Robert Fico sa s Jánom Figeľom zhodnú v tom, že je nutné stavať diaľnice. Nezhodnú sa na tom, ako. Figeľ tvrdí, že Ficove diaľnice sú až dvojnásobne predražené a dokazujú to výsledky jeho tendrov. Fico sa bráni tým, že Figeľove diaľnice budú nekvalitné a bude treba navyšovať ceny cez dodatky. To je tvrdenie, ktoré overí iba čas.

Ján Figeľ tvrdí, že diaľnice treba stavať zo štátneho rozpočtu a eurofondov. Eurofondy ešte viac zlacnejú už aj tak lacnejšie Figeľove diaľnice, pretože až 85 % nákladov je možné hradiť z nenávratných príspevkov Európskej únie. Robert Fico tvrdí, že je nevyhnutné vrátiť sa k jeho koncepcii financovania výstavby diaľnic cez PPP projekty. Čiže stavať diaľnice dvojnásobne drahšie a ešte aj bez dotácií z eurofondov. Je to pre neho tak dôležité, že mieni rozhodnúť o prvom PPP projekte už hneď na prvom rokovaní novej vlády. To nedáva logiku.

Ak sú financie štátu naozaj v takom katastrofálnom stave, ako tvrdí Robert Fico, prečo odmieta možnosť vylepšiť ich darovanými miliardami eur z Európy a namiesto toho ich bude ešte viac zhoršovať ďalšími pôžičkami za vysoké úroky? To nedáva logiku. Iba ak by odpoveď na tento rébus naznačovala Figeľova otázka: "Kam malo smerovať tých 700 miliónov eur, o ktoré Robert Fico predražil výstavbu diaľnice D1?"