Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Čo nám uniká??? časť 4.


Čo nám uniká??? časť 4.

20. Deň nezávislosti

 

Deň nezávislosti je zrejme najvýznamnejší štátny sviatok v USA. Pripomína 4. júl roku 1776, kedy bola prijatá Deklarácia nezávislosti. Trinásť amerických kolónií v nej vyhlasuje nezávislosť od Veľkej Británie. Dokument takisto zaručuje základné práva a slobody, okrem iného aj právo na zvrhnutie takej vlády, ktorá nekoná v záujme ľudu. V tejto kapitole sa budem zaoberať titulmi, ktoré obsahujú tému mimozemskej invázie. Takáto invázia by znamenala koniec akejkoľvek nezávislosti, či slobody. Niektoré z nich udávajú ako dátum tejto invázie práve 4. júl. Číselná hodnota tohto dátumu je jedenásť (4 + 7 = 11). Filmy poukazujú na snahy o zrušenie deklarácie a ústavy. Dôvodom môže byť spomenuté právo na zvrhnutie zlej vlády a taktiež to, že podľa ústavy je Federálna rezervná banka vlastne protizákonná.

Film Pavučina snov obsahuje výťažok prvkov použitých vo viacerých amerických filmoch – inváziu mimozemšťanov, ovládanie mysle a parazitizmus z Votrelca. Najviac sa však podobá na 5. element preberaný v minulej kapitole. Na zem síce nedopadá žiadna kométa, alebo planéta, ale kozmická loď s mimozemskými netvormi, ktorí sa snažia ovládnuť Zem. Trojprsté príšery na to používajú zaujímavú techniku. Neútočia zbraňami, ale vezmú na seba podobu, akú očakávajú, že chceme vidieť a snažia sa vytvoriť v ľuďoch ľútosť. Keď sa ich potom ľudia ujmú, nakazia ich svojimi larvami, ktoré sa vo vnútri ich tiel vyvíjajú. Konečné štádium vývoja larvy sa podobá na hnačku. Keď sa larvy dostanú cez konečník z tela von, okamžite kladú vajíčka, z ktorých sa liahnu nové larvy. Černoch sa tam tiež objaví, hoci nie ako prezident, ale ako veliteľ vojenskej jednotky, ktorá má za úlohu izolovať oblasť pristátia. V nej sa ocitnú štyria priatelia, aby si užili víkend na lesnej chate a pospomínali na staré dobré časy i na svojho ďalšieho kamaráta. Je to mentálne zaostalý Daditz, ktorého kedysi zachránili pred partiou chuligánov. Odvtedy sa stali priateľmi. Majú pocit, akoby Daditz nebol ani človek, pretože je veľmi dobrý a naučil ich aj rôzne podivné veci, ako je napríklad telepatia. Urobí pre nich tiež pavučinu snov. Je tvorená štyrmi kruhmi s jedným veľkým kruhom uprostred, ktorý má predstavovať štyroch kamarátov s Daditzom uprostred. Je to rovnaká symbolika ako v 5. elemente. Štyri elemnety sú samozrejme štyri živly – oheň, voda, zem a vzduch, z ktorých je podľa starovekých kozmológií vytvorený svet. Vyzerá to, že staré národy si to len tak vymysleli, aby si nejako zdôvodnili skutočnosť. Naša veda totiž zistila, že vo vesmíre naozaj existujú štyri základné sily a to gravitácia, elektromagnetická sila a nakoniec silná a slabá jadrová sila. My tak vlastne len znovu objavujeme to, čo naši predkovia už dávno vedeli.

Daditz spomína aj akéhosi pána Šedého. Priatelia neskôr pochopia, že ich vlastne chcel pripraviť na budúcnosť. Na chate ich totiž napadne mimozemšťan a ovládne telo jedného z nich, aby sa takto nepozorovane dostal von z karantény. Snaží sa dostať k zdroju pitnej vody, aby mohol nakaziť celý svet. Zabráni mu v tom však práve Daditz, ktorý ako sa neskôr ukáže je tiež mimozemšťan. Je v ňom viac, ako na prvý pohľad vyzerá. Zachráni celý svet, ale za cenu svojho života. Centralizácia je možno pohodlná a ekonomicky výhodná možnosť, ale ako vidno, predstavuje aj veľké riziko. Otrávenie studní bolo hlavným spúšťačom Východoslovenského roľníckeho povstania, čo som už spomínal. Povstanie nebolo spontánnym vystúpením porobeného ľudu. Bolo plánované dlhšiu dobu a otrávené studne bola len fáma, ktorá sa začala šíriť potom, ako páni nariadili dezinfekciu studní proti šíriacej sa nákaze cholery. Jeden z vodcov povstania Peter Tasnády bol členom slobodomurárskej lóže v Krakowe. Povstanie sa rýchlo šírilo, zapojilo sa doňho asi 150 obcí a 40 000 ľudí, bolo ale bez väčších problémov potlačené. Popravených bolo 119 osôb.

Sivo vyzerajúci mimozemšťan – Strieborný surfer sa vyskytuje aj vo filme Fantastická štvorka, ktorá predstavuje znova spojenie štyroch základných živlov. Surfer na Zemi pripravuje príchod strašnej mimozemskej entity s názvom Galactus, ktorá chce vysať a zničiť celú planétu. Surfer vytvoril v zemskom povrchu osem obrovských dier, na ktoré sa má Galactus napojiť. Jedna z týchto dier sa nachádza v Londýne a spôsobí pád veľkého ruského kola na brehu Temže. Poslednú dieru vytvorí v Čiernom lese – v Bavorsku. Tam vznikli ilumináti a vo filme vystupuje aj jedna negatívna postava, ktorá používa rovnakú čiernu kutňu ako ilumináti. Strieborný surfer takisto vyvoláva pocity ľútosti. Nakoniec Zem zachráni on svojou sebaobetou.

Deň nezávislosti je príbeh o hrozbe zničenia USA i celého sveta v asi najvýznamnejší deň roka pre Američanov. Zem napadne mimozemská civilizácia, ktorá ako kobylky tiahne od planéty k planéte a využíva ju, kým sa nevyčerpajú všetky zdroje. Detektor programu SETI pre vyhľadávanie mimozemských civilizácií zachytí umelý signál. Zistí sa, že prichádza z Mesiaca, kde sa objaví obrovská materská loď mimozemšťanov. Z nej sa oddelia menšie lode, ktoré si to namieria nad najväčšie svetové mestá. Odborník na telekomunikácie David Levinson zistí, že votrelci využívajú ich vlastný satelitný systém na komunikáciu medzi loďami. Ak chceme riadiť koráby, ktoré sú na druhej strane zemegule, nemôžeme to urobiť priamo, pretože Zem tieni signál. Využijeme preto satelity, ktoré sú hore na obežnej dráhe. David objavil vo vnútri ich systému tajný signál a zistil, že je to odpočítavanie. Toto je pre mňa najdôležitejší moment celého filmu. Umožňuje mi názorne vysvetliť ďalšiu možnú príčinu fenoménu predpovedania budúcnosti vo filmoch a rolu kinematografie. Ak existuje nejaká skupina, ktorá pôsobí za scénou a riadi svetové dianie, ako oboznámi svoje plány a odovzdá potrebné inštrukcie svojim členom, ktorí pôsobia po celom svete? Filmy sú na to ako stvorené. Tí, ktorí do toho nie sú zasvätení v nich vidia len nevinnú formu zábavy, ale zasvätenci v nich prečítajú správy, ktoré sú utajené a zároveň všetkým na očiach.

Keď vyprší čas z lodí vyšľahnú smrtiace lúče a zrovnajú mestá so zemou. Letecký protiútok je neúčinný, pretože lode chráni neviditeľný štít. David preto nainfikuje materskú loď mimozemšťanov počítačovým vírusom, čo spôsobí výpadok štítov a spojené sily ľudstva zničia všetky lode.

Vo filme Vojna svetov sa dej odohráva pravdepodobne tiež okolo 4. júla. Hlavná postava Roy má nastúpiť do práce štvrtého dňa v mesiaci, ktorý sa síce nespomína, ale dá sa vytušiť, že ide o júl. Aj premiéra prebiehala cez predĺžený víkend okolo Dňa nezávislosti v roku 2005.

Ľudstvo na začiatku 21. storočia žije s vierou, že je vládcom tejto planéty a ani netuší, že je už dávno pozorované. Študuje nás oveľa väčšia inteligencia, ako sme my. V tmavom, chladnom a nehostinnom kozme so závisťou sleduje našu Zem a dlhé roky, pomaly a trpezlivo uskutočňuje svoj plán na jej ovládnutie. Podobne ako v Dni nezávislosti nechce ľudstvo dostať pod svoju kontrolu, ale úplne ho vyhubiť. Na to používa obrovské stroje – trojnožky, ktoré svojimi lúčmi likvidujú ľudí i budovy. Tých, ktorých nezničia chytajú, ale to len preto, aby z nich vysali krv. Zaujímal by ma fakt, prečo majú stroje len tri nohy. Nikdy žiadne zviera na svete nemalo tri nohy. Keďže príroda nikdy nerobí nič len tak, môžeme usúdiť, že takéto usporiadanie asi nebude výhodné. Je to len náhoda, že majú filmoví útočníci iba tri nohy, alebo to má nejaký symbolický význam?

Stroje boli dlhé roky ukryté pod zemou a čakali až nastal ich čas. Znova sa tu objavuje motív podzemia ako pri drakoch a jašteroch. Hneď ako sa dostanú na povrch, zničia kresťanský kostol. Trojnožky potom neúprosne postupujú a žiadna zbraň ich nemôže zastaviť, pretože sú takisto chránené nejakým ochranným poľom. To chráni posádky strojov pred raketami, nie však pred pozemskými mikroorganizmami. Inváziu tak, rovnako ako v Dni nezávislosti zastaví vírus.

Neviem teraz, kto koho kopíroval, pretože hoci bol Deň nezávislosti natočený skôr, Spielbergova Vojna svetov vychádza z románu, ktorý napísal H. G. Wells už v roku 1898. Bolo to vôbec prvé novodobé dielo, ktoré opisovalo inváziu mimozemšťanov. Zámerne som písal novodobé, pretože o pristáti prišelcov písali už starí Sumeri a tak Vojna svetov možno opisuje to, čo sa už dávno stalo. Dielo H. G. Wellsa bolo výsledkom veľkého záujmu o planétu Mars, ktorý vyvolal taliansky astronóm Giovanni Schiaparelli. V roku 1877 spozoroval na povrchu Marsu sieť čiar a rýh – v taliančine canali. Tento objav, ktorý sa neskôr ukázal len ako optický klam ovplyvnil množstvo ľudí. Medzi nimi bol aj Američan Percival Lowel, ktorý dospel k názoru, že ilúzia zavlažovacích kanálov je dôkazom prítomnosti inteligentných bytostí na Marse. Táto viera v malých zelených mužíčkov na Marse pretrvávala v Amerike až do polovice dvadsiateho storočia. V roku 1938 vznikla dokonca masová hystéria, keď režišér Orson Welles uviedol v rozhlasovej stanici CBS svoju adaptáciu Vojny svetov. Bola spracovaná tak realisticky, že veľké množstvo ľudí prepadlo panike v presvedčení, že ide o skutočnú inváziu. Tento prípad ukázal, akú moc majú v sebe masovokomunikačné prostriedky. Čo by sa asi tak dalo dokázať s najmodernejšou súčasnou technikou alebo nebodaj s hologramami?

Spojenie Marsu s Dňom nezávislosti si nevymysleli filmári. Už pristávací modul sondy Viking 1 bol nastavený tak, aby pristál na Marse v Deň nezávislosti, 4. júla 1976. Rovnako nová sonda Pathfinder pristála v údolí Ares dňa 4. júla 1997. Na rok 1976 pripadá dvesté výročie vyhlásenia nezávislosti a rovnako dvesté výročie založenia bavorských iluminátov. Aké mala k tomu NASA dôvody sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť, ale jej vesmírny program má viaceré zvláštnosti. Zaujímavé sú názvy jednotlivých programov a raketoplánov – Mercury, Gemini, Apollo. Merkúr je rímsky variant gréckeho boha Herma, ktorý sa stotožňuje s egyptským bohom múdrosti Thowtom. Gemini sú Dioskurovia alebo blíženci. Názov programu bol vraj zvolený preto, lebo kozmická loď bola dvojmiestna. Apollo je grécky slnečný boh Apolón. Raketoplány majú názvy Atlantis, Columbia, Challanger, Enterprise, Endeavour a Discovery. Atlantis je v angličtine bájny ostrov Atlantída. Columbia je poetický názov pre Spojené štáty americké a zároveň ich ženská personifikácia. Je zobrazovaná s frýgickou čiapkou pochádzajúcou z mithraického kultu. Neskôr bola nahradená sochou slobody. Meno je vraj odvodené od objaviteľa Ameriky Krištofa Columba. Jeho pôvod a vlastné meno je ale nejasné. Uvádzajú sa tiež mená Cristóbal Colón a Pedro Scotto. Správny teda môže byť aj pravý opak, slávny moreplavec mohol byť pomenovaný podľa Columbie. V Amerike pôsobí aj rád Knights of Columbus (Kolumbovi ritieri) a znakom ich štvrého stupňa je holubica. Francúzske slovo pre holubicu je colombe. Holubice predstavujúce panenstvo boli známe aj v slobodomurárskych kruhoch. Holubica symbolizovala aj babylónsku kráľovnu Semiramis. Columbia teda zrejme predstavuje iluminátske ženské božstvo. Challanger znamená Vyzývateľ. Koho presne vyzýval neviem, ale zjavne v tom neuspel, pretože v roku 1986 explodoval. Ďalšie mená raketoplánov nevyzerajú nijako zvláštne – Enterprise ( podnik), Endeavour (snaha, úsilie), Discovery (objav). Spojím ich preto všetky do jednej anglickej vety: "Columbian endeavour for enterprise for discovery of Atlantis." V preklade je to: "Americké? úsilie pre podnik objavenia Atlantídy."

Krištof Columbus sa plavil do Ameriky s templárskym krížom na plachtách. Bol aj on členom nejakého tajného spolku? Na obraze je namaľovaný s rovnakým znamením, s ktorým bol zachytený aj Adolf Hitler a pápež Benedikt XVI. Ukazuje ho aj anglický alchymista a rosenkrucián Robert Fludd.

Nie nadarmo je NASA obviňovaná z konšpirácie. Podivnosti sa vyskytujú aj v programe letu na Mesiac s názvom Apollo. Prvá ľudská misia, ktorá pristála na Mesiaci sa volala Apollo 11 a bola to 33. mesačná sonda v poradí, vyslaná Američanmi. Misiu Apollo s nešťastným číslom 13, ktorej veliteľský modul sa volal Aquarius – Vodnár, zas postihla akási nehoda. Mesiac vôbec nedosiahla, nakoniec sa však šťastne vrátila na Zem. Všetky tri čísla sú mi už notoricky známe a používajú ich slobodomurári. Slobodomurármi boli viacerí astronauti. Z Apolla 11 to bol "Buzz" Aldrin. Tvrdí sa to aj o Neilovi Armstrongovi, ale vraj to nie je pravda. Slobodomurárom bol ale jeho otec a existuje aj fotografia, ako Neil Armstrong drží na Mesiaci slobodomurársku zásteru. Táto fotografia je však považovaná za fotomontáž.

Za veľkolepý podvod, vytvorený vo filmových štúdiách je považovaný aj celý program Apollo. Ako dôvod sa uvádza získanie stratenej prestíže v súťažení so Sovietskym zväzom, odvrátenie pozornosti od skutočných vesmírnych technológií alebo vytvorenie presvedčenia o možnosti vesmírnych ciest. Ak sa totiž ľudstvo dostalo do vesmíru, tak aj z vesmíru sa môže niekto dostať k nám. To môže vyvolať pocit ohrozenia. Motív falošného pristátia na Mesiaci sa nachádza aj v americkej kinematografii a to hneď viackrát. Spoločným menovateľom týchto filmov je herec Jim Carrey. Na plagáte k filmu Grinch, v ktorom účinkoval sa nachádza veľký Mesiac.

Vo filme Truman Show je Carreyho postava už od narodenia účastníkom reality show, čoho si vôbec nie je vedomá. Producent – architekt šou sa vo filme volá Christof. Je to odkaz na Krištofa Kolumba a možno aj na Ježiša Krista. Film sa totiž pokúša ukázať tradičný rodinný spôsob života ako falošnú realitu, čo je do určitej miery aj pravda. Truman postupne zisťuje pravdu a uniká zo šou na člne s menom Santa Maria, čo bola najväčšia z troch lodí Krištofa Kolumba. Ten objavil Ameriku – nový svet, kde sa mohol nerušene vyvíjať prvý slobodomurársky štát. Riadiace centrum reality šou sa nachádzalo na falošnom Mesiaci. V komédii Blbý a blbší uvidí jeden z hrdinov na stene v bare výstrižok z novín, kde sa píše o pristáni Američanov na Mesiaci. On však pôsobí tak, ako keby o tom v živote nepočul. Článok má nadpis Man walks on the Moon (Človek kráča po Mesiaci), čo sa podobá na názov ďalšieho filmu, v ktorom Jim Carrey účinkuje. Hrá tam postavu židovského komika Andyho Kaufmana. Ak niekto neverí, že malá skupina ľudí dokáže manipulovať svet, tak v tomto filme uvidí, ako celú Ameriku dokázal manipulovať jeden jediný človek. Jedným z Andyho kúskov bol aj falošný wrestlingový zápas, ktorý vyzeral ako úplne reálny. Kaufman ľudí mámil toľkokrát, že keď dostal rakovinu, na ktorú aj zomrel, tak tomu nikto nechcel veriť. Je to pravda alebo je to len ďalší jeho trik? K tomuto filmu bola vytvorená aj známa pesnička s názvom Man on the Moon od skupiny REM, v ktorej sa spieva: "If you believed they put a man on the moon, man on the moon." Čo je potom pristátie Američanov na Mesiaci, skutočnosť alebo mediálny trik? Narážka na Mesiac sa nachádza aj vo filme Božský Bruce. Hlavnou postavou je televízny reportér Bruce, ktorý je síce veľký humorista, ale robiť sa mu veľmi nechce. Stále len nadáva a sťažuje sa na svoj úbohý život. Obviňuje dokonca aj samotného Boha, že mu nepomáha. Boh mu preto dá svoju moc, nech si vyskúša aké to je riadiť celý svet. Následkom Bruceových "božských" činov však nastáva v meste úplný chaos. Zaimponovať svojej priateľke sa snaží tak, že pritiahne Mesiac bližšie k Zemi. Tento nerozvážny čin ale spôsobí v Japonsku nezvykle vysokú prílivovú vlnu. Postihnuté je aj mesto Kitamoto. Predpovedá tento film vlnú cunami, ktorá zničila aj jadrovú elektráreň Fukušima? Mesto Kitamoto ale postihnuté nebolo. Je to teda náhoda? Možno áno, možno nie. Zemetrasenie, ktoré vyvolalo obrovské cunami sa udialo 11. marca 2011. Je známe ako 2011 Tokoku zemetrasenie, Veľké východojaponské zemetrasenie alebo Zemetrasenie 311. No a mesto Kitamoto v prefektúre Saitama, spomenuté vo filme, bolo založené 3. novembra 1971 – čiže 3. 11. Skutočné cunami teda prišlo po 40 rokoch od založenia tohto mesta. Žeby sa aj v tomto prípade hral niekto na Boha?

V závere tejto kapitoly sa pozriem na to, aké posolstvo prinášajú diela, ktorým sa primárne venovala. H. G. Wells mohol kritizovať imperializmus, keďže sám seba označoval za socialistu. Jeho dielo ale vzniklo len rok po Draculovi Brama Stokera. V tomto období vzniklo viacero kníh s námetom invázie do Anglicka, ktoré dostali súhrný názov invazívna literatúra. V tomto svetle to vyzerá tak, že Wells mal rovnaký motív ako Bram Stoker – strach pred židovskou imigráciou z východnej Európy. Jeho marťania sú paraziti, rovnako ako upír Dracula.

Filmoví Američania odrazili inváziu a diváci boli určite radi, že ich hrdinovia nakopali votrelcom zadok. Keby tak tušili, že vlastne odsudzujú svojich predkov, ktorí tiež vďaka svojej technologickej prevahe zabrali indiánsku zem. Domorodcom nepomohli ani mikroorganizmy. Práve naopak, vírusy boli tou najhoršou zbraňou, ktorú si so sebou Európania priniesli. Epidémie kiahní a iných chorôb, ktoré domorodí obyvatelia nepoznali vyhubili najmä v južnej Amerike viac ľudí ako pušky a meče. Je jedným z cieľov filmových autorov pohaniť amerických európskych predkov? Aby som bol spravodlivý, tak musím povedať, že aj Európa bola cieľom mnohých invázií z východu. Spomeniem Peržanov, Hunov, Arabov, Avarov, Maďarov, Mongolov a naposledy Turkov. Nebola ale európska expanzia vyvolaná pyramídovým ekonomickým systémom, ktorý sa potrebuje neustále rozširovať? O veľkej úlohe slobodmurárov pri založení USA som takisto písal. Američania dobyli svoju zem od Indiánov, teraz im však paradoxne hrozí to isté, čo sa stalo pôvodným obyvateľom. Svoju úlohu – dobytie územia dokončili a viac už asi nie sú potrební. Najvýraznejším odkazom filmov je totiž to, že Amerika a celý svet bol napadnutý a ľudstvo je dokonca vyhladzované. Či sú útočníkmi doslovne mimozemšťania alebo je to metaforické označenie nejakej pozemskej skupiny nie je až tak dôležité. Ďalej je to nejaká katastrofická udalosť alebo teroristický čin na Deň nezávislosti, čo by Američanov kruto ponížilo. Miestom by mohol byť Washington. Niečo podobné sa už vlastne stalo 11. septembra 2001.

Existuje aj konšpiračná teória o fingovanej mimozemskej invázii, ktorá má byť vytvorená holografickými projekciami. Ak chce niekto zjednotiť svet pod jednotnú vládu, najlepším prostriedkom pre spojenie ľudstva je spoločný vonkajší nepriateľ. Je jasné, že takýmto nepriateľom pre ľudstvo môžu byť jedine mimozemšťania. Skutoční inozemci ale môžu byť na Zemi už dávno. Zničenie kostola ukázané vo Vojne svetov môže znamenať rozpad katolíckej cirkvi alebo celého kresťanského náboženstva. Mimozemská invázia sa v poslednom období začala v hollywoodskej produkcii dosť často objavovať. Spomeniem napríklad sériu Transformers, Svetovú inváziu, Bitevnú loď, Iron Sky alebo Pomstiteľov. Svetová invázia mala premiéru 11. 3. 2011 a bitka sa odohráva v meste Los Angeles. Útočníci prišli z mora. Na jednom filmovom plagáte je uvedené, že vraj to je len začiatok. Ako už bolo povedané, počas tohto dňa zasiahlo Japonsko ničivé zemetrasenie s vlnou cunami.

 

21. Boží synovia

 

Pri mimozemskej tematike ešte chvíľu pobudnem. Megaúspešný titul Jamesa Camerona - Avatar je vlastne Vojna svetov z opačnej strany. Útočiacimi mimozemšťanmi sú tentoraz pozemšťania a ich cieľom je planéta Pandora. Nie je treba až tak veľa predstavivosti, aby sme pochopili, že Pandora je vlastne naša Zem a film je kritika kolonializmu z minulých storočí, ale aj dnešnej americkej politiky a celkovej situácie v súčasnej dobe, kedy nemilosrdné drancovanie prírody kvôli surovinám je bežným javom. Zaujímala by ma príčina tohoto stavu a dôvod, prečo sa ľudia tak bezohľadne ženú za ziskom. Jedno z možných vysvetlení nám poskytuje aj film Avatar.

Pojem avatar z názvu filmu pochádza z hinduizmu. V sanskrte slovo avatára znamená zostup. Myslí sa tým vedomé vtelenie alebo inkarnácia vyššej bytosti alebo boha na Zemi. Nemusí to byť nutne vtelenie vo forme človeka a nemusí sa to stať ani pri narodení novej bytosti. Najčastejšie sa tento pojem používa pri vtelení boha Višnu, ktorý plní na Zemi nejaké zvláštne úlohy. Najznámejších je desať Višnuových avatarov, medzi ktorými sú Ráma, Krišna i Budha. Posledný desiaty má prísť na konci veku Kali juga s bielym koňom. Jazdec na bielom koni má prísť na konci sveta aj v Zjavení apoštola Jána. Niekto používa pojem avatar aj na vtelenie iných božských bytostí, napríklad aj Ježiša.

Vo filme pristála ľudská misia na Pandore, aby tam ťažila vzácny a nesmierne drahý nerast. Pandora je úžasný, ale aj veľmi nebezpečný svet. Je to mesiac veľkej modrej planéty – plynného obra, podobného nášmu Jupiteru, ktorý sa volá Polyphemus. Toto meno má svoj význam, pretože je to meno jednookého obra - kyklopa Polyfema z gréckej mytológie. Polyfemos je známy pre svoje stretnutie s Odyseom, ktorý sa vracal domov po víťazstve pri Tróji. Odyseus sa preslávil viac svojou prefíkanosťou ako silou. Na svojej ceste sa zastavil na ostrove Kyklopov. Rozhodol sa ostrov preskúmať a zistiť nejaké informácie o jeho obyvateľoch. Vybral sa preto spolu s dvanástimi vojakmi do jednej jaskyne, aby sa porozprával s jej majiteľom. Večer sa do jaskyne vrátil obor so svojimi ovcami a Odyseus mu ponúkol dar, ako sa patrí na človeka, ktorý si ctí zákony a bohov. To isté očakával aj od obra Polyfema. Jednooký obor sa mu však vysmial, pretože Kyklopovia vraj nijaké zákony nepoznajú a bohov si nectia, lebo sú silnejší ako oni! Nato začal postupne požierať vojakov. Odyseus však dostal jeden zo svojich chytrých nápadov. Polyfemovi ponúkne víno, aby sa napil, keď sa už najedol. Kyklop sa ho opýtal, akože sa to volá. Odyseus mu odvetil, že je "Nikto". Polyfemos účinkom vína zaspal a Odyseus mu vypichol jediné oko. Na veľký krik sa zbehli ostatní Kyklopi a pýtali sa Polyfema, že kto mu to urobil. Polyfemos odvetil: "Nikto!" Ostatní sa nahnevali o odišli. Obor bol oslepený, ale stále žil a Odyseus bol stále zatvorený v jaskyni. Ráno začal obor vypúšťať ovce na pašu a rukami im ohmatával chrbty. Odyseus preto vojakov popriväzoval vojakov pod bruchá veľkých baranov a sám sa pod jedného zavesil. Takto sa zvyšní šiesti vojaci spolu s Odyseom dostali von. S touto "ovčou" taktikou sa ešte pri Avatarovi stretneme. Pandora je taktiež mytologická postava. Tento poznatok môže niečo napovedať o pravej povahe Cameronovho filmu. Pandora bola totiž žena, ktorá priniesla na zem zlo. Ona však bola len nástrojom olympských bohov. Podľa tohto mýtu sú teda pravými pôvodcami zla na zemi samotní bohovia, čo môže slúžiť niektorým skupinám pre podnecovanie vzbury. Na druhej strane sa bohovia pre tento krok nerozhodli len tak, zo svojej zlomyseľnosti. Bola to reakcia na to, že ľudia sa vďaka Prometeovej pomoci prestali báť bohov. Najvyššiemu bohovi Diovi sa to prestalo páčiť a tak prikázal Hefaistovi, aby z hliny a vody vytvoril dievčinu a sám do nej vdýchol život. Okrem peknej obálky v podobe krásy a pôvabu jej bohovia "nadelili" aj to, čoho sa oni sami chceli zbaviť. Dostala meno Pandora – "obdarovaná všetkými darmi". Tieto dary boli uzavreté v skrinke, ktorú si so sebou vzala Pandora na Zem k ľuďom. Pandora samozrejme neodolala zvedavosti, skrinku otvorila a tak sa všemožné útrapy dostali na svet. Avatar podobne obsahuje v sebe rôzne, niektoré na pohľad chvályhodné témy, ktoré sa dajú vykladať rôznymi spôsobmi. To, čo mi podarilo odhaliť a pochopiť opíšem v nasledujúcich riadkoch. Dobre viditeľnou je napríklad iluminátska symbolika. Film propagovali takmer výlučne plagáty hrdinov s jediným okom v zábere.

Mesiac Pandora obieha okolo plynného obra, ktorý je pomenovaný podľa jednookého Kyklopa. Planéta Polyphemus je zobrazená s veľkým vírom, ktorý sa podobá na Veľkú červenú škvrnu na Jupiteri. Vír vyzerá ako oko, sledujúce dianie na Pandore.

Misiu na Pandore ohrozujú miestni, ľuďom podobní domorodci, ktorým menšia gravitácia umožňuje vyrásť až do 3 metrovej výšky. Jeden takýto kmeň si spokojne žije na jednom obrovskom strome. Majú však takú menšiu smolu, pretože ich osada sa nachádza nad najväčším náleziskom nerastu unobtania. Aj napriek tomu, že domorodcov ľudia podporujú (zo zištných dôvodov), vzťahy s nimi sa neustále zhoršujú. Preto bol vytvorený program Avatar, ktorého cieľom je dostať sa čo najbližšie k domorodcom, získať si ich dôveru a presvedčiť ich, aby opustili svoje územie. Na to má slúžiť avatar, ktorý je genetickým krížencom medzi domorodcom a človekom, ktorý ho na diaľku ovláda. Avatar zdedil po domorodcoch aj modrú farbu kože. Modrý bol aj egyptský boh Amon, ale i indickí Višnu a Šiva.

Boh Šiva.
Boh Višnu.

Jedným z ovládačov avatarov mal byť aj vedec Tomy, ktorého ale zavraždia a tak jeho úlohu preberie jeho dvojča Jake Sully, pretože má rovnaký genóm. Motív dvojčiat, objavujúci sa akosi často vo filmoch, nechýba ani tu a má to svoj skrytý význam. Za avatara je niekedy považovaný aj Ježiš (Jesus, Jesu). Jake Sully má iniciály JS. Vieme už, že meno Tomas znamená dvojča. Po grécky sa dvojča povie Didimus. Jeden z Ježišových apoštolov bol takisto Tomáš zvaný Didimus. Skrýva sa tu teda myšlienka, s ktorou sme sa už stretli, a to že Ježiš mal bratov. Jedným z nich, dokonca jeho dvojčaťom by podľa filmu mal byť apoštol Tomáš. Sam Worthington, predstaviteľ Jakea Sullyho tu hrá presne takú istú úlohu, akú hrá aj v Terminátorovi 4 – infiltrátora. To je hlavnou úlohou stroja – terminátora v rovnomennom filme, ktorý takisto režíroval Cameron - dostať sa čo najbližšie k ľuďom. Jake sa ako Neo v Matrixe pripája k pandorskej realite. Aj tento matrixovský prvok je tu obrátený. Jake Sully sa totiž zo sna a to dosť zlého pripája do úžasnej skutočnosti. Tým snom je preľudnená, zastavaná a temná Zem budúcnosti. Jake je ochrnutý a uväznený na invalidnom vozíku a býva v tesnom byte, ktorý má však obrovskú televíznu obrazovku. To je asi príprava na budúcnosť, kedy nám ponúknu virtuálnu realitu, kde každý môže byť hrdinom alebo dokonca bohom. Možnu ju ešte s radosťou prijmeme, ako to urobil Jake, pretože skutočný svet bude zničený. To, že sa svet ničí práve z tohto dôvodu, aby sme z neho dobrovoľne chceli odísť, to nám ale nepovie nikto. Obracanie naruby je výraznou črtou tohto filmu. V jednom zábere je ukázaný aj monitor z druhej strany, na ktorom je zrkadlovo otočený nápis AVATAR.

Logo firmy SECOPS. Čierny pentagram s číslami 25 vytvára rohatú hlavu.

Centrum operácie na Pandore sídli v riadiacej veži s názvom Pekelná brána. Jedna veža existovala aj v starovekom meste Babylon (Babel), čo značí brána bohov. Ťažbu nerastu prevádzkuje firma SECOPS pre spoločnosť RDA. Základňa má tvar pentagonu. Ten sa nachádza aj na znaku tejto firmy, spolu s latinskou frázou: "O Praeclarum Custodem Ovium Lupum." Jej význam je ten, že najlepším ochrancom oviec je vlk. Vlk v ovčej koži je znakom Fabiánskej spoločnosti, ktorej ľstivá taktika bola opísaná pri Orwellovom románe 1984. Ovca v logu, v spojení s čiernym pentagramom a názvom veže Pekelná brána otvára cestu k mnohým výkladom a špekuláciám. Pastierom sa označoval aj Ježiš. Pentagon automaticky vytvára spojenie s Amerikou. Osamotená základňa, zo všetkých strán obklopená džungľou, mi však pripomína mesto Sion z Matrixu. Vrch Sion sa nachádza aj v Jeruzaleme.

Jake sa hneď na prvej misii dostane do problémov a prežije len vďaka domorodkyni Neytiri, ktorá mu zachráni život pred šelmami. Najprv je naňho nahnevaná, ale potom sa ukáže znamenie. Na Jakea sa usadia semená posvätného stromu, čo sú podľa Neytiri veľmi dobrí duchovia a on svieti v tme. Preto ho privedie do svojej osady, kde sa má rozhodnúť, čo s ním bude ďalej. Kmeň vedú dvaja ľudia. Muž je vodca a žena šamanka má za úlohu vykladať vôľu ich božstva, ktoré sa nazýva Eywa. Je to ženské božstvo, čo je vlastne zosobnená planéta a súčet všetkých živých bytostí, ktoré na nej žijú. My by sme ju nazvali Matka Zem. Meno božstva Eywa je asi odvodené od biblickej Evy, matky ľudstva. Ženský aspekt božstva sa dostáva v posledných rokoch do povedomia, čo spôsobil hlavne Dan Brown a vyvoláva to negatívne reakcie Vatikánu. Eywa ale môže tiež vychádzať z mena Aiwass, čo bol démon, ktorého vraj vyvolával známy okultista Aleister Crowley. Pôvod môže mať takisto v anglickom slove "eye", čo je oko.

Jake nakoniec získa povolenie zostať v kmeni, aby ho domorodci mohli preskúmať. Prečo bol vybraný práve on? Jake bol na Zemi mariňák. Vojnové námorníctvo sa povie po anglicky navy a navy je súčasne aj tmavomodrý. Neytiri dostane za úlohu naučiť ho ich spôsobu života. Postupne sa učí pohybovať v pralese, loviť, jazdiť na pandorskej verzii koňa, ale aj chápať spojenie medzi ľuďmi a lesom. Na základňu ale tajne podáva hlásenia plukovníkovi Quarichovi. Okrem iného mu objasní štruktúru stromu, ktorý domorodci obývajú. Kmeň sa skladá zo stĺpov zoradených do troch okruhov. Prostredný je nosný, ale ten vnútorný, ktorý má tvar dvojitej špirály DNA umožňuje ľuďom vystúpiť do koruny stromu. James Cameron sa asi nechal inšpirovať biblickou knihou Genezis a rajským stromom života. Tri kruhy môžu znamenať rozdelenie spoločnosti na tri základné triedy, ale aj štruktúru slobodomurárov. Domorodci majú ešte jeden posvätný strom – strom duší, ktorý im umožnuje spojiť sa s predkami i samotnou Eywou. V biblickom raji bol takisto druhý strom – strom poznania dobra a zla. Studňa s podobným názvom, ako strom vo filme – studňa duší sa taktiež nachádza v Jeruzaleme pod Skalným dómom na chrámovej hore.

Pobyt u domorodcov pomaly spôsobuje, že Jake začína zabúdať na svoj starý život a čoraz viac sa identifikuje s miestnymi ľuďmi. Nakoniec sa zaľúbi do Neytiri a pochopí, že domorodci si nadovšetko cenia svoj spôsob života, nemajú žiadny záujem o výdobytky civilizácie a svoj strom nikdy neopustia. Toto sa dozvie aj plukovník a je mu jasné, že diplomacia zlyhala, čo jemu osobne ani veľmi nevadí. Je rád, že to môže vybaviť po svojom. Rozhodne sa zničiť osadu domorodcov aj ich posvätný strom duší. On o žiadnu diplomaciu ani nestál. Jakea využíval len k tomu, aby získal informácie o domorodcoch. Náročky poslal buldozéry na ich posvätné územie, aby vyprovokoval ich útok. Vymysleli si vojnu, aby dostali to, čo chcú. Tak sa to robí. Keď niekto sedí na hrude, ktorej sa chcete zmocniť, urobíte si z neho nepriateľa. Potom už máte oprávnenie sa jej zmocniť. Slobodomurárskemu režisérovi filmu týmto ďakujem za vysvetlenie agresie do Iraku, ale tú som pochopil aj bez neho. James Cameron môže ale opisovať aj udalosť staršiu o celých 2000 rokov ako je 11. september. A to, čo sa deje vo svete v súčasnosti, môže byť "odvetou". Ježiš zdá sa takisto vedel, čo sa udeje s Jeruzalemom: "Kiež by si aj ty v tento deň spoznalo, čo ti prináša pokoj! Ale teraz je to skryté tvojim očiam. Lebo prídu na teba dni, keď ťa tvoji nepriatelia oboženú valom, obkľúčia ťa a zovrú zo všetkých strán, zrovnajú so zemou teba i tvoje deti v tebe a nenechajú v tebe kameň na kameni, lebo si nespoznalo čas svojho navštívenia." (Lk 42 - 44) Jeruzalem bol potom skutočne zrovnaný so zemou po neúspešnom Židovskom povstaní. Ježiš by potom bol pôvodne rímskym infiltrátorom. Podobne ako Jake Sully mal predchodcu, tak aj pred Ježišom pôsobil v Palestíne Ján Krstiteľ. Tak si veci aspoň podľa môjho názoru vykladá Cameron a spol. Prečo by ale Rimania chceli vyprovokovať vojnu, keďže Judeu už ovládali? Kvôli chrámovému pokladu? Čo ak to bola ale provokácia z druhej strany, ktorej cieľom malo byť rozptýlenie Židov do celého sveta.

Jake vie, čo sa na domorodcov chystá a tak sa ich snaží varovať. A nielen to. On sám sa pridá k svojim novým priateľom, spojí všetky klany a vyrazí do boja. Podarí sa mu to tak, že zkrotí veľkého lietajúceho plaza Toruka. Ten má na pandorské pomery netypickú červenú farbu. Zjednotenie domorodých afrických kmeňov vďaka veľkému dravcovi – šabľozubému tigrovi sme videli už vo filme 10 000 pred Kristom. Na stranu svojich ľudí sa v boji pridá aj samotná Eywa so svojimi veľkými zvermi. Planéta je po veľkom boji predsa len zachránená a cudzinci sa musia vrátiť na svoj zničený svet.

Vo filme Avatar sa môže nachádzať ešte oveľa starší príbeh, ako je ten z prelomu letopočtov. Aj v Biblii sa píše o božích synoch, ktorým učarovala krása ľudských dcér: "Boží synovia videli, že ľudské dcéry sú pekné a brali si z nich za ženy, koľko len chceli. V tom čase boli na zemi obri – ba aj neskôr. A keď Boží synovia obcovali s ľudskými dcérami, ony im rodili obrov." (Gen 6, 1 - 4) Potom Boh, kvôli ľudskej skazenosti a sklonom k zlu spustil na Zemi potopu. Táto téma je obšírnejšie rozpísaná v židovskej mimobiblickej knihe Henochovej. Tá už hovorí priamo, že takzvaní boží synovia sú anjeli, synovia nebies, ktorí zatúžili po krásnych dcérach ľudí. Dvesto ich zostúpilo na Arias, čo je vrchol Chermónu. So ženami splodili obrov, ktorí ľuďom pojedli všetky zásoby jedla a keď potom nemali čo jesť, začali požierať všetko, ľudí, zvieratá a nakoniec aj sami seba. Anjeli začali ľuďom predávať rôzne tajné vedomosti a ľudstvo sa začalo kaziť. Duše zahubených ľudí nariekali v nebi pred Najvyšším kvôli ničeniu Zeme. Ten sa rozhodol ukončiť túto skazu potopou sveta. Vinu však na rozdiel od Genezis nedáva ľuďom: "Celá zem je skazená učením a činmi Azazela, preto jemu pripočítaj všetku vinu!

Domorodý národ sa volá Na’vi, čo veľmi pripomína výraz Nav - svet, kam odchádzajú po smrti duše predkov v slovanskej mytológii. Aj ostatné črty kmeňa, ako je uctievanie predkov, posvätných stromov a prírodných božstiev sa nachádzali i u starých Slovanov. Neviem potvrdiť, či Cameron zobrazil v ľude Na’vi práve Slovanov alebo či domorodci predstavujú všetky prírodné národy. Skôr to bude asi to druhé. V Rusku je však obviňovaný z toho, že Avatar je plagiátom diel ruských sci-fi autorov ako je Ivan Jefremov alebo bratia Strugackí. Zvláštne je, že práve bývalé prírodné národy vykonávajú v súčasnosti praktiky, ktoré sú kritizované v tomto filme. V úvode som si položil otázku, čo je príčinou tohto stavu. Avatar ponúka jednu z možných odpovedí a tou je, že chamtivé a deštruktívne správanie má vonkajší pôvod. To, že by nás ovplyvňovali mimozemšťania znie naozaj bizarne. Budem sa tejto verzii ešte venovať, ale najprv sa pozriem na odvrátenú stránku filmu Avatar.

V Cameronovom filme Terminátor bolo intenzívne využívané modré svetlo a rovnako modrí sú aj príslušníci kmeňa Na’vi. Modrá farba je znakom prvých troch stupňov slobodmurárov. Z tohto dôvodu si myslím, že film obsahuje aj skrytú slobodomurársku agendu. V prvom rade to môže byť podobne ako v minulej kapitole - ukázať verejnosti existenciu mimozemšťanov a pripraviť ju tak na fingovanú inváziu. Nemusia to byť len holografické preludy. K invázii aj k reálnemu boju môže skutočne dôjsť. Otázkou zostáva, či útočiace entity budú skutoční mimozemšťania alebo pozemskými vedcami geneticky vyklonované kreatúry. Účelom tejto "invázie" je vytvorenie vonkajšej hrozby, ktorá umožní zjednotenie ľudstva pod jedinou svetovou vládou. Táto myšlienka sa nachádza aj vo filme. Napadnuté kmene zjednocuje spasiteľ, pôvodne však infiltrátor Jake Sully. Skutoční mimozemšťania sa ale môžu na Zemi vyskytovať už dávno. Fiktívna invázia je ale len jedna z teórií toho, čo sa má stať a ja ju bohužiaľ definitívne potvrdiť nemôžem. Ďalšou udalosťou, ktorá môže priamo vyplývať z falošnej mimozemskej invázie je príchod falošného mesiáša. Jake Sully bol spasiteľom ľudu Na’vi, ktorému sa predtým zdal ako zradca. Keďže film obracia veci naruby, musíme si naopak otočiť aj úlohu Jakea Sullyho. Vychádza mi, že príde osoba, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako spasiteľ, ale v skutočnosti je to zradca.

Ďalšou črtou filmu Avatar je to, že tento titul je antiamerický a dokonca aj rasistický a antihumánny. Diváci v kine a ja spolu s nimi, ktorí súcitili s domorodcami, si to asi ani neuvedomovali. Útočníci zabíjajúci domorodcov sú totiž ľudia - pozemšťania. Ľudstvo vykreslené ako choroba tejto planéty bolo už aj v Matrixe a ďalších filmoch. Je to síce v podstate pravda, ale ak to bolo spôsobené vonkajšími vplyvmi, nemá táto kritika veľký význam. Zhodiť všetku vinu na ľudstvo je doslova odporné, aj keď určitú zodpovednosť nesie každý z nás. Viaceré filmy, ktoré som analyzoval ukazujú v podstate pravdivý opis fungovania sveta, avšak skutočné príčiny buď vôbec nie sú ukázané, alebo významy sú otočené a obvinené je len ľudstvo. Avatar podobne ukazuje reálny stav dnešnej spoločnosti, ale významy takisto obracia naopak. Aby som bol presnejší, ľudstvo, ktoré kritizuje Avatar je biele ľudstvo. Členovia firmy SECOP sú bieli a domorodci sú modrí. Film sa teda snaží vyvolať pocity viny u bielych ľudí a podnecovať proti ním farebných. V podstate ide o to, čím som sa zaoberal v minulej kapitole pri filme Vojna svetov. Slovo otrok, anglicky slave ale nepochádza od žiadneho čierneho kmeňa, ale od bielych Slávov, čiže Slovanov. Nechcem sa tuná vyhovárať. Ako som už povedal, film ukazuje v podstate pravdivý stav tohto sveta a aj keď toho nie sme pravými pôvodcami, zodpovednosť nesie do určitej miery každý z nás. Namiesto pocitov viny, by sme však mali prebrať zodpovednosť za svoje konanie a prestať robiť všetko, čo nám dajú, len preto, že je to dobre zaplatené. Aj keď sa to nezdá, farební takisto nie sú zobrazení o nič lepšie ako bieli. So svojimi lukmi a šípami sú v podstate úplne bezmocní. Avatar zobrazuje situáciu, ktorú som videl už mnohokrát predtým vo filmoch ako Tanec s vlkmi, Cesta bojovníka, 10 000 pred Kristom alebo Pocahontas. K domorodému kmeň musí prísť zase len biely muž, aby ho zachránil pred inými bielymi mužmi. Ako by asi skončil ľud Na’vi bez Jakea Sullyho? Zvíťazil vôbec, aj keď vyhral vojnu? Jedni pozemšťania síce museli odísť na svoju planétu, no ďalší biely pozemšťan v modrej koži získal vládu nad celou, teraz už zjednotenou Pandorou. Či je to ale biely pozemšťan je tiež otázne. Avatarom mohol byť už aj v bielom tele.

Názov kmeňa Na’vi sa podobá na slovanské nav a strom na ktorom kmeň sídli pripomína zas severský svetový strom Yggdrasil, Cameron sa ale inšpiroval skôr Bibliou, ako som už vravel. Na’vi bude mať takisto skôr biblické korene. Návi je po hebrejsky prorok a prorocké knihy Starého zákona sa volajú Neviím. Panteistické myšlienky o tom, že všetko je živé, navzájom prepojené a že príroda je boh smerujú zdá sa k pohanstvu. Príroda, natura pochádza z egyptského slova ntr, čo značí boh. Či je to pravda alebo nie, o tom debatovať nebudem. Tieto idey sa nachádzajú ale aj v kabale, kde sú zastúpené sefirotickým stromom života. Ten predstavuje postupné emanácie božstva, ktoré sú navzájom pospájané 22 cestami. Podobnú náuku hlásal aj gnosticizmus.

Teraz sa vrátim k synom božím, ktorí nechcú niesť žiadnu zodpovednosť za svoje činy. Sú to naozaj anjeli? Na túto otázku a na ešte staršiu predlohu Avatara ako je tá biblická sa pozriem pri ďalšom filme. Tým je titul Oni žijú, natočený podľa poviedky "Osem hodín ráno" od Raya Nelsona. Vraj je to sci-fi, no mne až nepríjemne pripomína dnešný stav nielen v Amerike, ale aj na celom svete.

Na rozdiel od Avatara, mimozemská invázia už prebehla a to takým rafinovaným spôsobom, že to nikto nezainteresovaný ani nepostrehol. Hrdina filmu Nada práve prišiel o prácu, čo v tej dobe nie je nič neobvyklé. Len za posledný týždeň skrachovalo 14 bánk. Podarí sa mu zamestnať na stavbe, kde sa zoznámi s kolegom Frankom. Nada nemá kde bývať a tak mu poradí ubytovanie v charite. Tam sa prvýkrát stretne s pirátskym vysielaním v televízii. Vytvorilo ho tajné hnutie, ktoré chce informovať verejnosť o tom, že žijú v umelo vytvorenom stave mysle, ktorý pripomína spánok. Je za to zodpovedný nejaký signál, ktorý náhodou objavili vedci. Ľudské práva už neexistujú a vlády sa ujal represívny systém. Ľudia sú vedení k tomu, aby sa nestarali o seba, ani o svojich blízkych, ale len o zisk. Spiaca stredná trieda ubúda a počet chudobných prudko rastie. My už vieme, prečo sa to deje, keďže sme preberali Orwellovo dielo 1984. V neďalekom kostole sa dejú nejaké divné aktivity. Spev, ktorý by mal byť zo skúšky zboru, hraje len z pásky. V noci kostol obkľúčia policajti a tých, ktorí boli dnu pozatýkajú. Nada je zvedavý, čo sa to tam deje a preto ráno chrám navštívi. Nájde tam krabicu so slnečnými okuliarami. Je sklamaný zo svojho nálezu, ale okuliare si predsa len nasadí. Z toho, čo cez nich uvidí, je ale úplne šokovaný. Reklamy a obsahy časopisov i novín sa zredukujú na jednoduché všadeprítomné heslá, ako napríklad: slúžiť, nemyslieť – spať, konzumovať, počúvať autority, nakupovať atď. Na peniazoch uvidí nápis: "Toto je tvoj boh."

Takýto obraz vidia hlavní hrdinova v čarovných okuliaroch.
Peniaze sa zmenili na boha.

To však nie je všetko. Medzi ľuďmi sú zamiešané nejaké kreatúry, ktoré bez okuliarov vyzerajú ako normálni občania. Príšery pochopia, že vidí, ako v skutočnosti vyzerajú a tak naňho zavolajú policajtov. Nada si s nimi poradí a s ich zbraňami začne príšerky likvidovať. Policajtov však pribúda a tak si chytí rukojemníčku, s pomocou ktorej unikne. Tá ho však zradí a on musí znovu utekať. Podarí sa mu nájsť Franka a aj jemu dá okuliare. Obidvaja prebudení sa potom dostanú k hnutiu, kde sa dozvedia ďalšie podrobnosti. Príšerky sú vlastne mimozemskí biznismeni a my sme pre nich rozvojová planéta - ich tretí svet. Dostali na svoju stranu pozemskú elitu, ktorej nasľubovali bohatstvo a moc, ak im bude pomáhať. U ostatnej populácie pestujú pasívny nezáujem. Sú ako kobylky. Zostanú tu až pokým nevyčerpajú planétu a potom sa poberú ďalej. Ich poznávacím znamením sú drahé hodinky. Vodcovia povstaleckého hnutia varujú zhromaždených pred použitím násilia a otvoreným bojom, pretože s pár granátmi by aj tak nemali šancu. Chcú nájsť zdroj signálu a vyradiť ho, aby prebudili ľudí. Hnutie odporu, útek, rukojemníčka, ktorá zradí a oblbovací signál, s tým sme sa už raz stretli a to pri Mužovi na úteku. Zhromaždenie povstalcov potom napadne polícia a rozpráši ich. Nadovi a Frankovi sa podarí uniknúť a dostanú sa do podzemia, kde je sídlo mimozemšťanov. Nájdu vysielač signálu a zničia ho, ale oni sami pri tejto akcii zahynú. Ich obeta ale nie je márna. Ľudia sa konečne preberú a uvidia, s kým to majú vlastne dočinenia.

Ovplyvňovanie ľudského vedomia pomocou nejakého signálu, ktoré je témou tohto filmu má reálny základ. Ide o projekt Montauk, ktorý sa zoberal ovládaním mysle pomocou elektromagnetického poľa. Začal sa na Long Islande pri New Yorku pod názvom "Projekt Phoenix". Neskôr sa premiestnil do Montauku, kde sa nachádzal výkonnejší radar. Projekt bol v 80. rokoch minulého storočia zastavený. Preston B. Nichols vo svojej knihe The Montauk Project: Experiments in Time opisuje v súvislosti s týmto projektom aj také fantastické veci ako psi kreslo, ktoré využíva ľudské vedomie na telepatické kontakty a dokonca vytváranie časopriestorových tunelov. Takto sa vraj vytvorilo aj spojenie s planétou Mars. Udalosti opisované v tejto knihe slúžili podľa mňa ako námet pre filmy Total Recall a Doom. Ďalšou psychologickou zbraňou, o ktorej sa hovorí, sú takzvané generátory ELF (Extremely low freqency). Dokážu vraj v ľuďoch vytvoriť akúkoľvek predstavu a spôsobiť tak davové halucinácie až do vzdialenosti 12 km od zdroja. Prevádzkuje ich americké letectvo a používajú sa na rozháňanie demonštrácií. Americká vláda a CIA prevádzkovala ešte aj mnohé iné projekty zamerané na ovládanie vedomia. Spomeniem napríklad projekt s kódovým názvom "MK-ULTRA", v ktorom sa robili experimenty s drogami, hlavne LSD, hypnózou, mučením a sexuálnym zneužívaním.

Film Oni žijú je jeden z mála, ktorý neprevracia významy, neobviňuje ľudstvo a nevytvára pocity viny. Dôvodom bude asi to, že je to béčkový film. Alegorický význam filmu je zrejmý a nie je ťažké uhádnuť, kto by mohli byť tí mimozemskí biznismeni. Viac sa preto sústredím na doslovnejší výklad, ktorý však s alegorickým vôbec nemusí byť v rozpore. Mohlo by byť ľudstvo napadnuté, alebo už aj obsadené nejakou mimozemskou rasou? Podľa starých Sumerov to nielenže možné je, ale už sa tak aj stalo a to pred niekoľko tisíc rokmi. Súčasný stav, ktorý panuje vo svete môže byť konečnou fázou tejto invázie. Sumeri zosobnili síce svojich bohov s nebeskými telesami, ale títo bohovia na zemi vystupujú a sú zobrazení ako živé, ľuďom podobné bytosti. Ich domovom je však nebo a konkrétne nejaká planéta, ktorú oni nazývali Nibiru. Tí, ktorí zostúpili na Zem sa nazývali anunnakiovia. Mohlo ich byť približne 600, ale ich prvotný výsadok alebo nejaká dôležitejšia skupina pozostávala z asi 50 členov, pretože vo viacerých textoch sa spomína 50 princov anunnakiov. Toto číslo sa vyskytuje aj v iných kultúrach. Päťdesiat členov mala aj výprava argonautov za zlatým rúnom z gréckych báji. Toto číslo nebolo použité len v staroveku. Nachádza sa aj na vlajke Spojených štátov amerických. Tú tvorí obdĺžnik, v ktorom sa nachádza 13 pruhov. Majú predstavovať pôvodných 13 severoamerických kolónií. V ľavom hornom rohu je menší obdĺžnik s päťdesiatimi bielymi hviezdami. Tieto znamenajú súčasný počet amerických štátov. Táto verzia vlajky platí len od roku 1960. Najprv obsahovala iba trinásť hviezd, ktoré postupne pribúdali s tým, ako sa k únii pripájali ďalšie štáty. Súčasný počet hviezd sa už ale podľa mňa meniť nebude, aj keby sa k Amerike pripojili ďalšie nové štáty. Príkladom môže byť vlajka Európskej únie, ktorá má dvanásť hviezd, aj keď jej členov je už omnoho viac. Je tomu tak preto, lebo uvádzaná symbolika je určená len pre verejnosť. Ezoterický význam americkej vlajky je úplne iný. V skutočnosti je to egyptský hieroglyf, ktorý predstavuje chrám. Vonkajší obdĺžnik – chrám je miesto určené len pre vyvolencov a vnútorný je svätyňa svätých. Tam mali prístup len veľkňazi. Trinásť pruhov tak môže predstavovať trinásť pokrvných línií iluminátov a hviezdy v svätyni sú päťdesiati vyšší anunnakiovia. Zvláštnosťou na celej tejto veci je, že rossetská doska, ktorá viedla k rozlúšteniu egyptských hieroglyfov sa našla až v roku 1799 a Champolion prvý výraznejší úspech pri jej lúštení dosiahol v roku 1808. Prvá verzia americkej vlajky však vznikla už v roku 1775. Úlohu slobodomurárov pri vzniku Spojených štátov aj ich údajný vzťah k staviteľom egyptských pyramíd poznáme. Žeby toto spojenie nebolo len takým výmyslom na zvyšovanie ich prestíže a oni naozaj disponujú nejakými starými znalosťami? Pokusy o rozlúštenie hieroglyfov prebiehali ale aj pred Champolionom, takže znak pre chrám možno pri vzniku vlajky už bol známy. Vlajka ale nemusela vzniknúť podľa egyptského hieroglyfu, aj keď ho skutočne predstavuje. Ako bolo vidno v knihe Stratený symbol od Dana Browna, takúto podobu mal aj Šalamúnov chrám v Jeruzaleme. Z toho vyplýva, že tento chrám bol postavený podľa egyptského vzoru a vlajka Spojených štátov bola vytvorená podľa jeruzalemského chrámu.

Najvyšších sumerských bohov bolo ale dvanásť, rovnako ako hviezd na vlajke Európskej únie. Hlavný bol An, potom jeho synovia Enlil a Enki, ďalej Nanna, Utu, Iškur a ich manželky Antum, Ninlil, Ninki, Ningal, Inanna a Ninchursag. Enlil bol bohom zeme a Enki bohom vôd. Je to zvláštne, pretože meno EN.KI znamená pán zeme. Je preto možné, že na začiatku vládol na zemi Enki, čo potvrdzujú aj niektoré texty, ako "Enki a poriadok sveta", ktorý obsahuje chválospevy na Enkiho zásluhy. Enki postavil aj prvé sumerské mesto Eridu. Bol teda pionier, ktorý vytváral vhodné podmienky pre ďalších anunnakiov. Až keď bola pôda pripravená, prišiel, dá sa povedať na hotové Enlil. Prebral vládu nad zemou a Enki sa stal pánom Abzu, čo znamená vodná hlbočina. Predpokladalo sa, že to je podsvetie, kam odchádzajú mŕtvi, niečo ako grécky hádes. Niektorí bádatelia však tvrdia, že by to malo byť preložené ako dolný svet, čiže južná pologuľa, kde sa nachádza aj Afrika. Dôvodom pobytu anunnakiov na zemi boli podobne ako v Avatarovi nerastné suroviny a ušľachtilé kovy – meď, striebro, ale hlavne zlato. Ťažkú prácu vykonávali zo začiatku nižší anunnakiovia, ale tí sa začali búriť. Enki sa preto rozhodol, že vytvorí robotníka, ktorý mal byť krížencom medzi bohmi a primitívnym človekom už vtedy žijúcim na zemi. Tak vznikol Adapa, prvý človek, či skôr replikant ktorý mal na svoje plecia prebrať povinnosti nižších anunnakiov. Stalo sa tak pravdepodobne v Afrike, kde mali anunnakiovia bane. Aj Enlil sa dožadoval robotníkov, aby mu slúžili na základni v Mezopotámii. Enki to nechcel dovoliť a tak si nejakých zabral násilím. To, že človek nebol stvorený v raji pripúšťa i Biblia v druhej kapitole Genezis: "Potom Pán, Boh vysadil na východe, v Edene raj a tam umiestnil človeka, ktorého stvoril." (Gen 2, 8) V inom verši sa píše: "I vzal Pán, Boh človeka a umiestnil ho v raji Edenu, aby ho obrábal a strážil." (Gen 2, 18) Ak by to bolo s človekom (replikantom) a bohmi Sumeru skutočne takto, prečo tu dnes žiadni bohovia nie sú? Už dávno odleteli alebo sa začali miešať s ľudskými dcérami, ako to opisuje Biblia a postupne sa v ľudstve rozplynuli? No možno sú stále medzi nami nepoznaní, stále nás riadia a my si toho ani nie sme vedomí. Táto idea má však jednu slabinu. Ak tu pôsobí nejaká tajná vláda, či už ju budeme brať doslovne, ako to bolo zobrazené vo filme alebo alegoricky, prečo by dovolila natočiť tento film i ďalšie, ktoré som rozoberal? Buď vôbec nerozumie metafore, čo sa mi zdá čudné, ak je natoľko inteligentná, aby vytvorila takú vládu, alebo úplne všetko neovláda. Možno sú v tej vláde nejaké súperiace frakcie. Takáto situácia panuje v sérii X-men aj vo vynikajúcom sci-fi príbehu Dana Simmonsa Hyperion. Toto dielo sa môže smelo porovnávať s Matrixom a nečudoval by som sa, že slúžilo jeho autorom ako predloha. No možno je to tajnej vláde úplne jedno, pretože si je istá, že to aj tak málokto pochopí a verí, že tí jedinci, ktorí to dokážu aj tak nebudú schopní niečo podniknúť. Alebo to natočili sami, aby sa smiali ľudstvu priamo do očí. Najskôr to bude asi ale poistka. Ak podpíšete podvodnú zmluvu a zistíte, že vás oklamali, potom sa idete samozrejme sťažovať. Oni vám však povedia, že to tak máte v zmluve. Vy sa ohradíte: "Ale ja o ničom neviem." Potom vám ukážu niekde úplne na spodku zmluvy také malé písmenká, ktoré málokto vôbec dokáže prečítať. A podvodník je ospravedlnený. Spomenúť ale musím aj ďalšiu možnosť a to, že tu žiadna takáto vláda neexistuje a filmy sú len čírou fikciou aj keď ja osobne tomu neverím.

Poznatky ktoré sme získali o sumerských bohoch využijem pri ďalšom sci-fi, tentoraz klasike z roku 1968 Planéta opíc a pozriem sa na ňu z úplne opačného uhla. V roku 1972 bola do vesmíru vypustená kozmická loď a štyria americkí kozmonauti takmer rýchlosťou svetla mieria do hlbín vesmíru. Ich loď po istom čase havaruje na nejakej planéte. Oni však nemajú ani poňatia, kde to vlastne sú. Na zemi zatiaľ, kvôli dilatácii času uplynulo asi 2000 rokov. Na planéte objavia aj ľudí, tí sú ale ako divosi a nevedia ani rozprávať. Ľudia však nie sú jediní tamojší obyvatelia. Prepadnú ich vyvinuté opice a v zdraví to prežije len astronaut Taylor, ktorý sa dostane do zajatia v opičom meste. Tam sa ho ujmú šimpanzy Zira a Cornelius. Opičiu spoločnosť tvoria tri vrstvy: militantné gorily, dogmatické orangutany a intelektuálne šimpanzy, ktoré sa síce správajú zodpovedne, ale nemajú prakticky žiadnu moc. Pre opice sú ľudia len obyčajné zvieratá a robia na nich rôzne pokusy. Zira a Cornelius sú z Taylora prekvapení, keď s nimi začne komunikovať.

Cornelius je opičí Darwin, ktorý má teóriu, že opice sa vyvinuli z nejakých primitívnejších primátov, možno z človeka. Chýba mu však spojovací článok. Zira podporuje túto teóriu a je preto rada, že sa objavil Taylor lebo ho považuje za ten chýbajúci článok. Cornelius svoju teóriu ale nechce predniesť verejne, pretože odporuje ich posvätným zvitkom a mohli by ho vyhlásiť za kacíra. Orangutan doktor Zaius verí Corneliovej teórii ale neprizná to a Cornelia a Ziru chce odsúdiť za kacírstvo. Taylora považuje tiež za pravzor a ten predstavuje pre neho hrozbu, lebo ak existuje on, musia niekde existovať jemu podobní. Chce preto Taylora zničiť. Zira a Cornelius ale Taylora oslobodia a spolu sa vydajú do zakázaného pásma na miesto vykopávok, aby dokázali svoju pravdu. Doktor Zaius ich dostihne a oni mu ukážu v jaskyni dôkaz, že tu pred nimi bola staršia a oveľa vyspelejšia kultúra – ľudská kultúra. Doktor napriek tomu nechá vyhodiť jaskyňu do vzduchu a vysvetlí opiciam dôvod, prečo chce zatajovať vedomosti. Chce svoj opičí druh chrániť, pretože ich Zákonodarca im zanechal varovanie pred človekom. Taylor unikne a na pobreží spozná šokujúcu pravdu. Nájde rozpadnutú Sochu slobody a pochopí, že sa ocitol späť na Zemi. Ľudia to nakoniec predsa len dokázali, zničili Zem aj sami seba.

V Planéte opíc 2 sa príde na to, že jadrovú apokalypsu predsa len nejakí ľudia prežili. Ukrývajú sa v podzemí zakázaného pásma, ktoré tvoria zbytky kedysi veľkých miest. Radiácia spôsobila, že sa u nich vytvorili pokročilé psychické schopnosti ako telepatia a používajú matrixovské metódy – vytváranie obrazových i zvukových preludov a psychické ovládanie myslí. Inak sú ale úplne bezbranní a preto sa musia chrániť ilúziami. Podľa nich sú aj na vysokej etickej úrovni. Nikdy nikoho nezabíjajú. Oni iba spôsobia, že sa ich protivníci pozabíjajú sami navzájom. Vyzerajú ako normálni ľudia, ale to je len maska. V skutočnosti sú to zmutované kreatúry. Sú vysoko osvietení a používajú ilúzie, takže sú to asi ilusionisti.

V niektorých filmoch sme videli, že opica bola použitá ako metafora pre človeka. Táto metafora vznikla z rozšíreného názoru, že človek vznikol práve z opice, ktorý priviedol na svet Charles Darwin so svojou evolučnou teóriou. Obráťme preto Planétu opíc o 180 stupňov a uvažujme v tom zmysle, že opice sú vlastne ľudia. Kto sú potom samotní ľudia a astronauti, ktorí našli príslušníkov svojho druhu v zdivočenom stave? Cornelius dokázal, že pred opicami existovala oveľa vyspelejšia kultúra. Doslova prišiel na to, že nie človek pochádza z opice, ale naopak, opica z človeka. Odkaz Planéty opíc je teda taký, že aj pred nami na Zemi pôsobila civilizácia na oveľa vyššej úrovni. Čo ak nejakí príslušníci tejto, napríklad atlantskej civilizácie prežili skazu svojho národa a stále žijú medzi nami? Čo sa bude diať, ak sa náhodou skutočne vrátia anunnakiovia a uvidia, čo sa stalo s ich predchodcami? Nebudú sa snažiť ľudstvo eliminovať alebo aspoň odstaviť od moci a znovu získať kontrolu nad planétou? Je tu ale aj iná možnosť. Je rovnako možné, že potomkami nejakej vyššej pozemskej alebo mimozemskej civilizácie sme dokonca my sami. Potom dostane zmysel negatívne zobrazovanie mimozemšťanov vo filmoch z minulej kapitoly. Hollywood vyvoláva zámerne strach, pretože elita, ktorej slúži sa príchodu skutočných mimozemšťanov sama bojí. Asi by už ďalej nemohla vládnuť tak, ako doteraz.

 

22. Rok 2012 a koniec sveta

 

Film 2012 natočený v roku 2009 je výsledkom hystérie, ktorá vznikla v súvislosti s rokom, ktorý sa nachádza v jeho názve. S týmto dátumom je spojený údajný koniec sveta. Koncom sveta a všemožnými katastrofickými filmami nás Hollywood bombarduje už dosť dlhú dobu, čoho sme boli svedkami aj v predošlých kapitolách. Koniec sveta na všetky možné i nemožné spôsoby je ten motív, ktorý sa pravidelne v hollywoodskej produkcii opakuje. Táto hystéria súvisí s koncom mayského kalendára, ktorý má vraj nastať 21. 12. 2012. Film sa mi páčil, hlavne preto, že sú tam perfektné výbuchy a tiež narážky na smrť princeznej Diany a prezidenta Kennedyho.

Tento raz koniec sveta zapríčiňujú obrovské erupcie na Slnku. Tieto spôsobia zmutovanie elementárnych častíc zvaných neutrína, ktoré bombardujú našu Zem. Za normálnych okolností neutrína nemajú žiadnu hmotnosť, s hmotou neinteragujú a bez problémov preniknú cez celú Zem. Nové neutrína však hmotnosť majú a reagujú so zemským jadrom, čo spôsobí jeho zahrievanie. Film vraví, že globálne otepľovanie nespôsobuje činnosť človeka, ale zvýšená slnečná aktivita. Na stretnutí skupiny G8 americký prezident nehovorí, že príde koniec sveta, ale koniec sveta, ako ho poznáme. Svetoví lídri ohrozenie Zeme verejnosti zataja a informujú len najmocnejších a najbohatších ľudí planéty. Tí majú možnosť kúpiť si miesto na modernej Noemovej arche pre seba i svoje rodiny. Zbytok ľudstva má však smolu, čo korešponduje so sloganom z traileru: "Čo spravia vlády pre 6 miliárd ľudí, ak by prišiel koniec sveta?" Odpoveď je krátka a až nepríjemne jasná: "Nič!" Umelecké diela sú sťahované z múzeí a nahradzované kópiami, aby si nikto nič nevšimol. Riaditeľ francúzskych múzeí na to príde a chce zvolať tlačovú konferenciu. To už bohužiaľ nestihne. Z televízie sa dozvieme, že zahynul úplnou zhodou okolností pri nehode v tom istom tuneli ako princezná Diana v roku 1997. Ktovie, čo vedela ona.

Začínajú pribúdať zemetrasenia, prílivové vlny a hrozí aj výbuch sopky v Yellowstone. Hlavný hrdina Jackson Curtis je tam práve na výlete s deťmi. Jackson je spisovateľ a je autorom úspešnej knihy Zbohom Atlantída. Je to naozaj vhodne zvolený názov. Vo filme sa nachádza detail ešte na jednu knihu a tou je Moby-Dick od amerického autora Hermana Melvilla, ktorá prvýkrát vyšla v roku 1851. Ak ju filmári vo filme ukázali, asi to nebude len tak. Obrátim preto k tejto knihe na chvíľu pozornosť, aby ste sa mohli zamyslieť, čo asi tak môže predstavovať.

V knihe účinkujú postavy so zvláštnymi, ako by som to povedal, neamerickými menami – Ishmael, Ahab, Elijah. Hlavným hrdinom je Ishmael, ktorý sa nalodil na veľrybársku loď Pequod. Je to sirota a ako sám vraví, na more sa vydáva preto, lebo sa cíti byť vylúčený z ľudskej spoločnosti. Posádka je taký mix národov a rás. Velí jej kapitán Ahab, ktorý je až chorobne posadnutý veľkou bielou veľrybou Moby-Dickom. Veľryba mu totiž kedysi odtrhla kus nohy a preto sa jej chce za každú cenu pomstiť. Táto jeho posadnutosť nakoniec prinesie skazu jemu aj posádke. Moby-Dick potopí jeho loď a stiahne kapitána Ahaba do hlbín, keď sa zamotá do lana od svojej vlastnej harpúny. Ishmael prežije a zachráni ho loď Rachel.

Teraz sa môžem vrátiť späť k filmu. Jackson sa v parku stretne s bláznivým rozhlasovým redaktorom Charliem, ktorý mu ozrejmí, že hrozí koniec sveta, o čom už dávno vedeli Mayovia, Hopiovia a píše sa o tom aj v Biblii. V roku 2012 dôjde ku konštelácii, pri ktorej Slnečná sústava pretne stred galaxie. Vnútro Zeme sa roztaví a kontinenty sa kvôli tomu začnú posúvať. S touto teóriou prišiel v roku 1958 Charles Hapgood a nazval ju teóriou kontinentálneho posuvu. Charlie tesne pred výbuchom vraví do éteru, že to predznamenáva koniec Spojených štátov a potom aj celého ľudstva. Hovorí, ako oblaky dymu budú zahaľovať do tmy americké mestá, až nakoniec zhasnú svetlá aj vo Washingtone. Frekvencia rádia je 745. Dátum 7.4. je v Amerike 4. júl, čo je ich Deň nezávislosti.

Potom príde najväčší výbuch, aký som kedy vo filme videl. Kalifornia sa prepadne do mora, zemetrasenia sa šíria po celom svete. V Riu de Janeiro sa zrúti známa socha Krista a v Ríme chrám svätého Petra, ktorý pod sebou pochová masu veriacich, modliacich sa na námestí. Nespadne moslimská mešita, ani židovská synagóga, iba katolícky chrám. Hollywood sa znova z nejakého dôvodu zameral len na kresťanské symboly. Americká vláda odletí k arche, ale prezident sa rozhodne zostať vo Washingtone so svojim ľudom a tam aj zahynie. Je to černoch a vo filme vravia, že to je posledný americký prezident. Na Biely dom dopadne lietadlová loď John F. Kennedy, ktorú tam prinesie vlna cunami. Skončí takto nejako aj Barack Obama? Uniknúť pred touto skazou sa podarí aj Jacksonovi s rodinou a s ruským obrom Antonov 500 letia do Číny, kde stavajú archu. Jackson svoju rodinu samozrejme zachráni. Prepašujú sa tam cez nejaké zadné dvierka. Ich ruskí spoločníci však jeden po druhom umierajú. Niekto asi nemá rád Rusov.

Teraz prejdem k ďalšiemu katastrofickému filmu, ktorý však koniec sveta neukazuje. Tým je veľkofilm Titanic režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Prečo ho tu teda spomínam, ak neukazuje koniec sveta? To za chvíľu pochopíte. Lovci pokladov sa snažia vo vraku Titanicu nájsť vzácny diamant. Ten pôvodne vlastnil francúzsky kráľ Ľudovít XVI. Počas revolúcie v roku 1792 sa stratil. Vraj bol osekaný a zbrúsený do tvaru srdca a nazvaný Srdce oceánu. V dnešnej dobe by mal nesmiernu cenu. Ako to býva u Jamesa Camerona zvykom, diamant má modrú farbu. Modrá je dobrá. V trezore, ktorý vylovili z lode však nenašli diamant, ale kresbu mladej ženy so spomínaným diamantom na krku. Mladá žena na obrázku je Rose, teraz už milá babička, ktorá onedlho oslávi 101 rokov. Správu o náleze kresby uvidí v televízii, čo v nej vyvolá spomienky a preto priletí na výskumnú loď a posádke začne rozprávať svoj príbeh.

Titanic bol považovaný za nepotopiteľnú loď. Jej snúbenec Col Hockley vravel, že by ju nepotopil ani sám Boh. Pre všetkých bol Titanic loďou snov, ale pre Rose bol loďou otroctva, ktorá ju viezla späť do Ameriky, kde sa má proti svojej vôli vydať. Patrí do vyššej spoločnosti, ale je zúfalá zo svojho života. Má dosť večierkov, stále tých istých úzkoprsých ľudí a ich rečí. Smotánka je vo filme vykreslená naozaj zle. Ľudia z tejto vrstvy sú obmedzení, zaujímajú ich len peniaze a to, aby vyzerali navonok slušne. Tomu ja hovorím skrytá závisť. Medzi Rose a jej snúbencom vznikne napríklad roztržka pre Picassa. Rose sa jeho obrazy páčia, ale Col jej odpovie, že z Picassa nikdy nič nebude. Stal sa však z neho slávny maliar a jeho obrazy sa predávajú za milióny. Obmedzenec Col sa zjavne do umenia nerozumie. Pravdu povediac, to že sa z Picassa stane taký slávny maliar, by som v živote nepovedal ani ja. Ak niekto nevie, o koho sa jedná, tak Picasso bol maliar, ktorý maľoval také zvláštne kocky. Niektoré sa mu podarili dokonca tak, že vyzerali skoro ako ľudia. Bol zakladateľom umeleckého smeru, ktorý sa z tohto dôvodu volá kubizmus. Nechápem, čo na ňom ľudia vidia, takže z toho vyplýva, že ani ja sa do umenia nerozumiem. Áno, čestne to priznávam. Zatiaľ som pochopil len rozprávku "Cisárove nové šaty" od dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Okrem toho ešte viem, že stačí mať pár dobrých priateľov na správnych miestach a dokázať sa dá všetko.

Miliónové obrazy Pabla Picassa, ktoré by som nechcel ani zadarmo.

Na jednom posedení projektant lode vysvetľuje, že ju nazval Titanic, aby zdôraznil jej veľkosť, stabilitu a silu. Rose sa ho opýta, či pozná doktora Freuda. Jeho trefné názory na mužov zaujatých veľkosťou, by ho vraj mohli zaujímať. Ako k tomuto poznaniu doktor Freud dospel? Žeby sebareflexiou? Nechápem, ako mal James Cameron, člen slobodomurárskeho rádu vôbec odvahu zaradiť toto do svojho filmu. Vymenujem niektoré zo slobodomurárskych stupňov: Veľký majster architekt, Veľký, vyvolený, dokonalý a vznešený murár, Veľký kňaz, Veľký komandér chrámu, Veľký Škót sv. Ondreja, Veľký inšpektor inkvizítor komandér. Ak by ešte niekto pochyboval, že za Veľkou októbrovou socialistickou revolúciou stáli slobodomurári, tak teraz vidí, že oni majú všetko veľké. Obmedzený projektant ani netuší, kto to doktor Freud je. Pýta sa: "Freud, kto to je? Je to pasažier?" Kto je na tom rovnako ako pán projektan a nevie, kto to bol Sigmund Freud, tak nemusí zúfať. O nič dôležité neprišiel. Len pre informáciu poviem, že to bol psychiater, ktorý zastával napríklad názor, že predkovia ľudí zabili svojho otca, potom z neho spravili hostinu a zjedli ho. Zúfalá Rose chce skočiť do vĺn, ale zachráni ju chudobný mladík Jack. Je to tulák, ktorý sa vracia domov do Ameriky. Istý čas trávil aj v Paríži s prostitútkami. Col Hockley sa mu chce odmeniť za záchranu snúbenice a pozve ho preto na večeru. Jack sa ukáže ako milý a vtipný spoločník. Snaží sa vyzerať ako jeden z nich a celkom sa mu to aj darí. Stačilo, že má oblečený pánsky oblek. Prezradí, že lístok na loď sa mu podarilo vyhrať v kartách. Na kohosi poznámku o šťastí Col odpovie, že skutočný muž si šťastie namieša sám. Myslí si teda, že Jackova výhra v kartách bol podvod.

Rose, ako napovedá už jej meno je červenovlasá mladá žena. Pri pokuse o skok do mora má oblečené červené šaty. Aj Rose je teda žena v červenom. Kto je potom Jack?

Rose zistí, že aj Jack je maliar. Prezerá si jeho kresby v skicári a veľmi sa jej páčia. Keďže vtedy o podprahových správach ešte veľa nevedeli a jej sa páči aj Picasso, tak sa tomu ani nečudujem. Rose sa potom vzbúri a začne stále viac času tráviť s Jackom aj napriek nevôli svojej matky a snúbenca. Zbytok filmu je o rozvíjaní ich lásky na pozadí tragédie Titanicu.

Jeden z Jackových obrázkov. Všimnite si gestá rúk. K tomu, čo tieto ruky robia sa radšej nevyjadrujem.

Majiteľovi spoločnosti White Star Line Josephovi Ismayovi nestačí, že je Titanic najväčšou loďou na svete, ale chce, aby bol aj najrýchlejšou. Kapitán preto nariadi plávať plnou rýchlosťou aj napriek varovaniu pred ľadovcami. To sa im stalo osudným a po náraze s ľadovcom "nepotopiteľný" Titanic klesol ku dnu hneď na svojej prvej plavbe. Zachránilo sa len 705 pasažierov a členov posádky, pretože na palube nebol dostatok člnov pre všetkých. Rose sa zachránila, ale Jack zahynul v ľadových vodách severného Atlantiku. Hlavný mužský hrdina má podobné meno ako Jake Sully z minulej kapitoly. Obidve mená vznikli skrátením mena Jakub, čo bol starozákonný patriarcha neskôr nazvaný Izrael. Stroskotancov v člnoch zachránila loď Carpathia. Je to názov pohoria, ktoré sa nachádza aj na území Slovenska.

Ďalší obrázok a znovu tie isté satanské gestá.

Šéf lovcov pokladov je dojatý príbehom Rose a uvedomil si, ako bol posadnutý hľadaním diamantu a neuvedomoval si tragické osudy ľudí, ktorí cestovali na lodi. Vraví, že tri roky mal v hlave len Titanic, ale v skutočnosti ho nepochopil a asi ani nepochopí. Ja sa predsa len pokúsim katastrofu Titanicu pochopiť a vysvetliť prečo tento film uvádzam práve teraz, v spojení s filmom 2012. Meno lode vychádza z názvu generácie starších gréckych bohov, ktorí vládli svetu pred Diom a olympskými bohmi. Bolo ich dvanásť a boli to synovia a dcéry boha neba Urana a bohyne zeme Gaie. Syn vládcu Titanov Zeus proti nim povstal a po dlhom desaťročnom boji napokon zvíťazil. Porazených Titanov zvrhol do podsvetnej priepasti Tartaru. Titanic bol stavaný spolu so svojou sesterskou loďou Olympic, no len on klesol do vodnej priepasti Atlantiku. Titani však celkom nevymreli. Niektorí, napríklad Prometheus bojovali na Diovej strane. Prometheov syn Deukalión sa potom stal spoluzakladateľom ľudského rodu.

Titanic sa potopil 15. apríla 1912, čo je presne sto rokov pred magickým rokom 2012. Podľa mňa tak Titanic predstavuje súčasnú ľudskú civilizáciu, úplne závislú od techniky, ktorá sa aj napriek mnohým varovaniam a v honbe za ziskom plaví plnou parou vpred. Aj na lodi boli podobne ako v reálnej spoločnosti tri vrstvy. Proti takému rozdeleniu by som nemal žiadne výhrady, keby každá vrstva pracovala svojim vlastným spôsobom pre blaho celku. V našej spoločnosti to tak samozrejme nie je. Tí, čo ju živia a vytvárajú skutočné hodnoty sú najchudobnejší a mnohokrát len prežívajú zo dňa na deň. Spoločenské vrstvy sa navzájom nenávidia, tí hore opovrhujú tými pod nimi a tí dole zas závidia tým nad nimi. Tri Svätoplukove prúty dnes spolu nedržia. Po náraze ľadovca, keď je už zrejmé, že sa Titanic potopí, sa vo filme odvíja podobný scenár ako v snímke 2012. Pravda sa zatajuje, dôvod je stále ten istý – vraj aby sa nevyvolala panika. Člnov nie je dostatok pre všetkých a tak tretia trieda nielenže nie je upovedomená o skutočnom stave, ale je dokonca zatvorená v podpalubí, aby sa najprv mohla v pokoji nalodiť trieda prvá.

V skutočnosti ale pri potopení Titanicu mohlo ísť o ľudí bohatých. O rok neskôr, teda v roku 1913 má byť v Amerike prijatý Federálny rezervný systém. Nie každý s ním ale vyjadroval súhlas a na palube lode boli viacerí bohatí a mocní muži, ktorí mali voči tomuto systému výhrady. Potopenie lode mohlo niekomu prísť vhod. Opozícia bola takto nenápadne odstránená. Naproti tomu iní boháči ako J.P. Morgan a Vanderbilt dostali akúsi "predtuchu" a svoju plavbu zrušili. Či to bolo naozaj takto alebo nie, katastrofa Titanicu by mala byť pre nás výstrahou. Možno by nebolo od veci, ak by sme prinajmenšom znížili rýchlosť a aspoň trochu upravili kurz.

Ja si však nemyslím, že nás v roku 2012 čaká nejaká kozmická katastrofa. Faktom je, že toto obdobie je skutočne výnimočné. Slnečná sústava naozaj pretne stred galaxie, vrcholí jedenásť ročný slnečný cyklus a začína sa tiež vek vodnára. Možno je dokonca pravda, že 21. decembra 2012 sa skončí mayský kalendár. Je toto ale dôvod na paniku? Náš kalendár sa končí 31. decembra každý rok a prichádza potom koniec sveta? Nie, iba sa začne nový rok. To, že mayský kalendár skončí práve v tomto roku je ale diskutabilné. Niektorí odborníci to spochybňujú. Určite si spomínate na podobné predpovede v súvislosti s novým tisícročím v roku 2000, ktoré sa tiež nenaplnili. Bol o tom takisto natočený film Koniec sveta. Diabol sa chystal vystúpiť na zem a opanovať ju. To sa mu síce nepodarilo, ale stihol úplne zdemolovať interiér jedného kresťanského kostola. V roku 2000 sa nič nestalo, ale o rok neskôr spadli dvojičky.

Podľa mňa ide skôr o zámerné vytváranie strachu a odvracanie pozornosti ľudí na budúcnosť a vesmír, aby si nevšímali to, čo sa deje teraz a tu na zemi. Film 2012 až nástojčivo presviedča, že koniec sveta v tomto roku predpovedali takmer všetci, aj Biblia. Ľudia tak automaticky získajú pocit, že keď sa to píše v Biblii, tak to chce Boh a preto sa to musí stať. Koniec sveta skutočne môže nastať a to aj bez toho, aby vôbec niekto prišiel o život. Môže prísť napríklad nejaká spoločenská zmena, ktorá môže byť pre niekoho naozaj ako koniec sveta. Ak je Hollywood koncom sveta v poslednej dobe posadnutý, možno je to projekcia vlastného strachu elity. No ak sa bojí elita, potom to neznamená, že je to aj náš strach. Mám taký pocit, že elita sa viac bojí nás ľudí, ako nejakej katastrofy. Ako som už spomínal, ja sa prikláňam k názoru, že v súvislosti s rokom 2012 pôjde skôr o nejakú spoločenskú alebo politickú udalosť. Nevylučujem ale, že to môže byť aj naopak. Udalosti na Zemi majú maskovať nejaké kozmické záležitosti. Ako to bude v skutočnosti, zistíme už onedlho.

 

23. Prekrásny nový svet

 

V minulej kapitole som sa venoval koncu sveta, ktorý by mal nastať v roku 2012. Hovoril som, že koniec sveta nemusí znamenať úplné zničenie Zeme, ale napríklad aj nejakú výraznú spoločenskú zmenu. O takejto zmene sa hovorí už dlhšiu dobu a dostala názov Nový svetový poriadok, anglicky New World Order (NWO). S týmto termínom sme sa už stretli v niektorých filmoch a použili ho tiež viaceré svetové osobnosti a politici. Hovorí sa, že pojem predstavuje jednotnú celosvetovú vládu s jediným svetovým vládcom na čele a jedno svetové náboženstvo. Platiť bude samozrejme jediná mena. Určité kroky k tomuto usporiadaniu už boli aj vykonané. Po hrôzach 2. svetovej vojny vznikla Organizácia spojených národov, ktorá má aj svoju ozbrojenú zložku nazývanú "Modré prilby". Európske štáty sa spojili do únie, v ktorej platí zatiaľ ešte stále spoločná mena euro. Vládca celého sveta musí byť dobre prijatý väčšinou obyvateľstva. Z tohto dôvodu za svetového vládcu bude prehlásený údajný potomok Ježiša Krista a Márie Magdalény. Podľa môjho názoru je to najpravdepodobnejší variant. Môžu ale existovať aj iné scenáre, ak by veci nešli podľa očakávania. Či bude tento potomok pravý alebo vyfabrikovaný pre mňa nehrá žiadnu rolu. Možno sa poteším jeho existencii, ale za vládcu ho uznávať nebudem.

Svetový štát opisuje vo svojej knihe Brave New World z roku 1931 anglický autor Aldous Huxley. Jej titul som použil v názve tejto kapitoly. Huxley v nej paroduje optimistickú víziu budúcnosti z diela H. G. Wellsa Ľudia ako bohovia. Za pozornosť stojí fakt, že niektoré črty z románu Prekrásny nový svet sa stali skutočnosťou alebo sa práve realizujú. Vysvetlením môže byť to, že aj Aldous Huxley bol členom Fabiánskej spoločnosti. Dej sa odohráva v Londýne v roku 2540 nášho letopočtu a v knihe je rok 632 po F. Súčty obidvoch rokov dávajú číslo jedenásť. Spoločnosť zobrazená v diele je podobne ako v Orwellovom románe 1984 totalitná a rozdelená do kást. No pokým u Orwella sa občas nájde niekto nespokojný s režimom, tu žiadna nespokojnosť nehrozí. Ľudia sú šťastní a spokojní so svojim údelom, pretože sú už od počatia predestinovaní do svojej kasty. Ak sa aj vyskytnú nejaké nepríjemné pocity, hneď sa to rieši antidepresívami a drogou zvanou soma.

Náboženstvo, ako ho poznáme je zrušené a Boha nahradil Pán Ford. Ľudia sa bavia pri televízii a majú radi rôzne loptové hry. Manželstvo neexistuje a vládne tam sexuálna promiskuita, inšpirovaná názorom Sigmunda Freuda, že sex je prirodzenou súčasťou ľudského šťastia. Žeby toto mal na mysli Ježiš v evanjeliu, keď vraví, že v nebeskom kráľovstve sa ľudia neženia, ani nevydávajú? Autor v knihe takisto kritizuje americký spôsob života a kultúru. Jedná sa napríklad o žuvačky, "pocitové kiná" a pásovú výrobu, ktorú zaviedol Henry Ford. Táto v príbehu vyrába tovar na jedno použitie, určený pre tamojšiu konzumnú spoločnosť. Podobne je to dokonca aj s deťmi. Tie sa už nerodia prirodzene, ale vyrábajú sa sériovo v liahňach. George Orwell zobrazil vo svojom diele ovládanie pomocou strachu, no Aldous Huxley ukázal, že zotročiť nás môže aj to, čo milujeme.

Rôzne vízie budúcnosti vo filmoch som už opisoval a tentoraz sa sústredím na ďalšiu črtu Nového svetového poriadku. Začnem filmom Príbeh služobnice, nakrúteným v roku 1990 podľa románu kanadskej spisovateľky Margaret Atwoodovej. Niekedy v blízkej budúcnosti sa jedna krajina vydala na nesprávnu cestu. Tá krajina sa volala Gilead a ležala na území dnešných Spojených štátov. Vládne tam diktatúra s prísnou puritánskou morálkou. Následkom radiácie, znečistenia ovzdušia a genetických manipulácii je takmer celá populácia sterilná. Rodiť môže len jedna žena zo sto. Tento stav je označený ako trest boží a za vinu sa kladie ženám.

Znakom krajiny Gilead je žiariace oko v trojuholníku.

Hlavná hrdinka Kate chce so svojim manželom a dcérkou utiecť do Kanady. Pohraničná hliadka ich ale odhalí, zastrelí jej muža a dcéru odvlečie. Kate dokáže rodiť a tak ju čaká osud služobnice. Bude slúžiť Bohu a národu. Vo výcvikovom stredisku dostane na ruku čiarový kód. Výcvikové stredisko pre služobnice sa volá Červené centrum. Služobnice majú oblečené červené šaty a paničky, ku ktorým sú pridelené majú zas šaty modré. Kate sa dostane do rodiny Veliteľa a má za úlohu počať s ním dieťa pre jeho ženu. Kate však nemôže otehotnieť a zistí, že ani predchádzajúca služobnica nemohla a preto sa obesila. Ak žena neotehotnie, hrozí jej presun do obávaných kolónií. Veliteľova žena jej preto sama poradí, aby to skúsila s jeho šoférom Nickom. Obaja si boli už aj predtým sympatickí. Kate s ním nakoniec skutočne otehotnie. Po čase zistí, že Veliteľ je poriadne veľké zviera - je šéfom bezpečnosti celého štátu. Raz ju vezme na večierok a ona vidí, že pre elitu prísna morálka a zákony platia len naoko. Papaláši si veselo užívajú s prostitútkami. Pre niekoho je tento nový svet naozaj prekrásny, nie však pre všetkých. Jedna zo služobníc má kontakt na povstalcov a chce po Kate, aby Veliteľa zabila. Kate nechce Veliteľovi a jeho žene nechať svoje dieťa a tak Veliteľa podreže. Ukáže sa, že Nick je tiež povstalec a pomôže Kate v úteku do hôr, ktoré kontrolujú povstalci. Tam čaká, až sa jej narodí dieťa a dúfa, že to bude do nového sveta.

Toto bola ďalšia nie veľmi príjemná vízia budúcnosti. V tomto filme je však obsiahnutá ešte aj druhá úroveň, ktorá má základ naopak v minulosti. Názov tohto filmu je "Príbeh služobnice". Tou bola hlavná hrdinka Kate, ktorá mala slúžiť Bohu. Táto služba spočívala v pôrode dieťaťa pre neplodných pánov. Veliteľ existenciu služobníc obhajuje citáciou zo Starého zákona o Abrahámovi a jeho žene Sarai: "Abrahámova žena Sarai neporodila mu dieťa. Mala však ona aj egyptskú slúžku menom Agar. Sarai povedala Abramovi: Pozri. Pán ma uzavrel, že nemôžem porodiť. Vojdi teda k mojej slúžke! Možno, že aspoň z nej dostanem synov. Abram počúval jej radu. I vzala Abramova žena Sarai svoju služobnicu, Egypťanku Agar a dala ju za ženu svojmu mužovi Abramovi. On k nej vošiel a ona počala." Abrahámova žena Sarai bola neplodná a preto mu musela porodiť syna egyptská služobnica Agar. Niečo v tejto správe však akosi nesedí. Z akého dôvodu spôsobil boh svojmu vyvolencovi Abrahámovi túto nepríjemnosť? Žeby to nebol jeho boh, kto mu to urobil? Prečo potom Abrahámovi jeho boh, ktorý sa mu predstavil ako boh všemohúci s týmto problémom nepomohol? Umožniť Abrahámovi mať syna bez toho, aby ho musel počať s pohanskou ženou je pre všemohúceho boha predsa maličkosť. Alebo to bolo takto kvôli nejakému "vyššiemu zámeru"?

Veliteľ vo filme citoval zo Starého zákona, pretože v krajine Gilead platí len Starý zákon o Novom zákone alebo o Ježišovi tam nie je ani zmienka. Nie som si istý, či tým chce film ukázať, ako bude vyzerať budúcnosť, alebo či naopak nezobrazuje minulosť, keď ešte Nový zákon neexistoval. Zámerom tvorcov filmu možno bolo spojiť do jedného diela obidve tieto úrovne. Teraz ale preberiem práve tú druhú možnosť. Panna Mária, keď jej anjel Gabriel zvestoval narodenie Ježiša mu odpovedala slovami: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova." Použila ten istý výraz, aký sa nachádza aj v názve filmu – služobnica. Tomu istému problému, ktorému sa venuje aj film – neplodnosti, čelili príbuzní Márie, kňaz Zachariáš a Alžbeta, no i jej vlastní rodičia Jáchym a Anna. Obidvom sa ich problém nejako zázračne vyriešil. Prvým sa narodil Ján Krstiteľ a druhým Mária. Neplodnosť sa tu vyskytuje nejako podozrivo často. Podobný neduh trápil aj temných Deceptikonov vo filme Transformers.

Jáchym sa potom zaprisahal, že ak mu Boh pomôže a on bude mať dieťa, obetuje ho Pánovi. Mária tak bola vychovávaná v dievčenskom ústave pri jeruzalemskom chráme, aby sa stala chrámovou služobnicou. Aké úlohy mala takáto služobnica plniť netuším. Ako však vieme z evanjelia, Mária akýmsi zázračným spôsobom otehotnela. V tom čase bola už vraj zasnúbená s Jozefom. Ako mohla byť ale zasnúbená, keď ju mali jej rodičia obetovať Bohu? Nezasnúbila sa až potom, keď sa zistilo, že je tehotná? Alebo žeby práve toto bola úloha chrámovej služobnice, tak ako je to zobrazené aj vo filme? Môže to tak byť, ide však o to kde a v akom chráme. Evanjeliá príčinu jej tehotnosti vysvetľujú tak, že počala z Ducha svätého. Existuje však aj iná verzia. Grécky filozof Celsus uvádza, že Mária bola cudzoložnica. Čerpal asi z rečí, ktoré sa šírili v istých židovských kruhoch. Tieto chýry sa neskôr dostali aj do Talmudu, kde sa Ježiš označuje ako syn rímskeho vojaka Pandiru. Vojakom – povstalcom bol aj filmový otec Kateinho dieťaťa. Pochybujem však, že Talmud i Celsus sú dôveryhodné zdroje. Celsus bol známym odporcom kresťanstva a farizeji k tomu mali tiež svoj dôvod. Ježiša asi nemali veľmi v láske, keďže ich neustále kritizoval. Je tiež možné, chceli odvrátiť pozornosť od seba samých. Vidia a poukazujú na smietku v oku svojho brata, ale oni sami tam majú brvno. Pre neplodnosť Abrahámovej ženy Sáry existuje totiž aj oveľa prirodzenejšie vysvetlenie, ako je to uvedené v Biblii.

Abrahám predtým, ako sa stal otcom bol nútený odísť do Egypta kvôli hladomoru. Keďže jeho žena Sarai bola pekná, prehlásil ju za svoju sestru a ponúkol ju za ženu faraónovi, aby sa mu dobre viedlo. Neviem koľko kráv a kôz si takto nahonobil, ale kvôli Abrahámovej žene Sarai potom Pán ťažkými ranami bil faraóna i celý jeho dom. Faraón zachránil Abraháma pred hladom a nevedel, že Sarai je Abrahámova žena. Bol vlastne Abrahámom oklamaný a Pán nemal tým pádom dôvod biť faraóna ťažkými ranami. Uvažujme preto prirodzenejším spôsobom. Je dosť dobre možné, že Abrahám, aby sa mu dobre viedlo ponúkal iným mužom svoju ženu už aj pred faraónom. Sarai potom faraóna i jeho dom nakazila nejakou pohlavnou chorobou, čo sa v Biblii opísalo ako ťažké rany od Pána. Následkom tejto choroby bola potom Sarai dočasne neplodná a tak Abrahám musel využiť egyptskú služobnicu Agar. Je zrejmé, že primitívni kočovníci, ako bol aj Abrahám, nemali ani len potuchy o pohlavných chorobách. Inak by túto pasáž do Biblie nezaradili. Prečo o tomto riziku nepoučil svojho vyvoleného vševedúci Pán, netuším.

Abrahámova služobnica Agar bola Egypťanka. Je možné, že aj Mária bola cudzinka? Podobné meno ako Ježišova matka mala aj jedna provincia v Palestíne a tou je Samária. Názov Samária sa zase podobá na Suméria, čo bola staroveká ríša na juhu Mezopotámie. Neskôr na jej území vznikol Babylon. Meno Máriinej matky Anna znie takisto babylonsky. Anu, sumerský An bol najvyšší boh neba. Meno Mária môže vychádzať buď zo slova Ária, čo je názov pre bielu rasu alebo z egyptského meri, čo je milovať. Samozrejme, ktovie akú podobu mali tieto mená v oblasti Palestíny v Ježišovej dobe. Meno takisto nie je vierohodným dôkazom pôvodu. Podľa toho by na Slovensku už takmer žiadni Slováci nežili. Vrátim sa však ešte k dielu Prekrásny nový svet. Aj tam sa nachádza druhá úroveň, zobrazujúca nie budúcnosť, ale "prekrásny starý svet". Dve postavy z tohto diela sa rozhodnú ísť na výlet do rezervácie divochov, kde sa stále žije starým spôsobom života.

Po príchode do rezervácie sú Bernard a Lenina svedkami akéhosi obradu, ktorý má zabezpečiť dážď a úrodu. Z otvorov v zemi sa zjavili namaľované obrazy orla a muža pribitého na kríži. Potom začalo bičovanie nejakého chlapca, ktorý po siedmej rane odpadol ako mŕtvy. V tom sa zjavil mladík, ktorý síce mal indiánske šaty, ale jeho vlasy boli žlté ako slama, oči modré a jeho koža síce opálená, ale bola to koža belocha. Volá sa John a hovorí, že mal byť na mieste obetovaného chlapca. Nechceli mu to ale dovoliť, pretože ho nemajú radi pre farbu jeho kože. On aj jeho matka Linda sú v rezervácii cudzinci. Linda totiž pochádza z civilizovaného sveta. Raz bola takisto s Johnovým otcom na výlete v rezervácii. To ešte netušila, že je tehotná. Linda spadla zo skaly a poranila si hlavu. Indiáni ju našli a odviedli do puebla. Priateľ Thomas ju nenašiel a tak sa vrátil do "druhého sveta". John sa narodil až v rezervácii a vyrastal bez svojho otca. Linda je považovaná za pobehlicu pre svoje uvoľnené sexuálne správanie, ktoré získala v civilizovanom svete. John je preto odstrkovaný na okraj spoločnosti. Z tohto dôvodu sa venuje čítaniu a po čase sa dostane k dielu Williama Shakespearea, ktoré začne dokonale ovládať. Keď má John asi dvanásť rokov, pokúsi sa zabiť indiána Popého, ktorý má vzťah s Lindou.

Bernard a Lenina ho vezmú so sebou do civilizácie, kde sa takisto nevie zaradiť, pretože je už zvyknutý na divočinu. Bernard ho využije na odstavenie jeho vlastného otca Thomasa z vedúcej pozície. Johnovi sa páči Lenina, ale odmieta ju z rovnakého dôvodu, ako odmietali jeho matku. Považuje ju za pobehlicu. Teraz by už pre nikoho nemal byť problém pochopiť tento príbeh. Linda je samozrejme Ježišova matka Mária. Linda pracovala ako laborantka v oplodňovacom sále, čo má súvislosť s úlohou služobnice Kate. John je Ježiš, ktorý je tu znova nazvaný Ján. Autor zrejme takisto považuje za mesiáša Jána Krstiteľa. Popé bol vodca povstania z roku 1680 proti Španielom v Novom Mexiku. Meno sa veľmi podobá na Pepe, čo je v mnohých jazykoch domácke meno Jozefa. Takto sa volal aj Ježišov pestún. Lenina - pobehlica by mohla byť Mária Magdaléna. Meno Lenina, keď si ho trochu upravím sa zmení na Lena a to je už podobné na Magda-Léna. Mária, Ježišova matka aj Mária Magdaléna sa začínajú na to isté písmeno – M. Na to isté písmeno sa začínajú aj mená Linda a Lenina. Písmeno L sa nachádza v abecede len o jednu pozíciu pred písmenom M.

S tým, že namiesto Ježiša bol obetovaný niekto iný, som sa už stretol. Ďalší záver, ktorý z príbehu vyplýva je to, že Mária a aj Ježiš neboli Židia. Je to skutočne tak, pretože v tej dobe Židia, po anglicky Jews ešte neexistovali. V Starom zákone sa hovorí o Hebrejoch alebo o Izraelitoch, ale nie o Židoch. Slovo Žid je novodobý pojem, ktorý vychádza zrejme z nemčiny, kde má najlepší zmysel. V nemčine je to Jude, čo má pôvod v slove Judejec, čiže príslušník izrelského kmeňa Júda. Ježiš ale nebol ani Judejec. V Biblii sa píše, že pochádzal z Galiley – z Galiley pohanov. V evanjeliu podľa Jána mu vyčítajú, že je Samaritán a že je posadnutý zlými duchmi. Ježiš sa snaží vyvrátiť to, že je posadnutý, ale nie to, že je Samaritán. Ak však Ježiš nebol Judejec, tak nemohol pochádzať ani z rodu Dávidovho. Spochybňuje to aj sám Ježiš (Mt 22, 41 - 46). Ak teda Ježiš nebol Žid a ani nepochádzal z rodu Dávidovho, ako môže byť z jeho pokrvnej línie ustanovený jeruzalemský kráľ? Či bol Ježiš Žid alebo nie je jedna vec, ale jeho učenie židovské nebolo určite. Korene má na jednej strane v Egypte a na strane druhej v Indii. Kto sa zaoberal indickou jogou, môže túto spojitosť v Ježišovom učení poľahky rozoznať, aj keď boli mnohé veci účelovo pozmenené. Z neubližovania, ktoré neznamená apatickú pasivitu sa stalo neodporovanie zlu. Indické náuky boli ovplyvnené, ako som už uvádzal bielymi Árijcami. Podľa knihy mohla aj Mária pochádzať z Indie, pretože tam ešte i dnes platí kastový systém. Autor však podľa mňa pod mestom Londýn, odkiaľ pochádzala Linda myslel skôr Babylon. Charingská veža T, ktorá slúži ako pristávacia rampa pre rakety lietajúce do celého sveta pripomína babylonskú vežu. Babylon má v Biblii podobne negatívnu povesť. To aký účel priradil babylonskej veži autor už v roku 1931 ma naozaj prekvapilo. Či tieto závery majú nejakú výpovednú hodnotu, neviem povedať. Neviem, či si to Aldous Huxley všetko vymyslel alebo z akých zdrojov vlastne čerpal. Zaujalo ma však to, že postavy Márie Magdalény aj Ježišovej matky Márie akosi splývajú a sú od seba takmer na nerozoznanie. Pýtam sa preto, ak by to bolo s Ježišom skutočne takto, zobral by si za manželku rovnakú ženu, za akú bola považovaná jeho matka? A bol by vôbec schopný sa oženiť?

V jednej z minulých kapitol som opisoval film Z pekla, ktorý sa venoval vraždám prostitútok. Dospel som k záveru, že sa jednalo o rituálne vraždy, avšak ich príčinu som nevysvetľoval. Poskytol som isté vodítko, ktorým boli mená zabitých žien, takže niekto to možno pochopil aj sám. Pre ostatných príde vysvetlenie práve teraz. Vrah Jack Rozparovač vraj stvoril nové storočie. Nové storočie a dokonca i letopočet vytvorili aj udalosti, v ktorých hlavnú úlohu hral Ježiš Kristus. Rok 1888, kedy sa stali vraždy, obsahuje v sebe číslo 888, o ktorom už vieme, že predstavuje Ježiša Krista. Film Z pekla teda obsahuje v sebe podobnú skrytú úroveň, ako príbeh Aldousa Huxleyho. Všetky mená prostitútok sa vyskytujú aj v biblickom príbehu o Ježišovi. Prostitútka Mary Kelly je červenovlasá cudzinka. Koho táto žena predstavuje, Ježišovu matku alebo Máriu Magdalénu? Film opisuje príbeh, ktorý obsahuje aj kniha Svätá krv a svätý grál, ktorá prišla s teóriou o Ježišovej pokrvnej línii. Vo filme sa vyskytuje odkaz na Francúzsko, odkiaľ mala pochádzať Ada a Mary Kelly sa stará o dievčatko, nie o chlapca. Táto žena teda bude najskôr Mária Magdaléna. Zvláštne je, že to, čo sa pripisuje Ježišovi, vo filme absolvuje Mary Kelly. Je považovaná za mŕtvu, v skutočnosti ale žije. Kniha Svätá krv a svätý grál prvýkrát vyšla v roku 1982. Film Z pekla bol ale natočený podľa komiksu Alana Moora a ten zas vychádzal z knihy Stephena Knighta Jack the Ripper: The Final Solution z roku 1976. Autori Svätej krvi teda mohli svoju teóriu vytvoriť práve na základe knihy Stephena Knighta.

Ježiš sa vo filme nedá jednoznačne určiť. Mohol by ním byť princ Albert alebo dokonca aj sám vrah doktor Gull, ktorý mal vraj spojenie s nejakým božstvom. K Ježišovi však najviac pasuje inšpektor Abberline, ktorý je do Mary Kelly zaľúbený. Inšpektor sa však s Mary neoženil a dieťa nebolo jeho a dokonca ani Mary. Jeho matkou bola Ann Crook. Tá sa ocitla v blázinci, podobne ako Sarah Connor, matka inej spasiteľskej postavy vo filme Terminátor 2. Identitu vraha alebo vrahov neviem určiť, ani presný motív vrážd. Myslím si ale, že to bola nejaká forma rituálu, majúca súvis s osobou Ježiša Krista.

Ako som sa už vyššie zmieňoval, film Z pekla bol nakrútený podľa komiksu Alana Moora. Tento autor vytvoril takisto komiks V ako Vendeta, podľa ktorého vznikol tiež film, ktorému som sa už venoval. Môžu mať tieto dva výtvory, okrem autora ešte aj nejaké iné spoločné prvky? Písmeno V, ktoré používa hlavný hrdina je rímskymi číslicami 5. Ak ho otočíme, tak dostaneme v podstate písmeno A. Guy Fawkes, ktorého masku V nosí bol katolík. V môže znamenať napríklad aj Victory. Jack Rozparovač zabil 5 žien. Ann Crook, matka kráľovského potomka bola katolíčka. Meno muža s maskou predstavuje písmená A aj V a písmeno V môže znamenať i Viktor. Odkazuje teda maskovaný muž na princa Alberta Viktora, príslušníka anglickej kráľovskej rodiny? Raz som si už položil otázku, prečo anglická kráľovská rodina nebola odstránená. Bolo to preto, aby z nej vyšiel údajný potomok Ježiša Krista, ktorý bude prehlásený za vládcu sveta? Bude ale tento panovník skutočne pochádzať z Ježišovej pokrvnej línie?

Pred chvíľou som prebral dve diela. Film Z pekla a knihu Aldousa Huxleyho, ktoré majú v sebe zakódované skryté úrovne o Ježišovi Kristovi a Márii Magdaléne. Z toho potom vyplýva, že ich autori boli veľmajstrami tajnej organizácie Sionstvo Prioru. Úlohou Sionstva je prenášať tajomstvo, že Ježiš a Mária Magdaléna neboli manželia a ani žiadneho potomka nemali. Bájkou o Sionstve som chcel vyjadriť to, že ak je niečo v nejakom diele zakódované, tak to ešte nemusí automaticky znamenať, že to je aj pravda. Dobrým príkladom môže byť kauza s pokladom v obci Rennes-le-Château, ktorá nadobudla veľké rozmery vďaka Danovi Brownovi a jeho Da Vinciho kódu. Celú vec odštartoval Henri Lincoln, ktorý sa vo Francúzsku dostal ku knihe Le Trésor Maudit od Gérarda de Sede. V knihe boli opísané pergameny nájdené Saunierom. Henri Lincoln niektoré pergameny rozlúštil. Čudoval sa pritom, prečo sa tieto "skryté posolstvá" neobjavili už v de Sedeovej knižke. Kód, ktorým boli tieto posolstvá zašifrované bol totiž veľmi jednoduchý. Pri osobnom stretnutí sa ho na to Lincoln opýtal a dostal takéto vysvetlenie: "Lebo nám napadlo, že niekto ako vy, by ho možno chcel vylúštiť sám." Tieto pergameny boli ale, ako sme už mali možnosť zistiť, vyfabrikované. Na tomto príklade sa dá vidieť spôsob práce tajných spolkov. Nahodia návnadu, na ktorú sa niekto chytí a dotyčný potom vykonáva prácu za nich. Aby teda nedošlo k nejakým nedorozumeniam, ja tiež opisujem pozadie filmov a rôzne skryté úrovne, ktoré sa v nich nachádzajú. To ale nemusí ešte automaticky znamenať, že všetko z toho je pravda. Ja ale nechcem ustanoviť nejakú dynastiu, ktorá by vládla svetu. Ja len odhaľujem pozadie filmov a na základe toho sa zamýšľam nad fungovaním tohto sveta a budúcimi udalosťami. Neznamená to síce, že všetko, čo je do filmov vložené je pravda, ale ako som už na mnohých príkladoch ukázal, mnohé takéto udalosti realita potvrdila. Rôzne sugescie som sa snažil odhaliť, ale nemuselo sa mi to podariť vo všetkých prípadoch.

Ďalej chcem povedať, že nemám v záujme podporovať novozákonnú alebo tú druhú verziu ohľadom Ježišovej matky, názor na to nech si urobí každý sám. Ide mi iba o to, aby som vysvetlil význam filmu Príbeh služobnice a knihy Aldousa Huxleyho. Vo filme Kate nie je zobrazená ako cudzoložnica, ale ako obeť systému, pretože ona si svoju úlohu nevybrala dobrovoľne. Ako vnímal Máriu Aldous Huxley je ťažko povedať. Linda pochádza zo sveta, kde platia iné pravidlá, ale nezdá sa, že by ho Huxley vnímal nejako pozitívne. Možno bola Ježišova matka skutočne pobehlica. V tom prípade sa ale v plnom svetle ukazuje charakter farizejov a zmysel Ježišových slov: "Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?" Farizeji vytýkali Ježišovi, keď sa označoval ako syn boží, ale vo vlastnom písme ich boh vraví: "Ste bohmi, všetci ste synmi Najvyššieho. Ale aj vy, ako každý človek, umriete, padnete ako každý velikáš." (Ž 82, 6 - 7) Teraz hovoria, že Ježišova matka bola pobehlica a pritom ich vlastný praotec Abrahám bol pasák a ich pramatka Sára prostitútka. Ja nechcem nikoho urážať, možno to ani nie je pravda. Takto sa to ale píše v ich vlastnom písme.

Ďalší film, ktorý si vezmem dnes na mušku je titul Potomkovia ľudí. Dôvod je ten, že ukazuje podobnú situáciu ako Príbeh služobnice. V roku 2027 všade vládnu nepokoje. Televízne správy hovoria, že svet sa zrútil, len Británia kráča ďalej. Darí sa jej to vďaka totalitnému zriadeniu. Hranice sú uzavreté a prisťahovalci sú deportovaní. Vláda sama pácha teroristické útoky, ktoré zvaľuje na islamistov, aby šírila strach a zamaskovala vlastné problémy. V Argentíne bol práve zabitý najmladší obyvateľ Zeme. Je to dosť veľký problém, pretože deti sa už dosť dlhú dobu pre neplodnosť nerodia. Sektári v tom samozrejme vidia boží trest za hriechy ľudstva. Niekomu sa to určite hodí, zvaliť všetko na hriešne ľudstvo.

Theodor Faron si žije svoj zbytočný život londýnskeho byrokrata až do chvíle, keď ho unesie jedna odbojová skupina, bojujúca za práva prisťahovalcov. Vedie ju Theova bývalá žena Julian. Žiada od neho, aby získal tranzitné víza pre jej spolubojovníčku Kee. Chce ju dostať von z krajiny a priviesť k organizácii Projekt ľudstvo. Kee totiž nie je len taká obyčajná prisťahovalkyňa. Ona je totiž v ôsmom mesiaci tehotenstva, čo sa nestalo na celom svete už dlhé roky. Kee je preto v nebezpečenstve. Vzbúrenci ju chcú využiť na povzbudenie bojovej nálady pre svoje povstanie a vláda ju preto chce zabiť. Theovi sa ju podarí zachrániť a Kee porodí svoje dieťa. To dieťa, ktoré film ukazuje ako záchrancu ľudstva je však černoch. Hurá sme zachránení.

Neplodnosť ľudstva, ktorú opisujú tieto dva filmy nie je vôbec z ríše fantázie. Toto sa na svete skutočne deje. Za posledných 40 rokov vzrástla neplodnosť dramaticky a to hlavne u mužov. Klesá počet, kvalita i pohyblivosť spermií. Dôvodom toho je zlý životný štýl – alkohol, drogy, fajčenie, znečistenie prostredia, stres. U žien je to používanie hormonálnej antikoncepcie, z čoho sú neplodné aj ryby v riekach. Vieme už ako sa to deje, ale vieme aj prečo? Nastáva sterilita kvôli spomínaným zlým javom v modernej dobe, alebo naopak tieto javy sa dejú preto, aby sa ľudstvo stalo neplodným?

Vo filme sa dozvedáme, že Theov syn Dylan zomrel počas veľkej epidémie chrípky, ktorá prepukla v roku 2008. Potomkovia ľudí sú tak ďalším filmom, ktorý predpovedal "pandémiu" prasacej chrípky. Bol natočený v roku 2006 a v predpovedi sa pomýlil len o jeden rok. Veľké nafúknuté prasiatko sa objaví aj vo filme, v scéne, keď Theo vybavuje u bratranca víza. Pandémia však nenastala. Presvedčiť nás o tom chceli iba média vyvolávaním paniky, čo malo ľudí dohnať k očkovaniu. Zaujímavé je, že vakcína sa objavila takmer okamžite so vznikom choroby. Ľudia však očkovanie ignorovali a čuduj sa svete, raz-dva bolo po pandémii. Vakcinácia detí sa vyskytuje aj v jednom filme. Je to Zlatý kompas z roku 2007. Jej výsledkom je strata detskej duše, ktorá má formu zvieracieho démona. Snaží sa o to mocná spoločnosť Magistérium. Je film varovaním pre elitu, aby svoje deti neočkovala?

Zredukovanie obyvateľstva zeme na 500 miliónov po epidémii zombie vírusu sa objavilo aj vo filme Ja, legenda. Bolo toto číslo vybrané len náhodne, alebo boli autori niečím inšpirovaní? Nie, náhoda to určite nebola. V júni 1979 navštívil firmu Elberton Granite Company v americkom štáte Georgia, vyrábajúcu pomníky z miestnej žuly neznámy muž. Predstavil sa ako R. C. Christian a predniesol svoju požiadavku na postavenie veľkého žulového monumentu. Majú byť na ňom zásady pre nadchádzajúci vek. Ak by ľudstvo postihla nejaká katastrofa, žulový monument by sa mohol zachovať a byť akýmsi sprievodcom pre budúce ľudstvo. Muž sa priznal, že jeho meno je len pseudonym, predstavuje ale skutočnú malú skupinu Američanov, ktorí si neželajú byť poznaní. Predpokladá sa, že jeho meno je symbolickým odkazom na Christiana Rosenkreuza, zakladateľa nemeckej tajnej spoločnosti rozenkruciánov zo 17. storočia. Na monumente, ktorý dostal názov Georgia Guidstones a je známy aj ako americký stonehenge sa nachádza nápis: "Nech sú tieto kamene sprievodcom pre vek rozumu!" Ďalej obsahuje desať základných princípov, ktorými by sa malo ľudstvo riadiť. Sú vyryté v ôsmych súčasných a štyroch starovekých jazykoch.

1. Udržiavajte ľudstvo pod hranicou 500 000 000 osôb, v rovnováhe s prírodou.
2. Múdro usmerňujte rozmnožovanie, zlepšujte zdatnosť a rozmanitosť.
3. Zjednoťte ľudstvo novým živým jazykom.
4. Umierneným rozumom ovládajte vášne, vieru, tradíciu a všetky veci.
5. Chráňte jednotlivcov a národy spravodlivými zákonmi a súdmi.
6. Nech si národy vládnu samé a vonkajšie nezhody nech rieši svetový súd.
7. Vyhýbajte sa malicherným zákonom a zbytočným úradníkom.
8. Udržiavajte rovnováhu medzi osobnými právami a záväzkami voči spoločnosti.
9. Ceňte si pravdu, krásu, lásku a hľadajte súlad s nekonečnom.
10. Nebuďte rakovinou zeme! Nechajte priestor pre prírodu. Nechajte priestor pre prírodu.

Hore uvedené zásady vyvolávajú medzi ľuďmi kontroverzné reakcie. Hoci samotné princípy sú v podstate rozumné, záhadou zostáva, prečo sa tvorcovia monumentu držia v utajení, ak mali dobré úmysly. Tušia kolaps tejto spoločnosti, alebo naopak sami plánujú nejakú katastrofu, ktorá by znížila svetovú populáciu pod spomínanú hranicu a umožnila by im prijať uvedené zákony? Pokus o vyľudnenie alebo dokonca úplné vyhubenie ľudstva nie je vôbec nový. Spomína sa v Biblii i v mytológii národov po celom svete a bola to potopa sveta. Podľa Biblie je dôvodom pre také drastické opatrenie hriešnosť ľudstva. Biblickou potopu sa však snahy o zníženie populácie nekončia.

V roku 1798 vydal anglický ekonóm a pastor Thomas Robert Malthus svoj spis Esej o princípe populácie. V nej uviedol svoju teóriu, že populácia, ak nie je obmedzovaná, rastie geometrickým radom, zatiaľ čo potraviny iba aritmetickým radom. Dostatok potravy je pre neho hlavným stimulom pre rast populácie. Jej geometrický rast však vyústi k premnoženiu, čoho následkom je vznik biedy. Prostriedkom na zníženie populácie malo byť napríklad zrušenie sociálnych zákonov na podporu chudobných. Chcel dosiahnuť, aby sa chudobní stali zodpovednejšími a viac sa spoliehali na vlastné sily. To sa hodilo bohatým a tak sa tieto zákony po vydaní jeho práce naozaj zrušili. Pozorovania však Malthusovu teóriu veľmi nepotvrdzujú, čo môžeme vidieť vo svete i na Slovensku. Bohatší Európania majú menej detí, hoci potravy je tu dostatok a najviac sa rozmnožujú chudobní tretieho sveta. Príčina zdá sa je práve opačná. Rómovia neschudobneli preto, lebo sa začali premnožovať. Naopak strata pracovných príležitostí po 89. roku a z toho plynúca chudoba spôsobila rast ich pôrodnosti. No nielen chudoba je príčinou vysokej pôrodnosti, hoci s ňou súvisí, ale aj nízke vzdelanie a slabá výchova. Svetovú populáciu by tak mohli obmedziť vyššie príjmy pracujúcich a podpora vzdelávania. Deje sa však pravý opak. Počet chudobných rastie, mzdy sa zmrazujú, sociálne zákony rušia. Počet milionárov ale aj napriek kríze pribúda a sú ešte bohatší. Elitári chcú znížiť počet obyvateľov, prakticky ale robia pravý opak. Nevedia, čo činia? Podľa mňa to vedia dobre. Z rozboru filmu 1984 však vieme, že tí hore chcú zredukovať strednú triedu a väčšinu ľudí uvrhnúť do chudoby a nevzdelanosti, aby ich nemohol niekto zvrhnúť. Zarážajúce je, že "bohom vyvolená elita" sa bojí toho, že ju niekto zvrhne. Je jasné, že názoru o vlastnej vyvolenosti, ktorým sa nás snažia presvedčiť ani oni sami neveria.

Ak sa bude z vyššie uvedeného dôvodu znižovať populácia, asi to nebude prirodzeným spôsobom. Otvorene o tom hovoril aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates na konferencii organizácie TED. Tvrdil, že počet ľudí by sa dal znížiť vďaka novým vakcínam a súčasnej zdravotnej starostlivosti. Vo svojej prednáške Bill Gates rozoberal problém globálneho otepľovania. Vraj ho spôsobuje človek emisiami CO2 a tak zníženie emisií = zníženie populácie. Gates plánuje na vývoj nových očkovacích látok poskytnúť desať miliárd dolárov. Na tomto príklade zisťujeme, čo sa skrýva za takzvaným altruizmom bohatých. Vážení zákazníci firmy Microsoft, ktorí stojíte za jej obchodným úspechom, vidíte, ako si vás za to pán Gates váži a ako sa vám za to chystá odvďačiť. Zaujímalo by ma, koľko tých emisií som asi tak vytvoril ja, keď nevlastním ani auto a koľko ich vyprodukoval pán Gates výrobou a distribúciou svojich produktov, ktoré nám doslova vnucuje. Ak mu tak záleží na životnom prostredí, tak by mal ako elita ľudstva ísť príkladom a depopulovať sa v prvom rade on sám.

Malthus chcel znížením populácie znížiť chudobu, Bill Gates je vraj ochranca prostredia a tajomný autor amerického stonehengu dôvod neuvádza. Z textu môžeme len tušiť, že ide o ochranu prírody. No je tomu skutočne tak? Film Hviezdna brána 2 podáva úplne iný dôvod. Mimozemšťanom, čo sú bohovia starovekých civilizácii, ktorí chcú Zem ovládnuť a vydrancovať, znečisťovanie prostredia nevadí ani trochu. Na vysokom stave populácie im vadí to, že taký veľký počet ľudí nemôžu účinne ovládať. V závere tejto kapitoly už môžem odpovedať na otázku Philipa Dicka, v čom sa líši android od človeka. Androidi nemajú problém vyhubiť 90 percent obyvateľstva zeme, ak to uznajú svojim rozumom za potrebné alebo lepšie povedané, ak to uznajú za výhodné. Dúfam len, že skutočne majú v sebe potenciál vyvinúť nejaké emócie a stihnú sa ešte spamätať.

 

24. Schindlerov zoznam

 

Zatiaľ som opisoval hlavne vedecko-fantastické filmy a Schindlerov zoznam do tejto kategórie akosi nezapadá. Z akého dôvodu som ho teda do seriálu zaradil? Čo môže mať príbeh Oskara Schindlera, ktorý zachraňoval Židov počas 2. svetovej vojny spoločné napríklad s takým Terminátorom alebo Matrixom? Dôvod je ten, že je to možno najväčšie sci-fi zo všetkých opisovaných filmov alebo dokonca to jediné. S Matrixom aj Terminátorom má toho spoločného dosť veľa a kľúčom k pochopeniu toho bola žena v červenom z Matrixu. Keby boli všetci ľudia v danej scéne v červenom, neupútala by táto žena žiadnu pozornosť. Keďže však ostatní boli čiernobieli, táto žena priam bila do očí. Toto bolo pre mňa spojivkom so Schindlerovým zoznamom. Ten je tiež skoro celý čiernobiely, len jedno malé dievčatko sa tam objaví červené.

Jediné slobodné ľudské mesto v Matrixe sa volá Sion, čo je posvätná židovská hora v Jeruzaleme. V Matrixe zúri vojna medzi ľuďmi a strojmi a hrozí zničenie tohto mesta aj celého ľudstva. V Terminátorovi je to podobne. Stroje tam zatvárali ľudí do koncentrákov, vypaľovali im na telá čísla v podobe čiarových kódov a potom ich likvidovali. Tieto snímky teda presne odrážajú dianie v Schindlerovom zozname. No nie sú to len tieto dva filmy. Prakticky skoro všetky, ktorým som sa v mojej sérii venoval, obsahujú židovskú symboliku. Zobrazujú židovské traumy a pohľad na svet, ako je malá menšina čeliaca obrovskej presile, mesiáš, prenasledovanie, vyčlenenie zo spoločnosti, zatvorenie v táboroch, vyhladzovanie a obeta.

Oskar Schindler je vo filme spasiteľ, podobne ako Neo alebo John Connor a zachraňuje ľudí pred istou smrťou. Na rozdiel od týchto dvoch však proti systému nebojuje, ale využíva ho a manipuluje s ním, využívajúc slabosti ľudí, ktorí pre systém pracujú. V skutočnosti je Oskar Schindler kontroverzná osoba. Bola o ňom vydaná aj kniha "Oskar Schindler – Mýty a legendy" od historičky Jitky Gruntovej, ktorá ho opisuje ako sukničkára, opilca a špióna. Knihu napísala aj jeho žena Emília a veľmi pekne sa o ňom nezmieňuje. Po vojne vraj prepil aj ten slávny prsteň, ktorý mu urobili z vďaky jeho pracovníci a potom mu museli spraviť nový. Narodil sa v meste Svitavy ešte za Rakúsko-Uhorska a podľa archívnych dokumentov v tridsiatych rokoch pracoval pre nemeckú tajnú službu – abwehr proti vtedajšiemu Československu. V roku 1938 bol za to zatknutý československou rozviedkou v Brne. Židov vraj zamestnával zo zištných dôvodov, pretože boli vtedy najlacnejšou pracovnou silou. Na jeho povestný zoznam sa vraj dostali len tí, čo zaplatili nemalé peniaze. Neskôr sa snažil zachrániť čo najviac ľudí a investoval do toho veľké sumy. Robil to však z ľútosti alebo videl, že Nemecko prehráva vojnu a ako člen nacistickej strany investoval do svojho vlastného prežitia? Ja som nebol svedkom týchto udalostí, takže sa neodvažujem hodnotiť tohto človeka. No a zachráneným Židom je to asi jedno, hlavne, že boli zachránení, či už to bolo tak alebo onak.

Hlavnú postavu filmu teraz opustím a presuniem sa k jeho režisérovi. Úplne nečakaná vec, ktorá vyplýva z filmu Schindlerov zoznam je, že Steven Spielberg je popierač holokaustu. Tým pádom by mal byť odsúdený a uväznený. Natočil síce film o ľudskom utrpení počas druhej svetovej vojny, ale sám sa z toho v skutočnosti vysmieva. V jednej scéne prebieha v tábore zvláštny dialóg. Mila rozpráva o nejakom koncentráku, v ktorom ľudí vyhnali z vlaku, ostrihali, zaviedli ich k sprchám a dali im do rúk mydlo. Potom zavreli dvere a namiesto vody pustili plyn. Inej žene sa však nezdá, prečo im dávali mydlo, keď ich plánovali zabiť. Mila odpovedá: "Možno preto, aby sa nebáli ísť dovnútra." Potom ju zahriaknu: "Mila, už dosť, tie tvoje báchorky všetkých hrozne vydesia." Ostatné sa pridajú: "Je to hlúposť, ja tomu neverím." Mila sa bráni, že rozpráva len to, čo počula. Niekto to vraj počul od niekoho, kto tam bol. No keby tam bol, potom by ho otrávili. Nedáva to vraj zmysel. Prečo by Nemci zabíjali ľudí, ktorí pre nich pracujú. Dať si takú námahu s ich zhromažďovaním, len preto, aby ich potom zabili? Rozhovor ukončí jedna starká s úsmevom na tvári takto: "Je to nezmysel! Máme predsa pre nich veľmi veľkú cenu." V ohnivých jamách v tábore spaľujú nie živých, ale mŕtvych ľudí, ktorých vykopávajú zo zeme. Tábor sa totiž ide rušiť a všetkých majú poslať do Osvienčimu. Schindler svojich pracovníkov ale zachráni a dostane ich do Brněnca v Čechách. Ženy sa však nejakým nedopatrením dostanú do Osvienčimu. Tam ich skutočne vyženú z vlaku, ostrihajú, zavedú k sprchám a dajú do rúk mydlo. Potom ich zavrú a zhasnú svetlá. Ženy kričia od strachu a očakávajú to najhoršie. A potom to príde. Zo spŕch sa nespustí plyn, ale obyčajná voda. Schindler ich potom z tábora smrti všetky dostane naspäť do svojej továrne, živé a zdravé. Najväčšou podivnosťou celej záležitosti je to, že sám Spielberg je Žid. Ako vidno z tohto príkladu, najväčší antisemiti na svete sú samotní Židia. Aby som to upresnil, ide o satanskú, iluminátsku židovskú elitu. Obyčajní Židia by sa mali takisto, aj vo svojom vlastnom záujme prebudiť, pretože táto "elita" ich zrádzala, zrádza a spolu s nami vedie do záhuby.

 

Záver

 

Na mnohých miestach som ukázal, že slobodomurárska symbolika a židovské témy sú vo filmoch i literárnych dielach hojne zastúpené. To, či Židia a tajné spolky ovládajú Hollywood si musí zodpovedať každý sám. Môže to byť ale jedným z vysvetlení toho, že produkty filmového priemyslu akosi záhadne predpovedali mnohé dôležité svetové udalosti. Niektoré zobrazené udalosti sa však zatiaľ ešte nestali a dúfam, že sa ani nestanú. Z tohto dôvodu by som teraz v závere chcel zhrnúť, čo nás v budúcnosti podľa Hollywoodu čaká. Opakujem ešte raz, čo nás čaká podľa Hollywoodu.

V prvom rade je to kolaps ekonomického a finančného systému. Keďže filmy sú americké, ukazujú hlavne stav v Amerike. Ak sa ale niečo takéto naozaj stane, Amerika ako najväčšia svetová ekonomika musí mať zákonite vplyv aj na celý svet. Spojené štáty by sa mali dokonca rozpadnúť. Parazit zrejme dostal z obete všetko, čo sa dalo. Amerika nemá vlastné suroviny a musí kvôli nim viesť nákladné vojny, čo vytvára voči nej odpor na celom svete. Z tohto dôvodu si bude parazit asi hľadať novú obeť. Tou bude najskôr Rusko alebo celkovo Slovanstvo, ktoré sa začína prebúdzať. To sa bude parazit snažiť využiť. Bude si treba dávať pozor na reči o vyvolenosti. S pomocou parazita možno aj dosiahneme svetovládu, ale za cenu nenávisti celého sveta. Podobne dopadli Židia, Nemci a teraz aj Američania.

Vývoj za posledné mesiace (v roku 2012), ale ukazuje problémy hlavne v Európe. Grécko je pred krachom a problémy hlásia aj ďalšie krajiny. Je možné, že tento kolaps nebude nejakým nepredvídaným zlyhaním systému, ale bude naopak úmyselne plánovaný, aby sa mohol zriadiť represívny policajný štát. Obyvateľstvo bude kontrolované implantovanými čipmi alebo nejakou jemnejšou a menej nápadnou metódou. Čo sa týka Ameriky, môže dôjsť k ďalšiemu 11. septembru. Tentoraz zrejme vo Washingtone počas Dňa nezávislosti, ktorý sa oslavuje 4. júla.

Toto ale nie je to najhoršie. Na základe toho, čo sa nachádza vo veľkom množstve filmov má prísť nejaká veľká katastrofa. Filmy v tomto nie sú zajedno, niektoré ukazujú jadrovú vojnu, iné nejakú prírodnú alebo vesmírnu katastrofu, ďalšie veľkú epidémiu. Tieto majú spolu s neplodnosťou drasticky znížiť svetovú populáciu. Cieľom tohto má byť lepšia kontrola nad obyvateľstvom alebo uvoľnenie miesta pre nejaký nový druh. Mnohé to dávajú do súvislosti s rokom 2012.

Hroziaci úder proti Iránu je už dosť známou záležitosťou. Vojna s touto krajinou môže byť vyprovokovaná falošným útokom proti nejakej americkej bojovej lodi v Perzskom zálive, čo je v americkej histórii často opakovaný scenár.

Vo filme Matrix sa ale odohrá útok strojov na Sion. Môže to teda znamenať útok proti Izraelu. Skutočné udalosti túto možnosť potvrdzujú. Revolúcie v arabských krajinách môžu mať za úlohu destabilizovať situáciu v týchto krajinách a priviesť k moci radikálnych islamistov. Keďže "demokrati" sa vždy len bránia pred "agresormi", musia zmanipulovať udalosti podľa vzoru seriálu South park, aby mohli povedať: "Útočia na nás!".

V tomto období, ešte počas vlády Baracka Obamu by sa malo objaviť nejaké zatiaľ neznáme vesmírne teleso, alebo dôjde k oficiálnemu kontaktu s mimozemšťanmi. Hovorí sa o falošnej mimozemskej invázii, ktorá má za cieľ zjednotiť ľudstvo pod jedinú svetovú vládu. Na jej čele bude pravdepodobne stáť údajný potomok Ježiša Krista a Márie Magdalény.

Môj názor na rok 2012 a katastrofy s ním spojené poznáte. Ja skôr očakávam nejaké spoločenské zmeny. Tie sa však podľa mňa budú odohrávať skôr malými postupnými zmenami, aby sa ľudia príliš nenaplašili, takže ani to sa do roku 2012 celkom nenaplní. No možno sa mýlim. (Rok 2012 už máme za sebou a žiadna katastrofa neprišla. Dokazuje to, že nie všetko, čo sa odohráva vo filmoch musí aj skutočne nastať. Všetky konšpiračné teórie teda nie sú našťastie pravdivé. Niektoré z nich môžu byť úmyselné provokácie zo strany systému.)

Takouto zmenou môže byť pád katolíckej cirkvi alebo dokonca celého kresťanstva, keďže filmy do kresťanských symbolov podozrivo často rýpali. Čo sa týka depopulácie planéty, zdá sa mi, že Hollywood dosť často naráža hlavne na bielu rasu. Traja agenti v Matrixe boli tiež všetci bieli. O celosvetovej diktatúre som už písal. Na jej čele bude stáť niekto, koho prehlásia za potomka Ježiša Krista. Budú to však musieť nejako dokázať a totožnosť sa dá preukázať len na základe testov DNA. Vysvetlenie sa môže nachádzať vo filme Tiene mŕtvych. Aby som bol konkrétny, súčasne s Ježišovým potomkom sa nájde aj jeho telo. Potom nejaký "nezávislý" vedecký tím zložený zo spoľahlivých slobodomurárskych bratov prehlási, že vzorky DNA sa zhodujú. Aj keby boli tieto vzorky skutočne zhodné, znovu je to redukovanie človeka len na telo. Znamená príbuznosť s Ježišom aj nejakú kvalifikáciu?

Významnejší môže byť rok 2013, už len kvôli povesti čísla 13. Trinástka má takisto, aspoň sa tak zdá veľký význam pre iluminátov a na rok 2013 pripadne sté výročie založenia FEDu.

Predchádzajúce riadky i celý seriál sú aj pre mňa dosť nepríjemné. Nepísal som ho ale preto, aby som niekoho strašil. Chcem len informovať a upozorniť na možné nebezpečenstvá. Nemyslím si, že sa budúcnosť musí vyvíjať práve tak, ako je to zobrazené vo filmoch. Príkladom môže byť "pandémia" prasacej chrípky (a rok 2012), ktorá nedopadla tak, ako ukazovali filmy. Záleží však na každom z nás, ako sa k tomu postavíme. Elita má síce nejakú moc, ale bez obyčajných ľudí sa nepohne. Ako vraví Tyler Durdene: "Na tých ľuďoch, čo stoja za vami ste závislí. Varíme vám jedlo, odnášame odpadky, strážime vás, kým vy spíte. Tak nás radšej neserte."

Rozlúčiť sa chcem príjemnejším spôsobom. Bude to ako ináč filmom, tentoraz európskej produkcie. Je ním francúzsky film Nádherná zelená. Tento titul je vraj dokonca zakázaný. Neviem či je to pravda, ale zatiaľ som ho v žiadnej televízii nevidel. Veľmi by som sa tomu ani nečudoval podľa toho, ako zobrazuje politikov, elitu a ako si robí posmech z tejto spoločnosti. Zároveň ukazuje spoločnosť inú, než je táto súčasná, fungujúcu na úplne iných princípoch. Na prvý pohľad sa zdá primitívna, pretože sa tam vôbec nepoužíva technika. No ľudia sú tam aj napriek tomu šťastní, čo sa v dnešných filmoch tak často nevidí.

Ľudia majú namiesto techniky vlastné schopnosti a to nie len tak hocijaké. Ovládajú telepatiu, vedia predpovedať budúcnosť a dokážu dokonca vykonávať aj vesmírne cesty. Dožívajú sa bežne i 250 rokov. Pôrodnosť kontrolujú sami plánovaným rodičovstvom. Toto sa tak trocha podobá agende Nového svetového poriadku. Ak sa však nad tým zamyslíme, neviem, či svet môže aj naďalej pokračovať tak, ako je to doteraz. Ľudia sa vo filme spomínaným princípom ale podriadili dobrovoľne, pretože sú uvedomelí, plnohodnotní členovia spoločnosti, ktorí chápu, že musia prijať zodpovednosť za jej chod. Nie je to preto, lebo im to nariadila nejaká autorita, ktorá udržiava ľudí v primitivizme, aby ju nezvrhli a potom musí aj prospešné veci presadzovať na silu, lebo ľudia nič nechápu. Pravidlám sa tam podriaďujú všetci. Žiadna takáto elita, ktorá od ľudí vyžaduje dodržiavať zákony, ale sama sa nimi neriadi tam ani neexistuje.

Neviem, či tento film bol natočený úprimne, alebo či sú za tým nejaké skryté úmysly. Takisto netuším, či je takto usporiadaná spoločnosť reálna. Prehnané sa mi zdá, že sa tam nepoužívajú okrem nožov vôbec žiadne nástroje a ľudia dokonca ani nebývajú v domoch. Film Nádherná zelená ale asi ako jediný ukazuje peknú budúcnosť a šťastných ľudí. Spomeniem ešte slovo mir, ktoré používali naši slovanskí predkovia. Znamenalo súčasne svet aj mier.

Bibliografia

Axworthy Michael: Dějiny Íránu, Praha 2009
Baigent Michael, Leigh Richard, Lincoln Henri: Chrám a lóža, Bratislava 2006
Baigent Michael, Leigh Richard, Lincoln Henri: Mesiášov odkaz, Bratislava 2004
Baigent Michael, Leigh Richard, Lincoln Henri: Svätá krv a svätý grál, Bratislava 2003
Banáš Jozef: Kód 9, Bratislava 2010
Baudrillard Jean: Simulacra and Simulation
Brown Dan: Anjeli a démoni, Bratislava 2004
Brown Dan: Da Vinciho kód, Bratislava 2004
Brown Dan: Stratený symbol, Bratislava 2010
Carrol Lewis: Alenka v říši divů, Praha 2010
Carter Lin: Tolkien – Zákulisí Pána prstenů, Praha 2002
Cayce Edgar: Tajemství Atlantidy, Bratislava 1995
Cox Simon: Anjeli a démoni, Fakty, Bratislava 2005
Dick Philip: Blade runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?, Praha 2004
Greer John Michael: Tajomstvá Strateného symbolu, Bratislava 2010
Grandt Guido: Černá kniha svobodných zednářů, Praha 2010
Hancock Graham: Mystérium Marsu, Bratislava 2001
Herzán Martin: Totalitní světovláda, Bratislava 2000
Hromník Cyril: Sloveni, Slováci, kde sú vaše korene, Bratislava 2010
Hughes Matthew, Mann Chris: Hitlerovo Nemecko, Praha 2002
Huxley Aldous: Konec civilisace aneb překrásny nový svět, Praha 1970
Javor Martin: Slobodomurárske Košice, Bratislava 2010
Kersten Holger: Ježíš žil v Indii, Praha 1996
King Stephen: Mobil, Bratislava 2007
King Stephen: Muž na úteku, Bratislava 1992
Kinney Jay: Svobodní zednáři: Mýtus a skutečnost, Praha 2010
Kosiarz Edmund: Námorné bitky, 1981
Levašov Nikolaj: Poslední apel lidstvu, San Francisco 2000
Lincoln Henry: Kľúč k tajnému vzoru, Bratislava 2007
Liška Vladimír: Největší tajemství Ježíše z Nazaretu, Olomouc 2002
Matheson Richard: Já legenda, Plzeň 2008
Makow Henry: Ilumináti – Sekta jež se zmocnila světa, Žďár nad Sázavou 2012
Nienacki Zbigniew: Záhadné príhody pána Tragáčika, Bratislava 1989
Orwell George: 1984, Praha 1991
Palahniuk Chuck: Klub bitkárov, Bratislava 2011
Picknett Linn, Prince Clive: Odhalenie Sionu, Bratislava 2007
Podolský Peter: Slobodomurárstvo – nešťastie našej doby, Bratislava 2007
Rees Laurence: Osvětim – Nacisté a "konečné řešení", Praha 2005
Rétyi Andreas: Bez cenzury, Liberec 2011
Rétyi Andreas: Spiknutí proti světu, Liberec 2009
Robinson James: Judášove tajomstvá, Bratislava 2007
Röder Thomas, Kubillus Volker: Muži za Hitlerem, Olomouc 2000
Sitchin Zecharia: Dvanáctá planeta, Praha 2006
Srb Tomáš: Řád svobodných zednářů 1, Praha 2001
Srb Tomáš: Řád svobodných zednářů 2, Praha 2003
Srb Tomáš: Řád svobodných zednářů 3, Praha 2009
Stoker Bram: Dracula, Bratislava 1990
Sväté písmo, Trnava 2007
Sýs Karel: Praha zednářská, Praha 2011
Tolkien J. R. R.: Pán prstenů I: Společenstvo prstenu, Praha 1993
Tolkien J. R. R.: Pán prstenů II: Dvě věže, Praha 1993
Tolkien J. R. R.: Pán prstenů III: Návrat krále, Praha 1993
Tolkien J. R. R.: Pán prstenů: Silmarillion, Praha 1992
Wells Herbert George: Válka světů, Praha 2005
Zamarovský Vojtech: Bohovia a hrdinovia antických bájí, Bratislava 2002
Zamarovský Vojtech: Bohovia a králi starého Egypta, Bratislava 2002
Zamarovský Vojtech: Sinuhet, Bratislava 2002
Zunneck Karl-Heinz: Tajná znamení a rituály svobodných zednářů, Liberec 2008Author: Hulk # BupuBady96
Svet2013-12-161
-
 59%  ( 7 people voted )
+
Nil nisi clavis deest
xxblue # XovyPyva53
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-12-18 21:07:24 559e8b64

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šty   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Otázky viery (5. časť). Vedenie pre človeka.


Otázky viery (5. časť). Vedenie pre človeka.
Stvoriteľ a Živiteľ všetkého ľudstva v zjavení Svojho posolstva nepreferuje žiadnu určitú zem, oblasť, etnikum či skupinu ľudí na úkor ostatných. Svojich prorokov a poslov vysielal ...
VIDEO: TISÍCE NAŠTVANÝCH SEDLÁKŮ ROZMETALO HNŮJ PO FRANCOUZSKÝCH VLÁDNÍCH BUDOVÁCH
Zvláštní služby špehovaly uživatele i prostřednictvím Angry Birds
Itálie má svůj Krym: Benátky se chtějí odtrhnout

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0426 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made