Jedovatá kozmetika

20.03.2021 Zdroj: www.rodinka.sk Zdravie

Od okamihu, kedy začneme pripravovať izbičku pre naše dieťatko, vytvárame prostredie, v ktorom bude žiť – rásť . Nakúpime nový nábytok, vymaľujeme izbičku, zásobíme sa detskou kozmetikou a hračkami. Snažíme sa pripraviť bezpečné prostredie, aby sa nezranilo, neudrelo, neporezalo. Pritom si často neuvedomujeme, ako ľahko ho môžeme vystaviť oveľa nenápadnejšej hrozbe – toxickým chemikáliám.

Kde na nás číhajú nástrahy?

Mnoho rodičov považuje za bežné, že dieťa je natierané rôznymi krémami, umývané šampónmi, kŕmené z plastových fľašiek, prebaľované do jednorazových plienok. Na trhu sú stovky kozmetických produktov pre bábätká, v ktorých môže číhať nebezpečenstvo. A nemusí ísť len o lacné výrobky. Mnohé výrobky sú dnes označené ako „Prírodný“, „Eco“, „Green“, „Bio“ a podobne. V skutočnosti tieto slová nie sú zákonom definované a môžu znamenať hocičo. Ľahko sa môže stať, že produkt s veľkým označením „s vitamínom E“, obsahuje nepatrné množstvo samotného vitamínu a popri ňom v oveľa väčšom množstve aj ingrediencie, ktoré vôbec nie sú zdraviu prospešné.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že koža je efektívnou bariérou medzi vonkajším svetom a vnútorným telom. Je však mnoho látok, ktoré prenikajú cez pokožku a dostávajú sa do krvi. Krvou sú potom roznášané do celého tela a do orgánov, vrátane mozgu a aj do materského mlieka. Preto by sme mali dávať pozor, čo používame pre svoje dieťa, ale aj čo používa matka samotná.

Nejde však len o kožu. V princípe existujú 4 spôsoby, ako sa chemikálie môžu dostať do tela. Cez pokožku (absorpcia), cez pľúca (inhalácia), cez ústa (ingescia), vpichom (injekcia, napr. vakcinácia). Podľa spôsobu vniku sa líši aj dopad danej chemikálie na naše telo. Je potrebné si uvedomiť, že v rôznych častiach tela fungujú rôzne obranné mechanizmy.

Črevá majú iné mechanizmy prepúšťania látok do organizmu ako pokožka, aj ako pľúca. Niektoré látky úspešne prejdú tráviacim traktom a vôbec sa do tela nevstrebú. Naopak, ak tú istú látku vstrekneme priamo do krvi, telo môže mať veľký problém ju odbúrať.

Absorbcia

Deti sú na toxíny v kozmetike náchylnejšie ako dospelí. Detská pokožka má väčší povrch v pomere ku hmotnosti tela. Podľa kalkulačky na výpočet telesného povrchu je pre 9 kg dieťa odhadovaná plocha povrchu tela 0,4 m2. Pre 90 kg človeka je to 2 m2. Päťnásobný rozdiel v povrchu pokožky, ale až desaťnásobný rozdiel v hmotnosti. Ak si natriete na noc celé telo krémom, použijete 5x viac mastičky ako pre dieťa. Vy však nemáte 5x väčšiu hmotnosť ako dieťa, ale 10x väčšiu! Vo Vašom tele sa chemikálie viac rozptýlia.

Veľký pozor si treba dávať tiež na sliznice. Sliznica je tvorená väzivom a epitelom a okrem ochrannej funkcie má tiež absorbčnú funkciu. Sliznicu môžeme nájsť napr. v tráviacej sústave (ústna dutina, análny otvor), v rozmnožovacích sústavách (pošva, penis), alebo v dýchacej sústave (nosná dutina).

Ako ukážku rýchlej absorbčnej schopnosti slizníc môžeme uviesť prvú pomoc pri infarkte. Keďže ústna dutina patrí medzi veľmi rýchle spôsoby absorbcie látok, pri infarkte sa ako prvá pomoc podáva nitroglycerín pod jazyk. V príbalovom letáčiku tohto lieku sa uvádza:

„Po sublingválnom podaní sa nitroglycerín veľmi rýchlo vstrebáva sliznicou ústnej dutiny. Účinok nastupuje za 1-3 minúty ... Hladiny v plazme sa dajú detekovať už za 30 sekúnd, maximálnu hladinu dosahujú za 2-5 minút.“

Iným príkladom môžu byť čapíky do konečníka pre deti s horúčkou alebo čapíky do pošvy pre ženy z mykózou.

Ďalším príkladom môžu byť fluoridované zubné pasty. Ich cieľom je, aby posilňovali zubnú sklovinu práve pomocou vstrebávania fluoridov v ústnej dutine. Spolu s fluoridmi sa však vstrebávajú aj ďalšie prídavné latky. Vzhľadom na to, že rada zubárov znie umývať si zuby minimálne 3 minúty, by sme mali viac dbať na to, ČÍM si zuby umývame.

To isté platí pre ústne vody. Nech nás nemýli to, že ústnu vodu hneď vypľujeme. Mnohé majú v návode na použitie vedené „vypľuť a potom nechať pôsobiť, nevyplachovať čistou vodou“.

Veľký pozor si treba dávať na:

  • pokožku rúk a tváre – opaľovacie krémy, liečivá/mastičky pri rôznych druhoch alergií, krémy proti vráskam
  • podpazušie – deodoranty a antiperspiranty
  • intímne oblasti – dámske vložky a tampóny, detské plienky, mydlá a telové mlieka, detské krémy na zapareniny
  • pokožka hlavy – šampóny a kondicionéry
  • ústna dutina – zubné pasty a ústne vody

Inhalácia

Pľúca nie sú určené na to, aby tvorili ochrannú bariéru. Cez pľúca sa rôzne chemikálie dostávajú priamo do krvi. Ohrozujú nás častice, plyny a výpary nielen z kozmetiky, ale aj z domácich čistiacich prostriedkov. Je potrebné dávať si pozor na všetko, čo šíri vôňu, ale aj rôzne púdre a zásypy.

Požitie

Nejedná sa výlučne len o potraviny. Môže to byť aj rúž, keď si olízneme pery. U detí je zase časté hryzenie a cmúľanie hračiek. Chemikálie sa vstrebávajú po celej dĺžke tráviaceho traktu, najväčší podiel má tenké črevo.

Legislatíva

V Európskej únii je zakázaných 1328 chemikálií. Nie všade vo svete však dbajú o zdravie svojho obyvateľstva rovnako. Napríklad v USA je zakázaných len 11. Kanada má v tejto oblasti ukážkový prístup. Podobne, ako sa na Slovensku hlásia nežiaduce účinky liekov, Kanada umožnila aj hlásenie nežiaducich účinkov kozmetických prípravkov.

Taktiež zverejnili zoznam zakázaných látok v kozmetických produktoch, ktorý môže inšpirovať aj slovenských zákazníkov, hlavne rodičov. U nás sa pre hlásenie nežiaducich účinkov, ako aj pre informácie o rizikových kozmetických prípravkoch môžete obrátiť na úrady verejného zdravotníctva.

Tiež od mája 2015 u nás platia nové podmienky pre používanie parabénov v kozmetických výrobkoch.

Klasika či alternatívy?

Ako teda identifikovať zdravšie alternatívy? Dobrá správa je, že veľa výrobcov ponúka bezpečnejšie produkty, ktoré sú rovnako účinné, ak nie lepšie ako tie toxickejšie alternatívy. Je pre nás výzvou naučiť sa tieto možnosti rozoznávať. Neostáva nám nič iné ako vzdelávať sa v tejto oblasti, informovať sa a hlavne – čítať, čítať, čítať zloženie.

Zdroj: www.rodinka.sk



Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie