Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Neznesiteľná ľahkosť hospodárskeho rastu


Neznesiteľná ľahkosť hospodárskeho rastu

Málo čo je v dnešnej dobe také ľahké ako zabezpečiť hospodársky rast. Rast je skrátka prirodzený a aj keby sa (čírou náhodou) niečo pokazilo, tak to opravíme. Do ekonomiky nalejeme, napumpujeme, nasypeme, alokujeme a preinvestujeme ďalšie peniaze. A budú sa stavať diaľnice, letiská, nové štvrte domov, železnice, nové fabriky s dotovanými pracovnými miestami atď. To všetko vygeneruje hospodársky rast.

Také je to ľahké. A keby sa (čírou náhodou) opäť niečo pokazilo, povedzme, že by začali biť do očí letiská, kde nepristávajú lietadlá alebo zbytočné letiská alebo diaľnice, ktoré nikam nevedúalebo zbytočne postavené domy atď., tak máme po ruke ďalšie nástroje inteligentného a trvalo udržateľného rastu. K moderným nástrojom pre hospodársky rast patrí zahrnutie prostitúcie, pašeráctva a predaja drog do HDP.

A je to správne, bolo by predsa škoda nezahrnúť usilovnú činnosť pasákov, pašerákov, dílerov či konzumentov drog do nášho domáceho produktu. A hneď vyzeraju čísla HDP krajšie, i zadĺženie sa utešene zníži. Nie to nepodstatné (absolútne zadĺženie), ale to dôležité (ako pomer k HDP). Výborné správy o zlepšenom HDP prichádzajú prakticky z každej strany úspech hlási Írsko, Poľsko, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko aj my.

A keby ani to (čírou náhodou) nestačilo, máme po ruke ďalšie úpravy do HDP môžeme zaradiť aj iné druhy kriminality najmä kvôli veľkému príspevku organizovaného zločinu a mafie do HDP, ktorý môže byť na úrovni niekoľkých percent (napr. 7% v Taliansku v roku 2007). Škoda by bolo nevylepšiť týmito číslami európsku ekonomiku a tým pádom aj neustále znižovať dlhy, ktorými zaťažíme budúce generácie.

Nezabúdajme aj na nezanedbateľný príspevok gamblerstva ale aj žobráckeho a bezdomoveckého sektora našej ekonomiky. Tieto príspevky sa na prvý pohľad môžu zdať neveľké ale nezabúdajme na obrovský prorastový potenciál, ktorý tieto sektory v budúcnosti nepochybne majú.

Skrátka a dobre, vieme ako na to. Rast HDP a znižovanie dlhov ešte nikdy nebolo také ľahké ako dnes.

Samozrejme, môžu sa objaviť kuvici, skeptici a im podobní kverulanti, ktorý budú viesť pochybovačné reči a kaziť nám radostné pocity z dobre vykonanej práce. My si však nedáme kaziť dobrú náladu pesimistami a odpovieme im slovami prognostika Slovenskej akadémie vied V. Baláža: "Triezvy (...) pohľad hovorí, že ekonomika nie je fyzika. Fyzika meria to čo je, kým ekonómia to, čo si povieme, že je. Čo počítať a čo nepočítať do HDP bude teda vždy dilemou".

A my sa veru žiadnej dilemy neobávame. To, čo budeme potrebovať, to do HDP započítame a čo nebudeme potrebovať, to do dlhov nezapočítame. HDP, dlhy a hospodársky rast skrátka nie sú fyzika ale to, čo si povieme, že sú. A to treba brať ako fundament.

Možno si ani neuvedomujeme revolučný dôsledok, ktorého sme svedkami. Je to niečo ako ekonomické perpetuum mobile (pozor, nie sme vo fyzike, kde perpetuum mobile fungovať nemôže) naozajstný a trvalo udržateľný rast. Už nebude žiadnym strašiakom skutočnosť, že povedzme nejaká oceliareň (baňa, automobilka...) ukončí svoju činnosť. Bývalí zamestnanci už nebudú bezprizorne blúdiť po úradoch práce a odčerpávať štátne financie. Naopak, budú sa môcť integrovať medzi gamblerov, pašerákov, pasákov, dílerov či konzumentov drog, ale čo je najdôležitejšie - zostanú aktívnymi tvorcami rastu HDP.

A v prípade, že tieto nové prorastové sektory podporíme investičnými stimulmi, dotáciami a eurofondami (tých máme k dispozícii viac ako dosť), tak novovytvorený hrubý domáci podukt môže dokonca prevýšiť príspevky dovtedajších oceliarní či automobiliek. Nech si pokojne odídu inam, ale nám HDP zostane. Aj keby sa teda z Európy odsťahovali trebárs aj všetky fabriky, tak my nebudeme na kolenách (ako by sme možno boli pri starej a nemodernej metodike výpočtu HDP) ale stále budeme mať milióny aktívnych tvorcov hospodárskeho rastu (podľa novej a modernej metodiky).

Už by ste teda mali vedieť čo v praxi znamenajú tieto výroky:

"Naším cieľom je rast udržateľný rast ... to je našou najdôležitejšou prioritou" (Barroso).
"Vytýčil som kroky, ako zmodernizovať našu sociálne orientovanú trhovú ekonomiku tak, aby podnecovala rast" (Barroso)
"Všetkým obyvateľom Európy odkazujem, že... (EU) urobí všetko, čo bude potrebné, aby zabezpečila ich budúcnosť" "Všetko čo robíme, robíme pre občanov Európy" (Barroso)
"Ak je situácia vážna, musíte klamať" (J.C. Juncker, nový šéf Európskej komisie)

Sme skrátka odsúdení na úspech a v nijakom (ešte raz a pomaly: ni-ja-kom) prípade nehrozí, žeby sme mali súhlasiť s názorom všakovakých hájekovcov, ktorí do omrzenia opakujú, že:

"Keď vo vývoji civilizácie nastane nečakane zvrat keď namiesto neustáleho pokroku, ktorý sme si zvykli očakávať, zrazu cítime, že nás ohrozuje zlo, ... pripisujeme za to vinu všeličomu, len nie sebe samým. Nesnažili sme sa azda ... aby sa svet stal lepším?

Nech už sa ... vyskytnú akékoľvek rozdiely pri označovaní vinníkov, nech už to bude zlý kapitalizmus ... alebo spoločenský systém, ... istotu máme v jednej veci že vedúce idey, ktoré určovali hlavné zmeny nášho spoločenského života nemôžu byť nesprávne.

Sme ochotní prijať skoro každé vysvetlenie súčasnej krízy našej civilizácie okrem jedného: že totiž súčasný stav sveta môže byť výsledkom skutočného omylu na našej strane a že uskutočňovanie našich najdrahších ideálov nás celkom zjavne doviedlo k vonkoncom odlišným výsledkom ako sme očakávali.

Také slová na nás neplatia a platiť nikdy nebudú.
Pokrok a prosperita totiž nie sú (podobne ako rast HDP alebo dlhy) fyzika. Takže neplatí to čo je, ale to, čo si povieme, že je. A s tým sa treba zmieriť.Author: Roman Brandsteter # RycoRumo59
Európa2015-03-252
-
 67%  ( 5 people voted )
+
V.-Y.-Ň.-I.-kajícně.
(ukradol som si slovíčko z filmu "Božský Bruce" - český dabing)

332288 # CebyDupy59
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-03-26 09:16:49 b06b16eb
Vyborny clanok. Ludia ktori maju moc a rozhoduju, stratili skromnost, pokoru a sebareflexiu (alebo tieto vlastnosti nikdy ani nemali).
buffet # RefiVigu12
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-03-26 10:49:23 55f89def

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

PLATIT DANĚ JE DOBRÉ, ÁNO?


PLATIT DANĚ JE DOBRÉ, ÁNO?
Je jeden důvod, proč se z toho možná nevyhrabeme. Ten důvod je v přesvědčení obrovského množství lidí, že platit daně je správné, že je to dobro, že by každý měl, že když ...
Poučenie z II. svetovej vojny pre súčasnú Európu
Nepriateľ v tvojej hlave
Kolik gravitačních vln v příštích letech zachytí pozemní observatoře?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0239 s
good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made