21. September 2019
    
Príbeh jednej rodiny - Dolezite.sk

Príbeh jednej rodiny


  2010-01-23  (15:19)  |  Kultúra
  45% hlasovalo = 1  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Príbeh jednej rodiny


 

Chlap sa ožerie, doma sa nahý vyvalí na zem a chrápe. Nájde ho tam jeho najmladší syn, je z toho mierne mimo, tak to ide zreferovať svojim starším bratom. Tí zoberú deku a otca prikryjú. Zatiaľ ako-tak dobre. Starý sa dopil, veď to sa stáva, synovia sa o neho podľa potreby postarali. Ale.

 

Na druhý deň ráno sa onen chlap preberie z opice, dá sa trocha dokopy a ide povyzvedať, čo bolo včera (má okno). Synovia mu povedia čo a ako. Reakcia? Starý očervenie od zúrivosti a prekľaje svojho vnuka! Ešte raz: vnuka! Syna svojho najmladšieho syna! Chalana, čo s tým nemá vôbec nič spoločné. A ešte ho podhodí ako otroka jeho bratom! Ale asi bol ešte stále pod parou, takže v zápätí sa opravil: vydal vnuka napospas svojim dvom starším synom. Alebo sa mu zdalo, že chalan by mal málo roboty, tak mu k bratom prihodil aj strýkov, ale to nie je až také podstatné. Problém je inde.

 

Čo je to za človeka, poviete si dúfam spolu so mnou. Sviňa ožratá, nevie kedy má dosť, zdá sa že to má aj v hlave pomotané a ide sa vŕšiť na nevinných deťoch...

Nuž, bol to Noe. Vyvolený medzi ľuďmi, vzor morálky, ten z ktorého sa malo rozmnožiť celé ľudstvo. Citujem:

 

"Noe bol najspravodlivejší a najbezúhonnejší muž medzi svojimi súčasníkmi. Noe viedol bohumilý život."

Slovami samotného Boha:

" ...iba ty si spravodlivý predo mnou v tomto pokolení."

 

???

 

Myslel som si, že zle vidím ale je to tak. Noe-ov najmladší syn Cham síce neurobil nič zlého, iba nevedel ako zareagovať a tak sa (podľa mňa celkom rozumne) zveril s problémom starším bratom. (Ak by sa na otca úplne vykašľal, ten mohol zomrieť napríklad na zápal pľúc, ale to by bolo asi OK, však.?)

Keby Noe vynadal synovi Chamovi, dajme tomu že by sa to dalo chápať ako exces pristihnutého alkoholika - vidíme to bežne, že sa niekto vinu za vlastné chyby snaží zvaliť na iných. Ale čo s tým má (preboha! Wink) vnuk Kanaán? Prečo by mal niekomu ponížene slúžiť? Toto je biblická predstava spravodlivosti? To snáď nie!?

 

Aké sú možnosti:

1. Je to napísané dobre a takto to autor myslel. Podľa biblických zákonov má trpieť nevinný a najväčšia sviňa mu bude rozkazovať.

2. Noe bol mimo alebo v afekte  a poplietol  meno vlastného syna. Stále platí bod 1., trpieť má nevinný.

3. Noe sa nezachoval v súlade s morálkou, mal to byť odstrašujúci príklad toho, že starí ľudia nie sú vždy tí najmúdrejší, ale komentár sa z Biblie stratil. Za zásluhy o záchranu ľudstva mu Boh udelil výnimku a prepieklo sa mu to bez trestu a bez poznámok. Teda vyvolení môžu všetko, ostatní musia držať hubu a krok.

4. Noe vôbec nebol nejaký ideál morálky, ale podarilo sa mu oblafnúť Boha a tak si zachrániť krk pri potope. V tomto prípade bol prichytený bez pretvárky. Boh si nechcel priznať, že vybral zle a tváril sa, že je všetko v poriadku.

5. Dlhý pobyt v Arche (možno ponorková choroba, možno mu stúpla sláva do hlavy) zmenili Noe-ho charakter, s čím Boh zrejme nepočítal (nemal potrebné skúsenosti s takýmito akciami). Boh si uvedomil a priznal svoju chybu, tak si len potichu zanadával a nechal tak. (Mimochodom, na vytopenie ľudstva by spoľahlivo stačili aj dva týždne.)

6. Táto pasáž Biblie je jednoducho totálna blbosť a treba ju vytrhnúť.

7. Neviem, také riešenie, aby všetci zostali peknučkí sa mi nepodarilo vymyslieť. Ja by som takého "ideálneho" otca alebo dedka, ako bol Noe, rozhodne nechcel.

 

Záver nie je jednoznačný. Chybu mohol urobiť Boh aj Noe, Boh mohol konať protekčne, chybná je Biblia, alebo je biblická morálka úplne zvrátená. Alebo všetko naraz. Vyberte si sami. Prípadne navrhnite vlastné riešenie Innocent.

 

Paľo (Pao).

 

Plný text pasáže z Biblie:

"Noe začal obrábať zem a vysadil vinicu.

A keď sa napil vína, opil sa a obnažený ležal vo svojom stane.

I uvidel Cham Kanaánov otec, nahotu svojho otca a vonku to hovoril svojim dvom bratom.

Ale Sem a Jafet vzali plášť, obaja si ho položili na ramená, išli chrbtom a zakryli otcovu nahotu. Tvár mali odvrátenú, takže nevideli otcovu nahotu.

Keď sa Noe prebral z vína a keď sa dozvedel, čo mu urobil najmladší syn,

povedal: "Buď prekliaty, Kanaán, staň sa poníženým sluhom svojich bratov!

Potom pokračoval: "Nech je zvelebený Pán, Boh Semov a Kanaán nech je jeho sluhom!

Nech Boh rozvetví Jafeta a nech býva pod Semovými stanmi a Kanaán nech je jeho sluhom!"

 

Pre prípad, že by to niekto považoval iba za preklep, tu je päť rôznych oficiálnych textov. Ja som citoval z prvého zdroja:

http://www.svatepismo.sk/listovat.php?kniha=1&kapitola=9

http://www.biblia.sk/sk/1/biblia/sev/gen/009.html

http://www.biblenet.cz/app/bible/Gen/chapter/9

http://www.biblegateway.com/passage/?search=Genesis+9&version=KJV

http://www.gnpcb.org/esv/search/?q=Genesis+9


(titulný obrázok je public domain)


Pao
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
mattto   |   ip:91.127.60   |   2010-01-23  (23:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Biblia je pre debilov


Jafet   |   ip:89.173.88   |   2010-01-23  (23:12)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Tento príspevok ukazuje na holý fakt, že pisateľ ani nevie o čom píše. Biblia ako verný sprievodca dejín ľudstva opísala to čo sa stalo Noachovi, ktorý prežil potopu a stal sa predkom nás všetkým vrátane písateľa tohto článku. Pred potopou ľudia zrejme nepoznali kvasný proces, nakoľko klíma na zemi sa po potope rázne zmenila. Noe sa neopíjal ale sa opil práve na základe uvedenej skutočnosti. Keď sa dozvedel o tom ako s ním zaobchádzali jeho deti Sem, Cham a Jafet,špeciálne Cham a jeho syn Kanaan. Biblia neodhaľuje podrobnosti o neúctivom jednaní Chama a Kanaana, ale môžeme si byť istí, že títo dvaja sa správali neúctivo, na rozdiel od Sema a Jafeta. Z tohto dôvodu vyriekol Noe prekliatie Kanaana. Ako vieme z dejín územie Kanaanu sa smutne preslávilo bezuzdnými orgiami, posvätnou prostitúciou,a ďalšími zvrhlosťami pre ktoré boli jeho obivatelia nakoniec potrestaní vyhubením. Ako vieme, Biblia odsudzuje opilstvo nielen doslovné ale aj duchovné. Pisateľ príspevku "Príbehu jednej rodiny, zrejme nerozumie ani jednému z oboch opilstiev, ani ich odsúdeniu v Biblii.


Pao   |   ip:195.98.4.   |   2010-01-23  (23:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jafet, poprosím o vysvetlenie:
1. Na základe čoho si (podľa tvojich slov) môžeme byť istí, že sa Sem a Kanaan správali neúctivo?
2. O Kanaanovom previnení sa v historke nepíše vôbec nič, ale schytal to naplno. O Chamovi je tam aspoň čosi diskutabilné, ale zostal bez trestu. Prečo?
3. "pred potopou zrejme ľudia nepoznali kvasný proces" - to máš odkiaľ?
4. "klíma sa na zemi po potope rázne zmenila" - a na toto si ako prišiel? Keď sa už odvolávaš na dejiny územia, mohol by si vedieť, že v Mezopotámii v tom čase o potope ani pes neštekol.
5. Ako v tomto prípade Biblia odsúdila opilstvo?

Ak chceš reagovať, prosím konkrétne. Radšej jeden poriadny argument ako "zrejme", "môžeme si byť istí" a podobne. Teším sa na ďalšiu diskusiu.

PS: Na tom "Biblia ako verný sprievodca dejín ľudstva" som sa pobavil naozaj dobre. Ďakujem :-).


putnik   |   ip:188.112.1   |   2010-01-24  (00:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Neale Donald Walsch publikoval v svojich knihach nazor Boha na Bibliu. (Ak by niekomu tento clanok nestacil.)
(Mnohi z tych co veria v Boha budu sklamani - Boh v ktoreho veria je vymysleny.
Mnohi z tych co neveria v Boha budu sklamani - bud zavru oci a budu musiet ich mat zavrete, alebo spoznaju Boha.)Lubo   |   ip:82.119.12   |   2010-01-24  (01:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dovolim si poukazat na ina pohlad veci..neviem ako to presne bolo s Noe a jeho bezuhonnostou..podla mna je to jedno nie?..Boh povedal ze je naj medzi vrstovnikmi tak to je napisane a tak to bolo...rozne spekulacie..o tom ci to je pravda biblia alebo nieje nerozoberam lebo podla mna je! Dalej by som chcel panovi autorovi poukazat..na dalsi fakt..kral David...kral David..bol muz podla Bozieho srdca...vstaval skoro rano a hladal Boha chvalil ho a modlil sa k nemu..tento kral..kral David...sa zamiloval do zeny..a zabil jej muza!!!aby ju mohol mat pre seba...no v biblii je napisane ze to je muz podla Bozieho srdca...a bol to nie opilec ale vrah!!!...a teraz pan autor sa chyta za hlavu a nechape..ja mu to jednoducho vysvetlim..kto je bez viny nech prvy hodi kamenom...ste bez viny pan autor?..tento autor sa asi v zivote neopil..nikdy nezapalil si cigaretu..nikdy neposlal nikoho sprepacenim do p....tento autor bude najvecsi svetec...hm??..asi nie...kazdy mame svoje chyby...kazdy mame svoje previnenia..kazdy mame to za co sa hambime..ci Noe ci Mojzis..ci David ci Salamun..ci Samson..vsetci..mali svoje viny!..iba Kristus bol bez viny..ak moze hriech Adama nakazit ludstvo tak Kristov bezhriesny zivot oslobodi cele ludstvo to je Bozia spravodlivost....miluje nas takych aky sme..dobre vie ze zlyhavame..a odpusta nam...tak odpustil Davidovi tak odpustil Noemu...tak odpustil Mojzisovi..Samsonovi ..Izakovi ..Jakobovi ..a tak moze aj odpustit autorovi tohto clanku..a povedat ti si podla mojho srdca aj napriek tomu ze si zabil ..kradol..smilnil..ale musis milovat Boha..a priznat si vinu


Lubododatok   |   ip:82.119.12   |   2010-01-24  (01:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nikdy ale nikdy nezabudajme nato..ze ked ukazujeme na inych prstom..na nas mieria dalsie tri!!pan autor...prave vydal sud nad Noem a jeho zivotom..obstojite pan autor (sam v sebe uprimne)..pred svojim metrom ktorym merate Noeho?..lebo raz tento meter bude pouzity proti vam


ufff   |   ip:195.91.79   |   2010-01-24  (02:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mne pripradá zaujúmavé, ako vždy takéto "kritické" reflexie z biblie obsahujú reakcie na udalosti nachádzajúce sa na prvých pár stranách.(t.j. Knihy Mojžišove)
Čo takto zohľadniť viac ako 3000 rokov deliacich nás, čo to čítame dnes, od týchto udalostí - čo sa týka dobových reálií, i možných preklepov, glós a iných "opotrebovaní" textu pri prepisovaní, ktoré však zvačša nenarušujú osnovu, či zmysel textu...


Pedro   |   ip:24.68.230   |   2010-01-24  (02:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jafet ty taradlo. V Biblii sa jasne pise ze Noe sa napil vina a ty trepes ze nepoznali kvasny proces. Tak ako urobili to vino bez kvasneho procesu ?
p.s. Aha asi som zabudol, ze niekto sikovny mohol premienat za uplatu vodu na vino aby mali co pit :)


gojim   |   ip:82.119.97   |   2010-01-24  (08:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  je mi velmi luto ze tento inac velmi dobrý server sa prepožičal útokom proti Bohu. Dopredu hovorim, to je cesta ktora nikam nevedie. Vytrhavat jednotlive verse z kontextu Biblie a davat im svoj vlastny význam je velmi necestne, tupé a podlé. To dokáže každý, každá sekta je založená na niečom podobnom ... Ja k Noe-mu len tolko, že spravodlivost v Biblii ma iný rozmer ako spravodlivost ako taká. Boh jasne povedal ze spravodlivý nie je NIKTO. Spravodlivostou sa mysli "ospravedlnenie" Jezisom Kristom, to znamena konfrontacia hriechu.

Ja som sa pokusal poslat na dolezite.sk jeden článok ale nebol uverejnený. Velmi prosim diskutujucich, vysvetlite mi da sa sem poslat clanok ktorý by tieto veci konfrontoval? Dovoli to prevadzkovatel? Dakujem za odpoved. Gojim


50   |   ip:94.136.13   |   2010-01-24  (11:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  gojim; pletieš si naboženstvo, cirkev, sekty, bibliu a "BOHA". Nikto neútočí na "BOHA", si zmätený, uniká ti podstata, mysli globálne v súvislostiach a hlavne otvor oči, pozri čo deje vo svete TERAZ (nie správy na Markíze), toto riadia ľudia nie "BOH"


pre50   |   ip:82.119.12   |   2010-01-24  (12:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  je to utok na Boha...opovrhujes jeho spravodlivostou...to ze ty si myslis ze Boh neexistuje na veci nic nemeni ..ukaz mi dokaz..ze nieje.


pre50   |   ip:82.119.12   |   2010-01-24  (12:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a ty pleties cirkev bibliu a Boha v stupidny mix..ludia a dianie na zemi je jedna vec a duchovny svet je druha vec...gojim to dobre vystihol..co ma s Noe spolocne globalne dianie?..preco ta tak velmi trapi globalne dianie?..nic s tym neurobis nijak to nezmenis...tymto svetom hybu ine mocnosti..zla..s ktorymi sa Boh nestotoznuje!...od kedy clovek upadol hriechu tomuto svetu vladne diabol...satan...a nie Boh..Boh je ten co nam podava zachrannu ruku z tohto zla...NWO..a novy svetovy poriadok nieje nic nove..kazdy kto cita bibliu vie ze to bolo napisane pred 2000 rokmi..ako to bude...NWO..len priamo zapada do proroctva z biblie...a je to akasi priprava ..pre vladu jedneho cloveka...antikrista..preco ta tak velmi stve ze Boh s tym nic nerobi?..a preco by mal?..kazdy mame svoju slobodnu volu ak by Boh do toho zasahoval bol by diktator..a despota...lenze my pozname Boha ako svetlo..lasku..odpustenie a pochopenie..no ma svoje hranice..a jasne dava ludom najavo co sa mu paci a co sa mu nepaci...diabol je ten co s clovekom manipuluje proti jeho voli...drogy..alkohol...mamon..peniaze...klamstvo...smilstvo...vrazdy ..kradeze...to je diablova praca...


Pao   |   ip:195.98.16   |   2010-01-24  (12:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lubo: Skutočne geniálna konštrukcia, obhajovať lásku Boha k opilcom tým, že Boh miluje aj vrahov to chce naozaj silný žalúdok.
O mne nikto netvrdí, že som najspravodlivejší a najbezúhonnejší. A pritom som nikoho nevydal do otroctva, ani nepreklial.
A na rozdiel od teba si nemyslím, že láskou k Bohu sa dá ospravedlniť každý zločin.

Ufff: Priznávaš teda, že v Biblii sú chyby?

gojim: Uviedol som celú pasáž. Viac tam k tejto téme nie je. Ak ti niečo chýba, kritizuj autora Biblie. O vytrhávaní jednotlivých veršov z kontextu porozprávaj svojmu farárovi - kázne sú často postavené na jedinom riadku textu.

Všetkým menovaným: Vám sa teda zdá spravodlivé trestať nevinného?


Nemoh   |   ip:208.53.13   |   2010-01-24  (13:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Podla stranky www.ateista.tk by prave veriaci sli do pekla,lebo si dovoluju hovorit a mysliet za boha aj ked ho vobec nepoznaju.Dovoluju si slubovat,alebo vyhrazat sa peklom v jeho mene a hlavne si boha tvoria vo vlastnych hlavach a svoje chore myslienky pripisuju jemu.

Uz vasa predstava aky boh je moze byt urazka jeho osoby za ktoru budete stahovany z koze.

Nebola by pre vas urazka,keby o vas blby dav rozpraval nepravdy?


Ten kto sa vtiera bohu bude rozkrajany a skvareny vo vecnom ohni.

Pao   |   ip:195.98.16   |   2010-01-24  (13:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pre50: Chceš povedať, že ty ako veriaci nie si zodpovedný za zlo, ktoré robíš? Že to s tebou manipuluje diabol? Si posadnutý? Kde je potom tá tvoja slobodná vôľa?

Bonusová otázka: Ukáž mi dôkaz, že tvojho Boha pred dvoma dňami nezožrala diablom zhypnotizovaná osemmetrová nafukovacia veverička made-in-china (to len aby som sa priblížil tvojmu spôsobu argumentácie :-)).

Činy sú viac ako slová. Darmo budeš rozprávať aký Boh je, keď nekoná pre dobro ľudstva. Mám sa klaňať Bohu, ktorý kašle aj na svojich najvernejších? Na Haiti je 80% kresťanov...


Nemoh   |   ip:208.53.13   |   2010-01-24  (13:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Na svete si kazdy chory veriaci predstavuje inak svojho imaginarneho priatela.


vesely_bobor   |   ip:84.245.64   |   2010-01-24  (17:07)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pre50:
dokazne bremeno v tomto pripade spociva na tych, ktori tvrdia, ze boh existuje. neexistenciu niecoho nie je mozne dokazat. takze ti ktori si vieru neosvojili pocas svojho zivota nemaju dovod nieco dokazovat. vychodiskovym bodom po narodeni je neverit. na vieru je potrebne cloveka v priebehu zivota naprogramovat. teda ak tvrdis, ze boh existuje, je na tebe aby si to dokazal.

v podstate tu existuju 2 skupiny ludi.
1. neveriaci, ktori su presvedceni, ze boh je vymyslena (v podstate rozpravkova) postava.
2. veriaci, ktori su presvedceni, ze tato postava realne existuje.

nevadi mi, ak niekto veri klamstvam ohladne existencie vymysleneho boha, jeho vymyslenej rodiny a vymyslenych zazracnych skutkov. je to kazdeho osobna vec. kazdy si moze verit takym blbostiam, ake si vyberie :) problem nastava len v pripade, ak ludia, ktori tymto blbostiam veria, ich nejakym sposobom vnucuju ludom, ktori im neveria. (touto bezohladnostou sa ale nevyznacuje len krestanstvo, ale aj zopar dalsich "nabozenstiev")

napriklad mi vadi ze je cirkev platena zo statnych penazi, pretoze na tychto parazitov prispievaju aj ludia, ktory tymto klamstvam neveria.
ak by si veriaci svoj zabavny spolok platili z vlastnych penazi (podobne ako fanusikovia kina, divadla, zbierania znamok, alebo chytania ryb), potom s tym nemam najmensi problem.
na druhej strane uznavam, ze krestania v poslednych storociach spravili velky krok vpred. dnes uz aspon nevrazdia ludi.

nesuhlasim s mattom, ze biblia je pre debilov. myslim ze viera nema nic spolocne s rozumom, skor s emociami. niektori ludia maju problem sa vyrovnat s faktom, ze smrtou sa zivot konci a tak radsej uveria nejakej rozpravke, pomocou ktorej sa s myslienkou vlastneho zaniku lahsie vyrovnaju.

k clanku: kedze biblia nie je "slovo bozie", ale skor ludova kniha rozpravok, zaoberat sa tym, ci bol noe "najspravodlivejsi a najbezuhodnnejsi muz" je strata casu.


50   |   ip:94.136.13   |   2010-01-24  (17:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pre gojim a ip:82.119.12; nechcel som sa veľmi rozpísať a to čo som napísal skrátene asi vyznieva ináč než som myslel, uvediem to na pravú mieru. Nechcel som sa nikoho dotknúť pre mnoho ľudí v tak citlivej otázke ako je viera. Ak som sa dotkol, ospravedlňujem sa. Len tvrdím, že náboženstvo, viera, biblia, sekty a koncept boha akéhokoľvek (preto to bolo v úvodzovkách) sú rozdielné veci, než aby sa dali jednoducho vysvetliť a spájať spôsobom dobrý-zlý. Vyjadril som vlastný názor, že vzhľadom k svetovému dianiu silno pochybujem o akejkoľvek spravodlivosti. Neviem aká je ta božia spravodlivosť, ale prirodzená neexistuje, aspoň ju doposiaľ nikto nenastolil žiadnym spoločenským usporiadaním.
pre Pao: v perzonifikovaného boha neverím, nič nebudem dokazovať, ale tak isto mi nesedí Darwin, a veľa vecí si ešte neviem vysvetliť.... nemyslím svetonázor, ale existenciu vesmíru napríklad. HAITI - HAARP _ USA - ropa, asi tak. Tých obetí je mi nesmierne ľúto, som empatik a plne s tebou v tomto súhlasím.


50   |   ip:94.136.13   |   2010-01-24  (18:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pre vesely_bobor, v podstate so všetkým súhlasím.


Pao   |   ip:195.98.16   |   2010-01-24  (21:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  50: aby bolo jasno, svoje príspevky (vrátane veveričky :-)) som neadresoval tebe, ale vytočenému prispievateľovi s nickom "pre50" :-). (myslím že je to aj prípad veseleho_bobra)
Takže no problemo, mne naozaj nemusíš nič dokazovať. To je na ňom.

Pochybnosti sú na mieste, môžu ťa posunúť dopredu. Len ma mrzí, že som od žiadneho z tu prítomných veriacich nedostal odpoveď na tú základnú otázku z článku: Je v poriadku, aby trpeli nevinní? Pretože Biblia vraví áno.


YnaG   |   ip:85.70.109   |   2010-01-24  (21:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ...JÁ JSEM BŮH...
...TY JSI BŮH...
...BŮH VÍ PROČ...

žiji ve Smíru
a tato planeta je ze mně ..... :-))))


Ignac   |   ip:78.141.11   |   2010-01-24  (21:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Autor tohoto clanku je dost znamy svojou plytkostou uz na viacero strankach. Bibliu ako celok neponal ani raz. Mixuje jablka s hruskami-ako uz ktosi skomentoval a taktiez nevidi vobec banalne suvislosti medzi faktami. A vlastne jeho clanky su len malou castou propagandy, ktora bola naplanovana a vytvorena pre slovensko uz pred tromi rokmi a fici teraz naplno vo vsetkych nasich mediach. A vlastne ludia ani tieto komentare necitaju, takze zbytocne sa tu rozpisujete a vyvracate. SMERODAJNY JE CLANOK. TREBA NAPISAT CLANOK, KTORY VYVRATI VSETKY AUTOROVE KRAVINY A PLYTKOSTI a NEVEDOMOSTI. A PISAT TIE CLANKY PERMANENTNE. Vase komentare sa neukazuju v zoznamoch clankov na titulnej strane, ale ten jeho bludny clanok ano a to je podstatne o co tu ide!!!! Aby sa z medii chrlili totalne bludy a neustale, take ako pise tu tento autor. 1000krat opakovana loz sa stava pravdou je dnez zakon cislo jedna v mediach... zial aj tu.


disney   |   ip:62.168.93   |   2010-01-24  (22:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ŽASNEM, koľko ľudí stále berie bibliu DOSLOVNE


disney   |   ip:62.168.93   |   2010-01-24  (22:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  putnik - PLNÝ SÚHLAS, pán Walsch je skvelý autor, jednu jeho knihu som prečítal. No za minimálne takisto skvelú považujem knihu Nové Zjavenie Pána Ježiša Krista, od Petra D. Francucha z roku 1988. Je smutné že o tejto knihe veľa ľudí nevie ...


PeterSzakal   |   ip:24.150.25   |   2010-01-24  (22:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao
je len velmi malo pravdepodobne, ze ludstvo nepoznalo "kvasny proces" pred potopou.
Fermentacia ovocneho cukru je v prirode tak siroko pritomna, ze nemozeme rozpravat o objaveni, ale o pouzivani.
O potope a case kedy bola sa pochybovat da. Biblia nieje historickym dokazom vobec nicoho.
Ale je nespochybnitelne, ze alkohol patri k prvopociatkom ludstva.


disney   |   ip:62.168.93   |   2010-01-24  (22:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao - "Je v poriadku, aby trpeli nevinní?"

V negatívnom stave a svete v akom žijeme, to je normálne. A z negatívneho pohľadu je to správne. Z pozitívneho hľadiska to samozrejme nie je správne.
Všetky negativity sú z pohľadu negatívneho pozorovateľa pozitívne a teda správne. Je to ako dvojitá negácia v logike.
Existuje určité veľmi dôležité poslanie negatívneho stavu, a to je, aby sa zobrazilo, ČO NIE JE SPRÁVNE. Inými slovami, ČO NEVOLIŤ. Ide o to, aby sa plne ukázali a boli známe výsledky všetkých možných negatívnych myšlienok a činností, v čo najplnšom a najväčšom rozsahu.
A to sa deje práve na tomto svete a práve teraz. A lepšie to už nebude. Bude to najhoršie, také zlé že si to nikto ani v najhoršom sne nedokáže predstaviť.!
Avšak tým nie je povedané, že každý kto tu je, si to musí tu zažiť. Ten kto celý život žije pozitívne, nevolí negatívne činnosti a myšlienky, ten si plnosť negatívneho stavu nebude musieť zažiť na vlastnej koži. Lebo on negatívny stav neživil. Živia ho tí čo volia negatívne myšlienky a činnosti. A tí si zažijú konečný výsledok svojich činností. Teda pokiaľ včas neobrátia svoj postoj.
Viac info - viď Nové Zjavenie Pána Ježiša Krista.


xxx   |   ip:95.105.19   |   2010-01-24  (23:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  biblia je cela postavena na zjaveniach zazrakoch

vtedy malo dost vela ludi zjavenia kde sa im zjavil boh
a prikazal im ako maju konat...to bolo vtedy

teraz si predstavme cloveka dnes(2010), ktory by tvrdil ze sa mu niekto zjavil(ved to predsa nemoze byt stale iba boh kto sa zjavuje to je minimalne podozrive=HALUCINACIA):

priklad:mne osobne sa zjavil trojhlavy DRAK a nie BOH!!!

co by sa stalo?Automaticky by som bol vyhlaseny za dusevne choreho ze sa mi zjavil 3hlavy drak a automaticky by som skoncil v pezinku na psychiatrii!!!

mne sa ale fakt zjavil!!!

zaujimave je aj ze zjavenia sa uz dnes akosi nevyskytuju (dnes uz kazdy si musi uvedomit ze zjavenie je HALUCINACIA typu TAK TY MI NEVERIS ZE SA MI ZJAVIL BOH?OKAMZITE VEREJNE UPALIT NA HRANICI!!!a na miesto boha co sa zjavoval x ludom tieto veci dnes vybavuju TERORISTI,ktory sa tiez "ZJAVILI" a "ZJAVUJU" a tiez treba konat kroky na boj proti nim odovodnovane ich existenciou!!!

POZNA NIEKTO NIEKOHO ZO SVOJICH ZNAMYCH ZE SA MU ZJAVIL BOH alebo panenka maria?
ak ano NIE JE NAHOUDOU DUSEVNE CHORY?


xxx   |   ip:95.105.19   |   2010-01-24  (23:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  POTOM AJ KOPERFIELD JE ASI BOH KED NECHAL ZMYZNUT SOCHU SLOBODY,lietal,nechal sa rozrezat napolovicu.TO NIE JE ZAZRAK?JE TO ZAZRAK TAK POTOM MUSI BYT BOH KED KONA ZAZRAKY.DNES SA ALE NAZYVA TAKYTO clovek ILUZIONISTA alebo MAG alebo KUZELNIK a mimochodom robi to pre peniaze.a tak isto sa to robilo vtedy kvoli peniazom(zlatu),ktore podla biblie treba bezpecne ulozit v CHRAMOCH(kostoloch)lebo tam vonku stale existuje niekto kto by ich chcel vykopat!!!v chrame su v bezpeci!!!

Dnes existuju teroristi ktori pre zmenu stale vyrabaju jadrovu bombu a stale ju chcu pouzit a 100% ju aj pouziju haha

NO JE TAM MINIMALNE URCITA PODOBNOST


ehm   |   ip:82.119.12   |   2010-01-25  (00:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ja som zvedavy pani a damy..co poviete...ked zomriete a sa dozviete ze to comu ste sa tak velmi vysmievali je pravda...Boh sa zmiluj nad vami


Lubo   |   ip:82.119.12   |   2010-01-25  (00:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  1. Ano je to v poriadku ked trpia aj nevinny...je to absolutne v poriadku..Boh nepotrebuje advokata..biblia opisuje presne to ..co spravil Noe...a to co spravil Noe za to Boh nenesie ziadnu zodpovednost...Boh miloval Noeho aj napriek jeho chybam
2. Nikto nieje nevinny..
3. je to uz doneba volajuce..co tu pisete..ved to snad ani nieje logicke co tu pisete..vy to vazne nechapete?..preco sa obuvate do Boha..ked pricina zla je satan..ja nechapem...to je jasny dokaz ze sam diabol vam strka tie myslienky do hlavy...Boh nenesie ziadnu vinu..
Lubo   |   ip:82.119.12   |   2010-01-25  (00:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a dalej...ak niekto sa chyti za hlavu ze Boh bol schopny milovat alkoholika vraha ci zlodeja...tak sa drz za hlavu dalej..pretoze toto je Boh...taky Boh proste je...najlepsie na tom je ze sami neviniacikovia nam tu pisu aky je Boh nespravodlivy..ako velmi ale velmi vam ublizil ...este raz BOH MILUJE KAZDEHO TAKY AKY JE...!!..KAZDEHO.!..vraha alkoholika narkomana..ano miluje ho ma pre neho otvorenu naruc..Boh moze odpustit vinu..skrz krv Jezisa Krista..jeden hriesnik Adam moze nakazit ludstvo tak jeden nevinny Kristus moze zachranit cele ludstvo ...bodka..tu sa nieje ocom bavit...


LordX   |   ip:84.47.41.   |   2010-01-25  (00:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Ja som zvedavy pani a damy..co poviete...ked zomriete a sa dozviete ze to comu ste sa tak velmi vysmievali je pravda..."

Opytam sa ho naco nam dal rozum, logiku a kriticke myslenie, ked potom chcel aby sme slepo verili niecomu uplne bez dokazov, iba na zaklade nejakeho textu pochybneho povodu, ktory sa v nicom nelisil od ostatnych mytov a rozpravok z danej doby.


preLordX   |   ip:82.119.12   |   2010-01-25  (01:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Boh ti dal rozum a slobodnu volu...lenze tento tvoj rozum je neustale napadany...diablom kedze zijeme v tejto dobe...

ale lisi sa od rozpravok a bajok...v ktorom nabozenstve je napisane v ktorej rozpravke je povedane...ze sam Boh prisiel aby zomrel za nas?..toto si ludska hlava nemohla vymysliet...ved ani v tej dobe nikto Jezisovi neveril ze on je Boh..ved bol bezdomovec..chodil a kazal o kralovstve Bozom.

V greckej mytologii...bohovia maju ludske charaktery..v egypskej tak isto...islam tam ti kazu bit nevinnu zenu..a radsej ju pochovat ako by ta mala podviest...budhizmus..chce aby si meditoval a vyprazdnil si hlavu..chapes?..vyprazdnil...atd mozem pokracovat...

biblia: Blahoslaveny ti co nevideli a uverili...

ak niekto veri biblii znamena to ze pocuje Bozi hlas...citi ho vo svojom srdci..ti co necitia sa budu zbytocne hadat a skriepit kazdy veriaci krestan vie ze to je tak ako biblia pise..a kaze..to nieje kniha ale Bozie slovo

Vasa kvazi mudrost ktorou vsetci oplyvate..je v Bozich ociach blaznovstvo...

Blahoslaveny muz ktory nechodi podla rady bezboznych, na ceste hriesnikov nestoji a na stolici posmievacov nesedi. Ale ma zalubu v zakone Hospodinovom a o Jeho zakone rozmysla dnom i nocou


Hlas   |   ip:82.119.10   |   2010-01-25  (06:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  V diskusii sa presviedcame provokujeme alebo potrebujeme napisat ze to co si on mysli nie je dobre ze si To mysli????? Aky to ma vyznam?
Plno emocii, slovnych hrubosti? Ani vtipne to nie je len na usmev...
Kazdy budujeme svoj vnutorny svet ...ukladame do vlastneho vnutra zazite, pochopene....To co si don vlozime su nase zazitky postoje ...ci uz potrebujeme nabozenstvo, ateizmus, vnutornu silu a chut spajat si suvislosti a obohacovat svoj zivot je len na NAS....Ten Kto potrebuje Boha nechajte Ho...Ten kto kraca sam nechajte ho...Kazdy ma vlastnu cestu a vsetci ostatni sme len tiene na jeho ceste ...


kybalion   |   ip:84.47.62.   |   2010-01-25  (08:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Všetko, čo počujeme, je len názor, nie fakt. Všetko, čo vidíme, je len perspektíva, nie pravda." Marcus Aurelius viac nemam co dotat :) pekny den prajem kazdemu :)


putnik   |   ip:195.80.17   |   2010-01-25  (14:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Disney:
Autorov je vela. A tych co nepublikuju este viac. Na internete je (co ja viem) 8 knih od Walsha v elektronickej forme.
Ak je niekto ochotny zdielat taketo knihy, ozvite sa prosim.


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-25  (18:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ignac: Normálne som sa musel obzrieť, či mi nestojíš za chrbtom vieš toho o mne táák veľa ;-).

A teraz vážne: Daj link na nejaký z "mojich" článkov, či sa trafíš aspoň raz :-). Alebo ešte lepšie, prestaň sa ľutovať a napíš ten tvoj vysnívaný článok. Nehovor o tom čo treba spraviť ale urob to! Rozumieš tomu rozdielu?

Presne na toto som sa snažil poukázať: jedno sa hovorí a druhé sa robí. Na jednej strane plno rečí o Božej spravodlivosti, na druhej utrpenie nevinných. V tej istej knihe. Tvoj príspevok je paranoidný, Biblia je schizofrenická. Je na vine autor? ;-)


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-25  (19:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  disney: Poopravím tvoj výrok: Žasnem, koľko VERIACICH berie Bibliu doslovne. Je to vidieť na reakciách. Každý to (akože) čítal, ale málokto nad tým rozmýšľal. Platí totiž DOGMA. Takže rozmýšľať nad Bibliou je pre ortodoxného veriaceho nielen zbytočné, ale priam tabu. Slobodné uvažovanie je v príkrom protiklade so slepou poslušnosťou viery. Keď žiadam o názor, dostávam obvinenia z kacírstva. Odpoveď nikde.


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-25  (19:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lubo: To najlepšie na koniec :-):

1. Krásne si vystihol kresťanskú morálku keď si napísal "je v poriadku keď trpia aj nevinní." A ty si hovoríš človek?

2. Tvrdíš, že nikto nie je nevinný. Okrem toho, že odporuješ sám sebe (ak napíšeš, že nevinní majú trpieť, priznávaš ich existenciu :-)), je to opäť iba dogma (myslím tzv.prvotný hriech), ktorá má v človeku vzbudiť pocit viny za cudzie previnenia.

3. Akceptujúc tvoju logiku, Boh by sa mal cítiť zodpovedný za Noe-ho činy. Vlastne za činy všetkého, čo stvoril. Všetko zlé na svete je len dôsledkom jeho zbabranej roboty.

4. Píšeš "príčina zla je Satan". Aj Satana stvoril Boh, takže aj za jeho činy je osobne zodpovedný. Aj keď Satana si evidentne stvorila cirkev (na svoj obraz? :-)) ako obetného baránka. Inak, uvedomil si si, že Satan je vlastne služobník Boží? Robí za neho špinavú prácu - smaží hriešnikov, aby sa Pán nemusel pozerať na to, aký "milosrdný" osud ľuďom určil.

5. S tým že Boh miluje všetkých alkoholikov, narkomanov, vrahov atď. nemám problém. Problém je v tom, (ako si sám napísal), že majú trpieť nevinní! Takže Vrahovia sú OK, ale ak som nikoho nezabil som pre neho druhá trieda ako napríklad Kanaan?
Ak Boh miluje každého bez rozdielu, prečo potom má vôbec niekto trpieť? Ak Boh miluje každého bez rozdielu, prečo potom v Raji končia iba niektorí? Uvedomuješ si absurdnosť svojej argumentácie?

Vždy sa je o čom baviť. Svet nie je plochá doska na chrbte korytnačky. Aj keď by sa ti to možno páčilo viac.


milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-26  (10:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao, nieco z mojich myšlienok pridám aj ja. Pýtaš sa Luba, skúsim ti aj ja odpovedať.

1. Napr. utrpenie nevinného nás môže nasmerovať k skúmaniu príčiny a dôsledkom jeho utrpenia, alebo utrpenia všeobecne. Môže nás vytrhnúť z letargie - ak chceme.

2. Napr. Ježiš Kristus "odzbrojil" židov, keď chceli kameňovať hriešnicu, silou svojho slova:
KTO SA CÍTI BYŤ BEZ VINY, NECH PRVÝ HODÍ KAMEŇOM. Všetci pustili kamene na zem a odišli bez slova.

3. Ľudia sú hriešni aj napr. preto, lebo ich Satan presvedčil, že môžu byť múdrejší ako Boh. Rozumieš všetkému, aby si videl všetky súvislosti ?

4. Tak ako je svetlo a tma, Nebo a Zem, oheň a voda ... , tak musí byť aj dobro a zlo. Pre vývoj človeka je to potrebné kvôli cibreniu schopnosti porovnávať a tým odhaľovať nové a učiť sa. Porozumieť veciam a udalostiam a chápať ich.

5. Prečítaj si ešte raz body 1. a 4. a ak máš záujem zapamätaj si ich a choď s otvorenými očami. Porovnávaj a uč sa. Možno sa ti podarí nájsť odpoveď.

Ináč podľa mňa, je pravda, že "cesta do Raja", ako pochopenie širších súvislosti "stvorenstva", nie je vyhradená len pre veriacich.
Cirkev je tu však na to, aby zabezpečovala čistotu učenia a odovzdávala ďalej počutú a napísanú Pravdu. Je to pomoc človeku v hľadaní tejto Pravdy. Každý sa môže navonok, či v duši, rozhodnúť pre vieru, alebo nevieru. Má slobodnú vôľu.premilan   |   ip:82.119.12   |   2010-01-26  (11:10)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  suhlasim...na zaciatku sveta ludia mali schopnosti pocut Bozi hlas..po nakazeni hriechom to stratili...to ze Pao to nepocuje..je vlastne priamy dokaz jeho zivota v hriechu a v nenavisti voci Bohu..nezmiereniu sa so zivotom..a v nepoznani pravdy..kazdy si vytvara svoju sugestivnu pravdu...lenze vsetci musia uznat ze tam niekde v diali je pravda jedina a nevyvratitelna..len jedna pravda moze byt..nemoze existovat viac variant..viac pravd..lebo jedna bude polopravda a ostane len jedna jedina...a ta jedina pravda je ze po smrti clovek pokracuje...na onom svete..kde kralom je Boh so svojim Synom...ked mi odrezes ruku som to stale ja..ked mi odrezes nohy som to stale ja..ked mi vymenis srdce stale som to ja...ked mi nefunguje mozog stale som to ja..stale som ...to znamena ze moje ja nieje moje telo ale dusa..ktora po smrti sa uvolni..


LuboPREPAO   |   ip:82.119.12   |   2010-01-26  (11:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  naramne krasne je ako sa tu zastavas nevinnych..ale pozrime sa do zrkadla do svojich oci ..a priznaj si..neublizil si nevinnemu niekedy aj ty?..neodsudil si niekoho nepravom?..nevyvodil si zaver nad niekym nepravom?neohovaral si?nenalozil si niekomu na drzku lebo ta nastval?najprv sa pozri na seba na svoje krivdy co si napachal ..a potom ukazuj prstom na Boha...nasledky cinov ktore si nesieme aj ked sa nam mozu zdad nespravodlive..a ze sme nevinny....kazda akcia ma svoju reakciu...ak pachas nepravost nepravost sa ti stane..tvoj hriech ta dostihne skor ci neskor....alkoholik nebol alkholik ked sa narodil..narkoman nebol narkoman...vsetko to je nasledok jeho cinov..a klamara nakoniec oklamu..kto bojuje mecom bude mecom zabity..to su fyzikalne zakony..duchovneho zivota..ktory ludia tak malo vnimaju


milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-26  (12:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Premilan, áno je to tak nejako. Niektorí ľudia nechcú o duši a Bohu ani počuť. Nechcú cítiť Jeho svetlo a počuť Jeho hlas. Je to také nepochopiteľné a také zložité ..., duša, Boh. Čo je to ? Ako to môžem prijať, keď to nevidím ? Je jednoduchšie točiť sa okolo základov tu na Zemi. A aj napriek tomu väčšina z nás pociťuje túžbu nebyť posledným. A to je večná túžba. A to je možno základ rozporov v ľudskom chápaní Boha. Človek nechce byť posledný, nechce byť len ovplyvňovaný, chce aj on niečo vytvoril - byť ocenený. Jednoducho niekedy je príliš hrdý. Niekedy až tak, že škodí sám sebe, keď odmieta pokuru zo strachu, že ho niekto predbehne, či dobehne.
Všetci na Zemi sme hriešny, všetci podliehame zákonom tvorcu - Boha. Všetci sme dočasný a smrteľný.
Otvorme si mysle a oči, lebo našim údelom je byť tu spolu a tvoriť.
Budujme priateľstvo a porozumenie, pozdvihnime lásku a dobro. A keďže trochu Pekla sme kyždý z nás už videli, skúsme radšej vybudovať Raj.


prePAO   |   ip:82.119.12   |   2010-01-26  (15:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  5. Boh miluje kazdeho bez
rozdielu..to je pravda..lenze je na tebe ci chces ist do raja alebo nechces..
preco tam skoncia iba niektory?..sam si si odpovedal..ty tam asi nechces ist..
ak sa k tomu stavias takto..a dajme tomu ze cely zivot budes mat taky postoj..
a ty chces od Boha aby ta posadil do raja?..po 80 rokoch tvojho postoja a
odporu voci Bohu?..nie on ta tam nedal ..ty sam si sa rozhodol!!tam neist..
pretoze si sa mu cely zivot posmieval..a plul mu do tvare..zatial co on na
teba cakal s otvorenou narucov pripraveny dat ti svoju lasku...

Ale predstav si aky milujuci je Boh..lotor na krizi zomieral..cely zivot bol zlocinec
a povedal Jezisovi ...ja verim ze si syn Bozi..a odpust mi moje hriechy..
na sklonku zivota..na hodinku bol iny..na hodinku sa zmenil a Boh Jezis mu povedal:
Amen amen ti vravim este dnes budes so mnou v raji!!
uzasne!! dokazal by si to ty spravit?..keby ti nejaky clovek cely zivot robil zle
odpustil by si mu tak ako lotrovi odpustil Boh?..


4. Ano satana stvoril Boh..a vie ze sme obetami satanovej pychy..preto nas
tak miluje a bol ochotny dat svojho jedineho Syna aby zomrel za nas..
a poslal ho na kriz..lenze ty tuto pravdu zasadite odmietas Boh nemoze
byt zodpovedny za nase ciny..ani za diablove..napriek tomu ze nas stvoril ..
ty beries zodpovednost za chyby ktore urobilo tvoje dieta?..si na vine ty
ak tvoj syn zabije?..ved kazdy ma slobodnu volu!..mas ist ty do basy namiesto
tvojho syna?..je toto spravodlive podla teba?..tak neobvinuj Boha za svoju
chybu..

..a si predstav ze Boh to nakoniec spravil. pre teba...trpel za
mna a za teba na krizi..a ani si si to nezasluzil!!!prePAO   |   ip:82.119.12   |   2010-01-26  (15:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  si predstav ze tvoje dieta ti povie:

zabil som cloveka ale ty si navine!! pretoze ty si ma zrobil s mamou!!ja som sa na svet nepytal!...a ty si pricina toho vsetkeho ..to ty si osobne zodpovedny za moju chybu..lebo moja vychova je tvoja zbabrana robota!!!

to ty hovoris Bohu..ako bozie dieta..je to vporiadku?..podla teba?


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-26  (18:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ty, čo píšeš namiesto svojho mena zásadne preVoľakoho, vyber si prosím konečne nick, lebo ti budem hovoriť chameleón. Ďakujem.

K tvojim argumentom: Sú postavené na vode. Jediný "dôkaz" tvojich tvrdení je kniha, napísaná, cenzurovaná, preložená, interpretovaná a mnohokrát zneužitá ĽUĎMI, v ktorej je toľko chýb, že by sa autor mal za ňu hanbiť. Čo od teba chcem je, aby si povedal svoj vlastný názor. Ale ty donekonečna argumentuješ názormi cudzími. Dokonca ma obviňuješ zo života v hriechu, lebo s tebou nesúhlasím.. :-) :-) :-)

Archetyp veriaceho? Nevieš o mne nič, ale už si ma odsúdil. Pán je inkvizítor? Ešte raz: Skús na chvíľu zabudnúť na DOGMY a zamysli sa nad tým, čo píšeš. Uvedomil si si, že obhajuješ očividnú nespravodlivosť (utrpenie nevinných) len preto, aby si mi dokázal, že Biblia má pravdu?


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-26  (19:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  milan: Tvoj záver "Otvorme si mysle a oči, lebo našim údelom je byť tu spolu a tvoriť" sa mi celkom páči. Presne toto sa z vás snažím celý čas vyžmýkať. Otvorte si mysle a oči! Neverte slepo všetkému, čo vám kto povie!

Nie je potrebné sa vyhovárať na Satana za zlo, ktoré máme na svedomí. Nie je potrebné čakať na smrť, aby sme zažili dobro. Nie je potrebné do krvi brániť propagandu, nech si prisvojuje akúkoľvek moc.


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-26  (19:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Už len krátko všeobecne: Rodič je prirodzene zodpovedný za výchovu svojho dieťaťa. Má však len obmedzené schopnosti, takže výsledok jeho výchovy môže len ťažko byť dokonalý. To ho však zodpovednosti nezbavuje.

Bohu však pripisujete dokonalosť. Od takejto bytosti by som čakal perfektnú robotu, nie fušerinu. Pretože ho považujete za stvoriteľa všetkého, malo by byť perfektné všetko. Inak nevidím najmenší dôvod považovať to za dielo Božie. Každý majster je zodpovedný za svoju prácu.

Aj keď sa to niektorým "miestnym" veriacim nepáči, aj ďalej budem tvrdiť, že nevinní by trpieť nemali. Hovorí sa tomu spravodlivosť. Bolo by veľké plus, keby to dokázali uznať. Namiesto toho sa však vyhovárajú na Satana. Pohodlný alibizmus.

Ak raz Boh kopne pedofilného farára do vajec v momente, keď sa ten pokúsi znásilniť dieťa, dajte mi vedieť. Pôjdem sa ho spýtať, kde sa flákal celý ten čas.


milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-26  (22:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zdravím ťa Pao. Zdá sa mi, že všetko je to len "hluboké nedorozumění". Tu nejde o bránenie propagandy, alebo hádzanie zla na Satana, či čakanie na smrť, aby sme zažili dobro.
Z tvojich príspevkov cítim, že si dobrý človek a snažíš sa žiť poctivo. Si trochu zatrpknutý z toho, že nikde si ešte nenašiel priamu odpoveď na tvoje otázky. Ani v Biblii. V podstate je problém v tom, že ty čakáš takú odpoveď, aká sa tebe páči podľa doterajších tvojich vedomostí a skúseností. Vieš ide o to, že každý v niečo veríme. Najideálnejšie by bolo aby sme väčšina na svete verili v lásku a dobro a podľa toho aj žili.
Keďže nie sme dokonalí, nemôže to tak byť. Musí existovať aj zlo, aby v nás vyprovokovalo dobro.
Samozrejme, že dokonalé nie je nič na Zemi, ani cirkev. Pôsobia v nej ľudia, ktorí sú nedokonalí a omylní. Nie je však celkom na mieste stotožňovať cirkev a veriacich s Bohom. Či chceme, či nie všetci sme v moci Jeho zákonov. Či sa nám to páči, alebo nie, je potom našim Pánom. Aby sme si zachovali život, musíme tieto zákony dodržiavať a npĺňať Jeho vôľu. Slúžime Mu teda, aby sme mohli žiť. Je také poburujúce pre človeka uznať, že On dokonalý, nás stvoril nedokonalých, aby sme si pomocou slobodnej vôle a vlastných skúseností vytvárali svoju osobnosť ?


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-27  (20:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  milan: Máš u mňa veľké plus za vytrvalosť v obhajobe svojho názoru. Cením si to. Len sa skúsme trocha viac držať témy Božej spravodlivosti.

Ak použiješ argument "On dokonalý, nás stvoril nedokonalých" vyjadruješ tým vedomý úmysel dať priestor zlu. Môže to zoceliť charakter, nepopieram. Ale zároveň tým neguješ celú akciu s vyhubením ľudstva pri potope. Ak sme nedokonalí úmyselne, tak prečo sa Boh rozčuľoval, keď sa ľudská nedokonalosť naplno prejavila? Prečo sa ľudí rozhodol zlikvidovať? Opakujem, je to len a len jeho zodpovednosť, má čo chcel a nikto mu do toho čo robí nekecal.

Samozrejme, v čisto teoretickej rovine. Rovnako dobre môžem tvrdiť, že Boh svet stvoril podľa nejakého starého, roztrhaného a zamasteného návodu, v ktorom boli navyše pomiešané strany. Mám rovnaké dôkazy, ako ty. ;-).

Pokúsil si sa urobiť môj morálny profil. OK. A teraz skús obrátiť svoju pozornosť na Boha. Skús si spraviť Jeho morálny profil. Zabudni na to, čo o Ňom hovoria iní a pozri sa na jeho skutky. Je v tom obrovský rozdiel. Preto hovorím o propagande. Biblia a Boh sú nepriatelia (o cirkvi je škoda hovoriť).
milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-28  (08:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zdravím ťa Pao. Ďakujem za veľké plus. Prejdem rovno k tvojím otázkam.

1. Prečo Boh "zlikvidoval" ľudí potopou ? Nuž asi preto, že ľudia síce majú slobodnú vôľu, ale v tomto svete nie je nič maximálne slobodné. Všetko podlieha Jeho zákonom. Sloboda ľudí bola obmedzená božími prikázaniami a tie ľudia, napriek upozorneniam cez prorokov, porušovali v maximálnej miere. Vymkli sa z Jeho plánu, šli slepou uličkou do priepasti a skôr, či neskôr, by skončili zánikom.

2. Či nemohol Boh stvoriť svet podľa starého, roztrhaného a zamasteného návodu ?
A ako by si nazval toho, kto stvoril pre Ním tento návod ? Ako a prečo ho stvoril ?

3. Neviem aký veľký si ty, ale ja som taký maličký, že nedovidím ani na jednu časť z Boha.
Ani neviem, kde v stvorenstve sa presne nachádzam. Ako mám hodnotiť Boha kriticky, keď nepoznám dokonale ani sám seba a svoje možnosti po telesnej i duchovnej stránke. A to nehovorím o poznaní Zeme, sln. sústavy, galaxií, vesmíru ... Keď hľadáš pravdu a toto všetko dokonale nepoznáš, môžeš povedať, že pravdu máš ty a nie Boh, ktorý to všetko stavoril ?


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-28  (19:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Milan: To plus si si zaslúžil, tak je tvoje. :-)

K téme:
1. Ľudia sa vymkli z plánu a skončili by zánikom? Napriek tvojmu "asi" na začiatku, ktoré indikuje, že je to iba domnienka, povedzme, že máš pravdu. V tom prípade zlyhal plán dokonalej bytosti. Čudné, nie?

2. Úprimne povedané, meno pôvodného majiteľa návodu nie je známe. Na zadnej strane bolo síce dopísaných niekoľko znakov, ale nestačí to na dešifrovanie použitého jazyka. Návod bol kreslený, aby bol zrozumiteľný bez ohľadu na spôsob komunikácie (takže ani tam sa kryptografi nemali čoho chytiť). Napriek tomu to bolo bez rizika, pretože ako sa rýchlo ukázalo, samotný návod je bez potrebných vedomostí nepoužiteľný. To, že ide o návod na stvorenie sveta experti usudzujú podľa posledných obrazcov návodu - veľká väčšina obsahu sa svojím charakterom úplne vymykala súčasnému poznaniu. Nanešťastie sa návod opäť stratil ešte pred jeho dôkladným preštudovaním (použitá technika plastickej kresby znemožňovala skopírovanie nám známymi technológiami, teda k dispozícii je len pár opisných svedectiev o jeho obsahu a nie obsah samotný). Podľa mastného fľaku na polici, na ktorej bol uložený sa domnievame, že si ho opäť vyzdvihol jeho pôvodný majiteľ...

3. Výhovorka. Stačilo pár mojich viet, aby si si vytvoril názor o mne. Som si istý, že ma nepoznáš dokonale, ale nezaváhal si.
O činoch Boha máš celú Bibliu. Si presvedčený o tom, že je v nej pravda. Napriek tomu sa ju bojíš použiť na formulovanie SVOJHO názoru na Boha - na základe jeho činov. Niežeby som sa tomu čudoval. Viem totiž, čo sa v nej píše.


milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-28  (20:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao, zdravím ťa.

1. Na základe môjho "asi", alebo tvojich pochybností zlyhal plán dokonalej bytosti ?

2. K tomuto sa nevyjadrím, lebo sa nie je k čomu.

3. Chlape, ja ťa neposudzujem v zlom, ani neodsudzujem. Hovorím čo si myslím o tvojich názoroch.
Svoj názor na skutočného Boha - stvoriteľa, som ti predsa napísal. Ináč biblia sa delí na dve časti. STARÝ a NOVÝ ZÁKON, alebo zmluva. Myslím, že ti "leží v žalúdku" predovšetkým Starý Zákon.
V Starom Zákone sú miesta, kde sa dajú rozvíjať aj nejaké vlastné teórie. Ale to predsa nemôže byť dôvod, aby som spochybňoval skutočného Boha a považoval ho za nedokonalého, lebo sa mi nepáči, čo a ako koná. Ak si nečítal Ezechiela, urob to a napíš svoj názor.


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-29  (20:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  1.Ani jedno, ani druhé. Práve v prípade, že tvoj výrok budem považovať za pravdivý, nastáva problém. Píšeš "Všetko podlieha Jeho zákonom" ale aj "Vymkli sa z Jeho plánu". Inak povedané, plán zlyhal.

=>Zákony nie sú dostatočné na zabezpečenie dobrej funkcie systému. T.j. treba ich prepracovať, aby sa chyba v budúcnosti neopakovala. Namiesto zmeny svojich zákonov však Boh opakovane likviduje zástupy ľudí... Dokonalosť? Rozhodne nie.

2. :-). Neviem, čo sa ti nezdá. Už som napísal, že mám rovnaké dôkazy ako ty... Najčastejší protiargument veriacich je "Dokáž, že Boh neexistuje!" Prosím, urob to isté: dokáž, že to takto nebolo. Ak to nedokážeš, budem tomu veriť ďalej. (Dal by som smajlíka, ale keďže veriaci tento "dôkaz" berú vážne, budem ho brať vážne aj ja.)

3. Krok správnym smerom. Mať názor na Boha. Len na rozdiel od teba pokojne poviem, keď sa mi niečo na Jeho činoch nepáči. Čítal som aj Korán. Biblia nie je o nič nenej krvavá. Veríš Mohamedovi? Ja nie. Prečo veriť iným prorokom?

ad Ezechiel: Vyhrážky, zastrašovanie, pomstychtivosť, krvilačnosť. Priam chorobná zaslepenosť vlastnou nadradenosťou. Neuveriteľná nenávisť voči všetkým vtedy známym národom (o Číňanoch ani slovo a tiež nie sú kresťania :-)). Jediné šťastie, že veriaci sa tým(väčšinou)neriadia.

Citát: "A vo svojej žiarlivosti, v ohni svojej prchlivosti hovorím: Veruže v ten deň bude v krajine Izraela veľké zemetrasenie."
Sám Boh tu priznáva svoje negatívne vlastnosti a ty ma stále presviedčaš, že to nemáš odkiaľ vedieť.

Si ochotný zomrieť za slávu Izraela? Lebo ak nie, opäť citujem: "Smrťou neobrezancov zomrieš." V toto NAOZAJ veríš?
milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-30  (10:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao zdravím ťa,

1. Boh je pán, ktorý určuje chod udalostí. V tomto prípade zlyhali ľudia, ktorí mali možnosť sa slobodne rozhodnúť. Obmedzení boli Božími prikázaniami, ktoré im boli na osoh a zabezpečovali ich zdravý vývoj. Keďže tieto prikázania prekročili do takej miery, že ohrozovali sami seba (slepá cesta vývoja) a nielen Boží plán, stalo sa, čo sa stalo. Varovaní boli mnohokrát.

2. Poviem ti to takto: Keď si chcel niečo napísať, musel si sa najprv sústrediť a trochu sa zamyslieť, až potom si začal ťukať do klávesnice. Čiže najprv bola myšlienka a až potom hmota - napísaná myšlienka. Takže prv bol Boh = svetlo, myšlienka, chcenie niečo vytvoriť - láska, a až potom nasledovalo stvorenie, teda hmota.

3. No neviem... Ty si toho proroka Ezechiela asi nečítal. Nie je to všetko len o zlobe zo strany Boha. prečítaj si Ezechiel - osobná zodpovednosť za hriechy - a - hospodin nemá záľubu v smrti hriešnika - .
ináč je tu u Ezechiela priestor na úvahu o pôvode toho, čo on opisuje ako Božie videnie. Keď si prečítaš časť -povolanie za proroka- zistíš, že opisuje technické prostriedky a osoby, ktoré tieto lietajúce stroje riadia..... Keď som to prečítal prvýkrát, napadlo mi: Boh tieto stroje predsa nepotrebuje. Prečo je tu takto opísané zjavenie sa Boha ? Prečítaj ak máš záujem.

Citát: "Ak je niekto spravodlivý a uskutočňuje právo a spravodlivosť, nejedáva na vrchoch a oči nedvíha k modlám domu Izraela ani nepoškvrňuje ženu svojho blížneho ani sa nepriblíži k žene keď je nečistá, ak nikoho neutláča a vracia dlžníkovi jeho zálohu, nedopúšťa sa lúpeže, svoj chlieb dáva hladnému a nahého zaodieva rúchom, ak nepožičiava na úžeru a neberie úrok, od bezprávia odťahuje svoju ruku a spravodlivo rozsudzuje medzi ľuďmi, ak chodí podľa mojích ustanovení a zachováva moje nariadenia a úprimne ich plní, je spravodlivý a určite bude žiť".
Je to z Ezechiela.

Ja si uvedomujem, že Biblia - starý zákon je plná krvi a neprávosti. Tiež sa mi tam veľa vecí nepáči a je mi to protivné, lenže, možno aj podľa vlastnej skúsenosti vieš, že stále platí: Na hrubé vrece - hrubá záplata. Nie som obhájca Boha - On to nepotrebuje, len píšem čo si myslím, lebo vidím, že aj teba to zaujíma.
Musím však spomenúť, že i napriek všetkej tej krvi, nerešpektovaniu Boha a bezpráviu zo strany človeka voči človeku - zvlášť vodcov, sa Boh rozhodol urobiť s ľuďmi novú zmluvu.
Príchodom Božieho syna Ježiša Krista dostali ľudia možnosť posunúť sa vo vývoji a v myslení a zanechať za sebou starozákonné: "Oko za oko, zub za zub" a pochopiť a uskutočňovať nové: "Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom". Po dvoch tisícročiach od tejto udalosti máme možnosť posúdiť, ako túto možnosť, či Boží dar ľudstvu, ľudia pochopili, či zneužili. A to zvlášť vodcovia. Ja osobne sa snažím poučiť a riadiť sa Novou zmluvou - Novým zákonom a ani ma nenapadne obhajovať to čo dnes robia "vyvolení" obrezanci vo svete,ako si myslia- pre slávu izraela. To, čo robia nie je Božia vôľa. A oni to vedia, pretože v Boha vlastne neveria. Ich bohom sú peniaze a túžba po moci.
Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-01-30  (21:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  milan, vďaka že to nevzdávaš.

1. Skúsim to inak: Keby Boh chcel, nemuselo sa to stať. Ale stalo sa. Takže mal s tým vo svojej dokonalosti počítať a potom nie je žiadny dôvod sa rozčuľovať. Ak s tým nepočítal (teda žiadna dokonalosť), mohol urobiť také opatrenia, aby sa to už neopakovalo. No nespravil to. Ak je raz niekto všemohúci, nemal by byť pre neho problém dosiahnuť želaný výsledok. Ak raz dám niekomu slobodu, prečo nerešpektovať jeho rozhodnutie? Ak by viedlo k sebazničeniu, stačilo čakať a chrániť tých pár vyvolených. Ostatní ľudia by dostali šancu uvedomiť si následky svojho konania a vrátiť sa na správnu cestu. Všetko mohlo byť inak. (Moje nároky na Boha sú jednoducho maximalistické. Čakal by som od neho viac ako opakované ničenie vlastného diela.)

2. Nebyť môjho hmotného mozgu, nemala by myšlienka kde skrsnúť. V tomto prípade nekomunikuješ s duchom :-). Hmm, teraz som si uvedomil, že tieto naše myšlienky stále zostávajú iba energiou - existujú len vo virtuálnej podobe ;-).

3. Čítal. V mojej verzii Biblie to má 48 strán, takže som sem dal iba svoj celkový (negatívny) dojem.

Tie mašinky, ako aj narážky na Božích synov, obrov a podobne rozpracoval vo svojich knhách Erich von Däniken - považuje to za dôkaz o návšteve mimozemšťanov a tvrdí, že život sem bol prinesený z kozmu. To je ďalšia hypotéza vzniku života na zemi.
Ja by som si na základe Starého Zákona nedovolil tvrdiť vôbec nič :-).

Citát, ktorý si uviedol je adresovaný Jeruzalemu, čiže výlučne Židom. Ostatné národy majú smolu. Najmä Egypt, ten by podľa Ezechiela už dávno nemal existovať (ale existuje :-)).

Finále si napísal excelentné. Nie že by som ho bral bez výhrad(predsa len som "z druhého brehu"), ale aspoň sme sa(zdá sa) zhodli aspoň na tom, že Starý zákon má veľmi ďaleko od morálneho kódexu použiteľného pre našu dobu. Tragédia je v tom, koľko veriacich ho napriek tomu s krvou v očiach bezvýhradne obhajuje. Ak by to čo píšeš, teda že Novou Zmluvou končí platnosť Starej Zmluvy (nemôžu platiť dve rôzne zmluvy naraz), bola schopná uznať cirkev, nemuseli sme tu mať inkvizíciu, križiacke vojny a podobné veci.

Je mi cťou diskutovať s kresťanom, ktorý je schopný povedať SVOJ VLASTNÝ názor na Bibliu - nie je vás veľa.


milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-31  (12:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao, zdravím ťa.

1. Dajme tomu, že je to tak, ako to vidíš ty. Ja si myslím, že keď má Boh nejaký plán, tak preto, aby ho uskutočnil. Áno ľudia mali slobodnú vôľu, ale obmedzenú Jeho prikázaniami a nariadeniami. Ako som už písal, napriek upozorneniam nerešpektovali Boží plán. Aký je to plán, neviem. Dá sa to len odhadovať zo systému stvorených vecí.

2. Čo bolo prv ? Vajce, alebo sliepka ? Duch, alebo hmota ? To sú otázky, pri ktorých končia všetky argumenty. Posledným argumentom ateistov je: No dobre, keď všetko stvoril Boh, kto potom stvoril Boha ? To keby niekto vedel ! A keby tiež vedel, ako sa to všetko stvorilo samo ! (-: Keďže nie sú preukázateľné argumenty, vychádzam z toho, že aby som niečo uskutočnil, musím najprv použiť myšlienku. Ak je myšlienka zhmotnená energia, ako pripúšťaš, nemusel som ju vytvoriť mojim hmotným rozumom (mozgom), ale som ju mohol získať, ako hmotu, z okolitého priestoru. Myslím si, že táto Božia energia je všade okolo nás, len my ju nevyužívame t. j. neprosíme Boha o pomoc a podporu, ale vytvárame vo svojom hmotnom mozgu blok voči tejto energii. Hlavným blokátorom je naša túžba konať samostatne a potom ovládnuť veci osoby alebo udalosti v našom dosahu, t.j. naša pýcha a sebeckosť.

3. To makové zrnko - naša Zem s celou našou slnečnou sústavou je umiestnená v našej galaxii s priemerom cca 100 000 svetelných rokov. Táto galaxia obsahuje približne 100 miliard hviezd. koľko z týchto hviezd má vlastné obežnice ? Na koľkých obežniciach môže existovať život ? Na základe možností nášho poznania sa ukazuje, že v nami pozorovateľnom vesmíre sa môžu nachádzať až stovky miliónov menších alebo väačších galaxií. Aký je Boží plán, a čo videl ezechiel ?

Všetko okolo nás i v nás je v pohybe. Všetko plynie od stvorenia k dokonalosti a potom k zániku. Čas trvania stvorenia, miera a úroveň jeho dokonalosti je súčasťou Božieho plánu, ktorý by sme mali skúmať a odhaľovať a nie odmietať. Ak sa chceme dostať ďalej, nesmieme zneužívať poznané. Je to hriech.

Ďakujem že si, pretože i vďaka tebe som mohol napísať tieto myšlienky. (-:
Pao   |   ip:195.98.10   |   2010-01-31  (21:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  milan:
1. Vybavené :-).

2. Presne tak. Aj keď "samo" sa nič nevymyslí :-). Ale nie sú dôkazy. Každé tvrdenie o vzniku vesmíru je iba hypotéza. Pochybujem, že sa z tohoto voľakedy vymotáme. Ľudia majú svoje obmedzenia - nie je možné predstaviť si nič všade dookola. Nemyslím vákuum, ale naozajstné nič, t.j. bez priestoru a bez času. A potom do toho umiestniť Boha, svetlo alebo explodujúcu čiernu dieru a začať tvoriť...
Skôr by som si tipol, že vesmír je večný - ale predstaviť si večnosť nie je o nič ľahšie :-).
Tak či tak, ľudstvo je iba epizóda.

3. Tu si opäť rýpnem do Biblie: Ak si na každú z tých hviezd, vrátane ich planetárnych systémov a prípadného osídlenia, nechám iba deň (Zem Bohu zabrala 6+1), trvala by "výroba" galaxie čosi cez 279 miliónov rokov...
Ja len dúfam, že ak mimozemšťania existujú a prídu, natrafia na niekoho, kto na nich hneď nevytiahne búchačku. V každom prípade dôkaz existencie iných civilizácii by dal poriadnu ranu ľudskej samoľúbosti.

K tomu iba dodám, že hriech je aj ignorovať nové poznatky len preto, že to odporuje naším predchádzajúcim hypotézam.

Aj tebe vďaka, nakoniec sa z toho vykľula celkom fajn debata. A na debatu jeden nestačí. Máš to u mňa :-). Nenapíšeš nejaký článok, napr. z Ezechiela...?


milan   |   ip:80.242.33   |   2010-01-31  (23:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao, zdravím ťa.

1. Dosiahli sme až na samotný konsenzus. (-:

2. Tiež si myslím, ako ty, že vesmír je večný a pre ľudí ťažko predstaviteľný a pochopiteľný. Stále sa ku mne vracia jedna myšlienka, ktorá mi raz napadla pri debate v "záchvate pivného osvietenia".
Podľa vedomostí, čo som zatiaľ nazhromaždil a po ich analýze mi to vychádza tak, že makrosvet sa vlastne prelína s mikrosvetom a preto nemôže mať vesmír žiadne hranice a bude trvať večne.

3. No v Biblii sa síce píše, že Boh stvoril svet za 6 dní a v ten siedmy odpočíval, ale tiež sa tam píše, že u Boha je jeden deň, ako u ľudí na Zemi 1000 rokov.
Myslím, že celý vesmír je jedno veľké laboratórium. Vysokointeligentný a širokorozvinutý program (Boží plán) je spustený a svojou silou a dosahom napĺňa vôľu stvoriteľa v celom vesmíre.
Možno je človek iba epizóda, ale možno to tak nebude. Zmyslom inteligentného života, ako takého, je neustále sa zlepšovať v chápani a poznani všetkého stvoreného, aby sa nepretrhla reťaz večnosti. Jeden Boh zrejme "na všetko nestačí" a preto aj nás stvoril na svoj obraz a vdýchol nám svoju dušu, aby sme sa raz mohli stať Jeho nasledovníkmi a rozsievačmi života v nekonečnom vesmíre. je to však dlhá cesta premeny zhmotnenej myšlienky na všetko objímajúce svetlo lásky. Zatiaľ je to nad všetko chápanie nás ľudí.

Ďakujem ti veľmi pekne za debatu. V našom prípade dve rozdielne veličiny, plus a mínus, možno pôsobili synergicky. (-:

Myslíš, že mám na písanie článkov ? Zatiaľ sa na to necítim.Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-02-01  (20:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  milan: Je naozaj milé, keď debata o Biblii dosiahne priam taoistický záver. Plus a Mínus, Jin a Jang. Mínus nie je absenciou Plusu, sú to dve strany jednej mince. Jedno bez druhého nemôže existovať. Len vyváženou prítomnosťou oboch možno dosiahnuť harmóniu... Som sa akosi rozpísal :-).

K písaniu: Ak to nevyskúšaš, tak to nezistíš. Jediné čo riskuješ je vlastné ego. Čiže ak to nerobíš pre nejaký pocit vlastnej nadradenosti, nemáš sa čoho báť. Ak sa nepodarí na prvý raz, vždy s tým môžeš prestať, alebo sa skúsiť zlepšiť. Takže ak máš čo povedať (a z tejto debaty mám pocit že áno) sem s tým. To je môj názor.

Zakončím citátom: Na to aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič. Pridávam: Na čo ešte čakáme?

Milan, nazdar nabudúce.

:-)


milan   |   ip:80.242.33   |   2010-02-02  (08:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pao, buď zdravý a nech sa ti darí. Ahoj


pavukova   |   ip:195.91.79   |   2010-02-09  (11:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ahojte:konecne som si precitala plnohodnotnu diskusiu.Musim povedat, ze ma to naozaj obohatilo...dakujem


julo   |   ip:94.113.13   |   2010-03-02  (14:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  PEKNA DISPUTA..NA LUDSKEJ UROVNI:-)


slenapetra   |   ip:95.102.20   |   2010-03-21  (15:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No, aby som ti to vysvetlila.. Nóach alebo Noe sa teda opil. Zaspal. Prišiel jeho syn, Chám a uvidel ho. Pre otca je potupné aby ho videl syn obnaženého v takom stave. Preto sa nahneval. A absolútna potupa je to, keď o tom ide ešte ďalším dvom bratom, Nóachovým synom klábosiť. Nóach sa nasral a preto "preklial" Chámovho syna. To ako keby si ty mne ublížil a ja ti to pomstou vrátim na tvojich deťoch. Pretože to ťa bude bolieť viac, ako keby som to mala vrátiť tebe... Biblia nie je ľahké čítanie, treba ju chápať. Nie ako nejaký Boží odkaz, ale skôr ako nejaký historický záznam, z ktorého je možné zistiť, ako to chodilo. V detailoch. Píše sa tam o alkohole, o klamstvách, o homosexualite a dokonca aj o tom, že Ježiš bol prvorodený a nie, že bol jednorodený. Pravdaže, nechcem tým nič povedať :)


Pao   |   ip:195.168.2   |   2010-04-05  (20:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  slecnapetra: Nuž, to sme myslím preberali už na začiatku. Opilec by mal riešiť v prvom rade svoju morálku, t.j. neožrať sa. Svoj problém si zavinil sám, takže by mal byť pripravený znášať následky. Ale klasicky, ľahšie je zvaliť vinu na iného, ako priznať si vlastnú chybu.
Aspoň si našla uveriteľný motív - pomstu. Pomerne prízemné na vyvoleného spomedzi všetkých ľudí na Zemi ale čo už.

Osobne pochybujem aj o dôveryhodnosti Biblie ako "historického záznamu". V prípade potopy sveta to už ani nie sú pochybnosti.


Ip   |   ip:84.16.41.   |   2010-04-10  (14:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zdravím Ťa Pao v tejto časti. Som postrehol, že si tu dával nejakú poznámku, tak som si uvedomil, že Ty máš úplne iný pohlad na Noeho ktorého som spomínal v poslednom príspevku. Pozerám, že je to dokonca Tvoj článok. Pokúsim sa na to pozrieť z iného pohľadu.
Najskôr niekoľko poznámok:
Nemyslím si, že by sa to týkalo Noeho( nie v tom že by to naňho neplatilo, ale v tom zmysle, že by tak nakoniec dopadol), ale ja neverím, že platí pokiaľ sme tu na tejto zemi: raz spasení navždy spasení. Niektorí kresťania tomuto veria. Považujem to za veľmi nebezpečný názor. Neexistuje žiadna imunita “spasených“. Ak verím raz spasený navždy spasený tak ľahko, môžem dospieť k tomu však ja som spasený, tak môžem robiť čo chcem. O svoje spasenie sa človek môže ľahko pripraviť neuváženým rozhodovaním. Na potvrdenie, že naozaj neplatí raz spasený, navždy spasený dávam text: Ezechie 18,24 „ A keby sa odvrátil spravedlivý od svojej spravedlivosti a páchal by neprávosť robiac podľa všetkých ohavností, ktoré robí bezbožný, či azda bude žiť? Niktorá jeho spravedlivosť, ktorú činil, nespomenie sa. Pre svoju vierolomnosť, ktorej sa dopustil, a pre svoj hriech, ktorý spáchal, pre tie veci zomrie.“ (Doporučujem prečítať celú 18. kapitolu- nádherná časť ktorá pojednáva o osobnej zodpovednosti každého človeka)
Ďalšia vec ktorú si je treba uvedomiť je prečo vlastne boli písané Mojžišové knihy. Bol to vlastne zápas s náboženskými predstavami tej doby a tie knihy mali slúžiť ako ochrana, aby izraelci nesklzli do náboženských praktik okolitého sveta. Izraelci v tej dobe prichádzali do Kanánu. Určite nebrali Kanána a jeho potomkov, ako nejakého nevinného človeka, alebo ľudí.
Životný štýl Kanáncov je podrobne popisaný v Leviticus 18. kapitole. Verš tretí varuje Izraelcov, aby nerobili podľa skutkov Egypta z ktorého vychádzajú ani podľa skutkov Kanáncov do ktorého idu. Až po 27. verš sú vymenované tie skutky: absolutná sexuálna neviazanosť ktokoľvek s kýmkoľvek, bez ohľadu na pohlavie, príbuzenské vzťahy zrejme aj vek, nemusel to byť ani člověk mohlo to byť zo zvieraťom, ďalej tam bolo obetovnie detí Molochovi, čo bolo v podstate upálenie zaživa. Verš 27 potom hovorí, že to všetko robili Kanánci, teda doslova tam je, obyvatelia zeme do ktorej idete. Najhoršie je, že pravdepodobne všetká táto činosť nejako súvisela z nesprávnymi náboženskými predstavami tej doby. Ti ľudia si nejako chceli získať priazeň bohov, chceli si zabezpečiť plodnosť, prosperitu. Možno dobré veci chceli získať nesprávnym spôsobom.
Ešte jedna pohľad z môjho hľadiska ako tomu rozumiem. Myslím si, že Boh nerobí, ani nechce robiť niečo neférovo. Z vesmírneho hľadiska v čase, keď sa odohrávali príbehy Starého zákona boli obyvatelia vemíru už rozdelení na dve skupiny. Jedna skupina bola jednoznačne postavená na stranu zla. Druhá skupina bola sice na strane Boha, ale neviem či úplne jednoznačne, mohli mať pochybnosti a ešte váhať, na ktorej strane je pravda. Bohu nejde o poslušnosť za akúkoľvek cenu. Ak by mu šlo len o poslušnosť mohol satana zničiť hneď, všetci by ho potom poslúchali, ale zo strachu. Takže nepadlí anjeli veľmi pozorne sledovali, čo sa na zemi deje a na základe toho si vytvárli obraz o tom aký Boh je. (Ak by si o tom pochyboval, že Biblia o niečom takom hovorý tak v Novom zákone sú minimálne dva texty, ktoré o tom hovoria). Takže Boh aj keby chcel, som presvedčený o tom, že nechcel, nemohol robiť niečo neférovo. Nám sa to možno môže tak vidieť, (nakoniec ten problém mali aj Izraelci: „A dom Izraelov hovoria: Nie je pravá cesta Pánova.“ Ezechiel 18,29) ale nevieme všetky okolnosti, nechápem napríklad odkiaľ berieš istotu, že Kanán bol nevinný (k tomu sa ešte dostanem) Anjeli to jednoducho mohli posúdiť a aj na poslednom súde pôjde hlavne o to, ako Boh jednal z ľuďmi. Biblia hovorí, že nakoniec všetci uznajú, že Boh konal správne. Boh na poslednom súde všetko odkryje, ukáže sa, že Boh urobil všetko preto, aby mohol byť zachránený každý človek a ak niekto nebude zachránený, nebude to vina Boha.
Ešte posledná vec na úvod nemyslím si, že biblické príbehy nám boli dané preto aby sme tých ľudí odsudzovali, to nie je naša úloha, skôr boli dané aby sme pomocou nich konfrontovali samích seba. Zo skúsenosti viem, že keď mi na niekom niečo vadí, tak obyčajne zistím, že sám mám s tou vecou nejaký problém. Jenoducho platí biblické Rim. 2,1 „Preto si neomluviteľný, ó, človeče, každý, kto súdiš, lebo v čom súdiš iného, sám seba odsudzuješ, lebo robíš to isté sám ty, ktorý súdiš.“
Ešte predsa len jedná vec, väčšina Biblie je napísaná tak, že je napísaný len jednoduchý záznam toho čo sa stalo, nie je tam k tomu väčšinou žiadný komentár bez ojľadu na to koho sa to týka. Žiadne hodnotenie, to je už na čitateľovi, aby namáhal svoje mozgové závity, čo považujem za veľmi užitočne. O to sa snažiš aj ty, aby ľudia rozmýšľali, za čo Ti patrí vďaka, asi nikdy by som sa takto nad týmto príbehom nezamýšľal nebyť Tvojho článku.

Teraz už samotný príbeh, rozdelil by som ho na dve časti opilstvo a prekliatie:
1. To že sa Noe opil, to bola jednoznačne nesprávna vec, bola to jeho chyba. Z celkového pohľadu Biblie na tému alkohol vyplýva, že Biblia toleruje síce pitie z mierou, ale doporučuje úplnú abstinenciu. Podľa mňa je ideálna úplná abstinencia, pretože aj pitie z mierou môže byť šikmá plocha po ktorej sa človek ľahko zklzne a padne.
Otázok je asi viac. Prečo sa Noe opil? Bola to jednorázová záležitosť, alebo sa to opakovalo? Nevieme ako to bolo. Z kontextu vyplýva, že Noeho život sa radikálne zmenil. Do potopy sa venoval niekoľko desaťročí stavbe korábu. Vedel čo Boh od neho chce a venoval sa tomu, plnil Božiu vôľu. Po potope neviem čo prežíval, ale ja keby som bol na jeho mieste, tak by som asi z toho všetkého, čo sa odohralo v predchádzajúcih dňoch chytil poriadnu depku. Možno hľadal čo ďalej a nakoniec začal s pestovaním hrozna. Stalo sa čo sa stalo. Opakujem, že nevieme všetky okolnosti. Máme len jednoduchý záznam. V žiadnom prípade ho nechcem ospravedlňovať, ale zdá sa mi, že ťažko môžeme posúdiť celkový život Noeho, len na základe tohoto úzkeho výseku jeho života. To že tam nie je žiadne hodnotenie neznamená, že Boh s tým súhlasil. Už to, že Boh nechal, aby sa to zaznamenalo, svedčí o tom, že to nebral na ľahkú váhu, nechcel to ututlať, zamiesť pod koberec.
Poučenie si z toho človek môže zobrať: Úplná abstinencia je dobré rozhodnutie, používanie alkoholu už spôsobilo príliž veľa zla a naozaj zbytočne často kvôli tomu trpia nevinný (nevinný v tom zmysle, že trpia kvôli tomu, že niekto nezodpovedne používal alkohol).
Padnúť môže každý, je to ľudské nikto nie je dokonalý a Boh berie ľudí takých akých sú
Neodsúdi ľudí na základe jedného chybneho kroku. Ak by Noe v životnom štýle alkoholika pokračoval ďalej, tak by nakoniec ohrozil aj svoju večnú existenciu, bez ohľadu na to, že predtým konal správne (viď vyššie uvedený text z Ezechiela) my nevieme výsledok Boh, ešte nepovedal posledné slovo. Na základe Židom jedenástej kapitoly si, ale myslím, že Noe vo svojom životnom zápase nakoniec uspel a bude nakoniec v Nebeskom kráľovstve, prajem mu to, ako komukoľvek inému.
Ešte jedno poučenie: Je naivné myslieť si, že ak niekam patrím, mám nejaké postavenie v církvi, alebo robím neviem, aké veľké veci pre Pána, tak sa ma už problém zla netýka, že nemôžem padnúť, že to už mám vyhraté.
Skôr ako prejdem k druhej časti ešte jedna poznámka týkajúca sa mien. Mená v Biblii sú nesmierne dôležité, pretože nesú výpovednú hodnotu o charaktere človeka. Mená sa často menili. Niekedy Boh zmenil meno človeku, aby tým vyjadril, že charakter toho človeka sa zmenil. Niekedy zmenili meno ľudia, alebo priamo biblickí pisatelia
2. Toto asi je ťažšia časť, nedávam vysvetlenie, len to čo si žiadal v článku ďalšie možnosti. Jedna by s časti súhlasila z jednou z Tvojich: Noe sa naštval a povedal niečo, čo možno neskôr oľutoval. Komu z nás sa to nestalo. V záchvate hnevu človek povie veci ktoré neskôr ľutuje.
Čo sa týka Cháma, nie som si istý, že bol v tom úplne bez viny. Vina nie je v tom ak náhodne vošiel do stanu a zbadal Noeho, problém je čo urobil potom. Neviem či je to len v tom, že otca neprikryl a povedal o tom bratom. Načo o tom hovoriť bratom, mohol ho sám prikryť a vec by bola vybavená, že by až tak zmetkoval, že by nevedel čo môže urobiť?
Kanán v tom tiež nemusel byť nevinne, je spomenutý ešte skôr ako ho Noe preklial. Mohol sa na tom tiež nejako podieľať. Okrem toho o samotnom Kananovi nevieme nič len to, že ho Noe preklial. Tvrdiť že bol nevinný sa mi zdá skratkovité, aj keď by hneď nebol vinný v tejto situácii. Noe asi o ňom vedel čosi viac ako Ty, alebo ja. Zato mi možeme vedieť dosť o jeho potomkoch (viď už vyššie spomenute Leviticus 18). Je možné, že zvráťenosť, ktorá sa prejavovala u potomkov Kanána, začínala už u Cháma a jeho syna.
Dokonca pre čitateľov pre ktorých to bolo pôvodne napísané v momente, keď je spomenutý Kanán, začalo byť jasné o čo ide, lebo veľmi dobre vedeli, kto to kanánci sú. Aj pisateľ, ktorý to písal mohol schválne použiť meno Kanán aby čitateľovi bolo jasné o čo ide. Podobne ako keď o niekom niekto povie, že je Judáš aj keď sa tak ten človek nevolá, ale každému je jasné o čo ide, aké charakterové vlastnosti sa chcú o tom človeku vyjadriť. Chám mal predsa viacej synov prečo by Noe preklial práve Kanána.
Zaujímavé je aj to, čo sa píše predtým, že Boh požehnal Noacha a jeho synov. To vôbec nemusí byť náhoda. Zdá sa že Chám tomu neveril a snažil sa nejakým spôsobom zabezpečiť plodnosť a prosperitu okrem iného prostredníctvom nahého otca (neviem sice technicky ako, ale Lotove dcéri urobili čosi podobné, rovnaká zvrátenosť ale v prípade Cháma to už nemá žiadnu logiku, ja neviem čomu on veril a ako rozmýšľal) , podobne ako to neskôr robili aj jeho potomkovia a pravdepodobne pozval k tomu aj svojich bratov, ktorý to však zásadne odmietli a otca prikrili. Možno príliš fantazírujem, možno je na tom niečo pravdy, ja neviem ako to naozaj bolo. Naznačujem len, že dá sa rozmýšľať o príbehu aj iným smerom a sú aj iné možnosti výkladu
To samotné prekliatie, neviem. Nie som za preklínanie. V tomto prípade neviem, či by to nemohla byť aj výstraha pre Cháma prípadne aj Kanána a taktiež jeho potomkov od Noeho, keď videl akým smerom sa vyvýja ich život. Čo sa týka tej služby, nezdá sa mi, že z toho vyplíva, že by potomkovia Šéma a Jafeta si mohli s nimi robiť čo chcú. Sém a Jafet ukázali v tomto prípade, že oni nemajú problém niekomu poslúžiť, Chám zrejme ten problém mal. Noe mu možno ukazuje cestu, ako sa dostať z nesprávneho smeru ktorým sa uberal: Nesnaž sa žiť, len pre seba, zaujímaj sa aj o druhých, ak to potrebujú, tak im pomôž. Abrahám mal napríklad sluhu s ktorým mal veľmi pekný vzťah, ktorého chcel urobiť svojim dedičom a ktorý sa nakoniec naučil aj dôverovať Bohu. Abrahám tiež nemal problém poslúžiť iným ľuďom. Mimochodom meno Chám má význam horúci, vášniví. Zrejme fakt žil bezohľadne a hlavným kritériom jeho rozhodovania bola pudovosť.
Ešte možno poučenie. To čo robýme, ako žijeme, či chceme, alebo nechceme, má vpliv na naše deti. Rodičia často vytýkajú deťom aké sú, pritom ťažko uznávajú aj svoj podiel viny, na tom, aké sú ich deti.To čo si napríklad spominal Ty, že by si nechcel mať takého dedka ako Noe. Nuž ak si mal predkov ktorý nepili a boli aj morálne vyspelí, tak máš šťastie a určite Ťa to pozitývne ovplyvnilo. Každý ale také šťastie nemá, svojich predkov si človek nevyberá, majú to potom deti z niektorích rodín ťažšie. Ak ale človek príjme zodpovednosť za svoj život tak sa s tým dá niečo robiť, z môjho pohľadu aj vďaka Božej milosti. Pripúšťam, že to prekliatie mohlo byť ďalšie Noeho zlyhanie a naozaj tam nie je žiadne priznanie, že aj on urobil chybu. Jedinou cestou pre Cháma alebo Kanána, ako sa toho prekliatia zbaviť, však bolo prijať vlastnú zodpovednosť za svoj život. Veľmi jednoduché by bolo mať taký prístup: Otec ma preklial je to jeho vina, čo už ja môžem s tým robiť, som aký som, iný už nebudem. S tým zbavovaním sa zodpovednosti však asi, ale mávame všetci problémy, alebo Ty poznáš niekoho, kto s tým problém nemá?
Možno je viacej možnosti, ako je možné vyložiť tento príbeh, ale nejaké poučenie a skumánie ako som na tom ja, tento príbeh poskytuje a človek môže mať z tohu užitok keď si ho prečíta, alebo nad ním rozmýšľa.
Čo sa týka, toho čo si na základe akéhokoľvek príbehu z Biblie je možné myslieť o Bohu stále sú minimálne dve možnosti.usevjakwd . cepevaca73   |   ip:91.236.74   |   2012-09-06  (08:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  bnqi xjto0p zb728 http://www.coachoutletgaga.com/ COACH Outlet vjjl gqco3r um666
Eddtbgs kle530 http://www.coachoutletgirl.com/ coach outlet kgyf xhgl1x bj8yeev
Itc aos2 mro806 http://www.coachoutletfr.com/ COACH OUTLET iyrw ssvw9j zn
tqtr2c ny581
erxy eogl3x od596
eekv uovy8u xj106 bjv tmjt1g wc688diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + dva =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!


2013-05-19  (12:43)  |  Kultúra
Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.

Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – lobby pedofilov


2013-04-06  (00:58)  |  Kultúra
Je důležité vědět, že program propagace a šíření homosexuality byl obsažen i v různých nacistických plánech pro oblast východní Evropy. Existovaly dva oficiální plány na snížení populace východní Evropy(např. i v Čechách či Polsku) pomocí potratů, antikoncepce a legalizace a zavedení homosexuality. U těchto populačních plánů byla homosexualita vždy přítomna.


Pološero KONEC PORNA V ČECHÁCH DOKUMENT CZ ZAJÍMAVÉ dabing cz


2013-03-10  (11:20)  |  Kultúra
Změna totalitního režimu u nás po roce 1989 měla i negativní stránky. Uvolnila se prostituce, drogový trh a začal se rozvíjet výdělečný pornoprůmysl. V tomto odvětví jsme se totiž během několika let vypracovali až na úplnou světovou špičku. Proč se dnes nad tímto dříve tak výnosným podnikáním stahují mračna?


Nešťastné děti - ukážte pravdu zákazníkom !!!


2013-02-28  (22:41)  |  Kultúra
Ukážka ľudskej brutality a primitivity. Žiadajte, aby vám ukázali pravdu v reklamných spotoch !!!


Mystérium Hudby


2013-02-17  (12:33)  |  Kultúra
Hudba je v dnešnom svete veľmi dôležitá téma, pretože sa s ňou v podstate stretávame každý deň. Mnoho krát si ani neuvedomujeme akým silným nástrojom je a ako dokáže ľudí ovplyvniť. Tento 4.dielny dokument s dabingom nám odhalí vývoj hudby od 60-tych rokoch, cez rock a hippies až po súčastnú spoločnosť. Hudba bola stvorená ako nástroj na uctievanie Boha. Skutočne počúvame hudbu, ktorá uctieva nášho Stvoriteľa ?


Odhalenie Hudobného Priemyslu (1-11) video


2013-01-09  (21:14)  |  Kultúra
Takže čo má toto spoločné s hudobným priemyslom ? Vesmír je v podstate zložený z hmoty vibrujúcej na rôznych frekvenciách. Vesmír je tvorený zvukom a to zahrňuje aj nás, ľudské bytosti. Zvuk je používaný ako terapeutická pomôcka a dokáže zmeniť psychický a fyzický stav ľudí. Hudba aktivuje skoro všetky oblasti mozgu. Limbický systém je aktívny, keď máme rôzne príjemné zážitky. Rovnaká sieť neurónov je aktívna, keď počúvame hudbu, ktorá sa nám páči. Tieto neuróny umožňujú v mozgu regulovať neurotransmiter dopamín. Dopamín je jednej z neurotransmiterov, vďaka ktorým sa cítime dobre. Takže keď počúvate vašu obľúbenú hudbu, dochádza k chemickým zmenám v mozgu. Ako náhle osoba pozná obľúbeného umelca, začne ho napodobňovať. Ich pesničky a videá sú navrhnuté, tak aby ovplyvňovali poslucháčov a divákov, ktorí ich majú imitovať. Platí to tiež pre filmy a televízne programy. Keď máte skoro každú časť mozgu aktívnu, stanete sa náchylnými k psychologickým útokom.


Odkiaľ sa vzal názov Slovák


2012-10-09  (14:09)  |  Kultúra
V určitom štádiu debaty prišla na rad téma odkiaľ sa vzal názov Slovák. V tom čase som sa výraznejšie zaoberal skrytými stránkami javov a vecí a úplne spontánne ma začali napádať myšlienky, ktoré neskôr začali mať logiku a súvis. Predniesol som svoju úvahu a zožal som dlhotrvajúci smiech


Modré z neba prerastá Markíze cez hlavu


2012-09-11  (21:33)  |  Kultúra
V stredu som po dlhšej prestávke videla Modré z neba a ostala som v úžase. Markíza prešla do vyššieho levelu vyhrocovania emotívnych situácií na zvyšovanie sledovanosti postavenom na ľudskom nešťastí. Slzy, spomalené zábery na plačúce deti a do toho roztrasený hlas Vila Rozborila. Modré z neba už nemá nič spoločné s pôvodným zámerom o plnení snov bežným ľuďom. Je to továreň na emotívne vypäté situácie. Tomu je prispôsobený výber tém, spôsob natáčania a dramatizácie.


Ateistické Švédsko sa zbavuje kostolov


2012-08-31  (08:24)  |  Kultúra
Švédsko sa bude zbavovať kostolov. Niet za čo udržiavať veľký počet objektov — v krajine je podľa prieskumov viac ako 80 percent obyvateľov, ktorí sa hlásia k ateizmu. Lákať veriacich treba takými metódami, ktoré by sotva odobrili zakladatelia protestantských prúdov. Na miestach výkonu obradov sa otvárajú kúpeľne salóny a centrá čínskej medicíny. Profesor etiky, švédsky pastor Hans Berje Hammar sa obrátil otvoreným listom na spoluobčanov v ktorom navrhol vyhodiť kostoly do vzduchu, alebo nájsť iné využitie tým, že by sa z nich urobili pizzerie, obydlia, či priemyselné objekty.


Bosenské pyramídy


2012-07-28  (02:19)  |  Kultúra
Medzinárodná konferencia o pyramídach v Bosne, ktorá sa konala v roku 2011.


Autentická reportáž studentky veterinární medicíny ze své praxe na jatkách


2012-07-23  (12:32)  |  Kultúra
Poměrně dlouho jsme váhali, než došlo ke zveřejnění tohoto článku. Po jeho přečtení asi pochopíte proč. Ke konečnému rozhodnutí přispěla diskuse o souvislosti vegetariánství s duchovním pokrokem, která se tady rozvinula. Článek opravdu není vhodný pro slabší povahy.


Prejav, na ktorý sa nezabúda


2012-07-18  (11:52)  |  Kultúra
Prejav od Ch. Chaplina, z filmu Diktátor - 1940, ktorý je vždy aktuálny a nadčasový, tak ako v roku 1940, tak ako dnes, v roku 2012...


Cesta do duše človeka: Úvod


2011-12-26  (22:01)  |  Kultúra
Obrazne sa hovorí, že dušou počítača je procesor. Naprogramovaným procesorom človeka je DNA, o čom bude reč. Ako sa archeólógia stala viac vedeckou, namiesto propagandy, a otvorenou, vďaka internetu, umožňuje nám pozrieť sa do hľbín histórie oveľa otvorenejšie. Pozrime sa na niektoré momenty z približne 500 000 ročnej histórie inteligentného života na zemi predtým, ako sa pozrieme na jadro samotného procesora- DNA.


Kvantový aktivista - film o spiritualitě kvantové fyziky


2011-12-12  (14:06)  |  Kultúra
V tomto inspirativním filmu revoluční fyzik, doktor Amit Goswami, sdílí svůj pohled na neomezený potenciál vědomí jako podstaty všech cítících bytostí, a přemosťuje ohromnou propast, která leží mezi kvantovou fyzikou na straně jedné a duchovními představami Indie na straně druhé.


Život pochádza zo života


2011-11-13  (15:27)  |  Kultúra
Současná biologie staví na prědpokladu, že život je možné vysvětlit z hlediska chemie a fyziky, které obratem vysvětlují všechny jevy na základě vzájemného pusobení atomových částic... To je příčina našeho současného úpadku v otázkach pohledu na človeka, neboť lidská bytost se tímto stává buď nevedomým automatem, nebo pouhou smésicí automatických instinktu. Z tothoto duvodu muže být věda použita jako záštita bezohledného násilí a zároveň se v současné době největší měrou podílí na chybách lidstva, které mohou mít katastrofální následky.


Ježíš v Indii - dokument, 2008


2011-11-08  (16:10)  |  Kultúra
Vynikající dokument! - Kde byl Ježíš během svých „tajných let" mezi 12-ti a 30-ti lety svého věku??? Nový zákon o tomto období mlčí, ovšem v Indii je známo, že se Ježíš vydal na Východ, kde žil s hinduisty a buddhisty. Do jaké míry jsou tyto informace založeny na pravdě? Dokumentem provází bývalý fundamentalista z Texasu, který byl vyloučen z místní provinční církve, protože se PTAL NA PŘÍLIŠ MNOHO OTÁZEK. Řekli mu: "Kdyby Bůh chtěl, abys toto věděl, dočetl by ses o tom v Bibli. Takže se starej raději o své spasení." Ovšem taková odpověď pro něj nebyla dostatečná a tak se vydal pátrat... Americký dokument, režie: Paul Davids.


Postoj západnej vedy k reinkarnácii


2011-10-16  (10:19)  |  Kultúra
Od svých počátků věda považovala reinkarnaci za pouhou náboženskou víru nebo pověru a zamítla zkoumání jejích tezí a důsledků. Jenže věda, což je jejím hlavním problémem, není schopná vysvětlit fenomén života. I přesto, že se snažila vysvětlit základ a původ života pomocí biochemických kombinací hmoty, nemohou tyto teorie uspokojivě vysvětlit například otázky ohledně tak rozmanitého množství životních druhů, vrozené schopnosti nebo zkušenosti lidí, kteří zažili klinickou smrt.


Náš Domov - Nosso Lar


2011-10-03  (13:20)  |  Kultúra
K zamysleniu nad doležitými otázkami našej existencie.


Filmová rozprávka "Obušku z pytle ven!" a jej reverzne-rasistický podtext


2011-09-21  (15:17)  |  Kultúra
Krátka úvaha o škodlivosti niektorých rozprávok


Kipling- pieseň mužov


2011-07-28  (19:39)  |  Kultúra
Když bezhlavost svým okem klidně měříš, ač tupen, sám že nejsi bezhlavý, když podezříván, pevně v sebe věříš, však neviníš svých soků z bezpráví, když čekat znáš, ba čekat beze mdloby, jsa obelháván, neupadneš v lež, když, nenáviděn, sám jsi beze zloby, slov ctnosti nadarmo však nebeřeš,


Prečo podporujeme hnutie Zeitgeist EN.


2011-06-30  (20:57)  |  Kultúra
Video EN.


O Esklarmonde Katarov, najospevovanejšej žene stredoveku


2011-06-16  (20:51)  |  Kultúra
Jej totožnosť oproti posvätne uznávanej Esklarmonde z Foix potvrdil v prácach v anglickom jazyku Richard Stanley, keď si všimol tú skutočnosť, že všetci historici sa v angličtine odvolávali na ten istý zdroj z francúzskeho jazyka. Vznikol dojem, akoby nik nebol preskúmal staré okcitánske balady a romantické príbehy trubadúrov z onoho času, ako napríklad balady Guilhelma Montanhigola, ktorý bol priamym svedkom udalostí, ktoré popisuje. To viedlo k objavu mladšej Esklarmondy, ktorá oveľa lepšie zapadla do popisu nadľudskej ženskej bytosti ospevovanej nespočetnými baladami.


Čo najčastejšie ľudia lutujú na smrteľnej posteli ?


2011-06-15  (20:50)  |  Kultúra
Keď pani Bonnie Ware, zdravotná sestra, ktorá roky pracovala s umierajúcimi ľuďmi, zverejnila svoj zoznam hlavných 5 ľútostí ktoré ľudia vyjadrujú na smrteľnej posteli, trochu sme si tu v TNW zaplakali. Podľa blogu nasledujúce ľutovania zverejnené v r. 2010 v Observer, a my sme ich skopírovali nižšie. Ale miesto babičkiných rád ohľadne nenaplnených snov sme každé poľutovanie doplnili o niektoré skvelé rady ohľadne toho, ako tieto ľútosti v digitálnom veku nemať.


Medzi riadkami - Rozhovor s autorom knihy Skutočný príbeh o Mikešovi


2011-06-04  (16:13)  |  Kultúra
Moju pozornosť začiatkom tohto roku upútala malá, ale významná publikácia, ktorá bola vy-daná v obmedzenom náklade. Je s podivom, že tieto informácie boli u nás doteraz neznáme. No môže nás tešiť, že Slovensko drží takpovediac prím pokiaľ ide o vydanie tohto raritného diela. Preto vám prinášame veľmi zaujímavý a podnetný rozhovor s autorom a vydavateľom v jednej osobe, ktorý nám miestami ochotne zodpovedal pár otázok v príjemnom prostredí miestnej krčmy.


Mapa vedomia, mapa Vesmíru.


2011-05-20  (10:03)  |  Kultúra
Záblesk Ničota Plastičnosť Neporozumenie Dotyk Bolesť Hľadanie Zásah Tón Úžas Spokojka Citlivosť Dezorientácia Kĺzanie Skok Súvislosti Dno Plynutie Neviera Synergia Pochopenie Osvietenie Vôľa Svety Nekonečno Krútenie Tlkot Skepsa Posun Vyžarovanie Žiarivosť Jasnosť Zrýchlenie Blahosklonnosť Chvenie Bzučanie


Konzum - KONFLIKT


2011-05-11  (20:14)  |  Kultúra
Nie iba hip-hopove kapely bubnuju na poplach pred alarmujucim stavom konzumnej spolocnosti. Skupina Konflikt zaradila do posledneho albumu Somnium aj piesen Konzum, ktora kritizuje tento styl zivota a smerovanie ludstva. zaujal ma dobry text, hudba a fotky co piesen sprevadzaju a preto to sharujem...


Debordelizácia hlavy: čo máte riešiť


2011-05-09  (17:56)  |  Kultúra
Na zmenšenie zmätku vo svojej hlave, okrem odstránenia dilem, potrebujete ešte: ...


Pravda za pozadím porno fantázie.


2011-04-18  (13:36)  |  Kultúra
Odfarbené blondýnky vystupujúce v porno filmoch plných sexu, ktorých pohľad evokuje predstavu: "Chcem Ťa, túžim po Tebe" sú pravdepodobne jednou z najvačších lží všetkých čias. Verte mi, viem o tom viac než dosť. Celý ten čas som to všetko robila kvôli túžbe po moci a kvôli láske k peniazom. Vlastne som nikdy nemala rada sex. Nikdy som nechcela sex a v skutočnosti som strávila viacej času s Jack Daniels (alkohol) než s borcami s ktorými som súložila, nakoľko som za to bola platená. Áno, je to v skutočnosti tak, žiadna z nás nerobí porno rada. V skutočnosti to nenávidíme. Nenávidíme, ak sa nás dotýkajú cudzí ľudia ktorým na nás nezáleží. Neznášame byť ponižované odporným pachom ich prepoteným tiel. Niektoré ženy to nenávidia tak, že ich je medzi scénami počuť ako v kúpeľni dávia. Daľšie môžme nájsť fajčiť nekonečné množstvá Marlboro lights ...


Islam je z časti nepravé Vierovyznanie .


2011-04-17  (15:35)  |  Kultúra
Aj u nás na Slovensku občas pozoruje ako dospelých adolescentov rodičia nútia chodiť do kostola , ale aká je to viera keď to robím iba z vôle rodičov . Viera je podľa mňa vec presvedčenia , niečo v čom si snažím nejaké dobro vhodné pre moju dušu a povahu . Raz sa ma otec spýtal či nejdem do kostola ,lebo som trocha meškal , hneď som ho poslal niekam viera je osobná vec človeka . Blízka minulosť , prečo niektorý hudobníci začala dávať do skladieb satanské znaky ¬? Jedna teória je že ich rodičia od nich vyžadovali dosť veľkú nábožnosť a keď boli starší rozhodli sa tomuto vyhlásiť , možno im aj pán Boh dá za pravdu , že to bola od rodičov šikanovanie ,len to mohli slušnejšie vysvetliť a neurážať pána Boha , kázať môžeme malým deťom ktorý sa ničomu nerozumejú . Aká je potom islam viera , keď je tam všetko prikázané zákonom . Ten kto je neveriaci je iba otrokom štátu . Andrej Kotleba autor


A ČO AK SA ZEM NETOČÍ? PREČO NEVZDELANÍ ĽUDIA MILUJÚ KONŠPIRAČNÉ TEÓRIE


2010-12-22  (19:49)  |  Kultúra
Pošpekuloval nedávno na stránkach Sme autor, ktorý sa snaží vidieť spoločnosť a – prečo sa zastavovať len pri nej - už aj prírodné vedy „inak“. De omnibus dubitandum! je základ descartesovskej metodickej skepsy, ktorá stála pri zrode modernej vedy. Klásť skeptické otázky sa preto môže ľahko javiť ako uplatnenie vedeckého prístupu. Prístup je však vedecký len v prípade, keď je skepsa kombinovaná s tvrdým nadretím dát a poznatkov, ktoré sa snažíme spochybniť . V opačnom prípade nejde o vedu, ale o veľmi lacnú a povrchnú snahu o originálnosť tam, kde chýbajú elementárne základy.


Aleister Crowley - hrdina našich čias


2010-11-23  (12:12)  |  Kultúra
Jeho životopisec J. Symonds o ňom napísal: "Nepoznal žiadne zábrany. Žiadostivo sa vrhal do každého dobrodružstva, ktoré zodpovedalo jeho nálade (čim strašnejšie, tým lepšie), a nemal žiadny strach pre šialenstvom ... Jeho potreba fantastických dobrodružstiev bola neukojiteľná ... Nemal žiadnu úctu k svojmu alebo inému telu." "Vo svojej vzbure proti bohu sa Crowley postavil na jeho miesto. Nebol to len dočasný postoj, ale presvedčenie, ktoré mu vydržalo a ktoré ovplyvnilo celý jeho život."


HOMOSEXUALITA U ZVIERAT JE MÝTUS


2010-11-11  (18:54)  |  Kultúra
1. Homosexualita je daná geneticky; 2. Homosexualita je nezvratná; 3. Keďže aj u zvierat nachádzame homosexuálny model, homosexuálne správanie je prirodzené


Ďaľšie z kultúry...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Etikoterapia

Etikoterapia vychádza z vplyvu negatívnych pocitov na dušu. Poznáme 7 najdôležitejších pocitov, ktoré nám poškodzujú zdravie - závisť, nenávisť, krivda, zloba, ľútosť, strach alebo trápenie sa za iných. Ak niektorý z týchto pocitov ľudia „pustia do svojho vnútra“, tak za všetky následky nesú sami zodpovednosť. Už Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše . Ak ochorie duša, ochorie aj telo.


Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Rozhovor dvoch detí.

Mama? Ty veríš na mamu? A kde má akože podľa teba byť?


Voľná energia

NWO: Sleduje Velky brat Texasanov s tajnym spionaznym ...

AMERO, nebo nový DOLAR?

Ilumináti nám dali Šach - Odpoveďov ból Šach ilumin...

a čo takto JÓB

Archív

Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom House

Americká nezisková organizace Freedom House vydala nový žebříček svobody ve světě. Podle očekávání euroatlantické země jsou nejsvobodnější a „darebácké státy“ naopak nesvobodné.


Odhalenie kampane Bohatšie Slovensko

Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Ľ. Huďo - Februárové udalosti vo svete

Keď je Beňová v emóciách môžete porušovať z...

Dane by sa mohli zrušiť a štát by dokázal existovať!


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.3122 s