Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Päť digitálnych služieb, ktoré robia svet slobodnejším, a prečo


Päť digitálnych služieb, ktoré robia svet slobodnejším, a prečo

Politici sa predbiehajú v tom, akú verziu minulosti prinesú späť prostredníctvom svojej moci. Medzitým podnikatelia vytvárajú budúcnosť pre každého, kto sa jej chce zúčastniť. Tu sú niektoré z najzaujímavejších experimentov v oblasti digitálnych služieb, ktoré menia spôsob, akým pracujeme, žijeme a zároveň robia svet slobodnejším miestom a to všetko bez rozdeľujúcich verejných debát a prijímania zákonov v parlamente.

OpenBazzar

Komerčné služby, ktoré obchádzajú akúkoľvek formu štátnej kontroly získali pozornosť už pred niekoľkými rokmi pri vzostupe darknetu s názvom Silk Road. Jeho zakladateľ bol odsúdený na dva doživotné tresty. Po tejto tragédii sa inovatívne hlavy pýtali: kde sa stala chyba? Problémom bola existencia centrálneho bodu. Ale čo keby sa nám podarilo vybudovať úplne decentralizovanú obchodnú platformu? Takáto prevratná aplikácia by bola ako "hydra", ktorú by už žiadny štát nedokázal vypnúť.

A tak po dvoch rokoch vývoja tu máme OpenBazzar, distribuovanú obchodnú platformu, ktorú si môže stiahnuť každý a stať sa tak jedným z mnohých "uzlov" zabezpečujúcich jej fungovanie. Táto platforma totižto funguje na báze peer-to-peer. Jej cieľom nie je slúžiť zločineckým zámerom. Je určená na spájanie kupujúcich a predávajúcich za účelom zvýšenia ľudského blahobytu prostredníctvom vzájomne prospešnej dobrovoľnej výmeny. Pôsobí naprieč štátnymi hranicami spôsobom, ktorý nemôže byť kontrolovaný regulátormi.

OpenBazzar dostal silnú podporu od investora do rizikového kapitálu Andreessena Horowitza (Mosaic a Netscape) a start-up investora Williama Mougayara (blockchain). Ich finančné infúzie dali vývojovému tímu zdroje a legitimitu uviesť celý projekt "do života." Niektoré médiá možno budú informovať o jeho zneužití pre nelegálne produkty, ale jeho skutočným potenciálom bude funkčné komerčné trhovisko pre celý svet, pre kohokoľvek s internetovým pripojením a túžbou obchodovať.

Táto platforma je open-source software a je zadarmo. Jej stiahnutie užívateľov nestojí nič a je príkladom toho, čo sa nazýva "permissionless innovation" neobmedzené experimentovanie s novými technológiami (príkladom je aj zdieľaná ekonomika). Je to najčistejšia forma inovácie, ktorá mení obchodnú stratégiu a prívlastok radikálny je slabý výraz pre popis jej potenciálu.

Ethereum

Jeden aspekt Bitcoin protokolu, ktorý bol ponechaný na neskorší vývoj, bol jeho potenciál pre vytvorenie alternatívneho a kompletne súkromného peer-to-peer právneho usporiadania. "Inteligentné zmluvy" sú bežným príkladom, ale v skutočnosti vždy existoval potenciál pre široký rozsah služieb založených na takomto type kontraktov.

Problémom bol konzervativizmus Bitcoin vývojárov, ktorí nevyužili jeho potenciál do tej miery, aby sa stal alternatívnym priestorom pre tvorbu a vynucovanie kontraktov. Pred niekoľkými rokmi zopár vývojárov začalo pracovať na alternatívnej platforme, ktorá využíva technológiu blockchain, ale je úplne mimo siete Bitcoin. Výsledkom je Ethereum, distribuovaná platforma, ktorá umožňuje vytvorenie nekonečnej škály právnych služieb fungujúcich na báze peer-to-peer. Niektoré z prvých aplikácií si môžete prezrieť tu. Patria medzi ne služby pre zasielanie správ, stávkové služby, úschovne dokumentácie, reputačné systémy, a ešte oveľa viac.

Jednou z najzaujímavejších charakteristík Etherea je to, že ako platforma využíva základné vlastnosti Bitcoinu, ale zároveň je úplné oddelená od meny, ktorá nesie toto meno. Miesto toho, zmeny vo virtuálnej "účtovnej knihe" sú realizované s novou výmennou jednotkou nazývanou Ether. Technicky nejde o peniaze, ale skôr o žetóny vlastníctva pod kontrolou programovacieho prostredia. Má však ale svoju trhovú hodnotu, tá vzrástla z $0.0 na $10.50. Prví investori sú dnes veľmi šťastní ľudia.

Potenciál tejto platformy je prekonať súčasný právny systém so všetkou jeho neefektivitou a spomalenosťou a nahradiť ho systémom, ktorý uspokojí dopyt ľudí po nemennej forme vedenia záznamov a zmluvnej istote. Na platforme nenájdete žiadnu cenzúru, podvody alebo zasahovanie tretej strany. Taktiež platforma nepozná štátne hranice, rasu, náboženstvo, pohlavie alebo spoločenský status. Všetci sú si rovní. Momentálne však platforma ešte nie je určená pre koncových zákazníkov. To sa však zmení o par rokov, keď budete využívať rôzne služby vybudované práve na základoch tejto platformy.

Slack

Email nikdy nefungoval dobre, keď ste potrebovali komunikovať v rámci väčšej skupiny. Môžete ľahko stratiť celkový prehľad, musíte si pamätať veľa vecí a nakoniec sa aj tak musíte prehrabávať v nekonečne veľkej doručenej pošte. Áno, ja viem - na svete existujú aj väčšie problémy. Napriek tomu som čakal 25 rokov, kým ho niekto vyriešil. Vyskúšal som každý software určený na skupinovú prácu, ale nadobudnutie zručností pri jeho používaní bolo príliš komplikované. Ak sa objavili akékoľvek problémy, ľudia sa nemohli pripojiť a projekt padol.

Počúval som o Slack-u pár rokov, ale nikdy som ho neskúsil. Pred niekoľkými dňami som sa zúčastnil vedeckého stretnutia, pri ktorom moderátor požiadal o zdvihnutie ruky tých, ktorí používajú Slack. Dve tretiny účastníkov zodvihli svoje ruky. To mi stačilo na to, aby som tomu konečne dal šancu.

V skratke, bol som ohromený. Je to ten druh technológie, ktorá sa vám bude zdať nevyhnutná, ako náhle ju uvidíte a vyskúšate. Je to systém pre zasielanie správ, ktorý umožňuje vytváranie skupín, súkromných správ, verejné alebo súkromné zdieľanie, pripájanie príloh rôznych veľkostí, a je kompletne priehľadný a škálovateľný. Je vybavený plochou pre aplikácie pre všetky prostredia. A pre základných užívateľov je celý program zdarma.

Nikdy predtým som si nevedel predstaviť, že by tento program mohlo naozaj nahradiť email, ale potom, na môj úžas, zrazu som si uvedomil, že je to možné. Po štvrťstoročí a práci tisícov skvelých ľudí vkladajúcich svoje mysle do rozuzľovania tohto problému, riešenie nakoniec prišlo a nie v podobe lepšieho email systému, ale premyslení celej štruktúry skupinovej komunikácie a spolupráce.

LinkedIn

Áno, táto web stránka je tu už nejaký čas, ale je tu jeden dôvod, prečo je to jedna z najnavštevovanejších stránok na svete. Predstavuje najväčší nástroj na podporu profesionálnej kariéry, aký bol kedy vynájdený. Každý účastník na svetovom trhu môže "uploadnúť" svoju doterajšiu prax a životopis, súpis schopností, zhromažďovať spätnú väzbu od ostatných, uverejniť osobné hodnotenia a tak ďalej. Ale kľúčová myšlienka tu nie je na prvý pohľad zrejmá toto všetko môžete robiť bez obťažovania svojho súčasného zamestnávateľa.

Čo to vlastne znamená, je skutočne pozoruhodné. Zamestnanci môžu byť neustále prítomní na trhu práce. Miesto panikárenia a hľadania si práce, keď vaše súčasné zamestnanie naberá nepriaznivé obrátky, môžete si zachovať svoju dostupnosť pred potenciálnymi budúcimi zamestnávateľmi. LinkedIn predstavuje zásadný krok ku skutočnému trhu práce. To oslobodzuje tých, ktorí boli často závislí na jednom zamestnávateľovi.

Jedným z dôsledkov vládnej intervencie do pracovného trhu je to, ako pripútava pracovníkov k svojim pracovným miestam. Benefity v podobe zdravotnej starostlivosti, komplikované daňové evidencie a rôzne druhy inštrukcií spôsobili, že trh práce je ďaleko menej flexibilný než tomu bolo pred sto rokmi. A skutočne, po 2. svetovej vojne, firemné a právne systémy boli štruktúrované tak, aby človek hneď po škole dostal prácu a zachoval si ju až do dôchodku. Myšlienka prestupovania z miesta na miesto bola považovaná za zlú.

To už ale zďaleka nie je svet, v ktorom žijeme teraz. Vďaka technológiám a priemyselnej štruktúre, ktorá sa mení veľmi rýchlo, zamestnanci musia zostať v pohybe, aby zostali "svieži", učili sa stále nové veci a uvedomovali si svoju najvyššiu hodnotu. Mali by opustiť už stagnujúce inštitúcie a otvoriť sa tým inovatívnym. Správny čas na hľadanie si novej práce je práve vtedy, ak ste najspokojnejší a najproduktívnejší na svojom aktuálnom mieste. Nezávislosť zamestnancom! LinkedIn prišiel práve včas, aby priniesol túto slobodu.

UpWork< /p>

Niekoľko väčších platforiem pre najímanie slobodných povolaní sa zlúčilo minulý rok za účelom vytvorenia súvislej a efektívnej platformy určenej na hľadanie talentov po celom svete. Úlohy, ktoré kedysi stáli tisíce dolárov, ako sa ukázalo, je možné splniť za nepatrný zlomok tejto sumy prostredníctvom medzinárodného outsourcingu. UpWork je nástroj, ktorý toto umožňuje.

O aké druhy pracovných miest ide? Tvorba webových stránok, tvorba grafiky, riešenie problémov v databáze, plánovanie, vzťahy so zákazníkmi, prijímanie stávok a ďalšie digitálne zručnosti, aké si len viete predstaviť. Aj v tomto prípade je použitie platformy zdarma.

Uverejníte na nej svoju prácu a potom si vyberiete medzi desiatkami žiadateľov, ktorí vás podporia a odpromujú v priebehu niekoľkých hodín. Platforma si zoberie iba zlomok z vašej mzdy, keď je práca hotová.

UpWork poskytuje nespočetne veľa možností pre ľudí po celom svete zarábať peniaze tým, že slúžia ostatným. Sprístupňuje talenty zamestnávateľom, ktorí by sa inak o nich ani nikdy nedozvedeli. Vo svete zvýšenej špecializácie, hlavne v daných stiesnených finančných podmienkach, to bol dar z nebies. Hovorím ako niekto, kto často zamestnáva na UpWorku. Môžete taktiež získať úžasný pocit zapojením do pracovného pomeru talentovaných ľudí z celého rozvojového sveta, ktorí majú obrovský talent, ale málo príležitostí.

Sloboda bez povolenia

Všimnite si, že žiadna z týchto inovácií nevyžaduje právnu legislatívu. Žiadna z nich nemusela byť podpísaná prezidentom a nevyžadovala ani televízne debaty. Každá z nich však pomáha prinášať viac slobody pre celý svet a hlboko ovplyvňuje budúcnosť ľudstva v spôsobe akým žijeme a pracujeme.

Ich vybudovanie bolo kapitalistickým aktom, ale zároveň aj výrazne dobročinným krokom. Ich tvorcovia sú naši skutoční vodcovia: pionieri budúcnosti, zatiaľ čo prezidentskí kandidáti vypĺňajúci našu pozornosť sú reakcionárski bojovníci za minulosť.Author: Jeffrey Tucker # CoriLyla76
Technológie2016-09-19
-
 62%  ( 3 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tr   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA


KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA
Snaha českých a slovenských televizí vyždímat z televizních diváků a kabelovek co nejvíc peněz a vykolíkovat si národní vysílací prostor likviduje zbytky československého televizní...
Vláda jednorožců
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Najčítanejšie za týždeň

Nikým nechtění, nikam nepatřící


Nikým nechtění, nikam nepatřící
V posledních letech se čas od času objeví snaha o integraci Cikánů do společnosti. Tyto snahy jsou doprovázeny euforii, odmítáním, znechucením, přeceňování i podceňováním. Jsou ...
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Nenápadný půvab buržoasie
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS

Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech


Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech
Myšlenka komparativní výhody je nezbytnou součástí intelektuální výbavy každého ekonoma. Na 200. výročí vydání „Zásad politické ekonomie a zdanění“ salutuje tento sloupek úsp...
ČIŇ (SOCIÁLNÍMU) STÁTU DOBŘE, JEN SI PAK NESTĚŽUJ, AŽ SE OCITNEŠ V PASTI
United Airlines - důsledek státní regulace?
KRYPTO 7: CO PŘIŠLO PO SILK ROAD

Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)


Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)
Systém úplného soukromého vlastnictví ve svobodné společnosti by zajistil mírové prostředí, ve kterém by spravedlnost byla nejvyšším principem a nikoliv výjimkou (jako je tomu dnes...
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Prvé prikázanie regulátora: nezakážeš
Vláda jednorožců

KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS


KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Občas si někdo Kubu idealizuje jako úspěšný model nekapitalistického státu. Minulý měsíc ale výzkumný ústav NORC při Chicagské univerzitě zveřejnil studii veřejného mínění kubá...
Venezuela a Farma zvířat
Vývoj ľudových protestov v juhoamerických štátoch
V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Získává si Trump podporu War Party?


Získává si Trump podporu War Party?
Odpálením pěti tuctů Tomahawků z vojenské základny mohl president “America First” vtáhnout Západ do další války na Středním východě, ve které ne všichni jeho lidé chtějí ...
TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?


POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
Desetitisíce Rusů si dodaly odvahy a o víkendu protestovaly proti masivní korupci ve své zemi. Stejně tak vyšli do ulic Bělorusové nespokojeni s domácí hospodářskou situací. Výsledkem ...
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0194 s
Chemický peeling aha kyselinami Bratislava chemický peeling ovocnými kyselinami Chemický peeling Bratislava aha chemicky peeling v Bratislave peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratislava | Chemický peeling v Bratislave aha chemicky peeling v Bratislave Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratisalava | Čistenie pleti hĺbkové v Bratislave Hlbkove cistenie pleti Bratislava Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Beauty salon Bratislava | Chemický peeling Bratislava Peeling aha kyselinami chemicky peeling v Bratislave aha kyseliny bratislava Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krásy Bratislava | Mezoterapia Bratislava Dermaroller Bratislava Mezoterapia v Bratislave Kyselina hyalurónová Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou Regenerácia pleti Sonoforéza