Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Chytré dohody


Chytré dohody

Bitcoin tradičný monetárny systém neposlal do minulosti. Odštartoval však tichú revolúciu o ulicu vedľa.

Kryptomeny na čele s Bitcoinom sa stali súčasťou urban kultúry posledných 2-3 rokov, tak ako nízkosacharidová diéta, bicykle "akože po dedovi" a jazda Uberom. Väčšina tuší, že kryptomeny existujú, no len málokto nejaké niekedy použil a ešte menej rozumie tomu, ako fungujú. Po hviezdnej chvíľke z konca roka 2013 a následných otrasoch (zánik burzy Mt. Gox, či prvej Silk Road) záujem bežného diváka o Bitcoin a spol. upadol.

Neznamená to, že sa mu nedarí. Jeho cena sa z povrcholového 200-dolárového minima v januári 2015 postupne vyšplhala až nad 600 dolárov. Čo je pre jeho fungovanie dôležitejšie, výrazne sa znížila jeho volatilita, teda výkyvy ceny, keď denná odchýlka v rámci 30 dňových periód nepresiahla 5% už rok a pol. Po Brexitovom referende bola dokonca britská libra na chvíľu volatilnejšia ako Bitcoin. Bez otrasov prežil aj historickú udalosť vo svojej biológii, tzv halving, kedy sa rýchlosť pribúdania nových blokov (nových bitcoinov) znížila skokovo na polovicu.

Chlieb, benzín ani lístky na hokej si za Bitcoin ale stále nekupujeme, a to je to, podľa čoho spoznáme peniaze. Kto čakal monetárnu revolúciu, je sklamaný. Kto však videl skôr technický a ekonomický potenciál kryptomien, ten má teraz žne.

Ethereum, DAO a blockchain
Úspech Bitcoinu priniesol celý vesmír rôznych kryptomien, ktorých je momentálne okolo 750. Vo väčšine prípadov sa jednalo o variácie toho istého a ich život bol krátky a smutný (alebo aj veselý, ako v prípade Coinye West, ktorá schytala žalobu od rappera Kanye West-a). Niektoré ponúkali vylepšené charakteristiky originálneho Bitcoinu, najmä kompletnú anonymitu. Zopár ich však posunulo pôvodnú myšlienku kryptomeny založenej na technológii blockchain o level vyššie. Medzi nimi vysoko čnie Ethereum.

Na rozdiel od tajomného Satoshi Nakamota, Ethereum má verejne známeho zakladateľa. V roku 2013 ho teoreticky navrhol, v roku 2014 (pomocou financií získaných cez crowdfunding) naprogramoval a 30. júla 2015 oficiálne spustil Vitalik Buterin, ruský programátor žijúci vo Švajčiarsku.

Ak Bitcoin mal raketový štart, tak začiatok Etherea bol úder blesku. Táto virtuálna mena dosiahla v 10. mesiac svojej existencie trhovú kapitalizáciu 1 miliardu dolárov. Stále hlboko pod 10 miliardami dolárov kapitalizácie Bitcoinu, no vysoko nad všetkými ďalšími alternatívami. Na rozdiel od Bitcoinu, možnosti aplikácie technológie Etherea sú širšie. Vďaka smart contracts, teda "chytrým dohodám".

Kryptomeny sa nedajú deliť na fyzické objekty, reprezentujúce jednotlivé mince, či bankovky. Podobne ako elektronické eurá v banke, aj bitcoiny sú len zápisom vlastníckych práv v elektronickej databáze. Na rozdiel od banky to ale nie je databáza na jednom serveri, do ktorej vstupujú predom definovaní používatelia (bankoví úradníci) a robia v nej zápisy. Táto databáza je tzv. blockchain. Teda je distribuovaný na zariadeniach všetkých užívateľov (teda má milióny kôpií). Je verejná, teda hocikto môže do nej nahliadnuť a vidieť celú históriu transakcií. Možnosť robiť zápisy má hocikto, kto má v ruke príslušný privátny kľúč otvárajúci jej kryptovanie. Databáza je anonymizovaná, teda vidieť virtuálnu identitu účastníkov (pridelenú adresu), tú však treba spojiť s fyzickou identitou užívateľov nejakým externým krokom (napr. zabavením počítača s nechránenou aplikáciou).

Bitcoin je tak len akýmsi zreťazeným zápisom adries užívateľov a platba bitcoinom je technicky len pripísaním ďalšej adresy do zoznamu. Ethereum k tomu pridáva významnú zmenu k tejto reťazi umožňuje pridávať "dohody", teda algoritmické podmienky. Inak povedané, Bitcoin vie vykonať úkon "presuň X bitcoinov od Fera k Jožovi". Ethereum vie však vykonať "Ak sa stane A, tak presuň X ethereov od Fera k Jožovi, ak sa stane B, presuň Y etherov od Joža k Ferovi."

Ukážme si to na príklade online stávkovej kancelárie. Spravíte anonymnú webstránku, kde sa bude dať staviť bitcoiny na výsledky vodnopólovej ligy. Ale problém napriek masívnej reklame a blikajúcim nadpisom zákazníci nechodia. Nemajú totiž dôveru, že im ako anonymná osoba výhry vyplatíte. Dá sa to prekonať (anonymne fungovalo aj trhovisko Silk Road), musíte si však prácne, dlho a draho budovať reputáciu. Takže radšej to skúsite pomocou "chytrých dohôd" (smart contracts), napríklad cez Ethereum.

Zákazník, ktorý sa rozhodne staviť cez vašu stránku na výsledok už neposiela svoju kryptomenu (ether) niekomu anonymnému a nedúfa, že dotyčný prevádzkovateľ stávkovej webstránky správne zhodnotí výsledok zápasu a pošle vám vyhrné ethery. Odoslaním etherov sa totiž aktivuje kontraktuálny algoritmus, ktorý znie nejak takto: "Ak príde platba [1 ether] na výsledok [Nováky > Bratislava] [2.november], tak v dátum [2.november] skontroluj zápas [Nováky vs. Bratislava] na [zdroj športových výsledkov]. Ak [Nováky > Bratislava], pošli [1 ether] x [kurz] nazad, inak [prijmi platbu]." Nad vykonaním tohto algoritmu nemá moc ani odosielateľ, ani príjemca platby, je verejný a popredu pevne zadefinovaný. Stávkujúci si tak môže byť istý, že ho vlastník stránky nepodvedie.

Veľmi zjednodušený príklad, ale dúfam, že aspoň trochu svetla na svet chytrých kontraktov dopadlo. Pri zasnívaní sa sú možnosti aplikácie chytrých kontraktov gigantické: poisteni, vyplácajúce sa automaticky pri dosiahnutí definovanej udalosti; platby odberateľov dodávateľom za dohodnutých podmienok; automatizované investičné fondy ... Jednoducho, akákoľvek zmluva zmenená na algoritmus, vykonaný automaticky, bez subjektívnych výkladov a názorových sporov.

No keď sa zobudíme, vyzerá to trocha inak

Akej farby, šéfe?
"IT oddelenie? Potrebujem aby ste pre našu firmu vyrobili blockchain."
"Ahá. A akej farby by mal byť, šéfe?"
"Hm. Svetlofialový!"

Kreslený vtip o Dilbertovi od Scotta Adamsa tak udiera kliniec po hlavičke, že som sa ho pokúsil prerozprávať. Kým prudko rastúci Bitcoin pred troma rokmi vyvolal investorskú mániu u ľudí túžiacich zbohatnúť vsadením na správneho koňa, nová vlna blockchain-smart contracts mánie dopadla na firmy.

Blockchain do svojich biznis služieb zaradilo či plánujú zaradiť IBM, Microsoft, Deloitte, Intel, Barclays a vlastne každý, kto má dosť peňazí na zaplatenie tímu výskumníkov. Podľa odhadov analytikov by v roku 2019 mali ročné výdavky na vývoj blockchain technológií presiahnuť 400 miliónov dolárov. Robiť "niečo" s blockchainom jednoducho k moderným konzultačným, finančným a technologickým korporáciám patrí. Pretože blockchain a chytré kontrakty sú budúcnosť. Problém je, že nikto poriadne nevie aká. A čo to vlastne je. A akom na tom zarobiť.

Najambicióznejší projekt sa zatiaľ skončil trapasom. The DAO malo byť decentralizovaným Kickstarterom, venture fondom poskytujúcim zdroje zaujímavým projektom, všetko postavené na technológii Ethereum. Štart bol ako zo sna za 21 dní od spustenia 30. apríla tohto roka sa od 11 000 investorov vyzbieral ether v hodnote 150 miliónov dolárov. Všetko sa skomplikovalo 17. júna, keď neznámy útočník využil niekoľko slabín the DAO a zablokoval prístup k zhruba tretine fondu. Po niekoľko týždňovej debate, ktorej sa zúčastnila celá krypto-komunita, sa nakoniec uskutočnil tzv. hard fork: prebehlo hlasovanie (hlasom bolo dočasné zaslanie etheru), komunita spätne zneplatnila predmetnú transakciu útočníka a vytvorila novú vetvu blockchainu, v ktorej spomínaná tretina fondu bola pod kontrolou the DAO.

Milióny etherov sa vrátili do bezpečia, no nedotknuteľnosť blockchainu Etherea (a teda nezvratnosť akýchkoľvek transakcií) už bola navždy skompromitovaná. To je prvý problémik. Druhým je odkrytie slabiny smart contracts. Blockchain zložený z chytrá dohôd nie je len zoznamom adries ako Bitcoin, ale de facto počítačovým programom. Na vytvorenie komplexnej chytrej dohody treba skonštruovať nepriestrelný algoritmus, inak hrozí ich okamžité zneužitie útočníkmi (alebo aj jeho tvorcom...) ako pri akomkoľvek inom programe.

Je tu aj ďalší zádrhel. Všetko čo sa udeje na blockchaine musí byť absolútne deterministické, bez možnosti akýchkoľvek alternácii dát. Napríklad spomínaná stávková kancelária čo ak príde k spornému výsledku zápasu, napríklad kvôli chybe rozhodcu? Časť komunity môže do vykonania chytrej dohody aplikovať iný výsledok zápasu ako druhá časť a na blockchaine príde k rozdvojeniu. V prípade takého poistenia je otázka jednoznačnosti vstupných dát ešte zahmlenejšia.

Pri pohľade na existujúce smart contract projekty (postavené väčšinou na Ethereu) nájdeme hlavne rôzne lotérie, kasína a Ponziho schémy. Prvý pohľad na súčasný ekosystém chytrých dohôd skôr odradí. Ale pri druhom nájdeme aj zaujímavé funkčné prototypy: poistenie meškania lietadiel, decentralizovanú správu menových aktív, zdieľanie áut, či databázu zdravotných záznamov. Aj to je dôvod, prečo sú svetové korporácie ochotné pustiť milióny dolárov na doslova "éterickú" technológiu. Chytré kontrakty sú klíčiacim semienkom s nejasným osudom. Ale bude vzrušujúce sledovať, čo sa s ním bude diať. Na rozdiel od parného stroja dokonca ani nemusíme čakať desaťročia, aby sme videli výsledok.Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Ekonomika2016-10-291
-
 45%  ( 1 people voted )
+
Na nahrazení politiků.

etericka-bytost # QuwaVasi97
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-10-29 16:22:34 4e889617

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Zakažte bazény, topí se v nich děti!


Zakažte bazény, topí se v nich děti!
Kdo necestuje MHD, okrádá se o úžasné sociologické zážitky. Třeba dnes jsem nemohl přeslechnout skupinku důchodců, jejichž úvahy se po pohoršení nad Janečkem ubíraly vskutku neotř...
Všetkým, ktorí obhajujú komunizmus
Učiace sa Slovensko – opäť len prikazovanie
ŠÉF FRANCOUZSKÉ ZPRAVODAJSKÉ SLUŽBY: „RIZIKO TERORISTICKÝCH ÚTOKŮ EXTRÉMNĚ VZROSTLO. STOJÍME NA POKRAJI OBČANSKÉ VÁLKY!“

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.02 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo