Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

PREČO JE BRATISLAVA ŠKAREDÉ MESTO?


PREČO JE BRATISLAVA ŠKAREDÉ MESTO?

Minulý týždeň sa ku mne dostal zaujímavý text. Na webe New York Times vyšla krátka recenzia na Bratislavu. Tento článok je podľa mňa natoľko trefný, že sa ho oplatí trochu rozpitvať.

Naše hlavné mesto vyšlo z hodnotenia autora veľmi nelichotivo. Ak na jednej strane hovoríme o rímskych fontánach, parížskych strechách, londýnskych parkoch, slovenské hlavné mesto najlepšie charakterizuje slovné spojenie Panelaks of Bratislava.

Samotný fakt, že Bratislava je v očiach návštevníkov škaredým mestom, je podľa mňa natoľko triviálny, že sa mu ani netreba venovať. A to tvrdím ako hrdý Bratislavčan.

Bratislava má tu smolu, že je takým malým, neúspešným súrodencom dvoch štramákov Viedne a Budapešti. A nech spraví naše hlavné mesto hocičo, nevyhne sa porovnaniu s týmito dvoma premiantmi. Taký Marcel Hossa, odsúdený na porovnávanie s Mariánom.

Ďalším dôvodom neúspechu krásavice na Dunaji je nešťastný spôsob, akým sa turisti do nej dostanú. Pre väčšinu návštevníkov je Bratislava jednodenným odskočením počas pobytu vo Viedni. A cesta z Viedne (petržalská betónová džungľa, Balkán na Hlavnej stanici a rannokapitalistická cesta taxíkom do centra) je taký tunel hrôzy, z ktorého sa nejeden turista už nespamätá.

Prečo ma teda zaujal spomínaný článok, keď považujem šerednosť môjho rodného mestečka za samozrejmú? Pretože recenzent presne vystihol dôvody bratislavskej nevábnosti a ešte aj dokázal naznačiť hlbšie súvislosti.

Momentálne sa pozastavujeme nad pastelovými farbami zateplených panelákov, z ktorého uhla pohľadu zatieňuje Aupark tower UFO na moste SNP, počet billboardov na meter štvorcový. Všetko podružnosti, ktoré si nezasvätený návštevník nemá šancu všimnúť.

Le Corbusier

Le Corbusier

Pritom problémom Bratislavy sú monolity zasadené do kľúčových častí mesta v budovateľskom nadšení predchádzajúceho režimu. Či už je to premostenie národnej galérie, budova slovenského rozhlasu, diaľničná estakáda, ktorá rozčesla a nadobro zničila stredoveké jadro mesta (čiže to, čím sme dnes mohli Viedni a Pešti vytrieť kocúra). A crème de la crème bratislavských rán, petržalské sídlisko, ktoré sprostredkovalo atmosféru pásma Gazy obyvateľom strednej Európy.

O množstve týchto majsterštukov sa bude relevantné percento architektov vyjadrovať pochvalne. Dokonca po svete pozbierali pár cien. A nepopieram, majú svoju brutálnu estetiku. Ale rovnako ako Hitchcockovu scénu v sprche si nechceme prežiť na vlastnej koži, nájde sa minimum ľudí ochotných žiť v mestách z rysovacích dosiek funkcionalistických hipsterov.

Samotná Petržalka, slúžiaca ako nocľaháreň bez akejkoľvek infraštruktúry, je nakoniec zosobnenie Le Corbusierovej predstavy moderného urbanizmu o oddelených mestských zónach na bývanie, prácu a relax. Že podobná racionalizácia v praxi nefunguje, na to stačí bežnému turistovi popoludnie v Bratislave. Autor pôvodného článku trefne poznamenáva, že Corbusierovi by po prechádzke od Námestia hraničiarov po Zrkadlový háj neostávalo nič iné, iba lakonicky skonštatovať "Whoops, I was wrong" (ja osobne silne pochybujem o schopnosti intelektuálov priznať si chybu, aj keď im tak povediac buchne do nosa).

Smutná otázka, ktorú si ale Bratislavčania musia položiť znie nasledovne.

Prečo za obeť modernej domýšľavosti padla bratislavská synagóga, ale Parížania si nepostavili betónovú magistrálu cez Île de la Cité? Prečo sa stará dedinská Petržalka zmenila na kulisy k post-apokalyptického sci-fi, ale Notting Hill je najlepšou adresou v Londýne. Prečo madridské Prado nemá plechovú fasádu natretú na bordovo, aby nebolo vidno hrdzu?

Jednoducho, prečo urbanistické deštrukčné idei minulého storočia neboli realizované tam, kde ich vyhútali, ale v mojom meste! Netvrdím, že mám na túto ultimátnu bratislavskú otázku tú správnu odpoveď, ale za ten čas som si vytvoril určitú teóriu.

Čo stojí v ceste buldozéru, naštartovanému ambíciou vybudovať racionálne mesto na troskách chybujúcej reality? Je to ten vysmievaný sedliacky rozum so svojou spiatočníckou záľubou v staromilských gýčoch. Konzervatívny pocit, že práca našich predkov má hodnotu, ktorú stojí za to zachovať. A nikde nie je istota, že to nové bude aj lepšie.

Tak tento sedliacky rozum musí vždy na body prehrať s buldozéristom mávajúcim nad hlavou lajstrami urbanistických štúdií francúzskych akademikov.

Jedinou nádejou zdravého rozumu uchrániť dedičstvo predkov pred demoličnou čatou vzletných ideí je právo veta, čiže inštitút súkromného vlastníctva. Že ani sám Le Corbusier za volantom nebude môcť zbúrať krámek so starožitnosťami stojaci v ceste transgalaktickej magistrále, lebo jeho majiteľ si to jednoducho nepraje. Iná nádej neexistuje. Obávam sa, že práve možnosť efektívne brániť súkromné vlastníctvo zachránila historické centrá miest západnej Európy pred bratislavským osudom.

Brutalismus

Brutalismus

Všetky urbanistické rany na tvári Bratislavy boli totiž vykonané v dobe, ktorá súkromnému vlastníctvu, jemne povedané, príliš nepriala. Nejde iba o červenú totalitu. Na zničení bratislavského podhradia má výrazný podiel aj hnedá diktatúra, ktorá vyvraždila pôvodných židovských vlastníkov. A tak nebolo tej duše, ktorej by na zachovaní dedičstva predkov skutočne záležalo.

Tento príbeh sa v moderných dejinách opakuje v svetlo modrom. Možno by sa Považská Bystrica dožila obchvatu namiesto namiesto betónovej estakády centrom mesta, keby si občania mohli efektívne brániť svoje domovy. O právo na ochranu súkromného vlastníctva pred raison d’État bude treba bojovať stále.

Ale choďte sa pozrieť do Viedne, Paríža či Londýna oplatí sa to.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2015-11-1111
-
 43% ( 4 people voted )
+
Vy vážne ..maestro Fandák 76.. ste nepochopil naše- moje narážky.To vážne si ..vo svojej hlave.. neviete nájsť odpoveď na svojú otázku ?/ Aj v našej krčmičke :" je ..ešči furt je malo vyhodňaroh vof Bratislave a " gluptakoch treba veksľovac" ./On ten Šuster zrichtoval Košice , stalo sa hlavné...lem ešči to ty Tatry ... A BL---naj sebe robí --po našim vzoru---za toty peňeži --- / čo vyhodňare narobia v BL---/Navrhujem žeby šicky BL úrady buli buc v KE abo v Po...to by sce vidzeli EKONOMICKÝ VZOSTUP--- A ostatný gluptaci naj tam zostaňu--
klopi # FumiSagy94
-
 54% ( 3 people voted )
+
2015-11-12 19:51:42 58d4289b
Šumne hvarim ket naši motore zos PP, KK , LE, SN . GL. PO, KE a t .d hlavne Spišacke ŠPZ ked v BL .. ket lem dachto kukne na motor ...ta naj se spameta ..bo un raz v živoce pridze do našich Tatroch a ..Pali poviel že --lem po papuli budze malo...
klopi # MikaTeje98
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-12 20:17:01 58d4289b
A BL / nie je skratkou "blbouni" / nebolo a nebude škaredé mesto . Už keď nič iné ta my tu dvaja sme vo SK..Filhamónií -priestoroch kedysi ...promovali--- niektori /PODTATRANCI!
klopi # MikaTeje98
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-12 20:25:09 58d4289b
ta
hoblik # QoguHafe46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-13 07:40:26 59ad1a63
BA má svojho HOVNOMANA! Postravia mu sochu?
Peter # RoduByba06
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-11-13 08:55:40 c350b50d
Je evidentné, žo pod vizuál Bratislavy sa podpísal (príliš) prudký rozvoj a s tým spojený nárast obyvateľstva po federalizácii ČSSR, keď BA získala štatút hlavného mesta SSR. Mať vtedy v rukách trochu sofistikovanejšie nástroje hromadnej bytovej výstavby, ako mali napr.v NDR, a trochu štedrejší mešec, tak aj Petržalka mohla ináč vyzerať. (zaujímavé, že napriek jednoliatej ideológii soc. tábora predsa len rozdielny prístup robotníckych kádrov, pravdepodobne skrz v podvedomí pôsobiace kultúrno-spoločenské tradície). Tu ale treba povedať, že tá zdravšia časť plánovačov, súc si vedomí veľkej zodpovednosti, presadila na riešenie Petržalky dokonca medzinárodnú súťaž s ozaj zaujímavými výsledkami, no v konečnom dôsledku zvíťazil pragmatizmus päťročníc. Čo sa vtedy zanedbalo/podcenilo, obyvatelia Pétržky sa až teraz snažia dobehnúť, žiaľ aj v podobe tých najpitoresknejších farebných kreácií svojich zateplených domov. Hm, tu by zase paradoxne bol viac na mieste pohľad, že menej je viac, ale platí to aj pre iné SK mestá. Zateplovací "ošial" prináša aj tie najstrašnejšie výpovede o vkuse obyvateľov tej-ktorej bytovky.

Inak treba povedať, že BA je naďalej vzrušujúcim mestom, vznikali a vznikajú zaujímavé veci, no samozrejme aj prešľapy. Nič proti developerskej profesii ako takej, iba proti ich pažravosti. Autorovi a New York Times toľko, že pre lepší pocit z BA treba čo najviac času tráviť aj v historickom jadre. Hm, a práve v NYT, súc subjektom v megaaglomerácii, by mali mať trochu diferencovanejší pohľad na dôsledky intenzívneho využívania územia.


FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-13 09:32:44 59ad0b0a
loading...
...a tých obraz vylepšujúcich miest je omnoho viac. Napr. Horský park, takpovedic bratislavský "central park", atď.
FcKensie # HegaNojy80
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-11-13 12:35:19 59ad0b0a
batislava vzdy bola je a bude len jedna velka sprosta seda dedina- ani na vieden , budapest ani prahu sa nechyta.

cockerba # CanyQuxu75
-
 50% ( 2 people voted )
+
2015-11-13 16:36:29 d9901faf
Autor nevie o čom hovorí a ráta s tým, že to bude čítať niekto čo tiež nevie o čom hovorí. :)
"Prečo madridské Prado nemá plechovú fasádu natretú na bordovo, aby nebolo vidno hrdzu?"
Nebude to tým, že Madridské Prado bolo postavené pred stovkami rokov? :)
A keď už autor načal plechové konštrukcie, múzeá a Španielsko, tak nech sa pozrie na Museo Guggenheim Bilbao. Na severe Španielska, jedna z významnejších budov na svete čo sa týka umenia, je, pozor, celá kovová, z materiálov na to vytvorených, ktoré sa lesknú a nehdrzavejú.

James Trotl # XujuLyqu39
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-14 11:02:31 5ee52873
Vzdy sa dobre bavim ked vidim ako hrdi blavaci presviedcaju samych seba o tom ze ich mesto je predsa len pekne. Porovnavavate sa so svetovymi metropolami? :-))) nemate ani na Krakov alebo Brno. Cast tragedie Slovenska je v tom ze taketo nieco ma byt jeho hlavne mesto.
ms # JabeBody10
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-17 06:16:55 4f91cea7
Vzdy sa dobre bavim ked vidim ako hrdi blavaci presviedcaju samych seba o tom ze ich mesto je predsa len pekne. Porovnavavate sa so svetovymi metropolami? :-))) nemate ani na Krakov alebo Brno. Cast tragedie Slovenska je v tom ze taketo nieco ma byt jeho hlavne mesto. Nejde len o budovy a nakupne centra a billboardy, ale aj o dusu mesta. Neplacte nad Husakom a pozrite sa co ste vybudovali a znicili po r 1990.
ms # JabeBody10
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-17 06:21:59 4f91cea7

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Odvodovým úverom k svetlým zajtrajškom


Odvodovým úverom k svetlým zajtrajškom
Spomeniete si ešte na odvodový úver? Túto myšlienku vláda pretavuje do praxe. Čoskoro sa tak bude poskytovať úver firmám na pokrytie povinných odvodov zamestnancov, ktorých by inak ...
Zázrak dobrovolné směny
Srdce vyžírající kanibal se od Obamy dožaduje, aby poslal zbraně
Problémy základného školstva začínajú na vysokých školách

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0344 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage