Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Smršť stavieb sa nekonala


Smršť stavieb sa nekonala

Pripravovaný kontroverzn zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy má výrazne sťažiť možnosť získať poľnohospodársku pôdu ľuďom, ktorí už nie sú farmári, čím brzdí štart novej generácie poľnohospodárov. Takisto bráni vlastníkom pôdy predať svoj majetok tomu, koho si oni vyberú. Pôdu budú musieť ponúknuť  miestnym družstvám.

 

Jedným z kľúčových argumentov obhajcov tohto zákona je zamedzenie "špekuláciám" s poľnohospodárskou pôdou, ktoré údajne vedú k jej premene na stavebné pozemky a tým k znižovaniu rozlohy obrábateľnej pôdy. Aj nejeden bodrý občan musel byť znepokojený pri pohľade na rastúce predmestia a pribúdajúce búdy fabrík a skladov. 

Emócie sú jedna vec a realita čísel druhá. Pozreli sme sa na údaje štatistického úradu o rozlohe zastavaných plôch a nádvorí (čo je štatistické synonymum pre akékoľvek stavby) v jednotlivých krajoch Slovenska.Ako vidno, aj v čase najväčšieho stavebného boomu rokov 2003-2012 prišlo k sotva badateľnému nárastu zastavaných plôch na celkovej rozlohe územia krajov. Najväčší nárast zažil prirodzene Bratislavský kraj, v ktorom sa zastavané plochy zväčšili o 10,1%. Napriek tomu stavby zaberajú len 8% rozlohy kraja. Nasleduje Trnavský kraj so 7%. Na opačnej strane sú Banskobystrický a Prešovský kraj, kde je zastavaných zhodne len 3,5% územia.Zo 49 035 kilometrov štvorcových slovenského územia je zastavaných 2 326 kilometrov štvorcových. Od roku 2003 sa táto plocha zväčšila o 79 kilometrov štvorcových. Teda do štvorca o strane necelých 9 kilometrov by ste umiestnili všetky nové stavby so súvisiacimi, dovtedy nezastavanými pozemkami, ktoré na Slovensku vznikli medzi rokmi 2003-2012.Porovnajme si tieto čísla nie s celkovou rozlohou Slovenska, ale s pôdnym fondom. Poľnohospodárska pôda pokrýva  24 108 kilometrov štvorcových, teda trošku viac ako polovicu územia republiky. Medzi rokmi 20 03-2012 ubudlo 261 kilometrov štvorcových poľnohospodárskej pôdy teda 1,1% jej celkovej plochy. Avšak zastavané plochy a nádvoria v rovnakom období narástli len o 73 kilometrov štvorcových (číslo sa mierne odlišuje od údajov štatistického úradu kvôli odlišnému datovaniu). Väčšina poľnohospodárskej pôdy sa premenila na ostatné plochy (+89 km2, obsahuje manipulačné plochy, lomy, parky, cintoríny, poľné cesty...), lesné pozemky (+82 km2) a vodné plochy (+19 km2).

Na záver si dovolím spomenúť, že len repka olejná, z ktorej sa len 10% spotrebuje na potravinárske účely, sa pestuje na 1 372 kilometroch štvorcových ornej pôdy, slnečnica na 838 kilometroch štvorcových, kým zelenina na 66 "štvorcoch". Ak niekoho trápi nedostatok pôdy pre potraviny, mal by sa skôr báť bruselských regulátorov, nie túžby ľudí presťahovať sa z paneláku do rodinného domčeka.


http://www.iness.sk/stranka/9 498-Smrst-stavieb-sa-nekonala.htmlAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2014-04-306
-
 47%  ( 7 people voted )
+
No neviem, či autor pochopil zámer zákona. Orná - a hlavne kvalitná orná - pôda (spolu s vodou) je hlavným "rodinným striebrom" každej krajiny, záruka aspoň akej-takej potravinovej sebestačnosti. Hrozbou je to, že tie najlepšie orné pôdy proste vykúpia cudzinci. Oni tam nechcú stavať, veď aj doteraz - až na vzácne výnimky - priemysel len ničili. Chcú vlastniť samotnú pôdu.

baloo # GuxeJaso52
-
 60%  ( 5 people voted )
+
2014-04-30 13:29:39 c2a0421c
Rozbehnite sa po družstvách napr. v Trnavskom kraji a zistíte, že už dnes sa s väčšinou konateľov bez tlmočníčky nedohovoríte (len angl. alebo nem.). Tí budú len radi, ak im domáci budú chodiť povinne ponúkať vlastnú pôdu. Naviac - budú stanovovať cenu za m2 oni, nie predávajúci.
Zahraniční konatelia a.s., s.r.o. a družstiev tu už dávno sú a hospodária - pestujú aj chovajú. Ten zákon im umožní mať pôdu v osobnom vlastníctve, nie len vo firemnom a zároveň odstavuje budúcu konkurenciu, ktorá by tam chcela v tom istom odvetví podnikať. Tiež bude komplikovanejší dohľad nad hnojivami, osivami, ochranou ŽP a pod., lebo na osobné vlastníctvo je ťažší prístup. Takže - GMO je už za rohom. A to je asi zmysel celého zákona.

Luko # LidySesy00
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2014-04-30 13:54:58 c3a87f42
Štát je najväčší nepriateľ občana. Slovák bude cudzincom vo vlastnom štáte na cudzej pôde inostranných vlastníkov. Slovák je už dnes námezdnou pracovnou silou vo feudálnej demokracii - v diktatúre EÚ pod vedením súkromných korporácií. Nebudú národy, nebudú štáty, nebude slobodný občan, bude len otrok, sluha na panstve NWO - USA. Jedine Slovan sa nikdy nezmieri s otroctvom a feudalizmom anglosaso židov nad Slovanmi. Slovan má slobodu v génoch. Sloboda ducha je nezlučiteľná s kresťanstvom a neokolonializmom NWO -USA. Slovania zažívajú tisícročnú genocídu od kresťanov a anglosaso židov. Vzdoruje len Rusko, len preto, že asi omylom, v rozpore so záujmom NWO -USA sa stal prezidentom Putin, prvý Slovan od čias Vladimíra I., Brežnev, Andropov, Gorbačov, všetko bolo jedno, lebo každý plnil záujem NWO -USA. Ani židia neverili, že v dobytčákoch idú na smrť. Tak isto ani dnes ľudia neveria, že žijú v korporátnom fašizme, kde štát spolupracuje s korporáciami proti záujmom občanov, v ktorom sa občan mení na otroka. Že sa z občana stal otrok, to občan zistí, až keď bude bezbranný a bezmocný. Už nebude treba ani volieb do EÚ parlamentu, ako to vyhlásil nikým nevolený prezident s tvárou mokrej handry na podlahu, Rompuy. Dnes tomu nikto neverí, že demokratické voľby slúžia na zvolenie politikov v službách súkromných korporácií NWO-USA-EÚ. Slovania majú slobodu v génoch, buď všetci zomrú, alebo zvíťazia a na rozdiel od anglosaso židov, porazeného nepriateľa nechajú na žive. Je to humánne a je to hlúpe. Je to genetika, človek nemá moc ju zmeniť.
Definitiva # MunoLyhi27
-
 60%  ( 5 people voted )
+
2014-04-30 21:46:59 5faaebfb
Definitíva, štát je nepriateľ občana a zároveň napíšeš, že v NWO nebudú štáty. To by malo byť predsa správne, že štát ako nepriateľ zanikne? Alebo štát je vždy prijateľnejší ako NWO a najväčšmi si ceníš záujmy ubíjaného ľudu?
Kto tebe bráni, aby si kúpil pôdu? Tvoja pôda bude slovenská, či nie? podľa tvojho osobného výkladu dajakého „zákona“ ti neumožnia kupovať? Žeby súkromné korporácie?
Triedny boj vám gójom prevalcoval mozgy dokonale, obyčajný zmluvný vzťah zamestnanca nazvať otroctvom je nábeh priam na diagnózu, vymenuj korporácie, ktoré spolupracujú s vládou, a ktoré nie, presne, kedy, ktorá, s akým úspechom, čímže uškodila ľudu, a aké kroky by musela podniknúť, aby si ich počínanie nevnímal ako poškodenie záujmov ľudu.
Ak sa prihadzuje výpalné sedliakom, tiež ide o korporátny fašizmus, ak sa plytvá na stratové železnice, tiež ide o korporátny fašizmus, ak sa navyšujú prostriedky učiteľom, čo vymývajú detičkám mozgy, tiež ide o korporátny fašizmus? Dane sú tiež korporátny fašizmus?
Vy protikresťania predstavujete NWO, pretože NWO znamená odkresťančenie spoločnosti v mene hmotných starostí, sebeckosti, vojny všetkých proti každému. Čo sa vám nepozdáva na súčasnosti protikresťania, že vaši spolurúcači s vami nepočítajú? Na takú eventualitu ste mali myslieť skôr, keď ste ešte boli družnými. Vy protikresťania sa považujete za otrokov, lebo nimi ozaj ste, ale iba vy, nie zvyšok.
Vlado ženoľubec a až Putin, alebo ešte pred Vladom? Kresťanstvo neprišlo spolu s Vladom, ale došlo omnoho skôr, takže ty sa hlásiš ku kresťanom, lebo ťa „pomýlila“ etatistická propaganda, že kresťanstvo môže ustanoviť až rozhodnutie panovníka.
Židia neverili, ale uverili, ako aj ty si uveril v holohoaxové lži, neboli to židia, ale väčšinou slovania, aj slováci, ktorým nacisti a sionisti doplietli hlavy, aby sa pokladali za oddelených židov, čo platilo v obmedzenej miere, ale dnes berú ako samozrejmosť, že náboženstvo, alebo príbuzenstvo s niekým zo satanovej synagógy im dodalo cajch žida, v zmysle Hebreja.

Lidhja # JojaVime40
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2014-05-01 20:39:55 5f663cbe
Defintiva, ty si nasa lokomotiva, len pis dalej, si najlepsi, vzdy utekam tam kde si ty - to ma hlavu a patu, to ma zmysel co ty pises, to ma vzdy plno myslienok, to kopirujem, to tlacim, to posielam dalej.

So mar Lidhja - uz meno hovori ze je to k. - jeho prispevky preskakujem a moj cas mu nevenujem. Je to kreten na entu. Zasiera to tu, ale raz si uvedomi, ze jeho ho v a nikto necita a h... ami nikoho dopliest nemoze nakolko z h. sa bic upliest neda - slovenska mudrost.

Kuk # BakoHuli51
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-05-02 08:42:54 55a35981
http://benjamin-fulford-cz.webnode.cz/news/obama-v
yhrozuje-chaosem-po-te-co-mu-v-asii-nevyplatili-je
ho-falesne-dluhopisy-/
Kuk # BakoHuli51
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-05-02 08:43:23 55a35981
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Aj ja som bohaté jedno percento


Aj ja som bohaté jedno percento
V mienkotvorných médiách nám „nenápadne“ podsúvajú „vedecké“ štúdie o tom, ako 80 najbohatších ľudí vlastní toľko, čo všetci ostatní (áno, tento nadpis článok skutoč...
USA jsou připraveny vrátit se na Měsíc
Proč libertariáni jsou obvykle muži?
Je neplacení daní nemorální?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0308 s
good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne