17. September 2019
    
VÁCLAV KLAUS: MODRÁ, NIKOLI ZELENÁ PLANETA – O ČO IDE - Dolezite.sk

VÁCLAV KLAUS: MODRÁ, NIKOLI ZELENÁ PLANETA – O ČO IDE


  2011-03-19  (11:58)  |  Z domova
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - VÁCLAV KLAUS: MODRÁ, NIKOLI ZELENÁ PLANETA – O ČO IDE

Keď som tú knihu dočítal, bol som bezradný. Akoby som dočítal bibliu nejakej ortodoxnej sekty a mal s ňou súhlasiť alebo zomrieť. Tak čo, stačí to každému z mojich čitateľov? – pýta sa Klaus. Ja sa zase pýtam: Verí on tomu, čo hovorí alebo klame? Odpoveď je veľmi závažná, lebo ak klame vedome, napĺňa skutkovú podstatu trestného činu. Toho najväčšieho. Preto som tú knihu čítal, aby som to zistil.

      Sám Klaus pripúšťa, že jeho kniha nie je o klimatológii, keďže je v tomto obore amatér. To sme takmer všetci, ale sme profesionálni spotrebitelia, čo on už 20 rokov nie je. Zo svojho bavoráka nedovidí na ulicu, ale nás poučuje, ako žiť a radí nám voziť sa v bavoráku, aby sme podporili trvalo udržateľný rast. Nikde nás síce nenabáda stále viac spotrebovávať, poradcovia mu naznačili, že by sme to mohli chápať ako výsmech, ale výroba je u neho kľúčová a tá má všeličo spoločné so spotrebou. Jeho hrdinami sú Mises a Hayek z rakúskej ekonomickej školy, teda z krajiny, kde je kľúčový priemysel v štátnych rukách, kosák a kladivo sú v štátnom znaku, krajina je známa obrovským štátnym byrokratickým aparátom a socializmus nikde v Európe nie je tak praktikovaný, ako tam. Ani krajania tým fiškusom neuverili. Ale poďme ku klíme.

      Argumenty /čísla a grafy/ o klíme sa rozoberajú až v závere knihy. Tretina jej obsahu sú prílohy, a keďže i bez toho je kniha pomerne skromného rozsahu, o čom ten rozsah vlastne je? Je o presvedčovaní: Ja mám pravdu! Nuž čo iného sa dá čakať od biblie.

      Podtitul: „Čo je ohrozené, klíma alebo sloboda“, sa zdá byť dostatočne výrečný, ale len dovtedy, než začneme dumať nad slovom sloboda. Kľúčové slovo Klausových úvah má náplň podobnú tomu, čo tu máme po roku 1989 – slobodu. Dožaduje sa, aby jej bolo viac, ešte stále jej je málo. Sloboda: Nespútajte nás podnikateľov zelenou reťazou, my sme pokrok, technika, technológia, my rozkážeme vetru, dažďu... Pardon, to boli komunisti, ale my máme v pláne objaviť technológie, o akých sa vám ani nesníva! Vďaka nim vám bude umožnené to, po čom ľudstvo túži už veky: Trvalo udržateľný rast! Perpeetum mobile!

      Áno, aj zázraky dokážeme, len nás nesmiete otravovať protokolmi z Kjóta, ťažobnými limitmi, daňami a na enviromentalistov hoďte deku. My sami, totiž, máme ten najzelenejší úmysel, čo logicky vyplýva z povahy podnikania – ide nám o zisk. Teda o peniaze. A to je to isté, ako keď povieme, že nám ide o zelenú budúcnosť. Logické, nie?

      Klaus o tom konkrétne píše takto: „...zásoby zdrojov sa zväčšujú spolu s našou zásobou vedomostí.“ /str.48/ A k tomu /str.49/: „...klesajúce ceny zdrojov dokazujú, že sa vzácnosť zdrojov nezvyšuje.“ To musí byť isto iste pravda, ja k tomu dodávam, že ceny energii pre domácnosť sa trvalo odtrhli z reťaze a ceny v obchodoch trvalo udržateľne rastú. Logický záver: Niekto sa na náš úkor trvalo napakováva.

      Ekonomický otčenáš v Klausovom ponímaní sa volá voľný trh bez obmedzení. /str.33/: „Vďaka konkrétnej cene vzniká určitá ponuka zdrojov... a vďaka cene vzniká určitý dopyt po tom či onom zdroji.“ Keď sa túto vetu bifľovali žiaci v 18. storočí, asi vyzerala objavne. Hurvínkovská výuka pokračuje: „...ceny lepšie než čokoľvek iné odrážajú skutočnú vzácnosť najrôznejších statkov.“

      Tak sa na to pozrime. Na prvom mieste stoja ceny vstupov – energie, suroviny. Tie určujú burzy: v Amsterdame, v Londýne, v New Yorku... Teda nie spotrebiteľ určuje cenu, ale nejaký bur-zerant kdesi v pekle. Burzoví špekulanti priviedli na bubon už nie len tak hocijaké firmy, ale aj celé štáty. Ďalej: Sloboda v Klausovom ponímaní vychádza z neuveriteľne detsky naivnej predstavy slobody podnikateľa z 19. storočia – takí by sme mali byť, /vyhrňme si rukávy/! Vo svete, kde vládnu monopoly a zdroje  „držia pod krkom“ lietadlové lode s tisíckami rakiet a strategické bombardéry, je sloboda iba prvomájovým heslom na ohlúpnutie miliónov. Občan, ak má prácu, vycáluje výplatu miestnym monopolom: za bývanie, pôžičku, telefóny, dopravu, supermarkety... ceny i kvalita všade rovnaká. Otázka: Môže si otvoriť noviny a slobodne vybrať z trhovej ponuky: práca na smeny či bez smien, platobná trieda, umiestnenie detí, byt 3 či 4-izbový, viazanosť 3, 5 či 10 rokov, odborárske dovolenky, prémie, odmeny...? Môže si slobodne-trhovo určiť svoje miesto v spoločnosti na základe potrieb a schopností?

      Ešte k tým zdrojom: Ako asi mohlo nedôjsť k rastu cien surovín? Kde sú tie Klausove „nové“ zdroje? Predsa v rozvojových krajinách. Príde tzv. investor, podplatí /ako inak/ skorumpovanú vládu krajiny, tá vysťahuje neužitočné obyvateľstvo a začne sa s ťažbou rudy za babku – iba za tie milióniky do vrecká kráľov, šachov, prezidentov a iných zločincov. Keď sa ložisko vyčerpá, krajina ostane ešte chudobnejšia, než bola.

      Od 80-tych rokov sa výroba vyváža do krajín s otrokmi, hlavne do východnej Ázie. Ceny finálnych výrobkov tak mohli klesnúť, Západ mohol „budovať“ na fiktívnych peniazoch, lebo mal za neho kto odviesť otrockú prácu a svoje dlhy nemienil a nemieni splácať. /Investoval predsa do zbraní./. Klaus hovorí o neexistujúcom svete. Za také videnie reality by nemohol dostať ani maturitné vysvedčenie. Oficiálnym kruhom sa však voči nemu argumentuje ťažko najmä preto, lebo by veci museli nazvať pravými menami: Najmä, že vojensky silný Západ terorizuje celý svet, a teda aj zdroje. Taký stav by museli nazvať fašizmom.

      „Pred 150 rokmi ekonómovia pochopili, že hodnota tovarov má výlučne subjektívny charakter.“ /str.80/ Teraz, po 150 rokoch od onoho geniálneho objavu spotrebitelia zistili, že bývať, jesť a reprodukovať sa a mať prístup ku vzdelaniu a k zdravotníctvu musí mať každý bez ohľadu na názory super ekonómov, ktorí si za svoje teórie nechávajú bohato platiť a ovešaní sú Nobelovkami. Akonáhle sa hodia do trhového ringu aj základné životné potreby, stane sa systém otrokárskym. K obhajobe takého systému nemá právo nik, iba otrokár. V USA ten problém chceli obísť – začali so zadlžovaním, inak by voľný trh vyprodukoval milióny bezdomovcov, čo sa nakoniec aj stalo, a kto ich drží nad vodou? Vari kapitalista? Nie, je to štát, ktorý ich 40 rokov zanedbával.

      Trh vždy automaticky smeruje k znižovaniu nákladov a k zvyšovaniu tržieb. Taký tlak sa nedá uskutočniť smerom k surovinám a energiám, ale iba smerom k subjektom – k ľuďom. Bohatnúť sa dá iba tak, keď niekto schudobnie. Vždy je ľahšie dohodnúť sa s tzv. konkurenciou na rozdelení trhu, čo vedie k rovnakým cenám a službám /domnelé rozdiely vyrába iba lož reklamy/, pričom nevýrobná byrokracia sa zdvoj-  stroj-  zdesaťnásobuje. Je priam komické tvrdiť, že jeden štátny telefónny operátor by vyšiel drahšie ako dvaja súkromní – s dvojnásobným počtom veží a technického zabezpečenia a obsluhy a byrokracie. Ale oni – nositelia Nobeloviek – to tvrdia. Tak je to i s poisťovňami, bankami, benzínkami, obchodmi atď. – čím viac budov, áut, súkromného komfortu a kancelárskych hníd, tým je to lacnejšie. Hurvínek by jasal!

      Prečo to vlastne spomínam? Lebo „ekonomika je naprosto klíčová“. Klimatické zmeny, ktoré nám siahnu poriadne do peňaženiek, neohrozia život ako taký, ale našu schopnosť zaplatiť si ho. Klaus sa na mnohých miestach v knihe dovoláva faktu, že v minulosti klíma poriadne kolísala, dokonca že pred 500 milión rokmi bola taká či onaká. To je „naprosto klíčová“ šaškáreň – dnes neriešime ekonomické problémy trilobitov, ale prežitia ľudstva napchaného na Noemovej arche. Nie je pravda, že početnosť katastrof sa zvyšuje iba zdanlivo, lebo je lepšia informovanosť. Ich skutočne pribúda, lebo je stále viac ľudí. Pri súčasnom populačnom raste spôsobí o 100 rokov priemerné zemetrasenie na Sibíri milión mŕtvych. Kde sa tam zoberú? Budú tam.

      V minulosti sa všetko živé po klimatickej zmene sťahovalo. Kam sa chcete sťahovať teraz? Chcem počuť, kam konkrétne máme ísť, ak Európu opäť zasiahne  malá doba ľadová! Kto nás, európskych utečencov,  prijme, keď my tých z tretieho sveta skopávame div nie do mora? Ostaneme doma a technika nás zachráni – tvrdí Klaus. No tak sa pozrime na tú techniku.

      Energiu vyrábame asi takto: Rozkúrime pod kotlom, a keď voda začne vrieť, ku dierke vo vrchnáku priložíme vrtuľu. Para unikajúca cez dierku roztočí generátor. Takto vyrábame asi 90% elektrickej energie /k tomu zvyšku neskôr/. Tento princíp bol vynájdený v 19. storočí, odvtedy sa menia iba palivá v kotle a dodávky palív.

      Doprava: nasávanie, stláčanie, výbuch, výfuk. Tento princíp bol objavený v 19. storočí, odvtedy sa zmenilo iba šetrnejšie dodávanie paliva, čo prudko zvýšilo cenu dopravných prostriedkov a znížilo ich spoľahlivosť. Hromadná doprava obmedzuje slobodu osôb a hromadná doprava materiálu obmedzuje slobodu zhŕňania peňazí na jednu kopu.

      Priemysel: V 19. a 20. storočí bol vybudovaný základný ťažký a ľahký priemysel – metalurgia, chémia, energetika spolu s dopravnou sieťou. Tie veci sa často budovali s krompáčom a lopatou, dnes nie sme schopní ani opraviť sto ročné mosty – verejných financii niet a tie súkromné sú vo Švajčiarsku. Žijeme z úsilia našich predkov, lebo sa starali o to, čo s nami bude.

      Výživa: Vďaka vedeckému pokroku sa počet ľudí od 19. storočia zvýšil asi na 5-násobok. Dnes nové odrody plodín nerodia viac, než v r.1970, keď nás bolo o polovicu menej. Aby rodili aspoň toľko, čo vtedy, ládujeme do pôdy, vody a vzduchu giga-tony chemikálii: hnojív, insekticídov, pesticídov, fungi- herby- a iných cídov a chorobnosť rastie, každá klimatická mikro-anomália prináša neúrodu, pôda sa odplavuje, devastuje, sprašňuje. V potravinách nejeme mäso, mlieko, obilie, ryžu, ale sóju, vodu, kosti, perie, zobáky, želatínu, recyklované odpady, ropu, repkový olej a aby to malo chuť, tak glutamán sodný.

      Veda: Základný vedecký výskum je minulosťou. Nedá sa spakruky predať. Predajná je len elektronika a medicína, pričom medicína sa stala doslova prostitútkou boháčov. Na štúdiá sa dostanú len deti vyvolených, ale nie preto, aby z nich boli vedci, ale aby sedeli vo funkciách a nemuseli nič robiť. Klaus spomína „budúce ďaleko efektívnejšie technológie“ /str.136/, ktoré vynájdu naši potomkovia, keďže tie súčasné nestoja za nič, čo je zjavné, keď vidím jaternice áut – tony a tony plechu slúžiace len na to, aby sme prežili z ruky do úst, keď konštatujem, že strecha nad hlavou nás stojí toľko čo v stredoveku /celoživotné úspory/, keď potreba točiť peniaze vyrobila bulvár a seriózny vedec vyzerá ako idiot, ak nevynájde za celý život niečo vtipné na titulnú stranu. Je rozdiel, či vedec slúži spoločnosti alebo kapitálu. Dnes má už len jednu možnosť a kapitál má iba jednu vlastnosť.

      Na pobavenie: Na str. 91 sa Klaus pýta, prečo je pálenie biomasy dobré, ale pálenie uhlia a ropy zlé. Kto to tiež nevie, tak: Biomasa bola povedzme pred rokom obyčajným CO2 vo vzduchu, je uskladnenou slnečnou energiou za jeden rok, ktorú sme spálením uvoľnili. Uhlie a ropa sú uskladnenou energiou slnka nie za rok, ale za desiatky miliónov rokov a my ju za okamih priemyselnej ravolúcie uvoľňujeme. Ale to sa učia deti na ZŠ.

      Na str. 94: „Vždy je totiž v ľudskom živote niečo za niečo. Aj opatrnosť. Tá býva najdrahšia. Hovoriť opak je nezodpovedným populizmom.“ Do poisťovne by Klausa nezobrali ani otvárať dvere, ale ten výrok mi pripomína baktériu v Petriho miske: Dali mi jesť, asi chcú, aby som sa rozmnožila do celého vesmíru. Zadarmo sme dostali – naši predkovia vybudovali náš svet. My podľa Klausa /str.59/ by sme „zásadné veci za generácie budúce riešiť nemali“ pretože „bohatstvo budúcej spoločnosti bude takmer nepredstaviteľné“. Čo máme podľa Klausa robiť, aby náš svet nebol ohrozený? Str. 125, citujem: „Nič. Respektíve nič zvláštne.“

      Začali sme dobre – za 20 rokov kapitalizmu sme ani nedokázali sprístupniť regióny dopravou, a to je naše najväčšie dielo, hoci predtým sprístupnené boli. V tých regiónoch však nie je bohatstvo, ale chudoba našetrená za 20 rokov nič-nerobenia, ako radí Klaus. Rodičia nám nastavali fabrík pomaly do každej dediny, ale my sme ich zrušili, lebo z Číny je to lacnejšie. Nadávame na rozbité cesty, lebo tu naši rodičia zlyhali – nespravili ich bezúdržbové. A bytov nám nastavali málo, hrádze riek nepostavili dosť vysoké, lebo nás stále viac vytápa, vodovodné siete nie sú z antikoru, plyno-  a ropovody sú len po jednom /nemôžeme si slobodne vybrať z konkurenčnej ponuky/, narobili zbytočne veľa polí, nám stačia potraviny z EU a zbytočne investovali do elektrární,, keď energiu si môžeme predsa kúpiť. My už nebudeme takí nezodpovední a populistickí a na budúcnosť v súlade s nositeľmi Nobelových cien zvysoka kašleme!

      Zvláštne je, že toľko velebená technika budúcnosti, ktorú naše deti majú objaviť, ani náhodou nie je zosúladená s vekom odchodu do dôchodku. Čo to bude za techniku a šialené bohatstvo budúcich generácii, keď nebude ani na úrovni ekonomicky skolabovaného komunizmu? Správcovia dôchodkových fondov Klausa asi nečítali.

      Na str.94 Klaus cituje: V USA ročne zomrie 20 ľudí na rakovinu v súvislosti s pesticídami v potravinách. Zvýšenie nákladov na pestovanie ovocia a zeleniny bez pesticídov zníži ich spotrebu o 10-15% a to spôsobí, že zomrie 26 000 ľudí na rakovinu! „Pomer 20 ku 26 000 je veľmi veľavravný.“ To chce silný žalúdok! Klaus má pravdu v pomere 20 ku 26 000. Mám to vôbec komentovať? Len na okraj: Bez pesticídov neklesne spotreba o 10-15%, ale o 100%. Bez toho chemického svinstva už nenarastie nič.

      Keď žene dôjdu argumenty, začne vytýkať mužovi presne to, čoho sa sama dopúšťa. Postaví logiku na hlavu a muž si údivom zavrie ústa. Klaus na str.102-103 cituje viacerých autorov, ako bolo „bežne vyhrážané“ vedcom, ktorí schvaľovali zvyšovanie ťažby fosílnych palív, nebolo im umožnené publikovať a nedostávali granty. Obviňovali ich zo spolčovania so „zlými“ ropnými spoločnosťami. Nuž možno hej, i keď... Predstava, ako sa chudáčikovia zo Shell, Enron, BP, Statoil atď. trasú strachom pred zeleným mužíkom s odznakom Greenpeace je absurdná. Vraj títo ekologickí dobrodruhovia postavili do pozoru priemyselných magnátov s biliardovými ziskami! Pracháči, ovládajúci svetové burzy, sa ocitli v „Ríši strachu“ pred vedcami s hláskom ako pípnutie kuvika. Nuž možno to tak bolo, veď aj motyka môže vystreliť, ale ani za svet nemôžem nájsť na internete onen sústredený atak na priemyselnú a energetickú lobby. Nachádzam tam iný: Sústredený atak na každého, kto by chcel slovne či inak brániť ťažbe uhlia, ropy, plynu a rúd až do úplného zblbnutia.

      „Vôbec nie je treba brzdiť ekonomický rast, pretože jedine ten môže priebežne vznikajúce ekologické problémy riešiť.“ /str.129/ Klaus bol pred krízou skalopevne presvedčený, že ekonomický rast je všadeprítomný, len ho treba pustiť z reťaze. Po kríze to hovorí ešte hlasnejšie. To je aj pointa v otázke víťazstva pravicovo-priemyselnej kliky po kríze: Krik! Nedostáva sa nám argumentov, tak zvýšime hlas. A kto už si spomenie na všetky tie priemyselné havárie a zdevastované prostredie, tisíce otrávených ľudí v rozvojových krajinách? Zbombardovaný Vietnam a Kambodža v mene ekonomického rastu, slobody a demokracie, kde ľudia dodnes zomierajú na bojové otravné látky. A im, chudáčikom, sa nedostalo hlasu v médiách... Tie médiá patria im! Médiá sú najväčším majetkom boháčov a najväčší boháči sú predsa energeticko-priemyselná lobby. Ak ich niekto ohrozil, bola to zas len iná lobby: vrtuľovo-kolektorová. To je všetko o boji „dobra a zla“, len dodávam, že účet za tú vojnu zaplatí spotrebiteľ. Klausovia nie.

      Na str.124 Klaus pripúšťa, že „k otepľovaniu prichádza nie len na Zemi, ale aj na Marse, Jupiteri, Saturne,  a dokonca na Plute!“ Vraj je zbytočné písať túto knihu, stačilo by na 100 stranách dookola opakovať túto jedinú vetu. Ak by to bola pravda, je jasné, že otepľovanie je úplne mimo nás a v takom prípade môžeme spraviť jediné: Brutálne obmedziť emisie skleníkových plynov, aby sme sa neuvarili. Klaus svoje argumenty nedomýšľa, on ich iba hodí na plac ako v krčmovej debate.

      Na str.132-133 Klaus hromží proti „absolutistickým zákazom“ medzinárodných inštitúcii, ktoré ovládajú zelení mužíci, že statočným kapitalistom hádžu polená pod nohy v podobe limitov na výfukové plyny, v podobe Kjótskeho protokolu, v smernici REACH, dokonca si dovolili zakázať používať DDT! Taká drzosť! Najmä Kjótó mu pije nervy – a nasleduje výčet Klausových božích prikázaní, prečo je ten text hriechom. USA ako jediný štát na svete ho nepodpísali ani nedodržiavali /aspoň Klaus zrejme o nikom inom nevie/, a teda podľa „naprosto klíčových“ ekonomických vízii hodných ceny Alfreda Nobela by mali byť jedinou krajinou, ktorú kríza neovplyvní. My ostatní sme hlúpo šetrili, dobre nám tak, ale USA sú krajinou slobodného trhu – klausovským laboratóriom. Špičkou prosperity je Kalifornia – pred krízou najbohatší štát s najvyšším HDP, po kríze najchudobnejšia. Apropó: Ekonomické ukazovatele... Ako vyzerá krajina s vysokým HDP? Je to taká, kde sídlia bohaté firmy, jej verejné financie utiahnu ohromný kancelársky aparát, ľudia sú v drvivej väčšine zamestnanci – teda nie drobní a strední podnikatelia – a taká krajina nemá na svojom území zdraviu škodlivú výrobu ani bane. Potraviny zväčša dováža, o tom ostatnom ani nehovorím. Taká krajina neprodukuje nič! Iba HDP. S.Kuznets dostal Nobelovku za objav, ako tieto fakty šarmantne schovať za nenápadnú lož. Čo je pre Nobelov výbor typické.

      Na str.133 Klaus cituje: „Prečo by sme mali venovať naše obmedzené zdroje tomu, čo v skutočnosti problémom nie je a ignorovať reálne problémy, ktorým svet čelí, ako je hlad, choroby, absencia ľudských práv, hrozba terorizmu a atómových vojen?“ Klaus hovorí o zdrojoch, že ich je stále viac a sú lacnejšie, teda aj verejných zdrojov musí byť ako piesku na púšti, tak nemôžu byť obmedzené. Ale nech, ak nás nabáda šetriť, tak šetrime. Vyzýva nás venovať peniaze na ušľachtilé ciele. Bezpochyby preto, že príkladom idú súkromní podnikatelia z nadnárodných monopolov. Som rád, že pre Afričanov vybudovali štandard zaručujúci ľudské práva. V televízii nás stále klamú, že sa tam zomiera od hladu. Len tej poslednej poznámke akosi nerozumiem: atómové vojny! Ďaleko najviac peňazí na zbrojenie vydávajú USA... To ako ohrozujú sami seba, či čo?

      Klaus na str.129 cituje: „Každý človek by mal dostať zdarma ročnú kvótu CO2. Spotrebovával by ho kupovaním plynu, elektriny a benzínu, železničných lístkov a leteniek. Keď by mu to nestačilo, musel by si zvyšok dokúpiť od niekoho, kto by celú svoju kvótu nevyužil.“ Keď sa takto výrobný proces rozdelí na milióny schodíkov súkromných platcov a navzájom si budú platiť aj pravá ruka ľavej a na všetko – ako inak – bude treba stanovené povolenie, zúčtovanie a kontrolu, tak spoločnosť bude tvoriť oveľa viac posúvačov peňazí ako ich tvorcov. Čo sa prakticky v demokracii i deje, nárast byrokracie po r.1989 je desivý, pod rúškom falošnej poctivosti sa od výroby k spotrebe nakotilo kvantum medzičlánkov, a najlepšie sa saje zo štátneho prsníka, o štátne zákazky je najväčšia korupčno-mafiánska mela, čo Klaus z hradných okien nevidí alebo... ide o „hluboké nedorozumění, veď o čo iné v trhovej ekonomike ide, ak nie o vytvorenie početnej príživníckej neprodukčnej bandy – typického reprezentanta trhového mechanizmu! Čím bližšie sa človek nachádza k výrobe, tým prázdnejšie má vrecká. Nevidieť tento stav môže len blázon z ústavu. Klaus teda 20 rokov celkom vedome slúži neschopným chamtivým byrokratom, ktorí sú od jeho ideálu kapitalistu z 19. storočia vzdialení ako sonda voyager.

      Keď tak stále kritizujem ikonu prosperity, musím priznať, že v jeho knihe sa nachádza aj návod, ako problémy s ekonomikou, a následne aj s klímou, riešiť. Okrem rady nerobiť nič nám Klaus na str.128-129 navrhuje, že v jeho idealizovanej krajine slobody sa verejné problémy riešia takto: Ľudia by MALI tisíce vecí robiť ekologicky citlivejšie. Ochranu životného prostredia je potrebné mať ROZUMNÚ. A sociálnu politiku je treba mať BEZ SOCIALISTOV. Pomerne vyčerpávajúce. Z tej knihy som bol vyčerpaný už od prvej vety, ale jeho návrhy, ako veci riešiť, to je kladivo, ktoré človeka dorazí. Na str.130: „Zhasínajme zbytočne svietiace žiarovky. Primerane si kúrme, a ešte primeranejšie si chlaďme, pretože často stačí otvoriť okno.“ Také rady sme mali v televízii v nepočetných reklamných šotoch za komunistov. Str.131: „Je treba vytvoriť spoločenský systém, ktorý bude schopný... zaisťovať ekonomickú racionalitu...“ A čo vari voziť tovary po celom svete tam a späť vymyslel Marx? To je koniec slobody! Ide sa vytvárať systém. Klaus má víziu! Treba ju ale ZAISTIŤ!

      Tzv. investori sa správajú trhovo: Hľadajú po celom svete žobrákov donútených pracovať za čo najnižšie ceny. Ideológovia a vlády na čele s klausami im takých chudákov najprv pripravia – oberú ich o úspory, zadĺžia ich až po uši, a potom príde „investor“, ktorému ten žobrák musí zo svojho všetko vybudovať, aby mohol upírovi za pár šestákov do roztrhania tela slúžiť. Ten svoje zisky vyvezie za hranice a do verejných financii prispieva zase len žobrák. Klaus to vie, Klaus klame, Klaus vedome tento systém pomáhal budovať. Zradil svoj národ a zradil každý národ, ktorý jeho ideológiu prostredníctvom bábkových vlád prijal.

      Čo navrhujem ja? Po vzore Klausa budem tiež „vyčerpávajúci“: šetriť. Nesvietiť zbytočne žiarovkami, nevykurovať zbytočne veľa, nepoužívať klimatizáciu... To tvrdo odporuje kapitalistickému trhu, lebo ten stojí a padá so spotrebou. So spotrebou, ktorá sa trvalo musí zvyšovať, lebo inflácia by zisky znehodnotila. Naše šetrenie v domácnosti ovplyvní tak 1% trhu. Ja mám na mysli iný uťahovací opasok.

      Za veľkou mlákou sa kúri naftou a elektrinou. Američania sa vyvážajú v obrovských autiskách ako prasatá! Vo Švédsku majú prevažne elektrické kúrenie. Rakúšania kúria ropou a elektricky /plyn ešte len zavádzajú/. Podobne je to v celej „vyspelej“ demokracii. A títo farizeji nás budú poučovať o životnom prostredí!

      Keď chceme vedieť, ako na tom sme, tak poďme s pravdou von. Žijeme na úkor budúcnosti, či nie? Sme vykorisťovatelia, či vykorisťovaní? Na čom stojí naše tzv. bohatstvo? Keď si tieto otázky kládli občania ČSFR pred r.1993, nevedeli sa Česi a Slováci zhodnúť. Muselo prísť k rozdeleniu a spory utíchli. Klaus stál vtedy pri rozdelení, teraz sa ho bojí. Urobme to aj my: Zbavme sa lacných dovozov, stiahnime vojská z Perzského zálivu, jedzme iba čo si dopestujeme, so zahraničím obchodujme, a nie ho terorizujme, a potom sa uvidí, ako na tom sme! Koniec supermarketom s brakovým tovarom, koniec vyvážania sa autami tam a späť, koniec globalizácii! Keď sme takí frajeri s ohromnými technológiami, naučme sa znovu to, čo vedeli naši predkovia – uživiť sa. No? Komu sa chce do toho? Nikomu, však? Tak dajme hlas klausom a podporme naše fašistické chúťky – veď sme silnejší než 5 miliárd žobrákov sveta! My – NATO-globalizátori! Kam sa podeje naša „prosperita“, keď nás čínsky otrok prestane zásobovať? A to by chceli – demokratickú Čínu! Aby tých otrokov mohli ovládať sami, bez nevyspytateľnej a nacionálnej čínskej elity.

      Rozdiel medzi uvažovaním napr. mojim a pánmi ako Klaus je v tom, že ja všetkých ľudí sveta beriem ako rovnoprávnych, všetci majú mať rovnaký nárok na životný štandard daný technológiou /ktorou sa Klaus oháňa ako najdôležitejším argumentom pre svoje vízie/. Neexistujú krajiny s nízkym či vysokým HDP, ale s nižším a vyšším zotročením koncernami a skorumpovanými politikmi. Dajte producentom, čo si trhovo zaslúžia! Aby sa vymanili zo svojej chudoby. Ale to by priekupníci prišli o „prácu“. Tu nejde o HDP, ale o prerozdelenie ziskov. Stačí, aby sa zisk nehromadil v rukách 10% špekulantov, lebo tí neinvestujú do spoločnosti, ale do golfových ihrísk, jácht a prostitútok. Klaus má odvahu tvrdiť, že kapitalista investuje do životného prostredia, aby si tak zaistil budúce zisky. Každú haváriu musí cálovať štát, každý únik jedov musí riešiť súd, každé smetisko, kde končia úžasne kvalitné produkty trhového hospodárstva, musí byť financované z verejných zdrojov, zisky končia vo Švajčiarsku. Nech sa kapitalisti pobijú o najlukratívnejší odpad zo svojho podnikania: rádioaktívny materiál z jadrových elektrární! Ten, v duchu Klausovej vízie, nechávajú na budúce neuveriteľne vyspelé technológie financované z nepredstaviteľne bohatých zdrojov spoločnosti. „Stačí to každému z mých čtenářú? Pro mne je to velmi přesvědčivé.“

      A na záver marginálna otázka: Otepľuje sa, či nie?

      Rozpútal sa boj o nerastné bohatstvo Arktídy, Nóri tam vo veľkom ťažia plyn, ostatní sa na to chystajú – akiste nie preto, že sa tam ochladzuje, ale otepľuje. Sahara a okolie: hladiny spodných vôd tam klesli o 100 i viac metrov. Austrálčania už šalejú z vysokých letných teplôt, v Antarktíde sa roztopili rozsiahle pobrežné oblasti. Odborníci tvrdia, že to môže byť spôsobené prirodzeným výkyvom globálnej teploty, čo byť pravda môže i nemusí, dokázať sa to nedá. Na druhej strane neviem, k čomu slúžia laboratórne znalosti o plynoch schopných spôsobovať skleníkový efekt a ako je možné, že keď dobre chápeme Milankovičove cyklické výkyvy zemskej rotačnej osi a obehovej dráhy Zeme okolo slnka, zároveň nie sme schopní ďaleko dopredu vypočítať energetický príjem zo slnka dopadajúci na Zem? Slnko tiež pulzuje, a nie príliš pravidelne, veď pokles jeho aktivity spôsobil malú dobu ľadovú, zároveň som čítal v Kozmose, že jeho aktivita sa podieľa na globálnej teplote Zeme tak 0,5% výkyvom. Malá doba ľadová nebol pol percentný výkyv. Myslím, že aj výsostne odborná diskusia na túto tému poriadne tápe. Na jednej strane hovoríme o cykloch, na druhej: „stav vedy je dnes taký, že je možné iba predkladať ilustratívne príklady možných dôsledkov“. /str.122/ Takže ja by som sa, na rozdiel od Klausa, na stav vedy príliš nespoliehal.

      Odborná diskusia sa do nemoty točí okolo minulých výkyvov klímy a ich prirodzenosti. Odvtedy ale neprirodzene stúpol počet ľudí, pričom kvôli trvalo udržateľnému rastu sú pôda, voda a vzduch drasticky humpľované. Nestúpa počet katastrof, ale stúpa počet obetí. Vyjadriť sa, že ide iba o „lepšiu informovanosť“ je cynizmom. Super-ekonómovia Klausovho typu veľmi zložito vypočítali, že i po klimatických zmenách sa „v podstate nič nestane“. /str.61/ Ja im zo srdca prajem, aby si to „nič“ museli užiť – s holým zadkom, v zdevastovanej krajine, kde dúšok čistej vody je drahší než ropa a zdravé jedlo je len chiméra.

      Ak je ekonomika postavená na nutnosti sústavného rastu, čiže na hľadaní stále lacnejšej pracovnej sily, musí už onedlho naraziť na hranice svojich možností. O to skôr, že ak lživý obraz produkovaný Hollywoodom začne mať opačný účinok, než bolo plánované, tak milióny mladých zhlúpnutých vidinou bohatstva sa nenahrnú do tovární na výrobu pozlátka, ale nahrnú sa rovno tam, kde to pozlátko je – na Západ. Nebudú pracovať za dolár na deň, to skončí. Kolaps takej ekonomiky je nevyhnutný. A k tomu klimatická zmena!

      Bagatelizovanie tej zmeny, nemožnosť jej spoľahlivej predpovede, dokonca jej schvaľovanie /Klaus plánuje po oteplení obsadiť Sibír, ako keby bola jeho/ smeruje k jednému cieľu. Politici si po r.1989 tak zvykli na imunitu, že je to akoby ich pas do raja. Ten cieľ je: My, kapitalistickí ideológovia, sme vopred beztrestní. Nech sa stane čokoľvek, vinu za to budú niesť komunisti, islamisti, teroristi a enviromentalisti. A kult osobnosti, v rámci ktorého sa kotrmelce za 20 rokov premenovávajú na vlastenecké činy, slúži ako poistka proti rozhnevaným masám.

      Vyjadrím sa ešte k tzv. alternatívnym zdrojom energie. Všetky tieto zdroje sú oveľa drahšie, než spaľovanie uhlia, ropy, či jadrová energia. Ich použitie – to by bol okamžitý koniec Klausovho trvalého rastu a kolaps svetovej ekonomiky. S alternatívnymi zdrojmi neprišli enviromentalisti, ale priemyselná lobby, ktorá vyrábala vrtule, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá a pod. – potrebovali svoje výrobky predať, to je všetko. Človek, ktorý presadil pestovanie plodín kvôli bionafte, musel byť buď blázon alebo drzúň – je jasné, že taká lož nevydrží viac než dve sezóny. Lacné zdroje energie práve končia. Klaus nás nabáda spáliť všetko až do tla, po nás potopa. On už sa konca nedožije, ale chce sa ešte dožiť tej dynamitovej ceny.

      Riešenie energetickej krízy je... žiadne. Respektíve je: šetriť. Utiahnuť Američanom a pridruženej cháske  kohútiky. To sa ale nestane. Lebo my sami, každý z nás, prispieva ku kolapsu vlastným dielom spotreby a hoci len pomyslenie, že by sme zas do roboty mali jazdiť autobusom, ako za komunistov – to je to najmenej, čo by sme mohli urobiť – nás privádza do pesimizmu. Klaus by povedal, že je to ohrozenie výrobcov áut, a teda nezamestnanosť a tie ďalšie drísty. Nie, my všetko spotrebujeme až do tla. Ak si niekto myslí, že ten popol – to bude až neviem kedy, tak sa hlboko mýli. Ako Ježiš povedal: Ešte táto generácia to všetko zažije. Správame sa presne ako tí, ktorými tak veľmi pohŕdame: Idú pre drevo do lesa, až keď zistia, že doma žiadne nemajú. Tak potom... čin-čin. Na zdravie! Až do dna!

 


JA
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
dexter   |   ip:85.248.17   |   2011-03-19  (19:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dlhe ale dobre citanie...


max   |   ip:213.155.2   |   2011-03-19  (19:53)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Nespadl jsi na hlavičku ?


Thyrmael   |   ip:85.216.17   |   2011-03-20  (11:25)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tiez sa mi clanok pacil. Bohuzial, vacsina ludi dokaze nateraz vidiet len to, aby mali hlavne oni. Nedokazu sa pozriet, ze ziju na ukor niekoho ineho.
Ked niekomu poviem, ze auto nechcem lebo je stroj na bordel a vytahovanie prachov od danovych poplatnikov, myslia si, ze som blazon.
Ked poviem, ze neverim ze sa za viac ako 100 rokov nevyskumalo nic lepsie ako spalovanie uhlovodikov, nikto tomu neveri. Pretoze presne ako pise v clanku, mnoho veci z oblasti priemyslenych technologii pochadza este z 19. storocia.
A uplne najvacsia bomba je, ze politici sa snazia stimulovat obcanov, k vacsej porodnosti. Vraj, aby bolo na dochodky. Zrejme som jediny co vidi, ze uz teraz tretinu ludi v zavodoch dokaze nahradit automatizacia. A tento podiel sa bude v buducnosti zvysovat. Ako si teda budu ludia zarabat na dochodky a naco ich ma byt viac, ked uz teraz sa zvysuje nezamestnanost ?!


JA   |   ip:81.89.60.   |   2011-03-20  (13:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mnohí tu teraz poukazujú na vojnu v Líbyi. Ale sami tej vojne pomáhajú - tým, že sa vozia na tých hnusných autiskách.


alfo   |   ip:85.216.16   |   2011-03-20  (16:14)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  klaus je jeden z mala politikov, co ma triezve uvazovanie na svet, politiku, klimu, ekologiu... s jeho nazormi sa vacsinou stotoznujem


qqq   |   ip:195.168.4   |   2011-03-21  (08:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Dlhy clanok, ale postaveny na zakladnom hlbokom nedorozumeni. Tu nejde iba o to, ci nejaka banda "klimatologov" na cele so stavebnym inzinierom podvadzaju o zmenach v pocasi a robia si z toho velky business. Tu ide o to, ze ak sa aj daco v klime hybe, tak ci je ludstvo vobec schopne mat na to vplyv. To je zakladna o tazka. Preto sa cely cas spominaju tie zmeny pocasia v minulosti. Tu nejde o ziadnych trilobitov, ale o to, ze bez ohladu na objem "investovanych" penazi ludstvo vobec nemusi byt schopne klimu zasadne ovplyvnit. A to uz je uplne iny problem. Co povedia ovecky oteplovacieho nabozenstva, ked sa po 50 rokoch minania penazi na nezmysly zisti, ze sa netrebalo snazit "opravovat" klimu, lebo na to mame primale svaly, ale radsej sa malo investovat usilie a peniaze prave do prisposobenia ludstva - stavba uplne inych budov, pripadne celych miest, zasobarni vody atdatdatd...?


gekon   |   ip:15.203.16   |   2011-03-21  (11:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  obe knizky su vyborne. nadherne prezentoval diskontovanie buducnosti, a vysvetlil, preco klimaticka biblia = sternova sprava je velmi nepresna...

z toho plynie velmi vela duosledkov


sa mi paci, ze ten CO2 boj im zmietol zo stola uz len zakladnymi ekonomickymi principmi...


informovany   |   ip:212.55.24   |   2011-03-21  (12:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Velmi dobry clanok, nevadi ze dlhsi,autor skvele ide do podstaty veci !


Ema   |   ip:213.151.2   |   2011-03-21  (19:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ze žiadne klimatické zmeny neexistujú? Žiadne otepľovanie? Žiadne zmeny biotopov? :-)))))))))))))))))))))) Čo nemáte oči? A možno si len nepamätáte klímu z pred 20 rokov. Tí, čo si pamätajú,vedia,že zmeny sú reálne ba hmatateľné
alfo   |   ip:195.146.1   |   2011-03-22  (11:32)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  klimaticke zmeny existuju, len nemaju podstau v oficialnych teoriach - ze je to vylucne dosledok ludskej cinnosti


joplins   |   ip:94.191.24   |   2011-03-22  (17:13)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  mne sa najviac na tomto clanku paci ten obrazok k tomu a hlavne ten vesely na pravo..
ten to ma vsetko ..v...:))


jano   |   ip:88.208.11   |   2011-03-23  (11:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  @JA

Ako sam pises na zaciatku kniha na Teba robi dojem "Ja mám pravdu!" a veru, z toho co si napisal, davam medzi tento Tvoj dojem a Tvoj clanok rovna sa.

Su to same dojmy, ziadne fakty a argumentacia.
iz   |   ip:178.40.13   |   2011-03-24  (08:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Globálne oteplenie ak je, tak trvá cca 14000 rokov, nakoľko pár metrov pod hladinou sú pyramídy pri Japonsku, Guatemale aj inde vo svete.
Čo sa týka ľudí a oligarchického systému.. ľudia by mohli byť sebestačný, ale ocitli sa v pasci do ktorej vkročili sami a vedome. Na dedine žijúci človek, čo má pár zvierat pod prahom farmárskeho zákona určite prežije, len musí tvrdšie pracovať ako my pohodlný ľudia 21 storočia, čo platíme kopec vecí ktoré nám reálne ku štastiu netreba,.. napr. berieme si na krk brutálne hypotéky, kupujeme si mesačne nové šaty väčšinou aby sme vyhoveli spoločnosti :) máme mobilný internet, iný internet, káblovku, mobil, auto na ktoré je drahá poistka a samotná údržba je drahá.

ps: predtým ako začnete nariekať aký je svet zlý, urobte si vyúčtovanie na čo míňate

ps2: na obsluhu haarp a pilotov posypačov vyšlime všetci signál, že ak neprestanú, nech do roka skapú /sorry/iz   |   ip:178.40.13   |   2011-03-24  (09:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  nech žije pán Klaus, nie ktvoli tou čo píše, ale kvoli tomu, že sa vie psotaviť voči brutálnemu prúdu.
ad dva: možno je našim veľký štastím prebudené maďarsko, ktoré ma nový zákon, že nemlže urobiť nič také, cčo by zvýšilo zadĺženie štátu, na západ od Nás česi sú vo väčšine fajn bratský národ.. pliaci ako "krestania" majú celkom udržateľný hodnotový systém, bielorusko nie je ďaleko a je ok. Bratov Srbov rozbombardovalo NATO, ale aspon začnú premýšľat, prečo a načo to bolo.
THE DEVIL nám dáva vyučovacie hodiny všade vo svete.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + jeden =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Monika, Chill out!


 - Monika, Chill out!2013-05-30  (10:45)  |  Z domova
Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.

Zastavme SMER! (bankrot a peklo)


 - Zastavme SMER! (bankrot a peklo)2013-05-28  (08:49)  |  Z domova
Ťažko sa mi počúvajú slová premiéra, ako sa musia uskromniť všetci pracovníci v štátnej sfére, ak tu nechceme zhasnúť a všetci odtiaľto odísť. Zvlášť ak zakrátko po týchto vyjadreniach začne vyzdvihovať potrebu usporiadania olympiády a výstavby futbalových štadiónov či diaľnic.


Ja som vám to hovoril!


 - Ja som vám to hovoril!2013-05-27  (09:31)  |  Z domova
Nový premiér v Japonsku Shinzo Abe sa pustil do zlepšovania ekonomiky. Ekonómovia si sťažovali na defláciu a deficity obchodnej bilancie. Deflácia podľa nich spôsobovala to, že ľudia odkladali spotrebu a ekonomika nemohla rásť. Deficity v obchodnej bilancií boli vďaka tomu, že silný jen predražuje ceny japonských produktov a exportu sa preto nemôže dariť.


Jiří Krampol: Trilogie...


2013-05-25  (11:41)  |  Z domova
Nejen běžní obyvatelé, ale i umělci jsou už ze současné politické situace znechuceni. Také herci Jiřímu Krampolovi vadí nadměrné odměny úředníků a manažerů firem ovládaných státem. Ti podle Krampola často "vše zkurví a poserou ze všech stran". A ještě za to dostanou miliony. Herec a moderátor Jiří Krampol si ohledně hodnocení současné situace v politice, byznysu a jejich propojení servítky nebere. On, jako zasloužilý umělec, si prý za film vydělá stěží na špatné kolo. Zatímco leckterý 23letý manažer, který třeba ani nemá maturitu, bere milionové odměny.


Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!


2013-05-25  (11:01)  |  Z domova
Pred pár dňami som si na facebooku prečítala šokujúcu správu, ktorá opísala komunikáciu občana s policajtom.


Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!


2013-05-23  (09:05)  |  Z domova
Vlády v Európe už dávno odhalili príčinu krízy. Nie je za ňou ani rozkolísaný finančný systém (ktorému pomocou centrálnej banky a eurovalu naďalej posielame stovky miliárd), ani lacnými euroúvermi vytvorené realitné bubliny v Španielsku či Írsku, ani nezmyselné štátne výdavky.


BRUSEL POŽADUJE OD OBČANŮ POVINNÉ BANKOVNÍ KONTO


2013-05-21  (09:45)  |  Z domova
Nejnovější studie ukazují, že se 58 milionů občanů Evropské unie obejde bez bankovního účtu. Této informace se chopila Evropská komise a přichází s novou direktivou, která „má zajistit právo na běžný účet i bez ohledu na příjmy obyvatele kdekoli v EU.“


Reakcia rómskej komunity na zákaz výkupu kovov...


2013-05-18  (01:16)  |  Z domova
„V tomto sa jedná o jasnú diskrimináciu nás rómov“, vyjadril sa hovorca rómskej odbojovej skupimy „Otvorené kanalizačné šachty“, Sandokan Sajtó. „Čo my teraz urobíme s 1463-ma kanalizačnými poklopmi a 62-ma pamätnými tabuľami, ktoré sme dva roky akumulovali v rámci vytvárania rómskeho fondu dôchodkového zabezpečenia?“, opýtal sa nášho redaktora... „Viete koľko nás to stálo roboty, to všetko dotrepať na Luník IX., aby nás pri tom nechitili gádžovia?“, pokračoval v otázkach... „Nech nám gádžovia zaplatia aspoň za robotu!“ ukončil svoju výpoved k tomuto opatreniu...


JAK REAGOVAT NA ODPŮRCE KONSPIRAČNÍCH TEORIÍ


2013-05-17  (10:56)  |  Z domova
Mluvíš jak zastánce konspiračních teorií.“ ODPOVĚĎ: „Zastánce konspiračních teorií? Řekni mi popravdě, kde jsi tento termín slyšel... v televizi? (Smích). ... Pojďme si to objasnit. Myslíš si, že lidé, kteří jsou u moci, nejsou schopni páchat zločiny a lhát veřejnosti? Vážně jsi tak naivní?“ (Smích).


Slováci budú musieť odchod z krajiny nahlásiť, inak ich bude štát pokutovať...


2013-05-16  (16:49)  |  Z domova
Občan Slovenskej republiky, ktorý sa po novom roku rozhodne vycestovať do zahraničia na dlhšie ako 90 dní, bude mať povinnosť to nahlásiť príslušnej ohlasovni v mieste trvalého pobytu. Ak to neurobí, spácha priestupok, za ktorý mu hrozí pokuta. Vyplýva to z novely zákona o hlásení pobytu občanov, ktorú schválili poslanci NR SR.


Šokujúci príbeh Ivany Boórovej - AUTENTICKE SVEDECTVO - VIDEO 1


2013-05-12  (11:26)  |  Z domova
Šokujúci príbeh Ivany Boórovej - AUTENTICKE SVEDECTVO - VIDEO 1


EU chce regulovat pěstování VEŠKERÉHO ovoce a zeleniny (dokonce i na soukromých zahrádkách)


2013-05-09  (09:16)  |  Z domova
Evropská komise chce nařídit zemědělcům a zahrádkářům používání standardních osiv. Staré a vzácné odrůdy mají jen malou šanci na schválení, jejich pěstování bude trestné ze zákona – dokonce i na soukromých zahrádkách


Ján Počiatek drogový test odmieta - podali sme žalobu.


2013-05-06  (18:26)  |  Z domova
Dňa 3.5.2013 sme na Okresnom súde Bratislava I podali žalobu o splnenie povinnosti z verejného prísľubu o ochranu dobrej povesti právnickej osoby proti Ing. Jánovi Počiatkovi.Združenie GINN vyzvalo dna 14.3.2013 otvoreným listom Ministra Jána Počiatka, aby sa podrobil testu na prítomnosť návykových a psychotropných látok v tele. Test z vlasov poskytne informáciu o užívaní drog v najdlhšom časovom horizonte. List bol doručený Ministrovi, jeho hovorcovi, vláde, premiérovi, prezidentovi a ďalším zainteresovaným osobám a verejno-právnym médiam. Minister dal verejný prísľub, že nemá problém kedykoľvek absolvovať test na prítomnosť akejkoľvek drogy. Martin Daňo ho na taký test vyzval. Počiatek za to na neho podal trestné oznámenie. List, ktorý Počiatek dostal začala preverovať Národná kriminálna agentúra.


Rozlúčka s čitateľmi


2013-05-06  (11:39)  |  Z domova
Týmto by som sa rád rozlúčil s tými, ktorí si moje texty čítali. Na túto stránku som vkladal svoje články nezištne, zdarma. Dnešným článkom kapitalizmus vs. socializmus sa s vami lúčim.


Paraziti a zločinci pseudo demokracie...


2013-05-05  (12:52)  |  Z domova
Pozrite si video dokument o politickej a podnikateľskej mafii Václava Havla, Václava Klasa a Milana Kňažka, Vladimíra Mečiara a ďalších mafiánov pluralitných politických strán po sametovom podvode komunistickej strany v roku 1989. Keď mafia pluralitných komunistických strán Václava Havla a Václava Klausa vytvorila legislatívu v neprospech obyvateľstve Československa, tak sa začali postupne obyvatelia Československa zadlžovať. Nakoniec mafie pluralitných strán v Československu si rozdelili aj obe krajiny Česko a Slovensko, a napísali a schválili si Ústavy oboch krajín a tiež dôležitý volebný zákon bez súhlasu obyvateľstva v referende z dôvodu, aby boli nekontrolovateľní a nikým neodvolateľní , a tak aj týmto spôsobom sa pluralitným politickým mafiám a zločincom Československa sa podarilo ovládnuť justíciu, políciu (občania si nesmú priamo voliť a aj priamo odvolať pri nedôvere GP, ústavných sudcov, predsedu najvyššieho sudu, riaditeľa slovenskej polície, manažéra RTVS, a aj takto na spôsob komunistov ovládli verejnú správu krajiny a hlavne sa im podarilo presvedčiť ľud oboch krajín, že v našej krajine po roku 1989 sú voľby slobodné a demokratické, že aj mi občania žijeme v právnom a demokratickom štáte.


Zánik socializmu alebo čo by bolo keby.


2013-05-05  (10:38)  |  Z domova
Na internete mate niekoľko viac menej zabavných teórii o príčinach pádu socializmu. Na rozmýšľanie vám dávam ešte jednu. Mohol by som po vzore nezávislých médii hrdo vyhlásiť ,že moje informácie pochádzajú z dobre informovaných zdrojov blizkých KGB, ŠTB a vo photoshope vyrobiť nejakú zábavnú fotografiu ,ale nechce sa mi.


Prečo sa Marx pri kapitalizme mýlil


2013-05-02  (09:13)  |  Z domova
Prejav Dr. Madsena Pirieho (z Adam Smith Institute), v ktorom vyjadruje svoj nesúhlas s tvrdením: „Karl Marx mal pravdu. Kapitalizmus po roku 2008 sa rozpadáva pod nátlakom jeho vlastných protikladov.“


20 PŘÍZNAKŮ, ŽE V EVROPĚ ZAČÍNÁ DALŠÍ VELKÁ EKONOMICKÁ DEPRESE


2013-05-02  (09:12)  |  Z domova
Další Velká deprese už běží – jenom ještě nedosáhla do Spojených států. V Evropě se věci nadále zhoršují a zhoršují, ale většina lidí ve Spojených státech to ještě nepostřehla. Po celou dobu se mě lidé ptají, kde je ten „ekonomický kolaps“, co má nastat.


Pražané, hlídejte si dnes, zvláště večer a v noci své děti !!!


2013-04-30  (10:54)  |  Z domova
Ať si to přečtou hlavně Pražáci, protože se to týká jejich dětí dnes 30.4.2012 na dětské čarodějnické show na Ladronce v Praze : Dnes 30.4.2013 proběhne na Ladronce v Praze dětský den plný her a zábavy s čarodějnickou tématikou a Valpuržinou nocí. Akce se koná pod záštitou Nadace Terezy Maxové, která tam bude také přítomna. A nyní proč to vlastně píši :


Úvaha o Tisovi a Slovenskom štáte 1939-1945


2013-04-28  (13:42)  |  Z domova
Slovenský národ má právo na sebarealizáciu, na svoj vlastný vývoj a na samostatnosť. Má právo na svoj vlastný štát. Treba si jasne uvedomiť , že SLOVENSKÝ ŠTÁT BY VZNIKOL TAK ČI TAK aj bez Hitlera, aj bez tej hroznej doby. Skôr alebo neskôr. Tak ako vznikla Slovenská republika 1.1.1993 bez nejakých vojensko-mocenských tlakov. Ona vznikla slobodne. Slovenský štát by teda vznikol preto, lebo túžil po samostatnosti, po existencii! Bol životaschopný. To, že jeho vznik sprevádzali také udalosti aké boli – to je zhoda okolností. Aj to, že Tiso bol u Hitlera (no a čo keď bol, aj všetci mocní vtedajšej svetovej politickej špičky s ním boli rokovať a oni mu dokonca aj ustupovali) a dohadovali sa o budúcnosti. ZA ŽIADNYCH OKOLNOSTÍ NEŠLO O VOĽBU VÄČŠIEHO ALEBO MENŠIEHO ZLA ale slovenský národ išiel cestou samostatnosti – teda prirodzenou cestou! Bol to dar od Boha, že sme vznikli v tejto celosvetovo ťažkej dobe.


Politický proces diktatúry EU !!!


2013-04-26  (07:26)  |  Z domova
Podpálenie vlajky EU trestný čin-!!! Spoločne proti genocíde európskych národov, za slobodu a sociálnu spravodlivosť! Dobrý deň vážení priatelia. Oznamujem vám, že dňa 3.5.2013 o 9:00 hod. sa na Slovensku v budove Okresného súdu Bratislava, číslo dverí 19 uskutoční súdny proces vo veci pálenia vlajky EU. Nakoľko mám dôvodnú obavu, že spomenutý súdny proces bude nespravodlivý a zároveň ohrozuje slobodu a demokraciu, privítam pokiaľ sa tohto súdu osobne zúčastníte, aby ste ho monitorovali. Som človek, žijúci v jednom z najchudobnejších a najskorumpovanejších štátov EU (na Slovensku). Môj slovenský národ je dnes postupne likvidovaný v dôsledku vysokej nezamestnanosti (takmer 15 %), nízkych platov, vysokých cien, stratou potravinovej sebestačnosti (pod úrovňou 50 %) a nelogickou sociálnou politikou. Z tohto dôvodu predpokladám, že sociálnymi a ekonomickými reformami po roku 1989 bola na Slovensku naplnená skutková podstata zločinu genocídy. Podľa medzinárodného práva je genocída spáchaná, pokiaľ niekto úmyselne uvedenie ktorúkoľvek skupinu do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej fyzické zničenie v celku alebo čiastočne. O genocíde slovenského národa svedčí najmä dlhodobý demografický vývoj SR po roku 1989 (výrazné starnutie populácie). V danej veci vás tiež žiadam, aby ste sa pokúsili preveriť, ako by u vás (vo vašom štáte) pri protestnom podpálení vlajky EU postupovali súdy, prípadne, či už k obdobnému protestnému konaniu u vás došlo. Rovnako Vás prosím, aby ste moju správu podľa možnosti šírili ďalej.


Keď mafia je zákon...


2013-04-24  (12:26)  |  Z domova
Počas svojho života až vo veku 61 rokov som dospel k poznaniu, že predstieraná demokracia v rôznych krajinách sveta aj v našej krajine je diktatúra mafií záujmových skupín vždy menšiny a nemá nič spoločné s demokraciou čiže ľudovou vládou volených zástupcov ľudu. Tuto mafiu tvoria v počiatku zmien v spoločnosti a to menenia izmov a ideológii, ideí ľudia, ktorí bez širokého konsenzu s občanmi, súhlasu väčšiny obyvateľstva napíšu a schvália významné normy a pravidla fungovania spoločnosti v následných dekádach desaťročí. Bolo a opakovalo sa to stále v stredoveku, monarchii, kapitalizme, komunizme a odpornom integračnom a globalizačnom procese, najväčšom nešťastí ľudstva našej planéty v 21 storočí. Pri týchto mafiánskych a zločinných diktatúrach politických strán, slepej justície, poslušnej polície a médií hlavného prúdu s službách komunistov alebo majetných ľudí krajín sveta dochádza k porušovaniu základných práv občanov aj napriek tomu, že bola prijatá Charta európskej únie v tomto storočí a Všeobecná deklarácia ľudských práv v OSN v roku 1949. Takže aj v 20 a 21 storočí je mafia zákon vychytralej zločinnej a diktátorský orientovanej menšiny občanov vo všetkých krajinách sveta s výnimkou Švajčiarska a v poslednom čase aj Islandu, keď obyvateľstvu v prvom rade v čase a priestore bolo odoprené vytvorenie si občianskych Ústav a volebných zákonov a tak mafia záujmových skupín menšiny, ktoré reprezentujú politické strany našla komplicov v slepej justícii, media hlavného prúdu a polici, keď občania si nemôžu voliť priamo policajného riaditeľa, predsedu najvyššieho sudu, generálneho prokurátora, ústavných sudcov a to aj s imperatívnym mandátom tj. - aj s pravom odvolať týchto ústavných činiteľov každej krajiny sveta pri strate dôvery u väčšiny obyvateľstva a tak podľa môjho presvedčenia nám mafie záujmových zločincov tvoria legislatívu, ktorú občania, väčšina občanov nemá pravo ani možnosť odmietnuť, takže tu mame aj v 21 storočí organizovaný zločin mafii bielych golierov-!!! Je to moje hlboké a jedine presvedčenie. Možná, že som jediný v našej krajine, ktorí sa opovážil osobne emailom povedať ustaným mafiám čo cíti a v akom svete žijeme aj v našej krajine. Prajem prijemný deň. S pozdravom Jozef Varga


„Reakcia“ na nervózne reakcie Lipšica počas „Témy dňa“ na TA3


2013-04-22  (17:37)  |  Z domova
V niektorých prípadoch Lipšic evidentne netrafil, t.j. nebola to Harabinova, ale Karabinova súdna rada, za druhej Dzurindovej vlády. Navyše to že to vtedy orgány nepreverovali, nedokazuje, že je to v poriadku.


Tajný svet zlata - Dokument 2013


2013-04-22  (13:17)  |  Z domova
V dokumente odznie zopár silných myšlienok. Napríklad: Zlato smeruje tam, kde je vytvárané bohatstvo. Zlato smeruje na východ. Čo to znamená pre Západ? Pokiaľ máte hodinku času, dokument stojí za pozretie.


Komunistům nejde o komunismus, ale o parazitování na práci jiných


2013-04-20  (14:25)  |  Z domova
Neustále narážím na nářky levicových spoluobčanů, jak je to strašné v tom kapitalismu. Jak ten podnikatel-kapitalista zotročuje své zaměstnance. Nemohu s tím souhlasit. Zaměstnanec dobrovolně uzavírá pracovní smlouvu se zaměstnavatel a dobrovolně přistupuje na jeho podmínky.


JSME POVINNI TRUCHLIT, JEN KDYŽ UMÍRAJÍ AMERIČANÉ?


2013-04-19  (09:28)  |  Z domova
Když zemřou tři lidé v USA, ČT diváky unavuje non-stop live přenosy, ale když umírají lidé jinde na světě, odbyde se to krátkou agenturní zprávou. Jsou snad životy občanů USA cennější než životy příslušníků jiných národů? Co v posledních týdnech předvádí Česká televize, hraničí s fanatismem.


TAKHLE SE CÍTÍTE, KDYŽ VÁM GLOBÁLNÍ ELITA ZKONFISKUJE ŽIVOTNÍ ÚSPORY


2013-04-18  (09:43)  |  Z domova
Co byste dělali, kdybyste se jednoho dne probudili a zjistili jste, že vám banksteři „legálně“ ukradli asi 80 procent vašich životních úspor? Většina lidí zjevně předpokládá, že většina střadatelů, kteří byli na Kypru obráni, jsou „ruští oligarchové“ nebo „movití evropští magnáti“, pravdou ale je, že ti jsou jen zlomečkem tohoto příběhu. Jak uvidíte níže, jsou to malé podničky a stárnoucí penzisté, kteří byli tou konfiskací bohatství, co se odehrála na Kypru, naprosto zdevastováni.


Slobodný vysielač pod dohľadom SIS a US ambasády


2013-04-16  (18:39)  |  Z domova
Akýsi horlivý sudca už podpísal príkaz na odpočúvanie telefónu redaktora Slobodného vysielača. Už len to dosvedčuje “nepohodlnosť” informácií na tomto vysielači, napríklad v archíve Informačná vojna.


Blíži sa k nám mor zvaný homosexualita


2013-04-16  (12:56)  |  Z domova
Európske národy postupne strácajú svoju tvár zdravých národov. Rovnako ako zanikli veľké civilizácie v minulosti, postupne umiera aj pôvodná Európa. Nie však v dôsledku krvilačnej vojny, ale dôsledkom vymývania mozgov, liberalizmu, či kapitalizmu,ktorý ničí naše európske národy fyzicky. Rozpredáva majetok cudzincom, z ľudí robí otrokov a vyciciava národy ako pijavica.


Prednáška - Bože ochraňuj Slovensko 2 - Iba na prednáškach Sergeja Chelemendika môžete získať tieto dôležité informácie o vašej budúcnosti


2013-04-15  (12:50)  |  Z domova
Slovenská mentalita a epocha turbulencií – vyhrotenie negatívnych procesov v spoločnosti, ako vytvoriť súkromnú stratégiu života a prežitia. Ako bude reagovať slovenská spoločnosť na blížiaci sa kolaps sociálneho systému - možné scenáre rozvoja - ako kolaps systému môže vyzerať....


Medzinárodný deň gádžov.


2013-04-13  (23:38)  |  Z domova
A tak niečo k transparentu nespokojných Rómov v Košiciach : Dosť hladu a biedy ! - Juj, priatelia drahí, zo samej duše mi hovoríte. Dosť veru hladu a biedy slušných pracujúcich ľudí- bielych, čiernych, žltých, zelených, makových aj takových. Dosť biedy pre tých, čo odvádzajú nehorázne dane socialistickým vodcom na to, aby prežili darebáci, ktorí sa vlastnými rukami nechcú, či nedokážu ani len umyť, nieto pracovať pravidelne aspoň s lopatou, ktorí sa vysmievajú gádžom, ako na nich dennodenne drú.


Infostat potvrdzuje, asociálni Rómovia sa najviac rozmnožujú!


2013-04-12  (11:40)  |  Z domova
S ohľadom na prehlbujúci rómsky problém, ako aj blížiaci sa kolaps sociálneho systému, požiadala pronárodná minovládna organizácia Ľudia v ohrození (ĽVO) dňa 14.2.2013 Úrad vlády SR o vypracovanie reálnej prognózy demografického vývoja Rómov na Slovensku. Čelní predstavitelia ĽVO sa v žiadosti zároveň pokúsili upozorniť kompetentné štátne orgány na nebezpečenstvo vzniku vojnového konfliktu. Ako príčina bola uvedené najmä vysoká pôrodnosť asociálov na východnom Slovensku, ktorá už dnes negatívne ovplyvňuje náš sociálny systém a ekonomiku štátu.


Ďaľšie z domova...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Václav Havel – z jiné strany mince

Václav Havel nabyl po 17. listopadu 1989 v restituci rozsáhlý majetek. Pozadí této restituční transakce, jedné z prvních, která prolomila Benešovy dekrety, je však zatemněno a objevuje se jméno pražského pozemkového krále, miliardáře Miloše Červenky.


TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Impérium Rothschildov

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

David Cameron proti účasti Nigela Farage v televizních debatách

Britský premiér David Cameron minulý pátek, 18. ledna, zopakoval svůj požadavek na to, aby Nigel Farage, předseda Strany za nezávislost Spojeného království (United Kingdom Independence Party, UKIP) byl vyloučen z televizních debat předsedů politických stran před dalšími parlamentními volbami.


Analýza o Rómoch dokázala… nič.

Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom ...

Historické okienko : Mandelinka Zemiaková

Hacker z argentiny zveřejnil mapu nezabezpečených domá...

Zbavte sa chorôb zažívacieho traktu

Archív

Naše výhody vstupu do EÚ

Spomeňme len tie hlavné. Konečne si môžeme požičiavať za kresťanské úroky, dovolia nám to. Nemusíme drieť na poliach, všetko privezieme zo zahraničia a bude to ešte aj lacnejšie. Možno. Môžeme voľne cestovať. Iba na občiansky preukaz!


Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Ľ. Huďo - Februárové udalosti vo svete

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom ...


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.3719 s