Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Kácení lesů ve východní Evropě má katastrofální rozměry.


Kácení lesů ve východní Evropě má katastrofální rozměry.

V údolí Pojarna v srdci rumunských Karpat přerušuje ticho jen zurčení řeky. Avšak okolní hory se podobají bitevnímu poli, neboť jsou obětí divokého odlesňování, které ve východní Evropě nabývá stále hrozivější podoby. "Ti, kdo to udělali, sem přijeli s rypadly a zničili i ty nejmladší stromky," rozčiluje se Gheorghe Ridichie z ministerstva vodního a lesního hospodářství a ukazuje na strmé svahy poseté pařezy.
V tomto regionu v centrálním Rumunsku bylo podle ministerstva od roku 2010 srovnáno se zemí celkem 915 hektarů lesa, včetně staletých stromů. To je podle něj katastrofa nebývalého rozsahu. "Za 20 let bylo nelegálně vytěženo na 80 milionů kubíků dřeva, čímž vznikla škoda ve výši pět miliard eur (téměř 137 miliard Kč)," říká ministryně Lucia Vargová, která usiluje o přijetí přísnějšího zákona o lesích.

 

 

 

"Nejhorší na tom je, že nelegální těžba dřeva ve svém objemu dvakrát překračuje zalesňování a přirozenou regeneraci lesa. Bude-li to tak pokračovat, brzy tu nebude ani dřevo pro průmysl, ani les, kde by se lidé mohli procházet," citovala ji agentura AFP.

Ředitelka kampaně Greenpeace Rumunsko Doina Danciuová potvrzuje, že se tato katastrofální situace ještě zhoršuje. "V letech 2009 až 2011 bylo denně registrováno asi 30 případů nelegálního kácení lesa, zatímco v roce 2012 to už bylo na 50 případů denně," vysvětluje.

 

 

 

Nečinnost místních úřadů, korupce, nedostačující počty lesních hlídačů, nevyhovující legislativa a často i to, že obyvatelé nemají jinou možnost, jak přežívat, vysvětluje podle úřadů a nevládních organizací tento neblahý stav.

Nový zákon, který ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, předpokládá kontroly a přísnější sankce, jakož i povinnost malých vlastníků střežit své lesy. Dnes není střeženo 500 000 hektarů soukromých lesů, takže se stávají snadnou kořistí zlodějů.

 

 

 Zpřísnění legislativy však naráží na odpor. Nevládní organizace hovoří o mafii, která se těší jisté blahovůli ze stran úřadů. "Nelegálně vytěžené dřevo mívá často na oko legální dokumenty, které však vydaly neexistující společnosti," zdůrazňuje prezident sdružení Nostra Silva Catalin Tobescu. Na trzích, kde panuje velká konkurence, se dřevo prodává firmám vyrábějícím nábytek, dřevěné panely a stavební materiál. Tyto firmy se o původ dřeva zajímají jen málo.

 

 

 

V dřevařském sektoru dominuje rakouská společnost Schweighofer, která měla v roce 2012 obrat ve výši 445 milionů eur (asi 12 miliard Kč). Skupina, která chce v Rumunsku v Reci otevřít již svůj pátý podnik, vyvolává odpor v řadách ochránců životního prostředí a malých místních podnikatelů. Tato nová továrna, která má ročně zpracovat 800 000 kubíků dřeva, bude podle nich mít katastrofální dopad na lesy v regionu.

Společnost tvrdí, že zprovoznění nové továrny nepovede k nadměrné těžbě lesa, ale k "reorganizaci trhu", bude povzbuzovat rozvoj místních firem a vytvoří 2650 přímých a nepřímých pracovních míst.

 

 

 

Odlesňování postupuje rychle v celé jihovýchodní Evropě a ohrožuje panenské lesy, které jsou největší v Evropě po Rusku, a na 8000 medvědů, 4000 vlků a 3000 rysů.

V Bosně, kde lesy pokrývají 43 procent území, zatímco evropský průměr je 32 procent, odhadují ekologické organizace nelegální těžbu na více než jeden milion kubíků ročně.

Rovněž v Bulharsku představuje nelegální kácení lesů značný problém, ale k dispozici nejsou žádné údaje o škodách, uvádí Neli Dončevová ze Světového fondu na ochranu přírody. Byla přijata opatření ke snadnějšímu vysledování původu dřeva a zavedeny zpřísněné sankce s trestem vězení až na pět let.

 

 

 

Bukurešť stanoví pokuty až do 3000 eur (zhruba 82 000 Kč) za nelegální kácení a do roku 2030 chce zalesnit asi milion hektarů. Lesy tam dnes přitom pokrývají zhruba 6,4 miliony hektarů. "Přestože zalesňujeme, počkáme si desítky let, než se jizvy způsobené nelegálním kácením zahojí," dodává Danciuová.

 

 

 

 

Licence | Některá práva vyhrazena Foto | Gabriel / Flickr.com

Licence |  Některá práva vyhrazena
Foto | Gabriel / Flickr.com
 
 
http://ekolist.cz/cz/zpr avodajstvi/zpravy/kaceni-lesu-ve-vychodn i-evrope-ma-katastrofalni-rozmery


Author: SomTenKtorySom # BociPera87
Európa2014-03-1910
-
 56% ( 6 people voted )
+
Na Slovensku už je asi všetko vyrúbané?

Jambo # CapuSuxo47
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-03-19 20:14:50 b229af01
co je najsmutnejsie hladina kysliku ide neustale dole, otazka je kolko toho ludske telo vydrzi, bez ohladu na ecka, GMO, atd. zivot v meste je hnus, a na smiech su mi aj sportovci co robia pre svoje zdravie to ze idu behat za plnej premavky na raciansku a pod. vdychovat smog...
riso # BagaHomy32
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-03-19 21:01:12 5c3405a7
riso, o koľko sa znižuje/znížila hladina kyslíka? Ďakujem za info
Dr Hujer # QyxaCunu65
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-03-19 21:53:38 4e63ec57
Najlepsie je na tom, ze sudruhovia z Rakuska maju svoju prirodu ndotknutu. Pekne si idu devastovat do Rumunska, Bulharska, Slovenska albo Cicech. Ved lepsie je urobit holorub niekde inde, ako doma. Doma by ich za to obesili To je jedna z vymozenosti EU, ze zapad ide devastovat beztrestne na vychod, ved vychod su vlastne ich KOLONIE, urcene na vydrancovanie.
Hansen # WywyWyjo95
-
 75% ( 10 people voted )
+
2014-03-20 02:01:43 5f8e544d
Hansen–ty zabudnutý studenovojnový bojovník. Aký západ, aký východ? Rakúsko je západ? Jednotlivec predstavuje západ? Izrael podľa súdruhov etatistických politrukov patrí k západu, vieš o tom?
Rakúsko nielen že má úplne čistú prírodu, ale aj potraviny mimoriadnej kvality a na východ vyvážajú smetie, ktoré by ani mačkám neponúkli. Ešte aj platia svojim robošom mnohonásobne viac ako v kolóniách. Ináč by ich na západe hnali.

Lidhja # JojaVime40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-03-20 03:27:57 b2289c80
Etatizmus prináša iba škody. Akú mašinériu má za sebou a aj tak kancelárske krysy iba lamentujú, pretože milujú pečiatkovanie, ale zodvihnúť lenivé zadky a ísť do terénu je pre nich príliš náročné. Radšej sa nechávajú podplácať.
Aký nelegálny výrub? Pokiaľ je majiteľom, tak nijaký súdruh mu nemá čo povoľovať. Môžete ohovárať každého, vraždiť vlastné deti, ale boľševici vám budú zakazovať skosiť vlastné stromy.
Aká škoda vznikla, koho škoda? Nepočítajte škody, ak to nie je vaše. Čo škody vznikajúce zásahmi neodborných a spupných úradníkov? Ak je súkromný les, tak vás nemá čo zaujímať, že hlupáci zrážajú stromy, a napokon im neostane nič, ich sprostota, aj keď sú ľudia väčšinou debili, ani tento neblahý stav nikoho neoprávňuje na presadzovanie totality prostredníctvom zákonov. Neochraňujte ich, nech si ublížia. Zatvorte sa do gulagov, ale kto odmieta, tak mu dovoľte dýchať.
Nie prísnejšie zákony, ale nijaké zákony, teda pozývam pištoľníkov, nech vybavia problém. Nájomní kati, to je povznášajúce povolanie, na rozdiel od súdružkovských príkazcov, ako by niekto musel postupovať, a strážiť si vlastné lesy, a pokiaľ nie, ho pokutovať. Svojvôľa je spravodlivejšia ako etatizmus. Každý kto sa čo i len zamýšľa nad sankciami, dokonca ešte tvrdšími, s ráznejšími razítkami, nech sa zamyslí, kam vedie etatizmus, že istý neger so svojimi pucflekmi sa zosobnil do strašiaka na poli, lebo niekto niekde hlasoval ináč, ako si tieto predostreté bábky želali.
Ak išlo o zlodejov dreva, nevlastníkov, tak riešenie je vymlátiť z nich dušu, bez ostychu a bez zákonov a bez úradníkov.

Lidhja # JojaVime40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-03-20 03:56:03 b2289c80
loading...
Lidhja, pekné.
A čo si vlastne chcela povedať...?

duhove oko # BolaDaqu06
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-03-20 11:40:33 5f67a64a
Čo je to 3000€ pokuta pre tých,ktorí z drancovania lesov bohatnú?Lesy by nemali patriť žiadnemu súkromníkovi! Keď si každý bude beztrestne vyrubovať lesy,určite sa jazvy nezahoja, budú stále väčšie a "bolestnejšie". Kým mladý stromček vyrastie na strom,ktorý bude zachytávať vlahu a dávať nám kyslík ,to potrvá.Ešte aby toho nebolo dosť,tak aj v mestách sa veselo vyrubujú stromy,a vôbec nie preto,že sú choré,len si niekto zmyslí ,že mu ten strom nevyhovuje na tom mieste kde rástol.

Jambo # CapuSuxo47
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-03-20 12:13:04 b229b8b2
U nas sa tazi drevo v rezervaciach (napr. Cergov) aby sa spalilo za ucelom ziskania elektrickej energie. Vid. SMERacka elektraren - Bioenergy Bardejov. Zial jediny aktivny - Juraj Lukac. Viac tu:
http://mariohudak.blog.sme.sk/c/349050/Kto-bohatne
-na-niceni-lesov.html
Tuor # RypyKebo94
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-03-20 21:31:15 bca7b65c
Tuor,----Prečítala som si článok na vami udanej adrese a aj odozvy na článok.Je to hrozné. Bežný občan do toho až tak nevidí. Vie,len,že sa deje SVINSTVO.Vie ,kde sa zosunie svah,kde je povodeň,--dôsledok výrubu stromov,--ale nevie kto je zato zodpovedný.Len tuší. Samozrejme!Keby bol udaný vinník,bolo by každému jasné,kto zhrabol peniažky.-Bol by vôbec potrestaný? Sotva.----[ Keď bude vyrúbaný posledný strom, otrávená posledná rieka, chytená posledná ryba, zistíte, že peniaze sa jesť nedajú"]. Smutná pravda!!!

Jambo # CapuSuxo47
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-04-09 14:32:34 5b7f50af

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0345 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made