23. September 2019
    
Takže kapitalizmus je zlý? - Dolezite.sk

Takže kapitalizmus je zlý?


  2012-10-08  (15:09)  |  Ekonomika
  55% hlasovalo = 1  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Takže kapitalizmus je zlý?

Španielsko, Chile, Spojené štáty, Grécko, Slovensko… Zo všetkých kútov sveta počúvame o tom, ako zlyhal kapitalizmus, ako môže za všetko zlo, chudobu a utrpenie. Bill Gates dokonca zistil, ako">ako" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="320"> kapitalizmus napraviť. Jednoducho prevláda názor, že s tým “zlým kapitalizmom” treba niečo spraviť. Ak by ste zastavili človeka kráčajúceho so zástavou a megafónom k hradu alebo budove parlamentu a položili mu otázku, čo to ten kapitalizmus proti ktorému ide protestovať vlastne je, odpoveď by bola najskôr niečo v zmysle: “Je to systém, vďaka ktorému 1% ľudí vlastní 40% svetového bohatstva, a ostatní sú chudobní.

V prvom rade si treba uvedomiť jednu základnú vec – kapitalizmus nie je žiadny systém. Kapitalizmus nie je nejaká norma alebo súbor pravidiel, ktoré by sme mali dodržiavať a podľa ktorých by sme sa mali správať. Neexistuje žiadna autoritatívna entita s monopolom na určitom území, ktorá by riadila chod kapitalizmu, alebo ktorá by vymáhala jeho pravidlá. Nie je to žiadna myšlienka, ktorú by človek mal v hlave a chcel ju presadzovať v spoločnosti alebo verejnom živote.

Encyklopédie (napr. wikipedia) definujú kapitalizmus ako systém, v ktorom sú výrobné prostriedky v súkromnom vlastníctve. Pri tejto definícii si väčšina z nás predstaví akúsi fabriku s chamtivým majiteľom, v ktorej pri strojoch v monterkách otročia zúbožení robotníci za minimálne platy. Toto je zdrojom hlavného nedorozumenia a nepochopenia, o čom kapitalizmus vo svojej podstate je. Stroj nie je jediný a už vôbec nie základný výrobný prostriedok, ktorý môže byť vlastnený súkromne. Stroj je len prostriedok, ktorý nám umožňuje produkovať efektívnejšie. Je to prostriedok, ktorý šetrí ľudskú prácu. Základným výrobným prostriedkom sme my, naše telo, naše ruky a schopnosti, s ktorými produkujeme v danom čase a priestore. Tak ako stroj, aj naše telo má svojho majiteľa. Princíp self-ownershipu (sebavlastníctva) je pritom základným kameňom kapitalizmu.

V kapitalizme si každý človek uvedomuje, že je výhradným vlastníkom svojho vlastného tela a rovnako aj produktov svojej práce. Každý si je vedomý toho, že všetko čo vyprodukuje vlastnými zručnosťami a schopnosťami si môže ponechať a následne aj zveľaďovať. Môže sa takisto aj zamestnať a takto dobrovoľnou formou spolupráce časť svojej produkcie slobodne predávať. Ak si niekto nárokuje na produkty práce niekoho iného, znamená to, že tento princíp nerešpektuje. Stáva sa zlodejom, lepšie povedané zotročovateľom.

Kapitalizmus je v podstate len možnosť ponechať si to, čo človek vyprodukuje. Je to rovnaká možnosť, ako sa slobodne pohybovať, dýchať, tešiť sa, uvažovať alebo prijímať potravu. Nie je to teda žiadny systém, podľa ktorého by sme sa mali riadiť. Je to prirodzená možnosť, činnosť, stav… Namýšľať si, že pre ponechanie si svojho majetku potrebujeme nejaký systém, je rovnaké, ako myslieť si, že potrebujeme systém na slobodné pohybovanie po vonku, pre dýchanie, prijímanie potravy a pod.

Ak hovoríme o tom, čo máme dnes – určite to nie je kapitalizmus. Môžeme to nazvať socializmom, korporativizmom, etatizmom, alebo akýmkoľvek iným izmom, no určite to nie je kapitalizmus. Ak vám štát berie viac ako polovicu z toho, čo vyprodukujete, alebo aj akúkoľvek časť, dá sa hovoriť o možnosti ponechať si svoj kapitál? Môžeme hovoriť o kapitalizme? Naopak na to, aby systém socializmu, resp. korporativizmu vôbec fungoval, musí existovať monopolný systém vymáhania kapitálu z rúk súkromných vlastníkov. Musí existovať monopolný štát, ktorý bude vymáhať (samozrejme pod hrozbou hrubej sily) časť kapitálu od obyvateľov. Následne môžu vzniknúť inštitúcie a ľudia v nich, ktorí na takomto systéme parazitujú.

Ak by sme mali ten kapitalizmus vo svojej pravej podobe a neexistoval by vydieračský systém vymáhania kapitálu od súkromných producentov, ktorý nazývame zdaňovanie (eufemizmus od krádeže), nevznikli by žiadne (štátne) inštitúcie a neexistovali by ani žiadni ľudia (politici), ktorí by na takomto systéme parazitovali. Je to teda vskutku komické, že práve protestujúci proti kapitalizmu idú protestovať k hradom, parlamentom a iným štátnym inštitúciám, ktoré vznikli práve na úkor kapitalizmu. Ak by kapitalizmus existoval, ľudia by nemali ani kam ísť protestovať. Nakoniec… nebol by ani dôvod.

Protesty proti kapitalizmu vyznievajú v súčasnej dobe reálne asi takto: “Protestujeme proti niečomu, čo tu nie je, aby toho čo nás tu skutočne ožobračuje, bolo ešte viac.” Viac štátu, menej kapitálu v rukách bežných ľudí.

Politici svojou manipulatívnou rétorikou dokázali presvedčiť  ľudí o spoločnom protivníkovi – kapitalizme. Ľudia defacto protestujú za to, aby si mohli nechať menej vlastného majetku a moci vo svojich rukách. Ako povedal Stefan Molyneux: “Ak dokážete niekoho presvedčiť, aby vám kládol nesprávne otázky, na odpovediach už potom nezáleží.” Politici sa na tom už len dobre bavia a tlieskajú si, akú odviedli perfektnú prácu.


Martin Bulák
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
anonym . batadecu27   |   ip:95.103.19   |   2012-10-08  (15:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Áno Kapitalizmus a Komunizmus sú Zlo pretože sú založené na konkurencií a nie na spolupráci.


klifton . gexisesu84   |   ip:178.41.16   |   2012-10-08  (15:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tento článok je zavádzajúci od začiatku do konca.

doporučujem: Marx, Kapitál
Lenin: Imperializmus ako najvyššie štádium kapitalizmu.


LogON . mowogesu02   |   ip:78.98.181   |   2012-10-08  (16:03)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Autor je zrejme ďalší z mimovládnej "úderky" na vymývanie mozgov


ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.40.12   |   2012-10-08  (16:38)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  To je ako v Lichtenštajnsku(najvyššia životná úroveň na svete, chodia tam makať aj Švajčiari), miestni užitoční idioti chceli zavádzať Debokraciu a tak sa Kníže pán nasral a vyhlásil referendum či podaní chcú aby vládol Kníže pán alebo Debokraty v parlamente vo Vadúzi a povedal ak si zvolia občania Parlamentnú Debokraciu že si kníže pán zbalí caky paky a pôjde bývať do Wiedne do svojho paláca a v referende občania volili pre Kníže pána :DDDDDDDDDDDDDD


ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.40.12   |   2012-10-08  (16:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  mám nápad, čo keby sme Slovenský zostávajúci majetok predali(sprivatizovali) za 1€ pánovi Lichtenštajnskému Knížeti a prihodili mu k tomu Vládu a parlament, čo vy nato keď privatizovať a predávať tak poriadne na né a potom by sme kníže pána korunovali za Krála horného Uhorska a on by zo Slovenskom súkromníčil(ta súkromné najsam lepšejše), lebo by bolo jeho :DDDDDDDDDD


ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.40.12   |   2012-10-08  (16:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Bratislavský hrad mu opravili(si myslím že by bol spokojní) a s kukerom by mohol z hradu pozorovať svojich sluhov na somárskom vršku ako pekne spravujú jeho majetok a ak by kradli alebo defraudovali, hneď by mohol ich topiť pod hradným vrškom v Dunaji :DDDDDDDDDDDDDDDDDD


SomTenKtorySom . bocipera87   |   ip:92.41.94.   |   2012-10-08  (17:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zásadný problém vidím v kapitalistickej mantre "nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva". Je choré a proti prírode vlastniť zem, ako aj výrobné prostriedky.
V konečnom dôsledku zákony, ktoré to umožňujú, slúžia len a len tým najbohatším aby mali v držbe legálne viac a viac statkov.

Lebo v každej civilizovanej spoločnosti dom rádového občana a pôda na ktorej stavba stojí, je nedotknuteľná a teda nemám potrebu to aj vlastniť. Alebo by to tak malo byť. Taktiež nepociťujem potrebu mať koníčka zbierať či už peniaze alebo množstvo hmotných statkov.

Prirodzenosť človeka vidím v (tvorivej) práci a nie parazitizme a profitovaní na biede druhého.
A len preto, že niekedy nejaký Marx povedal, že súkromné vlastníctvo musí byť zrušené, neznamená, že každý, kto zastáva ten istý názor je jeho fanúšikom a/alebo komunistom.


Bludar . tucarile1   |   ip:178.40.10   |   2012-10-08  (17:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Predstavte si zeby stat nezdanoval... odrazu by bol benzin o 2/3 lacnejsi, vsetko hned o 20 % lacnejsie, vyplata by bola o 30 vyssia a sluzby ako zdravotnictvo, skolstvo a policia by si museli svoju pracu robit poriadne, pretoze by im za ich sucasnu kvalitu nikto nezaplatil nic !!!


ajtaksada . waqumyci00   |   ip:178.40.12   |   2012-10-08  (17:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Bludar, keby štát nezdaňoval, tak by si za zdravotníctvo platil o 500% viac, ak by si na to vôbec mal. Môžeš sa ísť pozrieť aké by to zdravotníctvo bolo do USA, tam také majú. Je ozaj skvelé.


Martin . nujogibe55   |   ip:195.168.7   |   2012-10-08  (18:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Bludár, ako asi bude vyzerať trhové škostvo, ak sa vysvedčenie alebo diplom budú dať kúpiť bez ohľadu na vedomosti? Dal by si sa operovať chrurfovi s kúpeným titulom?


Martin . nujogibe55   |   ip:195.168.7   |   2012-10-08  (18:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  oprava - nie "chrurfovi", ale chirurgovi :)


Bludar . tucarile1   |   ip:178.40.10   |   2012-10-08  (18:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Takze :

1: skolstvo je hotova katastrofa totalne nereflektuje trh prace... ked chces kup si aj 10 titulov, ale inu ako statnu robotu nedostanes...

2. Zdravotnictvo je katastrofa na druhu, bol som tazko chory tak viem o com je rec, rovnako som vydel ako nakladaju so starymi ludmi v nemocniciach, hotova tragikomedia... vedel by som o tom porozpravat svoje... Keby zdravotnictvo bolo cele sukromne a clovek by si vyberal doktora podla jeho referencii tzn. pocet uzdravenych a naklady liecby, tak by liecba bola o 500 % lacnejsia s uspesnost liecby neporovnatelna so sucasnou... Cele zdravotnictvo je v sucasnosti o farmabiznese... na dolezite uz o tom bolo kopec clankou a tento bordel funguje vdaka tomu, ze to stat dotuje, aby si to mohol dovolit (zaplati) kazdy pracujuci a aj neprecujuci obcan... ale platia len ti pracujuci...

3. Rovnako policia, okrem toho ze vybera vypalne na cestach a buzeruje obcanov a ktomu vsetkemu je este stedro dotovana statom....


Anupew . jacanidy24   |   ip:46.34.232   |   2012-10-08  (18:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ano kapitalizmus vo svojej podstate je dobrý(ako aj iné zriadenia). Avšak problém je len v nás ľuďoch.


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (18:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Načo donekonečna pomenovávať režimy, nazvime všetky tieto režimy jednoducho, spolunažívanie.
Na tejto planéte EXISTUJÚ len dva druhy spolunažívania.

1., dobré a prospešné, čiže založené na pravých ľudských hodnotách, ako je Láska, pravda, pochopenie, tolerancia, pomoc.

2., zlé a ničivé, ako je chamtivosť, závisť, pomsta, klamstvo, túžba po moci a postavenie peňazí nad človeka.

Ak som niečo zabudol doplňte ma.


jozef . cucexuso04   |   ip:87.197.12   |   2012-10-08  (18:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Autor by sa nemal volať Martin Bulák, ale Matej Bulo.
Kapitalizmus veruže je systém, je to systém vlády kapitálu - čo je na tom zložité? Jednoduchý systém - kto má kapitál, má moc, rýchlejší pes j e b e a tak ďalej.
A keďže sa najúspešnejšími na trhu stávajú psi, čo vedia najsilnejšie najrýchlejšie a najbezohľadnejšie trhať, tak logickým dôsledkom a najvyšším štádiom kapitalizmu nie je imperializmus, ako tvrdí Lenin. Imperializmus je len jedna stránka, jeden z prejavov najvyššieho štádia kapitalizmu, ktorým je organizovaný zločin.
Jediná budúcnosť ľudstva - ak chce prežiť, je komunizmus, alebo niečo podobné. Systém, ktorý bude nútiť ľudí nie klamať, ale hovoriť pravdu, nie zdierať, ale dávať slušnú plácu, nie podhadzovať polená pod nohy, ale pomáhať, nie súťažiť, ale spolupracovať...


ANONYM . sipyrige36   |   ip:195.168.1   |   2012-10-08  (18:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  presne tak


sherry . foxinowa45   |   ip:78.98.247   |   2012-10-08  (19:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  K nazvu:

"Takže kapitalizmus je zlý?"

Kto by to bol len povedal...


Bludar . tucarile1   |   ip:178.40.10   |   2012-10-08  (19:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Jozef citujem ta:

Jediná budúcnosť ľudstva - ak chce prežiť, je komunizmus, alebo niečo podobné. Systém, ktorý bude nútiť ľudí nie klamať, ale hovoriť pravdu

a opakujem:

Systém, ktorý bude nútiť ... Systém, ktorý bude nútiť ... Systém, ktorý bude nútiť... Systém, ktorý bude nútiť... Systém, ktorý bude nútiť ... Systém, ktorý bude nútiť ... Systém, ktorý bude nútiť.. Systém, ktorý bude nútiť ... Systém, ktorý bude nútiť...


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (19:19)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Lucifer..
Suhlasim s tym co si napisal..
Zabudol si len na take dolezite drobnosti ako napriklad
- osobna zodpovednost
- moznost vyberu, sloboda jednotlivca

Ale hlavne si zabudol na to ze spolunazivanie (dobre ci zle)neurcuje typ ekonomickeho systemu. Spolunazivat sa da aj dobre aj zle v komunizme,kapitalizme,socializme ci inom izme.. :-)

lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (19:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ale samozrejme že sa dá.
Ale pokiaľ tam bude túžba po moci a peniazoch ako som písal v "zlom a ničivom",..môžeš to nazvať aj-"slobodný režim", vždy to bude ten zlý.
Všetko je to v ľudoch a ako si osvojili pravé hodnoty, pokiaľ sa toto ľudia nenaučia, NIKDY tu nebude poriadok.

Mimochodom naozaj si myslíš že ich toto naučí veda?


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (19:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer veda ma vela oblasti, preco nenapises ze Etika.. Veda je predsa ovela rozsiahlejsia ako krestanska nauka.
Etika ich nieco naucit moze. Ale myslim ze hlavne vsetko zavisi od rodicov a prostredia v akom ludia ziju. Prostredie im vytvara prave ten ekonomicky model, v pripade urciteho dostatku a pocitu istoty niektore negativne aspekty miznu prirodzene same.. A takisto moze tomu napomoct aj nejaka veda ktore skuma spravanie cloveka v urcitych podmienkach.. Takze urcita veda urcite ano, ale muselo by to byt jej konkretnym cielom a poslanim, tak ako v etike trebars.. Alebo mas pocit ze mendelejova tabulka prvkov, ci fyzika s tym nejko suvisi ak zase taras o vede ?


ContediSavoya . sibinaba02   |   ip:213.112.4   |   2012-10-08  (19:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vidim ze komunisticke uderky sa tu zas vyrojili jak osy na zrele hrozno.
Takze: Pre tych co im ostali este nejake zvysky zdraveho rozumu polopate:
1. Kapitalizmus nie je ziadny system ale prirodzeny sposob spoluprace kde kazdy robi to co najlepsie vie a svoje produkty vymiena s ostatnymi na zaklade slobodnej dohody
2. To co je dnes nie je kapitalizmus pretoze neexistuje zmluvna sloboda resp. je silne obmedzena statom
3. To ze nejaka financna alebo priemyselna mafia ovlada cez skorumpovanych politikov stat nema s kapitalizmom nic spolocne to je korporativny fasizmus (dnes EU a aj USA)
Dalej:
Klifton:
Marxov kapital neprinasa vobec nic nove, nieje v nom ziadna nova idea ktora by nebola prezentovana davno pred nim klasickymi ekonomami. Je to akurat vycuc z ich diel kde si marx vybral to co sa mu hodilo do kramu.
A co sa tyka "imperializmu"-konecnym stadiom coho bol sovietsky imperializmus?

Hayekov zakon: Pokial prevedieme sluzby poskytovane statom na sukromne subjekty v konkurencnom prostredi cena klesne na polovicu alebo este nizsie. Konfrontacia so skutocnostou: najväcsi bordel-presne tak ako napisal Bludar-su dnes sluzby poskytovane STATOM-zdravotnictvo a skolstvo (mizerne platy, totalna nespokojnost verejnosti) ani nehovoriac o tom ako vypada statna sprava.
Clanok kladie veci na spravne miesto-ti co kritizuju dnesny kapitalizmus v podstate kritizuju korporativny fasizmus.
Vot vsjo dorogije tavarisci.
Zapnite mozgove zavity a citajte aj nieco ine ako ten davno prekonany a praxou spolahlivo vyvrateny kapital...


bbb . rexyrato2   |   ip:213.81.13   |   2012-10-08  (19:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  lucifer
nechcem si zastávať ľudí ale vidím to tak 50 na 50 so systémom ktorý (núti) podporuje a oceňuje arogantnosť a vzájomné sa tlčenie plebsu a má prekrútené hodnoty... je vytvorený tak aby si prijal svoje otroctvo lebo ako úplne slobodný si na jeho okraji... je ľahšie prijať otroctvo a obhryzené kosti od pánov než sa vzbúriť... hlavne keď máš rodinu... i keď vďaka tej poslušnosti prenecháš ten istý (existenčný) problém aj svojim vnukom... bohužiaľ/našťastie pribúdajú ľudia čo už nemajú čo stratiť aj tí čo vedia že to chce nový smer (to slovo nemá žiadny súvis s politickou stranou)


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (19:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aj Leninové spisy boli dlhé niekoľko metrov ak si poukladal vedľa seba a dnes sa váľajú pri kontajneroch.

Veda je modernejšia a modernejšia a ľudia sú horší a horší, nevieš čím to je?


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (19:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Piko ten príspevok patril tebe.lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (19:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  bbb

Tak to máš pravdu, ale človek nad človekom nemá žiadnu moc, ak ťa oklame že ju má a ty ju prijmeš, dobrovoľne si vstúpil do jeho otroctva, preto sa divým ako sa niekto môže báť politikov alebo bankárov, sú to len ľudia z kosti a mäsa, v skutočnosti nemajú žiadnu moc.


ANONYM . sipyrige36   |   ip:195.168.1   |   2012-10-08  (19:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ContediSavoya ,no tak mi uz prezrad kedy a kde je ten naozajstny kapitalizmus.
a prestan tarat tie nezmisli.marxov kapital stale plati a presne visvetluje co sa dnes deje. preto su tak nanho nabruseny, ziaden klasicky ekonom nie je schopny vivratit jeho zavery.
a tvoj korporatny fasizmus je uplne prirodzeny dosledok kapitalizmu.
zapni mozog a rozmislaj a hlavne nerozmislaj v medziach europi ale celeho sveta a bohuzial drviva vecsina ludi zije velmi zle, v dosledku kapitalizmu a je len otazka casu kedy sa vzburja , ich nebudu zajimat ziadne demokraticke taraniny o slobode ,lebo su hladny a deti im umieraju na primitivne choroby.


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (20:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ty Lucifer neviem cim to je o com pises pretoze som si nic take nevsimol vo svojom okoli. Ludia v mojom okoli su mili a dobre sa mi s nim spolunaziva.
Argument Lenina bol od Teba prilis biedny. Nebola to veda co mal popisane vo svojich spisoch, ale doktrina. Doktrina je aj to co mas v biblii len ten Tvoj Lenin sa inac vola.. Nakoniec Lenina asi uctievali ti ktori potrebuju mat nejaky vzor a ked vzor padol zrejme usli k Vam do kostola pri prevracani kabatov, tak mozno preto vravis ze je to stale horsie a horsie. :-)


otvoreneoci . vymovepu87   |   ip:99.241.18   |   2012-10-08  (20:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Velmi dobry clanok, len trtkovia ho nepochopia vo svojej slepote ani za sto rokov.
ContediSavoya dobry zdravy nazor a nahlad na vec.


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (20:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Piko

kedy už konečne pochopíš že tvoje okolie a ty svet netvorí, ak sa budeme baviť len o tvojom okolí nebudem tu písať o etike a vede, ktorá má nahradiť Kresťanstvo.

Ale dobre pripadá, ti svet lepší aj pri dnešnej modernej vede a etike?


Sloven . nekipexu03   |   ip:193.200.1   |   2012-10-08  (20:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ani jeden izmus nestojí zato, aby som sa ho zastal a obhajoval, nakoľko ani jeden skutočnú slobodu mi nedá, nedal....


uzsiidempovasfarizeji . senyxeku7   |   ip:85.216.14   |   2012-10-08  (20:44)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Hayekov zakon: Pokial prevedieme sluzby poskytovane statom na sukromne subjekty v konkurencnom prostredi cena klesne na polovicu alebo este nizsie. Konfrontacia so skutocnostou: najväcsi bordel-presne tak ako napisal Bludar-su dnes sluzby poskytovane STATOM-zdravotnictvo a skolstvo (mizerne platy, totalna nespokojnost verejnosti) ani nehovoriac o tom ako vypada statna sprava.


-to je tiež fakt,ale jaksi ten panáčik zabudol,že v konkurenčnom boji na nechranenom trhu automaticky s klesaním ceny klesa i cena práce,dnes v eu a okolitích štatoch sme svedkami klesania ceny prace súkromnom sektore,preto je kríza.na začiatku umelo vyvolana,čína je ta zbran ekonomicka židov zo sionu,ktora pekne tlači nadol konkurencie schopnosť zapadných firiem.ktore su jej neni schopne konkurovať pre vysoke naklady oproti čine, za pracu,preto idu tam kde je najlcnejšia prac sila,ale zabudaju že je to kruch alebo spojite nadoby,tým že odidu za lacnou prac silou veznu kupnu silu,teda pracu ľudom ,v západ štatoch a tak oslabia kup silu trhu,a nastava v podstate jojo efekt,trh upada ,lebo nie je kupna sila,tým padom neni možne z činy kde je lacna prac sila dovažať a predavať vo veľkom množstve.

-ale o toto tu nejde aby bola sila kupna v zapad statoch,ide o to aby boly ľudia ochotný pomali pracovať za stravu,vraciame sa do kapitalizmu v 33 rokoch minuleho storočia,

-kapitalizmus je system ktorý keď nema konkurenciu,automaticky prerastie do otvoreneho fašizmu,prac tabory a podobne,tam smerujeme milovími krokmi,inač su už u nas,v niektorých fabrikach ľudia chodia čurať na predpis a na kartu.inač makať a makať,a ževraj sloboda,prdlajs sú to len keci,slobodu ma horna vrstva vlastniaca všetko.

-poniektorým podnikatelom,teda súkromníkom sa už ani dane nechce platiť aj tie male,lebo sukromne firmy platia oveľa menšie dane ako obyč prac človek,a preto začínaju tu tendencie prooiti štatu,a vykrikujú,nezmysli ako v tomto članku,je ich tam kopa.
Matian . wemupelo60   |   ip:195.91.14   |   2012-10-08  (20:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A co takto ziadny rezim?To vas nikoho nenapadlo?Vyberat si to dobre a nie len to co vam niekto ponukne z jednej strany!Nestavat sa ako stat ani na jednu stranu!Ze to nejde?Ale ide,len popremyslajte.Spytaj sa kazdy sam seba ci by bol toho schopny!Ved my sme stat!A parlament nepotrebujeme!


classique . dapasava0   |   ip:217.12.58   |   2012-10-08  (20:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kapitalizmus bežne označuje ekonomický systém založený na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov a súťaži súkromných podnikov na trhu, a (sekundárne) tiež veľkej individuálnej podnikavosti, snahe o dosiahnutie zisku a systematickom reinvestovaní zisku.

zisk zisk zisk...

matian

napr, také primitívne kmene kde všetci pracujú pre celok
každý ma nejakú úlohu ale všetci pracujú na tom celku, nikto nič zato nechce lebo vie že
to na čom pracuje,a hlavne ide hlavne o zaobstarávanie materiálu a jedla pre život...
ale toto smrdí komunizmom:D
classique . dapasava0   |   ip:217.12.58   |   2012-10-08  (20:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  oprava:
každý ma nejakú úlohu ale všetci pracujú na tom celku, nikto nič zato nechce lebo vie že
to na čom pracuje sa týka aj jeho,a hlavne ide o zaobstarávanie materiálu a jedla pre život..

uzsiidempovasfarizeji . senyxeku7   |   ip:85.216.14   |   2012-10-08  (21:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  clasigue

presne tak jedina alternatíva je podstata komunizmu ale bez ks


pitbul . hyfyduly57   |   ip:213.215.9   |   2012-10-08  (21:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Idealizovaný kapitalizmus bol v stredoveku , ak by si zahodil všetkých monarchov . Ja osobne uznávam skôr zmiešaný systém , kde človek dbá na to aby nikoho príliš neobmedzoval , ale snaží sa ponechať si sociálne istoty .


smartang . bohupyki56   |   ip:95.103.19   |   2012-10-08  (21:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kapitaliymus zlyhal. Tu nie je o com. Len slepy to nevidi a hlupy este nepochopil. Ano, je nepochabne efektivnejsi v sprave aktiv - ale pozor - LEN PRE VLASTNIKA! Stat sa naopak veselo tuneluje cez banky a "transparentne" tendre. Ten kapitalizmus je o maximalizacii zisku za kazdu cenu. A ide sa zial az na ukor zdravia. Financni supi sa nezastavia pred nicim - treba ich zastavit inak. A musi to spravit narod.

Kapitaliynus uz ukazal co vie. Uz vieme ze ked pride kriza, chudobni zachranuju bohatých a bohati prepustaju chudobnych. Takto to ale v rozpravkach nebolo ...

Osral pes takyto system ... Prec s bankami.


smartang . bohupyki56   |   ip:95.103.19   |   2012-10-08  (21:55)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  este mi neda vraj:

How to fix capitalism. Bill Gates talking ... Ze dobry for.

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))


rywrywtr . wumiruhe75   |   ip:95.103.12   |   2012-10-08  (21:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kazdy kto nadava na kapitalizmus v skutocnosti nadava len na vlastnu neschopnost.


smartang . bohupyki56   |   ip:95.103.19   |   2012-10-08  (22:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  predpokladam ze rad prispievate do evryvalu. Potom mam pre Vas dobru spravu - toto je len zaciatok.

A teraz mozete zase chvilku pomudrovat o neschopnosti.


pitbul . hyfyduly57   |   ip:213.215.9   |   2012-10-08  (22:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  smartang . A evroval je kapitalistická myšlienka ?


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (22:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer
Ty smiesko, Pises
Ale dobre pripadá, ti svet lepší aj pri dnešnej modernej vede a etike?

Ak mam nejake svety porovnavat musia byt predsa aspon dva.. Poznam iba jeden svet a nemam ho s cim porovnat..

Svet s ktorym to porovnavas Ty je fikcia.. To nie je svet.


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (22:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Piko

Čo zas klameš, ak nevieš odpovedať tak aspoň neklam, moja otázka znela ináč.

nemá chuť sa tu baviť s tebou donekonečna o ničom.


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (22:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Komunisti vraveli ze system je dobry len ludia este akosi nie su na to celkom dobri..

Kapitalisti vravia ze system je dobry len ludia este akosi nie su na to celkom dobri.. Mnohi vraj nerozumeju kapitalizmu.

V krestanstve plati to iste..

Tak kedy tu bude konecne nieco pre ludi.. Pre takych ludi ako v skutocnosti su ?


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (22:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Svoju fantáziu si dokazuj na svojich známych ktorý ti budú možno tlieskať ale tu žneš trapas za trapasom.


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (22:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Zase si mimo, prirovnávaš komunizmus ku kresťanstvu, chlapče chlapče, choď spať.


uzsiidempovasfarizeji . senyxeku7   |   ip:85.216.14   |   2012-10-08  (22:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ukázať príspevok od prispievateľa rywrywtr . wumiruhe75 | ip:95.103.12

rywrywtr . wumiruhe75 | ip:95.103.12 | 2012-10-08 (21:59)

Kazdy kto nadava na kapitalizmus v skutocnosti nadava len na vlastnu neschopnost.


-neschopnosť čoho?zabijať ,okradať len aby som mal?alebo akú neschopnosť máš na mysli?


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (22:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer
Tvoja otazka znela presne takto skopiroval som ju tak ako bola..

Dobre Skopirujem ju este raz.
Ale dobre pripadá, ti svet lepší aj pri dnešnej modernej vede a etike?

Stale je tam ten logicky nezmysel.. Nie je tam napisane lepsi ako co ?
Niet s cim porovnavat lucifer. :-))


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (22:36)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Komunizmus kresťanov vyvražďoval, tisíce nevinných Kňazov, sestier, ktoré sa previnili len tým že vyjadrovali svoju vieru tým že MILOVALI ĽUDÍ.

Vieš ti vôbec niekedy o čom píšeš?


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (22:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Každý človek pochopí, moju otázku na tvoj argument o tom že Kresťanstvá výchova by mala byť nahradená vedou a etikou, vieš že si už fakt smiešny tým že ak nevieš odpovedať na priamu a jednoduchú otázku začneš ju formulovať ako vedeckú a snažíš sa tak presadiť odpoveď ktorá ti vyhovuje, ak sa chceš naučiť meniť význam vie a prekrúcať ich zmysel tak to robíš naozaj srandovne.


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (22:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer

Chod do haja s krestanskou vychovou..
Inkvizicia nam ukazala svoju pravu Tvar v dejinach..
Takze nie nepripada mi lepsi takyto svet aky by vznikol ak by bolo vsade nabozenstvo.. O tom ma nemas ako presvedcit ani cim - mas male IQ na to.


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (22:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Piko

Tvoj názor na moju osobu ma nezaujíma, ten si tu vyjadruj koľko chceš.
A nebudem ťa presviedčať, nebojsa, už len pre tvoj posledný argument, kde výchovu prirovnávaš k upalovaniu.

Dnešný svet je plný vojen a vraždenia nevinných, robí to cirkev? NIE teda kto? no možno ten ktorý bol vychovávaný etikou a vedou, mne pripadajú oveľa horší.


lucifer . faliqevu33   |   ip:92.52.46.   |   2012-10-08  (22:51)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Piko

Dnes by ťa nikto neupálil, dnes je úplne iná doba, ale ty budeš žiť včerajškom aj zajtra, to je normálne u ľudí, ktorý nevedia argumentovať.


dal . sumigutu33   |   ip:195.168.1   |   2012-10-08  (22:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  viete ako sa cestuje časom? ked si dáte do nosa, zajtra popravíte a potom ste zase tam kde ste boli včera


PuciPiko . dobuxebe50   |   ip:62.197.22   |   2012-10-08  (23:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Aj kapitalizmus môže byť pre väčšinu dobrý, ale nesmie sa integrovať a globalizovať a musí byť budovaný na národnej úrovni podobne, ako v Švajčiarsku s politickým systémom priamej demokracie.
Taktiež môže byť dobrý aj socializmus, ale taktiež s politickým systémom priamej demokracie bez diktatúry jednej strany.
Keď sa kapitalizmus stáva liberálny, integrovaný a globalizovaný bez politického systému priamej demokracie, tak sa z neho stáva fašizmus s inou tvarou než bol nastavený fašizmus za Hitlera.

Mnohí ľudia si ešte ani dnes neuvedomujú, že EU už začala fungovať ako fašizmus, keď ratifikovali Lisabonskú zmluvu, trvalý euroval a následné politickú fašistickú fiškálnu úniu. Inú pravdu nepoznám, len to, že to speje k fašistickému NWO.Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-08  (23:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifuk
Dobre tak sa dohodnime tak ze neviem argumentovat a uz sa spolu nebavime..
Bude to mudrejsie pre nas oboch.


jozef . cucexuso04   |   ip:87.197.12   |   2012-10-09  (00:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Lucifer:
to je čo za vetu: komunizmus vyvražďoval kresťanov...
Ak nepoznáš rozdiel medzi komunizmom a boľševizmom, tak sa douč.
To som nečakal, že sa ešte niekedy stretnem s takouto dierou v mozgu...


Pandemonium . darujete36   |   ip:188.123.1   |   2012-10-09  (00:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nečuduj sa mu. Je to pacient a jeho myšlienkové pochody sú - mierne povedané - zvrátené... :-DDD


Martinos . cudyxyla04   |   ip:109.230.4   |   2012-10-09  (01:03)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  O com to ten Bulak trepe? Ake zriadenie bez statu a dani si to tento mantak predstavuje? Staci si pozriet dokument Horky kafe ako to konci ked rozhoduju korporacie o spravodlivosti.
Kapitalizmus je aj burza kde spekulanti hazarduju s ekonomikou a nevytvaraju ziadne hodnoty. Ale Bulak to uz nejak obhaji.


333 . xohohaqo72   |   ip:85.216.14   |   2012-10-09  (06:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pandemonium

ty bagandža ,niet tu vačšieho pacienta ako ty,čo si na žensku chce obuť bagandžu a vykopnuť jej maternicu,

chudáak gramatičný citovo utlačaný jedinec


Skogen . samygile95   |   ip:145.255.1   |   2012-10-09  (07:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Autor článku tvrdí, že to čo tu dnes máme nie je kapitalizmus. A má pravdu. To, že 1 % vlastní 40% vytvorených hodnôt ( aj keď podľa mňa vlastní viac ako 40% )je len výsledok slabého štátu, ktorý sa v procese globalizácie stáva ešte slabším. Ak je štát slabší, ako bol, kto sa stal silnejší??? Akú má s nami všetkými spoločenskú zmluvu??? Vieme vôbec, kto je to???


ANONYM . sipyrige36   |   ip:195.168.1   |   2012-10-09  (08:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  zrejme obdivovatelia kapitalizmu musia pockat na toto:

1. února 1919 bylo při generální stávce dělnictva v Bratislavě zastřeleno ozbrojenými legionáři 7 demonstrantů

25. března 1920 byli při stávce zemědělských a lesních dělníků v Rumanově na Slovensku zastřeleni dva dělníci

18. července 1920 byl při mzdových demonstracích v Hlohovci četníky zastřelen dělník Jan Kulda a více než 10 demonstrantů bylo těžce zraněno

18. prosince 1920 byli na protestní demonstraci ve Vráblech zastřeleni tři stávkující a jedno děcko a přes 20 stávkujících zraněno

21. února 1921 byli v Krompaších při demonstraci proti hladu a zásobovací krizi četníky zastřeleni 4 dělníci a 17 jich bylo zraněno

2. července 1921 byli při exekuci ve vesnici Ardenovo zastřeleni dva rolníci

12. října 1921 byl četníky v Topolčianech při zatýkání zavražděn jeden dělník. Byl zatýkán proto, že jeho dcera sbírala zbytky řepy na sklizeném poli

1. dubna 1922 stříleli v obci Hrušové četníci do stávkujících. 19 osob bylo zraněno

30. července 1922 uspořádala KSČ v Košicích slavnost skautů spojenou s táborem lidu. Při rozhánění průvodu zranila policie 12 dělníků

1. srpna 1922 stávkovali v Močenoku zemědělští dělníci z panství biskupa Kmeťka. Při rozhánění schůze stávkujících byl jeden dělník četníky zabit a jeden těžce zraněn

28. října 1923 provedli četníci v Dulové masakr malorolníků, kteří hájili právo na lesní pastviny, a zastřelili jednoho malozemědělce, 3 těžce a 30 lehce zranili

28. dubna 1924 byl v Zaričevu úkladně zavražděn okresní důvěrník KSČ

6. května 1924 byl v Turje agrárníky úkladně zavražděn důvěrník KS a místní starosta Ivan Stimák

30. května 1924 při násilné exekuci dobytka v Poljaně těžce zranili četníci 7 rolníků

3. srpna 1924 byli ve Svaljavě při protiválečné demonstraci policií zastřeleni tři rolníci

8. října 1924 byl při stávce textilních dělníků v Trenčíně zastřelen 1 dělník a 8 těžce zraněno

10. února 1925 byl v Praze po skončení protidrahotní demonstrace uspořádán demonstrační průvod přes Václavské náměstí. Proti demonstrujícím byla vyslána policie, která střílela a šest demonstrantů těžce a mnoho lehce zranila

31. května 1925 zabili četníci jednu dělnici při stávce cihlářů v Nerejově

11. června 1926 rozháněli v Praze četníci střelbou demonstraci dělníků proti zvýšení zemědělských cel a několik dělníků při tom zranili

2. května 1928 byla četníky při stávce zemědělských dělníků v Dolním Kereškýně zastřelena jedna žena a dvě další ženy a jeden hoch byli těžce zraněni

8. října 1928 byl v Boroňavě četníky v noci bezdůvodně uspořádán pogrom na rolníky. 34 muži a 4 ženy byli zbiti četníky a utrpěli vážná zranění

11. ledna 1930 střílelo četnictvo proti stávkujícím sklářům v Dolním Rychnově. 5 dělníků bylo těžce zraněno. Nad Falknovskem byl vyhlášen výjimečný stav

20. dubna 1930 uspořádal Komunistický svaz mládeže sraz mladých u Radotína. Při rozhánění průvodu střelbou četníci těžce zranili dvě děti a tři členky Komunistického svazu mládeže

4. února 1931 byli při hladovém pochodu nezaměstnaných do Duchcova zabiti 4 horníci a další 4 těžce zraněni

25. května 1931 byli při táboru lidu na ukončení vítězné stávky zemědělských dělníků v Košutech četníky postřeleni 4 zemědělští dělníci a mnoho dalších osob bylo zraněno

20. července 1931 byl při stávce na stavbě regulace řeky v Chustu zastřelen jeden dělník

25. listopadu 1931 bylo při hladovém pochodu nezaměstnaných do Frývaldova četníky zastřeleno 8 demonstrantů, mezi nimi 14leté děvče, které šlo náhodou po ulici, a přes 30 dělníků bylo těžce zraněno

18. února 1932 byl v Turje Pasice při protestu zemědělců proti odvážení zatčených zemědělských dělníků četníky zastřelen jeden zemědělec a několik jich bylo zraněno

18. února 1932 byl při stávce textiláků ve Strakonicích četníky poraněno 18 dělnic

31. března 1932 byl při stávce v Horní Suché na Těšínsku četníky zastřelen jeden horník, dva těžce a několik dalších lehce zraněno

13. dubna 1932 byli při táboru stávkujících v Mostě za velké mostecké stávky zastřeleni dva dělníci, pět těžce a 21 lehce zraněno

8. června 1932 byl při stávce za vyšší mzdy na trati Červená Skala-Margecany četníky zastřelen jeden dělník a další čtyři zraněni

8. června 1932 stříleli četníci v Holiči do nezaměstnaných, kteří žádali, aby byly rozšířeny práce na regulaci řeky Moravy a aby zde dostali práci. Několik dělníků bylo zraněno, jeden z nich těžce

9. června 1932 zastavili v Pohorelé dělníci vlak a žádali, aby jejich soudruzi, kteří byli zatčeni v Telgártu a nyní odváženi v poutech, byli propuštěni. Četnictvo znovu střílelo do dělníků a několik jich zranilo

15. července 1932 byl při exekuci v obci Sutor zastřelen jeden malorolník. Jeho syn, který chtěl otce ošetřit, byl těžce zraněn

21. září 1932 byl při exekuci v Nižní Apši zastřelen jeden malorolník a tři rolníci těžce zraněni

9. listopadu 1932 byl v rosicko-oslavanském revíru při stávce proti snižování mezd četníky zatčen jeden horník a zbit tak, že podlehl zranění

16. listopadu 1932 byli při exekuci v Polomce četníky zastřeleni dva zemědělci

11. února 1933 byl při demonstraci proti zastavení závodu v Horkách četníky zabit jeden dělník

2. března 1933 byl ve Volovci při protestu nezaměstnaných proti zatčení a zbití dělnické delegace četníky zastřelen jeden rolník a tři nezaměstnaní byli zraněni

7. června 1933 byli při protestní demonstraci dřevařských dělníků proti snižování mezd v Čierném Balogu četníky těžce zraněni tři dělníci

11. března 1935 bylo při stávce zemědělských dělníků proti snížení žebráckých mezd v rachovském okrese četníky těžce zraněno 5 a lehce zraněno 15 stávkujících

14. března 1935 stříleli četníci při provádění exekuce v Čertižné do demonstrujících a mnoho osob zranili. Přesný počet raněných nebyl zjištěn, protože se rolníci skryli před četnickými zvěrstvy do lesů


jozef . cucexuso04   |   ip:87.197.12   |   2012-10-09  (08:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ANONYM:
ty brďo, kde si to všetko pozbieral a koľko ti to trvalo?
Myslím, že na "obhajobu" kapitalizmu sa toho viac spraviť ani nedá. Good job, vole!
Predpokladám, že ti sem niekto vycapí politických väzňov a politické vraždy z 50-tych rokov a bude tvrdiť, že sú to obete komunizmu. Takže:
Vyššie spomenuté obete sú obete kapitalizmu ako ekonomického systému umožňujúceho slobodné zdieranie ľudí vďaka permanentne udržiavanej nerovnováhe (prevaha ponuky nad dopytom) na "trhu práce".
Obete tzv. komunizmu s komunizmom nemajú nič, šú to obete sovietskeho židoboľševizmu.


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-09  (08:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Vidim ze je tu viac komunistov ako kapitalistov. Avsak s tymi delnikmi budu stale problemy s tym sa neda akosi nic robit.

Napriklad v roku 1801 vymyslel francúzsky vynálezca Joseph Marie Jacquard tkáčsky stroj, Jacquard vystavil a predal svoj tkáčsky stroj priemyselníkom na svetovom trhu v Paríži v roku 1801. V priebehu 10 rokov sa predalo vyše 100 000 kusov tohto tkáčskeho stroja i napriek silnému odporu tkáčov, ktorých tento stroj pripravil o prácu. Kto za nedostatok prace vini nejaky izmus ma prilis ploche videnie. No vyvoj sa neda zastavit. Za byvaleho socalizmu komunisticky lidri nevedeli co daju robotnikom robit ak nasadia modernejsie technologie. Prevaha (ponuky nad dopytom ludskej prace) nie je iba problem kapitalizmu. Je to vseobecny problem.


ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.41.12   |   2012-10-09  (09:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tlačenie peňazí či návrat krízy, znie z Wall Streetu

Európa by mala nastúpiť na cestu federatívneho zriadenia, tvrdí analytik DailyFX.com Christopher Vecchio.

http://spravy.pravda.sk/tlacenie-penazi-ci-navrat-krizy-znie-z-wall-streetu-fhk-/sk_ekonomika.asp?c=
A121009_060504_sk_ekonomika_p01


Preator . tixyvote58   |   ip:95.131.13   |   2012-10-09  (10:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  riaden blabol.
iba idiot moze obhajovat fasisticky system ako je kapitalizmus ... kvoli ktoremu je svet kde je. same vojny vrazdy drancovanie...
kapitalizmus budu obhajovat len zlodeji politici darmozraci zbohatlici nik iny


Duan . symevuma90   |   ip:213.215.8   |   2012-10-09  (10:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  uzsiidempovasfarizeji a smartang plne s vami súhlasím.

Kapitalizmus je aj teraz len proste ukázal pravú tvár a to znamená fašizmus. Ten čo tlačí peniaze a hlavne rezervnú celovetovú menu ovláda druhých. Predtým mal konkurenciu v komunizmu tak sa tváril prívetivo.

Treba si uvedomiť, že komunizmus bol test boľševikov t.j časti sionistov (tak ako kibuce v Izraeli)

Treba si uvedomiť základnú vec 60% ľudí sa vždy prispôsobí sociálno ekonomickému systému (ak ich priamo nehrozí na živote). Tento tip ľudí sú neprebuditeľní.

Základná premisa pre systém v ktorom chcem žiť je "Musí byť nastavený tak, aby bolo výhodnejšie správať sa v súlade zo svojim svedomím".

Vtedy sa budeme vedieť zbavovať parazitov. Napríklad ľudí žijúcich z úrokov a z nadmerného zisku (nad vloženú energiu akou je práca).
Treba si uvedomiť že min. 95% ľudí v bežnej slovanskej populácii má svedomie. Tí ostatný sú sociopati (prirodzený zločinci a podobne). Veľa ľudí v súčasnom systéme musí potláčať svoje svedomie aby prežili (čiže sa správajú ako sociopati).

Takže ak sa zamyslíte nad súčasným systémom a problémami, ktoré sú dúfam že vám docvakne v čom je problém.


Duan . symevuma90   |   ip:213.215.8   |   2012-10-09  (10:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Štát(občania štátu) musí vlastniť (vydávať aj požičiavať svoje vlastné peniaze) Frakčný systém a úroky dáva pár vyvoleným (parazitom) vlastniť peniaze (cez banky).

Takže priama demokracia a skutočná štátna národná banka (ktorá emituje a požičiava neobchodovateľné štátne peniaze). A polovica práce bude hotová.


Duan . symevuma90   |   ip:213.215.8   |   2012-10-09  (10:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ďalšia premisa: Aby mohol byť človek slobodný musí sa vedieť fyzicky brániť a zároveň si musí vedieť dopestovať potraviny.

Druhá polovica práce bude zrušiť systém ktorý prišiel s Rímskym právom a to je vlastnenie pôdy. Pôda bude len toho kto ju obrába (samozrejme bude horná hranica spravovania pôdy).

Armáda a obce budú pravidelne organizovať domobranecké cvičenia kde sa bude vyučovať bojový štýl sistéma, paintbal, poznávanie stratégií pre domobrancov pre svoje okolie a plno iného.

No a je toho ešte veľa čo mám na mysli.


classique . dapasava0   |   ip:217.12.58   |   2012-10-09  (10:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  duan
som s tebou!!!


LogON . mowogesu02   |   ip:78.98.181   |   2012-10-09  (10:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Čítam tu rôzne idealisticko-utopistické frázy :
...je to v nás....
...musíme začať od seba...
...musíme si uvedomiť...
...musíme sa prebudiť...
...musíme byť uvedomelí...
...
Už za socíku som počúval, že keď budú všetci občania "uvedomelí", vybudujeme komunizmus.
Teraz tu čítam teórie, že keď budú občania "uvedomelí" vybudujeme "dobrý" kapitalizmus.

Preto sa pýtam, aké "uvedomenie" a ako ho chcete realizovať? (obsah, forma)
(možete začať napr. u "neprispôsobivých občanov"?)

Už v minulosti si vládcovia pojem "správneho uvedomovania" vysvetlovali po svojom a vedeli, že
je to na "dlhé lakte".
Formy urýchlenia každý realizoval po svojom. Aj cez "preškolovacie" a "uvedomovacie" zariadenia
typu "rezervácií" až cez "koncentráky", "gulagy" a ešte neviem čo.

Prajem všetkým "utopickým" a "ľudskoprávnym" snílkom veľa trpezlivosti v nasledujúcich
1000 rokoch čakania na výsledky darwinovho evolučného "poľudštenia opice".


LogON . mowogesu02   |   ip:78.98.181   |   2012-10-09  (11:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Duan
O.K.
Alebo takto?
Pôdu vlastní štát, prenajíma, kto obrába a produkuje na nej hodnoty,fajn,neplatí za prenájom,kto devastuje, neobrába platíclassique . dapasava0   |   ip:217.12.58   |   2012-10-09  (11:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Preto sa pýtam, aké "uvedomenie" a ako ho chcete realizovať? (obsah, forma)
(možete začať napr. u "neprispôsobivých občanov"?)


neprispôsobivý občania sú ako deti, aký prístup by si zvolil ku malým deťom taký zvoľ ku nim.
kapitalizmus spôsobil to že dal neprispôsobil výhody, on ho naučil na taký spôsob života tým si ich rozmaznal, a boh chráň slovákov ak kto robí niekto účelne a ešte potom účelne
štve Slovákov proti rómskej neprispôsobivej menšine,smrdí to...
prevýchova v tomto prípade musí byť, aby sme zabránili občianskej vojne.
bol za komunizmu taký problém s neprispôsobivými občanmi?

lenže ak to budeš brať tak ako to berieš

Už v minulosti si vládcovia pojem "správneho uvedomovania" vysvetlovali po svojom a vedeli, že
je to na "dlhé lakte".
Formy urýchlenia každý realizoval po svojom. Aj cez "preškolovacie" a "uvedomovacie" zariadenia
typu "rezervácií" až cez "koncentráky", "gulagy" a ešte neviem čo.
tak sa toho budeš báť ak sa toho budeš bať problém sa riešiť nebude vôbec a problém bude kulminovať a potom to už nezastaví nikto..
treba to zastaviť

vytvorenie hospodársky a energetické nezávislé centrá pre "neprispôsobivých občanov"
s "kulturizačnímy" centrami /divadlo/škola/kostol/a vyhradenými ornými pôdami ktorú by si sami obrábali by som v tomto videl ako priateľné riešenie


LogON . mowogesu02   |   ip:78.98.181   |   2012-10-09  (11:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  classique
Chápem, ale napísať som musel!
Preto: obsah - čo chceme dosiahnuť (reálny cieľ)
forma - ako to dosiahnuť
Aby bolo jasné, čo sa chce dosiahnuť, nie zahmlené a potom
sa "vykľuje šidlo z vreca", lebo jednotlivé kroky ukážu,
či nastáva nejaký "odklon".


jozef . cucexuso04   |   ip:87.197.12   |   2012-10-09  (12:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Duan - s tým sa dá len súhlasiť.
Okrem tej demokracie. Ľudia ju nechcú, tak im ju nenúťme. Ľudia chcú múdreho vodcu. Netreba chodiť ďaleko - Bielorusko, Rusko... Netvrdím, že je to v týchto krajinách ideálne, ale podľa mňa jediný reálny spôsob ochrany ľudí pred úžerníckou internacionálou.
Stačí si uvedomiť, že naším nepriateľom je úžernícka internacionála. To ona je schopná platiť si tých pajácov politikov, na ktorých nadávame, to ona si platí novinárov a "análizátorov", ktorí nám vymývajú mozgy...


ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.41.12   |   2012-10-09  (12:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dušan Jasánek:
Vám z Wall Streetu.

Lid povolal nás do zbraně, my opustili frézy a uniformy navlékli si místo kombinézy. Stojíme pevně, v oku žár, vstříc slunci píseň letí, střežíme práci dělníků a šťastný spánek dětí. Kdyby snad vrazi z Wall Streetu přepadli nás jak saně, poznají záhy lidu hněv, promluví naše zbraně!


Duan . symevuma90   |   ip:213.215.8   |   2012-10-09  (12:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pre jozef . cucexuso04

Veď také sme mali aj za Veľkej Moravy vojvodcovia a kniežatá boli volený na 7rokov :-) a ich úrad nebol dedičný.
O predchádzajúcom veku sa nič nevie podľa oficiálnej histórie.

Veď v poriadku aby si chápal priamu demokraciu by som chcel len na miestnej úrovni. Štát by bol naozaj štíhli (zahraničné veci, profesionálna armáda (ťažké zbrane obranné), meterologia a štátna banka/financie, národná rada ( zostávajúca z radcov a nie zákonodarcov). Jedine miestana samospráva by mohla vydávať miestne zákony. Jediný zákon platiaci pre celé územie by bola ústava meniteľná len celoštátnym referendom.

Ako som už písal ešte je plno vecí ktoré mám na mysli. Zatiaľ ten text má cca 7strán.

pre LogON Chápem ťa ale treba mať rozumný cieľ aby si sa mohol pohnúť z miesta. Cestu k cieľu si už nájdeš.


333 . hopidaby71   |   ip:85.216.14   |   2012-10-09  (14:14)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Piko . syfaqyxy | ip:95.103.37 | 2012-10-09 (08:59)

Vidim ze je tu viac komunistov ako kapitalistov. Avsak s tymi delnikmi budu stale problemy s tym sa neda akosi nic robit.

Napriklad v roku 1801 vymyslel francúzsky vynálezca Joseph Marie Jacquard tkáčsky stroj, Jacquard vystavil a predal svoj tkáčsky stroj priemyselníkom na svetovom trhu v Paríži v roku 1801. V priebehu 10 rokov sa predalo vyše 100 000 kusov tohto tkáčskeho stroja i napriek silnému odporu tkáčov, ktorých tento stroj pripravil o prácu. Kto za nedostatok prace vini nejaky izmus ma prilis ploche videnie. No vyvoj sa neda zastavit. Za byvaleho socalizmu komunisticky lidri nevedeli co daju robotnikom robit ak nasadia modernejsie technologie. Prevaha (ponuky nad dopytom ludskej prace) nie je iba problem kapitalizmu. Je to vseobecny problem.-táraš,lebo v komunizme kde je vlastnictvo spoločné prinaša stroj zisk pre všetkých,jak znížiť prac čas ľudi a mať vačší zisk,teda produktivitu,s toho majú všetci prínos,pričom v kapitalizme automatizacia,berie ľudom pracú,a zisk má len kapitalista,lebo všetok zisk okrem dani je jeho,v kapitalizme vdaka stroju sa stavaju ľudia nadbytočný,a nemaju z neho žiaden príjem,pričov komunizme je to opak,majú všetci s neho prospech.


333 . hopidaby71   |   ip:85.216.14   |   2012-10-09  (14:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a ešte niečo konečne pochop,že v kapitalizme automatizacia je pokrok ale ku dnu,pochováva ekonomiku,lebo berie ľudom pracu,a tým padom nemaju zaňu mzdu,a tým padom nemaju za čo kupovať,a tým padom nema komu kapitalista predávať,čiže je recesia.

je to bludný kruh v kapitalizme,


zato v komunizme je to len prospech pre všetkých.ľudia môžu menej pracovať a maju s toho vačší prospech, teda necítia to na vyplate a na kupnej sile,a tak trh v pohode má šancu fungovať dalej,nie ako v kapitalizme.


prave . mytigymo47   |   ip:46.34.234   |   2012-10-09  (15:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Piko ty sebec. A neurážaj sa to je len môj názor. A ani reagovť nemusíš ťažko ho zmením. Len aby si sa zamyslel nad sebou samozrejme na druhom je ľahšie chyby hľadať.Ale ty si sebakritický takže nič.

Spravodlivosť a je vyriešené. A lepšie definovať čo je sloboda a čo už nie.


Piko . syfaqyxy   |   ip:95.103.37   |   2012-10-09  (16:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Prave
A Ty si hlupy k.kot nevrazivy ktory ma stale s niecim bezdovodne napada.. A neurazaj sa, Tiez len moj osobny nazor na Teba. :-)))


Majkl65 . hajipybo6   |   ip:92.52.52.   |   2012-10-09  (16:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  totálna demencia tento článok. to písal nejaký totálny idio*t??? OMG


ContediSavoya . sibinaba02   |   ip:213.112.4   |   2012-10-09  (17:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Anonymovi:
To co sa dost blizilo idealnemu kapitalizmu tu bolo v 2. polke 18. a v 19. storoci. Kapitalizmus zacal postupne vyprchavat vdaka zidovsko-iluminatskemu vymyvaniu mozgov masam o "rovnosti" a statom riadenej ekonomike.
V tomto case bola spustena priemyselna revolucia ktora naakumulovala najväcsie bohatstvo ake kedy na zemi existovalo, zabezpecila blahobyt sirokych ludovych mas na zapade o akom sa kedysi ludom ani nesnivalo, za tejto ery boli vytvorene najväcsie vynalezy ved. tech. revol a upozornujem ze na pode SUKROMNYCH LABORATORII (Wattov parny stroj,lokomotiva, parnik, ottov a dieselov motor, vsetky Teslove a Edisonove vynalezy bez ktorych si dnes zivot
nevieme predstavit,v 1. polke 20. str. tranzistor, laser, pocitac...)Dnes v podstate zijeme z toho bohatstva co sa naakumulovalo vdaka slobodnemu podnikaniu priblizne do 50tych rokov 20. str.
Potom az prisli sionisti a zacali "riedit" bohatstvo tlacenim nekrytych penazi coho vysledok je dnesna kriza a asi bude i pad celeho zapadneho sveta.
Co sa tyka Marxovho kapitalu nie je v nom jedina originalna myslienka, vsetky marxove predpovede sa ukazali ako scestne resp. skoncilo to uplne opacne ako predpovedal.(Napr. ze prva bude soc. revolucia v Britanii kde je najviac robotnikov-skoncilo to uplne opacne, tsv. soc. rev. prisla v najzaostalejsej polnohospodarskej krajine v Rusku, ako prvu chceli klasicki marxisti znicit rodinu, nevyslo to, chceli znicit a v soc. krajinach aj znicili sukr. vlastnictvo ako to dopadlo netreba pripominat, porovnaj si chudobu v byv. sovietskom zväze a bohatstvo najchudobnejsich zap. krajin-Portugalsko, Spanielsko...) Marxa uz nik zo serioznych politologov neberie vazne.
A co sa tyka tych zastrelenych robotnikov:
To bol ubohy amaterizmus oproti gulagom a monsterprocesom v 50. rokoch v cssr, zastrelenym na hraniciach, nehovoriac o statisicoch ktorym bolsevici znicili zivot znarodnenim, zdruzstevnenim, menou penazi a kadrovymi posudkami.ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.41.71   |   2012-10-09  (17:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dušan Jasánek: Vám z Wall Streetu.

Lid povolal nás do zbraně, my opustili frézy a uniformy navlékli si místo kombinézy. Stojíme pevně, v oku žár, vstříc slunci píseň letí, střežíme práci dělníků a šťastný spánek dětí. Kdyby snad vrazi z Wall Streetu přepadli nás jak saně, poznají záhy lidu hněv, promluví naše zbraně!
ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.41.71   |   2012-10-09  (18:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ContediSavoya ten váž férový kapitalizmus ako ho vždy vysvetľujete nikdy a nikde na svete nebol vždy to bolo j/eb/e väčší pes menšieho(to je to isté ako komunizmus v Star Treku) :DDDDDDDDDDDDDDDDDD


ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.41.71   |   2012-10-09  (18:05)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  a to čo sa JuEsEj chvástal za Cold Wár ako im je dobre, tak to bolo z peňazí ktoré nazdieral(nalúpil) z Južnej Ameriky, Afriky a Ázie :DDDDDDDDDDDD to sa im žilo v JuEsEj ale za cenu chudoby a zdierania chudákov vo svete :DDDDDDDDDDDD


ANONYM . sipyrige36   |   ip:195.168.1   |   2012-10-09  (20:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ContediSavoya

2. polke 18. a v 19. storoci bol kapitalisticky raj,zabavne tvrdenie,len nechapem preco boli potom v kuse nepokoje zhruba: 1871 revolucia vo francuzku,1905-07 revolucne boje v carskom rusku,potom 1.svetova vojna, zase revolucia v rusku,revolucia nemecku,madarsku a dokonca aj na slovensku, kriza a 2.svetova vojna a to su len hlavne body o zverstvach kapitalizmu v koloniach ani nepisem.
logicky vichadza ze keby kapitalizmus "zabezpecila blahobyt sirokych ludovych mas " tak ziadne nepokoje bi neboli.
a rozpravka o zlich sionistov ktori pokazili kapitalizmus je nasmiech.
marxove zaveri platia a ich pravdivost sa pekne potvrdzuje a to ze to seriozni politologovia neberu vazne je naozaj tragedia, ved politologov vazne neberu ani obdivovatelia kapitalizmu.
bivali zaostali sovietsky zvez mal raketoplan buran ktori uskutocnil bezpilotne pristatie,

a na hraniciach zastrelili menej ludi ako zastrelili pri nepokojoch v grecku.ti robotnici su len zlomok skutocnosti,napr v po velkom strajku v kladne bolo uveznenich 1500 ludi.
a trpis to istou predstavou ako vsetci obdivovatelia kap.koho zavreli za socializmu bol nevinna obet sistemu ako ho zavreli kap. bol darebak co nerespektuje zakon. kap. ma tisice svojich vlastnych justicnych vrazda a monsterprocesomv.a len na slovensku su desattisice ludi ktorim kapitalizmus znicil zivoti.


Tuly . tufynaca36   |   ip:91.148.17   |   2012-10-10  (08:45)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  jozef . cucexuso04, ContediSavoya plne s vami súhlasím kapitalizmus okrem biedy, chamtivosti a rozdelenie spoločnosti na vrstvu bohatých a chudoby nepriniesol nič pozitívne je to stoka ktorá sa musí vyčistiť ja za socializmu som nevidel žobráka, zdravotníctvo bolo super, nebál som sa v noci sám ísť domov nebolo nezamestnaných a úradov práce a teraz no to treba ísť za súdruhmi Kńažkom a Budajom a postaviť ich pred vojenský tribunál za vlastizradu a klamstvo toto oni nesľubovali národu alebo po tajme áno? Kapitalizmus vlastne ohlupuje ľudí a ty hlúpnu pri montážnych linkách ved školy netreba. Kapitalizmus to je vlastne vylepšený socializmus a komunizmus pre bohatých to len kapitalizmus stále dookola omieľa a využíva slovko demokracia. A preto kapitalizmus sa nemá kde už posunúť musí padnúť ved nie je možné aby občan nemohol ísť do lesa na prechádzku lebo ho vlastní nejakí ťuťmák, presne ako bolo napísané vyššie príroda a jej zdroje sú pre každého tohto obyvatela planéty a nie aby niektorý ľudia to zneužívali a žily na úkor ostatných a preto musí prísť iná spoločnosť a znárodnenie prírodných zdrojov ale to príde až potom ak začneme žiť ako v Somálsku a ľuďom už nebude vadiť kvôli jedlu aj zomrieť,Homosapiens . pefucymi51   |   ip:62.197.22   |   2012-10-10  (13:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kapitalizmus môže len to čo mu spoločenský systém dovolí. Politici v demokracii môžu taktiež len to čo im obyvateľstvo dovolí. Ak politici ovládajú obyvateľstvo v prospech niekoho iného, tak takýto systém nie je demokraticky. Ak sa obyvateľstvo boji politikov vyzvať k zmene noriem a pravidiel v krajine kultivovaným a slušným spôsobom, tak takéto obyvateľstvo bude žiť neustále v klame a potom si zaslúži to čo ma. Násilie nič nikdy nevyrieši v prospech obyvateľstva a danej krajiny.


ElDolars . vuhenydi61   |   ip:178.41.6.   |   2012-10-10  (16:50)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Írán: Život nebo smrt? (2012)
http://www.youtube.com/watch?v=3tAKf5vMRjo&;feature=player_embedded


Uljfalu . cohakuni48   |   ip:78.136.17   |   2012-10-11  (06:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Takový KAPITALIZMUZ Z DOLA (tedy s tváří člověka a ne beztváří vykalkulované korporace):
http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/vyssi-stupen-gmo-biofarmaceuticke-plodinyabc . kavymocu3   |   ip:178.40.86   |   2012-10-11  (18:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pekné bláboly, celý článok... Ako vôbec môže niekto také niečo zo seba vypotiť?


ANONYM . sipyrige36   |   ip:85.135.17   |   2012-10-11  (23:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  PREDNOSTI KAPITALIZMU, II. časť

Upozorňujem, že nejde o šírenie poplašnej správy, len o dobový citát. Anglický
publicista Joseph Dunning približne v polovici 19. storočia napísal: „Kapitál má hrôzu z nedostatku zisku alebo z veľmi malého zisku .
..Ak je zisk primeraný, kapitál sa stáva odvážnym.
Ak je 10% istých, možno ho hocikde použiť; pri 20% oživne, pri 50% je šialene odvážny, pri 100% pošliape všetky ľudské zákony a pri 300% niet zločinu, ktorý by neriskoval, aj keby mu hrozila šibenica. Ak zmätky a spory prinášajú zisk, bude ich povzbudzovať.“ Citát je z Marxovho Kapitálu, z Prvého zväzku, s. 627 (1985, 27 Kčs).

Dnešná metylová tragédia v Česku je len jeden z hmatateľných dôkazov pravdivosti charakteristiky kapitalizmu. Rozumie jej každý, lebo fyzický zabíja. Voličovi hlupáčikovi treba pripomenúť, že pôvod je v podstate spoločenského režimu, ktorý tak úspešne volí. Ak je mierou všetkých hodnôt zisk, majetok, peniaze, vždy tak bude. Poľská kresťanský ochutená
soľ, šarmantné francúzske kurčatá, vajíčka zmaľované dioxínom, útok na líbyjskú ropu, a iné, len ukazujú čo nás čaká a skôr či neskôr aj trafí. Každého niečo iné, podľa toho, čo je v danej krajine pre ziskožravcov (Marx) zaujímavé.

České nešťastie je aj naše, a možno odhalí viac. U nich, aj u nás. Náš pán minister kultúry si po takmer 23 rokoch všimol aký humus sa predvádza na televíznej obrazovke.
Dobré ráno! Metyl nemusí byť vždy len v poháriku. Môže mať, a aj má, spoločenský základ. Nalievajú nám ho denne, všade a bez obmedzenia. Dvadsiatytretí rok.
Permanentné vymývanie mozgov mladým i starým, vzdelaným i čodokáže ulica,
zmiešavanie dobra a zla, prekrúcanie faktov, výklad histórie tupoidmi bez zábran a bez vzdelania, amorálni ľudia v politike, v médiách, v kultúre. Ale aj život v chudobe, v stálom strachu z nej, život detí a starých ľudí v nedôstojných podmienkach, bez šance na zmenu.
Bezdomovci a žobráci na uliciach. Aj to je metyl. Ponovembrový a naveky. Rovnako zabíjajúci, mrzačiaci a deštrukčný. A je len otázkou, kto je na tom lepšie. Ten, čo prežil a nedôstojne prežíva, alebo ten, čo už je na druhom brehu?

Tragédie 50-tych rokov neboli len výsledkom radikálnych pomerov vtedajšieho
Československa. Nemožno ich oddeliť od agresívneho, a otvoreného teroristického konania USA voči novým, nekapitalistickým režimom.
V atmosfére hrozby novej svetovej vojny, permanentného tlaku, ale aj vybavovania si osobných účtov na pozadí veľkých historických
zmien, sa stali aj tragédie. Ďalší vývoj, a to je dôkaz, keď sa pomery doma i vo svete stabilizovali, keď priestor na rozpútanie vojny sa zmenšil, podobné tragédie nemali pokračovanie. Ak by nespravodlivosť a násilie boli podstatou socializmu, s jeho upevňovaním by sa predsa
rozvíjali a „zdokonaľovali“ Čo o povojnovom a dnešnom kapitalizme povedať nemožno.
Waterboarding je len špičkou ľadovca. Ak budeme brať počet obetí, abstrahujúc od ostatných súvislostí, ako meradlo
zločinnosti vtedajšieho a dnešného režimu, tak potom dnešný režim je nový holokaust. Bez plynových komôr a koncentrákov. Metanolový. Počty bezdomovcov, žobrákov, samovrážd, chudoby, zúfalstva, utajených Palachov a iných tragédií sú dôkazom. Zomieranie bez slov, blízkych a dôstojnosti. Ako v Oswienčime.

Metyl systém, v ktorom sa denne kúpeme, jeme a pijeme, a topíme, raz skončí.

Až sa volič hlupáčik, a jeho rodinný príslušníci, nabažia predností kapitalizmu, a celkom sa neutopia v rúžovej metyl vaničke, možno príde čas na zmenu. Pre ľudí práce, pre dôstojný a zmysluplný život. Pre to, o čom spieva John Lennon. Zatiaľ si to aspoň predstavujme.

September 2012

PhDr. Michal Dieneš, CSc.


Hanika . gedibovu77   |   ip:78.136.16   |   2012-10-12  (03:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Je maličko nepříjemné, že ten, kdo vydává měnu, peníze, je "třetí osoba" v tom smyslu, že vydá osobě 1 kompetenci "koupit" si něco od osoby 2. Jinými slovy jako kdyby jsi přišel za svým kamarádem a řekl mu: "Tady ti dávám povolenku na společenské přežití." A kamarád se zeptá:"A to si mám za tu povlenku vybrat něco u tebe?" A vy mu řeknete - NE, to není moje starost. Vyber si to u někoh jinýh kdo s tím nemá nic společnéh, povolenku ode mě máš a on ten druhý je donucen ji brát.ElDolars . vuhenydi61   |   ip:95.102.13   |   2012-10-12  (09:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Škoda 720 – voz, čo to mohol smelo natrieť kapitalistom

ABS, klimatizácia, posilňovač riadenia, ABS, nezávislé zavesenie kolies... Písal sa rok 1967 a Škoda mala v pláne auto, za ktoré by sme sa určite nehanbili ani v zahraničí. Prečo nakoniec začala vyrábať zastaranú Škodu 100?
Väčšine z vás zrejme názov Škoda 720 nič nehovorí. Ani sa nečudujem. Ide totiž o prototyp vyvíjaný v rokoch 1967 až 1972. Do výroby sa bohužiaľ nikdy nedostal. Inak by zrejme neexistovala Škoda 100, 120, Garde či Rapid. Minimálne nie s usporiadaním motora, aké poznáme.

Škoda 720 sedan
Československý výrobca zrejme uznal, že správnou cestou nebude koncepcia vtedy vyrábanej Škody 1000 MB. Preto začal s vývojom vozidla s klasickou koncepciou - motor pozdĺžne vpredu a zadný náhon. A teraz príde to zaujímavé.

Dizajn dostalo (po dlhých opletačkách) na starosti talianske dizajnové štúdio Italdesign pod vedením začínajúceho, no už vtedy svetoznámeho dizajnéra Giorgetta Giugiara. Ten sa zapísal do automobilovej histórie vzhľadmi áut ako VW Golf prvej generácie, VW Scirocco, Lancia Delta, Lotus Esprit, DeLorean DMC-12, Audi 80, Alfa Romeo Giulia, Brera či inými. Vzniknúť mali verzie sedan, kupé, kabriolet, kombi, dodávka, dokonca aj sanitka.

Aj motory mali byť nové, všetky s rozvodom OHC. Agregáty s vačkou nad hlavou sa testovali v rôznych objemových variantoch od 1,2 až po 1,8 litra. Výkony sa pohybovali od 48,5 kW (66 k) až po 68 kW (92 k). Maximálna rýchlosť pritom mala atakovať 160 km/h. U motoru 1,8 dokonca 180 km/h, vďaka prevodovke s funkciou overdrive.

Pre porovnanie, nástupca (Škoda 100), ktorý sa reálne začal vyrábať, mal motor s najvyšším výkonom podstatne nižším - 30,9 KW (41,4 k), prípadne 35,3 KW (47,3 k) pre model 110. Nakoniec s OHC motorov nič nebolo a pôvodné OHV agregáty sa používali desiatky rokov. Jeden sa prebojoval dokonca aj do Fabie prvej generácie (1,4 MPI).

A prečo sme sa Škody 720 nikdy nedočkali? Všetko prebiehalo relatívne sľubne, dokonca bolo v roku 1973 rozhodnuté, kde sa budú jednotlivé karosárske verzie vyrábať. Aj cena bola stanovená: výrobné náklady na voz mali predstavovať 25 240 Kčs, veľkoobchodná cena bola stanovená na 27 140 Kčs a maloobchodná na 30 000 Kčs za voz v základnej výbave (Škoda 1250). Za vyšší model (Škoda 1500) mala automobilka pýtať 35 000 Kčs.

Škoda 720 kupé
V roku 1970 ale AZNP (Automobilové Závody Národný Podnik) vo svojej správe skepticky konštatujú, že kvôli neistej budúcnosti projektu sa výroba spomaľuje. Tam kde bola potrebná podpora zo strany štátu sa udial pravý opak. Nariadila presun výroby do (vtedy ešte neexistujúcej) továrne BAZ (Bratislavské Automobilové Závody).

Klincom do rakve ale bolo rozhodnutie o ukončení projektu pre nedostatok investičných prostriedkov. Napriek tomu, že do Škody 720 už automobilka investovala vyše 37 miliónov Kčs. Inžinieri ale neprestali s vývojom ani 7 mesiacov po tomto rozhodnutí. Ten ukončil až definitívny zákaz a nariadenie pokračovať vo vývoji len v súčinnosti s východonemeckými automobilkami. Niet pochýb, že
Škoda bola v bývalom komunistickom bloku jedným z technologicky najvyspelejších výrobcov. Šepká sa, že v časoch pod vplyvom Sovietskeho zväzu nemohol nikto vyrábať lepšie autá ako sovieti. Na druhej strane, ani samotné ZSSR nestíhalo pokryť dopyt po automobiloch a tak vyzývali aj satelitné štáty, aby boli v tomto ohľade sebestačné.

Reálnym dôvodom bola skutočne finančná náročnosť. Automobilka totiž stále splácala vývoj 1000 MB a napriek tomu plánovala vyvíjať dve autá zároveň (720 a 740), ktoré spolu nezdielali ani motory, ani prevodovky. To si nedovolí ani dnes prakticky žiadna automobilka. Priam naopak, tie isté motorizácie sú montované dokonca do rôznych značiek automobilov. Ako to bolo naozaj sa už s istotou nedozvieme.

Škoda 720 sedan
Tak či onak, prišli sme o auto, náš domáci výrobok, za ktoré by sme sa nemuseli hanbiť ani za hranicami. Namiesto toho sa výrobca pokúšal uživiť zastaranú technológiu ešte ďalších 30 rokov s veľmi zlou odozvou v kapitalistickom zahraničí. Tá pretrvala až do príchodu VAG a aj oni museli vynaložiť značné úsilie, aby napríklad v Británii zmenili názor na Škodu o 180 stupňov.

Pritom technologicky mohla byť automobilka už v tej dobe úplne inde. Keby bolo keby,... Ale aj Škodovky so zadným náhonom si stále nájdu svojich fanúšikov (ale skôr z nostalgických dôvodov), ako sme sa boli presvedčiť aj my. Medzi ortodoxných „zadokolkárov" sme totiž priviezli novodobý kapitalistický výtvor menom Citigo.

Pod článkom nájdete video, dokument o Škode 720.

Autor: Automix.sk
http://automix.atlas.sk/koncepty/802237/skoda-720-voz-co-to-mohol-smelo-natriet-kapitalistom

a prečo nešiel do výroby(Škoda 720), no pre ten istý dôvod ako súdruhovia z VW šliapli superbčku na krk, predsa v podriadenej krajine sa nesmie vyrábať lepšie auto ako vo vládnucej(pasat musí byť lepší) :DDDDDDDDDDDDDDElDolars . vuhenydi61   |   ip:95.102.13   |   2012-10-12  (13:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nizka kupyschopnost = nizky dopyt = zla baza pre vznik drobnych a strednych biznisov = vysoka nezamestnanost


ContediSavoya . sibinaba02   |   ip:85.229.78   |   2012-10-18  (20:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  EIdollars:
Skratka-skoda 720 bol dalsi jasny dokaz zlyhania centralne planovaneho hospodarstva a statom vlastnenych vyr. prostriedkov o ktorych tu este stale velka cast slovakov sniva svoje mokre sny....diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


tri + šesť =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Etikoterapia

Etikoterapia vychádza z vplyvu negatívnych pocitov na dušu. Poznáme 7 najdôležitejších pocitov, ktoré nám poškodzujú zdravie - závisť, nenávisť, krivda, zloba, ľútosť, strach alebo trápenie sa za iných. Ak niektorý z týchto pocitov ľudia „pustia do svojho vnútra“, tak za všetky následky nesú sami zodpovednosť. Už Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše . Ak ochorie duša, ochorie aj telo.


Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Írán: Evropská unie, trhni si nohou

Podle dostupných informací připravuje Írán reakci na embargo, které na něj tento týden uvalila Evropská unie. Írán nemá však důvod čekat na účinnost embarga a může sám ze dne na den přestat dodávat ropu evropským zemím......V Íránu se hraje o hegemonni dolaru. Sázky jsou tedy proklatě vysoké.


Koho volit?

Experiment jedného stredoškolského učiteľa

Trénink připravenosti: 8 základních survivalových ...

Vynikajúci prejav poslanca NR SR k hlasovaniu o Eurovale

V Kalifornii sa sústreďuje armáda NATO

Archív

Ako také ovce

To bolo prvé, čo som si pomyslel, keď som včera videl Fica, Dzurindu, Mikloša a Radičovú v jednom šíku, ako sa hrajú na veľkých Európanov. Neverím vlastným očiam a ušiam, keď týchto ľudí, ktorí už dávno mali byť na politickom dôchodku, vidím a počujem. Fico ešte donedávna mal plné ústa národnoštátnych záujmov, Dzurinda s Miklošom ani nie pred dvomi rokmi odmietli pôžičku Grécku a Iveta Radičová len tri dni dozadu navrhla referendum v prípade zásadných otázok.


Prednáška o peniazoch a peňažnej politike

Od deda Sorosa nie je nič zadarmo!

Hlinové vystúpenie v parlamente

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Odhalenie kampane Bohatšie Slovensko


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.5603 s