17. September 2019
    
V teste času - Dolezite.sk

V teste času


  2009-11-14  (13:43)  |  Z domova
  45% hlasovalo = 1  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - V teste času

Takmer všetko, čo nás obklopuje, prešlo za posledných dvadsať rokov výraznými zmenami. Rozdiel vidno aj v sortimente tovaru, ktorý nám núkajú dnešné obchodné reťazce.
Autá, bicykle, práčky, tropické ovocie či mäso už dávno nie sú podpultovým tovarom a netreba na ne čakať v radoch či poradovníkoch. Vyberať si môžeme zo širokého sortimentu. Funkčné, no fádne obaly výrobkov nahradili lákavé, pestrofarebné, s príťažlivým dizajnom. Po revolúcii sa u nás etablovali nadnárodné obchodné reťazce, ktoré nás zavalili tovarom z celého sveta. Časy, keď bola naša socialistická republika sebestačná, sú nenávratne preč. Dovážame všetko - od potravín cez kozmetiku a oblečenie až po techniku. Vlastnú výrobu sme si v priebehu posledného dvadsaťročia zlikvidovali, čím sme uvoľnili cestu zahraničnému kapitálu. A tak väčšina z vyše stovky našich veľkých podnikov, vybudovaných za socialistickej éry, dnes už neexistuje.
Treba priznať, že socialistické technológie zaostávali za kapitalistickými, ktoré posúvala vpred neporovnateľná konkurencia. Do vedy a výskumu socblok neinvestoval toľko prostriedkov ako západné štáty. Anglická organizácia na ochranu spotrebiteľov dokonca svojho času vyhlásila sovietsky moskvič za „menej ako bezpečný".

Neporovnávajme neporovnateľné
Osobitnou kapitolou socialistickej éry bolo nie nakupovanie, ale zháňanie niektorých druhov tovaru. Zvyčajne sa dopredu vedelo, čo majú do ktorého obchodu doviezť, a tak sa pred ním tvorili dlhé rady. Automobily sa prideľovali na poukazy, problémom bol nedostatok náhradných dielcov v autopredajniach a autoservisoch. Zlé jazyky hovorili, že škatuľovité siluety týchto áut ignorovali zákony aerodynamiky. Napriek tomu staré žiguliaky a škodovky dodnes fungujú: svoje šoférske majstrovstvo si na nich neraz zdokonaľuje postsocialistická generácia. Pritom Škodu 100, jeden z najcharakteristickejších symbolov socializmu, začala automobilka Škoda vyrábať pred 40 rokmi, prvý kus vyšiel z výrobnej haly 25. augusta 1969. Napriek všetkému škodovky prerazili aj na západný trh. V 80. rokoch bola napríklad Škoda 105 a 120 najfrekventovanejším autom na kapitalistickom Islande. Škoda Favorit vyrábaná od roku 1987 sa okrem iného s úspechom predávala v Nemecku a vo Veľkej Británii.
Dodnes funkčné škodovky nie sú jedinou výnimkou. Práčky Tatramat či televízory Tesla určite neponúkali také množstvo funkcií ako dnešné elektrospotrebiče, stále ich však možno nájsť v ponuke bazárov. Spoľahlivo fungujú desaťročia, pričom dnešné výrobky majú životnosť nastavenú len na pár rokov. Zákon maximálneho zisku totiž káže vyrábať produkty, ktoré slúžia len určitý čas. Technológie sa predsa vyvíjajú míľovými krokmi, takže zákazník o pár rokov aj tak zatúži po novom modeli. O to sa už postará marketing aj prostredníctvom dobre premyslenej reklamy. Trpia však naše peňaženky, o životnom prostredí ani nehovoriac...
Ak by sme si prerátali cenu vtedajších výrobkov na vtedajšie platy, vyjde nám, že sme na práčku, televízor alebo auto museli pracovať dlhšie. To sa však netýka len socialistických štátov, podobný cenový nepomer bol aj na Západe. Dôležitú úlohu tu zohráva technologický vývoj. Prvý počítač, vyvinutý niekedy v päťdesiatych rokoch 20. storočia, stál niekoľko miliónov dolárov, a hoci bol určený len na profesionálne použitie, výkonnosťou a funkciami zaostával za dnešným komerčným mobilným telefónom. Skrátka, nedá sa porovnávať neporovnateľné.

Úzkoprofilový tovar
Slovné spojenie „úzkoprofilový tovar" dnes poznajú len tridsiatnici a starší. Mladšie generácie si len ťažko predstavia, že napríklad kvalitnejší toaletný papier v kotúčikoch nemuseli nájsť na pultoch vždy. Občas sa musel zákazník uspokojiť len s jeho lacnejším skladaným „bratom" známym ako „japan". Harmanecké papierne ho vyrábali z nebielenej buničiny a drevoviny, preto nemal snehobielu farbu. Jedna strana papiera bola drsnejšia, druhá hladká. Pripomeňme, že kotúčikový papier začali papierne produkovať až v roku 1972.
Hygienickými a čistiacimi prostriedkami, ale aj ostatným tovarom nás zásobovali vlastné závody, občas celkom pestro, napríklad AB Kozmetika Bratislava mala vo svojom výrobnom programe minimálne desať druhov zubných pást. Západný tovar si mohli tí šťastnejší kúpiť za špeciálne poukážky v Tuzexe. Ostatní ich zháňali na čiernom trhu, prípadne pašovali - z Nemecka si ľudia dovážali predovšetkým oblečenie, obuv a elektroniku, z Maďarska mäsové výrobky, z Poľska lacné oblečenie či kozmetiku. Výber u nás nebol taký široký ako dnes, je však sporné, či sa prílevom zahraničného tovaru skvalitnila ponuka v obchodoch.
Mnohé naše pôvodné výrobky postupne zmizli. Niektoré však prežili, pričom nemožno tvrdiť, že ich používame len z nostalgie. Nikto si predsa nebude kupovať tovar celé desaťročia, ak s jeho kvalitou nie je spokojný. Zaujímavý je prípad z porevolučného obdobia, keď sme ešte boli v spoločnom štáte s Čechmi - nákupný stereotyp postsocialistického zákazníka musel rešpektovať aj zahraničný investor. V septembri 1991 kúpila českú Rakonu americká spoločnosť Procter & Gamble. Jar, tradičný a obľúbený umývací prostriedok na riad, začala predávať pod novým názvom Fairy Ultra s takmer nezmeneným obsahom. Po prudkom poklese predaja však opäť zaradila do svojho sortimentu pôvodnú Jar, ktorú si ľudia v Česku aj na Slovensku kupovali radšej ako Fairy.

Zázraky chémie
Nadnárodné reťazce ovládli aj náš potravinový trh, ktorý bol predtým (azda len s výnimkou tropického ovocia, arašidov a podobných pochutín) absolútne sebestačný. Dnes obchodné spoločnosti lákajú zákazníkov predovšetkým na nízke ceny vybraných potravín. Tie odoberajú od špecializovaných výrobcov, pričom podmienkou býva nízka cena, dobrá chuť a - pozor - zdravotná neškodnosť - čiže stačí, ak ich výrobok po skonzumovaní nikoho nezabije.
Dnešné potraviny sú, na rozdiel od poctivých socialistických, doslova prepchaté emulgátormi. Tieto látky chemického pôvodu vylepšujú ich chuť, vzhľad, vôňu a zvyšujú trvanlivosť. Podľa terajších veľkorysých noriem sa mnohé z nich pokladajú za neškodné. Zatiaľ však nevedno, aké dôsledky bude mať chémia na náš organizmus po desaťročiach. Už teraz mnohí lekári predpokladajú, že prispieva k zvýšenému výskytu rakoviny. Nečudo - dnešný priemerný spotrebiteľ zje za rok spolu so stravou zhruba 4,5 kilogramu rôznych chemikálií.
Umelé prísady sa do potravín používali aj v období socializmu, ale narábalo sa s nimi podstatne opatrnejšie. Prirodzenú chuť vtedajších potravín, z ktorých by dnes mnohé mohli dostať označenie bio, nebolo treba natoľko vylepšovať. Súčasné výrobné technológie sa však od tých spred roka 1989 diametrálne odlišujú. Počas socializmu nikto nedostal prémie za to, že nahradil napríklad mlieko v syre lacnejším chemickým analógom. Kapitalizmom však hýbu peniaze, a tak sa z hľadania čo lacnejších variantov pri výrobe potravín stal celkom výhodný biznis. Náklady na výrobu potravín s umelými náhradami sú totiž o polovicu, v niektorých prípadoch aj o dve tretiny lacnejšie ako tých s pravými zložkami. Tu nastupuje nenahraditeľná úloha spomínaných „éčok". Do jogurtu pričarujú chuť a vôňu ovocia, šunke dodajú lákavú ružovú farbu.
Dodávatelia potravinárskych výrobkov pre obchodné reťazce tvrdia, že pri odsúhlasovaní zloženia produktu dávajú odberateľom na výber medzi kvalitnými, čiže drahšími zložkami a ich lacnejšími náhradami. Výber býva jednoznačný, žiaľ, nie v prospech spotrebiteľovho zdravia. Výroba kvalitných produktov pre široké masy je totiž pre kapitalizmus neefektívna, pretože neprináša taký zisk. A tak sa namiesto kvality produkuje kvantita. Zarážajúce je, že napriek nižším výrobným nákladom nie sú tieto potraviny lacnejšie. Obchodníci pritom argumentujú, že zákazníci za kvalitu radi zaplatia, ale sortiment na pultoch nemožno označiť za vysokokvalitný. A tak nám ostáva len s nostalgiou spomínať na časy, keď sa párky vyrábali z mäsa a mliečne výrobky obsahovali mlieko.Prevratné metamorfózy
Priam revolučným vývojom prešiel za posledných dvadsať rokov mäsospracujúci priemysel. Dnes sa párky vyrábajú z kuracieho separátu, tuku, sóje, rôznych emulgátov a farbív. Nie, mäso ste neprehliadli, nijaké tam totiž nie je. Efektívna kapitalistická veľkovýkrmňa ho nahradila neporovnateľne lacnejším kuracím separátom. Táto zmes sa vyrába pod vysokým tlakom zo zvyškov kuraťa, ktoré ostanú po vyrezaní častí, predaných zvlášť - stehien, pŕs či krídel. Pri mäkkom spôsobe výroby sa kosti a chrupavky deformujú len minimálne a výsledný produkt má charakter mletého mäsa. Používa sa na výrobu hamburgerov, prípadne salám, pretože spĺňa prísnejšie kritériá. Iné je to pri tvrdom oddeľovaní, keď prichádza aj k drveniu kostí. Takto získaný produkt sa pretláča cez drobné sito, až vznikne jemná pasta obsahujúca aj miniatúrne úlomky kostí. Pridáva sa do údenárskych výrobkov, napríklad párkov, výhradne však do tepelne upravovaných produktov. Nečudo, že sa potom farba a chuť vylepšujú toľkými chemickými prísadami.
Mäso už nebýva súčasťou ani mäsových konzerv. Pamätáte sa na socialistický luncheon meat? Tieto konzervy s mäsovou zmesou sa pôvodne vyrábali pre anglickú armádu. Ich obsah sa dal nakrájať a opiecť. Ak by sa vám to podarilo dnes, stal by sa doslova kulinársky zázrak. Zmes už tvoria len spracované kože a šľachy spojené zafarbeným škrobom, takže sa vám pri vyššej teplote doslova roztečie na panvici. Kedysi sa na výrobu 50 kilogramov toľko kritizovanej socialistickej šunky spotrebovalo približne 60 kilogramov mäsa. Šikovný výrobca v súčasnosti z 50 kilogramov mäsa vyčaruje až sto kíl šunky. Zvyšok nahradia kože a sójový granulát. Jej vzhľad vylepší zemiakový škrob, ktorý zároveň zvýši aj jej šťavnatosť. Rastlinné bielkoviny, cukry a škroby navyše dobre viažu vodu a tuk, čím prispejú k lacnejšej výrobe. A tak sa vám niektoré lacnejšie druhy párkov pri varení rozpadnú a špekáčiky pri opekaní zhoria, pretože sú plné múky a škrobu.
Prevratné metamorfózy sa týkajú aj mliečnej produkcie. Zmizli neobľúbené, ľahko sa trhajúce a často aj nepríjemne zapáchajúce umelé vrecká, do ktorých sa plnilo rýchlo sa kaziace mlieko. Teraz vám trvanlivá biela tekutina, nie vždy celkom zaslúžene nazývaná mliekom, vydrží aj pol roka, pričom ju nemusíte skladovať na chladnom mieste. Pre zachovanie trvanlivosti sa do bežného mlieka, zbaveného takmer všetkých výživných látok, pridáva toľko konzervantov, že sa niektoré druhy namiesto skysnutia zmenia na zapáchajúcu kvapalinu. Kde sú šesťdesiate roky minulého storočia, keď ste si z mlieka mohli vyšľahať smotanu alebo maslo, či dokonca urobiť syr!

Značka nie je všetko
Špecialitou modernej doby sú odtučnené mliečne výrobky. Inšpirovaní bombastickými reklamami im dávame prednosť v honbe za zdravým životný štýlom. Pritom propagované „zdravé" jogurty zahusťuje škrob a želatína, krémovú konzistenciu získajú pridaním zemiakovej vlákniny. Práve škrob obsahuje množstvo neviditeľných sacharidov, o ktorých dôverčiví spotrebitelia ani netušia. Dnešné jogurty sú pravým opakom ich socialistických predchodcov. Zvyčajne nemáme ani potuchy, čo nájdeme vo farebnom plastovom tégliku, pretože produkt vyobrazený na obale môže mať od skutočnosti poriadne ďaleko. Mnohí z nás si spomínajú na jogurty v sklených pohároch. Na dne bol ovocný džem a na ňom vrstva jogurtu. Namiesto zavádzajúcej reklamnej etikety sme na vlastné oči videli kvalitný výrobok, ktorý nepotreboval nijakú reklamu.
Po párkoch bez mäsa a jogurtu bez mlieka hádam nikoho neprekvapí čokoláda bez kakaa. Použitím rastlinného tuku namiesto kakaového masla sa však dobroprajný výrobca cukroviniek nestará o vaše zdravie, ale sleduje tým predovšetkým zníženie výrobných nákladov a svoj vyšší zisk. Čokolády a iné druhy sladkostí obsahujú množstvo stužených tukov. Pri výrobe týchto tukov z tekutých olejov stužovaním vznikajú transmastné kyseliny, zvyšujúce obsah tzv. zlého cholesterolu. Pridávajú sa do mnohých sladkostí, ktoré si pamätáme z bývalej éry. Zmenou ingrediencií sa však zmenila aj ich tradičná chuť. Tatranky, Horalky, Kávenky alebo Kofila už desaťročia patria medzi najobľúbenejšie. „Vylepšená" receptúra so záplavou margarínu a ochucovadiel však ich kvalitu určite nezvýšili.
Pre mnohých spotrebiteľov je roky kupovaný výrobok viac ako len známa značka. Potraviny kupujeme desaťročia preto, že nám chutili a stále chutia. Čo v prípade, ak značka ostáva, ale chuť, vzhľad a konzistencia produktu nie?

Z originálu nepodarený klon
Kofola aj Vinea boli po desaťročia na našom trhu jedinečné nealkoholické nápoje s originálnou receptúrou. Bez ujmy obstáli aj v období prechodu na trhové hospodárstvo a s menšími zmenami prežili až dodnes. Kapitalistický marketing však výnimočnosť zmietol šmahom ruky a nad kvalitou opäť raz zvíťazil biznis.
Ján Farkaš z Výskumného pracoviska Vinárskych závodov v Modre dostal v sedemdesiatych rokoch minulého storočia za úlohu vynájsť nealkoholický nápoj, ktorý by dokázal konkurovať tým západným. Inšpiroval sa tradičným osviežujúcim nealkoholickým nápojom, ktorý sa vo vinárskej oblasti na úpätí Karpát vyrábal už pár storočí. Jeho základom bol hroznový mušt miešaný s vodou. A tak sa v roku 1974 dostala na náš trh Vinea, čistý prírodný nekonzervovaný nápoj s chuťou hrozna a bazy. Od polovice 80. rokov 20. storočia sa s úspechom vyvážala dokonca do USA a Kanady. Prežila aj zmenu režimu, len v deväťdesiatych rokoch sa jej výroba na tri roky zastavila. Opäť sa objavila v roku 1997 a odvtedy ju vyrábal Vitis Pezinok.
Vineu nedávno kúpil nový vlastník, český koncern Kofola. Výrobu preniesol z Pezinka do Rajeckej Lesnej, kde Vineu produkuje spolu s Kofolou, Top Topicom a minerálnou vodou Rajec. Od začiatku deväťdesiatych rokov sa viackrát zmenilo logo aj balenie nápoja, tradičná chuť však ostávala. Dnes to už nie je pravda. Po zmene receptúry novým vlastníkom sa z nej stala sladká bazová voda, nápadne pripomínajúca neveľmi úspešný Top Topic. Pôvodná receptúra obsahovala výluh z čerstvej bazy čiernej, ktorý nový majiteľ nahradil koncentrátom. Podľa výrobcu to na chuť nemá nijaký vplyv, sklamaní milovníci Viney však tvrdia opak. Profesionálni vinári sa zhodnú na tom, že je to tvrdý chemický zásah do výrobného procesu. Na chuť nápoja podľa ich mienky vplýva aj odroda hroznového muštu. Vinea sa predtým vyrábala z Müller Thurgau. Nový výrobca tvrdí, že prevzatá receptúra neurčuje presnú odrodu vína. A tak ju zmenil. Samozrejme, v snahe čo najviac zefektívniť výrobu, na tú lacnejšiu - používa koncentrát hroznovej šťavy. V oficiálnych stanoviskách priznáva len zmenu používanej vody. V skutočnosti je nová Vinea oveľa sladšia, navyše v nej cítiť umelé látky. Mínusom sú aj stabilizátory, pridávané do predtým pasterizovaného nápoja. K používanému sorbátu draselnému pribudol benzoát sodný. Lahodný prírodný nápoj, sviežou bazovo-hroznovou chuťou pripomínajúci nealkoholické víno, zmenili na nepodarený klon sladkých syntetických limonád. Spotrebitelia zmenu zaregistrovali a začali sa dožadovať pôvodnej receptúry. Vlastník však zareagoval typicky kapitalistickým spôsobom - investíciami do kampane zameranej na presviedčanie, že sa vlastne vôbec nič nezmenilo a všetko sa vyrába tak ako treba...
V socialistických krajinách kedysi také vzácne sladené nealkoholické nápoje ako Coca Cola či Pepsi, jedny zo symbolov kapitalistického potravinárskeho raja, sú v podstate cukrovými roztokmi. Pritom vysoký obsah cukru smäd neuhasí, skôr naopak. Pri výrobe Coca Coly sa namiesto kyseliny citrónovej používa kyselina fosforečná. Dôvod? Je lacnejšia. Podľa anglického homeopata Petra Chappella je to homeopatikum vyvolávajúce ľahostajnosť a apatiu, ktoré navyše odbúrava vápnik v kostiach a zuboch. Preto by Coca Colu nemali piť deti a dospievajúca mládež - práve tá však patrí medzi najpočetnejšiu skupinu konzumentov nápoja.
Agresívna politika nadnárodných koncernov položila na kolená nejedného menšieho výrobcu nealkoholických nápojov po celom svete. Nová Vinea pre nich určite nebude tŕňom v oku - nepredstavuje už nijakú konkurenciu.

Smetisko Európy
Spotrebiteľský raj, o ktorom sme mnohokrát oprávnene snívali pred rokom 1989, nie je ideálny. Máme vôbec možnosť vybrať si z množstva nekvality a chémie zdravotne neškodné potraviny? Súčasné normy na rozdiel od tých socialistických, ktoré boli jednými z najprísnejších, neurčujú konkrétne zloženie výrobku. Výrobca je len povinný uviesť všetky obsiahnuté zložky. Keďže ho motivuje predovšetkým zisk, možno bez námahy uhádnuť, na základe akého kritéria sa vytvárajú receptúry dnes vyrábaných potravín. Biopotraviny si v súčasnej ekonomickej situácii nemôže dovoliť každý - sú neporovnateľne drahšie ako sortiment v bežnom obchode. Paradoxne, svojím nižším obsahom chemických látok pripomínajú potraviny z nedávnej éry, ktorými mnohí tak pohŕdali.
Ak by sme nekvalitný tovar ignorovali, možno by sa nám ho podarilo postupne eliminovať. Spotrebitelia, a slovenskí špeciálne, však z ekonomických dôvodov uprednostňujú cenu pred kvalitou. Práve pre našu nenáročnosť sme sa stali doslova smetiskom, kam „staré" štáty EÚ vyvážajú podradný tovar vrátane potravín, ktoré by sa v západných krajinách nepredali.
Jednou z hlavných výhrad proti socializmu bolo zavádzanie unifikovanosti. Súčasnej kapitalistickej unifikovanosti s jej jednotným životným štýlom vo všetkých krajinách, ponukou rovnako nekvalitného tovaru pre všetkých a ideálom unifikovaného myslenia by len ťažko mohol konkurovať. Každý systém má svoje výhody aj nedostatky. To, že sme so zmenou bývalého režimu zahodili aj všetko dobré, čo v ňom bolo, sa ukazuje ako neveľmi prezieravé.


prevzaté: http://www.extraplus.sk/775/v-teste-casu (Nela Mayerová)
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
Raviel   |   ip:78.99.109   |   2009-11-14  (20:03)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Krutá pravda...


wdsdqw   |   ip:85.237.20   |   2009-11-14  (20:26)
55% hlasovalo = 1  
mínus plus
  TAK JE TO PRAVDA


LENIN   |   ip:85.237.20   |   2009-11-14  (20:28)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Vráťme sa späť ku komunizmu!Je to jediná šanca, ale s ľudskou tvárou.vargic   |   ip:78.99.158   |   2009-11-14  (21:18)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Sice som v socializme nezil ale to co je tu popisane o nasej dobe je cista pravda...


veselybobor   |   ip:84.245.64   |   2009-11-14  (21:28)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  pravda je aj to, co je v clanku napisane o socializme. napriek tomu si nemyslim, navrat k socializmu je vhodnym riesenim. aj minuly rezim bol chory, aj ked inym sposobom, ako ten sucasny.


skart   |   ip:62.203.11   |   2009-11-14  (21:29)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  podporujme regionálnych výrobcov, doslova kupujme jablká od suseda!!!


joshua   |   ip:87.244.19   |   2009-11-14  (21:43)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Mna jednoznacne oslovila ta vinea, to co predavaju dnes nema s tym co robili v minulosti nic spolocne.


LENIN   |   ip:85.237.20   |   2009-11-14  (21:46)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Vráťme sa späť ku komunizmu!Je to jediná šanca, ale s ľudskou tvárou.veselybobor   |   ip:84.245.64   |   2009-11-14  (21:58)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  a ako si tu "ludsku tvar" predstavujes?


xtc   |   ip:217.75.87   |   2009-11-14  (22:31)
50% hlasovalo = 2  
mínus plus
  aj v clanku porovnava neporovnatelne. zmeny sa deju vo svete stale rychlejsie. svet sa zmenil za 20 rokov viac ako pred tym za 50. to nie je len pripad slovenska, ale zapadnej europy a celkovo kazdej krajiny. to, ze pred 30 rokmi vyrobena pracka vydrzala 20 r a dnes max 5 nie je rozdielom medzi socikom a kapitalizmom. taketo iste pocity maju np. nemci a iny "kapitalisti". to nie je kapitalizmom, ale celkovym posunom ku konzumu vsade na svete. technologie nam dnes umoznuju efektivnejsie vyrabat, tazit, prepravovat atd. atd. zivotny cyklus vyrobku sa skracuje a cena klesa a nove technologie nahradzuju tie stare rychlejsie ako kedykolvek pred tym. naco by mi dnes bola plazma co vydrzi 30 rokov? vsak za 10 r ju uz nebude chciet nikto ani zadarmo. technologicky bude totiz tak pozadu, ze aj keby fungovala nikoho zaujimat nebude. pre vsetkych mudrlantov, ktori si zelaju navrat "sociku" mam jednu radu. kupte si letenku a sup sup na exkurziu na kubu, alebo do sev. korei. tamk este socik stale fici... ked sa vam zalubi kludne tam zostante. aspon tu bude menej darmozracov, ktorym vyhovuje nekonkurencne a dopredu naplanovane prostredie.


cicina   |   ip:149.254.5   |   2009-11-14  (22:34)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  ked sa vam nieco nepaci, tak sa odstahujte na Kubu.
Teraz mame demokraciu, tak drzte hubu, alebo sa odstahujte!
My si demokraciu rozvracat nedame.


albionSK   |   ip:92.245.8.   |   2009-11-14  (22:36)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Pivo Saris, kedysi kvalitny jacmenny slad, bavorska receptura, dvakrat prvy v belgicku, dnes, konzervovana bublinkova voda, inac by museli s cenou hore..


999   |   ip:85.135.13   |   2009-11-14  (22:42)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Súhlasím aj ja. Chcel by som nájsť ale východisko. Že by biopotraviny? Ale kto mi ale zaručí v dnešnej prehnitej dobe že sú to naozaj biopotraviny? Kto mi zaručí v tejto skorumpovanej dobe že to čo je napísané na obale biopotravín je pravda? Zaručí to propagácia alebo reklama? Zaručí sa mi za to obchodník ktorý mi to predáva? Vie ale ten obchodník, od koho respektíve kto a čo mu dodal? Príliš častokrát vychádzajú časom na povrch informácie, že ten a ten výrobok nespĺňa stanovené kritériá. To je ale to najmenej oproti tomu, keď si predstavím koľko takých informácii sa pred nami konzumentmi dokáže utajiť a zamlčať. Mám snáď každú potravinu zvlášť zháňať priamo od regionálneho výrobcu. Napríklad jablká, či on ich nepostrekuje? Mám malú záhradku a nepostrekujem, zároveň ale aj vidím ako to vypadá. Pre seba som spokojný je to predsa Bio. Ale predávať by som to nemohol, a keby my niekto takéto niečo ponúkol, tak to nekúpim. Keď niečo kupujeme, riadime sa v prvom rade podľa očí. A oči na prvý pohľad hovoria, že toto domáce bio vypadá nejako zvláštne. Pár desaťročí do zadu to tak nevypadalo, ale dnes je to z roka na rok horšie. Dnes je toľko druhov chorôb ktoré postihujú rastliny, stromy a celú vegetáciu že je to už neúnosné. Uvediem malý príklad. Sused má doma jedlé gaštany, tri stromy. Kedysi v dobe úrody našiel jeden gaštan poškodený červom zo sto kusov. Tento rok hovoril že to ešte nepočul ani nevidel. Každý tretí štvrtý gaštan bol nepoškodený, a pritom stromy sú zdravé. Chcem ale týmto všetkým povedať toľko, že životné prostredie je tak zničené, že si nemáme z čoho vybrať.


999   |   ip:85.135.13   |   2009-11-14  (22:44)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Pravdivý článok. Chcel by som nájsť ale východisko. Že by biopotraviny? Ale kto mi ale zaručí v dnešnej prehnitej dobe že sú to naozaj biopotraviny? Kto mi zaručí v tejto skorumpovanej dobe že to čo je napísané na obale biopotravín je pravda? Zaručí to propagácia alebo reklama? Zaručí sa mi za to obchodník ktorý mi to predáva? Vie ale ten obchodník, od koho respektíve kto a čo mu dodal? Príliš častokrát vychádzajú časom na povrch informácie, že ten a ten výrobok nespĺňa stanovené kritériá. To je ale to najmenej oproti tomu, keď si predstavím koľko takých informácii sa pred nami konzumentmi dokáže utajiť a zamlčať. Mám snáď každú potravinu zvlášť zháňať priamo od regionálneho výrobcu. Napríklad jablká, či on ich nepostrekuje? Mám malú záhradku a nepostrekujem, zároveň ale aj vidím ako to vypadá. Pre seba som spokojný je to predsa Bio. Ale predávať by som to nemohol, a keby my niekto takéto niečo ponúkol, tak to nekúpim. Keď niečo kupujeme, riadime sa v prvom rade podľa očí. A oči na prvý pohľad hovoria, že toto domáce bio vypadá nejako zvláštne. Pár desaťročí do zadu to tak nevypadalo, ale dnes je to z roka na rok horšie. Dnes je toľko druhov chorôb ktoré postihujú rastliny, stromy a celú vegetáciu že je to už neúnosné. Uvediem malý príklad. Sused má doma jedlé gaštany, tri stromy. Kedysi v dobe úrody našiel jeden gaštan poškodený červom zo sto kusov. Tento rok hovoril že to ešte nepočul ani nevidel. Každý tretí štvrtý gaštan bol nepoškodený, a pritom stromy sú zdravé. Chcem ale týmto všetkým povedať toľko, že životné prostredie je tak zničené, že si nemáme z čoho vybrať.


duves   |   ip:78.99.129   |   2009-11-14  (22:47)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Vdaka autorovi za článok. Nie je o politike ako takej, a všetko to sedí. Modráci toto nemôžu poprieť, nemajú šancu. Biznis je tak silný, že kurčata krmia pilinami poliatymi motorovym olejom, aby tučneli. Je tako kapitalisticka zvratenosť najhrubsieho zrna, za všetkym je túžba po zisku. To chce revoluciu!


Nenkamutci   |   ip:217.112.1   |   2009-11-14  (22:51)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Komu se dříve nelíbilo v ČSSR, mohl utéct. Dnes není kam.


Nen   |   ip:217.112.1   |   2009-11-14  (22:52)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Kozí mléko kupuji od sousedů za 15 Kč. Kravské si vozím z vedlejší vesnice za 14 Kč. Vajíčka ( bio kvalita) mám vlastní. Příští měsíc chci koupit a zapíchnout čuňíka. Brambory kupuji od kamaráda, zelí mám natlačené.


jakotako   |   ip:217.112.1   |   2009-11-14  (23:00)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  10 slepic Vám může za rok nahrabat 72 000,- Kč. Biovejce: http://www.inmagazin.cz/clanek/493_slepice-a-domaci-bio-vejce-.aspx


Sarapata   |   ip:78.98.152   |   2009-11-15  (01:16)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Len zato, ze v rusku sa dostali k moci bolsevici(za pomoci bradatych ludi) a zhanobili komunizmus tak ako sme ho aj mohli pocitit, nemusite ho hned davat do minulosti.Zda sa mi ze "oni" vedeli co robia.


Anty   |   ip:95.102.20   |   2009-11-15  (01:37)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  aj za komancov sa pouzivali rozne dostupne nahrasky a emulgatory len sa otom nepisalo a neboli na takej urovni a v takom mnozstve ako teraz... Nevedomost je tak sladka :) autor ma recht smeruje to do riadnej ... pre-Nen moja rec kto sa stara ten ma a kto nema kedy sup sup do marketu na ecka :))


duves   |   ip:78.99.185   |   2009-11-15  (08:04)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  jakotako: to je prehnane, tych 72 tisic CZK. Si prečítaj, že to vajce by stalo 30 korun. Co je blbost. Možno by niekto dal raz tolko. T.j. miesto obycajneho vajca za 2,50 da 5 korun za biovajce. A už je to z 10 slepic tržba len 14 tisic a minus žradlo a ostatne naklay, t.j. vybudovanie obydlia a pod. Nikto nemame šancu zviťaziť nad chorym kapitalizmom, zvlasť malovyroba.


jaromal   |   ip:91.127.12   |   2009-11-15  (09:03)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Prečo takéto nezidologizované články nie sú predmetom hlavného prúdu správ a náplňou našich strán, hlavne tých, ktoré toto všetko privolali a ešte sa stým chvália (ich minimálnou podporou obyvateľstva)? Lebo Frešo


prave   |   ip:87.244.23   |   2009-11-15  (09:07)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Niektori fakt nechapu.Stale rozdelujete ludi a system na modrych a cervenych.Co tak sa konecne spojit.Neviem ako moze niekto napisat ze tu je demokracia.Co takto keby sa odstahovali ti co tu rozvracaju rovnovahu medzi prirodou co nam tu drancuju a nechaju drancovat svojou nenasitnostou a povrchnostou nasu krajinu.Podstata clanku je uplne inde.Kedy padnu tie pomyslene barieri ludskej obmedzenosti.Typ ludi ktori by bez "svojich" dnesnich "vymozenostiach" si nedokazali ani utriet zadok pokial nemaju "kvalitny" papier.Potom je jasne ze to ide takym smerom.


jaktako   |   ip:217.112.1   |   2009-11-15  (09:24)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  o Duvaz : A kolik myslíš, že stojí Biovejce ? Biovejc obsahuje omega3 masné kyseliny, lidé to platí jako diví.


duves   |   ip:78.99.185   |   2009-11-15  (10:03)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  jakotako: http://www.zlacnene.sk/detail/bio-vajcia-6-ks-324258/ v prepočte 7,20 CZK za 1 vajce. To berie obchod, ako chovatel sliepok dostanes 4-5 korun a možeš skakat od radosti.


pilgrimdou   |   ip:86.158.22   |   2009-11-15  (10:09)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Drahi a mili,
vsetci z nas volaju po zmene tam vonku, mimo kazdeho jednotlivca. Pokial si neuvedomite, ze jedinou sancou je zmenit sameho seba, do vtedy budeme zit v tejto pakarni. Pokial nie ste ochotni ustupit z poziadaviek svojej nenasytnosti a "chticu" (a myslim tym kazdu oblast nasho zivota), a budete im odvadzat svoje tazko zarobene peniaze, energiu a pot, do vtedy ziadna zmena nenastane. Takze nie cakat co urobi niekto druhy alebo system, zacni sam so sebou! Bohuzial tato pravda je znama starocia a sucasny obraz je zrkadlom nasho pochopenia.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-11-15  (11:31)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  pilgrimdou a ostatní

"Pokial si neuvedomite, ze jedinou sancou je zmenit sameho seba, "

takuto vseobecne otrepanu frázu uz nemienim dalej pocuvat.Je otrepana az to bolí.Uplne a absolutne nic neriesi!Nie je to ziadny navod na zlepsenie nasho zivota.Je to len pokladanie hlavy na klát.Ved vsetci by sme radi zili v dobrej a spravodlivej spolocnosti,tak ako mame zmenit seba samych???
NIJAKO!!!
Treba zmenit financný systém lebo od toho sa odvija UPLNE VSETKO!!!!
Tomu ale z Vas NIKTO nerozumie!!!
Keby si peniaze tlacil stát,keby banky boli státne institucie,keby banky poziciavali peniaze bez uroku,keby firmy nevykazovali ziadne zisky,iba náklady a mzdy tak vtedy by sme sa zmenili aj my.Vtedy by kazdý dostaval peniaze za to co vytvorí,vtedy by si vedeli ludia vazit tovary,suroviny a ludsku pracu,vtedy by poklesla kriminalita,vtedy by nas nikto nemohol okradat,vtedy by sme boli zdravsí,vtedy by sme boli ZMENENÍ!
Pokial nebudu vytvorene zákony ktoré by toto zabezpecovali,nepohneme sa ani o krok dopredu!
Za toto treba bojovat! nie za to ci vajce stoji 5 korún alebo 50...lebo v spominanom bezurocnom a beziskovom systeme by kazdy mal vzdy tolko penazi kolko potrebuje,nech by cena bola akakolvek.
Ja Vam to inak vysvetlit neviem,to musite pochopit a nezaoberat sa nezmyslami.
Cize hlavnosu otazkou ludi celeho sveta je:
Treba urobit zakony ktoré zrusia UROK a ZISK a peniaze budu pod kontrolou obcanov.
Po tom sa moralka a zmyslanie ludi zmení AUTOMATICKY!!!!!RV   |   ip:76.15.209   |   2009-11-15  (11:57)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  To:C.V.

Briljantne povedane,neda sa k tomu co dodat,si super,ale otazka je kedy to ostatny pochopia.

Ako vidis bavia sa o bio-vajciach a koziom mlieku, - je to sice pokrok od bavenia sa o 11.zari 2001 alebo o UFO-noch.

Duves tam dobre zakoncil svoj prispevok hore :2009-11-14 (22:47) .....To chce revoluciu!peter   |   ip:78.141.71   |   2009-11-15  (12:22)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  a čo tak sprísniť normy všade tam kde boli zmäkčené nie len v potravinách, je jasné že to už bude musieť cez EU , v masle sa trocha postúpilo, zakázať zavádzajúce názvy pre všetky výrobky, povinnosť dozorných orgánov bezpačnosti a kvality výrobkov zverejňovať stav kvality, priebežne, ale ked že už ani lieky nie sú tým čo boli,nedávám tomuto žiadnu šancu,......


skart   |   ip:83.77.43.   |   2009-11-15  (12:22)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  C.V.

naprostý súhlas, treba zmeniť finančný systém, lebo od neho sa všetko odvíja...pravda......no naivna predstava, ako netvrdím, že netreba sa jej držať a snívať o nej, ale je to absolútne nemožné z reálneho pohľadu....to by sme museli zvrhnúť vládu a masovo protestovať...


Sudruh   |   ip:80.81.232   |   2009-11-15  (12:23)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Clanok je pravdivi, davam plusko. Dneska tu mame kapitalizmus s komunistickou tvarou a chceme socializmus s ludskou tvarou.


duves   |   ip:95.102.13   |   2009-11-15  (12:28)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  CV, dobre si to napisal. Falosne argumenty "Zacnite od seba" je vlastne vystavanim na mieste. Problemom su uročene peniaze. Zisk vo forme pridanej hodnoty, ktory si ponecha majitel kumuluje u seba, nema žiadny dopad na zlepsenie života tych najhorsie zarabajucich. Zisk končí v peňažnom systeme bank, ktore ich za úrok požičiavaju tým, ktory nemaju dostatok financii na slušný život. Kríza sa prehlbuje. Kedze sa znižuje kupna sila, vymyslaju sa stale nove a nove postupy ako vyrabať potraviny lacsnejsie. Dobytok krmia sajrajtom z kafilerie a kurčata dopuju hormnonmi, aby rychlo priberali. Za tevar zaplazime mzdou, ktoru mame ako netto. Moloch zvany štát zhlte percenta a majitel kapitalista zasa velku časť pridanej hodnoty takeho procesu. Je to začarovany kruh, v ktorom sa kupna sila najhorsie zarabajucich stale znižuje a zisky kapitalistov stale zvyšuju.


mlad   |   ip:88.80.230   |   2009-11-15  (12:32)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  http://www.marxists.org/slovak/marx-engels/1848/manifest/index.htm nedávno som sa dostal k tomuto a aj ked som 20ročný chalan tak ma to zaujalo...PS : nie som červený ani modrý,nepáčia sa mi zverstvá ktoré sa dejú teraz a nepáčia sa mi zverstvá ktoré sa diali pred 89tym rokom...


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-11-15  (12:50)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  mlad | ip:88.80.230 | 2009-11-15 (12:32)

no vidis ako pekne si to napisal a rozumne uvazujes aj ked si mlady.Ale to nie je o tom ze si mlady ale si asi nenaockovany debilitami ako LordX a hladas pravdu.Preto si treba vypocut a snazit sa porozumiet jednej strane aj druhej strane.Ja nakolko som zil 30 r. v predchadzajucom rezime a 20 rokov od roku 89 tak mi je jasne co boli za svine komunisti a co su za este obludnejsie svine kapitalisti.Preto sa uz bavim iba o peniazoch a nie o rezime,lebo urok a zisk su ta prava pricina preco peniaze necirkuluju tak ako maju ale sluzia na okradanie pracujucich ludi lenivcami a parazitmi.


morbis   |   ip:78.99.186   |   2009-11-15  (13:12)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  doporucujem:
George Orwell - 1984


mlad   |   ip:88.80.230   |   2009-11-15  (13:15)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  len aké je východisko z tejto situácie?...asi ťažko možno predpokladať že ludia ktorí na nás zarábajú sa sami vzdajú svojho postavenia...a ked sa nahodou niečo opäť udeje,tak sa nič nezmení,len sa dostanú nové prasce ku korytu:-(...


mlad   |   ip:88.80.230   |   2009-11-15  (13:17)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  pridávam sa k morbisovi - skvelá kniha,je aj na nete zdarma...


toduves   |   ip:217.112.1   |   2009-11-15  (13:49)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Biovejce : 13 - 30 Kč / kus v Makru.


pilgrimdou   |   ip:86.158.22   |   2009-11-15  (14:02)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  to cv atd.

nuz mily cv, sudiac podla vlastnej 20 rocnej praxe, samovzdelavania a hladania, moje vysledky sa nepohybuju len v rovine "keby" a "by".
Snazim sa "len" o realnu a definitivnu zmenu. Uvedomujem si vsak, ze akekolvek sirsie objasnovanie by viedlo len k dalsiemu nedorozumeniu
a vzniku dalsich tisic otazok a komentarov. Naviac nemienim vstupovat do konfrontacie kedze zial (alebo chvalabohu:-))
nie som ani kazatel ani mesias.
Ako a co konkretne hladat a budovat svoj vlastny potencial je zial na kazdom jedincovi, jeho podstate a intelektualnej urovni.
Myslim, ze vcelku chapem problem financneho systemu a ocakavat jeho zmenu od tych, ktori ho tvoria a podporuju, (a podporujeme ho aj my,
bezni ludia), je naivne. Prinajmensom.
Tebou spominany navod na zlepsenie zivota vidim JEDINE v obmedzeni nasich chutok v spotrebe, v nepriputavani sa k roznym typom hluposti,
ktorymi nas nasa tzv. civilizacia krmi a za co naviac aj radi zaplatime (vlastnymi) peniazmi. A spotreba zacina v stravovani sa.
Nebudem tu radsej pisat o vegetarianstve ci o prirodzenej miernosti v jedeni aj piti.

Tomu ale z Vas NIKTO nerozumie!!!
Treba urobit zakony ktoré zrusia UROK a ZISK a peniaze budu pod kontrolou obcanov.
Po tom sa moralka a zmyslanie ludi zmení AUTOMATICKY!!!!!

Som rad, ze vynikas v niecom, v com my ostatni nie:-) Myslim, ze tento pristup nepomoze ziadnej debate takze uz radsej zrejme
nebudem vstupovat do diskusie. A propos aj toto je problem, ktory stoji za to aby ho clovek zmenil. Kde? Len v sebe kamo. A kedze my
ludia mame mnozstvo takychto i inych kazov, ktore mame v moci zlepsit a odstranit; myslim, ze moralka ani zmyslanie sa nezmania automaticky.
Vzdy len pracou na sebe.
Mrzi ma, ze nie som schopny vysvetlit veci jasnejsie, viac menej som tu len prezentoval svoj nazor. Kto vie ten vie.
Vsetkym pekny den:-)


mackousko   |   ip:85.216.23   |   2009-11-15  (15:46)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  precital som si clanok a prispevky. pravdu mate v podstate vsetci a neda sa nesuhlasit. ale aby sa veci zmenili k lepsiemu treba urobit niekolko podla mna zavaznych a rozhodujucich zmien v celom systeme, ktory je teraz tu, pri moci. a to:
1. zmenit volebny system radikalnym spôsobom.
a. volebne pravo od 25 rokov (nedostane ho ten, co nema aspon stredne odborne vzdelanie)
b. pravo kandidovat od 35 rokov a to len do regionalnych struktur a to len na zaklade svojich kladnych spolocenskych vysledkov (ak si urobil nieco dobre pre spolocnost) a testov(!), ktore odhalia podstatu kandidata.
c. pravo kandidovat do vyssich vladnych struktur od 45 rokov na zaklade tych istych podmienok ako v bode b.
d. pravo kandidovat na veduci post v state od 55 rokov a to len na zaklade predchadzajucich pracovnych vysledkov a testov podla predchadzajucich bodov
e. volebne obdobie maximalne 3 roky a nikto nesmie byt vo funkcii dlhsie ako dve obdobia, potom musi z politiky odisť a nijakym sposobom do nej nesmie zasahovat- pod hrozbou trestu
f. ziadna imunita, alebo pre zaciatok radikalne obmedzena a povinne preukazovanie majetku a prijmov
g. moznost okamziteho (nekompromisneho) odvolania, pokial sa nebude snazit, alebo urobi nejaku svinacinu
h. ak bude cinitel odvolany pre nejaku svinacinu, tak automaticky podlieha trestnemu stihaniu s dvojnasobnou sadzbou
i. vyuzivat referendum, ale podla bodu a!


2.
a. zmenit bankovy a cely financny system tak, aby uzerova ekonomika bola znicena (uzera znicila aj staroveke grecko). peniaze musia byt pod kontrolou spolocnosti - statu. su majetkom vsetkych obcanov
b. masmedia dostat z pod kontroly uzernickych zralokov


3. vratit sa k starym potravinarskym normam, ktore boli velmi dobre a jedny z najprisnejsich na svete, co sa tyka priemyselneho tovaru, tam je to na diskisiu.

4. zmenit vzdelavaci system a to tak, aby bol zvyseny dôraz na humanitne vzdelanie (aj absolvent technickeho - prirodovedneho smeru ho tiez musi mat!). uz v skolskom systeme od zakladnej skoly zaviest spôsoby testov, ktore by nam ukazali, ci potencionalny kandidat (v buducnosti) je vhodny typ cloveka na buduci politicky post a viest ho k humanizmu

tu je niekolko mojich zakladnych bodov, mierne rozvinutych. netvrdim, ze su spravne a jedine spravne, ale kolki z vas by mali odvahu a snahu ich verejne podporit, nenechat sa odradit a snazit sa o ich realizaciu? a kde zacat?
ja si myslim, ze najprv vzdelanim, ale mozem sa mylit. ved jedna z prvych veci, ktore sme si nachali znicit bol system nasho vzdelavania. ti z vas, co si pamätaju si urcite spomenu, ako sa nam podsuvalo nenapadnou formou, ze sme nadvzdelani a to sa predsa nenosi a na co nam to je a take ine sprostosti,ved staci citat bulvarne vygrci a pozerat tv a vies vsetko a tak. ale dali sme sa opit rozkom a teraz na to doplacame, a riadne tvrdo, ci uz sa tento moj nazor na vec paci, alebo nie je pravdivy. nadvzdelanost neexzistuje, vzdelania nikdy nebude dost. je iba nevzdelanost a nase vzdelanie padlo riadne dole a ja sa nestacim divit. ale malo to svoj zmysel, ved nevzdelany clovek je otrok a nevzdelany otrok je ten najlepsi otrok.

Maly dodatok co sa tyka volebneho prava. nie je to delenie populacie na nadludi a podludi, ale hladanie zaruky, aby nedostali hlasy ti, co funguju na zaklade hesla : " nikto vam neda tolko, co vam ja naslubujem"
a potom, volebne pravo si musi kazdy volic zasluzit , je to odmena cloveka za to, ze sa snazi urobit nieco pre spolocnost. je to odmena pre ludi, co maju zodpovednost a neboja sa ju uplatnit.

prave   |   ip:87.244.23   |   2009-11-15  (16:31)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Toto sa mi paci tak to ma fungovat.Rovnost pre kazdeho a imunitu pre nikoho.To sa skryvat za imunitu mediami zavadzat.Naozaj treba tiez zacat aj zo vzdelavanim.Lebo prave preto ludia nemaju prehlad alebo su lahostajny.A to vacsina lahostajnich je!!
"A coo mna sa to netyka""A co s tym chces robit??" Taketo otazky ci vyjadrenia dostavam stale.Prave necinnost lahostajnost a sledovanie len svojich cielov nic pre ostatnich alebo krajinu.Najmudrejsie by bolo vratit dostojnost prirode a dakovat ze sa este o nas takto dokaze postarat.Milujme nasu zem.Nacuvat jej a starat sa o nu tak ako sa ona stara o nas.Je to nasa matka a vesmir nas otec:))tak preco sa macosky spravame k nej?Tam je figel najst podstatu bytia.Len tak dalej ludia aktivny budme.Ja rozumiem tomu ze nas vykoristuju BANKOVNICTVOM a uzerou hypotekami atd.Je fakt nutne vratit kontrolu penazi obcanom.Ale kto vam da taku velku moc zadarmo?Nemame co stratit tak bojujme ako sa nam bude dat.


longchi   |   ip:78.16.247   |   2009-11-15  (16:43)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  svata pravda, len jedneho na obavam, ze uz teraz mame mdzi sebou deti "bradatych" a ti budu podporovat bradaty odboj velmi dobre financovany bradatymi, takze mame co robit, lebo teraz zaciname byt vytlacovani rakovinovou mentalitou bradatych deti, ktore pokracuju v rozvracani vsetkeho mozneho, co sa tyka spolocnosti v ktorej parazituju! Rozvracaju nasu kulturu, historiu, identitu a vieru, ktora nas drzala pokope! Veru veru, mame co robit! Boh ochranuj ludi dobrej vole!


longchi   |   ip:78.16.247   |   2009-11-15  (16:46)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  a este nieco vazeni! nezabudajte, ze ak uz bude vrcholit nejaka revolucia, tak sa potom zacnu pridavat na nasu stranu, len aby sa im nic nestalo! Su to velmi inteligentne a dobre trenovane parazity!!!


pilgrimdou   |   ip:86.158.22   |   2009-11-15  (17:09)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  tie bradate deti, to je fakt dobre, som sa nasmial:-)
mackousko pise velmi dobre ale je tu dostatok informovanych, ochotnych a nebojacnych, ktori by do takej akcie isli? Nemyslim, a dotycni "bradati" tomu zabrania vsetkymi prostriedkami, ktorymi disponuju. A ze nedisponuju len niecim zanedbatelnym vieme vsetci.
Internetove forum (a vdaka, ze tu je taketo vobec je) aj tak zrejme nahradza len krcmove zvasty, nemyslite? Aj napriek tomu, ze sme (predpokladam) triezvi, ostane len stopa par viet v tomto virtualnom priestore bez vaznejsich nasledkov v tzv. objektivnej realite.


prave   |   ip:87.244.23   |   2009-11-15  (17:14)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Pravdu treba sirit.Ako to robili niekedy?Vymysleli rozpravku alebo bajku a ta sa tradovala az do dnes.Mozno si z nich zobrat ponaucenie.Celu dobu nam to okolie ponuka zalezi ci to prehliadneme alebo nie.ANO!!ma to vyznam co i len to tu virtualne rozoberat.Ako inak sa budu sirit informacie?Len informujte co sa da.A vidime ze to nejake odozvy ma.Ludia vedia a zacinaju chapat ze su uz dlho podvadzany.Ideme!!:)


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-11-15  (17:40)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Ludia
co tu prispievate, mam z Vas uprimnu radost!Vidiet ze Vas zaujimaju problemy,chcete ich riesit a namahate si mozgove zavity otazkou :Ako???
A to je uplne super!!

najskor to pilgrimdou

svoje vizie a nazory aj schemu financneho obehu ktora moze kazdemu pomoct pochopit dnesny financny system som zverejnil,nenechavam si ju pre seba a rad sa ku kazdej otazke k nej vyjadrim.
Nechcem vynikat v nicom a odlisovat sa od Vas ,chcem iba vysvetlit ake svinstvo sposobuje dnesny fin.system, a pritiahnut a presvedcit ludi ze kde je pricina,ako sa prejavuje a ako posobi a co treba urobit na jej odstranenie.

to mackousko
velmi musim pochvalit Tvoje nazory a myslienkove pochody.Parada,potesi to cloveka,ked vidi ze niekto ma zdravy rozum.


Bertold   |   ip:91.127.13   |   2009-11-15  (17:53)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Ja by som snáď začal tým,že budem požadovať od zamestnávateľa výplatu v hotovosti. Odvoďte si všetky ďalšie následnosti.A možno budem pracovať následne na tom, aby som mohol zrušiť bankový účet.


putnik   |   ip:188.112.6   |   2009-11-15  (18:26)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Sem-tam sa najde nieco co vyvracia "dejepis" a potrvdzuje, ze na Zemi uz zila civlizacia vyspelejsia ako je ta nasa sucasna.
Sem-tam sa najde clovek, ktory tvrdi, ze na civilizovana spolocnost je primitivnejsia ako su spolocnosti "domorodych" narodov.
Co sa zmenilo? Nespravna otazka! Co sme zmenili? Ako sme sa zmenili? A chceme vobec zmenu? (Alebo nech oni zmenia nieco, aby som sa ja mal lesie?!)
Je tu cas zmien. Preco? Otvorete oci a pozerajte okolo seba. A verte tomu co vidite. Uz to konecne nezapierajte!
Ak sa nic nezmeni, planeta bude o chvilu aj bez jadrovej (ci chemickej alebo inej) vojny neobyvatelna. A kedze ti co vidia, chcu zachovat zivot na Zemi, menia sa. Menia to co robia.
Ludia, ja vas nechcem nutit aby ste sa zmenili (to robia dosledky nasej spolocnej cinnosti). Prosim vas, skuste sa zamysliet, ci to ako konate, myslite a hovorite je to najlesie coho ste schopni.
Prosim, zamyslite sa (kazdy sam pre seba), ci takito sposob zivota je ten najlesi, aky viete zit.
Prosim, zamyslite sa, ci nie ste schopny konak inak - lepsie. Konat podla lepsich idealov, podla lepsej predstavy o sebe samom.
Prosim, ak vas 'napadne' reagovat inak ako vcera na podobnu udalost, skute si vybraz tu 'lepsiu' moznost.
Prosim, ak chcete spravodlivesiu spolocnost, konajte spravodlivesie.
Prosim, ak chcete zdravsiu spolocnost, konajte zdravsie.
Prosim, ak chcete zodpovednejsiu spolocnost, konajte zodpovednejsie.
Ak verite, ze nas Jezis zachrani a odpusti nam co robime a mozete nadalej konat v rozpore s tym, co ucil - vravim este je cast prist do vinice a dostanete svoju mzdu. No kto do vinice nepride, ten nedostane nic.
Neprosim vas, aby ste zmenili ostatnych. Prosim vas, aby ste sa zmenili vy. Chcem tak vela?
Poviete vasim vnukom: "Vsetci konali ako hlupaci, preco som mal byt iny?"!?
Prosim, aspon to skuste.


Duves   |   ip:95.102.13   |   2009-11-15  (18:41)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  G.Orwel 1984 nahovoreny: http://tracker.cztorrent.net/torrent/1984-george-orwell-projekt-r6/22002

Komu stačí text v CZ: http://rapidshare.com/files/307452853/1984cz.pdf.html


mackousko   |   ip:85.216.23   |   2009-11-15  (18:44)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  zasmial som sa na bradatych, ja tiez nosim bradu, ale nepatrim medzi nich. a ako na to? je to vecou diskusie a postavenia planu. planu na mnoho rokov dopredu, pretoze nikto z nas nema carovny prutik z rozpravky. ako by mohol vyzerat taky plan?
1. sustredit ludi, ktori maju zaujem na zmene spolocnosti k lepsiemu.
2. po prediskutovani a stanoveni podmienok zalozit vhodny typ neziskovej organizacie
3. kedze nikto z nas nie je bohac, musela by byt na zaklade dobrovolnosti (ach tie peniaze)
4. organizacia by zila z vlastnych prispevkov, pretoze predpolkadam, ze by organizacii nikto nic nedal. (priklad: casom by sa dalo do kopy 1000 ludi, ti by mesacne prispeli sumou napriklad 5 euro, to je 5000, cize asi 150000korun mesacne. peniaze sa casom nazbieraju a s takto ziskanymi peniazmi sa da uz nieco robit.)
5. ziskavanie novych clenov priamym presviedcanim ludi. je to tazsie, ale ucinnejsie
6. ziskane prostriedky vyuzit na rozvoj potrebneho vzdelania deti ( urcite by v organizacii boli vhodni ludia, npr. psychologovia, sociologovia, ekonomovia, filozofovia, atd.)
7.pripravit plan vzdelania a vhodnu formu ucebnic a ucebneho procesu, asi takym systemom, ze skola hrou
8.pre zaciatok by to asi nemohla byt standartna forma skoly ale nieco na spôsom skôlky, alebo skôr kruzkov (mimoskolska cinnost) kde by sa deti ucili potrebne veci.

9. projekt vzdelania spustit na vhodne vytipovanej dedine, alebo v malom mestecku.( je to lacnejsie a ludia su tam menej poznaceni)postupom casu tieto bunky noveho myslenia rozsirovat vsade, kde sa co i len trochu da, do dedin a miest.
10. cast ziskanych prostriedkov pouzit na vhodny typ podnikania, tak by sa ziskali dalsie financne prostriedky a organizacia by sa stala nezavisla na komkolvek.
11. casom by sa z takto ucenych deti vybrali najvhodnejsie na dalsie studium a podporovali by sa v studiach podla potreby
12. po urcitom case by zdruzenie zalozilo politicku stranu, do ktorej by takto vzdelane, uz dospele deti s novym pohladom na svet vstupili a boli by poverene v ramci svojich schopnosti (overenych testami) potrebnymi ulohami
13. tato strana by mala vypracovany dobry a zrozumitelny program
14. v politickom boji by jej ciel bol ist do parlamentu a casom ziskat dostatok moci na presadenie veci, o ktorych tu hovorime.

to len ako taka mala predstava o tom, co by sa dalo robit. alebo sa to da robit? skuste nad tym pouvazovat, zaujimaju ma vase nazory na vec, bolo by to mozne? ak ano ako zacat? najdu sa tu ludia, ktori by nieco taketo chceli riesit? treba si uvedomit, ze to by bola dlha cesta, na jednu az dve generacie. len malokto z nas by sa dozil uz skutocne hmatatelneho vysledku. JE TO BEH NA DLHU TRAT! nahla revolucia nic neriesi, lebo tam sa aj tak casom dostanu k moci velke svine a nakoniec sa nic nezmeni, urobia sa male kozmeticke upravy a to je tak vsetko. to predsa nechceme.cv   |   ip:77.247.22   |   2009-11-15  (19:57)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Ja myslim ze treba bombardovat mailami vsetky institucie a ludi ktorí maju moc nieco zmenit a neustale ich presviedcat a navrhovat co by bolo treba urobit.Najprv ale treba ten zoznam krokov a navaznosti urobit aby bolo jasne aky je ciel a akou cestou sa dosiahne.


prave   |   ip:87.244.23   |   2009-11-15  (20:53)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Maili nic neriesia.Neziskova organizacia je lepsia.Inak jedna je uz zalozena informujte sa na: zdola@centrum.sk
Mozme to skusit.Dajte tu potom vediet co si mysliute.Treba ale aj tak jednat rychlo.Kazdy napad pomoze.Clenske moze byt formou dobrovolnou.Najprv vsak treba najs dostatok clenov.Co tak spojit vsetky webove stranky??Aby sa na tom podielali oslovit ich a tak.Piste hlavne!!


laci   |   ip:88.212.36   |   2009-11-15  (22:32)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  c.v. naivne je to co pises ty, je naive si mysliet ze posielat maily atd. nieco zmeni, nato sa ti vsetci vyseru a za dverami ta poslu dmtkpc* s privlastkom niemand,s urokom a bankami mas pravdu su to zmrd**e ku*vy a co ako ze to vieme?, ale pilgrimdou ma pravdu ked napisal ze sa musi zmenit clovek lenze nato si musime pockat a dovtedy citat co si davame do pusy a zhanat alternativne, ciste zdroje potravy od dedincanov.majitelia barakov s pozemkom = stastni ludia.(aj ked to mozno netusia)
p.s. sry za nadavky.nic osobne ;-) ale zmena celeho systemu je v nedohladne,kiezby to nebola pravda a jedine co aku taku nadej dava je vyvoj ludskej mysle, mozno coskoro, pokial sa nezmeni to, mozes posielat maily ,protestovat a hocico ine ,proste narazis na skazeny system a nejakehych zaje**nych *o*otov co su uplne mimo, ak sa dvihne 50 mil ludi v EU zo zadku nieco sa zmeni lenze bez zmeny myslenia sa im dvihne akurat vies co....
peaceprave   |   ip:87.244.23   |   2009-11-15  (22:47)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Ockovanie, kriza chemtrails, wifi sracky po barakoch, monitorovanie,cipovanie,chemicke svinstva v potrave,klamstva politikov, problem domahat sa prava..Kolko este dokazov treba aby sa ludia zdvihli??Nezdvihnu sa pokial sa ich to "priamo" nebude tykat.


marth   |   ip:82.37.114   |   2009-11-16  (01:44)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  cv ma absolutnu pravdu,aj napr.mackousko ma nieco do seba.Ale obavam sa,ze nam nepomoze uz ani revolucia.Zatial este nieje tak zle a ked bude,tak nam ju nedovolia.Bohuzial,vsetci cakame len na nejaky zazrak,ktory ked nepride,tak sme pekne v p...Doporucujem vam vsetkym pozriet sa aj tu: http://www.ondrias.sk/index.php/component/content/article/34-blog/156-socializmus-vz-kapitalizmus-po-20-rokoch-ii-ponohospodarstvo.html


jjjjj   |   ip:195.91.79   |   2009-11-16  (10:07)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Absolútny súhlas s pilgrimdou. Ak chceš zmeniť svet,najprv musíš začať od seba. Sebapoznanie je krokom číslom jeden.


rafael   |   ip:89.173.87   |   2009-11-16  (11:34)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  dakujem autorovi za tento clanok, uz som si myslel, ze som jediny, ktory si este pamata chut vyrobkov. V praci na mna pozeraju ako na idiota, ked vidia ,ze ignorujem tie vyborne vyrobky. Uz je to dost davno, ked som jedol nejaky keksik, pernik ,cokoladu, alebo som pil tieto umelo sladene zumpy.


HansKammler   |   ip:85.70.241   |   2009-11-17  (08:01)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  to jjjjj, pilgrimdou atd.

Jistě je dobré měnit sebe, ale druhá věc je, jak se říká v Čechách, "ryba smrdí od hlavy" a "schody se zametají shora dolů"..


architekt   |   ip:78.99.27.   |   2009-11-18  (21:32)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Slovákom chýba patriotizmus a zaujem o podporu svojej krajiny tym ze sa budu podporovat vo vyrobe a kupovani navzajom. EU nam v tomto nepomôže, bežnému Belgičanovi záleží na Slovákovi tak isto ako Slovákovi na Belgičanovi. (čiže vôbec). Neviem či sa tento národ niekedy zobudí, alebo sa bude hnať ako splašené stádo bez pastiera


Abraxas   |   ip:90.178.3.   |   2009-11-19  (17:06)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Staci malo. Pridajte sa k http://www.facebook.com/group.php?gid=176590168351


fefe   |   ip:195.91.79   |   2009-11-21  (12:52)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  viac menej so všetkým súhlasím, páčil sa mi príspevok od mackauška o politickom zložení-super, treba to zreaizovať. A inak je mi z toho všetkého na grc, čím nás tu kŕmia nielen potravinové reťazce ale hlavne politika a politici. Normálne začínam veriť NOSTRADAMOVI o konci sveta, bo sa to asi inak nezmení??????!!!!!!nick   |   ip:193.85.21   |   2009-11-23  (13:01)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  Je to jednoduché. Nekupovat ten hnus, číst si na všem složení a nepodporovat tu nenažranou pakáž. Vodu pijeme z vodovodu/máme zatím ještě kvalitní/ jíme jen to zdravější jako luštěniny, zelí, domácí maso a vajíčka, sádlo, jiné tuky jen vyjímečně a cca za rok se cítíme o mnoho zdravější celá rodina. Takže nekupovet, nekupovat hnusy!!! A vo tom to je.......


a   |   ip:95.102.15   |   2010-01-08  (13:20)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  kto lutuje za starymi dobrymi casmi, moze ist skusit zit napriklad na Kubu alebo do S. Korey, nech sa paci. vsetko ma svoje + aj -


bublinka   |   ip:84.47.42.   |   2010-01-08  (13:54)
45% hlasovalo = 1  
mínus plus
  vypovedna hodnota tvojho prispevku je na urovni vykalu.Zlato.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


štyri + tri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Monika, Chill out!


 - Monika, Chill out!2013-05-30  (10:45)  |  Z domova
Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.

Zastavme SMER! (bankrot a peklo)


 - Zastavme SMER! (bankrot a peklo)2013-05-28  (08:49)  |  Z domova
Ťažko sa mi počúvajú slová premiéra, ako sa musia uskromniť všetci pracovníci v štátnej sfére, ak tu nechceme zhasnúť a všetci odtiaľto odísť. Zvlášť ak zakrátko po týchto vyjadreniach začne vyzdvihovať potrebu usporiadania olympiády a výstavby futbalových štadiónov či diaľnic.


Ja som vám to hovoril!


 - Ja som vám to hovoril!2013-05-27  (09:31)  |  Z domova
Nový premiér v Japonsku Shinzo Abe sa pustil do zlepšovania ekonomiky. Ekonómovia si sťažovali na defláciu a deficity obchodnej bilancie. Deflácia podľa nich spôsobovala to, že ľudia odkladali spotrebu a ekonomika nemohla rásť. Deficity v obchodnej bilancií boli vďaka tomu, že silný jen predražuje ceny japonských produktov a exportu sa preto nemôže dariť.


Jiří Krampol: Trilogie...


2013-05-25  (11:41)  |  Z domova
Nejen běžní obyvatelé, ale i umělci jsou už ze současné politické situace znechuceni. Také herci Jiřímu Krampolovi vadí nadměrné odměny úředníků a manažerů firem ovládaných státem. Ti podle Krampola často "vše zkurví a poserou ze všech stran". A ještě za to dostanou miliony. Herec a moderátor Jiří Krampol si ohledně hodnocení současné situace v politice, byznysu a jejich propojení servítky nebere. On, jako zasloužilý umělec, si prý za film vydělá stěží na špatné kolo. Zatímco leckterý 23letý manažer, který třeba ani nemá maturitu, bere milionové odměny.


Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!


2013-05-25  (11:01)  |  Z domova
Pred pár dňami som si na facebooku prečítala šokujúcu správu, ktorá opísala komunikáciu občana s policajtom.


Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!


2013-05-23  (09:05)  |  Z domova
Vlády v Európe už dávno odhalili príčinu krízy. Nie je za ňou ani rozkolísaný finančný systém (ktorému pomocou centrálnej banky a eurovalu naďalej posielame stovky miliárd), ani lacnými euroúvermi vytvorené realitné bubliny v Španielsku či Írsku, ani nezmyselné štátne výdavky.


BRUSEL POŽADUJE OD OBČANŮ POVINNÉ BANKOVNÍ KONTO


2013-05-21  (09:45)  |  Z domova
Nejnovější studie ukazují, že se 58 milionů občanů Evropské unie obejde bez bankovního účtu. Této informace se chopila Evropská komise a přichází s novou direktivou, která „má zajistit právo na běžný účet i bez ohledu na příjmy obyvatele kdekoli v EU.“


Reakcia rómskej komunity na zákaz výkupu kovov...


2013-05-18  (01:16)  |  Z domova
„V tomto sa jedná o jasnú diskrimináciu nás rómov“, vyjadril sa hovorca rómskej odbojovej skupimy „Otvorené kanalizačné šachty“, Sandokan Sajtó. „Čo my teraz urobíme s 1463-ma kanalizačnými poklopmi a 62-ma pamätnými tabuľami, ktoré sme dva roky akumulovali v rámci vytvárania rómskeho fondu dôchodkového zabezpečenia?“, opýtal sa nášho redaktora... „Viete koľko nás to stálo roboty, to všetko dotrepať na Luník IX., aby nás pri tom nechitili gádžovia?“, pokračoval v otázkach... „Nech nám gádžovia zaplatia aspoň za robotu!“ ukončil svoju výpoved k tomuto opatreniu...


JAK REAGOVAT NA ODPŮRCE KONSPIRAČNÍCH TEORIÍ


2013-05-17  (10:56)  |  Z domova
Mluvíš jak zastánce konspiračních teorií.“ ODPOVĚĎ: „Zastánce konspiračních teorií? Řekni mi popravdě, kde jsi tento termín slyšel... v televizi? (Smích). ... Pojďme si to objasnit. Myslíš si, že lidé, kteří jsou u moci, nejsou schopni páchat zločiny a lhát veřejnosti? Vážně jsi tak naivní?“ (Smích).


Slováci budú musieť odchod z krajiny nahlásiť, inak ich bude štát pokutovať...


2013-05-16  (16:49)  |  Z domova
Občan Slovenskej republiky, ktorý sa po novom roku rozhodne vycestovať do zahraničia na dlhšie ako 90 dní, bude mať povinnosť to nahlásiť príslušnej ohlasovni v mieste trvalého pobytu. Ak to neurobí, spácha priestupok, za ktorý mu hrozí pokuta. Vyplýva to z novely zákona o hlásení pobytu občanov, ktorú schválili poslanci NR SR.


Šokujúci príbeh Ivany Boórovej - AUTENTICKE SVEDECTVO - VIDEO 1


2013-05-12  (11:26)  |  Z domova
Šokujúci príbeh Ivany Boórovej - AUTENTICKE SVEDECTVO - VIDEO 1


EU chce regulovat pěstování VEŠKERÉHO ovoce a zeleniny (dokonce i na soukromých zahrádkách)


2013-05-09  (09:16)  |  Z domova
Evropská komise chce nařídit zemědělcům a zahrádkářům používání standardních osiv. Staré a vzácné odrůdy mají jen malou šanci na schválení, jejich pěstování bude trestné ze zákona – dokonce i na soukromých zahrádkách


Ján Počiatek drogový test odmieta - podali sme žalobu.


2013-05-06  (18:26)  |  Z domova
Dňa 3.5.2013 sme na Okresnom súde Bratislava I podali žalobu o splnenie povinnosti z verejného prísľubu o ochranu dobrej povesti právnickej osoby proti Ing. Jánovi Počiatkovi.Združenie GINN vyzvalo dna 14.3.2013 otvoreným listom Ministra Jána Počiatka, aby sa podrobil testu na prítomnosť návykových a psychotropných látok v tele. Test z vlasov poskytne informáciu o užívaní drog v najdlhšom časovom horizonte. List bol doručený Ministrovi, jeho hovorcovi, vláde, premiérovi, prezidentovi a ďalším zainteresovaným osobám a verejno-právnym médiam. Minister dal verejný prísľub, že nemá problém kedykoľvek absolvovať test na prítomnosť akejkoľvek drogy. Martin Daňo ho na taký test vyzval. Počiatek za to na neho podal trestné oznámenie. List, ktorý Počiatek dostal začala preverovať Národná kriminálna agentúra.


Rozlúčka s čitateľmi


2013-05-06  (11:39)  |  Z domova
Týmto by som sa rád rozlúčil s tými, ktorí si moje texty čítali. Na túto stránku som vkladal svoje články nezištne, zdarma. Dnešným článkom kapitalizmus vs. socializmus sa s vami lúčim.


Paraziti a zločinci pseudo demokracie...


2013-05-05  (12:52)  |  Z domova
Pozrite si video dokument o politickej a podnikateľskej mafii Václava Havla, Václava Klasa a Milana Kňažka, Vladimíra Mečiara a ďalších mafiánov pluralitných politických strán po sametovom podvode komunistickej strany v roku 1989. Keď mafia pluralitných komunistických strán Václava Havla a Václava Klausa vytvorila legislatívu v neprospech obyvateľstve Československa, tak sa začali postupne obyvatelia Československa zadlžovať. Nakoniec mafie pluralitných strán v Československu si rozdelili aj obe krajiny Česko a Slovensko, a napísali a schválili si Ústavy oboch krajín a tiež dôležitý volebný zákon bez súhlasu obyvateľstva v referende z dôvodu, aby boli nekontrolovateľní a nikým neodvolateľní , a tak aj týmto spôsobom sa pluralitným politickým mafiám a zločincom Československa sa podarilo ovládnuť justíciu, políciu (občania si nesmú priamo voliť a aj priamo odvolať pri nedôvere GP, ústavných sudcov, predsedu najvyššieho sudu, riaditeľa slovenskej polície, manažéra RTVS, a aj takto na spôsob komunistov ovládli verejnú správu krajiny a hlavne sa im podarilo presvedčiť ľud oboch krajín, že v našej krajine po roku 1989 sú voľby slobodné a demokratické, že aj mi občania žijeme v právnom a demokratickom štáte.


Zánik socializmu alebo čo by bolo keby.


2013-05-05  (10:38)  |  Z domova
Na internete mate niekoľko viac menej zabavných teórii o príčinach pádu socializmu. Na rozmýšľanie vám dávam ešte jednu. Mohol by som po vzore nezávislých médii hrdo vyhlásiť ,že moje informácie pochádzajú z dobre informovaných zdrojov blizkých KGB, ŠTB a vo photoshope vyrobiť nejakú zábavnú fotografiu ,ale nechce sa mi.


Prečo sa Marx pri kapitalizme mýlil


2013-05-02  (09:13)  |  Z domova
Prejav Dr. Madsena Pirieho (z Adam Smith Institute), v ktorom vyjadruje svoj nesúhlas s tvrdením: „Karl Marx mal pravdu. Kapitalizmus po roku 2008 sa rozpadáva pod nátlakom jeho vlastných protikladov.“


20 PŘÍZNAKŮ, ŽE V EVROPĚ ZAČÍNÁ DALŠÍ VELKÁ EKONOMICKÁ DEPRESE


2013-05-02  (09:12)  |  Z domova
Další Velká deprese už běží – jenom ještě nedosáhla do Spojených států. V Evropě se věci nadále zhoršují a zhoršují, ale většina lidí ve Spojených státech to ještě nepostřehla. Po celou dobu se mě lidé ptají, kde je ten „ekonomický kolaps“, co má nastat.


Pražané, hlídejte si dnes, zvláště večer a v noci své děti !!!


2013-04-30  (10:54)  |  Z domova
Ať si to přečtou hlavně Pražáci, protože se to týká jejich dětí dnes 30.4.2012 na dětské čarodějnické show na Ladronce v Praze : Dnes 30.4.2013 proběhne na Ladronce v Praze dětský den plný her a zábavy s čarodějnickou tématikou a Valpuržinou nocí. Akce se koná pod záštitou Nadace Terezy Maxové, která tam bude také přítomna. A nyní proč to vlastně píši :


Úvaha o Tisovi a Slovenskom štáte 1939-1945


2013-04-28  (13:42)  |  Z domova
Slovenský národ má právo na sebarealizáciu, na svoj vlastný vývoj a na samostatnosť. Má právo na svoj vlastný štát. Treba si jasne uvedomiť , že SLOVENSKÝ ŠTÁT BY VZNIKOL TAK ČI TAK aj bez Hitlera, aj bez tej hroznej doby. Skôr alebo neskôr. Tak ako vznikla Slovenská republika 1.1.1993 bez nejakých vojensko-mocenských tlakov. Ona vznikla slobodne. Slovenský štát by teda vznikol preto, lebo túžil po samostatnosti, po existencii! Bol životaschopný. To, že jeho vznik sprevádzali také udalosti aké boli – to je zhoda okolností. Aj to, že Tiso bol u Hitlera (no a čo keď bol, aj všetci mocní vtedajšej svetovej politickej špičky s ním boli rokovať a oni mu dokonca aj ustupovali) a dohadovali sa o budúcnosti. ZA ŽIADNYCH OKOLNOSTÍ NEŠLO O VOĽBU VÄČŠIEHO ALEBO MENŠIEHO ZLA ale slovenský národ išiel cestou samostatnosti – teda prirodzenou cestou! Bol to dar od Boha, že sme vznikli v tejto celosvetovo ťažkej dobe.


Politický proces diktatúry EU !!!


2013-04-26  (07:26)  |  Z domova
Podpálenie vlajky EU trestný čin-!!! Spoločne proti genocíde európskych národov, za slobodu a sociálnu spravodlivosť! Dobrý deň vážení priatelia. Oznamujem vám, že dňa 3.5.2013 o 9:00 hod. sa na Slovensku v budove Okresného súdu Bratislava, číslo dverí 19 uskutoční súdny proces vo veci pálenia vlajky EU. Nakoľko mám dôvodnú obavu, že spomenutý súdny proces bude nespravodlivý a zároveň ohrozuje slobodu a demokraciu, privítam pokiaľ sa tohto súdu osobne zúčastníte, aby ste ho monitorovali. Som človek, žijúci v jednom z najchudobnejších a najskorumpovanejších štátov EU (na Slovensku). Môj slovenský národ je dnes postupne likvidovaný v dôsledku vysokej nezamestnanosti (takmer 15 %), nízkych platov, vysokých cien, stratou potravinovej sebestačnosti (pod úrovňou 50 %) a nelogickou sociálnou politikou. Z tohto dôvodu predpokladám, že sociálnymi a ekonomickými reformami po roku 1989 bola na Slovensku naplnená skutková podstata zločinu genocídy. Podľa medzinárodného práva je genocída spáchaná, pokiaľ niekto úmyselne uvedenie ktorúkoľvek skupinu do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej fyzické zničenie v celku alebo čiastočne. O genocíde slovenského národa svedčí najmä dlhodobý demografický vývoj SR po roku 1989 (výrazné starnutie populácie). V danej veci vás tiež žiadam, aby ste sa pokúsili preveriť, ako by u vás (vo vašom štáte) pri protestnom podpálení vlajky EU postupovali súdy, prípadne, či už k obdobnému protestnému konaniu u vás došlo. Rovnako Vás prosím, aby ste moju správu podľa možnosti šírili ďalej.


Keď mafia je zákon...


2013-04-24  (12:26)  |  Z domova
Počas svojho života až vo veku 61 rokov som dospel k poznaniu, že predstieraná demokracia v rôznych krajinách sveta aj v našej krajine je diktatúra mafií záujmových skupín vždy menšiny a nemá nič spoločné s demokraciou čiže ľudovou vládou volených zástupcov ľudu. Tuto mafiu tvoria v počiatku zmien v spoločnosti a to menenia izmov a ideológii, ideí ľudia, ktorí bez širokého konsenzu s občanmi, súhlasu väčšiny obyvateľstva napíšu a schvália významné normy a pravidla fungovania spoločnosti v následných dekádach desaťročí. Bolo a opakovalo sa to stále v stredoveku, monarchii, kapitalizme, komunizme a odpornom integračnom a globalizačnom procese, najväčšom nešťastí ľudstva našej planéty v 21 storočí. Pri týchto mafiánskych a zločinných diktatúrach politických strán, slepej justície, poslušnej polície a médií hlavného prúdu s službách komunistov alebo majetných ľudí krajín sveta dochádza k porušovaniu základných práv občanov aj napriek tomu, že bola prijatá Charta európskej únie v tomto storočí a Všeobecná deklarácia ľudských práv v OSN v roku 1949. Takže aj v 20 a 21 storočí je mafia zákon vychytralej zločinnej a diktátorský orientovanej menšiny občanov vo všetkých krajinách sveta s výnimkou Švajčiarska a v poslednom čase aj Islandu, keď obyvateľstvu v prvom rade v čase a priestore bolo odoprené vytvorenie si občianskych Ústav a volebných zákonov a tak mafia záujmových skupín menšiny, ktoré reprezentujú politické strany našla komplicov v slepej justícii, media hlavného prúdu a polici, keď občania si nemôžu voliť priamo policajného riaditeľa, predsedu najvyššieho sudu, generálneho prokurátora, ústavných sudcov a to aj s imperatívnym mandátom tj. - aj s pravom odvolať týchto ústavných činiteľov každej krajiny sveta pri strate dôvery u väčšiny obyvateľstva a tak podľa môjho presvedčenia nám mafie záujmových zločincov tvoria legislatívu, ktorú občania, väčšina občanov nemá pravo ani možnosť odmietnuť, takže tu mame aj v 21 storočí organizovaný zločin mafii bielych golierov-!!! Je to moje hlboké a jedine presvedčenie. Možná, že som jediný v našej krajine, ktorí sa opovážil osobne emailom povedať ustaným mafiám čo cíti a v akom svete žijeme aj v našej krajine. Prajem prijemný deň. S pozdravom Jozef Varga


„Reakcia“ na nervózne reakcie Lipšica počas „Témy dňa“ na TA3


2013-04-22  (17:37)  |  Z domova
V niektorých prípadoch Lipšic evidentne netrafil, t.j. nebola to Harabinova, ale Karabinova súdna rada, za druhej Dzurindovej vlády. Navyše to že to vtedy orgány nepreverovali, nedokazuje, že je to v poriadku.


Tajný svet zlata - Dokument 2013


2013-04-22  (13:17)  |  Z domova
V dokumente odznie zopár silných myšlienok. Napríklad: Zlato smeruje tam, kde je vytvárané bohatstvo. Zlato smeruje na východ. Čo to znamená pre Západ? Pokiaľ máte hodinku času, dokument stojí za pozretie.


Komunistům nejde o komunismus, ale o parazitování na práci jiných


2013-04-20  (14:25)  |  Z domova
Neustále narážím na nářky levicových spoluobčanů, jak je to strašné v tom kapitalismu. Jak ten podnikatel-kapitalista zotročuje své zaměstnance. Nemohu s tím souhlasit. Zaměstnanec dobrovolně uzavírá pracovní smlouvu se zaměstnavatel a dobrovolně přistupuje na jeho podmínky.


JSME POVINNI TRUCHLIT, JEN KDYŽ UMÍRAJÍ AMERIČANÉ?


2013-04-19  (09:28)  |  Z domova
Když zemřou tři lidé v USA, ČT diváky unavuje non-stop live přenosy, ale když umírají lidé jinde na světě, odbyde se to krátkou agenturní zprávou. Jsou snad životy občanů USA cennější než životy příslušníků jiných národů? Co v posledních týdnech předvádí Česká televize, hraničí s fanatismem.


TAKHLE SE CÍTÍTE, KDYŽ VÁM GLOBÁLNÍ ELITA ZKONFISKUJE ŽIVOTNÍ ÚSPORY


2013-04-18  (09:43)  |  Z domova
Co byste dělali, kdybyste se jednoho dne probudili a zjistili jste, že vám banksteři „legálně“ ukradli asi 80 procent vašich životních úspor? Většina lidí zjevně předpokládá, že většina střadatelů, kteří byli na Kypru obráni, jsou „ruští oligarchové“ nebo „movití evropští magnáti“, pravdou ale je, že ti jsou jen zlomečkem tohoto příběhu. Jak uvidíte níže, jsou to malé podničky a stárnoucí penzisté, kteří byli tou konfiskací bohatství, co se odehrála na Kypru, naprosto zdevastováni.


Slobodný vysielač pod dohľadom SIS a US ambasády


2013-04-16  (18:39)  |  Z domova
Akýsi horlivý sudca už podpísal príkaz na odpočúvanie telefónu redaktora Slobodného vysielača. Už len to dosvedčuje “nepohodlnosť” informácií na tomto vysielači, napríklad v archíve Informačná vojna.


Blíži sa k nám mor zvaný homosexualita


2013-04-16  (12:56)  |  Z domova
Európske národy postupne strácajú svoju tvár zdravých národov. Rovnako ako zanikli veľké civilizácie v minulosti, postupne umiera aj pôvodná Európa. Nie však v dôsledku krvilačnej vojny, ale dôsledkom vymývania mozgov, liberalizmu, či kapitalizmu,ktorý ničí naše európske národy fyzicky. Rozpredáva majetok cudzincom, z ľudí robí otrokov a vyciciava národy ako pijavica.


Prednáška - Bože ochraňuj Slovensko 2 - Iba na prednáškach Sergeja Chelemendika môžete získať tieto dôležité informácie o vašej budúcnosti


2013-04-15  (12:50)  |  Z domova
Slovenská mentalita a epocha turbulencií – vyhrotenie negatívnych procesov v spoločnosti, ako vytvoriť súkromnú stratégiu života a prežitia. Ako bude reagovať slovenská spoločnosť na blížiaci sa kolaps sociálneho systému - možné scenáre rozvoja - ako kolaps systému môže vyzerať....


Medzinárodný deň gádžov.


2013-04-13  (23:38)  |  Z domova
A tak niečo k transparentu nespokojných Rómov v Košiciach : Dosť hladu a biedy ! - Juj, priatelia drahí, zo samej duše mi hovoríte. Dosť veru hladu a biedy slušných pracujúcich ľudí- bielych, čiernych, žltých, zelených, makových aj takových. Dosť biedy pre tých, čo odvádzajú nehorázne dane socialistickým vodcom na to, aby prežili darebáci, ktorí sa vlastnými rukami nechcú, či nedokážu ani len umyť, nieto pracovať pravidelne aspoň s lopatou, ktorí sa vysmievajú gádžom, ako na nich dennodenne drú.


Infostat potvrdzuje, asociálni Rómovia sa najviac rozmnožujú!


2013-04-12  (11:40)  |  Z domova
S ohľadom na prehlbujúci rómsky problém, ako aj blížiaci sa kolaps sociálneho systému, požiadala pronárodná minovládna organizácia Ľudia v ohrození (ĽVO) dňa 14.2.2013 Úrad vlády SR o vypracovanie reálnej prognózy demografického vývoja Rómov na Slovensku. Čelní predstavitelia ĽVO sa v žiadosti zároveň pokúsili upozorniť kompetentné štátne orgány na nebezpečenstvo vzniku vojnového konfliktu. Ako príčina bola uvedené najmä vysoká pôrodnosť asociálov na východnom Slovensku, ktorá už dnes negatívne ovplyvňuje náš sociálny systém a ekonomiku štátu.


Ďaľšie z domova...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Evanjelium podľa Tomáša

Podla niektorých ide o najčistejšie evanjelium-keďže bolo nájdené iba nedávno.


Illuminati - čast 1 / 7

Etikoterapia

Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

Výrobca sa naozaj pokusil odstaviť môj výrobok, viac krát - Nervy mám

Písalo sa to tu viac krát že výrobcovia dávajú do výrobkov "kazítka" ktoré majú za úlohu po určitej dobre pokaziť výrobok aby ste si kúpili druhý. Aj to že sa dali nájsť tak to zase začali reišiť softwarovo aby sa kazítko nedalo nájsť. Veril som tomu už predtým ale teraz keď som si skúsil na vlastnej koži a takmer ma dobehli tak mám chuť vražiť už je to osobné.


Slováci sa budú učiť rómsky jazyk. Ukážka ...

Naše deti nemajú detstvo

Nemocnica na kraji mesta…

EU pozměňuje minulost aneb 1984 v praxi

Ako mi tupí úradníci zničili budúcnosť?

Archív

Naše výhody vstupu do EÚ

Spomeňme len tie hlavné. Konečne si môžeme požičiavať za kresťanské úroky, dovolia nám to. Nemusíme drieť na poliach, všetko privezieme zo zahraničia a bude to ešte aj lacnejšie. Možno. Môžeme voľne cestovať. Iba na občiansky preukaz!


Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Čipovaný ľudský "dobytok" - TVpropaganda

Ľ. Huďo - Februárové udalosti vo svete

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Svoboda ve světě podle americké organizace Freedom ...


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles


Generated in 0.5169 s