Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Veda a zdieľaná ekonomika


Veda a zdieľaná ekonomika

Aj keď je zdieľaná ekonomika relatívne nový fenomén, vedci nezaháľajú a skúmajú jej vplyv na spoločnosť. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať o niektorých najzaujímavejších štúdiách niečo viac.
Ekonómovia Angela K. Dills a Sean E. Mulholland napísali štúdiu: Ride-Sharing, Fatal Crashes, and Crime, kde skúmali ako príchod Uberu do 150 miest medzi rokmi 2010 a 2013 ovplyvnil nehodovosť a zločinnosť. Ich výsledky hovoria o tom, že s príchodom Uberu poklesla miera smrtených nehôd o 6% a nočné nehody až o 18%. Tento pokles pokračoval aj nasledujúce roky. Ešte vo väčšej miere poklesli trestné činy jazdenia pod vplyvom alkoholu. A to v priemere až o viac ako 50% za rok. Z toho vyplýva, že zdieľaná ekonomika priniesla bezpečnejšie cesty (na druhej strane však mierne vzrástol počet ukradnutých aut).

Okrem toho má zdieľaná ekonomika priamy a pozitívny vplyv aj na jej konkurentov z tradičného sektora. Scott Wallsten v štúdii The Competitive Effects of the Sharing Economy: How is Uber Changing Taxis? ukázal, že tam, kam prišiel Uber, tam sa až zázračne začali taxikári lepšie správať k svojím zákazníkom, poklesli sťažnosti na kvalitu interiéru ich taxíkov a odrazu začali fungovať platobné terminály na kreditné karty. Okrem toho iní ekonómovia v štúdii Do Ride-Sharing Services Affect Traffic Congestion? An Empirical Study of Uber Entry ukázali, že tam kde zavítal Uber, tam poklesol problém s cestnými zápchami a znečistením.

V ďalšej štúdii An Analysis of the Labor Market for Uber’s Driver-Partners in the United States sa pozreli ekonómovia Jonathan Hall a Alan Krueger na vodičov Uberu a porovnali ich s taxikármi. Zistili že vodiči Uberu si dokážu zarobiť tak isto, alebo ešte viac ako vodiči taxíkov alebo limuzín. A pritom nemusia pracovať toľko hodín a majú flexibilnejší pracovný čas. Ekonómovia Rosanna Smart a Brad Rowe zasa ukázali v štúdii Faster and Cheaper: How Ride-Sourcing Fills a Gap in Low-Income Los Angeles Neighborhoods, že Uber a Lyft sú schopní prísť do chudobnejších štvrti dva krát rýchlejšie ako taxík a sú dva krát lacnejší.

Otázkou tak je, ako môže zdieľaná ekonomika umožniť poskytovateľom zarábať viac alebo rovnako ako klasickým taxikárom a zároveň byť lacnejšia pre zákazníkov. Pravdepodobnú odpoveď priniesli ďalší ekonómovia Judd Cramer a Alan Krueger so štúdiou Disruptive Change in the Taxi Business: The Case of Uber, v ktorej ukázali, že vodiči zdieľanej ekonomika jazdia až o 30 % času viac s platiacim pasažierom ako klasickí taxikári a prejdú až o 50 % viac kilometrov obsadení ako taxikári. Technológia zdieľanej ekonomiky tak umožňuje efektívnejšie využívať vzácne zdroje automobily a čas ľudí.

Ďalšia štúdia Has Uber Made It Easier to Get a Ride in the Rain? ekonómov Abel Brodeur a Kerry Nield ukazuje, že zdieľaná ekonomika vás nenechá na holičkách ani keď začne pršať. Množstvo vodičov Uber vtedy vzrastie o 25%, pričom počet taxikárov sa zvýši len o 4%. To aj vďaka jedinečnému algoritmu, ktorý upravuje cenu jazdného Uberu podľa vývoja dopytu a ponuky.

Na veľkú dôležitosť tohto cenového nástroja poukázala ďalšia štúdia The Effects of Uber’s Surge Pricing: A Case Study ekonómov Jonathan Hall, Cory Kendrick a Chris Nosko. Na nový rok 2015 v New Yorku prestal Uberu kvôli technickým problémom fungovať na 26 minút algoritmus výpočtu ceny. Vznikol tak "prirodzený experiment", ktorý umožnil ekonómom sa pozrieť na to, čo sa stalo s ponukou a dopytom, keď zamrzla cena. Pred technický problémom bola miera plnenia požiadaviek na jazdu od zákazníkov 100%. Každý zákazník sa dostal tam, kam potreboval. Keď sa však algoritmus pokazil a cena prestala reagovať, klesla táto miera pod 25%. Zákazníci v New Yorku tak nachvíľu zažili socializmus a s ním čakanie v radoch.

Posledná štúdia Using Big Data to Estimate Consumer Surplus: The Case of Uberveľkého kolektívu autorov, medzi ktorými je aj Steven Levitt, autor známej knihy Freakonomics, ukazuje komu a koľko prináša Uber benefitov. Na základe podrobných dát z Uberu sa im podarilo zistiť, že za každé 4 eura, ktoré zákazník zaplatí Uberu, získa protihodnotu na úrovni 11 eur. Teda jeho spotrebiteľský prebytok je 7 eur. Pričom zaplatené 4 eura sa rozdelia v približne v pomere 3 eura pre jazdcov a 1 euro pre samotný Uber. Teda z celkovej vytvorenej hodnoty 11 eur získa Uber len 1 euro.

Na záver pripomíname na náš policy paper Menej regulácie, viac reputácie, ktorý upozorňuje na to, že zdieľaná ekonomika v skutočnosti neobchádza verejné regulácie, ale ich nahrádza vlastnými mechanizmami a pravidlami, ktoré efektívne zabezpečujú kvalitné a bezpečné služby.


Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2016-11-061
-
 46%  ( 3 people voted )
+
V začiatkoch " tvorby--budovania" nového "režimu " cca v r.1992-3 keď nikto nikomu neplatil faktúry načas, keď sa "de-pe-ha" odvádzalo aj za neuhradenú fakturáciu ...a záväzky, pohľadávky nadobúdali "grandiozne " rozmery a "čierna ekonomika aj výpalnícka " mala svoje "opodstatnenie ", existovalo tzv. FI_ZA_KO systém vzájomných zápočtov ...celoštátne...Princíp spočíval v tom , že pohľadávka/záväzok / sa dal do systému ktorý hľadal možné kombinácie vzájomných zápočtov ...bezhotovostne....medzi aj desiatimi subjektami....Právna stránka však tuším bola spochybnená....A zdieľaná..../otáznik../
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-07 11:19:44 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

DALŠÍ „BEZVADNÝ“ NÁPAD Z BRUSELU: HARMONIZACE A NAROVNÁNÍ SOCIÁLNÍCH DÁVEK PRO MIGRANTY


DALŠÍ „BEZVADNÝ“ NÁPAD Z BRUSELU: HARMONIZACE A NAROVNÁNÍ SOCIÁLNÍCH DÁVEK PRO MIGRANTY
Další bezvadný nápad z Bruselu: Harmonizace a narovnání sociálních dávek pro migranty, aby byli motivováni jít i jinam, než do zemí jako Německo, Francie, Rakousko či Švédsko...
Šílení neomarxisté udělali z Evropy hromadu hnoje
PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT
POZOR NA PRÁVA, KTORÉ VÁM CHCE PRIZNAŤ ŠTÁT
Najčítanejšie za týždeň

PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT


PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT
Žadatel o azyl ze Somálska mluví v rozhovoru s litevskými novináři, že přišel do Německa, aby dobře žil z benefitů financovanými daňovými poplatníky po zbytek svého života, ani...
Smrti se více bojí věřící, nebo ateisté?
Šílení neomarxisté udělali z Evropy hromadu hnoje
Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby

Ako vznikla zdieľaná ekonomika


Ako vznikla zdieľaná ekonomika
Zdieľaná ekonomika dnes už zďaleka nie je iba o zdieľaní, ale aj o vymieňaní, spolupráci a prenájme. Výstižnejší názov by bola „párovacia ekonomika...
Hrobári EÚ sú za rohom
PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT
Zo slobody profitujú všetci - aj tí, ktorí ju nemajú

Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby


Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby
Kauza Čistý deň, ktorá znechutila celé Slovensko, prináša nové odhalenia. Podľa poslankyne SaS Natálie Blahovej známe resocializačné zariadenie spáchalo subvenčný podvod. Výmenou ...
POZOR NA PRÁVA, KTORÉ VÁM CHCE PRIZNAŤ ŠTÁT
Zákaz predaja je nebezpečný ekonomický populizmus
Prečo jazdím Uberom

Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit


  Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Ve čtvrtek pronikl poprvé robot do kontejnmentu druhého bloku. Jeho úkolem bylo vyčistit rampu, která je přístupem do prostor pod reaktorovou nádobou a připravit cestu svému následovníku...
India s nadrozmernými bankovkami a barterom
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE


TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
Tyler Cowen v nejnovější knížce naložil Americe. Z podnikavého národa selfmademanů, kteří se nebáli pádu a šli po každé příležitosti, se stává národ bačkorů.
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem
Spíše než Trumpovu zeď

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?


POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
Desetitisíce Rusů si dodaly odvahy a o víkendu protestovaly proti masivní korupci ve své zemi. Stejně tak vyšli do ulic Bělorusové nespokojeni s domácí hospodářskou situací. Výsledkem ...
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Na co se to ti Němci, krucinál, chystají?


Na co se to ti Němci, krucinál, chystají?
Německá spolková vláda vyzvala své občany, aby se připravili na tzv. civilní obranu. Co tím myslí? Zásoby vody na 5–10 dní (doporučované množství je dva litry na osobu a den), tot...
EMIGRANTI A LIBERALIZMUS
NĚMCI V PRECEDENČNÍ PASTI
Zrada Slovenska poslankyňou M.F. Beňovou v parlamente EÚ.

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0272 s
private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Kozmetika Bratislava Chemicky peeling bratislava peeling aha kyselinami Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Cistenie pleti hĺbkové Bratislava Skin scrubber omladenie pleti bratislava regeneracia pleti bratislava ultrazvukove cistenie pleti bratislava mezoterapia bratislava | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles