Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Oni a my.


Oni a my.

Na internete koluje ďalší príbeh o údajnom experimente amerického profesora na akejsi americkej univerzite. V krátkosti ide o to, že profesor chcel vyvrátiť vieru svojich študentov v Obamove "socialistické" opatrenia, a začal študentov hodnotiť priemernou známkou. Ako každý čitateľ už tuší, výsledkom bolo, že študenti prestali byť motivovaní podávať lepšie výkony, prestali sa učiť a nakoniec celá trieda prepadla.


Pointou podobných príbehov je, že spoločnosť sa delí na dve skupiny. Na zodpovedných, čestných a ťažko pracujúcich a potom na lenivých parazitov, ktorí žijú na ich úkor. Zároveň ich autori ale i nadšení čitatelia zásadne patria do prvej skupiny. Úlohou týchto príbehov je vyvolať v nás, zamestnaných, spolupracujúcich členoch spoločnosti spravodlivé rozhorčenie nad príživníkmi, ktorí nás chcú využívať. Tieto príbehy nás varujú, aby sme sa využívať nedali. Aby sme si na výsledky svojej tvrdej práce a na zisky z nej dávali pozor a nenechali si ich nikým vziať. Len tak títo lenivci pochopia, že im nezostáva nič iné, ako sa tiež začať usilovať a postarať sa o seba. Bez práce nie sú koláče, to my, čo pracujeme od rána do večera, dobre vieme.

Zakaždým ma zaráža istota, s akou sa my, ich čitatelia, identifikujeme práve s tou "správnou" stranou barikády. Pri čítaní príbehu o amerických študentoch si asi každý čitateľ predstaví samého seba ako usilovného žiaka, ktorý prišiel o dobré hodnotenie len preto, že akýsi lajdák, akýsi feťák, akýsi - v amerických podmienkach - Mexičan, čo ani nevie poriadne po anglicky, sa na učenie vykašľal a spoľahol sa, že ho zachráni naša usilovnosť, naša snaha, naša svedomitá príprava. Hranice týchto dvoch skupín vnímame ako nepriepustné. Ak sme raz tí, ktorí sa snažia, budeme sa snažiť aj naďalej a nič sa nám nemôže stať. A hlavne, príslušnosť k jednej z týchto dvoch skupín si sami vyberáme. Sami sa rozhodneme, či sa budeme snažiť, či budeme drieť, či zamakáme a budeme úspešní, alebo budeme na to kašľať a parazitovať. Nič nám nestojí v ceste, máme dobrú výchovu, svoje zásady a hodnoty (najlepšie kresťanské), svoj čas zodpovedne investujeme do zmysluplných aktivít, a tak budeme v živote prosperovať. Kto neprosperuje, nesnaží sa. Tak nech sa teda snažiť začne.

Kladiem si zakaždým otázku, ako je možné, že vieme o živote tak málo. Odkiaľ berieme istotu, že, napríklad, nebudeme raz potrebovať invalidný dôchodok. Stačí tieň na röntgenovom snímku, podstatná odchýlka v krvnom obraze, a bude po snahe. A odkiaľ vieme, že naše vnúča nezačne brať drogy a nebude z neho, s prepáčením, feťák. Prečo sme si takí istí, že v päťdesiatke nedostaneme výpoveď a zrazu nezistíme, že nech sa snažíme akokoľvek, prácu nenájdeme. A vôbec, aj bez takýchto katastrofických scenárov, sme skutočne vždy my tí, ktorí sa snažia na stodvadsať percent. Skutočne sme sa my nikdy, ale naozaj nikdy nespoľahli na to, že niekto za nás niečo vyrieši. Naozaj sme ani raz, ani jedinýkrát, neprosperovali z niečoho, čo za nás odpracoval niekto iný. Sme naozaj presvedčení, že patríme do skupiny, s ktorou sa hrdo a zatrpknuto identifikujeme.

Už počujem námietku. Námietku, že ak sa dostaneme do problémov, pomôže nám rodina. Ak sme totiž správni ľudia so správnymi hodnotami, sme obklopení milujúcimi príbuznými, ktorí nám podajú pomocnú ruku. Alebo spoločenstvo. Charita. Keď sme už pri tých internetových príbehoch, jeden sa ku mne v ostatných dňoch dostal hneď niekoľkokrát. Mladé dievča s pokročilou rakovinou prosí o finančnú pomoc, aby sa mohlo ísť liečiť na zvláštnu kliniku do Mexika. Potrebuje len 15 tisíc euro, čo ešte, vzhľadom k závažnosti choroby a vzdialenosti liečebnej inštitúcie, nie je tak veľa. Nedávno sa mi ozvala aj spolužiačka zo strednej školy. Organizuje zbierku pre matku, ktorá potrebuje zaplatiť vozík pre svoju postihnutú dcéru. Každé euro sa počíta, zdôrazňuje spolužiačka. Chce nás všetkých, dávnych kamarátov, poprosiť, aby sme prispeli na dobrú vec. Môžeme jej dôverovať, všetky vyzbierané peniaze sa dostanú na správne miesto. Dojíma nás to, prispievame s pocitom, že konáme dobrý skutok. Kladiem si otázku, prečo týchto ľudí nevnímame ako príživníkov. Prečo nenamietame, že sa mali snažiť. Veď si mohli šetriť, myslieť na nešťastie, zabezpečiť sa pre prípad, že prídu zlé časy. Čo si nenašli dve zamestnania a neodkladali si časť príjmu, aby teraz nemuseli prosiť o pomoc. Čo rodičov študentky nenapadlo, že jedného dňa budú musieť platiť drahú liečbu. Prečo sa teraz spoliehajú na to, že im niekto pomôže. Že im pomôžem ja, zo svojich peňazí, ktoré som si tak tvrdo opracovala.

Ktosi písal článok o daniach. Autor správne podotkol, že platenie daní je emočne silne nabitá záležitosť. Na svoje peniaze si neradi necháme siahať. Ďalej napísal, že niektorí ľudia zdôrazňujú skôr zodpovednosť za seba a svoju rodinu, kým iní "sa spoliehajú" na podporu systému financovaného z (našich!) daní. Znovu ma zaráža ostré polarizovanie na takých a onakých. A zároveň ma zaráža, že platenie daní a prispievanie do povestného "systému" sa dáva do kontrastu so "zodpovednosťou". Ja to cítim presne naopak. Skutočná zodpovednosť podľa mňa tkvie v uvedomení si, že z prispievateľky do "systému" sa môžem stať tou, ktorá bude na "systém" odkázaná. Hranica je neostrá a krehká. A ak nie ja, tak trebárs moja mama. Alebo aj suseda od vedľa, ktorú ani poriadne nepoznám. A potom táto suseda bude musieť trápne klopať na moje dvere, či mi posielať prosebné maily, aby som prispela na jej konto. V prijímateľoch netreba vidieť parazitov, feťákov, cudzincov, jedným slovom, "tých druhých", ale potenciálne seba.

Často pozorujem naše hlodavce. Ráno sa dva králiky a morské prasiatko hrnú k miske. Dominantná zajačica obsadí najlepšie miesto, podriadená samička sa k miske dostane z menej výhodnej strany. Morčiatko sa s kvikotom domáha, ale oba králiky ho k nej nepustia. Dokonca ho dôsledne odháňajú aj vtedy, keď sa nasýtia a od misky odídu. Strážia a len čo sa k nej morčiatko priblíži, ženú ho preč. Prestane ich to baviť až po chvíli, keď sa môže aj najslabší člen zvieracej domácnosti naraňajkovať. Je to ich ranný rituál. Zvieratá nepreberajú zodpovednosť za ostatných, len za seba a za svoje mláďatá. Jeden z našich králikov má vrodenú poruchu skusu, takže mu treba zuby raz za mesiac zbrúsiť. Prežíva len vďaka našej starostlivosti, vo voľnej prírode by takto handicapovaný zajac bol dávno obeťou predátora. Môžeme aj sa my správať podľa tohto prírodného odkazu a preberať zodpovednosť len za členov svojej svorky. Alebo môžeme prijať svoj ľudský, nezvierací údel aj s jeho nevýhodami a začať pracovať na svojej, prepytujem, ľudskosti.

Byť tým americkým profesorom, experiment by som ešte neukončila. Ak sa tento experiment skutočne odohral, dala by som študentom šancu na druhé kolo. Možno by zistili, že na matematike potiahnu priemer triedy jedni, kým na angličtine sú lepší druhí. Alebo, že ak lepší žiaci slabším pomôžu, vo finále budú mať z lepšieho priemeru zisk všetci. A zistili by aj, že vždy sa nájdu takí, ktorí si pomôcť nenechajú, a ktorí neuspejú v žiadnom predmete. Tak už to ale medzi ľuďmi chodí. 

Svetlana Žuchová

Zdroj: http://www.jetotak.sk/editorial/ oni-a-my  

 

 Author: obcan # WygyByme77
Komentáre2013-06-0817
-
 68% ( 15 people voted )
+
pekny clanok.ale co narobis ked vecsina 80-90% ma premyte mozgy od TV a novin.mna uz to sere ale ti pracujuci su fakt blbi. par ludi ktori si nedaju celkom vygumovat mozok a nedoveruju mediam,si nepomoze. este minimalne 50% diskuterov na strankach su plateni diskuteri. plateni roznymi nadaciami ala usa.takze .kolko je tu ludi mimo matrix?.plateni a par normalnych. keby nas bolo viac .tak by nam zakazali pisat diskusie.

sklamany # NojaHoqa28
-
 65% ( 7 people voted )
+
2013-06-08 20:18:17 4e63f038
Velmi dobry, putavy clanok, nevtieravym sposobom poukazujuci na typicke uvahove “posmyknutia”, pri reakciach na casto prezentovane, tendencne vizie optimalneho fungovania novej spolocnosti…

Nie casto citim potrebu pozitivne hodnotit nejaky clanok, ale tento si to jednoznacne zasluzi…


ORANGUTAN # PejiRiwe62
-
 74% ( 9 people voted )
+
2013-06-09 04:08:26 3ab363ee
Nízko hodnotený príspevok


Definitiva # MunoLyhi27
-
 36% ( 4 people voted )
+
2013-06-09 09:12:50 57f4ca0a
Nízko hodnotený príspevok


memory # XifiTasa15
-
 33% ( 8 people voted )
+
2013-06-09 09:56:51 59ad926c
memory

Prave naopak, autorka pochopila experiment absolutne spravne!

Okrem samotneho US "profesora", experiment nepochopili len niektori diskutujuci, ako sa zda... Vypovedna hodnota spominaneho experimentu, je totiz NULOVA!

Autorka clanku, nezmyselnost spominaneho experimentu, zhrnula v tychto vetach: "Ak sme raz tí, ktorí sa snažia, budeme sa snažiť aj naďalej... Sami sa rozhodneme, či sa budeme snažiť, či budeme drieť, či zamakáme a budeme úspešní, alebo budeme na to kašľať a parazitovať."

Cely ten "experiment", je len tendencnym unesenim a znasilnenim myslienky, ze spravodlive ohodnotenie prace je motivujuce, alebo naopak, ze nespravodlive ohodnotenie prace je demotivujuce... Tato myslienka, bola v danom "experimente" uplne vytrhnuta z kontextu...

Kapitalizmus moze byt prikladom mnoheho, ale v ziadnom pripade nemoze byt prikladom spravodliveho ohodnotenia prace, spravodliveho ohodnotenia schopnych a ak sme uz pri tom, ani prikladnom ziadnej formy spravodlivosti, ani prikladom humannosti, moralnych hodnot, etiky, empatie a uz absolutne nie slobody a akychkolvek inych, pre ludi dolezitych, hodnot...


Cely kapitalizmus je mozne zhrnut do nesledujucej definicie:

Pri minimalnych nakladoch vytvorit maximalny profit <=> ucel svati prostriedky

Definicia najvyssieho stupna kapitalizmu, by potom znela takto:

Pri nulovych nakladoch vytvorit maximalny profit <=> ucel svati prostriedky


Ci sa s tym ktokolvek stotozni, alebo nie, toto je hlavna idea kapitalizmu a od hlavnej myslienky sa odvija vsetko ostatne!!!

Ako je mozne si vsimnut, homo sapiens v uvedenej definicii nevystupuje!

Nevystupuje tam, lebo faktor homo sapiens, je v kapitalizme nepodstatny!

Homo sapiens, je v kapitalizme, len nahraditelnym zdrojom!!!

Cokolvek, ktokolvek, kedykolvek, kdekolvek, pouzije na obranu kapitalizmu, je vytrhnute z kontextu, tendencne a demagogicke!!!


Dristy o fiktivnej slobode v kapitalizme, o tom, ze v socializme sme nemali vibrujucu zubnu kefku, o tom, ze sucasny kapitalizmus, nema nic spolocne s tym pravym kapitalizmom, alebo lavym kapitalizmom, alebo rannym kapitalizmom, ktory bol dobry a spravny a ten najlepsi a podobne "argumenty", su a vzdy aj budu, len dristami!

Ani praveky lovec, zijuci sam na tisicoch stvorcovych kilometrov zeme, nebol slobodny. Nemohol si robit co chcel, kedy chcel a ako chcel... Musel lovit, aby nezdochol od hladu... Lovit musel nie kedy sa mu chcelo a kde sa mu chcelo, ale tam a vtedy, kde a kedy mal aj sancu nieco ulovit... Ak nechcel zmrznut, musel si najst jaskynu, nanosit do nej drevo, udrziavat v nej ohen, vyrobit si odev, na vyrobu ktoreho, najprv potreboval ulovit vhodnu zver s vhodnymi kozami... Jaskynu nemal tiez tam, kde si to zelal, s vyhladom na more, alebo brezovy haj, ale tam, kde nejaka bola... Ano, ak mu po tomto vsetkom este ostal cas, mohol sa podla vlastnej vole zavesit za nohy na konar blizkeho stromu, alebo sediet pred jaskynou a skrabat sa po hlave... Aj to vsak len dovtedy, pokial sa k jeho pribytku nezatulal nejaky praveky kapitalista a netresol ho kyjakom po hlave... Praveky kapitalista by tak bez vacsej namahy prisiel aj k odevu, aj k jaskyni, aj k nejakej potrave...

Socializmus nebol o ludoch zvyknutych na to, ze ich stat zachrani, ako si to vyjadril ty...

V socializme, stat nemal dovod nikoho zachranovat!!! V socializme bol kazdy sam zodpovedny za svoju "zachranu"!

Len v socializme sa dalo opravnene povedat, ze kazdy bol skutocne strojcom svojho stastia!

V kapitalizme, osobne stastie bezneho smrtelnika, zavisi viac od jeho stastia, ako od jeho zodpovednosti, snazivosti, vzdelania a osobnych rozhodnuti...

V socializme, bolo hospodarstvo planovane, tym padom bolo planovane aj kazdemu dostupne skolstvo... Vedelo sa, kolko a akych profesii bude v buducnosti potrebnych a podla toho sa urcovali aj pocty potrebnych ucnov a studentov...

Je hadam lepsie a logickejsie, ked si kazdy moze, podla svojej vole a schopnosti, vybrat z konkretnych ponukanych studijnych odborov s tym, ze po ich ukonceni, mu bude zarucena aj konkretna praca, zodpovedajuca jeho kvalifikacii, ako to, ze "slobodne" a bez ohladu na vlastne schopnosti a potreby hospodarstva, moze studovat cokolvek, ale pracu mu nemusi nikdy nikto ani ponuknut...

V prvom pripade sa jedna o slobodne a informovane rozhodovanie sa... V druhom pripade sa jedna o ruletu...

A to sa uz ani nezmienujem o neporovnatelne vyssej narocnosti a kvalite studia za socializmu...

Co z toho, ze v kapitalizme je niekto spickovym neurochirurgom, ked Penta sa rozhodla pretvorit vsetky nemocnice na Auparky...? Povie sa mu, ze kazdy je zodpovedny sam za seba, ze je malo flexibilny, ze je deformovany socialistickym myslenim, ze sa ma rekvalifikovat, alebo si otvorit sukromnu kliniku, ked uz je vraj taky schopny... Potom sa mu este pripadne zacne nadavat, ze je parazitom, kedze skonci na podpore... Ano, jeho by v kapitalizme skutocne bolo treba zachranovat... Nie pre jeho lenivost a neochotu prevziat zodpovednost za vlastny osud, ale kvoli nezodpovednosti idei kapitalizmu!!! V socializme nebolo potrebne nikoho zachranovat!!!

Uz vidim, ako slintosom tecu z papul sliny... Rychlo, rychlo, kde mam tu klavesnicu, rychlo, teraz mu to natriem, teraz mu napisem, rychlo, ved mam taky argument, ze sa z neho poserie, rychlo, tu je ta klavesnica, konecne a idem... A CO TA PREZAMESTNANOST V SOCIALIZME, HAAA...??? Ale som mu to natrel, aaaach... Teraz si mozem ist na chvilku spokojne zdriemnut...

Nenatrel moj zlaty, vobec nenatrel... Ta takzvana "prezamestnanost", bola vlastne pozitivnou crtou socializmu... Nazyvala sa plna zamestnanost! V socializme totiz ludia vedeli, ze je daleko, daleko, daleko dolezitejsie, dat vsetkym slusny zdroj obzivy, ako minimalizovanie nakladov na vyrobu, alebo bezohladna racionalizacia a optimalizacia prace... A to nie len z ludskeho a spolocenskeho hladiska, ale aj z ekonomickeho hladiska!!!

Sloboda ludi nespociva v tom, ze sa prehlasi, kazdy si moze robit co chce a kazdy je zodpovedny sam za seba... Sloboda cloveka spociva v tom, ze kazdy si moze vybrat svoju cestu, za presne urcenych podmienok... Za podmienok, ktore mu zarucuju konkretnu navratnost jeho vkladov!!! Socializmus toto ponukal... Kazdy presne vedel, co dostane spat, za kazdy svoj vklad!

Zarabat peniaze, teda pracovat, musia ludia, ako v kapitalizme, tak aj v socializme a aj v budhizme... Zivot ale nie je o zarabani penazi...

Zivot je o tom, co sa deje mimo prace... O case stravenom s rodinou, priatelmi, o case stravenom konickami, zabavou atd. A prave tato cast dna, hlavne determinuje mieru slobody a kvality zivota jednotlivca...

Pokial v socializme nikto nemusel riesit existencne problemy, ci nestrati pracu pred splatenim hypoteky, za co nakrmit vlastne deti, ci sa mu konecne podari najst si pracu, lebo mu uz vela uspor na zivobytie neostalo atd. V kapitalizme taketo problemy denne riesi mnoho ludi...

Pre mna je daleko prijatelnejsia vizia spolocnosti, v ktorej si kazdy clovek moze dovolit stravit popoludnie, bezstarostnou debatou v kruhu priatelov, aj ked len v lacnej zahradnej restauracii pri kofole, ako spolocnosti, v ktorej si niekto, ako sa raz chvalil jeden z gorilakov, moze dovolit utratit milion korun rocne v drahej restauracii, ale mnohi si nemozu dovolit ani tu kofolu v najlacnejsej zahradnej...

Ano, o tom je zivot, o kazdodennej moznosti si bezstarostne vypit kofolu... Pre vsetkych!!!

Preco pre vsetkych? Lebo kazdy clovek si minimalne toto zasluzi! No ale niektori zarabaju malo a niektori ani nepracuju, tak ako...? Tak im do boha zvyste platy a tym, co nepracuju, dajte pracu!!! Nemozeme, kapitalizmus takto nefunguje...! Tak si ten kapitalizmus strcte do analu!!! Spolocnost, ktora odopiera ludom kofolu, nema pravo existovat!!!


ORANGUTAN # PejiRiwe62
-
 73% ( 12 people voted )
+
2013-06-09 19:10:21 3ab36aeb
@oragnutan
sloboda v socializme?
mohol si sa slobodne rozhodnut, ze nebudes pracovat? nemohol
mohol si sa slobodne vybrat do rakuska? nemohol
mohol si sa slobodne rozhodnut, ci budes pracovat ako zamestnanec alebo zamestnavatel? nemohol
mohol si sa slobodne rozhodnut koho budes volit, pripadne rozhodnut nevolit? nemohol
cize ak si chcel nieco z tohoto urobit, lebo si chcel by strojcom svojho stastia, nemohol si, takisto si nemohol studovat to co si chcel, ale to co si mohol/co ti bolo dane...to je to stastie, o ktorom hovoris? mozno pre teba, lebo si bol vedeny za rucicku, to stastie bolo, pre mnoho inych nastastie nie...
ano mohol si sa slobodne rozhodnut, ci budes stat vo fronte na ovocie/maso/cokolvek nedostatkove alebo nie...to bol totiz vrchol slobody v socializme...
alebo si sa mohol slobodne rozhodnut dat baksis za podpultovy tovar, teraz uz tuto moznost nemas, kapitalizmus (alebo terajsie usporiadanie) nas teda, podla tvojej logiky, neslobodne obral o moznost korupcie uz na tej najnizsej urovni

opat tako ako ini obhajcovia socializmu a kritici kapitalizmu, nerozumies tomu, co to naozaj kapitalizmus je a mylne terajsie usporiadanie za kapitalizmus povazujes...

existuje take prislovie
kapitalizmus nerovnomerne a nespravodlivo rozdeluje bohatstvo, socializmus rovnomerne a spravodlivo rozdeluje chudobu (a nie len tu ekonomicku)

memory # XifiTasa15
-
 40% ( 5 people voted )
+
2013-06-10 09:58:13 d94b4972
loading...
Orangutan - moja reč, len máme obaja jeden základný problém. A ten problém sa nazýva "ovčania". A kým budú ovčania, budú aj bankstri. Ale prvotný problém sú ovčania. A ovčan, ktorý zarába o malinkatý kúsok viac, lebo vie mať zisk z toho, že odiera o kúsok svojho zamestnanca, bude s penou u huby dokazovať, že on má právo odierať svojho zamestnanca - lebo skvelý kapitalizmus tak funguje. A ovčan zamestnanec sa bude báť stratiť prácu, v ktorej ho okrádajú. Čo s tým?
anonym # BataDuci27
-
 64% ( 4 people voted )
+
2013-06-10 11:19:50 2e1ea741
memory -
mohol si sa slobodne rozhodnúť, ze nebudes pracovat? nemohol
a teraz prečo všetci kričia, aby prinútili malých parazitov na sociálnych dávkach pracovať? že nech aspoň zametajú ulice a čistia ich od papierikov? Veď majú právo slobodne "nepracovať"
mohol si sa slobodne vybrat do rakuska? nemohol
Podstata o ktorej hovori orangutan sa nezakladala na tom, že môžeme alebo nemôžeme ist do rakúska. a v sucasnosti ak sa zavedie akýkolvek nový systém - nebude to mať nič spoločné so znovuzavedením chodenia do rakúska. takže toto nie je argument ale kecy od veci
mohol si sa slobodne rozhodnut, ci budes pracovat ako zamestnanec alebo zamestnavatel? nemohol
súhlasím, systém bol ako poznačené karty, ale to je aj teraz - ak si mal kontakty mal si dobré miesto. ale ak si bol skutočne schopný, väčšinou si sa niekde dostal.
Teraz - to isté len v ružovomodrom - a už vôbec nie každý schopný sa dostane tam, kde bude dobre zaplatený. Takže máš iba čiastočne "malú časť argumentu", ale celkový argjment je slabý ako vyvarený čaj.
mohol si sa slobodne rozhodnut koho budes volit, pripadne rozhodnut nevolit? nemohol
TO MYSLÍŠ VÁŽNE? a koho slobodne volíš" Zlodeja Mečiara, zlodeja Dzurindu alebo zlodeja Fica?
Po tomto argumente silne pochybujem o tvojom zdravom rozume, lebo toto nikto normálny z huby vypustiť nemôže!!!
a tvoje porekadlo kapitalizmus nerovnomerne a nespravodlivo rozdeluje bohatstvo, socializmus rovnomerne a spravodlivo rozdeluje chudobu

keby ešte socializmus dokázal prežiť týchto 20 rokov, tak ty by si nemusel kapitalisticky zarábať na byt pre seba a pre deti, lebo by ti ich socialisticky pridelil štát. A bez problémov a bez strachu že ťa z toho bytu niekto kapitalisticky vyhodí ak nemáš na nájomné - by si v ňom socialisticky žil až do smrti.
Ak toto nazývaš socialistickou chudobou, tak túto chudobu ti závidia obrovské kvantá tých, ktorí budú do smrti splácať kapitalistickú hypotéku.
Ak za chudobu rátaš to, že za socíku boli v každom závode svoje podnikové chaty, kde zamestnanci chodili na letné/zimné dovolenky skoro zadarmo - a teraz na dovolenku bedač nechodí, lebo nebude mať na nájomné - tak sme kapitalisticky bohatí.
Ty vôbec rozumieš tomu čo drístaš? Alebo len pena od huby ale podstata je pre teba ďaleká.


anonym # BataDuci27
-
 64% ( 4 people voted )
+
2013-06-10 11:43:15 2e1ea741
Nízko hodnotený príspevok


memory # XifiTasa15
-
 38% ( 3 people voted )
+
2013-06-10 12:51:09 d94b4972
mať kde bývať je základná nutnosť života. za socializmu moji rodičia odkúpili za tržnú cenu družstevný byt v sedemdesiatych rokoch v okresnom meste na sídlisku. Zaplatili 30 Tisíc Sk majiteľovi, ten na nich previedol podiel v družstve. Bola to naozaj bežná cena, pri platoch okolo 1500 -2500 na človeka. Takže ak príjem mojich rodičov spolu bol cca 4 Tisíc Sk, tak za byt dali 8-násobok svojho mesačného príjmu. A to boli velké peniaze, ale dostupné bývanie. Takže ten socializmus bol pre ľudí omnoho príjemnejší pre obyčajného človeka ako súčasnosť aj kedy si mal Nulové dane.Tie byty o ktorých hovoríš ty, tie "zadarmo" podľa obálky boli štátne. Tie si nezaplatil oficiálne skoro nič. A spústa mojich spolužiakov mala rodičov bývajúcich aj v tých bytoch štátnych zadarmo. A rodičia mojich spolužiakov boli obyčajní robotníci, malí úradníci - žiadni okresní mestskí papaláši - v súčasnosti ich nazývajú plebs. Tak ten socialistický plebs mal byty alebo zadarmo za obálku, alebo družstevné, na ktoré sa našetrilo za 4-5 rokov maximum, alebo si stavali s nízkoúročenými štátnymi pôžičkami a štátnou nevratnou podporou dvojgeneračné domy. V podstate by sa dalo povedať, že s prižmúrením oka bytový problém ako taký skoro neexistoval. A v súčasnosti už by neexistoval vôbec, lebo ku koncu socializmu bol už štát rozbehnutý a staval 60-80 tisíc bytov ročne. Za posledných 20 rokov by socializmus dostaval pre každého a kvalitne na rozdiel od tvojho trhového odpad produkujúceho kapitalizmu. Porozprávaj sa s 60-70 ročnými ľuďmi. Či mali problém ísť na dovolenku, či mali problém kde budú bývať dospelé deti, čí mali strach za čo kúpiť jedlo, či mali strach večer o deti keď bláznili na ihrisku, či mali strach že z čoho zaplatia mesačné účty za elektrinu a vodu. A potom otvor ústa a rozprávaj o socializme.Ja by som aj teraz radšej dal niekomu veľký úplatok a dostal byt zadarmo - a za ten úplatok si úradník kúpil niečo pre seba a rodinu a minul to v rodnej krajine. V súčasnosti dáš na hypoúrokoch obrovskú sumu naviac - neporovnateľne vyššiu pre rozpočet tvojej rodiny ako bola socialistická obálka, a nasledujúcich 30 rokov tŕpneš, či o byt neprídeš - čo v prípade socialistickej obálky neexistovalo.A naviac peniaze odídu do zahraničia, na rozdiel od socialistickej obálky. Takže chlape, drístaš, argumentnačne lietaš v oblakoch a absolútne nevidíš a nechápaš podstatu procesov a rozdiely medzi životom aký bol a ako žiješ voľne kapitalisticky teraz.
No a dám ti druhú zásadnú otázku - ak chceš nechať nepracujúcich parazitov neorganizovane "ničnerobiť" - z čoho sa potom živia?. Čo myslíš, prečo sme sa v organizovanom socializme nebáli ísť večer na prechádzku, prečo prakticky neexistovali kriminálne mestské štvrte ako teraz? Lebo každý mal nútenú prácu a zaistený príjem, zaistené zdravie, zaistené školy pre deti. Prečo majú v emerike obrovskú kriminalitu? Lebo ak ľudia na ľudí kapitalisticky se rú - tak tí nepracujúci tiež potrebujú jedlo, bývanie - a máš kriminalitu a sám na tvoje kapitalistické nerozmýšlanie doplácaš. A aby nebola kriminalita treba ľuďom dať organizovaú prácu a kríminalita padne. A samozrejme povinnosť za síce vynútený ale aj tak finančný príjem niečo pre ostatných odpracovať. Ináč sa bude len zhoršovať kriminalita a východisko v kapitalizme neexistuje - lebo kapitalizmus nemá východiská, ale len jeden cieľ - oje bať čo najviac ľudí s čo najmenšími nákladmi a čo najmenšou stratou osobného času. Takže ak budeme kapitalisticky pokračovať, polovica populácie zdochne od hladu, a tá druhá tiež neprežije, lebo v kŕčoch od hladu ju prvá polovica pozabíja

anonym # BataDuci27
-
 60% ( 5 people voted )
+
2013-06-10 17:42:53 2e1ea741
presne tak anonym BataDuci27

ale to budeš zbytočne vysvetlovat pubertákovi narodenému 1999 a ešte aj v škole oklamanému lebo mu nahučali do hlavy samé debi lity

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 4 people voted )
+
2013-06-10 18:59:18 4df7e017
Nízko hodnotený príspevok


memory # XifiTasa15
-
 38% ( 3 people voted )
+
2013-06-10 19:16:22 59ad926c
Piko
je jedno aký nick používaš...mna starého vlka neoklameš...lebo si ad hominem kxkxt ako rampa na železničnom priecestí

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 2 people voted )
+
2013-06-10 19:36:42 4df7e017
memory
pripájam sa k braňovi, na plateného primitívneho blba alebo neplateného nadšeného rovnako primitívneho blba s argumentami 15-ročného pubertiaka po treťom pive v krčme nemá zmysel žiadna beseda. Si primitívny blb, a tie tvoje takzvané opakujúce sa argumenty - si asi prečítal nejaký krátky článok proti socializmu ktorý písal rovnaký primitívny blb ako ty.
ty vieš vôbec jesť s vidličkou a nožom alebo ťa kŕmia z vedra ako idiota z blázninca?

anonym # BataDuci27
-
 50% ( 2 people voted )
+
2013-06-10 20:07:58 2e1ea741
Nízko hodnotený príspevok


memory # XifiTasa15
-
 38% ( 3 people voted )
+
2013-06-10 20:15:39 59ad926c
ty si vážne úplne vypatlaný pako. veď iba úplný ťulpas s tvojim štýlom takzvanej "argumentácie" dokáže povedať mne, že mi došli argumenty. a ešte sa prizná, že jeho práca tu na serveri skončila. choď do cirkusu a nauč sa najprv argumentovať pred 5-ročnými deťmi
ty môj malý zlatý hlupáčik.
a odkiaľ si preboha získal pocit, že ja sa urážam a prskám? ty si zjavne prečítal aj nejaký esoterický alebo horoskopický článok?
prosím neodchádzaj ešte zo servera, zajtra sa chcem tiež zabaviť. Síce hlupáci vo mne nevyzývajú ani záujem ani ľútosť, ale rozhovor s tebou je ako predstavenie s kopou dobrých vtipov, na ktoré som dostal zadarmo lístok.
Neodchádzaj, písmenkuj ešte

anonym # BataDuci27
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-06-10 23:17:16 2e1ea741
memory alias Piko

tvoja tupost a ubohost sa neda zakryt zmenou nicku....leda že by si si dal nick " de Bill " potom by boli tvoje príspevky opodstatnené ad hominem

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 2 people voted )
+
2013-06-11 02:30:27 4df7e017

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Hackerský útok na Sony Pictures napáchal velké škody


 Hackerský útok na Sony Pictures napáchal velké škody
Zákeřný kybernetický úder, za nímž s největší pravděpodobností stojí bizarní severokorejský režim, se možná stane nejničivějším v historii hackerských útoků na americké ...
Chci legalizovat eutanázii. Je to základní přirozené právo člověka
Environmentální fašismus: ekofašisté začínají přebírat Ameriku
Po Koncesionárikovi vám na dvere môže zabúchať aj Exekútorík

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.1327 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made