Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Ako sa v lietadle prepracovať do biznis triedy


Ako sa v lietadle prepracovať do biznis triedy

S pobavením sledujem snahy vzorných voličov odôvodniť, prečo ich politici potrebujú vlastné lietadlá, a nemôžu používať komerčné linky. Ja radšej pridám pár rád, ako sa k lepšiemu sedadlu v lietadle môžete dopracovať aj vy.

Asi vás neprekvapí, že najjednoduchší spôsob je letenku do biznis triedy si kúpiť. Taká letenka však stojí rádovo násobky (3-4 násobok) ceny letenky v ekonomickej triede. Preto je dobré si na začiatku napísať, prečo sa vlastne o miestenku do lepšej triedy snažiť. Myslím teraz na praktické výhody, nie na pocit prestíže.

Podľa mňa to nemá temer žiadny zmysel na vnútroeurópskych letoch, alebo letoch, ktoré netrvajú aspoň 5 hodín. Pretože okrem iného na takto "krátke" lety letecké spoločnosti ani nenasadzujú lietadlá so skutočne inými sedačkami a za 4 hodiny si to proste "neužijete".

Lepšia miestenka v lietadle sa oplatí hlavne z dôvodov neporovnateľne väčšieho priestoru a pohodlia. Nižšia hladina hluku, menej spolucestujúcich vo vašej "kabíne", viac miesta na príručnú batožinu.

Ak letíte v nočných hodinách, v biznis triede si dnes už môžete sedadlo sklopiť do vodorovnej polohy a skutočne sa tam dá (vy)spať. Najmä ak letíte smerom východ-západ (či opačne), môže to výrazným spôsobom pomôcť prekonať časový posun. Na zahodenie nie je ani rýchlejší nástup, ale hlavne výstup z lietadla. Čo sa týka "reštauračného" servisu, tak na obed/večeru v dobrej reštaurácii ja osobne nepotrebujem lietadlo. Ale isto poteší aj to.

Dnes sa ponuka sedenia v lietadlách rozšírila. Okrem biznis triedy sa môžete dostať aj do prémiovej ekonomickej triedy. Kde si síce sedadlo na vodorovné ležadlo neprerobíte, ale väčší priestor rozhodne zaregistrujete. V niektorých lietadlách majú aj prvú triedu, ale tu už praktické výhody nevidím. To už je rovina zážitková.

Kľúčom k miestenke do lepšej triedy (prémiovej, alebo ideálne biznis) sú dve veci:

 • Členstvo v programe pravidelných cestujúcich (Frequent flyer program - FFP)
 • Overbooking v ekonomickej triede

Prihlásiť sa do FFP danej leteckej spoločnosti môžete, aj keď vašim zámerom nie je nazbierať míle (body vo vernostnom programe). Už aj pri prvom lete s danou spoločnosťou sa vám môže pošťastiť presunutie do lepšej triedy.

Je to spôsobené situáciou, ktorá sa anglicky nazýva "overbooking". Znamená to toľko, že letecká spoločnosť predala na daný konkrétny let do ekonomickej triedy viac leteniek, ako je reálna sedačková kapacita letu. A táto situácia nie je vôbec raritná. Ak sa také niečo leteckej spoločnosti "podarí", má dve možnosti: Môže niektorých cestujúcich prehovoriť, aby leteli iným letom. Samozrejme za istú kompenzáciu, ktorá je dokonca v EÚ povinná. Toto riešenie môže byť tiež zdrojom istej výhody, ktorú môžete získať. Kompenzácia na lete cez oceán je totiž cca 600 eur a to môže byť cena letenky.

Nás ale zaujíma druhá možnosť riešenia overbookingu: presadenie niektorých cestujúcich z ekonomickej do vyššej triedy. A do algoritmu výberu cestujúcich na presadenie výrazne zasahuje aj ich status v FFP danej spoločnosti. Pričom už samotné členstvo je výrazná výhoda oproti mase nečlenov.

Ďalej sa zvykne odporúčať, aby adept na očakávané presunutie "do lepšieho" nemal v požiadavkách nejakú špeciálnu stravu, alebo iné špeciálne požiadavky. Tiež cestujúci vo veľkých skupinách sú zrejme v istej nevýhode, pretože presunúť treba len zopár ľudí a aerolinky nechú "trhať partiu".

Samotný akt presunutia do vyššej triedy sa typicky udeje na odletovej bráne. Ak viete, alebo máte tušenie, že váš let je overbooked, odporúčam mať uši nastražené. Aby ste začuli volanie vášho mena od pultu. Kde vám potom vymenia palubný lístok do ekonomickej triedy za nový do triedy o niečo vyššie. Niekedy sa stane, že vás nevyvolajú, ale pri vstupe do lietadla zoberú vašu miestenku, roztrhajú ju a vám podajú novú. Nepripravenému cestujúcemu to môže spôsobiť aj šok. Aj pripravenému chvíľu trvá, kým zistí, či sa má sťažovať (presunuli ho na iné miesto v ekonomickej), alebo sa tešiť.Author: Tibor Pospisil # HemyXuho27
Korporácie2015-07-138
-
 50% ( 4 people voted )
+
Dobry clanok. Toto som ozaj netusil s tym overbookingom , kto nezazil,nepozna. Nechapem ten druhy komment, ze sa sedadlo neda sklopit v business, letel som tak uz s troma spolocnostami a vsade to bolo vodorovne.
Majo # XijiLave27
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-07-15 11:38:14 6717cb83
Tak ja som prvou triedou letela raz - Paríž - Frankfurt, spoločnosť Air France a dostala som sa k tomu tak, že sme zmeškali let a na ďalší boli voľné miesta len do prvej triedy, ktoré nám ponúkli (nemuseli sme doplácať nič)

Skúsenosti také ako píše autor článku - na krátke lety sa určite neoplatí - celý rozdiel bol v tom, že pár sedadiel bolo oddelených závesom, kde sedelo niekoľko biznismenov s novinami, dostali sme pohár šampanského a nejaké luxusnejšiu žrádlo, stewardi sa nás asi trikrát sa opýtali, či je všetko v poriadku .. Toť vsjo. Sklápanie sedadiel som neskúšala, let trval niečo cez hodinu :)


LenkaB # LyroKomo25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-07-15 20:15:49 58d7436a
No neviem Tiborko - overbooking nie je žiadna výhoda, najmä ak máš ďalší nadväzujúci let, prípadne ti pracovné stretnutie, míting začína nasledujúci deň.
Ono je to pekné dostať dve, tri , možno až päť stovák(podľa toho aké máš nervy pri licitovaní za uvolnenie miesta), za to, že pôjdeš ďalším letom (častokrát to znamená, že až na druhý deň) a plus hotel na letisku v cene, keď ti vlastne ujde to, kvôli čomu ideš do cudziny. Ale pre turistu, ktorý si cestu len užíva - prečo nie.
Gejza neviem či máš vlastné zážitky s cestovaním ale naposledy som letel biznisom za mláku do štátov pred pár týždňami a biznis je sakra iná trieda. Ešte ani nesedíš a už máš pohár šampusu v ruke, o pár minút kuchár s tebou konzultuje, čo by si si mal dať na obed a podobne. Samozrejme sú diametrálne rozdiely medzi spoločnosťami. Od určitej doby zásadne necestujem American Airlines biznisom pretože to sú vyhodené peniaze. Pretože takmer vždy (okrem dovoleniek s rodinou) lietam zo Švechatu, prípadne presadám vo Frankfurte preferujem Austrian, Lufthansu prípadne iné európske alebo ázijské spoločnosti. Raz som letel economy clasom s KLM za mláku (kolega vygúglil vraj strácajú najmenej batožiny). Nie som žiadny anorektik, ale pri Airbusoch, novších Boeningoch, prípadne iných malých lietadielkach nemám problém zo sedadlom - zmestím sa v pohode. Zato v tom doubledekri (dvojposchodový boening) som deväť hodín sedel na jednej polovici zadku. Nie len, že sadadlo bolo úzke, sedadlá za sebou na tesno, ale blbý ovládač na audio bol na vnútornej strane operadla Jediné pozitívum bolo, že letuška keď videla ako musím sedieť a nesťažujem sa, tak ulievala na ekonomickú triedu úplne neštandardne. :-)
Takže moja rada: V prvom rade rozvážne voliť spoločnosť - niekedy tých pár eúr nestojí za to. Ďalej si pozrieť propozície lietadla, spraviť check in čo najskôr online a zmeniť sedadlo tak, aby ste mali čo najväčší priestor pre nohy. Ale ako píše Lenka - hodinový let vydržím aj s bodákom v prdeli. Pri šiestich, alebo ôsmych hodinách (Sydney - 12hodín) už má zmysel každý detail. Ale aj keď máte biznis klas, tak vám kľudne môže hneď za stenou vrieskať decko desať hodín v kuse - a to nezachráni už nič :-)
Prajem veľa šťastných príletov.

Hockenberry # NogaWyji14
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-07-15 22:13:09 3ec5f340
Fuffnageľ jak ci kopnem do rici tak poleciš jak triskač do Sydney za jedni hodzinu a ne 12 hodzin ľetadlom

mama Pandemoniume # DivyWira79
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-07-16 08:48:28 3ec5e27c
fuffnageľ a ked ci jednu tresňem po pysčisku ta poleciš ku tej Sydney opery za pul hodziny
mama Pandemoniume # DivyWira79
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-07-16 08:51:10 3ec5e27c
Pandemoniume a ty neloluj bo ked furt budzeš hutoric lol ta budzeš lol kokociksomar koktavy
mama # JasaGosa10
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-07-16 08:56:02 3ec5e27c
loading...
lenka ta ty neshanaj šebe kamaratoch po parižu nestači ci na lovensku?
Cap # JehyForu69
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-07-16 08:59:58 3ec5e27c
"Ale ako píše Lenka - hodinový let vydržím aj s bodákom v prdeli."Tak to zas nie ... :). Lufthansou som letela dvakrat - raz fajn, bezproblemov, druhykrat - v lietadle zima ako v psinci, pokazili sa im svetla, tma (letela som vecer) a obcerstvenie davaju 4 krekry Tuc Tuc, ale zas ako pise autor, do lietadla sa nejdem najest :)
Air Berlin su lepsi - vyhodnejsie ceny leteniek, hlavne ked bookujes dopredu a vsetko v pohode.
Najvacsi masaker bol Bulgaria Air, ked som letela do Bulharska - lietadlo nejaky Tupolev este z druhej svetovej vojny


Inak mne na pohodli v lietadle nejak extra nezalezi a vino naleju aj v economy class. Skor sledujem rychlost prepravy - teda aby to bol priamy let bez nejakeho cakania a vyhodna cena letenky.
Do Kosic z Frankfurtu lieta jedine CSA a ceny leteniek su dost vysoke, takze bookujem par mesiacov dopredu cez Air Berlin do Budapesti alebo Viedne a odtial domov, tiez to nie je bohvieco...
Najdlhsi let som absolvovala do Kene - Frankfurt - Mombasa a to sa prestupovalo v Egypte a na Zanzibare, cakanie, kontroly, meskanie lietadla - tam to bolo viac leteckych spolocnosti dokopy - takze pri takych cestach by sa dalo uvazovat o kupeni nejakej drahsej letenky v prvej triede s priamym letom, aj ked ja by som urcite dala peniaze radsej na nieco ine - napr. na vylet na safari, ako za cenu letenky v prvej triede ...

LenkaB # LyroKomo25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-07-16 09:21:52 58d7436a

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0303 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage