Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Čo takto zrušiť povinnú autoškolu


Čo takto zrušiť povinnú autoškolu
Miesto toho, aby štát zaujímal výsledok, zaujíma ho postup. Stará to bolesť štátnej správy minimálne už od čias kafkovskej c.k. byrokracie. Dôležité je dodržať osnovy, vyplniť formulár, mať normovaný počet pisoárov či získať certifikát. Spojitosť prostriedkov so zamýšľaným cieľom je skúmaná povrchne, ak vôbec, a spätne sa prakticky nevyhodnocuje. Vidíme to vo všetkom možnom - v oblasti hygieny, regulácie živností a samozrejme v školstve.

Pekný príklad prináša nedávny návrh Zákona o jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave, ktorý v ostatných mesiacoch prechádza legislatívnym procesom. Ten okrem iného zavádza niekoľko nových pravidiel pre autoškoly. Okrem iného budú autoškoly musieť byť vybavené zariadením, ktoré bude monitorovať účasť študentov na vyučovaní a na jazdách. Je to údajne opatrenie proti "špekulantom" zo strany majiteľov autoškôl, ktorí po dohode so študentami uberajú z povinného počtu jázd a hodín, čím šetria náklady, čo im umožňuje ponúknuť nižšiu cenu za kurz.

Spomenul som si na svoje kurzy spred mnohých rokov. Skupinka študentov sme s inštruktorom stáli na parkovisku pred prvou jazdou na motorke. Zrazu prišiel nás posledný spoluštudent resp. priviezol sa. Na vlastnej krosovej "päťstovke". Pre umocnenie efektu prešiel záverečných 50 metrov na zadnom kolese a zastal pred inštruktorom. Ten mu len kývol rukou: "Bež domov!". Už sme ho na jazdách motorkou viac nevideli.

Miesto uťahovania pravidiel a orwellizovaní autoškôl, skúsme sa pohrať s úplne opačnou myšlienkou zrušením povinných autoškôl. Pre Slováka, zvyknutého žiť pod dohľadom úradníckych tabuliek od úvodného plesnutia doktorom po zadku novorodenca až po úmrtný list, to môže byť šokujúca myšlienka. Ale napríklad vo Veľkej Británii (Severné Írsko má vlastné pravidlá) to tak funguje odjakživa.

Za volant tam môže usadnúť už 17-ročný (v prípade zníženej mobility je hranica už 16 rokov) vodič, ktorý požiada o tzv. dočasný vodičský preukaz (provisional driving licence). Ten je udelený automaticky, bez absolvovania autoškoly a bez akýchkoľvek skúšok. Šoférovanie s týmto preukazom má viacero obmedzení, okrem zákazu jazdy po diaľnici je to najmä povinná účasť spolujazdca staršieho 21 rokov s aspoň 3-ročným riadnym vodičským oprávnením (niektoré poisťovne si stanovujú pravidlá ešte nad rámec tohto zákonného limitu).

Takýto "dočasný" vodič môže následne hocikedy požiadať o vykonanie najskôr teoretickej a potom praktickej skúšky. Po ich úspešnom zložení dostanú vodičský preukaz. Žiadna povinná autoškola v procese.

Britské cesty však nie sú zaliate krvou účastníkov nehôd. Skôr naopak Spojené kráľovstvo má dvakrát (Eurostat) či dokonca trikrát (WHO) nižšiu úmrtnosť na cestách na obyvateľa ako Slovensko a patrí k najbezpečnejším krajinám na svete, čo sa smrti pri autonehodách týka.

Znamená to, že povolanie inštruktora autoškoly je v Británii neznámy pojem? Omyl v krajine je 41 000 registrovaných inštruktorov (na Slovensku je cca 350 autoškôl, celkový počet inštruktorov som nevypátral). Spraviť testy na vodičák totiž nie je banalita. Priechodnosť teoretickým testom je cca 50% a praktickým v závislosti od lokality 30-80% (veľké mestá sú ťažšie). Uchádzači sa môžu učiť jazdiť napríklad len s rodičmi, ale tí málokedy majú čas a znalosti naučiť svoje dietka všetky dopravné situácie, ktoré sa skúšajú na praktickom teste. Anekdotické dáta hovoria o potrebe 20-60 hodín lekcií v autoškole na úspešné absolvovanie praktickej skúšky.

Vďaka nepovinnosti majú britské autoškoly voľnosť v tvorbe produktov a v snahe ponúknuť lepší produkt ako konkurencia ju aj naplno využívajú - od bežnej výuky, cez zrýchlenú až po kondičné jazdy či "ženskú" autoškolu. Dokonca sú v ponuke lekcie šoférovania (na bežných autách, ale v uzavretých areáloch) pre deti už od 10 rokov.

Aj kombináciou lákavých produktov (ktoré 10-ročné dieťa by si nechcelo zašoférovať?), tvrdých testov a trestov (vymáhaniu škody za spôsobené nehody sa v Británii venuje celá armáda právnikov) sa podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky nehodovosti. Na Slovensku sa to zatiaľ rieši sledovaním, formulármi a povinnými superdrahými trenažérmi. A to výchova vodičov je bohužiaľ len špičkou ľadovca, čo sa týka prístupu verejnej správy k prostriedkom a cieľom.Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2015-12-156
-
 45%  ( 1 people voted )
+
Znižovanie veku pre vedenie vozidla, možné podvody s počtom povinných praktických jázd, atď... Ale ja sa pýtam na zásadnú otázku: Videl niekto niekedy v autoškole Cigána?
:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2015-12-17 13:06:56 d425402c
Morbídnosť!!! Teda viete koľko "mladencov" po zábave už "zahnojilo" SK zem. Už od mojej mladosti boli motorkári, otcové auta , frajerina pred devuchami a 140km .. a šup...zahnojiť. Ešte budúúú hajajááj ..aj inííííí "zahnojovači" . A toto prečo sa neučí štatisticky na "politickom školení počas výučby "mladňakoch" na "vodičák" ?. Ja viem že taký "mladňak "už má rozum ---ale to "hučanie " v medzinoží ho oň pripravuje ...a dupe ..aspoň na plyn...
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-12-17 15:01:38 58d4289b
Ja viem že najviac jablk opadá malých nezrelých ,ale ľudské plemeno mladé-"odiííjdené " spôsobuje zostavajúcim žiaľ.bôľ... Toto sa má "antifrajerovať" vo výučbe "autoškolnej"...
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-12-17 15:14:43 58d4289b
Vlachynsky, decko moje sprostucke... Snazis sa konecne si urobit vodicak a zistil si, ze je to nad tvoje sily, co...? :-DDD

Vies pupus, vodicak nie je pravom kazdeho cloveka, tak isto, ako nie je pravom kazdeho cloveka mat licenciu pilota, alebo diplom lekara... Mozes sa pokusat ich ziskat, na toto pravo mas, ale to je vsetko... Mnozstvo ludi nema za volantom co hladat, ale mnohi z nich tam su, lebo auta treba predavat, nie...? :)))

Dnes som sledoval vodica kamionu sa 10 minut pokusat nacuvat z cesty do dvora cez obrovsku branu, cez ktoru by do dvora mohli pohodlne synchronizovane nacuvat aj dva kamiony sucasne... Bol po patdesiatke a jeho vodicske umenie bolo strasne... Neviem, ako prisiel k vodicaku a ci ho vobec mal...? Za volant kamionu vsak rozhodne nepatril a mozno ani za volant osobneho auta...?

Denne na ceste stretavam tolko kretenov za volantom, ze je to az neuveritelne a UK, je kretenmi za volasntom prepchane... A odkedy vymysleli automaticke prevodovky, tak "soferuju" aj taki, ktori by sa k autam nemali ani len fyzicky priblizovat, ani k cudzim, bezpecne uzamknutym...

Toto ale tebe skoda vysvetlovat, liberalne mozgy maju velmi ohranicenu schopnost chapat elementarne veci...


Posli svoj navrh Hulikovi, ale najprv ho vylepsi... Nenavrhni mu nielen zrusenie povinnej autoskoly, ale aj vodicakov... Ved ked 17-rocneho moze ucit jadzit 21-rocny, ktory vie o soferovani velke hovno a mozno odkedy urobil vodicak, ani nikdy nesoferoval, tak naco vobec tie vodicaky...? Vies kolko by Hulik na toto nabral ludi...? Mal by hlasy vsetkych osemnastrocnych... Ak ma zvolite, budete moct legalne jazdit bez vodicakov... :-DDD

Ked k tomu pripocitame aj hlasy buzerantov, narkomanov a najnovsie aj internetovych vysadkarov, tak mozno Hulikova banda ziska aj dve kresla v NR...? :-DDD


sofer # XymuPaqo62
-
 65%  ( 10 people voted )
+
2015-12-17 17:33:51 25bb9742
No ono by to chcelo zmenit mozno system s vodicakmi, ale nemusime sa opakovat po Anglanoch. Nechajme nase autoskoly rozdavat vodicaky i nadalej takouto formou a sprisnime postihy. Zavazny priestupok - jazda na cervenu, statie na zakaze a pod. - zobrat vodicak a vydat docasny na cca 10 dni. Dovtedy je povinny prist na dopravny inspektoriat a spravit testy. Ak nespravi na prvy krat, dalsie dva platene a potom znova do autoskoly. Verte, ze by boli poloprazdne cesty a bezpecnejsie. Neverim tomu, ze tie blondinky za velkymi terénnymi autami vedia vôbec pisat, nieto sa este nieco naucit. A mladici to iste...
Raki # SiqoKuwu50
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-12-18 09:55:58 5f69f6cd
co sa tu deje? ano je to tak. auto nejazdi na vodicak ale na benzin. asi som k0k0t aj vsetci okolo mna ale to sme taka partyja ze niktdo znas nema vodicak uz 20 rokov asi tak a jazdi, normalne sa jazdi. a to aj v zahranici, rakusko, taliansko, zazitky vselijake ale proste policajti vzdali to vzdy videli ze neni pomoci. zaklad je nemat ani obciansky ani pas, NEMAT nist,a potom kaslu na to, moc roboty by bolo a tak je to vsade.
Peter Novak # VysyXyme68
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-12-20 07:59:59 3ec5d318
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Imigrace a její ekonomické důsledky


Imigrace a její ekonomické důsledky
Jsou imigranti pro ekonomiku požehnání nebo problém? Záleží na tom, jak kdy. Za normálních okolností jsou rozhodně přínosem. Platí to rozhodně v případech, kdy imigranty po pří...
Rodová ideológia nás už stála viac ako referendum
Anarchokapitalismus v kostce (10/16)
Britské a americké špionážní služby sledovaly charitativní organizace, Němce, izraelského premiéra a šéfa EU

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0264 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage