Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

SEKEROU A NOŽOM … NA DETI


SEKEROU A NOŽOM … NA DETI

Knihu Sekerou a nožom považujem za taký slovenský Trainspotting. Namiesto Welshovho heroinu, punku a teenagerskeho sexu na záchodoch zapľuvaných škótskych putík, ponúka Pišťanek s Taragelom lacný alkohol, primitívne násilie a spotený koitus v parku za kulturákom (s dunením tanečného remixu Zahoď svoje starosti v pozadí). Teda v kulisách, ktoré sú nám také blízke.

Na Slovensku žije množstvo chudobných ľudí a určitá podmnožina z nich sa ocitla v depresívnom prostredí plnom alkoholu a násilia. Brutálnosť ich sveta je fascinujúca. A keď ju opíše taký majster slova, akým Pišťanek bezpochyby je, tak máme na stole majsterštuk. Neviem, či som nejakú knihu od slovenského autora zhltol tak, ako Sekerou a nožom. Snáď už len Africký zápisník od Ľuda Ondrejova.

Ani sa nečudujem, že sa kniha ocitla na zozname odporúčanej literatúry. Koho iného tam pre Boha máme dať?

Ale nie každému sa práca pánov z Devínskej pozdáva. Najprv dostával minister školstva množstvo dopisov, ktoré nesúhlasia so zaradením spomínanej knihy do osnov. Protestovala aj katolícka cirkev. Keďže každá akcia vyvoláva reakciu, tak na opačnej strane barikády vyrazili na steč proti zatuchlému konzervativizmu pokrokové liberálne média.

A minulý týždeň sa predmetová komisia v štátnom pedagogickom ústave (je mi až do plaču, čo všetko musíme z verejných peňazí platiť) rozhodla vylúčiť knihu zo zoznamu povinnej literatúry.

Musím priznať, že ako absolvent cirkevného gymnázia viem, odkiaľ vietor fúka.

Pamätám si na spolužiačky, u ktorých by ma ani veľmi neprekvapilo, keby verzia s Ježiškom stále objasňovala nečakané zjavenie darčekov pod vianočným stromčekom. A príbeh s bocianom pravdepodobne nevyvrátila ani snaha trpezlivej učiteľky biológie v kombinácií s názornými nákresmi.

Dievčatá so stopercentnou istotou nečítali Pišťanka s Taragelom. A jednoznačne ich to nijako nezasiahlo.

V dnešnej dobe už majú manželov (rovnako kultúrne vyhranených), pár detí (rozumej viac ako dve), domček v bratislavskom satelite. Namiesto k psychológovi, chodia na spoveď. Nikdy sa nedozvedia, že pri milovaní odzadu treba ženu ťahať za vlasy (ako to myslíte, odzadu?). A na rozdiel od tých, čo tak parádne zvládli umenie antikoncepcie, teraz nelietajú po klinikách umelého oplodnenia.

Predpokladám, že to sú práve tí rodičia, ktorí spamovali ministra školstva. Pretože suprise, suprise svoje deti chcú vychovávať v úplne rovnakom duchu, ako boli vychovávané ony samé.

Ja skutočne nevidím najmenší dôvod, prečo by sme im to nemali dovoliť.

Pretože tento spor nemá s kvalitou práce Petra Pištanka absolútne nič spoločné. Jeho diela sú výborné, aj keby ich vyradili zo všetkých osnov sveta. Nepotrebujú žiadny doping od ministerských úradníkov v podobe zaradenia na pochybný zoznam národnej svojstojnosti.

A úprimne čím viac budeme teenagerov do čítania konkrétnych kníh nútiť, tým viac im ich znechutíme.

Tu ide o to, či má rodič právo formovať myšlienkový svet svojich detí. A to aj tak "extrémnym" spôsobom, že slovo kurva úplne vytesní z reality. Alebo má mať navrch úradník, ktorého úlohou je rozširovať deťom zo svetuškárskych rodín obzory. A otvárať im okno do sveta kotolní páchnucich alkoholom, močom, so všade sa povaľujúcimi pornočasákmi s ulepenými stranami.

O deti, ktoré výchovu sekerou a nožom neabsolvujú, sa skutočne netreba báť. Sú rovnako šťastné (nešťastné), úspešné (neúspešné) ako tie, ktorých slovník je už v adolescentnom veku obohatený výrazivom Rácza a Video Urbana.

Ja preto nevidím jeden reálny dôvod, prečo by si školy nemohli povinnú literatúru vyberať samé. Prečo by v aktovkách liberálnych rodičov nemohli panovať knihy majstrov z Devínskej a katolícke rodiny by svojim ratolestiam tlačili do hlavy jednu pápežskú encykliku za druhou.

Toto by bolo trhové riešenie, kde sú spokojné obe strany (samozrejme, okrem ministerských úradníkov, ktorých zbytočnosť by bola zase o trochu viac do očí bijúca).

Ak by sme náhodu dali školám slobodu vytvárať si vlastné osnovy (nie, že by to hrozilo), možno by sme sa boli časom svedkami zaujímavého úkazu. Že nakoniec tie konzervatívne ustanovizne dokážu pripraviť študentov na život lepšie, ako tie inštitúcie, ktoré preberú každú trendy ftákovinu, ktorá práve letí v európskych salónoch. A liberálni rodičia by nakoniec dali prednosť škole, kde sa ich ratolesti síce nezoznámia s dielom Pišťanka a Taragela, ale sa kvalitne naučia matematiku a prírodné vedy.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2016-09-282
-
 57%  ( 4 people voted )
+
Fandak,co je to slovenský Trainspotting???az po toto slovo som sa "začital" do tvojho članku.bud sa nauč rodnu reč,alebo piš anglicky,ale neplet to do kopy.dakujem

zbytocna nadej # GigyNaji40
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2016-09-28 12:56:05 d991c738
Podla mojho osobneho nazoru, vyber povinnej literatury pre deti, ak uz nieco take musi vobec existovat, by sa mal riadit predovsetkym mierou univerzalnej akceptovatelnosti a nadcasovosti odkazu danych diel... Skola ma deti okrem ich vzdelavania aj vychovavat, ma ich viest k osvojeniu si nejakych konkretnych hodnot, univerzalne akceptovatelnych hodnot, bez ohladu na ideologicke presvedcenie ich rodicov a socialne prostredie, v ktorom vyrastaju a preto je logicke od vybranych diel povinnej literatury ocakavat, ze budu nositelmi s tymito hodnotami uzko korespondujucich nadcasovych vychovnych odkazov... Hovorim o nevtieravom, ale jednoznacnom a presvedcivom vyzdvihovani vsetkych kladnych osobnostnych a charakterovych vlastnosti ludi a odsudzovani tych negativnych a v suvislosti s ich nadcasovostou, hovorim o totoznom vnimani tychto vlastnosti napriec celou modernou historiou ludstva...

Vsetky vybrane diela povinnej literatury by mali byt prikladnym jazykovym prejavom napisane a citatelsky putave pribehy, podchytavajuce prirodzenu tuzbu kazdeho cloveka po spravodlivosti, oslobodene od akychkolvek tendencnych ideologickych odkazov, s dobrou dynamikou deja a zretelnymi paralelami medzi zivotnymi osudmi hrdinov pribehu a zivotnymi osudmi ludi z pre citatela prijatelnej reality, umoznujucimi sa mu s lahkostou vzit do zivota v diele stvarnenych postav... Zavery tychto pribehov by mali vzdy povzbudzovat zivotny optimizmus citatela vitazstvom pozitivneho nad negativnym... Negativne sucasti zivotnej reality, s ktorymi sa citatel ani nikdy v zivote nemusi priamo stretnut, rozne subkulturne prostredia, primitivizmus, agresivitu, nasilie, alkoholizmus, narkomaniu, mentalne a sexualne deviacie, vulgarizmy, ubohy jazykovy prejav, atd., budu mat deti vzdy moznost poznat na zaklade ich vlastneho vyberu, alebo vdaka nimi neovplyvnitelnym okolnostiam, v ich neskorsich zivotoch, toto im podla mojho osobneho nazoru nie je nutne a nakoniec ani spravne, priblizovat v povinnej literature...

Fandakovi neberiem jeho fascinaciu prostredim, podla jeho vlastnych slov, plnom alkoholu a primitivneho nasilia, niekoho mozu napriklad fascinovat aj skoky z veze do vypusteneho bazena, ale rozhodne si nemyslim, ze kniha Sekerou a nozom by mala byt kedykolvek zaradena medzi povinnu literaturu... Zaujem o citanie knih z takehoto prostredia a s takou tematikou, si uz u citatela vyzaduje urcitu mentalnu uchylku a cielene vyvolavanie mentalnych uchyliek u deti, by urcite nemalo byt sucastou ich vzdelavacieho procesu... Podozrievam, ze u Fandaka bol zaujem o danu knihu jeho mentalnou uchylkou evokovany okamzite po uzreti cervenej hviezdy na obale tej knihy... To je taka spolocna ideologicka mentalna uchylka vsetkych jemu podobnych internetovych hlasatelov slova kapitalistickeho... Trhovo nech si preto kazdy riesi len obsah vlastnej kniznice a nie povinnu literaturu pre deti... Riaditelom skoly moze byt kde kto, aj menejstatovec, aj libertarian, aj bigot, aj neofasista, aj pedofil, aj menejstatovsky bigotny neofasisticky libertarian s homopedofilnym zameranim, ktokolvek a preto vyber povinnej literatury nie je mozne prenechat vedeniam konkretnych skol a vybrana literatura musi byt plosne zavazna pre vsetky skoly...P.S.: Fandak, ak ti uz tvoja obmedzena slovna zasoba neumoznuje v slovenskych textoch pouzivat len slovenske vyrazy a nuti ta sa uchylovat aj k pouzivaniu anglickych vyrazov, tak ich aspon pis spravne, inac zo seba v ociach kazdeho anglicky hovoriaceho citatela robis len este vacsieho vola... "...suprise, suprise... " si napisal v akom jazyku...? Snazis sa do anglictiny zavadzat slovenske pis ako pocujes...? To si to potom mohol uz radsej napisat takto: "...suprájz, suprájz... ", vtedy by to bolo napisane uz dokonalou slovenskou anglictinou... SURPRISE a nie SUPRISE ty debil... Milujem imbecilov pchajucich anglicke vyrazy do slovenskych textov, bikóz its sou kúl tu júz ingliš vŕdz, ta ne bazmeg... :-DDD


brusic sekier a nozov # NodeBifo57
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-09-29 13:01:05 d4e39f27

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

5 nejlepších cest, jak zabránit depresi přirozenou cestou


											5 nejlepších cest, jak zabránit depresi přirozenou cestou
Věřte tomu nebo ne, nejlepší antidepresiva na Zemi nenajdete v lahvičce na prášky. Od delšího spánku po navyknutí se na nové hobby existují jednoduché životní změny, které mohou v...
Yes, we can... Obamova mantra už neúčinkuje
Energetická samostatnost je chiméra
Dočkáme se elektroniky z genetického materiálu?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0234 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo