Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Päť digitálnych služieb, ktoré robia svet slobodnejším, a prečo


Päť digitálnych služieb, ktoré robia svet slobodnejším, a prečo

Politici sa predbiehajú v tom, akú verziu minulosti prinesú späť prostredníctvom svojej moci. Medzitým podnikatelia vytvárajú budúcnosť pre každého, kto sa jej chce zúčastniť. Tu sú niektoré z najzaujímavejších experimentov v oblasti digitálnych služieb, ktoré menia spôsob, akým pracujeme, žijeme a zároveň robia svet slobodnejším miestom a to všetko bez rozdeľujúcich verejných debát a prijímania zákonov v parlamente.

OpenBazzar

Komerčné služby, ktoré obchádzajú akúkoľvek formu štátnej kontroly získali pozornosť už pred niekoľkými rokmi pri vzostupe darknetu s názvom Silk Road. Jeho zakladateľ bol odsúdený na dva doživotné tresty. Po tejto tragédii sa inovatívne hlavy pýtali: kde sa stala chyba? Problémom bola existencia centrálneho bodu. Ale čo keby sa nám podarilo vybudovať úplne decentralizovanú obchodnú platformu? Takáto prevratná aplikácia by bola ako "hydra", ktorú by už žiadny štát nedokázal vypnúť.

A tak po dvoch rokoch vývoja tu máme OpenBazzar, distribuovanú obchodnú platformu, ktorú si môže stiahnuť každý a stať sa tak jedným z mnohých "uzlov" zabezpečujúcich jej fungovanie. Táto platforma totižto funguje na báze peer-to-peer. Jej cieľom nie je slúžiť zločineckým zámerom. Je určená na spájanie kupujúcich a predávajúcich za účelom zvýšenia ľudského blahobytu prostredníctvom vzájomne prospešnej dobrovoľnej výmeny. Pôsobí naprieč štátnymi hranicami spôsobom, ktorý nemôže byť kontrolovaný regulátormi.

OpenBazzar dostal silnú podporu od investora do rizikového kapitálu Andreessena Horowitza (Mosaic a Netscape) a start-up investora Williama Mougayara (blockchain). Ich finančné infúzie dali vývojovému tímu zdroje a legitimitu uviesť celý projekt "do života." Niektoré médiá možno budú informovať o jeho zneužití pre nelegálne produkty, ale jeho skutočným potenciálom bude funkčné komerčné trhovisko pre celý svet, pre kohokoľvek s internetovým pripojením a túžbou obchodovať.

Táto platforma je open-source software a je zadarmo. Jej stiahnutie užívateľov nestojí nič a je príkladom toho, čo sa nazýva "permissionless innovation" neobmedzené experimentovanie s novými technológiami (príkladom je aj zdieľaná ekonomika). Je to najčistejšia forma inovácie, ktorá mení obchodnú stratégiu a prívlastok radikálny je slabý výraz pre popis jej potenciálu.

Ethereum

Jeden aspekt Bitcoin protokolu, ktorý bol ponechaný na neskorší vývoj, bol jeho potenciál pre vytvorenie alternatívneho a kompletne súkromného peer-to-peer právneho usporiadania. "Inteligentné zmluvy" sú bežným príkladom, ale v skutočnosti vždy existoval potenciál pre široký rozsah služieb založených na takomto type kontraktov.

Problémom bol konzervativizmus Bitcoin vývojárov, ktorí nevyužili jeho potenciál do tej miery, aby sa stal alternatívnym priestorom pre tvorbu a vynucovanie kontraktov. Pred niekoľkými rokmi zopár vývojárov začalo pracovať na alternatívnej platforme, ktorá využíva technológiu blockchain, ale je úplne mimo siete Bitcoin. Výsledkom je Ethereum, distribuovaná platforma, ktorá umožňuje vytvorenie nekonečnej škály právnych služieb fungujúcich na báze peer-to-peer. Niektoré z prvých aplikácií si môžete prezrieť tu. Patria medzi ne služby pre zasielanie správ, stávkové služby, úschovne dokumentácie, reputačné systémy, a ešte oveľa viac.

Jednou z najzaujímavejších charakteristík Etherea je to, že ako platforma využíva základné vlastnosti Bitcoinu, ale zároveň je úplné oddelená od meny, ktorá nesie toto meno. Miesto toho, zmeny vo virtuálnej "účtovnej knihe" sú realizované s novou výmennou jednotkou nazývanou Ether. Technicky nejde o peniaze, ale skôr o žetóny vlastníctva pod kontrolou programovacieho prostredia. Má však ale svoju trhovú hodnotu, tá vzrástla z $0.0 na $10.50. Prví investori sú dnes veľmi šťastní ľudia.

Potenciál tejto platformy je prekonať súčasný právny systém so všetkou jeho neefektivitou a spomalenosťou a nahradiť ho systémom, ktorý uspokojí dopyt ľudí po nemennej forme vedenia záznamov a zmluvnej istote. Na platforme nenájdete žiadnu cenzúru, podvody alebo zasahovanie tretej strany. Taktiež platforma nepozná štátne hranice, rasu, náboženstvo, pohlavie alebo spoločenský status. Všetci sú si rovní. Momentálne však platforma ešte nie je určená pre koncových zákazníkov. To sa však zmení o par rokov, keď budete využívať rôzne služby vybudované práve na základoch tejto platformy.

Slack

Email nikdy nefungoval dobre, keď ste potrebovali komunikovať v rámci väčšej skupiny. Môžete ľahko stratiť celkový prehľad, musíte si pamätať veľa vecí a nakoniec sa aj tak musíte prehrabávať v nekonečne veľkej doručenej pošte. Áno, ja viem - na svete existujú aj väčšie problémy. Napriek tomu som čakal 25 rokov, kým ho niekto vyriešil. Vyskúšal som každý software určený na skupinovú prácu, ale nadobudnutie zručností pri jeho používaní bolo príliš komplikované. Ak sa objavili akékoľvek problémy, ľudia sa nemohli pripojiť a projekt padol.

Počúval som o Slack-u pár rokov, ale nikdy som ho neskúsil. Pred niekoľkými dňami som sa zúčastnil vedeckého stretnutia, pri ktorom moderátor požiadal o zdvihnutie ruky tých, ktorí používajú Slack. Dve tretiny účastníkov zodvihli svoje ruky. To mi stačilo na to, aby som tomu konečne dal šancu.

V skratke, bol som ohromený. Je to ten druh technológie, ktorá sa vám bude zdať nevyhnutná, ako náhle ju uvidíte a vyskúšate. Je to systém pre zasielanie správ, ktorý umožňuje vytváranie skupín, súkromných správ, verejné alebo súkromné zdieľanie, pripájanie príloh rôznych veľkostí, a je kompletne priehľadný a škálovateľný. Je vybavený plochou pre aplikácie pre všetky prostredia. A pre základných užívateľov je celý program zdarma.

Nikdy predtým som si nevedel predstaviť, že by tento program mohlo naozaj nahradiť email, ale potom, na môj úžas, zrazu som si uvedomil, že je to možné. Po štvrťstoročí a práci tisícov skvelých ľudí vkladajúcich svoje mysle do rozuzľovania tohto problému, riešenie nakoniec prišlo a nie v podobe lepšieho email systému, ale premyslení celej štruktúry skupinovej komunikácie a spolupráce.

LinkedIn

Áno, táto web stránka je tu už nejaký čas, ale je tu jeden dôvod, prečo je to jedna z najnavštevovanejších stránok na svete. Predstavuje najväčší nástroj na podporu profesionálnej kariéry, aký bol kedy vynájdený. Každý účastník na svetovom trhu môže "uploadnúť" svoju doterajšiu prax a životopis, súpis schopností, zhromažďovať spätnú väzbu od ostatných, uverejniť osobné hodnotenia a tak ďalej. Ale kľúčová myšlienka tu nie je na prvý pohľad zrejmá toto všetko môžete robiť bez obťažovania svojho súčasného zamestnávateľa.

Čo to vlastne znamená, je skutočne pozoruhodné. Zamestnanci môžu byť neustále prítomní na trhu práce. Miesto panikárenia a hľadania si práce, keď vaše súčasné zamestnanie naberá nepriaznivé obrátky, môžete si zachovať svoju dostupnosť pred potenciálnymi budúcimi zamestnávateľmi. LinkedIn predstavuje zásadný krok ku skutočnému trhu práce. To oslobodzuje tých, ktorí boli často závislí na jednom zamestnávateľovi.

Jedným z dôsledkov vládnej intervencie do pracovného trhu je to, ako pripútava pracovníkov k svojim pracovným miestam. Benefity v podobe zdravotnej starostlivosti, komplikované daňové evidencie a rôzne druhy inštrukcií spôsobili, že trh práce je ďaleko menej flexibilný než tomu bolo pred sto rokmi. A skutočne, po 2. svetovej vojne, firemné a právne systémy boli štruktúrované tak, aby človek hneď po škole dostal prácu a zachoval si ju až do dôchodku. Myšlienka prestupovania z miesta na miesto bola považovaná za zlú.

To už ale zďaleka nie je svet, v ktorom žijeme teraz. Vďaka technológiám a priemyselnej štruktúre, ktorá sa mení veľmi rýchlo, zamestnanci musia zostať v pohybe, aby zostali "svieži", učili sa stále nové veci a uvedomovali si svoju najvyššiu hodnotu. Mali by opustiť už stagnujúce inštitúcie a otvoriť sa tým inovatívnym. Správny čas na hľadanie si novej práce je práve vtedy, ak ste najspokojnejší a najproduktívnejší na svojom aktuálnom mieste. Nezávislosť zamestnancom! LinkedIn prišiel práve včas, aby priniesol túto slobodu.

UpWork< /p>

Niekoľko väčších platforiem pre najímanie slobodných povolaní sa zlúčilo minulý rok za účelom vytvorenia súvislej a efektívnej platformy určenej na hľadanie talentov po celom svete. Úlohy, ktoré kedysi stáli tisíce dolárov, ako sa ukázalo, je možné splniť za nepatrný zlomok tejto sumy prostredníctvom medzinárodného outsourcingu. UpWork je nástroj, ktorý toto umožňuje.

O aké druhy pracovných miest ide? Tvorba webových stránok, tvorba grafiky, riešenie problémov v databáze, plánovanie, vzťahy so zákazníkmi, prijímanie stávok a ďalšie digitálne zručnosti, aké si len viete predstaviť. Aj v tomto prípade je použitie platformy zdarma.

Uverejníte na nej svoju prácu a potom si vyberiete medzi desiatkami žiadateľov, ktorí vás podporia a odpromujú v priebehu niekoľkých hodín. Platforma si zoberie iba zlomok z vašej mzdy, keď je práca hotová.

UpWork poskytuje nespočetne veľa možností pre ľudí po celom svete zarábať peniaze tým, že slúžia ostatným. Sprístupňuje talenty zamestnávateľom, ktorí by sa inak o nich ani nikdy nedozvedeli. Vo svete zvýšenej špecializácie, hlavne v daných stiesnených finančných podmienkach, to bol dar z nebies. Hovorím ako niekto, kto často zamestnáva na UpWorku. Môžete taktiež získať úžasný pocit zapojením do pracovného pomeru talentovaných ľudí z celého rozvojového sveta, ktorí majú obrovský talent, ale málo príležitostí.

Sloboda bez povolenia

Všimnite si, že žiadna z týchto inovácií nevyžaduje právnu legislatívu. Žiadna z nich nemusela byť podpísaná prezidentom a nevyžadovala ani televízne debaty. Každá z nich však pomáha prinášať viac slobody pre celý svet a hlboko ovplyvňuje budúcnosť ľudstva v spôsobe akým žijeme a pracujeme.

Ich vybudovanie bolo kapitalistickým aktom, ale zároveň aj výrazne dobročinným krokom. Ich tvorcovia sú naši skutoční vodcovia: pionieri budúcnosti, zatiaľ čo prezidentskí kandidáti vypĺňajúci našu pozornosť sú reakcionárski bojovníci za minulosť.Author: Jeffrey Tucker # CoriLyla76
Technológie2016-09-19
-
 62%  ( 3 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   tr
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

SYMPATIE K USA A RUSKU SE MĚNÍ


SYMPATIE K USA A RUSKU SE MĚNÍ
Narodil jsem se v průběhu okupace Československa v roce 1968. Od malička jsem s rodiči pravidelně poslouchal Hlas Ameriky a tehdy ještě Svobodnou Evropu. Podle dnešních kritérií byli moji ...
ŠVÉDSKO: SKUTEČNOST PŘEDSTIHUJE ORWELLA
ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE
Spíše než Trumpovu zeď
Najčítanejšie za týždeň

„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie


„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie
Vo Vanuatu berú starý hippie slogan „jedzte lokálne“ naozaj doslovne. Podľa britských novín The Guardian táto skupina ostrovov v Tichomorí zakazuje import nezdravých potravín zo zahrani...
ŠVÉDSKO: SKUTEČNOST PŘEDSTIHUJE ORWELLA
Vďaka za vývoz zisku!
ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE

Ropný kolaps, ktorý stále nebol


Ropný kolaps, ktorý stále nebol
Jeden z dôvodov, prečo sa Spojeným štátom ekonomicky darí lepšie ako Európe, alebo Japonsku, je relatívne lacnejšia energia. Tá je v USA dostupnejšia vďaka obrovskému rozmachu ťažby...
GENDER VE ŠKOLÁCH: POKUS NA NEZLETILÝCH LIDSKÝCH SUBJEKTECH
„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie
Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ

Vďaka za vývoz zisku!


Vďaka za vývoz zisku!
„Vyvážanie“ zisku zahraničnými firmami je obľúbenou témou formálnych aj neformálnych diskusií na Slovensku. Niekedy dokonca začujeme pojem ako novodobý „kolonializmus“. Celá ...
KDO CHCE SOCIALISMUS, AŤ MÁ JEN, CO SI ZASLOUŽÍ
HLAVNÍ ČINNOSTÍ STÁTU NESMÍ BÝT NEDOBROVOLNÉ PŘEROZDĚLOVÁNÍ PENĚZ
Pokec s centrálním plánovačem

V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA


V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA
Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 39 utrpělo zranění při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku. Policie ve svém vyhlášení potvrdila, že jsou na místě mrtv...
Málo bolo Castra?
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda

Experiment v Göteburgu: Viac škody než osohu


Experiment v Göteburgu: Viac škody než osohu
Svet dychtivo sleduje domov dôchodcov Svartedalens v Göteburgu. Začali tam totiž experimentovať so 6 hodinovým pracovným časom. Podarí sa im tak ušetriť, a zároveň zvýšiť produktivitu...
ŠVÉDSKO: SKUTEČNOST PŘEDSTIHUJE ORWELLA
ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE
Tuhá zima pre obnoviteľné zdroje v Nemecku

Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit


  Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Ve čtvrtek pronikl poprvé robot do kontejnmentu druhého bloku. Jeho úkolem bylo vyčistit rampu, která je přístupem do prostor pod reaktorovou nádobou a připravit cestu svému následovníku...
India s nadrozmernými bankovkami a barterom
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Spíše než Trumpovu zeď


Spíše než Trumpovu zeď
President Trump již plní to, k čemu se zavázal ohledně řešení ilegální imigrace. Jeho exekutivní nařízení z 25. ledna vyžaduje výstavbu zdi podél celé hranice USA a Mexika. Ač se ...
Facebook Trumpovi volby nevyhrál
PŘIŠLA NA GRAMMY V ŠATECH „MAKE AMERICA GREAT AGAIN“. OSTUDA, KŘIČÍ MÉDIA
HURÁ NA TRUMPA

Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?


Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?
Čína zaviedla politiku jedného dieťaťa v roku 1979 a až v roku 2015 začalo prichádzať k jej uvoľňovaniu (momentálne je hranica posunutá na 2 deti). Táto politika sa uplatňovala formou ...
S Bitcoinom je v Číne pokoj, zatiaľ
Tak už je to tady: Čína staví terminátora
TAJNÁ ZADNÍ VRÁTKA TELEFONŮ ANDROID POSÍLAJÍ DATA DO ČÍNY

RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU


RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU
Je to mimořádně hnusné, v pátek měl být do zločinného komunistického státu z Ruska vydán Čche Mjong pom, který utekl ze sibiřského poddanství a dvacet let žil v ilegalitě. Rusov...
JOSIF STALIN: BEZOHLEDNÝ MASOVÝ VRAH
Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE

Od malého občánka k poslušnému občanovi


Od malého občánka k poslušnému občanovi
V tomto článku se můžete dočíst o nejrůznějších aspektech škodlivosti povinné školní docházky; zdaleka nejde jen o násilné donucení, státní propagandu a indoktrinaci – bohužel ...
PARADOX SOCIÁLNÍHO STÁTU
Oblievanie peniazmi školstvu nepomohlo
O systému a lidech

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Bláznivý svět altcoinů


Bláznivý svět altcoinů
Bitcoin není jediná kryptoměna. Je „pouze“ první a nejvýznamnější z několika stovek kryptoměn. Většina z nich je zbytečná, nebo dokonce nebezpečná. Pár jich ale stojí za ...
SVĚT NARUBY? ANO. TAK VYPADÁ MONETÁRNÍ INTOXIKACE
Mýtus zlé deflace
Komodity: Bilance roku 2016. Výhled na rok 2017

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Síťová neutralita: Velký šmírák diktuje férová pravidla webu?


Síťová neutralita: Velký šmírák diktuje férová pravidla webu?
Americká Federální komise pro komunikaci nedávno prosadila Nařízení otevřeného internetu, známějšího pod označením „síťová neutralita“. Jedná se o intervenci, jejíž plný ...
Češi vyrobili létající kolo (video)
KVALITA RTVS STÚPLA, VYŠIE POPLATKY SI VRAJ ZASLÚŽI. ALEBO NIE?
MILÝ VOLKSWAGENE, TO BYLA TVÁ NEJVĚTŠÍ CHYBA...

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0254 s
Kozmetický salón v Bratislave salón krásy Bratislava Kozmetický salón bratislava kozmetika Bratislava Kozmetika v Bratislave omladenie pleti Bratislava regenerácia pleti Bratislava beauty salon bratislava chemicky peeling bratislava hlbkove cistenie pleti bratislava Mezoterapia Bratislava Mezoterapia v Bratislave Omladenie pleti v Bratislave Regeneracia pleti v Bratislave Omladenie pleti kyselinou hyaluronovou | Mezoterapia Bratislava Dermaroller Bratislava Mezoterapia v Bratislave Kyselina hyalurónová Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou Regenerácia pleti Sonoforéza | Chemický peeling aha kyselinami Bratislava chemický peeling ovocnými kyselinami Chemický peeling Bratislava aha chemicky peeling v Bratislave peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratislava | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage