Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

ČASOVANÁ BOMBA: STÁRNOUCÍ POPULACE MŮŽE ZRUINOVAT GLOBÁLNÍ EKONOMIKU


ČASOVANÁ BOMBA: STÁRNOUCÍ POPULACE MŮŽE ZRUINOVAT GLOBÁLNÍ EKONOMIKU

Počet lidí nad 60 let se v posledních 30 letech zdvojnásobil a očekává se, že poroste stejným tempem do roku 2050. Zvyšování důchodových výdajů v době hromadného propouštění by se mohlo stát neudržitelným břemenem pro světové ekonomiky.

V polovině století budou více než 3 miliony lidí starších 100let. V současné době je jich kolem 300,000. Lepší kvalita zdravotní péče, intenzivní vývoj v medicíně, rozšíření přístupu ke vzdělání a blahobytu prodlužují délku života. Ale zatímco lidstvo se může radovat z možnosti delšího života, stárnoucí populace s sebou přináší nové výzvy.

 

Z ekonomického pohledu, může rostoucí počet starších lidí vést k dalšímu fiskálnímu kolapsu, jak se budou zvyšovat důchodové výdaje místních rozpočtů.

Ve Spojených státech vláda vydá za zdravotní pojištění a zvláštní péči více než 10% HDP. V Evropě náklady na penzi tvoří kolem 13% HDP.

Navíc v době probíhající krize se stane tato zátěž příliš velkou , jak rostoucí nezaměstnanost znamená nižší příjem z daní pro místní rozpočty – rezervu na výplatu důchodů.

Mezi rozvíjejícími ekonomikami je to Čína, která "stárne" rychleji než ostatní. V roce 2050 bude více než čtvrtina populace neboli 480 milionů lidí starších 65 let. Tohle je skutečná časovaná bomba.

Porodnost tomu napomáhá taktéž - momentálně připadají pouze dvě děti na ženu, což je značně méně oproti šesti v osmdesátých letech, předtím než vláda spustila politiku jednoho dítěte. Tento pokles představuje vážnou hrozbu pro klíčový faktor konkurenceschopnosti Číny – hojnou a levnou pracovní sílu. Tento faktor byl hlavním důvodem rychlého růstu, na export orientované čínské ekonomiky v posledních třech desetiletích.

Ani Rusko není výjimkou. Starší lidé zde tvoří pětinu obyvatelstva a očekává se růst na 28% do roku 2030. Mezi řešeními zvažovanými vládou patří zvýšení hranice pro odchod do důchodu, což je značně nepopulární krok mezi širokou veřejností.

Ruské ženy odcházejí do důchodu v 55 letech. Muži odcházejí v 60 letech, zatímco jejich průměrná délka života je něco málo přeš 62 let, nejnižší v Evropě.

Překlad: Aleš Caisek

Zdroj: rt.com http://w ww.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2601-casovana -bomba-starnouci-populace-muze-zruinovat -globalni-ekonomikuAuthor: Ales Caisek # VutuFywe50
Svet2013-08-269
-
 36% ( 4 people voted )
+
keby nebolo treba živiť toľko zbytočných a bezodných žalúdkov ako majú bankári a iní zbytoční ľudia, ktorí by mohli pracovať v nejakom užitočnom odvetví, tak by mohol byť pomer dôchodcov a pracujúcich aj 3:1.
Zavedenie úžerníckej ekonomiky je príčinou toho, že sa musí stále vyrábať a vyhadzovať do smetí. Stačilo by pre uspokojenie všetkých potrieb vyrábať desatinu toho, čo teraz, ale kvalitného a trvanlivého tovaru (myslím priemyselné výrobky, nie potraviny samozrejme). Ale kvôli existencii úrokov a živeniu nenažraných psychopatov sa musí dookola vyrábať-kupovať-vyhadzovať. A hlavne že len Slovensko má tisíce hektárov nevyužitej kvalitnej ornej pôdy... Keby ju tí zbytoční bankári obrábali, bolo by kvalitných potravín dosť pre všetkých.

marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 79% ( 14 people voted )
+
2013-08-29 10:53:38 4e621c6b
kurnik, zase som si spomenul na Protokoly SM!
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-08-29 10:54:35 4e621c6b
vsak na dochodcov sa usetri tym, ze netreba zivit tolko deti :)))...vzdy ma pobavia tieto studie o starnuti populacie a pritom v mnohych ohladoch su naklady na deti aj vyssie, ako na ludi v dochodku. Ak jeden clovek ma robit na dvoch dochodcov, tak to lahsie zvladne, ako keby mal tri deti a plus dvoch rodicov na krku.
flop # XuboFawy53
-
 42% ( 2 people voted )
+
2013-08-29 23:28:55 bc7b64cb
hlavne ze je z coho zivit a podporovat korupciu , keby ziadna nebola myslim ze by zostalo dost aj pre dochodcov aj pre deti a aj na kopu inych veci ....ved v tomto state sa na jeden rozpocet minimalne jeden taky isy rozkradne a to myslim ze som este malo povedal :) :) viva la demokracia ala Slovensko
tajtrlik # KykiTyhi47
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-08-30 01:39:24 bc7b648c
A aj zruinuje!Pokiaľ bude intenzita výroby pokračovať pôvodnm tempom,alebo zrýchľovať,tak bude svet rásť.Následok bude že ľudia okolo budú stárnuť,nebudú mať čas plodiť deti,starať sa o ne atď.a populácia bude vymierať.Iná opačná situácia ale nastane v krajinách s inou filozofiou,ktorej ekonomický rast a prosperita príliš veľa nehovorí a to sú "južné"krajiny,ktoré majú "ležerny"prístup k životu.Vidieť to skvele na grécku,španielsku,taliansku,portugalsku v europe ale aj naši cigáni,potom na arabských ,afrických krajinách,kde majú iné hodnoty,zhrnul by som to do troch slov:hudba ,tanec,klobása,Teda žitie užívanie si života,plodenie detí,ležérnosť,posedenie s priaťeľmi,rodina.Tie krajiny majú obrovský populačný prírastok,a malý ekonomický rast.Následok je vidiťeľný už aj dnes.Masívny prílev do europy,kam si prinášajú aj svoje zvyky(hudba,tanec ,klobása)a nie príliš aktívny prístup k práci.S postupným miznutím "bielych ľudí severského typu"budú preberať "velenie" v spoločnosti a zavádzať svoj štýl života.Následok bude zrejmý:Rast populácie,pokles ekonomického rastu,následne nedostatok potravín pre ľudstvo a katastrofa.Zem bude preľudnená a nevyprodukuje toľko potravín aby uživila všetkých.následkom slabého pokroku v ekonomike ani nebude možnosť časti ľudsta ju opusťiť a hľadať si iný životný priestor.Budú si šliapať po hlave a budú to musieť riešiť.A to bude dosť bolieť.bude potrebné zredukovať obyvaťeľstvo,predpokladám že začnú starými ľudmi.My sa asi toho nedožijeme,ale naše deti,popr.vnuci áno
Quasimodo # DesiJoho02
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-08-30 07:30:08 55ede028
Starnúca populácia a pokles pôrodnosti sú iba dva príznaky civilizácie, ktorá sa systematicky sama likviduje. Alebo má programovú samolikvidáciu diktovanú finančnou oligarchiou, ktorá diktuje politiku, ovláda všetky štáty, demokracia je ideológia na ovládanie más hlupákov, dlhy aj výdaje štátov nekonečne rastú, dane budú rásť tiež, zdravá výživa je cudzí pojem, chorobnosť populácie narastá, počet ľudí dotovaných štátom rastie, len aby nezomreli hladom, počet ľudí tvoriacich hodnoty a platiacich dane klesá, počet sociálnych parazitov, ktorý netvoria žiadne hodnoty, rastie. Zničili sme si poľnohospodársku pôdu a lesy, pôda je bez humusu a o niekoľko rokov z nej bude púštny prach, zničili sme si vo vesmíre ojedinelé prírodné podmienky vhodné na život. V prírode existuje prirodzená selekcia, v umelo vytvorenej ľudskej spoločnosti je zlé a neschopné úmyselne živené a rozmnožované. Človek je najsprostejší tvor na Zemi, Zem si nezaslúži takého tvora, ktorého už v dávnych vekoch chceli bohovia zničiť, ale zmäklo im srdce. Zlé musí odísť, aby dobré malo priestor, ale človek nemá na to genetickú výbavu, aby o sebe, o živote na Zemi, o Zemi ako takej vedel rozhodnúť. Ľudstvo ponechané samo na seba speje k úpadku a zničí samo seba. Atómových zbraní na to máme dosť. Máme aj svetovú mocnosť, strážcu mieru a zákona, ktorej záujem rovná sa Bohu.

Definitiva # MunoLyhi27
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-08-30 08:15:34 57f4ca0a
loading...
globalnu ekonomiku treba zlikvidovat-a to co najskor

cockerba # CanyQuxu75
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-08-30 09:15:35 d9901faf
Pepo, nedrístaj! Isto si jeden z tých absolventov USraelských podvraťáckych kurzov! Všetci tí dôchodcovia si vždy poctivo sporili cez rôzne odvody na svoje dôchodky! Problém je v tom, že rôzne svine im tie úspory znehodnotili a rozkradli ! Tie svine však nakradli obrovské majetky! Takže tam je tá potrebná "rezerva"! Len sa treba zobudiť a nenechať sa balamutiť!


PN # PypiQaqy39
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-08-30 11:13:14 54102036
Miera pôrodnosti (crude birth rate) a miera plodnosti (total fertility rate) klesla na polovicu z hodnoty, na ktorej bola v roku 1970 (z priemerných 4,8 potomkov na 2,4 v roku 2017). Miera rastu populácie (population growth rate) tiež klesla (z 2,08 % v roku 1970 na 1,18 % v roku 2016) a ročný prírastok obyvateľstva (annual population change) sa spomalil z približne 90 miliónov v roku 1989 na približne 80 miliónov v roku 2016. Ľudská populácia rastie, hoci klesá miera pôrodnosti, miera plodnosti, aj miera rastu. Tento jav sa nazýva populačná zotrvačnosť (population momentum). Napríklad, Čína so svojou súčasnou mierou plodnosti 1,57 dieťaťa na jednu ženu je dlhodobo pod úrovňou prirodzenej obnovy, napriek tomu jej čistý prírastok v roku 2016 činil 6,28 miliónov. Ako ďalší príklad môžeme uviesť Slovensko so súčasnou mierou plodnosti 1,4 dieťaťa na jednu ženu, kde pri sčítaní obyvateľstva v roku 1980 dosiahol výsledok počet 4,99 miliónov ľudí a v roku 2011 to bolo už 5,39 miliónov ľudí. Za posledných 50 rokov počet obyvateľstva „vymierajúceho“ Slovenska stúpol viac ako o pätinu. Názor, že splodením dvoch potomkov sa proste nahradí jeden pár a nebude to mať žiadny veľký dopad, je klamný. Keď dvojica ľudí „nahradí“ sama seba, dopad na životné prostredie sa zdvojnásobí. Dám príklad. Dvojica má v 25 rokoch dve deti, ktoré budú mať v 25 rokoch dve deti a tie budú mať v 25 rokoch dve deti, čiže keď bude prvá dvojica sláviť svoje 75. narodeniny, celkový súčet ľudí nebude 2 ale 8. Hovoriť o „nahradení samých seba“ by sa preto dalo jedine v takom neblahom prípade, keby dvojica vždy zomrela hneď po narodení svojho druhého dieťaťa.
Hayduke # CugiSywo20
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-16 17:24:12 5f66df26

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
PAPEŽ FRANTIŠEK: ABYCHOM SE MĚLI SKVĚLE, VŠEM JEDEN MIGRANT DO POSTELE

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0279 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage