Z chemického hľadiska sú to parahydroxybenzoáty. Prírodné parabény sa vyskytujú v ovocí, napríklad v čučoriedkach. Komerčne používané parabény sa vyrábajú synteticky z kyseliny benzoovej.
Parabény sa používajú ako konzervanty, pretože majú antibakteriálny účinok. Pomáhajú predĺžiť životnosť potravín a kozmetických výrobkov. Medzi parabény patria:
-
Metylparabén (iné možné názvy sú methyl paraben, methyl 4-hydroxybenzoate, methyl p-hydroxybenzoate, methyl parahydroxybenzoate, E218)
-
Etylparabén (ethyl paraben, ethyl 4-hydroxybenzoate, ethyl para-hydroxybenzoate, ethyl p-hydroxybenzoate; 4-hydroxybenzoic acid ethyl ester, E214)
-
Propylparabén (propyl paraben, propyl 4-hydroxybenzoate, propyl p-hydroxybenzoate, propyl parahydroxybenzoate; nipasol, E216)
-
Butylparabén (butyl paraben, butyl 4-hydroxybenzoate, butyl parahydroxybenzoate; butyl p-hydroxybenzoate, butoben)
nemá priradený kód E, pretože nie je povolený v potravinách
Zdravotné riziká:
Wikipédia (http://en.wikipedia.org/wiki/Paraben) uvádza, že parabény sú rýchlo absorbované, metabolizované a vylúčené (močom).
To však nie je pravda za každých okolností, keďže o pár odstavcov ďalej sa píše, že stopy piatich parabénov boli nájdené v nádoroch prsníka. Táto rodina chemikálii má zrejme schopnosť prenikať cez pokožku a nezmenená, nespracovaná naším metabolizmom, ostáva v tkanivách.
Jedna štúdia (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419695) z roku 2002 na potkanoch ukázala, že propylparabén výrazne znižuje dennú tvorbu spermií. Pritom množstvá, ktorým boli potkany kŕmené korešpondujú s potravinovými limitmi Európskej únie - 10 mg/kg hmotnosti za deň.
Často sa stáva, že osoba dlhodobo používa kozmetiku s obsahom parabénov, no zrazu sa po použití liečiva (na vonkajšie použitie) u nej objaví kontaktná dermatitída (žihľavka) (www.epitesty.cz/pasports/B 020.pdf). Vysvetlením tohto javu môže byť:
-
koža s porušenou bariérovou funkciou netoleruje parabény a ľahšie podlieha alergickej reakcii ako zdravá koža
-
v kozmetických výrobkoch je obvykle nižšia koncentrácia parabénov ako v liečivách.
Navyše metylparabén aplikovaný na pokožku môže reagovať s UVB žiarením. To spôsobuje poškodzovanie DNA a predčasné starnutie pokožky.
Obmedzenia:
Európska únia povoľuje koncentráciu parabénu do 0,4 percenta v krémoch.
V Dánsku je zakázané používať butyl- a propylparabén a ich odvodené soli v kozmetických produktoch určených pre deti mladšie ako tri roky.
V USA je povolený a má status GRAS (Generally recognized as safe, vo všeobecnosti považovaný za bezpečný).
Kde sa vyskytujú:
Nájdeme ich v krémoch, dezodorantoch, šampónoch, zubných pastách a v krémoch zarábaných v lekárni zo základu Cremor anionicus (napríklad pediatri predpisujú krém s kyselinou mliečnou). Nekonzervovaný prípravok je náchylný na mikrobiálnu kontamináciu a jeho použiteľnosť je iba 1 týždeň. http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2013/01/06.pdf
Zloženie krému Cremor anionicus: alcohol cetylstearylicus emulsificans A 9,0 g paraffinum liquidum 6,0 g vaselinum album 15,0 g aqua purificata 70,0 g konzervant Methylparabenum 0,06 g konzervant Propylparabenum 0,03 g
Zloženie krému s kyselinou mliečnou: základ Cremor anionicus glycerol kyselina mliečna
Tip:
- Pediatra môžete požiadať, nech Vám predpíše radšej 2 polovičné recepty namiesto jedného. V lekárni môžete následne požiadať, nech Vám zarobia krém bez konzervantov.
- Pre bežné každodenné použitie vyskúšajte kokosový olej namiesto krému na tvár, krému na ruky a krému na detský zadoček.