Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Poukážkový systém starostlivosti o starších


Poukážkový systém starostlivosti o starších

Stručný popis riešeného problému: Poukážkový systém starostlivosti o starších
Krajina pôvod: Švédsko
Typ samospráv:
Mesto
Názov samosprávy:
Nacka
Rok realizácie:
1992 súčasnosť

Detailný popis riešeného problému

Populácia starších na Slovensku vykazuje trend starnutia kým pred 50 rokmi bol priemerný vek 30 rokov, dnes to je 37,5 a v roku 2050, keď táto hodnota bude kulminovať to bude až 43,2 rokov vyplýva to z analýzy Richarda Sulíka v jeho knihe Odvodový bonus. Tento vývoj bude preto v budúcnosti znamenať zvýšené nároky obyvateľstva po kvalitnej zdravotnej ale i opatrovateľskej službe. Bude vyžadovať, čo najflexibilnejšie sa prispôsobujúce zariadenia, ktoré im poskytnú adekvátnu starostlivosť. V mnohých samosprávach na svete majú rovnaké problémy a preto sa ich snažia riešiť mnohými inovatívnymi spôsobmi. Jedným z nich je aj Nacka samospráva v srdci socialistického raja na zemi Švédsku. Dokonca aj tu si uvedomili, že sloboda voľby pri výbere poskytovateľa prináša pre starších ľudí z dlhodobého hľadiska oveľa lepšie výsledky, ako financovanie zariadení pod gesciou samosprávy. Starší ľudia totiž nie sú nesvojprávny, dokážu posúdiť kvalitu poskytovanej starostlivosti sami, nevyžadujú samosprávou poskytované služby. Preto tu zaviedli systém poukážok.

Detailný popis stratégie na riešenie problému

Poukážkový systém funguje na princípe, že príjemca starostlivosti dostane niečo ako šek alebo poukaz, hodnota ktorého je rozdelená na princípe požadovaného ošetrenia a zdravotnej starostlivosti. Použitím tohto šeku, poukazu ako platobnej metódy sú starší ľudia schopní vybrať si z ponuky bývania.

Príjemcovia pomoci
Potreby každého jednotlivca, starších ľudí nevynímajúc sa výrazne môžu líšiť čo sa týka ošetrovania i zdravotnej starostlivosti, a preto i náklady sa môžu výrazne líšiť. Ak človek požiada o poukaz, administratívny pracovník samosprávy vykoná odhad vyžadovanej starostlivosti. Tento odhad podmieňuje výšku platby pre poskytovateľa, t.j. výšku vyplácaného poukazu.

Aby boli potreby starostlivosti vhodne posúdené, samosprávna oblasť Nacka vytvorila systém merania, ktorý berie do úvahy 4 faktory týkajúce sa príjemcu starostlivosti:

  1. fyzický stav,
  2. zmeny v mentálnom veku,
  3. psychologický stav a
  4. potrebu lekárskej starostlivosti.

Podľa týchto potrieb starostlivosti sú jej príjemcovia rozdelení do 8 rozličných skupín s nárokom na niektorý z 8 druhov poukazov, ktoré sú rozdelené podľa ich hodnoty.

Poskytovatelia
Vo všeobecnosti si môže každý zriadiť v samosprávnej oblasti Nacka prevádzku so starostlivosťou o starších, avšak je vyžadovaná autorizácia tohto subjektu samosprávou.

Základné požiadavky pre súkromných poskytovateľov sú schvaľované komisiou na úrovni okresu, tak ako aj dodržiavanie platnej legislatívy.

Tieto pravidlá stanovujú, že spoločnosť musí mať potrebné znalosti a skúsenosti so špeciálnou starostlivosťou o starých ľudí. Príjemcovi starostlivosti musí byť garantovaná možnosť zostať u poskytovateľa starostlivosti či už jeho nároky na dodatočnú starostlivosť vzrastú alebo klesnú a dodatočné platby, ktoré vyžaduje musia byť odsúhlasené samosprávnou oblasťou Nacka.

Zlepšenie zdravotného stavu a zníženie potreby starostlivosti o príjemcu vďaka poskytovanej rehabilitácii alebo starostlivosti nemá žiadny vplyv na výšku poukazu, ktorý poskytovateľ bude dostávať v budúcnosti. Toto motivuje poskytovateľov aby zabezpečovali dostatočnú rehabilitáciu. Pre samosprávnu oblasť Nacka, úspešná rehabilitácia znamená, že zvýšená potreba starostlivosti je odďaľovaná alebo sa jej predchádza, pokým pre poskytovateľa znamená zníženie nákladov na pracovníkov.

Popis výsledkov riešenia

Zavedenie systému znamená, že samospráva nepotrebuje vyhlasovať tendre, ktoré môžu vyústiť do neočakávaných a náhlych zmien poskytovateľa, ktorého starší ľudia neočakávali a nechceli. Týmto spôsobom sú viac chránené podmienky ako pre poskytovateľov tak aj pre príjemcov starostlivosti. Keďže podmienky pre podnikanie v tejto oblasti sú predvídateľné a stabilné, je oveľa jednoduchšie pre nových poskytovateľov začať s biznisom v tejto oblasti. Vytvára to lepšie podmienky pre narastajúci počet rozličných foriem bývania. Neefektívny poskytovatelia sú odstraňovaný z trhu hlasovaním kupujúcich príjemcov starostlivosti. Ďalším pozitívom je, že obyvatelia dostanú časť prostriedkov vybraných na daniach späť a majú slobodu voľby nakladať s nimi.

V prvých rokoch fungovania sa takisto objavili čiastočné problémy s nedostatočnou ponukou voľných lôžok. Z dlhodobého hľadiska sa však očakáva pružné prispôsobovanie ponuky dopytu.

Od zavedenia systému postupne dochádza k nárastu poskytovateľov. Je ponúkaná väčšia škála služieb, čo znamená že viac zákazníkov môže mať ponuku prispôsobenú poskytovateľom podľa ich výberu.

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nacka
http://infobanken.nack a.se/www/english/elderly.htmAuthor: sulik # BopyTiqa43
Európa2014-12-19
-
 45%  ( 1 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   deväť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Kauza Gabčíkovo – dobrodružstvo Roberta Fica za 588 miliónov z vrecák daňovníkov


Kauza Gabčíkovo – dobrodružstvo Roberta Fica za 588 miliónov z vrecák daňovníkov
Kauza Gabčíkovo । Richard Sulík: Kauza Váhostav minulý týždeň zatienila všetky ostatné udalosti. Bohužiaľ, sme nútení konštatovať, že Fico nás ťahá opäť do jedného veľkého...
LISTY Z HANDLOVEJ (DO MARSEILLE)
EÚ a skryté náklady
HILLARY CLINTON: PATŘÍ DO BÍLÉHO DOMU NEBO DO KRIMINÁLU?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.043 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made