23. August 2019
    
Pripravte sa na moment, keď zaniknú peniaze - Dolezite.sk

Pripravte sa na moment, keď zaniknú peniaze


  2011-11-05  (22:22)  |  Ekonomika
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Pripravte sa na moment, keď zaniknú peniaze

Preslávený špekulant Doug Casey vysvetľuje, prečo sú papierové meny na celom svete odsúdené na zánik...a čo investori môžu (a mali by) podniknúť, aby ochránili svoje investície.

Dávajte si pozor na moment, keď sa dolárový dumping zmení z malého potôčika na obrovskú záplavu! Explodujúce ceny (alias cválajúca inflácia) vyplývajúce z devalvácie dolára sa spoja s problémami, ktoré sme zažili v rokoch 2007-2009. Katastrofa príde, keď si každý uvedomí, že dolár je len vzduch. Podľa Douga Caseyho, prezidenta Casey Research, sa na dne recesie ocitneme na desaťročie(a). Ale zarytý optimista Doug v tomto interview s Gold Report hovorí aj o dôvodoch, prečo by sme veci nemali vidieť len čierne.


Hovorili ste o dvoch tikajúcich bombách. Prvou sú bilióny dolárov za hranicami USA, ktorých sa investori môžu rýchlo zbaviť, ak stratia dôveru voči doláru. Druhou sú bilióny dolárov v USA znehodnotené počas krízy, ktorá sa začala v roku 2007, len na obyčajné zdrapy papiera. Bude mať táto napätá situácia katastrofické následky? Alebo bude výsledkom len obrovské, ale za to zvládnuteľné, bolenie hlavy?
Oboje, ale postupne. Jedno je však isté – aj keď epicentrom tejto krízy budú Spojené štáty, dopady budú celosvetové. Americký dolár je de jure národnou menou najmenej troch ďalších krajín a de facto národnou menou zhruba 50 ďalších. Hlavnou zložkou amerického exportu boli po dlhé roky papierové doláre a na výmenu nám milí cudzinci posielali autá typu Mercedes, elektroniku Sony, kokaín, kávu a vlastne všetko, čo vidíte na regáloch vo Walmarte. Mnohé desaťročia to bola perfektná jednosmerka, jazda úplne zdarma – ale táto party sa už skončila.

Nikto nevie skutočné čísla, ale zahraničné centrálne banky a jednotlivci za hranicami USA vlastnia americké doláre v objeme okolo 6 až 7 biliónov. Predovšetkým počas nedávnej krízy vytvoril Fed bilióny dolárov, aby zachránil veľké finančné inštitúcie. V určitom okamihu sa ich však zahraniční investori začnú zbavovať: uvedomia si, že situácia sa podobá hre na Čierneho Petra, pričom Čiernym Petrom je práve dolár. Neviem, čo celú túto lavínu spustí, ale trhy sú z toho všetkého už teraz veľmi nervózne. Táto nervozita je viditeľná v boome cien komodít – zlato pokorilo hranicu 1900 USD za trójsku uncu, rekordne vysoko je meď, ropa sa predáva za 100 USD za barel.

Niektoré krajiny sa už dolárov pomaly zbavujú, ale ak by sa tento potôčik zmenil na obrovskú záplavu, mohla by nastať panika. Takže áno, čakáme, kedy tikajúca bomba vybuchne alebo kedy niekto stúpi na nášľapnú mínu. Ak začne horieť divadlo a jeden človek vybehne von, onedlho sa k dverám rozbehnú všetci a navzájom sa ušliapu. Ide o veľmi vážnu situáciu.

Ak sa rozpúta panika okolo amerického dolára, boli by výrobky produkované v USA superlacné alebo superdrahé?
Boli by superlacné. Každý hovorí, že devalvácia dolára bude mať za následok stimuláciu amerického priemyslu, pretože výrobky zlacnejú a cudzinci ich budú nakupovať. Toto je obrovská novinárska kačica, ktorú každý opakuje, ale nikto sa nad ňou nezamýšľa. Áno, chvíľu tento stav platí, ale ak by bola devalvácia kľúčom k úspechu, Zimbabwe by malo byť najprosperujúcejšou krajinou sveta, keďže svoju menu už úplne zničilo.

Základom silnej a zdravej ekonomiky je silná a zdravá mena. Iste, silná mena môže chvíľu škodiť exportérom. Ale silná mena motivuje výrobcov, aby investovali do technológií a stali sa efektívnejšími. Odmenou sú úspory a výsledkom nárast kapitálu, ktorý je pre prosperitu rozhodujúci. Silná mena umožňuje obchodníkom nakupovať zahraničné spoločnosti a technológie za zvýhodnené ceny. Výsledkom je zvýšená životná úroveň krajiny a k tomu ako bonus sociálna stabilita. Idea, že znižovanie hodnoty meny stimuluje export, je len chvíľkové, stupídne a kontraproduktívne riešenie problému. Zdá sa, že ľudia už zabudli, že zatiaľ čo sa hodnota nemeckej meny zvýšila na 6-násobok svojej úrovne z roku 1971 a hodnota japonského jenu na 4-násobok, stali sa tieto krajiny najväčšími svetovými exportérmi. Nestalo sa to NAPRIEK tomu, že ich mena bola silná, ale z veľkej miery práve VĎAKA tomu.

S ohľadom na fakt, že Američania sú najväčší spotrebitelia na svete, nevytvorí skolabovaný dolár v medzinárodnej komunite obrovské konzumné vákuum? Nechce zvyšok sveta udržať vysokú úroveň exportu do USA?
Presne to je dôvod, prečo sa USA ocitli v takýchto problémoch: sme absurdne zameraní na spotrebu, zatiaľ čo skutočným kľúčom k prosperite je produkcia. Svet nepotrebuje stimulovať spotrebu. To je len ďalšia novinárska kačica, pretože každý má nekonečnú túžbu po tovaroch a službách. Z vlastnej skúsenosti viem, že by som nechcel len auto, ale 10 Ferrari, pár lietadiel a 10 domov po celom svete. Takže ja sám mám nekonečnú túžbu po tovaroch a službách. Vynásobte to 7 miliardami ľudí. Jediný spôsob, ako uspokojiť tieto túžby je produkovať dostatočné množstvo, aby ste mohli obchodovať s ostatnými a získať to, čo chcete. Ak si tzv. „ekonómovia“ myslia, že problémom je nedostatočná spotreba, je to len dôkaz o úpadku tejto profesie. Vlastne by som povedal, že je to poriadne trápne.

Ale ostatné krajiny v súčasnosti produkujú dostatok toho, čo Američania chcú. S americkým dolárom bude nakoniec ten obchod vyzerať zle na ich strane.
Problémom je, že USA neprodukujú dostatok tovarov na revanš. USA mali šťastie, že mali menu, ktorú (až doteraz) každý akceptoval. Ale keď si každý uvedomí, že doláre predstavujú len vzduch vytvorený zbankrotovanou vládou a spoločnosťou, ktorá v podstate už vôbec nič neprodukuje, nastane svetová katastrofa. Tých 7 biliónov USD v rukách cudzincov sa v momente zmení na horúce zemiaky, ktoré nikto nechce.

Keď premýšľame o tom, čo ste pred chvíľou povedali (že svet nepotrebuje stimulovať spotrebu), musíte vidieť určitú iróniu v pláne Obamovho kabinetu opätovne stimulovať americkú spotrebu ako spôsob na naštartovanie ekonomického rastu.
Obávam sa, že po poradách s bláznami, ktorí ho obklopujú, je Obama hovoriaci o ekonomike to isté ako slepý, čo vedie hluchého. Chcú minúť 450 miliárd USD na tvorbu pracovných miest, ale sú to len politické pracovné miesta – t.j. ľudia, čo cez deň diery kopú a v noci ich zasýpajú, aby sa vytvorilo zdanie zamestnanosti. Vláda ani len netuší, aké sú skutočné potreby trhu a do týchto vecí by sa vôbec nemala miešať. Politici nemôžu a absolútne by nemali vytvárať pracovné miesta. Ak chce Obama stimulovať ekonomiku, môže zmenšiť veľkosť vládneho kabinetu. Povedal by som, že taká 90% redukcia by bola dobrým začiatočným krokom.

Ale to by nezamestnanosť ešte zvýšilo, čoho sa všetci obávajú úplne najviac.
Naopak, je úžasné, keď sa vládni zamestnanci prepúšťajú. Ak títo ľudia prídu o svoje pracovné pozície (ktoré sú dobré len na vyciciavanie peňazí daňových poplatníkov), existuje možnosť, že si nájdu skutočnú, produktívnu prácu, vďaka ktorej budú vytvárať tovary a služby, ktoré ľudia naozaj chcú a za ktoré aj dobrovoľne zaplatia. Takže si stojím za svojím, že prepúšťanie štátnych zamestnancov je základným kameňom toho, aby záchranný plán začal fungovať.

Už v rokoch 2008-2009 ste nás varovali, že ekonomická kríza bude pripomínať hurikán. Niekedy minulý rok sme sa ocitli v oku tohto hurikánu a zdá sa, že na trhy prichádzajú ďalšie turbulencie. Bude druhá búrková stena horšia než tá prvá? A ak posúdite posledné ekonomické aktuality, myslíte si, že sme sa z oka hurikánu už dostali?
Áno, myslím si, že z oka hurikánu sa už dostávame a smerujeme na druhú stranu búrky. A táto búrka bude oveľa horšia, pretože sme nevyriešili ani jeden z problémov, ktoré krízu spôsobili. To, že vlády na celom svete vytlačili bilióny menových jednotiek celú situáciu len zhoršilo. Aktuálne očakávam, že rastúce ceny sa spoja s problémami, ktoré sa objavili v rokoch 2007, 2008 a 2009. Zničí to šetrných ľudí, ktorí si odkladali úspory. Ukladali si ich totiž vo forme meny a keď si tieto úspory vyberú, ich hodnota bude katastrofálna.

Dotkne sa to len severnej Ameriky a Európy?
Dotkne sa to predovšetkým severnej Ameriky a Európy, ale vážne to bude aj v Japonsku. Katastrofa sa môže hrozivo dotknúť aj Číny. Čínska realitná bublina sa kvôli ochote čínskych bánk požičiavať nafúkla do hrozivých rozmerov a ak praskne, banky sa z toho len tak ľahko nespamätajú. Mnohé z nich zbankrotujú a úspory čínskej populácie si zoberú so sebou. Medzitým tí, ktorí si nakúpili nehnuteľnosti, zistia, že ich hodnota je oveľa menšia, než za ne zaplatili. Tieto problémy povedú v Číne k sociálnym nerovnostiam, nepokojom, možno dokonca k revolúcii a ktovie, k čomu ešte. Dopady môžu byť príšerné.

Mnohí vedátori a ekonómovia však stále očakávajú rast Číny (aj keď len nízky) a predpokladajú aj ďalší nárast strednej vrstvy. 
21. storočie bude jednoznačne storočím Číny, ale distorzie a chyby v alokácii kapitálu, ktoré sa stali za uplynulých 30 rokov (aj napriek fenomenálnemu pokroku, ktorý krajina zaznamenala), sú vážne a musia sa riešiť. Som jeden z najväčších zástancov názoru, že Čína bude rásť, ale tento názor zastávam z dlhodobého hľadiska. Očakávam, že v horizonte 10 rokov sa Čína rozdrobí. Neviem, ako sa to stane, možno sa rozdelí na päť či šesť menších krajín. V podstate by to bola dobrá vec. Krajiny s obrovským národom sú väčšinou poľnohospodársky orientované a sú jednoducho priveľké na to, aby boli politicky ovládateľné.

Váš pohľad na Čínu úplne zapadá do toho, čo hovoríte už roky – že sa nachádzame vo „Väčšej Depresii“ (*pozn.prekl.: narážka na Veľkú Depresiu (1929-1933)) - a o čom sa chystáte budúci mesiac hovoriť aj na vašej blížiacej sa prednáške vo Phoenixe na vypredanom samite spoločnosti Casey Research/Sprott Inc. s názvom „Keď zaniknú peniaze“. Vaša otváracia reč nesie titul „Väčšia Depresia je tu!“.) Ak za začiatok budeme považovať rok 2007, nachádzame sa v nej už štyri roky.
Záleží to od toho, na akú dlhú historickú škálu sa zameriate, ale v podstate môžeme povedať, že pre americkú pracujúcu triedu sa depresia odštartovala začiatkom 70. rokov minulého storočia. Po zdanení a inflácii sa reálny príjem, ktorý si títo ľudia prinášajú domov, reálne nezvýšil už 40 rokov. Ale ja používam definíciu depresie, ktorá znie: „Depresia je obdobie, počas ktorého sa výrazne znížila životná úroveň väčšiny obyvateľstva.“

Čisté úspory znamenajú, že žijete v rámci svojich pomerov a odkladáte si bokom nejaké peniaze do budúcnosti. V USA však ľudia už veľa rokov žijú nad svoje pomery – a o tom je dlh. Dlh znamená, že si požičiavate proti budúcej produkcii a presne toto robia Spojené štáty.

A ako dlho bude táto Väčšia Depresia trvať?
Vôbec nemusí trvať dlho. Úplne by stačilo, keby americká vláda, ktorá je vlastne hlavnou príčinou tohto všetkého, prudko zoštíhlila svoj aparát a defaultovala národný dlh, ktorý je v podstate obrovskou hypotékou, obrovským bremenom na chrbte budúcich generácií Američanov. Dlh defaultuje tak či tak – najpravdepodobnejšie kvôli inflácii. Som zástancom čestného verejného defaultu, ktorý by aspoň poslúžil ako prostriedok na potrestanie tých, ktorí požičiavaním vláde podporovali jej vykorisťovanie. Distorzie a chyby v alokácii kapitálu, ktoré sú už dlho súčasťou ekonomiky, musia byť odstránené. Možno to bude nepríjemné, ale je to nutné. Avšak, zdá sa, že vláda robí pravý opak, takže k vzniknutým problémom môžeme prirátať ďalšie – rozšíria sa vojny. Takže depresia môže trvať veľmi-veľmi dlho. V tomto smere nie som vôbec optimista a myslím, že neexistuje žiadny dôvod, aby sme očakávali pozitívny vývoj.

Na druhej strane som optimista, pokiaľ ide o budúcnosť. Pre svoj optimizmus mám len dva dôvody. Po prvé – inteligentní jednotlivci na celom svete naďalej produkujú viac než spotrebujú a tento rozdiel sa snažia ušetriť. Vytvoria kapitál, ktorý je prvoradý. Po druhé – vďaka rozvoju a šíreniu technológií sa zvýši životná úroveň. Nezabúdajte, že dnes žije oveľa viac vedcov a inžinierov než ich bolo v minulosti všetkých dokopy. Tieto dva faktory vykompenzujú stupiditu poslancov okolo nás. Či ich však premôže a spláchne vlna etatizmu a kolektivizmu, to neviem.

Povedali ste, že americká vláda je kľúčovou príčinou aktuálnych problémov. Nie je to zhadzovanie priveľkej viny na jeden národ za celosvetový problém?
Inštitúcia vlády je sama o sebe problém a ako rakovina metastázuje po celom svete. Ale, aj keď je to smutné, americká vláda je najväčším vinníkom, pretože v súčasnosti z nás robí najsilnejší, no zároveň aj najagresívnejší národ. Výrazne tomu napomohol fakt, že dolár sa stal celosvetovo uznávanou menou. Americký dolár sa stal rezervou, ktorá kryje všetky meny sveta. To je dôvod, prečo sa americká ekonomika stala z ekonomického hľadiska tou najdeštruktívnejšou. Okrem toho vojenské výdavky (ktoré sa v USA rovnajú vojenským výdavkom všetkých ostatných krajín dokopy) sú načisto deštruktívne. Nemajú absolútne žiadny ekonomický účel. Ozbrojené sily už vôbec nič nechránia – a najmenej zo všetkého chránia slobodu. Slúžia len na aktívne vytváranie nepriateľov a provokovanie konfliktov. Takže áno, myslím si, že americká vláda predstavuje v súčasnosti to najväčšie nebezpečenstvo, aké na svete máme.

Očakávate, že sa to po najbližších voľbách zmení?
Nie. Myslím si, že šance na Obamovo znovuzvolenie sú vysoké, a to z dôvodu, že viac než polovica Američanov s radosťou prijíma štátnu štedrosť. Spojené štáty sa politicky zmenili na akúsi obnovenú verziu Argentíny, kde voličov efektívne uplácajú, aby volili toho najväčšieho zlodeja. Môže sa to však skončiť oveľa horšie ako v Argentíne. Na rozdiel od tej argentínskej je americká vláda vysoko účinná. A na rozdiel od Argentíny sa Spojené štáty rapídne menia na policajný štát.

Napriek všetkému by však zvolenie republikánov mohlo dopadnúť ešte horšie. S výnimkou Rona Paula a Garyho Johnsona mi zo všetkých republikánskych kandidátov naskakuje husia koža. Takže ak to zhrnieme, nečaká nás žiadna pozitívna perspektíva. Výdavky americkej vlády budú tohto roku o 1,5 bilióna USD vyššie než jej príjmy a toto šialenstvo sa len tak ľahko neskončí. Práve naopak – pochabé míňanie v snahe napraviť pokazené sa ešte zvýši. A čo je ešte horšie – Fed tri roky umelo zatajoval úrokové miery. Úroky predstavujú zhruba 2% z 15 biliónov USD oficiálneho národného dlhu, t.j. 300 miliárd USD ročne. Keďže úrokové miery budú nevyhnutne rásť, úroky sa ešte zvýšia. Pri úrovni 12% - a obávam sa, že budú musieť ísť omnoho vyššie, než je táto úroveň – to bude predstavovať ďalšieho 1,5 bilióna USD len na úroky.

Z tejto situácie nevidím absolútne žiadne východisko – jedine kolaps americkej meny a reorganizáciu americkej ekonomiky.

Názov vášho summitu „Keď zaniknú peniaze“ naznačuje návrat k zlatému štandardu. Aké sú vaše očakávania v tejto oblasti? Nič nie je isté, ale keď zaniknú doláre – a svoju intrinzickú hodnotu dosiahnu už čoskoro – čo budú ľudia používať ako platidlo? Vytvoríme ďalšiu bezcennú papierovú menu ako euro? Je pravdepodobné, že euro padne ešte pred dolárom. Mám preto tušenie, že ľudia sa budú chcieť vrátiť k zlatu. A to nie z dôvodu, že zlato je čosi magické, ale jednoducho preto, že zlato je jedným z 92 prirodzene sa vyskytujúcich elementov, ktorý je – z rovnakého dôvodu, prečo je hliník použiteľný pri konštrukcii lietadiel a železo zas na oceľové trámy – použiteľný ako platidlo. Skutočný dôvod, prečo zlato vystrelilo tak vysoko, je ten, že centrálne banky krajín tretieho sveta, ktoré nemajú obrovské zlaté rezervy ako napríklad Čína, India, Kórea, Rusko alebo dokonca Mexiko, začali nakupovať zlato vo veľkom.

Koncept návratu k zlatému štandardu má však jeden veľký zádrheľ – k dispozícii je len približne 6 miliárd uncí zlata v hodnote asi 11 biliónov USD. To je však len zlomok z HDP Spojených štátov. Dokonca aj keby sa zlato predávalo za 2000 USD za trójsku uncu, zostala by tu obrovská diera. Aký je váš scenár prechodu na zlatý štandard s ohľadom na tento problém?
V situácii, v akej sa dnes nachádza dolár, by zlato malo byť oveľa drahšie. Neviem, aké je presné číslo, pretože mnoho súčasných dolárov sa stratí počas bankrotov. Je to rovnaké ako s trhom nehnuteľností – v účtovných knihách mali nehnuteľnosti hodnotu 1 miliardy USD, no keď bublina praskla, tá miliarda sa jednoducho vyparila. Je to otázka vojny inflácie (keďže vláda tlačí doláre, aby situáciu zlepšila) proti deflácii (keďže firmy sa rúcajú a doláre miznú). Ale pozrime sa na to takto: americká vláda uvádza, že vlastní 265 miliónov uncí. Jej záväzky voči zahraničiu sú najmenej 6 biliónov USD. Keby mali byť splatené fixným množstvom, cena zlata by musela byť 22000 USD za trójsku uncu.

Poľujem na dobré obchody a snažím sa nakupovať za najnižšie ceny. Tak som nakúpil aj väčšinu môjho zlata. Ale myslím si, že zlato pôjde ešte vyššie, pretože väčšina ľudí si ešte stále neuvedomila závažnosť situácie. Keď sa zvýši inflácia, budú sa chcieť svojich dolárov zbaviť – ale na akú monetárnu komoditu sa budú môcť obrátiť? Preto zlato ešte porastie a ja ho ešte stále nakupujem.

Povedali ste, že druhá strana búrky, do ktorej sa z oka hurikánu dostávame, bude oveľa horšia než tá, ktorú sme už zažili. Ako sa môžu chrániť tí investori, ktorí žiadne zlato nevlastnia?
V dnešnom svete je strašne ťažké byť investorom, pretože investor je niekto, kto alokáciou kapitálu vytvára nové bohatstvo. V súčasnej regulovanej a daňovo zaťaženej ekonomike to vôbec nie je jednoduché. Aj keď je neskoro, nikdy nie je PRÍLIŠ neskoro na nákup zlata, striebra a iných komodít. Je výhodné vlastniť produktívny majetok. Samozrejme, že najjednoduchšia možnosť ako nakúpiť najproduktívnejší majetok je prostredníctvom verejne obchodovaných spoločností, ale akciový trh je podľa mňa nadhodnotený, a preto to v súčasnosti nepovažujem za najlepší spôsob.

Aby mohli ľudia držať zlato (a v menšej miere striebro), mali by sa naučiť byť špekulantmi. Nemám tým na mysli hazardérov, ktorí sa spoliehajú na náhodné šance. Špekulanti využívajú politicky spôsobené distorzie na trhu. Ak by sme žili v skutočne slobodnej trhovej ekonomike, špekulanti by neexistovali, pretože takýchto distorzií by bolo minimum. Ale regulácie, dane a menová inflácia udržiavajú trh volatilný. Dobrí špekulanti využívajú trhové bubliny – dokážu určiť bubliny, ktoré sa nafúkli na maximum a každú chvíľu spľasnú.

Kroky vlády prinútia ľudí, aby sa stali špekulantmi – či už to budú alebo nebudú chcieť. Väčšine sa to však nebude páčiť a objaví sa len pár jednotlivcov, ktorí v tom budú naozaj dobrí.

Ktoré bubliny by špekulanti mohli v blízkej dobe využiť?
Povedal by som, že v súčasnosti je najväčšou bublinou na svete čínsky realitný trh. Ale realitné bubliny sa objavujú aj inde – napríklad v Austrálii alebo Kanade. Samozrejme, je pomerne ťažké predávať nehnuteľnosti. Nepriamy spôsob, ako to vyriešiť, je predaj bankových akcií. Povedal by som, že obligácie sú výpredajom storočia a budú zničené. Obligácie predstavujú pre kapitál trojitú hrozbu, pretože:

  • Úroky sú umelo udržiavané na nízkej úrovni, ale keď vzrastú – a vzrásť jednoducho musia – obligácie klesnú.
  • Obligácie sú denominované v menách a väčšina mien - povedzme napríklad taký dolár – stratia svoju hodnotu.
  • Kreditné riziko väčšiny obligácií – a predovšetkým tých, ktoré emitovali vlády – je vysoké.

Čo sa týka nákupných príležitostí, tak oproti cene zlata sú relatívne lacné akcie ťažobných spoločností. Povedal by som, že sa núka znamenitá príležitosť na vytvorenie bubliny na trhu s akciami spoločností ťažiacich zlato – predovšetkým tých malých. Dal by som ruku do ohňa za to, že toto bude trefa do čierneho.

Predtým ste sa zmienili, že jedným z dôvodov, prečo byť optimistický, sú technológie. Predpokladáte, že aj v tejto oblasti sa vytvorí bublina?
Dobrá otázka. Nie som si však istý, či môžeme hovoriť o technologických akciách ako celku. Technológie sú príliš premenlivé a je to príliš rozsiahla oblasť. Ale už dlho mám silnú dôveru v nanotechnológie, ktoré, ako vieme, zmenia svet. Avšak so zlatými akciami sa môžete dostať do diskrétneho priestoru – pravdepodobne tu nastane mánia.

Preklad: Katka Voštiarová, Zdroj: Casey Research

http://finweb.hnonline.sk/c1-53517460-pripravte-sa-na-moment-ked-zaniknu-peniaze


Johny
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!

joplins . tuvihine35   |   ip:94.145.22   |   2011-11-05  (22:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zj 6,5
A keď otvoril tretiu pečať, počul som tretiu živú bytosť, ktorá vravela: Poď a vidz! A videl som a hľa, čierny kôň, a ten, ktorý sedel na ňom, mal váhu vo svojej ruke.


Zj 6,6
A počul som hlas prostred štyroch živých bytostí, ktorý hovoril: Choinix pšenice za denár a tri choinixy jačmeňa za denár, a oleju a vínu neškoď!


chudobní budu coraz chudobnejsi..

olej a vino symbolizuju bohatstvo.. tomu vsak neskod..
cez krizu bohaci este viac bohatnu..

3 jazdec uz cvala...


bublinka . pahequji50   |   ip:178.40.24   |   2011-11-05  (22:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  V určitom okamihu sa ich však zahraniční investori začnú zbavovať: uvedomia si, že situácia sa podobá hre na Čierneho Petra, pričom Čiernym Petrom je práve dolár. Neviem, čo celú túto lavínu spustí, ale trhy sú z toho všetkého už teraz veľmi nervózne. Táto nervozita je viditeľná v boome cien komodít – zlato pokorilo hranicu 1900 USD za trójsku uncu, rekordne vysoko je meď, ropa sa predáva za 100 USD za barel.

------------------
co to je???????????
Kto tu hodil tuto chrematisticku obludu? s jej bludmi?
Rec akeho kmena je toto?tibi . vehaxori21   |   ip:217.119.1   |   2011-11-05  (23:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jarino...pracuj, pracuj!


ned . meqanelu12   |   ip:217.112.1   |   2011-11-06  (01:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  to sa nedá dočíst


imbecilko . guvagyju60   |   ip:95.102.24   |   2011-11-06  (03:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  velmi dobry clanok.len je smutne ze ludi co su mimo matrix je len 1500. to je priblizny pocet citatelov dolezite.sme v pici je nas malo.


333 . xohohaqo72   |   ip:85.216.14   |   2011-11-06  (08:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  hehe,nech len kupuju zlato,.))a najlepsie tak ze ho skovaju v banke,kolky tak mate?hehe kupenu tu istu hrudu zlata aj piati?a tak naplni sa slovo PanaBoha,ze zlato zrezavi.stavim sa,ze uz teraz je fiktivne predane viac zlata ako je v skutocnosti jeho mnozstvo realne na celej zemi


citatel . jigonile96   |   ip:92.52.18.   |   2011-11-06  (09:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  niekomu tu musi dobre je t


333 . xohohaqo72   |   ip:85.216.14   |   2011-11-06  (09:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  teraz nvm komu skus upresnit,ale ak myslis na mna,tak len tolko kapitalizmus je o j b system,myslis ze ti nepredaju zlato virtualne,ktore nema ziadny realny hmotny podklad,nieco ako ked vytvarali vyrtualne penezi a akcie?


Groover . kyrovuse69   |   ip:217.119.1   |   2011-11-06  (10:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Môj názor:

- Peniaze čaká v budúcnosti nevyhnutný kolaps.

- Infraštruktúra miest sa začne pomaly rozpadať.
- Naopak dediny a farmy ktoré žili viac prispôsobivým životom budú mať príležitosť ukázať svoje kvality.
- Všade bude lokálny dovoz.JA . mosimima27   |   ip:81.89.60.   |   2011-11-06  (14:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Krízu majú len belosi - EU a USA, lebo sú leniví ako vši. Aziati produkujú, makajú, krízu teda nemajú. Belošské štáty sú gigantické byrokratické molochy, také "grécka" od - do. Ale majú zbrane, ten kľúčový argument trhového mechanizmu.


illuminatedBimbo . wavapihi67   |   ip:95.103.5.   |   2011-11-06  (14:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nestačí byť pripravený len na moment,že zaniknú peniaze,EU,demokracia,kapitalizmus,komunizmus a socializmus.... ale byť pripravený aj na vzniknutú anarchiu....vojny,hladomor,etnické čistky atd....


adykr . fopimuwe99   |   ip:86.177.14   |   2011-11-06  (15:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nahodou anarchyzmus neznamena chaos a terorizmus.


bublinka . pahequji50   |   ip:178.40.24   |   2011-11-06  (15:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Sa spamataj co si tu vypotil.
Ak chces presne vediet o co ide,vygoogluj si od Vaskeho Neoliberalizmus-cast tretia.joplins . tuvihine35   |   ip:94.145.22   |   2011-11-06  (15:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  bimbo..
kedy sa to stane??

a odkial mas tieto info??

nerozpravaj sa s nami ako z debilmi co tu len postuje svoje vesmirne sudy..ale daj nieco hmatatelne..
nazval si bibliu satanskou knihou...
odkial cerpas info ty??

daj..


Raviel . mekivife30   |   ip:95.102.13   |   2011-11-06  (17:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Viete po prečítaní tohto článku(ktorý je inak veľmi dobrý) som sa musel zamyslieť nad tým čo nás vlastne k tomuto doviedlo. Prečo sme vybudovali životaschopnú a prosperujúcu ekonomiku len nato aby sme ju neskôr rozkradli?
Mojou odpoveďou na túto otázku je: "zlý princíp". Mi sme totiž tento ekonomický kolos postavili na potrhlej kapitalistickej idei ,že keď necháme trhu voľné ruky vyprodukuje dostatok malých jednotiek(aka firmy) ktoré budú uspokojovať naša potreby a v rámci boja o vyššie zisky budú neustále navyšovať kvalitu svojho produktu.
Krátkodobo ekonomika postavená na tomto "predpoklade" fungovala, páč krátkodobo skutočne robila to čo sa od nej čakalo. Zvyšovala kvalitu ponúkaného v rámci konkurenčného boja(boja o zisk). Čo však asi nikto nečakal(alebo skôr čakal každý) bol moment kedy v rámci tohto konkurenčného boja sa z tony malých firmičiek vykryštalizovalo pár veľkých ktoré následne tie malé ničili alebo priamo pohlcovali!
Výsledky takéhoto počínania môžeme dnes jasne pozorovať na celej (našej) západnej civilizácií. Žiaden konkurenčný boj už neprebieha(iba sa tak naoko tvári) a celosvetová ekonomika je riadená malou skupinkou individuií, ktorých jediným cieľom je generovanie zisku a potom ešte väčšieho zisku.
Čo je potom asi najhoršie je fakt ,že oni sú de facto beztrestný jednoducho preto ,že vždy hrali podľa pravidiel. Preto sa ani od týchto "jednotlivcoch" a ich bábiek nikdy žiadnej nápravy nedočkáme, lebo im ide len o to aby pred pádom veže ešte stihli vybrať aj poslednú komnatu, oni totiž vždy môžu vyskočiť z okna s tým ,že majú padák...


Nikita . domewusi65   |   ip:95.102.12   |   2011-11-06  (18:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Raviel..
vystihol si to a padáky už nie sú v predaji...


adykr . talifubi03   |   ip:86.177.14   |   2011-11-07  (14:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No tak zlato nekupujem, ale pozemky sa oplati kupovat a ja tak robim. Zem sa nikdy neznehodnoti. Vcase tazkej krizy budu mat potraviny vysoku cenu. Aj lesy by bolo dobre vlastnit.


eros . ribequgu   |   ip:86.40.151   |   2011-11-07  (16:16)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ak ma byt toto reklama na nakup zlata, tak u mna to nepreslo.

Poda, zbrane, naradie... toaletny papier.....


nikto . hegilehu69   |   ip:81.0.116.   |   2011-11-07  (22:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  "Vláda ani len netuší, aké sú skutočné potreby trhu a do týchto vecí by sa vôbec nemala miešať." To sotva, oni to vedia, ale pád dolára bude naplánovaný. A je jedno či niekto pozná spôsob alebo nie, jednoducho hŕstka boháčov im poviem- sprav toto a toto, bodka.


sando . dexepady6   |   ip:85.237.22   |   2011-11-09  (14:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Podľa mňa to nemôže fungovať preto,lebo je príliž otvorená ekonomika a hranice. Neviem či ste si všimli že aj naša situácia sa vyvíja inak po vstupe do Shengenu. Ak by sme mali hranice, tak si preclíme dovezený tovar a jeho cena by bola vyššia ako cena domácich produktov. Tým pádom by sa domáci trh postaral o domáci trh s potravinami a podiel na ekonomike by bol doma. Teraz nik nemôže obmädziť dovoz lacného tovaru a zdevastovaný domáci výrobcovia už rezignovali na nízke výkupné ceny. Nemôžeme byť proste krajinou , ktorá uprednostňuje cudzie výrobky pred vlastnými. To isté sa týka aj pozemkov. Nedovoliť aby naše pozemky vlastnili cudzie firmy, ktoré potom vedú boj proti našim ľuďom zvyšovaním ceny nehnuteľností.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + štyri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Cirkevný matrix - CIRTRIX
EgbebleAugustn . munolumo99:   Chcete byť členom Illuminátov a dostať svoje srdce túžbu po peniazoch, moci, sláve všetko bude vaše v živote, čo musíte urobiť, aby ste získali všetko toto je pre vás prísť a byť členom bratstva Illuminati všetko kedy ste ......

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Torontské protokoly (podľa novinára, ktorý ich uverejnil) dokazujú že plán vytvorenia Nového Svetového Poriadku (ďalej NWO) sa zosnoval už pred niekoľkými desaťročiami, napriek tomu, že pojem New World Oorder „legalizoval” 11.9.1990 vo svojom prejave prezident USA Busch starší. Úzka skupina ľudí, ktorá sa usiluje o vytvorenie NWO svoje „ako na to?“ zaktualizovala už pred najmenej 45 rokmi, čím vytvorili scenár na najbližšie roky.


Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..

Slobodný vysielač pod dohľadom SIS a US ambasády

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Celosvetový mozog

Táto audiovizuálna prezentácia na motívy knihy The Global Brain od Petra Russela uvádza myšlienku, že Zem je integrovaný, samoregulujúci živý organizmus. Akú úlohu má potom ľudstvo pre túto živú planetárnu bytosť? Predpokladá sa, že sme na prahu dôležitého evolučného skoku, významného pre ľudstvo a podstata tohto skoku je vnútorný spirituálny vývoj. Prezentácia má už dobre cez dvadsať rokov, je však vysoko aktuálna.


Skorumpovaná medicína a kolaborujúce úrady

Euro nahradia už čoskoro marky, kde ostala naša koruna?

Kniha kníh

Návod na podrobení lidstva (pro začátečníky)

Čo sa stane keď " manipulátorov " začnú ...

Archív

„Čakáme na Obamu, Rada Európy a WHO v tomto prípade nestačia“ PhDr. Miloslava Zemková ...

WHO klasifikovala mobilní telefony jako potenciálně karcinogenní! Rada Evropy doporučuje zakázat používání mobilních telefonů a wifi sítí ve školách!


Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Sme na dobrej ceste, pán prezident Gašparovič

Ľ. Huďo -Decembrové udalosti vo svete

Lietadlá spred tisícročí

Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage


Generated in 0.3025 s