15. September 2019
    
Vznik peňazí - Dolezite.sk

Vznik peňazí


  2009-08-17  (22:01)  |  Ekonomika
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Vznik peňazí

Vezmime napríklad človeka A, roľníka, ktorý si chce kúpiť topánky vyrobené obuvníkom B. B však nechce vajcia, ktoré mu A môže ponúknuť, a tak zistí, čo by B chcel – povedzme maslo. A potom vymení vajcia za maslo s roľníkom C, a toto maslo vymení s obuvníkom B za topánky. Podobne Pavol vlastniaci pluh predá svoj pluh výmenou za tovar, ktorý môže jednoducho deliť a predávať – povedzme maslo – a potom vymení časť nakúpeného masla za vajcia, chlieb, šaty atď. V oboch prípadoch sa ukazuje, že maslo má väčšiu „obchodovateľnosť“ (vymeniteľnosť), čo je dôvodom pre vznik dodatočného dopytu presahujúceho dopyt po masle kvôli spotrebe. Ak je jeden tovar obchodovateľnejší než iný (ak si je každý istý, že tento tovar bude ľahšie predaný), dopyt po ňom bude rásť, lebo bude využívaný ako prostriedok výmeny.

Po niektorých tovaroch je väčší dopyt ako po iných, niektoré sú bez straty hodnoty lepšie deliteľné na malé kúsky, niektoré sú trvanlivejšie, niektoré sa lepšie prevážajú na veľké vzdialenosti. Všetky tieto výhody prispievajú k k väčšej obchodovateľnosti. Je zrejmé, že v každej spoločnosti budú postupne ako prostriedky výmeny vyberané najobchodovateľnejšie tovary.

Nakoniec sú ako všeobecné prostriedky výmeny (takmer vo všetkých transakciách) používané jeden či dva tovary a tie sa volajú peniaze. V minulosti tak bolo používaných mnoho tovarov: tabak v koloniálnej Virgínii, cukor v západnej Indii, soľ v Habeši, dobytok v starom Grécku, klince v Škótsku, meď v starom Egypte a tiež obilie, korálky, čaj, ulity a háčiky na ryby. V priebehu storočí sa v slobodnej konkurencii na trhu presadili ako peniaze dve komodity – zlato a striebro, ktoré vytlačili ostatné tovary. Obe majú jedinečnú obchodovateľnosť, je po nich ako po surovine na výrobu šperkov veľký dopyt a vynikajú aj ostatnými nutnými vlastnosťami.

Tento proces, v ktorom sa na slobodnom trhu kumulatívne vyvinie prostriedok výmeny, je jediným spôsobom, ako môžu peniaze vzniknúť. Inakším spôsobom peniaze vzniknúť nemôžu. Nemôžu vzniknúť tak, že sa niekto rozhodne vytvoriť peniaze z neužitočného materiálu, ani tak, že vláda nazve „peniazmi“ kúsky papiera. V dopyte po peniazoch je totiž zabudovaná znalosť peňažných cien v bezprostrednej minulosti. Oproti priamo používaným spotrebným a kapitálovým statkom musia mať peniaze nejaké už existujúce ceny, na ktorých základe je možné vytvoriť (po nich) dopyt. ...Štát teda nemá moc vytvoriť pre ekonomiku peniaze. Tie môžu vzniknúť iba v tržnom procese.

Naša analýza nás teraz privádza k dôležitému poznaniu: peniaze sú komoditou. Pochopenie tejto skutočnosti je jednou z najdôležitejších úloh. Až príliš často sa stáva, že keď ľudia hovoria o peniazoch, majú na mysli oveľa viac či menej než túto skutočnosť. Peniaze nie sú akási abstraktná účtovná jednotka, ktorá sa dá od konkrétnej komodity oddeliť. Nie sú to bezcenné symboly vhodné iba na výmenu. Nie sú „pohľadávkou za spoločnosťou“. Nie sú zárukou nemennej cenovej hladiny. Sú jednoducho komoditou. Líšia sa od ostatných komodít tým, že je po nich dopyt hlavne ako po prostriedku výmeny, no okrem toho sú obyčajnou komoditou – a ako všetky ostatné komodity majú nejakú existujúcu zásobu a ľudia ich chcú kupovať, držať u seba, (predávať) atď.Rothbard, M.: Peníze v rukou státu

Úryvky z kapitoly Nepřímá směna (str. 29. – 31.) vybral Godwinson (text kurzívou pridaný).

 Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!
cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-24  (19:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
Ty snad do smrti ostanes magorom a nie si schopný svojim mozgom pochopit co su dnesne peniaze.Nechapes ze nie su uz davno tovarom ani ziadnou komoditou.Do bodky a do písmena "sú to bezcenné symboly vhodné iba na výmenu".Hodnotou a komoditou je dnes jedine LUDSKA PRACA.Bez ludskej práce nebude ani ropa ani obilie.
Peniaze su dnas POTVRDENKA o DLHU resp. POTVRDENKA o vykonanej PRACI.Obycajna papierova potvrdenka!!!ZIADNA KOMODITA!!!
Da sa nejaká KOMODITA falsovat????
Tak peniaze nemozu byt ziadnou komoditou uz len z tohto dovodu.
A co je to za nezmysel ze nie su zarukou nemenej cennovej hladiny????To je taká blbost ako ze voda nie je zarukou stabilnej vodnej hladiny.Uplné magorciny co ziadny zdravý rozum nemoze vstrebat.

Spravne fungujuce peniaze bez uroku su fantastický vynález na zjednodusenie obchodovania a vymenu tovarov a sluzieb!!


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-24  (23:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

V pôvodnom texte je použitý prítomný čas, tak som ho tam nechal. Je jasné, že dnes už peniaze nie sú komoditou. To je práve problém ty šašo. Jediné peniaze "kryté prácou" sú komoditné peniaze. Len v ich výrobnom procese potrebuješ výrobné faktory, medzi nimi aj prácu, ktoré prinášajú v konečnom výsledku to, že cena prostriedku výmeny je ku cene tovaru v pomere 1:1. Nie ako u papierových "peňazí", u ktorých je ich skutočná cena ako výrobku 10 až n-krát nižšia ako číslo na nich vytlačené. O elektronických ani nehovorím.
To, že dnešné peniaze sú potvrdenkou o práci je zjednodušujúca blbosť, sú maximálne potvrdenkou o existencii dekadentnej moci podopretej "právom", ktorá ich rozhadzuje komu uzná za vhodné. Ak sú podľa teba peniaze zárukou nemennej cenovej hladiny, prečo sa cenová hladina pri akomkoľvek type peňazí neustále mení a menila?


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-25  (04:15)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
O akej cene prostriedku vymeny to hovorís?Peniaze su len POTVRDENKA!Preber sa uz konecne!!!
To by si ale musel najprv pochopit preco lístok z Kosic do Presova ma mensiu hodnotu ako z Kosic do Prahy aj ked je natlacený na rovnakom papieri a rovnakej velkosti.
Taketo chapanie je ale u Teba vylucené.Nemas na to mozgové bunky.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-25  (04:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Na to aby tovary a sluzby mohli cestovat od jedneho cloveka k druhému potrebuju CESTOVNY LISTOK!!!A tým su PENIAZE!Teda sami osebe nemaju ziadnu hodnotu.Pouzity cestovný lístok je neplatný.To iba banka zbiera pouzité cestovné listky a predava ich dalej z UROKOM.Co je svinstvo a legalizovaná krádez.
Papierove peniaze su skvelý vynalez pokial by sluzili tak ako majú a bankari s politikmi by sa pomocou nich neprizivovali na práci obcanov.
Vsetky dalsie kecy o peniazoch su len ekonomické táraniny.


Godwinson   |   ip:87.197.25   |   2009-08-25  (12:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Takí, čo porovnávajú papierové peniaze s potvrdenkami a cestovnými lístkami, si zaslúžia byť odrbávaní do smrti a aj budú. Papierové peniaze boli a sú skvelý vynález - pre bankárov a politikov. Zbytočne sa papierových peňazí zastávaš.


cv   |   ip:195.146.1   |   2009-08-25  (12:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  A ty zbytocne tvrdis ze peniaze su komodita.Uz nie su.
Mna o peniaze nikto neodrbe ale teba na zaklade tvojich znalostí odrbu aj o komoditu aj o peniaze.Jedine o zdravý rozum Ta nikdo nemoze odrbat a Ty uz vies aj preco.:-))))

Lebo ho nemas a nikdy mat ani nebudes.


Perfect.World   |   ip:62.168.78   |   2009-08-25  (14:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson:

"V pôvodnom texte je použitý prítomný čas, tak som ho tam nechal."

Teraz som si nie isty co si tymto chcel povedat, pretoze ten text bol napisany r. 2002.

" Je jasné, že dnes už peniaze nie sú komoditou. To je práve problém ty šašo."

a) v r. 2002 este boli?
b) ak je toto jasne, co bola pointa toho prispevku, kedze tam to bolo len o tom, ze peniaze komoditou su.


Rudolf Vasky   |   ip:85.216.16   |   2009-08-25  (15:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Debil,- Rothbard – a aj jeho ziak Godwinson,ak by to tak bolo,ze"dopyt " po peniazoch vytvara ich hodnotu tak Zimbabwe by bola najbohatsia krajina!

Pokial peniaze boli tovar – cize zlato a striebro tak ked ich niekto zyskaval bez toho ze by vyprodukoval nieco ozajstne a hodnotne,a potom toto zlato a striebro daval do obehu,tym nedoslo k strate hodnoty (tohto zlata a striebra).

Ale,hodnota papierovych penazi sa vytvara iba a vylucne ak su davane do obehu na zaklade VYPRODUKOVANIA niecoho ozajstneho a hodnotneho.
A nie na zaklade “dopytu” po nich !(ako v Zimbabwe)

Tu jasne vidime ten zufali pokus o zachranu uzernickeho financneho systemu.Uzernikom tu ide o zivot!
Uzernicka internacionala si uz davno uvedomyla ze jedine co ich moze zachranit pred totalnou likvidaciou je neustale zivenie fikcie a vymyslu ze aj “papierove peniaze” vydane na zaklade kreditu su neakym sposobom stale “tovar” - a preto logicky su “opravneny nadalej predavat tento tovar za urok”.
V tom momente ked si vascina ludstva uvedomi ze dnes peniaze nie su ziadny “tovar” a preto neexistuje pricina aby boly “predavane” za urok dojde k smrti celeho uzernickeho systemu na tejto planete!
r.vasky@live.com


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-25  (20:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv, Perfect World a RudolfVasky:

Komoditné peniaze sú jediné peniaze, ktoré banky či vlády nedokážu "vytvoriť". Vedia vytvoriť len papierové a elektronické "peniaze", a to v obrovskom množstve, koľko chcú. V Zimbabve máte ten váš papierový exces v plnej kráse, funguje tam výmenný obchod a zlato. Mne nemá kto čo zobrať, lebo nie som taký hlúpy ako vy. Tým, že obhajujete papier, "elektronické výtvory" a tie sprostosti o peniazoch krytých prácou podporujete dnešný skorumpovaný systém. Ak má akákoľvek vláda či banky moc emitovať peniaze, zneužije to. Lenže to vy svojimi retardovanými socialistickými mozočkami nikdy nepochopíte. Rothbardovo posolstvo je jasné: Iné ako komoditné peniaze sú peniazmi len podľa mena. Sú peniazmi najprv oklamaných a neskôr zotročených ľudí.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-25  (20:46)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
tak teda Ty chces aby sa zacalo pisat na eurové bankovky ze su kryté psenicou, ropou alebo rohlikom natretým Lunexom alebo zlatom???
Tak sa vrat do prvotnopospolnej spolocnosti,tam to mozes realizovat a zriadit si banku v ktorej budu skladovat lunexove rohliky,my sme uz z toho vyrastli,magor.
Naco Ti bude zlato ked nebudes mas co zrat ?

Do certa ze ja sa tu hadam s takým chujom co nezije v realite ale niekde v psychiatrickom ustave.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-25  (21:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Načo ti budú bezcenné papiere a platobná karta, ktorú ti zablokujú, keď si protištátne prdneš ty hlupáčik? Keď sú peniaze kryté pšenicou, môžeš platiť priamo pšenicou alebo ju aj trebárs uvariť a zjesť. Tebe jednoduché veci nedojdú nikdy. Keď sa zosype systém budú na tom lepšie tí, ktorí budú mať zlato, než dementi s papierom a platobnými kartami. Dnes sa živí poľnohospodárstvom málo ľudí, a budú prví, ktorých si "ozbrojené zložky" budú strážiť. Bežným ľuďom sa veľa neujde a ty budeš tiež niekde živoriť, tapetovať si štátovkami hajzel, mincami vykladať podlahu a tĺcť si hlavu o stenu aj bez psychiatrického ústavu.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-25  (21:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ja nebudem zivorit lebo ja viem ako funguju nekryte a nekomoditne peniaze.Ty budes potrebovat k zivotu komoditne peniaze lebo o inych ani nevies.Lenze take uz neexistuju ako ani rozum v Tvojej hlave neexistuje.


Perfect.World   |   ip:62.168.78   |   2009-08-25  (21:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson:

1. neodpovedal si mi na otazky

2. peniaze kryte zlatom, striebrom atd je hlupost. Je totiz absurdne a sialene aby dostatok/nedostatok nejakych kamenov pripadne niecoho tomu podobneho rozhodoval o tom, ci clovek dostane pozicku na to, aby postavil fabriku, zamestnal v nej ludi a produkoval realne hodnoty (napr. aj potraviny pre neustale rastucu populaciu, ze?). Skoda, ze nepouzivas hlavu na to, na co by ju clovek mal pouzivat.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-25  (23:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Len sa ty neboj, keď tie tvoje papierové, kryté prácou, dôverou a ešte neviem akými kydmi zlyhajú, komoditné sa vynoria.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-26  (00:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Perfect.World:

Článok pojednáva o vzniku peňazí, je v prítomnom čase, ale z toho snáď nevyplýva, že peniaze vznikli dnes. Keď citujem, tak to nemôžem zmeniť. Vznikli ako komoditné platidlo, toľko autor. Niektoré aspekty ich fungovania je možné porovnať s dnešnými (ovplyvňovanie cenovej hladiny) iné nie, viď príspevok.
Je absurdné a šialené aby si vláda alebo banka mohla hocikedy zapnúť tlačiarenský lis či počítač generovať a rozhadzovať peniaze na čo jej napadne, ato len preto, lebo má na to zákon. Je absurdné a šialené aby obdarovaním jedných (svojich prívržencov a pätolízačov) zároveň okrádala druhých infláciou.
"Kamene" nerozhodujú o stavbe továrne, ale rozhodujú o nej ľudia, ktorí "kamene" vlastnia. Ak sa továreň rentuje, postavia ju za "kamene" aj bez vlády a papierových peňazí. Komoditné peniaze udržali civilizáciu pri živote v oveľa horších časoch ako sú tieto.
Len tak mimochodom, pred prevratom boli na Slovensku továrne, fungujúce poľnohospodárstvo a po prevrate to šlo dole vodou. Veľmi sa o to pričinili práve vláda a banky. Papierové peniaze nie sú samospasiteľné a keď sa dostanú do rúk nenažraného komplotu politikov a bankárov je to ešte horšie ako komoditný štandard.


Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-08-26  (01:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson:

Autor evidentne pise "Naša analýza nás teraz privádza k dôležitému poznaniu: peniaze sú komoditou." ...zasa si ukazal svoju pravu tvar.
Zvysok Tvojho prispevku je iba hromada zavadzajucich tvrdeni, ani nema vyznam tym zabijat cas. Je mi Ta uprimne luto.


Godwinson   |   ip:87.197.25   |   2009-08-26  (11:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pozri okolo seba, ty zavádzajúce tvrdenie. Faktom je, že pri komoditných peniazoch by kreditné bubliny a dlhy vlád vznikali a rástli oveľa ťažšie, aj z dolárom by dnes neboli také problémy. Ak zmeníš podstatu, peniaze ostávajú peniazmi len podľa mena. Ja socialistických hlupákov ko ty neľutujem, nemôžu za to.


cv   |   ip:195.146.1   |   2009-08-26  (11:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
debilom si sa narodil a debilom aj zostanes.
Komoditne peniaze su debilita ako aj cela Tvoja hlava.
Zijeme v 21.storocí ,Ty neandertalec,zobud sa konecne a zacni studovat ekonomiu,vymetena tupá komunisticko-kapitalistická hlava!


Godwinson   |   ip:87.197.25   |   2009-08-26  (14:01)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Čistý papierový štandard je tu len necelých 40 rokov. Komoditný prakticky celý čas predtým a znova príde. Ty slovo ekonómia ani neber do huby, lepšie ti k pysku pasuje fľaška vína. Si etatistický a socialistický zlodej a blb, ale takých je vás tu viac.


cv   |   ip:195.146.1   |   2009-08-26  (14:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
aj sa hnevam na seba ze sa neviem ovladat a nadavam Ti ale ako mozes byt taky tvrdohlavý a nerozmyslat???Este si nepochopil ekonomiku o com je???Komunisti mali chyby a vela ale ekonomiku mali super, nikto ich neokradal,vsetko zostavalo v state v prospech vsetkých.Samozrejme ze si niekto ukradol ale zase len to neodniesol do Ameriky ale zostalo to doma.
Banky boli statne,bola praca zaradena do kategorii co bolo super.
Ak je podla Teba spravodlivé toto comu sa hovorí kapitalizmus a co tu mame tak uz s tebou neprehovorim ani slovo.Pochop ze keby peniaze boli komoditné tak by dochadzalo k znamemu "sypaniu psenice do mora".Kazdy by sa sustredil na komoditu .To by muselo byt vsetko komoditou, nielen ropa a psenica.Dalo by sa o tom polemizovat ale nemam cas ani chut s takým zadubeným clovekom s klapkami na ociach diskutovat.Ja ked vypijem 10 litrov vina tak mam viac rozumu ako ty s tvojim cistým vymeteným rozumom.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-26  (20:09)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Nikdy nebudem obhajovať socializmus. Sovietski komunisti mali ruky od krvi až po ramená. Desiatky miliónov obyvateľov Ruska a neskôr Sovietskeho zväzu zavraždili alebo uvrhli do gulagov. Za neslýchaných obetí rozšírili surovinovú základňu a ťažký priemysel v prvých päťročniciach. Kosti týchto obetí sa stali piliermi povojnovej už "nežnejšej" Svetovej socialistickej sústavy. Týmto komunistickým vrahom sa vyrovná snáď len Mao a jeho súdruhovia. Hitler nie je neviniatko, ale na výčiny sovietskych a čínskych komunistov by mohol len so závisťou poškuľovať. Sovietsky štát - teda komunisti, kontrolovali ekonomiku cez rubeľ, no hľadať a kynožiť donekonečna "vnútorného nepriateľa" sa nedalo. Ani plánovanie im nešlo. Sami pokukovali po Západe a nakoniec neschpní riadiť mu vydali zdevastovanú krajinu, zaostalú ekonomiku a všetko svoje obyvateľstvo a rovnako aj satelity. Chceš si to zopakovať? Ak chceš aby kontroloval menu štát, podaj si ruku so Stalinom, Hitlerom a Maom . Môžeš si pokývať konárom aj s Wilsonom, Greenspanom a Bernankem. V USA už dávno peniaze nie sú v moci bežných ľudí. Len si propaguj štátne papierové peniaze a ešte tvoji pravnuci budú splácať dnešné vládne dlhy.
"Každý by sa sústredil na komoditu." Jasné, ľudia by nič nejedli, nekupovali a nerobili, len by držali komoditu. Bojíš sa toho? Nedôveruješ ľuďom? No keď sú v háve štátu, chceš im dať absolútnu moc nad finančným systémom! Nič by som nedal štátu naviac aj keby ma dnešný Fico a spol. na kolenách prosili. Čo by sa vybralo tento rok na daniach len to by mohol minúť. Nie minulý rok zostaviť rozpočet od buka do buka a teraz s blbými kecmi drzo kopiť dlhy. Vláda a parlament by si mohli zostaviť rozpočet aký by chceli no o skutočnosti by rozhodli vždy občania. Koľko zlatiek by Počiatek vybral na daniach, toľko by dostali minsterstvá. Žiadne papieriky naviac. Komoditný štandard by im riadne pristrihol krídelká. Ja ľuďom dôverujem, okrem tých vo vláde, parlamente a bankách a ďalších, ktorí sa za nimi plížia ako smradi. Čím menej moci má štát, tým menej záujmových skupín z toho môže ťažiť. To cv:

Nikdy nebudem obhajovať socializmus. Sovietski komunisti mali ruky od krvi až po ramená. Desiatky miliónov obyvateľov Ruska a neskôr Sovietskeho zväzu zavraždili alebo uvrhli do gulagov. Za neslýchaných obetí rozšírili surovinovú základňu a ťažký priemysel v prvých päťročniciach. Kosti týchto obetí sa stali piliermi povojnovej už "nežnejšej" Svetovej socialistickej sústavy. Týmto komunistickým vrahom sa vyrovná snáď len Mao a jeho súdruhovia. Hitler nie je neviniatko, ale na výčiny sovietskych a čínskych komunistov by mohol len so závisťou poškuľovať. Sovietsky štát - teda komunisti, kontrolovali ekonomiku cez rubeľ, no hľadať a kynožiť donekonečna "vnútorného nepriateľa" sa nedalo. Ani plánovanie im nešlo. Sami pokukovali po Západe a nakoniec mu vydali zdevastovanú krajinu, zaostalú ekonomiku a všetko svoje obyvateľstvo a rovnako aj satelity. Ak chceš aby kontroloval menu štát, podaj si ruku so Stalinom, Hitlerom a Maom . Môžeš si pokývať konárom aj s Wilsonom, Greenspanom a Bernankem. V USA už dávno peniaze nie sú v moci bežných ľudí. Len si propaguj štátne papierové peniaze a ešte tvoji pravnuci budú splácať dnešné vládne dlhy.
"Každý by sa sústredil na komoditu." Jasné, ľudia by nič nejedli, nekupovali a nerobili, len by držali komoditu. Bojíš sa toho? Nedôveruješ ľuďom? No keď sú v háve štátu, chceš im dať absolútnu moc nad finančným systémom! Nič by som nedal štátu naviac aj keby ma dnešný Fico a spol. na kolenách prosili. Čo by sa vybralo tento rok na daniach len to by mohol minúť. Nie minulý rok zostaviť rozpočet od buka do buka a teraz s blbými kecmi drzo kopiť dlhy. Vláda a parlament by si mohli zostaviť rozpočet aký by chceli no o skutočnosti by rozhodli vždy občania. Koľko zlatiek by Počiatek vybral na daniach, toľko by dostali minsterstvá. Žiadne papieriky naviac. Komoditný štandard by im riadne pristrihol krídelká. Ja ľuďom dôverujem, okrem tých vo vláde, parlamente a bankách a ďalších, ktorí sa za nimi plížia ako smradi. Čím menej moci má štát, tým menej záujmových skupín z toho dnes môže ťažiť. Čím menej moci má štát, tým lepšie!


Rudolf Vasky   |   ip:85.216.16   |   2009-08-26  (21:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Mili Godwinson,
Ty stale nechapes podstatu problemu s papierovymi peniazmy,cely problem z uzernikmi je ten ze napriek tomu ze dnesne peniaze su doklad o hodnote,globalny uzernicky system S T A L E A N E P R E S T A J N E naraba s peniazmi ako keby este stale boli "tovar"- samozrejme len tak je mozne uctovanie (predavanie) za urok, a tym neustale vyciciavat do svojich vackov vsetko co sa len da.

A to je pricina inflacii a bublin a kadeakych svindlov! Nie to ze dnes su peniaze "doklad o hodnote" !
Prave preto banky M U S I A byt len administratory obeziva a nie
A K M U L A T O R I obeziva a tvorcovia zyskov!

r.vasky@live.com


LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-08-27  (12:22)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  tak pani nemusime sa tu osocovat, to nikam nevedie.

Moj nazor. Ak nechceme mat inflaciu, bubliny, krachy atd. tak zrusme System frakcnych rezerv a je vybavene. Pozicky maju vyznam len vtedy ked sa poziciavaju realne, existujuce zdroje, nie fiktivne peniaze-vydane bankou na zaklade slubu ze dlh v buducnosti splatim. V tom pripade sa do obehu dostvaju peniaze ktore este nikto neodpracoval a dochadza k inflacii a pokial existuje urok tak sa pri vyssich cenach stiahnu penize z obehu a ludia maju koniec koncov menej penazi.

V papierovych peniazoch nevidim problem i ked po zhliadnuti videa o projekte Venus sa sam seba pytam ci ich naozaj este potrebujeme...Bez Systemu frakcnych rezerv si neviem predstavit ako by napriklad vlada manipulova s peniazmi, na to jednoducho nie je priestor, pretoze ekonomika funguje len na existucich zdrojoch, ktore limituu objem penazi v obehu. Je pravdou ze pokial by ludia mali dostatok zdrojov na postavenie napr. noveho mesta, asvak nemali by dostatok napr. zlata ako komodity, tak je komoditny standard s tomto smere BRZDA. Skutocny objem penazi v ekonomike je limitovani existujucimi zdrojmi a nie objemom zlata ako komodity, preto som presvedceny ze komoditny standard je prezitok a gula na nohe na ceste k pokroku. A rovnako sa da manipulovat aj s cenou komodity.


vks   |   ip:195.146.1   |   2009-08-27  (12:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  magor Godwinson
slepec ktorý nevidí ze Amerika ma nielen ruky po ramená od krvi ale este aj tu krv co komunisti preliali este aj tu ma svedomí Amerika!!! Lepsie povedané tie individua ktore maju v rukach Ameriku a celý svet a ktoré nam tu propaguju tzv.demokraciu ,slobodný trh a volný pohyb kapitalu.
Tupec spomina gulagy ktore nikto neobhajuje a nevidi vypalnictvo a vrazdy Americkeho imperializmu.
vtipálek komoditného standardu


LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-08-27  (13:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  vks

mas pravdu. Ja to vidim nasledovne a dava mi to zmysel. Ide tu o jedinu vec a to je budovanie imperia USA. Ako ? vojna je ta posledna moznost, dnes sa pouzivaju sofistikovanejsie metody, ktore su nie su vidno. Ekonomicke zotrocenie formou dlhu tak na urovni obcana ako ja inych krajin. MMF a sv. banka poskytnuju uvery rozvojovim krajinam pod ruzkom pomoci a rozvoja. Vsetky peniaze samozrejme emitovane v dolaroch vsak zhrabnu nadnarodne korporacie najma z USA (velmi pekne to sedi s nazorom pana Staneka) ktore dostanu milionove zakazky a maju tucne zisky. Krajine ostane na pleciach obrovsky dlh a kedze ho samozrejme nemoze splatit tak rozpreda svou prirodne zdroje pod cenu opat zvacsa americkym nadnarodnym korporaciam, ktore ich potom draho redavaju. Takto sa vytvara imperium, ked je krajina zatazena bremenom nesplatitelneho dlhu a vsetok zisk z poziciek sv. banky konci v sukromnych rukach. Takto USA ziskavaju lacno svetove zdroje, pretoze o to tu ide, nie o peniaze, ale o ZDROJE, penazi si natlacia kolko chcu cez FED. A presne toto funguje aj na urovni obcana, ktory je rovnako zotroceny napriklad hypotekou, ktoru musi splacat do konca zivota a preto je vazalom banky.

Tymto sposobom urcite skupiny ziskavaju absolutnu moc nad beznymi ludmi a krajinami. Vsetko je pekne vysvetlene v Zeitgeiste-addendum.


vks   |   ip:195.146.1   |   2009-08-27  (14:23)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  LukyBB
naprostý súhlas!!!

Az ked toto budu vediet obcania a podla toho budu volit stranu ktorá ma v programe bud 100% zdanenie bankových ziskov alebo vytvorenie Štátnej národnej banky ktorá bude emitovat a poskytovovat paralelne a bezurocne aj národnú menu az potom sa pohneme dopredu.Myslím ze toto by nam ziadna EU nemohla zakazat mat este vlastnú paralenu menu-korunu, presnú kopiu švajčiarskeho WIR.
Zostáva len cakat kedy sa to vysvetlí vsetkým ludom.Myslím si ale ze sa bráni a bude branit toto vysvetlit obcanom , lebo toto je vlastne podstata kapitalistickeho okrádania celého sveta.
Zial nás je tu pár co to chapeme, ostatní si zasluzia pomenovanie Goji ci Gojimovia.
Skoda, musime cakat kym svitne aj ostatným,inak to nepojde.
Obdivujem Latinsku Ameriku najma Venezuelu,tam maju volici zdravý rozum a uz spoznali o com je americká demokracia.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-28  (21:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To vks:

Komunistov tu chválil cv. Ak by vedel o ich zločinoch, nepísal by tak o nich.
"slepec ktorý nevidí ze Amerika ma nielen ruky po ramená od krvi ale este aj tu krv co komunisti preliali este aj tu ma svedomí Amerika!!! Lepsie povedané tie individua ktore maju v rukach Ameriku a celý svet a ktoré nam tu propaguju tzv.demokraciu ,slobodný trh a volný pohyb kapitalu."
Najkrvavejšie mierové obdobie v ZSSR má na svedomí J. V. Stalin. Hlupáčik vks, toho tiež riadili židia a USA? Nejak im to nešlo, zbavil sa L. Trockého alias L. D. Bronsteina a iných židov z Leninovej verchušky, ktorí by ho mohli ohroziť. Pomaly a neúprosne. Tvoje medzery vo vedomostiach nechávajú pozadu aj Mariánsku priekopu.
Chválil som v príspevku USA? Spomenul som ich? Čo rýpeš?! Nauč sa čítať!


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-28  (21:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
komunisti robili svinstva ale Amerika ich robila 100 násobne a robi ich aj dnes ked komunisti uz nie su.Venezuelu a Cínu nenazyvaj komunistami, to su ludia so zdravým rozumom na rozdiel od teba-pravého koministokapitalistu.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-28  (21:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB

"Je pravdou ze pokial by ludia mali dostatok zdrojov na postavenie napr. noveho mesta, asvak nemali by dostatok napr. zlata ako komodity, tak je komoditny standard s tomto smere BRZDA."
Ak by mali "dostatok zdrojov" komditný štandard im nebráni mesto postaviť. Nepotrebujú ho a nikto im ho nebude vnucovať. Mnohé ľudské sídla boli postavené bez všeobecného fungovania komoditného štandardu medzi ich obyvateľmi. Väčšine stačil výmenný obchod.
"Skutocny objem penazi v ekonomike je limitovani existujucimi zdrojmi a nie objemom zlata ako komodity,"
Skutočný objem peňazí v dnešnej ekonomike je limitovaný mocou vlády a bánk ich vytvoriť. Chcete štátnu banku v moci politikov? Myslíte si, že by ju občania pomocou volieb raz za 4 roky ustrážili? Alebo paralelnú menu postavenú na papieri či "premennej v počítači? Naivní optimisti! Len komodita má akú takú možnosť ustrážit komplot politikov a bankárov. Dnešné množstvo zlata by v pohode stačilo. WIR bez švajčiarskeho franku celoštátnej úrovni? Nech žije H. CH. Andersen a rozprávkari ako vks.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-28  (21:56)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Ty kokot Godwinson pripecený chuj
uz nemam na tvoje retardovane pubertacke nazory nervy pripecenec vygumovany debil
niekdo to tu o tebe dobre napisal ze si mal tazke detstvo a si psychycky do smrti postihnutý debil


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-28  (21:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  ty komodita prijebana
trpiaca utkvelými predstavami v prázdnej hlave


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-28  (22:12)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Koľko ľudí bolo zavraždených vlastnými vládami?

Komunisti:
Mao Ce-Tung, Čína: 78 miliónov.
Hlavne V. I. Lenin, J. V. Stalin, ZSSR: 62 miliónov.

A. Hitler, Tretia ríša: 21 miliónov.

Higgs, R.: Politická ekonomie strachu, str. 117.

Cudzí štátni príslušníci nie sú započítaní.

Dodaj údaje za vládu USA a pokojne započítaj aj cudzích, nielen vlastných občanov, ktorých obetovala vo vojnách alebo priamo zavraždila.Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-28  (22:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Zbytočne nadávaš, tvoja hlava sa kolembe do taktu Internacionály. Ak je triezva, je to len horšie.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-28  (22:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  USA:
Vsetkých týchto co spominas ma Amerika na svedomí plus vsetkých mrtvych vo vsetkých vojnach na svete za posledných 200 rokov.Tak si to spocitaj.
Komunizmus a rozostvavanie narodov a financovanie vojen na celom svete je stabilne politika USA uz viac ako 100 rokov ty vzdelaný zaslepenec.
Tak ako americky etablishment financoval vznik komunizmu v Rusku a nastup Hitlera v Nemecku tak to robi po celom svete dodnes Ty debil.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-28  (22:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nikdy som komunista nebol ale odkedy som po 89 spoznal kapitalizmus tak som vacsi komunista ako sam Lenin.A k tomuto poznaniu pridu vsetci co pochopia o com je ekonomika komunistov a o com kapitalistov.


Tra   |   ip:94.112.16   |   2009-08-28  (22:29)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson: USSáci vyvolávají rozbroje i války na cizích územích, aby se lidi vraždili mezi sebou a přitom aby oni měli nejmenší ztráty na "svých"lidech, na svém území, ale největší zisky do svých kapes. Nebo chceš tvrdit, že obě světové války probíhaly na území Spojených států amerických??? Irák, Afghánistán, Vietnam, Korea, Balkán, Latinsko-Americké země... atd,atd...To si zas uvědom ty!
A ta oplzlá slova opravdu do diskuze nepatří, vaše vzájemné nadávky si sdělujte raději soukromou poštou :(


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-28  (22:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Tra
nebud utlocitný,tie nadavky su velmi slabe pru tupca debilneho ako je Godwinson, zaslepenec sprostý ako kybel gitu
tupec z valala pri Košicoch


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-29  (00:02)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Tra:

Mao, Stalin aj Hitler konali na rozkaz a podľa návodu USA a svetového židovstva. Všetci traja boli nesvojprávni. Zasa ďalší čo ich a časť občanov ich štátov zbavuje zodpovednosti. Nerobili by to keby sa im to nehodilo. Hiler, Stalin ba aj Lenin poškuľovali po Európe a svete. Mao po Číne. Už len im boli k zabíjaniu nutní nejakí židia, hlavne keď už boli pri moci. Vraždili jednoducho programovo svojich skutočných alebo podozrievaných odporcov. Keď mi tra dopomôže peniazmi k moci a zavraždím cv, tra je vrah? Zaujímavá logika. No nič, spočítajte Vietnam, Koreu, hoci aj Japonsko a ďalšie štáty, ale k toľkým miliónom sa aj tak nedopracujete.


LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-08-29  (10:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson

"Ak by mali "dostatok zdrojov" komditný štandard im nebráni mesto postaviť. Nepotrebujú ho a nikto im ho nebude vnucovať" Tu ti komoditny standart netreba ale všade inde už ano ??? Raz povies jedno a vzapati druhe.

"Chcete štátnu banku v moci politikov? Myslíte si, že by ju občania pomocou volieb raz za 4 roky ustrážili?" Ako stále tu omielas to isté, že by politici papierove peniaze zneuzivali. Uz by si mohol aj povedat ako ??? vecny argument. A naivny si minimalne aj ty, ked si myslis ze by nedochadzala k manipulacii trhu so zlatom.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-30  (01:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB:

Jozef páli tehly. Martin rúbe stromy. Darina robí syry. Výrobky so vymenia medzi sebou. Obídu sa v obchodoch medzi sebou bez komoditného štandardu (napr. zlata) aj bez papierových peňazí. Časť svojej produkcie však musia niekomu predať za peniaze (jedno aké) aby mali pre štát na dane a trebárs aj na odvody. Popri sebe môže existovať peňažný aj výmenný obchod.

"Uz by si mohol aj povedat ako???" Podobne ako to robia dnešní politici spolu s finančníkmi a právnikmi. A nepreberným množstvom ďalších spôsobov, ktoré si ešte vymyslia.


LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-08-30  (12:48)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
Neviem na co vlastne reagujes. Peniaze su potrebne na ulahcenie vymeny medzi ludmi, pretoze barter je menej flexibilny, ok. Ale na co k tomu trepat komoditny standard ??? to hovoris ty ze ho treba, ja hovorim ze ho netreba ak penazny system funguje tak ako ma.

"Podobne ako to robia dnešní politici spolu s finančníkmi a právnikmi. A nepreberným množstvom ďalších spôsobov, ktoré si ešte vymyslia." toto je vecny argument ???


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-31  (00:17)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB:

Na akékoľvek zákonom vnútené platidlo (samozrejme dnes len papierové) je nutný zásah štátu. Na komoditné platidlo nie, ľudia si ho vytvoria a používajú sami.

"Toto je vecný argument?"
Výška dnešných daní ti nestačí??? Budeš spokojný, keď budú ešte vyššie, tak 50%? A odvody ďalších 50%?
Až otom budeš so slzami zadosťučinenia a dojatia v očiach sledovať priame prenosy z nášho a európskeho parlamentu? Možno nie, možno sa konečne prebudíš.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-31  (09:49)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
ty si chorý clovek.Diskutovat s tebou je ako rozpravat sa s Hotentotoma alebo s Cinanom ci s dementom.Ziadna suvisla veta ,ziadna logika,kazda veta o niecom inom,hotový pacient z psychiatrie.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-31  (11:27)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Nečudujem sa, že pro tvojom to nie si schopný pochopiť. Ten, kto si žiada kontrolu, hrubé zásahy štátu do ekonomiky a nadchýna sa plánovanou ekonomikou socialistického typu vedenou komunistami, ťažko pochopí systém, v ktorom ľudia spolupracujú dobrovoľne, lebo je to pre nich výhodné.
Štát, hrubo zasahujúci do ekonomiky, je ich nepriateľ podobne centrálne banky, papierové peniaze a rôzne sklamané indivíduá propagujúce socializmus. Štát nariadi (inakšie skorumpovanci), štát vyrieši, štát bude vlastniť... Iné nevieš? Nie si schopný pochopiť moje argumenty? Rozumček máš načo? Ja tie tvoje "argumenty" áno, a stačí mi to na ich odmietnutie aj bez tvojeho náhleho prebudenia a oslavy socializmu. Propaguješ okrádanie vo veľkom, štát je pre teba modla. Teba je škoda dať do ústavu, v Bojniciach v ZOO majú pre teba jednu voľnú klietku, a dajú na ňu nápis "Spomienka na staré časy.".


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-31  (11:41)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson si chuj a chujom aj zostanes.Zial ine pomenovanie pre teba nemam.
Davas mi do ust co som nepovedal a netvrdil.
Ja kritizujem sukromne bankovnictvo a urok.Nic ine!!!Nie som zastanca statneho dirigizmu a ani netvrdim ze nekryte papierove peniaze su zle ako Ty.
Len Ty nevies pochopit a obvinujes ma z komunizmu za to ze chcem aby banka bola statna tak ako je statne oddelenie policie co vydava obcianske preukazy.
Teda este si aj podvodník ktorý tvrdí ze som povedal to com nepovedal.
Proste si magor s ktorým nie je mozna ziadna rec,inac sa tvoje kecy reagovat nedá.Ale to je bezne ze ludi ktorý dnes trafia do cierneho nalepkuju ze su komunisti alebo teroristi,nic nove teda nepredvadzas iba beznu ubohost.
Ak to co tu mame dnes je podla teba "systém, v ktorom ľudia spolupracujú dobrovoľne, lebo je to pre nich výhodné." tak je mi z teba na zvracanie.
Ale ty si chudak od narodenia a nemozes za to ze mas v hlave nasraté.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-31  (11:58)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB:

"Ale na co k tomu trepat komoditny standard ??? to hovoris ty ze ho treba, ja hovorim ze ho netreba ak penazny system funguje tak ako ma."

Dnešný finančný systém (elektronické a papierové peniaze) nebude nikdy "fungovať tak ako má", vždy sa dostane do rúk záujmových skupín ako napríklad bankové domy. Nebude fungovať, lebo nemá žiadne fyzikálne limity zneužitia, a tým je veľkým lákadlom.

Komoditný štandard je fyzikálne obmedzený, ale aj tak sa dá obísť politkmi, keď ľudia prestanú byť ostražití. To ako komoditný štandard obmedzoval vládu a ňou kryté záujmové skupiny, možno usúdiť z toho, že bol viackrát pozastavený a dnes už neexistuje. Nikdy totiž neumožní tak kradnúť, fuj som politicky nekorektný, nafúknuť kredit v takej obrovskej miere ako finančný systém dnes. Nie banky, nie politici - ľudia si za súčasný stav môžu sami, niekedy mali kvalitné peniaze, ae nechali a nechávajú sa o ne neustále sladkými rečičkami pripraviť. Tomu, že sa nekrytá mena páči bankárom, politikom a socialistom rôzneho druhu, tomu rozumiem. Prekvapil by ma skôr opak. Teba sa čudujem, ale pri súčasnom ponímaní peňazí u množstva ľudí ma to až tak neprekvapuje.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-08-31  (12:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  vtipalek komoditneho standardu
100% FRS a bez uroku je tou hranicou a tým "fyzikalnym limitom zneuzitia" ty zadubený nerozmyslajuci tvrdohlavý obmedzený kekonom.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-31  (12:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

"Nikdy som komunista nebol ale odkedy som po 89 spoznal kapitalizmus tak som vacsi komunista ako sam Lenin.A k tomuto poznaniu pridu vsetci co pochopia o com je ekonomika komunistov a o com kapitalistov."

Kto to tu o niečo vyšie napísal? Máš slabú pamäť? Treba nejaký 1 GB modul RAM dodať do slotu?

Napísal som ja niekde také vyznanie lásky dnešnému "kapitalizmu"? Na teba sa nechytám, prihlášku do KSS si si už podal? Si komunista? Alebo extrémista? Na základe tvojich slov jedno aj druhé!

Nie si zástanca štátneho dirigizmu, ale chceš aby štátna banka vydávala peniaze a samozrejme, aby štát vynucoval ich používanie ľuďmi (ináč by to nemalo zmysel). Vtipkár, tým si socialista hrubého zrna. Nepleť si peniaze s občianskymi preukazmi.

Systém, v ktorom ľudia spolupracujú dobrovoľne, lebo je to pre nich výhodné. Mne sa taký systém celkom pozdáva. Žiaľ nie je to ani socializmus, ani dnešný "kapitalizmus". Oba si vyžadujú silný štát a práve v tom je problém.Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-08-31  (12:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Viem nájsť krajinu kde aspoň desaťročia fungoval komoditný štandard bez nafukovania množstva meny bankovkami nekrytými komoditou (napr. zlatom).

Posnaž sa a nájdi mi krajinu so 100% FRS nekrytým štandardom. Taká mena by bola postavená na dobrom správaní politikov. Optimista. Kde je majú, kde vydržala? Väčšine štátov rastú dlhy a dochádza v nich k inflácii. Teoreticky možné, ale reálne dlhodobo neudržateľné.


LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-08-31  (13:57)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
"Tomu, že sa nekrytá mena páči bankárom, politikom a socialistom rôzneho druhu, tomu rozumiem. Prekvapil by ma skôr opak. Teba sa čudujem, ale pri súčasnom ponímaní peňazí u množstva ľudí ma to až tak neprekvapuje.
"

Ty aksolutne nechapes o com tu uz asi 6 prispevok rozpravam. Nekryta mena ??? za to ze nie je kryta zlatom je nekryta ? Paperove peniaze su kryte mnoststvom vyprodukovanych tovarov a sluzieb, koniec a bodka. Tam mas svoje fyzicke obmedzenie objemu penazi. A bez SFR neexistuje ina moznost ako nafuknut menu. Nechapem preco sem trepes zdanovanie,to je uplne ale uplne o niecom inom. To by som chcel vidiet ako zdvihnu dane na 50%. A aj keby to spravili, tak ako potom nafuknu objem penazi ? nijako sak ich len preleju zlava do prava, ale nejdem to uz rozoberat, ved to nema s tym ziadny suvis.
Perfect.World   |   ip:62.168.78   |   2009-08-31  (19:54)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson:

"Ak by mali "dostatok zdrojov" komditný štandard im nebráni mesto postaviť."

:) To si kde cital? Alebo si len skusil po dlhsom case pouzit vlastnu hlavu? Nuz... To rovno povedz ze ziadne papierove a elektronicke peniaze nie su treba, staci "dostatok zdrojov" a barter. Kde Ty chodis k takymto uvaham? Ze vraj barter - to skus vysvetlit stavebnej firme, alebo niekomu, kto vyraba buldozery. No chod im prezentovat svoju famoznu teoriu, ktorou im dokazes, ze oni vlastne nepotrebuju ani tie peniaze, ze im staci barter. Potom mi tu napis ako sa zatvarili.
Som presvedceny, ze dlho nepotrva a vymenuju Ta za veduceho ich ekonomickeho oddelenia. Mozno by si mohol napisat aj nejaku knizku... Neuvazoval si nad tym? Citim, ze by to mohol byt bestseller.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-09-01  (00:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson sa zatial zmohol na napisanie iba par clankov o bankach na tento server a absolutne dokonale sa zhovadil.Ale ma sancu napisat este o bartri a o vtipoch komoditneho standardu, nech sa uz zhovadi definitivne.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-09-01  (22:35)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LuckyBB:

Razbový zákon Kongresu z 2.4.1792 definuje jeden dolár ako 371,25 gránov rýdzeho striebra alebo 24,75 gránov rýdzeho zlata.(M. Friedman, Za vším hledej peníze) 1 grán je hmotnostná jednotka 64,799 mg. Hmotnosť časom klesala, vypadlo striebro, ale to nemení nič na tom, že dolár bol dlho definovaný ako určitá presná hmotnosť rýdzeho zlata. Podobne anglická libra štandardne ako 4,87 násobok hmotnosti dolára v rýdzom zlate. Jasne vyjadrený kvantitatívny a kvalitatívny vťah papierovej meny a komodity sa nazýva krytie ináč nemá zmysel hovoriť o krytí meny komoditou. Zadefinuj mi krytie papierovej meny množstvom vyprodukovaných tovarov a služieb. Ak to nevieš potom o krytí nepíš.

Bez SFR môže vláda vydať dlhopisy alebo si rovno požičať peniaze od štátnej banky. Splácať takýto dlh potom spláca zo svojich "príjmov", ktoré sú zväčša tvorené daňami. Z rastúcou výškou zadĺženia sa môže uchýliť k zvýšeniu zdanenia priamo alebo cez infláciu.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-09-01  (23:21)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Perfect.World:

Uvažuješ čiernobielo? Tak to v ekonomike nefunguje. V nerozvinutom stave stačí barter. Napr. keď sa pri americkom pobreží vylodili prví osadníci, väčšinou boli chudobní, prvé desaťročia tam fungovala hlavne vzájomná pomoc a barter. Postupne ako kolonisti pribúdali sa osady rozvinuli do miest vzrastal aj peňažný obchod. Peniaze im však nikto nevnucoval a papierové nekryté už vôbec nie. Vysmiali by ho, natreli dehtom vyváľali v perí. Nie nadarmo je dollar odvodený od českého tolar.

K bagrom a buldozérom. Môžeš ľuďom ponúkať papierovú menu, s ktorou si demokraticky zvolený parlament a víťazom zostavená vláda môže robiť čo chce spolupracujúc so štátnou bankou. Môžeš si myslieť, že to je dobré riešenie. Nie je! Komoditný štandard je oveľa lepší, pretože rozhodnutia vlády a parlamentu značne obmedzuje a dáva spravovanie meny do priamo rúk občanov. Je dokonca lepší ako 100% papierový nekrytý štandard, lebo v ňom môžu menu spravovať občania len nepriamo cez štát. A "štát" sa už veľakrát vymkol kontrole, lebo s radosťou načúva rôznym záujmovým skupinám.

Knihy sú už napísané, historické udalosti zachytené. Stačí čítať.
Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-09-01  (23:24)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Než niečo napíšeš, postav sa do kúta a počkaj, kým ťa ten záchvat prejde! Alebo si ulej z demižóna. Iluminátor aspoň toľko nenadával.


LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-09-02  (11:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson

vysvetlim ti krytie papierovych penazi z vlastnej hlavy, nie CTRL C a CTRL V ako to robis skoro vsade ty. Ak nemame SFR, peniaze nemozu vzniknut inak ako pracou, to znamena zakazdym ked si kupim tovar, tak pouzijem peniaze ktore reprezentuju zdroje spotrebovane na vyrobu tochto tovarou. Kazdy jeden tovar a sluzba su kryte ludskou pracou a zdrojmi potrebnych na ich vyprodukovanie. Neviem aku ucebnicovu definiciu krytia tu chces este pocut.

Dnes si moze stat pozicat od centralnej banky len preto ze ta si peniaze moze vytlacit. Bez SFR statna banka-CB nema taketo moznosti, pretoze peniaze vznikaju vylucne pracou a CB nic neprodukuje, to jest nema co pozicat. Nadmerne zadlzovanie statu cez zahranicne pozicky, pripustan, stat si moze napoziciavat prilis vela, ale ziadny system nie je dokonaly (konecne vecny argument). Komoditny standard rovnako podlieha manipulacii zo strany tych co maju peniaze a kapacity, pretoze mozu skupit svetove zasoby zlata a stiahnut ho tak k sebe. Co potom staty, ktore nemaju dostatocne zasoby zlata ? Ekonomika takychto statov je znacne obmedzena a nemoze sa rozvyjat.


Perfect.World   |   ip:62.168.78   |   2009-09-02  (15:32)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson:

:D Prva vec, vdaka za lekciu z historie, nic z toho som ani len 'netusil'. Ked si uz o tej Amerike zacal, mohol si aj spomenut, co sa stalo, ked tam miestna vlada (ano vlada) zacala tlacit vlastne (tvojou komoditou nekryte) peniaze. A co sa stalo, ked sa to bankarom v Anglicku znepacilo. Aj to vies, historik? Noze skus mi to napisat.

Druha vec, mna nezaujimalo ako funguje barter v nerozvinutom stave, ale v sucasnosti. O tom sme sa predsa bavili, Ty ciernobiely.

Tretia vec, aby bolo jasne, pouzijuc Tvoj styl argumentovania Ti narovinu poviem, ze komoditny standard nic neriesi, pretoze ho vlada moze jednoduche zrusit (hadam Ti nemusim uvadzat nejaky priklad)! Mna zaujimalo to, ze ked dojde komodita, ktorou su kryte papierove peniaze, ako budes schopny dat pozicku cloveku, ktory pride s projektom, ktory zamestna x ludi (inac, Ty si mi na to odpovedal, ze sa to da riesit aj v sucasnej dobe bartrom, ale asi si si ten nezmysel uz uvedomil :DD). No odpoviem Ti - nebudes schopny, vysledok bude prehlubujuca sa bieda a navysujuca nezamestnanost. To je hlavny problem. Ty by si ludi nechal aj vyhladovat a zit v biede, hlavne, ze by si mal svoj komoditny standard, co?

Stvrta vec, "stat" sa uz velakrat vymkol kontrole pises... to sa vztahuje aj na zneuzitie armady statom, znamena to, ze by sme ju mali zverit do ruk sukromnikom? Ak nie, preco. Cakam jasnu a priamu odpoved, pan odbornik.


Godwinson   |   ip:87.197.25   |   2009-09-02  (17:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB:

"Papierove peniaze su kryte mnoststvom vyprodukovanych tovarov a sluzieb." a "Ak nemame SFR, peniaze nemozu vzniknut inak ako pracou, to znamena zakazdym ked si kupim tovar, tak pouzijem peniaze ktore reprezentuju zdroje spotrebovane na vyrobu tochto tovarou. Kazdy jeden tovar a sluzba su kryte ludskou pracou a zdrojmi potrebnych na ich vyprodukovanie." Keď niekto doniesol do štátnej inštitúcie k tomu určenej rýdze zlato, dostal za to mincu alebo bankovku o zodpovedajúcej hodnote bez (USA)alebo s razobným poplatkom. To je priamy dôsledok krytia. Čo donesieš do štátnej banky ty? Vedro smotany? Alebo ponúkneš svoju prácu. Nemusia to prijať. To, že za peniaze kúpiš tovar alebo službu neznamená, že peniaze sú nimi kryté. To, že na výrobu tovaru a služieb potrebuješ zdroje a ľudskú prácu, neznamená, že tovar a služby sú nimi kryté. Krytie je o niečom inom, o presnom jasne definovanom vzťahu, a o možnosti akéhokoľvek človeka, ktorý vlastní určenú komoditu kredit rozmnožiť dokonca aj bez vlády. V princípe je jedno či obchodníkovi zaplatíš surovou komoditou (napr. zlatým prachom) určenej váhy a rýdzosti, zlatou mincou (tam môže byť malá prirážka) alebo papierom, na ktorom je sľub, že je zlatom krytý. Čo urobíš ty so svojim tovarom a službou? Musíš nájsť niekoho čo ich kúpi a to je niečo iné. Nikdy nemáš v ruke výmenný prostriedok.

Druhý odsek nie je zlý, ale ide o niečo iné. O tom potom.


Godwinson   |   ip:87.197.25   |   2009-09-02  (17:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB:

"Papierove peniaze su kryte mnoststvom vyprodukovanych tovarov a sluzieb." a "Ak nemame SFR, peniaze nemozu vzniknut inak ako pracou, to znamena zakazdym ked si kupim tovar, tak pouzijem peniaze ktore reprezentuju zdroje spotrebovane na vyrobu tochto tovarou. Kazdy jeden tovar a sluzba su kryte ludskou pracou a zdrojmi potrebnych na ich vyprodukovanie." Keď niekto doniesol do štátnej inštitúcie k tomu určenej rýdze zlato, dostal za to mincu alebo bankovku o zodpovedajúcej hodnote bez (USA)alebo s razobným poplatkom. To je priamy dôsledok krytia. Čo donesieš do štátnej banky ty? Vedro smotany? Alebo ponúkneš svoju prácu. Nemusia to prijať. To, že za peniaze kúpiš tovar alebo službu neznamená, že peniaze sú nimi kryté. To, že na výrobu tovaru a služieb potrebuješ zdroje a ľudskú prácu, neznamená, že tovar a služby sú nimi kryté. Krytie je o niečom inom, o presnom jasne definovanom vzťahu, a o možnosti akéhokoľvek človeka, ktorý vlastní určenú komoditu kredit rozmnožiť dokonca aj bez vlády. V princípe je jedno či obchodníkovi zaplatíš surovou komoditou (napr. zlatým prachom) určenej váhy a rýdzosti, zlatou mincou (tam môže byť malá prirážka) alebo papierom, na ktorom je sľub, že je zlatom krytý. Čo urobíš ty so svojim tovarom a službou? Musíš nájsť niekoho čo ich kúpi a to je niečo iné. Nikdy nemáš v ruke výmenný prostriedok.

Druhý odsek nie je zlý, ale ide o niečo iné. O tom potom.


Godwinson   |   ip:87.197.25   |   2009-09-02  (17:08)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB:

"Papierove peniaze su kryte mnoststvom vyprodukovanych tovarov a sluzieb." a "Ak nemame SFR, peniaze nemozu vzniknut inak ako pracou, to znamena zakazdym ked si kupim tovar, tak pouzijem peniaze ktore reprezentuju zdroje spotrebovane na vyrobu tochto tovarou. Kazdy jeden tovar a sluzba su kryte ludskou pracou a zdrojmi potrebnych na ich vyprodukovanie." Keď niekto doniesol do štátnej inštitúcie k tomu určenej rýdze zlato, dostal za to mincu alebo bankovku o zodpovedajúcej hodnote bez (USA)alebo s razobným poplatkom. To je priamy dôsledok krytia. Čo donesieš do štátnej banky ty? Vedro smotany? Alebo ponúkneš svoju prácu. Nemusia to prijať. To, že za peniaze kúpiš tovar alebo službu neznamená, že peniaze sú nimi kryté. To, že na výrobu tovaru a služieb potrebuješ zdroje a ľudskú prácu, neznamená, že tovar a služby sú nimi kryté. Krytie je o niečom inom, o presnom jasne definovanom vzťahu, a o možnosti akéhokoľvek človeka, ktorý vlastní určenú komoditu kredit rozmnožiť dokonca aj bez vlády. V princípe je jedno či obchodníkovi zaplatíš surovou komoditou (napr. zlatým prachom) určenej váhy a rýdzosti, zlatou mincou (tam môže byť malá prirážka) alebo papierom, na ktorom je sľub, že je zlatom krytý. Čo urobíš ty so svojim tovarom a službou? Musíš nájsť niekoho čo ich kúpi a to je niečo iné. Nikdy nemáš v ruke výmenný prostriedok.

Druhý odsek nie je zlý, ale ide o niečo iné. O tom potom.


cv   |   ip:77.247.22   |   2009-09-02  (19:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson
kup si lepsi pociac alebo si ho odvir aby si nemusel 3x stlacit enter kym zareaguje.To bolo za prvé.
A za druhé: toto
"Čo donesieš do štátnej banky ty? Vedro smotany? Alebo ponúkneš svoju prácu."
svedcí o tom ze mas mozog na urovni 6 rocneho dietata ,ale to by som krivdil tomu dietatu, a nepochopil si ,ako ja uz davno tvrdím, o čom su dnesné peniaze.
Je zbytocne tebe cokolvek písat,lebo ty ani nic necitas co ti kto napise,iba diskutujes sam zo sebou a trepes neustale nezmysly.LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-09-02  (22:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson

kym hodim flintu do zita, este raz ti to vysvetlim. Inac mi pripada ako keby ti niekto vtlkol zlatu tehlu do hlavy a ty sa jej nevies zbavit a vsade musis mat komoditne zlato. Nebudem ti uz vysvetlovat ze peniaze bez SFR reprezentuju ludsku pracu a teda ich protajsok, resp krytie je prave hodnota ludskej prace. Toto krytie je absolutne jednoduche a jasne a realne a fyzicke a uplne staci.

V com je problem komoditneho standardu - KS? Jednoduchy priklad, ktory je opat jasny a pochopitelny. Predstavme si ze ekonomika funguje na KS a na vymenu vsetkych tovarov a sluzieb staci urcity objem penazi krytych zlatom. Teraz si predstavme ze ekonomika sa zacne prudko rozvijat (napriklad Cina) a ludia zacnu produkovat omnoho viac tovarov a sluzieb ako predtym. Tu je treba do systemu dostat novy objem zlata, ktory bude kryt zvysenu ekonomicku aktivitu krajiny. Samozrejme zlato treba najskor vytazit, co je prva zbytocna cinnost. Dalej vieme ze zlato je na tejto planete v obmedzenom mnozstve. Ked sa nebude dat vytazit zodpovedauce mnozstvo zlata co potom ? Ekonomika jednoducho zamrzne, pretoze nie je zlato. Dalsie obmedzenie rozvoja. Jedine co moze krajina spravit je skupit zlato inej krajiny. Co potom ta krajina ktora to zlato preda ? Ona nema pravo rozvoja ? ak sa zlata vzda, musi sa znizit aj objem penazi v obehu a dosledok je snad jasny.

Zmanipulovat sa jeden aj druhy system, tu sa mozme akurat natahovat ze ako.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-09-03  (05:39)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To LukyBB:

Komoditný štandard definuje menovú jednotku nie ceny tovarov a služieb v nej vyjadrené. Ak Čína začne vyrábať, pričom má málo zlata, a ľudia v ďalších krajinách majú o tovar záujem radi tam nakúpia za svoje komoditou kryté peniaze. Ak majú Číňania záujem o napr. veci vyrábané v USA, tak nakúpia zasa v USA. Ak rozvíjajúca ekonomika produkuje pre medzinárodný obchod, tak zlato do nej priteká. Ak sa rozvíja a uzavrie, a nikto zvonku nič od nej nechce, tak dochádza k deflácii. Nedostatok zlata nehrozí. Ekonomika "nezmrzne", len sa prispôsobia ceny. A keby ho bolo veľmi veľmi málo, nikde nie je napísané, že všetky krajiny musia používať zlato, v Číne to bolo napríklad striebro, ktoré pôvodne krylo jej menu.


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-09-03  (06:28)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Anglicko sa ku svojim kolóniám v Amerike správalo svojským spôsobom, ale po vyhratej vojne nad Francúzskom a dobytí Quebecu sa prerátalo. Kolónie ho už nepotrebovali a snažili sa ho čo najskôr zbaviť. V čase ohrozenia boli vydávané continentaly (Vojna o nezávislosť), neskôr greenbacky (Občianska vojna), ale po vojnách sa USA ku krytiu vrátili podľa jasnej definície meny zákonom.

"Mna zaujimalo to, ze ked dojde komodita, ktorou su kryte papierove peniaze, ako budes schopny dat pozicku cloveku, ktory pride s projektom, ktory zamestna x ludi."
Ak budú vyrábať to, o čo bude jasný záujem, nájdu investora. To, že dojde komodita, je omyl. Ak ekonomika rastie rýchlejšie ako zásoba zlata dôjde k deflácii, nič "nedojde". Ak bude "investovať" štát, lebo niekto príde s "projektom" postupne v mierovej dobe premrhá kapitál a a v horšom prípade ešte aj rozkradne banky.

Ty by si ludi nechal aj vyhladovat a zit v biede, hlavne, ze by si mal svoj komoditny standard, co?
Niektorí ľudia budú radšej hladovať, ako by si mali nájsť stabinú prácu. Neprevychováš ich, zbytočne sa budeš snažiť, štandard, neštandard. Mimochodom, zdá sa ti, že štát dnes zamestnáva málo ľudí? Mal by rozhadzovať ešte viac? Myslíš, že zdraví ľudia majú na niečo nárok len z dôvodu, že sa narodili a žijú? Nebol by si prvý ani posledný.
Štát si nárokuje monopol na použitie násilia na určitom území. Aby ho mohol vykonávať, tak okamžite po vzniku vytvorí ozbrojené zložky, teda políciu a armádu. Dôvodom je aj ochrana občanov, čo je veľmi otázne, lebo štát ich najprv formou daní okradne a potom ich ešte policajti popolievajú vodnými delami a spracujú obuškami. Armáda je v zálohe, keby sa nepokoje veľmi rozmohli. Bez mocenských zložiek je štát mysliteľný, ale nereálny. Peniaze sú niečo iné, zbytočne to porovnávaš.Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-09-03  (06:37)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To cv:

Táto stránka sa "nemá rada" s Explorerom. Keď na nejakom compe nie je iný prehliadač, tak ho tam nebudem kôli jednému príspevku inštalovať.

Ja viem načo slúžia dnešné peniaze. V prvom rade na okrádanie ľudí, ale pri tvojich návrhoch na zmeny budú ľudia okrádaní tiež, len inakším spôsobom. Našťastie ich zatiaľ nemáš šancu presadiť.


Perfect.World   |   ip:89.173.46   |   2009-09-03  (08:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson:

No ta posledna Tvoja veta, ktorou si na mna reagoval, to ma uz totalne polozilo k zemi :D, nehladiac na zvysok... no dost bolo srandy, koncim s Tebou. Ked budem mat chut sa zabavit, tak sa este niekedy ozvem, dobre?


Godwinson   |   ip:85.216.13   |   2009-09-03  (22:20)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To Perfect.World:

Neskrývaj sa za smiech, nemáš argumenty (pozastavenie štandardu). Len hlúpe otázky (armáda), a preto končíš, podobne ako LukyBB a cv. Všetci ste jedna horda socialistov. To by tak chýbalo, aby sa vám podobní s kojeneckými plánmi dostali k moci.


Perfect.World   |   ip:62.168.78   |   2009-09-04  (15:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  pokracuj :DDD


LukyBB   |   ip:89.173.13   |   2009-09-04  (21:19)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Godwinson

pocuvaj ma ty chytrak, si vyprosim aby si ma tu castoval nejakymi privlastkami, ja som sa s tebou snazil diskutovat slusne, nie ako buran, ako si teraz prejavil ty. Moje argumenty som ti predlozil tak si ich precitaj a nebudem ti ich opakovat donekonecna.TomasFranzen   |   ip:91.18.103   |   2009-10-27  (08:11)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Kratky film o menovom zlate ( zlato z ridzostou 900 a viac tisicin volam menove zlato, zlato s ridzostou napriklad 585 tisicin volam sperkove zlato)
http://www.youtube.com/watch?v=v3NgrYNoESMAsta_Killer   |   ip:78.98.104   |   2009-12-26  (23:59)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Penazny system nie zla vec, ulahcuje to vymenu a obchodovanie. Ale ak nejaky bastard chce kseftovat s peniazmi a poziciavat ich na urok, tak to je CHORE!!! pretoze peniaze nemaju ako take ziadnu hodnotu, maximalne tak hodnotu toho, na com su vyrobene. Dlzobny system je najvacsi kolosalny zlocin aky svet este nevidel a robi z nas nechutnych otrokov. Taki klamarski demagogovia ako je napr. Miklos uz mali davno visiet na hambalku, pretoze ludi klamu a zakryvaju tu zlodejinu.A vraj najlepsi ekonom...obycajny hajzel a skurvysyn, ktory ako spravny judas spachal dokonalu vlastizradu a predal nas do sukromnych ruk sionistickej bandy, ktora ruinuju svet.Ludske pokolenie si nezasluzi prezit, nic hlupejsie a podlejsie totiz tato planeta tu este nenosila.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


jeden + štyri =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Drogy nie sú dosť! “Mozgoví lekári” sú ...
WalshRobert . wurenemu3:   We are authorized Financial consulting firm that work directly with

Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Etikoterapia

Etikoterapia vychádza z vplyvu negatívnych pocitov na dušu. Poznáme 7 najdôležitejších pocitov, ktoré nám poškodzujú zdravie - závisť, nenávisť, krivda, zloba, ľútosť, strach alebo trápenie sa za iných. Ak niektorý z týchto pocitov ľudia „pustia do svojho vnútra“, tak za všetky následky nesú sami zodpovednosť. Už Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše . Ak ochorie duša, ochorie aj telo.


Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

MIT OBJEVILA UMÍSTĚNÍ PAMĚTI: JEDNOTLIVÉ NEURONY

Výzkumníci MIT ukázali vůbec poprvé, že paměť je skladována v určitých specifických mozkových buňkách. Nabuzením určitých svazků neuronů byli výzkumníci schopni subjekt donutit, aby si vybavil určité vzpomínky. Odstraněním těchto neuronů by subjekt tyto vzpomínky ztratil.


10 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ZPŮSOBŮ MANIPULACE VEŘEJNOST...

Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?

Rizika očkování a aplikace vakcín: často zbývá jen ...

Kofein je hořký, jedovatý a rostliny ho tvoří aby se ...

Zpřístupnění převratných technologií zdarma celému...

Archív

Naše výhody vstupu do EÚ

Spomeňme len tie hlavné. Konečne si môžeme požičiavať za kresťanské úroky, dovolia nám to. Nemusíme drieť na poliach, všetko privezieme zo zahraničia a bude to ešte aj lacnejšie. Možno. Môžeme voľne cestovať. Iba na občiansky preukaz!


Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Poďme konfrontovať Zbigniewa:

Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem...

Hlinové vystúpenie v parlamente

Masmédiá ako mocný nástroj na ovládanie ľudí


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne


Generated in 0.5438 s