné si priznať dokonalý ani nejestvuje. Pýtate sa ma, či je to téma vhodná modernej politickej strany? Je to určite vízia do ďalšieho desaťročia, ale i obrovský risk. Kto neriskuje, nemôže však uspieť. Ľudia majú politiky a politikov už plné zuby, zlodej kričí chyťte zlodeja. Mňa napr. v politike už úplne (okrem iného) znechutil vývoj v SF. Máme jednu hyper ľavicovú stranu, ktorá postupne hltá všetky mále a príliš veľa pravicových. Ani jeden, ani druhý jav nie je znakom vyspelej demokratickej spoločnosti. Predpokladajme t eda hypoteticky vznik strany XY, ktorá by mala v programe zakotvenú na ZP a daň zo spotreby, k tomu však treba širokú podporu, aby tieto boli (aspoň čiastočne) prakticky realizovateľné a aby neboli neskôr považované za „sladké reči“.. S ktorými stranami by ste si vedeli predstaviť spoluprácu? Je, alebo sú aj také politické subjekty, ktoré by do úvahy neprichádzali nielen z programového, ale aj povedzme Vášho morálneho hľadiska? Pre mňa je to jedna kľúčová otázka. Aby som to zhrnul... so všetkým čo som čítal (ďakujem za zaslané články) som doposiaľ stotožnený tak na 75 % Musím si túto problematiku ešte určite hlbšie prejsť a taktiež by som rád vedel na akých „pilieroch“ okrem spomínaných by ste chceli stavať. V parlamentných voľbách 2010 sa zatiaľ osobne chystám podporiť stranu SaS, ktorá je mi momentálne názorovo najbližšia. Možno je to zúfalý výkrik do prázdna, ale „viera“ zomiera posledná. Toľko zatiaľ môj osobný názor.

Všetko dobré, praje Marek

Moja odpoveď :

Podstata je v tom, že treba zmeniť pohľad, spôsob myslenia.
Nepozerať sa na nový prvok očami závistlivca, alebo sa pýtať, čo bude robiť ten druhý. Alebo dokonca tak, ako to prezentuje Alf z Malmeku "Čo sme nepoznali, to sme zničili", keď vysvetľoval dôvody zániku života na jeho rodnej planéte. Treba sa zamyslieť, čo by som urobil ja. Pracoval by som, keby som mal zaručený základný príjem ? Moja odpoveď je - jednoznačne áno ! Prečo ?
- lebo mám vyššie nároky a potreby, ktoré by sa nedali pokryť základným príjmom,
- lebo by som si nevedel predstaviť, že by som bol prakticky vytesnený zo spoločenského života,
- lebo som homo sapiens a nečinnosť si nedokážem predstaviť,
- lebo by mi chýbal pocit užitočnosti pre druhých,
- lebo stále mám chuť učiť sa a vzdelávať sa,
- lebo by som chcel prakticky využiť moje vedomosti, vzdelanie a životné skúsenosti,
- lebo by som nemohol civilizovane existovať bez kultúry a športu, ktoré sú mi blízke,
- lebo .......,

Je veľa dôvodov na to, aby som popri základnom príjme aj pracoval a mal z toho ďalší príjem.
Takto, alebo podobne by odpovedalo veľmi veľa ľudí. Myslím, že veľká väčšina.

Otázka dôstojnosti.
Súhlasím, že normálny človek má pocit potreby pracovať pre druhých a tým byť pre nich užitočným a mať z toho pocit uspokojenia. Ak cítim, že moju prácu nik nechce, tak ju jednoducho netreba realizovať. Čo je na tom nedôstojné ? Robme to, čo potrebujeme sami a to, čo je užitočné pre druhých. Ak momentálne nič také nenachádzame, nevadí, vyriešime to časom a dovtedy máme základný príjem. Nemusím sa stresovať, že ak to nevyriešim dnes, zajtra nebudem mať čo jesť. Práca je dôstojná vtedy, ak ju vykonávame dobrovoľne a nie z donútenia. Ak môj príjem bude podmienený len prácou, potom sa môže stať, že budem nútený prijať akúkoľvek prácu, aj keď to bude pre mňa nedôstojné. Len preto, aby som fyzicky prežil.

Základný príjem nevyrieši problémy, teda nie všetky. Rieši zabezpečenie holej existencie človeka ako živej ľudskej bytosti. Rieši problém biedy, aj keď tento pojem je relatívny. Rieši väčší rozsah slobody človeka v jeho rozhodovaní. Rieši zníženie miery strachu a stresu vo vzťahu na rôzne životné situácie. Rieši redukciu obrovského rozsahu zbytočnej administratívy a z nej plynúcich hrozieb sankcií a pod..Problémy budú aj naďalej. Je jedno, či jednotlivec za jediný deň prepije, alebo prehrá celé sociálne dávky v dnešnom ponímaní, alebo mesačný základný príjem v budúcnosti. Toto je problém dnes, ale aj zajtra a budeme sa musieť tým zapodievať. To však nesmie byť dôvodom na odopretie práva na základný príjem. Pretože aj takýto jednotlivec má právo na život. Už dnes existuje inštitút náhradného príjemcu a asi ho bude treba len prispôsobiť novým podmienkam. Nárok na základný príjem bude mať dieťa, tak isto ako každý dospelý občan, ale aj odsúdený kriminálnik. Rozdiel bude v tom, že náhradným príjemcom v mene dieťaťa bude napríklad jeho rodič, príjemcom základného príjmu dospelého občana bude on sám a náhradným príjemcom základného príjmu odsúdeného v "base" bude príslušné zariadenie. Otázka zodpovedného hospodárenia so základným príjmom bude aj v budúcnosti u niektorých ľudí problematická a bude ju treba riešiť trebárs aj formou terénnych sociálnych pracovníkov, či inštitúcií. Základný príjem určite neodstráni kriminalitu, ale určite ju zmierni v oblasti, ktorá je vyvolaná biedou.

Efektivita základného príjmu. O neefektívnom nakladaní so sociálnymi dávkami, alebo dôchodkami, môžeme hovoriť v dnešnom systéme, pretože ich poskytovanie je viazané na plnenie istých podmienok a očakávame, že tieto podmienky budú zo strany prijímateľa plnené. V prípade základného príjmu nemôžeme a nebudeme očakávať efektivitu, pretože základný príjem je bezpodmienečný. Nebudú existovať sociálne dávky a dôchodky, ktoré sú dnes podmienené. Všetko nad rámec základného príjmu bude niečím podmienené. Príjem za prácu, odvedením tejto práce tak, ako dnes. Príjem z výnosov komerčného poistenia či už zdravotného, dôchodkového, alebo životného, uzavretím príslušných zmlúv a platením, či šetrením podľa týchto zmlúv, zásadne však na dobrovoľnom základe. Dnešné tzv. starobné dôchodky sú tiež viazané na celý rad podmienok, dokonca aj podmienkou dosiahnutia určitého veku. Budúci dôchodca musí dnes tvrdo odvádzať veľkú časť svojich príjmov, aby vyplácanie jeho budúceho dôchodku bolo "efektívne". V prípade zavedenia bezpodmienečného základného príjmu, stratí pojem starobného dôchodcu úplne svoje opodstatnenie. Človek, ak nebude odvádzať, či šetriť si na neskorší čas, bude mať základný príjem až do konca života. Ak si však dokáže našetriť si akýmkoľvek spôsobom a dobrovoľne, kľudne môže čerpať prostriedky od akéhokoľvek veku.

Hypotéza vzniku novej politickej strany XY.
Nová strana na politickej scéne má šancu uspieť, ak doterajšie nedokážu uspokojivo riešiť pálčivé problémy spoločnosti a ak príde s novým, možno až revolučným programom, ktorý zaujme široké vrstvy ľudí tým, že presvedčivo (zrozumiteľne) dáva odpovede na dlhodobé bolesti spoločnosti. V dnešnom spektre tzv. relevantných strán nevidím žiadnu, ktorá by bola schopná a ochotná prísť s revolučnými myšlienkami, lebo je to pre nich rizikové. Prevláda v nich rutina a zameranie sa na "boj s protivníkom". Myšlienka základného príjmu a s ňou spojenej myšlienky jedinej dane, sú revolučné vo vzťahu k dnešnému systému.
Zo spektra tzv. malých strán, iba SaS sa určitým spôsobom približuje myšlienke základného príjmu. Stále však zotrváva na princípe "kto nepracuje, nech neje" a na princípoch doterajšieho daňového a odvodového systému, s výnimkou odvodového bonusu. Kým v SaS bude vodcom Sulík, od uvedených princípov sa asi príliš neodklonia. Sulík je totiž autorom úspešného systému rovnej dane, ktorý rozpracoval vo svojej diplomovke a dokázal presvedčiť vtedajšiu vládnu koalíciu o jeho výhodách a tým si vydobil dnešný politický rešpekt. Na tomto princípe však nemôže dlhodobo úspešne existovať, pretože čepele nožníc sa stále viac roztvárajú. Tieto čepele predstavujú v dnešnom systéme rozpor medzi prácou a daňovým systémom. Kým ľudí (rozumej pracovnej sily) stále pribúda, práce (vďaka technickému a technologickému pokroku) stále ubúda. V dnešnom systéme sa zdaňuje hlavne práca (práca ľudí) a keďže práce ubúda, ubúda aj z daňovej základne. Preto je neustály tlak na zvyšovanie daní, alebo na zavedenie rôznych nových daní, odvodov a poplatkov. Dokedy bude možné tento paradox úspešne prekonávať?
Preto nastoľujem hypotézu novej politickej strany, ktorá môže vzísť z občianskych aktivít (združení), cez hnutie, až po politickú stranu, ktoré si tieto nové myšlienky osvoja a budú ich ďalej šíriť, rozpracovávať a realizovať. Odpoveďou na otázku, s ktorou dnešnou politickou stranou si viem spoluprácu predstaviť, je spolupráca s SaS, nakoľko sú najbližšie princípom základného príjmu a jedinej dane. Ostatné strany, nech sú dnes akokoľvek silné, sa týchto princípov ani nedotýkajú. Uvažoval som aj s MOST-om, avšak príchodom Švejnu do tejto strany takéto úvahy opúšťam.
Ďalšie piliere ? Samozrejme sú tu aj iné oblasti, ktoré politická strana musí riešiť či chce, alebo nechce. Dôležitou agendou by mal byť volebný systém, ktorý treba zásadnejšie reformovať (toto je na širšiu diskusiu), Väčšiu váhu a dôležitosť by som dal referendám a občianskemu princípu riadenia štátu a spoločnosti. Zrušil by som poslaneckú imunitu, okrem imunity vzťahujúcej sa na výroky na pôde parlamentu. Interupcie nepodporujem, rešpektujem však právo ženy o tomto rozhodovať. Podporujem legalizovanie registrovaných partnerstiev, bez práva osvojovať si deti. Vlastenectvo by som v žiadnom prípade neriešil zákonom. Podporujem medzinárodnú integráciu so zachovaním zvrchovanosti (svojprávnosti) v určitých oblastiach. A ďalšie problematiky, o ktorých sa sporadicky zmieňujem vo svojich článkoch a diskusiách.
Jedným zo zásadných pilierov je tiež rešpektovanie voľného obchodovania, podnikania a konkurencie, voľného pohybu ľudí a kapitálu, slobody prejavu, právo na voľbu všeobecne, atď., atď.
Principiálne však staviam na troch základných pilieroch :

1. Zásadná reforma daňového systému, spočívajúca v zavedení jedinej dane, ktorá by nahradila prakticky všetky doterajšie dane a odvody a ktorá by spočívala na zdanení spotreby, resp. na zdanení peňazí (pohybu peňazí).

2. Zásadná reforma sociálneho systému, spočívajúca v zavedení bezpodmienečného základného príjmu pre všetkých občanov, ktorý by nahradil všetky doterajšie sociálne dávky, podpory a dôchodky.

3. Zásadná reforma volebného a referendového systému, spočívajúca na princípoch občianskej spoločnosti, na zvýraznení dôležitosti každého hlasu voliča tak, aby volič nemal pocit márneho hlasovania, resp. straty svoho hlasu, na vylúčení kumulovania volených funkcií v jednej osobe, na zrovnoprávnení postavenia kandidátov v príprave volieb, na znížení, alebo zrušení kvóra na vstup do parlamentu, na obmedzení moratória len na deň volieb a pod..


ab   |   ip:78.141.71   |   2010-02-24  (19:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nakladanie s našimi daňami sa veľmi chce podobať tomu americkému nakladaniu, za 20 rokov sa tak zlumpačili výdavky štátu a nakladanie zo spoločným majetkom že sa to nedá prirovnať k ničomu, vládnuca oligarchia nemá žiadne zábrany, prehlbovať motiváciu k vzájomnému ožobračovaniu a ešte nás ponúkať ako bezduchých otrokov, zahraničným globálnym podnikavcom nemá obdobu v europe. Nemecký model povojnového rozvoja, Čínsky model rozvoja, Japonský model rozvoja a dalšie ekonomické cesty k prosperite majú niečo spoločné - oligarchia prišla k moci až sa dosiahla sebestačnosť. U nás tu od začiatku vycuciava už v prvopočiatkoch štartovania, bezohľadnosť politikov, majúcich občanov za volov neschopných okrádať štát podľa ich vzoru je markantná, štát je náš hlavný nepriatel, k tomu nás doviedli. Nie oni, politický farizeji, Havlom začínajúc a Ďuračkom končiac.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-02-25  (21:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Takto, alebo podobne by odpovedalo veľmi veľa ľudí. Myslím, že veľká väčšina.

Keď tak odpovedia všetci, súhlasím. Kto tak neodpovie, tomu ani korunu zo ZP.GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-02-26  (12:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DrHujer - Potom však už nepôjde o nepodmienený základný príjem. Ten má práve funkciu takú, že bez akýchkoľvek podmienok, má hmotne zabezpečiť právo jedinca na život. Tu nemá miesto princíp zásluhovosti.


DrHujer   |   ip:213.160.1   |   2010-02-26  (14:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  V tom prípade s ním nesúhlasím.


GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-02-27  (08:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  DrHujer - názor rešpektujem. Aj názory prechádzajú vývojom na základe poznania.


lentak   |   ip:195.91.56   |   2010-03-05  (00:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  neda mi spomenut ako to bolo za socializmu kto nepracoval bol prizivnik sup do basy a tam musel pracovat pod taktovkou bachara a kto pracoval mal pohodu netriasol sa ze ci bude mat co do huby a ci neskonci na ulici takze musim usudit ze nam uz bolo dobre myslim tym vacsinu ludi tych obycajnych.... komunisti predbehli dobu a pani demokrati nas vratili do feudalizmu tak je


lentak   |   ip:195.91.56   |   2010-03-05  (01:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  - lebo mám vyššie nároky a potreby, ktoré by sa nedali pokryť základným príjmom,
- lebo by som si nevedel predstaviť, že by som bol prakticky vytesnený zo spoločenského života,
- lebo som homo sapiens a nečinnosť si nedokážem predstaviť,
- lebo by mi chýbal pocit užitočnosti pre druhých,
- lebo stále mám chuť učiť sa a vzdelávať sa,
- lebo by som chcel prakticky využiť moje vedomosti, vzdelanie a životné skúsenosti,
- lebo by som nemohol civilizovane existovať bez kultúry a športu, ktoré sú mi blízke,
- lebo .......,

lebo za komancov ked si chcel a makal si mohol si mat vsetko
lebo za komancov sa dalo spolocensky vyzivat az az
lebo za komancov dalo sa realizovat nebol problem.praca bola pre kazdeho... zlepsovatelske hnutia..brigady..alebo aj zber zemiakov
lebo za komancov sa to priam od teba vyzadovalo byt uzitocny
lebo za komancov vzdelavaniu sa medze nekladly ba naopak boli radi ze mas zaujem a umoznili ti to a zadarmo
lebo za komancov svoje vedomosti a kvalifikaciu si mohol vyuzit na 100percent a mohol si si aj vybrat kde ju vyuzijes
lebo za komancov si existoval pekne civilizovane kulturne a hlavne v pohode o sporte ani nehovorim to bola priam nutnost kolko oddielov vtedy vzniklo kolko krytych plavarni sa postavilo a stadionov kin divadiel a kulturnych domov
....to vsetko bolo......


GabrielKaracsony   |   ip:82.119.23   |   2010-03-25  (21:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Priatelia ! Rozhodol som sa. Končím s diskusiami na týchto stránkach, čím nechcem povedať, že končím s publikovaním úplne.

V diskusii k článku "Sulíkov "banán"", ma najviac zaujal tento výrok :

" Sulík je blížiaca sa katastrofa! Som zvedavý, kedy na to prídu ľudia, čo ho tak ospevujú..."

Toto ma "nakoplo" a doplnil som:

Súhlasím !!! Súhlasím, ale s dovetkom :

Katastrofa sa naozaj blíži, ale nie preto, že by k moci mal prísť Sulík. Je totiž úplne jedno, kto z kandidujúcich prevezme vládu po 12.06.2010. Nik z nich totiž neprichádza so zásadným riešením najväčších problémov spoločnosti. Existujúci sociálno-ekonomický systém nik nehodlá zmeniť ! Všetci skloňujú to isté, len s miernymi kozmetickými úpravami - všimli ste si to ?

Ktorá strana chce skoncovať s úžerníckou ekonomikou, odčerpávajúcou všetky vytvorené hodnoty na jednu kopu ?

Ktorá strana chce skoncovať s neskutočne zložitým, neprehľadným a nespravodlivým daňovým a odvodovým systémom ?

Ktorá strana chce jednoducho vyriešiť problém hmotného zabezpečenia najzákladnejšieho ľudského práva - práva na život ?

Máme teda na výber ? Môžeme sa akurát rozhodnúť voliť, alebo nevoliť, ale výsledok bude v každom prípade rovnaký - zlý !!!

Tieto voľby sú už dnes za nami - žiadna zmena nebude ! Pripravme sa na voľby v r. 2014 a poďme od počítačov do terénu. Pripravme skutočnú alternatívu pre voľby - možno už skôr, ako v r. 2014, lebo katastrofa môže prísť až veľmi rýchlo. Kto sa chce zapojiť, ponúkame mu možnosť na pôde " www.danubka.sk ", " info@danubka.sk "

Takže odteraz diskutujem len na pôde OZ DANUBKA a na diskusiách, prednáškach a seminároch, ktoré bude organizovať OZ DANUBKA, alebo na podobných akciách na ktoré OZ DANUBKA bude pozvané.Kotvik   |   ip:178.40.16   |   2010-04-12  (10:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://mustwatch.hztz.cz/film/zakladni-prijem-grundeinkommen/
tu je vysvetlené financovanie základného príjmu, v skratke ide o totalnu reštrukturalizáciu daní + treba danovo zaťažiť rovnak prácu stroja ako prácu človeka...


Anunnaki   |   ip:80.188.86   |   2010-05-02  (03:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jedine systemove riesenie, ktore umozni prerozdelovanie penazi na zaklade prace je, ze sa znizi ZAKLADNY PRACOVNY FOND o tolko %, kolko % je nezamestnanost. Tu ja osobne odhadujem na 20%.

Riesenie, miesto 40h tyzdenne znizme pracovny fond na 32/hod tyzdenne. Miesto 5x 8hodin tyzdenne, by sme do prace chodili len 4x do tyzdna. Zaroven by sa zvysil zakonny priplatok za nadcas na 200-300%, a tym padom by bola z mesiaca na mesiac vyriesena NEDOBROVOLNA nezamestnanost, a system na prerozdelovani penazi na zaklade vykonanej prace moze existovat dalej.

Toto uz vedeli komunisti v 80tych rokoch, ze v roku 2000 bude musiet byt znizena zakladny pracovny fond, ak sa ma udrzat 100% zamestnanost.

Pri 0% zamestnanosti mozu zacat platy opet rast, pretoze vznikne akutny nedostatok kvalifikovanej praconej sily.

Ovsem .. jak to uz niekdo napisal vyssie, cim vyssia nezamestnanost - tym vetsie otrokarstvo za menej penazi, a tym vetsia skutocna MOC v rukach ludi, ktore vlastnia pracovne miesta.


Anunnaki   |   ip:80.188.86   |   2010-05-02  (03:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Znizovanie pracovneho fondu nieje z dovodu ze ludia su lenivsi alebo ze je nas viacej. Je to prirodzeny dosledok automatizacie vyroby a sluzieb. Stroje ci automaty sa nesmu zavadzat preto, aby pripravili ludi o pracu = moznost dostojne zit, ale preto, aby ludi odbremenili od prace a umoznili im viac socialne zit.Tu nejake "hranie sa" s cislami DPH a dani je az druho-ci-treto-rade.

Ako vidite, nezamestnanost ide vyriesit hned, ovsem potom je tu otazka monetarna, otazka vzniku penazi na zakladne uverov cez expanzivnu tvorbu depozit ( ala frakcny rezervny system ). Toto je kamen urazu, ktory bude treba zmenit cim skor. A nasledne je otazka progresivnych dani. A az potom sa mozme hrat s DPH ci velkostou socialnych davok a pridavkov na deti pre nasi ciernych asocialnych bratov.


bo   |   ip:95.103.24   |   2010-05-02  (16:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja nie som za nepodmienený príjem, som za PODMIENENY PRIJEM !
Spoločnosť nie je dostatočne vyvinutá.
Kto je lenivý, nekreatívny, pasívny už robiť nebude a prehajdáka čo sa mu dá.
Iná časť ľudí bude makať na svojom progrese,čo obohatí aj život krajiny.
Z Anglicka poznám PODMIENENÝ PRÍJEM.
Daňový úrad z vybraných daní tým čo majú najnižšie zárobky týždenne dopláca akýsi vyrovnávací kredit/working tax credit/.
A čo musí človek pre to urobiť ?
Odrobiť týždenne 30 hodín, tj len 6 hod. denne. /verte mi dalo sa dobre žiť, aj ušetriť/.
Ked jeden odrobí 6 hod. denne, druhý môže odrobiť ďalších 6 hodín popoludní a ďalší v noci a ďalší v ďalšej smene. Budú teda robiť nie traja za 24 hodín ale štyria.Štaria ľudia porišení namiesto troch.
Podľa mňa je dôležité aby človek mal
istú prácu !
EkonomKarol   |   ip:95.102.25   |   2010-05-02  (16:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  bo
citát:"Ja nie som za nepodmienený príjem, som za PODMIENENY PRIJEM !"

Potom mysli nato že keď sa zamestnáš nič nedostaneš a naproti tomu človek ktorý nič nerobí a je dlhodobo nezamestnaný bude dostávať peniaze za nič nerobenie a ty budeš makať a tie isté peniaze čo on bude dostávať zadarmo ty nedostaneš ! :D len aby si to vedel....


LordX   |   ip:158.194.1   |   2010-05-02  (19:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  EkonomKarol - "Potom mysli nato že keď sa zamestnáš nič nedostaneš a naproti tomu človek ktorý nič nerobí a je dlhodobo nezamestnaný bude dostávať peniaze za nič nerobenie a ty budeš makať a tie isté peniaze čo on bude dostávať zadarmo ty nedostaneš ! :D len aby si to vedel...."

To je hlupost. To co pracujuci dostane na nepodmienenom prijme, aj tak zaplati na vyssich daniach, z ktorych sa tento nepodmieneny prijem financuje. V konecnom dosledku bude mat uplne rovnako, ci uz je prijem nepodmieneny alebo podmieneny. Je to akoby platil sam sebe.


bo   |   ip:95.103.24   |   2010-05-02  (19:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No dobre chlapci, som ženská, z Venuše a vy z Marsu.
Okrem peňazí ma zaujíma pridaná hodnota v živote - a tá je v zmysluplnej činnosti, práci.
Jasné , poniektorí robiť nebudú, alebo nebudú môcť, lebo roboty bude menej a menej. No išlo mi o skrátenie
pracovnej doby a tým vytvorenie viac pracovných miest.
Tak stručne povedané...
EkonomKarol   |   ip:95.102.25   |   2010-05-02  (19:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LordX
citát:"To je hlupost. To co pracujuci dostane na nepodmienenom prijme, aj tak zaplati na vyssich daniach, z ktorych sa tento nepodmieneny prijem financuje."

Zaplati na vyssich daniach? Ale nie sú v priemere platy zamestnancov iba 10 percent. Tak sa ťa pýtam zaplatil by viacej majiteľ firmy-zamestnávateľ alebo zamestnanec ?!
Melny   |   ip:85.248.42   |   2010-05-18  (22:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Keď nepracuješ, máš ZP, keď pracuješ máš ZP+výplatu. Keď si dnes nájdeš prácu, si doslova vydieraný, také novodobé otrokárstvo, kapitalizmus tu už bol pred rokom 1948, nič nové nám ani tentoraz nepriniesol, spoločnosť sa predsa musí vyvíjať, dnešné zriadenie poctivých ľudí diskriminuje a kriminalizuje, spoločnosť je v strese a podľa toho aj tak koná. Naivita ľudí je ovládaná novodobou aristokraciou-politikmi. Kríza nám ukázala, že treba zmeniť systém od základu, totálnu reformu. Vždy tu bude časť obyvateľstva, ktorá sa nedokáže v žiadnej spoločnosti uplatniť, sú preto zlý? treba ich zastreliť alebo nechať zdochnúť? Majú preto žiť pod dôstojnosť? Prečo by mal človek pracovať za mzdu, ktorá ho neuživí? Načo je taký život, len robíš a nič nedosiahneš, nemáš nič, nie všetci ľudia chcú žiť stresový život len aby si mohli kúpiť nejaké zasrané auto, ktoré časom aj tak zhrdzavie. so ZP sa môže zdvihnúť cena práce. Veď dnes je práca považovaná za poslednú možnosť ako si zarobiť nejaké peniaze, dnes špekulácie a nepracovanie vynáša viac ako práca. Je mi divné, že Nemec vo VolksWagene v Nemecku zarobí mesačne 2500 €ur a Slovák vo VolksWagene Blava zarobí mesačne 500 €ur za tú istú prácu, veď to auto VW má rovnakú cenu v Nemecku aj na Slovensku, tak prečo má Slovák menej za tú istú prácu ako Nemec? Kde je ten rozdiel zo mzdy? Keby si Slovák vypýtal tak ako Nemec, tak VW sa vyserie na Slovensko a postaví továreň radšej v Brazílii. A prečo? Lebo z toho rozdielu, ktorý získa v chudobnej krajine, môže žiť nákladnejší život doma.


cv   |   ip:77.247.22   |   2010-05-18  (22:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ZP je vyplod imbecilov ktorí nevedia odkial na to zoberu peniaze...iba trepu do vetra...o ekonomike nemaju sajnu


Silvia   |   ip:95.170.24   |   2010-05-19  (13:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Základný príjem a bez práce si zadovážili rómovia plodením detí. Veď inú prácu nemajú. Myslím si že by tu bola možnosť aby bolo viac pracovných miest a to hlavne znižením daňového zaťaženia a aby cena práce nebola taká vysoká. Ak by zamestnávateľ nemusel vynaložiť toľko prostriedkov na jedného zamestnanca dovolil by si aj viac zamestnancov.
My už zo strachu o prácu berieme viac a viac práce na seba a nevieme sa vzoprieť lebo sme radi že máme prácu. Veď zamestnávateľ veľmi dobre vie, že ďalší nezamestnaný sú na ulici stačí ich zavolať.Gurasu   |   ip:194.203.2   |   2011-09-20  (16:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://www.farmreal.im/2011/09/18/zdrava-spolocnost/diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


tri + tri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Václav Havel – z jiné strany mince

Václav Havel nabyl po 17. listopadu 1989 v restituci rozsáhlý majetek. Pozadí této restituční transakce, jedné z prvních, která prolomila Benešovy dekrety, je však zatemněno a objevuje se jméno pražského pozemkového krále, miliardáře Miloše Červenky.


TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Ubuntu 11.10 je zde

Přesně dle plánu se včera objevilo finální vydání linuxové distribuce Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. Vydání je to svého druhu spíše evoluční, byť přináší několik zajímavých novinek…


Hlasovanie o eurovale a (ne)čakané odhalenie.

Voliť nemá zmysel

Hranice a obranné zóny Spojených štátov európskych

Postoj západnej vedy k reinkarnácii

Príbeh o postojoch k Eurovalu pred voľbami 2010

Archív

Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom House

Americká nezisková organizace Freedom House vydala nový žebříček svobody ve světě. Podle očekávání euroatlantické země jsou nejsvobodnější a „darebácké státy“ naopak nesvobodné.


Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Keď je Beňová v emóciách môžete porušovať z...

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Zavádzanie slovenských médii ohľadne Grécka

Wikileaks - Ron Paul komentuje depeše o meetingu USA se ...


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage


Generated in 0.4445 s