Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Dôsledky kupónovej privatizácie


Dôsledky kupónovej privatizácie

 

Úplatky za to, aby boli ľudia chudobnejší (a gorily bohatšie). V súvislosti s privatizáciou sa často vyčíta vládam Vladimíra Mečiara tzv. veľká privatizácia. Pritom sa vôbec nehovorí, ako k nej prišlo. V prvej vlne kupónovej privatizácie, ktorú riadil v Čarnogurského vláde minister Mikloš, sa občania dostali ku kupónom, za ktoré si mohli kúpiť akcie štátnych podnikov. Neboli však solventní, aby mohli do takto "sprivatizovaných" firiem vraziť vlastné prostriedky a neboli sa schopní ani dohodnúť na riadení týchto podnikov, lebo ich bolo príliš veľa.

 

Dnes občania dostávajú účty za vedenie často bezcenných akcií, ale nik si už nechce spomenúť, že šlo v podstate o najväčšiu privatizačnú lúpež, aspoň tak o nej hovoria v Českej republike. Len u nás sa o prvej vlne kupónovej privatizácie mlčí, hoci sa tam rozkradli miliardové majetky. A ďalšie zmizli vďaka Miklošovi v malej privatizácii, kde sa neúmerne zadlžili banky, ktoré neskôr práve Mikloš oddlžil a popredávali sa zahraničným záujemcom za symbolickú korunu.

 

Po nástupe do vlády v roku 1992 a v roku 1994 zastavil Mečiar nezmyselnú kupónovú privatizáciu. Časť akcií však už bola rozpredaná. A od ľudí drobné podieliky vykupovali za facku veľké investičné spoločnosti. Tie dokázali ovládnutím smiešne malého podielu akcií riadiť celý podnik a nasmerovať ho trebárs do záhuby, len aby získali z jeho krachu čo najviac. Tam smerovali aj košické VSŽ. Je preto logické, že Mečiarova vláda sa snažila hute udržať sprivatizovaním v prospech zamestnaneckých akciových spoločností. A tie delegovali výkon svojich práv na najschopnejších menežérov.

 

Dnes chce niekto tvrdeniami, že Rezeš mal vraj svojím kindermenežmentom priviesť hute do krachu spochybniť celú privatizáciu v prospech zamestnaneckých akciových spoločností. Lenže nikde na svete hutné firmy nedokážu fungovať inak, ako systémom úverov, lebo platby za hotové železo prichádzajú s veľkým oneskorením. Tak to bolo aj v súvislosti s tzv. cross de fault Košíc v roku 1998. Nová vláda Dzurindu a Mikloša jednoducho hutný kombinát položila na kolená započítaním pohľadávok v obchodnom styku v hodnote jednej miliardy dolárov do tzv. dlhu hutí. A menežment firmy radšej odstúpil, aby podnik získal nové úvery.

 

Pritom pohľadávky v obchodnom styku sú platby za dodaný tovar, ktoré prichádzajú s oneskorením niekedy aj viac ako rok od dodávky tovaru. Tam sa aj črtá zázrak menom Eichler, ktorý mal Košice vyviesť z hutnej krízy, ktorú zachvátil celý vtedajší hutný svet. A Košice mala zachrániť jedna americká firma, ktorú tiež pôvodne na východ Slovenska pritiahol Rezeš. Lenže kým on chcel spoločný podnik na báze rovnakých podielov, Američania vďaka Dzurindovi a Miklošovi získali všetko. Aj s klenotom českého športu, s majstrovstvou Spartou Praha, ktorú nakoniec noví správcovia Košíc predali pod cenu za cenu jedného futbalistu, hoci len ihrisko malo trikrát väčšiu hodnotu.

 

Ale veď pamätáme sa aj na nezmyselnú privatizáciu SPP tiež pod taktovkou týchto výtečníkov, keď dnes po desiatich rokoch zahraniční vlastníci idú svoj podiel v SPP predávať. Dostali totiž na akciách čo chceli - späť svoje zisky, čo do kúpy akcií vrazili. Energetickí odborníci sa chytajú ex post za hlavy, že taká rýchla návratnosť investícií je v energetike nezvyklá, aby sa akcie splatili do desať rokov. Povedzme si pravdu, zaplatili to občania zvýšenými platbami za plyn, čo by Mečiar nikdy nedovolil.

 

A nakoniec, za Mečiara sa privatizoval majetok v bilančnej hodnote okolo 120 miliard korún šesť a pol roka s výnosom takmer 30 miliárd korún. Nehovoriac o tom, že sprivatizovaný cez zamestnanecké akciové spoločnosti sa tento majetok zhodnocoval udržaním zamestnanosti na Slovensku a zvýšením modernizácie technológií. Zatiaľ Dzurinda s Miklošom tromfli celú Mečiarovú šesť a pol ročnú privatizáciu predajom jedného podniku. Slovenské telekomunikácie mali hodnotu len ako jeden podnik tiež spomínaných 120 miliárd korún a Slovensko za ne získalo len 21 miliárd korún. O udržaní zamestnanosti možno pochybovať. Pritom ich sprivatizoval nemecký štátny podnik, čo bola najdebilnejšia forma privatizácie, akú si možno predstaviť. Inými slovami ju možno označiť aj za koloniálnu privatizáciu, kde Slovensko pôsobí svojim telekomunikačným trhom ako kolónia Nemecka. A čím viac ľudia na Slovensku telefonujú, tým viac tučnie nemecký štátny rozpočet.

 

V privatizácii asi nikto nikdy nebude spokojný, ale stačí si spomenúť, že Mečiar nahradil kupónovú privatizáciu z roku 1994 dlhopismi Fondu národného majetku, ktoré boli splatné až po voľbách v roku 1998, kedy bol pri moci už Dzurinda s MIklošom. A kým dnes ľudia musia platiť za účty, kde sa vedú ich bezcenné akcie, z dlhopisov FNM dostávali reálne peniaze vo výške štrnásť tisíc korún za dlhopis. Ba mohli si nimi zaplatiť aj lacné byty, v ktorých bývali a ktoré vďaka Mečiarovmu zákonu museli predávať len za zostatkovú hodnotu. Zatiaľ v Čechách, kde Mečiarov zákon nemali, si ľudia musia kupovať byty, v ktorých prežili celý život, za trhovú cenu. Preto v porovnávaní, kto bol doteraz v histórii Slovenska väčšia gorila, jednoznačne Mečiar prehráva. Nerobil privatizáciu v prospech jednej finančnej skupiny, ale v prospech ľudí. Zatiaľ Dzurinda s Miklošom sú podozriví, že spis Gorila hovorí o tom, aké úplatky šli len vďaka tomu, že sa im v politike podarilo odstaviť Mečiara.

 
Stanislav Háber

 

 Zdroj:&n bsp;http://www.slovenskyrozhlad.sk/d%C3% B4sledky-kup%C3%B3novej-privatiz%C3%A1ci e,832.html


Author: Obcan # SogiGiqa53
Svet2013-08-277
-
 78%  ( 22 people voted )
+
Prestante ludia sa zdrziavat menej podstatnymi vecami ktorymi dolezite.sk doslova kypy. Vcera tu boli tieto clanky zajtra o nich uz nikto ani nezakopne a po 3 rokoch uz ani nebudete vediet co to bolo. Su to vsetko okradacky casu ludi vyhladavajucich alternativne informacie. Skutocne veci ktore treba studovat su pravda o tom ze holokaust sa nikdy nestal, hitler bol dobry clovek, sionisticke sprisahane zlo existuje a planuje vyustit konfliktami na strednom vychode 3 svetovu vojnu, s jadrovymi zbranami (maju ich izrael, pakistan, india, cina, rusko, atd..., na toto sa sionisti vyhovoria na vznik obrej globalnej hospodarskej krizy, ktora vyusti k rasovym nepokojom v europe, preto sem tito sionisticky grazli tahaju miliony neeuropskych etnik (francuzsko 6 milionov moslimov, anglicko cernochov, moslimov, skadidavia atd. postkomunisticke romov, atd. co myslite ze to spravy ked cena za chleba stupne 3x? etnika sa budu zoskupovat do svoriek a bude tu boj o prezitie. To su davno plany pripravene a po tomto pekle pridu sionisti z davno pripravenym planom aby sa krajiny zjednotili do jedneho superstatu NWO aby tak udajne uz nikdy nevznikli konflikty. Nestudujte drobne kravinky, beru vam cas. O to ide sionistom : verzia pre alternativnych ako im odradit pozornost od skutocne dolezitych veci.
Ja # WunaDymy43
-
 50%  ( 8 people voted )
+
2013-08-30 14:16:45 b2290cc8
myslim ze pekne zhrnute...nase deti sa vsak budu dozvedat co na nas panstvo napachalo a aj napriek tomu, ze dnes ludia nosia hlavy v ritiach som hlboko presvedceny ze den, ked si spat vezmeme o co nas bohapusto okradli sa blizi...mocni tohto sveta traste sa, JUDGEMENT DAY IS COMING
man # GuqeCeby97
-
 67%  ( 5 people voted )
+
2013-08-30 17:13:15 5cf5052f
Podnikateľ Babiš tie pravdepodobne zbohatol na kupónovej privatizácii

montenegro # NycyQywa82
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-08-30 18:51:30 5057d10a
podme zabit myklosa s dzuryndom !!! obcania podme do ulic a povesajme ich a zoberme si co nam patri a co nam ukradli modri zlodeji

vrah miklosa # LogoQibe07
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2013-08-31 23:01:13 6de609d4
Nízko hodnotený príspevok


JuroTn # TuhaDyti73
-
 36%  ( 12 people voted )
+
2013-09-01 00:04:41 b2291bd0


JuroTn[/co
lor]
- ty čakáš že odídu samy ?

gomez # JoraPiko08
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-09-01 08:48:05 5f665124
loading...
Juro Tn tak ty si orginálny ovčár dokonale vymasirovaný siosodomistickými médiami na Slovensku,ktoré ovládajú siosodomisti.Tebe to trva dlhšie kým prídeš na podstátu veci a SMEtiari ca celkom doklonujú,aby si bol taký zakomplexovaný aky si doposial.Háber má 100% pravdu.

Plasicka # MawyRuxe95
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-09-02 09:34:56 c31c4b14

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

USA A ČÍNA MUSÍ SPOLUPRACOVAT A VYTVOŘIT GLOBALISTICKÝ „SVĚTOVÝ ŘÁD“


USA A ČÍNA MUSÍ SPOLUPRACOVAT A VYTVOŘIT GLOBALISTICKÝ „SVĚTOVÝ ŘÁD“
Na videu pod textem vyzývá Rockefellerův chráněnec a agent, Henry Kissinger, Spojené státy a despotickou vládu Čínu, aby společnými silami vytvořily globalistickou totalitní vládu...
MOŽNO PRÍDE AJ EXEKÚTOR
Ukrajina a znovuzrození fašismu v Evropě
V Bratislave sa bude znova demonštrovať

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0265 s
good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne